Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,875 μηνύματα σε 74,638 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Λέξεις που απειλούνται με εξαφάνιση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:13, 17-05-12:

Σε αυτό το νήμα βάζουμε στόχο να σώσουμε ελληνικές λέξεις και φράσεις που απειλούνται με εξαφάνιση.
Κι επειδή ο καλύτερος τρόπος για να σώσεις μια λέξη, είναι να τη χρησιμοποιείς, βάζουμε στόχο να χρησιμοποιούμε τη λέξη μας, σωστά, όσο πιο συχνά μπορούμε.

---
Ξεκινάω με μια λεξούλα που κοντεύει να εξαφανιστεί ήδη.

Είναι το:
ό,τι

που δεν πρέπει να το μπερδεύουμε με το:
ότι
...διότι έχουν διαφορετική σημασία!!!

- Ό,τι και να πεις, ξέρω ότι ήσουν εκεί.
- Είπε ότι θα φέρει ό,τι της ζητήσω.

Αν μπορείς ν' αντικαταστήσεις το 'ό,τι' που γράφεις με τη λέξη 'οτιδήποτε', τότε θυμήσου πως το 'ό,τι' αυτό, θέλει κόμμα!

Ελάτε να σώσουμε το «ό,τι» από εξαφάνιση!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:17, 17-05-12:

τριγενη και δικαταληκτα

ο,η ευγενης το ευγενες
κανεις δεν το λεει σωστα πια,
αν το ακουσεις σωστα νομιζεις οτι κανουν πουλακια τα αυτια σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 14:22, 17-05-12:

ευρω

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 14:26, 17-05-12:

μπεσα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:27, 17-05-12:

Ετυμολογία;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:28, 17-05-12:

αλβανικη λεξη ειναι

αρβανιτικη που λεμε

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 14:47, 17-05-12:

δεν είναι το ίδιο η αλβανική με την αρβανίτικη language I think.

και μιας και κάνετε και διορθώσεις,
κάτι που επίσης μπερδεύουμε συχνά: το ΝΤαι
στον πληθυντικό το αι με άλφα-γιώτα

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:56, 17-05-12:

Αυτές δεν είναι λέξεις που απειλούνται με εξαφάνιση, είναι κοινά λάθη που κάνει ο περισσότερος κόσμος. Θα βρείτε πολλά τέτοια στο βιβλίο "Το γράφουμε σωστά? Το λέμε σωστά?"

Μια λέξη που μου ήρθε τώρα, και δεν χρησιμοποιείται σχεδόν καθόλου με την κυριολεκτική της σημασία, είναι το τέλμα (βάλτος/έλος).

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 15:01, 17-05-12:

Μπαμπη....τρολλινγκ ηταν
οχι ελληνικη λεξη

ο...αλλαξε ο τιτλος;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:31, 17-05-12:

Μια λέξη που λέμε πολύ συχνά με τον αδερφό μου για πλάκα, αλλά δεν χρησιμοποιείται σχεδόν καθόλου είναι και το ασκαρδαμυκτί (χωρίς να ανοιγοκλείσουν τα μάτια). Μάλιστα κάθε φορά που το λέμε το συνοδεύουμε με το οσονούπω (σύντομα).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:08, 17-05-12:

Το πάραυτα που σημαίνει αμέσως. Η θερινή ραστώνη που περιγράφει τέλεια αυτό που νιώθεις όταν γυρνάς από την θάλασσα το καλοκαίρι και θες μόνο να ξαπλώσεις στο κρεβάτι σου με την αλμύρα. Το οιονεί που σημαίνει σαν, ιμιτασιόν, πχ το πολίτευμα είναι οιονεί δημοκρατικό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aeneas

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aeneas
Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 823 μηνύματα.

O Aeneas απελπισμένος έγραψε στις 20:41, 17-05-12:

Το ρήμα βυσσοδομώ που σημαίνει μηχανορραφώ, σκευωρώ, ραδιουργώ. Μ' αρέσει πάρα πολύ!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 19:09, 18-05-12:

Εμένα μου αρέσει πολύ το "παρεμπιπτόντως" που έχει υποστεί δύο μεταβολές στην ελληνική ζωούλα του:
Το by the way ολόκληρο και το "χαϊδευτικό" btw

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 19:41, 18-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Βασικά υπάρχει ένα τεράστιο θέμα με τους τόνους.
Υπάρχουν πάρα πολλοί που δε ξέρουν πότε μπαίνουν τόνοι και γιατί.
Βλέπω σε κείμενα (σε άρθρα κυρίως ή σε επίσημα σάιτς κτλ - στα καθημερινά γραπτά δε δίνω σημασία), προτάσεις του στυλ
"Γύρισε ο Κώστας πού έμενε στο εξωτερικό" ή
"...μου είπε πως να φτιάχνω κέικ".

Τόνος μπαίνει σε ερωτηματική (ή/και πλάγια ερωτηματική) πρόταση, δηλαδή : Πώς είσαι σήμερα; Πού ήσουν όλη μέρα; Μου είπε από πού βρήκε τη διεύθυνσή μου.
Τόνος ΔΕΝ μπαίνει όταν απλά αναφερόμαστε σε κάτι, δηλαδή : Μου έκανε εντύπωση που ήρθε. Κάνει πως δεν καταλαβαίνει. (= Κάνει ότι δε καταλαβαίνει.)

Γενικά ο τόνος πολλές φορές μπορεί να αλλάξει το νόημα μιας ολόκληρης πρότασης.
Επίσης, δε θυμάμαι τι παίζει με το "πού και πού" + "πώς και πώς", αλλά εγώ τα τονίζω για κάποιο λόγο.

Δεν είναι ορισμοί αυτοί Που' βαλα - είναι δικά μου παραδείγματα, που μάλλον είναι σωστά - αν θέλει ας βάλει κάποιος από πηγή.

ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΜΑΙ ΟΦΦ. Τ_Τ

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,141 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 19:46, 18-05-12:

δεν ξερω καν αν χρησιμοποιειται αλλου η λεξη αυτη: Ανταριαζω. πχ Ο καιρος ανταριασε. (μεταφορικη σημασια βεβαια)

Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 19:50, 18-05-12:

''κουτοπόνηρος''
Σπάνια την ακούω πλέον.

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,141 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 19:54, 18-05-12:

καθημερινα το ακουω εγω στο χωριο μου

Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 20:03, 18-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Τάσος97
καθημερινα το ακουω εγω στο χωριο μου
Σου το λένε; Γιατί δε θεωρείται κοπλιμέντο.

Υ.Γ.: Είναι cute πάντως.

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 20:06, 18-05-12:

οχι δεν το λενε σε εμενα. δε μου το εχουν πει ποτε

πιο χαριτωμενο ειναι το χαγιάτι-χαγιάτ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 14:33, 30-08-12:

οι λεξεις που εεχω καιρω να ακουσω και μου αρεσουν πολυ ειναι:
εν γενει, εντρυφω, ελλοχευω

Παράθεση

Aeneas

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aeneas
Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 823 μηνύματα.

O Aeneas απελπισμένος έγραψε στις 14:44, 30-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από nancaki@papaki
οι λεξεις που εεχω καιρω να ακουσω και μου αρεσουν πολυ ειναι:
εν γενει, εντρυφω, ελλοχευω
Επιπλέον και το κατά κόρον.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους