Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,083 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,347 μηνύματα σε 92,210 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 935 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Tattoo: Σχέδια, ιδέες και ό,τι θα θέλαμε να ξέρουμε!

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,239 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 16:34, 24-05-15:

μα εγώ δεν είπα να σταματήσουν να το κάνουν. απλά το να κάνεις τατουάζ θεωρούνταν κάτι πρωτότυπο, τώρα πια όχι. και για να είμαστε ειλικρινής, είναι αρκετοί που το κάνουν απλά για να ταιριάξουν, όχι απαραίτητα επειδή το θέλουν. μια μόδα είναι απλά. και το σκουλαρίκι πάντα ήταν στη μόδα, ενώ τα ταττού όχι. απλά τώρα θυμηθήκατε όλοι ότι σας αρέσουν οι πεταλουδίτσες,τα πουλάκια και ό,τι άλλο κουλό και τα ζωγραφίζετε επάνω σας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 16:39, 24-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
μα εγώ δεν είπα να σταματήσουν να το κάνουν. απλά το να κάνεις τατουάζ θεωρούνταν κάτι πρωτότυπο, τώρα πια όχι. και για να είμαστε ειλικρινής, είναι αρκετοί που το κάνουν απλά για να ταιριάξουν, όχι απαραίτητα επειδή το θέλουν. μια μόδα είναι απλά. και το σκουλαρίκι πάντα ήταν στη μόδα, ενώ τα ταττού όχι. απλά τώρα θυμηθήκατε όλοι ότι σας αρέσουν οι πεταλουδίτσες,τα πουλάκια και ό,τι άλλο κουλό και τα ζωγραφίζετε επάνω σας.
Ή το ότι χτυπάνε κάτι στα αραβικά ξέρω γω για να δείξουν ότι είναι ψαγμένοι και έτσι.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,598 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:06, 24-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Ντάξυ όπως κάποια στιγμή το τρύπημα στα αυτιά έγινε κάτι συνηθησμένο γιατί το κάνουν όλοι έτσι και το ταττοο. Απλά δεν κοιτάμε πλέον κάποιον σε φάση πως είσαι έτσι, είναι κάτι κλασικό. Επίσης πολλά πράγματα έκανε και κάνει ο κόσμος για να ταιριάξει αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.

Εγώ για να πω την αλήθεια μια διπλή έλικα του DNA θα θελα να κάνω σε κάποια φάση.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 20:30, 24-05-15:

Τα σκουλαρίκια τα φορούσαν ήδη από τα προϊστορικά χρόνια! Είναι απλά γυναικείο κόσμημα, όπως τα δαχτυλίδια, τα κολιέ κτλ. Δεν το κάνεις για να πεις σε κάποιον: ΚΟΙΤΑ! ΤΡΥΠΗΣΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ! Ενώ όσοι χτυπάνε τατού, προσπαθούν να φοράνε ρούχα που να τα αναδεικνύουν!

ΥΓ. Οι περισσότεροι τουλάχιστον! Δεν αναφέρομαι σε ΟΛΟΥΣ. ^^
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,598 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:49, 24-05-15:

Δηλαδή αν το τρύπημα των αυτιών ήταν κάτι καινούργιο αυτήν την στάση θα είχες; Επίσης τα ταττοο (βασικά σημάδεμα του δέρματος) χρησιμοποιούνταν κάτι αιώνες πριν επίσης. Οπότε ας μη προσπαθούμε να κάνουμε κόντρες ποιο είναι πιο παλιό. Η μόνη διαφορά είναι στο ότι το σκουλαρίκι είναι κάτι κοινώς αποδεκτό πλέον ενώ τα ταττοο όχι τόσο. Και εν τέλει που είναι το πρόβλημα; Αν κάποιος θέλει να κάνει τατουάζ και να το δείχνει με γεια του με χαρά του. Ο καθένας το σώμα του το χρησιμοποιεί όπως του αρέσει. Και τέλος το τι μαλακίες κάνει ο κόσμος για να αναδείξει τον εαυτό του δεν έχουν τελειωμό δεν είναι μόνο τα τατουάζ. Έτσι για να το επισημάνουμε και αυτό λίγο.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,585 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 21:07, 24-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Δηλαδή αν το τρύπημα των αυτιών ήταν κάτι καινούργιο αυτήν την στάση θα είχες; Επίσης τα ταττοο (βασικά σημάδεμα του δέρματος) χρησιμοποιούνταν κάτι αιώνες πριν επίσης. Οπότε ας μη προσπαθούμε να κάνουμε κόντρες ποιο είναι πιο παλιό. Η μόνη διαφορά είναι στο ότι το σκουλαρίκι είναι κάτι κοινώς αποδεκτό πλέον ενώ τα ταττοο όχι τόσο. Και εν τέλει που είναι το πρόβλημα; Αν κάποιος θέλει να κάνει τατουάζ και να το δείχνει με γεια του με χαρά του. Ο καθένας το σώμα του το χρησιμοποιεί όπως του αρέσει. Και τέλος το τι μαλακίες κάνει ο κόσμος για να αναδείξει τον εαυτό του δεν έχουν τελειωμό δεν είναι μόνο τα τατουάζ. Έτσι για να το επισημάνουμε και αυτό λίγο.
Απλά το σκουλαρίκι στο αυτί θεωρείται κόσμημα σαν το βραχιολι, το δαχτυλίδι και το κολιε. Και δεν είναι κάτι μόνιμο που ή δεν φεύγει καθόλου ή μετά από πολύ πόνο έχει ξεθωριάσει λίγο.

Τατου θα έκανα μόνο κάτι μικρό που συμβολίζει για μενα κάτι και σε σημείο που να μην φαίνεται συνέχεια. Τα μεγάλα όσο ωραίο σχέδιο και να ναι είναι αντιαισθητικά και στον αντρα και στη γυναίκα. Και αυτοί που κάνουν καρδούλες, ονειροπαγίδες και λοιπά χιλιοφορεμένα απλά το κάνουν για τη μόδα.. Νομίζω αυτούς σχολιαζουμε εδώ...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 533 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 22:12, 24-05-15:

Έτσι για την ιστορία, η δερματοστιξία υπάρχει εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια. Αρχαίοι λαοί συνήθιζαν να δημιουργούν σχέδια στο δέρμα τους χρησιμοποιόντας χέννα ή οτιδήποτε άλλο μπορούσε να χρωματίσει το δέρμα. συνήθως ήταν σύμβολα κοινωνικής θέσης και θρησκευτικών τελετουργιών, ενώ αργότερα γίνονταν και για αισθητικούς λόγους. πλέον στις σύγχρονες κοινωνίες οι λόγοι δερματοστιξίας έχουν περιοριστεί στο τελευταίο.

λοιπόν..νομίζω πως καθένας βλέπει τα πράγματα όπως νομίζει. ή σ'αρέσει ή δεν σ'αρέσει, δεν υπάρχει σωστό και λάθος. εγώ θεωρώ πως είναι τέχνη που την κουβαλάς πάνω στο σώμα σου. just sayin
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,749 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 23:06, 24-05-15:

Εγώ πάλι δεν έχω πρόβλημα με το αν είναι μέηνστρημ το τατουάζ ή όχι.
Κόλλημα έχω με κάτι ΑΝΟΥΣΙΑ τατουάζ τύπου "Jesse Forever" και "Πανάθα σ'αγαπώ" και "Γιάννης και Κώστας LFE".

Ποιος ο λόγος να κάνεις τέτοιο τατουάζ ας πούμε ενώ μπορείς να κάνεις ένα όμορφο και χαριτωμένο στη θέση του;
Εγώ αυτό θεωρώ κακογουστιά, όχι τα πολλά τατουάζ ή το να έχουν όλοι απο πέντε-δέκα πάνω τους.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 19:37, 27-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Προφανώς τα κεφαλαία γράμματα στο προηγούμενο μήνυμα τα έβαλα προς χάριν αστεϊσμού αλλά δεν το κατάλαβες (μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα εμφανές, ποιος ξέρει; ).

ΟΧΙ, δε θα είχα αυτή την στάση που κατάλαβες γιατί δεν είμαι κομπλεξική και πιστεύω - όπως και εσύ - ότι ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στο σώμα του και όλα τα σχετικά. Ωστόσο, εμένα με ενοχλεί αφάνταστα η επιδειξιομανία για το ο,τιδήποτε. Θες να κάνεις κάτι; Οκ, κάντο, αλλά μη μου το φωνάζεις κιόλας γιατί πολύ απλά δεν ενδιαφέρομαι. Είναι σημάδι απελπισίας το να προσπαθεί κάποιος να κερδίσει την προσοχή των γύρω του με τέτοιο τρόπο. Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Και δεν προσπάθησα να κάνω αγώνα για το αν τα τατού ή τα σκουλαρίκια είναι πιο παλιά αλλά αναφέρθηκα στα σκουλαρίκια για να δείξω έτσι ότι είναι καθαρά θέμα καλλωπισμού και τίποτα παραπάνω (τα νορμάλ πράγματα πάντα). Τα τατού που επίσης ξεκίνησαν χιλιάδες χρόνια πριν ήταν συμβολικά, δηλαδή σήμαινε όντως κάτι για τους ανθρώπους (θρησκεία/κοινωνική τάξη κτλ) και όχι όπως σήμερα που 1 στους 10 θα είναι αυτής της ιδεολογίας (οκ μπορεί η αναλογία να είναι τραβηγμένη αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω ). Τώρα αν στη συνέχεια εξελίχθηκαν και αυτά σε σημάδια καλλωπισμού ανά τον κόσμο δεν το γνωρίζω... Μόνο κάποιες φυλές της Ινδίας νομίζω τα χρησιμοποιούσαν έτσι... Τέλος πάντων.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,657 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 19:53, 27-05-15:

Δηλαδή ρε Ναταλία αν κάποιος κάνει tattoo στο χέρι, το καλοκαίρι να μην φοράει κοντομάνικα;

Ένα απο τα tattoo που κέρδισε βραβείο στο Athens Convention:

Λίγο υπερβολικό για τα γούστα μου, αλλα απο άποψη τέχνης τα σπάει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 20:04, 27-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Δηλαδή ρε Ναταλία αν κάποιος κάνει tattoo στο χέρι, το καλοκαίρι να μην φοράει κοντομάνικα;

Ένα απο τα tattoo που κέρδισε βραβείο στο Athens Convention:

Λίγο υπερβολικό για τα γούστα μου, αλλα απο άποψη τέχνης τα σπάει.
Ρε παιδιά ελληνικά γράφω. Είπα ότι δε με ενοχλούν τα τατού γιατί ο καθένας κάτι ΟΟΟ, ΤΙ γουστάρει με το σώμα του, αλλά η επιδειξιομανία. Αν κάποιος έχει ένα τατού στο στέρνο ξέρω γω ή λίγο πιο κάτω και εχει αφήσει το πουκάμισο ξεκούμπωτο έως ότου να φαίνεται το τατού είναι επιδειξιομανία και δε μου αρέσει όλο αυτό. Αυτό είπα. Οσοι προσπαθούν να πουλήσουν μούρη κάνουν ΜΠΑΜ. Δε χρειάζεται περαιτέρω διευκρίνιση το θέμα.
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,657 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 20:39, 27-05-15:

Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται αυτό μόνο με τα tattoo. Γίνεται και με πολλούς άλλους τρόπους.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 20:43, 27-05-15:

Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται αυτό μόνο με τα tattoo. Γίνεται και με πολλούς άλλους τρόπους.
Χαίρω πολύ. Πρώτον, το θέμα είναι για τα τατού και δεύτερον (και σημαντικότερο), αναφέρθηκα γενικά στην επιδειξιομανία, ότι μου την σπάει κτλ (δεν είπα "οι επιδειξιομανείς "τατουιστές" ). Υπάρχει λέξη γι' αυτούς που κάνουν τα τατού;
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 21:49, 27-05-15:

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι λες πως η πλειοψηφία αυτών που έχουν tattoo το επιδεικνύουν. Και εγώ θεωρώ πως δεν ισχύει αυτό.

Για αυτούς που κανουν τα tattoo ή για αυτούς που έχουν τα tattoo;
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 22:11, 27-05-15:

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι λες πως η πλειοψηφία αυτών που έχουν tattoo το επιδεικνύουν. Και εγώ θεωρώ πως δεν ισχύει αυτό.

Για αυτούς που κανουν τα tattoo ή για αυτούς που έχουν τα tattoo;
Eγώ πάλι πιστευώ πως ισχύει.

Ναι, λάθος διατύπωση αυτήν την φορά... Βασικά όχι τόσο λανθασμένη αφού λέμε "κάνω τατού". Εννοούσα αυτοί που έχουν τατού (όχι αυτός που κάνει τατού σε κάποιον άλλον).
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 22:17, 27-05-15:

Το βλέπεις έτσι γτ αυτοί που το επιδεικνύουν φαίνονται, αλλά υπάρχουν παρα πολλοί που έχουν και δεν το δείχνουν.

Δεν νομίζω πως υπάρχει.
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 23:04, 27-05-15:

Το βλέπεις έτσι γτ αυτοί που το επιδεικνύουν φαίνονται, αλλά υπάρχουν παρα πολλοί που έχουν και δεν το δείχνουν.

Δεν νομίζω πως υπάρχει.
Ναι, σίγουρα. Η πλειοψηφία κάνει τατού γιατί όντως βλέπουν συμβολικά το όλο θέμα. Τέλος πάντων, ο καθένας με την άποψή του.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Natalia Secret : 27-05-15 στις 23:58.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,709 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 08:50, 28-05-15:

Νομίζω ότι η Ναταλία έχει ένα δίκιο. Ίσα-ίσα που είναι αδιάφορο αν κάποιος θέλει να γεμίσει το σώμα του. Αυτό μας έλειπε, να κρίνουμε. Το πρόβλημα έχει να κάνει με την επιδειξιομανία και τη λογική της μάζας: κάνει ένας, αμέσως κάνουν όλοι για να γίνουν καλύτεροι από αυτόν. Αυτή η νοοτροπία ισχύει σε πολλούς τομείς στην Ελλάδα όσο και αν αρκετοί θα μου την πείτε. Παραδεχτείτε το όμως, ότι η προσωπική επιθυμία υποθάλπεται της μαζικής επιβολής-πλύσης.
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 02:22, 09-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Νομίζω ότι η Ναταλία έχει ένα δίκιο. Ίσα-ίσα που είναι αδιάφορο αν κάποιος θέλει να γεμίσει το σώμα του. Αυτό μας έλειπε, να κρίνουμε. Το πρόβλημα έχει να κάνει με την επιδειξιομανία και τη λογική της μάζας: κάνει ένας, αμέσως κάνουν όλοι για να γίνουν καλύτεροι από αυτόν. Αυτή η νοοτροπία ισχύει σε πολλούς τομείς στην Ελλάδα όσο και αν αρκετοί θα μου την πείτε. Παραδεχτείτε το όμως, ότι η προσωπική επιθυμία υποθάλπεται της μαζικής επιβολής-πλύσης.

Aποκλείεται όμως κάποιος να το βρίσκει ωραία ιδέα για να το κάνει;Σύμφωνοι το είδε από κάπου κλπ αλλά του άρεσε.Δηλαδή μέχρι ένα σημείο όλοι ψωνίζουμε πάνω κάτω από τα ίδια μαγαζιά,δεχόμαστε παρόμοια ερεθίσματα άρα είναι λογικό να επηρεαζόμαστε από αυτά.Και το οτι το κάνουν όλοι δε νομίζω οτι σημαίνει απαραίτητα ότι έίναι για μαγκιά ή θα περάσει.Όταν κάτι μπαίνει δυναμικά στη ζωή μας,ίσως συμβαίνει γιατί το θέλουμε και το γουστάρουμε ο καθένας για τους λόγους του.

Σημείωση:έχω 0 tattoo στο σώμα μου (προς το παρόν!)
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Ρυζόγαλο
Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Ρυζόγαλο Nothing... έγραψε στις 10:27, 09-04-16:

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχουν 2 είδη ατόμων που κάνουν τατουάζ. Τα άτομα που το κάνουν για συμβολικούς λόγους και τα άτομα που το κάνουν μόνο και μόνο επειδή τους αρέσει και θέλουν να το δείχνουν.

Κανείς εύκολα μπορεί να ισχυριστεί, ότι τα άτομα που το κάνουν για συμβολικούς λόγους( και δεν το δείχνουν με κάθε ευκαιρία), δεν επηρεάζονται από μόδες, άρα ας πούμε ότι ο αριθμός των ατόμων δεν δέχεται ριζικές μεταβολές στο πέρασμα του χρόνου.

Όμως τα τελευταία χρόνια, όλοι μας βλέπουμε όλο και πιο πολλούς να έχουν τατουάζ και να τα δείχνουν όποτε μπορούν. Εδώ μιλάμε για ριζικές μεταβολές.

Οπότε έχουμε 2 καμπύλες, οι κλίσεις των οποίων διαφέρουν. Τώρα αν στο σύνολο των ατόμων που έχουν τατουάζ, οι περισσότεροι το έχουν κάνει για συμβολικούς λόγους δεν ξέρω... Ωστόσο έτσι πως πάνε τα γεγονότα, είναι θέμα χρόνου να υπερισχύσουν τα άτομα που το κάνουν απλά για την εμφάνιση. Αυτά για εκείνη την κόντρα πιο πάνω...

Όσον αφορά την άποψή μου στο θέμα, εγώ θεωρώ ότι είναι οκ είτε το κάνει κάποιος για λόγους συμβολικούς, είτε για λόγους εμφάνισης. Το υπερβολικό είναι αντιαισθητικό στα μάτια μου, αλλά λίγο χρώμα στο δέρμα μιας κοπέλας μού φαίνεται σέξυ. Από πού να πηγάζει άραγε αυτό, χμμ, anyway...
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,601 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 15:09, 09-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ρυζόγαλο

Όμως τα τελευταία χρόνια, όλοι μας βλέπουμε όλο και πιο πολλούς να έχουν τατουάζ και να τα δείχνουν όποτε μπορούν.
Μα αν είναι σε εμφανές σημείο δεν θα φαίνεται ούτως ή άλλως σχεδόν με κάθε ρούχο;
Π.χ. εγώ έχω στο μέσα μέρος του καρπού κ κυκλοφορώ 10 μήνες το χρόνο με κοντομάνικο. Δεν το μοστράρω στην μούρη του καθενός "δες δεεεες, τι γαμάτο tattoo έχω χτυπήσειιιιιι", αλλά εκ των πραγμάτων το προσέχουν. Δεν σημαίνει ότι διάλεξα να το κάνω εκεί για να το δείχνω όποτε μπορώ, αλλά επειδή θεώρησα ότι το σχέδιο δένει με το σημείο.

Άρα μήπως οι κατηγορίες είναι 3;

p.s.
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Ρυζόγαλο Nothing... έγραψε στις 15:24, 09-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Μα αν είναι σε εμφανές σημείο δεν θα φαίνεται ούτως ή άλλως σχεδόν με κάθε ρούχο;
Π.χ. εγώ έχω στο μέσα μέρος του καρπού κ κυκλοφορώ 10 μήνες το χρόνο με κοντομάνικο. Δεν το μοστράρω στην μούρη του καθενός "δες δεεεες, τι γαμάτο tattoo έχω χτυπήσειιιιιι", αλλά εκ των πραγμάτων το προσέχουν. Δεν σημαίνει ότι διάλεξα να το κάνω εκεί για να το δείχνω όποτε μπορώ, αλλά επειδή θεώρησα ότι το σχέδιο δένει με το σημείο.

Άρα μήπως οι κατηγορίες είναι 3;

p.s.
Σωστή η επισήμανση, όμως αλλιώς το εννοούσα. Εννοούσα αυτούς που θα σηκώσουν το μανίκι λίγο παραπάνω ή αυτούς που θα επινοήσουν έναν καινούργιο τρόπο χειραψίας για να φανεί το τατουάζ ή ακόμα και αυτούς που θα ξοδέψουν αρκετές ώρες μέχρι να βρουν την κατάλληλη πόζα ώστε να συμπεριληφθεί και το σχεδιάκι. Αυτοί απαρτίζουν την μία από τις 2 κατηγορίες που είπα πιο πριν. Αλλά για άλλη μια φορά, no problem with that as well.

Εσύ για πες αν επιτρέπεται, που γιατί να μην επιτρέπεται αφού εσύ το ανέφερες, πού σκέφτεσαι να κάνεις το 2ο και πώς το φαντάζεσαι?
Παράθεση

Padme (xanax party)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Padme
H xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H Padme έγραψε στις 15:38, 09-04-16:

Το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να το μετανιώσεις. Το ταττού είναι σύγχρονη μορφή τέχνης, και τίποτα να μην σημαίνει για κάποιον που το κάνει αν του φαίνεται αισθητικά ωραίο και τον εκφράζει μπράβο του που το κάνει. Όπως δεν λες σε κάποιον "γιατί έχεις αυτόν τον πίνακα σπίτι σου αφού δεν είναι συμβολικός"
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,601 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 00:09, 10-04-16:

Εσύ για πες αν επιτρέπεται, που γιατί να μην επιτρέπεται αφού εσύ το ανέφερες, πού σκέφτεσαι να κάνεις το 2ο και πώς το φαντάζεσαι?
Το δεύτερο θα είναι σίγουρα ανάμεσα στις ωμοπλάτες, το θεωρώ πολύ καλό και δυνατό σημείο, οπότε αντίστοιχα θέλω ένα καλό και δυνατό τατού.

Τώρα όσο για το σχέδιο, σκεφτόμουν κάποια φράση. Έχω διαλέξει 2-3 που όλες μου κάνουν "κλικ", θα περιμένω μήπως προκύψει εκείνη που λες ΓΑΜΩΤΟ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Η ΓΗ ΑΝΑΠΟΔΑ, αλλιώς ανάλογα με την διάθεση. Δόξα το Θεό έχω μεγάλη επιφάνεια λόγω ύψους για να χτυπήσω και τα αγαπώ τα τατού
Παράθεση

ultraviolence

Supervisor

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,745 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 00:36, 10-04-16:

Καλώς εχόντων των πραγμάτων το καλοκαίρι θα κάνω για αρχή henna tatoo την triquetra.

Παράλληλα σκέφτομαι και για 1-2 μικρά σχέδια στα δάχτυλα του χεριού,θα δούμε.
Παράθεση

methexys

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,843 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 00:46, 10-04-16:

Συμφωνώ απόλυτα με την Padme. Τα ταττού ειναι μια μορφή τέχνης,δεν χρειάζεται πάντα να συμβολίζουν κατι.
Το μόνο που δεν καταλαβαίνω ειναι να πας να κανεις τατου το όνομα της σχέσης σου,ημερομηνίες και ολα τα σχετικά. Αν μετά χωρίσετε τι στο καλό θα το κανεις μετά; Θα το εχεις για πάντα εκεί να θυμάσαι τον Γιώργο που τα είχατε τρεις μήνες κάποτε, πριν κατι χρονια; Μεγάλη χαζομάρα. Εκτος και αν ειναι κατι επίσημο ή πολυ σοβαρό (αλλα και παλι,you never know) ή να πρόκειται για έναν άνθρωπο που σημαίνει πολλα για εσένα. Παντως γενικα δεν συμπαθώ τα ονόματα/ημερομηνίες. Θα προτιμούσα να κανω ενα σχεδιακι που να συμβολίζει αυτον τον άνθρωπο απο το να γράψω το όνομα του.
Εγω εχω δυο σχετικά μικρά τατου στα δάχτυλα, τη φιγούρα απο ενα αεροπλάνο στο ενα χέρι και ενα βέλος στο αλλο. Το βέλος ήθελα να το κανω απο την γ λυκείου,το αεροπλάνο ηταν λιγο έμπνευση της στιγμής. Όλοι φοβούνται οτι θα το μετανιώσουν αλλα αφού το κανεις,σου αρέσει όλο και πιο πολυ οσο περνάει ο καιρός και το ίδιο μου έχουν πει και άλλοι γνωστοί που έχουν κανει. Στο κάτω κάτω,αν ειναι κατι που ήθελες πολυ,γιατι να το μετανιωσεις;
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

O Ρυζόγαλο Nothing... έγραψε στις 09:20, 10-04-16:

Ωραίο σημείο ανάμεσα στις ωμοπλάτες. Στη φράση με βρίσκεις λίγο αντίθετο, αλλά who cares, γούστα είναι αυτά.

Και παίδες just in case, εγώ ποτέ δεν είπα ότι μόνο για συμβολικούς σκοπούς πρέπει να το κάνεις.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:57, 10-04-16:

Ωραίο σημείο ανάμεσα στις ωμοπλάτες. Στη φράση με βρίσκεις λίγο αντίθετο, αλλά who cares, γούστα είναι αυτά.

Και παίδες just in case, εγώ ποτέ δεν είπα ότι μόνο για συμβολικούς σκοπούς πρέπει να το κάνεις.
Καλά δεν θα γράψω ολόκληρη σελίδα από βιβλίο, συζητάμε για μικρή φράση πάντα.
Για πολύ καιρό επίσης ζαχάρωνα αυτό, πάντα για το τρίγωνο μεταξύ ωμοπλατών κ μέση της πλάτης.
Ή κάποιο μικρό σύμβολο στην βάση του σβέρκου.
Έχω άπειρες ιδέες γενικά Αλλά από την άλλη δεν θέλω να γεμίσω με ένα κάρο μικρά τατουάζ, γι αυτό έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να αφήνω τουλάχιστον 1 χρόνο σαν μεσοδιάστημα για να μπορώ να επεξεργάζομαι το επόμενο.
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

O Ρυζόγαλο Nothing... έγραψε στις 11:19, 10-04-16:

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα κανονικό σχέδιο πίσω σε εκείνο το σημείο. Θα το χαραμίσεις πιστεύω με λέξεις. Οι φράσεις καλύτερα μπροστά ή έστω πλάγια.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους