Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,011 μηνύματα σε 96,054 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 886 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 414)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
155
37,44%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
49,76%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,14%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,66%

TaSsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη TaSsa
H TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H TaSsa έγραψε στις 21:33, 29-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Πιο πολυ προκαλουνε οι straight macho αντρες...Παρα οι gay...
ναι εχεις ενα δικιο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 21:34, 29-12-11:

Υπέρ όσων διατηρούν low profile φυσικά, είτε πρόκειται για gay, είτε transexual είτε δεν ξέρω εγώ τί άλλο. Εγώ πχ. είμαι αθείστρια, δεν βγαίνω στους δρόμους με ταμπέλες να το διαλαλώ....

Άσε που είναι κάπως hot... **perv**

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,946 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 22:24, 29-12-11:

Δεν εχω κανενα προβλημα...ο καθενας κανει οτι θελει στο κρεβατι του!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:29, 30-12-11:

Με ποιο τρόπο σε έχει προκαλέσει κάποιος εσένα;
αμα βγαινουν και το κανουν στο δρομο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 30-12-11 στις 12:26. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 12:33, 01-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Αυτή η καραμέλα στο λαιμό μού κάθεται.... Με ποιο τρόπο σε έχει προκαλέσει κάποιος εσένα;
Αλήθεια και μένα μου χτυπάει κάπως αυτή η ατάκα. Πλέον την μεταφράζω για κάποιες περιπτώσεις ''σαφώς και δε συμφωνώ με την ομοφυλοφιλία αλλά στο πλαίσιο του να φανώ πολιτισμένος να χαιρέσαι που σου δίνω το ελεύθερο να κάνεις αυτό που κάνεις ''

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αμα βγαινουν και το κανουν στο δρομο
Διότι ως γνωστό οι γκέι έχουν μια τάση να το κάνουν στο δρόμο.Κάθε μέρα τους βλέπεις.Τι να πώ ,ελπίζω αυτό Άγγελε να μην προέρχεται από κάποια στερεοτυπική θεώρηση γιατί αν ναί τότε γηράσκω αει διδασκόμενος.

Αρχική Δημοσίευση από Katara

Άσε που είναι κάπως hot... **perv**
Αυτό άραγε ισχύει;Έχω κάποιες φορές ακούσει πως μερικές γυναίκες βρίσκουν ''ενδιαφέρουσα'' την αντρική ομοφυλοφιλία στις ''ελαφριές ή συναισθηματικές'' εκφράσεις της.

Θυμάμαι μάλιστα που διάβαζα ένα άρθρο από το division of gay psychology (British Psychological Society) και είχαν βρεί ένα σημαντικό αριθμό στρέητ γυναικών να τους αρέσει η θέα ενός τρυφερού/σέξυ γκέι φιλιού μεταξύ ανδρών (ειδικά εαν οι άντρες ήταν σχετικά σέξυ). Επίσης το ίδιο φαινόταν να ισχύει σε ότι αφορούσε ερωτική πλοκή γκέι ζευγαριών στον κινηματογράφο,στην τηλεόραση κτλ.

Κάποια βοήθεια από τις γυναίκες του φόρουμ ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 01-01-12 στις 12:59. Αιτία: προσθήκη
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:15, 01-01-12:

Διότι ως γνωστό οι γκέι έχουν μια τάση να το κάνουν στο δρόμο.
ασχετο,,

δεν ειπα οτι το κανουν,απλα πως μπορει να προκαλεσουν..

επειδη ειπε η χιμελα οτι και πως μπορει να προκαλεσουν

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,785 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 17:27, 01-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ασχετο,,

δεν ειπα οτι το κανουν,απλα πως μπορει να προκαλεσουν..

επειδη ειπε η χιμελα οτι και πως μπορει να προκαλεσουν
Να υποθέσω αντίστοιχα ότι το ίδιο ισχύει και για τους straight?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:02, 01-01-12:

Να υποθέσω αντίστοιχα ότι το ίδιο ισχύει και για τους straight?
στο θεμα του δημοσιου σεξ ναι,,ο νομος δεν κανει διακριση σε αυτο ..

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:23, 01-01-12:

βρε κορίτσια,θα μου απαντήσει καμιά σας σε αυτό που ρώτησα παραπάνω.Είναι γενικευμένο φαινόμενο αυτό ; Με έχει φάει η περιέργεια να δώ τι θα πουν οι δεσποσύνες του φόρουμ

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:35, 01-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από panos28
Αυτό άραγε ισχύει;Έχω κάποιες φορές ακούσει πως μερικές γυναίκες βρίσκουν ''ενδιαφέρουσα'' την αντρική ομοφυλοφιλία στις ''ελαφριές ή συναισθηματικές'' εκφράσεις της.

Θυμάμαι μάλιστα που διάβαζα ένα άρθρο από το division of gay psychology (British Psychological Society) και είχαν βρεί ένα σημαντικό αριθμό στρέητ γυναικών να τους αρέσει η θέα ενός τρυφερού/σέξυ γκέι φιλιού μεταξύ ανδρών (ειδικά εαν οι άντρες ήταν σχετικά σέξυ). Επίσης το ίδιο φαινόταν να ισχύει σε ότι αφορούσε ερωτική πλοκή γκέι ζευγαριών στον κινηματογράφο,στην τηλεόραση κτλ.

Για μένα όχι. Δηλαδή μπορεί να δω αυτούς τους άντρες και να μου αρέσουν σεξουαλικά, αλλά από τη στιγμή που δω μπροστά στα μάτια μου οτι είναι gay, θα πω "κρίμα" και θα πάω παρακάτω.Κρίμα θα πω γιατί δεν μπορώ να τους έχω εγώ, όχι επειδή είναι gay! (προλαβαίνω τον Άγγελο).

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:47, 01-01-12:

Κρίμα θα πω γιατί δεν μπορώ να τους έχω εγώ, όχι επειδή είναι gay! (προλαβαίνω τον Άγγελο).
πώς με ξερειιςς...

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 21:17, 01-01-12:

Για μένα όχι. Δηλαδή μπορεί να δω αυτούς τους άντρες και να μου αρέσουν σεξουαλικά, αλλά από τη στιγμή που δω μπροστά στα μάτια μου οτι είναι gay, θα πω "κρίμα" και θα πάω παρακάτω.Κρίμα θα πω γιατί δεν μπορώ να τους έχω εγώ, όχι επειδή είναι gay! (προλαβαίνω τον Άγγελο).

Σε ευχαριστώ Σύλβια για την απάντηση.Αν και νομίζω (αν αναλύω καλά την απάντηση σου) έχεις απαντήσει περισσότερο με ''σεξουαλικά'' κριτήρια παρά με αυτό που έλπιζα να ''ξυπνήσω'' στις γυναίκες του φόρουμ.Δηλάδη έκανα επίκληση στην ''αναλυτικότητα'' τους καθώς στον τρόπο με το οποίο προσεγγίζουν cognitively την ρομαντική και συναισθηματική έλξη η οποία τους προσέγγιση μάλλον από ότι μας πληροφορεί η ψυχολογία είναι διαφορετική στα δύο φύλα.

Έχουμε ήδη καλούς λόγους να θεωρούμε πως εμείς οι άντρες δρούμε λίγο περισσότερο σεξουαλικά από τις γυναίκες (πράγμα για το οποίο κάνει λόγο και το άρθρο που ανάφερα) ενώ εσείς οι γυναίκες ειδικά σε ότι αφορά την ρομαντική και συναισθηματική έλξη (romantic and emotional attractions όπως λέει η APA) διαφέρετε από εμάς.

Οπότε τι λέτε να το βάλουμε αυτό σε τέστ και εδώ; Λέω λοιπόν να κάνουμε ένα μικρό,πολύ μικρούτσικο ''πειραματάκι'' Έφαγα τον τόπο λοιπόν και βρήκα το παρακάτω βιντεάκι το οποίο νομίζω κάνει για τις ανάγκες του παραπάνω ερωτήματος μου.Για να μην βγούμε οφ τόπικ όμως θα ήθελα να περιοριστούμε σε θετικές ή αρνητικές ψήφους από γυναίκες.

Εξηγώ:

1.Αρχικά θα ήθελα μόνο γυναίκες να συμμέτεχουν σε αυτό το ''πειραματάκι''
2. Θα ήθελα όσες γυναίκες βρίσκουν ότι το παρακάτω βίντεο τους αρέσει να αξιολογήσουν με θετική ψήφο το παρόν πόστ και σε όσες δεν τους αρέσει να το αξιολόγησουν με αρνητική ψήφο.
3.Θα ήθελα να ψηφίσουν μόνο οι γυναίκες που έχουν ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό ή περισσότερο ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό
4.Παρακαλώ το βιντεάκι να μην σχολιαστεί από κανέναν στα επόμενα πόστ (είτε θετικά είτε αρνητικά είτε με έμμεσο ή άμεσο τρόπο).Αν οπωσδήποτε θέλετε διευκρίνηση στείλτε μου πμ και θα σας απαντήσω.
5. Επίσης παρακαλώ να αγνοήσετε την μουσική όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείτε και αυτό γιατί κάποιες από εσάς μπορεί και να επηρρεαστήτε (δε μπορούσα να βρώ κάποιο βίντεο στο YT που να με καλύπτει και να μην έχει μουσική).
6.Ψηφίστε το χωρίς να σκεφτήτε πολύ και αμέσως μετά την πρώτη θέαση.
7.Τέλος, με το σας ''αρέσει'' ή ''δεν σας αρέσει'' εννοώ οτιδήποτε μπορεί να είναι αυτό το οποίο ενστικτωδώς θα προκαλέσει τα αντανακλαστικά σας.

Δύο λόγια για το βίντεο (μεταφρασμένη περίληψη από Αγγλικό σαίτ)

Πρόκειτε για αποσπασματα μιας Γερμανικής καθημερινής σειράς στην απογευματινή ζώνη.Είναι αποσμάσματα από την ιστορία αγάπης ένος από τα μακροβιότερα γκεί ζευγάρια διεθνώς στην ιστορία των καθημερινών σειρών.Η ιστορία τους ακόμα συνεχίζεται στη Γερμανία και σήμερα.Ο ένας χαρακτήρας (ο ξανθός) άρχισε να παίζει τον ρόλο ενός στρέητ μπόξερ ενώ στη πορεία και μετά από κάποια γεγονότα ανακαλύπτει πως ύστερα από ένα αναπάντεχο φιλί νιώθει πως ερωτεύεται τον άλλο χαρακτήρα.Σήμερα είναι 4 χρόνια μαζί στο σόου και οι ''περιπέτειες'' τους συνεχίζονται.Και οι δύο ηθοποιοί δηλώνουν πως έχουν ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό στη πραγματική ζωή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 01-01-12 στις 22:04. Αιτία: προσθήκη
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:29, 01-01-12:

Το μόνο πράγμα που μου αρέσει στο παραπάνω βίντεο είναι οτι αυτοί οι δύο άνθρωποι (αδιάφορο το φύλο) νιώθουν αγάπη και έντονα συναισθήματα ο ένας για τον άλλον, είναι αυτυχισμένοι κι αυτό με κάνει χαρούμενη για αυτούς. Κατά τα άλλα δε μου ξυπνάει κάποιο άλλο συναίσθημα. Απαντάω σε ποστ κι όχι με ψήφο γιατί δεν κατάλαβα αν "σας αρέσει" εννοείς αν μας ερεθίζει σεξουαλικά η θέαση δύο αντρών που φιλιούνται. Σε αυτό όχι. Στα παραπάνω που είπα ναι.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 21:36, 01-01-12:

. Απαντάω σε ποστ κι όχι με ψήφο γιατί δεν κατάλαβα αν "σας αρέσει" εννοείς αν μας ερεθίζει σεξουαλικά η θέαση δύο αντρών που φιλιούνται. Σε αυτό όχι. Στα παραπάνω που είπα ναι.
Βασικά περίπου το είπα,οτιδήποτε μπορεί να είναι αυτό.Ακόμα και γνώμη θετική.Από εδώ και πέρα όποια από εσάς θέλει κάποια διευκρίνηση ας μου στείλει ένα πμ και θα απαντησω!Κατά τα άλλα συνεχίστε κανονικά τον σχολιασμό του θέματος!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,653 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:45, 01-01-12:

Πιστεύω ότι στην ερώτηση οι περισσότεροι δε θα ψηφίσουν αυτό που πραγματικά πιστεύουν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 22:02, 01-01-12:

σορυ, τωρα θυμηθηκα οτι δεν πρεπει να σχολιασουμε. (αν κ κατα τη γνωμη μου κ τα ποιοτικα χαρακτηριστικα της ψηφου εχουν σημασια)

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 22:10, 01-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από ciela

σορυ, τωρα θυμηθηκα οτι δεν πρεπει να σχολιασουμε. (αν κ κατα τη γνωμη μου κ τα ποιοτικα χαρακτηριστικα της ψηφου εχουν σημασια)
Ναι,σίγουρα έχουν απλά μέσω νετ δε γίνονται πολλά πράγματα (θέλουν συνέντευξη αυτά δλδ) οπότε είπα να το ψάξω καθαρά στατιστικά.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:50, 02-01-12:

βρε κορίτσια,θα μου απαντήσει καμιά σας σε αυτό που ρώτησα παραπάνω.Είναι γενικευμένο φαινόμενο αυτό ; Με έχει φάει η περιέργεια να δώ τι θα πουν οι δεσποσύνες του φόρουμ
Tσου...
Βασικά δεν ξέρω αν είναι γενικευμένο φαινόμενο αλλά τουλ για μένα δεν ισχύει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 02-01-12 στις 12:13.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:09, 02-01-12:

Πιστεύω ότι στην ερώτηση οι περισσότεροι δε θα ψηφίσουν αυτό που πραγματικά πιστεύουν.
μαντης εισαι?

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:02, 02-01-12:

1.Αρχικά θα ήθελα μόνο γυναίκες να συμμέτεχουν σε αυτό το ''πειραματάκι''
2. Θα ήθελα όσες γυναίκες βρίσκουν ότι το παρακάτω βίντεο τους αρέσει να αξιολογήσουν με θετική ψήφο το παρόν πόστ και σε όσες δεν τους αρέσει να το αξιολόγησουν με αρνητική ψήφο.
3.Θα ήθελα να ψηφίσουν μόνο οι γυναίκες που έχουν ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό ή περισσότερο ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό

4.Παρακαλώ το βιντεάκι να μην σχολιαστεί από κανέναν στα επόμενα πόστ (είτε θετικά είτε αρνητικά είτε με έμμεσο ή άμεσο τρόπο).Αν οπωσδήποτε θέλετε διευκρίνηση στείλτε μου πμ και θα σας απαντήσω.
5. Επίσης παρακαλώ να αγνοήσετε την μουσική όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείτε και αυτό γιατί κάποιες από εσάς μπορεί και να επηρρεαστήτε (δε μπορούσα να βρώ κάποιο βίντεο στο YT που να με καλύπτει και να μην έχει μουσική).
6.Ψηφίστε το χωρίς να σκεφτήτε πολύ και αμέσως μετά την πρώτη θέαση.
7.Τέλος, με το σας ''αρέσει'' ή ''δεν σας αρέσει'' εννοώ οτιδήποτε μπορεί να είναι αυτό το οποίο ενστικτωδώς θα προκαλέσει τα αντανακλαστικά σας.

Εάν δεν αλλοιώνεται η επιστημονική υφή του Πειράματος,
θα ήθελα όσες γυναίκες πάρουν μέρος στην ψηφοφορία,
να ποστάρουν και μια ολόσωμη φωτό τους με μαγιώ.
kk thnx

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:04, 02-01-12:

Eυχαριστώ είπα? α ναι. οκ νταξ

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 13:51, 02-01-12:

Αλήθεια και μένα μου χτυπάει κάπως αυτή η ατάκα. Πλέον την μεταφράζω για κάποιες περιπτώσεις ''σαφώς και δε συμφωνώ με την ομοφυλοφιλία αλλά στο πλαίσιο του να φανώ πολιτισμένος να χαιρέσαι που σου δίνω το ελεύθερο να κάνεις αυτό που κάνεις ''

Διότι ως γνωστό οι γκέι έχουν μια τάση να το κάνουν στο δρόμο.Κάθε μέρα τους βλέπεις.Τι να πώ ,ελπίζω αυτό Άγγελε να μην προέρχεται από κάποια στερεοτυπική θεώρηση γιατί αν ναί τότε γηράσκω αει διδασκόμενος.

ισως επειδη δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως βρισκουν ο ενας στον αλλον οχι απλα δεν μ αρεσει αλλα ...μου προκαλει αηδια η θεα δυο αντρων να φιλιουνται...πιο ευκολα μπορω να συζητησω κ να καταλαβω(καποιες,οχι ολες) ομοφυλοφιλικες φαντασιωσεις που γινονται στα πλαισια πιο εντονου σεξουαλικου ερεθισμου,παρα το οτι μπορει να καλυπτεται συναισθηματικα καποιος απο το ιδιο φυλλο.....
παρολο ομως που εγω δεν μπορω να καταλαβω τι ευχαριστηση εχει μια τετοιου ειδους σεξουαλικη ταυτοτητα,αν κ εφοσον ειναι συνειδητη επιλογη κ δεν απορρεει απο καποιο ψυχικο τραυμα....(πχ καποιος βιασμος σε μικρη ηλικια κλπ)
τοτε καλα κανουν,κ διεκδικουν την ευτυχια τους.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:53, 02-01-12:

Συνειδητή επιλογή δεν είναι, όπως δεν είναι η δική σου να σου αρέσουν άντρες.
Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι απορρέει από ψυχικό τραύμα, όπως δεν απορρέει από ψυχικό τραύμα η αριστεροχειρία, παρ'ότι είναι σε εξίσου μικρό ποσοστό.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 14:04, 02-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι απορρέει από ψυχικό τραύμα, όπως δεν απορρέει από ψυχικό τραύμα η αριστεροχειρία, παρ'ότι είναι σε εξίσου μικρό ποσοστό.
Spot on Λία (γενικά προσέχω ότι είσαι πολύ καλά διαβασμένη στο συγκεκριμένο) !

Σωστά.Από τα λίγα που γνωρίζουμε μάλλον δε μιλάμε για συνειδητή επιλογή.Γενικά φαίνεται πως οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν πολύ μικρή (εως καθόλου) αίσθηση επιλογής σε ότι αφορά τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό.

Σε ότι αφορά το τραύμα, για να είμαστε ακριβείς στη διεθνή βιβλιογραφία έχουν αναφερθεί self-reports που αποδίδουν την ομοφυλοφιλία τους σε κάτι τραυματικό αν και γενικά αυτά τα πέρνουμε σε face value καθώς πλέον η τάση είναι να εξετάζουμε σήμερα τέτοιες αναφορές σε σχέση με ευρύτερη ψυχοπαθολογία.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:08, 02-01-12:

Ευχαριστώ Πάνο, και καλή χρονιά!

Δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να γνωρίζει κάποιος κατά πόσον κάτι προέρεχεται από ψυχικό του τραύμα, μόνο εκτιμήσεις και εικασίες μπορεί να κάνει.

Γενικά όσο διαβάζω περισσότερα για ψυχολογία, τόσο περισσότερο συνειδητοποιώ ότι βουλωμένο γράμμα διαβάζουμε όλοι, και για τον εαυτό μας, και για τους γύρω μας, οπότε δηλώσεις σαν του νυχτολούλουδου παραπάνω περί συνειδητών επιλογών μου προκαλούν μειδίαμα. Το είχα ψυλλιαστεί και πριν το ψάξω (από παρατήρηση του περιβάλλοντος και του εαυτού μου), αλλά δεν φανταζόμουν την τεράστια έκταση του.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 14:08, 02-01-12:

δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητο να ειναι καποιο ψυχικο τραυμα....αλλα υπαρχουν κ ανθρωποι που επειδη ζησαν τραυματικες στιγμες,επηρεαστηκε η σεξουαλικη τους ταυτοτητα....
οσο για την δικη μου επιλογη....αν κρινω απο το πως νοιωθω οταν μυριζω,νοιωθω,αισθανομαι,ενα αρσενικο....οπως λεει κ το τραγουδι"μαζι σου δυο φορες γυναικα"ειναι σιγουρα συνειδητη επιλογη μου.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 14:25, 02-01-12:

η αριστεροχειρία, παρ'ότι είναι σε εξίσου μικρό ποσοστό.
A, επί της ευκαιρίας να πώ ότι πολύ καλή έρευνα για την όποια σχέση μεταξύ αριστεροχειρίας και ομοφυλοφιλίας έχει κάνει ο Simon LeVay (μεταξύ πολλών άλλών μελετών γύρω από την ομοφυλοφιλία). Ο Simon LeVay φαίνεται πως είναι πρωτοπόρος σε διάφορες έρευνες για την φύση της ομοφυλοφιλίας και γενικότερα του ανθρώπινου σεξουαλικού προσανατολισμού.Μάλιστα ο ίδιος είναι Ψυχολόγος,ομοφυλόφιλος και αριστερόχειρας.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 15:09, 02-01-12:

Ευχαριστώ Πάνο, και καλή χρονιά!

Δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να γνωρίζει κάποιος κατά πόσον κάτι προέρεχεται από ψυχικό του τραύμα, μόνο εκτιμήσεις και εικασίες μπορεί να κάνει.

Γενικά όσο διαβάζω περισσότερα για ψυχολογία, τόσο περισσότερο συνειδητοποιώ ότι βουλωμένο γράμμα διαβάζουμε όλοι, και για τον εαυτό μας, και για τους γύρω μας, οπότε δηλώσεις σαν του νυχτολούλουδου παραπάνω περί συνειδητών επιλογών μου προκαλούν μειδίαμα. Το είχα ψυλλιαστεί και πριν το ψάξω (από παρατήρηση του περιβάλλοντος και του εαυτού μου), αλλά δεν φανταζόμουν την τεράστια έκταση του.
μπορει αν θελει καποιος να ψαξει κατα ποσο οι σεξουαλικες του επιλογες ειναι συνειδητες η οχι...φυσικα οχι απλως διαβαζοντας ψυχολογικα βιβλια....αλλα ψαχνοντας ο ιδιος τον εαυτο του μεσω την ψυχολογιας,που την γνωριζουμε κυριως βιωνοντας την,θετοντας τον μοναδικο εαυτο μας,με τα μοναδικα βιωματα μας,με τα μοναδικα αισθηματα μας σε αυτην την διαδικασια.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,897 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:34, 02-01-12:

Εμένα πάντως ως - αμιγώς- ομοφυλόφιλο, μου προκαλούνται θετικά συναισθήματα όταν βλέπω τόσο ομοφυλόφιλες όσο και ετεροφυλόφιλες σκηνές, όπως το παραπάνω βίντεο. Αυτό το αποδίδω στο γεγονός ότι έχοντας μεγαλώσει σε μια κοινωνία όπου κυριαρχεί η ετεροφυλοφιλία, έχω αποδεχτεί και αναγνωρίζω τα συναισθήματα που μπορούν να έχουν δύο άνθρωποι ανεξαρτήτως φύλου, σε αντίθεση με τους ετεροφυλόφιλους που δεν έχουν ιδιαίτερη επαφή στη ζωή τους με ομοφυλοφιλικές σκηνές.
Να πω επίσης ότι και η θέα δύο ανδρών να κάνουν έρωτα, μου αρέσει και πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει τόσο λόγω του προσανατολισμού μου, όσο και από το γεγονός ότι έχω συνηθίσει να το βλέπω.
Βέβαια να πω ότι όσο πιο πολύ "του γούστου μου" είναι τα άτομα που βλέπω, τόσο πιο έντονα συναισθήματα που δημιουργούνται.
(panos, απαντάω χάριν της συζήτησης, δεν συμμετείχα στην mini έρευνά σου, μιας που δεν με αφορά)

Κλείνοντας, πάρτε και μια ωραία φωτογραφία.

-petros

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 21:13, 02-01-12:

Ναι οχι πετρο δενε ωραια σορρυ.

Δεν θα πω οτι συμπαθω τους ομοφυλοφιλους, ουτε οτι τους σεβομαι ουτε οτιδηποτε για ενα πολυ απλο, η σεξουαλικη προτιμηση ενος ανθρωπου δεν δυναται να τον χαρακτιριζει σαν προσωπικοτητα. Το αν σου αρεσουν οι αντρες, οι γυναικες, οι καναπεδες η τα ψαρια της αβυσου ειναι δικο σου θεμα, μαλακας, συμπαθης η οτιδηποτε αλλο εισαι λογο χαρακτηρα, προσωπικοτητα και ιδιοσυγκρασιας.

Ξερω gay συμπαθητικους ξερω και μαλακες, ξερω straight συμπαθητικους ξερω και μαλακες κτλ κτλ

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 00:21, 03-01-12:

Να προσθέσω αυτό στο βίντεο του panos28...

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 15:19, 03-01-12:

Μια ενδιαφέρουσα συζήτηση σε ότι αφορά αντιδράσεις στη θέαση ομοερωτικού υλικού μεταφέρθηκε εδώ !

Παράθεση

isabella

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isabella
H isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H isabella και τα μυαλά στα κάγκελα! έγραψε στις 15:33, 05-01-12:

δεν έχω πρόβλημα μαζί τους, αρκεί να μην αποδειχτεί ο φίλος μου ένας από αυτούς!... τότε, δεν ξέρω πώς θα αντιδράσω!αν δηλαδή θα μείνουμε φιλαράκια ή όχι... γενικά ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει,δε θα πάω εγώ να προσπαθήσω να τον/την κάνω straight,απλά νομίζω ότι είναι λίγο παράλογο! άσε που με άτομα του άλλου φίλου έχεις περισσότερες επιλογές(if you know what i mean!...). πόσο πισωγλέντι πια?!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:10, 05-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Να προσθέσω αυτό στο βίντεο του panos28...
ποιά ταινία είναι ; οι σχέσεις μεταξύ των αντρών είναι συνήθως ανταγωνιστικές και με ένταση, είτε φίλοι είναι, είτε πατέρας με γιο είτε εραστής με εραστή. Σε αυτή την ταινία οι νέοι δείχνουν ένταση σε κάποιες στιγμές. Πιστεύω ακόμα και όταν είναι εραστές όπως ο βασιλιάς Ερρίκος Τυδώρ και ο εραστής του.
Σπάνια ακούω να διατηρούν σχέσεις για πολλά χρόνια, γιατί άραγε ; Δυο "'Αρηδες" δεν μπορούν να αντέξουν πολύ καιρό μονιασμένοι.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 01:04, 06-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Σπάνια ακούω να διατηρούν σχέσεις για πολλά χρόνια, γιατί άραγε ; Δυο "'Αρηδες" δεν μπορούν να αντέξουν πολύ καιρό μονιασμένοι.

Ενδιαφέρον αυτό που λές αν και νομίζω αποτέλει κάπως ένα στερεότυπο για τις απόψεις μας στο θέμα,τουλάχιστον στη βάση που το δίνεις.Η έρευνα έχει δείξει πως τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια παρουσιάζουν σχεδόν τα ίδια ''ποιοτικά' χαρακτηριστικά σε ότι αφορά τις σχέσεις τους συγκριτικά με τα ετεροφυλόφιλα ζευγάρια.

Ένα φεγγάρι δούλευα για μια καμπάνια κατά της ομοφοβίας στον Καναδά ως σύμβουλος και είχα πάρει συνέντευξη από πάρα πολλά ομοφυλόφιλα ζευγάρια.Θυμάμαι χαρακτηριστικά 2 ζευγάρια , ένα γυναικών και ένα αντρών. Οι γλυκύτατες κυρίες ήταν μάλιστα κοντά στα 90 και ήταν μαζί 55 χρόνια (!) . Οι δε κύριοι ήταν 80άρηδες και ήταν μαζί πάνω από 40 χρόνια.Ήταν από τα ζευγάρια που μου είχαν κάνει εντύπωση πάντως.

Σε γενικές γραμμες νομίζω πως ελάχιστες διαφορές υπάρχουν στα ''ποιοτικά'' και γενικά χαρακτηριστικά των ομοφυλόφιλων σχέσεων αν τα συγκρίνουμε με στρέητ σχέσεις.Επι της ουσίας πάλι σε ότι αφορά τους γκέι ,ερχόμαστε στις συνηθισμένες διαφορές που βρίσκουμε ανάμεσα σε διαφορετικούς ανθρώπους,με δυναμικούς παράγοντες για την ευημερία μιας σχέσης , θέματα όπως η προσωπικότητα των συντρόφων, ο τύπος attachment που γίνεται σε μια σχέση και γενικότερα το πλαίσιο πάνω στο οποίο γίνεται λειτουργική μια σχέση.'Αρα νομιζώ λίγη αλήθεια έχουν θεωρήσεις τύπου ''Δύο Άρηδες'' κτλ.

Αυτό που ίσως έχει μια δόση αλήθειας είναι μάλλον το γεγονός ότι οι κάποιες γκέι σχέσεις όντως αντιμετωπίζουν μεγαλύτερη φθορά λόγο του κοινωνικού πλαισίου και περιβάλλοντος στο οποίο κινούνται. Είναι σαφές ότι όταν παγκοσμίως μόλις ελάχιστες χώρες αναγνωρίζουν νομικά ισότιμες τέτοιες σχέσεις να υπάρχει το ανάλογο strain και άρα αυτές να αποτυγχάνουν πιο συχνά σε συνάρτηση φυσικά με τις στάσεις,αντιλήψεις και αξίες της κάθε κοινωνίας που μπορεί να είναι τροχοπέδη για την μακροημέρευση τέτοιων σχέσεων.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,897 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:35, 07-01-12:

-petros

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anthrax69

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anthrax69
Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O Anthrax69 έγραψε στις 13:57, 26-06-12:

Αν γεννήθηκαν έτσι, οκ. Αν το κάνουν για να ευχαριστηθούν... κρέμασμα.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αρίκος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αρίκος
Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O Αρίκος έγραψε στις 15:02, 26-06-12:

Λοιπόν,αν και δεν γνωρίζω κάποιον ομοφυλόφιλο, τους σέβομαι και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους.Άνθρωποι είναι και αυτοί,ας ζήσουν ελεύθερα.Όσοι έχουν αντίθετη άποψη,πιστευώ πως αν είχαν ένα φίλο,παιδί ή οποιοδήποτε κοντινό τους πρόσωπο που είναι ομοφυλόφιλος,σίγουρα θα άλλαζαν την άποψη τους για την ομοφυλοφιλία.Ωστόσο, θεωρώ τους ομοφυλόφιλους μια ''ανωμαλία'' της φύσης, όπως είπε και ο Πέτρος πιο πάνω.Μία φορά που το είχα πει αυτό στην καθηγήτρια μας ενώ συζητούσαμε για την ομοφυλοφιλία, προσπαθόντας αυτή να το παίξει απελευθερομένος άνθρωπος και καλά, μου λέει ''Αυτό είναι πολύ ρατσιστικό που λες,Άρη'' και για να στηρίξει την άποψη της μου λέει ''μερικοί οργανισμοί έχουν μόνο ένα φύλο'' και άλλες τέτοιες ασυναρτησίες!Όλα και όλα ρε παιδιά, αλλά δεν είναι φυσιολογικό να είμαστε ομοφυλόφιλοι.Εξελιχθήκαμε ως σεξουαλικά ετερόφυλα όντα.

Παράθεση

Anthrax69

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anthrax69
Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O Anthrax69 έγραψε στις 18:24, 26-06-12:

Ακριβώς την ίδια νοοτροπία έχω... Εντάξει τους σεβόμαστε, όμως δεν είναι φυσιολογικοί...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:48, 27-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Αρίκος
Λοιπόν,αν και δεν γνωρίζω κάποιον ομοφυλόφιλο, τους σέβομαι και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους.Άνθρωποι είναι και αυτοί,ας ζήσουν ελεύθερα.Όσοι έχουν αντίθετη άποψη,πιστευώ πως αν είχαν ένα φίλο,παιδί ή οποιοδήποτε κοντινό τους πρόσωπο που είναι ομοφυλόφιλος,σίγουρα θα άλλαζαν την άποψη τους για την ομοφυλοφιλία.Ωστόσο, θεωρώ τους ομοφυλόφιλους μια ''ανωμαλία'' της φύσης, όπως είπε και ο Πέτρος πιο πάνω.Μία φορά που το είχα πει αυτό στην καθηγήτρια μας ενώ συζητούσαμε για την ομοφυλοφιλία, προσπαθόντας αυτή να το παίξει απελευθερομένος άνθρωπος και καλά, μου λέει ''Αυτό είναι πολύ ρατσιστικό που λες,Άρη'' και για να στηρίξει την άποψη της μου λέει ''μερικοί οργανισμοί έχουν μόνο ένα φύλο'' και άλλες τέτοιες ασυναρτησίες!Όλα και όλα ρε παιδιά, αλλά δεν είναι φυσιολογικό να είμαστε ομοφυλόφιλοι.Εξελιχθήκαμε ως σεξουαλικά ετερόφυλα όντα.
Οτιδήποτε είναι σπάνιο, δεν σημαίνει ότι είναι ανωμαλία της φύσης, αλλιώς το ίδιο θα ίσχυε και για τους αριστερόχειρες ή τους κοκκινομάλληδες. Η ομοφυλοφιλία δεν είναι καν ανθρώπινη ...καινοτομία, υπάρχει σε πολλά είδη ζώων και θεωρείται ότι εξυπηρετεί κοινωνικά (υπάρχουν αρκετές θεωρίες για το τι ακριβώς, πχ έλεγχος των γεννήσεων). Αν δεν εξυπηρετούσε κανένα σκοπό στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους, θα είχε εξαλειφθεί, διότι έτσι λειτουργεί η φύση.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 11:17, 27-06-12:

Οτιδήποτε είναι σπάνιο, δεν σημαίνει ότι είναι ανωμαλία της φύσης, αλλιώς το ίδιο θα ίσχυε και για τους αριστερόχειρες ή τους κοκκινομάλληδες. Η ομοφυλοφιλία δεν είναι καν ανθρώπινη ...καινοτομία, υπάρχει σε πολλά είδη ζώων και θεωρείται ότι εξυπηρετεί κοινωνικά (υπάρχουν αρκετές θεωρίες για το τι ακριβώς, πχ έλεγχος των γεννήσεων). Αν δεν εξυπηρετούσε κανένα σκοπό στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους, θα είχε εξαλειφθεί, διότι έτσι λειτουργεί η φύση.
Κατι παρομοιο μου το εχει πει ενας ψυχολογος που ξερω..!

Παράθεση

steve391242 (Στέφανος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη steve391242
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O steve391242 Dare to walk the alleys of her mind? έγραψε στις 10:45, 29-06-12:

Sok αυτό με την αριστεροχειρία. Λέτε αυτό να ευθύνεται εν τέλη; xP

Παράθεση

Αίτνα (΄Οπως και της γιαγιάς :))

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αίτνα
H ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Αίτνα Αλόχα! έγραψε στις 14:21, 30-06-12:

Μα γιατί να έχω πρόβλημα μαζί τους...ελευθερία έχουμε...Βέβαια δεν έχω πρόβλημα μέχρι ένα σημείο...Αν η πλειονότητα του ανθρώπινου πληθυσμου αλλάξει προτιμήσεις θα υπάρξει πρόβλημα!Πρόβλημα πολλάπλασιασμού και διαιώνιση του ανθρώπινου είδους!Αλλά και πάλι το πρόβλημα δε θα είναι τόσο δικό τους αλλά της κοινωνίας που ωθεί σε τέτοιες συμπεριφορες και στάσεις ζωής...

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 14:24, 30-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Αίτνα
Μα γιατί να έχω πρόβλημα μαζί τους...ελευθερία έχουμε...Βέβαια δεν έχω πρόβλημα μέχρι ένα σημείο...Αν η πλειονότητα του ανθρώπινου πληθυσμου αλλάξει προτιμήσεις θα υπάρξει πρόβλημα!Πρόβλημα πολλάπλασιασμού και διαιώνιση του ανθρώπινου είδους!Αλλά και πάλι το πρόβλημα δε θα είναι τόσο δικό τους αλλά της κοινωνίας που ωθεί σε τέτοιες συμπεριφορες και στάσεις ζωής...
Δεν σε ωθει η κοινωνια στο να γινεις ομοφυλοφιλος,γεννιεσαι ομοφυλοφιλος.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 18:29, 01-07-12:

Νομιζω πως το αντιμετωπιζεις σαν μια ανωμαλια που προερχετε απο το κρατος!! Οι παραγοντες ειναι βιολογικοι,γενετικοι ή κατι τετοιο και απο οταν γεννιεσαι ειναι προκαθορισμενο αν θελεις να πηγαινεις με αντρες,γυναικες ή και τα 2! Αλλο βεβαια τι κανουν μερικοι.. !!!!!!!!Σημασια εχει οτι η σεξουαλικη προτιμηση δεν μπορει να επηξρεαστει απο αλλους παραγοντες διοτι δεν ειναι θεμα χαρακτηρα ή ψυχολογιας!!

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 19:44, 01-07-12:

Δεν καταλαβαινω το λογο να εχει κανεις προβλημα μαζι τους.. Ανθρωποι δεν ειναι? Που ειναι το προβλημα.? Δε βλαπτουν κανεναν..

Το τοποθετεις λαθος.. Ομοφυλοφιλια παντα υπηρχε και θα υπαρχει, αυτο δε σημαινει οτι ολοι θα γινουν γκει.. Το παρουσιαζεις σαν να ειναι ενα προβλημα που παρουσιαστηκε τωρα και η κοινωνια το προωθει με κινδυνο την εξαλειψη του ανθρωπινου ειδους. Α και καποιος δεν επιλεγει να ειναι γκει, στρειτ κλπ.. Ειναι φυσιολογικο και υπαρχει στον ανθρωπο απο τη στιγμη που θα γεννηθει. Οποτε δεν μπορεις να λες "Αν η πλειονότητα του ανθρώπινου πληθυσμου αλλάξει προτιμήσεις"..

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 19:51, 01-07-12:

Επειδή κάποιος είναι ομοφυλόφιλος,δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να τεκνοποιήσει
Περισσότεροι άτεκτοι straight υπάρχουν,παρά gay.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 19:53, 01-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Περισσότεροι άτεκτοι straight υπάρχουν,παρά gay.
Αυτο πως σου ρθε δηλαδη;;

Παράθεση

Αρίκος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αρίκος
Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O Αρίκος έγραψε στις 15:38, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Δεν σε ωθει η κοινωνια στο να γινεις ομοφυλοφιλος,γεννιεσαι ομοφυλοφιλος.
Υπάρχουν κάποιες έρευνες που να αποδεικνύουν οτι ομοφυλόφιλος γεννιέσαι ? Δεν το λέω ειρωνικά.Απλά θα με ενδιέφερε να δω μια τέτοια έρευνα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 16:06, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Αρίκος
Υπάρχουν κάποιες έρευνες που να αποδεικνύουν οτι ομοφυλόφιλος γεννιέσαι ? Δεν το λέω ειρωνικά.Απλά θα με ενδιέφερε να δω μια τέτοια έρευνα.
Εμένα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μου άρεσε το ίδιο φύλο, άλλα το ότι το λέμε οι ίδιοι φαντάζομαι είναι άνευ σημασίας..και ούτε μπορώ να εξηγήσω γιατί να έχουν "επιλέξει" να είναι γκέι άτομα που μεγαλώνουν σ ένα απόλυτα στρέητ περιβάλλον, που τρώνε ξύλο στο σχολείο καθημερινά επειδή είναι γκέι, που δεν μπορούν να βρουν σύντροφο, που και να βρουν δύσκολα μπορούν να εκδηλωθούν δημόσια (να κρατηθούν χέρι χέρι πχ), που χλευάζονται γενικώς από μεγάλο μέρος της κοινωνίας, που δεν θα κάνουν μάλλον ποτέ οικογένεια και πάει λέγοντας. Ας μου εξηγήσει κάποιος ένα θετικό του να σαι γκέι σε σχέση με το να είσαι στρέητ γτ εγώ προσωπικά δεν βρίσκω.

Η ιδέα ότι γκέι "γίνεσαι" βασικά πηγάζει απ'το ότι στην εφηβική ηλικία οι γκέι είναι πρακτικά ανύπαρκτοι γτ τρέμουν να εκδηλώσουν τις προτιμήσεις τους στο σχολικό περιβάλλον. Οπότε εκδηλώνονται σε μεγαλύτερες ηλικίες και ο κόσμος νομίζει ότι "έγιναν" εκεί γύρω στα 20 και βάλε.

Φυσικά όλος ο κόσμος πιστεύει ότι "μπορείς να αλλάξεις προτιμήσεις", άλλα, φυσικά, για τον ίδιο το θεωρεί αδύνατο. Ε λοιπόν, σαρπράιζ, για όλους είναι αδύνατο, γκέι και στρέητ.

Και πώς ακριβώς "γίνεσαι" ομοφυλόφιλος? Έχω γνωρίσει γκέι άτομα με κάθε δυνατή οικογενειακή σύνθεση (δυναμικός μπαμπάς, δυναμική μαμά, απών μπαμπάς και μαμά, απών ένας απ'τους δύο, αδέρφια μεγάλα, αδέρφια μικρά, διαζύγιο και μη κλπ) και δεν έχω βρει κάποιον κοινό παρονομαστή, πέρα από μία αυξημένη συχνότητα στους γκέι που είναι τα μικρά παιδιά στην οικογένεια (αυτό μάλλον προς το γενετικό συνηγορεί). Και ας μου εξηγήσει κάποιος την επιρροή των "προτύπων ομοφυλοφιλίας" σ' αυτήν την περίπτωση ==> http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...exual_behavior

Εξάλλου δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά το ότι οι περισσότεροι γκέι έχουν και κάποια εγγενή φυσικά χαρακτηριστικά (όπως φωνή, κινήσεις, ψυχολογικές-συναισθηματικές αντιδράσεις), εκτός αν ισχυρίζεται κανείς ότι η χροιά της φωνής αλλάζει από τα κοινωνικά πρότυπα και ότι στην πραγματικότητα οι γκέι που πχ έχουν ψιλή φωνή μιλάνε σαν νταλικιέρηδες στην πραγματικότητα άλλα το κρύβουν.

Γενικά η αντίληψη ότι γκέι "γίνεσαι" εμπίπτει σε ένα σωρό αντιφάσεις. Και όλως τυχαίως αυτοί που πιστεύουν ότι γκέι "γίνεσαι" δεν έχουν γνωρίσει καλά κάποιον γκέι από κοντά.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους