Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ευχαριστω σελφουλι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χελό ολ.
Εχω το εξης θεμα(τακι; ): οταν εφτιαξα το πισι, ο κομπιουτερας μαλλον περασε σπασμενα windows (μαλλον- σιγουρα, δεν πληρωσα παραπανω για αυθεντικα, δεν τεθηκε καν ζητημα :P)
Τελος παντων, απο τοτε ειχα κανει μερικα update τα οποια εγιναν κανονικα, προσφατα ομως εκανα update για service pack 3, κι απο τοτε ξεκινησε αντιστροφη μετρηση για την ενεργοποιηση των windows (βγαινει ενα μηνυμα που λεει οτι τελος παντων αυτα που εχω μπορει να ειναι σπασμενα -σωωωπα- και οτι εχω αλλες ...πλεον 23 μερες για να περασω τα αυθεντικα).
Το θεμα ειναι οτι ψαχουλευοντας ανακαλυψα οτι για εναν αλλον υπολογιστη του σπιτιου μας ειχαν δωσει σιντι με τα αυθεντικα, κι αν κρινω απο το σε ποιον υπολογιστη τα εχουμε αμφιβαλλω αν ο κατοχος εχει την παραμικρη ιδεα για updates μεσω νετ. Εβαλα το sn του σιντιου στην καρτελα ενεργοποιησης αλλα δεν το δεχεται. Πρεπει να κανω εξαρχης εγκατασταση με το περιεχομενο του σιντιου; Υπαρχει αντιστοιχια σιντιου και σιριαλ ναμπερ; Μπορω να τελειωνω καπως χωρις πολλα πολλα γιατι δε σκαμπαζω;
Μεγσι.
https://support.microsoft.com/kb/328874
Με αφορμή μια ερώτηση που προηγήθηκε,περί επαναφοράς του συστήματος, μου γεννήθηκαν 2 απορίες...

1.Γιατί στο ημερολόγιο που βγάζει, για να επιλέξεις το σημείο επαναφοράς, έχει αποθηκευμένες κάποιες ημερομηνίες;
2.Η επαναφορά αν και λέει πως δεν επηρεάζει τα έγγραφα κτλ γιατί κάνει αλλαγές στα εικονίδια πχ;Εννοώ ότι στις 11/11 πχ να έχεις 20 εικονίδια στην επιφάνεια και 18/11 να εχεις 14..Να κάνεις επαναφορά στις 11/11 και τελικά να έχεις πάλι 20...
1. Γιατί επαναφορά συστήματος δεν μπορείς να κάνεις σε όποια ημ/νια θέλεις, παρά μόνο όταν ο υπολογιστής ή εσύ ρύθμισες την τάδε στιγμή σαν εφικτή ημ/νια. π.χ. όταν κάνεις windows update τότε ο υπολογιστής ρυθμίζει αυτόματα την στιγμή πριν το update ως τέτοια στιγμή
2. Γιατί τα εικονίδια τα θεωρεί ρυθμίσεις. Κατά 90% μόνο η συντόμευση χάθηκε, δλδ το πρόγραμμα λειτουργεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Την πάτησα κι εγώ με αυτόν τον ιό..
Στάλθηκε αυτόματα και εγώ τον άνοιξα επειδή δενήξερα τι είναι.
Είχε σταλεί σαν άρχειο και τον διέγραψα .Είναι ιλος που κλείνει τις συνομιλίες,δεν επηρεάζει τίποτα άλλο-τουλάχιστον έτσι μου είπαν-
Έκανα δύο φορές επανεκκίνηση και τώρα είναι εντάξει δηλαδή δεν κλείνει συνομιλίες ή κάτι τέτοιο.
Θα βάλω και το antivirus πρόσφατα και θα είμαι καλυμένη.Ωστόσο μην ανοίγεται link.Το συγκεκριμένο ειναι κάπως έτσι: foto:D (έχει μια σελίδα)(και στο τέλος θα λέει την δική σας-νομίζω-διεύθηνση mail..

ΠΡΟΣΟΧΗ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CuteKitty

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δηλαδή αν ας πούμε μας στείλει ο φίλος ή η φίλη μας ένα λινκ για ένα βίντεο ή τέλος πάντων κάτι, δεν πρέπει να το πατήσουμε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Μόνα αν σου μιλάει εκείνη την ώρα, και σου έχει πεί ότι θα σου στείλω κάτι. Αυτός ο Ιος, μπαίνει σαν την τάδε φίλη σου, και ενώ ΔΕΝ έχετε κουβέντα, σου πετάει ένα ξερό λίνκ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CuteKitty

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αααααα... Πέσμου έτσι, ναι ένα αυθέρετο λινκ δεν είμαι τόσο χαζή να το πατήσω οκ..! :blink: Θα το πω και στη φίλη μου άμα είναι να ξέρει. Αν επιτρέπεται, πού το έμαθες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Μου έχει έρθει με μειλ ενημέρωση, πιο πρίν την είχα πατήσει και κόλλησα, και ΣΥΝΕΧΙΖΩ να λαμβάνω ξεκάρφωτα λίνκ, απο μολυσμένες φίλες μου....(φυσικά δεν τα πατάω):|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CuteKitty

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μου έχει έρθει με μειλ ενημέρωση, πιο πρίν την είχα πατήσει και κόλλησα, και ΣΥΝΕΧΙΖΩ να λαμβάνω ξεκάρφωτα λίνκ, απο μολυσμένες φίλες μου....(φυσικά δεν τα πατάω):|
A, εμένα μέχρι στιγμής δεν μου ήρθε τίποτα... Είχα καθαρήσει το δίσκο και δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα το Messenger. :| Όταν λες από μολυσμένες φίλες σου εννοείς φίλες σου που έχουν κολλήσει τον ιό; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν το γνωρίζουν ότι έχουν κολλήσει, και στέλνουν το λινκ, ή το αρχείο, σε όλες τις επαφές τους (ενώ τις περισσότερες φορές δεν είναι κάν online)...

Πρέπει μόλις λάβεις κάτι ύποπτο απο μια φίλη σου να της το πείς, να αλλάξει το password της, και να τρέξει το αντιβιοτικό.
Φυσικά ούτε και εσύ να πατήσεις ποτέ το λινκ, ή να καταβάσεις το αρχείο που σου έστειλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CuteKitty

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν το γνωρίζουν ότι έχουν κολλήσει, και στέλνουν το λινκ, ή το αρχείο, σε όλες τις επαφές τους (ενώ τις περισσότερες φορές δεν είναι κάν online)...

Πρέπει μόλις λάβεις κάτι ύποπτο απο μια φίλη σου να της το πείς, να αλλάξει το password της, και να τρέξει το αντιβιοτικό.
Φυσικά ούτε και εσύ να πατήσεις ποτέ το λινκ, ή να καταβάσεις το αρχείο που σου έστειλε.
Μάλιστα, οκ θα το έχω υπόψιν μου.. Ευχαριστώ για την ενημέρωση! ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγω 7 χρονια στο διαδικτυο ποτε δεν εχω χρησμιοποησει messenger!φαινομενο,ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Σκέφτομαι να ζητήσω από το Santa φετος μια DSLR μηχανή,μια και ήμουν ΠΟΛΥ καλό κορίτσι.:PΈχετε κάτι υπόψιν σας;Δούλευα για χρόνια με μια compact Olympus μ και πρόσφατα πήρα μια olympus fe επισης compact (κι έχω μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη που την πηρα).Σε αναλογική έχω μια παμπαλαια Minolta Dynax4 που λατρεύω και τραβάω κυρίως ασπρόμαυρα φιλμ.Οπότε ψάχνω μια εύκολη στη χρήση DSLR για αρχάριο,σε λογική τιμή,που να μην είναι όμως και ανάγκη να την αλλάξω σε δυο-τρία χρόνια (να φανταστείτε μου πήρε πέντε χρόνια να αλλάξω την πρώτη olumpus μου,κι ας ήταν μόνο 4 mp...) και να μπορω ΑΝ αποφασισω ποτε να δοκιμασω κανεναν αλλο φακο να με παιρνει (για την αναλογικη μου μονο ενα φιλτρακι εχω,ειμαι ολιγαρκης ανθρωπας).Ζηταω πολλα;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ντεν ξέρει απο τέτοια....εγκω.:redface::|
Ας πουνε αλλοι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Οταν θα ερθει ο καιρος να τη στειρωσω θα σε ρωτησω εσενα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Έτσι ναι, θα σου πώ!!!:P:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δωράκι, εγώ αγόρασα πριν ακριβώς ένα χρόνο τη Nikon D40. Ήταν ένα πολύ καλό πακέτο του Saturn, με το σώμα και δυο φακούς (18-55mm και 55-200mm AF) στα 280 Ευρώ, μου ήρθε 300 μαζί με την κάρτα μνήμης (και την 5ωρη αναμονή με άλλους λυσσασμένους στο μαγαζί μέχρι να αφιχθεί το απόθεμα :blink::lol:)
Το νεώτερο μοντέλο που έβγαλε η ίδια εταιρεία, η D5000 δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τη δική μου. Θεωρείται μηχανή entry level, αρκετά φιλική προς το χρήστη (κατά τη γνώμη μου πάντα) και αμα τη βρεις σε προσφορά, θα είναι και σε πολύ καλή τιμή ;)
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει ενσωματωμένο μηχανισμό εστίασης, οπότε πρέπει να αγοράζεις φακούς με μηχανισμό (AF), αλλά μπορείς κάλλιστα να δουλεύεις και στη χειροκίνητη εστίαση ;)
Για ξεκίνημα είναι πολύ καλή, και συμβατή με εξαρτήματα που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον με ένα πιο εξελιγμένο σώμα ;) οπότε δε θα πάει χαμένη η επένδυσή σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aretha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Δώρα, ούτε εγώ το κατέχω το άθλημα, ρίξε όμως μια ματιά εδώ, έχουν πολύ ενεργό φόρουμ, νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Επίσης, υπάρχει ελληνόφωνο φόρουμ για την ψηφιακή φωτογραφία, όπου υπάρχουν πολλές κριτικές για μηχανές και εξαρτήματα:

www.dpgr.gr

Θα βρεις και γνωστούς εκεί :D
Είμαι κι εγώ εγγεγραμμένη, αλλά δεν ποστάρω ποτέ :redface: μου έχει κλέψει την καρδιά το γατοφόρουμ :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Δωράκι, εγώ αγόρασα πριν ακριβώς ένα χρόνο τη Nikon D40. Ήταν ένα πολύ καλό πακέτο του Saturn, με το σώμα και δυο φακούς (18-55mm και 55-200mm AF) στα 280 Ευρώ, μου ήρθε 300 μαζί με την κάρτα μνήμης (και την 5ωρη αναμονή με άλλους λυσσασμένους στο μαγαζί μέχρι να αφιχθεί το απόθεμα :blink::lol:)
Το νεώτερο μοντέλο που έβγαλε η ίδια εταιρεία, η D5000 δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τη δική μου. Θεωρείται μηχανή entry level, αρκετά φιλική προς το χρήστη (κατά τη γνώμη μου πάντα) και αμα τη βρεις σε προσφορά, θα είναι και σε πολύ καλή τιμή ;)
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει ενσωματωμένο μηχανισμό εστίασης, οπότε πρέπει να αγοράζεις φακούς με μηχανισμό (AF), αλλά μπορείς κάλλιστα να δουλεύεις και στη χειροκίνητη εστίαση ;)
Για ξεκίνημα είναι πολύ καλή, και συμβατή με εξαρτήματα που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον με ένα πιο εξελιγμένο σώμα ;) οπότε δε θα πάει χαμένη η επένδυσή σου :)
Μονο 300 ευρω;:confused::confused::confused:Ακουγεται πολυ καλο το πακετακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moukelis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Δώρα, ούτε εγώ το κατέχω το άθλημα, ρίξε όμως μια ματιά εδώ, έχουν πολύ ενεργό φόρουμ, νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν.;)

Επίσης, υπάρχει ελληνόφωνο φόρουμ για την ψηφιακή φωτογραφία, όπου υπάρχουν πολλές κριτικές για μηχανές και εξαρτήματα:

www.dpgr.gr

Θα βρεις και γνωστούς εκεί :D
Είμαι κι εγώ εγγεγραμμένη, αλλά δεν ποστάρω ποτέ :redface: μου έχει κλέψει την καρδιά το γατοφόρουμ :lol:
Αντρεπουμαι να ρωτησω εκει,ειναι ολοι εξπερ.:redface:
Ευχαριστω πολυ παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top