Υπάρχει ανιδιοτελής Αγάπη;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όλα αυτά θα αποδειχτούν στην πορεία. Εγώ αυτό το ρητό το θεωρώ το πλέον κατάλληλο παράδειγμα ανιδιοτελούς αγάπης. Δηλαδή σε αφήνω να κάνεις αυτά που σε κάνουν ευτυχισμένο, ακόμα κι αν εγώ με αυτή σου τη φυγή γίνομαι δυστυχισμένος.

Εμένα αυτό δεν με πείθει. Στο τέλος θα ακούσει ο νέος της σύντροφος από τον παλιό κανένα "να την προσέχεις", άντε και το ρίξαμε στον Πλούταρχο και σε καψουροτράγουδα. Αν αγαπάς αληθινά δεν τα λες αυτά. Αν αγαπάς την θέλεις για τον εαυτό σου, για να νοιώθεις ευτυχισμένος που δίνεις το Είναι σου και που σου δίνει εκείνη αυτά που σου δίνει, έστω τα ελάχιστα. Το δύσκολο είναι να μένεις στη σχέση και να μην παίρνεις σχεδόν τίποτε παραπάνω από την αγάπη της, αυτό είναι η ανιδιοτέλια, στην πράξη και από κοντά. 'Οχι από μακρυά να παριστάνεις τον υπεράνω. 'Εχεις καρδιά, δεν έχεις τούβλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Με έχεις λίγο μπερδέψει. Αυτός που αφήνει κάποιον να φύγει είναι αυτός που έχει κάνει παραχωρήσεις που δεν εκτιμήθηκαν γιατί ο άλλος βρίσκεται στον κόσμο του, γιατί δεν ξέρει τι θέλει, γιατί μια σε θέλει-μια όχι, δεν μπορεί κοινώς να αποφασίσει. Οπότε τον αφήνεις να φύγει, να δει τι θέλει, κι αν επιστρέψει πάει να πει πως δεν μπορεί μακριά σου και προτίθεται να κάνει κι αυτός κάποιες υποχωρήσεις για να λειτουργήσει η σχέση. Αν πάλι, όπως είπε η Ηρώ, γυρίσει για λάθος λόγους, αυτό θα φαανεί και θα επαναπροσδιοριστούς οι τομείς της σχέσης αργότερα.

Και σε ρωτώ: είναι καλύτερο να κρατάς κάποιον με το ζόρι κάνοντας συνεχώς εσύ υποχωρήσεις και θυσίες που δεν εκτιμώνται;

Δεν είναι τόσο απλό πάντα. Συχνά φεύγει αυτός που κάνει τις παραχωρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Αν αγαπάς την θέλεις για τον εαυτό σου

Προφανώς. Αλλά όταν η ευτυχία της είναι αλλού, αν την αγαπάς πρέπει να την αφήσεις να φύγει. Γιατί θες πάνω από όλα να τη δεις ευτυχισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γιατί θες πάνω από όλα να τη δεις ευτυχισμένη.

Σου υπενθυμίζω ότι νοιώθω ακόμα άντρας, σύντροφος και εραστής (έστω σε μια κοινωνία μοντέρνων "αμαζόνων") και όχι ο μπαμπάς της που θέλει να την δει μ'ένα καλό παιδί αποκατεστημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
λοιπον θα πω το εξης και μην πεσετε να με φατε πλιζζζζ :worry:

αγαπη δεν υπαρχει την σημερον ημερα. τελεια και παυλα._

οτι και να μου πειτε οτι και να μου σουρετε εγω γυρω μου δεν ειδα και δεν βλεπω ζευγαρια που να εχουν πραγματικη αγαπη μεταξυ τους. μην πιασετε τους γονεις μας και μη μου πειτε οτι η μαρια δυο στενα πιο κατω ειναι πολυ αγαπημενη με τον αντρα της γιατι θα σας πω ειναι εξαιρεση.
ζευγαρια με πραγματικη αγαπη και ανιδιοτελη που να θυσιαζεται ο ενας για τον αλλο και να νιωθει τοση ασφαλεια και να υπαρχει προοπτικη για να γερασουνε μαζι θα μου επιτρεψετε να εχω τις αμφιβολιες μου αν μπορουν να υπαρξουν.

παρακαλω ενας ενας ε? μη πεσετε ολοι μαζι να με φατε:worry::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
παρακαλω ενας ενας ε? μη πεσετε ολοι μαζι να με φατε:worry::P

εγώ δεν θα πέσω να σε φάω, γιατί μ'αυτά που ζω τελευταία έχω γίνω ανορεκτικός, αλλά θα σου πω ότι υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη, όμως η δυστυχία είναι ότι εκφράζεται μονομερώς, οπότε αυτομάτως αυτός ο ένας μετατρέπεται άθελά του σε θύμα του άλλου. Η ιδανική σύμπτωση να αγαπάνε ανιδιοτελώς και οι δυο είναι σπανιότατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Σου υπενθυμίζω ότι νοιώθω ακόμα άντρας, σύντροφος και εραστής (έστω σε μια κοινωνία μοντέρνων "αμαζόνων") και όχι ο μπαμπάς της που θέλει να την δει μ'ένα καλό παιδί αποκατεστημένη.

Έστω όμως οτι η ευτυχία της είναι με το Μήτσο κι όχι με σένα. Εσύ θα την κρατάς με το ζόρι κάνοντάς την δυστυχισμένη ή θα την αφήσεις ελεύθερη να βρει την ευτυχία της;

αγαπη δεν υπαρχει την σημερον ημερα. τελεια και παυλα.

Εγώ νομίζω οτι αυτό είναι άμυνα για να μην απογοητεύεσαι. Δηλαδή ξεκινάς ήδη απογοητευμένη ώστε αν σου έρθει το κακό αποτέλεσμα να πεις "ε και τι περίμενα; αφού αγάπη δεν υπάρχει". Δεν νοείται όμως άνθρωπος που ενδόμυχα δεν αναζητά την αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έστω όμως οτι η ευτυχία της είναι με το Μήτσο κι όχι με σένα. Εσύ θα την κρατάς με το ζόρι κάνοντάς την δυστυχισμένη ή θα την αφήσεις ελεύθερη να βρει την ευτυχία της;

Μήτσος...Μήτσος...τι μου θύμισες τώρα..λοιπόν εγώ σου λέω ότι άμα αγαπάω κάνω τα αδύνατα δυνατά για να κρατήσω κάποια, ακόμα κι αν αυτό το κάτι είναι η σιωπή ή η παραίτησή μου τουλάχιστον να την κρατήσω στη μνήμη μου. 'Αλλο όμως να παραιτηθώ, άλλο να δώσω ή να δω την κόρη...ε την σύντροφό μου θέλω να πω σε άλλον, κι αν μάθω ότι φτιάξει κάτι με τον Μήτσο θα γυρίσω το κεφάλι σε άλλη κατεύθυνση γιατί ο πόνος μου θα είναι αβάσταχτος και ειλικρινής, όπως ήταν το δώσιμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Μα δε νομίζω να είπα οτι πρέπει να τη δώσεις σε άλλον ή να μην παλέψεις για να την κρατήσεις. Είπα για την περίπτωση που εσύ έχεις κάνει τα πάντα κι αυτή παραμένει δυστυχισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
ΝΑΙ υπάρχει ανιδιοτελείς ΑΓΑΠΗ....και δυστυχως ειναι απο το ειδος που φθειρει το ιδιο το ατομο περισσοτερο απ΄οσο καποιος φανταζεται!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Η αγάπη μεταξύ ενός ζευγαριού (και ποιου άλλου; :D:P) δεν είναι λέει ανιδιοτελής;

Και τρεις θετικές ψήφοι; Μάλιστα :hmm:

Άρα ρωτάω σε τέσσερις: Αγάπη που είναι ιδιοτελής, μπορεί να θεωρηθεί πως είναι αγάπη

Αγάπη ανιδιοτελής υπάρχει μόνο στη σχέση γονέα παιδιού.

Σε ένα ζευγάρι είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα. Ανιδιοτελής αγάπη μπορεί να υπάρξει αλλά για λίγο...... Δεν γίνεται ο ένας να είναι το "χαλάκι" για να πατάει συνεχώς ο άλλος..... Κάποια στιγμή το ...."χαλάκι" θα ζαρώσει και τότε ο ιδιοτελής .....θα σκοντάψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Αγάπη ανιδιοτελής υπάρχει μόνο στη σχέση γονέα παιδιού.

Σε ένα ζευγάρι είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα. Ανιδιοτελής αγάπη μπορεί να υπάρξει αλλά για λίγο...... Δεν γίνεται ο ένας να είναι το "χαλάκι" για να πατάει συνεχώς ο άλλος..... Κάποια στιγμή το ...."χαλάκι" θα ζαρώσει και τότε ο ιδιοτελής .....θα σκοντάψει!
και παλι ομως καποιος πιο κυνικος θα μπορουσε να πει οτι αυτη ειναι ανιδιοτεελεια ερχεται επειδη υπαρχει το αισθημα διαιωνησεις του ειδους ...γι αυτο ενας γονιος θα πεθαινε για το παιδι του .
Δε συμφωνω βεβαια με αυτο αλλα δεν θα το αναλυσω τωρα .
Νομιζω οτι υπαρχουν σχεσεις , ειτε φιλικες , ειτε ερωτικες που υπαρχει η ανιδιοτελεια .
Αυτο συμβαινει γιατι ο ενας αρκειται στο να δινει , σαφως και μπορει συναισθηματικα και πνευματικα να μην παιρνει τα ιδια απο αυτον που εχει απεναντι του αλλα σιγουρα μπορει να παιρνει αυτα που χρειαζεται απο καποιο αλλο προσωπο που υπαρχει στη ζωη του .Εννοω οτι στην τελικη ολοι χρειαζονται κατι απο καποιον και απλα το παιρνουν , ισως ομως οχι απο το ιδιο ατομο στο οποιο προσφερουν ..δε νομιζω οτι τα κινητρα των ανθρωπων ειναι εγωιστικα παντα ...
Ολοι οι ανθρωποι χρειαζονται αγαπη ειναι ματαιο να το αρνουμαστε...κανεις δε μπορει να επιβιωσει ολομοναχος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
σαφως και μπορει συναισθηματικα και πνευματικα να μην παιρνει τα ιδια απο αυτον που εχει απεναντι του αλλα σιγουρα μπορει να παιρνει αυτα που χρειαζεται απο καποιο αλλο προσωπο που υπαρχει στη ζωη του .Εννοω οτι στην τελικη ολοι χρειαζονται κατι απο καποιον και απλα το παιρνουν , ισως ομως οχι απο το ιδιο ατομο στο οποιο προσφερουν ..δε νομιζω οτι τα κινητρα των ανθρωπων ειναι εγωιστικα παντα ...
Ολοι οι ανθρωποι χρειαζονται αγαπη ειναι ματαιο να το αρνουμαστε...κανεις δε μπορει να επιβιωσει ολομοναχος ...

Σίγουρα όλοι χρειάζονται αγάπη.....

Το ιδανικό είτε σε μια σχέση είτε σε μια φιλία, η αγάπη να είναι αμφίδρομη και να μην χρειαστεί κάποια στιγμή να ζήσεις την ανιδιοτέλεια=εκμετάλλευση.....


Η ανιδιοτέλεια μεταφράζεται βλακεία όταν επιμένεις να προσφέρεις αγάπη σε πέτρες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Η ανιδιοτέλεια δεν είναι ούτε βλακεία ούτε εκμετάλλευση. Όταν αγαπάς κάποιον, ελπίζεις μεν να έχεις ανταπόκριση, αλλά δεν το ζητάς. Δεν ισχύει το δούναι και λαβείν.

Κάνεις κάτι για να κάνεις τον άλλον χαρούμενο χωρίς να περιμένεις κάτι ως απάντηση. Απλώς γιατί σε γεμίζει. Δεν αφορά στη σχέση η ανιδιοτέλεια, αφορά στο ίδιο το άτομο και στα κίνητρά του. Μαγείρεψα σήμερα ένα υπέροχο γεύμα για να χαρεί η αδερφή μου π.χ. και μπορεί να χαρώ αν κάνει το ίδιο και για μένα κάποια στιγμή, αλλά δεν το περιμένω. Αυτό θα πει ανιδιοτέλεια.

Αν μεταφράζεται πλέον ως βλακεία, θα ξαναπώ το εξής:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Για μένα αγάπη είναι να αγαπάς ακόμα και αν δεν σε αγαπάνε.
Ποσο σωστα τα λες:cry_x::cry_x:...!!!!!!Αλλα δυστυχως αν μονο αγαπας εσυ και δεν σ' αγαπανε τοτε ΠΟΝΑΣ και ΑΔΕΙΑΖΕΙΣ ψυχικα...στο τελος μενεις ενα ατομο συναισθηματικα απαθες/κενο, ψυχρο και πληγωμένο......:(:(:(:(:(:(......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Η αγαπη της μανας...
Υπαρχει πιο ανιδιοτελης αγαπη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάθε αγάπη είναι ιδιοτελής, όπως και κάθε συναίσθημα. Το θέμα ωστόσο είναι πως θα καταφέρουμε το μυαλό να μην κάνει σχέδια, επειδή όπως κάθε manager κρίνει τις "μηχανές" με βάζει την αναλογία εισροών και εκροών κάπως ανάλογα και το μυαλό ζυγίζει τα σχέδια.

Τα συναισθήματα εξορισμού είναι ιδιοτελή, γιατί την ακρίβεια είναι εντελώς άσχετα με την ιδιοτέλεια και την ανιδιοτέλεια. Το μυαλό κάνει την ζημία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν υπάρχει.
Οι άνθρωποι πάντα είναι συμφεροντολόγοι.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δωσε μ ενα εικοσαρικο, και θα σ αποδειξω
οτι κανεις λαθος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ ο φτωχός και μόνος καουμπόυς θα πω οτι αγάπη που δεν είναι ανιδιοτελής δεν είναι αγάπη. Δεν υπάρχει βέβαια σωστό και λάθος , αλλά όταν αγαπάς δεν περιμένεις ανταπόδωση, κάνεις κάτι για τον άλλο με σκοπο να τον ευχαριστησεις και όχι να ακούσεις τα ευχαριστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top