Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υπάρχει Ελεύθερη Βούληση;

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Azimuthios
Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Azimuthios έγραψε στις 13:53, 12-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Αν εχω καταλαβει καλα προσπαθουμε να συνδεσουμε τον τροπο λειτουργιας του συμπαντος και πως επηρρεαζει τις αποφασεις μας τελικα???

Το σιγουρο ειναι οτι σε γενικες γραμμες και με βαση αυτα που αντιλαμβανομαστε λειτουργουμε τοσο αιτιοκρατικα οσο και ελευθερα... Δηλαδη καποιες πραξεις μας εχουν βαση μια αιτια...πχ. τρωω κατι επειδη πειναω... Ενω καποιες αλλες δεν προερχονται αμεσα απο καποια αναγκη αλλα απο αυτην, την ελευθερη, βουληση...

Αλλα ισως τελικως αυτο που αντιλαμβανομαστε ως ελευθερη βουληση να προερχεται απο καποια αδιορατα ερεθισματα που να μας οδηγουν σ'αυτο τελικα κι ετσι να μην ειναι και τοσο ελευθερη οσο την φανταζομαστε...
Ελευθεροι ειμαστε ωs προs τιs επιλογεs μαs αλλα και ελευθεροι να αποφασισουμε ΜΟΝΟ θετικα,αφου μονο αυτο προερχετε απο την πρωταρχικη αιτια τηs ιδιαs μαs τιs υπαρξηs,σε διαφορετικη περιπτωση παυουμε να ειμαστε ελευθεροι γιατι αποφασιζονταs αρνητικα υποτασομαστε σε κατι εξω απο την ιδια την ουσια τιs υπαρξηs μαs και επιλεγουμε την αυτοκαταστροφη μαs.Η Ελευθερη βουληση λοιπον αυτο το νοημα εχει,να αποδεσμευτουμε τελικα απο εκεινα που μαs δεσμευουν και να ελευθερωθουμε κατα χαρη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 14:15, 12-08-10:

Ο θάνατος είναι κομμάτι της ύπαρξης, οπότε και η αποφάσεις που πλήττουν τη ζωή αποτελούν επίσης μέρος της ελεύθερης βούλησης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Azimuthios έγραψε στις 15:21, 12-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από mariophys
Ο θάνατος είναι κομμάτι της ύπαρξης, οπότε και η αποφάσεις που πλήττουν τη ζωή αποτελούν επίσης μέρος της ελεύθερης βούλησης.
Ο Θανατοs κατ ουσια ειναι κομματι τιs ανυπαρξιαs ομωs δεν υπαρχει θανατοs στον υπερβατικο κοσμο μονο εδω συνανταται στον υλικο κοσμο και ειναι καθαρα βιολογικοs αλλα ακομα και ετσι τιποτα δεν χανεται απο το υλικο που αποτελειται το σωμα μαs.Μορια τιs υληs του σωματοs μαs μπορει σε 400 χρονια απο τωρα να αποτελουν μεροs τηs υληs μιαs πολυκατοικιαs η ενοs λεωφορειου μπορει να ακουγεται μακαβριο αλλα ετσι ειναι.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:11, 12-08-10:

Ομως εδω αναφερομαστε ξεκαθαρα στην ελευθερη βουληση του ανθρωπου... Και μιλαμε καθαρα ανθρωποκεντρικα... Συνεπως ναι, ο θανατος ειναι κομματι της υπαρξης, κι εφοσον ανθρωποι επιλεγουν συνειδητα την πορεια προς αυτον τοτε ναι, ο ανθρωπος μπορει να αποφασισει και αρνητικα για τον εαυτο του...

Αυτο που απασχολει εμενα πραγματικα ειναι αν οι αποφασεις αυτες υποδηλωνονται απο καποιες καταστασεις που περνουν απαρατηρητες στην ζωη μας κι ομως τελικα αποτελουν τα ερεθισματα που οδηγουν τελικα σε αυτες τις αποφασεις...

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 16:42, 12-08-10:

εγω θεωρω οτι ο ανθρωπος εχει ελευθερη βουληση...οταν θελει να παρει μια αποφαση την παιρνει μονος του...ακομα και να συμβουλευτει αλλους το τελικο αποτελεσμα της αποφασης αυτης την παιρνει ο ιδιος ειτε ειναι θετικο ειτε ειναι αρνητικο.Παντως ο χριστιανισμος αποδεχεται την ελευθερια βουλησης την οποια θεωρει απαραιτητη προυποθεση για την ασκηση της αρετης.οπως και πολλοι φιλοσοφοι υποστηριζουν οτι ο ανθρωπος ειναι αιτιος για οτι και αν κανει γιατι ειναι αυτος που αποφασιζει απο μονος του διχως την παρεμβαση κανενος.Ομως ακομα αποτελει ενα σημαντικο προβλημα η ελευθερη βουληση τοσο για την Ψυχολογια οσο για την Φιλοσοφια.Βασικα το προβλημα της ελευθεριας της βουλης αρχισε οταν τεθηκε το ερωτημα σχετικα με το εαν ο ανθρωπος εχει βουληση και μονος του αποφασιζει για το τι θα κανει συμφωνα με την βουληση του ή αλλες εσωτερικες και εξωτερικες αναγκαιοτητες τον αναγκαζουν να ενεργει κατω απο ενα καθορισμενο τροπο?Παντως κατα τη γνωμη αποτελει ενα σημαντικο ερωτημα το οποιο δεν εχει λυθει ακομα.αλλα εγω νομιζω οτι υπαρχει και οτι ο ανθρωπος ειναι υπαιτιος για τις πραξεις του,οτι και αν κανει.

Παράθεση

blast_791 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blast_791
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O blast_791 έγραψε στις 02:12, 13-08-10:

Καλησπέρα κι από μένα.

Ορμώμενος από το άρθρο του κ. καθηγητή του Πανεπιστημίου του Leeds (που ήταν η αφορμή γι' αυτή τη συζήτηση) και από τις απαντήσεις που διάβασα, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:

Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι σωστό να ανάγουμε την ελεύθερη βούληση σε Συμπαντικό επίπεδο, γιατί έτσι περιπλέκουμε πολύ την κουβέντα...
Η ύπαρξη ή όχι της ελευθερίας των επιλογών, των σκέψεων, των κινήσεων, της συμπεριφοράς κλπ. είναι ζήτημα κυρίως κοινωνικό και ανθρώπινο...

Για μένα, η ελεύθερη βούληση είναι μία έννοια, η οποία απειλείται στις μέρες μας και η οποία περιγράφει την ικανότητα του ανθρώπου (όταν δεν τον πιέζουν ιδιάζουσες συνθήκες) να επιλέγει ανάμεσα σε διάφορα ενδεχόμενα και να δρα με τρόπο που ο ίδιος επιθυμεί κάθε φορά. Ελεύθερη βούληση είναι να μην εκτελείς απλά εντολές και τίποτ' άλλο, να μην δέχεσαι άκριτα αυτό που σου λένε. Αλλά να έχεις αξίες, οι οποίες θα φιλτράρουν τα ερεθίσματα που δέχεσαι και αναλόγως θα ενστερνίζεσαι ή θα απορρίπτεις. Όπως επίσης είναι και να διαθέτεις το ανοικτό μυαλό για να αναθεωρήσεις, ή και να αλλάξεις αυτές τις αξίες. Ελεύθερη βούληση είναι στην καθημερινή ζωή να κάνεις, όσο μπορείς, πράγματα που σε κάνουν όσο το δυνατόν ευτυχισμένο. Να έχεις τη χαρά και την άνεση της επιλογής...

Να το πούμε χοντρικά: Να απομακρύνεσαι όσο μπορείς από τη συμπεριφορά ενός PC... Αυτό είναι κατ' εμέ η ελεύθερη βούληση! ()

Είναι κάπως μακάβριο τα πάντα να είναι προδιαγεγραμμένα, ε;

Φανταστείτε ένα ηλιόλουστο, καλοκαιρινό απόγευμα. Κάθομαι στο σπίτι μου και βλέπω τηλεόραση. Κάποια στιγμή την κλείνω. Αποφασίζω να βγω μια βόλτα με το ποδήλατό μου. Αυθαίρετα... Το ίδιο αυθαίρετα θα μπορούσα να πάρω έναν φίλο μου να πάμε για καφέ... ή να πάρω να διαβάσω ένα βιβλίο... ή να μελετήσω λίγο για την επικείμενη εξεταστική του Σεπτεμβρίου... ή να πάω στο ψιλικατζίδικο να αγοράσω παγωτά... 1002 πράγματα!

Είναι όλα αυτά προκαθορισμένα; Μπορεί. Είναι πολύ πιθανό. Μπορεί αυτή η "κοσμική ροή γεγονότων" να προέβλεπε ότι εγώ, τη δεδομένη στιγμή, θα αποφασίσω να πάω για ποδήλατο κι ότι θα περάσουν απ' το μυαλό μου όλες αυτές οι εναλλακτικές επιλογές...

Τι είναι τελικά η ελεύθερη βούληση; Πραγματικότητα ή αυταπάτη;

Σε τελική ανάλυση, δεν έχει και πολλή σημασία, εφόσον η καθημερινή μας ζωή πλημμυρίζει με γεγονότα όπως τα αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας και όχι, κατ' ανάγκη, όπως πραγματικά είναι. Θα κάτσω, θα σκεφτώ, θα αναλύσω και θα στοχαστώ, προσπαθώντας να προσεγγίσω το τι πραγματικά συμβαίνει, αλλά δε "θα κάτσω να ακάσω" άμα τα πάντα είναι προδιαγεγραμμένα, ούτε θα υιοθετήσω καμμια μοιρολατρική στάση. Θα ζήσω, θα κάνω τις επιλογές μου όσο πιο ελεύθερα μπορώ κι ας είναι προδιαγεγραμμένες. Εγώ θα τις θεωρώ και θα τις νιώθω ως ελεύθερες, γιατί αυτό με γεμίζει! Κι ας είναι γραμμένες στα χρονικά του Χάους από πάντα...

Φιλικά,
blast_791

Παράθεση

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Azimuthios έγραψε στις 11:46, 13-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από blast_791
Για μένα, η ελεύθερη βούληση είναι μία έννοια, η οποία απειλείται στις μέρες μας και η οποία περιγράφει την ικανότητα του ανθρώπου (όταν δεν τον πιέζουν ιδιάζουσες συνθήκες) να επιλέγει ανάμεσα σε διάφορα ενδεχόμενα και να δρα με τρόπο που ο ίδιος επιθυμεί κάθε φορά. Ελεύθερη βούληση είναι να μην εκτελείς απλά εντολές και τίποτ' άλλο, να μην δέχεσαι άκριτα αυτό που σου λένε. Αλλά να έχεις αξίες, οι οποίες θα φιλτράρουν τα ερεθίσματα που δέχεσαι και αναλόγως θα ενστερνίζεσαι ή θα απορρίπτεις. Όπως επίσης είναι και να διαθέτεις το ανοικτό μυαλό για να αναθεωρήσεις, ή και να αλλάξεις αυτές τις αξίες. Ελεύθερη βούληση είναι στην καθημερινή ζωή να κάνεις, όσο μπορείς, πράγματα που σε κάνουν όσο το δυνατόν ευτυχισμένο. Να έχεις τη χαρά και την άνεση της επιλογής...

Να το πούμε χοντρικά: Να απομακρύνεσαι όσο μπορείς από τη συμπεριφορά ενός PC... Αυτό είναι κατ' εμέ η ελεύθερη βούληση! ()

Είναι κάπως μακάβριο τα πάντα να είναι προδιαγεγραμμένα, ε;

Φανταστείτε ένα ηλιόλουστο, καλοκαιρινό απόγευμα. Κάθομαι στο σπίτι μου και βλέπω τηλεόραση. Κάποια στιγμή την κλείνω. Αποφασίζω να βγω μια βόλτα με το ποδήλατό μου. Αυθαίρετα... Το ίδιο αυθαίρετα θα μπορούσα να πάρω έναν φίλο μου να πάμε για καφέ... ή να πάρω να διαβάσω ένα βιβλίο... ή να μελετήσω λίγο για την επικείμενη εξεταστική του Σεπτεμβρίου... ή να πάω στο ψιλικατζίδικο να αγοράσω παγωτά... 1002 πράγματα!

Είναι όλα αυτά προκαθορισμένα; Μπορεί. Είναι πολύ πιθανό. Μπορεί αυτή η "κοσμική ροή γεγονότων" να προέβλεπε ότι εγώ, τη δεδομένη στιγμή, θα αποφασίσω να πάω για ποδήλατο κι ότι θα περάσουν απ' το μυαλό μου όλες αυτές οι εναλλακτικές επιλογές...

Τι είναι τελικά η ελεύθερη βούληση; Πραγματικότητα ή αυταπάτη;
Η Ελευθερη βουληση ειναι μια εννοια που δεν απειλειται ποτε απο τιποτα και απο κανενα και εχει πολυ διαφορετικο νοημα απο αυτο που νομιζουμε και δεν εχει να κανει με ουτε με εντολεs ουτε με διαταγεs ουτε με ψευτοδιλημματα στην ζωη μαs,το εχουμε παρει λαθοs ωs εννοια και το συνεχιζουμε λαθοs για αυτο μπερδευομαστε και δεν μπορουμε να βρουμε ακρη. Ενα και μονο πραγμα ειναι η ελευθερη βουληση,ειναι του να μπορειs εχονταs την δυνατοτητα να κανειs οποιοδηποτε κακο σε οποιονδηποτε εμμεσα η αμεσα ακομα και στον εαυτο σου και εσυ να ΜΗΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ.Δηλαδη ελευθερη βουληση ειναι τα να ΜΗ ΘΕΛΩ αν και το μπορω να βλαψω τον εαυτο μου και τον οποιονδηποτε.Αυτο τελεια και παυλα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blast_791 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blast_791
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

O blast_791 έγραψε στις 01:45, 14-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Azimuthios
Αυτο τελεια και παυλα.
Τί παει να πει τελεία και παύλα;;; Βρήκαμε απάντηση στο θέμα που μας απασχολεί; Μόνο τότε θα βάλουμε τελεία και παύλα. Έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις την γνώμη σου, αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να την παρουσιάζεις σαν αυτή να είναι και άλλη να μην είναι. Ιδιαίτερα όταν είναι αμφισβητήσιμη και διάτρητη... Τι εννοώ:

Η Ελευθερη βουληση ειναι μια εννοια που δεν απειλειται ποτε απο τιποτα και απο κανενα.
Μάλιστα. Πού το στηρίζεις αυτό; Για έλα να το ξαναπείς αυτό όταν θα έχουμε γίνει όλοι πρόβατα στον βυθό της μαζοποίησης... Να δούμε αν και τότε θα έχεις την ίδια άποψη!

εχει πολυ διαφορετικο νοημα απο αυτο που νομιζουμε και δεν εχει να κανει με ουτε με εντολεs ουτε με διαταγεs ουτε με ψευτοδιλημματα στην ζωη μαs,το εχουμε παρει λαθοs ωs εννοια και το συνεχιζουμε λαθοs για αυτο μπερδευομαστε και δεν μπορουμε να βρουμε ακρη. Ενα και μονο πραγμα ειναι η ελευθερη βουληση,ειναι του να μπορειs εχονταs την δυνατοτητα να κανειs οποιοδηποτε κακο σε οποιονδηποτε εμμεσα η αμεσα ακομα και στον εαυτο σου και εσυ να ΜΗΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ.Δηλαδη ελευθερη βουληση ειναι τα να ΜΗ ΘΕΛΩ αν και το μπορω να βλαψω τον εαυτο μου και τον οποιονδηποτε.Αυτο τελεια και παυλα.
Αυτό είναι όλο;; Κρίμα και την είχα για πιο βαρυσήμαντη έννοια ρε γιαμαμώτο την ελεύθερη βούληση...

Δηλαδή για σένα, ελεύθερη βούληση είναι να έχω μπροστά μου έναν άνθρωπο και να ξέρω ότι μπορώ να του κάνω κακό, αλλά να του χαρίζω τη ζωή/την υγεία/την ασφάλεια κλπ; Συγγνώμη, τι το ελεύθερο υπάρχει σε όλο αυτό; Αυτό είναι ικανοποίηση της ματαιοδοξίας της ισχύος μέσω ψευτο-ελέους στον εαυτό μου και στους γύρω μου... Δηλαδή: "άμα θέλω τα κάνω όλα λίμπα, αλλά δε θέλω ρε γαμώτο..."

Δηλαδή: Πες πως διεξάγεται μια μάχη κι έχω απέναντί μου έναν αντίπαλο, ο οποίος έχει ηττηθεί και εκληπαρεί για τη ζωή του. Στην προκειμένη φάση έχω τη δυνατότητα να τον κάνω ό,τι θέλω... Κι εγώ αποφασίζω να τον αποκεφαλίσω επί τόπου. (Θέμα παρμένο από http://www.youtube.com/watch?v=xJ28J1pa2mk ) Σύμφωνα με τη θεωρία σου, κάθε άλλο παρά ελεύθερη βούληση έχω στην περίπτωση αυτή, ε;

Συγγνώμη, δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό... Μήπως τελικά εσύ το έχεις πάρει στραβά το όλο ζήτημα;

Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη, πάντως... Ας τεθούν κι άλλες γνώμες επί του θέματος!...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blast_791 : 14-08-10 στις 02:01. Αιτία: τυπογραφικό λάθος
Παράθεση

Αμπελοφιλόσοφος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αμπελοφιλόσοφος
Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 353 μηνύματα.

O Αμπελοφιλόσοφος δεν έγραψε στις 22:10, 14-08-10:

Εγω θα ελεγα, με μεγαλη επιφυλακτικοτητα για την αποψη μου, να ορισουμε πρωτα ρητα και απολυτα το τι ειναι η ελευθερη βουληση και μετα να προχωρησουμε στο αν υπαρχει ή οχι... Γιατι ακομα και σε αυτο υπαρχουν διαφορες αποψεις...

Οταν δεν ξερεις τι ειναι η σοκολατα δεν μπορεις να απαντησεις στο αν σου αρεσει, ετσι δεν ειναι;

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:02, 15-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Αμπελοφιλόσοφος
Εγω θα ελεγα, με μεγαλη επιφυλακτικοτητα για την αποψη μου, να ορισουμε πρωτα ρητα και απολυτα το τι ειναι η ελευθερη βουληση και μετα να προχωρησουμε στο αν υπαρχει ή οχι... Γιατι ακομα και σε αυτο υπαρχουν διαφορες αποψεις...

ελεύθερη βούληση είναι να είσαι σε πορεία , να παίρνεις φόρα , να έχεις ήδη στοχοποιηθεί και τελικά να πετάς λουλούδια - δηλαδή να αλλάζεις το πεπρωμένο όχι για να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει αλλά για να αποδείξεις ότι δεν το φοβάσαι

επίσης ελεύθερη βούληση δεν είναι να κλέβεις τα άβαταρ του τζέιροτ

Οταν δεν ξερεις τι ειναι η σοκολατα δεν μπορεις να απαντησεις στο αν σου αρεσει, ετσι δεν ειναι;
φυσικά και μπορείς
αρκεί να αδιαφορήσεις για την τερηδόνα και να επικεντρωθείς στο γευστικό ερέθισμα

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 397 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 15:23, 31-08-10:

Είναι ένα τεράστιο ερώτημα. Απο την μια, αν κάνω μια Α πράξη σκέφτομαι ότι είναι δική μου απόφαση να το κάνω. Απο την άλλη, αν υπάρχει μοίρα και καθορίζει την πορεία της ζωής μας; Έτσι, το σκέφτομαι και πράττω διαφορετικά. Και αν ηταν γραφτό να αλλάξω γνώμη; Μπέρδεμα.
Προσωπικά, θέλω να πιστεύω ότι ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει την πορεία του στην ζωή ανάλογη με τις επιλογές και πράξεις του. Ειδάλλως δεν έχει νόημα. Θα'μασταν ένα παιχνίδι, μαριονέτες.

Παράθεση

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Azimuthios έγραψε στις 17:11, 31-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Πέρασα από φάσεις, που ξέρω πολύ καλά μέσα μου, ότι θα μπορούσα να επιλέξω να βυθιστώ στην κατάθλιψη, ήταν άλλωστε τόσο γλυκιά και παρηγορητική. Το ότι επέλεξα κάτι διαφορετικό, δεν μου φάνηκε ως η μόνη δυνατή επιλογή που είχα. Υπήρχαν τμήματα του εαυτού μου που ευχαρίστως θα βυθίζονταν στη λήθη των λωτοφάγων, μάλιστα με καλούσαν να κάνω κάτι τέτοιο. Υπήρξα τόσα πολλά και διαφορετικά πράγματα στη ζωή μου, που μόνο ως επιλογή μπορώ να βιώσω αυτό που είμαι σήμερα. Από την άλλη πλευρά, όπως προείπα, όλα αυτά μπορεί να είναι μια ψευδαίσθηση, ένα θέατρο του παραλόγου, όπου ενώ νομίζεις ότι επιλέγεις, στην ουσία κάνεις αυτό για το οποίο έχεις προκαθοριστεί. Ποιος είναι τότε ο λόγος να υποφέρουμε σε κάθε μας επιλογή; Γιατί οι επιλογές δεν γίνονται αυτοδικαίως, αφού έχουν προκαθοριστεί; Ποιος σαδιστής κατασκεύασε αυτό το μάταιο κοσμικό μελόδραμα;

Όπως και νά' χει, πρόκειται για μια ψευδαίσθηση, που δίνει νόημα στη ζωή μου, ειδάλλως θα είχα επιλέξει (ή θα είχα προκαθοριστεί; ) να εγκαταλείψω νωρίς τον άθλιο και πανέμορφο τούτο κόσμο...
Ο ανθρωποs ειναι ενα ελευθερο και υπερσυνθετο Ον με υλικη και Θεικη υποσταση,κατι που τον κανει να ξεχωριζει απο ολα τα υπολοιπα ειδη του ζωικου βασιλειου,αυτο δεν ειναι ουτε καλο ουτε κακο κατ αναγκη στην παρουσα φαση οπωs βιωνουμε αυτη την ζωη μαs πανω σε αυτο τον πλανητη.
Τι ειναι ομωs αυτο που φερνει αυτη την ψυχολογικη συγχυση μεσα στον ιδιο τον ανθρωπο και τον κανουν πολλεs φορεs να αναρωτιεται για την υπαρξη του,για το αν υπαρχει Θεοs η δεν υπαρχει,για το αν τελικα παρολα οσα πετυχε στην ζωη του αυτα μπορουν να τον κανουν πραγματικα ευτυχισμενο,μεχρι τον επομενο στοχο που θα θεσει στην ζωη του,οχι το οτι πετυχε καποια πραγματα στην ζωη του αλλα αν ολα αυτα που πετυχε καταφεραν να του γεμισουν την καρδια και να τον ολοκληρωσουν ωs υπαρξη και,αλλα τετοια πολλα σχετικα ερωτηματα.
Αν ο ανθρωποs ομοιαζε με τα υπολοιπα ειδη του ζωικου βασιλειου δεν θα διακατεχονταν απο τετοιουs ειδουs προβληματισμουs.
Αν ειχε απο την αλλη μονο την Θεικη του υποσταση χωριs δηλαδη το υλικο του σωμα θα ηταν αδυνατο να υπαρξει σε ενα τετοιο υποβαθμισμενο περιβαλλον γι αυτον οπου κυριαρχει μονο η υλη.
Γιατι ο ιδιοs ωs Αυλο ον θα αισθανονταν πραγματικη ευτυχια μονο σε ενα περιβαλλον οικειο προs αυτον και αυτοs ειναι μονο ο Υπερβατικοs κοσμοs.
Στην παρουσα φαση λοιπον η υλικη υποσταση του ανθρωπου που αρεσκεται σε ενα τετοιο περιβαλλον ερχεται μοιραια σε συγκρουση με την θεικη του υποσταση που αντιδρα σε αυτο το ξενο περιβαλλον προs αυτο αφου δεν του δινει την δυνατοτητα να ενεργησει οπωs αυτο θα ηθελε.Για παραδειγμα του να εχει την δυνατοτητα να ταξιδευει μεσα στο συμπαν χωριs περιορισμουs σε αντιθεση με το υλικο του σωμα που δεν εχει αυτη την δυνατοτητα και ετσι κραταει αυτη του την υποσταση δεσμια κατω στην γη χωριs η ιδια να το επιθυμει και ετσι να αντιδρα.
Για αυτο το λογο ηρθε ο Χριστοs μαs εδω κατω στην γη,για να μαs τα υπενθυμισει ολα αυτα και να μαs απελευθερωσει απο τετοιουs ειδουs ασχημεs καταστασειs προs εμαs που μαs φυλακιζουν και μαs περιοριζουν.
Γιατι ο ανθρωποs ξεκινησε ωs Αυλο ον και με το προπατορικο αμαρτημα βρεθηκε δεσμιοs μεσα σε ενα φθαρτο και με περιορισμενεs δυνατοτητεs δερματινο σωμα ξενο προs αυτον που κυρολεκτικα τον ταλαιπωρει και τον φυλακιζει.Αλλα οχι μονο αυτο,εχει ξεχασει στην πορεια αυτηs τηs πτωσηs του απο τον Υπερβατικο στον υλικο κοσμο ποιοs ειναι πραγματικα και ποιοs ειναι ο πραγματικοs του προορισμοs.Για αυτο το λογο σημερα ο ανθρωποs βρισκεται σε αυτην την συγχυση.
Ολα απο εκει ξεκινανε και εκει τελειωνουνε και οταν ερθει η ωρα να απαλλαγει απο το φθαρτο και υλικο του σωμα τοτε θα τα θυμηθει ολα.
Γι αυτο διαβαστε την Καινη Διαθηκη και δεστε τι ειπε ο Ιησουs Χριστοs για αυτο το ζητημα,τα ειπε ολα,ακομα και με ποιο τροπο θα μπορεσουμε να αποφυγουμε στην παρουσα φαση ολη αυτην την δυσαρεστη κατασταση για εμαs,οσο το δυνατον φυσικα μπορουμε, γιατι η πληρη Απελευθερωση θα ερθει με την εκ νεου επανοδο μαs στην Βασιλεια των Ουρανων.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:25, 31-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από MetalChest
Είναι ένα τεράστιο ερώτημα. Απο την μια, αν κάνω μια Α πράξη σκέφτομαι ότι είναι δική μου απόφαση να το κάνω. Απο την άλλη, αν υπάρχει μοίρα και καθορίζει την πορεία της ζωής μας; Έτσι, το σκέφτομαι και πράττω διαφορετικά. Και αν ηταν γραφτό να αλλάξω γνώμη; Μπέρδεμα.
Προσωπικά, θέλω να πιστεύω ότι ο άνθρωπος μπορεί να αλλάξει την πορεία του στην ζωή ανάλογη με τις επιλογές και πράξεις του. Ειδάλλως δεν έχει νόημα. Θα'μασταν ένα παιχνίδι, μαριονέτες.
Στο θεωρητικο επιπεδο που αναφερομαστε στην μοιρα υποτιθεται οτι σ' αυτην αναγραφονται τα κομβικα σημεια της ζωης κι οχι οι καθημερινες αποφασεις... Οποτε σιγουρα δεν ειναι ολες οι πραξεις γραφτο να γινουν... Εγω που δεν ειμαι και φαν τις μοιρας νιωθω πιο ανετα και με κατηγορω χωρις ενδοιασμο για της λανθασμενες επιλογες μου...

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 15:38, 01-09-10:

...
Γι αυτο διαβαστε την Καινη Διαθηκη και δεστε τι ειπε ο Ιησουs Χριστοs για αυτο το ζητημα,τα ειπε ολα,ακομα και με ποιο τροπο θα μπορεσουμε να αποφυγουμε στην παρουσα φαση ολη αυτην την δυσαρεστη κατασταση για εμαs,οσο το δυνατον φυσικα μπορουμε, γιατι η πληρη Απελευθερωση θα ερθει με την εκ νεου επανοδο μαs στην Βασιλεια των Ουρανων.
Επομένως ο Ιησούς μας έδειξε ποιο δρόμο πρέπει να ακολουθήσουμε προκειμένου να τι;
Να εισέλθουμε στη Βασιλεία των Ουρανών και εκεί να κάνουμε τι;

Όπως λες ο Ιησούς Χριστός μας καθοδηγεί. Δε μας αφήνει και πολλά περιθώρια ελεύθερης βούλησης. Κι αυτό είναι καλό;
Όπως λες ο άνθρωπος χρειάζεται και την υλική και τη θεϊκή (...αν μπορούμε να το πούμε έτσι...) υπόσταση. Όταν στη Βασιλεία των Ουρανών θα έχουμε μόνο τη Θεϊκή υπόσταση;

Υγ. Μη μου πεις να διαβάσω την Καινή Διαθήκη. Δεν υπάρχει περίπτωση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 21:28, 18-05-12:

Γενικά, έχουμε επιλογές στη ζωή μας. Μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε πράγματα.
Υπάρχουν όμως κάποιες καταστάσεις στις οποίες βρισκόμαστε χωρίς να το επιλέξουμε. Ας πούμε, το ότι γεννιόμαστε εκεί που γεννιόμαστε δεν είναι επιλογή μας, αλλά μια κατάσταση στην οποία βρεθήκαμε χωρίς να το επιλέξουμε.
Να σας πω κι ένα άλλο παράδειγμα: Ζούμε σε δύσκολες εποχές. Μια οικογένεια με μία μητέρα, ένα μικρό παιδί και έναν 25άρη γιο. Ελάχιστο εισόδημα και τα έξοδα τρέχουν. Ο γιος πρέπει να κάνει 10 δουλειές για να συντηρήσει τον εαυτό του και την οικογένειά του. Εκείνος όμως δε διάλεξε να βρεθεί σε αυτή την κατάσταση, κι ούτε μπορεί να αφήσει την οικογένειά του στη μοίρα της.
Δεν αναλύουμε το παράδειγμα, και για να μη βγω off πάμε ξανά στο θέμα μας: εσείς τι πιστεύετε;

Σημείωση Συντάκτου:Οι αναρτήσεις #65-70 προήλθαν έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα " Τελικά, έχουμε επιλογές;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 20-05-12 στις 23:24. Αιτία: Προσθήκη σημείωσης
Παράθεση

Sal Paradise

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sal Paradise
Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πιλότος . Έχει γράψει 455 μηνύματα.

O Sal Paradise - έγραψε στις 23:14, 18-05-12:

Στο παραδειγμα που εδωσες υποτιθεται οτι εμπλεκεται η φυσικη και ηθικη υποχρεωση του παιδιου να συντηρει την οικογενεια στην οποια μεγαλωσε,ποσο μαλλον την μητερα του που τον ανεθρεψε.
Οπως εχει γραφτει απο ενα γνωστο συμφορουμιτη, ο ανθρωπος ειναι ελευθερος να επιλεξει τη δουλεία του. Οποτε μπορει μεν να εχουμε σχεδον σε καθε φαση της ζωης μας ενα ευρος επιλογων ,αλλα τελικα οι υπαρχουσες συνθηκες,αναγκες,επιθυμιες,ηθικες σκεψεις,υποχρεωσεις ακομη και συναισθηματα καθοριζουν,εστω υποσυνειδητα,την επιλογη μας.
Συνοψιζοντας,σωστες και λανθασμενες επιλογες η εννοια και η ουσια τους αποκαλυπτονται βασικα απο τις επιπτωσεις που εχουν μακρυπροθεσμα στη ζωη μας. Αναλογισου μονο αν ενα ατομο φτασει 60 χρονων και ανακαλυψει οτι ολη ηζωη του ηταν ενα ψεμα,οτι δεν επελεξε τα καταλληλα μονοπατια.
Σιγουρα η οξυδερκεια, η λογικη και η τυχη βοηθουν επι των πλειστων στις σωστες προσωπικες επιλογες.Αλλα και οι λανθασμενες επιλογες διδασκουν,αν γινουν αντιληπτες.
Αρα, το παιχνιδι των επιλογων φανταζει μια καλοστημενη ρωσικη ρουλετα and you are the man who pulls the trigger

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sal Paradise : 18-05-12 στις 23:17. Αιτία: περισσοτερη σως για να γλιστραει
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:12, 19-05-12:

Το χω ξαναγράψει κάπου, θα το ξαναγράψω, δεν έχει αλλάξει η άποψη μου με τα χρόνια. Είναι η παραβολή με το δένδρο.
Η ζωή μας είναι ένα ας πούμε δέντρο με κλαδιά δεξιά κι αριστερά, απο δω κι απο κει. Τα κλαδιά τα ορίζει η μοίρα μας. Εμείς όμως θα επιλέξουμε ποιό κλαδί θα σκαρφαλώσουμε κι αυτό με τη σειρά του δίνει άλλα κλαδιά. Μερικά πράματα δεν μπορείς να τα ορίσεις, έρχονται, είναι να έρθουν. Κάποια άλλα μπορείς να τα ορίσεις, να τα επιλέξεις. Ας πούμε με το παράδειγμα που έδωσες με τον νεαρό, ναι μεν η ζωή του τα φερε έτσι, αλλά είναι επιλογή του αν θα μείνει να βοηθήσει την οικογενειά του (κλαδί δεξι) ή θα φύγει να δοκιμάσει αλλού την τύχη του (κλαδί αριστερό). Η καθεμιά απο τις επιλογές του θα έχει τα τιμήματα (άλλα κλαδιά). Αυτή την εικόνα έχω εγώ στο μυαλό μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 17:16, 19-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
ή θα φύγει να δοκιμάσει αλλού την τύχη του (κλαδί αριστερό). Η καθεμιά απο τις επιλογές του θα έχει τα τιμήματα (άλλα κλαδιά). Αυτή την εικόνα έχω εγώ στο μυαλό μου.
Γιατί μου φαίνεται λίγο...καθόλου αθρώπινο αυτό;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:41, 20-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από rakels
Γιατί μου φαίνεται λίγο...καθόλου αθρώπινο αυτό;
Τι εννοείς με τη λέξη ''ανθρώπινο'; Εννοείς μήπως το οτι αν ο νεαρός επιλέξει να μην σταθεί πλάι στην οικογένειά του και ψάξει αλλού την τύχη του, δεν είναι ανθρώπινο; Ανθρώπινο είναι κι επιλογή σεβαστή. Μπορεί να μοιάζει ψυχρή στα μάτια των συναισθηματικών ατόμων, αλλά δεν παύει να είναι επιλογή. Που κατ'επέκταση αυτή του η επιλογή θα έχει το τίμημά της όπως και αν ακολουθούσε τον άλλο δρόμο, πάλι θα είχε το τίμημά του. Κάθε βήμα, κάθε επιλογή ανθρώπινη έχει τα τιμήματά της κατά τη δική μου άποψη.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:17, 20-05-12:

Εμείς ορίζουμε τη σκέψη ή η σκέψη ορίζει εμάς;
Πόσο ελεύθεροι είμαστε τελικά να αποφασίσουμε όταν έχουμε κληρονομήσει συγκεκριμένα γονίδια που συνθέτουν τις επιλογές μας;
Είμαστε σκλάβοι των γονιδίων μας;
Η πραγματικότητα είναι αυθύπαρκτη ή μας παρουσιάζεται όπως μπορούμε να τη δούμε;

Εγώ νομίζω ότι όχι μόνο τα κλαδιά αλλά ολόκληρο το δέντρο είναι θέλημα της Μοίρας. Απλά εμείς μπορούμε να πατήσουμε σε ένα κλαδί, αυτό να σπάσει και να τσακιστούμε, ή να πατήσουμε στο άλλο και να ανεβούμε ακόμα πιο ψηλά. Υπάρχουν και μερικοί που βρίσκουν ένα κλαδί και αράζουν εκεί σ' όλη τους τη ζωή. Όμως το δένδρο γερνάει, το κλαδί ξεραίνεται και σπάει εκεί που δεν το περιμένεις.

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 18:24, 29-08-12:

Ειναι ενα περιεργο θεμα.Μπορουμε να καθισουμε μεχρι το 2020 πανω απο τον υπολογιστη και να αναλυουμε τις αποψεις μας.Τεσπα επειδη κι εμενα με απασχολουν ολα αυτα τα ερωτηματα, θα σας πω το εξης:Κατ'εμέ όχι δεν έχουμε ελευθερη βουληση.ΠΠριν κατασταλλαξουμμε σε μια αποφαση παιρνουμε υποψη μας σχεδον ολα τα αλλα εκτος απο την δικη μας επιθυμια.Την κατασταση μας ,τν κατασταση των δικων μας,τα θελω της κοινωνιας,τους νομους,και φυσικα ας μην ξεχναμε τους ανθρωπους με πειθω που γινονται οι μεντορες μας χωρις να το ζητησουμε.Π.χ. αν θελουμε να παντρευτουμε πρεπει να λαβουμε υποψη:τα οικονομικα την γενικοτερη κατασταση(θεματα υγειας κλπ),νομυς(γκει),και πανω απο ολα την κοινωνια.Αν τα αγνοησεις ολα τα αλλα και αποφασισεις να πας σε ενα ξωκλησι με την αγαπη σου θα μπει η θεια στη μεση-και γλεντι και οι καλεσμενοι,αχ δν θα σε δω νυφουλα- κι ετσι.Οταν μαλιστα ειμαστεδεμενοι με αυτα τα ατομα ειναι ακομη πιο δυσκολο να αφησεις τον καθενα να λεει οτι θελει μονος του.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 18:37, 29-08-12:

Ναι αλλά πάλι έχεις ελεύθερη βούληση γιατί εν τέλει είναι δική σου απόφαση, όπως δική σου απόφαση είναι το κατά πόσο θα αφήσεις τους άλλους να σε επηρεάζουν.

Όσον αφορά την μοίρα και το πεπρωμένο, δεν πιστεύω πως υπάρχει τέτοιο πράγμα. Όλα τα γεγονότα στη ζωή είναι προϊόν της αλληλεπίδρασης των ανθρώπινων πράξεων. Ίσως έχουμε εφεύρει την μοίρα για να καθησυχάσουμε τους εαυτούς μας και να μην νιώθουμε τύψεις για πράγματα που θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά αλλά ήμασταν πολύ φοβισμένοι για να κάνουμε.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:19, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Ναι αλλά πάλι έχεις ελεύθερη βούληση ...

... Ίσως έχουμε εφεύρει την μοίρα για να καθησυχάσουμε τους εαυτούς μας και να μην νιώθουμε τύψεις για πράγματα που θα μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά αλλά ήμασταν πολύ φοβισμένοι για να κάνουμε.
Ίσως! Αλλά ό,τι ορίζεται υπάρχει και, ως ύπαρξη, δεν είναι ελεύθερη της ανυπαρξίας!

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 20:55, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Ίσως! Αλλά ό,τι ορίζεται υπάρχει και, ως ύπαρξη, δεν είναι ελεύθερη της ανυπαρξίας!
Φυσικά και είναι ελεύθερη της ανυπαρξίας. Μια πιστολιά στο δόξα πατρι και περνάς απευθείας στην ανυπαρξία.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:19, 14-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από rakels
Γενικά, έχουμε επιλογές στη ζωή μας. Μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε πράγματα.
Υπάρχουν όμως κάποιες καταστάσεις στις οποίες βρισκόμαστε χωρίς να το επιλέξουμε. Ας πούμε, το ότι γεννιόμαστε εκεί που γεννιόμαστε δεν είναι επιλογή μας, αλλά μια κατάσταση στην οποία βρεθήκαμε χωρίς να το επιλέξουμε.
Να σας πω κι ένα άλλο παράδειγμα: Ζούμε σε δύσκολες εποχές. Μια οικογένεια με μία μητέρα, ένα μικρό παιδί και έναν 25άρη γιο. Ελάχιστο εισόδημα και τα έξοδα τρέχουν. Ο γιος πρέπει να κάνει 10 δουλειές για να συντηρήσει τον εαυτό του και την οικογένειά του. Εκείνος όμως δε διάλεξε να βρεθεί σε αυτή την κατάσταση, κι ούτε μπορεί να αφήσει την οικογένειά του στη μοίρα της.
Δεν αναλύουμε το παράδειγμα, και για να μη βγω off πάμε ξανά στο θέμα μας: εσείς τι πιστεύετε;
πιστευω οτι το παραδειγμα σ,
μ ξυπνά αναμνήσειζ...

...ναι.
βγαλε απο την εικονα το μικρο γιο,
και βαλε στη θεση του αδερφό+πατέρα,
εκτελεσμένους από τους γερμανούς

congrats,
μολις φτασαμε στο πιο διάσημο παράδειγμα υπαρξιστικού διλήμματος

για περισσοτερα, στο "l'existentialisme est un humanisme"

Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη laurentides
H laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H laurentides έγραψε στις 16:53, 29-03-14:

Δεν επιλέγουμε τίποτα από μόνοι μας , όλα είναι θέμα αλυσιδωτών γεγονότων επομένως γέρνω προς το ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση (99,9%)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Apep
Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 106 μηνύματα.

O Apep έγραψε στις 21:06, 29-03-14:

μου άρεσε να σκέφτομαι μεγάλα ερωτήματα προτού με πάρει ο ύπνος
Eντάξει, κι εμένα μου αρέσει να προβληματίζομαι αλλά αν το κάνεις τρόπο ζωής θα ξυπνήσεις ένα πρωί νομίζοντας πως είσαι στα αλήθεια ...το δένδρο της mindcircus

Kαι βέβαια υπάρχει ελεύθερη βούληση αφού είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε τι θα πιστέψουμε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apep : 29-03-14 στις 21:12.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 21:24, 29-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από laurentides
Δεν επιλέγουμε τίποτα από μόνοι μας , όλα είναι θέμα αλυσιδωτών γεγονότων επομένως γέρνω προς το ότι δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση (99,9%)
Άρα ένας δολοφόνος δεν είναι ένοχος καθώς δεν μπορεί να θεωρηθεί υπαίτιος των πράξεών του, αν όλα είναι προκαθορισμένα και δεν έχει ελεύθερη βούληση.

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 00:08, 30-03-14:

Η ελεύθερη βούληση ενός ατόμου είναι περιορισμένη και οριοθετείται σε συγκεκριμένα πλαίσια τα οποία μάλιστα δε μπορεί να υπερβεί. Οι επιλογές μας περιορίζονται ανάλογα με το περιβάλλον μας, τις δυνατότητές μας κ.α(π.χ δε μπορεί να θέλω να αγοράσω μεζονέτα στις Μπαχάμες εάν δεν έχω λεφτά ούτε για ένα βρακί). Τώρα το πως εμείς θα τις εκμεταλλευτούμε αυτές τις λιγοστές επιλογές που διαθέτουμε καθορίζεται από τις προσλαμβάνουσες πάντα εμπειρίες μας και τη δομή του χαρακτήρα μας.

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

O Apep έγραψε στις 01:07, 30-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Στο διάολο πάμε
δε μπορεί να θέλω να αγοράσω μεζονέτα στις Μπαχάμες εάν δεν έχω λεφτά ούτε για ένα βρακί
Καταδικάζεις την ελπίδα και οριοθετείς τις επιθυμίες των ανθρώπων, με βάση την δομή του χαρακτήρα σου. Δεκτό...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apep : 30-03-14 στις 01:12.
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 10:15, 30-03-14:

Η ελεύθερη βούληση ενός ατόμου είναι περιορισμένη και οριοθετείται σε συγκεκριμένα πλαίσια τα οποία μάλιστα δε μπορεί να υπερβεί. Οι επιλογές μας περιορίζονται ανάλογα με το περιβάλλον μας, τις δυνατότητές μας κ.α(π.χ δε μπορεί να θέλω να αγοράσω μεζονέτα στις Μπαχάμες εάν δεν έχω λεφτά ούτε για ένα βρακί). Τώρα το πως εμείς θα τις εκμεταλλευτούμε αυτές τις λιγοστές επιλογές που διαθέτουμε καθορίζεται από τις προσλαμβάνουσες πάντα εμπειρίες μας και τη δομή του χαρακτήρα μας.

Ο άνθρωπος που θέλει να αγοράσει το σπίτι στις Μπαχάμες μπορεί να παίξει τζόκερ, να δουλέψει σκληρά και λοιπά και να το καταφέρει, προφανώς και έχει ελεύθερη βουληση. Ο συλλογισμός σου είναι τόσο λάθος όσο το να πώ:
"Θέλω να πετάξω -> Ο νόμος της βαρύτητας το απαγορεύει -> Η φυσική δεν επιτρέπει την ελεύθερη βούληση"

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

O Apep έγραψε στις 17:43, 30-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από ImEirini!
Η φυσική δεν επιτρέπει την ελεύθερη βούληση
Για να κάνω και τον συνήγορο του διαβόλου, φυσικά η φυσική δεν επιτρέπει την ελεύθερη "βούληση" αφού ασχολείται με τα φαινόμενα της...ανόργανης ύλης!

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 23:15, 30-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από ImEirini!
Ο άνθρωπος που θέλει να αγοράσει το σπίτι στις Μπαχάμες μπορεί να παίξει τζόκερ, να δουλέψει σκληρά και λοιπά και να το καταφέρει, προφανώς και έχει ελεύθερη βουληση. Ο συλλογισμός σου είναι τόσο λάθος όσο το να πώ:
"Θέλω να πετάξω -> Ο νόμος της βαρύτητας το απαγορεύει -> Η φυσική δεν επιτρέπει την ελεύθερη βούληση"
Αυτό που εννοώ απλά είναι πως κάποια πράγματα δεν καθορίζονται πάντα από τις δικές μας δυνατότητες και επιθυμίες, μας ξεπερνάνε!Η μαγκιά είναι να ξέρεις να αναγνωρίζεις τα όρια του περιβάλλοντός σου και του χαρακτήρα σου! Να θες αυτά που είσαι σε θέση να αποκτήσεις. Αυτό το κρίνεις εσύ..εσύ καθορίζεις το μέχρι που θα φτάσεις.
Πρώτα από όλα η ελεύθερη βούληση σαν έννοια είναι αυθαίρετη, μπορεί άνετα να παρεξηγηθεί. Τι σημαίνει "ελεύθερη βούληση";; Ασυδοσία; Κάνω ότι θέλω και ότι γουστάρω χωρίς να υπολογίζω κανέναν; Διότι άνετα αυτό που θέλω μπορεί να προσβάλει τρίτους.... οπότε βλέπεις ότι οι περιορισμοί είναι αρκετοί...

Παράθεση

Apep

Αποκλεισμένος χρήστης

O Apep έγραψε στις 23:28, 30-03-14:

Να θες αυτά που είσαι σε θέση να αποκτήσεις
Έκαστος εφ΄ ω ετάχθη!
Λενιώ, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, αναθεώρησε...άμεσα, ούτε οι σκληροπυρηνικοί κομμουνιστές δεν σκέπτονται έτσι πια

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 23:08, 02-04-14:

Αυτό που εννοώ απλά είναι πως κάποια πράγματα δεν καθορίζονται πάντα από τις δικές μας δυνατότητες και επιθυμίες, μας ξεπερνάνε!Η μαγκιά είναι να ξέρεις να αναγνωρίζεις τα όρια του περιβάλλοντός σου και του χαρακτήρα σου! Να θες αυτά που είσαι σε θέση να αποκτήσεις. Αυτό το κρίνεις εσύ..εσύ καθορίζεις το μέχρι που θα φτάσεις.
Πρώτα από όλα η ελεύθερη βούληση σαν έννοια είναι αυθαίρετη, μπορεί άνετα να παρεξηγηθεί. Τι σημαίνει "ελεύθερη βούληση";; Ασυδοσία; Κάνω ότι θέλω και ότι γουστάρω χωρίς να υπολογίζω κανέναν; Διότι άνετα αυτό που θέλω μπορεί να προσβάλει τρίτους.... οπότε βλέπεις ότι οι περιορισμοί είναι αρκετοί...
Μα ο καθένας μπορεί να προσπαθήσει για τα πάντα, οι πιθανότητες να το καταφέρει ή όχι είναι οι ίδιες (εκτός εάν διαθέτει τα μέσα οπότε και αυξάνονται οι πιθανότητες να τα καταφέρει)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους