Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

aretha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Αντρεπουμαι να ρωτησω εκει,ειναι ολοι εξπερ.:redface:
Ευχαριστω πολυ παντως!
Άντε καλέ που ντρέπεσαι, εσύ δηλαδή θα κακοχαρακτήριζες κάποιον που θα μπει εδώ για να σε ρωτήσει κάτι γατικό χωρίς να είναι εξπέρ; Γι' αυτό υπάρχουν τα ντερνέ βρε, για να μοιραζόμαστε αυτά που ξέρουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Αντρεπουμαι να ρωτησω εκει,ειναι ολοι εξπερ.:redface:
Ευχαριστω πολυ παντως!

Κι εγώ αντρέπουμαι, αν και δεν είναι όλοι εξπέρ, υπάρχουν και πολλοί εξυπνάκηδες ;):D
Θα βρεις εκεί και το Νίκο, και τον Παύλο :)
Μπορείς να πας κατ'ευθείαν στις κριτικές, και να διαβάσεις ό,τι θες χωρίς να ποστάρεις :)

Όσο για το πακέτο, είναι πράγματι πολύ καλό, για αυτό και ποδοπατηθήκαμε για να το αποκτήσουμε :blink: (υπήρχαν άνθρωποι που τις έπαιρναν δυο δυο!! Δε θέλω να τη θυμάμαι εκείνη τη μέρα).
Νομίζω ότι σιγά σιγά αποσύρεται από την κυκλοφορία. Τώρα προωθείται η D60 η οποία κοστίζει περίπου 400 Ευρώ :D Επίσης πολύ καλή λύση.
Ο Φωτογράφος της Καθημερινής, έχει αυτό το μήνα αφιερωμα στις DSLR με συγκριτικό τεστ. Νομίζω ότι μπορείς να βρεις το περιοδικό στα περίπτερα, αλλιώς μπορώ να το φυλάξω και να σου το στείλω εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
ΟΚ Μελινακι,θα το ψαξω,σε ευχαριστω πολυ!
Λες το δικο σου πακετακι να μην το βρω πια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
ΟΚ Μελινακι,θα το ψαξω,σε ευχαριστω πολυ!
Λες το δικο σου πακετακι να μην το βρω πια;

Το δικό μου πακετάκι δε θα το βρεις, γιατί είχε διάρκεια μόνο μερικές ώρες, στα εγκαίνια του καταστήματος :/:
Πάντως, καθώς πλησιάζουν Χριστούγεννα, θα βγουν σίγουρα νέες προσφορές, θέλει μόνο να τις δεις εγκαιρα για να προλάβεις, και να μην κάτσεις να το σκεφτείς ;) έχεις από πριν αποφασίσει, ορμάς και το αρπάζεις!!! :lol:
Κι άμα σου γυαλίσει κάτι που υπάρχει μόνο στην Αθήνα, μην ανησυχείς, εδώ είμαστε εμείς :) τις λεπτομέρειες και τα ανταλλαγματα θα τα συζητήσουμε μόλις δοθεί η ευκαιρία ;):rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drf

Νεοφερμένος

Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Σκέφτομαι να ζητήσω από το Santa φετος μια DSLR μηχανή,μια και ήμουν ΠΟΛΥ καλό κορίτσι.:PΈχετε κάτι υπόψιν σας;Δούλευα για χρόνια με μια compact Olympus μ και πρόσφατα πήρα μια olympus fe επισης compact (κι έχω μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη που την πηρα).Σε αναλογική έχω μια παμπαλαια Minolta Dynax4 που λατρεύω και τραβάω κυρίως ασπρόμαυρα φιλμ.Οπότε ψάχνω μια εύκολη στη χρήση DSLR για αρχάριο,σε λογική τιμή,που να μην είναι όμως και ανάγκη να την αλλάξω σε δυο-τρία χρόνια (να φανταστείτε μου πήρε πέντε χρόνια να αλλάξω την πρώτη olumpus μου,κι ας ήταν μόνο 4 mp...) και να μπορω ΑΝ αποφασισω ποτε να δοκιμασω κανεναν αλλο φακο να με παιρνει (για την αναλογικη μου μονο ενα φιλτρακι εχω,ειμαι ολιγαρκης ανθρωπας).Ζηταω πολλα;:lol:


μια καλή value for money είναι αυτή εδώ: https://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_264&products_id=5147

εάν θέλεις να επενδύσεις και σε καλό φακό υπολόγιζε από 600+

εναλλακτικά εάν θέλεις να παίξεις με ένα αρκετά καλό φακό για αρχή μπορείς να δεις και αυτόν εδώ: Canon EF 50mm 1,8 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Νικο,θελω μια μηχανη που να εχει ενα μετριο φακο για αρχη,για να ειμαι ευχαριστημενη τοσα χρονια με 4 mp compact θα μου φανει παραδεισος!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Το δικό μου πακετάκι δε θα το βρεις, γιατί είχε διάρκεια μόνο μερικές ώρες, στα εγκαίνια του καταστήματος :/:
Πάντως, καθώς πλησιάζουν Χριστούγεννα, θα βγουν σίγουρα νέες προσφορές, θέλει μόνο να τις δεις εγκαιρα για να προλάβεις, και να μην κάτσεις να το σκεφτείς ;) έχεις από πριν αποφασίσει, ορμάς και το αρπάζεις!!! :lol:
Κι άμα σου γυαλίσει κάτι που υπάρχει μόνο στην Αθήνα, μην ανησυχείς, εδώ είμαστε εμείς :) τις λεπτομέρειες και τα ανταλλαγματα θα τα συζητήσουμε μόλις δοθεί η ευκαιρία ;):rolleyes:
Θα κοιταζω,θα κοιταζω,κι αμα βρω στην Αθηνα προσφορα θα κατεβω να την παρω μονη μου για να μη μου ζητας ανταλλαγματα!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ετουτη λεει τιποτα;
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561925
Εχω τρελο αγχος για το χειρισμο τους,μου φαινεται βουνο σε σχεση με την compact μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ετουτη λεει τιποτα;
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561925
Εχω τρελο αγχος για το χειρισμο τους,μου φαινεται βουνο σε σχεση με την compact μου...

Για το μοντέλο θα σου απαντήσει ο ειδικός,΄ή αλλιώς "δάσκαλος" :D
Για το χειρισμό μιας DSLR έχω να σου πω ότι στην αρχή φαίνεται λίγο βουνό, αλλά σιγά σιγά εξοικειώνεσαι, μαθαίνοντας τις βασικές αρχές. Πάντως είναι σημαντικό να είναι το μενού όσο πιο φιλικό γίνεται προς το χρήστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drf

Νεοφερμένος

Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ετουτη λεει τιποτα;
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561925
Εχω τρελο αγχος για το χειρισμο τους,μου φαινεται βουνο σε σχεση με την compact μου...


τα θετικά τους είναι ότι είναι σχετικά μικρές και έχουν και μικρούς σε μέγεθος φακούς, με τις ενσωματωμένες custom ρυθμίσεις βγάζουν 'wow' vivid χρώματα.

τα αρνητικά τους είναι ότι έχουν αρκετό θόρυβο σε υψηλά iso , έχουν μικρό viewfinder που είναι εκνευριστικό.

προσωπικά δε θα στη πρότεινα.. :)

όσο για τους χειρισμούς για την αρχή υπάρχει και το full auto και σιγά σιγά τη μαθαίνεις δεν είναι και πλυντήριο που δε ξέρεις τι κάνουν όλα αυτά τα κουμπιά :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
όσο για τους χειρισμούς για την αρχή υπάρχει και το full auto και σιγά σιγά τη μαθαίνεις δεν είναι και πλυντήριο που δε ξέρεις τι κάνουν όλα αυτά τα κουμπιά :lol:

Ναι, το θέμα είναι να μη γλυκαθείς με το full auto και μείνεις μόνο εκεί ;):D
Για μένα, η μετάβαση από το ένα στο άλλο ήταν αργή, γιατί δε μπορούσα να διαθέσω και πολύ χρόνο, ούτε για να εξοικειωθώ με τη μηχανή, ούτε και να διαβάσω :(
Πάντως, σήμερα, δε μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω compact μηχανή... θέλω να κάνω τις ρυθμίσεις μου... και δεν είμαι και ιδιαίτερα προχωρημένη :/: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Νικο το πλυντηριο εχει τεσσερα κουμπια,θες να το συγκρινεις στ'αληθεια με μια SLR;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
πρώτον , sorry για τα greeklish , δεν μπορώ να γράψω ελληνικά .

ήμουνα σε ένα topic που είχε σχέση με το λύκειο , και στο πρώτο post του emufur είχε ένα συνημμένο αρχείο σχετικό με το θέμα . Έκανα κλικ (καταραμένη στιγμή) να ανοίξει το αρχείο και αμέσως το pc κόλλησε . Πάτησα επανεκκίνηση και από τότε όταν πάω να μπω στον λογαριασμό μου στα windows μου λέει <<ο λαγαριασμός δεν βρέθηκε , θα ανοιχτεί ένας προσωρινός λογαριασμός>> . Στα έγγραφα δεν έχει τίποτα δηλαδή . Στους άλλους λογαριασμούς του pc δεν άλλαξε κάτι . Και σε μένα τα έγγραφα μου δεν χάθηκαν , απλά πρέπει να ανοίξω τα περιεχόμενα του σκληρού για να τα δω .

Επίσης δεν μπορώ να γράψω στα ελληνικά (απόδειξη το παρόν) . Όλα τα προγράμματα ανοίγουνε κανονικά , το antivirus μου ("κασπερσκυ" 2009-10) δεν έχει βρει τίποτα αλλα το pc κολλάει συνεχεια και ούτε το ctrl+alt+del δεν εμφανίζει τον σχετικό πινακα .

Να κάνω format ;

p.s. επείγον - βοήθεια - sos - valder??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Νικο,θελω μια μηχανη που να εχει ενα μετριο φακο για αρχη,για να ειμαι ευχαριστημενη τοσα χρονια με 4 mp compact θα μου φανει παραδεισος!:lol:

εγω εχω την sony α300 και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Την επελεξα γιατι εχει καλυτερο φακο για αρχαριους (18-70mm), φανταστικη διαρκεια μπαταριας και οθονη που γυριζει για να βγαζεις φωτογραφιες οταν δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το viewfinder. Το μειονεκτημα ειναι οτι οι φακοι ειναι λιγο πιο ακριβοι σε σχεση με αλλες εταιριες. Ως τωρα δεν εχω κανενα παραπονο και λειτουργει φανταστικα. Απο οτι μου ειπαν σε διαφορα μαγαζια, η sony ειναι καινουρια στον χωρο με τις επαγγελματικες και προσφερει περισσοτερα πανω στην μηχανη σε χαμηλοτερες τιμες.

Ετουτη λεει τιποτα;
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561925
Εχω τρελο αγχος για το χειρισμο τους,μου φαινεται βουνο σε σχεση με την compact μου...

μην αγχωνεσαι! 2-3 φορες να διαβασεις το manual και να πειραματιστεις με την μηχανη, θα μαθεις τα περισσοτερα!

Ναι, το θέμα είναι να μη γλυκαθείς με το full auto και μείνεις μόνο εκεί ;):D
Για μένα, η μετάβαση από το ένα στο άλλο ήταν αργή, γιατί δε μπορούσα να διαθέσω και πολύ χρόνο, ούτε για να εξοικειωθώ με τη μηχανή, ούτε και να διαβάσω :(
Πάντως, σήμερα, δε μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω compact μηχανή... θέλω να κάνω τις ρυθμίσεις μου... και δεν είμαι και ιδιαίτερα προχωρημένη :/: :)

και εγω μια απο τα ιδια!! Eπισης δεν μπορω να κοιταω σε οθονη για να βγαλω φωτογραφια, δεν με βολευει καθολου. Την compact την εχω μονο για να τραβαω βιντεο :lol: Aσε που δεν μου αρεσει καθολου η ποιοτητα, ακομα και η καλυτερη φωτογραφια τραβηγμενη με compact μου φαινεται οτι εχει υπερβολικο noise :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
πρώτον , sorry για τα greeklish , δεν μπορώ να γράψω ελληνικά .

ήμουνα σε ένα topic που είχε σχέση με το λύκειο , και στο πρώτο post του emufur είχε ένα συνημμένο αρχείο σχετικό με το θέμα . Έκανα κλικ (καταραμένη στιγμή) να ανοίξει το αρχείο και αμέσως το pc κόλλησε . Πάτησα επανεκκίνηση και από τότε όταν πάω να μπω στον λογαριασμό μου στα windows μου λέει <<ο λαγαριασμός δεν βρέθηκε , θα ανοιχτεί ένας προσωρινός λογαριασμός>> . Στα έγγραφα δεν έχει τίποτα δηλαδή . Στους άλλους λογαριασμούς του pc δεν άλλαξε κάτι . Και σε μένα τα έγγραφα μου δεν χάθηκαν , απλά πρέπει να ανοίξω τα περιεχόμενα του σκληρού για να τα δω .

Επίσης δεν μπορώ να γράψω στα ελληνικά (απόδειξη το παρόν) . Όλα τα προγράμματα ανοίγουνε κανονικά , το antivirus μου ("κασπερσκυ" 2009-10) δεν έχει βρει τίποτα αλλα το pc κολλάει συνεχεια και ούτε το ctrl+alt+del δεν εμφανίζει τον σχετικό πινακα .

Να κάνω format ;

p.s. επείγον - βοήθεια - sos - valder??????
Κάνε επαναφορά συστήματος από το τελευταίο σημείο. Θα δουλέψει σίγουρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelynkar

Νεοφερμένος

Η evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
εγω εχω την sony α300 και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Την επελεξα γιατι εχει καλυτερο φακο για αρχαριους (18-70mm), φανταστικη διαρκεια μπαταριας και οθονη που γυριζει για να βγαζεις φωτογραφιες οταν δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το viewfinder. Το μειονεκτημα ειναι οτι οι φακοι ειναι λιγο πιο ακριβοι σε σχεση με αλλες εταιριες. Ως τωρα δεν εχω κανενα παραπονο και λειτουργει φανταστικα. Απο οτι μου ειπαν σε διαφορα μαγαζια, η sony ειναι καινουρια στον χωρο με τις επαγγελματικες και προσφερει περισσοτερα πανω στην μηχανη σε χαμηλοτερες τιμες.
αυτην εχει και ο φιλος μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος..ειναι πολυ καλη για αρχαριους!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
και πώς γινεται αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
και πώς γινεται αυτο?
Το Start menu (έναρξη) την εμφανίζει σωστά; Πας εκεί, Όλα τα προγράμματα (All Programs), Accessories (δεν θυμάμαι στα ελληνικά), System Tools (Αρχεία συστήματος), System restore (Επαναφορά συστήματος). Μόλις το ανοίξεις ακολουθείς κανονικά τα βήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drf

Νεοφερμένος

Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ναι, το θέμα είναι να μη γλυκαθείς με το full auto και μείνεις μόνο εκεί ;):D
Για μένα, η μετάβαση από το ένα στο άλλο ήταν αργή, γιατί δε μπορούσα να διαθέσω και πολύ χρόνο, ούτε για να εξοικειωθώ με τη μηχανή, ούτε και να διαβάσω :(
Πάντως, σήμερα, δε μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω compact μηχανή... θέλω να κάνω τις ρυθμίσεις μου... και δεν είμαι και ιδιαίτερα προχωρημένη :/: :)

practice, practice, practice is improvement.. ;)

Νικο το πλυντηριο εχει τεσσερα κουμπια,θες να το συγκρινεις στ'αληθεια με μια SLR;:lol:

πραγματικά δε ξέρω πώς τα καταφέρνετε με αυτό το πράμα του σατανά.. :lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
drf να σε ρωτησω μια που τα ξερεις καλα...
σκεφτομαι να αγορασω φακο για την μηχανη μου, αλλα δεν ξερω τι φακο να παρω. Μου αρεσει να βγαζω πολυ κοντινες φωτογραφιες (πχ σταγονες πανω σε φυλλα, μυρμηγκια κτλ) αλλα θελω να φερνω και αντικειμενα που ειναι μακρια, κοντα (πχ αγρια ζωη). Θελω πολυ εναν φακο που να καλυπτει και τα 2 γιατι δεν μου αρεσει να αλλαζω φακους συχνα. Οποτε σκεφτομαι για εναν zoom lens 75-300mm f4.5-5.6 ή 1 macro lens 50mm f2.8 (100mm ισως να ηταν καλυτερος αλλα δεν εχω $800 προς το παρον :lol:). Ποιο φακο απο τους 2 να παρω; Βασικα ειμαι μεταξυ 3:
https://www.sonystyle.ca/commerce/se...Id=1002947&navigationPath=32090n100269n100356

https://www.sonystyle.ca/commerce/se...Id=1002935&navigationPath=32090n100269n100355

https://www.sonystyle.ca/commerce/se...Id=1006896&navigationPath=32090n100269n100356 (αν αυτος ειναι καλος, τοτε θα τον παρω μαζι με τον zoom lens 75-300mm)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top