Slumdog millionaire (2008)

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Slumdog Millionaire


Kαθε τοσο ειναι σιγουρο πως θα βγαινει μια ταινια η οποια για χιλιους κι δυο λογους ειναι "καταδικασμενη" θα αφηνει το "στιγμα" της στον παγκοσμιο κινηματογραφο.
Θετικα παντα μιας και δεν αναφερομαι στα διαφορα... βατομουρα.
Σε αυτη την κατηγορια προσωπικα κατατασω -αβιαστα θα ελεγα- και το Slumdog Millionaire.
H υποθεση της "διαφορετικη" και κατα την γνωμη μου εξυπνη, μιας και ειναι κατι που εγω τουλαχιστον δεν το ειχα ξαναδει.
Με δυο λογια ειναι αυτη:
A Mumbai teen who grew up in the slums, becomes a contestant on the Indian version of "Who Wants To Be A Millionaire?" He is arrested under suspicion of cheating, and while being interrogated, events from his life history are shown which explain why he knows the answers

Απο που να ξεκινησω?
Η σκηνοθεσια της ταινιας ηταν υποδειγματικη και καταφερνε να σε βαλει ολο και περισσοτερο στο γενικοτερο κλιμα.Σε αυτο ισως να βοηθησαν και οι πολλες εξωτερικες ληψεις/σκηνες που ειχε οι οποιες καποιες στιγμες σε εκαναν να νιωθεις "αβολα".
Και πως να μην αισθανεσαι ετσι οταν σου δινει "ζεστο πιατο" σκηνες ζωης βυθισμενες στην πιο βαθια φτωχεια, αδικια,μισος,κι εκμεταλευση?
Ο Danny Boyle και ο co-director Loveleen Tandan, εφτιαξαν μαζι μια αριστουργηματικη ταινια η οποια καταφερνει να ξεπηδαει απο την οθονη σου και να μπαινει στο μυαλο σου...την ψυχη σου.
Καταφεραν και πηραν την παραπανω ιστορια που εχω κανει παραθεση και την μετετρεψαν σε μια δυνατη ταινια, μια τιανια που φανταζει σαν ενα "σκοτεινο παραμυθι". (μην το μπερδεψετε με τα αντιστοιχα του Burton)
Το ενα τριτο των διαλογων περιπου γινεται στα Ινδικα και σε αυτο το σημειο πρεπει να σημειωσω τον πανεξυπνο και πρωτοτυπο τροπο που γινοταν ο "υποτιτλισμος".
F@ckin Brilliant!
Το παραπανω που λεω οτι εχει μεσα διαλογους στα Ινδικα, μην σας αποτρεψει να την δειτε.
Αντιθετα ειναι απο τα πολυ δυνατα χαρτια του εργου, και ντυνει πολυ αρμονικα την ταινια.

Οι ερμηνιες των ηθοποιων ειναι καλες και δεν λεω εξαιρετικες, γιατι ενα τετοιο εργο κλεβει τοσο πολυ απο την προσοχη σου μεσω της ιδιας της ιστοριας του αλλα και των σκηνων του, που μοιραια οι ηθοποιοι απλως συμπληρωνουν.Τεσπα, προσωπικα εμεινα ικανοποιημενος.

Ιδιαιτερα επιτυχημενη η μουσικη που "εντυνε" την ταινια.Απο τις λιγες φορες που πραγματικα με ενθουσιασε το μουσικο αποτελεσμα.Εντονος ο indie ρυθμος, και καθολα ομορφος.Τwo thumbs up κι εδω!

Ατμοσφαιρικοτατο, πολυ καλη φωτογραφια, εξαιρετικη θα ελεγα, και σκηνες που σου μενουν ειναι ακομα μερικα χαρακτηριστικα αν θελει καποιος να τα πει επιγραμματικα.
Η εντονη παρουσια των παιδιων μεσα σε αυτη την κανουν ακομα πιο δυνατη.Συγκινησαι, εξοργιζεσαι, θυμωνεις, χαμογελας με πικρια και πολλα αλλα.

Και εδω θα μου πει καποιος "Κατι το αρνητικο δεν εχει η ταινια?"
Σιγουρα εχει...αλλα προσωπικα μπηκα τοσο πολυ στο story της, και ολα τα θετικα της ηταν σαν δυο προβολεις μπροστα μου, που δεν με αφησαν να ασχολξηθω με τα οποια "λαθη".

Η ταινια για να κλεισω ειναι κατα την γνωμη μια απο τις καλυτερες που εχω δει.Δεν ξερω αν παρει oscar (σιγουρα το αξιζει, αλλα τι ξερω κι εγω? ) αλλα σιγουρα δεν απογοητευει.Αντιθετα μαγευει.
Την προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να προσθέσω ότι σε αυτήν την ταινία, ειδικά στο πρώτο μέρος, μου άρεσε πάρα πολύ ο ελαφρύς σαρκασμός και η comic αισθητική στην παρουσίαση κάποιων σκηνών.
Νομίζω ότι αυτός θα είναι και ο λόγος που θα τη θυμόμαστε σε πέντε χρόνια, μιας και η ιστορία είναι συμπαθητική αλλά τίποτε το ιδιαίτερο.
Αντίθετα, το πλουραλιστικό μωσαϊκό του ινδικού κιτς και της φτώχειας σε μία ελάχιστα bollywood ταινία ήταν μαγευτικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ναι ναι, φανταστικο.

και τρομερα εχμμ ανθρωπινο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βέβαια, μαστιγώστε με, αλλά κατά βάθος αυτή η ταινία δε θα είναι κάποια που θα θυμόμαστε για πολύ καιρό. Ήταν ευχάριστες 2 ώρες, αλλά η βασική κενοτομία της ήταν η μεταφορά ενός love story στην Ινδία, το Bollywood touch και η ποιοτική σκηνοθεσία. Δε βλέπω κάτι το τόοοοοοσο εξαιρετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μου άρεσε, αλλά όχι τόσο όσο περίμενα. Είχε αρκετές ευκολίες στο σενάριο κι οι ερμηνείες των ενήλικων ήταν λίγο αδιάφορες (αν εξαιρέσουμε τον ''παρουσιαστή'' που μου άρεσε αρκετά). Η σκηνοθεσία και ο τρόπος που ξετυλίχτυκε η ιστορία ήταν πάντως υπόδειγμα, κι έδωσαν στην ταινία 1 νότα ξεχωριστή. Βέβαια μου φαίνεται υποκρισία ότι πολλοί που συγκινήθηκαν με την ιστορία του Ινδού νέου λίγο μετά έριξαν υποτιμητικά βλέμματα στον Ινδό που πήγε να τους καθαρίσει τα τζάμια, αλλά anyway.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsimpirdoni

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
slumdog millionaire!!!
πολύ ωραία ταινία!!!αν κ χαμηλού badget δικαίως σάρωσε στα βραβεία όσκαρ....σε κρατάει σε αγωνία κ σε ταξιδεύει παράλληλα σε μια διαφορετική ζωή..κινείται μεταξύ σκληρής πραγματικότητας κ παραμυθιού...την προτείνω σε όλους.....!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Το απεφευγα συνειδητα εδω και κανα διμηνο που το χω κατεβασμενο, αλλα σημερα εκανα την καρδια μου πετρα, αποφασισα οτι ειμαι προκατειλλημενη, το ειδα (με πολλες προσπαθειες να μη το σταματησω στο ενδιαμεσο:P) και κατεληξα στο οτι αλλη φορα δεν πρεπει να πηγαινω κοντρα στο αρχικο μου απαυτο.

Μην τα πολυλογω, slumdog millionaire.
Μεχρι να γινει λιγο η ανατροπη
με την τσατσια του παρουσιαστη
ηταν βαρετη.. και μετα ηταν απλα κλισε :X
προτιμουσα να χασει το χρημα κι η αλλη να εμενε μαζι του αν και ηταν ΤΣΑΓΑΣ..
Δε θα καταλαβω ποτε γιατι καποιες ταινιες παιρνουν οσκαρ (ή γιατι παραμενουν κριτηριο αυτα τα βραβεια:P)

ps. Σχωρα με δαιμονι, εκανα καθε δυνατη προσπαθεια να μη γραψω κακα σχολια για οποια ταινια θα εβλεπα, αλλα ειναι πολυ προσφατο ακομη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Μην τα πολυλογω, slumdog millionaire.
Δε θα καταλαβω ποτε γιατι καποιες ταινιες παιρνουν οσκαρ
την είδα και εγώ αυτή την ταινία και μου γεννήθηκε η ίδια απορία . Θα μπορούσε κάλιστα να είναι μια ταινία που θα προβληθεί ως b-movie στις μία μετά τα μεσάνυχτα στην τηλεόραση και να περάσει απαρατήρητη.Δηλαδή μου άρεσε αντικειμενικά , αλλά σε σχέση με τον πανικό που προξένησε , δεν μου είπε κάτι.Συχνά παρατηρώ ότι ταινίες που πάνε να φτιάξουνε κάτι τεράστιο και στην πορεία χάνουνε σε κάποιες λεπτομέρειες ή μπάζουνε λίγο στο σενάριο ή θα παίξει κάπως αδιάφορα ένας σημαντικός ηθοποιός , τελικά δεν πείθουν το κοινό . Ενώ ταινίες που εξαρχής δεν διατυμπανίζουν/προσποιούνται/φιλοδοξούν για να γράψουν ιστορία , τελικά γράφουνε (ρεκόρ εισιτηρίων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ωραια πολυ ωραια και τα λετε και εσεις ολα αυτα αλλα θελω να πω οτι πολυ στενοχωρη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Την είδα πρόσφατα και δεν έχω σχόλια ιδιαίτερα για σκηνές συγκεκριμένες- ίσως για τη μικρή μπηχτή προς τους Αμερικανούς.. Αυτό που θα θελα όμως να πω είναι πως δεν με άγγιξε τόσο όσο περίμενα.. Υπήρξαν στιγμές που ανατρίχιασα και άλλες που ένιωθα να σφίγγεται το στομάχι μου.. Υπήρξαν και σκηνές που ένιωσα χαρά, ανακούφιση, δικαίωση. Όμως αυτό που μου άφησε σαν σύνολο, δεν ήταν κάτι έντονο- ήταν κάτι αρκετά χλιαρό. Γιατί έδειχνε εικόνες πολλές και συναισθήματα, και ενώ σου τα περνούσε ως έναν βαθμό, αυτά δεν ήταν τόσο δυνατά ώστε να σε κυριεύσουν εντελώς, να σε κάνουν να τα νιώσεις κι εσύ σε όλη τους την ένταση.
Δεν ξέρω.. Ίσως φταίει το ότι είμαστε μακριά από όλα αυτά που περιγράφονταν- ίσως να φταίει και το ότι δεν θα τα ζήσουμε ποτέ..
Ένα 6/10 θα της έβαζα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μου άρεσε πολύ. Όχι μελό, ευχάριστη. Όχι βαρετή, ευχάριστη.

Γενικά ευχάριστη ταινία.

Καλή σκηνοθεσία. Αγαπάμε Boyle! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top