Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,664 εγγεγραμμένα μέλη και 3,027,923 μηνύματα σε 91,591 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 871 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

amy001

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη amy001
H amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε στις 17:52, 22-01-12:

χαχαχα σωστα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 18:09, 22-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από maria100000
γεια σασ θελω την βοηθεια σασ....ειμαι 16 εφηβοια δλδ και βγαζω μερικα σπυρακια τησ ηλικιασ εχω λιγα και τα μισα ειναι μαυραστιγματα και τα αλα ειναι εσωτερικα..το κακο που εχω ειναι οτι τα πιραζω συνεχεια και τα σπαω τα εσωτερικα με αποτελεσμα να γινομαι χαλια.....δεν μπορω ολο λεω δεν θα......και ολο τα πιραζω μου σπανε πολυ τα νευρα γ αυτο..αν δεν τα πιραζα θα ειχα πολη καθαρο προσωπο...εχετε καμια ιδεα τ να κανω???
επειδη εχω περασει τα ιδια πρεπει πραγματικα να σταματησεις να τα πειραζεις...οσο δυσκολο και να ειναι. η διαφορα θα ειναι πραγματικα αισθητη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria100000 (ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria100000
H ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H maria100000 likee έγραψε στις 18:38, 22-01-12:

εχετε δικιο..οκ θα ξαναπροσπαθησω για εκατοστι φορα..χαχα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:21, 22-01-12:

Τα μαύρα στίγματα πρέπει να βγουν (δεν εξαφανίζονται αμα δεν τα πειράξεις, αντίθετα γίνονται χειρότερα). Στην ουσία είναι πόροι γεμάτοι με σμήγμα και διάφορες άλλες βρωμιές (μεικαπ,κλπ) οπότε αν δεν ξέρεις πως να τα βγάλεις σωστά, πήγαινε σε επαγγελματία αισθητικό για καθαρισμό να πες της να σου δείξει. (η διαδικασία είναι να βάλεις ατμό για να ανοίξουν οι πόροι με τη ζέστη και με καθαρά χέρια να πιέζεις σταθερά για να βγουν τα "σκουλικάκια". Μετά πλένεις καλά το δέρμα και βάζεις toner-λοσιον που κλείνει τους πόρους και ενυδατική.) Μην το κάνεις ομως μόνη σου αν δεν ξέρεις γιατί το δέρμα θα γίνει χάλια και θα είναι πολύ χειρότερα από πριν. Εχει και patch στα καλλυντικά ευρείας για μαύρα στίγματα αλλά δεν κάνουν δουλειά. Το πιό πιθανό είναι να σου ερεθίσουν το δέρμα μόνο.
Οσο για την ακμή, μόνο με φαρμακευτική αγωγή και υπομονή περνάει (φάρμακευτική κρέμα από γιατρό, όχι παρα-φαρμακευτικά του Χόντου. Αν δεν έχει συνταγή, μάλλον δεν κάνει δουλειά). Το τι τρως δεν έχει σχέση. Α, και πριν την περίοδο πιθανότατα θα βγάζεις σπυράκια για πολλά χρόνια λόγω ορμονών (λίγα όμως). Η βιταμίνη Ε βοηθάει το δέρμα, αλλά εμένα δεν μου έκανε και πολλά όταν είχα ακμή. Επίσης υπάρχει και το γιατροσόφι της γιαγιάς με την οδοντόκρεμα, που εμένα με βοήθησε πάρα πολύ και ακόμα το χρησιμοποιώ αν τύχει και βγάλω κανένα σπυράκι.

edit: σε αυτόν που είπε ότι πρέπει να είναι ακριβό για να κάνει δουλεια, καμία σχέση. Τα ακριβά είναι ΟΛΑ παρα-φαρμακευτικά (Avene και τα σχετικά). Μακριά από αυτά, δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Τα κανονικά φαρμακευτικά σκευάσματα για την ακμή έχουν τιμές 2-5 ευρώ το πολύ και από όσο ξέρω τα πληρώνουν τα ταμεία. Ακόμα και καθαριστικό προσώπου μπορείτε να βρείτε με 4-5 ευρώ και είναι μια χαρά, μην χαλάτε λεφτά σε πολυδιαφημισμένα και-καλα-αποτελεσματικά (Vichy πχ).
Τα έχω δουλέψει αυτά και ξέρω τι μπαρούφες λέγαμε στον κόσμο για να τα πάρει (και ναι, τα έχω δοκιμάσει κι όλας).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 20:07, 22-01-12:

Πρώτα απ'όλα πας σε δερματολόγο τέλος,μόνος σου δεν κάνεις τίποτα.
Για όσους λένε οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα απλά λένε μαλακίες και είναι άσχετοι.

Σε περιπτώσεις ήπιας-μέτριας φλεγμονώδους ακμής ο γιατρός σου δίνει αρχικά τοπικά αντιβιοτικά-κρέμες δηλαδή με δραστική ουσία τετρακυκλίνη ή κλινδαμυκίνη ή υπεροξείδιο του βενζολύου. Σίγουρα θα έχεις αποτελέσματα και σε πιο δύσκολες περιπτώσεις σου χορηγεί αγωγή με αντιβιοτικά απο το στόμα.
Αυτο που βοηθάει πάρα πολύ εκτός φυσικά το σχολαστικό καθημερινό πλύσιμο του προσωπού με ειδικό σαπούνι πρώι βράδυ,είναι η χρήση μάσκας πράσινου αργίλου 1-2 φορές τη βδομάδα,πραγματικά κάνει καλή δουλειά.

Μόλις τελιώσει η αγωγή μπορείς να ζητήσεις απο το δερμ.να σου κάνει ένα καθαρισμό προσώπου τον οποίο αν έχεις λιπαρό πρόσωπο χρειάζεται να κάνεις ανά μερικούς μήνες και αν έχεις υπολειπόμενα σημάδια να κάνεις και χημικό πήλινγκ.

Τώρα σε πιο σοβαρές μορφές ακμής,κυστική π.χ με έντονο πρόβλημα η μόνη λύση είναι τα χάπια τα οποία έχουν σίγουρο αποτέλεσμα.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 11:41, 24-01-12:

Δεν είχα ποτέ σοβαρό πρόβλημα ακμής στο πρόσωπο. Στην εφηβεία μου έβγαζα μερικά και τα αντιμετώπιζα με κρέμα (skinoren). Μεγάλο πρόβλημα ακμής είχα στην πλάτη μέχρι και πριν 2 χρόνια.. Η ακμή έφτανε μέχρι τα χέρια μου,δεν μπορούσα να κυκλοφορήσω με ραντάκι ή με οποιαδήποτε ανοιχτή μπλούζα.. Μετά την χρήση αντισυλληπτικών όλα εξαφανίστηκαν και μέχρι και σήμερα είμαι καθαρή.

Στο πρόσωπο μπορεί να βγάλω κανένα σπυράκι κυρίως κατα την διάρκεια της περιόδου αλλα κάνει τον κύκλο του και φεύγει... Αυτό που με απασχολούσε τον τελευταίο καιρό ήταν τα σημάδια και τα μαύρα στίγματα. Επειδή γενικά δεν μαρέσει να βάφομαι στην καθημερινότητά μου-ειδικά να βάζω make up και τέτοια, ήθελα να καθαρίσει το πρόσωπο μου απο τα σημάδια.
Γενικά θεωρούσα το καθαρισμό και τα πίλινγκ μούφες. Είπα όμως να το δοκιμάσω για ένα μήνα-δεν είχα να χάσω και τίποτα. Με καθημερινό πίλινγκ (αν και κάνει μόνο μια φορά την εβδομάδα) και μετά ενυδατική, έχω δει τεράστια διαφορά. Το άλλο που κάνω κυρίως για τα μαύρα στίγματα (θα με βρίσετε αλλα εμένα με βοηθάει πάαρα πολυ), είναι μια φορά στις 10 μέρες, να βάζω στο βαμβάκι οινόπνευμα και να τρίβω καλά τα σημεία στα οποία υπάρχουν στίγματα (μύτη, πιγούνι). Το βαμβάκι μετά βγαίνει μαύρο (εκεί να δείτε χαρά). Εννοείται οτι είναι θάνατος για το δέρμα, οπότε μετά βάζω και μπόλικη ενυδατική.
Φυσικά και δεν λέω οτι τα δικά μου γιατροσόφια μπορούν να βοηθήσουν κάποιον με σοβαρό πρόβλημα ακμής, απλά αφου βοηθήθηκα κάπως, το λέω!

Όσο για το αν πρέπει να πειράζουμε τα σπυράκια.. μετά απο πολλές βλακείες που τα έσπαγα και νόμιζα οτι έτσι θα "αδειάσουν" και θα εξαφανιστούν, το χω κόψει. Εξακολουθώ να τα πειράζω αλλα προς το τέλος, όταν έχουν ωριμάσει- άλλωστε το πύον πρέπει να βγει, απο μόνο του ούτε βγαίνει, ούτε απορροφάται όταν το σπυράκι είναι "εσωτερικό".. μετά βάζω κλασικά οδοντόπαστα, που το κάνει και αυτή το θαύμα της..

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:05, 24-01-12:

Skylofili, ευχαριστώ που είσαι η μόνη που με υποστηρίζει με τον οδοντόκρεμα, όλοι όταν το ακούνε λένε "τι βλακείες είναι αυτές". Επίσης τα αντισυλληπτικά όντως βοηθάνε πολύ το δέρμα αλλά έχουν το κακό της κατακράτησης υγρων. Ασε που εγώ καπνίζω και δεν πρόκειται να το κόψω για να πάρω χάπια.
Το οινόπνευμα το έκανα κι εγώ κάποτε, αλλά δεν είχα πολλα αποτελέσματα...ζημιά στο δέρμα δεν κάνει και καμια τρελή, έτσι κι αλλιώς δεν βάζεις πολύ όυτε συχνα. Τυχερή είσαι, εγω αμα δεν ζουληξω, δεν γινεται τιποτα.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 12:20, 24-01-12:

όχι ρε, πας καλά? η οδοντόκρεμα είναι σταθερή αξία μέχρι και στον έρπη έβαζα (είχα τραγικό πρόβλημα, τώρα κάνω θεραπεία)..
Τα αντισυλληπτικά έκαναν δουλειά μόνο στη πλάτη, στο πρόσωπο δεν θα το έλεγα..

Ζούλα παιδί μου, ζούλα (και γω ζουλάω), αλλά άσε να οριμάσει πρώτα (μεταξύ μας, η ευχαρίστηση που έχω όταν φεύγει το πύον με τον γνωστό ήχο και πέφτει με φόρα πάνω στο καθρέφτη δεν λέγεται)..

Το οινόπνευμα δοκίμασε το στα μαύρα στίγματα, αφού πρώτα τα ζουλήξεις λίγο (ειδικά στη μύτη αν έχεις)..
Δοκίμασε και την skinoren που προανέφερα.. είναι αρκετά δυνατή και στην γράφει ο γιατρός (έχει 3ευρώ νομίζω)..

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:35, 24-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
όχι ρε, πας καλά? η οδοντόκρεμα είναι σταθερή αξία μέχρι και στον έρπη έβαζα (είχα τραγικό πρόβλημα, τώρα κάνω θεραπεία)..
Τα αντισυλληπτικά έκαναν δουλειά μόνο στη πλάτη, στο πρόσωπο δεν θα το έλεγα..

Ζούλα παιδί μου, ζούλα (και γω ζουλάω), αλλά άσε να οριμάσει πρώτα (μεταξύ μας, η ευχαρίστηση που έχω όταν φεύγει το πύον με τον γνωστό ήχο και πέφτει με φόρα πάνω στο καθρέφτη δεν λέγεται)..

Το οινόπνευμα δοκίμασε το στα μαύρα στίγματα, αφού πρώτα τα ζουλήξεις λίγο (ειδικά στη μύτη αν έχεις)..
Δοκίμασε και την skinoren που προανέφερα.. είναι αρκετά δυνατή και στην γράφει ο γιατρός (έχει 3ευρώ νομίζω)..

Στην μύτη έχω το πρόβλημα...πάντα είχα στίγματα αλλά τα έβγαζα τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα και ήταν πάντα λαμπίκο το δερματάκι. Αλλά μετά την ρινοπλαστική δεν μπορώ! Και έχω ένα δέρμα σαν τον...ποπό της μαιμούς.
Clean & Clear με μπιλάκια και Chanel Hydramax+

Παράθεση

amy001

Περιβόητο Μέλος

H amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε στις 13:48, 24-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Στην μύτη έχω το πρόβλημα...πάντα είχα στίγματα αλλά τα έβγαζα τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα και ήταν πάντα λαμπίκο το δερματάκι. Αλλά μετά την ρινοπλαστική δεν μπορώ! Και έχω ένα δέρμα σαν τον...ποπό της μαιμούς.
Clean & Clear με μπιλάκια και Chanel Hydramax+
christinelle σοβαρα κανει δουλεια το clean and clear??

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:51, 24-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από amy001
christinelle σοβαρα κανει δουλεια το clean and clear??
Μόνο το καθαριστικό με τα μπιλάκια. Βασικά σου βγάζει όλη την λιπαρότητα και καθαρίζει και λίγο τα μαυρα στίγματα. Θέλει όμως ενυδατική μετά για να μην σου αφυδατωθεί το δέρμα. Και θέλει και κάθε μέρα να το χρησιμοποιείς.

Παράθεση

amy001

Περιβόητο Μέλος

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε στις 13:54, 24-01-12:

Μόνο το καθαριστικό με τα μπιλάκια. Βασικά σου βγάζει όλη την λιπαρότητα και καθαρίζει και λίγο τα μαυρα στίγματα. Θέλει όμως ενυδατική μετά για να μην σου αφυδατωθεί το δέρμα. Και θέλει και κάθε μέρα να το χρησιμοποιείς.
α βασικα το εχω αλλα δεν το ειχα ποτε χρησιμοποιησει καθε μερα...ο.κ ευχαριστω!!!θα το δοκιμασω και θα σας πω εντυπωσεις...

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:00, 24-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από amy001
α βασικα το εχω αλλα δεν το ειχα ποτε χρησιμοποιησει καθε μερα...ο.κ ευχαριστω!!!θα το δοκιμασω και θα σας πω εντυπωσεις...
Πες μας, γιατί εγώ και ο δικός μου το προτιμάμε αποκλειστικά από τότε που το δοκιμάσαμε αλλά δεν έχω ακούσει καμία άλλη γνώμη.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 14:01, 24-01-12:

Ναι κάνει δουλειά.. απλά εμένα με βοήθησε ένα άλλο που κάνει απολέπιση (δεν είναι γνωστή μάρκα,ούτε που την θυμάμαι) που έχει μεγαλύτερα μπιλάκια..
βασικά εγώ βγάζω το τελευταίο εξάμηνο εκζέματα κάτω απο την μύτη (γύρω απο τα ρουθούνια),αυτό μου φαίνεται χειρότερο.. βάζω δυνατή αλοιφή και περνάει, αλλα αν την κόψω ξαναβγαίνουν.. και είναι δυνατή ρε γαμώτο, δνε κάνει να την βάζω πάνω απο 10 μέρες συνεχόμενα..

Παράθεση

amy001

Περιβόητο Μέλος

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε στις 14:01, 24-01-12:

Πες μας, γιατί εγώ και ο δικός μου το προτιμάμε αποκλειστικά από τότε που το δοκιμάσαμε αλλά δεν έχω ακούσει καμία άλλη γνώμη.
ο.κ!!θα σας πω μπας και δουμε ασπρη μερα...

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη prwteas
Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε στις 15:08, 24-01-12:

Δυόμιση μήνες μετά το τελευταίο πήλινγκ μπορώ να πω ότι οι ουλές μου έχουν σβήσει αρκετά ικανοποιητικά. Επειδή όμως η ακμή μου παραμένει εκεί ανυποχώρητη και προβάλει όντως ο κίνδυνος για καινούρια σημάδια, με το δερματολόγο κρίναμε φρόνιμη μια δραστική λύση επί του προβλήματος και άναψε το πράσινο φως για φαρμακευτική αγωγή με τα κλασσικά εκείνα χάπια (τα reducar). Πάνε 6 μέρες που τα παίρνω και μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί καμία από τις παρενέργειες που αναφέρονται, εκτός ίσως από μία άνευ σημασίας μικρή ξηροδερμία. Επίσης, έχει γίνει αισθητός ο πόνος από κάτι εσωτερικά σπυριά, αν και αυτό δε συγκαταλέγεται στις παρενέργειες. Αν έχει ακολουθήσει και κανείς άλλος τη θεραπεία, μετά από πόσο καιρό είδε αποτελέσματα;

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 15:19, 24-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από prwteas
Δυόμιση μήνες μετά το τελευταίο πήλινγκ μπορώ να πω ότι οι ουλές μου έχουν σβήσει αρκετά ικανοποιητικά. Επειδή όμως η ακμή μου παραμένει εκεί ανυποχώρητη και προβάλει όντως ο κίνδυνος για καινούρια σημάδια, με το δερματολόγο κρίναμε φρόνιμη μια δραστική λύση επί του προβλήματος και άναψε το πράσινο φως για φαρμακευτική αγωγή με τα κλασσικά εκείνα χάπια (τα reducar). Πάνε 6 μέρες που τα παίρνω και μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί καμία από τις παρενέργειες που αναφέρονται, εκτός ίσως από μία άνευ σημασίας μικρή ξηροδερμία. Επίσης, έχει γίνει αισθητός ο πόνος από κάτι εσωτερικά σπυριά, αν και αυτό δε συγκαταλέγεται στις παρενέργειες. Αν έχει ακολουθήσει και κανείς άλλος τη θεραπεία, μετά από πόσο καιρό είδε αποτελέσματα;
παιρνω και εγω τα reducar...ενταξει δεν βλεπω και τρελη βελτιωση στο προσωπο ..αλλα για ενα διαστημα ηταν πολυ χειροτερα το δερμα μου απο οτι τωρα..

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

O prwteas έγραψε στις 16:35, 24-01-12:

Πόσο καιρό τα παίρνεις; Νομίζω ακόμη ότι η δόση κλιμακώνεται από μήνα σε μήνα, ή κάνω λάθος;

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 16:47, 24-01-12:

Πόσο καιρό τα παίρνεις; Νομίζω ακόμη ότι η δόση κλιμακώνεται από μήνα σε μήνα, ή κάνω λάθος;
ναι στην αρχη επαιρνα 2 την ημερα..πλεον παιρνω 1 την ημερα. τα παιρνω αρκετο καιρο

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

O prwteas έγραψε στις 21:30, 24-01-12:

Πφφ, απογοητεύομαι. Δηλαδή πάλι δε θα παρατηρήσω θεαματική βελτίωση.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 02:30, 25-01-12:

Πφφ, απογοητεύομαι. Δηλαδή πάλι δε θα παρατηρήσω θεαματική βελτίωση.
καλά αυτό δεν είναι και σίγουρο
εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που αφορούν το κάθε άτομο ξεχωριστά

Παράθεση

geraki1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geraki1
Ο geraki1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O geraki1 Καλές γιορτές σε όλους έγραψε στις 16:39, 25-01-12:

Καλησπέρα η αδελφή μου είχε μεγάλο πρόβλημα με ακμή και χρησιμοποιούσε διάφορα σαπούνια και κρέμες για την επιδερμίδα της είχε δοκιμάσει πολλά προϊόντα από διάφορες εταιρίες είχε ύφεση για κάποιο διάστημα και μετά της εμφανιζόταν ξανά,πραγματικά είχε απελπιστεί η κακομοίρα δεν ήξερε τι να κάνει μέχρι που της είπε η φαρμακοποιός μας να χρησιμοποιήσει προϊόντα εάν θυμάμαι καλά της la roche posay πραγματικά σώθηκε το πρόσωπο της άρχισε να φτιάχνει και να είναι καλύτερα http://www.larocheposay.gr/

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 01:14, 26-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από geraki1
Καλησπέρα η αδελφή μου είχε μεγάλο πρόβλημα με ακμή και χρησιμοποιούσε διάφορα σαπούνια και κρέμες για την επιδερμίδα της είχε δοκιμάσει πολλά προϊόντα από διάφορες εταιρίες είχε ύφεση για κάποιο διάστημα και μετά της εμφανιζόταν ξανά,πραγματικά είχε απελπιστεί η κακομοίρα δεν ήξερε τι να κάνει μέχρι που της είπε η φαρμακοποιός μας να χρησιμοποιήσει προϊόντα εάν θυμάμαι καλά της la roche posay πραγματικά σώθηκε το πρόσωπο της άρχισε να φτιάχνει και να είναι καλύτερα http://www.larocheposay.gr/
Επειδή όπως προανέφερα, βγάζω εκζέματα γύρω απο τη μύτη (γύρω απο τα ρουθουνια συγκεκριμένα), η δερματολόγος μου έδωσε μια δυνατή κρέμα και άλλη μια αυτής της σειράς που ήταν πιο ήπια.. εκτός του οτι ήταν πάααρα πολυ ακριβή (γύρω στα 16ευρώ!) δεν έκανε και τίποτα!
μπορεί απλα να ήμουν άτυχη,δεν ξέρω..

Παράθεση

sofia_fia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη sofia_fia
H sofia_fia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H sofia_fia έγραψε στις 15:51, 28-01-12:

Καλύτερα να πάει κάποιος σε δερματολόγο να δει τι έχει να του πει και απο εκεί και πέρα δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει αληφές.. με το πέρασμα του χρόνου θα φύγουν και αυτά

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

O prwteas έγραψε στις 19:45, 01-03-12:

Ρε παιδιά έχω κάνει χημικό πήλινγκ, με την τελευταία συνεδρία να έχει πραγματοποιηθεί το μήνα Νοέμβριο, και 4 μήνες μετά δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα. Πάω να τρελαθώ! Ο δερματολόγος μου είχε πει ότι το σύνολο το αποτελεσμάτων θα φανεί μετά από ένα εξάμηνο. Ακόμα όμως η παραμικρή βελτίωση! Είναι δυνατόν μια τόσο επεμβατική και πρωτοποριακή μέθοδος να αποτυγχάνει; Τι με συμβουλεύετε να κάνω τώρα; Να περιμένω ως τον επόμενο χρόνο για νέο πήλινγκ ή να καταφύγω σε καμιά άλλη θεραπεία; Είδα τις ουλές μου υπό το φως του ηλίου και ντρέπομαι να κυκλοφορήσω έξω! Δηλαδή είμαι σχεδόν σε απόγνωση. Πώς γίνεται οι άλλοι να έχουν τόσο καθαρή επιδερμίδα κι εμένα το πρόσωπό μου να είναι κατασημαδεμένο; Νιώθω αδικία.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,836 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 19:56, 01-03-12:

Ρε παιδιά έχω κάνει χημικό πήλινγκ, με την τελευταία συνεδρία να έχει πραγματοποιηθεί το μήνα Νοέμβριο, και 4 μήνες μετά δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα. Πάω να τρελαθώ! Ο δερματολόγος μου είχε πει ότι το σύνολο το αποτελεσμάτων θα φανεί μετά από ένα εξάμηνο. Ακόμα όμως η παραμικρή βελτίωση! Είναι δυνατόν μια τόσο επεμβατική και πρωτοποριακή μέθοδος να αποτυγχάνει; Τι με συμβουλεύετε να κάνω τώρα; Να περιμένω ως τον επόμενο χρόνο για νέο πήλινγκ ή να καταφύγω σε καμιά άλλη θεραπεία; Είδα τις ουλές μου υπό το φως του ηλίου και ντρέπομαι να κυκλοφορήσω έξω! Δηλαδή είμαι σχεδόν σε απόγνωση. Πώς γίνεται οι άλλοι να έχουν τόσο καθαρή επιδερμίδα κι εμένα το πρόσωπό μου να είναι κατασημαδεμένο; Νιώθω αδικία.
τα reducar συνεχιζεις και τα παιρνεις?
κι αν ναι σε τι δοση και ποσο καιρο?

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

O prwteas έγραψε στις 20:07, 01-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
τα reducar συνεχιζεις και τα παιρνεις?
κι αν ναι σε τι δοση και ποσο καιρο?
Ναι, συνεχίζω. Τώρα είμαι στο 2ο μήνα και η δόση μου περιορίστηκε στα 30mg ημερησίως. Τι σχέση έχουν όμως; Αφού δεν επουλώνουν τα σημάδια.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,836 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 20:13, 01-03-12:

ποσους μηνες θα τα παιρνεις?
εγω τα επαιρνα 7 μηνες ξεκινησα με 20 mg και εφτασα τα 60 mg και φαντασου δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα..
βελτιωση εχεις δει?

ρωταω γιατι η δικια μου δερματολογος κι αλλοι 2 που ειχα επισκεφτει ηταν κατηγορηματικοι...

ΠΡΩΤΑ θεραπεια να φυγουν τα σπυρακια και ΜΕΤΑ peeling..επισης οταν κανεις θεραπεια απαγορευεται να κανεις peeling και τελειωνοντας τη θεραπεια πρεπει να περασουν και καποιοι μηνες για να κανεις peeling για να εχει ηρεμησει το δερμα σου..

επισης αυτο που παρατηρησα κι εγω που ειχα πολλα σημαδια και η κολλητη που που καναμε την ιδια περιοδο τη θεραπεια αλλα εκεινη ειχε αρκετες ουλες ειναι οτι οσο περναγε ο καιρος με τη θεραπεια και τα σημαδια τα δικα μου και οι ουλες της εξαλειφθηκαν..οι ουλες τις ελαχιστα τα σημαδια τα δικα μου κατα 80% και φαντασου δεν χρειαζεται πλεον ουτε peeling να κανω!!

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

O prwteas έγραψε στις 20:29, 01-03-12:

Θα τα παίρνω για κανένα 6μηνο, αν και η διάρκεια μπορεί να κριθεί και στην πορεία. Βελτίωση βλέπω από την άποψη ότι δεν εμφανίστηκαν καινούρια σπυράκια μόνο. Τις ουλές πώς γίνεται να τις εξαλείψει, αφού η δράση του έγκειται στη συρρίκνωση των σμηγματογόνων αδένων; Αντίθετα, τα σημάδια είναι θέμα κολλαγόνου. Μου το απέκλεισε και ο δερματολόγος εξάλλου τέτοιο ενδεχόμενο. Μήπως δεν ήταν ουλές αυτά που είχατε;

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 20:39, 01-03-12:

εγω δεν ειχα ουλες ειχα σημαδια..η φιλη μου ειχε ουλες και πιστεψε με ειναι βαθιες..

και οχι δεν ειναι το αποτελεσμα απο τα χαπια απλα τα δικα μου σημαδια επειδη δεν απεκτησα καινουρια σπυρακια αρα και σημαδια εξαλειφθηκαν και οι ουλες τις φιλης μου ελαχιστα οπως ειπα και πιο πανω!!

τωρα για το peeling οσο δερματολογοι πηγα αλλα και αυτος της φιλης μου ηταν κατηγορηματικοι!!
πρωτα κανουμε θεραπεια αφηνουμε ενα διαστημα να περασει και μετα γινεται το peeling

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

O prwteas έγραψε στις 20:44, 01-03-12:

Γιατί, ποια η διαφορά ουλών και σημαδιών;
Όντως έχουν ένα point, γιατί αν το πρόβλημα δεν έχει παταχθεί στη ρίζα του, τα σημάδια θα επανεμφανιστούν και συνεπώς το πήλινγκ θα έχει πάει χαμένο.

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 21:36, 01-03-12:

Aυτο που λέι η Ηlianna εχει δίκιο.
Ένας φίλος μου που πάιρνει χαπια για την ακμή ούτε με σαπούνι δεν πλένεται πόσο μάλλον να κάνει και peelings. Μαλακίες λέι ο δερμ. σου και καλό θα ήταν να πήγαινες σε κάποιον άλλον.
Επίσης για τις ουλές το χημικό πήλνιγκ δεν κάνει τίποτα,μόνο για ανανέωση του δέρματος και εξάλειψη υπολειπόμενων σημαδιών της ακμής(κόκκινα σημάδια κτλπ) ενδείκνυται το πήλνγκ.
Για τις ουλές χρησιμοποιείται το fractional laser με το οποίο μετά απο κάποιες συνεδρείες θα έχεις καλά αποτελέσματα....

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:36, 01-03-12:

Το πηλινγκ στα σπυράκια είναι καταστροφικό, εκτός αν πρόκειται για χημικό που σου αναγεννά το δέρμα

edit: Τωρα το είδα. Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβά. Απ'όσο ξερω, υπάρχει επιτυχία. Με κόπο μεν, αλλα έχει αποτελεσμα---> εχω μια γνωστή που άλλαξε δέρμα μέσα σε 2-3 χρόνια. Ήταν γεμάτη σπυράκια και σήμερα έχει στρώσει πολύ το δέρμα της με τα χημικά. Μήπως να έκανες υπομονή ή να ρωτούσες κι άλλο δερματολόγο;
Είσαι αρρεν; Μήπως ξυρίζεσαι και το επιβαρύνεις; Λεω γω τώρα, χωρίς να γνωρίζω και πολλά πανω στο θέμα. Προσωπικά όταν πετάω κάνα σπυράκι του βάζω μια κρεμούλα και ξεραίνεται

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

O prwteas έγραψε στις 03:11, 02-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Το πηλινγκ στα σπυράκια είναι καταστροφικό, εκτός αν πρόκειται για χημικό που σου αναγεννά το δέρμα
edit: Τωρα το είδα. Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβά. Απ'όσο ξερω, υπάρχει επιτυχία. Με κόπο μεν, αλλα έχει αποτελεσμα---> εχω μια γνωστή που άλλαξε δέρμα μέσα σε 2-3 χρόνια. Ήταν γεμάτη σπυράκια και σήμερα έχει στρώσει πολύ το δέρμα της με τα χημικά. Μήπως να έκανες υπομονή ή να ρωτούσες κι άλλο δερματολόγο;
Είσαι αρρεν; Μήπως ξυρίζεσαι και το επιβαρύνεις; Λεω γω τώρα, χωρίς να γνωρίζω και πολλά πανω στο θέμα. Προσωπικά όταν πετάω κάνα σπυράκι του βάζω μια κρεμούλα και ξεραίνεται
Να σου πω εγώ τι πήγε στραβά. Ο πρώτος δερματολόγος, στον οποίον είχα πάει, ενώ ήμουν στο πατρικό μου, επειδή δεν καταδεχόταν να μου ζητήσει πολλά χρήματα αντιλαμβανόμενος την οικονομική μου στενότητα, έκανε δουλειές του ποδαριού και πασαλείμματα. Το κατάλαβα αυτό στην τελευταία συνεδρία, την οποία έκανα εδώ στην Αθήνα και έσκασα ένα εκατοστάρικο, όπου ήταν τρελή η διαφορά στο πόσο ζεστά και επιμελημένα έγινε η δουλειά.
Τώρα να τρέχω και σε άλλο δερματολόγο, τη στιγμή που σχεδόν κανένας δε συνεργάζεται με το ταμείο του Δημοσίου και σε χρεώνουν 50ρικα; Θα περιμένω για την προγραμματισμένη επίσκεψή μου στο νοσοκομείο σε εκείνον που μου γράφει τα χαπάκια, άμα είναι.
Ναι, είμαι άρρεν, αλλά πλέον ξυρίζομαι με μηχανή. Στα σπυράκια μου έχει παρατηρηθεί βελτίωση όσον αφορά τη συχνότητα εμφάνισής τους, αλλά το θέμα μου εμένα είναι τα σημάδια. Και βασικά εξηγήστε μου, ποια είναι η διαφορά ουλών και σημαδιών;

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 05:21, 02-03-12:

πιστεψε με σε καταλαβαινω απολυτα που το θεμα σου ειναι οι ουλες και εμενα ηταν ο μονος λογος που μπηκα στη διαδικασια να παρω χαπια..

οι ουλες ειναι τα σκαψιματα που εχεις στο προσωπο ενω τα σημαδια ειναι σαν καφε κηλιδες!!
οι ουλες αντιμετωπιζονται πιο δυσκολα αποτι τα σημαδια..

θα κανεις υπομονη να κανεις τη θεραπεια να τελειωσεις να περασουν και 3-4 μηνες και μετα να κανεις τα peeling σου ή laser και θα ειναι το προσωπο σου μια χαρα..
δυστυχως δεν εχεις κατι αλλο να κανεις εγω ειχα 3 καλοκαιρια να φορεσω τιραντακι απο τα σημαδια και στη παραλια πηγαινα πρωτα μονη μου να μαυρισει η πλατη μου για να μην ντρεπομαι..
μην δεχτεις ομως ξανα peeling στο προσωπο σου και οτιδηποτε τοσο ισχυρο μεχρι να τελειωσεις τη θεραπεια σου και κανε υπομονη!!

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

O Morelo έγραψε στις 10:12, 02-03-12:

Περίμενε πρώτα να τελιώνεις με την ακμή και μετά βλέπεις τι θα κάνεις με τα σημάδια.Δεν γίνεται να τα αντιμετωπίζεις ταυτόχρονα.
Σημάδια είναι,κόκκινα σημάδια απο παλαιότερα σπυράκια,μαύρα στίγματα,κηλίδες,ερυθρότητα,τέτοια.... για αυτά το πήλινγκ κάνει δουλειά.
Οι ουλές είναι οι εσοχές στο δέρμα μικρές ή μεγάλες τρύπες στο δέρμα. Αυτες αντιμετωπίζονται με laser αλλά θέλει αρκετές συνεδρίες και η καθεμία κοστίζει αρκετά...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:57, 02-03-12:

Να σου πω εγώ τι πήγε στραβά. Ο πρώτος δερματολόγος, στον οποίον είχα πάει, ενώ ήμουν στο πατρικό μου, επειδή δεν καταδεχόταν να μου ζητήσει πολλά χρήματα αντιλαμβανόμενος την οικονομική μου στενότητα, έκανε δουλειές του ποδαριού και πασαλείμματα. Το κατάλαβα αυτό στην τελευταία συνεδρία, την οποία έκανα εδώ στην Αθήνα και έσκασα ένα εκατοστάρικο, όπου ήταν τρελή η διαφορά στο πόσο ζεστά και επιμελημένα έγινε η δουλειά.
Τώρα να τρέχω και σε άλλο δερματολόγο, τη στιγμή που σχεδόν κανένας δε συνεργάζεται με το ταμείο του Δημοσίου και σε χρεώνουν 50ρικα; Θα περιμένω για την προγραμματισμένη επίσκεψή μου στο νοσοκομείο σε εκείνον που μου γράφει τα χαπάκια, άμα είναι.
Ναι, είμαι άρρεν, αλλά πλέον ξυρίζομαι με μηχανή. Στα σπυράκια μου έχει παρατηρηθεί βελτίωση όσον αφορά τη συχνότητα εμφάνισής τους, αλλά το θέμα μου εμένα είναι τα σημάδια. Και βασικά εξηγήστε μου, ποια είναι η διαφορά ουλών και σημαδιών;
Σε πιστεύω και σε καταλαβαίνω. Βεβαια αυτό με τα λεφτά είναι κάτι το σχετικό. Πιστεύω είναι θέμα που θα πέσεις, σε τι χέρια, ανεξαρτήτως δημοσίου-ιδωτικού και να εμπιστευτείς- το πιο βασικό. Κάνε υπομονή και σκέψου το συμφέρον σου. Αν θεωρήσεις πως πρεπει να δώσεις κάποια χρήματα- για την εμφάνισή σου πρόκειται και είναι σημαντικό για την ψυχολογική σου κατάσταση, κάνε τις οικονομίες σου και δώστα. Σε τέτοια θέματα δεν πρέπει κατ'εμέ να υπολογίζεται το κόστος, ακόμα κι αν κάνεις κάποιες θυσίες για λίγο καιρό. Καλή επιτυχία εύχομαι!

Πάντως για τα σημάδια και τις ουλές υπάρχουν κρέμες σαλιγκαριού επούλωσης- λογικά θα έπρεπε να σου είχε προτείνει κάποια τέτοια

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 17:11, 02-03-12:

παιδια δεν ειναι θεμα εμφανισης ειναι απαγορευτικο να επεμβαινεις με τον οποιοδηποτε τροπο στο προσωπο σου οταν παιρνεις τα χαπια ειναι παρα πολυ ευαισθητο το δερμα!!

εδω και το προσωπο σου σου λενε να το πλενεις μια φορα τη μερα και να το αποφευγεις για 2η ποσο μαλλον να κανεις κατι τοσο δυνατο!

πρεπει prwteas να κανεις υπομονη εγω ειχα φτασει σε σημειο να κλαιω καθε φορα που εβλεπα τη πλατη μου ή το μετωπο μου κι ετσι ειπα ως εδω και ξεκινησα τα χαπια..

Παράθεση

alitaki17

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alitaki17
H alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

H alitaki17 έγραψε στις 23:27, 13-03-12:

Παιδια εμενα τωρα μου εχουν μειωθει τα σπυρακια..εβαζα ενα σαπουνι που λεγοταν εφακλαρ πολυ καλο...ομως επισης καποια τα σπαγα μου εχω κανει στο προσωπο κατι σαν ουλες-σημαδια..ξερεις κανεις τι μπορω να κανω για να επουλωθουν..δεν θελω να πω σε δερματολογο.ξερετε καμια καλη κρεμα..?..βοηθειααα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 13-03-12 στις 23:52. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 17:39, 14-03-12:

Για τα σπυράκια στη πλάτη έχετε να προτείνετε κάτι;

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 14:38, 16-03-12:

Ξέρεις κανείς αν ισχύει ότι η σοκολάτα μεγαλώνει την ακμή;

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,359 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 15:54, 16-03-12:

Απο οσο λεει εδωΗ σοκολάτα περιέχει μαγνήσιο, σίδηρο, χαλκό, φώσφορο, πρωτεΐνες, βιταμίνη Ε, καθώς και λιπαρά .Κάτι που ίσως δεν ξέρετε είναι ότι κανένα από αυτά τα συστατικά δεν επηρεάζει τα σπυράκια της ακμής. Αυτά που βλάπτουν είναι οι επιπρόσθετες ουσίες όπως είναι η ζάχαρη και οι υδατάνθρακες. Γι’ αυτό καλό θα είναι να μειωθεί έστω και λίγο η κατανάλωσή της. Βεβαια εγω οταν τρωω σοκολατα η αληθεια ειναι πως βγαζω λιιγα σπυρακια.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 17:29, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Elena Kr
Απο οσο λεει εδωΗ σοκολάτα περιέχει μαγνήσιο, σίδηρο, χαλκό, φώσφορο, πρωτεΐνες, βιταμίνη Ε, καθώς και λιπαρά .Κάτι που ίσως δεν ξέρετε είναι ότι κανένα από αυτά τα συστατικά δεν επηρεάζει τα σπυράκια της ακμής. Αυτά που βλάπτουν είναι οι επιπρόσθετες ουσίες όπως είναι η ζάχαρη και οι υδατάνθρακες. Γι’ αυτό καλό θα είναι να μειωθεί έστω και λίγο η κατανάλωσή της. Βεβαια εγω οταν τρωω σοκολατα η αληθεια ειναι πως βγαζω λιιγα σπυρακια.
Σε ευχαριστώ πολύ Έλενα!!

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 590 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 18:56, 16-03-12:

Παιδιά το πιό βασικό απ'όλα, η αρχή και το τέλος είναι η συχνή περιποίηση και η καθαριότητα του δέρματος.
Απαραίτητο να ξεβαφόμαστε, να καθαρίζουμε μετά το σαπούνι και με λοσιόν ωστε να αφαιρούνται και τα τελευταια υπολείμματα μακιγιάζ. Το ίδιο και το πρωί ωστε να αφαιρούνται τα νεκρά κύτταρα.

Για πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις καλύτερα να απευθυνθείτε σε ειδικό δερματολόγο και όχι αισθητικό.

Παράθεση

Aeneas

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aeneas
Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 828 μηνύματα.

O Aeneas απελπισμένος έγραψε στις 15:35, 11-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Joanna97
Ξέρεις κανείς αν ισχύει ότι η σοκολάτα μεγαλώνει την ακμή;
Η δερματολόγος μου, μου είπε πώς γενικά η σοκολάτα δεν επιδεινώνει την ακμή, αλλά ενδεχομένως κατά περίπτωση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 18-04-12 στις 13:14. Αιτία: Τροποποίηση του μηνύματος έπειτα απο απαίτηση του χρήστη
Παράθεση

jomet

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jomet
H jomet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H jomet έγραψε στις 13:29, 13-04-12:

παιδια καλησπερα! ειμαι ολοκαινουργια στην παρεα και θελησα να γραψω γιατι δυστυχως αντιμετωπιζω και εγω ακμη :/ ειμαι 19 χρονων και εμφανιζω ελαφρυα μορφης ακμη απο τα 15. τον τελευταιο καιρο το προβλημα επιδεινωθηκε και αρχισα να βγαζω κυστες με πυον και πολλα σπυρακια στα μαγουλα κυριως που αφηνουν εντονες κοκκινιλες. επισκεφτηκα δερματολογο και μου ειπε να κανω θεραπεια με curacne 20 mg. Μου ειπε οτι δν θα εχω παρενεργειες [δηλαδη να φουντωσουν τα σπυρακια] αλλα θα πρεπει να προσεχω πολυ τον ηλιο λογω φωτοευαισθησιας με τα φαρμακα. υπαρχει καποιος που να εχει κανει θεραπεια με την συγκεκριμενη αγωγη? εχει σιγουρο αποτελεσμα? εκτος απο φωτοευαισθησια και ξηροτητα στο δερμα εμφανοζονται κ αλλες παρενεργειες? ευχαριστω πολυ !!!

Παράθεση

Aeneas

Διάσημο Μέλος

O Aeneas απελπισμένος έγραψε στις 14:14, 13-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από jomet
παιδια καλησπερα! ειμαι ολοκαινουργια στην παρεα και θελησα να γραψω γιατι δυστυχως αντιμετωπιζω και εγω ακμη :/ ειμαι 19 χρονων και εμφανιζω ελαφρυα μορφης ακμη απο τα 15. τον τελευταιο καιρο το προβλημα επιδεινωθηκε και αρχισα να βγαζω κυστες με πυον και πολλα σπυρακια στα μαγουλα κυριως που αφηνουν εντονες κοκκινιλες. επισκεφτηκα δερματολογο και μου ειπε να κανω θεραπεια με curacne 20 mg. Μου ειπε οτι δν θα εχω παρενεργειες [δηλαδη να φουντωσουν τα σπυρακια] αλλα θα πρεπει να προσεχω πολυ τον ηλιο λογω φωτοευαισθησιας με τα φαρμακα. υπαρχει καποιος που να εχει κανει θεραπεια με την συγκεκριμενη αγωγη? εχει σιγουρο αποτελεσμα? εκτος απο φωτοευαισθησια και ξηροτητα στο δερμα εμφανοζονται κ αλλες παρενεργειες? ευχαριστω πολυ !!!
Είχα και εγώ μία ελαφριά μορφή κυστικής ακμής, αλλά τα χάπια της θεραπείας ήταν τα Accuran. Είκαζω πάντως πως και το σκεύασμα που αναφέρεις είναι ισοτρετινοϊνη. Τον πρώτο καιρό έπερνα 4 χάπια την ημέρα, μετά λόγω απώλειας βάρους κατέληξα στα τρία. Κάθε μήνα έπρεπε να κάνω τσεκ απ για να ελέγχονται τα ηπατικά και τα τριγλυκερίδια, που ευτυχώς παρέμειναν σε φυσιολογικά επίπεδα.
Παρενέργιες δεν είχα σοβαρές, μόνο τον πρώτο καιρό πονούσε πολύ η μέση μου. Προληπτικά χρησιμοποιούσα καθημερινά αντηλιακό είτε ήλιο είχε, είτε σύννεφα, για να αποφευκτεί όπως είπες η φωτοευαισθησία, ενώ το καλοκαίρι που ο ήλιος είναι "δυνατός", σταμάτησα προσωρινά την αγωγή μέχρι τον Οκτώβρη, οπότε και τα ξανάρχισα. Στην περίπτωση μου οι παρενέργιες ήταν αυτές, ωστόσο στις οδηγίες της συσκευασίας αναφέρονται πάρα πολλές πιθανές! Γνώμη μου πάντως είναι πως αξίζει να υποβληθείς σε αυτήν τη θεραπεία γιατί το τελικό αποτέλεσμα είναι τέλειο.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 15:00, 13-04-12:

Τελειώνω θεραπεία με accuran σε ένα μήνα.

Το τι λιποζάν χαλάστηκε...

Παράθεση

Aeneas

Διάσημο Μέλος

O Aeneas απελπισμένος έγραψε στις 16:12, 13-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Τελειώνω θεραπεία με accuran σε ένα μήνα.

Το τι λιποζάν χαλάστηκε...
Kαι κάνει και 5.5 ευρώ το τσουτσουνάκι!

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 17:02, 13-04-12:

Πώπω ναι. Kαι σαν το κλασσικό μπλε δεν υπάρχει.
Έχω ξεχάσει πώς ήταν τα χείλη μου πριν.
Ούτε για μήνα δε με φτάνει το ένα λιποζάν.
Θα μου μείνει η εξάρτηση στο τέλος, το πιστεύω!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080, ForHope, toufita, valantis21, VasilikiP

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους