Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,623 εγγεγραμμένα μέλη και 2,843,394 μηνύματα σε 81,563 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 566 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Πολυφυλετισμός και διαφορετικότητα στο εκπαιδευτικό μας σύστημα

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,556 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:26, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
ιδεες οπως ''διαχωρισμος των μαθητων με βαση την εθνικοτητα ή την επιδοση'' με βρισκουν καθετα αντιθετο.
Τότε να καταργήσουμε και τη βαθμολόγηση. Με αυτή τη λογική και η βαθμολόγηση διαχωρίζει τους μαθητές (πόσο έγραψες; 19 έσυ; εγώ 11). Λες και περιμένουν οι μαθητές να μπουν σε ξεχωριστές αίθουσες για να ξέρουν οι ο Α, Β, Γ είναι καλοί και οι Δ, Ε, Ζ είναι μέτριοι μαθητές. Στην τελική αυτό το σύστημα όπως είπα μπορεί να βοηθήσει τους μαθητές να καλυτερεύσουν, να μάθουν πιο πολλά πράγματα αφού θα ειδικεύεται η εκπαίδευση με βάση τη γνώση τους (πχ σε καλούς μαθητές δε θα μαθαίνει ο καθηγητής την β'΄κλιση στα αρχαία αφού θα την ξέρουν, θα περνάει στα τριτόκλιτα, ενώ στους μέτριους θα κάνει και μια επανάκηψη ση β' κλίση κλπ). Επίσης αυτό το σύστημα μπορεί να γίνει κι αφορμή να προσπαθούν οι μαθητές ώστε να γίνουν καλύτεροι και να πάνε στην καλύτερη τάξη (όπως γίνεται τώρα με τους βαθμούς, προσπαθούν να πάρουν καλό βαθμό).

Σίγουρα όλα αυτά είναι ιδέες που δεν ξέρω αν πρέπει κι αν μπορούν να πραγματοποιηθούν, αυτό θα έπρεπε να το σκεφτούν άνθρωποι μορφωμένοι και ειδικοί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 19:41, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Τότε να καταργήσουμε και τη βαθμολόγηση. Με αυτή τη λογική και η βαθμολόγηση διαχωρίζει τους μαθητές (πόσο έγραψες; 19 έσυ; εγώ 11). Λες και περιμένουν οι μαθητές να μπουν σε ξεχωριστές αίθουσες για να ξέρουν οι ο Α, Β, Γ είναι καλοί και οι Δ, Ε, Ζ είναι μέτριοι μαθητές. Στην τελική αυτό το σύστημα όπως είπα μπορεί να βοηθήσει τους μαθητές να καλυτερεύσουν, να μάθουν πιο πολλά πράγματα αφού θα ειδικεύεται η εκπαίδευση με βάση τη γνώση τους (πχ σε καλούς μαθητές δε θα μαθαίνει ο καθηγητής την β'΄κλιση στα αρχαία αφού θα την ξέρουν, θα περνάει στα τριτόκλιτα, ενώ στους μέτριους θα κάνει και μια επανάκηψη ση β' κλίση κλπ). Επίσης αυτό το σύστημα μπορεί να γίνει κι αφορμή να προσπαθούν οι μαθητές ώστε να γίνουν καλύτεροι και να πάνε στην καλύτερη τάξη (όπως γίνεται τώρα με τους βαθμούς, προσπαθούν να πάρουν καλό βαθμό).

Σίγουρα όλα αυτά είναι ιδέες που δεν ξέρω αν πρέπει κι αν μπορούν να πραγματοποιηθούν, αυτό θα έπρεπε να το σκεφτούν άνθρωποι μορφωμένοι και ειδικοί.
η βαθμολογηση (στους ελεγχους παντα) ειναι κατι το τελειως υποκειμενικο το οποιο εξαρταται απο πολλους παραγοντες (πχ σε ενα ιδιωτικο να δεις βαθμους κατω απο -λεμε τωρα τυχαια σχεδον- 17 ειναι αδυνατο ή ενας καθηγητης απλα να αντιπαθει εναν μαθητη. επιπλεον με βαση το συστημα που λες θα πρεπει σε καθε μαθημα να υπαρχει διαχωρισμος. Δηλαδη εγω που εγραφα 20 σε βιολογια, χημεια και φυσικη αλλα 14 σε αρχαια θα επρεπε σε καθε ωρα να αλλαζω ταξη?

τελος θεωρω οτι δεν υπαρχουν παιδια ηλιθια ή εξυπνα! απλα το καθε παιδι διαμορφωνει την σταση του μεσα απο τις εμπειριες που εχει.

Μια ταξη ''πολυεπιπεδη'' με τον οποιον ανταγωνισμο θα εχει και με εναν καλο εκπαιδευτικα ειναι πολυ πιο αποδοτικη απο μια ταξη που ολοι ειναι μαθητες του 19 ή ολοι του 11

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,894 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:16, 01-11-12:

τελος θεωρω οτι δεν υπαρχουν παιδια ηλιθια ή εξυπνα!
σαφως και υπαρχουν

οι καλυτεροι μου φιλοι ηταν παντα ηλιθια παιδια χαμηλων διανοητικων δυνατοτητων,αλλα ειχαν καλο χαρακτηρα και τα προτιμουσα απο αλλα φανερα εξυπνοτερα κωλοπαιδα,,που τα κοροιδευαν συνεχεια..

ειπαμε ο εξυπνοτερος πρεπει να βοηθαει το βλακα,,γιανα γινει καλυτερος
ετσι παειμπροστα η κοινωνια,,αποδεχομενοι τις διαφορες,,αλλα τραβωντας ολη την κοινωνια μπροστα.
αυτο ειναι αλλωστε το χρεος των εξυπνοτερων ικανοτερων στη κοινωνια

να τραβανε μπροστα και να βοηθανε ολη την κοινωνια..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,376 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 21:24, 01-11-12:

οι βιολογοι εχουν καταταξει τους ανθρωπους σε διαφορες ΄΄φυλες΄΄ πχ Καυκασια με βαση καποια κοινα βιολογικα χαρακτηριστικα που υπαρχουν (πχ στους ασιατες υπαρχει μια συγκεκριμενη ελλειψη που δεν τους επιτρεπει να μεταβολιζουν τοσο αποτελεσματικα το αλκοολ). Το θεμα ειναι οτι αυτος ο διαχωρισμος γινεται για καθαρα βιολογικους σκοπους οι οποιοι βοηθαν την μελετη και δεν εχουν σαν στοχο την διακριση των ανθρωπων σε ανωτερους και κατωτερους.
Ναι,συμφωνω οπως πχ η κυστικη ινωση που υπαρχει μονο στην καυκασια ''Φυλη''.Αλλα γινονται παρεξηγησεις σε παρομοιους βιολογικους κλαδους,και ασχετοι βγαζουν συμπερασματα επιστημονικης φαντασιας.

Εσύ ξεπέρασες και τον Χουντίνι, εξαφάνισες ολόκληρες φυλές!
Άκου αντι-επιστημονικός όρος... δηλαδή οι ανθρωπολόγοι δεν αναγνωρίζουν π.χ. την καυκάσια φυλή;
Τα παραπανω +

Επιστημονικός ρατσισμός

Μετά το τέλος του δεύτερου Παγκοσμίου Πολέμου (1939–'45) και του γεγονότος του Ολοκαυτώματος, ο επιστημονικός ρατσισμός στη θεωρία και πράξη αποδοκιμάστηκε έντονα, ειδικά στην αντιρατσιστική ανακοίνωση της UNESCO "Το φυλετικό Ζήτημα" (1950): "Το βιολογικό γεγονός της φυλής και ο μύθος της "φυλής" οφείλουν να διαχωριστούν. Για όλους τους πρακτικούς, κοινωνικούς σκοπούς, η έννοια της φυλής δεν είναι τόσο βιολογικό φαινόμενο παρά ένας κοινωνικός μύθος. Ο μύθος της 'φυλής' έχει δημιουργήσει τεράστιες ανθρωπιστικές και κοινωνικές πληγές. Τα τελευταία χρόνια, έχει αφαιρέσει ένα τεράστιο όγκο ανθρώπινων ζωών, έχοντας προκαλέσει ανείπωτα βάσανα." Εντούτοις, η δήλωση παραδέχεται το γεγονός ότι υπάρχουν διαφορετικές ανθρώπινες φυλές.[2] Κατά το ύστερο κομμάτι του 20ου αιώνα, ο επιστημονικός ρατσισμός έχει επικριθεί ως αναχρονιστικός και ιστορικά χρησιμοποιούμενος για την υποστήριξη ρατσιστικών πεποιθήσεων, βασισμένος στο δόγμα της ύπαρξης και της σημασίας της φυλετικής ιεραρχίας κατώτερων και ανώτερων φυλών.[3]
Ο όρος "επιστημονικός ρατσισμός" έχει υποτιμητική προδιάθεση και αντικατοπτρίζει σύγχρονες θεωρίες, όπως η Κωδωνωτή Καμπύλη (1994), η οποία διερεύνησε τις φυλετικές διαφορές στο IQ, συμπεραίνοντας πως η γενετική είναι εν μέρει ικανή να εξηγήσει τις διαφορές στο IQ μεταξύ των φυλών. Οι επικριτές υποστηρίζουν πως τέτοιες εργασίες είναι υποκινούμενες από ρατσιστικές εικασίες που δεν υποστηρίζονται από διαθέσιμα στοιχεία.

Τα ίδια χρήματα και την ίδια κοινωνική θέση έχει ένας δικηγόρος με έναν μούτσο σε πλοίο; Όλοι είναι ίσοι αλλά διαφορετικών ικανοτήτων και δυνατοτήτων. Γιατί αυτό εμείς πάμε να το κρύψουμε και να το ωραιοποιήσουμε;
Καταρχην τι σχεση εχουν τα χρηματα?Μπορω να σου παρουσιασω επαγγελματα που εχουν ''εχουν'' πολλα περισσοτερα χρηματα απο τους δικηγορους αλλα...δεν κινουνται καν στο νομοθετικο πλαισιο.Πχ εμπορος ναρκωτικων,πληρωμενος δολοφονος(σε μαφιες)
Τι σημαινει?Οτι ειναι ''ανωτεροι'' αυτοι που τα διεκπεραιώνουν?

Επισης,ολα τα επαγγελματα ειναι χρησιμα.Αμα δεν υπηρχε ο γιατρος θα πεθαιναμε.Αμα ομως δεν υπηρχε ο σκουπιδιαρης,θα πεθαιναμε εξισου απο την βρωμα και τα σκουπιδια.Αμα δεν υπηρχε ο οικοδομος ποιος θα εχτιζε σπιτια καλη μου?Ο δικηγορος ή ο γιατρος?
Αυτα σου εχει μαθει η γαμημενη νεοελληνικη αντιληψη,και η νεοελληνικη οικογενεια που θεωρει οτι ολοι πρεπει να γινουν γιατροι και δικηγοροι.

Πανω στο θεμα,θα συμφωνησω επισης πολυ με τον παρακατω

Σαφέστατα όχι. Όμως, η κοινωνική τάξη δεν καθορίζει την πραγματική αξία ενός ανθρώπου. Στην ουσία, ο δικηγόρος μορφώνεται κυρίως επί των νομικών θεμάτων που είναι πολύπλοκα και χαώδη και οι υπηρεσίες που παρέχει - προσωπικά θεωρώ - ότι δεν είναι σπουδαιότερες από του συμπαθέστατου μούτσου. Συν τοις άλλοις, το γεγονός ότι κάποιος επαγγέλεται δικηγόρος δεν σημαίνει ότι είναι μορφωμένος! Μπορεί να έχει νομικές γνώσεις, αλλά να είναι πανάσχετος σε οτιδήποτε άλλο ή ένας άξεστος, γελοίος και αγενής άνθρωπος.
Έχεις πολύ λανθασμένα κριτήρια.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 601 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 21:27, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
σαφως και υπαρχουν

οι καλυτεροι μου φιλοι ηταν παντα ηλιθια παιδια χαμηλων διανοητικων δυνατοτητων,αλλα ειχαν καλο χαρακτηρα και τα προτιμουσα απο αλλα φανερα εξυπνοτερα κωλοπαιδα,,που τα κοροιδευαν συνεχεια..

ειπαμε ο εξυπνοτερος πρεπει να βοηθαει το βλακα,,γιανα γινει καλυτερος
ετσι παειμπροστα η κοινωνια,,αποδεχομενοι τις διαφορες,,αλλα τραβωντας ολη την κοινωνια μπροστα.
αυτο ειναι αλλωστε το χρεος των εξυπνοτερων ικανοτερων στη κοινωνια

να τραβανε μπροστα και να βοηθανε ολη την κοινωνια..
Tο γεγονός ότι αποκαλείς τους φίλους σου ηλίθιους είναι τραγικό, όπως τραγικό είναι και το γεγονός ότι κάνεις διαχωρισμό της κοινωνίας σε "βλάκες" και σε "έξυπνους". ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΛΙΘΙΑ παιδιά. Υπάρχουν απλώς παιδιά που τραβάνε τις γνώσεις πιο γρήγορα ή πιο αργά. Αυτό δεν καθιστά κάποιον ήλιθιο. Με λίγο παραπάνω διάβασμα ισοβαθμίζονται αυτα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:45, 01-11-12:

Υπάρχουν κάποια θέματα στα οποία είναι αδύνατο να επιχειρηματολογήσεις επειδή βασίζονται στο συναίσθημα... Ό,τι κι αν πιστεύω τώρα εγώ για το συγκεκριμένο θέμα θα πνιγεί απλά στον κυκεώνα της συναισθηματικής επιρροής.
Himela απομονώντας το συγκεκριμένο κομμάτι από το αρχικό ποστ μου , αλλοιώνεις άθελά σου αυτό που ήθελα να θίξω. Στην ουσία δεν απαντούσα στο θέμα του νήματος (περί πολυφυλετισμού και διαφορετικότητας στο σχολεία) αλλά στον Πέτρο που έλεγε συνέχεια "οι αριστεροί και οι αριστεροί και οι αριστεροί". Επικαλέστηκα το συναίσθημα ναι, αλλά όχι για το θέμα που συζητάμε.

Το θέμα είναι πρακτικά τι γίνεται.
Το θέμα είναι ότι ό,τι και να πούμε σε θεωρητικό επίπεδο για τα σχολεία κι εγώ κι εσύ και όλοι μας σε πρακτικό επίπεδο δεν γίνεται τίποτα διότι το ταμείο είναι μείον.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,894 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:04, 01-11-12:

Tο γεγονός ότι αποκαλείς τους φίλους σου ηλίθιους είναι τραγικό, όπως τραγικό είναι και το γεγονός ότι κάνεις διαχωρισμό της κοινωνίας σε "βλάκες" και σε "έξυπνους". ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΛΙΘΙΑ παιδιά. Υπάρχουν απλώς παιδιά που τραβάνε τις γνώσεις πιο γρήγορα ή πιο αργά. Αυτό δεν καθιστά κάποιον ήλιθιο. Με λίγο παραπάνω διάβασμα ισοβαθμίζονται αυτα.
πιστεψεμε υπαρχουν πραγματικα βλακες..(πες το χαμηλοτερης νοημοσυνης αν εισαι τοσο ευθικτη..)

η υποκρισια και δηθεν ευγενια μας εφαγε
αντι να λεμε τα πραγματα με ονομα τους,,κολλαμε στις λεξεις

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 00:46, 02-11-12:

Στην πόλη που μεγάλωσα υπήρχε αθλητικό γυμνάσιο. Έπρεπε να δώσεις εξετάσεις για να πας και να πετύχεις συγκεκριμένες επιδόσεις.
--Δεν σκέφτηκα καν να πάω, εκτός από ερασιτεχνικό αθλητισμό δεν είχα σχέση με αυτά τα πράγματα...

Στην πόλη που μεγάλωσα υπήρχε μουσικό γυμνάσιο. Έπρεπε να δώσεις εξετάσεις για να πας και να πετύχεις συγκεκριμένες επιδόσεις
--Δεν σκέφτηκα καν να πάω, με το ζόρι ξέρω να παίζω μισό τραγούδι (με το ένα χέρι φυσικά!) στο πιάνο και την "αγια νύχτα" σε φλογέρα.

Όταν θεσμοθετούνται "ειδικά σχολεία" για ανθρώπους με δεξιότητες στον αθλητισμό ή στη μουσική ΔΕΝ είναι ρατσισμός.

Η θεσμοθέτηση "ειδικών σχολείων" για ανθρώπους αυξημένων νοητικών ικανοτήτων (κι ας είναι και από την Ουγκάντα δεν είναι το θέμα μου η χώρα προέλευσης) τότε είναι ρατσισμός...

Ε εγώ έχω να καταγγείλω ότι αν και ΑΣΧΕΤΗ με τη μουσική ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ με αυτήν παρόλαυτα το μουσικό σχολείο δεν με δεχόταν! Είναι ρατσισμός, είναι ανήθικο, διαχωρίζει τα παιδιά με βάση την ικανότητά τους, ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ (και όλοι εκεί πρέπει να παραμείνουμε????) ως γνωστόν κανείς δεν γεννήθηκε παίζοντας στα δάχτυλα το πεντάγραμμο.

Τώρα που το σκέφτομαι έχω να καταγγείλω ρατσισμό και γιατί αν και 1.60 με το ζόρι δεν με δέχονταν να παίξω μπάσκετ!

--My point is, και φυσικά ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με το θέμα των αλλοδαπών, ότι για κάποιο λόγο το ελληνικό (γενικό) σχολείο "δαιμονοποιεί" τις αυξημένες ικανότητες (λες και δεν τις κυνηγάνε όλοι σκάζοντας χιλιάδες ευρώ τα απογεύματα, απαιτώντας από το φροντιστήριο - που πληρώνουμε- να μην βάλει αδύνατους και δυνατούς μαθητές μαζί και πολλά άλλα) σε γνωστικό επίπεδο στα πλαίσια του "να μην διαχωρίζουμε τα παιδιά γιατί θα τους δημιουργήσουμε ψυχολογικά" (άλλη καραμέλα αυτή... ο δικός μου ο συμμαθητής ο νικολάκης που κατέληξε στη φυλακή για διακίνηση και εμπορία ναρκωτικών μάλλον έπαθε ψυχολογικό και κατέληξε εκεί όταν αυτός πήρε 8 στο διαγώνισμα φυσικής και ο καλύτερος μαθητής της τάξης πήρε 20).

Το άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Ένας συνάδελφος έφυγε μόνιμα για εξωτερικό σε χώρα με επίσημη γλώσσα την γαλλική. Ο 8χρονος γιος του (θα ξεκίναγε 3η δημοτικού όταν έφυγαν) δεν ήξερε γρι γαλλικά. Το παιδί, μετά από προτροπή του σχολείου ξεκίνησε το σχολείο από την αντίστοιχη 1η δημοτικού, καθώς ούτε οι γονείς τους γνώριζαν γαλλικά και έτσι το (δημόσιο) σχολείο θεώρησε (και ψιλοεπέβαλε) ότι είναι αδύνατον, ΑΚΟΜΑ και με έξτρα βοήθεια από το σχολείο, να καταφέρει να αντεπεξέλθει στις γλωσσικές απαιτήσεις. ΓΙΑΤΙ όλα στο σχολείο πρέπει να καθορίζονται με βάση την ημερομήνια γέννησης μου στάθηκε αδύνατο να το καταλάβω από τα χρόνια που πήγαινα εγώ σχολείο και συνεχίζει μέχρι σήμερα. ΓΙΑΤΙ δεν μπορεί να υπάρξει "κύκλος μαθημάτων" (οκ, δεν λέμε να βάλεις παιδί 6 χρονών με 18χρονο στην ίδια τάξη, ΚΑΤΑ κανόνα είναι αδύνατον να βρίσκονται σε ίδιο γνωστικό και μαθησιακό επίπεδο) και να μπορείς να ολοκληρώνεις τέτοιους "κύκλους" μέσα σε μια σχετική χρονική ευελιξία δεν το ... έπιασα ποτέ.

Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί "δεν κάνει" ένα παιδί αυξημένων νοητικών ικανοτήτων 13 χρονών να παρακολουθεί μαθήματα με 15χρονα (αν και είχε προσπαθήσει η Vkey πριν κάποια χρόνια εδω μέσα να μου το εξηγήσει με βάση ρυθμούς κοινωνικοποίησης etc , αλλά δεν με έχει ... καλοπείσει ακόμα )

Μου κάνει λίγο σαν την τρίτη λυκείου που οι μισοί μαθητές (τουλάχιστον!) κατά τα Χριστούγεννα το αργότερο έχουν τελειώσει την ύλη στα φροντιστήρια και κάνουν επαναλήψεις, αλλά παρόλαυτα μέσα στις τάξεις παίζεται το γνωστό θέατρο μεταξύ καθηγητή-μαθητών "κάνω ότι δεν ξέρω ότι αυτά τα έχετε ξανακάνει και συμπεριφέρομαι σαν να τα ακούτε πρώτη φορά από μένα-συμπεριφερόμαστε σαν να μην τα έχουμε ξανακούσει και βλέπουμε για πρώτη φορά στη ζωή μας τώρα στον πίνακα"...

====
Στο δια ταύτα όχι, ούτε ο συμμαθητής μου ο νικολάκης (εκείνος που είναι στις φυλακές), ούτε ο Μάνος που τον 'πέτυχα' να επαναλάμβάνει για 4η φορά την Β' Γυμνασίου στα 19 του (παιδί με βαριά νοητική υστέρηση, αλλά με την απίστευτη ικανότητα να διαβάζει την ώρα με ακρίβεια λεπτού κοιτάζοντας τον...καρπό του δήθεν κοιτάζοντας ρολόι) και από ότι έμαθα πήρε το απολυτήριο του Γυμνασίου χαριστικά όταν ήμουν στο 3ο έτος μου ...έκοψαν το μέλλον επειδή ήμαστε συμμαθητές, όπως και από την ανάποδη, σε τίποτε δεν με ωφέλησε η "μπουκωμένη" από ιδιαίτερα από τα γεννοφάσκια της Κατερίνα που οι γονείς της νόμιζαν (ατυχώς) ότι είναι ο θηλυκός Αινστάιν, παρόλο που πήρε απολυτήριο Λυκείου (και δικαίως με βάση τις τυπικές απαιτήσεις που έχουν τα σχολεία) με 19.2.
Παρόλαυτα δεν θα με "χάλαγε" ένα σχολείο που να δίνει κίνητρα και να επιβραβεύει αυτούς που έχουν την διάθεση και την ικανότητα να πάνε ένα βήμα παρακάτω. Κι εγώ έκανα μουσική στο (γενικό) σχολείο, όχι όμως αυτά που είχαν την ευκαιρία να κάνουν τα παιδιά με αυξημένες ικανότητες στη μουσική σε ένα μουσικό σχολείο.

Γιατί ωραία "χαιρόμαστε" με τους "μικρούς Αινστάιν" (ηλίθιο κλισέ) των Φυσικών/Χημικών/Μαθηματικών Ολυμπιάδων αλλά φυσικά ... στον ελεύθερο χρόνο τους τα παιδιά, αν έχουν κανά γονιό/θείο/δάσκαλο να τα βοηθήσει... Που να βρεθεί "ειδικό σχολείο" για να βοηθήσουμε (ξανατονίζω ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ εθνικότητας) τις δεξιότητες αυτές. Είναι ρατσιστικό άλλωστε....

πσ. Μάλλον βέβαια είμαι εντελώς off topic και ΣΙΓΟΥΡΑ για μένα το θέμα δεν περιορίζεται στο αν κάποιος είναι αλλοδαπός ή ημεδαπός.
Παρόλαυτα αναγνωρίζω ότι σίγουρα παιδιά που έρχονται σε μεγαλύτερη ηλικία από άλλα κράτη χωρίς γνώση της γλώσσας και πρέπει (λόγω ηλικίας) να ενσωματωθούν σε μεγάλες τάξεις, λογικά θα έχουν αυξημένα προβλήματα να παρακολουθήσουν την τάξη (γιατί ακόμα κι αν δεν έχουν τα μαθησιακά κενά των αδιάφορων ημεδαπών μαθητών σίγουρα θα έχουν δυσκολία με τη γλώσσα). Χαίρομαι που υπάρχει έξτρα ενίσχυση στο θέμα της γλώσσας πλέον (στα δικά μου τα χρόνια δεν θυμάμαι να υπήρχε, αν και ήταν αρκετά μεμονωμένές τέτοιες περιπτώσει, προφανώς θα έχουν αυξηθεί τα ποσοστά τέτοιων περιπτώσεων πλέον για αυτό θα υπάρχει μέριμνα).

Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για ένα πιο πολύπλοκο θέμα από την υπεραπλούστευση "οι κακοί αλλοδαποί που εμποδίζουν τα δικά μας παιδιά", αλλά από την άλλη υπεραπλούστευση είναι και το: "κουτσοί στραβοί στην ίδια τάξη εφόσον έχουν γεννηθεί την ίδια χρονιά και όλοι θα βρουν το δρόμο τους" (που θα τον βρουν αλλά γιατί να μην προσπαθήσεις να τους βοήθησεις και όλους αυτούς στην πορεία για το δρόμο τους, αντί να ... ρίχνεις απλώς τη μπίλια και να "ελπίζεις" ότι θα κάτσει σωστά?) . Φοβάμαι ότι και οι δύο αυτες υπεραπλουστεύεις πηγάζουν από το ίδιο πράγμα όμως... Αδιαφορία τελικά για την παιδεία και ικανοποίηση πρόσκαιρων κομματικών ή άλλων συμφερόντων.

Γνώμη μου και φιλικά...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,132 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 12:59, 02-11-12:

μιας και λέμε προσωπικά βιώματα,
στο δικό μου σχολείο η αλλοδαπή μαθήτρια που ήρθε στην Ελλάδα 4-5 χρονών, κατάφερε να τελειώσει το δημοτικό με 10 (ο δάσκαλος της είχε βάλει και τον τόνο καθώς ήταν εξαιρετική μαθήτρια) χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια από γονείς εφόσον για εκείνους ήταν ακόμα πιο δύσκολο να μάθουν τη γλώσσα και το γυμνάσιο με 19 και 11/13 (προφανώς ολομόναχη, χωρίς βοήθεια), και ήταν στις 2 πρώτες μαθήτριες του σχολείου μαζί με την Ελληνίδα κολλητή της η οποία έβγαλε ακριβώς τον ίδιο βαθμό ενώ έκανε φροντιστήρια από τη πρώτη γυμνασίου και είχε όποια βοήθεια ήθελε από τους γονείς της.

προφανώς δεν υποτιμώ κανέναν, αλλά αφού λέμε ιστοριούλες... αξίζει να υπάρχει κι αυτή εδώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη εμμα_τριντεντ : 02-11-12 στις 13:07.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:59, 02-11-12:

Δεν ξέρω αν κολλάει με το θέμα μας...(στο ischool βλέπω ότι έχει συζητηθεί το ιδανικότερο εκπαιδευτικό σύστημα) αλλά σύμφωνα με τον ΟΟΣΑ και την έρευνα της PISA οι Φινλανδοί μαθητές βρίσκονται στις πρώτες θέσεις διεθνώς τα τελευταία χρόνια.
Και να γιατί!!!

Και τώρα ας γελάσουμε όλοι μαζί...
ΧΑ
ΧΑ
ΧΑ

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:01, 02-11-12:

Και τώρα ας γελάσουμε όλοι μαζί...
ΧΑ
ΧΑ
ΧΑ

ναι αλλα εκει ψηλα, δεν έχουν δυο εκατομμύρια μελαμψούς μετανάστες, να μολύνουν την κοινωνία
με την παρουσία τους, οι οποίοι έχουν και την παράλογη απαίτηση, να στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο...

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 16:11, 02-11-12:

Εγω παιδια συμφωνω με τον διαχωρισμο των παιδιων οχι αναλογα με το βαθμο αλλα με τη γενικοτερη προσπαθεια.Οταν βλεπεις οτι ενα παιδι απλα δεν γουσταρει να πηγαινει σχολειο οτι ο νομος το αναγκαζει κι οτι επειδη βαριεται στην ταξη ειτε καθεται στην γωνια του ειτε μιλαει με τον διπλανο του γιατι να μην του αλλάξεις τμημα;;;Επαναλαμβαν,προσπαθεια.Αλλα επειδη κατι τετοιο ειναι αδιανοητο για ενα κρατος σα το ελληνικο,απλα καταργηση της υποχρεωτικης εκπαιδευσης και ενα οριο στο ποσες φορες μενεις στην ιδια ταξη πχ τρεις φορες και σε διωχνουν(με εξαιρεσεις φυσικα.Οποιος δεν γουσταρει δεν πηγαινει.Και δεν ειναι οτι στερουνται το δικαιωμα της μαθησης απλα αν σου το προσφερουν και δεν το θελεις ποιος ο λογος να σου παρεχεται;;;;;Νομιζω οτι ειναι λογικο

τονιζω οτι δεν αφορα τους μεταναστες αλλα γενικα τους μαθητες

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:11, 02-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
ναι αλλα εκει ψηλα, δεν έχουν δυο εκατομμύρια μελαμψούς μετανάστες, να μολύνουν την κοινωνία
με την παρουσία τους, οι οποίοι έχουν και την παράλογη απαίτηση, να στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο...
Καλά ας φτιάξουμε κι εμείς πρώτα σχολεία με σάουνες ...και ας λύσουμε μετά και το μεταναστευτικό.
Αφού αυτό είναι η Νο1 πηγή όλων των δεινών μας...

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,377 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 16:14, 02-11-12:

Μια φορά κι έναν καιρό, σε μία χαρούμενη λίμνη, γεννήθηκε ένα μικρό παπάκι
Το παπάκι δεν ήταν σαν τα υπόλοιπα παπάκια, γιατί ενώ τα νεαρά παπάκια είναι χνουδωτά και γούτσου γούτσου, αυτό είχε μία καράφλα στο κεφαλάκι του!
Όμως, παρά τις αντίξοες συνθήκες, το παπάκι μεγάλωσε παράλληλα με τους ομήλικους του. Αυτός έγινε μέγα και τρανό παπί, και γονιμοποίησε πολλές πάπιες, μεταδίδοντας το γονιδίωμά του στη επόμενη γενιά παπιών! Οι άλλοι, δεν τα πήγαν τόσο καλά, αν και ήταν σε πιο ευνοική θέση εμφανισιακά, εξαφανίστηκαν από την γενετική αποθήκη . Έτσι ζήσαν αυτοί καλά, κι εμείς καλύτερα (μιας και που τις φάγαμε τις πάπιες στον φούρνο)

Μία ιστορία αναφέρω κι εγώ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:18, 02-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Το παπάκι δεν ήταν σαν τα υπόλοιπα παπάκια, γιατί ενώ τα νεαρά παπάκια είναι χνουδωτά και γούτσου γούτσου, αυτό είχε μία καράφλα στο κεφαλάκι του!
Όμως, παρά τις αντίξοες συνθήκες, το παπάκι μεγάλωσε παράλληλα με τους ομήλικους του. Αυτός έγινε μέγα και τρανό παπί, και γονιμοποίησε πολλές πάπιες, μεταδίδοντας το γονιδίωμά του στη επόμενη γενιά παπιών! Οι άλλοι, δεν τα πήγαν τόσο καλά, αν και ήταν σε πιο ευνοική θέση εμφανισιακά, εξαφανίστηκαν από την γενετική αποθήκη . Έτσι ζήσαν αυτοί καλά, κι εμείς καλύτερα (μιας και που τις φάγαμε τις πάπιες στον φούρνο)

Και μετά, και μετά?
Πάνω στο καλύτερο σταμάτησες!

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 16:22, 02-11-12:

Πανω στο θεμα,θα συμφωνησω επισης πολυ με τον παρακατω
Νομίζω πως ολοκλήρωσα τον κύκλο μου ως άνθρωπος.

Υ.Γ. Έκανες ένα σημαντικό βήμα μακριά από την εμπάθεια. Ωραίος.

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,132 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 16:25, 02-11-12:

καλά κάνεις ρε μπρο, κουλ απλά
είσαι λίγο εκτός τόπου και χρόνου γιατί κάπου άκουσα πως διαφέρουν (κάποιοι) άνθρωποι και ζωάκια.

αν με νιώθεις λιγάκι. τόσο δα

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,377 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 16:34, 02-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Και μετά, και μετά?
Πάνω στο καλύτερο σταμάτησες!
Μετά χτύπησε κομήτης την Γη και πέθαναν όλοι

Αρχική Δημοσίευση από εμμα_τριντεντ
καλά κάνεις ρε μπρο, κουλ απλά
είσαι λίγο εκτός τόπου και χρόνου γιατί κάπου άκουσα πως διαφέρουν (κάποιοι) άνθρωποι και ζωάκια.

αν με νιώθεις λιγάκι. τόσο δα
Το θέμα είναι να μην μείνεις στην πάπια.

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 16:44, 02-11-12:

Μετά χτύπησε κομήτης την Γη και πέθαναν όλοι

Το θέμα είναι να μην μείνεις στην πάπια.
δηλαδή αναφέρεις πάπιες και ιστοριούλες ηλιθίου περιεχομένου (αν μου επιτρέπεις) και θες να σε πάρω και σοβαρά; ντοντ θινκ σο ρε μπράδα

πάντως το θέμα είναι πως δε ξέρεις ποιο είναι το θέμα. δε νιώθεις καν. αλλά κουλ λάηφ γκόουζ ον

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 601 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 12:08, 03-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από nancaki@papaki
Εγω παιδια συμφωνω με τον διαχωρισμο των παιδιων οχι αναλογα με το βαθμο αλλα με τη γενικοτερη προσπαθεια.Οταν βλεπεις οτι ενα παιδι απλα δεν γουσταρει να πηγαινει σχολειο οτι ο νομος το αναγκαζει κι οτι επειδη βαριεται στην ταξη ειτε καθεται στην γωνια του ειτε μιλαει με τον διπλανο του γιατι να μην του αλλάξεις τμημα;;;Επαναλαμβαν,προσπαθεια.Αλλα επειδη κατι τετοιο ειναι αδιανοητο για ενα κρατος σα το ελληνικο,απλα καταργηση της υποχρεωτικης εκπαιδευσης και ενα οριο στο ποσες φορες μενεις στην ιδια ταξη πχ τρεις φορες και σε διωχνουν(με εξαιρεσεις φυσικα.Οποιος δεν γουσταρει δεν πηγαινει.Και δεν ειναι οτι στερουνται το δικαιωμα της μαθησης απλα αν σου το προσφερουν και δεν το θελεις ποιος ο λογος να σου παρεχεται;;;;;Νομιζω οτι ειναι λογικο

τονιζω οτι δεν αφορα τους μεταναστες αλλα γενικα τους μαθητες
Μήπως θα έπρεπε το μάθημα να γίνει πιο ενδιαφέρον και οι καθηγητές, οι δάσκαλοι και λοιπά να μη κάνουν διακρίσεις και να μην απευθύνονται μόνο στους καλούς μαθητές; Λέω εγώ τώρα!

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

O gregory, nub έγραψε στις 12:12, 03-11-12:

δηλαδή αναφέρεις πάπιες και ιστοριούλες ηλιθίου περιεχομένου (αν μου επιτρέπεις) και θες να σε πάρω και σοβαρά; ντοντ θινκ σο ρε μπράδα

πάντως το θέμα είναι πως δε ξέρεις ποιο είναι το θέμα. δε νιώθεις καν. αλλά κουλ λάηφ γκόουζ ον
Δεν ήθελα να με πάρεις στα σοβαρά έτσι κι αλλιώς, δεν προσπαθώ να είμαι σοβαρός γιατί δεν αξίζει τον κόπο.

Σας αφήνω λοιπόν να γράφετε για το θέμα σας.

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 12:14, 03-11-12:

πιστεψεμε υπαρχουν πραγματικα βλακες..(πες το χαμηλοτερης νοημοσυνης αν εισαι τοσο ευθικτη..)

η υποκρισια και δηθεν ευγενια μας εφαγε
αντι να λεμε τα πραγματα με ονομα τους,,κολλαμε στις λεξεις
....ok κύριε έξυπνε. Αν έχεις φτάσει στο σημείο να χαρακτηρίζεις τα παιδιά που απλά χρειάζονται παραπάνω διάβασμα για να καταλαβουν κάτι, ως ηλίθια, σε λυπάμαι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EnnisDelMar! : 03-11-12 στις 22:34.
Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 22:11, 03-11-12:

βασικα,το θεμα ''ηλιθιος'' και ''εξυπνος'' ειναι περιπλοκο.Εγω πιστευω πως ναι υπαρχουν παιδια ηλιθια αλλα αυτο δεν εχει σχεση με τα μαθηματα,απλα με το οτι αδιαφορουν για οτι θα τους βοηθησει να προοδευσουν.Αν οι συμμαθητες του αγγελου ειχαν πραγματικα προβλημα νοητικο,δεν νομιζω πως θα τα αποκαλουσε ηλιθια

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:40, 04-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από ImEirini!
Μήπως θα έπρεπε το μάθημα να γίνει πιο ενδιαφέρον και οι καθηγητές, οι δάσκαλοι και λοιπά να μη κάνουν διακρίσεις και να μην απευθύνονται μόνο στους καλούς μαθητές; Λέω εγώ τώρα!

Τhey don't.

Το μάθημα σήμερα στα σχολεία είναι για το επίπεδο του μέσου μαθητή. Και εκεί είναι το θέμα... Ο κακός μαθητής δεν αποκτά ποτέ κίνητρο για να γίνει καλύτερος (Αφού ποτέ δεν καλύπτει τα συσσωρευμένα κενά) και ο καλός μαθητής...αποβλακώνεται γιατί δεν χρειάζεται να καταβάλει καμία (σοβαρή) προσπάθεια για να πετύχει το άριστα.

Πώς λέει η Ψαραδέλλη πιο πάνω για σύστημα που προσπαθεί να αντιμετωπίσει κάθε μαθητή χωριστά?
Ε ΚΑΜΙΑ σχέση...

Αν βάλεις ένα ψάρι, ένα άλογο,, τον Βolt, μια καμήλα, ένα σαλιγκάρι, μια χελώνα και ένα λιοντάρι να πρέπει όλοι να διαγωνιστούν στο κατοστάρι και τους έχεις πείσει ότι ο σωστός δρόμος είναι να βγεις πρώτος σε αυτό τον αγώνα τι πετυχαίνεις?
(ρητορικό ερώτημα)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:59, 04-11-12:

ειχαν πραγματικα προβλημα νοητικο,δεν νομιζω πως θα τα αποκαλουσε ηλιθια
αυτο που λες ηταν
και δεν τα αποκαλω ηλιθια σας βρισια απλα δεν βρισκω καλυτερη λεξη
τα λεω χοντρα
ειχαν νοητικο προβληματα τα παιδια,αλλα ηταν πολυ καλα παιδια και ηταν πιστοι φιλοι-οι μονοι ισως-,,και ακομα και σημερα τα θυμαμαι και θα ηθελα να τα ξαναδω

οπως αυτα τα κοροιδευαν τα υπολοιπα "εξυπνα" τσογλανια" ετσι και μενα με κοροιδευαν αγρια και με ειχαν εκτος κλικας επειδη ημουν φυτο παραξενος και δεν εκανα οτι και αυτοι οι φυσιολογικο ικαι νορμαλ ισως(αυτ κατι μου θυμιζει και στην παρεα μας εδω για να ειμαι ελικρινης..)

οταν καποιος δεν ειναι οπως ολοι οι αλλοι δυσκολευεται σε αυτον τον κοσμο..τι να κανουμε..
αστα να πανε..
Αν βάλεις ένα ψάρι, ένα άλογο,, τον Βolt, μια καμήλα, ένα σαλιγκάρι, μια χελώνα και ένα λιοντάρι να πρέπει όλοι να διαγωνιστούν στο κατοστάρι και τους έχεις πείσει ότι ο σωστός δρόμος είναι να βγεις πρώτος σε αυτό τον αγώνα τι πετυχαίνεις?
το καλυτερο ισως ειναι να εχουν καποια κοινα μαθηματα ολοι

και τα καλυτερα παιδια ή απλα αυτα που ενδιαφερονται περισσοτερο για καποια μαθηματα να κανουν παραπανω πραγματα σ ενισχυτικες σε αυτα τα μαθηματα πχ..
αλλα αυτα ειναι ονειρα ..εδω που ζουμε πια

πχ τα ταλαντουχα στα μαθηματικα να κανουν επιπλεον πραματα,αυτα στα αρχαια επισης,,ή αυτα στη μουσικη..

να μην καταπιεσουμε κανεναν ουτε να απομονωσουμε..χρειαζεται μια χρυση τομη ωστε να προχωρουνε ολοι μπροστα με τον καλυτερο ρυθμο....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-11-12 στις 12:10.
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 13:24, 04-11-12:

αυτο που λες ηταν
και δεν τα αποκαλω ηλιθια σας βρισια απλα δεν βρισκω καλυτερη λεξη
τα λεω χοντρα
ειχαν νοητικο προβληματα τα παιδια,αλλα ηταν πολυ καλα παιδια και ηταν πιστοι φιλοι-οι μονοι ισως-,,και ακομα και σημερα τα θυμαμαι και θα ηθελα να τα ξαναδω

οπως αυτα τα κοροιδευαν τα υπολοιπα "εξυπνα" τσογλανια" ετσι και μενα με κοροιδευαν αγρια και με ειχαν εκτος κλικας επειδη ημουν φυτο παραξενος και δεν εκανα οτι και αυτοι οι φυσιολογικο ικαι νορμαλ ισως(αυτ κατι μου θυμιζει και στην παρεα μας εδω για να ειμαι ελικρινης..)

οταν καποιος δεν ειναι οπως ολοι οι αλλοι δυσκολευεται σε αυτον τον κοσμο..τι να κανουμε..
αστα να πανε..
το καλυτερο ισως ειναι να εχουν καποια κοινα μαθηματα ολοι
Εχει διαφορά αυτό που λες τώρα, με το να αποκαλείς κάποιο ηλίθιο.

και τα καλυτερα παιδια ή απλα αυτα που ενδιαφερονται περισσοτερο για καποια μαθηματα να κανουν παραπανω πραγματα σ ενισχυτικες σε αυτα τα μαθηματα πχ..
αλλα αυτα ειναι ονειρα ..εδω που ζουμε πια

πχ τα ταλαντουχα στα μαθηματικα να κανουν επιπλεον πραματα,αυτα στα αρχαια επισης,,ή αυτα στη μουσικη..

να μην καταπιεσουμε κανεναν ουτε να απομονωσουμε..χρειαζεται μια χρυση τομη ωστε να προχωρουνε ολοι μπροστα με τον καλυτερο ρυθμο....
Αυτό μάλιστα, είναι μια λογική και σωστή λύση. Ο διαχωρισμός όμως και η δημιουργία "γκέτο" εντός σχολικής κοινότητας θεωρώ θα δημιουργούσε πολύ μεγάλα προβλήματα για πολλούς λόγους. Κυρίως διότι τα παιδιά που είναι σε τάξεις "ηλιθίων" για να το πω στη γλώσσα σου, θα ενιωθαν πολύ μειονεκτικά έναντι των υπολοίπων και τα ίδια τα πιο "έξυπνα" παιδιά θα τα σνομπαραν, γιατί όπως και να το κάνουμε τα παιδιά είναι παιδιά και είναι στην φύση τους να παραξενεύονται από (και ενδεχομένως να χλευάζουν) το διαφορετικό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 13:59, 04-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Τhey don't.

Το μάθημα σήμερα στα σχολεία είναι για το επίπεδο του μέσου μαθητή. Και εκεί είναι το θέμα... Ο κακός μαθητής δεν αποκτά ποτέ κίνητρο για να γίνει καλύτερος (Αφού ποτέ δεν καλύπτει τα συσσωρευμένα κενά) και ο καλός μαθητής...αποβλακώνεται γιατί δεν χρειάζεται να καταβάλει καμία (σοβαρή) προσπάθεια για να πετύχει το άριστα.

Πώς λέει η Ψαραδέλλη πιο πάνω για σύστημα που προσπαθεί να αντιμετωπίσει κάθε μαθητή χωριστά?
Ε ΚΑΜΙΑ σχέση...

(ρητορικό ερώτημα)
Εγώ το πρόβλημα ξέρεις πού το εντοπίζω;
Καλά δεν είναι μόνο αυτό φυσικά. Υπάρχουν χιλιάδες άλλα.
Ένα από αυτά είναι ότι δεν υπάρχει φυσική συνέχεια μεταξύ πρωτοβάμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Δηλαδή αυτό που είπα ότι κάθε μαθητής πρέπει να αντιμετωπίζεται ξεχωριστά επιτυγχάνεται ως ένα βαθμό στο δημοτικό. Λέω ως ένα βαθμό γιατί προσπαθώ να είμαι και ρεαλίστρια. Όταν ένα τμήμα από δω και μπρος θα έχει 30 μαθητές τι να σου κάνει και ο δάσκαλος;Ποιον να πρωτοπιάσει; Όντως εδώ υπάρχει ένα θέμα. Λέμε τώρα υπό φυσιολογικές συνθήκες. (το πολύ 15 άτομα κάθε τμήμα).
Στο νηπιαγωγείο/δημοτικό η σχέση μεταξύ δασκάλου και μαθητή είναι πιο προσωπική. Ο δάσκαλος καταρχήν έχει παιδαγωγική επάρκεια. Δεύτερον φροντίζει (θέλει δε θέλει) να γνωρίζει το οικογενειακό backround κάθε μαθητή .Τρίτον έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις να διαγνώσκει μαθησιακές δυσκολίες και να παραπέμπει το μαθητή σε ειδικά κέντρα. Η συνεργασία και η επικοινωνία με τους γονείς είναι πιο τακτική και ουσιαστική κοκ. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω έτσι;
Στο δημοτικό η δουλειά του δασκάλου είναι πιο δύσκολη γιατί έχει περισσότερες αρμοδιότητες (καλώς ή κακώς). Του δασκάλου, του ψυχολόγου, του γονιού, του φίλου...με τίμημα ο δάσκαλος πολλές φορές να υποστεί σωματική και ψυχολογική φθορά, ελάχιστη προσωπική ζωή κτλ. Άρα ναι. Στο δημοτικό είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.
Τελειώνει ο μαθητής το δημοτικό και πάει στην επόμενη βαθμίδα δηλαδή στο χάος. Όποια δουλειά και να έχει γίνει πάει χαμένη. Καμιά σχετική συνέχεια με την προηγούμενη βαθμίδα. Όλα τα παραπάνω παύουν να ισχύουν. Ο καθηγητής είναι μόνο καθηγητής συνήθως. Μπαίνει και βγαίνει από την τάξη και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ένας μαθητής που έχει κάποια "διαφορετικότητα" από τους άλλους αυτομάτως θα χαθεί. Ένας φυσικός, χημικός, φιλόλογος εκ των πραγμάτων δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια γιατί στη σχολή τους δε διδάσκονται παιδαγωγικά μαθήματα. Εκτός αν δηλώσουν από κάποια άλλη σχολή ως επιλέγομενο αλλά κλάιν.
Στο γυμνάσιο και στο λύκειο οι καθηγητές μπαίνουν σε τόσα πολλά τμήματα που αδυνατούν να θυμούνται τους μαθητές τους. Ο γονιός χρειάζεται να δείξει φωτογραφία στον καθηγητή για να καταλάβει για ποιον μαθητή πρόκειται. Δεν αρκεί να πει το όνομά του. Η γνώση συνδέεται μόνο με το βαθμό, και ειδικά στο λύκειο που εξαρτάται και η εισαγωγή τους στην τριτοβάθμια.
Το μόνο που μπορεί να γίνει σε περιπτώσεις μαθητών που αντιμετωπίζουν κάποια δυσκολία είναι ίσως να πάρουν ένα χαρτί από κάποιο ΚΕΔΔΥ για να απαλλαχθούν από τις γραπτές εξετάσεις. Αυτό μόνο. Τίποτε άλλο.

Θέλω να πω, δηλαδή, ότι υπάρχει μεγάλο χάσμα μεταξύ πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τόσο στον τρόπο διδασκαλίας των μαθημάτων όσο και στον τρόπο αντιμετώπισης των μαθητών.
Για μένα μεγαλύτερη ευθύνη για όλα αυτά έχει φυσικά η πολιτεία αλλά δε θα βγάλω και την ουρά των ίδιων των εκπαιδευτικών (πρωτοβάθμιας- δευτεροβάθμιας) απ έξω. Πολλές φορές και οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί ακόμη και να γνωρίζουν το πρόβλημα, αδιαφορούν.
Όπως είπε και η ImEirini ότι οι εκπαιδευτικοί κάνουν διακρίσεις και απευθύνονται μόνο σε καλούς μαθητές δεν έχει άδικο. Έτσι είναι κάποιες φορές.
Αυτό γίνεται γιατί ένας καλός μαθητής διευκολύνει τη δουλειά του δασκάλου. Είναι πιο εύκολο το μάθημα. Λες ένα "Λέγε εσύ ρε Παναγιώτη" γιατί ξέρεις ότι ο Παναγιώτης θα πει αμέσως την απάντηση ,οπότε δε θα χάσεις χρόνο να εξηγείς κτλ
Γιατί να περιμένεις ας πούμε το Κωστάκη που έχει διάσπαση προσοχής και εκείνη την ώρα παίζει με το διπλανό του και πρέπει να του ξανακάνεις την ερώτηση, να περιμένεις 10 ώρες να μιλήσει, να πει τη λάθος απάντηση, να τον κορο'ι'δέψουν οι υπόλοιποι, να κάνεις παρατήρηση στους υπόλοιπους να σταματήσουν να γελάνε και ξαφνικά χτυπάει το κουδούνι και πάει το μάθημα.
Άρα παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του εκπαιδευτικού. Πόσο υπομονή έχει και κατά πόσο είναι διατεθειμένος να ιδρώσει το κωλαράκι του στο μάθημα (παρά τα 800 ευρώ που παίρνει )
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giosx
Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 23:44, 05-11-12:

Για να ξυπνήσουν όποιοι, όσοι κοιμούνται ακόμη, απο τον ύπνο της πολυπολιτισμικής θολοκουλτούρας τους, παραθέτω το απο κάτω και βγάλτε τα αντίστοιχα συμπεράσματα (*ότι ήδη είναι πολύ αργά για μάς τους Ελλαδίτες):
Η παράνοια της πολυπολιτισμικότητας : Οι «αριστεροί» υποστηρίζουν τα δημόσια σχολεία και την είσοδο στην χώρα ακόμα περισσότερων τριτοκοσμικών μεταναστών, αλλά στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία, καθώς τα δημόσια σχολεία έχουν υποβαθμιστεί εντελώς από την παρουσία μεγάλου αριθμού μαθητών που προέρχονται από οικογένειες τριτοκοσμικών μεταναστών!!!

Ελα ντέ !! Μας ρωτήσαν;; Το ίδιο γίνεται και στο Ελλαδιστάν...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 09-11-12 στις 13:45. Αιτία: Προσθήκη spoiler
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:34, 08-11-12:

Εχω βασιμες υποψίες
ότι το κείμενο που παρέθεσε ο αγαπητός παραπάνω
δεν ειναι δημοσιογραφικό κομμάτι,
αλλά ένα κείμενο γνώμης,
σε τιποτε πιο ακριβές
από ότι
ενα ποστ σε Blog...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 15:09, 08-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από giosx
Για να ξυπνήσουν όποιοι, όσοι κοιμούνται ακόμη, απο τον ύπνο της πολυπολιτισμικής θολοκουλτούρας τους, παραθέτω το απο κάτω και βγάλτε τα αντίστοιχα συμπεράσματα (*ότι ήδη είναι πολύ αργά για μάς τους Ελλαδίτες):
Και μόνο το γεγονός ότι βγάζεις καθολικά συμπερασμάτα από ένα παράδειγμά, σε μία περιοχή, μιας χώρας δίχνει ότι είσαι ρατσιστής. Εκτός αυτού το ότι κάποιος αγνωστος εφράζει την άποψή του εμένα δεν μου λέει τίποτα. Μπορώ και εγώ να σκαρφιστώ ένα εκατομμύριο ιστορίες περί ελλήνων μαθητών που βρίζουν τους καθηγητές και να σου το πασάρω ως πραγματικότητα. Θα το έχαφτες τόσο εύκολα;
Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 01:23, 23-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ὅταν τὸ παιδί μου πηγαίνει στὴν ἴδια τάξη μὲ τὰ παιδιὰ τῶν Τσιγγάνων ἢ Ἀλβανῶν
[...]
τὸ παιδί μου μένει πίσω στὴ γνώση
Ἕνα πολὺ χαρακτηριστικὸ παράδειγμα πάντως τὸ ὁποῖο ἔζησα προσωπικά.
[...]
ἕνα παιδὶ μὲ νοητικὴ ὑστέρηση
Όροι δεοντολογίας:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screen Shot 2013-05-23 at 1.20.42 AM.png
Εμφανίσεις:  37
Μέγεθος:  24,0 KB  
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,556 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:47, 23-05-13:

Μάλλον ό,τι μας ξενίζει και δεν μπορούμε να επιχειρηματολογήσουμε κατά του, το βαφτίζουμε ρατσισμό...
Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Engineer
Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Engineer κάποτε έγραψε στις 11:21, 23-05-13:

Είναι διαφορετικό πράγμα να σε ενοχλεί το γεγονός ότι κάποιος είναι Τσιγγάνος ή Αλβανός και διαφορετικό πράγμα να σε ενοχλεί ένα χαρακτηριστικό που φαίνεται ή νομίζεις πως έχει μια κοινωνική ομάδα. Και εγώ θα προβληματιζόμουν αν το παιδί μου ήταν σε μια τάξη που είχε μαθητές με μεγάλη διαφορά μορφωτικού επιπέδου. Πολλές φορές έχω ακούσει γονείς να έχουν κινήσει γη και ουρανό για να μεταφέρουν το παιδί τους σε άλλο σχολείο για τέτοιους λόγους. Δεν το λες και ρατσισμό.
Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 12:40, 23-05-13:

Θὰ φέρω ἕνα παράδειγμα· Ὅταν τὸ παιδί μου πηγαίνει στὴν ἴδια τάξη μὲ τὰ παιδιὰ τῶν Τσιγγάνων ἢ Ἀλβανῶν τὰ ὁποῖα ἔχουν τελείως διαφορετικὸ ῥυθμὸ ἀφομοίωσης τῆς γνώσης λόγῳ διαφόρων παραγόντων καὶ χωρὶς νὰ ἔχῃ προηγηθεῖ τάξη ἡ ὁποῖα σταδιακὰ θὰ τοὺς ἐντάξῃ ὁμαλὰ στὴ σχολικὴ διαδικασία τοῦ ἑλληνικοῦ σχολείου ἐπειδὴ κάποιοι φωστῆρες τῆς ἀριστερᾶς αὐτὸ τὸ θεωροῦν «ῥατσιστικό», τότε ἀφ' ἑνὸς τὸ παιδί μου μένει πίσω στὴ γνώση καὶ τὰ παιδιὰ τῶν Τσιγγάνων δὲν μποροῦν νὰ παρακολουθήσουν τὸ ῥυθμὸ τοῦ ἑλληνικοῦ σχολείου. Κανεὶς λοιπὸν δὲν ὠφελεῖται, ἀλλὰ ἀλλιῶς θίγεται ὁ «ἀντιρατσισμὸς» τῶν ἀριστερῶν μὲ τὰ ὅποια ἐπακόλουθα...

Σημείωση:
Τα μηνύματα από #1 έως #7 προήλθαν από το θέμα
ΣΥΡΙΖΑ -Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο
Λοιπόν…. εγώ Πέτρο, την αριστερά ποτέ δεν την είχα σε εκτίμηση. Δεν έχω τίποτα με τα άτομα που την ψηφίζουν, όσο με τα άτομα που την εκπροσωπούν. Είναι μεγάλο το στόρρυ και θα το γράψω άλλη στιγμή στο κατάλληλο θέμα.
Πάμε στο θέμα της παιδείας, που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το μπερδεύουμε με τα κομματικά μας πιστεύω. Νομίζω πως ο κακός μαθητής θα συνεχίσει να είναι κακός μαθητής ανεξαρτήτως συνθηκών. Παίρνω ως παράδειγμα εμένα και τα αδέρφια μου. Ο αδερφός μου, μας είχε πρήξει να πάει στο Αμερικανικό, ενώ εγώ και η αδερφή μου επιλέξαμε να πάμε (αν και υπήρχε η δυνατότητα και για εμάς να πάμε ιδιωτικό) στο δημόσιο σχολείο της περιοχής μας (ψυχικό). Ήταν σχετικά καλό δημόσιο σχολείο και δεν είχε όπως αναφέρεις, αλβανάκια και τσιγγανάκια, ΑΛΛΑ είχε κινεζάκια και φιλιππινεζάκια. Διότι τα παιδιά των υπαλλήλων στα σπίτια της περιοχής κάπου έπρεπε να πάνε σχολείο. Το πιο λογικό ήταν να πάνε στο σχολείο της περιοχής όπου ζούσαν. Εκεί να δεις μαθητές…. που δεν μπορούσαν να πουν ούτε την καλημέρα στα Ελληνικά και να είναι π.χ. στην Τετάρτη δημοτικού. Όμως αυτό δεν αποτέλεσε πρόβλημα για εμάς,( που και οι δύο μας τα καταφέραμε μια χαρά) ούτε βέβαια και για άλλους συμμαθητές μας, σε αντίθεση με τον αδερφό μου που δεχόμασταν 10 τηλέφωνα τον μήνα από το ιδιωτικό, ώστε να μας αναφέρουν τις ελλείψεις του.
Πιστεύω πως αυτός που θέλει να προχωρήσει, θα βρει τρόπο. Δεν μπορείς να αρνηθείς ακόμα και στα παιδιά που είναι πίσω στη γνώση να μπουν στο σχολείο. Λες ότι πρέπει να υπάρχει προπαρασκευαστική διαδικασία πριν μπουν στην κατάλληλη τάξη…. δεκτόν -θα συμφωνήσω, αλλά για πες μου αν μπορούν τα δημόσια σχολεία στην Ελλάδα να προσφέρουν κάτι τέτοιο? Μάλλον όχι. Άρα καταλήγουμε στο γεγονός πως είμαστε υποχρεωμένοι να δεχθούμε και διαφορετικών ταχυτήτων μαθητές. Δεν μιλώ για φυλές, διότι αυτό δεν με απασχολεί καθόλου. Μια χαρά τούβλα έχουμε και εμείς.
Εngineer , εγώ ξέρω γονείς που άλλαξαν τάξη στο παιδί τους, γιατί κάποια συμμαθήτριά του είχε ψείρες. Μπορούσαν να το διαχειριστούν με άλλο τρόπο και όχι να το φωνάζουν σε όλο το σχολείο πληγώνοντας το κοριτσάκι (ελληνόπουλο ήταν- κάτι που δείχνει τελικά πως είμαστε ρατσιστές και μεταξύ μας) . Πρέπει το σχολείο σε συνεργασία με τους γονείς να κάνει το καλύτερο δυνατόν για τα παιδιά, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ. Ακόμα και όταν μιλάμε για παιδιά με διαφορετικές ικανότητες. Αλλά μάλλον θα περάσουν έτη φωτός για να το δούμε αυτό.
Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Engineer
Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Engineer κάποτε έγραψε στις 13:01, 23-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από elepan
Εngineer , εγώ ξέρω γονείς που άλλαξαν τάξη στο παιδί τους, γιατί κάποια συμμαθήτριά του είχε ψείρες. Μπορούσαν να το διαχειριστούν με άλλο τρόπο και όχι να το φωνάζουν σε όλο το σχολείο πληγώνοντας το κοριτσάκι (ελληνόπουλο ήταν- κάτι που δείχνει τελικά πως είμαστε ρατσιστές και μεταξύ μας) . Πρέπει το σχολείο σε συνεργασία με τους γονείς να κάνει το καλύτερο δυνατόν για τα παιδιά, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ. Ακόμα και όταν μιλάμε για παιδιά με διαφορετικές ικανότητες. Αλλά μάλλον θα περάσουν έτη φωτός για να το δούμε αυτό.
Στο μοναδικό που θα διαφωνήσω είναι ότι θεωρώ τη λέξη ρατσισμός/στής πολύ "βαριά" για τέτοια πράματα.
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:07, 23-05-13:

Κατά τη γνώμη μου ο λόγος που κατηγορείται κάποιος ως ρατσιστής είναι η διαφορετική αντίληψη της έννοιας του ρατσισμού από τον καθένα μας. Το ίδιο συμβαίνει και με την έννοια της ηθικής. Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την έννοια της ηθικής. Για κάποιον το να παρκάρω παράνομα μπορεί να είναι ανήθικο, για μένα μπορεί να είναι απλά παράνομο παραδείγματος χάριν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού που υποστηρίζω για το ρατσισμό, σε ένα επεισόδιο μιας σειράς που παρακολουθώ συνέβη το εξής: Κάποιος δικηγόρος μαύρου χρώματος (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω) έδωσε συνέντευξη για να προσληφθεί σε μια εταιρεία. Ένας εκ των διευθυντών εκεί του είπε τη φράση "you dont sound black", θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να τον επαινέσει. Για όποιον ενδιαφέρεται ας διαβάσει τον διάλογο που ακολούθησε με την άλλη διευθύντρια:

- What have I done now? He doesn't sound black? Well, he doesn't. N-Not to me. Does he to you?
- Denny, you truly are not aware what a racist statement that is?
- Oh, please. Bush and Biden said the same thing about Obama.
- Not like that they didn't.
- Did too. They said articulate. And Biden said his hygiene looked good.
- Denny, there's no such thing as sounding black.
- What do you mean?
- Certainly you don't think all black people sound alike?
- Well, of course not. The anchors on the news don't sound black at all. And the black weathermen sound whiter than me.
- It's politically incorrect to say somebody sounds black.
- All right, then African-American.
- No.
- JesseJacksonish?
- No!
- Well, then how? What-What do you say? If a person sounds black, what's the right way to say it?
- Urban.
- White people don't live in cities?
- Look, there's no such thing as sounding black.
- Denny, the point is...
- while there may be certain dialects that are consistent with African-American... vernacular-
- You just cannot judge a man's skin color by the sound of his voice.
- Is this a joke?
- No, it is not. You have committed an egregious offense here.
- All right, let me- let me- let me get this straight. Say you get kidnapped and I get a ransom call from a man who, to me, sounds black. And the cop says, "What did he sound like?" I should just say, "Male. " Or "I don't know. But not necessarily black. "
Από όσο μπορώ εγώ να καταλάβω, η ασυνεννοησία των δύο ανθρώπων έγκειται στη διαφορά αντίληψης. Ο ένας θεωρεί οτι δεν έχει κάνει κάτι κακό αφού απλά εξέφρασε τη δική του αντίληψη χωρίς προφανώς να θέλει να προσβάλει. Η άλλη θεωρεί οτι αυτό που είπε ήταν ρατσιστικό γιατί στην δική της αντίληψη το να κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους σύμφωνα με το χρώμα τους είναι ρατσιστικό.

Μπορεί κανείς να καταδικάσει κάποιον από τους δύο;
Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 13:10, 23-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Engineer
Στο μοναδικό που θα διαφωνήσω είναι ότι θεωρώ τη λέξη ρατσισμός/στής πολύ "βαριά" για τέτοια πράματα.
Kατά βάση, δεν θα διαφωνήσω. Απλά είθισται να χρησιμοποιούμε αυτή την λέξη σήμερα με πιο ευρεία έννοια από την αρχική της. RAZZA -ιταλική, που σημαίνει καθαρά φυλή. Απλά σήμερα έχει τον ρόλο (δυστυχώς) να χαρακτηρίζει και ό,τι θεωρούμε "κατώτερο". Αν θα έπρεπε να την πάρουμε καθαρά ετυμολογικά, έχεις δίκιο.
Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 17:40, 23-05-13:

...άρα πέρασε απαρατήρητη η ταύτιση των Αλβανών και των τσιγγάνων του θεματοθέτη με άτομα νοητικής υστέρησης.

το χειρότερο είναι πως επιθυμείτε επιχειρηματολογία (γε-λά-ω-γε-λά-ω-γε-λά-ω)
σε ένα θέμα και μια άποψη άνευ περιεχομένου, εμπλουτισμένα με ρατσισμό και μπόλικη μισαλλοδοξία, ως συνήθως
τα οποία υποστηρίζονται από ένα... "επιχείρημα" που έχουν καταρρίψει πολλάκις από την αρχή του θέματος άτομα του εκπαιδευτικού χώρου
και ένα παράδειγμα με κάποιο προσωπικό βίωμα του θεματοθέτη στη συνέχεια, εκτός θέματος θα έλεγα, και το οποίο εξισώνει Αλβανούς ή τσιγγάνους με ένα άτομο που υπέφερε από κάποια αναπηρία.

επαναλαμβάνω, ξεκινάει ένα θέμα με τίτλο "Πολυφυλετισμός και διαφορετικότητα στο εκπαιδευτικό μας σύστημα" με ένα ποστ αναφερόμενο σε παιδιά αλβανικής εθνικότητας και παιδιά τσιγγάνων και στη συνέχεια μεταπηδά με μια συνοχή ανύπαρκτη, σε παιδιά με ειδικές ανάγκες.

θεωρεί τις μειονότητες άτομα άρρωστα και την αντιμετώπισή τους αντίστοιχη με αυτή των ατόμων που πάσχουν από κάποια εγκεφαλική ασθένεια ή καθυστέρηση λοιπόν.

-α η δ ι ά ζ ω-

όχι μόνο με τις απόψεις του θεματοθέτη, μα και με όσες δε τόνισαν το σημείο αυτό.
ντρέπομαι για αυτά που διαβάζω, αφού δε ντρέπεστε οι ίδιοι για τις σκέψεις σας.
Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 18:00, 23-05-13:

...άρα πέρασε απαρατήρητη η ταύτιση των Αλβανών και των τσιγγάνων του θεματοθέτη με άτομα νοητικής υστέρησης.

.
Έμμα, τίποτα δεν περνά απαρατήρητο. Αντιπαρέθεσα τα κινεζάκια και φιλιππινεζάκια στο δικό μου σχολείο. Τα άτομα νοητικής υστέρησης πάνε εκ των πραγμάτων σε ειδικά σχολεία. Μην είσαι απόλυτη. Σε κάποια πράγματα, όπως η προετοιμασία των ξένων μαθητών, έχει δίκιο.
Θα σε δέχονταν νομίζεις στο εξωτερικό στο δημόσιο σχολείο τους, αν δεν γνώριζες την γλώσσα?
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,536 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:08, 23-05-13:

νοητικής υστέρησης πάνε εκ των πραγμάτων σε ειδικά σχολεία.
Όχι πάντα,
ο Κασιδιάρης πήγε σε κανονικό σχολείο.
π.χ. δηλαδής.
Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 18:14, 23-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Όχι πάντα,
π.χ. δηλαδής.
Οι χρυσαυγίτες είναι ένα θέμα (αναγνωρίζω τα προβλήματα που δημιουργούν). Αλλά εδώ φίλε Γιάννη δεν έχουν θέση. Όπως ήδη γνωρίζεις είσαι εκτός θέματος. Μιλάμε για άρρωστα παιδιά εκ γενετής, όχι για παιδιά που αρρώστησαν από επιλογή .

Καλά είναι να μην αστειευόμαστε για άτομα με ειδικές ανάγκες.
Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 18:27, 23-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Όχι πάντα,
π.χ. δηλαδής.
Ο φίλος μας σ' αυτό το σημείο, ίσως ασυνείδητα, έκανε ένα ρατσιστικό σχόλιο. Πήγε να κοροϊδέψει τον Κασιδιάρη (για τον οποίο δεκάρα δεν δίνω, το τονίζω γιατί θέλω να εστιάσω αλλού), χρησιμοποιώντας, τι άλλο; Τα παιδιά με νοητική καθυστέρηση! Φυσικά, σε άλλο θέμα θα υπεραμύνεται αυτών των παιδιών, άσχετα αν για να κοροϊδέψει και να μειώσει έναν άνθρωπο, τον παρομοίωσε με αυτά....

Και η υποκρισία καλά κρατεί...
Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 676 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 18:55, 23-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από elepan
Θα σε δέχονταν νομίζεις στο εξωτερικό στο δημόσιο σχολείο τους, αν δεν γνώριζες την γλώσσα?
Στην Γερμανία πάντως δέχονται.
Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 18:55, 23-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Ναι απλά σου λέω ότι το σχόλιο που έκανε ο borat δεν απέχει και πολύ από το δικό σου. Απλά είναι από διαφορετική γωνία.
Το δέχομαι. Όμως, όπως είπα και στο αρχικό σχόλιο προς τον Πέτρο, δεν πρέπει να μπλέκουμε τα της παιδείας με τα πολιτικά μας πιστεύω. Είμαι απόλυτος.

Αν θα πρέπει ΟΜΩΣ να μιλήσουμε για πολιτική ....εγώ ψαραδέλλη μου, δεν κρύβομαι. Είμαι λίγο αλήτης, λίγο δεξιός με την έννοια της φιλελεύθερης οικονομίας, στο μέτρο ΠΑΝΤΑ που δεν πηδ@ει τους αδυνάτους και σιχαίνομαι τα άκρα όποια και αν είναι αυτά. Επίσης είμαι άθρησκος και άθεος, αλλά άμα συναντήσω στο δρόμο άτομο σε ανάγκη θα δώσω και το βρακί μου. Τέλος,,, κλαίω και για γυναίκες. Πιστεύω στην διδασκαλία του Χρηστού ή Χρίστος or whatever, γιατί με κάνει να νοιώθω καλά μέσα μου. Δεν υποστηρίζω τίποτα με απόλυτο τρόπο αλλά δεν καταπολεμώ και τίποτα απόλυτα. Πάντα είμαι εδώ για να συζητήσω όλα τα θέματα και να ακούσω όλους τους συνομιλητές μου, τους οποίους και σέβομαι στο μέτρο που με σέβονται.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elepan : 23-05-13 στις 19:01.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους