Ο "Τέλειος Άνθρωπος" του Αναρχισμού

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε φίλε μου, ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός!
και εγω δεν ειμαι αριστερος:worry:(ουτε με ενδιαφερουν τα υπαρξιακα προβληματα της αριστερας..λογω του σοβιετ κλπ απολυταρχικων καθεστωτων..)

απλα θελω να παει μπροστα η χωρα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μπα.. Νομοι που απηχουν το θελημα της πλειοψηφιας κατα διαβολικη συμπτωση εχουν αυτο της μειοψηφιας για πτυελοδοχειο. Και πως θα υπαρξουν τετοιοι νομοι υπο το παρον συστημα που, οπως συμφωνησαμε πριν, δημιουργει το ιδιο βια μεσα απο την οργανωση του, η οποια περιλαμβανει και το δικαστικο παρακλαδι που ασχολειται με νομους;
Κατ' αρχάς, μίλησα για Νόμο και όχι για νόμους. Κάποια μορφή έννομης τάξης, η οποία συχνά συνοδευόταν από κάποιο τελετουργικό, πάντοτε υπήρχε. Κάποιας μορφής ηγεσία επίσης. Ο μπαμπά Στρουμφ δεν είναι η εξαίρεση της πρότυπης κοινωνίας πρωτόγονου αναρχισμού, αλλά ο καταλύτης της. ;)

Κατά δεύτερον, μίλησα για την ταξική πλειοψηφία και όχι για κοινωνικές ομάδες και φυλές. Υποτίθεται ότι μ' έναν προλεταριακά διεθνιστικό τρόπο σκέψης, οι προλετάριοι θα καταλάβαιναν ότι τίποτε δεν τους χωρίζει μεταξύ τους -φυλή, γλώσσα, θρησκεία- αντίθετα τους ενώνει η κοινή θέση στην οποία βρίσκονται, απέναντι σ' εκείνους που ιδιοποιούνται τα μέσα παραγωγής. Μια αναρχική πάντως κοινωνία δεν νομίζω ότι διασφαλίζει απόλυτα τη μη καταπίεση των μειοψηφιών κάθε είδους.

Ισως επιλεγοντας λιγο πιο προσεκτικα τους θεσμους που θα επιτηρουν την εφαρμογη των νομων; Ενδεχομενως φροντιζοντας ωστε να μην δημιουργουνται δυναμεις τυφλες, που εχουν ως αυτοσκοπο την υπακοη, αλλα προτιμωντας μεθοδους απομονωσης ζημιογονων συμπεριφορων εν τη γενεσει τους και απο το ιδιο τους το περιβαλλον;
Ο καλύτερος τρόπος που έχει ποτέ θεσμοθετηθεί νομικά, ήταν εκείνος του Λυκούργου της Αρχαίας Σπάρτης. Ασχέτως με τη στρατοκρατική δομή του πολιτεύματος, την οποία επέλεξε, αφού αυτή ήταν η αναγκαία για την επιβίωση του κράτους του εκείνη τη δεδομένη εποχή, φρόντισε να δημιουργήσει ένα κυκλικό σύστημα ελέγχου της εξουσίας, όπου κανένα Θεσμικό Σώμα δεν ήταν ανεξέλεγκτο, αλλά το ένα έλεγχε το άλλο. Αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει σε κάποιο επίπεδο.

Σίγουρα όμως, η Παιδεία είναι αυτή που διαμορφώνει τη φύση του ανθρώπου και εξανθρωπίζει την κτηνώδη της πλευρά. Περιπτώσεις που έχω διαβάσει από Ινδιάνικες φυλές, στηρίζονταν στην καλλιέργεια μιας κουλτούρας η οποία καθιστά κτήμα του κάθε πολίτη ότι η εξουσία απορρέει από αυτόν και ότι ο κάθε κυβερνήτης είναι υπηρέτης του και παραμένει στη θέση του μόνο όσο ο ίδιος το θέλει. Η βασική συνθήκη λειτουργίας μιας τέτοιας κοινωνίας είναι εκείνη που εξέφρασε κάποιος Ινδιάνος φύλαρχος του Αμαζονίου, όταν του ζήτησαν να διατάξει τους άντρες του να κάνουν κάτι: "Τη μέρα που θα χρειαστεί να τους διατάξω για να κάνουν κάτι που τους λέω, δεν θα είμαι πια αρχηγός τους".

Σωστά είπες, ότι το διαδίκτυο δίνει πολλές δυνατότητες οριζόντιας οργάνωσης των πολιτών, πράγμα που θα μπορούσε να περιορίζει κατά πολύ τις δυνατότητες οποιασδήποτε εξουσίας να ξεπεράσει τα όρια της δικαιοδοσίας και της υπηρεσίας και να καταστεί απολυταρχική ή συγκεντρωτική. Μπορεί πράγματι να χρησιμοποιηθεί, ως πρότυπο για την οργάνωση και υλικών κοινοτήτων, ωστόσο μην ξεχνάς τη δύναμη που έχει για παράδειγμα η Google τούτη τη στιγμή στην παγκόσμια διαδικτυακή κοινότητα, οπότε θυμήσου πως σε όλα τα πράγματα υπάρχει και άλλη πλευρά...

Επίσης, θα ήθελα να πω, ότι το μοίρασμα του πλούτου που παράγει μια κοινωνία, στους πολίτες της με δίκαιο τρόπο, αμβλύνει κατά πολύ τα αισθήματα ανταγωνισμού και τη βία μεταξύ ανθρώπων. Η εκμετάλλευση και η αδικία αποκτηνώνουν τον άνθρωπο, όταν διεγείρονται από το περιβάλλον του τα ένστικτα επιβίωσης, τα οποία βρίσκονται εκεί ακριβώς για τέτοιες περιστάσεις. Αυτό, σε συνδυασμό με μια βαθιά ανθρωπιστική παιδεία και καλλιέργεια του αισθήματος κοινότητας με διάφορες πρωτοβουλίες, μαζί με τη διοχέτευση των ενστίκτων ανταγωνισμού σε πιο ευγενή και παραγωγικά πράγματα, όπως αθλητισμός, καλλιτεχνική κι επιστημονική άμιλλα κλπ, θα μπορούσαν, αν όχι να δημιουργήσουν μια πλήρως αναρχική κοινωνία, τουλάχιστον μία που θα έτεινε προς τα εκεί. Άλλωστε το ιδεατό είναι για να το στοχεύουμε, όχι για να το πιάνουμε...

Ωραίος θα ήταν ο κόσμος εάν δεν υπήρχε αστυνομία, όμως κι ένας κόσμος που η αστυνομία θα ερχόταν στο σπίτι σου συνήθως για να κατεβάσει τη γάτα σου απ' το δέντρο, δεν θα με χαλούσε καθόλου, ούτε είναι και ανέφικτος όσο πιστεύουμε. ;)


Το να πούμε ότι το έθνος είναι παιδί της νέας τάξης πραγμάτων δεν έχει βάση αφού προηγείται αυτής κατά μερικές χιλιάδες χρόνια. Εξάλλου μία από τις επιδιώξεις της νέας τάξης πραγμάτων είναι η εξαφάνιση των εθνών.

Σωστά, όμως αυτό που γράφεις σε προηγούμενο ποστ, αποτελεί το κυριότερο ιδεολόγημα, βάσει του οποίου προσπαθούν οι νεοταξικοί προπαγανδιστές να εξαφανίσουν τα έθνη:

Η φυλή είναι ένας μόνο από τους πολλούς δομικούς λίθους του εθνικισμού και ίσως και όχι ο πιο σημαντικός. Κατά την γνώμη μου στην κορυφή βρίσκεται η αποζήτηση του αισθήματος της ασφάλειας και της σταθερότητας, του ίδιου αισθήματος που οδηγεί και στην δημιουργία των γκέτο.

Αμφιλεγόμενη θέση θα έλεγα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
και εγω δεν ειμαι αριστερος:worry:(ουτε με ενδιαφερουν τα υπαρξιακα προβληματα της αριστερας..λογω του σοβιετ κλπ απολυταρχικων καθεστωτων..)

απλα θελω να παει μπροστα η χωρα μου..

-Έχω την εντύπωση, ότι στην πραγματικότητα δεν έχεις επίγνωση του τι ήταν τα "σοβιέτ" (πριν τα καταργήσει ο Στάλιν)...
-Όλοι οι άνθρωποι μπορούν να ισχυρίζονται, κάτι παρόμοιο μ' εσένα, για τη χώρα τους...Ακόμη και οι δοσίλογοι κατά την Κατοχή, επικαλούνταν το καλό της χώρας τους...
-Γιατί δεν είσαι αριστερός; Μήπως είσαι, χωρίς να το ξέρεις; Αριστερός δεν είναι κάποιος επειδή το επικαλείται, αλλά επειδή στην πράξη δεν είναι δεξιός... Και τι είναι δεξιός, αν όχι κάποιος που πολιτικά αποδέχεται αγόγγυστα ή επιδιώκει, την εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο; Μου έχεις δώσει την εντύπωση, ότι εσύ δεν είσαι τέτοιος:redface:...Κάνω λάθος:redface:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Χμ... Σόρυ που θα παρέμβω! ...μια παρόμοια συζήτηση είχα σήμερα, και έλεγα ότι... η βασική πολιτική μου τοποθέτηση είναι ότι είμαι Αντι-δεξιά...
Και από αυτό απορρέουν και όλες οι υπόλοιπες θέσεις ... αλλά η αφετηρία είναι always αυτό!
:)
Άσε που θα ήταν τρελλή αντίφαση και εγώ διχασμένη να δηλώνω κοιν.λειτουργός και να είμαι δεξιά....
Δεν νομίζω να συνδυάζονται και πολύ ε;;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
-Γιατί δεν είσαι αριστερός; Μήπως είσαι, χωρίς να το ξέρεις; Αριστερός δεν είναι κάποιος επειδή το επικαλείται, αλλά επειδή στην πράξη δεν είναι δεξιός... Και τι είναι δεξιός, αν όχι κάποιος που πολιτικά αποδέχεται αγόγγυστα ή επιδιώκει, την εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο; Μου έχεις δώσει την εντύπωση, ότι εσύ δεν είσαι τέτοιος:redface:...Κάνω λάθος:redface:;

αστην αριστερη προπαγανδα της αριστερας σε μενα..

απο το 74 και μετα η μοδα ειναι να εισαι αριστερος...

αλλα σε παρακαλω,,ασε την προπαγανδα εδω μεσα..δοξα τω Θεω δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες αποψεις..

(α,προχθες εβλεπα ντοκιμαντερ ,για τη βορεια κορεα,,μιλαμε για φρικη,,ασε,,οποτε μην μου λες οτι η αριστερα εχει την αποκλειστικοτητα της ανθρωπιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Aυτή η μόνιμη καταστροφολογία της αριστεράς,
η κλάψα,
η δογματική ,μονοκόμματη μιζερολαγνεία,
τα μια ζωή καταγγελτικά σύνδρομα υπόγειων συμφωνιών,
η καψούρα της -κολληματάρα- με το ΝΑΤΟ,
το γεγονός ότι μυρίζει ναφθαλίνη,
το γεγονός ότι οι τοποθετήσεις τους είναι καρμποναρισμένες , πανομοιότυπες, και τόσο μα τόσο προβλέψιμες,
το γεγονός ότι όταν είναι να ψηφίσουν ένα νομοσχέδιο,
πριν καν ακουσουν ποιο είναι αυτό τους βλέπεις να ψηφίζουν μαζικά ¨ΟΧΙ!!!!¨, -η αγαπημένη τους λέξη-

.....με κάνουν να πιστεύω ότι αν ποτέ έπαιρναν την εξουσία θα έτρωγαν μεγάλη ήττα...
η @άβλα τους είναι να ασκούν αντιδραστική αντιπολίτευση...
αλλά θα είχε ενδιαφέρον να τους δεις να ασκούν εξουσία.... θα αυτοαναιρούνταν εν ριπή οφθαλμού...
-δεν θα επεκταθώ σε περαιτέρω συζήτηση επί του θέματος...-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,903 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στα αστικά κόμματα του Συνασπισμού και του ΚΚΕ; Γιατί η γενίκευση περί "κλάψας" της αριστεράς μάλλον προσβάλει ψυχές ανθρώπων που έχουν δώσει τη ζωή τους για ισότητα, ελευθερία και κοινωνική δικαιοσύνη.

Εσύ δηλαδή αισθάνεσαι ότι όλα είναι ρόδινα ή μήπως οδεύουμε προς τη λύση των προβλημάτων; Δεν υπάρχουν υπόγειες συμφωνίες που πρέπει να καταγγελθούν; Το ΝΑΤΟ υπάρχει για ανθρωπιστικούς σκοπούς; Η "ναφθαλίνη" ενοχλούσε το ίδιο και την εποχή του Διαφωτισμού; Ποιες είναι δηλαδή οι "καρμποναρισμένες" απόψεις της αριστεράς για να καταλάβω κι εγώ, ο αδαής; :worry:

Αλλά ακόμα κι αν κοινωνικέ λειτουργέ δεν πιστεύεις στις αξίες του ανθρωπισμού και θεωρείς τις γάτες στο σαλόνι πιο σημαντικές από τους Πακιστανούς στο Υπατία, δεν συμφωνείς ότι πρέπει να υπάρχει έστω ένα ανάχωμα στην Δεξιά; Σ' αυτή τη σαθρή ιδεολογία της ιδιώτευσης του κεφαλαίου και στα μονοθειστικά πρότυπα της αυτορυθμιζόμενης αγοράς με το "αόρατο χέρι"; Στην βάναυση εκμετάλλευση του άνθρωπου σε άνθρωπο, στη κρεατομάζα των μεταναστών, στους πολέμους και στις σφαγές;

Όλα αυτά εσύ τα βλέπεις μια @αύλα αντιδραστικής αντιπολίτευσης; :confused: Νομίζεις ότι το στοίχημα της αριστεράς είναι να καταλάβει την εξουσία; Αυτό νομίζεις;

Η αριστερά μάχεται να καταστήσει την εξουσία άχρηστη!

Aυτή η μόνιμη καταστροφολογία της αριστεράς,
η κλάψα,
η δογματική ,μονοκόμματη μιζερολαγνεία,
τα μια ζωή καταγγελτικά σύνδρομα υπόγειων συμφωνιών,
η καψούρα της -κολληματάρα- με το ΝΑΤΟ,
το γεγονός ότι μυρίζει ναφθαλίνη,
το γεγονός ότι οι τοποθετήσεις τους είναι καρμποναρισμένες , πανομοιότυπες, και τόσο μα τόσο προβλέψιμες,
το γεγονός ότι όταν είναι να ψηφίσουν ένα νομοσχέδιο,
πριν καν ακουσουν ποιο είναι αυτό τους βλέπεις να ψηφίζουν μαζικά ¨ΟΧΙ!!!!¨, -η αγαπημένη τους λέξη-

.....με κάνουν να πιστεύω ότι αν ποτέ έπαιρναν την εξουσία θα έτρωγαν μεγάλη ήττα...
η @άβλα τους είναι να ασκούν αντιδραστική αντιπολίτευση...
αλλά θα είχε ενδιαφέρον να τους δεις να ασκούν εξουσία.... θα αυτοαναιρούνταν εν ριπή οφθαλμού...
-δεν θα επεκταθώ σε περαιτέρω συζήτηση επί του θέματος...-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στα αστικά κόμματα του Συνασπισμού και του ΚΚΕ
Όχι αναφερεται σε κομματα της επαρχιας..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στα αστικά κόμματα του Συνασπισμού και του ΚΚΕ; Γιατί η γενίκευση περί "κλάψας" της αριστεράς μάλλον προσβάλει ψυχές ανθρώπων που έχουν δώσει τη ζωή τους για ισότητα, ελευθερία και κοινωνική δικαιοσύνη.

Εσύ δηλαδή αισθάνεσαι ότι όλα είναι ρόδινα ή μήπως οδεύουμε προς τη λύση των προβλημάτων; Δεν υπάρχουν υπόγειες συμφωνίες που πρέπει να καταγγελθούν; Το ΝΑΤΟ υπάρχει για ανθρωπιστικούς σκοπούς; Η "ναφθαλίνη" ενοχλούσε το ίδιο και την εποχή του Διαφωτισμού; Ποιες είναι δηλαδή οι "καρμποναρισμένες" απόψεις της αριστεράς για να καταλάβω κι εγώ, ο αδαής; :worry:

Αλλά ακόμα κι αν κοινωνικέ λειτουργέ δεν πιστεύεις στις αξίες του ανθρωπισμού και θεωρείς τις γάτες στο σαλόνι πιο σημαντικές από τους Πακιστανούς στο Υπατία, δεν συμφωνείς ότι πρέπει να υπάρχει έστω ένα ανάχωμα στην Δεξιά; Σ' αυτή τη σαθρή ιδεολογία της ιδιώτευσης του κεφαλαίου και στα μονοθειστικά πρότυπα της αυτορυθμιζόμενης αγοράς με το "αόρατο χέρι"; Στην βάναυση εκμετάλλευση του άνθρωπου σε άνθρωπο, στη κρεατομάζα των μεταναστών, στους πολέμους και στις σφαγές;

Όλα αυτά εσύ τα βλέπεις μια @αύλα αντιδραστικής αντιπολίτευσης; :confused: Νομίζεις ότι το στοίχημα της αριστεράς είναι να καταλάβει την εξουσία; Αυτό νομίζεις;

Η αριστερά μάχεται να καταστήσει την εξουσία άχρηστη!
Καταρχήν,
το να συμπεριλαμβάνεται στα επιχειρήματά σου, το γεγονός ότι έχω γατάκια ¨σαλονιού¨ όπως τα χαρακτηρίζεις,
να σου επισημάνω ότι όχι μόνο δεν ενισχύει τις θέσεις σου, αντιθέτως τις ¨φθηναίνει¨...
Θα μπορούσε να παραλειφθεί αυτό το σαθρό επιχείρημα,η επισήμανση τέλοςπάντων, -που δεν ξέρω αλήθεια τι προσπαθείς να υπογραμίσεις με αυτό.... ότι όποιος έχει ζωάκια, αυτόματα καθίσταται λιγότερο ανθρωπιστής;;;-, πάραυτα να σου επισημάνω ότι δεν υπάρχουν γατάκια, σκυλάκια, whatever, ¨σαλονιού¨, γενικότερα οι υπάρξεις δεν ¨τιτλοφορούνται¨,ούτε κατηγοριοποιούνται με τέτοιου είδους ρατσιστικά κριτήρια κατηγοριοποίησης... Το γεγονός ότι κάποιος επιλέγει να έχει ζωάκια, αυτόματα θεωρείς ότι του προσδίδει κάποια αποστασιοποίηση από τα κοινωνικά δρώμενα και τον καθιστά λιγότερο ενεργό, λιγότερο περεμβατικό, και λιγότερο ανθρωπιστή;;; Παρακαλώ, μην κάνεις τέτοια αυθαίρετα και πρόχειρα ψυχογραφήματα του ποδαριού,αφενός γιατί θίγεις μια μεγάλη κατηγορία συνανθρώπων σου, αφετέρου ...ενισχύεις την μονοδιάστατη προσέγγιση των πραγμάτων ,για άλλη μια φορά, του χώρου που υποστηρίζεις...
Καλώς ή κακώς, η αριστερά στη χώρα μας εκπροσωπείται και εκφράζεται κυρίως από αυτά τα δύο κόμματα,και κάποια μικρότερης δύναμης και εμβέλειας επίσης... Θεωρώ ότι δεν είναι οι καλύτεροι πρεσβευτές της περίφημης, κατά τ'άλλά, κατ'εμέ κομμουνιστικής θεωρίας... Σαφώς και η ¨κλάψα¨ σκιαγραφεί τις μόνιμες αντιδραστικές, καταγγελτικές τους θέσεις, με πλήρη απουσία γόνιμων , ρεαλιστικών και εφαρμόσιμων πρακτικά αντιπροτάσεων... Σημειωτέον, ¨προτάσεις¨ δεν θεωρώ τα αυθαίρετα λαϊκιστικά ευχολόγια -¨αύξηση μισθολογίων, αύξηση συντάξεων, αύξηση επιδομάτων¨ , που σαφώς και είναι πολύ πιασάρικα και δελεαστικά , αλλά δεν συνάδουν με ρεαλιστικές , εφαρμόσιμες αντιπροτάσεις, αλλά με ευσεβείς πόθους της κοκκινοσκουφίτσας...
Το ΝΑΤΟ σαφώς και δεν ενδύεται ανθρωπιστικό ρόλο,-ποιός το επικαλέστηκε αλήθεια αυτό;;; εγώ πάντως όχι!- ωστόσο δεν μπορεί ν'αποτελεί α πριόρι το εξιλαστήριο θύμα , που θα του πετάμε το μπαλάκι για όλα τα δεινά που μας συμβαίνουν... Καλό είναι οι επίσημες θέσεις ενός κόμματος , να συμπεριλαμβάνουν ισχυρές δόσεις αυτοκριτικής,που σαφώς και είναι μια πιο υπεύθυνη στάση, όπως να συμπεριλαμβάνουν και θέσεις απολογητικου χαρακτήρα,-αν κρίνουν ότι χρειάζεται- πχ για συνεργασίες με τη δεξιά κατά το παρελθόν, που συμπεριλαμβάνονται στο περίφημο ιστορικό της αριστεράς στη χώρα μας.... Πραγματικά είναι αντιφατικό, αυτοαναίρεση, και αυτοακύρωση η συνεργασία ¨μπουρζουαζίας-προλετάριων¨...Μια απίστευτη καινοτομία για την οποία μπορεί να ... υπερηφανεύεται η αριστερά, και ένα μεγάλο στίγμα για το κατά πόσο κρυστάλλινα και άρτια πρεσβεύει αυτό που επικαλείται ότι πρεσβεύει.... Για μένα ένα, επίσης, πολύ μελανό κεφάλαιο στο πώς εκφράζεται η αριστερά στη χώρα μας...
Η ¨ναφθαλίνη¨ είναι όρος που αναφέρεται στο πάγωμα της εξέλιξης,της διαμόρφωσης, της αναθεώρησης και στην θέαση των πραγμάτων με μια παροχυμένη και αναχρονιστική ματιά, και όχι με μια ματιά πιο σύγχρονη , σε σχέση με το εδώ και το τώρα, που ειναι το επιτακτικό αίτημα όλων μας, ειδικά των νέων...
Δεν νομίζω να προσβάλει κάποιος τους προκατόχους κάποιου χαρακτηρίζοντάς τον ¨κλάψα¨,παρά μονο αυτόν καθαυτόν στον οποίο αναφέρεται, αφού σε εκείνον αναφέρεται,και όχι στους προκατόχους του.... Αν σε χαρακτηρίσουν ¨κλάψα¨, θίγουν συγχρόνως αυτόματα και τους γονείς σου και τους προγόνους σου;;; Δια της ... επαγωγικής μεθόδου θεωρείς ίσως;;; Δεν νομίζω πως ευσταθεί και πολύ αυτό για το οποίο ενίστασαι...
Απ'την άλλη μεριά, η εγωκεντρική τάση των αριστερών να προσπαθούν να επικαρπώνονται και να οικειοποιούνται εκείνοι όλους τους αγώνες, -που σαφώς και τους έχουν ¨εξαργυρώσει¨ όλους φίλε μου,με χίλιους μύριους χειροπιαστούς τρόπους,και με το παραπάνω, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο- είναι επίσης παροιμιώδης... Πίστεψέ με, οι αγώνες δεν έχουν μόνο αριστερή απόχρωση ,όσο και αν οι αριστεροί θεωρούν ότι αποκλειστικά εκείνοι φέρουν μια ζωή το φλάμπουρο, και προσπαθούν να τους χρωματίσουν με κόκκινο χρώμα...Πχ ο αγώνας του Πολυτεχνείου... Σαφώς και δεν είναι ¨κόκκινη επανάσταση¨, όσο κ΄αν την φλερτάρουν την ιδέα... Οι αγώνες στη χώρα μας, δεν αποτελούν αποκλειστικό προνόμιο του αριστερού χώρου,παρότι επαναλαμβάνω προσπαθούν να τους επικαρπώνονται συνεχώς ως δικό τους κεκτημένο... ...έχουν αγωνιστεί χιλιάδες άνθρωποι , διαφόρων αποχρώσεων και καταβολών... Μην τους πετάμε στην κρεατομηχανή του μη αγώνα όλους τους άλλους...
Στο μόνο που συμφωνούμε, είναι στο τελευταίο που γράφεις, ότι
¨ Η αριστερά μάχεται να καταστήσει την εξουσία άχρηστη...¨
Σαφώς και το κάνει! Σαν τρωκτικό που ροκανίσει συνεχώς τα θεμέλια του οικήματος, και αφελώς τους διαφεύγει ότι ,αν το οίκημα πέσει, θα πλακώσει και τα ίδια τα τρωκτικά... Θεωρώ ότι ακόμα και αυτό θα τους χαροποιούσε, και ας ήταν αυτόματα και η ταφόπλακα όλων... τουλάχιστον θα επικυρώνονταν οι καταστροφολογικές μαντεψιές της Κασσάνδρας σωστές, οπότε αυτό ίσως να αξιολογείται πιο σημαντικό...
Μόνο αυτό κάνει,¨μάχεται να καταστήσει την εξουσία άχρηστη¨,
μην βοηθώντας ποτέ, στο να την καταστήσει περισσότερο χρήσιμη...
Οπότε κόμματα που έχουν θέσεις με αρνητικό πρόσημο και προσανατολιλσμό, με αφήνουν παγερά αδιάφορη...
Χαιρετίσματα από τα γατιά μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,903 μηνύματα.
Καταρχήν,
το να συμπεριλαμβάνεται στα επιχειρήματά σου, το γεγονός ότι έχω γατάκια ¨σαλονιού¨ όπως τα χαρακτηρίζεις,
να σου επισημάνω ότι όχι μόνο δεν ενισχύει τις θέσεις σου, αντιθέτως τις ¨φθηναίνει¨...
Θα μπορούσε να παραλειφθεί αυτό το σαθρό επιχείρημα,η επισήμανση τέλοςπάντων, -που δεν ξέρω αλήθεια τι προσπαθείς να υπογραμίσεις με αυτό.... ότι όποιος έχει ζωάκια, αυτόματα καθίσταται λιγότερο ανθρωπιστής;;;-, πάραυτα να σου επισημάνω ότι δεν υπάρχουν γατάκια, σκυλάκια, whatever, ¨σαλονιού¨, γενικότερα οι υπάρξεις δεν ¨τιτλοφορούνται¨,ούτε κατηγοριοποιούνται με τέτοιου είδους ρατσιστικά κριτήρια κατηγοριοποήσης... Το γεγονός ότι κάποιος επιλέγει να έχει ζωάκια, αυτόματα θεωρείς ότι του προσδίδει κάποια αποστασιοποίηση από τα κοινωνικά δρώμενα και τον καθιστά λιγότερο ενεργό, λιγότερο περεμβατικό, και λιγότερο ανθρωπιστή;;; Παρακαλώ, μην κάνεις τέτοια αυθαίρετα και πρόχειρα ψυχογραφήματα του ποδαριού,αφενός γιατί θίγεις μια μεγάλη κατηγορία συνανθρώπων σου, αφετέρου ...ενισχύεις την μονοδιάστατη προσέγγιση των πραγμάτων ,για άλλη μια φορά, του χώρου που υποστηρίζεις...

Επίτηδες έγραψα αυτό με τα "γατάκια σαλονιού" για να καταδείξω στους υπόλοιπους συμφορουμίτες πόσο οξύμωρο είναι το σχήμα που χρησιμοποιείς. Από τη μια αισθάνεσαι απεριόριστη ηθική ελευθερία να καταβαραθρώνεις έναν ολόκληρο κόσμο της Αριστεράς απ' την άλλη θίγεσαι στο "ατομικό", "υποκειμενικό", σκωπτικό - και ίσως λίγο ειρωνικό - σχήμα, ενός άγνωστου. Εσύ μιλάς σαν τη μανδάμ Σουσού, λες τα λογίδριά σου ελαφρά τι καρδία με γλώσσα απαξιωτική για έναν τεράστιο χώρο με οράματα και αγώνες και όταν κάποιος σε αντιμετωπίζει λίγο "εκνευρισμένα" σαν μια γνήσια γατουλολάβερ - που στο κάτω κάτω είσαι - ενίστασαι! :rolleyes:

Πάντως ειλικρινά δεν έχω τίποτα με τα γατάκια και τους φιλόζωους. Έχω κι εγώ γατάκια που ταίζω στην αυλή μου, μου αρέσει όμως να τα βλέπω ελεύθερα κι όχι με κορδελίτσες και λουράκια! :)

Στα υπόλοιπα που λες δεν θέλω να αναφερθώ. Σου θυμίζω μόνο ότι ακόμα και ένας νεοφιλελεύθερος όπως ο Παναγιώτης Γεννηματάς (επίτιμος Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων) συμφωνεί με την αναδιάρθωση του χρέους που φωνάζει εδώ και χρόνια η αριστερά (για περισσότερα εδώ).

Σου θυμίζω επίσης ότι τον Νόμο περί Ευθύνης Υπουργών δεν τον ψήφισε η Αριστερά αλλά τα δύο μεγάλα κόμματα εξουσίας (και πάλι εδώ).

Τα υπόλοιπα είναι λόγια ν' αγαπιόμαστε! :redface: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Επίτηδες έγραψα αυτό με τα "γατάκια σαλονιού" για να καταδείξω στους υπόλοιπους συμφορουμίτες πόσο οξύμωρο είναι το σχήμα που χρησιμοποιείς. Από τη μια αισθάνεσαι απεριόριστη ηθική ελευθερία να καταβαραθρώνεις έναν ολόκληρο κόσμο της Αριστεράς απ' την άλλη θίγεσαι στο "ατομικό", "υποκειμενικό", σκωπτικό - και ίσως λίγο ειρωνικό - σχήμα, ενός άγνωστου. Εσύ μιλάς σαν τη μανδάμ Σουσού, λες τα λογίδριά σου ελαφρά τι καρδία με γλώσσα απαξιωτική για έναν τεράστιο χώρο με οράματα και αγώνες και όταν κάποιος σε αντιμετωπίζει λίγο "εκνευρισμένα" σαν μια γνήσια γατουλολάβερ - που στο κάτω κάτω είσαι - ενίστασαι! :rolleyes:

Πάντως ειλικρινά δεν έχω τίποτα με τα γατάκια και τους φιλόζωους. Έχω κι εγώ γατάκια που ταίζω στην αυλή μου, μου αρέσει όμως να τα βλέπω ελεύθερα κι όχι με κορδελίτσες και λουράκια! :)

Στα υπόλοιπα που λες δεν θέλω να αναφερθώ. Σου θυμίζω μόνο ότι ακόμα και ένας νεοφιλελεύθερος όπως ο Παναγιώτης Γεννηματάς (επίτιμος Αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων) συμφωνεί με την αναδιάρθωση του χρέους που φωνάζει εδώ και χρόνια η αριστερά (για περισσότερα εδώ).

Σου θυμίζω επίσης ότι τον Νόμο περί Ευθύνης Υπουργών δεν τον ψήφισε η Αριστερά αλλά τα δύο μεγάλα κόμματα εξουσίας (και πάλι εδώ).

Τα υπόλοιπα είναι λόγια ν' αγαπιόμαστε! :redface: :D
ΟΚ... μιας και το θέμα μας είναι τα περί αναρχίας... το μόνο που μπορώ να σου πω για να το catευνάσω το όλο θέμα...-άλλωστε τις θέσεις μου τις ανέλυσα διεξοδικότατα, οπότε μην επαναλαμβανόμαστε, επανάληψη μήτηρ πάσης ανίας και πρωινιάτικο δεν λέει να φορτιζόμαστε, σε αντιπαραβολή λοιπόν με τα περί αναρχίας,
είναι ότι ακόμα και για τα γατάκια που φροντίζεις-και μπράβο! :) -, η άναρχη και free ζωή που σε όλους μας ,θεωρώ, αρέσει,
είναι δύσκολη και εμπεριέχει κινδύνους...
Μακάρι να μπορούσα να τα υιοθετήσω, για να έχεις και ακόμη καλύτερο πάτημα να μου... χώσεις :P -σαν ακόμα πιο υστέρω γατουλολόβερ-, αλλά θα με πετάξει ο άντρας μου από τον 6ο ,- που δεν ακολουθεί catα πόδας την γατομούρλα μου-, από τον 6ο του σπιτιού που catα τ'άλλα αποπληρώνω με δανειο, στην... catεστημένη τράπεζα, και πόόόσα μέτωπα ακόμα πια θ'ανοίξω;;;
Τα περί Μαντάμ Σουσού(ς) δεν με αφορούν....:pfff: γιατί αν άκουγε η Μαντάμ Σουσού πώς μιλάω στην real life θα κοκκίνιζε μοντιέ...:redface: ...εδώ δεν μπορώ να μιλάω όπως μου βγαίνει αυθόρμητο, γιατί... απλά δε λέει! ;)
Κορδελίτσες και λουράκια ούτε εγώ τους βάζω ! Προσπαθώ να περεμβαίνω catα το όσο δυνατόν λιγότερο στη φύση τους, κ'αν μου πεις ότι και η έγκλειστη ζωή στο διαμέρισμα είναι παρέμβαση -το ξέρω-,και σου λέω ότι απλά προσπαθώ να τους παρέχω μια ζωή προστατευμένη , από την ¨άναρχη¨ και δύσκολη ζωή του δρόμου... Εξιδανικευμένες catαστάσεις δυστυχώς δεν υπάρχουν ουτε στις γάτες...;)
Και ναι, ας εστιάσω σε catι που συμφωνούμε!:P :
Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε!:P
Και catω τα χέρια από τον Γεννηματά!:mad: Aααα... παναγιώτη γεννηματά λες.... νόμιζα ότι έλεγες για Γιώργο Γεννηματα...:ropalo:
catάλαβες;;;;;;;;:hmm:
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλό είναι οι επίσημες θέσεις ενός κόμματος , να συμπεριλαμβάνουν ισχυρές δόσεις αυτοκριτικής,που σαφώς και είναι μια πιο υπεύθυνη στάση,
ω ναι,,
υπαρχει περιπτωση ποτέ το κΚΕ να εκανε αυτοκριτικη και να ζηταγε συγνωμη?

αυτο θα εδειχνε πραγματικη δυναμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
ω ναι,,
υπαρχει περιπτωση ποτέ το κΚΕ να εκανε αυτοκριτικη και να ζηταγε συγνωμη?

αυτο θα εδειχνε πραγματικη δυναμη...
Συμφωνώ!:)
Θα ήταν μια καλή αρχή για όλα τα κόμματα...:)
Συνήθως οι συγνώμες που έχουν αναγκαστεί να ζητήσουν για ψηφοθηρικούς λόγους και για να κατευνάσουν το λαϊκό μένος,
είναι πολιτικές συγνώμες του τύπου.... ¨συγνώμη,...:redface: αλλά μας ανάγκασαν οι απέναντι και οι συνθήκες να πράξουμε έτσι...., όχι ότι εμείς δεν έχουμε μερίδιο ευθύνης,... μα σε σχέση με τα όσα έχουν κάνει οι απέναντι τα δικά μας είναι ψήγματα...¨
Και νομίζω ότι είναι μια καλή εποχή γι'αυτοκριτική απ'όλους μας...και έχουμε ανάγκη από ουσιαστικές συγνώμες... και έμπρακτες συν τοις άλλοις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,903 μηνύματα.
ω ναι,,
υπαρχει περιπτωση ποτέ το κΚΕ να εκανε αυτοκριτικη και να ζηταγε συγνωμη?

αυτο θα εδειχνε πραγματικη δυναμη...

Αφού μάθαμε τι είσαι, γιατί προβοκάρεις τώρα;

Υπάρχει περίπτωση το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ να καταργήσουν το Νόμο περί Ευθύνης Υπουργών; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αφού μάθαμε τι είσαι, γιατί προβοκάρεις τώρα;

Υπάρχει περίπτωση το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ να καταργήσουν το Νόμο περί Ευθύνης Υπουργών;
μεγαλε,,για να μιλησουμε καθαρα..

τα δυο μεγαλα κομματα κανουν οτι κανουν..αλλα για τη φιγουρα,,εχουν ζητησει συγνωμη και εχουν παραδεχτει λαθη..(ασχετα αν μας δουλευουν και τα ξανακανουν παλι)
Υπάρχει περίπτωση το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ να καταργήσουν το Νόμο περί Ευθύνης Υπουργών;
αυτο ειναι η διορθωση του λαθους,,αλλη υποθεση ,εγω λεω για την παραδοχη του..

ομως τα κομματα της αριστερας και ειδικα το ΚΚΕ ειναι μπετον..δεν εχει παραδεχτει ποτέ σχεδον λαθος,,ή να πει συγνωμη,,..!
(που και αν δεν εκανε στην Ιστορια του)ο Πάπας ειναι, ο ασφαλτος?:worry:

δειχνει βασικα την νοοτροπια των μικρων τσιμεντενιων κομματων

πανω απο ολα ειναι το κομμα,,και δεν κανει ποτέ λαθος.

όπως οι μεγαλοπαπαδες δεν θα παραδεχτουν ποτέ οτι η Εκκλησια σαν οργανισμος εκανε λαθος..τετοια τυφλη πιστη μιλαμε..

πιστευε και μη ερευνα..

απιστευτα ανωριμη για μενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Αφού μάθαμε τι είσαι, γιατί προβοκάρεις τώρα;

Υπάρχει περίπτωση το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ να καταργήσουν το Νόμο περί Ευθύνης Υπουργών; :hmm:
Βρε συ.... οκ, ¨είμαι¨! ... :) (¨είσαι και φαίνεσαι¨ μπορεί να μου πει κάποιος! :hehe:)
Τί σημαίνει ¨είμαι¨;;;
¨Είμαι¨;;;:hmm:
Είναι λίγο αγκυροβόλημα αυτό το ¨είμαι-είσαι -είναι¨...
Δεν είμαι από τους ψηφοφόρους που τσιμεντώνουν σε μία άποψη και δια βίου ψηφίζουν ...¨γονιδιακά¨ -catι σαν οικογενειακή κληρονομία και υποχρέωση ένα πράμα- , νομοτελειακά ένα κόμμα...
Έχω ξεκάθαρα κάποια πράγματα μέσα μου, ας πούμε ότι...
1- (και κύριο)...catά το ¨φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα¨, δεν επικροτώ την αποχή σαν στάση... Θέλουν να με πετάξουν έξω απ΄το χορό,οκ, αλλά εγώ από μόνη μου δεν θα βγω, χορεύω -δεν χορεύω καλά... -ένα το κρατούμενο...-
2- έχω αποκρυσταλλώσει ότι έχω θέσεις αντι-δεξιές...όσο κ'αν παλατζάρω γενικά στη ζωή μου, σ'αυτό θεωρώ ότι είμαι και θα είμαι σταθερή...
3- η κομμουνιστική θεωρία,κοινωνικοπολιτικό κίνημα, όπως θες πέστο, μου είναι δελεαστική, αλλά ο τρόπος που εκφράζεται μου βγάζει τρελλή αντίδραση...
4- Τα άτομα που είναι όπου φυσάει ο άνεμος,μία εδώ , μία εκεί, μία παραπέρα, επίσης δεν μου κάθονται καλά...
5- άγομαι και φέρομαι γύρω από τις σοσιαλιστικές αρχές, αλλά επειδή για μενα ήταν αρχές και για κάποιους απ'αυτούς -πολλούς αν θες, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί- δεν ήταν αρχές , αλλά αρ@ίδια.... δεν σου κρύβω ότι απεμπόλησα... στις τελευταίες πχ εκλογές, ψηφίσα catι άλλο, αλλά ψηφίσα...
Ωστόσο βλέπω προσπάθειες,βλέπω ότι έχουν πετάξει πολύ δουλειά στο χαος -ναι, ευθύνονται ΚΑΙ αυτοί, συμφωνώ και επαυξάνω--, προσπάθειες για μένα πολύ περισσότερες απ'οποιεςδήποτε πρώην κυβερνήσεις όλων των χρωμάτων, ξέρω ότι όποιος κ'αν ήταν πάνω το ίδιο μονοπάτι θα είχε ακολουθήσει αναπόφευκτα -άσχετα τί λένε όλοι αντιπολιτευτικά-, από κει και πέρα, συμβόλαιο δεν έχω υπογράψει με την ΠΑΣΠ... Προσπαθώ να έχω κριτική ικανότητα σύμφωνα με τις δυνατότητές μου και τη νοημοσύνη μου, και τί θελεις να σου πω;;; Ότι δεν έχουν κάνει -ΤΙΣ-άπειρες μα@ακίες;;; Δεν θα στο πω... Τώρα αν αυτό που εγώ αποκαλώ προσπάθειες , εσύ το θεωρείς δεν ξέρω πώς... ξεπούλημα; hardcore πορνό, οκ... Ο καθένας έχει την άποψή του!
Αλλά κάπου εκεί τριγύρω τριγυρνάω..ΤΡΙΓΥΡΩ! Όχι πάντα ντε και καλά μέσα.... Δεν έχω πρόβλημα να... κερατώσω το ΠΑΣΟΚ...
Το έκανα και μια χαρά ένιωσα και ήταν...
Για την catάργηση του νόμου περί Ευθύνης Υπουργών, τί θέλεις να σου πω ;; ;Oτι δεν είμαι υπερ;;; Σαφώς και είμαι!
Αλλά αλλαξοκωλιές έχουν κάνει όλοι εκεί μέσα και ποιος θα αναλάβει να στήσει την κρεμάλα, αφού θα φάει και την κεφάλα του;;;... πράσινοι, κοκκινοι -ναι, και αυτοί οι ηθικολόγοι-, μπλε...- καλάααα...αυτοί ήταν οι leaders- της αλλαξοκωλιάς, και με καλό μπροστάρη...
Είναι η προσωπική μου άποψη, οκ;;; Η προσωπική μου άποψη!!!!
χα χα χα χα χα χα χα!!! Ε-ΣΤΕΚΙKO φακέλωμα! :P
χα χα χα χα χα!!! Parafernalia τώρα είδα ότι απευθυνόσουν στον Άγγελο, εγώ νόμιζα ότι απευθυνόσουν σε μένα, και έβγαλα τα πολιτικά μου εσώψυχα!!!:hehe: Δε γα#ιέται;;; Aργά ή γρήγορα θα το τρώγαμε το φακέλωμα!!!:P Κάλλιο μια ώρα αρχίτερα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
μεγαλε,,για να μιλησουμε καθαρα..

τα δυο μεγαλα κομματα κανουν οτι κανουν..αλλα για τη φιγουρα,,εχουν ζητησει συγνωμη και εχουν παραδεχτει λαθη..(ασχετα αν μας δουλευουν και τα ξανακανουν παλι)
αυτο ειναι η διορθωση του λαθους,,αλλη υποθεση ,εγω λεω για την παραδοχη του..

ομως τα κομματα της αριστερας και ειδικα το ΚΚΕ ειναι μπετον..δεν εχει παραδεχτει ποτέ σχεδον λαθος,,ή να πει συγνωμη,,..!
(που και αν δεν εκανε στην Ιστορια του)ο Πάπας ειναι, ο ασφαλτος?:worry:

δειχνει βασικα την νοοτροπια των μικρων τσιμεντενιων κομματων

πανω απο ολα ειναι το κομμα,,και δεν κανει ποτέ λαθος.

όπως οι μεγαλοπαπαδες δεν θα παραδεχτουν ποτέ οτι η Εκκλησια σαν οργανισμος εκανε λαθος..τετοια τυφλη πιστη μιλαμε..

πιστευε και μη ερευνα..

απιστευτα ανωριμη για μενα..
Έλα ντε.... η εκκλησία γιατί δεν βάζει ένα χεράκι στην απόσβεση του χρέους, που έχει υποτίθεται κοινωνικοπρονοιακοηθικοπλαστικό και πανανθρώπινο χαρακτήρα.... λέμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Έλα ντε.... η εκκλησία γιατί δεν βάζει ένα χεράκι στην απόσβεση του χρέους, που έχει υποτίθεται κοινωνικοπρονοιακοηθικοπλαστικό και πανανθρώπινο χαρακτήρα

για να έχουμε κάτι να συζητάμε στα φόρουμ βράδυ σαββάτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,903 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος:
ομως τα κομματα της αριστερας και ειδικα το ΚΚΕ ειναι μπετον..δεν εχει παραδεχτει ποτέ σχεδον λαθος,,ή να πει συγνωμη,,..!

Δεν έχω καμία σχέση με το ΚΚΕ αλλά μπορώ να καταθέσω στα υπέρ ότι η Παπαρήγα έχει παραδεχτεί ουκ ολίγες φορές λάθη που έχουν γίνει στην εκατονταετή ιστορία του κομμουνιστικού κόμματος.

χα χα χα χα χα!!! Parafernalia τώρα είδα ότι απευθυνόσουν στον Άγγελο, εγώ νόμιζα ότι απευθυνόσουν σε μένα, και έβγαλα τα πολιτικά μου εσώψυχα!!!:hehe: Δε γα#ιέται;;; Aργά ή γρήγορα θα το τρώγαμε το φακέλωμα!!!:P Κάλλιο μια ώρα αρχίτερα!:P

Καλή μου Μαρίνα, εσένα σε συμπάθησα αλήθεια....τις ΠΑΣΠίτισες όμως ΠΟΤΕ! :P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δεν έχω καμία σχέση με το ΚΚΕ αλλά μπορώ να καταθέσω στα υπέρ ότι η Παπαρήγα έχει παραδεχτεί ουκ ολίγες φορές λάθη που έχουν γίνει στην εκατονταετή ιστορία του κομμουνιστικού κόμματος.



Καλή μου Μαρίνα, εσένα σε συμπάθησα αλήθεια....τις ΠΑΣΠίτισες όμως ΠΟΤΕ! :P :hehe:
Και εγώ σε συμπάθησα!...:redface:
Το έχω αυτό το σύνδρομο..:redface: πρέπει να πλακωθώ πρώτα με κάποιον για να τον συμπαθήσω...:redface:
Μάλλον τον τσεκάρω! :P
υγ, μπορώ να πω catι πάνω σ'αυτό που είπες για τις πασπίτισες;;;
Ρατσιστικούλι θ'ακουστεί , αλλά είναι απλά χιούμορ!!!!...
Καλύτερα να ψαχτείς για γκόμενα στις ΠΑΣΠίτισες ή στις ΔΑΠίτισες,
-αν σε υποχρέωναν ντε και καλά να επιλέξεις από τους οργανωμένους πολιτικούς χώρους-
παρά στις κνίτισες...
Αγαπάνε τη φροντίδα του κόμματος 100.000 φορες πιο πολύ από την φροντίδα του εαυτού τους!:hehe:
-με εξαίρεση την κολλητή μου- :pfff:
Ξεκίνα γ'αρχή δωρίζοντάς της ένα καλό ξυραφάκι, μία αποτριχωτική, ένα άρωμα,ένα καλό τσιμπιδάκι φρυδιών -από τα μεγάλα- ,κάντην μια περατζάδα από κανα κομμωτήριo, πες της -με τρόπο- ότι υπάρχουν και άλλα ρούχα εκτός των unisex και των καρό πουκάμισων, και ξεκίνα με τα βασικά.... ότι υπάρχει ζωή και πέρα από το ΚΚΕ...
(Με τρόπο πες το αυτό γιατί θα σε χυλοπιτιάσει σε χρόνο d/t! :hehe: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top