Γιατί τόση ειρωνεία για την αστυνομία;

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Η δημιουργία της ομάδας ΔΙΑΣ είναι ό,τι πιο σοφό και αποτελεσματικό έχει σκεφτεί να κάνει το κράτος.
Kαλά διαφωνώ αλλά οκ.

Για να είμαι δίκαιη κι εγώ δεν γουστάρω καθόλου την εικόνα όταν βλέπω πχ Ζητάδες να έχουν απλώσει τις μηχανές τους πιο κει και αυτοί να κάθονται και να πίνουν καφέδες εν ώρα υπηρεσίας ή πχ όταν παίζουν τάβλι ή κοιμούνται κανονικά ή διαβάζουν εφημερίδα μέσα στην κλούβα πάλι εν ώρα υπηρεσίας. Αυτό είναι προκλητικό ναι. Γιατί πληρώνονται από την τσέπη μου και εκείνη την ώρα αισθάνομαι μ@λάκας. Αυτό το παραδέχομαι, γιατί το έχω δει με τα μάτια μου να γίνεται.
Αυτή σου η παράγραφος είναι λάθος σε πολλά σημεία.
Αυτό το "εν ώρα" υπηρεσίας που λες δε σημαίνει αράζω στη μηχανή για να κοιτάω από δω και από κεί τι τρέχει στο δρόμο. Σημαίνει είμαι στη πένα χωρίς να δίνω δικαιώματα σε κανέναν και σε συνεχή αναμονή. Αν έχεις στρατιωτικό γνωστό ρώτα τον πως τον αναγκάζει η υπηρεσία να είναι σε ώρα που συναναστρέφεται τους πολίτες.
Το "πληρώνονται από τα λεφτά σου" είναι και αυτό περίεργο διότι από όσο ξέρω οι μισθοδοσίες τους καθυστερούν και επίσης κλήθηκαν οι ίδιοι να αγοράσουν τον εξοπλισμό τους ακόμη και το όπλο τους την ίδια στιγμή που το κράτος έκλεισε μεγαλοσυμφωνίες για bmw aprilia ktm μοτοσυκλέτες με τεράστιο κόστος αντί να στραφεί σε κάτι που θα επιβάρυνε λιγότερο τον έλληνα πολίτη.

Ναι άλλο τροχαία και άλλο αστυνομία αλλά και τα δύο ανήκουν στα σώματα ασφαλείας.
Γενικεύεις, και η πυροσβεστική είναι σώμα ασφαλείας αλλά δε θα ακούσεις ποτέ κάτι για αυτούς.

Σε πληροφορώ, ότι ενώ εγώ ακόμα δεν είχα καταλάβει τι είχε γίνει και προσπαθούσα να συνέλθω από το σοκ , ξαφνικά είδα ένα πλήθος αστυνομικών να βγαίνει από την κλούβα και να κυνηγούν τον μηχανόβιο ο οποίος σηκώθηκε κι έφυγε αφού με χτύπησε. Τελικά πρόλαβαν να πιάσουν μόνο τον συνεπιβάτη που καθόταν από πίσω. Ο άλλος που οδηγούσε τη μηχανή τούς ξεγλίστρησε.Σε πληροφορώ, επίσης, ότι ήταν ευγενέστατοι και μαζί μου που δεν έφταιγα φυσικά αλλά και με αυτόν που κατάφεραν να πιάσουν . Μας έδωσαν και τους δυο νερό, μας έβαλαν κάπου να καθίσουμε μέχρι να έρθει η τροχαία να καταγράψει το γεγονός κτλ. Ούτε επίδειξη εξουσίας είδα σε κανέναν, ούτε τίποτα.
Απλά έκαναν τη δουλειά τους, που αν δεν κάνω λάθος δεν ξέρω αν ήταν και υποχρεωμένοι εκείνη την ώρα να ασχοληθούν με αυτό το περιστατικό ή αν ήταν της δικής τους αρμοδιότητας τέλος πάντων. Δεν ξέρω πώς πάνε αυτά.
Αλλά και μετά από κάποιες μερούλες, όταν με κάλεσαν στο αστυνομικό τμήμα για να υποβάλλω μήνυση, άσχετα που εγώ επέμενα ότι δεν ήθελα να δώσω συνέχεια στο γεγονός , ήταν όλοι τους πολύ εξυπηρετικοί.
Και θα σου πω ξανά, δεν είναι όλοι μπάτσοι, δεν είναι όλοι δολοφόνοι, δεν είναι όλοι γουρούνια.
Ελπίζω να είμαι σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Και για να τελειώνει η ιστορία με τους καλούς και τους κακούς μπάτσους (σκεφτείτε αν θέλετε πόσο χιλιοειπωμένη καραμέλα είναι αυτή) το θέμα δεν είναι το ποιόν του ανθρώπου που βρίσκεται κάτω από τη στολή αλλά ακριβώς η ίδια η στολή και ό,τι αυτή εκπροσωπεί.
Όχι. Κάνεις λάθος. Αν θες να κοιτάς σφαιρικά το θέμα θα βλέπεις όλες του τις πλευρές και όχι μόνο αυτές που σε βολεύουν. Ναι, η αστυνομία είναι ένας θεσμός ο οποίος εκπροσωπεί την εξουσία του κράτους ή είναι ο διαμεσολαβητής ,αν θες, ανάμεσα στον πολίτη και στο κράτος αλλά και από την άλλη απαρτίζεται από ανθρώπους που δεν είναι μια αφηρημένη έννοια.
Αν απ' τη σκοπιά σου τουλάχιστον αναγνωρίζεις το κράτος και τους νόμους του ως παράγοντες εκμετάλλευσης και καταπίεσης
Από τη σκοπιά μου έχω κατακρίνει πάμπολλες φορές την ασυδοσία του κράτους και θα συνεχίσω να το κάνω όπου αυτή υφίσταται. Δε γεννήθηκα χθες. Αλλά έχεις σκεφτεί ποτέ ποιος διαμόρφωσε αυτό το κράτος ή μόνο να φωνάζουμε ξέρουμε;
τότε αυτομάτως η αστυνομία αποτελεί για σένα έναν εχθρό.
Σόρι. Δεν έχω μάθει να σκέφτομαι και να λειτουργώ "αυτομάτως"
Το σύνθημα "μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι"....
Έχεις ψάξει ποτέ την ιστορία αυτού του συνθήματος; Ξέρεις πώς ξεκίνησε; Έχει τουλάχιστον 30 χρόνια ιστορία. Έχεις κάτσει ποτέ να σκεφτείς πόσο έχει γελοιοποιηθεί αυτό το σύνθημα από άτομα- που ανάθεμα αν το λένε ορμώμενοι από πολιτικά κίνητρα -και όχι απλά για να κερδίσουν εντυπώσεις φτιάχνοντας στιχάκια με αυτό κάθε τρεις και λίγο σε άσχετα θέματα;
Εγώ δεν αρνούμαι το συμβολισμό αυτού του συνθήματος και το τι αντιπροσωπεύει. Με ενοχλεί, όμως, αυτή η φαρσοκωμωδία στην οποία κατέληξε τελικά όλη αυτή η αριστερότροπη νοοτροπία. Αν θες να το παίξεις αριστερός, θα είσαι πιστός στα πιστεύω σου και όχι επειδή θα πεις δυο τρεις π@..ριές εναντίον της αστυνομίας στο ίντερνετ (εκ του ασφαλούς δηλαδή) να νομίζεις ότι έγινες αγωνιστής.
Έχω άδικο;
δείχνει έναν μάλλον δουλοπρεπή άνθρωπο
Δουλοπρεπής, κούκλα μου, είσαι κι εσύ κι εγώ και όλοι μας. Πάρτο χαμπάρι. Δουλοπρεπής είναι όλη η αντίληψη που είχε ο ελληνικός λαός από το 1974 και έπειτα και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Κι εδώ το κείμενο τελειώνει,
μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι!
Εντάξει, το καταλάβαμε.
Αυτή σου η παράγραφος είναι λάθος σε πολλά σημεία.
Αυτό το "εν ώρα" υπηρεσίας που λες δε σημαίνει αράζω στη μηχανή για να κοιτάω από δω και από κεί τι τρέχει στο δρόμο. Σημαίνει είμαι στη πένα χωρίς να δίνω δικαιώματα σε κανέναν και σε συνεχή αναμονή. Αν έχεις στρατιωτικό γνωστό ρώτα τον πως τον αναγκάζει η υπηρεσία να είναι σε ώρα που συναναστρέφεται τους πολίτες.
Το "πληρώνονται από τα λεφτά σου" είναι και αυτό περίεργο διότι από όσο ξέρω οι μισθοδοσίες τους καθυστερούν και επίσης κλήθηκαν οι ίδιοι να αγοράσουν τον εξοπλισμό τους ακόμη και το όπλο τους την ίδια στιγμή που το κράτος έκλεισε μεγαλοσυμφωνίες για bmw aprilia ktm μοτοσυκλέτες με τεράστιο κόστος αντί να στραφεί σε κάτι που θα επιβάρυνε λιγότερο τον έλληνα πολίτη.
Ε; :confused:
Πού διαφωνούμε;
Και θα σου πω ξανά, δεν είναι όλοι μπάτσοι, δεν είναι όλοι δολοφόνοι, δεν είναι όλοι γουρούνια.
Ελπίζω να είμαι σαφής.
Αρχίζουμε σιγά σιγά και συνεννοούμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ε;
Πού διαφωνούμε;
Στο ότι εσύ λες πως σε ενοχλεί και στο ότι εγώ λέω πως αυτό είναι αιτία πειθαρχικού αλλά το κάνουν αβαβά.

Αρχίζουμε σιγά σιγά και συνεννοούμαστε.
Από την αρχή τα ίδια λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Από την αρχή τα ίδια λέω.
Δε νομίζω.
Για κοίτα ποια ήταν η πρώτη σου τοποθέτηση στο συγκεκριμένο νήμα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Tη κοιτάω αλλά δε τη βλέπω σα τοποθέτηση.
Τέσπα.
Αν σε βολεύει πάντως θα σου πω ξανά το εξής
προφανώς και το σύνθημα
δεν δείχνει όλους τους εργαζόμενος στα σώματα ασφαλεία
και προφανέστατα δε πάει σε όλους όσους ανήκουν
στην Ελ.Ας.!
Αν κάποιος αναφέρεται στους πυροσβέστες με τα επίθετα γουρούνι ή δολοφόνος τότε θα πρέπει να αναθεωρήσει μερικά πράγματα, επίσης σώματα της Ελ.Ας. όπως η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, η τροχαία δεν εμπίπτουν σε αυτή τη κατηγορία γουρουνιών και δολοφόνων.
Τώρα αν θες να μιλήσουμε ειδικότερα για κατηγορίες που έχουν δώσει αφορμές που τους χαρακτηρίζουν ως "μπάτσους" μπορούμε να μιλήσουμε για ΜΑΤ, ΔΙΑΣ, διώξη ναρκωτικών, ασφαλίτες και κάμποσες άλλες κάστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Tη κοιτάω αλλά δε τη βλέπω σα τοποθέτηση.
Τέσπα.
Αν σε βολεύει πάντως θα σου πω ξανά το εξής
προφανώς και το σύνθημα
δεν δείχνει όλους τους εργαζόμενος στα σώματα ασφαλεία
και προφανέστατα δε πάει σε όλους όσους ανήκουν
στην Ελ.Ας.!
Αν κάποιος αναφέρεται στους πυροσβέστες με τα επίθετα γουρούνι ή δολοφόνος τότε θα πρέπει να αναθεωρήσει μερικά πράγματα, επίσης σώματα της Ελ.Ας. όπως η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, η τροχαία δεν εμπίπτουν σε αυτή τη κατηγορία γουρουνιών και δολοφόνων.
Τώρα αν θες να μιλήσουμε ειδικότερα για κατηγορίες που έχουν δώσει αφορμές που τους χαρακτηρίζουν ως "μπάτσους" μπορούμε να μιλήσουμε για ΜΑΤ, ΔΙΑΣ, διώξη ναρκωτικών, ασφαλίτες και κάμποσες άλλες κάστες.
Τώρα μιλάς σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Απ´ αρχής σωστά μιλάω αλλά το θέμα κατ´ ανάγκη γυρνά σε προσωπικές απόψεις καθενός, σε ειρωνίες, εικασίες και ενίοτε βλακείες. Όχι από εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Κι εδώ το κείμενο τελειώνει,
μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι!

Ναι μεν ο μπάτσος εκπροσωπεί το αστικό κράτος και αυτό δεν μας αρέσει, αλλά δεν έγινε αυτόματα δολοφόνος.
Είναι πολύ λάθος αυτή η αναρχίστικη (και όχι αριστερίστικη όπως γράφτηκε) νοοτροπία που καταργεί το νόημα της ίδιας της αναρχίας. Την ελευθερία του κάθε μπάτσου να υπηρετεί την αστική δημοκρατία αν αυτό θέλει.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν με συνθήματα μίσους και χωρίς αλλαγή στις συνειδήσεις η κοινωνία δεν πρόκειται να αλλάξει, τουλάχιστον από μόνη της. Επειδή όμως πιστεύω ακράδαντα ότι κανένας αποκαλυπτικός θεός δεν πρόκειται να μας σώσει ας γίνουμε όλοι λιγάκι πιο ανοιχτόκαρδοι μπας και παραμείνει το ένα 1% πιθανότητα να σωθεί ο πολιτισμός...

Καλό Πάσχα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ναι μεν ο μπάτσος εκπροσωπεί το αστικό κράτος και αυτό δεν μας αρέσει, αλλά δεν έγινε αυτόματα δολοφόνος.
Είναι πολύ λάθος αυτή η αναρχίστικη (και όχι αριστερίστικη όπως γράφτηκε) νοοτροπία που καταργεί το νόημα της ίδιας της αναρχίας. Την ελευθερία του κάθε μπάτσου να υπηρετεί την αστική δημοκρατία αν αυτό θέλει.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν με συνθήματα μίσους και χωρίς αλλαγή στις συνειδήσεις η κοινωνία δεν πρόκειται να αλλάξει, τουλάχιστον από μόνη της. Επειδή όμως πιστεύω ακράδαντα ότι κανένας αποκαλυπτικός θεός δεν πρόκειται να μας σώσει ας γίνουμε όλοι λιγάκι πιο ανοιχτόκαρδοι μπας και παραμείνει το ένα 1% πιθανότητα να σωθεί ο πολιτισμός...

Καλό Πάσχα! :)
σε γενικες γραμμες σωστο το ποστ σου αλλα μην ψεχναμε οτι οι μπατσοι αποτελουν εχθρο(για να αποφευγονται παρανοησεις με τον ορο μπατσοι εννοω τους υψηλοβαθμους τα ματ τα εκαμ και τα λοιπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Borat, επειδή έτυχε μαζί να συνομιλήσουμε για την περίπτωση που σου είχε τύχει με εκείνο το τροχαίο και έτυχε να σου πω κι εγώ μια ανάλογη περίπτωση με έναν μηχανόβιο που οδηγούσε ανάποδα στο ρεύμα κυκλοφορίας κι έπεσε πάνω μου, θέλω να σου πω ότι αυτό το περιστατικό, για καλή μου τύχη, έτυχε να γίνει μπροστά σε μια κλούβα της αστυνομίας η οποία βρισκόταν εκεί για άσχετο λόγο.
Σε πληροφορώ, ότι ενώ εγώ ακόμα δεν είχα καταλάβει τι είχε γίνει και προσπαθούσα να συνέλθω από το σοκ , ξαφνικά είδα ένα πλήθος αστυνομικών να βγαίνει από την κλούβα και να κυνηγούν τον μηχανόβιο ο οποίος σηκώθηκε κι έφυγε αφού με χτύπησε. Τελικά πρόλαβαν να πιάσουν μόνο τον συνεπιβάτη που καθόταν από πίσω. Ο άλλος που οδηγούσε τη μηχανή τούς ξεγλίστρησε.Σε πληροφορώ, επίσης, ότι ήταν ευγενέστατοι και μαζί μου που δεν έφταιγα φυσικά αλλά και με αυτόν που κατάφεραν να πιάσουν . Μας έδωσαν και τους δυο νερό, μας έβαλαν κάπου να καθίσουμε μέχρι να έρθει η τροχαία να καταγράψει το γεγονός κτλ. Ούτε επίδειξη εξουσίας είδα σε κανέναν, ούτε τίποτα.
Απλά έκαναν τη δουλειά τους, που αν δεν κάνω λάθος δεν ξέρω αν ήταν και υποχρεωμένοι εκείνη την ώρα να ασχοληθούν με αυτό το περιστατικό ή αν ήταν της δικής τους αρμοδιότητας τέλος πάντων. Δεν ξέρω πώς πάνε αυτά.
Αλλά και μετά από κάποιες μερούλες, όταν με κάλεσαν στο αστυνομικό τμήμα για να υποβάλλω μήνυση, άσχετα που εγώ επέμενα ότι δεν ήθελα να δώσω συνέχεια στο γεγονός , ήταν όλοι τους πολύ εξυπηρετικοί.

Να λέμε και τα αρνητικά, να λέμε και τα θετικά όμως.


αχ τι καλοι που ειναι, μωλέ μωλέ


υγ. όταν κατεβείτε στο σύνταγμα με το σύλλογο για να διαμαρτυρηθείτε επειδή θα σας ρίκσουν στα 480,
να τους ευχαριστήσεις στο ανάμεσα στα χημικά και τις γκλομπιές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
...
Έχω άδικο;

Γενικά ναι, έχεις άδικο. Και ήταν αναμενόμενο γιατί απάντησες αποσπασματικά και βιαστικά, παραλείποντας κομμάτια του κειμένου που ήταν βασικά για την κατανόηση της άποψης που εξέφρασα. Δεν έγραψα για να κάνω εσένα ή κάποιον άλλο να συμμεριστεί αυτή την άποψη (γιατί εμπεριέχεται το ζήτημα της απόρριψης του κράτους και των δομών του που από μόνο του είναι τεράστιο για να αναλυθεί εδώ) αλλά για να εξηγήσω και μόνον την πολιτική διάσταση του συνθήματος.

Εσύ έχεις κολλήσει στο ότι κάποιοι φωνάζουν το σύνθημα από μόδα ή μαγκιά, το άνοιξες και θρεντ και θες να σταθείς μόνο σε αυτό. Ε τι θες να σου πούμε ακριβώς; ναι προφανώς κάποιοι το λένε και από μόδα και από μαγκιά. Μαλακία; Μαλακία! Οταν φωνάζεις ένα σύνθημα πρέπει να ξέρεις γιατί το φωνάζεις, δεν διαφωνώ σε αυτό. Εγώ πχ. δεν φωνάζω ποτέ και για κανένα λόγο το εμετικό "ΕΑΜ ΕΛΑΣ Μελιγαλάς" και έχω τους λόγους μου.

Πέραν όμως αυτής της προβληματικής πλευράς που δεν είναι η βασικότερη, υπάρχει η πολιτική διάσταση την οποία εξήγησα στο προηγούμενο μήνυμα. Ο μπάτσος είναι ένστολος, φοράει στολή και αυτό σημαίνει ότι υπακούει σε εντολές. Οι εντολές αυτές είναι να επιβάλει την εξουσία του νόμου με κάθε τρόπο. Οταν φτάσει η στιγμή να το κάνει αυτό, καλός ή κακός άνθρωπος, θα το κάνει γιατί οφείλει να το κάνει, είναι η δουλειά του. Οπότε αυτό που κρίνει κανείς δεν είναι ο χαρακτήρας του (γιατί εκείνη την στιγμή δεν πράττει βάσει της βούλησής του άλλα βάσει των εντολών που πρέπει να εκτελέσει) αλλά η φύση της δουλειάς του. Ποια είναι αυτή; Η προστασία των συμφερόντων των ολίγων, της άρχουσας τάξης (δεν μπορώ να επεκταθώ επ' αυτού εδώ, μελέτησε αν θέλεις την ιστορία των κοινωνικών και πολιτικών κινημάτων). Συνεπώς, όπως είπα και πριν και βιάστηκες να απαντήσεις για τον εαυτό σου, το "βλέπω στην αστυνομία έναν εχθρό ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ" , δεν προέκυψε αυθαίρετα, προέκυψε λογικά από μια πολιτική θέαση.

Απο κει και πέρα, οι προσωπικές ευθύνες δεν αναιρούνται, όταν επιλέγεις το επάγγελμά σου οφείλεις να γνωρίζεις τι είναι αυτός ο θεσμός τον οποίο θα υπηρετήσεις, πώς κινείται, πώς δρα, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι θα υπακούς σε εντολές που στρέφονται κατά της κοινωνίας, να τα ζυγίσεις και να πάρεις τις αποφάσεις σου. Οπως επίσης οι προσωπικές ευθύνες δεν αναιρούνται όταν γίνονται βασανιστήρια, εξευτελισμοί, ξυλοδαρμοί και ό,τι άλλο εν γνώσει σου ή μπροστά σου και το συγκαλύπτεις βουλώνοντας το στόμα σου. Γι αυτό μετά να μην κλαίγεσαι άμα σε βρίζει όλη η κοινωνία. Και για να μην ξεχνιόμαστε, ένας στους δύο μπάτσους ψηφίζει Χρυσή Αυγή, για να μιλάμε και με πραγματικά δεδομένα. Αυτό λέει πολλά από μόνο του.

Ναι μεν ο μπάτσος εκπροσωπεί το αστικό κράτος και αυτό δεν μας αρέσει, αλλά δεν έγινε αυτόματα δολοφόνος.
Είναι πολύ λάθος αυτή η αναρχίστικη (και όχι αριστερίστικη όπως γράφτηκε) νοοτροπία που καταργεί το νόημα της ίδιας της αναρχίας. Την ελευθερία του κάθε μπάτσου να υπηρετεί την αστική δημοκρατία αν αυτό θέλει.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν με συνθήματα μίσους και χωρίς αλλαγή στις συνειδήσεις η κοινωνία δεν πρόκειται να αλλάξει, τουλάχιστον από μόνη της. Επειδή όμως πιστεύω ακράδαντα ότι κανένας αποκαλυπτικός θεός δεν πρόκειται να μας σώσει ας γίνουμε όλοι λιγάκι πιο ανοιχτόκαρδοι μπας και παραμείνει το ένα 1% πιθανότητα να σωθεί ο πολιτισμός...

Καλό Πάσχα! :)

παραφ, δεν διαφωνώ εν γένει με όσα γράφεις, προφανώς και δεν είναι όλοι οι μπάτσοι δολοφόνοι, προφανώς και είναι δικαίωμα του καθενός να υπηρετήσει τους αστικούς νόμους αν το θέλει, αλλά έχω κι εγώ το δικαίωμα να μην σέβομαι και να μην εκτιμώ την επιλογή του.

-----
btw, δεν θα ασχοληθώ άλλο, έχω συζητήσει για αυτό το θέμα πολλές φορές και το βρίσκω ολίγον τι βαρετό.

καλή (επ)ανάσταση στα μυαλά και στις συνειδήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Γενικά ναι, έχεις άδικο. Και ήταν αναμενόμενο γιατί απάντησες αποσπασματικά και βιαστικά, παραλείποντας κομμάτια του κειμένου που ήταν βασικά για την κατανόηση της άποψης που εξέφρασα. Δεν έγραψα για να κάνω εσένα ή κάποιον άλλο να συμμεριστεί αυτή την άποψη (γιατί εμπεριέχεται το ζήτημα της απόρριψης του κράτους και των δομών του που από μόνο του είναι τεράστιο για να αναλυθεί εδώ) αλλά για να εξηγήσω και μόνον την πολιτική διάσταση του συνθήματος.

Εσύ έχεις κολλήσει στο ότι κάποιοι φωνάζουν το σύνθημα από μόδα ή μαγκιά, το άνοιξες και θρεντ και θες να σταθείς μόνο σε αυτό. Ε τι θες να σου πούμε ακριβώς; ναι προφανώς κάποιοι το λένε και από μόδα και από μαγκιά. Μαλακία; Μαλακία! Οταν φωνάζεις ένα σύνθημα πρέπει να ξέρεις γιατί το φωνάζεις, δεν διαφωνώ σε αυτό. Εγώ πχ. δεν φωνάζω ποτέ και για κανένα λόγο το εμετικό "ΕΑΜ ΕΛΑΣ Μελιγαλάς" και έχω τους λόγους μου.

Πέραν όμως αυτής της προβληματικής πλευράς που δεν είναι η βασικότερη, υπάρχει η πολιτική διάσταση την οποία εξήγησα στο προηγούμενο μήνυμα. Ο μπάτσος είναι ένστολος, φοράει στολή και αυτό σημαίνει ότι υπακούει σε εντολές. Οι εντολές αυτές είναι να επιβάλει την εξουσία του νόμου με κάθε τρόπο. Οταν φτάσει η στιγμή να το κάνει αυτό, καλός ή κακός άνθρωπος, θα το κάνει γιατί οφείλει να το κάνει, είναι η δουλειά του. Οπότε αυτό που κρίνει κανείς δεν είναι ο χαρακτήρας του (γιατί εκείνη την στιγμή δεν πράττει βάσει της βούλησής του άλλα βάσει των εντολών που πρέπει να εκτελέσει) αλλά η φύση της δουλειάς του. Ποια είναι αυτή; Η προστασία των συμφερόντων των ολίγων, της άρχουσας τάξης (δεν μπορώ να επεκταθώ επ' αυτού εδώ, μελέτησε αν θέλεις την ιστορία των κοινωνικών και πολιτικών κινημάτων). Συνεπώς, όπως είπα και πριν και βιάστηκες να απαντήσεις για τον εαυτό σου, το "βλέπω στην αστυνομία έναν εχθρό ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ" , δεν προέκυψε αυθαίρετα, προέκυψε λογικά από μια πολιτική θέαση.

Απο κει και πέρα, οι προσωπικές ευθύνες δεν αναιρούνται, όταν επιλέγεις το επάγγελμά σου οφείλεις να γνωρίζεις τι είναι αυτός ο θεσμός τον οποίο θα υπηρετήσεις, πώς κινείται, πώς δρα, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι θα υπακούς σε εντολές που στρέφονται κατά της κοινωνίας, να τα ζυγίσεις και να πάρεις τις αποφάσεις σου. Οπως επίσης οι προσωπικές ευθύνες δεν αναιρούνται όταν γίνονται βασανιστήρια, εξευτελισμοί, ξυλοδαρμοί και ό,τι άλλο εν γνώσει σου ή μπροστά σου και το συγκαλύπτεις βουλώνοντας το στόμα σου. Γι αυτό μετά να μην κλαίγεσαι άμα σε βρίζει όλη η κοινωνία. Και για να μην ξεχνιόμαστε, ένας στους δύο μπάτσους ψηφίζει Χρυσή Αυγή, για να μιλάμε και με πραγματικά δεδομένα. Αυτό λέει πολλά από μόνο του.
Μιας και θεωρείς το θέμα βαρετό θα σου απαντήσω σύντομα για να μην σε κουράσω.
Πρώτον δεν απάντησα βιαστικά. Διάβασα και δυο και τρεις φορές το κείμενό σου πριν απαντήσω και κατανόησα πολύ καλά αυτά που έγραψες.
Δεύτερον, το γεγονός ότι απάντησα αποσπασματικά οφείλεται προφανώς ότι ήθελα να σταθώ στα κομμάτια που θεώρησα άξια σχολιασμού ή που μου έδιναν πάσα να προσφέρω κάτι καινούριο στη συζήτηση. Διαφορετικά θα αναλωνόμασταν συνέχεια στα ίδια και στα ίδια. Άλλωστε όποιος θέλει να διαβάσει ολόκληρες και αυτούσιες τις απόψεις σου μπορεί να ανατρέξει στα μηνύματά σου.
Τρίτον και κυριότερο εσύ μπορεί να μιλάς γενικά όταν κάνεις τις κοινωνικοπολιτικές σου αναλύσεις (και καλά κάνεις) αλλά εγώ ήθελα να υπερασπίσω τον εαυτό μου με αφορμή αυτά που είπες γι' αυτό και απάντησα σε προσωπικό επίπεδο. Μου αρέσει να μιλάω για λογαριασμό μου και ειδικά σε αυτό το θέμα που είμαι μειοψηφία. Νόμιζω έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω για να ξεκαθαρίζω το σκεπτικό μου όταν αισθάνομαι ότι αυτό παρερμηνεύεται ή ότι το σκεπτικό μου αυτό θα χρησιμοποιηθεί μεταγενέστερα ενδεχομένως εις βάρος μου σε περιπτώσεις που η ΕΛ.ΑΣ δώσει κάποιο δικαίωμα οπότε θεωρώ πολύ πιθανό να μου την πουν κάποιοι εδώ μέσα αργότερα για αυτά που λέω τώρα.

Και τέλος δεν είμαι ούτε εκπρόσωπος της ΕΛ.ΑΣ ούτε έχω κάποιο γνωστό φίλο ή συγγενή αστυνομικό για να έχω καμιά καΐλα να υπερασπιστώ τον κλάδο τους.
Εξέφρασα έναν προβληματισμό μου με αφορμή κάτι που βλέπω να γίνεται σε μεγάλο βαθμό γύρω μου . Δικαιολογημένα το λένε οκ, αλλά κι εγώ ήθελα να θίξω μια νοοτροπία που έχουν κάποιοι άνθρωποι που θεωρώ λάθος.
Δεν υποστήριξα ποτέ ότι οι αστυνομικοί είναι αγγελούδια ή ότι δεν εκπροσωπούν την κρατική εξουσία. Αυτό που προσπαθώ να πω τόση ώρα είναι ότι αλλού βρίσκεται το πρόβλημα...πιο ψηλά.

Τέσπα δεν ξέρω γιατί πέφτω στην παγίδα να απολογηθώ για τις απόψεις μου και να σου πω την αλήθεια βαρέθηκα κι εγώ τώρα.
Καλή (επ)ανάσταση κι σε εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
δεν καταλαβα ειρωνευονται την αστυνομια:eek::eek::eek:απο ποτε?:(μπα ιδεα μου θα ναι αποκλειεται..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μεταξύ των ελλήνων και της ΕΛ.ΑΣ. πάντοτε υπήρχε 'ενα χάσμα που οφείλεται σε πολλούς κοινωνικούς, πολιτικούς και ιστορικούς λόγους. Αναλόγως το άτομο βέβαια. Αυτός που την βρίσκει να οδηγάει ας πούμε ενάντια στον ΚΟΚ, είναι λογικό να μην τα έχει καλά με τους τροχονόμους. Ή αυτός που είναι αριστερών ή κομμουνιστικών ιδεών και που πηγαίνει σε πορείες επίσης δεν θα τα έχει καλά με την ΕΛ.ΑΣ., ιδίως τα ΜΑΤ. Άλλοι έχουν κακές εμπειρίες άλλοι καλές, αναλόγως σε τι αστυνομικό τύχαν και σε τι υπηρεσία ανήκε αυτός (ΔΙΑΣ,ΜΑΤ,ασφάλεια,τροχαία,δίωξη κτλ) όπου συνήθως ο κόσμος στο σύνολο του έχει περισσότερο ένα μίσος προς τα ΜΑΤ (που καταστέλλουν πολλές διαδηλώσεις απτελούμενες από πολίτες που υπερασπίζονται καποια δικαιώματα τους), λίγο με την τροχαία και τους ασφαλίτες ενδεχομένως για ευνόητους λόγους.
Το γεγονός όμως ότι υπάρχουν κάποιοι ένστολοι που δε συμπεριφέρονται σωστά και το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες που κάτα κάποιο τρόπο είναι λίγο ενάντια στις λαικες κινητοποιήσεις δε σημαίνει κ πως ΟΛΟΙ είναι έτσι. Αν είναι δυνατόν να τους βάζουμε όλοι στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουν κ καλοί. Σαυτή τη νοοτροπία πέρα από εμπειρίες κ πολτικά ιδεώδη φταίνε κ οι γονείς που αυτό το περναν κ στα παιδιά τους επειδή εκείνοι ίσως ειχαν μια κακή εμπειρία ή επειδή ζήσαν επι χούντα όπου οι τοτε χωροφύλακες δε ηταν κ ιδιατερα δημοφιλείς.
Πάντως σε μια εποχή τετιας εγκληματικότητας κ ανασφάλειας πιστεύω πως ο κόσμος θέλει η αστυνομία να έχει ενα δυναμικό παρόν ώστε να καθιερωθεί ενα αίσθημα ασφάλειας αλλά δυστηχώς ακούγονται περισταστικά περίεργα ενώ στις διαδηλώσεις η ΕΛ.ΑΣ. είναι στην αντίπαλη μεριά κ αυτο γιατί ακολουθεί εντολές από ανώτερους οι οποίοι είναι αυτοί που κάναν την χώρα έτσι.
Προσωπικά πάντως είχα πολύ καλές σχέσεις με την ΕΛ.ΑΣ., και εχω εξυπηρετηθεί πάντα αρκετά καλά, ειδικά από άτομα σχετικά νέα.
Γενικώς οταν λεμε κα΄τι ή φωνάζουμε συνθήματα πρέπει να το ψάχνουμε λίγο, να ξέρουμε περι τινος προκειται κ γενικά να δουμε αν το ταδε συνθημα μας εκφραζει κ στα αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Μεταξύ των ελλήνων και της ΕΛ.ΑΣ. πάντοτε υπήρχε 'ενα χάσμα που οφείλεται σε πολλούς κοινωνικούς, πολιτικούς και ιστορικούς λόγους. Αναλόγως το άτομο βέβαια. Αυτός που την βρίσκει να οδηγάει ας πούμε ενάντια στον ΚΟΚ, είναι λογικό να μην τα έχει καλά με τους τροχονόμους. Ή αυτός που είναι αριστερών ή κομμουνιστικών ιδεών και που πηγαίνει σε πορείες επίσης δεν θα τα έχει καλά με την ΕΛ.ΑΣ., ιδίως τα ΜΑΤ. Άλλοι έχουν κακές εμπειρίες άλλοι καλές, αναλόγως σε τι αστυνομικό τύχαν και σε τι υπηρεσία ανήκε αυτός (ΔΙΑΣ,ΜΑΤ,ασφάλεια,τροχαία,δίωξη κτλ) όπου συνήθως ο κόσμος στο σύνολο του έχει περισσότερο ένα μίσος προς τα ΜΑΤ (που καταστέλλουν πολλές διαδηλώσεις απτελούμενες από πολίτες που υπερασπίζονται καποια δικαιώματα τους), λίγο με την τροχαία και τους ασφαλίτες ενδεχομένως για ευνόητους λόγους.
Το γεγονός όμως ότι υπάρχουν κάποιοι ένστολοι που δε συμπεριφέρονται σωστά και το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες που κάτα κάποιο τρόπο είναι λίγο ενάντια στις λαικες κινητοποιήσεις δε σημαίνει κ πως ΟΛΟΙ είναι έτσι. Αν είναι δυνατόν να τους βάζουμε όλοι στο ίδιο τσουβάλι, υπάρχουν κ καλοί. Σαυτή τη νοοτροπία πέρα από εμπειρίες κ πολτικά ιδεώδη φταίνε κ οι γονείς που αυτό το περναν κ στα παιδιά τους επειδή εκείνοι ίσως ειχαν μια κακή εμπειρία ή επειδή ζήσαν επι χούντα όπου οι τοτε χωροφύλακες δε ηταν κ ιδιατερα δημοφιλείς.
Πάντως σε μια εποχή τετιας εγκληματικότητας κ ανασφάλειας πιστεύω πως ο κόσμος θέλει η αστυνομία να έχει ενα δυναμικό παρόν ώστε να καθιερωθεί ενα αίσθημα ασφάλειας αλλά δυστηχώς ακούγονται περισταστικά περίεργα ενώ στις διαδηλώσεις η ΕΛ.ΑΣ. είναι στην αντίπαλη μεριά κ αυτο γιατί ακολουθεί εντολές από ανώτερους οι οποίοι είναι αυτοί που κάναν την χώρα έτσι.
Προσωπικά πάντως είχα πολύ καλές σχέσεις με την ΕΛ.ΑΣ., και εχω εξυπηρετηθεί πάντα αρκετά καλά, ειδικά από άτομα σχετικά νέα.
Γενικώς οταν λεμε κα΄τι ή φωνάζουμε συνθήματα πρέπει να το ψάχνουμε λίγο, να ξέρουμε περι τινος προκειται κ γενικά να δουμε αν το ταδε συνθημα μας εκφραζει κ στα αληθεια.
εν μερη σωστα αυτα που λες,το θεμα ειναι οτι οι συγκεκριμενες υπηρεσιες ειναι φυσει εναντιον στον λαο καθως εξυπηρετουν τα συμφεροντα του καθε μεγαλοαστου,με αλλα λογια το θελω του εκμεταλλευτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
εν μερη σωστα αυτα που λες,το θεμα ειναι οτι οι συγκεκριμενες υπηρεσιες ειναι φυσει εναντιον στον λαο καθως εξυπηρετουν τα συμφεροντα του καθε μεγαλοαστου,με αλλα λογια το θελω του εκμεταλλευτη

Σαυτο εχεις δικιο. Ενω οι υπολοιπες αστυν. υπηρεσιες εχουν μια σχετικη αυτονομια οπου μονο μεμονωμενοι αστυνομικοι ειναι μ....ες, τα ΜΑΤ (ισως κ αλλες υπηρεσιες) :ropalo: πιστευω κ γω πως δημιουργηθηκαν γι αυτον ακριβως το λογο που λες κ ελεγχονται απευθειας στην ουσια απο τους πολιτικους μας...αρχοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
btw σε πορείες και διαδηλώσεις δε πάνε μόνο οι αριστεροί και οι κομμουνιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
btw σε πορείες και διαδηλώσεις δε πάνε μόνο οι αριστεροί και οι κομμουνιστές.
Ναι, παιδί μου, συνέχισε τη σκέψη σου για εμάς που δεν παρακολουθούμε το νήμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
η σκέψη μου είναι μη κάνετε ομαδοποιήσεις εκεί που δεν υπάρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
η σκέψη μου είναι μη κάνετε ομαδοποιήσεις εκεί που δεν υπάρχουν
Μάλλον για την αστυνομία υπάρχει η ομαδοποίηση που γίνεται, ε;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top