Άγρια επίθεση και ξύλο στον Μπουτάρη

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Ποινικά κολάσιμη δεν πρέπει να είναι καμιά έκφραση άποψης. Οι πράξεις είναι ποινικά κολάσιμες, όχι ο λόγος.

Όμως Lancelot, τα ιστορικά γεγονότα είναι ιστορικά γεγονότα. Δεν μπορείς να αρνείσαι πχ το ολοκαύτωμα. Γιατί αν το αρνείσαι, είναι σαν να αρνείσαι ένα γεγονός. Το να αρνούμαστε τα γεγονότα οδηγεί σε άσχημους δρόμους. Χρησιμοποιείται ως προπαγάνδα κλπ. Βέβαια η ιστορία έχει διαφορετικές εκδοχές, δεν είναι πάντα εύκολο να προσδιορίσεις το τι έγινε. Όμως στην περίπτωση της γενοκτονίας των ποντίων είναι. Οι Τούρκοι ήθελαν να τους αφανίσουν, σκότωσαν χιλιάδες άνδρες, γυναίκες, παιδιά και όσοι έζησαν το έκαναν επειδή έτρεξαν στις τριγύρω χώρες πριν τους κόψουν το λαιμό. Δεν νοείται Έλληνας πολιτικός να λέει ότι δεν τον ενδιαφέρει ο αγώνας για την αποδοχή αυτού του γεγονότος.

Δεν είναι ποινικά κολάσιμος, θα έπρεπε όμως να είναι πολιτικά. Είναι ο αγώνας του ελληνισμού, της ιστορίας μας και του πολιτισμού μας.

Στα δικά μου μάτια ο Μπουτάρης δεν αρνείται την γενοκτονία των Ποντίων. Αρνείται το γεγονός αυτή να αποτελέσει τροχοπέδη στον τουρισμό της πόλης .Εγώ δεν βλέπω κάτι μεμπτό! Εξάλλου μπορεί κάποιος να το διαπιστώσει και από το ολόκληρο βίντεο στο youtube .
Τώρα από fake news σαν του Εμμανουήλ Παππά έχουμε χορτάσει....

ΥΓ : Στα βιβλία της ιστορίας της Ε ή Στ δημοτικού αναφέρεται ο όρος συνωστισμός για τα γεγονότα της στην Σμύρνης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Lancelot μην παρεξηγηθεις αλλα ο Τζονυ έχει δικιο. Οταν ακους κάποιος να σου λέει σε σοβαρά γεγονοτα "Δεν ξέρω δεν με ενδιαφέρει" νιπτω τας χειρας μου σαν ένας συγχρονος ποντιος πιλάτος περιμενε τον μετά απο λιγο καιρο πιθανον να ειναι ενάντιος κανονικά και με βουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ΥΓ : Στα βιβλία της ιστορίας της Ε ή Στ δημοτικού αναφέρεται ο όρος συνωστισμός για τα γεγονότα της στην Σμύρνης

Έχω την εντύπωση ότι μπήκε η λέξη συνωστισμός αλλά μετά αφαιρέθηκε λόγω αντιδράσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι μπήκε η λέξη συνωστισμός αλλά μετά αφαιρέθηκε λόγω αντιδράσεων.


βΛΈΠΕΙς ρε φιλε θέλουν να κάνουν προπαγάνδα δεν ειναι οτι λένε απλα την αποψη τους και τελειωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
βΛΈΠΕΙς ρε φιλε θέλουν να κάνουν προπαγάνδα δεν ειναι οτι λένε απλα την αποψη τους και τελειωσε.
Ενημέρωση : Τα βιβλία της Ιστορίας μπήκαν τον 2004 με συγγραφέα την Ρεπούση και αποσύρθηκαν το 2007.

Προπαγάνδα : Η εικόνα με το άγαλμα του Εμμανουήλ Παππά από τις Σέρρες σε σύγκριση με τα λόγια του Μπουτάρη...για άλλο άγαλμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε έντονο ακομα το (τελειως παράλογο και αδιακαιολογητο για τα σημερινά δεδομένα) εμφυλιακό κλίμα της δεκαετίας του `40, το οποίο γνωρίζει περιοδικές εξαρσεις( ακομα και στο δημοψήφισμα του 2015). Από τις απαρχές του ελληνικό κράτους, η επίσημη κρατική παιδεία μας διδάσκει οι είμαστε «γνήσιοι», «καθαροί» απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων , και άρα είμαστε ανώτεροι από άλλους λαούς, ενώ από την άλλη πλευρά, έχουμε θεωρίες του αλλου άκρου, που γιναν και αυτές για καποιο διάστημα «ύλη» του μαθήματος της «ιστορίας»(«συνωστισμός», απαξίωση της γενοκτονίας). Κάτι δεν παει απο το σπίτι καλα, όταν βλέπουμε 18χρονους να αλληλοκατηγορούνται με φρασεις «Εαμ,Ελλάς, Μελιγαλάς» και «σας θάψαμε στον γραμμο και το Βίτσι», λες και ίδιοι τους πολέμησαν εκει.

Ο Μπουτάρης είναι 75 χρόνων και θα πρεπε να ξέρει πως να εκφράζει τις απόψεις του και πως να μιλάει δημόσια , ανεξάρτητα του τι πιστεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε θα έλεγα ότι το σχολείο μας μαθαίνει ότι είμαστε γνήσιοι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων. Μας μαθαίνει για τον ελληνισμό, από την αρχαιότητα μέχρι κάποια εποχή. Το να γνωρίζεις την εθνική σου ταυτότητα δεν είναι κάτι κακό. Όπως έχω πει πολλές φορές, πρέπει να γνωρίζεις το παρελθόν σου για να προχωρήσεις στο μέλλον. Πρέπει να μαθαίνεις ιστορία, αν και θεωρώ ότι είναι ελλιπής στο σχολείο. Να γνωρίζεις την πορεία του ελληνισμού, να γνωρίζεις όμως και κάποια σημαντικά συμβάντα του πλανήτη, για τους παγκόσμιους πολέμους, για τα ολοκληρωτικά καθεστώτα του μοντέρνου καιρού και το κακό που προκάλεσαν στον πλανήτη. Πρέπει δηλαδή το σχολείο να προάγει την ελευθερία έκφρασης και προβληματισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Ενημέρωση : Τα βιβλία της Ιστορίας μπήκαν τον 2004 με συγγραφέα την Ρεπούση και αποσύρθηκαν το 2007.

Προπαγάνδα : Η εικόνα με το άγαλμα του Εμμανουήλ Παππά από τις Σέρρες σε σύγκριση με τα λόγια του Μπουτάρη...για άλλο άγαλμα .


Για να σε διευκολύνω αυτό είναι το άγαλμα που δεν αρέσει στον Μπουτάρη;







https://www.dimokratianews.gr/conten...δηλώσεις-του-δημάρχου-για-το-άγαλμα-του-σερρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Για να σε διευκολύνω αυτό είναι το άγαλμα που δεν αρέσει στον Μπουτάρη;







https://www.dimokratianews.gr/conten...δηλώσεις-του-δημάρχου-για-το-άγαλμα-του-σερρα
Μάλιστα και εάν πότε πας βόλτα από εκεί δες πώς είναι ο χώρος δίπλα , σε πιάνει κατάθλιψη. Επίσης μπορείς να διακρίνεις πόσο επιβλητικά είναι τα αγάλματα των Μ.Αλεξανδρου και του Βενιζελου ή του Καραμανλή σε σχέση με του Παππά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Phylax είναι το άγαλμα που θα άρεσε σίγουρα στον Μπουτάρη, ε pluton? Του σατανά πράγματα !
Έχετε πλάκα ρε γαμώτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Καλόπιστα θέλω να το δεχτώ, αλλά έχεις κάποιο αποδεικτικό καταδικασμού τέτοιων ενεργειών από post σου σε αυτό το φόρουμ ή κάποιο άλλο ή το youtube όπου με ανάλογο σθένος όπως εδώ να βάλλεις εναντίον τους; Θα ήθελα να μας το παραθέσεις.

Δε γνώριζα ότι πρέπει να δώσω "πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων" στον οποιονδήποτε. Στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για την επίθεση εναντίον του Μπουτάρη και ασφαλώς θα βάλλω εναντίον όλων όσων φασιστικά προσπαθούν να επιβάλλουν τη δική τους θέληση δια της βίας. Αν έρθει θέμα για κάτι άλλο ασφαλώς και θα πάρω θέση. Προσωπικά είμαι εναντίον οποιασδήποτε ολοκληρωτικής ιδεολογίας καθώς και τη δια της βίας προώθηση θέσεων και απόψεων, είτε προέρχονται από αριστερούς, είτε από δεξιούς ή φασίστες. Απλά πράγματα, όποιος με τη βία προωθεί τις απόψεις του, ανεξαρτήτως πολιτικής θέσης, είναι καταδικαστέος.

Σχετικά με την ελευθερία έκφρασης και άσχετα από το θέμα που συζητάμε, ποια είναι η γνώμη σου όσον αφορά την εφαρμογή της στην αποδοχή ή άρνηση γενοκτονιών από μερίδα κόσμου; Η στην αποδοχή ή άρνηση ιδεολογιών; Πρέπει να είναι ποινικά κολάσιμο κάτι τέτοιο σαν αντίληψη; Εντάσσεται στην ελευθερία έκφρασης; Εν τέλει τι είναι αυτή η περίφημη ελευθερία έκφρασης;

Εξαρτάται για τι και για ποιο λόγο μιλάμε. Υπάρχει η επιστημονική έρευνα καταρχήν. Στα πλαίσια αναζήτησης της επιστημονικής έρευνας και της ιστοριογραφικής μελέτης μπορούν να εκφραστούν πολλές διαφορετικές απόψεις, αρκεί να διατυπώνονται καλόπιστα. Αν, για παράδειγμα, κάποιος ιστορικός πει, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, ότι κατά το Ολοκαύτωμα ο αριθμός των δολοφονημένων Εβραίων έχει υπερεκτιμηθεί και είναι λιγότεροι, αυτό δεν είναι κακόβουλη άρνηση της αλήθειας, αλλά απλώς διόρθωση ορισμένων αριθμών ύστερα από επιστημονική μελέτη και ασφαλώς σε καμία περίπτωση δεν μειώνει την ιστορική αξία και τη σημασία του ολοκαυτώματος. Αυτός είναι και ο λόγος που όταν είχε ψηφισθεί το άρθρο 2 είχαν διατυπωθεί τέτοιες επιφυλάξεις.
Για παράδειγμα δες εδώ μια υπόθεση που έφτασε στα δικαστήρια βάση του αντιρατσιστικού νόμου σχετικά με ένα βιβλίο που είχε εκδώσει ένας Γερμανός ιστορικός στα ελληνικά, τον προβληματισμό που αναπτύχθηκε και τις απόψεις των συνηγόρων υπεράσπισης και πολιτικής αγωγής καθώς και την ετυμηγορία και το σκεπτικό της απόφασης,, τα οποία είναι άκρως ενδιαφέροντα:
https://www.news247.gr/weekend-editi...i-gia-arnisi-egklimaton-ton-nazi.6392962.html
https://www.rethnea.gr/article.aspx?id=32634

Δεν θα μου βγαινεις εσυ σε μια τέτοια περιοδο που οι Τουρκοι ειναι πιο επιθετικοι απο ποτε και τραβάνε με χειροπέδες δυο έλληνες στρατιωτικούς και τους ευτελιζουν απο δικαστηριο σε δικαστηριο ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΗΤΗΡΙΟ επιτηδες 2-3 μηνες και βάλε και θα βγαινεις να εξυμνείς τον Κεμάλ. Δεν κάνεις που δεν κάνεις τιποτα ο άλλος βγαινει και λέει "Αγνωστο ποτε θα γυρισουν οι 2 στρατιωτικοι" ε βεβαια αγνωστο οταν δεν κάνεις τιποτα για αυτο τι βγαινεις και μας το λές κιολας;

Για να είμαστε ειλικρινείς δεν εξύμνησε ποτέ τον Κεμάλ, και ειδικότερα αυτή την περίοδο. Οι δηλώσεις του και το απόσπασμα του βίντεο έγιναν σχεδόν ένα χρόνο πριν. Από εκεί και πέρα αυτό που έχει πει είναι ότι τον Κεμάλ τον λατρεύουν σαν Θεό οι Τούρκοι, κάτι το οποίο ισχύει και είναι μία διαπίστωση. Κι εγώ, που έχω ασχοληθεί λίγο με αυτόν μπορώ να σου πω ότι για τη χώρα του ήταν όντως μεγάλος ηγέτης. Κατάφερε μια διαλυμένη χώρα, την Οθωμανική Αυτοκρατορία, ή ό,τι είχε απομείνει από αυτή, πάνω στα ερείπια της οποίας όλοι ήθελαν μερτικό, από τις μεγάλες δυνάμεις της εποχής, να την κάνει κανονική χώρα. Για να το πετύχει αυτό προφανώς κι έπρεπε να διώξει όλους όσους επιβουλεύονταν τη χώρα του, αλλά και αυτούς που απειλούσαν την εθνική της ομοιογένεια, όπως Έλληνες και Αρμένιους. Ας μην ξεχνάμε ότι το επίσημο ελληνικό κράτος ήταν δύναμη κατοχής την περίοδο εκείνη σε περιοχές της Μικράς Ασίας με προοπτική προσάρτησης των εδαφών αυτών. Όλα αυτά είναι μία διαπίστωση και όχι ύμνος προς τον Κεμάλ, εμείς ως χώρα δε θέλουμε να τον ακούσουμε γιατί προφανώς και διέλυσε το όνειρο της Μεγάλης Ιδέας και δημιούργησε εκατοντάδες χιλιάδες πρόσφυγες (απόγονος των οποίων είμαι κι εγώ) αλλά για τους Τούρκους έφτιαξε μια χώρα. Άλλο λοιπόν, κάνω μία διαπίστωση, ότι δηλαδή για τους γείτονες είναι μεγάλος ηγέτης, τον λατρεύουν και άρα εκμεταλλεύομαι το ότι το σπίτι του βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη (άλλο που κυριολεκτικά δεν ισχύει αυτό αλλά είναι άλλη ιστορία) για να φέρω τουρισμό στην πόλη και άλλο εξυμνώ τα εγκλήματα του εναντίον των Ελλήνων...

Off topic αλλά η ιστορία είναι χρήσιμο πράγμα. Μερικοί θεωρούν τους Κούρδους αδέρφια μας, επειδή είναι εχθροί των Τούρκων. Η πραγματικότητα είναι ότι οι Κούρδοι είχαν πολεμήσει στο πλευρό του Ατατούρκ και καταδίωξαν άγρια τους Έλληνες. Άλλο που αφού ο Ατατούρκ πέτυχε τον σκοπό του, άρχισε να ξεπαστρεύει κι αυτούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Ο Phylax είναι το άγαλμα που θα άρεσε σίγουρα στον Μπουτάρη, ε pluton? Του σατανά πράγματα !
Έχετε πλάκα ρε γαμώτο :P


Εμενα δεν με ενοχλουσε ο Phylax. Δεν θα ειχα προβλημα να υπάρχει εκει που υπήρχε αλλα μερικοι ταλιμπάν το κατέστρεψαν. Ελλαδα 2018. Των άκρων.

Για να είμαστε ειλικρινείς δεν εξύμνησε ποτέ τον Κεμάλ, και ειδικότερα αυτή την περίοδο. Οι δηλώσεις του και το απόσπασμα του βίντεο έγιναν σχεδόν ένα χρόνο πριν. Από εκεί και πέρα αυτό που έχει πει είναι ότι τον Κεμάλ τον λατρεύουν σαν Θεό οι Τούρκοι, κάτι το οποίο ισχύει και είναι μία διαπίστωση. Κι εγώ, που έχω ασχοληθεί λίγο με αυτόν μπορώ να σου πω ότι για τη χώρα του ήταν όντως μεγάλος ηγέτης. Κατάφερε μια διαλυμένη χώρα, την Οθωμανική Αυτοκρατορία, ή ό,τι είχε απομείνει από αυτή, πάνω στα ερείπια της οποίας όλοι ήθελαν μερτικό, από τις μεγάλες δυνάμεις της εποχής, να την κάνει κανονική χώρα. Για να το πετύχει αυτό προφανώς κι έπρεπε να διώξει όλους όσους επιβουλεύονταν τη χώρα του, αλλά και αυτούς που απειλούσαν την εθνική της ομοιογένεια, όπως Έλληνες και Αρμένιους. Ας μην ξεχνάμε ότι το επίσημο ελληνικό κράτος ήταν δύναμη κατοχής την περίοδο εκείνη σε περιοχές της Μικράς Ασίας με προοπτική προσάρτησης των εδαφών αυτών. Όλα αυτά είναι μία διαπίστωση και όχι ύμνος προς τον Κεμάλ, εμείς ως χώρα δε θέλουμε να τον ακούσουμε γιατί προφανώς και διέλυσε το όνειρο της Μεγάλης Ιδέας και δημιούργησε εκατοντάδες χιλιάδες πρόσφυγες (απόγονος των οποίων είμαι κι εγώ) αλλά για τους Τούρκους έφτιαξε μια χώρα. Άλλο λοιπόν, κάνω μία διαπίστωση, ότι δηλαδή για τους γείτονες είναι μεγάλος ηγέτης, τον λατρεύουν και άρα εκμεταλλεύομαι το ότι το σπίτι του βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη (άλλο που κυριολεκτικά δεν ισχύει αυτό αλλά είναι άλλη ιστορία) για να φέρω τουρισμό στην πόλη και άλλο εξυμνώ τα εγκλήματα του εναντίον των Ελλήνων...

Off topic αλλά η ιστορία είναι χρήσιμο πράγμα. Μερικοί θεωρούν τους Κούρδους αδέρφια μας, επειδή είναι εχθροί των Τούρκων. Η πραγματικότητα είναι ότι οι Κούρδοι είχαν πολεμήσει στο πλευρό του Ατατούρκ και καταδίωξαν άγρια τους Έλληνες. Άλλο που αφού ο Ατατούρκ πέτυχε τον σκοπό του, άρχισε να ξεπαστρεύει κι αυτούς...


Δεν εχω διαβάσει τα βιβλια του Ριχτερ. Δεν τους θεωρω αδέρφια αλλα ο εχθρος του εχθρου μου μπορει να γινει δικος μας συμμαχος. Ο Κεμάλ δεν θα νικουσε αν δεν ειχαμε ανοργανωσια και αν δεν τον εφοδιαζαν οι Ευρωπαιοι με οπλα. Θυμαμαι ακομα τις πηγες που μας ειχαν βάλει στις Πανελλαδικες εξετάσεις στην Ιστορια που το Β2 θέμα ηταν η Μικρασιατική Καταστροφή. Υπηρξε μεγάλη συγχυση στις επικοινωνιες και χάθηκε ο συντονισμος τα τμήματα του στρατου δεν μπορουσαν να επικοινωνησουν μεταξύ τους απο εκει ξεκινησε η καταστροφή. Χάσαμε την Σμύρνη και σκοτωσαν πολλους δικούς μας.



Ο Χατζηανέστης δεν εξέδωσε ποτε διαταγή υποχώρησης απο το μέτωπο. Λιγο πριν τον εκτελέσουν δεν δέχθηκε να τον καθαιρεσουν και αφαίρεσε μονος του το εθνοσημο απο το πηλικιο και πέταξε τα γαλονια του στο έδαφος λέγοντας οτι η μοναδική του ντροπη ηταν οτι υπήρξε αρχιστράτηγος φυγάδων. Επισης αρνηθηκε να του δέσουν τα μάτια κατα την εκτέλεση. Μιλάμε για συγκλονιστικες προσωπικοτητες και φυσιογνωμιες. Δεν μπορουμε καν να τους πιάσουμε στο στομα μας τέτοιους ανθρώπους που προτιμησαν να πεθάνουν παρα να υποχωρήσουν. Για αυτους δεν άκουσα να λένε τιποτα. Ειναι εμφανης η συμπάθεια και η αντιπάθεια στον ελληνικο επεκτατισμο. Εγω δεν τρέφω καμια συμπάθεια για τον Κεμάλ ηταν ηγέτης μεν αλλα θα μπορουσε η Ιστορια να ειναι διαφορετική. Δεν τρέφω καμια συμπάθεια για κάποιον που σκοτωσε δικους μας δεν ειμαι ανώμαλος ουτε έχω συνδρομα της στοκχολμης.

Μπορει να μην συνεχιζα πέρα απο τη Σμυρνη αν ήμουν εγώ τοτε στη θέση τους. Ειχαμε φτάσει μέχρι το Σαγγαρειο λιγο έξω απο την Άγκυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Μάλιστα και εάν πότε πας βόλτα από εκεί δες πώς είναι ο χώρος δίπλα , σε πιάνει κατάθλιψη. Επίσης μπορείς να διακρίνεις πόσο επιβλητικά είναι τα αγάλματα των Μ.Αλεξανδρου και του Βενιζελου ή του Καραμανλή σε σχέση με του Παππά.


Mια χαρά το βλέπω εγώ το άγαλμα, δαφνοσκεπάζει η ιστορία τον Ε Παππά τι τον πείραξε;


Μήπως τον πειράζει το γεγονός ότι ο Ε Παππάς ενοχλεί τον σλαβικό επεκτατισμό που προσπάθησαν την επανάστασή τους να την αντιγράψουν οι σλάβοι -με το Ίλιντεντ- μετά 100 χρόνια ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ... διότι η επανάσταση του Ίλιντεντ που περηφανεύονται οι σλάβοι ήταν μια εισαγόμενη επανάσταση του Πανσλαβισμού (και για να είμαι και δίκαιος ούτε καν επανάσταση δεν ήταν, θα την έλεγα μια προβοκάτσια, που απέτυχε παντού και στόχο τελικά δεν είχε τους Τούρκους αλλά τους Έλληνες), να φανταστείς ότι με δόλο έβαλαν στην επανάστασή τους κυρίως Έλληνες όπως ο σλαβόφωνος καπετάν Κόττας, ο οποίος μόλις αντιλήφθηκε τα σχέδιά τους διαχώρησε την θέση του έντρομος και μετά τους πολέμησε μέχρι τέλους.


Αλήθεια ξέρεις τι έγινε στο Ίλιντεντ;


Για να καταλάβεις ότι είστε παντελώς (ας είμαι ευγενικός) απληροφόρητοι.... τι γνωρίζεις για τους βαρκάρηδες της Θεσσαλονίκης (Γκεμιτζήδες солунските гемиџии) ; και την ανατίναξη του γαλλικού επιβατηγού πλοίου «Γουανταλκιβίρ» (Guadalquidir) και τις λοιπές ενέργειες... που ακολούθησαν; Φαντάζομαι είναι πράγματα που πρώτη φορά ακούς.


Όχι δηλαδή αλλά σιγά σιγά θα θελήσουν να σηκώσουν και αγάλματα για αυτούς στη Θεσσαλονίκη.


https://pluton22.blogspot.gr/2014/10/blog-post_27.html

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν εχω διαβάσει τα βιβλια του Ριχτερ. Δεν τους θεωρω αδέρφια αλλα ο εχθρος του εχθρου μου μπορει να γινει δικος μας συμμαχος. Ο Κεμάλ δεν θα νικουσε αν δεν ειχαμε ανοργανωσια και αν δεν τον εφοδιαζαν οι Ευρωπαιοι με οπλα. Θυμαμαι ακομα τις πηγες που μας ειχαν βάλει στις Πανελλαδικες εξετάσεις στην Ιστορια που το Β2 θέμα ηταν η Μικρασιατική Καταστροφή. Υπηρξε μεγάλη συγχυση στις επικοινωνιες και χάθηκε ο συντονισμος τα τμήματα του στρατου δεν μπορουσαν να επικοινωνησουν μεταξύ τους απο εκει ξεκινησε η καταστροφή. Χάσαμε την Σμύρνη και σκοτωσαν πολλους δικούς μας.

Τα βιβλία του Ρίχτερ δε τα έχω διαβάσει ούτε εγώ, το ζήτημα ωστόσο που τέθηκε είναι κατά πόσο ένας ιστορικός θα πρέπει να εκφράζει, την κατά την άποψη του, επιστημονική αλήθεια χωρίς να κατηγορηθεί ότι προσβάλλει ή υποτιμά ένα γεγονός. Εξάλλου γι αυτό και αθωώθηκε.
Για τα ιστορικά γεγονότα δε διαφωνώ, το μικρασιατικό μέτωπο χάθηκε κυρίως από λάθη και παραλείψεις δικές μας. Όμως και από την άλλη πλευρά χρειάζοταν κάποιος να τους οργανώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Mια χαρά το βλέπω εγώ το άγαλμα, δαφνοσκεπάζει η ιστορία τον Ε Παππά τι τον πείραξε;


Μήπως τον πειράζει το γεγονός ότι ο Ε Παππάς ενοχλεί τον σλαβικό επεκτατισμό που προσπάθησαν την επανάστασή τους να την αντιγράψουν οι σλάβοι -με το Ίλιντεντ- μετά 100 χρόνια ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ... διότι η επανάσταση του Ίλιντεντ που περηφανεύονται οι σλάβοι ήταν μια εισαγόμενη επανάσταση του Πανσλαβισμού (και για να είμαι και δίκαιος ούτε καν επανάσταση δεν ήταν, θα την έλεγα μια προβοκάτσια, που απέτυχε παντού και στόχο τελικά δεν είχε τους Τούρκους αλλά τους Έλληνες), να φανταστείς ότι με δόλο έβαλαν στην επανάστασή τους κυρίως Έλληνες όπως ο σλαβόφωνος καπετάν Κόττας, ο οποίος μόλις αντιλήφθηκε τα σχέδιά τους διαχώρησε την θέση του έντρομος και μετά τους πολέμησε μέχρι τέλους.


Αλήθεια ξέρεις τι έγινε στο Ίλιντεντ;


Για να καταλάβεις ότι είστε παντελώς (ας είμαι ευγενικός) απληροφόρητοι.... τι γνωρίζεις για τους βαρκάρηδες της Θεσσαλονίκης (Γκεμιτζήδες солунските гемиџии) ; και την ανατίναξη του γαλλικού επιβατηγού πλοίου «Γουανταλκιβίρ» (Guadalquidir) και τις λοιπές ενέργειες... που ακολούθησαν; Φαντάζομαι είναι πράγματα που πρώτη φορά ακούς.


Όχι δηλαδή αλλά σιγά σιγά θα θελήσουν να σηκώσουν και αγάλματα για αυτούς στη Θεσσαλονίκη.


https://pluton22.blogspot.gr/2014/10/blog-post_27.html

Αρχικα η δηλωση του Μπουτάρη εγινε το 2014 και τότε δεν υπήρχαν οι διαπραγματεύσεις για την ονομασία των Σκοπιων. Για ποιο λόγο ξεθαύτηκαν τώρα ? μάλλον συμφέρει κάποιους δίνοντας τους κάποιο άλλοθι/ . Ειστε κατοικος Θεσσαλονίκης; Εχετε περασει ποτε απο εκεινο το πάρκο ( στην ανατολική μερια της ΧΑΝΘ) ; Έχετε δοκιμασει να περασετε μετα τις 20:00 ;
Οσο για το το τι συνεβη στο Ιλιντεντ οχι δεν γνωριζω για ενα γεγονός που εγινε γνωστο απο κατι βελοπουλους πριν μια βδομαδα . Διοτι πριν δεν γινοταν καμια αναφορά αλλα ξεχασα είναι μεγαλο το συμφερον ποιος θα καταφερει μα βαλει τα Σκοπια στην ΕΕ.

ΥΓ : Επίσης γνωρίζετε ότι μεγάλο ποσοστό Ελλήνων που πηγαίνουν στα συλλαλητήρια πηγαίνουν στην Γευγελή για να βάλουν βενζίνη , να αγοράσουν τσιγάρα και άλλα πράγματα καθώς επίσης να επισκεφτούν τους εκεί γιατρούς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Τα βιβλία του Ρίχτερ δε τα έχω διαβάσει ούτε εγώ, το ζήτημα ωστόσο που τέθηκε είναι κατά πόσο ένας ιστορικός θα πρέπει να εκφράζει, την κατά την άποψη του, επιστημονική αλήθεια χωρίς να κατηγορηθεί ότι προσβάλλει ή υποτιμά ένα γεγονός. Εξάλλου γι αυτό και αθωώθηκε.
Για τα ιστορικά γεγονότα δε διαφωνώ, το μικρασιατικό μέτωπο χάθηκε κυρίως από λάθη και παραλείψεις δικές μας. Όμως και από την άλλη πλευρά χρειάζοταν κάποιος να τους οργανώσει.


Για μενα ο μπουτάρης ειναι αντιπαθητικος διοτι εκθιάζει έναν άνθρωπο ο οποιος οργάνωσε τους Τουρκους εναντιον μας. Η Γιαγιά μου ειχε στην Σμύρνη μέχρι που τους έδιωξαν οι Τουρκοι.



Οι κομμουνιστες (τους οποιους επισης δεν γουστάρω) στις εφημεριδες τους έγραφαν οτι υπονομευσαν το Μικρασιατικο μέτωπο (Ριζοσπαστης 1922) επειδη ηταν ιμπεριαλιστικο. Μιλαμε για ανθρώπους οι οποιοι δεν πιστευουν πουθενα ουτε σε συνορα ουτε σε θεο. Γιατι αν ήταν σωστοι θα έλεγαν οι Τουρκοι θα πάνε μέχρι τη Σμυρνη. εν θα καταστρέψουν τη Σμυρνη και δεν θα διώξουν τους Έλληνες απο εκει.



Πολλες οι παραλειψεις και τα λάθη για αυτο και εκτέλεσαν τον Χατζηανέστη και άλλους πολλους γιατι εκαναν βλακειες. Ο Χατζηανέστης έστειλε μια δυναμη στην Αν.Θρακη για την καταληψη της Κωνσταντινουπολης! Ο Κεμάλ τοτε βρηκε άνοιγμα και εξαπέλυσε την τελική επιθεση στις ελληνικές δυναμεις τα ξημερωματα της 13ης Αυγουστου του 1922. Αν ήμουν στη θέση του Χατζηανέστη δεν θα έδιωχνα τις δυναμεις απο εκει και θα ημουν παρον να εμψυχώσω τους έλληνες στρατιώτες στον πολυ δυσκολο αγώνα που ειχαν με τους Τουρκους. Οι Ευωρπαιοι ειχαν σπαστει με εμάς που ειχαμε τον Βασιλιά οποτε συνεργαστηκαν και εφοδιασαν τον Κεμάλ.



Γενικα σε οποιαδήποτε κουβεντα κάτσω και ακουσω τέτοιες αποψεις θα σηκωθω και θα φυγω. Γιατι αν κατσω ειναι σαν να τις αποδέχομαι. Θα σηκωθω και θα πω με συγχωρεις εμενα θα αποχωρησω απο τη κουβεντα. Δεν γινεται εσυ να εκθιάζεις τον Κεμάλ. Ηταν ηγέτης μεν αλλα για εμάς δεν ειναι τιποτα ειναι απλά ενας σφαγέας. Δεν ειχαν δουλειά να μπουν στη Σμυρνη επειδη ο ελληνικος στρατος εγκατελειψε. Αλλη μια πολυ συγκλονιστική στιγμη της ιστοριας να βλέπεις τους απλους πολιτες της Σμυρνης να ανησυχουν μολις έμαθαν τα νέα της ηττας στο Σαγγάριο και να μην μπορεις να τους βοηθησεις ή να πεις εγω θα μεινω να βοηθησω και θα με σκοτώσουν οι Τουρκοι. Θα ειχες δύο επιλογές σαν στρατιωτικος. Τεσπα αυτα κάποιοι δεν τα έζησαν ουτε εγω εννοειται .... δεν ξέρουν πως ειναι εκεινες οι στιγμές εκ των υστέρων απο την ασφάλεια του γραφειου τους κρινουν και αυτο μπορει να ειναι εξοργιστικο.

Επισης κάποιοι ιστορικοι αναφέρονται σε κτηνωδιες και του ελληνικου στρατου ενω κάποιοι φιλέλληνες ΔΕΝ αναφέρουν οτι οι ελληνικές δυναμεις οταν ηταν εκει έκαναν τέτοια πράγματα. Ποιους θα πιστεψεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Mια χαρά το βλέπω εγώ το άγαλμα, δαφνοσκεπάζει η ιστορία τον Ε Παππά τι τον πείραξε;


Μήπως τον πειράζει το γεγονός ότι ο Ε Παππάς ενοχλεί τον σλαβικό επεκτατισμό που προσπάθησαν την επανάστασή τους να την αντιγράψουν οι σλάβοι -με το Ίλιντεντ- μετά 100 χρόνια ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ... διότι η επανάσταση του Ίλιντεντ που περηφανεύονται οι σλάβοι ήταν μια εισαγόμενη επανάσταση του Πανσλαβισμού (και για να είμαι και δίκαιος ούτε καν επανάσταση δεν ήταν, θα την έλεγα μια προβοκάτσια, που απέτυχε παντού και στόχο τελικά δεν είχε τους Τούρκους αλλά τους Έλληνες), να φανταστείς ότι με δόλο έβαλαν στην επανάστασή τους κυρίως Έλληνες όπως ο σλαβόφωνος καπετάν Κόττας, ο οποίος μόλις αντιλήφθηκε τα σχέδιά τους διαχώρησε την θέση του έντρομος και μετά τους πολέμησε μέχρι τέλους.


Αλήθεια ξέρεις τι έγινε στο Ίλιντεντ;


Για να καταλάβεις ότι είστε παντελώς (ας είμαι ευγενικός) απληροφόρητοι.... τι γνωρίζεις για τους βαρκάρηδες της Θεσσαλονίκης (Γκεμιτζήδες солунските гемиџии) ; και την ανατίναξη του γαλλικού επιβατηγού πλοίου «Γουανταλκιβίρ» (Guadalquidir) και τις λοιπές ενέργειες... που ακολούθησαν; Φαντάζομαι είναι πράγματα που πρώτη φορά ακούς.


Όχι δηλαδή αλλά σιγά σιγά θα θελήσουν να σηκώσουν και αγάλματα για αυτούς στη Θεσσαλονίκη.


https://pluton22.blogspot.gr/2014/10/blog-post_27.html



Καταρχάς η επανάσταση ονομάζεται Ιλιντεν και ήταν ο σύσσωμος ξεσηκωμός του σλαβοφωνου στοιχείου(αλλά οχι μόνο, του βλαχοφωνου και του αρβανιτοφωνου επισης) σχεδον όλης της γεωγραφικής περιοχής της Μακεδονίας(Πατριαρχικούς και εξαρχικους). Στην πρώτη, μη επεξεργασμένη και άρα αυθεντική έκδοση των απομνημονευμάτων του μακεδονομάχου Μαζαράκη διαβάζουμε: «Όλα τα χωριά εξηλθον πανοικει εις την υπαιθρον με όπλα και ξύλα ακόμη»(:1937,σ.16). Σε άλλο σημείο, διαβάζουμε: « οι Βούλγαροι κατάφεραν να προσεταιρισθούν , μαζί με ακραιφνείς Έλληνες, εις την ιδεαν της καταπολέμησεως των τυράννων Τούρκων δι εξεργεσεως»(1937,σ.9). Όποτε, η επανάσταση είχε πανεθνικό χαρακτήρα, και αποσκοπούσε στην εκδίωξη του «Τούρκου τυράννου», στην οποία αντιστάθηκαν τα οθωμανικά στρατεύματα με την βοήθεια των ελληνικών, για τον περιορισμό της επιρροής των Βουλγάρων επι του ντόπιου στοιχείου.

Η διατύπωση ότι οι Βούλγαροι «ξεγέλασαν» τον πληθυσμό και τον «παρέσυραν» στην επανάσταση, εκφράζει την επίσημη ελληνική οπτική σκοπιά επι της επανάστασης και δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια, με βάση τις πηγές.

Όσον αφορά τον Κωττα, αρχικά πολεμούσε για την εξαρχικη(βουλγαρική) πλευρά, η οποία λόγω οικονομικών προβλημάτων δεν είχε την δυνατότητα να εξοφλήσει τα χρέη της προς αυτον , και ήταν ο κυρίως λόγος που άλλαξε πλευρό, πολεμώντας τελικά για τα ελληνικά συμφέροντα. Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που ο Καραβαγγελης δεν τον εμπιστευόταν, και τελικά τον πρόδωσε με αποτέλεσμα να αιχμαλωτιστεί και να κρεμαστεί.

Για μενα ο μπουτάρης ειναι αντιπαθητικος διοτι εκθιάζει έναν άνθρωπο ο οποιος οργάνωσε τους Τουρκους εναντιον μας. Η Γιαγιά μου ειχε στην Σμύρνη μέχρι που τους έδιωξαν οι Τουρκοι.


Γενικα σε οποιαδήποτε κουβεντα κάτσω και ακουσω τέτοιες αποψεις θα σηκωθω και θα φυγω. Γιατι αν κατσω ειναι σαν να τις αποδέχομαι. Θα σηκωθω και θα πω με συγχωρεις εμενα θα αποχωρησω απο τη κουβεντα. Δεν γινεται εσυ να εκθιάζεις τον Κεμάλ. Ηταν ηγέτης μεν αλλα για εμάς δεν ειναι τιποτα ειναι απλά ενας σφαγέας. Δεν ειχαν δουλειά να μπουν στη Σμυρνη επειδη ο ελληνικος στρατος εγκατελειψε. Αλλη μια πολυ συγκλονιστική στιγμη της ιστοριας να βλέπεις τους απλους πολιτες της Σμυρνης να ανησυχουν μολις έμαθαν τα νέα της ηττας στο Σαγγάριο και να μην μπορεις να τους βοηθησεις ή να πεις εγω θα μεινω να βοηθησω και θα με σκοτώσουν οι Τουρκοι. Θα ειχες δύο επιλογές σαν στρατιωτικος. Τεσπα αυτα κάποιοι δεν τα έζησαν ουτε εγω εννοειται .... δεν ξέρουν πως ειναι εκεινες οι στιγμές εκ των υστέρων απο την ασφάλεια του γραφειου τους κρινουν και αυτο μπορει να ειναι εξοργιστικο.


Ο Ατατουρκ αδιαμφισβήτητα για εμάς είναι μια «κακή» προσωπικότητα, λόγω της γενοκτονίας και των σφαγών. Από την πλευρά των Τούρκων είναι ο «σωτήρας» , ο ηγέτης που έθεσε τα θεμέλια της νεότερης Τουρκίας και έσωσε τον τουρκικό λαό από βέβαιο αφανισμο. Για την δε παγκόσμια ιστορία, θα λεγα ότι είναι ουδέτερος, δηλαδή δεν είχε ούτε την (κατά διάνοια) σημασία ούτε την εμβέλεια του Τσώρτσιλ η του Ρούζβελτ , οι οποίοι έσωσαν τον κόσμο από τον ναζισμο.

Ο Μπουτάρης, ανέφερε σε μια συνέντευξη του, την άποψη των Τούρκων γι αυτον , δεν ξερω τι είναι μεμπτό σ αυτο. Τωρα , αν σε μια άλλη δήλωση/συνέντευξη τον εκθείασε , κατά την προσωπική του γνώμη, τοτε έχει ο κάθε Έλληνας το δικαίωμα να εξοργιστεί η να αγανακτήσει, χωρίς βέβαια ομως να γίνει αυτο που έγινε. Θεωρω ότι η γενοκτονία των Ελλήνων δεν έχει την δέουσα (και) νομική σημασία και υπόσταση : θα μπορούσε να συμπεριληφθεί στον αντιρατσιστικό νομο( όπως η άρνηση του ολοκαυτώματος των Εβραίων σε κάποιες χώρες) και την επιβολή προστιμου\νομικων επιπτώσεων στους αρνητές.

Οσο για το το τι συνεβη στο Ιλιντεντ οχι δεν γνωριζω για ενα γεγονός που εγινε γνωστο απο κατι βελοπουλους πριν μια βδομαδα . Διοτι πριν δεν γινοταν καμια αναφορά αλλα ξεχασα είναι μεγαλο το συμφερον ποιος θα καταφερει μα βαλει τα Σκοπια στην ΕΕ.

...και μόνο γι αυτον τον λόγο θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός για την δημιουργία της άποψης μου γι αυτο το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε γνώριζα ότι πρέπει να δώσω "πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων" στον οποιονδήποτε. Στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για την επίθεση εναντίον του Μπουτάρη και ασφαλώς θα βάλλω εναντίον όλων όσων φασιστικά προσπαθούν να επιβάλλουν τη δική τους θέληση δια της βίας. Αν έρθει θέμα για κάτι άλλο ασφαλώς και θα πάρω θέση. Προσωπικά είμαι εναντίον οποιασδήποτε ολοκληρωτικής ιδεολογίας καθώς και τη δια της βίας προώθηση θέσεων και απόψεων, είτε προέρχονται από αριστερούς, είτε από δεξιούς ή φασίστες. Απλά πράγματα, όποιος με τη βία προωθεί τις απόψεις του, ανεξαρτήτως πολιτικής θέσης, είναι καταδικαστέος.
Εσύ μόνος σου έδωσες πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων αναφέροντας ότι είσαι δημοκράτης και εναντίον οποιασδήποτε ολοκληρωτικής ιδεολογίας κλπ κλπ. Αυτό όμως πρέπει να το αποδείξεις. Αν δεν φέρεις ποστ από youtube ή άλλο φόρουμ ή από δω που να κατακεραυνώνεις με το ίδιο σθένος τους υπολοίπους που προωθούν βία (πχ ενδεικτικά αυτούς που εκτέλεσαν τους χρυσαυγίτες στο Ν. Ηράκλειο, αυτούς που έκαψαν 4 άτομα στη Μαρφίν, αυτούς που σκότωσαν τον Αξαρλιάν, η που επιτέθηκαν δολοφονικά στον ματατζή Διαμαντή Ματζούνη), τότε συγγνώμη, αλλά δεν θα σε πιστέψω ούτε εγώ, ούτε όσοι προσπαθείς να πείσεις.

Εξαρτάται για τι και για ποιο λόγο μιλάμε. Υπάρχει η επιστημονική έρευνα καταρχήν. Στα πλαίσια αναζήτησης της επιστημονικής έρευνας και της ιστοριογραφικής μελέτης μπορούν να εκφραστούν πολλές διαφορετικές απόψεις, αρκεί να διατυπώνονται καλόπιστα. Αν, για παράδειγμα, κάποιος ιστορικός πει, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, ότι κατά το Ολοκαύτωμα ο αριθμός των δολοφονημένων Εβραίων έχει υπερεκτιμηθεί και είναι λιγότεροι, αυτό δεν είναι κακόβουλη άρνηση της αλήθειας, αλλά απλώς διόρθωση ορισμένων αριθμών ύστερα από επιστημονική μελέτη και ασφαλώς σε καμία περίπτωση δεν μειώνει την ιστορική αξία και τη σημασία του ολοκαυτώματος. Αυτός είναι και ο λόγος που όταν είχε ψηφισθεί το άρθρο 2 είχαν διατυπωθεί τέτοιες επιφυλάξεις.
Για παράδειγμα δες εδώ μια υπόθεση που έφτασε στα δικαστήρια βάση του αντιρατσιστικού νόμου σχετικά με ένα βιβλίο που είχε εκδώσει ένας Γερμανός ιστορικός στα ελληνικά, τον προβληματισμό που αναπτύχθηκε και τις απόψεις των συνηγόρων υπεράσπισης και πολιτικής αγωγής καθώς και την ετυμηγορία και το σκεπτικό της απόφασης,, τα οποία είναι άκρως ενδιαφέροντα:
https://www.news247.gr/weekend-editi...i-gia-arnisi-egklimaton-ton-nazi.6392962.html
https://www.rethnea.gr/article.aspx?id=32634
Τελικά να υπάρχει ή να μην υπάρχει ελευθερία λόγου; Να την περιορίσουμε σε όσους έχουν διδακτορικό υπό προϋποθέσεις; Ο εργάτης μπορεί να εκφέρει γνώμη ή είναι αρκετά αμόρφωτος και πρέπει να τον μπουζουριάσουν;

Στα δικά μου μάτια ο Μπουτάρης δεν αρνείται την γενοκτονία των Ποντίων. Αρνείται το γεγονός αυτή να αποτελέσει τροχοπέδη στον τουρισμό της πόλης .Εγώ δεν βλέπω κάτι μεμπτό! Εξάλλου μπορεί κάποιος να το διαπιστώσει και από το ολόκληρο βίντεο στο youtube .
Τώρα από fake news σαν του Εμμανουήλ Παππά έχουμε χορτάσει....

ΥΓ : Στα βιβλία της ιστορίας της Ε ή Στ δημοτικού αναφέρεται ο όρος συνωστισμός για τα γεγονότα της στην Σμύρνης

Ωραία, εντάξει. Αν κάποιος αύριο βγει και την αρνηθεί, θα πρέπει να τον κυνηγήσουν δικαστικά ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δε θα έλεγα ότι το σχολείο μας μαθαίνει ότι είμαστε γνήσιοι απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων. Μας μαθαίνει για τον ελληνισμό, από την αρχαιότητα μέχρι κάποια εποχή. Το να γνωρίζεις την εθνική σου ταυτότητα δεν είναι κάτι κακό. Όπως έχω πει πολλές φορές, πρέπει να γνωρίζεις το παρελθόν σου για να προχωρήσεις στο μέλλον. Πρέπει να μαθαίνεις ιστορία, αν και θεωρώ ότι είναι ελλιπής στο σχολείο. Να γνωρίζεις την πορεία του ελληνισμού, να γνωρίζεις όμως και κάποια σημαντικά συμβάντα του πλανήτη, για τους παγκόσμιους πολέμους, για τα ολοκληρωτικά καθεστώτα του μοντέρνου καιρού και το κακό που προκάλεσαν στον πλανήτη. Πρέπει δηλαδή το σχολείο να προάγει την ελευθερία έκφρασης και προβληματισμού.

Έχεις κατά βάση δίκιο σ αυτο, νομίζω ίσχυε ομως περισσότερο για την δίκη μας γενιά και όταν εμείς πηγαίναμε σχολείο.

Τις προηγούμενες δεκαετίες , και ειδικά εννοειται κατά διδακτορικά καθεστώτα, υπερίσχυε στην εκπαίδευση το τρίπτυχο «Ελλάς Ελλήνων χριστιανών»(εθνικιστική παιδεία,υποχρεωτικός εκκλησιασμός Κυριακής κλπ). Και εννοω γενικα την παιδεία, αν αναλογιστούμε για παράδειγμα την εμβέλεια και την σημασία έργων και του «τι προτείνεται να μελετάνε τα ελληνόπουλα»όπως πχ. της πηνελοπης δελτα, που βρίθουν ακραίων εθνικιστικών αναφορών που θα ζήλευε ακομα κ ο Γκεμπελς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
@paskmak


μεγάλο ρολο έπαιξαν οι μεγάλες δυναμεις , οι Ρωσοι που τωρα κάποιοι τους υποστηριζουν. Οι Αμερικανοι ποτέ δεν μας υποβαθμισαν. Αυτο και μονο θα έπρεπε να ειναι αρκετο για να μην μπουμε ποτέ στην ΕΕ.



Έκαναν τον Κεμάλ αστακό. Ρωσοι - Αγγλοι - Γάλλοι έδωσαν οπλα στον Κεμάλ ειδικά οι Γάλλοι επιτηδες.



Η ελευθερια της έκφρασης έχει και ενα οριο. Δεν μπορουμε να έχουμε Κεμαλιστες εδω μέσα.



Ασε φιλε η δηλωση που εκανε ηταν απαραδεκτη δεν μαζευεται με τιποτα χέστηκα λεει αν ο Κεμαλ αφανισε τοσους Έλληνες
(I dont give a shit)



https://www.youtube.com/watch?v=lA6nLwugLlk
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top