Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Από τη στιγμή που ο καπνιστής, λόγω της απόλαυσης που του προσφέρει το τσιγάρο, εθελοτυφλεί, δεν έχει συνειδητοποιήσει, αλλά εθελοτυφλεί. Κι ας ξέρει. Κι γιαγιά μου ήξερε, αλλά έπαθε το σοκ και το έκοψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
οκ..επειδη εσυ θες και εχεις ορεξη για "κουπεπε" ...

ας αναδιατυπωσω, ωστε να σε καλυψω...:whistle:(

δε νομιζω οτι υπαρχει καπνιστης που δε γνωριζει, αντιλαμβανεται, συνειδητοποιει τις βλαβερες συνεπειες στον οργανισμο.... (εκτος αν μιλαμε για εφηβους, που εκει παιζει και να μην...)
Θέλεις να πεις οτι όλοι οι καπνιστές γνωρίζουν, αντιλαμβάνονται και τα λοιπά, και παρά όλα αυτά επιμένουν να καπνίζουν; Γιατί;
Μήπως επειδή όλα αυτά είναι δυνατόν να συμβούν σε όλους εκτός από τον εαυτό μας;
Θα μου πεις βέβαια, είναι επιλογή τους.
Οκ, αφού εσύ επιλέγεις να καταστρέψεις έτσι τη ζωή σου, τι με νοιάζει εμένα.
Το πρόβλημα με τον καρκίνο η τη ΧΑΠ, δεν είναι ο θάνατος, αλλά η κακή κάκιστη ποιότητα ζωής μέχρι το θάνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πω πω φοβερό το βίντεο! Έπαθα σοκ! :eek:
Κορπς μαζί σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το να εχεις συνειδητοποιησει και να μη θες να το κοψεις, δεν παιζει???
Τι στο Δια η εξαιρεση ειμαι???
Θα τις φαω τις κοτσιδες μου!!! Κανονιστε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως προσέξατε ότι η πλειοψηφία εδώ καπνίζει ΧΩΡΙΣ να το θέλει;
Μήπως τελικά δεν πρέπει να "σεβόμαστε" τόσο την απόλαυση που προσφέρει το τσιγάρο στους λίγους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πάντως προσέξατε ότι η πλειοψηφία εδώ καπνίζει ΧΩΡΙΣ να το θέλει;
Μήπως τελικά δεν πρέπει να "σεβόμαστε" τόσο την απόλαυση που προσφέρει το τσιγάρο στους λίγους;

ε δεν ειναι και τοσο αντιπροσωπευτικο το δειγμα για να βγαλει κανεις συμπερασματα για το συνολο μιας κοινωνιας...δε νομιζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
οκ..επειδη εσυ θες και εχεις ορεξη για "κουπεπε" ...

ας αναδιατυπωσω, ωστε να σε καλυψω...:whistle:(

δε νομιζω οτι υπαρχει καπνιστης που δε γνωριζει, αντιλαμβανεται, συνειδητοποιει τις βλαβερες συνεπειες στον οργανισμο.... (εκτος αν μιλαμε για εφηβους, που εκει παιζει και να μην...)
Δεν εχω ορεξη για κουπεπε (οτι κι αν ειναι αυτο :P ), απλα ηλπιζα οτι θα καταλαβαινες οτι εφοσον κανω διακριση μεταξυ του "γνωριζω, εχω ακουσει, εχω πληροφορηθει" και του "αντιλαμβανομαι , συνηδειτοποιω", προφανως το αναφερω επειδη δε πιστευω οτι ισχυει το 2ο με τους καπνιστες. Εδω ουτε οι ΑΝΤΙ-καπνιστες δεν εχουν δει και διαβασει και ακουσει πολλα, ...και θα ειχαν οι κανπιστες ; Να τους κοπει και η ορεξη ; :P

Σιγουρα καποιοι εχουν καταλαβει, και απλα δεν εχουν την δυναμη να το κοψουν (ή/και αγχωνονται παραπανω και καπνιζουν για να χαλαρωσουν ! :P ). Aλλα δε θα λεγα οτι ειναι σεβαστο το νουμερο...

Το να το συνηδητοποιεις και να μη θες να το κοψεις, υπαρχει επισης, αλλά απο τη στιγμη που ειναι εντελως παραλογο, συνηθως καπου αλλου πρεπει να αναζηταμε τα πραγματικα αιτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το να εχεις συνειδητοποιησει και να μη θες να το κοψεις, δεν παιζει???
Τι στο Δια η εξαιρεση ειμαι???
Θα τις φαω τις κοτσιδες μου!!! Κανονιστε!:P
Θεωρητικά παίζει Νεράιδά μου, αλλά βασικά, είναι άκρως μαζοχιστικό να τα έχεις συνειδητοποιήσει όλα αυτά, το πόσο επικινδύνο είναι, να ξέρεις πως η νικοτίνη είναι πιο θανατηφόρα ουσία από την ηρωίνη (αρκεί μικρότερη ποσότητα νικοτίνης για να σε σκοτώσει, απ' όσο ξέρω) και παρόλα αυτά να επιλέγεις να καπνίζεις! Που μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ή που δεν το έχει συνειδητοποιήσει όποιος καπνίζει ή που νομίζει πως αυτές οι σοβαρές πιθανότητες, αφορούν βασικά κάποιον άλλον κι όχι εκείνον (για να μη προσωποποιώ, άλλαξα πρόσωπο :) )

ΥΓ: Προσωπικά πάντως τις περιόδους που ..κάπνιζα, ανήκα στην 2η κατηγορία. Έλα μωρέ τώρα, τι είναι ένα τσιγαράκι; Εμένα θα βρει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ε δεν ειναι και τοσο αντιπροσωπευτικο το δειγμα για να βγαλει κανεις συμπερασματα για το συνολο μιας κοινωνιας...δε νομιζεις?

Οκ, σαφώς.
ΑΛΛΑ στην πραγματική κοινωνία καλό είναι να ισχύει το ότι
έστω και μόνο ενός ατόμου η υγεία να βλάπτεται, αυτός πρέπει να προστατευθεί. Τελεία και παύλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εδω ουτε οι ΑΝΤΙ-καπνιστες δεν εχουν δει και διαβασει και ακουσει πολλα, ...και θα ειχαν οι κανπιστες ; Να τους κοπει και η ορεξη ; :P

ααα....σε παρακαλω. Το ενα δεν αναιρει το αλλο....
Και εγω αλλωστε αντικαπνιστρια ημουν, μεχρι που το δοκιμασα και επαψα να ειμαι...



Το να το συνηδητοποιεις και να μη θες να το κοψεις, υπαρχει επισης, αλλά απο τη στιγμη που ειναι εντελως παραλογο, συνηθως καπου αλλου πρεπει να αναζηταμε τα πραγματικα αιτια.

Για πες ποια ειναι κατα τη γνωμη σου σου τα πραγματικα αιτια....και που πρεπει να αναζητηθουν αυτα....
Γιατι σε ο,τι αφορα εμενα μου αρεσει το τσι και δατς ιτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πολύ θα ήθελα να ξέρω αν θα έχεις την ίδια γνώμη σε πολλά, ελπιζω, χρόνια από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μάλλον απλά μη-καπνίστρια ήσουν, Νεράιδα... όχι αντικαπνίστρια...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εμένα θα βρει; :P

εγω παντως δεν το σκεφτομαι ετσι...
ασε που πιστευω πως αν ειναι να σε βρει...δεν του γλυτωνεις....
θα μου πεις, δε χρειαζεται να του αφησεις και την πορτα ανοιχτη....αλλα ενιγουει....

(ασε που εχω και μια περιεργη αισθηση, οσον αφορα εμενα προσωπικα και το "κακο" που μπορει να με βρει,αλλα δεν ειναι του παροντος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aν το ψαξετε θα δειτε οτι η πλειοψηφια των καπνιστων, γνωριζει συνοπτικα τα εξης παρακατω :

-το καπνισμα βλαπτει.

Αυτα. :P

Α, και οτι του γραψουν πανω στο κουτι τσιγαρων και το μαθαινει λογω πλυσης εγκεφαλου.

Ουτε ξερει πόσο, ουτε ποια συστηματα προσβαλει η πισσα και ο καπνος, ουτε σε ποιες ασθενειες αποτελει παραγοντα κινδυνου, κλπ,κλπ. Και παραλληλα ερχεται στο μυαλο του το "ε αμα εναι να σουρθει θα σουρθει". "κι εγω ξερω τον μπαρμπα Μητσο, που καπνιζει σα τρελος 40 χρονια και ειναι μια χαρα", και άλλα τετοια χαριτωμενα.

Στην Ναπολη απογορευσαν το καπνισμα σε δυσκεκριμενους δημοσιους χωρους. Καποια παρκα , σε παρουσια μικρων παιδιων κλπ.
Πηρε παραδειγμα απο το Νοεμβριο η Βερόνα και το απαγορευσε σε ΟΛΟΥΣ τους δημοσιους χωρους. Προστιμα 25-500 ευρω.

Σε πολλες χωρες , ακομα, υπαρχει μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που πραγματικα δε πιστευουν οτι το καπνισμα βλαπτει και τοσο (ή καθολου).

ααα....σε παρακαλω. Το ενα δεν αναιρει το αλλο....
Και εγω αλλωστε αντικαπνιστρια ημουν, μεχρι που το δοκιμασα και επαψα να ειμαι...
Θεωρητικά δε το αναιρει, αλλά νομιζω ειναι λογικο ενας αντι-καπνιστης να ειναι τετοιος επειδη εχει ψαξει και 5 πραματα. Και συνιθως οι ενεργοι αντικαπνιστες ετσι ειναι. Επομενως ειναι πολυ πιθανοτερο ενας αντι-καπνιστης (και οχι μη-καπνιστης) να ξερει περισσοτερα απο εναν καπνιστη (ο οποιος δε θα θελει καν να μαθει).
Εσυ πως καταφερες και απο αντικαπνιστρια , εγινες καπνιστρια, δοκιμαζοντας τσιγαρο ; Εχω απορια.

Για πες ποια ειναι κατα τη γνωμη σου σου τα πραγματικα αιτια....και που πρεπει να αναζητηθουν αυτα....
Γιατι σε ο,τι αφορα εμενα μου αρεσει το τσι και δατς ιτ...
Το "εμενα μαρεσει και δατς ιτ" για μενα δεν υπαρχει. Ναι ειναι η 1η απαντηση, αλλα δεν απανταει χωρις να προκαλει κι αλλη ερωτηση.

εγω παντως δεν το σκεφτομαι ετσι...
ασε που πιστευω πως αν ειναι να σε βρει...δεν του γλυτωνεις....
θα μου πεις, δε χρειαζεται να του αφησεις και την πορτα ανοιχτη....αλλα ενιγουει....
(ασε που εχω και μια περιεργη αισθηση, οσον αφορα εμενα προσωπικα και το "κακο" που μπορει να με βρει,αλλα δεν ειναι του παροντος)
Αυτο το "αλλα ενιγουει" ειναι ολο το ζουμι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Προσωπικά καπνίζω επειδή το θέλω. (Η ετσι θελω να πιστευω) Οπως και να χει πάντως αναγνωρίζω το δικαίωμα στους μη καπνιστές να μην ρουφανε τον καπνό των καπνιστών. Ειμαι κατα του ολοκληρωτικού εμπάργκο του καπνίσματος σε καφετέριες κτλ αλλά υποστηρίζω να δημιουργηθούν χώροι καπνίζοντων και μη σε όλα τα μαγαζιά. Στα νοσοκομεία, τα μεσα μεταφοράς και τα συναφή, είμαι υπέρ πάντως του μέτρου για ολική απαγόρευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

Νομίζω αυτή η εικόνα περιγράφει κάπως την κατάσταση. Αν θεωρηθεί προσβλητική ας αφαιρεθεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

Νομίζω αυτή η εικόνα περιγράφει κάπως την κατάσταση. Αν θεωρηθεί προσβλητική ας αφαιρεθεί. :)


xaxaxaxa :D :D καλό.


Υπήρχε η σκέψη σε μια φάση να βάζουν αντί για επιγραφές φωτογραφίες των πνευμόνων με καρκίνο, του λαιμού με καρκίνο, κιτρινα σαπισμένα δόντια, στοματικο καρκίνο κτλ που προκαλεί το κάπνισμα. Στην Αυστραλία το κάνανε αλλά για εδώ θεωρήθηκε πολύ σκληρό και απορρίφθηκε. (Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Χαχαχαχα ! πολυ καλη ! Μπραβο fandago ! (αν δεν ηταν προσβλητική δε θα ταν τοσο καλη βασικα ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris883

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Πάντως εγώ πιστεύω πως τα μηνύματα ή οι φωτογραφίες που ήταν υποψήφιες στα πακέτα δεν βοηθούν σε καμία περίπτωση.Ούτε καν τις βλέπουν οι καπνιστές!
Τέλοσπάντων η φωτογραφία του FANDAGO είναι πολυ καλή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Πάντως εγώ πιστεύω πως τα μηνύματα ή οι φωτογραφίες που ήταν υποψήφιες στα πακέτα δεν βοηθούν σε καμία περίπτωση.Ούτε καν τις βλέπουν οι καπνιστές!
Τέλοσπάντων η φωτογραφία του FANDAGO είναι πολυ καλή!!


θα συμφωνήσω για τα μυνήματα ξέρω από τον εαυτό μου και περα βρέχει... :redface:

Αλλά οι φώτο είναι διαφορετικό. Δεν είναι και τόσο ωραίο να βλέπεις πώς είναι τα πνευμόνια από το τσιγάρο ή ο λαιμός ή οτιδηποτε άλλο σχετικό. Οι φωτο σοκάρουν και αυτό ίσως έχει αποτέλεσμα σε κάποιους. Θα ήθελα να εφαρμοστεί το μετρο εδώ αλλά δεν το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top