Επιστροφή στη δραχμή: υπέρ ή κατά;

Επιστροφή στη δραχμή: υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κατά

    Ψήφοι: 4 100.0%
  • Υπέρ υπό προϋποθέσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πραγματικά δεν είχα πρόθεση για μια προσωπική επίθεση (αν βγήκε έτσι λάθος μου). Δεν αμφιβάλω ότι είσαι άτομο με καλό βιογραφικό και ευαισθησίες αν και τόσο νέα (προσπάθησα να δω αυτά που ζήτησες να δω, είμαι νέος στο χώρο και δεν το βρήκα ... βοήθησέ με).


Θέλω να ξέρεις ότι γενικά είμαι προσεκτικός (δεν αποφεύγω πάντα τα λάθη) αλλά είμαι ευγενικός (τα αρσενικά είμαστε λίγο πιο άγαρμποι, οι γυναίκες έχουν άλλη φινέτσα). Αυτό που πιστεύω και το έχω στους χώρους που δουλεύω είναι η αρχή : "Μηδενί Συμφορά Ονειδίσεις, Κοινή γαρ η τύχη και το Μέλλον άδηλον!"


Είμαι Δραχμιστής, αλλά καταλαβαίνω και το λούκι που τραβά η άλλη άποψη. Διάβαζα αυτό το άρθρο, ο χώρος που το βάζει δεν με εκπροσωπεί γι αυτό δεν βάζω πηγή για να μη βγουν λάθος συμπεράσματα, τα στοιχεία που παρατίθενται δεν τα έχω ελέγξει.
Το προφίλ μου μπορείς να το δείς, εδώ.

Και ΣΥΜΦΩΝΩ απολύτως με το ρητό.
Μηδενί Συμφορά Ονειδίσεις, Κοινή Γαρ η Τύχη και το Μέλλον Αόρατον". ~ Ισοκράτης. ;)

Μάλιστα το έχω και ως προσωπικό ρητό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
@xristaras9

Να σου πω αυτά λίγο πολύ υπήρχαν και πριν η μη ύπαρξη δασμών μόνο στην ΕΕ υπάρχει και αυτό για τους λόγους που ήδη ανάφερα (αυτό συμφέρει την Γερμανία δηλαδή).

Οι μετατροπές συναλλάγματος γίνονται στο σύνολο του πλανήτη τώρα πόσο μας ωφελεί αυτό δηλαδή η Ελβετία που στο φινάλε κινεί και την τραπεζική αγορά τι παθαίνει με την μετατροπή συναλλάγματος; (το βρίσκεις πολύ σημαντικό αυτό;)...

Η μετανάστευση! και στην Οθωμανική αυτοκρατορία ο ραγιάς της Πελοποννήσου δεν ήθελε βίζα για να πάει στην Αίγυπτο.... το ζήτημα είναι που πάει η Εθνικότητά μας.

Ο ΕΣΠΑ τι είναι ένα ταμείο που γεννά χρήματα και τα διοχετεύει στα μέλη κράτη; Όχι είναι ένα ταμείο που παίρνει με κάποιο τρόπο χρήματα από τα μέλη κράτη και μετά τους τα επιστρέφει σαν παροχή ... αυτός ο κάποιος τρόπος είναι οι δασμοί που δεν εισπράττει το Εθνικό κράτος μέλος... αυτό λέω σου τα παίρνουν από την τσέπη σου και μετά σου τα δίνουν και νομίζεις ότι στα χαρίζουν (παπατζιλίκι δηλαδή).

Ειρήνη! Στην Ελλάδα δεν θυμάμαι να έχουμε ειρήνη, χτες ακόμα βγήκε ο Κούβελης και είπε ότι "Έχουμε ένα διαρκή ακήρυχτο πόλεμο", η Κύπρος κράτος μέλος απειλείται η ΑΟΖ της και κατέχεται το 40% ....

@harry akritas

Βασική προϋπόθεση όλων είναι να μη έχεις γομάρι@ πολιτική ηγεσία (δηλαδή προδότες, κλέφτες και απατεώνες), απ ότι είδες η ΕΕ δεν μας προστάτεψε έβλεπε ότι κλέβουν και μας έδινε δάνεια και τους διέφθειρε του διεφθαρμένους πολιτικούς μας... αντί να το καταγγείλει και να μας προστατέψει και ο λόγος ήταν προφανής για να μας υποδουλώσει οικονομικά.

Δεν είναι τυχαίο ότι με ΕΕ και με όλους αυτούς τους θεσμούς η Ευρώπη γνώρισε μια αλυσίδα ουσιαστικά χρεοκοπιών (Ελλάδα, Πορτογαλία, Ισπανία, Κύπρος, Ιρλανδία και ενδεχομένως και Ιταλία) υπερχρεώσεις των μελών του (συμπεριλαμβανομένων και των ισχυρών οικονομιών) και δύο κάπιταλ κοντρόλ (Ελλάδα, Κύπρος) με εθνικά νομίσματα τέτοια βροχή οικονομικών καταρρεύσεων, δεν είδαμε ποτέ.

Με την Δραχμή δεν ζούσαμε καμιά πλασματική φούσκα, με την Δραχμή βγήκαμε από ένα πληθωριστικό νόμισμα μετά από ένα Παγκόσμιο πόλεμο και ένα εμφύλιο (10 χρόνια πόλεμο) και σε 1,5 χρόνια γινήκαμε κανονικό κράτος που διαρκώς προόδευε. Τι θες να απαριθμήσω τι πετύχαμε με την Δραχμή;

@Helium

Μιλάς πάντα για την μεταπολίτευση έτσι;

Διότι το ισοζύγιο εισαγωγών/εξαγωγών δεν ήταν παθητικό πάντα.

@xristaras9

Είχαμε ισχυρότατη βιομηχανία οικιακών σκευών, να σου θυμίσω την ΙΖΟΛΑ και την ΠΙΤΣΟΣ κατασκευάζαμε αυτοκίνητα να σου θυμίσω. Το θρυλικό PONY με τις δεκάδες χιλιάδες πωλήσεις και τους ικανοποιημένους οδηγούς ακόμα και σήμερα. (Namco) έχει έδρα στην Θεσσαλονίκη.

Και σήμερα υπάρχει η Replicar Car HELLAS




Μη κάθομαι και σου γράφω, ενημερώσου εδώ:

https://www.news247.gr/afieromata/otan-oi-ellines-prospathisan-na-ftiaxoyn-aytokinita.6136779.html

Πέρα όμως από αυτό από τους πίνακες που σου έβαλα θα είδες ότι η τιμή αυτοκινήτου με Δραχμές και αυτοκινήτου με Ευρώ είναι η ίδια.
@aegloswen

Στον τόπο που μου έδωσες για το προφίλ είχα μπει και τώρα που μου το έδωσες ξαναμπήκα αλλά και στις δύο φορές δεν μπορώ να κατεβάσω τις δραστηριότητες σου το βιογραφικό σου και τις σπουδές σου (που μου είπες να δω).

Η αλήθεια είναι ότι ο Ισοκράτης (και παντού έτσι αναφέρεται) το είπε έτσι: "Μηδενί Συμφορά Ονειδίσεις, Κοινή Γαρ η Τύχη και το Μέλλον Αόρατον".
Προτιμώ όμως το "Άδηλον" που έχει την ίδια σημασία με το "Αόρατον" διότι στο χώρο μου έχω μια φωτογραφία από μια παλιά παραδοσιακή μπακαλοταβέρνα με επιγραφές που έτσι το γράφει και μου αρέσει (προσπαθώ να την κατεβάσω αυτή την φωτογραφία αλλά ...). Πάντως είναι μια μπακαλοταβέρνα κάτι τέτοιο





Να είσαι καλά για την υπομονή σου μαζί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
@xristaras9

Να σου πω αυτά λίγο πολύ υπήρχαν και πριν η μη ύπαρξη δασμών μόνο στην ΕΕ υπάρχει και αυτό για τους λόγους που ήδη ανάφερα (αυτό συμφέρει την Γερμανία δηλαδή).

Οι μετατροπές συναλλάγματος γίνονται στο σύνολο του πλανήτη τώρα πόσο μας ωφελεί αυτό δηλαδή η Ελβετία που στο φινάλε κινεί και την τραπεζική αγορά τι παθαίνει με την μετατροπή συναλλάγματος; (το βρίσκεις πολύ σημαντικό αυτό;)...

Η μετανάστευση! και στην Οθωμανική αυτοκρατορία ο ραγιάς της Πελοποννήσου δεν ήθελε βίζα για να πάει στην Αίγυπτο.... το ζήτημα είναι που πάει η Εθνικότητά μας.

Ο ΕΣΠΑ τι είναι ένα ταμείο που γεννά χρήματα και τα διοχετεύει στα μέλη κράτη; Όχι είναι ένα ταμείο που παίρνει με κάποιο τρόπο χρήματα από τα μέλη κράτη και μετά τους τα επιστρέφει σαν παροχή ... αυτός ο κάποιος τρόπος είναι οι δασμοί που δεν εισπράττει το Εθνικό κράτος μέλος... αυτό λέω σου τα παίρνουν από την τσέπη σου και μετά σου τα δίνουν και νομίζεις ότι στα χαρίζουν (παπατζιλίκι δηλαδή).

Ειρήνη! Στην Ελλάδα δεν θυμάμαι να έχουμε ειρήνη, χτες ακόμα βγήκε ο Κούβελης και είπε ότι "Έχουμε ένα διαρκή ακήρυχτο πόλεμο", η Κύπρος κράτος μέλος απειλείται η ΑΟΖ της και κατέχεται το 40% ....

@harry akritas

Βασική προϋπόθεση όλων είναι να μη έχεις γομάρι@ πολιτική ηγεσία (δηλαδή προδότες, κλέφτες και απατεώνες), απ ότι είδες η ΕΕ δεν μας προστάτεψε έβλεπε ότι κλέβουν και μας έδινε δάνεια και τους διέφθειρε του διεφθαρμένους πολιτικούς μας... αντί να το καταγγείλει και να μας προστατέψει και ο λόγος ήταν προφανής για να μας υποδουλώσει οικονομικά.

Δεν είναι τυχαίο ότι με ΕΕ και με όλους αυτούς τους θεσμούς η Ευρώπη γνώρισε μια αλυσίδα ουσιαστικά χρεοκοπιών (Ελλάδα, Πορτογαλία, Ισπανία, Κύπρος, Ιρλανδία και ενδεχομένως και Ιταλία) υπερχρεώσεις των μελών του (συμπεριλαμβανομένων και των ισχυρών οικονομιών) και δύο κάπιταλ κοντρόλ (Ελλάδα, Κύπρος) με εθνικά νομίσματα τέτοια βροχή οικονομικών καταρρεύσεων, δεν είδαμε ποτέ.

Με την Δραχμή δεν ζούσαμε καμιά πλασματική φούσκα, με την Δραχμή βγήκαμε από ένα πληθωριστικό νόμισμα μετά από ένα Παγκόσμιο πόλεμο και ένα εμφύλιο (10 χρόνια πόλεμο) και σε 1,5 χρόνια γινήκαμε κανονικό κράτος που διαρκώς προόδευε. Τι θες να απαριθμήσω τι πετύχαμε με την Δραχμή;

@Helium

Μιλάς πάντα για την μεταπολίτευση έτσι;

Διότι το ισοζύγιο εισαγωγών/εξαγωγών δεν ήταν παθητικό πάντα.

@xristaras9

Είχαμε ισχυρότατη βιομηχανία οικιακών σκευών, να σου θυμίσω την ΙΖΟΛΑ και την ΠΙΤΣΟΣ κατασκευάζαμε αυτοκίνητα να σου θυμίσω. Το θρυλικό PONY με τις δεκάδες χιλιάδες πωλήσεις και τους ικανοποιημένους οδηγούς ακόμα και σήμερα. (Namco) έχει έδρα στην Θεσσαλονίκη.

Και σήμερα υπάρχει η Replicar Car HELLAS




Μη κάθομαι και σου γράφω, ενημερώσου εδώ:

https://www.news247.gr/afieromata/otan-oi-ellines-prospathisan-na-ftiaxoyn-aytokinita.6136779.html

Πέρα όμως από αυτό από τους πίνακες που σου έβαλα θα είδες ότι η τιμή αυτοκινήτου με Δραχμές και αυτοκινήτου με Ευρώ είναι η ίδια.
@aegloswen

Στον τόπο που μου έδωσες για το προφίλ είχα μπει και τώρα που μου το έδωσες ξαναμπήκα αλλά και στις δύο φορές δεν μπορώ να κατεβάσω τις δραστηριότητες σου το βιογραφικό σου και τις σπουδές σου (που μου είπες να δω).

Η αλήθεια είναι ότι ο Ισοκράτης (και παντού έτσι αναφέρεται) το είπε έτσι: "Μηδενί Συμφορά Ονειδίσεις, Κοινή Γαρ η Τύχη και το Μέλλον Αόρατον".
Προτιμώ όμως το "Άδηλον" που έχει την ίδια σημασία με το "Αόρατον" διότι στο χώρο μου έχω μια φωτογραφία από μια παλιά παραδοσιακή μπακαλοταβέρνα με επιγραφές που έτσι το γράφει και μου αρέσει (προσπαθώ να την κατεβάσω αυτή την φωτογραφία αλλά ...). Πάντως είναι μια μπακαλοταβέρνα κάτι τέτοιο





Να είσαι καλά για την υπομονή σου μαζί μου.

Ιδια συναλλαγματική ισοτιμία έχει η Ελβετία με την δραχμή προφανώς έχεις δίκιο.Γιατί συνεχίζω να σου απαντάω;Τεσπα για την προσπάθεια
Τι είναι η Ελλάδα ΕΣΣΔ να ζεί με 2 μοντέλα αυτοκινήτου παραγωγής;Πολλές απο τις εταιρείες που αναφέρεις είτε δεν υπήρξαν ποτέ είτε ακόμα και αν υπήρξαν εξαγοράστηκαν απο ανταγωνίστριες του εξωτερικού.
Ποιές τιμές αυτοκινήτου είναι ίδιες δεν μου έδειξαν κανέναν πίνακα;Η namco εχει έδρα την θεσσαλονίκη αλλά εργοστάσιο εχει στην Πολωνία.Η πίτσος εξαγοράστηκε το 1976 απο την bosch σταμάτησε να είναι ελληνική χρόνια πρίν.Ποια βιομηχανία είχαμε?Κοιτάς τα τότε δεδομένα smartphone ,τηλεοράσεις,υπολογιστές κτλ είναι προιόντα που εμείς δεν έχουμε στην Ελλάδα και εισάγονται απο το εξωτερικό.
Τα κονδύλια ΕΣΠΑ είναι χρήματα που πληρώνονται απο ολα τα κράτη κατά αναλογία ΑΕΠ οπότε η Ιταλία και η Γερμανία και η Γαλλία πληρώνουν πολλές φορές μεγαλύτερη συνεισφορά απο εμας και αυτά έρχονται σε μας μεσω ΕΣΠΑ.Ποια λεφτά σου επιστρέφουν?Ο πρώην υπουργός παιδείας το 2015 είχε βγέί και είχε πει οτι η Ελλάδα την περίοδο 2010-2015 διαχειριστηκε 5 κοινοτικά πακέτα αξίας 200 δις ευρώ όσο το ΑΕΠ μας δηλαδή.Αυτά σου είναι λίγα τα λέφτα?Η αποχώρηση και η επιστροφή στην δραχμή δεν μπορέί να γίνει γιατί το χρέος μας στην πληθωριστική δραχμή πόσο θα κάνει μερικά τρισεκατομμύρια δραχμές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
@aegloswen

Στον τόπο που μου έδωσες για το προφίλ είχα μπει και τώρα που μου το έδωσες ξαναμπήκα αλλά και στις δύο φορές δεν μπορώ να κατεβάσω τις δραστηριότητες σου το βιογραφικό σου και τις σπουδές σου (που μου είπες να δω).

Η αλήθεια είναι ότι ο Ισοκράτης (και παντού έτσι αναφέρεται) το είπε έτσι: "Μηδενί Συμφορά Ονειδίσεις, Κοινή Γαρ η Τύχη και το Μέλλον Αόρατον".
Προτιμώ όμως το "Άδηλον" που έχει την ίδια σημασία με το "Αόρατον" διότι στο χώρο μου έχω μια φωτογραφία από μια παλιά παραδοσιακή μπακαλοταβέρνα με επιγραφές που έτσι το γράφει και μου αρέσει (προσπαθώ να την κατεβάσω αυτή την φωτογραφία αλλά ...). Πάντως είναι μια μπακαλοταβέρνα κάτι τέτοιο
[/img]


Να είσαι καλά για την υπομονή σου μαζί μου.



Δραστηριότητα της Έδρας.

Γι αυτό αναφέρθηκα πριν στο να μην μου κάνεις επίθεση στο ανθρωπιστικό μου κομμάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Ιδια συναλλαγματική ισοτιμία έχει η Ελβετία με την δραχμή προφανώς έχεις δίκιο.Γιατί συνεχίζω να σου απαντάω;Τεσπα για την προσπάθεια
Τι είναι η Ελλάδα ΕΣΣΔ να ζεί με 2 μοντέλα αυτοκινήτου παραγωγής;Πολλές απο τις εταιρείες που αναφέρεις είτε δεν υπήρξαν ποτέ είτε ακόμα και αν υπήρξαν εξαγοράστηκαν απο ανταγωνίστριες του εξωτερικού.
Ποιές τιμές αυτοκινήτου είναι ίδιες δεν μου έδειξαν κανέναν πίνακα;Η namco εχει έδρα την θεσσαλονίκη αλλά εργοστάσιο εχει στην Πολωνία.Η πίτσος εξαγοράστηκε το 1976 απο την bosch σταμάτησε να είναι ελληνική χρόνια πρίν.Ποια βιομηχανία είχαμε?Κοιτάς τα τότε δεδομένα smartphone ,τηλεοράσεις,υπολογιστές κτλ είναι προιόντα που εμείς δεν έχουμε στην Ελλάδα και εισάγονται απο το εξωτερικό.
Τα κονδύλια ΕΣΠΑ είναι χρήματα που πληρώνονται απο ολα τα κράτη κατά αναλογία ΑΕΠ οπότε η Ιταλία και η Γερμανία και η Γαλλία πληρώνουν πολλές φορές μεγαλύτερη συνεισφορά απο εμας και αυτά έρχονται σε μας μεσω ΕΣΠΑ.Ποια λεφτά σου επιστρέφουν?Ο πρώην υπουργός παιδείας το 2015 είχε βγέί και είχε πει οτι η Ελλάδα την περίοδο 2010-2015 διαχειριστηκε 5 κοινοτικά πακέτα αξίας 200 δις ευρώ όσο το ΑΕΠ μας δηλαδή.Αυτά σου είναι λίγα τα λέφτα?Η αποχώρηση και η επιστροφή στην δραχμή δεν μπορέί να γίνει γιατί το χρέος μας στην πληθωριστική δραχμή πόσο θα κάνει μερικά τρισεκατομμύρια δραχμές;


Θα σου απαντήσω, αλλά είναι κάτι που βγάζει μάτι......


Ήμαρτον πια με αυτόν τον ΕΣΠΑ


Ας πάρουμε ένα έτος. Σύμφωνα με τα τελικά στοιχεία που κοινοποιήθηκαν στις υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στις 31/12/2016, το ποσό των αιτημάτων πληρωμής που δήλωσε η Ελλάδα ανέρχεται σε 1.612.537.278,15 € κοινοτικής συνδρομής. Το ποσό αυτό αντιστοιχεί σε απορρόφηση 11,35%


Δηλαδή πήραμε 1,6 δις ΕΣΠΑ πιστεύεις ότι τα τελωνεία μας από δασμούς σε εισαγόμενα από την ΕΕ δεν θα έπιανε το ποσό αυτό;


Και επιτέλους ας πούμε ότι τα ποσά του ΕΣΠΑ βρίσκονται από συμβολή των κρατών ανάλογα με το ΑΕΠ του κάθε ένα.


Δηλαδή πιστεύεις ότι η Ισπανία, η Γαλλία, η Ιταλία απορροφούν λιγότερο από 1,6 δις;
Τα βιομηχανικά κράτη με τα κέρδη που έχουν από μη πληρωμής δασμών δεν ισοσκελίζουν και με το παραπάνω την συμβολή τους;
και τέλος πάντων με την καταστροφή της βιομηχανίας και της απώλειας θέσεων εργασίας λόγω του ανταγωνισμού των κρατών της ΕΕ είμαστε ωφελημένοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω, αλλά είναι κάτι που βγάζει μάτι......


Ήμαρτον πια με αυτόν τον ΕΣΠΑ


Ας πάρουμε ένα έτος. Σύμφωνα με τα τελικά στοιχεία που κοινοποιήθηκαν στις υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στις 31/12/2016, το ποσό των αιτημάτων πληρωμής που δήλωσε η Ελλάδα ανέρχεται σε 1.612.537.278,15 € κοινοτικής συνδρομής. Το ποσό αυτό αντιστοιχεί σε απορρόφηση 11,35%


Δηλαδή πήραμε 1,6 δις ΕΣΠΑ πιστεύεις ότι τα τελωνεία μας από δασμούς σε εισαγόμενα από την ΕΕ δεν θα έπιανε το ποσό αυτό;


Και επιτέλους ας πούμε ότι τα ποσά του ΕΣΠΑ βρίσκονται από συμβολή των κρατών ανάλογα με το ΑΕΠ του κάθε ένα.


Δηλαδή πιστεύεις ότι η Ισπανία, η Γαλλία, η Ιταλία απορροφούν λιγότερο από 1,6 δις;
Τα βιομηχανικά κράτη με τα κέρδη που έχουν από μη πληρωμής δασμών δεν ισοσκελίζουν και με το παραπάνω την συμβολή τους;
και τέλος πάντων με την καταστροφή της βιομηχανίας και της απώλειας θέσεων εργασίας λόγω του ανταγωνισμού των κρατών της ΕΕ είμαστε ωφελημένοι;

Ποια μη πληρωμή δασμών τι λές;Οι δασμοί ξέρεις πώς λειτουργούν;Το κράτος επιβάλλει δασμούς στούς πολίτες του ώστε να καταστήσει τα εισαγώμενα προιόντα πιο ακριβά.Επειδή βέβαια τα περισσότερα προιόντα είναι εισαγωγή μιας και η χώρα μας δεν παράγει ούτε οδοντογλυφίδες το μόνο που θα κάνεις θα είναι να πληρώνεις πολύ περισσότερα για τα ίδια προιόντα που αγόραζες πριν επιβάλλεις δασμούς. :yes:
Απο εκεί και πέρα έχουμε και λέμε 1)ο χρυσός είναι στο εξωτερικό, 2) τα λεφτά των ελλήνων έχουν φύγει 3)το τραπεζικό σύστημα εξαρτάται απο την χρηματοδότηση της ΕΚΤ 4)υπάρχουν πρεσβείες και προξενεία και στρατιωτικές βάσεις διεθνώς που είναι περιουσιακά σου στοιχεία.Τι θές να κάνουν για να σε τσακίσουν σαν αντίμετρο;Θες να σου κατάσχουν τον χρυσό;Θες να παγώσουν τους λογαριασμούς σε φυσικά και νομικά πρόσωπα στο εξωτερικό;Θές να κατάσχουν τα κτήρια των πρεσβειών και να σου απελάσουν τους διπλωμάτες;Θές να σου κάνουν εμπάργκο να μην μπαίνει τίποτα μέσα στα σύνορα;Ολα τα παραπάνω συνδιαστηκα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Ποια μη πληρωμή δασμών τι λές;Οι δασμοί ξέρεις πώς λειτουργούν;Το κράτος επιβάλλει δασμούς στούς πολίτες του ώστε να καταστήσει τα εισαγώμενα προιόντα πιο ακριβά.Επειδή βέβαια τα περισσότερα προιόντα είναι εισαγωγή μιας και η χώρα μας δεν παράγει ούτε οδοντογλυφίδες το μόνο που θα κάνεις θα είναι να πληρώνεις πολύ περισσότερα για τα ίδια προιόντα που αγόραζες πριν επιβάλλεις δασμούς. :yes:
Απο εκεί και πέρα έχουμε και λέμε 1)ο χρυσός είναι στο εξωτερικό, 2) τα λεφτά των ελλήνων έχουν φύγει 3)το τραπεζικό σύστημα εξαρτάται απο την χρηματοδότηση της ΕΚΤ 4)υπάρχουν πρεσβείες και προξενεία και στρατιωτικές βάσεις διεθνώς που είναι περιουσιακά σου στοιχεία.Τι θές να κάνουν για να σε τσακίσουν σαν αντίμετρο;Θες να σου κατάσχουν τον χρυσό;Θες να παγώσουν τους λογαριασμούς σε φυσικά και νομικά πρόσωπα στο εξωτερικό;Θές να κατάσχουν τα κτήρια των πρεσβειών και να σου απελάσουν τους διπλωμάτες;Θές να σου κάνουν εμπάργκο να μην μπαίνει τίποτα μέσα στα σύνορα;Ολα τα παραπάνω συνδιαστηκα;


1. Ο δασμοί προστατεύουν την εγχώρια βιομηχανία, δημιουργούν θέσεις εργασίας και κάνουν ανταγωνιστικά τα ελληνικά προϊόντα.
2. Δασμούς επιβάλλονται σε όλα τα κράτη πλην ΕΕ.


Σχετικά με το δικό σου 1,2, 3,4 κλπ που βάζεις ως κυρώσεις τι ακριβώς θες να πεις ότι η ΕΕ και το γερμανοευρώ μας επέβαλαν μία εκβιαστική τυραννία, μια κατοχή, ένα νέο οθωμανικό ζυγό .... ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. Απεναντίας αυτό υποστηρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
1. Ο δασμοί προστατεύουν την εγχώρια βιομηχανία, δημιουργούν θέσεις εργασίας και κάνουν ανταγωνιστικά τα ελληνικά προϊόντα.
2. Δασμούς επιβάλλονται σε όλα τα κράτη πλην ΕΕ.


Σχετικά με το δικό σου 1,2, 3,4 κλπ που βάζεις ως κυρώσεις τι ακριβώς θες να πεις ότι η ΕΕ και το γερμανοευρώ μας επέβαλαν μία εκβιαστική τυραννία, μια κατοχή, ένα νέο οθωμανικό ζυγό .... ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. Απεναντίας αυτό υποστηρίζω.

1)Οι δασμοί δεν αποδεικνύεται απο πουθενά οτι λειτουργούν.Το 2002 ο Μπούς επέβαλε δασμούς οι οποίοι αύξησαν την ανεργία και μιλάμε για την οικονομία των ΗΠΑ που είναι απο τις μεγαλύτερες οικονομίες στον κοσμό
2)οι δασμοί απαγορεύονται απο τους κανονισμούς του Παγκόσμιου Οργανισμός Εμπορίου που δημιουργήθηκε το 1995 ΠΛΗΝ των δασμών antidumping οι οποίοι επιβάλλονται σε συγκεκριμένη χώρα και σε συγκεκριμένο προιόν.Δεν είναι επιθυμητοί αλλά επιβάλλονται εξ ανάγκης
Οταν πάς και το παίξεις μαγκιά έξω και κουνήσεις το δάχτυλο οι ξένοι θα σου επιδείξουν τον χειρότερο τους εαυτό.Κι όταν το κάνουν αυτό η Ελλαδίτσα δεν θα μπορεί να προστατευτεί απο πουθενά.Στα μέτρα υπάρχουν και αντίμετρα πάντα όπως βγήκε ο Τράμπ και επέβαλλε δασμούς έτσι θα βγεί και η Κίνα και θα επιβάλλει τους αντίστοιχους στην Κίνα ως εκδίκηση.Το ίδιο θα σου κάνει και ο Ευρωπαίος όταν του επιτεθείς και ο Ευρωπαίος εχει δεκάδες τρόπους να σου αλλάξει γνώμη.Τα όπλα είναι όλα αυτά που σου αριθμό απο πάνω που θα στοιχίσουν στην χώρα ΠΟΛΛΑ λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
1)Οι δασμοί δεν αποδεικνύεται απο πουθενά οτι λειτουργούν.Το 2002 ο Μπούς επέβαλε δασμούς οι οποίοι αύξησαν την ανεργία και μιλάμε για την οικονομία των ΗΠΑ που είναι απο τις μεγαλύτερες οικονομίες στον κοσμό
2)οι δασμοί απαγορεύονται απο τους κανονισμούς του Παγκόσμιου Οργανισμός Εμπορίου που δημιουργήθηκε το 1995 ΠΛΗΝ των δασμών antidumping οι οποίοι επιβάλλονται σε συγκεκριμένη χώρα και σε συγκεκριμένο προιόν.Δεν είναι επιθυμητοί αλλά επιβάλλονται εξ ανάγκης
Οταν πάς και το παίξεις μαγκιά έξω και κουνήσεις το δάχτυλο οι ξένοι θα σου επιδείξουν τον χειρότερο τους εαυτό.Κι όταν το κάνουν αυτό η Ελλαδίτσα δεν θα μπορεί να προστατευτεί απο πουθενά.Στα μέτρα υπάρχουν και αντίμετρα πάντα όπως βγήκε ο Τράμπ και επέβαλλε δασμούς έτσι θα βγεί και η Κίνα και θα επιβάλλει τους αντίστοιχους στην Κίνα ως εκδίκηση.Το ίδιο θα σου κάνει και ο Ευρωπαίος όταν του επιτεθείς και ο Ευρωπαίος εχει δεκάδες τρόπους να σου αλλάξει γνώμη.Τα όπλα είναι όλα αυτά που σου αριθμό απο πάνω που θα στοιχίσουν στην χώρα ΠΟΛΛΑ λεφτά.


Ένας πόλεμος γίνεται τον έχει κηρύξει η Γερμανία προσπαθεί εδώ και 100 χρόνια να επιβάλει την Europaische Wirtschaftsgemeinschaft έχει κάνει δύο παγκόσμιους πολέμους και αυτός είναι ο τρίτος... θα τον χάσει και αυτόν τον πόλεμο, ήδη οι Άγγλοι είναι έξω από τον σχεδιασμό της «Μεσευρώπης» (Mitteleuropa). Θα ακολουθήσουν και άλλοι σύντομα πιθανά η Γαλλία και η Ιταλία. Στον Ευρωπαϊκό χώρο ήδη το Δ Ράιχ έχει απέναντί του εκτός της Αγγλίας και την Ρωσία και φυσικά μεγάλες πληθυσμιακές ομάδες στους κατεχόμενους χώρους, τους ονομάζουν ΕΥΡΟΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΕΣ, όπως στην χώρα μας στον Α ΠΠ τους ονόμαζαν Βενιζελικούς και στον Β ΠΠ αντιαξονικούς... αν ζούσα στον Α ΠΠ θα ήμουνα με τους Βενιζελικούς και αν ζούσα στον Β ΠΠ θα ήμουν με τους αντιχιτλερικούς, τώρα είμαι με τους Ευροσκεπτικιστές.


Και για να γίνω πιο σαφής καμιά κατοχή δεν είναι καλή, ούτε η Αγγλική, ούτε η Αμερικάνικη, ούτε η Ρωσική είναι καλή. Γερμανική όμως κατοχή είναι κτηνώδης. Και το ζούμε για μια ακόμα φορά... να σου πω και κάτι ακόμα και στον Α και στον Β ΠΠ τα πράγματα δεν ήταν καθαρά όπως δεν είναι καθαρά τώρα και στον πόλεμο αυτό που βιώνουμε και τότε μεγάλη μερίδα του λαού μπερδεμένος ήταν έτσι και τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ένας πόλεμος γίνεται τον έχει κηρύξει η Γερμανία προσπαθεί εδώ και 100 χρόνια να επιβάλει την Europaische Wirtschaftsgemeinschaft έχει κάνει δύο παγκόσμιους πολέμους και αυτός είναι ο τρίτος... θα τον χάσει και αυτόν τον πόλεμο, ήδη οι Άγγλοι είναι έξω από τον σχεδιασμό της «Μεσευρώπης» (Mitteleuropa). Θα ακολουθήσουν και άλλοι σύντομα πιθανά η Γαλλία και η Ιταλία. Στον Ευρωπαϊκό χώρο ήδη το Δ Ράιχ έχει απέναντί του εκτός της Αγγλίας και την Ρωσία και φυσικά μεγάλες πληθυσμιακές ομάδες στους κατεχόμενους χώρους, τους ονομάζουν ΕΥΡΟΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΕΣ, όπως στην χώρα μας στον Α ΠΠ τους ονόμαζαν Βενιζελικούς και στον Β ΠΠ αντιαξονικούς... αν ζούσα στον Α ΠΠ θα ήμουνα με τους Βενιζελικούς και αν ζούσα στον Β ΠΠ θα ήμουν με τους αντιχιτλερικούς, τώρα είμαι με τους Ευροσκεπτικιστές.


Και για να γίνω πιο σαφής καμιά κατοχή δεν είναι καλή, ούτε η Αγγλική, ούτε η Αμερικάνικη, ούτε η Ρωσική είναι καλή. Γερμανική όμως κατοχή είναι κτηνώδης. Και το ζούμε για μια ακόμα φορά... να σου πω και κάτι ακόμα και στον Α και στον Β ΠΠ τα πράγματα δεν ήταν καθαρά όπως δεν είναι καθαρά τώρα και στον πόλεμο αυτό που βιώνουμε και τότε μεγάλη μερίδα του λαού μπερδεμένος ήταν έτσι και τώρα.

Κλασσικός ελληνάρας που κράζει και βρίζει τους έξω για τα χάλια του τα μαύρα.Αστο φίλε δεν υπάρχει ελπίδα για σένα ονειρέψου διάλυση της ΕΕ.Ο Έλληνας αν δεν πάθει δεν μαθαίνει απλά. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Κλασσικός ελληνάρας που κράζει και βρίζει τους έξω για τα χάλια του τα μαύρα.Αστο φίλε δεν υπάρχει ελπίδα για σένα ονειρέψου διάλυση της ΕΕ.Ο Έλληνας αν δεν πάθει δεν μαθαίνει απλά. :bye:


Σε ευχαριστώ πολύ που με λες Ελληναρά. Απ ότι βλέπω ζεις εκτός Ελλάδας. Ο Ευρωσκεπτικισμός είναι κάτι που υπάρχει μόνο στην Ελλάδα γιατί έχουμε τα μαύρα χάλια μας; Στην Ευρώπη δεν υπάρχουν Ευρωσκεπτικιστές;


Δες όταν μπήκαμε στην ΕΕ και μετά στο Ευρώ ο Ελληνικός λαός έτρεφε αυταπάτες (πολύ σωστά λες: " Ο Έλληνας αν δεν πάθει δεν μαθαίνει απλά")... τι αυταπάτες είχε; Μια καλύτερη ζωή σε σχέση με την Ελλάδα της Δραχμής. Η Ελλάδα της Δραχμής μόλις 10 χρόνια αφού μπήκαμε στο Ευρώ μοιάζει με παραμύθι που το διηγείσαι και δεν το πιστεύουν. Όμως η Ελλάδα της Δραχμής ήταν μια πραγματικότητα, ο κόσμος ζούσε μια αφάνταστα καλύτερη ζωή. Τι θα μπορούσα να πω για τον Έλληνα του Ευρώ ότι είναι ένας χρυσοντημένος φουκαράς και δεν μπορεί με τίποτα να συγκριθεί με τον αξιοπρεπή Έλληνα της Δραχμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ο κόσμος ζούσε καλά μέχρι το 2007 όταν δηλαδή άρχισε η παγκόσμια κρίση.Επισης μην ξεχνάς ότι ο λόγος που η Ελλάδα είναι εδώ που είναι δεν φταίει το ευρώ αλλα το ότι ο υδραυλικός ήθελε Mercedes με δάνειο 90.000€.Η γερμανια η μεγαλύτερη οικονομία της Ευρώπης και η Τετάρτη μεγαλύτερη του κόσμου γιατί πάει πολύ καλά ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Ο κόσμος ζούσε καλά μέχρι το 2007 όταν δηλαδή άρχισε η παγκόσμια κρίση.Επισης μην ξεχνάς ότι ο λόγος που η Ελλάδα είναι εδώ που είναι δεν φταίει το ευρώ αλλα το ότι ο υδραυλικός ήθελε Mercedes με δάνειο 90.000€.Η γερμανια η μεγαλύτερη οικονομία της Ευρώπης και η Τετάρτη μεγαλύτερη του κόσμου γιατί πάει πολύ καλά ε;


Δες τώρα δεν θέλω να μιλήσω πολιτικά ... έχω άποψη και ξέρω ποιοι φταίνε για τα χάλια μας, εγώ αυτούς που φταίνε ΠΟΤΕ δεν τους ψήφισα, αλλά τις συνέπειες της ανοησίας του 90% που τους ψήφιζαν τις έχω και εγώ, η Ελλάδα δεν ήταν πάντα η χώρα με τους ανέντιμους διεφθαρμένους πολιτικούς ... κάποιοι οικοδόμησαν την Ελλάδα που ήταν αξιοπρεπής και κάποιοι την γκρέμισαν .... Είπαμε όπως όλοι έχω και εγώ πολιτική άποψη, αλλά δεν θέλω να μπω στο γαιντανάκι των πολιτικών συζητήσεων.


Κάποιοι διέφθειραν τον υδραυλικό και τον καταναλωτή, τον μαθητή και τον δάσκαλο, τον παντρεμένο και τον ελεύθερο εδώ κάναμε εισαγωγή λεμονιών από την Αργεντινή και τα τηλέφωνα κτυπούσαν καθημερινά στα σπίτια μας και μας παρότρυναν να πάρουμε δάνεια για όποια χρήση, που ήταν το κράτος να προστατέψει τον κόσμο, δεν είναι δεδομένο ότι φτιαχνόντουσαν κόκκινα δάνεια και το έκαναν με συγκεκριμένο σχέδιο και για συγκεκριμένους λόγους;


Το ζήτημα όμως δεν είναι αυτό το ζήτημα τι μας συμφέρει η Ελλάδα ή ΕΕ το γερμανοΕυρώ ή η Δραχμή... και φυσικά δεν περιμένω να το λύσουν αυτό το ζήτημα οι γκαουλάιτερ των Βρυξελών που μας διοικούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ότι και να έγινε δεν έφταιγε το ευρώ!το ευρώ είναι πολύ καλό νόμισμα ένα βήμα ενοποίησης της Ευρώπης και είναι κρίμα να γυρίσουμε 20 χρόνια πίσω.Εγω είμαι ΠΑΣΟΚ και το λέω όχι γιατί δεν έκανε λάθη αλλα γιατί έκανε και καλά σε σχέση με κόμματα τύπου ΣΥΡΙΖΑ και κόμματα Ακροδεξιάς απώθησης όπως χρυσή αυγή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αγαπητοί φίλοι,

Δεν σας γνωρίζω καθότι ξαναγράφω κατόπιν 5ετούς απουσίας μου. Οι παλαιότεροι γνώριζαν οτι είμαι Χρηματιστής, τώρα το γνωρίζετε και εσείς. Δεν έχει καμία σημασία όμως.

Τα περισσότερα είναι θεωρίες. Μάλιστα είναι θεωρίες πλέον αρχαίες καθώς τα χρηματοοικονομικά είναι ένα εργαλείο που συνεχώς εξελίσσεται. Σε ένα πιο χιουμοριστικό τόνο θα έλεγα πως και αυτές τις θεωρίες που δεν εξελίχθηκαν τις έχω ξεχάσει παντελώς καθώς δεν υπάρχει κατι πιο βαρετό από τα οικονομικά. Προτιμώ τη συγγραφή άρθρων ή να βλέπω τη μπογιά να στάζει στον τοίχο.

Είπα ότι είναι εργαλείο. Ναι, είναι εργαλείο, και οχι επιστήμη. Εργαλείο που βασίζεται επάνω όχι σε προβλεπτικές θεωρίες αλλά σε συμπεράσματα που προέκυψαν από ρεαλιστική παρατήρηση της εκάστοτε ζημίας ή κέρδους. Μιλάμε δηλαδή όχι για επιστήμονες στην ουσία αλλά για μετα-Χριστόν προφήτες.

Γιατί η θεωρία που βγάλαμε από το μυαλό μας απέτυχε, γιατί ο τζόγος γύρισε ανάποδα και γιατί ο κόσμος έχει χάσει τις περιουσίες του. "Γιατί έγινε" αλλά όχι "πως δεν ξαναγίνεται".

Άλλοι λένε φταίει το Ευρώ. Άλλοι λένε φταίει η Δραχμή που αν έρθει θα τα κανει χειρότερα. Άλλοι λένε πως φταίει η Γερμανία.

Δεν είμαι παντογνώστης και ξαναλέω πολλές θεωρίες τις έχω ξεχάσει. Μπορώ να σας πω όμως τα εξής:

1ον Αφήστε τι κάνει η Γερμανία και δείτε τι κάνει η Ελλάδα
2ον Το Ευρω και η Δραχμή είναι μέσα συναλλαγών. Και καπνό Craven για νόμισμα να μας δώσουν πάλι θα είμαστε χρεωμένοι μέχρι τα μάτια και πάλι θα τσακωνόμαστε ότι ο Van Nelle θα είναι καλύτερο νόμισμα.


Είναι καλό το Ευρώ; Οχι. Ούτε και κακό είναι. Απλά είναι το Ευρώ.

Η Γερμανία έτσι όπως φέρθηκε κι έφτιαξε το κράτος της και την οικονομία της, τη συμφέρει. Η Ελλάδα έπαιρνε φτηνά δάνεια και τα έκανε μπουκίτσες για τις τράπεζες και για τους πολιτικούς, τους κομματικά απτυχίωτους διορισμένους ΔΥ (όχι όλους) και τους πετώντες χαρταετό φοροκλέβοντες επιχειρηματίες (όχι όλους).

Αν η Ελλάδα τα είχε κάνει σωστά όλα, δεν θα είχαμε -τόσο- μεγάλο πρόβλημα με το Ευρώ, αν καν κι όλας μην σας πω.

Είναι καλή η Δραχμή; Κι αυτή απλά είναι η Δραχμή.

Άντε και πάμε στη Δραχμή, τους σπάμε τον τσαμπουκά, κάνουμε την εξέγερσή μας ως λαός. Σε τι νόμισμα και δίκαιο θα χρωστάμε τα δάνεια;

Η ζωή με Δραχμή θα μας συμφέρει; Αρχικά όχι, αργότερα σίγουρα ναι, λένε κάποιοι. Εγω ως ανεξάρτητο μάτι θα το δεχτώ ότι μετα απο 5 χρονια διάλυσης θα ξαναπάρουμε τα πανω μας με έλεγχο στο νόμισμά μας. Το δέχομαι για χάρη της συζήτησης.

Ερώτηση: Θα το κάνουμε; Με τη Φρανκφούρτη να ΜΗΝ ειναι πάνω από το κεφάλι μας, θα αλλάξουμε νοοτροπία ή θα γίνεται πλέον υπο τον δικό μας έλεγχο ένα ανεξέλεγκτο πανηγύρι όπως και παλιά; Γιατί και παλιά είχαμε Δραχμή αλλά ήταν άλλα τα μεγέθη, άλλες οι οικονομίες, άλλες οι ισορροπίες, άλλο το χρέος, άλλο το εργατικο δυναμικό που στήριζε το ασφαλιστικό, γενικά ήταν άλλα όλα.

Είναι ωραίο να σκεφτόμαστε ρομαντικά, κι εγω θα ήθελα πίσω εκείνη την εποχή με το παγωτο των 150δρχ.

Όμως γίνεται; (1ον): Θα σε αφήσει ο άλλος να του ξεφύγεις με τα χρέη; ΕΚΤΟΣ αν τα διαγράψεις μονομερώς (εδω εχω να πω οτι σε παρομοια περιπτωση αν θυμαμαι καλα του Ισημερινού) οι αγορές ξεχνάνε και μαλιστα σύντομα. Και παλι και να τα διαγράψεις είναι άγνωστη χώρα, δεν ξερουμε τι θα συμβεί. ΑΛΛΑ τέτοιοι εθελόδουλοι που είναι θα τα διαγράψουν; Ή θα κανουν πάλι ότι θέλουν οι άλλοι και θα χουμε τα τριπλάσια χρέη ΚΑΙ με δραχμή πλέον;

Και όπως είπα πριν (2ον) τι μας σταματάει από το να τα ξανακάνουμε χάλια. Τίποτα.


Άρα. Δεν μας φταίει η σημερινή Γερμανία.

Οι Ναζήδες (πόσο μάλλον ο Κάιζερ πριν από αυτούς) πεθάνανε πριν απο 73 χρόνια όσο κι αν βολεύει να σκεφτόμαστε ότι ακόμα υπάρχουν για να φορτώνουμε αλλού τα λάθη μας. Κι αν είχανε ενα σχέδιο για μια πρώιμη ΕΟΚ αυτό δεν το κάνει απαραίτητα κακό. Και πυραύλους φτιάξανε που σήμερα τους χρησιμοποιούν 40 λαοί για να πηγαίνουν στο διάστημα.

Άλλα είναι τα αίσχη απέναντι στους λαούς, που κάνανε οι τότε Γερμανοί τότε κι ας μην τα συγχέουμε όλα μεταξύ τους για να διαστρέφουμε μια οικονομική συζήτηση σε καθαρά πολιτική. Αν είναι να μιλήσουμε για τα λάθη και τις φρικαλεότητές τους στον Β'ΠΠ δε θα τελειώνουμε ούτε σε ένα μήνα.

Ούτε τα νομίσματα μας φταίνε για όλους τους λόγους που ανέλυσα.


Άρα τι μας φταίει; Η Ελλάδα. Οχι η χώρα. Η νοοτροπία του πολίτη (όχι όλων) το κράτος που ειναι ανεπαρκές και γενικά φταίμε που δεν συμμαζευόμαστε.

Εαν δεν συμμαζευτούμε, στα σωστά κομμάτια και με το σωστό τρόπο, κι όχι να τα παίρνουν με φόρους από το λαό, τότε αυτή η χώρα δε θα πάει ΠΟΤΕ μπροστά, ακόμα και Ευρώ να κρατήσεις, και Δραχμή να φέρεις, και την Ευρώπη να σβήσεις με γόμα από το χάρτη για να μη χρωστάς.

Πόσοι είπαν το εξής απλό -όσοι το πρόσεξαν- ότι οι ξένοι απλά θέλουν λεφτά. Δώστα εσυ και είμαστε οκ. Μπίζνες. Ποιός τα βάζει στο λαό; Οι δικοί μας εθελόδουλοι κυβερνήτες. 70 ανθρωποι χρωστάνε το 99% των χρημάτων προς το Δημόσιο. Κι όμως το κράτος κυνηγάει τα δικά σου 100 ευρώ από την τράπεζα για κατάσχεση. Η Γερμανία φταίει ή η Γαλλία ή η Κίνα γι αυτό;

Με αυτά τα μυαλά που κουβαλάνε πολλοί στην Ελλάδα και με αυτή τη σάπια κατάσταση σε αρκετές εκφάνσεις του κράτους, έναν πλανήτη δικό μας να είχαμε, θα χρωστάγαμε στις πέτρες.


Συγχωρέστε μου τη φλυαρία, είχα κέφια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
@Valder;


Εγώ βρίσκω αρκετά σωστή την τοποθέτησή σου αν και σε πολλά δεν συμφωνώ... Εντελώς ιστορικά είδα τα καλά που ζήσαμε με την Δραχμή και φυσικά αναφέρθηκα στον μακροχρόνιο σχεδιασμό για να κυριαρχήσει η Γερμανία στην Ευρώπη, σχεδιασμό που ανεξάρτητα αν είχαν Κάιζερ ή Ναζί ή "δημοκρατία" τον εφαρμόζουν με θρησκευτική συνέπεια.


Παρέθεσα τα στοιχεία, δεν είδα κάποιον να τα αντικρούει... οι συνομιλητές έχουν θαμπωθεί από το Ευρώ, δεν μπόρεσαν όμως να το υποστηρίξουν, θεωρούν νομοτέλεια που καλώς ή κακώς πρέπει να ακολουθήσουμε.


Θυμάμαι εκείνο το Γκρέξιτ που μας απειλούσαν επί σειρά ετών και όλοι ήταν κατατρομαγμένοι και πανικόβλητοι, και έλεγα μακάρι να γίνει να ελευθερωθούμε, φυσικά το γκρέξιτ μου θυμίζει την εφημερίδα που έδειχνα απειλητικά στο σκυλάκι μου και πάθαινε ταράκουλο από τον ανύπαρκτο κίνδυνο της εφημερίδας.... και με την εφημερίδα ούτε πρόθεση είχα να κάνω κάτι ούτε και μπορούσα να του κάνω τίποτα ... σιγά τώρα οι Γερμανοί που - δεν δίνουν ούτε στην μάνα τους νερό - να μη άφηναν την Ελλάδα να βγει από τα δεσμά που χαλκεύουν 100 χρόνια ... μακάρι να υπήρχε γκρέξιτ τώρα θα ήμασταν πολύ καλύτερα και φυσικά το γκρέξιτ θα σήμαινε την παρουσία ενός συνταγματάρχη που πια δεν θα έστηνε σικέ εξεταστικές επιτροπές κάθαρσης αλλά κρεμάλες για τος υπεύθυνους της λεηλασίας του Ελληνικού λαού ... το γκρέξιτ λοιπόν δεν ήταν φόβητρο για τον λαό αλλά για το αληταριό που οδήγησε την χώρα σ αυτή την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
φιλε το οτι μου. βρηκες τιμες δεν λεει τιποτα εσυ εχεις θαμπωθει απο ενα νεκρο(και ευτυχος)νομισμα.
οσο για την γερμανια καλα κανει οχι να εχει τον καθε συριζα να κανει οτι θελει.Η γερμανια για εμενα ειναι προτυπο που αν το ακολουθουσαμε εστω και ενα 20% απο αυτο που κανει θα ημασταν δυο φορες καλυτερα.Και επειδη ειναι μοδα τελευταια αν νομιζουν μερικοι οτι με το να ψηφιζουν κομματα της ακριδεξιας απωθησης θα διαλυσουν το ευρω ειναι χαζοι γιατι δεν θα συμβει.Ειδαμε την ιστορια της ελλαδας και με την δραχμη που χρεωκοπησε 4 φορες.Η νομιζουν πολλοι οτι με το να βγει η ελλαδα απο το ευρω θα κανουν κακο στην Γερμανια?
τελος ειπα οτι ζουσαμε καλα μεχρι το 2007-2008 που ειχαμε το ευρω το τι ξεσπασε κριση σε ολον το κοσμο δεν φταιει το ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
@Valder;


Εγώ βρίσκω αρκετά σωστή την τοποθέτησή σου αν και σε πολλά δεν συμφωνώ... Εντελώς ιστορικά είδα τα καλά που ζήσαμε με την Δραχμή και φυσικά αναφέρθηκα στον μακροχρόνιο σχεδιασμό για να κυριαρχήσει η Γερμανία στην Ευρώπη, σχεδιασμό που ανεξάρτητα αν είχαν Κάιζερ ή Ναζί ή "δημοκρατία" τον εφαρμόζουν με θρησκευτική συνέπεια.

Θυμάμαι εκείνο το Γκρέξιτ που μας απειλούσαν επί σειρά ετών και όλοι ήταν κατατρομαγμένοι και πανικόβλητοι, και έλεγα μακάρι να γίνει να ελευθερωθούμε, φυσικά το γκρέξιτ μου θυμίζει την εφημερίδα που έδειχνα απειλητικά στο σκυλάκι μου και πάθαινε ταράκουλο από τον ανύπαρκτο κίνδυνο της εφημερίδας.... και με την εφημερίδα ούτε πρόθεση είχα να κάνω κάτι ούτε και μπορούσα να του κάνω τίποτα ... σιγά τώρα οι Γερμανοί που - δεν δίνουν ούτε στην μάνα τους νερό - να μη άφηναν την Ελλάδα να βγει από τα δεσμά που χαλκεύουν 100 χρόνια ... μακάρι να υπήρχε γκρέξιτ τώρα θα ήμασταν πολύ καλύτερα και φυσικά το γκρέξιτ θα σήμαινε την παρουσία ενός συνταγματάρχη που πια δεν θα έστηνε σικέ εξεταστικές επιτροπές κάθαρσης αλλά κρεμάλες για τος υπεύθυνους της λεηλασίας του Ελληνικού λαού ... το γκρέξιτ λοιπόν δεν ήταν φόβητρο για τον λαό αλλά για το αληταριό που οδήγησε την χώρα σ αυτή την κατάσταση.
Έχει ξεπεραστεί η μόδα ότι για όλα ευθύνεται η Γερμανία. Βρείτε κάτι άλλο. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
φιλε το οτι μου. βρηκες τιμες δεν λεει τιποτα εσυ εχεις θαμπωθει απο ενα νεκρο(και ευτυχος)νομισμα.
οσο για την γερμανια καλα κανει οχι να εχει τον καθε συριζα να κανει οτι θελει.Η γερμανια για εμενα ειναι προτυπο που αν το ακολουθουσαμε εστω και ενα 20% απο αυτο που κανει θα ημασταν δυο φορες καλυτερα.Και επειδη ειναι μοδα τελευταια αν νομιζουν μερικοι οτι με το να ψηφιζουν κομματα της ακριδεξιας απωθησης θα διαλυσουν το ευρω ειναι χαζοι γιατι δεν θα συμβει.Ειδαμε την ιστορια της ελλαδας και με την δραχμη που χρεωκοπησε 4 φορες.Η νομιζουν πολλοι οτι με το να βγει η ελλαδα απο το ευρω θα κανουν κακο στην Γερμανια?
τελος ειπα οτι ζουσαμε καλα μεχρι το 2007-2008 που ειχαμε το ευρω το τι ξεσπασε κριση σε ολον το κοσμο δεν φταιει το ευρω.
Έχεις χρεοκοπησει και με το ευρω καμια 3-4 φορες.
Η Γερμανία πρότυπο ; Είναι χαζοι οι Αυστριακοί ; Είναι χαζοι οι Άγγλοι ; Είναι χαζοί οι Ιταλοί ; Είναι χαζοί οι Γερμανοί ; Είναι χαζοί οι Γάλλοι ; Σε ολες τις χωρες αυτές ανέβηκαν τα ποσοστά των ακροδεξιών κομμάτων , αναρωτηθήκαμε ποτέ για ποιο λόγο ; ή όλοι είναι χαζοί ;
Αναρωτηθήκαμε ποτέ γιατί ο Άγγλος στο Νιουκαστλ ψηφισε οχι Ευρωπη ; Αναρωτηθήκαμε ο νότος της Ιταλίας και ο Βορράς της Γαλλίας ψήφισαν ακροδεξιά κόμματα ;
Έχει ξεπεραστεί η μόδα ότι για όλα ευθύνεται η Γερμανία. Βρείτε κάτι άλλο. :whistle:
H κεντρικη τραπεζα της Γερμανιας , Bundesbank και η Deutsche Bank πως κατάφεραν και σώθηκαν από τα ελληνικά ομόλογα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Καλά Lancelot άσε δεν πείθεις κανένα.Στις χώρες αυτές τα κόμματα αυτά δεν ανέβηκαν για το ευρώ αλλα λόγω των μεταναστών από την Συρία καλύτερα όταν λέμε κάτι να γνωρίζουμε!Ναι η γερμανια είναι πρότυπο τι να έχω πρότυπο την Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top