Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,674 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,297 μηνύματα σε 91,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 342 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 123)
Ναι
47
38,21%
Οχι
76
61,79%

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,180 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:28, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Δεν συμφωνώ με αυτούς που ισχυρίζονται ότι όσοι ψήφισαν ΟΧΙ στο δημοψήφισμα ήθελαν ρήξη. Πιστεύω ότι πολλοί (συμπεριλαμβάνομαι) ψήφισαν ΟΧΙ, πιστεύοντας ότι έτσι θα έδιναν στην κυβέρνηση τη δύναμη να πετύχει μια πιο καλή συμφωνία.
Ναι. Αλλά ταυτόχρονα αν η καλύτερη συμφωνία δεν ερχόταν, ρήξη αντί για ξεπούλημα. Υπάρχουν και χώρες εκτός ευρωζώνης που είναι μια χαρά και όχι η κόλαση που μας περιγράφουν.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:29, 13-07-15:

Άσε τις εξυπνάδες σε παρακαλώ, μόνο κούραση πλέον.

Ιγκνορ και ηρεμία.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,180 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:40, 13-07-15:

Πλέον οι μάσκες έχουν πέσει. Ήρθε η "συμφωνία". Ο Τσίπρας πρέπει να κάνει νέο δημοψήφισμα με ξεκάθαρο ερώτημα αυτήν την φορά. Αν αποδεχόμαστε το νέο συμφωνηθέν μνημόνιο, ή όχι και επιστροφή σε εθνικό νόμισμα. Τελικό και ξεκάθαρο. Το δημοψήφισμα της πλάκας που έκανε και που δεν τήρησε το αποτέλεσμα του μόνο αμαυρώνουν τον "δημοκρατικό" τρόπο του. Ο λαός πρέπει να αποφασίσει. Αν υπερνικήσει το ναι εγώ προσωπικά θα το δεχτώ, αλλά όχι με τον ύπουλο τρόπο που πέρασε σήμερα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,558 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:54, 13-07-15:

Δεν συμφωνώ με αυτούς που ισχυρίζονται ότι όσοι ψήφισαν ΟΧΙ στο δημοψήφισμα ήθελαν ρήξη. Πιστεύω ότι πολλοί (συμπεριλαμβάνομαι) ψήφισαν ΟΧΙ, πιστεύοντας ότι έτσι θα έδιναν στην κυβέρνηση τη δύναμη να πετύχει μια πιο καλή συμφωνία.

Οι περισσότεροι από αντίδραση το ψήφισαν βασικά και είδαμε τα αποτελέσματα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dreamweaver

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dreamweaver
Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 16:04, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από xzc213
Germany's Plan To Rescue Greece: Wars Have Started Over Less Than This

http://www.forbes.com/sites/timworst...ess-than-this/
Ξαφνικα αγαπατε τους τρελους νεοφιλελε? Νομιζα οτι τους βριζατε
Φερτε τον νεοφιλελευθερο για εναν μηνα στην Αθηνα, δειξτε του το επιπεδο των πολιτικων και συνδικαλιστων με τα προνομια τους, δειξτε του την γραφειοκρατια και αναποτελματικοτητα του δημοσιου, τα κλειστα επαγγελματα και τους κρατικοδιαιτους, την τιμη της ενεργειας, την φορολογικη νομοθεσια ,οσες φορες αυτη αλλαξει μεσα στον μηνα, την αγαπη των κυβερνησεων για ιδιωτικες επενδυσεις (μη τυχων και παθει τιποτα το ελληνικο τιρκουαζ panda), το ασφαληστικο και το λιπος που υπαρχει στις συνταξεις. Αφου του τα δειξετε, ξαναρωτηστε την γνωμη του. Εκτος και αν ειναι σαν τον Μπαρουφακη
Καντε μεταρρυθμησεις πρωτα και μετα φτιαξτε την Κουβα του Αιγαιου με εθνικο νομισμα την δραχμη και διαγραψτε και το χρεος

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Πλέον οι μάσκες έχουν πέσει. Ήρθε η "συμφωνία". Ο Τσίπρας πρέπει να κάνει νέο δημοψήφισμα με ξεκάθαρο ερώτημα αυτήν την φορά. Αν αποδεχόμαστε το νέο συμφωνηθέν μνημόνιο, ή όχι και επιστροφή σε εθνικό νόμισμα. Τελικό και ξεκάθαρο. Το δημοψήφισμα της πλάκας που έκανε και που δεν τήρησε το αποτέλεσμα του μόνο αμαυρώνουν τον "δημοκρατικό" τρόπο του. Ο λαός πρέπει να αποφασίσει. Αν υπερνικήσει το ναι εγώ προσωπικά θα το δεχτώ, αλλά όχι με τον ύπουλο τρόπο που πέρασε σήμερα.
Και μετα αλλο δυμοψηφησμα για να αποφασησουμε εαν θα δεχτουμε την αποφαση του δημοψηφησματος

Διαβασα στην συμβαση αυτο: "σύμφωνα με τις φιλοδοξίες της ελληνικής κυβέρνησης, να εκσυγχρονίσουν και να ενισχύσουν σε σημαντικό βαθμό την ελληνική διοίκηση και να θέσουν σε εφαρμογή ένα πρόγραμμα, υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, για τη δημιουργία ικανοτήτων και την αποπολιτικοποίηση της ελληνικής διοίκησης"

Ενδιαφερον
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xzc213
Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε στις 16:21, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dreamweaver
Φερτε τον νεοφιλελευθερο για εναν μηνα στην Αθηνα, δειξτε του το επιπεδο των πολιτικων και συνδικαλιστων με τα προνομια τους, δειξτε του την γραφειοκρατια και αναποτελματικοτητα του δημοσιου, τα κλειστα επαγγελματα και τους κρατικοδιαιτους, την τιμη της ενεργειας, την φορολογικη νομοθεσια ,οσες φορες αυτη αλλαξει μεσα στον μηνα, την αγαπη των κυβερνησεων για ιδιωτικες επενδυσεις (μη τυχων και παθει τιποτα το ελληνικο τιρκουαζ panda), το ασφαληστικο και το λιπος που υπαρχει στις συνταξεις. Αφου του τα δειξετε, ξαναρωτηστε την γνωμη του.
Μπορουμε απλα να τους δειξουμε τους δικους μας φιλελεδες και θα γινουν σταλινες πριν το καταλαβουν.

Βεβαια σε σχεση με το αρθο, μιας και μιλαει για την σταση της γερμανιας. Θες να πεις πως αυτη δικαιολογειται λογω της γραφειοκρατιας και του δημοσιου?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 16:29, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Άσε τις εξυπνάδες σε παρακαλώ, μόνο κούραση πλέον.

Ιγκνορ και ηρεμία.
Κάνε ό, τι θέλεις, δεν με ενδιαφέρει. Ουδέποτε ασχολήθηκα μαζι σου, παρα μονο οσες φορες σχολιασες ποστς μου. Γενικα δεν θέλω παρτιδες με ατομα που βριζουν.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dreamweaver

Δραστήριο Μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε στις 16:42, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από xzc213
Μπορουμε απλα να τους δειξουμε τους δικους μας φιλελεδες και θα γινουν σταλινες πριν το καταλαβουν.

Βεβαια σε σχεση με το αρθο, μιας και μιλαει για την σταση της γερμανιας. Θες να πεις πως αυτη δικαιολογειται λογω της γραφειοκρατιας και του δημοσιου?
Καταρχας το ξερεις οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ φιλελευθερων και ΝΕΟφιλελευθερων, ετσι?
Θεωρω πως η σταση οχι μονο της Γερμανιας, αλλα και Σλοβακιας, βαλτικων χωρων, Φινλαδιας κτλ (που τους ξεχνα ο αρθρογραφος) ειναι σκληρη, αλλα δικαιολογημενη, δεδομενης της καταστασης στην Ελλαδα και της ανικανοτητας των κυβερνησεων να νοικοκυρεψουν το κρατος

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,199 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:00, 13-07-15:

Φερτε τον νεοφιλελευθερο για εναν μηνα στην Αθηνα, δειξτε του το επιπεδο των πολιτικων και συνδικαλιστων με τα προνομια τους, δειξτε του την γραφειοκρατια και αναποτελματικοτητα του δημοσιου, τα κλειστα επαγγελματα και τους κρατικοδιαιτους, την τιμη της ενεργειας, την φορολογικη νομοθεσια ,οσες φορες αυτη αλλαξει μεσα στον μηνα, την αγαπη των κυβερνησεων για ιδιωτικες επενδυσεις (μη τυχων και παθει τιποτα το ελληνικο τιρκουαζ panda), το ασφαληστικο και το λιπος που υπαρχει στις συνταξεις. Αφου του τα δειξετε, ξαναρωτηστε την γνωμη του. Εκτος και αν ειναι σαν τον Μπαρουφακη
Καντε μεταρρυθμησεις πρωτα και μετα φτιαξτε την Κουβα του Αιγαιου με εθνικο νομισμα την δραχμη και διαγραψτε και το χρεος
Όταν του τα δείξουμε όλα αυτά, θα αναφωνήσει "δικαιολογημένη ήταν λοιπόν η ακραία λιτότητα και φορολόγηση των φτωχών" ή θα πει "πρέπει να γίνουν διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις";

Πού είναι πια αυτές οι τεράστιες συντάξεις, γιατί όλοι οι παππούδες γνωστών μου και οι παππούδες μου παίρνουν χαμηλές συντάξεις;

Το τιρκουαζ panda τι είναι;

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 18:10, 13-07-15:

Έρχεται σύνταξη 400 κάτι ευρώ, και αν δεν έχουν λεφτά τα ταμεία θα είναι 350 ευρώ. Στα 67 έτη φυσικά, όχι νωρίτερα. Τι σημασία έχει αν ο άλλος δουλεύει εργάτης σε εργοστάσιο... πλαστικών ξέρω γω και είναι 62 χρονών? Μια χαρά μπορεί να συνεχίσει! Μέχρι τα 67!!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 18:48, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Έρχεται σύνταξη 400 κάτι ευρώ, και αν δεν έχουν λεφτά τα ταμεία θα είναι 350 ευρώ. Στα 67 έτη φυσικά, όχι νωρίτερα. Τι σημασία έχει αν ο άλλος δουλεύει εργάτης σε εργοστάσιο... πλαστικών ξέρω γω και είναι 62 χρονών? Μια χαρά μπορεί να συνεχίσει! Μέχρι τα 67!!!
Φοβάμαι οτι μακροπρόθεσμα μπορεί να πεσει παρακάτω. Ανεκαθεν οι μεγαλες χωρες ειχαν άλλες χωρες ως εξοχικά. Οι ΗΠΑ έχουν την Costa Rica, η Γαλλία το Μαροκο, η Γερμανια την Ισπανία που προφανως θα αντικαταστησει με την Ελλαδα.

Το 2008 θυμαμαι στο Μαροκο ο βασικός ηταν αντιστοιχος με 240€ (καπου 1000€ Γαλλια). Ενα σουπερμαρκετ μου κοστιζε γυρω στα 15€ (καπου 60€ Γαλλία). Ο κοσμος ηταν συμφιλιωμενος με τον τροπο ζωης του. Το Μαροκο ειχε βέβαια dirham κι όχι euro και πληθυσμό αρκετά θρησκο που υπέμενε καρτερικά, ελπίζοντας σε μια μεταθανατια δικαιοσυνη. Στην Ελλάδα θα ειναι κάπως χειρότερα.

Dreamweaver

Δραστήριο Μέλος

O Dreamweaver έγραψε στις 18:59, 13-07-15:

Όταν του τα δείξουμε όλα αυτά, θα αναφωνήσει "δικαιολογημένη ήταν λοιπόν η ακραία λιτότητα και φορολόγηση των φτωχών" ή θα πει "πρέπει να γίνουν διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις";

Πού είναι πια αυτές οι τεράστιες συντάξεις, γιατί όλοι οι παππούδες γνωστών μου και οι παππούδες μου παίρνουν χαμηλές συντάξεις;

Το τιρκουαζ panda τι είναι;
Πρεπει να γινουν αλλαγες. Δεν ζητησα να χαιρεστε με μνημονιο, εκτος και αν ειναι η μονο εναλλακτικη της δραχμης. Απλως θα καταλαβει τι εστι Ελληνικη πολιτικη ηγεσια και πραγματιοτητα

Τις μεγαλες συνταξεις εγω τις βλεπω εδω http://www.idika.gr/files/21%CE%B7_%...F%CE%A3_v3.pdf
Πιστευω οτι θα συμγωνουσες πως >2000 ευρω ειναι υπερβολικα μεγαλη συνταξη.

Μια αρκετα συνηθης δικαιολογια για να σταματησει επενδυση υποδομων ειναι η δηθεν προστασια του περιβαλλοντος. Αυτο το λεω, ειρωνικα, τιρκουαζ panda

lkjhgfdsa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lkjhgfdsa
Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

O lkjhgfdsa Live Long and Prosper. έγραψε στις 19:16, 13-07-15:

Πραγματικά έχω σιχαθεί να διαβάζω τα παρακάλια του ψόφου της δύσμοιρης (κκαι διάσημης) κατσίκας του γείτονα. Τι κατάργηση αφορολόγητου διάβσα, τι για σταμάτημα συσσιτίων διάβασα, τι για φορολόγηση όλων με 26%, για το ότι η ανεργία οφείλεται στην τεμπελιά του άνεργου που... δε γίνεται επιχειρηματίας... Θα ξεράσω.
Και ουσία μηδένν. Για το γιατί καμία κυβέρνηση δεν τόλμησε να πειράξει εν τέλει τα μνημόνια και ακολουθεί την πεπατημένη, ούτε συζήτηση. Και αυτό είναι αιχμή και προς τις δύο πλευρές. Αν δεν ψάξουμε να βρούμε τα βαθύτερα αίτια, δε θα βγάλουμε ποτέ άκρη, θα αναλωνόμαστε με το αν φταίει ο Σόιμπλε, η Μέρκελ ο Σαμαράς και ο Τσίπρας, ενώ είναι πασιφανές ότι δεν εξαρτάται καν από αυτούς. Πίσω από αυτούς βρίσκεται η ολιγαρχία, που μας έλεγε πιο πριν ο φίλος μας ο Νωευς και αν δεν αναλύσουμε τι ακριβώς είναι αυτή η ολιγαρχία, το πώς λειτουργεί κλπ κλπ θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Αλλά είμαι και σίγουρος, δε μπορεί να μιλήσει κανένας για τα συμφέροντα που κρύβονται από πίσω, θα έρθει το κάθε τσουτσέκι και θα αρχίσει να ποστάρει φωτό του Στάλιν και της Βόρειας Κορέας, για να αποτρέψει τη συζήτηση, λόγω του αρνητικού βάρους που έχουν στη συνείδηση μεγάλου μέρους του κόσμου.

Για την Ευρώπη που συνεργάζεται με τους ναζί της Ουκρανίας και των βαλτικών χωρών. Για την Ευρώπη που εισβάλει σε ξένες χώρες μαζί με το ΝΑΤΟ. Για την Ευρώπη που πνίγει μετανάστες στις θάλασσές της. Για την Ευρώπη που εξαναγκάζει σε χρεοκοπία τους λαούς της. Τελικά, μπορεί να μην τρέμει η Γη, αλλά ξανά ήρθαν. Με άλλο πρόσωπο και άλλες μεθόδους αυτή τη φορά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  eunaz2.gif
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  84,8 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lkjhgfdsa : 13-07-15 στις 19:20.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 19:21, 13-07-15:

Πρεπει να γινουν αλλαγες. Δεν ζητησα να χαιρεστε με μνημονιο, εκτος και αν ειναι η μονο εναλλακτικη της δραχμης. Απλως θα καταλαβει τι εστι Ελληνικη πολιτικη ηγεσια και πραγματιοτητα

Τις μεγαλες συνταξεις εγω τις βλεπω εδω http://www.idika.gr/files/21%CE%B7_%...F%CE%A3_v3.pdf
Πιστευω οτι θα συμγωνουσες πως >2000 ευρω ειναι υπερβολικα μεγαλη συνταξη.

Μια αρκετα συνηθης δικαιολογια για να σταματησει επενδυση υποδομων ειναι η δηθεν προστασια του περιβαλλοντος. Αυτο το λεω, ειρωνικα, τιρκουαζ panda
Προφανώς είναι υπερβολικά μεγάλη σύνταξη τα 2000 αλλά νομίζω (το ίδιο pdf είχα δει κι εγώ πριν κανα μήνα) ότι ήταν υπερβολικά λίγες οι συντάξεις αυτού του βεληνεκούς. Η συντριπτική πλειοψηφία ήταν μεσαίες και κάτω. Αυτό που πρέπει να κάνουν είναι να βάλουν ένα πλαφόν, να μην υπάρχουν συντάξεις των 100 απ' τη μια και των 2000 απ' την άλλη, εκτός φυσικά αν συντρέχει λόγος για μεγάλη σύνταξη (αναπηρία, πολύ μεγάλα ιατρικά έξοδα/έξοδα φροντίδας, δεν ξέρω αν καλύπτονται και τίποτα λειτουργικά έξοδα σ' αυτά τα λεφτά, δλδ αν ένας ανάπηρος θα μπορούσε να παίρνει τόσο μεγάλη σύνταξη γιατί το κράτος του καλύπτει και το ρεύμα και το ενοίκιο ή κάτι τέτοιο...?), ή αν μιλάμε για τόσο πρόωρη σύνταξη που ο συνταξιούχος δε γίνεται να πάρει πάνω από 100. Δε γίνεται όμως να γνωρίζω τουλάχιστον 10 παππούδια που ξεπατώθηκαν μια ζωή στη δουλειά, πέρασαν και πολέμους κι από πάνω, και τώρα "ζουν" με 280 ευρώ και λένε και "δόξα τω Θεώ", είναι λυπηρό. Το 'χω ξαναγραψει εδώ μέσα νομίζω, η γιαγιά της κολλητής μου μου έλεγε "ο καρκίνος που έπαθα ήταν θείο δώρο γιατί παίρνω τώρα 60 ευρώ το μήνα παραπάνω", επειδή οι εγχειρήσεις την άφησαν με ένα ποσοστό αναπηρίας. Άνθρωποι του μόχθου, όχι μαλακίες. Και να πηγαίνει στο σουπερ να αγοράζει 200 γραμμάρια τυρί και 2 ντοματούλες και λίγο ρυζάκι για μεσημεριανό.

Σημείωσε εδώ ότι το pdf αυτό είναι και λίγο "παραπλανητικό" υπό την έννοια ότι εμφανίζει πχ κάποιους πολυσυνταξιούχους που παίρνουν 3 συντάξεις, αυτό φαίνεται γρήγορα απαράδεκτο και να κοπεί, αλλά πολλοί (εικάζω οι περισσότεροι) παίρνουν 3 συντάξεις υπό την έννοια 180 απ τον ΟΓΑ, 60 απ' τον πεθαμένο άντρα τους και 40 ΕΚΑΣ ξέρω γω.

Το τιρκουαζ πάντα με μπέρδεψε/σκάλωσε πάρα πολύ γιατί τιρκουαζ πάντα οδηγώ στην Ελλάδα και ήμουν σε φάση "πολύ μπροστά το esteki αν ξέρει και τι οδηγάμε"
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,695 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:23, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
δεν θα γίνει τελικά αυτο, ξεπεράστε το.
επίσης μνημεία και ακρόπολη δεν τίθετε καν θέμα

λιμάνια αεροδρόμια πρέπει να πουληθούν-νοικιαστούν, το δημόσιο έχει αποδείξει οτι είναι ανίκανο να τα αξιοποιήσει αποτελεσματικά.
βλέπε οσε, ολυμπιακή, ολυμπιακά ακίνητα.

με αυτά που είναι αποφασισμένα στην λίστα ταιπεδ συμφωνείς?
Το δημόσιο από όσο ξέρω, έχει γίνει αντιπαραγωγικό με απλά υποφερτές υπηρεσίες (σε ποιότητα) από τις προηγούμενες κυβερνήσεις. Μην τα φορτώνουμε όλα στο ΣΥΡΙΖΑ. Οι πραγματικοί υπαίτιοι για την καταστροφική πορεία της χώρας μας, αυτή τη στιγμή είναι έξω από τη φυλακή.

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,684 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:07, 13-07-15:

je suis tsipras, είχα γράψει κάπου,

je suis tsipras my ass λοιπόν, τόση φασαρία για το τίποτα.

αν θες να απογυμνώσεις την αριστερά, βάλτην έξι μήνες να κυβερνήσει
είχε πει κάποτε ο αείμνηστος Ουίνστον Τσώρτσιλ

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 21:19, 13-07-15:

Στο τελος αυτη η αριστερα θα γινει πιο δεξια και απο την δεξια, αν και εδω που τα λεμε η δεξια δεν ηταν ποτε δεξια, αλλα κεντροαριστερα.

Πολλους απο τους υπερμαχους του ΟΧΙ και του ΣΥΡΙΖΑ δεν βλεπω εδω και ανησυχω.

Το νεο μνημονιο ειναι σχετικα "μαλακο" για εμενα αφου παλι δεν αγγιζει το ιερο δημοσιο, τους πολυ-συνταξιουχους, τα προκλητικα εφαπαξ κοκ. Δεν βλεπω επισης να κυνηγουν την φοροδιαφυγη οπως θα επρεπε. Για να μπει ταξη σε αυτο το μπαχαλο θα πρεπει να μπει βαθια το μαχαιρι στο κοκκαλο και ισως μια μονιμη τροικα πανω απο το κεφαλι μας να μας εκανε καλο μηπως και επιτελους τελειωσουν οι πελατειακες σχεσεις των εκαστοτε κυβερνησεων και κομματων με τον λαο.

Alejandro che 7 (Αλέξανδρος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro che 7
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,675 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε στις 22:40, 13-07-15:

.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11698788_1001837166501488_8803413038309168157_n.jpg
Εμφανίσεις:  24
Μέγεθος:  87,8 KB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:10, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Στο τελος αυτη η αριστερα θα γινει πιο δεξια και απο την δεξια, αν και εδω που τα λεμε η δεξια δεν ηταν ποτε δεξια, αλλα κεντροαριστερα.
Καθαρόαιμο αριστερό κόμμα είναι μόνο το ΚΚΕ. Έχεις δίκιο σε όσα λες.
Σας λέω εκ των υστέρων ότι ψήφισα λευκό στο δημοψήφιισμα, γιατί πραγματικά δεν ήμουν βέβαιη ως προς το τι είναι καλύτερο για τη χώρα μας.
Ναι=πολύχρονη ομηρία στους ισχυρούς της Ευρώπης
Όχι=εθνική απομόνωση, ακόμα μεγαλύτερη φτώχεια
Με αυτό το σκεπτικό δεν διάλεξα τίποτα απ' τα δύο.

gaspar

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,171 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 00:37, 14-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από lkjhgfdsa
θα έρθει το κάθε τσουτσέκι και θα αρχίσει να ποστάρει φωτό του Στάλιν και της Βόρειας Κορέας, για να αποτρέψει τη συζήτηση, λόγω του αρνητικού βάρους που έχουν στη συνείδηση μεγάλου μέρους του κόσμου.
η σημαία ναζι που αλλάζει σε ευρώπη ξερω γω δεν έχει αυτο το σκοπό

πατερούλη εμείς σε αγαπάμε, ασε τα τσουτσέκια να λένε ότι θέλουν
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaspar : 14-07-15 στις 00:50.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Alejandro che 7 (Αλέξανδρος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro che 7
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,675 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε στις 00:38, 14-07-15:

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 08:29, 14-07-15:

Το 61% του Ελληνικού λαού απάντησε "ΟΧΙ" σε μια σειρά από μέτρα που πρότειναν οι δανειστές για συμφωνία...αυτό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι σημαίνει πως οποιαδήποτε νέα πρόταση ίδια ή χειρότερη (όπως π.χ. η συμφωνηθείσα) ΔΕΝ είναι αποδεκτή και πως αν δεν έρθει καλύτερη πρόταση πάμε σε ολική ρήξη!

Μη βγαίνετε τώρα μερικοί να δικαιολογήσετε εκ των υστέρων τη διπλή μαλακία που κάνατε (στις 25 Ιανουαρίου & στις 5 Ιουλίου), ΕΛΕΟΣ!

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 09:27, 14-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από lkjhgfdsa
φορολόγηση όλων με 26%
Με αυτό το συντελεστή φορολογούμαι εγώ... Το δίκαιο είναι φορολογούνται όλοι το ίδιο.

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 09:34, 14-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Με αυτό το συντελεστή φορολογούμαι εγώ... Το δίκαιο είναι φορολογούνται όλοι το ίδιο.
Αφού μας λες με πόσα φορολογείσαι και με τι συντελεστή πρέπει να φορολογούμαστε και οι υπόλοιποι, πες μας τι δουλειά κάνεις και σε ποια θέση δουλεύεις (εννοώ αν είσαι σε εταιρεία είσαι υπάλληλος ή ιδιοκτήτης πχ)

akikos (Ανδρέας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 09:35, 14-07-15:

Αφού μας λες με πόσα φορολογείσαι και με τι συντελεστή πρέπει να φορολογούμαστε και οι υπόλοιποι, πες μας τι δουλειά κάνεις και σε ποια θέση δουλεύεις (εννοώ αν είσαι σε εταιρεία είσαι υπάλληλος ή ιδιοκτήτης πχ)
Ελεύθερος επαγγελματίας

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 09:37, 14-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Ελεύθερος επαγγελματίας
Και τι τζίρο κάνεις το χρόνο;

Ή, αν δε θες να μου απαντήσεις στο πόσο τζίρο κάνεις, βγάζεις τα ίδια χρήματα με έναν υπάλληλο που παίρνει 440 ευρώ το μήνα;

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 46,164 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:41, 14-07-15:

Σημειωμα συντονιστη:
Το θεμα κλειδωθηκε.Και κλειδωθηκε διοτι ΕΣΕΙΣ μας αναγκασατε.
Ουτως η αλλως η δημοσκοπιση δεν υφισταται πλεον,παρολα αυτα ειχε μεινει για να εκφραζετε τις αποψεις σας γενικα στην ολη κατασταση.
Βγηκαν ανακοινωσεις για να ηρεμησουν τα πνευματα,δωθηκαν και αναλογες ποινες στους χρηστες που παραβιαζαν ορους χρησης,παρολα αυτα καποιοι εξακολουθουν να εξευτελιζουν την συζητηση.
Ως εκ τουτου δεν μας αφησατε αλλη επιλογη απο το να κλειδωθει το θεμα.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Claire Rentfield

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους