Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,356 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μυρμηγκιές

hotter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hotter
Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O hotter έγραψε στις 02:20, 18-06-08:

Πως τις καταπολεμάμε? Έχω εδώ και 2 χρονιά περίπου. Τις έχω "διώξει" με κρυοθεραπεία, με κάψιμο αλλά αυτές επανεμφανίζονται. Ενώ ήταν μόνο στα 2 χέρια, μετά την τελευταία θεραπεία εξαφανίστηκαν από το 1 χέρι (δόξα τω θεώ), αλλά έχουν μεταφερθεί στο πρόσωπο (και συγκεκριμένα στη μύτη).
Από όσο έχω διαβάσει είναι θηλυκές μυρμηγκιές, δηλαδή το δύσκολο είδος.
Καμία ιδέα για το τι να κάνω;;;
Επίσης έχω διαβάσει για ένα βότανο, αλλά ψάχνω να βρω πως το λένε, που μπορώ να το βρω και τίποτα δεν βρίσκω! Αν έχετε υπόψη τίποτα...

Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αγριόπη
H Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Αγριόπη έγραψε στις 08:52, 18-06-08:

Ο δερματολόγος σου δεν είπε τίποτα ?
Απ' οτι λες, μάλλον δεν φεύγουν ουτε με τις ανάλογες αλοιφές των φαρμακείων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:52, 18-06-08:

Ποιο φάρμακο βάζεις;
Προσέχεις κατά τ' άλλα; Πού αλλού βγάζεις;

Παράθεση

elias13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elias13
Ο elias13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O elias13 έγραψε στις 18:51, 18-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από hotter
Πως τις καταπολεμάμε? Έχω εδώ και 2 χρονιά περίπου. Τις έχω "διώξει" με κρυοθεραπεία, με κάψιμο αλλά αυτές επανεμφανίζονται. Ενώ ήταν μόνο στα 2 χέρια, μετά την τελευταία θεραπεία εξαφανίστηκαν από το 1 χέρι (δόξα τω θεώ), αλλά έχουν μεταφερθεί στο πρόσωπο (και συγκεκριμένα στη μύτη).
Από όσο έχω διαβάσει είναι θηλυκές μυρμηγκιές, δηλαδή το δύσκολο είδος.
Καμία ιδέα για το τι να κάνω;;;
Επίσης έχω διαβάσει για ένα βότανο, αλλά ψάχνω να βρω πως το λένε, που μπορώ να το βρω και τίποτα δεν βρίσκω! Αν έχετε υπόψη τίποτα...

Ευχαριστώ.
καλησπέρα, οι μυρμηγκιες που υποτροπιαζουν αντιμετωπιζονται αρκετα δυσκολα. Χρειαζονται ευρεια χειρουργικη αφαιρεση. Εξαρταται βεβαια και σε ποια σημεια του σωματος βρισκονται.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 18:55, 18-06-08:

Βασικά δεν πρέπει να αφαιρεθούν ολόκληρες; Αλλιώς επανεμφανίζονται...
Ισχύει το ότι είναι κολλητικές;
Εγώ είχα μία φορά στο δάχτυλο του αριστερού μου χεριού, την έβγαλα και έκτοτε δεν εμφανίστηκε τίποτα άλλο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:11, 18-06-08:

Είναι κολλητικές και ναι, πρέπει να αφαιρεθούν από τη ρίζα.

Παράθεση

elias13

Νεοφερμένος

Ο elias13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O elias13 έγραψε στις 19:23, 18-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Είναι κολλητικές και ναι, πρέπει να αφαιρεθούν από τη ρίζα.
οταν λεμε ευρεια χειρουργικη εκτομη εννοουμε αφαιρεση της αλλοιωσης επι υγιων οριων τοσο κατα επιφανεια οσο και κατα βαθος.

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 19:50, 18-06-08:

Έχουν ρίζα???

Θυμάμαι που είχα μία καταραμμένη κάποτε στο κούτελο. Πήρα από το φαρμακείο ένα σπρέι ειδικό για μυρμηγκιές, έβαζα κάθε μέρα και σιγά σιγά έφυγε. Δεν ξαναείχα, αλλά δεν θυμάμαι να είχε ρίζα...

Μάλλον υπάρχουν διάφορες μορφές. Αλλά μέχρι επέμβαση, μου ακούγεται τραβηγμένο...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:09, 18-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Μάλλον υπάρχουν διάφορες μορφές. Αλλά μέχρι επέμβαση, μου ακούγεται τραβηγμένο...
Δε θες να ξέρεις πώς την έβγαλα τη δική μου...
Πάντως δεν πονάει καθόλου! Είναι σαν αναισθητοποιημένη η περιοχή εκεί...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:11, 18-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από elias13
οταν λεμε ευρεια χειρουργικη εκτομη εννοουμε αφαιρεση της αλλοιωσης επι υγιων οριων τοσο κατα επιφανεια οσο και κατα βαθος.
Elias13 δεν κατάλαβα... μας εξηγείς λίγο την επέμβαση;
Εγώ ξέρω καυτηριασμό μόνο...

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 21:54, 18-06-08:

είχε και η μαμά μου πριν λίγα χρόνια, στην πατούσα, αρκετά εκτεταμένη και της εξαφανίστηκε με ομοιοπαθητική μέσα σε δυο μέρες

Παράθεση

elias13

Νεοφερμένος

O elias13 έγραψε στις 17:20, 19-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Elias13 δεν κατάλαβα... μας εξηγείς λίγο την επέμβαση;
Εγώ ξέρω καυτηριασμό μόνο...
η θεραπεια για τις μυρμηγκιες που υποτροπιαζουν ειναι η αφαιρεση τους. Δηλαδη τοπικη αναισθησια, αφαιρεση της αλλοιωσης, συρραφη του τραυματος. Οτι αφαιρεθει στελνεται για βιοψια.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:24, 19-06-08:

είχα βγαλει και εγω καποτε.... και δεν εφευγε με τιποτα... είχα κανει στην δερματολόγο γυρω στις 7 συνεδριες με κρυοθεραπεία. μιλαμε είχε μεγαλη ρίζα μεσα... μαυρη...

Παράθεση

hotter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hotter
Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O hotter έγραψε στις 01:51, 20-06-08:

Φυσικά προσέχω και φροντίζω να μην τρίβεται η μυρμηγκιά σε άλλα μέρη, Όσο αυτό είναι δυνατόν, τουλάχιστον (γιατί είναι και στο χέρι).
Έχω κάνει κρυοθεραπεία ήδη, αλλά βγήκαν σε άλλο μέρος. Τις έχω κάψει επίσης (2 φορές). Ο δερματολόγος δεν είπε τίποτα. Όταν πάω λογικά θα τις κάψουμε. Απλά λέω να το καθυστερήσω λίγο μιας και ξεκίνησα ομοιοπαθητική και περιμένω μήπως δω από αυτήν αποτελέσματα.
Κυρίως με απασχολεί αυτή στη μύτη και ο τρόπος αφαίρεσης της. Αν και έχει σχηματιστεί κατά κάποιο τρόπο ώστε να "κρέμεται", μετά την ομοιοπαθητική... Λες να είναι τα πρώτα βήματα για να πέσει?
Όσον αφορά τώρα στο χέρι συνεχίζουν ακάθεκτες. Αλλά αυτές θα καούν, όπως και να έχει. Το έχω (δυστυχώς) ξανακάνει. Και ελπίζω αυτή τη φορά να εξαφανιστούν.
Στη μύτη (από κάτω - δίπλα στο ρουθούνι είναι), είναι δυνατόν να καεί, σχετικά ανώδυνα? δεν ξέρω τι γίνεται με την αναισθησία...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:50, 24-06-08:

Εγώ ξέρω για την Ιτιά ιτιά.
Αλλά μου έχουν πει δερματολόγοι ότι ενώ είναι ιός, πολλές φορές παίζει ρόλο η ψυχολογία του ατόμου. Τόσο γενικά όσο για το αν έχει βγάλει καινούριες κλπ...
Ε, αν ο άλλος θέλει ένα τέτοιο placebo, ας το κάνει.

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 15:33, 27-07-08:

Καλοήθες ιογενές εξόγκωμα που προκαλείται στα ανώτερα στρώματα της επιδερμίδας και μεταδίδεται με την επαφή. Ο ιός ανήκει στην οικογένεια των ιών που ονομάζονται HPV human pappillomavirus.
Οι μυρμηγκιές συνήθως έχουν το χρώμα του δέρματος και είναι άγριες στην υφή τους. Σε πολλές περιοχές της Ελλάδας τη μυρμηγκιά την απαντούμε και ως καρναβίτσα, μπασδραβίτσα, γαρδαβίτσα κλπ. (Πηγή: Wiki)

Μυρμηγκιές

Οι μυρμηγκιές ανταποκρίνονται ποικιλοτρόπως στην κρυοθεραπεία ανάλογα με τον τύπο, τη διάμετρο, το βάθος και την εντόπιση της βλάβης. Ο χρόνος ψύξης ποικίλλει από λίγα δευτερόλεπτα στις ομαλές μυρμηγκιές των πελμάτων. Η επιτυχία της θεραπείας εξαρτάται από το σχηματισμό της φυσαλίδας, διότι χωρίς το σχηματισμό της, η θεραπεία θα πρέπει να επαναληφθεί.

Κοινές μυρμηγκιές

Σε αυτό τον τύπο των μυρμηγκιών η κρυοθεραπεία είναι αποτελεσματική. Στις περισσότερες περιπτώσεις οι βλάβες απομακρύνονται σε μία μόνο θεραπεία.

Καλό είναι λίγες ημέρες πριν τη θεραπεία να εφαρμόσουμε στη βλάβη μία αλοιφή σαλικυλικού οξέος 10%. Η μυρμηγκιά που έχει προετοιμαστεί με αυτόν τον τρόπο απορροφά εύκολα το υγρό άζωτο και απομακρύνεται, συνήθως, σε μία επίσκεψη.

Οι μυρμηγκιές κάτω και γύρω από τα νύχια των χεριών είναι πιο ανθεκτικές στην ψύξη, ιδιαίτερα εάν είναι βαθιές και υπερκερατωσικές. Για να επιτύχουμε την πλήρη απομάκρυνση των βλαβών, συχνά είναι αναγκαίο να επαναλάβουμε την κρυοθεραπεία, γιατί ο πόνος που προκύπτει κατά τη διάρκεια της ψύξης μας αναγκάζει να διακόψουμε τη θεραπεία πρόωρα και ως εκ τούτου μειώνεται η αποτελεσματικότητα.

Είναι, λοιπόν, προτιμότερο να αναισθητοποιούμε με τοπικό αναισθητικό για να ψύχουμε τις μυρμηγκιές βαθιά, χωρίς να τερματίζουμε πρόωρα τη θεραπεία.

Τεχνική: Σπρέι ή βαμβακοφόρος στειλεός
Χρόνος ψύξης: 15-20 sec

Ομαλές μυρμηγκιές

Οι ομαλές μυρμηγκιές ψεκάζονται πολύ επιφανειακά για να αποφευχθεί η φλεγμονώδης αντίδραση, ο σχηματισμός φυσαλίδων και ουλών.

Τεχνική: Σπρέι
Χρόνος ψύξης: 5-10 sec

Μυρμηγκιές πελμάτων

Πριν τη θεραπεία θα πρέπει να απομακρυνθεί η υπεκερατωσική πλάκα που καλύπτει τη βλάβη με μία αλοιφή σαλικυλικού οξέος 10%.

Απαιτείται να ψυχθεί όλη η προσβεβλημένη περιοχή σε ένα όριο 5 mm γύρω από τη βλάβη, ιδιαίτερα για ανθεκτικές μυρμηγκιές.

Σε περιπτώσεις πολύ ανθεκτικών μυρμηγκιών μπορεί να εφαρμοστεί και δεύτερος κύκλος ψύξης-απόψυξης.

Τεχνική: Σπρέι ή κρυώδιο
Χρόνος ψύξης: 40-60 sec

Είμαι Ο Κύριος Μυρμήγκης και όχι κάποιος τυχαίος!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gluka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gluka
H gluka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H gluka έγραψε στις 09:11, 20-08-08:

duofilm εγγυημενο.ειχα 1 και την αφαιρεσα σε δερματολογο με laser το αποτελεσμα?εγιναν 14 μονο στο ενα χερι και μου δημιουργουσαν προβλημα στις κινησεις που εκανα πονουσαν πολυ.με το duofilm σωθηκα εξαφανιστηκαν μετα απο 1 μηνα θεραπειας.εχουν περασει 12 χρονια απο τοτε καναδυο φορες που εβγαλα εβαζα απο αυτο και περνουσαν αμεσως.εδω και μια πενταετια δεν εχω ξαναβγαλει.

Παράθεση

ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΑ7922

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΑ7922
H ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΑ7922 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΑ7922 έγραψε στις 20:41, 23-01-09:

Καλησπέρα,
Εδώ και 4 χρόνια έχω βγάλει πολλές μικρές (θηλυκές) μυρμηγκιές στα χέρια. Εχω κάνει μια σειρά από κρυοθεραπείες που τις μείωσαν σε μεγάλο βαθμό, αλλά συνεχίζουν και βγαίνουν νέες μικρές. Υπάρχει ένα καυστικό υγρό, δεν πωλείται, το παρασκευάζουν σε μερικά μεγάλα φαρμακεία (όπως πχ. Μπακάκος). Βάζεις ένα σελοτέιπ 5 λεπτά μετά από την εφαρμογή του υγρού, το αφήνεις όλη τη νύχτα και το πρωί βγάζεις το σελοτέιπ. Μετά από 6-7 εφαρμογές, το σελοτέιπ βγαίνει μαζί με τη μυρμηγκιά. Είναι ιδανικό για πολύ μικρές μυρμηγκιές. Να ζήσει 1000 χρόνια ο γιατρός που μου το έδωσε! Θέλω να σας δώσω τα στοιχεία του, αλλά φοβάμαι μήπως θεωρηθεί διαφήμιση σ' αυτό το site...

Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loupo
Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Loupo έγραψε στις 20:52, 23-01-09:

Είχα κι εγώ λίγο δεξιά στο σαγόνι.
Πήγα στον Δερματολόγο μου έκανε μια μικρή τοπική ένεση και μετά καυτηρίαση μέχρι την ρίζα για να μην ξαναβγεί.
Τελικά δεν ξανα βγήκε.
ε! εχω και καλό δερματολόγο βέβαια

Παράθεση

mixalakis7491

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mixalakis7491
Ο mixalakis7491 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O mixalakis7491 έγραψε στις 02:05, 30-01-09:

η καλυτερη λυση ειναι καψιμο της μυρμηγκιας απο την κορυφη της ως την ριζα θα υποφερεις λιγακι αλλα θα εξαφανιστει

Παράθεση

souata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη souata
H souata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H souata ουαου... έγραψε στις 10:06, 05-03-09:

ποναει αρκετα...νιωθεις τα παντα αν ο γιατρος ειναι ενταξει και δεν θελει περετερο μαλακιες για να σε χρεωσει χωρις λογο...κολαει -εγω ειχα στο ποδι μου και μετα και στο δαχτυλο μου...γιατι δεν ηξερα τι ηταν και το ακομπουσα με το συγκεγριμενο δαχτυλο...δηλαδη το σκαλιζα.στο ποδι εφυγε και στο χερι δεν μπορω να πω απλα υπαρχη μια πληγη παντα...αυτα.κουραγιο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΑΛΙΝΑ (Αλινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΛΙΝΑ
H Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H ΑΛΙΝΑ MH ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΧΟΥΣ! έγραψε στις 20:32, 29-03-09:

χρειάζεται επίμονος καυτηριασμός. Μόλις βγεί άλλη , άμεσα πάλι καυτηριασμός.Χρειάζεται υπομονή καί επιμονή στην θεραπεία ,γιατί πολλαπλασιάζονται εύκολα , αν ιδίως υπάρχει χαμηλή αντίσταση στον οργανισμό. Η μυρμυγκιά είναι κάτι σαν μικρόβιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mamapipinow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mamapipinow
H mamapipinow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mamapipinow έγραψε στις 17:09, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΑ
Καλησπέρα,
Εδώ και 4 χρόνια έχω βγάλει πολλές μικρές (θηλυκές) μυρμηγκιές στα χέρια. Εχω κάνει μια σειρά από κρυοθεραπείες που τις μείωσαν σε μεγάλο βαθμό, αλλά συνεχίζουν και βγαίνουν νέες μικρές. Υπάρχει ένα καυστικό υγρό, δεν πωλείται, το παρασκευάζουν σε μερικά μεγάλα φαρμακεία (όπως πχ. Μπακάκος). Βάζεις ένα σελοτέιπ 5 λεπτά μετά από την εφαρμογή του υγρού, το αφήνεις όλη τη νύχτα και το πρωί βγάζεις το σελοτέιπ. Μετά από 6-7 εφαρμογές, το σελοτέιπ βγαίνει μαζί με τη μυρμηγκιά. Είναι ιδανικό για πολύ μικρές μυρμηγκιές. Να ζήσει 1000 χρόνια ο γιατρός που μου το έδωσε! Θέλω να σας δώσω τα στοιχεία του, αλλά φοβάμαι μήπως θεωρηθεί διαφήμιση σ' αυτό το site...
Καλησπέρα σας
αντιμετωπιζω και εγώτο ίδιο πρόβλημα με τις μυρμηγκιές εδώ και πολλά χρόνια. Είχε η αδελφή μου και μάλλον με κόλλησε, γιατί πριν από αυτό δεν είχα τίποτα. Άρχισε από το χέρι στα δάχτυλα και αυτή τη στιγμή έχει κυριέσει όλο μου το πρόσωπο και συνεχίζει να βγαίνει και στα δάχτυλα. Έχω κάνει τουλάχιστον 3 φορές κρυοπηξία (σε διαφορετικούς δερματολόγους) αλλά αυτές συνεχίζουν να βγαίνουν. Από όσο ξέρω, σχετίζονται με τον τύπο του αίματος και αφού τις βγάλεις, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός να μην ξαναεμφανιστούν. Για παράδειγμα, για τις κοπέλες που βάφονται απαγορεύονται τα πινέλα του ρουζ, τα σφουγγαράκια για το μεικ απ και τα πον-πον της πούδρας κ.α. Δηλαδή, ότι μπορεί να πάει την μυρμηγκιά από ένα σημείο σε ένα άλλο. Έχω σταματήσει να βάφομαι εδώ και χρόνια και κάπως καλυτερεύσαν, αλλά και πάλι δεν λένε να φύγουν τελείως. Τα σκευάσματα που πωλούν στα φαρμακεία (είτε κρυοπηξία κατ'οίκον είτε κρέμες, είτε ταινίες) ενδείκνυνται για το πρόσωπο? Θα με βοηθούσε πολύ να το κάνω μόνη μου γιατί πλέον έχω γίνει εξπέρ και επίσης, δεν έχω βρει κάνεναν αξιόλογο γιατρό που να είναι σε θέση να μου τις γιατρέψει (συνήθως δεν τις βλέπουν όλες!). Η τελευταία μου λύση είναι το λάιζερ που και πάλι όμως, γνωρίζω πως δεν είναι 100% σίγουρο πως δεν θα ξαναβγουν. Έτσι, θα ήθελα αν γνωρίζει κανείς να μου στείλει κάποια αλοιφή, ή ταινία ή σκευασμα γενικότερα, που να μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνη μου, σπίτι μου για αρχή. Αν μπορείς Χριστιάνα, να μου στείλεις το όνομα των ταινιών για τις οποίες μιλάς, θα ήμουν τουλάχιστον ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avicii
Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε στις 14:35, 06-06-10:

Και μένα ειχαν γεμίσει όλα μου τα δάκτυλα με μυρμηγκιές ! Να είναι καλά όμως η δερματολόγος που μου έκανε κρυοθεραπεία αντί για καυτηριασμό και έτσι πέρασε μια και καλή. Είναι γεγονός πάντως πως η κρυοθεραπεία προτιμάτε από τους νεότερους γιατρούς γιατί οι παλιοί δεν είναι τόσο ενημερωμένοι !
Και αυτά τα σκευάσματα κρυοθεραπείας που πωλούν στα φαρμακεία, δεν είναι καθόλου κακά !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 19:46, 08-05-11:

μυρμηγκιες.η καλυτερη λυση για μενα ειναι η ομοιοπαθητικη.ατομο της οικογενειας μου ειχε μυρμηγκιες στο στομα και θεραπευτηκε με ομοιοπαθητικα φαρμακα.εννοειται οτι της τα εδωσε γιατρος ομοιοπαθητικος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

PostMortem

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PostMortem
H PostMortem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H PostMortem έγραψε στις 23:17, 11-09-11:

Γεια σας
Εχω στο αριστερο ρουθούνι ενα εξόγκωμα του δέρματος το οποιο ειναι στο χρώμα του δερματος αλλα ειναι και καπως διαφανο, εχει και αιμα κοντα στην ριζα. Ειναι μακρυ, στην βαση πιο μεγαλο και οσο προχωραει η διαμετρος μικραινει..Το εχω αρκετα χρονια αλλα επειδη δεν φαινεται δεν ειχα δωσει σημασια. Σημερα ομως προσεξα οτι κατι παρομοιο εχει αρχισει να βγαινει και σε αλλο σημειο στο προσωπο..Πιστευετε οτι ειναι μυρμηγκια? Τις επισκεψεις στον δερματολογο και τυχον θεραπειες τις καλυπτει το ικα ή πρεπει να πληρωσεις απο την τσεπη σου?
Ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

akis42

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akis42
Ο akis42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O akis42 έγραψε στις 21:40, 03-10-11:

Όποιος επιθυμεί μπορώ να του στύλο
δωρεάν ένα βότανο που θα εξαφανίσει
τις μυρμηγκιές μπορι να επικοινωνήσει
μαζί μου

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ95
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ95 ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΕΟΛΕ(Ρ)Α! έγραψε στις 22:37, 03-10-11:

Εχω και εγω στο δεξι μου χερι κανα 2 χρονια 1μυρμηγκια και τωρα τελευταια βγηκε διπλα αλλη μια!
Βαζω ντουοφιλμ οπως ειπε καποιος παραπανω,αλλα βαζω οποτε μου καπνησει!

Παράθεση

EAJimmy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EAJimmy
Ο EAJimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O EAJimmy έγραψε στις 13:54, 22-07-15:

Εβαλα δυο φωτογραφιες αν μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε αν καποιος ξερει αν αυτο ειναι μυρμηγκια;; Σας παρακαλω.... το εχω περιπου 1-2 χρονια και δεν ειναι επωδυνο απλα δεν φευγει... Δεν εχω σε αλλο σημειο.. πειτε μου αν καποιος ξερει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11780396_1601540403429638_2085465450_n.jpg
Εμφανίσεις:  1108
Μέγεθος:  38,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11753775_1601540426762969_740859052_n.jpg
Εμφανίσεις:  267
Μέγεθος:  28,4 KB  
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 16:23, 22-07-15:

Νομίζω ότι όντως είναι μυρμηγκιά (ακροχορδόνες λέγονται ιατρικά). Αλλά μάλλον είσαι τυχερός, γιατί δεν είναι σε εκτεταμένη περιοχή και δεν είναι επώδυνη. Άσχετα με αυτό όμως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι επισκεφτείς έναν δερματολόγο. Ό,τι και να σου πούμε εμείς εδώ, γιατροί δεν είμαστε και άρα, όχι και οι κατάλληλοι για ιατρικές "συμβουλές".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EAJimmy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EAJimmy
Ο EAJimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O EAJimmy έγραψε στις 16:26, 22-07-15:

οκ σε ευχαριστω παρα πολυ.. πραγματικα ελπιζω να μπορω να το επουλωσω εφαρμοζωντας απο μονος μου κρεμες και οτι χρειαζεται χωρις να χρειαστει επεμβαση του γιατρου αν και θα τον ρωτησω πρωτα!!

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:39, 23-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από EAJimmy
οκ σε ευχαριστω παρα πολυ.. πραγματικα ελπιζω να μπορω να το επουλωσω εφαρμοζωντας απο μονος μου κρεμες και οτι χρειαζεται χωρις να χρειαστει επεμβαση του γιατρου αν και θα τον ρωτησω πρωτα!!
Μην δοκιμάζεις μόνος σου τίποτα!
Σ αυτήν την περίπτωση με κρέμες ή στην χειρότερη με κρυοπηξία σε 3-4 συνεδρίες θα είσαι εντάξει, αλλά όλα αυτά με οδηγίες δερματολόγου. Είναι μικρή και είναι και ανώδυνη όπως λες άρα είσαι τυχερός, όμως πήγαινε να το δεις μην το αφήνεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους