Γιατί τόση ειρωνεία για την αστυνομία;

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Το ιδανικό θα ήταν να υπάρχουν ειρηνικές πορείες και να μην χρειάζεται καθόλου μα καθόλου η συμβολή τους.

Αμ δε φτάνει αυτό... Πρόχειρα παραδείγματα μπορείς να δεις στα επόμενα 2,5 λεπτά από εδώ... κι επίσης εδώ κι εδώ

Ο μόνος τρόπος να μην χρειάζεται καθόλου η συμβολή τους είναι να κάτσεις σπίτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μα με όλα αυτά που βλέπετε και ακούτε -επεμβάσεις σε σπίτια από την ΕΚΑΜ, δολοφονίες, χημικά σε πορείες, βασανιστήρια σε κρατητήρια κ.ο.κ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΝΙΩΘΕΤΕ ΤΟ ΜΓΔ?

Επίσης το συγκεκριμένο σύνθημα πάει στα ΜΑΤ την ΕΚΑΜ και τη ΔΙΑΣ κι όχι γενικά κι αόριστα στην αστυνομία. Όποιος το λέει άκριτα, μόνο τότε μπορούμε να μιλάμε για λογική της μάζας. Αλλά ποιος ξέρετε ότι το λέει άκριτα; Αν έχεις βιώσει τη κρατική καταστολή δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να μην κατανοήσεις την σημασία αυτού του συνθήματος. Στο δρόμο γεννιούνται συνειδήσεις. Εκτός χορού, πολλά τραγούδια λέγονται!

https://www.youtube.com/watch?v=3o7ZFXFqsrA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δηλαδή….περπατάω εγώ στον δρόμο…και συναντώ την thalalla, και για να περάσει η ώρα της λέω είσαι μπιπ, - με το συμπάθειο -(ποτέ δεν βρίζω γυναίκες, αλλά εξυπηρετεί το θέμα αυτή την στιγμή).
Η thalalla και η κάθε thalalla μου λέει ευχαριστώ και προχωράει? Μου δίνει έναν μπάτσο (καλή ώρα) ? Η ζητάει τα στοιχεία μου και μου πατάει και μια ξεγυρισμένη μήνυση?

Προκαλέσατε μία κατάσταση. Το σωστό φυσικά θα ήταν, να σας προσάγουν στο τμήμα και να σας κάνουν εξακρίβωση στοιχείων εκεί . Να σας κρατήσουν για εξύβριση σε 24ωρο αυτόφωρο, να σας κάνουν μηνυτήρια αναφορά και στην συνέχεια να σας αφήσουν ελεύθερους, χωρίς όμως να αγγίξουν ούτε μια τρίχα από το κεφάλι σας. Κάποιοι απλά ακολούθησαν τον δικό τους τρόπο, που ονομάζεται αυτοδικία. Εδώ λοιπόν... βλέπω την κατάχρηση εξουσίας.

Θα είχατε βέβαια αποφύγει όλο το σκηνικό, αν απλά περνούσατε με τις μηχανές σας και συνεχίζατε την πορεία σας χωρίς να σας καίγεται καρφί ποιοι είναι δίπλα σας. Όταν ήμουν στην Ελλάδα και ήμουν μονίμως με την μηχανή, (επειδή έθεσες θέμα γυναίκας αναβάτη) από τα 18 μέχρι τα 25 με είχαν στην κυριολεξία π*δ*ξει στους ελέγχους, χωρίς όμως να παρεκτραπεί καμία από τις δύο πλευρές.




Κάνεις πλάκα έτσι; πρώτον ΚΑΝΕΝΑΣ δε θα σε τράβαγε ποτέ στο τμήμα για εξύβριση. Εκτός κι αν το έκανες δημόσια και έλεγες κάτι που θα έθιγε σοβαρά το προφίλ του. Πέρα από αυτό ο κάθε ενήλικας έχει τη στοιχειώδη νοημοσύνη να ξεπερνά τέτοιες καταστάσεις και να μη ψάχνει αφορμή για τσαμπουκά. Ειδικότερα ένας αστυνομικός ο οποίος υποτίθεται πως δεδομένου και του τι εκπροσωπεί και της εξουσίας που κατέχει είναι υποχρεωμένος να συμπεριφέρεται όσο πιο κόσμια και ουδέτερα μπορεί και να μην υιοθετεί λογικές 12χρονου που τον είπαν βλάκα και κάπως πρέπει να ανταποδώσει.

Το να λες πως οι μπάτσοι εκπροσωπόύν το σύστημα και τα αφεντικά τους ακολουθώντας πιστά εντολές είναι τελείως άλλο θέμα. Ντρέπομαι πραγματικά για λογαριασμό όσων πέρασαν από ψυχολογικους ελέγχους τέτοια ζώα και ακόμα χειρότερα τους έδωσαν και άδεια να οπλοφορούν. Αυτό που έγινε το Δεκέμβρη του 08 δεν απέχει και πολύ από το ποστ της thallala. Η μόνη διαφορά είναι ότι ο ένας αυτό που σκεφτόταν το έκανε και πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Κάνεις πλάκα έτσι; πρώτον ΚΑΝΕΝΑΣ δε θα σε τράβαγε ποτέ στο τμήμα για εξύβριση. Εκτός κι αν το έκανες δημόσια και έλεγες κάτι που θα έθιγε σοβαρά το προφίλ του.

Όχι Βασίλη, δεν κάνω ποτέ πλάκα. Η περιύβριση αρχής, επανήλθε το 2009 και διώκεται αυτεπάγγελτα. Δημόσια ή μη, σε παίρνουν σηκωτό άμα θέλουν. Είναι αν θυμάμαι καλά 6 μήνες φυλάκισης, χωρίς εξαγορά. Μάλιστα στην αρχή ήταν μόνο για τους κουκουλοφόρους και με ένα παραθυράκι το 2010 έγινε για όλους. Τότε είχαν ζητήσει και οι δικαστές να ενταχθούν στον νόμο αυτό. Και νομίζω πως το κατάφεραν.

https://news.in.gr/greece/article/?aid=996754
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Παιδιά ,νομίζω έχει να κάνει με το πως επιδράει η δυνατότητα άσκησης εξουσίας πάνω στο άτομο . Όπως εχουν πει παιδιά σε προηγούμενα ποστς ,τσεκάρετε την ταινία ''Das Experiment'' ή παρεμφερή πειράματα.
Δεν πιστεύω πως όλοι οι ΜΑΤατζήδες και ασφαλίτες ,είναι απο την φύση τους σκατόψυχοι και μαιμούδια με άκριτη σκέψη .
Απο γνωστούς μου ,έχω παρατηρήσει ΤΡΟΜΕΡΗ αλλαγή ,κατα την εκπαίδευση τους . Μιλάμε για τεράστια πλύση εγκεφάλου .

Υ.Γ. Ίσως υπάρχει και ηθικό ζήτημα στην επιλογή άσκησης του συγκεκριμένου ''επαγγέλματος'' . Αν και μιλάω εκ του ασφαλούς ,αλλά πιστεύω πως δεν θα δεχόμουν να πουλήσω αρχές και αξίες για 800 ευρώ. Τώρα θα μου πείτε στην σάπια κοινωνία που ζούμε ,ακόμα και ιδιωτικός υπάλληλος να είσαι θα χρειαστεί ορισμένες φορές να το κάνεις αυτό . Με την μόνη διαφορά ,πως οταν είσαι μπάτσος με το να πουλάς τις (όποιες ρε παιδί μου)αρχές έχεις , ταυτόχρονα παραβιάζεις θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα συνανθρώπων σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι οι μπάτσοι είναι γουρούνια δολοφόνοι...

Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τα ξύνουν...

Όλοι οι γιατροί παίρνουν φακελάκια....

Όλοι οι παπάδες κλέβουν το παγκάρι....

Όλοι οι τελωνειακοί είναι λαθρέμποροι...

Όλοι οι ανόητοι γενικεύουν...

Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν οι καλοί επαγγελματίες και οι κακοί και η αστυνομία δεν αποτελεί εξαίρεση. Ο ρόλος του αστυνομικού είναι να προστατεύει τον πολίτη και ο πολίτης θα έπρεπε τουλάχιστο να σέβεται αυτό που κάνει ο άλλος. Φαντάσου να είσαι κάθε μέρα περιπολία ανεξαρτήτως καιρού, και να απαντάς σε κλήσεις για εγκληματίες να μην ξέρεις τι θα σου τύχει κάθε μέρα ή αν αύριο θα είσαι ζωντανός και όλα αυτά για ψίχουλα. Φαντάσου να έχεις π.χ. θέσει τη ζωή σου σε κίνδυνο για να κάνεις τη δουλεία σου και καθώς να γυρνάς σπίτι να ακούς από μια παρέα όπως ειπώθηκε παραπάνω το γνωστό σύνθημα. Όχι αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να πλακώσεις τον άλλο στο ξύλο, ούτε σου δίνει το δικαίωμα να καταχραστείς την εξουσία σου, αυτό που κάνει όμως είναι σιγά σιγά να σε αλλοτριώνει σαν πρόσωπο. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Όσο για το σκυλιά των αφεντικών κτλ., η δουλειά του αστυνομικού είναι να υπακούει στις εντολές των ανωτέρων του διαφορετικά δεν μπορεί να υπάρξει ένα οργανωμένο σώμα. Ίσως αντί να κατηγορείτε την αστυνομία για τα κακά όλου του κόσμου 'η για το ότι φυλάνε τον Πάγκαλο και το Σαμαρά, ίσως λέω να μην ψηφίζατε τον Πάγκαλο και το Σαμαρά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Double post sorry
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν οι καλοί επαγγελματίες και οι κακοί και η αστυνομία δεν αποτελεί εξαίρεση. Ο ρόλος του αστυνομικού είναι να προστατεύει τον πολίτη και ο πολίτης θα έπρεπε τουλάχιστο να σέβεται αυτό που κάνει ο άλλος. Φαντάσου να είσαι κάθε μέρα περιπολία ανεξαρτήτως καιρού, και να απαντάς σε κλήσεις για εγκληματίες να μην ξέρεις τι θα σου τύχει κάθε μέρα ή αν αύριο θα είσαι ζωντανός και όλα αυτά για ψίχουλα. Φαντάσου να έχεις π.χ. θέσει τη ζωή σου σε κίνδυνο για να κάνεις τη δουλεία σου και καθώς να γυρνάς σπίτι να ακούς από μια παρέα όπως ειπώθηκε παραπάνω το γνωστό σύνθημα. Όχι αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να πλακώσεις τον άλλο στο ξύλο, ούτε σου δίνει το δικαίωμα να καταχραστείς την εξουσία σου, αυτό που κάνει όμως είναι σιγά σιγά να σε αλλοτριώνει σαν πρόσωπο. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται. Όσο για το σκυλιά των αφεντικών κτλ., η δουλειά του αστυνομικού είναι να υπακούει στις εντολές των ανωτέρων του διαφορετικά δεν μπορεί να υπάρξει ένα οργανωμένο σώμα. Ίσως αντί να κατηγορείτε την αστυνομία για τα κακά όλου του κόσμου 'η για το ότι φυλάνε τον Πάγκαλο και το Σαμαρά, ίσως λέω να μην ψηφίζατε τον Πάγκαλο και το Σαμαρά?
Ναι όντως η οργάνωση είναι κάτι που διακατέχει το ελληνικό αστυνομικό σωμα :P
Δηλαδή εσυ βάζεις ως πρωταρχικό στοχο ενος αστυνομικού σώματος την ΟΡΓΑΝΩΣΗ και οχι πχ. τον ΣΕΒΑΣΜΟ στον πολίτη ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τώρα αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ ....
Ρητορική ήταν η ερώτηση φίλε borat. Κρίμα που δεν το κατάλαβες.

Πάντως βλέπω σιγά σιγά αρχίζετε και απαντάτε με κάποια επιχείρηματα αντί με χαζοστιχάκια που κάνατε στην αρχή.
Προφανώς καταλάγιασε η πρώτη τσίτα.

Καλή πρόοδο.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ρητορική ήταν η ερώτηση φίλε borat. Κρίμα που δεν το κατάλαβες.
Δε μου φάνηκε για ρητορική.

Πάντως βλέπω σιγά σιγά αρχίζετε και απαντάτε με κάποια επιχείρηματα αντί με χαζοστιχάκια που κάνατε στην αρχή.
Ποιός έβαλε στίχους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι όντως η οργάνωση είναι κάτι που διακατέχει το ελληνικό αστυνομικό σωμα :P
Δηλαδή εσυ βάζεις ως πρωταρχικό στοχο ενος αστυνομικού σώματος την ΟΡΓΑΝΩΣΗ και οχι πχ. τον ΣΕΒΑΣΜΟ στον πολίτη ; :confused:

Είσαι αστυνομικός? Αν όχι πως ξέρεις εσύ τι οργάνωση έχει η αστυνομία? Φαντάζομαι η άποψη σου πηγάζει από το γενικό μοτο όλα στην Ελλάδα είναι ανοργάνωτα. Γιατί πρέπει να βάλω κάτι από αυτά τα δύο ώς πρωταρχικό στόχο? Δεν είναι αντικρουόμενα. Η οργάνωση δεν αποτρέπει το σεβασμό στον πολίτη ίσα ίσα τον ενισχύει, καθώς σε μια οργανωμένη αστυνομία τέτοιοι αστυνομικοί μπορούν να εντοπισθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ίσως αντί να κατηγορείτε την αστυνομία για τα κακά όλου του κόσμου 'η για το ότι φυλάνε τον Πάγκαλο και το Σαμαρά, ίσως λέω να μην ψηφίζατε τον Πάγκαλο και το Σαμαρά?
Έχεις πιάσει όλο το νόημα του νήματος.:thumbup:


@Βorat...προσπάθησε. Δεν είναι δύσκολο.
Ή μάλλον κάνε ό,τι θες.
Άντε καληνύχτα.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Έχεις πιάσει όλο το νόημα του νήματος.:thumbup:
:D
δεν ειναι τοσο αυτο το νοημα του νηματος οσο θα υπαρχουν οι ματαδες οι εκαμιτες και τα λοιποι ποτε δεν θα διοχετευτει η οργη του λαου στον σαμαρα και στον καθε σαμαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Επίσης το συγκεκριμένο σύνθημα πάει στα ΜΑΤ την ΕΚΑΜ και τη ΔΙΑΣ
Στην ομάδα ΔΙΑΣ για ποιο λόγο; Καταρχήν είναι μια νεοσύστατη ακόμα ομάδα. Δηλαδή ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε.
Μου φαίνεται δεν είμαστε ικανοποιημένοι με τίποτα. Δηλαδή δε γουστάρετε κάποιος να περιπολεί την περιοχή σας ώστε να αισθάνεστε ασφαλείς; Εγώ παντού τους βλέπω 24 ώρες το 24ωρο. Πραγματικά μου έχει κάνει εντύπωση , γιατί κι εγώ στην αρχή είχα κάποιους ενδοιασμούς κατά πόσο θα είναι συνεπές το κράτος σε αυτήν την πρωτοβουλία. Η ομάδα ΔΙΑΣ , όμως, έτυχε θετικής αποδοχής από το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου. Γιατί να μην αναγνωρίζουμε και τα θετικά; Δεν το καταλαβαίνω.
Η δημιουργία της ομάδας ΔΙΑΣ είναι ό,τι πιο σοφό και αποτελεσματικό έχει σκεφτεί να κάνει το κράτος. Αλλά πάλι...τα ίδια. Εκεί...προκατειλλημένοι, αναπαράγoντας τα ίδια στερεότυπα.

Τι να πω ρε γμτ;
Κατηγορούμε το κράτος για τις περιπτώσεις απραγίας. Οκ.
Κάνει κάτι καλό το κράτος . Πάλι το κατηγορούμε.
Όποιος το λέει άκριτα, μόνο τότε μπορούμε να μιλάμε για λογική της μάζας.
Σε αυτούς αναφέρομαι κι εγώ. Τι άλλο να πω πια για να το κάνω πιο λιανά;

Τέλος πάντων ο καθένας ξέρει τι είναι ο εαυτός του και κατά πόσο ανήκει στη μάζα ή όχι.
Κάτι δύσμοιροι θα έρθουν που τους διέκοψες το καφέ από τα έβερεστ
Για να είμαι δίκαιη κι εγώ δεν γουστάρω καθόλου την εικόνα όταν βλέπω πχ Ζητάδες να έχουν απλώσει τις μηχανές τους πιο κει και αυτοί να κάθονται και να πίνουν καφέδες εν ώρα υπηρεσίας ή πχ όταν παίζουν τάβλι ή κοιμούνται κανονικά ή διαβάζουν εφημερίδα μέσα στην κλούβα πάλι εν ώρα υπηρεσίας. Αυτό είναι προκλητικό ναι. Γιατί πληρώνονται από την τσέπη μου και εκείνη την ώρα αισθάνομαι μ@λάκας. Αυτό το παραδέχομαι, γιατί το έχω δει με τα μάτια μου να γίνεται.
Αλλά και από την άλλη σκέφτομαι, επειδή είναι η φύση της δουλειάς τέτοια, δηλαδή να στέκονται για πολλή ώρα στο ίδιο σημείο πχ όταν τους βάζουν να φυλάνε κανένα προξενείο.... τι άλλο να κάνεις όταν δεν κουνιέται φύλλο; Κάπως πρέπει να περάσει η ώρα. Τι να κάνουν; Να αρχίσουν να κάνουν επίδειξη πολεμικών κινήσεων για να μην τους βλέπει ο κόσμος να κάθεται;
Δεν ξέρω.
πς: μη λέτε ανοησίες, άλλο τροχαία και άλλο αστυνομία.
Ναι άλλο τροχαία και άλλο αστυνομία αλλά και τα δύο ανήκουν στα σώματα ασφαλείας. Οπότε τζιζ κατευθείαν. Είναι κακοί. Ουστ. Φοράνε στολή. Άρα είναι φερέφωνα της εξουσίας και αυτοί.
Δηλαδή ούτε στους ελληνικούς δρόμους να μην υπάρχει έλεγχος τι γίνεται που η Ελλάδα είναι Νο1 χώρα στα αυτοκινητιστικά δυστυχήματα και γίνεται το μέγα αλαλούμ.

Εντάξει κι εγώ σπάζομαι αν με γράφουν καμιά φορά για κανένα παράπτωμα . Αλλά αφού είναι παράπτωμα. Ας πρόσεχα.Τι να κάνουμε; Έχουν όλο το νόμο με το μέρος τους να με γράψουν. Και προσωπικά όταν φταίω, φταίω. Ούτε αρχίζω τις κλάψες, ούτε τα γλειψίματα. Παίρνω την κλησάρα μου και φεύγω.

Και ειδικά για την τροχαία, δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση, πάντως σε εμένα όλοι ήταν ευγενέστατοι, μου μιλούσαν στον πληθυντικό και ήταν πολύ συγκαταβατικοί και μάλιστα στο τέλος με χαιρέτησαν όπως χαιρετούν οι στρατιωτικοί (τέσπα δεν ξέρω πώς λέγεται αλλιώς αυτός ο χαιρετισμός για να καταλάβετε τι εννοώ... και καλά στις υπηρεσίες του πολίτη).
Αυτά τα επικοινωνιακά "τρικ" της αστυνομίας χρειάζονται γιατί αισθάνεται έτσι ο πολίτης ότι τον σέβονται. Τουλάχιστον σε εμένα έπιασε. :P Αλλά πολλοί αστυνομικοί όντως το πιστεύουν αυτό. Ότι όντως είναι στις υπηρεσίες του πολίτη και δεν το κάνουν μόνο για τα μάτια του κόσμου.

Borat, επειδή έτυχε μαζί να συνομιλήσουμε για την περίπτωση που σου είχε τύχει με εκείνο το τροχαίο και έτυχε να σου πω κι εγώ μια ανάλογη περίπτωση με έναν μηχανόβιο που οδηγούσε ανάποδα στο ρεύμα κυκλοφορίας κι έπεσε πάνω μου, θέλω να σου πω ότι αυτό το περιστατικό, για καλή μου τύχη, έτυχε να γίνει μπροστά σε μια κλούβα της αστυνομίας η οποία βρισκόταν εκεί για άσχετο λόγο.
Σε πληροφορώ, ότι ενώ εγώ ακόμα δεν είχα καταλάβει τι είχε γίνει και προσπαθούσα να συνέλθω από το σοκ , ξαφνικά είδα ένα πλήθος αστυνομικών να βγαίνει από την κλούβα και να κυνηγούν τον μηχανόβιο ο οποίος σηκώθηκε κι έφυγε αφού με χτύπησε. Τελικά πρόλαβαν να πιάσουν μόνο τον συνεπιβάτη που καθόταν από πίσω. Ο άλλος που οδηγούσε τη μηχανή τούς ξεγλίστρησε.Σε πληροφορώ, επίσης, ότι ήταν ευγενέστατοι και μαζί μου που δεν έφταιγα φυσικά αλλά και με αυτόν που κατάφεραν να πιάσουν . Μας έδωσαν και τους δυο νερό, μας έβαλαν κάπου να καθίσουμε μέχρι να έρθει η τροχαία να καταγράψει το γεγονός κτλ. Ούτε επίδειξη εξουσίας είδα σε κανέναν, ούτε τίποτα.
Απλά έκαναν τη δουλειά τους, που αν δεν κάνω λάθος δεν ξέρω αν ήταν και υποχρεωμένοι εκείνη την ώρα να ασχοληθούν με αυτό το περιστατικό ή αν ήταν της δικής τους αρμοδιότητας τέλος πάντων. Δεν ξέρω πώς πάνε αυτά.
Αλλά και μετά από κάποιες μερούλες, όταν με κάλεσαν στο αστυνομικό τμήμα για να υποβάλλω μήνυση, άσχετα που εγώ επέμενα ότι δεν ήθελα να δώσω συνέχεια στο γεγονός , ήταν όλοι τους πολύ εξυπηρετικοί.

Να λέμε και τα αρνητικά, να λέμε και τα θετικά όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Η δημιουργία της ομάδας ΔΙΑΣ είναι ό,τι πιο σοφό και αποτελεσματικό έχει σκεφτεί να κάνει το κράτος.

πράγματι, εγώ νιώθω μεγάλη ασφάλεια βλέποντας πχ αυτό το βίντεο. Καμάρωσέ τα, τα καμάρια της ΔΙΑΣ:



------
Και για να τελειώνει η ιστορία με τους καλούς και τους κακούς μπάτσους (σκεφτείτε αν θέλετε πόσο χιλιοειπωμένη καραμέλα είναι αυτή) το θέμα δεν είναι το ποιόν του ανθρώπου που βρίσκεται κάτω από τη στολή αλλά ακριβώς η ίδια η στολή και ό,τι αυτή εκπροσωπεί. Ο φορών της στολής δεν φέρει την προσωπική του ταυτότητα εν ώρα υπηρεσίας αλλά αποτελεί τροχό στην προστασία των νόμων του αστικού κράτους. Αν απ' τη σκοπιά σου τουλάχιστον αναγνωρίζεις το κράτος και τους νόμους του ως παράγοντες εκμετάλλευσης και καταπίεσης , τότε αυτομάτως η αστυνομία αποτελεί για σένα έναν εχθρό. Οταν φοράς τη στολή της αστυνομίας οφείλεις να υπακούς σε εντολές όποιες κι αν είναι αυτές. Γι' αυτό και ο καλός μπάτσος όταν θα πάρει την εντολή πχ. "διέλυσε τη διαδήλωση" θα το κάνει.

Το σύνθημα "μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι", κατά τη γνώμη μου, δεν είναι παρά ένα σύνθημα που επαναλαμβάνεται παραδοσιακά για τις δολοφονίες που έχουν γίνει από την πλευρά της αστυνομίας (ουκ ολίγες).

Αν τώρα θέλετε οπωσδήποτε να το δείτε από προσωπική και όχι πολιτική μπάντα, θα έλεγα ότι το να είναι κανείς πρόθυμος να αποποιηθεί τη βούληση και την ευθύνη του υπακούοντας εντολές στις οποίες μπορεί και να διαφωνεί εν τέλει, δείχνει έναν μάλλον δουλοπρεπή άνθρωπο σε προσωπικό επίπεδο. Για να μην γίνει λόγος για την ανοχή και την συνενοχή πολλών μπροστά σε περιπτώσεις παραβιάσης ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ποια είναι η ευθύνη όλων αυτών των ..."καλών μπάτσων" που κάθονται και παρακολουθούνε τους συναδέλφους τους να σαπίζουν στο ξύλο τον μετανάστη στο βίντεο; Λοιπόν, οι αστυνομικοί δεν είναι αθώοι, όπως και να το δούμε.

Κι εδώ το κείμενο τελειώνει,
μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δηλαδή….περπατάω εγώ στον δρόμο…και συναντώ την thalalla, και για να περάσει η ώρα της λέω είσαι μπιπ, - με το συμπάθειο -(ποτέ δεν βρίζω γυναίκες, αλλά εξυπηρετεί το θέμα αυτή την στιγμή).
Η thalalla και η κάθε thalalla μου λέει ευχαριστώ και προχωράει? Μου δίνει έναν μπάτσο (καλή ώρα) ? Η ζητάει τα στοιχεία μου και μου πατάει και μια ξεγυρισμένη μήνυση?

Προκαλέσατε μία κατάσταση.

Δηλαδή περπατάω στο δρόμο, είσαι εσύ και άλλοι τρείς σύνολο τέσσερα άτομα και ο ένας από εσάς λέει thalalles σκουλήκια δολοφόνοι και την πέφτουμε στους τρείς σερνικούς γιατί δεν βαράμε κορίτσια τις καθημερινές;

Αυτός είναι ο νόμος σε ποιά χώρα και σε ποιό άστυ;
Να σημειωθεί επίσης πως ήμασταν πεζοί και οι δυο εξ ημών σε ηλικία που δεν βγάζεις ακόμα δίπλωμα.
Οι μάγκες οι ασφαλίτες τα είχαν πάρει με τα ανήλικα, γιατί έτσι κάνουν οι άντρες.

Δεν ξέρω από ποιά άποψη το να τρως ένα μπάτσο είναι καλή ώρα αλλά εγώ δεν περιέγραψα τίποτα σφαλιαρίτσες, τους είχαν πιάσει και τους κλωτσούσαν κάτω σαν να ήταν.
Σαν να ήταν, δεν ξέρω πως να το περιγράψω, δεν έχω δει να κλωτσάνε έτσι ούτε σκυλιά.
Κάτσε να σου κάνω μια περιγραφή με αντικείμενο και όχι με έμβιο οργανισμό.
Σαν να ήταν τα παιδιά οι μπάλα και οι ασφαλίτες να εκτελούσαν το τελευταίο πέναλτι του τελευταίου αγώνα της ζωής τους.

Ναι εμείς το προκαλέσαμε πολύ καλά το αντεληφθεις εύγε!
Οι άλλοι δυο τι έφταιγαν να τους πατάνε κάτω και να τους χτυπούν σαν να μην υπάρχει αύριο;
Περπατούσαν με λάθος άνθρωπο την λάθος ώρα;

Και ναι, μου έχουν πει κάτι που δεν μου άρεσε στο δρόμο αλλά δεν φώναξα την παλιοπαρέα για να μάθουμε στα τσογλάνια πως πρέπει να μιλάνε στις Κυρίες.

Καλή ώρα!
Σου εύχομαι η ζωή σου να είναι γεμάτη καλές ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
καλή ώρα αλλά εγώ δεν περιέγραψα τίποτα σφαλιαρίτσες, τους είχαν πιάσει και τους κλωτσούσαν

Ώπα ... παρερμηνεία. Το καλή ώρα, ήταν δίπλα στην λέξη μπάτσος. Το χρησιμοποίησα ειρωνικά, αντί για την λέξη χαστούκι... απο την φράση που συζητούμε "μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι". :D Και όχι για να περιγράψω το ξύλο που δεχτήκατε. Δεν αμφισβητώ ούτε στο ελάχιστο την περιγραφή του συμβάντος. Άλλωστε στο μήνυμά μου ξεκαθαρίζω, πως αναγνωρίζω την κατάχρηση εξουσίας επάνω σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top