Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 15:15, 21-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΡΗΜΟ_ΝΗΣΙ
Βασικά, δεν είπε κανείς ούτε για την ευθανασία, πως είναι δικαιολογημένη, αλλά πως είναι διαφορετικό θέμα...

Λοιπόν... Εγώ θα το κατακρίνω το αγόρι της ιστορίας... Γιατί αν ήθελε να ξεφύγει θα μπορούσε να το κάνει... Κι αν όχι στην πολύ μικρή ηλικία που ξεκίνησε αυτό, αλλά σίγουρα κατά την εφηβεία του... Θα μπορούσε να αποδείξει όλη αυτή την εκπόρνευσή του και να δώσει ένα τέλος σε αυτήν...
Παρ' όλα αυτά δεν έκανε τίποτα τέτοιο, το ανέχτηκε μέχρι την ενηλικίωση του και μόλις κατάφερε να σταθεί λίγο στα πόδια του, εμφανίστηκε ο πατριός του και τον εκφόβισε... Τότε θα μπορούσε απλά να τον αγνοήσει... Τι θα έκανε?? Ας τα δημοσίευε... Θα αναγκαζόταν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να παραδεχτεί ότι όδηγησε σ' όλη αύτη την διαστροφή ένα ανήλικο παιδί και θα εξέθετε πόσους ανθρώπους που πλήρωσαν για να κάνουν ότι έκαναν με το παιδί... Κοινώς, δεν μπορούσε να δημοσιεύσει τίποτα, γιατί θα κατέληγε σε πολύ χειρότερη θέση... Και το παιδί θα ελευθερωνόταν...
Άρα, ο εν λόγω αυτόχειρας, μας δείχνει την δειλία του και την εύκολη παραίτηση από μία ζωή που από κείνο το σημείο και πέρα μόνο καλύτερη θα μπορούσε να γίνει, αρκεί να είχε το θάρρος να παλέψει για μία καλύτερη ζωή... Ισχύει πως κάποιοι σ' αυτοί την ζωή είναι πολύ πιο τυχεροί από κάποιους άλλους, αλλά πάντα όλοι μπορούν να αποκτήσουν μια καλύτερη ζωή... Και μία ακόμη καλύτερη, όσοι μπορούν να την εκτιμίσουν...
Ξέρω θα μου πεις ήταν πολύ δύσκολο να το παραδεχθεί όταν ήταν έφηβος και φοβήθηκε τον διασυρμό αργότερα... Ίσως να μου πεις κι ότι λίγοι παραδέχονται την κακοποίησή τους, αλλά αυτός είναι και ο λόγος που συνεχίζουν να συμβαίνουν τέτοια γεγονότα... Κι ακριβώς αυτό είναι το point μου... Ότι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας δεν είχε το ψυχικό σθένος που χρειάζεται η ζωή αυτή...

Υγ. Βέβαια, όσο και να κατακρίνω τον αυτόχειρα, κατακρίνω πολύ περισσότερο τον πατριό του για τις πράξεις του και ακόμη περισσότερο την μητέρα που ανεχόταν την κακοποίηση του παιδιού της...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsarachaf : 21-04-11 στις 15:16. Αιτία: spoiler
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

darkelf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη darkelf
H darkelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H darkelf ημουν η ερημος.. εισαι το νησι μου... έγραψε στις 18:05, 21-04-11:

Τι καλα που θα ηταν να μπορουσαμε απλα μα αποφασιζαμε για τη ζωη μας....

χωρις να σκεφτομαστε τους αλλους διπλα μας.....

ερχεται καποια στιγμη που πρεπει να πεις το μεγαλο ναι η το μεγαλο οχι....

ναι για τη τη ζωη 'ηγια το θανατο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:39, 21-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από darkelf
Τι καλα που θα ηταν να μπορουσαμε απλα μα αποφασιζαμε για τη ζωη μας....

χωρις να σκεφτομαστε τους αλλους διπλα μας.....

ερχεται καποια στιγμη που πρεπει να πεις το μεγαλο ναι η το μεγαλο οχι....

Exμ... Ναι.
...για τον θάνατο των άλλων

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

darkelf

Νεοφερμένος

H darkelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H darkelf ημουν η ερημος.. εισαι το νησι μου... έγραψε στις 19:53, 21-04-11:

Δυστυχως εγω ειμαι fun του Καρυωτακη......

αλλα βλεπω εδω οι απαντησεις ειναι last last year....

οχι ρεμπεσκε μου....

σκεφτομαι τους αλλους.... αληθεια....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 21-04-11 στις 20:34. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων -χρησιμοποιήστε την επεξεργασία για να προσθέσετε κείμενο στη δημοσίευσή σας.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:55, 21-04-11:

Δυστυχως εγω ειμαι fun του Καρυωτακη......
Καημένη...

αλλα βλεπω εδω οι απαντησεις ειναι last last year....
Could you be a little more specific??

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

darkelf

Νεοφερμένος

H darkelf ημουν η ερημος.. εισαι το νησι μου... έγραψε στις 20:25, 21-04-11:

Η δικη μου αποψη ειναι αυτη....

Σαν φυγεις, μην ξεχασεις το τελευταιο αντιο... του ειπε...
Σαν γυρισεις παλι μην ξεχασεις εκεινη την ωρα του δειλινου, χαιρετισες για στερνη φορα και η μορφη σου εμεινε πανω στη ζεστασια του κορμιου μου... κι εκεινος χαμογελασε...
Εμεινα να κοιταζω τα ματια σου μες στη νυχτα, οταν το προσωπο σου εφυγε με εκεινες τις σταλες... κι εκεινος σκυθρωπιασε...
Κρυωνα πολυ, μα μου πηρες ολη τη ζεστασια που ειχα στην καρδια μου...κι εκεινος ενιωσε τυψεις....
Εμεινα ΜΟΝΗ, με τα ματια ιδρωμενα στην προσμονη σου, κι αν τωρα η μορφη σου εδυσε απ'το ηλιολουστο, θα σου κρατω συντροφια τις ατελειωτες νυχτες, οταν η καταιγιδα ξεσπα στο κατωφλι του σπιτιου μου... κι εκεινος δακρυσε...
Μπορει να μην προφτασω να δω την επομενη ανοιξη...κι εκεινος αυτοκτονησε...

πειτε μου παιδες περιμενω απαντηση....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 21-04-11 στις 20:34. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων -χρησιμοποιήστε την επεξεργασία για να προσθέσετε κείμενο στη δημοσίευσή σας.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eveRd'noRmalgUy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eveRd'noRmalgUy
Ο eveRd'noRmalgUy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O eveRd'noRmalgUy έγραψε στις 20:33, 21-04-11:

εγώ δεν δύναμαι να απαντήσω

τώρα κάνω χαρακιές στις φλέβες μου και ακούω κοργιαλά

θα σου απαντήσω μέσω wifi από τα σκαλάκια στο σύνταγμα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:37, 21-04-11:

Καλησπέρα. Εχει κάπου παραπάνω γραφτεί πως η αυτοκτονία είναι δικαιολογημένη και όχι κατακριτέα, μόνο σε κάποιες περιπτώσεις ευθανασίας.
Αν εννοείς τη δική μου δημοσίευση, δεν είπα ούτε εννόησα κάτι τέτοιο.
Για την ευθανασία υπάρχει ειδικό θέμα, που μπορείς να βρεις εδώ.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:56, 21-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Βασικά, δεν είπε κανείς ούτε για την ευθανασία, πως είναι δικαιολογημένη, αλλά πως είναι διαφορετικό θέμα...

Λοιπόν... Εγώ θα το κατακρίνω το αγόρι της ιστορίας...
Υγ. Βέβαια, όσο και να κατακρίνω τον αυτόχειρα, κατακρίνω πολύ περισσότερο τον πατριό του για τις πράξεις του και ακόμη περισσότερο την μητέρα που ανεχόταν την κακοποίηση του παιδιού της...
Έτσι ακριβώς! Η δράση απέναντι σ' ένα "λάθος", δεν καταλήγει πάντα σε ...δικαίωση!

....

Το " όχι για τη ζωή ", δεν μεταφράζεται σε "ναι για το θάνατο"!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 21:18, 21-04-11:

η αλήθεια είναι πως δεν μπορούμε να βγάλουμε ένα κάθετο συμπέρασμα για αυτό το θέμα γιατί κάθε άτομο είναι και διαφορετικός χαρακτήρας. Επομένως, δεν ξέρουμε την αντίδραση του σε ένα δυσάρεστο γεγονός ή ακόμα και στην ίδια τη ζωή. Γι'αυτό πολλές φορές εκπλησσόμαστε όταν αυτοκτονεί ένα δυναμικό άτομο κατά τη γνώμη μας.. Πολύ απλά οι άνθρωποι έχουν πλούσιο και μπερδεμένο συναισθηματικό κόσμο και ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα έρθει σε αυτή τη θέση.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 10:25, 22-04-11:

Η δικη μου αποψη ειναι αυτη....

Σαν φυγεις, μην ξεχασεις το τελευταιο αντιο... του ειπε...
Σαν γυρισεις παλι μην ξεχασεις εκεινη την ωρα του δειλινου, χαιρετισες για στερνη φορα και η μορφη σου εμεινε πανω στη ζεστασια του κορμιου μου... κι εκεινος χαμογελασε...
Εμεινα να κοιταζω τα ματια σου μες στη νυχτα, οταν το προσωπο σου εφυγε με εκεινες τις σταλες... κι εκεινος σκυθρωπιασε...
Κρυωνα πολυ, μα μου πηρες ολη τη ζεστασια που ειχα στην καρδια μου...κι εκεινος ενιωσε τυψεις....
Εμεινα ΜΟΝΗ, με τα ματια ιδρωμενα στην προσμονη σου, κι αν τωρα η μορφη σου εδυσε απ'το ηλιολουστο, θα σου κρατω συντροφια τις ατελειωτες νυχτες, οταν η καταιγιδα ξεσπα στο κατωφλι του σπιτιου μου... κι εκεινος δακρυσε...
Μπορει να μην προφτασω να δω την επομενη ανοιξη...κι εκεινος αυτοκτονησε...

πειτε μου παιδες περιμενω απαντηση....
Ειλικρινά πιστεύεις ότι με βοήθησες να καταλάβω ε???

Το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω, είναι ότι είσαι υπερβολικά ρομαντική... Και αυτοκαταστροφικά...

Παράθεση

darkelf

Νεοφερμένος

H darkelf ημουν η ερημος.. εισαι το νησι μου... έγραψε στις 14:25, 22-04-11:

Καλή Ανάσταση....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamRider (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamRider
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O DreamRider έγραψε στις 14:50, 22-04-11:

Αυτοκτονια σημαινει να πετας μια μοναδικη ευκαιρια που σου δινεται ή σαν να μην εκτιμας ενα δωρο που σου εδωσαν.
Σιγουρα ολοι μας περναμε φασεις στη ζωη μας που τα πραγματα δυσκολευουν(αλλοι πολυ κι αλλοι λιγοτερο) τοσο που λεμε τη φραση "Δεν μπορω αλλο..Θελω να αυτοκτονησω,να πεθανω" . Σε καμια περιπτωση ομως δεν υποστηριζω την αυτοκτονια. Παντα υπαρχει λυσει σε ολα τα προβληματα αρκει εμεις οι ιδιοι να θελουμε πραγματικα να λυθουν. Η αυτοκτονια σιγουρα δν ειναι λυση σε κανενα προβλημα. Επειτα οταν ενας ανθρωπος φευγει και ειδικα με τετοιο τροπο (αυτοκτονια) απο τη ζωη πισω του αφηνει ανθρωπους που τον αγαπουσαν με πολλες ασχημες σκεψεις και ενα εφ ορου ζωης βαρος στις πλατες τους οτι φταινε κι αυτοι γι αυτο που συνεβει...
Γενικα για εμενα η αυτοκτονια ειναι ενδειξη αδυναμιας και παρατεισης... Σεβομαι βεβαια αυτους που την υποστηριζουν και ποσο μαλλον αυτους που την επελεξαν για να βαλουν τελος στη ζωη καθοτι (περα απο τα ψεματα) χρειαζεται αρκετα κοτσια για να βαλεις τελος στη ζωη καποιου και ποσο μαλλον οταν αυτος ο καποιος ειναι ο ιδιος σου ο ευατος.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:01, 22-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamRider
Αυτοκτονια σημαινει να πετας μια μοναδικη ευκαιρια που σου δινεται ή σαν να μην εκτιμας ενα δωρο που σου εδωσαν.
H ιδιαιτερότητα αυτού του θέματος είναι ότι όσοι είναι υπέρμαχοι της άλλης άποψης, -και την έχουν υποστασιοποιήσει κάνοντάς τη πράξη - βρίσκονται και στην άλλη μεριά, και δεν μπορούν ν'απαντήσουν...
Ίσως όμως αν είχαν αυτή την δυνατότητα να έλεγαν ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί η ...¨μοναδική¨ ευκαιρία¨;; ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί το ¨δώρο¨;;; και αφού μου δόθηκε έπρεπε υποχρεωτικά να μου αρέσει και να το εκτιμήσω;;;¨

Παράθεση

DreamRider (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamRider
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O DreamRider έγραψε στις 17:35, 22-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
H ιδιαιτερότητα αυτού του θέματος είναι ότι όσοι είναι υπέρμαχοι της άλλης άποψης, -και την έχουν υποστασιοποιήσει κάνοντάς τη πράξη - βρίσκονται και στην άλλη μεριά, και δεν μπορούν ν'απαντήσουν...
Ίσως όμως αν είχαν αυτή την δυνατότητα να έλεγαν ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί η ...¨μοναδική¨ ευκαιρία¨;; ¨ζήτησα εγώ να μου δωθεί το ¨δώρο¨;;; και αφού μου δόθηκε έπρεπε υποχρεωτικά να μου αρέσει και να το εκτιμήσω;;;¨
Kατι που παρελλειψα να αναφερω ειναι οτι κατα το δικο μου σκεπτικο αυτοι που υποστηριζουν την αυτοκτονια εχουν στο μυαλο τους οτι οταν πεθανουν θα πανε καπου αλλου που σιγουρα θα εχουν ξεφυγει απο τα προβληματα της ζωης. Πολυ ρομαντικο και βολικο για να με πεισει προσωπικα. Μαρινα289 προσωπικα εχω μαθει να εκτιμω τα δωρα που μου κανουν. Ποσο μαλλον οταν αυτο το δωρο ειναι μια ευκαιρια στη ζωη. Γενικα ειμαι της αποψης οτι κανεις σωφρον ανθρωπος δεν θελει να χασει τη ζωη του ακομα κι οταν εχει φτασει στο εσχατο σημειο.
Συγγνωμη αν φαινομαι λιγο εριστικος δεν εχω τετοια διαθεση

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:48, 22-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamRider
Kατι που παρελλειψα να αναφερω ειναι οτι κατα το δικο μου σκεπτικο αυτοι που υποστηριζουν την αυτοκτονια εχουν στο μυαλο τους οτι οταν πεθανουν θα πανε καπου αλλου που σιγουρα θα εχουν ξεφυγει απο τα προβληματα της ζωης. Πολυ ρομαντικο και βολικο για να με πεισει προσωπικα. Μαρινα289 προσωπικα εχω μαθει να εκτιμω τα δωρα που μου κανουν. Ποσο μαλλον οταν αυτο το δωρο ειναι μια ευκαιρια στη ζωη. Γενικα ειμαι της αποψης οτι κανεις σωφρον ανθρωπος δεν θελει να χασει τη ζωη του ακομα κι οταν εχει φτασει στο εσχατο σημειο.
Συγγνωμη αν φαινομαι λιγο εριστικος δεν εχω τετοια διαθεση
Γιατί να φαίνεσαι εριστικός;; Καθόλου..
Κατά το δικό μου πάλι σκεπτικό, οι αυτόχειρες ευελπιστούν για το ακριβώς αντίθετο! Δηλ. να μην πάνε πουθενά αλλού.. Πιστεύω ότι ονειρεύονται και επιθυμούν απλώς την ανυπαρξία, παρά την οποιουδήποτε είδους ύπαρξη...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:49, 22-04-11:

Σπανίως ζητάς δώρα αγαπητή μου, αλλά πάντα οφείλεις να τα εκτιμάς όταν σου δίνονται... Το να σου αρέσουν είναι άλλη ιστορία...

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:58, 22-04-11:

Σπανίως ζητάς δώρα αγαπητή μου, αλλά πάντα οφείλεις να τα εκτιμάς όταν σου δίνονται... Το να σου αρέσουν είναι άλλη ιστορία...
Αχ αυτά τα ¨πάντα¨ και αυτά τα ¨οφείλεις¨...
Αιρετικώς και αντισυμβατικώς λοιπόν πράττοντας, έχω πετάξει πολλά δώρα που δεν μου άρεσαν, και η αποθήκη μου επίσης έχει τιγκάρει τέτοια δώρα... (η κίνηση αυτή καθαυτή, ωστόσο, των όσων μου τα δώρισαν άκρως εκτιμητέα. ως εκεί. )
Και από την άλλη όταν σου κάνουν ένα δώρο, πλεόν ανήκει σε εσένα και έχεις, αν μη τι άλλο, το δικαίωμα να το διαχειριστείς όπως εσύ κρίνεις...
Για να μην παρεξηγηθώ η θέση μου δεν είναι προτροπή ¨αυτοκτονήστε!¨
Εννοείται πως όχι, οκ;
Αλλά δεν θα δαιμονοποιήσω, ούτε θα στήσω στον τοίχο τους ανθρώπους που το έπραξαν...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:39, 22-04-11:

Ευτυχώς που το κάνεις μόνο στα δώρα...

Δεν δαιμονοποιούμε κανέναν... Αλλά δεν γίνεται ούτε να τους επαινέσω, αλλά ούτε καν να τους δικαιολογήσω

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:08, 24-04-11:

Θα ήθελα να πάω λίγο παραπέρα και να τοποθετηθώ στο συγκεκριμένο θέμα πιο πρακτικά μέσω ενός παραδείγματος που θα τεθεί σαν ερώτηση. Παραδείγματος που η ζωή η ίδια φτιάχνει όπως νομίζω πως όλοι ξέρουμε, πιο φριχτά και πολύπλοκα σενάρια.
Αυτό το παράδειγμα θα δικαιολογούσε περισσότερο το φόνο, κατά τη δική μου αντίληψη, παρά την αυτοκτονία. Απλώς στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν μπορούμε να επιρρίψουμε την παραμικρή ευθύνη στον νεαρό, αφού η ασταθής και υποτακτική του ψυχολογία, που τον οδήγησε σε τιμωρία του εαυτού του και σε δικαίωση του βασανιστή του, είναι ξεκάθαρα αποτέλεσμα της αέναης ψυχολογικής βίας που αυτός ο υπάνθρωπος άσκησε στο παιδί από την πλέον τρυφερή του ηλικία. Εάν όλοι αυτοκτονούσαν μπροστά στον βασανιστή και το δυνάστη τους, τελικά δεν θα είχε γίνει η παραμικρή πρόοδος από το Μεσαίωνα μέχρι σήμερα φίλε Ερημονήση και ο κόσμος θα αποτελείτο μόνο από δυνάστες και πρόβατα προς σφαγή, όπως πολλοί θέλουν να τον κάνουν. Ευτυχώς κάποιοι επιλέγουν να ζήσουν και να πολεμήσουν.

Θα σημειώσω ότι η δικαίωση της αυτοκτονίας από την πλευρά σου ισοδυναμεί με δικαιολόγηση του βασανιστή πατριού καθάρματος, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 20:34, 24-04-11:

Kατι που παρελλειψα να αναφερω ειναι οτι κατα το δικο μου σκεπτικο αυτοι που υποστηριζουν την αυτοκτονια εχουν στο μυαλο τους οτι οταν πεθανουν θα πανε καπου αλλου που σιγουρα θα εχουν ξεφυγει απο τα προβληματα της ζωη
o αυτοχειρας αυτο που θελει ειναι να σταματησει ο πονος, σπανια πιστευουν οτι πανε "καπου καλυτερα".

εξ ορισμου το να μην υπαρχει, η απωλεια συνειδησης δηλαδη, ειναι καλυτερο απο την ταλαιπωρια που ζουν.

οι αυτοχειρες δεν ειναι χαζοι, βαθεια προβληματικοι ειναι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:03, 24-04-11:

Αλλά δεν θα δαιμονοποιήσω, ούτε θα στήσω στον τοίχο τους ανθρώπους που το έπραξαν...
Εδώ και αρκετές σελίδες την έχω αυτήν την απορία... πώς ακριβώς θα μπορούσε κάποιος να στήσει στον τοίχο, να ζητήσει τα ρέστα, να κακιώσει, να να να...κάποιον που ήδη έφυγε; Πάει αυτός, πάπαλα.
Ξέρετε κανέναν που να έχει κρατήσει μανιάτικο σε αυτόχειρα; Δεν ξέρω ρε παιδιά, πολύ περίεργο μου ακούγεται.

Ε καλά τώρα άμα μπούμε σε αυτή τη λογική, χιλιάδες πράγματα θα μπορούσε να πει ένας αυτόχειρας. Κανείς μας δεν μπορεί με ασφάλεια να προβλέψει τι θα ήταν αυτό.
Μπορεί να έλεγε: "Γιατί με αφήσατε να το κάνω;", "Τελικά μετάνιωσα", "Φροντίστε σας παρακαλώ τη μάνα μου (ή όποιο άλλο αγαπητό του πρόσωπο)", "Ελπίζω τώρα να μετάνοιωσε η Μαρία", "Πολύ ζέστη εδώ στην κόλαση", "Μήπως ξέρει κανείς ποια εταιρία κινητής τηλεφωνίας έχει καλύτερο σήμα στον Παράδεισο", κτλ.

Δεν ξέρω τι συζητάμε εδώ.
Το δικαίωμα στην αυτοκτονία; Μα ποιος μπορεί να στο στερήσει αν το αποφασίσεις;
Με το δικαίωμα στη ζωή είναι το πρόβλημα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:22, 25-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εδώ και αρκετές σελίδες την έχω αυτήν την απορία... πώς ακριβώς θα μπορούσε κάποιος να στήσει στον τοίχο, να ζητήσει τα ρέστα, να κακιώσει, να να να...κάποιον που ήδη έφυγε; Πάει αυτός, πάπαλα.
Ξέρετε κανέναν που να έχει κρατήσει μανιάτικο σε αυτόχειρα; Δεν ξέρω ρε παιδιά, πολύ περίεργο μου ακούγεται.
¨Μανιάτικο¨ σε αυτόχειρες καταρχήν το κρατάει η σεβαστή Εκκλησία...
η οποία δεν είναι αυθύπαρκτη, την ασπάζονται ουκ ολίγοι ,οι οποίοι επίσης συμφωνούν με την άκαμπτη στάση της ως προς αυτό το θέμα...
Επίσης, αν διαβάσεις παραπάνω σχόλια του τύπου ¨βαθιά προβληματικοί¨, και ¨δεν θα τους δικαιολογήσω κιόλας¨, δείχνει μια σχετική ακαμψία... Δεν ξερω κατά πόσο από μια αρνητική στάση, μπορεί να απορρέει τελικά σεβασμός για ένα συμβάν,ούτως ή άλλως, τετελεσμένο...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:39, 25-04-11:

μπα..νομιζω οτι κατ'οικονομιαν" τους θαβει ολους..
εχετε ακουσει πρακτικα να μην θαβουν τους αυτοχειρες?

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 10:45, 25-04-11:

πώς ακριβώς θα μπορούσε κάποιος να στήσει στον τοίχο, να ζητήσει τα ρέστα, να κακιώσει, να να να...κάποιον που ήδη έφυγε; Πάει αυτός, πάπαλα.
Tεχνικα δεν μπορει, αλλα ο θυμος ειναι παρα πολυ συνηθισμενος στους επιζησαντες μιας αυτοκτονιας. Η αυτοκτονια περιεχει τεραστια στοιχεια αποριψης, σκεψου το εξις απλο, αν η μαμα σου αυτοκτονουσε τωρα τι θα σκεφτοσουν?

Μεταξυ αλλων το οτι εσυ δεν εισουν αρκετη πηγη χαρας για αυτη, ενδεχομενος να ησουν και πηγη δυστυχιας, δεν σε ηθελε? Δεν σε αγαπουσε? Πως μπορεσε να σε αφησει μονη σου. Κτλ κτλ

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 10:48, 25-04-11:

η οποία δεν είναι αυθύπαρκτη, την ασπάζονται ουκ ολίγοι ,οι οποίοι επίσης συμφωνούν με την άκαμπτη στάση της ως προς αυτό το θέμα...
Επίσης, αν διαβάσεις παραπάνω σχόλια του τύπου ¨βαθιά προβληματικοί¨, και ¨δεν θα τους δικαιολογήσω κιόλας¨, δείχνει μια σχετική ακαμψία... Δεν ξερω κατά πόσο από μια αρνητική στάση, μπορεί να απορρέει τελικά σεβασμός για ένα συμβάν,ούτως ή άλλως, τετελεσμένο...
Μα προφανώς ένα άτομο που αυτοκτονεί είναι βαθιά προβληματικό, δεν ξυπνάει κανένας μια ωραία πρωία και λέει "Τι να κάνω ρε σήμερα για να περάσει ωραία η μέρα μου?? Ε, μεχρι τώρα καλά έζησα, ας αυτοκτονήσω να δω πως περνάνε και υπογείως.." ... Είμαστε καθόλου με τα καλά μας?? Για να αυτοκτονήσει κάποιος έχει μεγάλα προβλήματα... Όχι μόνο στην ζωή του, αλλά κυρίως στο μυαλό του που τον παγιδεύει στην απελπισία του και δεν τον αφήνει να δει καμία διέξοδο από αυτήν...

Και συγνώμη, αλλά εφόσον δεν θεωρεί κάποιος λογική και δικαιολογημένη την αυτοκτονία, δεν θα πει "Ε, καλά έκανε το παιδί..."... Φυσικά δεν θα του ζητήσει και τα ρέστα, ακόμη κι αν το ήθελε...

Και στην τελική ο σεβασμός κερδίζετε... Ο αυτόχειρας τι αξιοσέβαστο κάνει??? Κατά την γνώμη μου απολύτως τίποτα... Πώς να σεβαστώ λοιπόν αυτό το γεγονός??? Μπορώ απλώς να το αποδεχτώ ως τετελεσμένο...

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μπα..νομιζω οτι κατ'οικονομιαν" τους θαβει ολους..
εχετε ακουσει πρακτικα να μην θαβουν τους αυτοχειρες?
Όχι, τώρα πια τους θάβουν... Αλλά επειδή δεν τους παίρνει να μην το κάνουν...
α) Γιατί παίρνουν τα λεφτάκια από κηδείες μνημοσύνα και τα συναφή...
β) Γιατί θα είχαμε πολλές αντιδράσεις αν το συνεχίζανε...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:33, 25-04-11:

Ναι σωστά. Την είχα ξεχάσει αυτήν, μάλλον επειδή δεν με ενδιαφέρει.
Ωστόσο αναρωτιέμαι: Ποιος χρειάζεται περισσότερο τη συμβολή της από τον "παραστρατημένο"; Δεν είναι ολίγον ανακόλουθη με τις διδαχές της όταν αρνείται τους αυτόχειρες; (Δεν ρωτάω εσένα προσωπικά, το θέτω στη συζήτηση).

Αρχική Δημοσίευση από epote
Tεχνικα δεν μπορει, αλλα ο θυμος ειναι παρα πολυ συνηθισμενος στους επιζησαντες μιας αυτοκτονιας. Η αυτοκτονια περιεχει τεραστια στοιχεια αποριψης, σκεψου το εξις απλο, αν η μαμα σου αυτοκτονουσε τωρα τι θα σκεφτοσουν?

Μεταξυ αλλων το οτι εσυ δεν εισουν αρκετη πηγη χαρας για αυτη, ενδεχομενος να ησουν και πηγη δυστυχιας, δεν σε ηθελε? Δεν σε αγαπουσε? Πως μπορεσε να σε αφησει μονη σου. Κτλ κτλ
Αν δεν κάνω λάθος ένα από τα 5 στάδια του πένθους είναι ο θυμός ακόμη και για θανάτους που δεν οφείλονται σε αυτοκτονία.
Παρ' όλα αυτά, το τελευταίο στάδιο είναι η αποδοχή. Πώς αλλιώς, όταν ο αυτόχειρας είναι πρόσωπο δικό σου, αγαπητό;

Πριν λίγο καιρό διάβασα μια είδηση για μια κοπέλα που πήδησε στο κενό μπροστά στα έκπληκτα μάτια της μητέρας της η οποία προσπάθησε να τη σταματήσει χωρίς επιτυχία. Δεν μπορώ να φανταστώ πως σήμερα η μάνα της δεν την θυμάται με αγάπη, παρόλο που δεν θα πρέπει να υπάρχει χειρότερη εμπειρία από το να βλέπεις το παιδί σου να πεθαίνει μπροστά στα μάτια σου και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.

Έπειτα κάποιος που πεθαίνει από ναρκωτικά ή από το κάπνισμα για παράδειγμα, αυτοκτονεί λιγότερο από τον αυτόχειρα;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:43, 25-04-11:

Έπειτα κάποιος που πεθαίνει από ναρκωτικά ή από το κάπνισμα για παράδειγμα, αυτοκτονεί λιγότερο από τον αυτόχειρα;
Η διαφορά είναι ότι το κάνει αργά αργά μη συνειδητοποιώντας τι ακριβώς κάνει, καθώς έχει την ψευδή αίσθηση του ελέγχου της κατάστασης...
Κι ότι επισής δεν είναι τελεσίδικη αυτοκτονία... Πολύς κόσμος κόβει το κάπνισμα από επιλογή ή από "επιλογή", άλλοι ζούνε πολλά χρόνια καπνίζοντας και πεθαίνουν σε βαθιά γεράματα(έχω κόσμο υπ' όψιν μου)...

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 13:42, 26-04-11:

Αυτοκτονεί λίγο λίγο....

Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 685 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 14:21, 26-04-11:

Ειναι κατι διαφορετικο σε καθε ανθρωπο πως το σκεφτεται με αποτελεσμα να μην μπορει να δοθει σωστη απαντηση πιστευω...

Παράθεση

θρυαλλίδα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη θρυαλλίδα
H θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H θρυαλλίδα χέρια και πόδια βρωμικα,μάτια καθαρά έγραψε στις 15:49, 09-07-11:

γιατι η αυτοκτονια ειναι απαραιτητα κακο?γεννηθηκαμε σε ενα κοσμο που δεν επιλεξαμε εμεις να γεννηθουμε αλλα δυο ανθρωποι και κατ επεκταση κατι το θεικο.εφοσον μας δινεται η ζωη τοτε ειναι δικαιωμα μας να την ορισουμε οπως εμεις θελουμε.και αυτοκτονια δεν σημαινει οριστικο τελος για καποιους που πιστευουν στην μετεμψυχωση,το σωμα πεθαινει η ψυχη ομως μενει αιωνια και περιπλανιεται μεχρι να βρει αλλο σωμαγιατι ελπιζει οτι θα αρχισει μια νεα ζωη(το ιδιο πιστευω και εγω) εαν καποιος δεν εχει τη ψυχικη δυναμη να αλλαξει τη ζωη του και θελει να ανακαλυψει εναν αλλο κοσμο περα απο το θανατο τοτε μετα απο πολυ ωριμη σκεψη ας το κανει.και δεν πιστευω οτι αυτος ο καποιος ειναι ενας δειλος γιατι θελει πολυ θαρρος και ψυχικη δυναμη για να το καταφερεις αυτο γιατι μια λαθος κινηση και μπορεις να βρεθεις ''φυτο'' με εγκεφαλικες βλαβες(αν διαλεξεις θανατο απο οπλο)ή πολλα αλλα.και ολα αυτα που λενε οτι αυτοι που αυτοκτονουν πανε σε ενα κοσμο χειροτερο ειναι βλακειες της θρησκειας για να αποτρεψουν ανθρωπους να το κανουν.αν εσεις ησασταν σε ενα κοσμο που ολα πηγαιναν σκατα περιτρυγιρισμενοι απο θανατους αγαπημενοων προσωπων γεματος ψυχολογικα προβληματα αμα ειχες μια ΔΕΥΤΕΡΗ ευκαιρια για μια αλλη ζωη να διορθωσεις τα λαθη σου δεν θα το εκανες?μπορει να εχω αδικο μπορει οταν πεθανεις τελικα να μη γινεται ΙΠΟΤΑ σπο αυτο που ειπα για τη ψυχη ωστοσο αν ο αλλος ειναι απελπισμενος μπορει να ελπιζει και να το πραξει.αμα εχεις ζησει δυσκολα παιδικα χρονια ή εχεις φιλους που εχουν ζησει τετοιες καταστασεις τοτε θα καταλαβεις το σκεφτικο μου εαν οχι τοτε απλα θα καταληξουμε σε μια ασκοπη διαφωνια.πως μπορεις και γινεσαι κριτης του αλλου?πως μπορει να κατα κρινεις ΕΣΥ εναν ανθρωπο που δεν τον ξερεις ΚΑΝ επειδη το εκανε?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:49, 09-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ioanna_otaku
Αχ, γιατί μου τα κάνετε αυτά;;
Ξεκινάμε... Άρχισες να λες, για μετεμψυχώσεις, άλλες ζωές κλπ... Ξέρεις ότι όντως ακολουθεί κάτι τέτοιο;;ΟΧΙ!! Άρα τι είναι το να στηρίξει την επιχειρηματολογία σου πάνω σε αυτό;; Βρες την λέξη μόνη σου...
Δεν ξέρω αν υπάρχει ζωή... Δεν το πιστεύω αν με ρωτάς, αλλά δεν έχω και κανέναν τρόπο να το αποκλείσω... Ποιο είναι το θέμα όμως; Ότι τώρα το μόνο που ξέρουμε, είναι αυτό που έχουμε εδώ, πάνω σ' αυτήν την κόλαση/παράδεισο/"πες το όπως θες"... Όλα τ' άλλα είναι εικασίες... Οπότε δεν μπορούμε να βασιζόμαστε σε αυτές...
Άρα αυτός που αυτοκτονεί, παραιτείται από το μόνο που του έχει πραγματικά απομείνει, που είναι και ό,τι σημαντικότερο έχει και κάνει ένα βήμα προς την ανυπαρξία... Συνεπώς, για μένα τουλάχιστον είναι δειλός... Πολύ πιο δειλός, από αυτόν που εγκαταλείπει το πεδίο της μάχης, για να σωθεί...
Γιατί όσο θάρρος θέλει για να προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις, θέλει το δεκαπλάσιο για να αποφασίσεις να παλέψεις μ' όλα τα σκατά της ζωής σου, με όλα αυτά που σε κάνουν να θες να την αφήσεις... Για να μην συζητήσω για ψυχική δύναμη...
Ακόμη κι αν υπάρχει όμως κάτι άλλο πέρα από τον θάνατο, τότε αυτή η ζωή είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο, μια προετοιμασία αν θες, για το επόμενο... Το να αυτοκτονείς είναι σαν να χρησιμοποιείς cheat σε game... Ναι μεν κερδίζεις, αλλά δεν ξέρεις και να παίζεις...
Και για να κλείσω... Ό,τι μα ό,τι και να έχει περάσει κάποιος, πάντα θα μπορεί να βρει την δύναμη να ανταπεξέλθει, αρκεί να το θέλει...

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 17:15, 09-07-11:

Συχνά έρχομαι σε κόντρα με τον εαυτό μου πάνω σε αυτό το θέμα. Είναι φορές που σκέφτομαι, πως ναι, η αυτοκτονία είναι δείγμα δειλίας αλλά άλλες φορές πάλι υποστηρίζω πως, είναι η ζωή σου και εσύ την κάνεις ό,τι θέλεις. Το ζήτημα είναι το πως βλέπει ο καθένας την ζωή, και σε αυτή ακριβώς την λεπτομέρεια διαφέρουν οι γνώμες του καθενός σχετικά με την αυτοχειρία, και όλες για μένα είναι δεκτές απόψεις.

Άρα αυτός που αυτοκτονεί, παραιτείται από το μόνο που του έχει πραγματικά απομείνει, που είναι και ό,τι σημαντικότερο έχει και κάνει ένα βήμα προς την ανυπαρξία... Συνεπώς, για μένα τουλάχιστον είναι δειλός... Πολύ πιο δειλός, από αυτόν που εγκαταλείπει το πεδίο της μάχης, για να σωθεί...
Στην ανυπαρξία θα βρεθούμε όλοι μας κάποια στιγμή, ο καθένας με διαφορετικό τρόπο. Αυτός που επιλέγει να κλείσει την αυλαία της προσωπικής του ζωής με την αυτοκτονία, απλώς καθορίζει το πότε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:21, 09-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από theRunawayDreamer
Στην ανυπαρξία θα βρεθούμε όλοι μας κάποια στιγμή, ο καθένας με διαφορετικό τρόπο. Αυτός που επιλέγει να κλείσει την αυλαία της προσωπικής του ζωής με την αυτοκτονία, απλώς καθορίζει το πότε.
H διαφορά είναι ότι κάποιοι θα βρεθούμε επειδή δεν μπορούμε να το αποφύγουμε....

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 17:26, 09-07-11:

H διαφορά είναι ότι κάποιοι θα βρεθούμε επειδή δεν μπορούμε να το αποφύγουμε....
Μα όλοι κάποτε θα πεθάνουμε, είτε είναι σήμερα είτε σε 20-40 χρόνια από τώρα. Το θέμα είναι η διαδρομή ή ο τερματισμός; Για μένα πάντως ο τερματισμός...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:30, 09-07-11:

Μα όλοι κάποτε θα πεθάνουμε, είτε είναι σήμερα είτε σε 20-40 χρόνια από τώρα. Το θέμα είναι η διαδρομή ή ο τερματισμός; Για μένα πάντως ο τερματισμός...
Εδώ είναι που διαφωνούμε... Ο τερματισμός είναι μία λεπτομέρεια, που δεν θα κρίνει αυτή καθ' αυτή την ζωή, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις... Η διαδρομή είναι η ουσία για μένα...

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 17:35, 09-07-11:

Εδώ είναι που διαφωνούμε... Ο τερματισμός είναι μία λεπτομέρεια, που δεν θα κρίνει αυτή καθ' αυτή την ζωή, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις... Η διαδρομή είναι η ουσία για μένα...
Σαφώς και έχει ρόλο η διαδρομή, όμως λέγοντας ότι για μένα έχει ουσία ο τερματισμός εννοούσα πως η κατάληξη είναι για όλους η ίδια...γι'αυτό και δε πρέπει να κατακρίνουμε την αυτοκτονία...

Αν σε μπέρδεψα (γιατί και τον ίδιο μου τον εαυτό μπέρδεψα αυτή την στιγμή), είναι γιατί και εγώ η ίδια, σε αυτό το θέμα, φάσκω και αντιφάσκω...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:43, 09-07-11:

Σαφώς και έχει ρόλο η διαδρομή, όμως λέγοντας ότι για μένα έχει ουσία ο τερματισμός εννοούσα πως η κατάληξη είναι για όλους η ίδια...γι'αυτό και δε πρέπει να κατακρίνουμε την αυτοκτονία...

Αν σε μπέρδεψα (γιατί και τον ίδιο μου τον εαυτό μπέρδεψα αυτή την στιγμή), είναι γιατί και εγώ η ίδια, σε αυτό το θέμα, φάσκω και αντιφάσκω...
Μα ακριβώς επειδή η κατάληξη είναι η ίδια, μετράει ακόμη περισσότερο η διαδρομή και επειδή η αυτοκτονία είναι πρόωρος τερματισμός του ταξιδιού, εγώ δεν μπορώ παρά να την κατακρίνω...

Χαχαχαχαχα... Δε με μπέρδεψες ιδιαίτερα...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:43, 09-07-11:

Αντιχριστιανικό κατ'αρχάς
Για τους άλλους δεν ξέρω πως το βλέπουν, γω πάντως δεν πρόκειται για κανένα λόγο... εδω θα είμαι να ταλαιπωρώ τον κόσμο (και να με ταλαιπωρούν )Ασε που λατρεύω τη ζωη με τα πάνω της και τα κάτω της, αυτό που το βάζεις;;

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 17:46, 09-07-11:

Μα ακριβώς επειδή η κατάληξη είναι η ίδια, μετράει ακόμη περισσότερο η διαδρομή και επειδή η αυτοκτονία είναι πρόωρος τερματισμός του ταξιδιού, εγώ δεν μπορώ παρά να την κατακρίνω...

Χαχαχαχαχα... Δε με μπέρδεψες ιδιαίτερα...
Αν κάποιος θεωρήσει την αυτοκτονία ως μοναδική λύση, ίσως γι'αυτόν η διαδρομή που έκανε μέχρι εκείνη την στιγμή να μη τον είχε ικανοποιήσει. Ελπίζω όμως πως να συμφωνήσουμε και οι δύο ότι αυτός που αυτοκτονεί έχει σίγουρα ψυχολογικά προβλήματα....

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:49, 09-07-11:

Αν κάποιος θεωρήσει την αυτοκτονία ως μοναδική λύση, ίσως γι'αυτόν η διαδρομή που έκανε μέχρι εκείνη την στιγμή να μη τον είχε ικανοποιήσει. Ελπίζω όμως πως να συμφωνήσουμε και οι δύο ότι αυτός που αυτοκτονεί έχει σίγουρα ψυχολογικά προβλήματα....
Και τις στροφές γιατί τις έχουμε;; Για διακοσμητικά;;
Ναι,συμφωνούμε...

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 17:51, 09-07-11:

Και τις στροφές γιατί τις έχουμε;; Για διακοσμητικά;;
Ναι,συμφωνούμε...
Άμα έχει πολύ σκοτάδι φίλε μου, φοβάμαι πως δεν τις βλέπουμε....

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:57, 09-07-11:

Άμα έχει πολύ σκοτάδι φίλε μου, φοβάμαι πως δεν τις βλέπουμε....
δεν φταίει κανένας άλλος, μόνοι μας χανόμαστε...

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 18:01, 09-07-11:

δεν φταίει κανένας άλλος, μόνοι μας χανόμαστε...
άμα η ζωή ερχόταν με οδηγίες χρήσης αυτή την στιγμή δε θα την κάναμε αυτή την συζήτηση. Απλά όταν μπεις στο χορό θα χορέψεις ανάλογα με το πως σου δείχνει ο άλλος....
Ο καθένας μπορεί να εκφέρει την δική του άποψη, αλλά θα είναι πολύ διαφορετική από κάποιον που είτε έχει κάνει απόπειρα είτε έχει βιώσει από κοντά κάποιον που αποπειράθηκε/αυτοκτόνησε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:06, 09-07-11:

άμα η ζωή ερχόταν με οδηγίες χρήσης αυτή την στιγμή δε θα την κάναμε αυτή την συζήτηση. Απλά όταν μπεις στο χορό θα χορέψεις ανάλογα με το πως σου δείχνει ο άλλος....
Ο καθένας μπορεί να εκφέρει την δική του άποψη, αλλά θα είναι πολύ διαφορετική από κάποιον που είτε έχει κάνει απόπειρα είτε έχει βιώσει από κοντά κάποιον που αποπειράθηκε/αυτοκτόνησε.
Αν η ζωή ερχόταν με οδηγίες χρήσης, θα ήταν βαρετή....
Όταν μπεις στον χορό, πρέπει να μάθεις ή να χορεύεις μόνος ή να σέρνεις εσύ...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:31, 09-07-11:

έτσι και αλλιως καποτε σιγουρα θα πεθανουμε?

γιατι να βιαζομαστε?

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:37, 09-07-11:

έτσι και αλλιως καποτε σιγουρα θα πεθανουμε?
Αναρωτιέσαι;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:01, 09-07-11:

ναι,,
γιατι μπορει να μπουμε και στην καταψυξη..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 22:09, 09-07-11:

ναι,,
γιατι μπορει να μπουμε και στην καταψυξη..
KMN

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 397 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 23:01, 09-07-11:

Απ'ότι μπορώ να φανταστώ για να φτάσεις σε τέτοιο σημείο υπάρχει ψυχολογικό πρόβλημα. Είναι πολύ λυπηρό. Αν πρέπει να φταίει κάποιος ίσως είναι ο περίγυρος που δεν νοιάστηκε αρκετά, ώστε να βοηθήσει το θύμα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους