Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,047 μέλη και 2,411,865 μηνύματα σε 75,402 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 651 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

To φαινόμενο Herbalife και άλλες πυραμίδες: Απάτη;

Τι πιστεύετε; Αληθεύει ότι βγάζεις πολλά χρήματα από αυτά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
Βγάζεις τα άντερα σου με σκληρή δουλειά
5
7,46%
Μπα! ότι και να κάνεις άσπρη μέρα δεν βλέπεις!
21
31,34%
Δεν Ξέρω - Δεν Απαντώ
23
34,33%
Ναι αλλα μονο η συντριπτική μειοψηφία των μελών
18
26,87%

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Hunter έγραψε: στις 01:29, 11-12-07:

πριν μερικούς μήνες είχα παρακολουθήσει την εκπομπή σε ένα κανάλι που έκανε ο Ευαγγελάτος για αυτό το φαινόμενο που λέγετε Herbalife.

ποια η γνώμη σας; στέκουν αυτά που λένε ότι μπορείς να βγάλεις τα άντερα σου σε χρήματα; η μουφα το καρπούζι;

εμένα με απασχολεί το θέμα και προσωπικά διότι ασχολείται η αδελφή μου με αυτό, αλλά δεν βλέπω (εγώ τουλάχιστον) προοπτικές.

Τα προϊόντα που βγάζουν τα έχετε δοκιμάσει;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,431 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε: στις 01:35, 11-12-07:

για τις γνωστές "αλυσίδες" μιλάς?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Hunter έγραψε: στις 01:37, 11-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
για τις γνωστές "αλυσίδες" μιλάς?
για αυτες ακριβως μιλαω!
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,524 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε: στις 01:45, 11-12-07:

Λυπάμαι που απαντάω ξερά με ένα link, αλλά θυμάμαι ότι παλαιότερα που με είχε απασχολήσει το θέμα, βρήκα αρκετές πληροφορίες στο site αυτό:

http://www.geocities.com/apatesgr/

Μιλάει και για το Herbalife συγκεκριμένα
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε: στις 01:59, 11-12-07:

Δημητρη το εχω δει αυτο το λινκ που δινεις, και αυτο σταθηκε αφορμη να ανοιξω το θεμα
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 01:59, 11-12-07:

ολα αυτα που κανουν chain (αλυσιδωτο) μαρκετινκ ειναι επικερδη για οσους ειναι στην κορυφη της πυραμιδας...και μονο για αυτους.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 08:18, 11-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ολα αυτα που κανουν chain (αλυσιδωτο) μαρκετινκ ειναι επικερδη για οσους ειναι στην κορυφη της πυραμιδας...και μονο για αυτους.
ακριβώς
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,450 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 09:57, 11-12-07:

Βασικά συμφωνώ ότι κέρδος βγάζεις μονο αν ανεβείς ψιλά. Ναι, βγάζεις, αλλα είναι ένα περίεργο σύστημα.
Όσο για τα αλλα, ένας φίλος μου είναι/ήταν μέσα σε αυτά, του έστειλα email και θα επανέλθω...
Γενικά έχω πολύ αρνητική εικόνα, for the record.
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,364 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 10:05, 11-12-07:

Ειχα πάει σε σεμηνάριο όταν δεν είχα δουλειά, είμαι άνθρωπος που κάνω τα παντα για το χαρτζιλίκι όταν δεν έχω άλλους πόρους, πήγα λοιπόν με τον άντρα και κουφάθηκα.

Ηταν όλα τόσο ψέυτικα, τόσο ίδια, τόσο δασκαλεμένα, όλοι τους ήξεραν τι έλεγαν για να τραβήξουν την περιέργια, η αγορά των προιόντων μας είπαν είναι υποχρεωτική και μόνο έτσι μπορούσες να δοκιμάσεις κάτι σαν γέυση.

Προσωπικά δεν δέχτικα και δεν πίστεψα κάτι πάνω σε αυτό, δεν πιστέυω ότι έχει κάποια διαφορά το δικό του τσάι με το τσάι που μαζέυει η γιαγιά μου απο το βουνό, ούτε το κακάο με όποια γνωστή μάρκα.

Πιστέυω ότι είναι καραπατάτα, είχε πεί για αδυνάτισμα π.χ. και έλεγε τα εξείς

-πίνοντας αυτό το ιδικό ρόφιμα, με καλή διατροφή και λίγη άσκηση θα έχει φανταστικά αποτελέσματα...

Μα καλά ρε φίλε, άν είχα υγειηνή διατροφή και άσκηση ποιός ο λόγος να πάρω το κοριοζούμι που με ταίζεις;

Πιστέυω ότι έτσι λειτουργεί, δεν μπορείς να λές ότι κάνουν θάυματα και να ζητάς να κάνει κάποιος εξτρά γυμναστικές διατροφές, δεν γίνετε, ο απελπισμένος δεν το καταλαβένει αλλα ένας νορμάλ μπορεί να σκευτεί μια χαρά
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 10:24, 11-12-07:

Ναι, αυτό με το τουπέ το έχω αντιληφθεί κι εγώ. Μου έλεγε αυτό το παιδί, που γενικά είχε μια megalomania, ότι "ρε συ, ο άλλος ήταν 35 και είχε πάρει μέσα σε 5 μήνες δουλειάς για τη Herbalife BMW X5! Και μιλάμε είχαν όλοι τέλεια σώματα. Και πολύ ευγενικοί ." Μεταφράστε μονοι σας...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,364 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 11:06, 11-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ναι, αυτό με το τουπέ το έχω αντιληφθεί κι εγώ. Μου έλεγε αυτό το παιδί, που γενικά είχε μια megalomania, ότι "ρε συ, ο άλλος ήταν 35 και είχε πάρει μέσα σε 5 μήνες δουλειάς για τη Herbalife BMW X5! Και μιλάμε είχαν όλοι τέλεια σώματα. Και πολύ ευγενικοί ." Μεταφράστε μονοι σας...
Οταν πάς είναι σαν γκρούπ θέραπει.

-γεια σας είμαι η Μαρία, είμαι 25 χρονών και είμαι κομμώτρια
-Τι κάνεις εδώ Μαρία;Ρωτάει ο μεγάλος..
-Η κομμωτική δεν μου έδεινε αρκετά χρήματα και αποφάσισα να δώ πώς λειτουργεί το πρόγραμμα.
-Πόσα έπαιρνες πρίν Μαρία; ξαναρωτάει
-Επαιρνα πολλύ λίγα και αυτό επειδή όταν ήθελαν με φώναζαν, τώρα πιά δεν έχω πρόβλημα όσο δουλέψω τόσα θα πάρω..
-Και δουλέυεις πολλύ;
-Οχι, μόνο με 4 ώρες την ημέρα βγάζω και 1000 ευρώ με μεγάλη ευκολία...

Και μετά χειροκροτούν οι άλλες καρακάξες και η κάθε μία λέει την εργασία της και πόσα πέρνει..

Η φάση είναι ότι καμία δεν λέει ότι πέρνει κάτω απο 1000 ευρώ και καμία ότι δουλέυει πάνω απο 6 ώρες

Γίνετε να βάλετε άλλο στην δημοσκόπηση; υπάρχουν και άλλες γνώμες δεν είναι δύο άκρα μόνο καλέ
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε: στις 11:30, 11-12-07:

Γιατί τόσο αρνητικοί βρε παιδιά;

Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι μπορείς να κερδίσεις λεφτά αν το κυνηγήσεις! Βέβαια δεν ξέρω αν Herbalife είναι σαν την Oriflame. Για την ακρίβεια είμαι στην Oriflame εδώ και 2 μήνες και χωρίς να έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου (ποια συνέδρια μου λέτε δηλαδή; )ήδη από τον δεύτερο μήνα (που είναι και μόνο 10 του μηνός ακόμη) έχω αρχίσει να κερδίζω λεφτά! Μέχρι το τέλος του Δεκεμβρίου ελπίζω να έχω κερδίσει ένα μικροποσό. (όχι τίποτε σπουδαίο αλλά χαμένη δεν θα βγω) Kαι όλα αυτά από τα ελάχιστα μέλη που έκανα. Βασικά το καλύτερο είνaι να πείσεις τα μέλη σου να το κυνηγήσουν οπότε κάνουν αυτοί τη δουλειά για σένα

Πιστεύω ότι αν το κυνηγήσει κανείς μπορεί να κερδίσει κάποια ποσά ή τουλάχιστον να παίρνει τα καλλυντικά του δωρεάν

Δεν ξέρω βέβαια αν η Herballife είναι η ίδια περίπτωση. Γιατί η Oriflame έχει τόσο χαμηλές τιμές που όντως συμφέρει πολύ στον καταναλωτή είτε την έχει για προσωπικές του αγορές είτε για να βγάλει λεφτά!

Πω πω, ζωντανή διαφήμιση είμαι! Όποιος θέλει να γίνει μέλος ας μου στείλει πμ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 11-12-07 στις 11:47.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,470 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε: στις 12:45, 11-12-07:

Πρόκειται για σύστημα "πυραμίδας", όπου όσους περισσότερους γράψεις εσύ και όσους περισσότερους γράψουν αυτοί που έγραψες, τόσα περισσότερα κερδίζεις; Έτσι είχε καταρεύσει η οικονομία της Αλβανίας και οι Αλβανοί άρπαξαν τα Καλασνίκωφ. Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τέτοιες δουλειές, συνήθως αποδεικνύονται πατάτες.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 14:05, 11-12-07:

Οι πυραμίδες είναι μια ερασιτεχνική μορφή διάδοσης μιας εταιρίας. Το θέμα είναι για να εξελιχθεί κάποιος σε ένα τέτοιο παιχνίδι πρέπει να αναπτύξει μόνος του το Marketing. Αλλά από την στιγμή που μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο για ποίο λόγο να μην δοκιμάσει μόνος του;
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε: στις 14:07, 11-12-07:

Πανο, δεν καταλαβα τιποτα απο ολα αυτα που ειπες, η ειμαι πολυ γκαου η γερασα υπερβολικα.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 14:14, 11-12-07:

Το "πολυεπίπεδο" σύστημα, κοινώς Πυραμίδα, είναι ένα είδος marketing. Έχει εχθρούς και φίλους. Θα επανέλθω με κάτι άρθρα που βρήκα, αφού τα μεταφράσω... Κάτι ελληνικά είναι εδώ:

http://herbalifegr.blogspot.com/
http://hellastv.blogspot.com/2007/03/herbalife.html
http://www.geocities.com/apatesgr/interview.htm
http://www.forums.gr/archive/index.php/t-8037.html
(see "Trifyllenia" user)
http://www.insomnia.gr/vb3/archive/index.php/t-112122.html
http://insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=38782

(sorry για τα τεραστια links)
Hunter, μονο για το οικονομικό ρωτάς?

Οι παραπάνω πηγες είναι μονο εμπειρίες και τίποτα επιστημονικό, απλά είπα να τις βάλω.

http://www.ftc.gov/bcp/conline/pubs/alerts/pyrdalrt.shtm
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 14:19, 11-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
Πανο, δεν καταλαβα τιποτα απο ολα αυτα που ειπες, η ειμαι πολυ γκαου η γερασα υπερβολικα.
Στην πυραμίδα σου δίνουν κάποια προϊόντα για να τα πουλήσεις. Ωστόσο εσύ πρέπει να σκεφτείς τον τρόπο που θα έχεις ικανοποιητικές πωλήσεις. Αν έχει κάποιος την δυνατότητα να σκεφτεί τέτοιους τρόπους γιατί να μην δοκιμάσει μόνος του να πουλήσει κάτι χωρίς πυραμίδες κτλ;
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε: στις 14:21, 11-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Στην πυραμίδα σου δίνουν κάποια προϊόντα για να τα πουλήσεις. Ωστόσο εσύ πρέπει να σκεφτείς τον τρόπο που θα έχεις ικανοποιητικές πωλήσεις. Αν έχει κάποιος την δυνατότητα να σκεφτεί τέτοιους τρόπους γιατί να μην δοκιμάσει μόνος του να πουλήσει κάτι χωρίς πυραμίδες κτλ;
α γεια σου , τωρα σε καταλαβα

τα προιοντα ομως που θα τα βρεις;
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,504 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 14:26, 11-12-07:

Για εμενα που δεν εχω καταλαβει τπτ θα μου εξηγισετε; Δλδ τι δουλεια υποτιθετε οτι κανει ο αλλος τοσο λιγες ωρες και βγαζει αυτα τα λευτα; Και αν δεν στεκι αυτο τοτε που βρησκωνται ολοι αυτοι να πουνε οτι βγαζουν τοσα με τοση λιγη δουλεια;
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε: στις 14:57, 11-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Για εμενα που δεν εχω καταλαβει τπτ θα μου εξηγισετε; Δλδ τι δουλεια υποτιθετε οτι κανει ο αλλος τοσο λιγες ωρες και βγαζει αυτα τα λευτα; Και αν δεν στεκι αυτο τοτε που βρησκωνται ολοι αυτοι να πουνε οτι βγαζουν τοσα με τοση λιγη δουλεια;
Τασο, στα λενε ολα ωραια και ομορφα, στο ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ευκολο αλλα δεν ειναι, στην ουσια δουλευεις για αυτον που σε εγραψε στο προγραμμα αυτο, εαν δεν γραψεις εσυ κανεναν την πατησες, μενεις στασιμος και μετα λογωδοτεις στον αποπανω σου
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Το φαινόμενο Roosh V - Από meetmeinmontauk
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-02-16 στις 18:28.
    • Tο φαινόμενο "the hunt'' - Από hack3r
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-07-14 στις 01:34.
    • Το φαινόμενο Salvador Dali - Από swamps
      Το θέμα έχει λάβει 81 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εικαστικές τέχνες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-06-09 στις 13:16.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα