Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,670 εγγεγραμμένα μέλη και 2,845,402 μηνύματα σε 81,650 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 497 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

*Serena* (Raven)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,102 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 23:13, 25-12-13:

υπάρχει κάποια μορφή καθαριστικού/ ντεμακιγιάζ που ενδείκνυται (ή όχι) για λιπαρή επιδερμίδα με λίγη ακμή? δε μιλάω για μάρκες, αλλά για γαλάκτωμα, τζελ, αφρό, υγρο γενικά
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,393 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:15, 25-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
υπάρχει κάποια μορφή καθαριστικού/ ντεμακιγιάζ που ενδείκνυται (ή όχι) για λιπαρή επιδερμίδα με λίγη ακμή? δε μιλάω για μάρκες, αλλά για γαλάκτωμα, τζελ, αφρό, υγρο γενικά
Μου έχουν πει πως το ελαιόλαδο κάνει θαύματα. Ακόμη και στη μείωση της ακμής. Δεν το έχω δοκιμάσει ωστόσο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Τιμώμενο Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,102 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 23:32, 25-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Μου έχουν πει πως το ελαιόλαδο κάνει θαύματα. Ακόμη και στη μείωση της ακμής. Δεν το έχω δοκιμάσει ωστόσο.
αληθεια? και εγω δεν θελω να αγγιζω λάδι γιατί με ενοχλεί η αίσθηση του και το ότι δεν φεύγει εύκολα

δεν ρωτησα αυτό
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 971 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 00:49, 26-12-13:

Για μενα παιδια η μονη λυση ειναι τα χαπια, δυστυχως. εχω δοκιμασει απειρες κρεμες, χωρις αποτελεσμα. βεβαια καποια βελτιωση ειδα, αλλα παλι δεν διορθωναν το προβλημα. εδω και 2 μηνες παιρνω χαπια και εχω δει πολυ μεγαλη βελτιωση και συνεχιζω. προς το παρον οι παρενεργειες ειναι η ξηροτητα γυρω απο το στομα,πηγουνι και λιγο στα μαγουλα αλλα με μια ενυδατικη ειναι μια χαρα. στα χειλη εχω ενα μικρο προβληματακι με την ξηροτητα αλλα δεν πειραζει. αλλες παρενεργεις δεν εχω ακομα. βεβαια στον ανθρωπο ειναι αυτο, π.χ. καποιος που πηρε τα ιδια χαπια με εμενα ειπε οτι απο την 1η εβδομαδα τον πονουσε πολυ η πλατη και ο λαιμος (τα κοκκαλα) και ειχε εντονη ξηροτητα. εγω ουτε ξηροτητα δεν ειχα. αναλογα με τον οργανισμο ειναι, οπως ειπα και πριν. βεβαια μην το γρουσουζεψω και αρχισει και σε μενα ο πονος.

Αρχική Δημοσίευση από fylakas
Καλα τα roaccutan αλλα δεν τα δινουν οι πιο πολλοι δερματολογοι γιατι βλαφτουν
μπα, μην το λες. ισα-ισα, αυτα τα χαπια (γενικα τα χαπια με ισοτρετινοΐνη, κυριο συστατικο τουroaccutan και γενικα των χαπιων ακμης) τελευταια οι δερματολογοι τα δινουν λες και ειναι καραμελες! αν δουν οτι εχεις κλεισει τα 16-17 στα δινουν κατευθειαν. πιο κατω απαγορευεται. δεν δινουν
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,393 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 03:44, 26-12-13:

αληθεια? και εγω δεν θελω να αγγιζω λάδι γιατί με ενοχλεί η αίσθηση του και το ότι δεν φεύγει εύκολα

δεν ρωτησα αυτό
Μα για ντεμακιγιάζ χρησιμοποιείται, για αυτό στο είπα. Και παράλληλα βοηθάει λένε στην ακμή.
Ίσως πάντως να μην κατάλαβα κι ακριβώς τι ρωτάς!
Παράθεση

Dora_B

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dora_B
H Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Dora_B Programmers do it better έγραψε στις 15:26, 26-12-13:

εγω χρησιμοποιώ το LA ROCHE POSAY Effaclar Gel και ειμαι πολυ ικανοποιημενη παντως!!!
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Τιμώμενο Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 17:36, 26-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Μα για ντεμακιγιάζ χρησιμοποιείται, για αυτό στο είπα. Και παράλληλα βοηθάει λένε στην ακμή.
Ίσως πάντως να μην κατάλαβα κι ακριβώς τι ρωτάς!
ρώτησα ποιά μορφή καθαριστικού είναι καλύτερη/ δεν κάνει για λιπαρό δέρμα έχω δει gel, γαλάκτωμα, υγρό και αφρό σε καθαριστικό. υπάρχει κάποια διαφορά ή οτιδήποτε κάνει την ίδια δουλειά αρκεί να είναι για τον συγκεκριμένο τύπο δέρματος που έχεις?
Παράθεση

Krasti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Krasti
Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Krasti έγραψε στις 01:16, 28-12-13:

Εγω τελιωσα στης 25 αυγουστου τα χαπια.Ειχα βαρια κυστικη ακμη και ειχα κυστιδια στα μαγουλα και μετωπο...Με τα χαπια μου εφυγαν,αλλα επειδη μερικα εσπαγαν και οταν κοιμομουνα ή εγω ειχα μανεια,μου εμειναν ουλες,εντωνες! Μου δωσα elicina.Κανει λιγη δουλεια,αλλα θελει πολυυυ χρονο...Μερικες φορες τα σημμαδια φενονται εντονα και αλλες δεν φενονται καν! Εχω δει μερικα μικρα ,αλλα φευγουν αμεσως.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 901 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 03:10, 28-12-13:

ρώτησα ποιά μορφή καθαριστικού είναι καλύτερη/ δεν κάνει για λιπαρό δέρμα έχω δει gel, γαλάκτωμα, υγρό και αφρό σε καθαριστικό. υπάρχει κάποια διαφορά ή οτιδήποτε κάνει την ίδια δουλειά αρκεί να είναι για τον συγκεκριμένο τύπο δέρματος που έχεις?
πιστευω (εχοντας πισω κρεμασμενα τα ανυπαρκτα πτυχια μου) οτι τα συσταστατικα/ουσιες που περιεχουν εχουν σημασια οπως και η αντιδραση του δερματος του καθενος

ισως αυτο να σου δωσει μια ιδεα http://health.howstuffworks.com/skin...-oily-skin.htm
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,587 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 02:42, 29-12-13:

αν παρω κρεμα με υπεροξειδιο του βενζολιου παραλληλα με a-cnotren(ισοτρετινοΐνη) θα υπαρξει θεμα? Για την καταπολεμηση της αρχικης εξαρσης που μπορει να υπαρξει στην αρχη της θεραπειας
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 971 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 03:04, 29-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
αν παρω κρεμα με υπεροξειδιο του βενζολιου παραλληλα με a-cnotren(ισοτρετινοΐνη) θα υπαρξει θεμα? Για την καταπολεμηση της αρχικης εξαρσης που μπορει να υπαρξει στην αρχη της θεραπειας
ότι και να σου πουμε εδω δεν ειναι πιο σιγουρο απο την γνωμη ενος δερματολογου. εγω παντως βαζω (indoxyl gel) το οποιο εχει Υπεροξείδιο του βενζολίου μεσα, σε καποια σπυρακια που βγαζω ακομα (παρολο που παιρνω 2 μηνες ηδη χαπια)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 994 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 14:09, 29-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από μαρινακι96
επισης να καθαριζεις το προσωπο σου με οινοπνευμα. ξηραινουν τα σπυρακια. βοηθαει πολυ
Ούτε για πλάκα μη χρησιμοποιήσετε οινόπνευμα προκειμένου να ξεραθούν τα σπυράκια! Μια φίλη μου έβαζε λίγες μέρες και τώρα δε ξέρει πώς να ξεφύγει από τα σημάδια. Ο δερματολόγος μου μού το απαγόρευσε, τουλάχιστον σ' εμένα.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,587 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 00:19, 30-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
ότι και να σου πουμε εδω δεν ειναι πιο σιγουρο απο την γνωμη ενος δερματολογου. εγω παντως βαζω (indoxyl gel) το οποιο εχει Υπεροξείδιο του βενζολίου μεσα, σε καποια σπυρακια που βγαζω ακομα (παρολο που παιρνω 2 μηνες ηδη χαπια)
Τι χαπια παιρνεις?
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 00:14, 03-01-14:

Τι χαπια παιρνεις?
reducar 20mg 2 χαπια την ημερα.
Παράθεση

Stamatopoulos (Κωστής Σταμόπουλος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stamatopoulos
Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Stamatopoulos έγραψε στις 22:17, 08-01-14:

Γενικά θεωρείται ότι πλέον κάθε είδος ακμή μπορεί να αντιμετωπιστεί. Δεν πρέπει να υπάρχει νέος άνθρωπος με ουλές ακμής.

Δεν είναι γνωστά τα αίτια αν και είναι πολυπαραγοντική νόσος. Οι παράγοντες που εμπλέκονται :
1.οικογενειακό ιστορικό (κληρονομικότητα)
2.ορμονικές διαταραχές
3.στρές
4.μετά από ερεθισμό του δέρματος
5.χρήση ορισμένων φαρμάκων (λίθιο,ανδρογόνα)
6.χρήση αναβολικών και διαφόρων ναρκωτικών ουσιών
7.χρήση λιπαρών καλλυντικών
8.διατροφή - παρά το ότι πιστευόταν παλιά ότι είναι μύθος παίζει σημαντικό ρόλο

Δε μπορούμε γενικά να μιλάμε για "θεραπεία ακμής". Καθένας χρειάζεται διαφορετική θεραπεία ανάλογα με το ΓΙΑΤΙ έχει ακμή. Δεν είναι όλες οι "ακμές" ίδιες. Όποιος λέει πάρε το τάδε και θα φύγει η ακμή σου σας κοροϊδεύει.

Αυτά από μένα, ευχαρίστως απαντάω σε σχόλια και αντιρρήσεις.
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 00:52, 09-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Stamatopoulos
Γενικά θεωρείται ότι πλέον κάθε είδος ακμή μπορεί να αντιμετωπιστεί. Δεν πρέπει να υπάρχει νέος άνθρωπος με ουλές ακμής.

Δεν είναι γνωστά τα αίτια αν και είναι πολυπαραγοντική νόσος. Οι παράγοντες που εμπλέκονται :
1.οικογενειακό ιστορικό (κληρονομικότητα)
2.ορμονικές διαταραχές
3.στρές
4.μετά από ερεθισμό του δέρματος
5.χρήση ορισμένων φαρμάκων (λίθιο,ανδρογόνα)
6.χρήση αναβολικών και διαφόρων ναρκωτικών ουσιών
7.χρήση λιπαρών καλλυντικών
8.διατροφή - παρά το ότι πιστευόταν παλιά ότι είναι μύθος παίζει σημαντικό ρόλο

Δε μπορούμε γενικά να μιλάμε για "θεραπεία ακμής". Καθένας χρειάζεται διαφορετική θεραπεία ανάλογα με το ΓΙΑΤΙ έχει ακμή. Δεν είναι όλες οι "ακμές" ίδιες. Όποιος λέει πάρε το τάδε και θα φύγει η ακμή σου σας κοροϊδεύει.

Αυτά από μένα, ευχαρίστως απαντάω σε σχόλια και αντιρρήσεις.
Καλησπέρα! Βλέπω οτι εισαι (αν μου επιτρεπεται ο ενικος) δερματολογος. εγω παιρνω χαπια, σε λιγο κλεινω 3 μηνες και εχω δει πολυ μεγαλη βελτιωση. οποτε θελω να ελπιζω οτι δεν θα εχω πια ακμη (ηδη σπανια βγαζω σπυρακια τωρα, συνηθως αν φαω λιπαρα φαγητα) ομως, δεν ξερω αν θα φυγουν αυτα τα κοκκινα σημαδια που αφηνουν τα σπυρακια... και εχω αρκετα. εχεις να προτεινεις καποιες λυσεις; (εκτος απο τα χημικα peeling κλπ που λογικα αποτελουν καλη λυση). ευχαριστω προκαταβολικα.
Παράθεση

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Stamatopoulos έγραψε στις 01:07, 09-01-14:

Καλησπέρα!
Φανταζομαι ότι παίρνεις τα roaccutane (ισοτρετινοΐνη). Τα σημάδια είναι αρκετά δύσκολο το να φύγουν τελείως. Το χρώμα - κοκκινίλα φεύγει με τον χρόνο (1-2 μήνες). Αν βιάζεσαι μπορείς να δοκιμάσεις dye laser. Το πρόβλημα είναι αν έχεουν δημιουργηθεί ουλές, "βαθουλώματα" αντιμετωπίζονται με CO2 laser ή με ισχυρά peeling ή με δερματοαπόξεση αλλά μη περιμένεις να φύγουν ποτέ τελείως. Τα "εξογκώματα" αντιμετωπίζονται με ενέσεις τριαμκινολόνης πιο εύκολα από τα "βαθουλώματα" αλλά η θεραπεία πονάει.
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 01:25, 09-01-14:

Καλησπέρα!
Φανταζομαι ότι παίρνεις τα roaccutane (ισοτρετινοΐνη). Τα σημάδια είναι αρκετά δύσκολο το να φύγουν τελείως. Το χρώμα - κοκκινίλα φεύγει με τον χρόνο (1-2 μήνες). Αν βιάζεσαι μπορείς να δοκιμάσεις dye laser. Το πρόβλημα είναι αν έχεουν δημιουργηθεί ουλές, "βαθουλώματα" αντιμετωπίζονται με CO2 laser ή με ισχυρά peeling ή με δερματοαπόξεση αλλά μη περιμένεις να φύγουν ποτέ τελείως. Τα "εξογκώματα" αντιμετωπίζονται με ενέσεις τριαμκινολόνης πιο εύκολα από τα "βαθουλώματα" αλλά η θεραπεία πονάει.
Τα χαπια που παιρνω ειναι τα reducar (ισοτρετινοΐνη). ειναι το ιδιο με το roaccutane. η λυση που θελω για τα σημαδια θελω να ειναι καπως οικονομικη, καθως 400-500 και παραπανω ευρω που βλεπω πως κοστιζουν καποιες θεραπιες δεν μπορω να δωσω. χημικο ή φυσικο peeling ισως κανω καποια στιγμη στο μελλον, αν και φοβαμαι λιγο τον πονο του χημικου peeling, μιας και ξερω πως ειναι λιγο επωδυνο. και ασχετο, αλλα στην αρχη που ηταν να παρω αυτα τα χαπια(reducar) φοβομουν παρα πολυ καθως εβλεπα τις πιθανες παρενεργειες. παντως μεχρι τωρα, το μονο που εχω ειναι ξηροτητα στα μαγουλα που το αντιμετωπιζω με μια ενυδατικη και στα χειλη. ελπιζω να μην δω αλλες παρενεργειες μεχρι το τελος.
Παράθεση

Νεοφερμένος

O Stamatopoulos έγραψε στις 01:45, 09-01-14:

Εξαρτάται από το τι σημάδια έχεις. Αν τα σημάδια σου είναι βαθιά με ένα απαλό peeling πχ. με οξέα φρούτων δε θα καταφέρεις τίποτα. Αν θέλεις ορατό αποτέλεσμα πρέπει να κάνεις πολλά βαθιά και ισχυρά peeling πχ TCA σε υψηλή συγκέντρωση. Τα peeling γενικά δε κοστίζουν πάρα πολύ, το πρόβλημα είναι ότι όσο πιο βαθύ το peeling τόσο περισσότερο καιρό θα είναι το πρόσωπό σου κόκκινο. Καλύτερα περίμενε να τελειώσει η θεραπεία σου και μετά από 2-3 μήνες συζήτησέ του με τον ιατρό σου. Η ισοτρετινοΐνη είναι πράγματι επανάσταση στη θεραπεία της ακμής. Αν κάνεις τις εξετάσεις αίματος που σου γράφει ο δερματολόγος σου και ενυδατώνεις πρόσωπο και χείλη συχνά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Παράθεση

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BloodSparrow
Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 287 μηνύματα.

O BloodSparrow έγραψε στις 20:22, 12-01-14:

Εμένα ο δερματολόγος μου έδωσε κρεμα airol (tretinoina 0,05%) για τα κοκκινα σημαδια (ειναι 4 ακριβως σημαδια στο προσωπο μου , μπαστακες ) και μου ειπε 20 μερες και θα φυγουν.Περασαν 12 και ακομη εχω τα κοκκιναδια οπως στην αρχη.Μήπως κάνω λάθος κάτι ; τη κρέμα τη βάζω πριν κοιμηθώ και οταν ξυπνάω απλώς πλένομαι με νερό.
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 23:22, 12-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από BloodSparrow
Εμένα ο δερματολόγος μου έδωσε κρεμα airol (tretinoina 0,05%) για τα κοκκινα σημαδια (ειναι 4 ακριβως σημαδια στο προσωπο μου , μπαστακες ) και μου ειπε 20 μερες και θα φυγουν.Περασαν 12 και ακομη εχω τα κοκκιναδια οπως στην αρχη.Μήπως κάνω λάθος κάτι ; τη κρέμα τη βάζω πριν κοιμηθώ και οταν ξυπνάω απλώς πλένομαι με νερό.
δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα με την airol σε καμια περιπτωση δεν θα φυγουν τα σημαδια, ακομα κι αν την βαζεις για μηνες. το εχω δοκιμασει, γι αυτο σου λεω. εμενα για τα σημαδια με βοηθησε λιγο η indoxyl gel, αλλα και παλι δεν φευγουν . παντως την airol μην την βαζεις μονο για τα σημαδια. αν εχεις ακμη βοηθαει μονο.
Παράθεση

Νεοφερμένος

O Stamatopoulos έγραψε στις 01:21, 13-01-14:

η airol είναι τρετινοΐνη και σε καμία περίπτωση δεν κάνει τα σημάδια να φεύγουν, το αντίθετο ξεραίνει και ερεθίζει το πρόσωπο.
είναι μια σχετικά ήπια τοπική θεραπεία ακμής. αν υποθέσουμε ότι ακμή δεν έχεις πλέον και το μόνο που σε ενοχλεί είναι τα κόκκινα σημάδια, αυτό που χρειάζεσαι είναι dye laser. Ψάξτο στο google. Εναλακτικά κάνεις υπομονή και θα φύγουν σε μερικές εβδομάδες. Εκτός αν έχεις ακόμα ακμή οπότε μη περιμένεις να φύγουν.
Παράθεση

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BloodSparrow
Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 287 μηνύματα.

O BloodSparrow έγραψε στις 02:31, 13-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα με την airol σε καμια περιπτωση δεν θα φυγουν τα σημαδια, ακομα κι αν την βαζεις για μηνες. το εχω δοκιμασει, γι αυτο σου λεω. εμενα για τα σημαδια με βοηθησε λιγο η indoxyl gel, αλλα και παλι δεν φευγουν . παντως την airol μην την βαζεις μονο για τα σημαδια. αν εχεις ακμη βοηθαει μονο.
Θα τη σταματήσω τότε ...

γιατρέ δες αυτη τη φωτο

δεν ειναι δικια μου η φωτο αλλα τα σημαδια ειναι ομοια , και δεν ειναι τοσο πολυ απλωμενα.
Αυτού του είδους τα κοκκινάδια φεύγουν μετά απο εβδομάδες ; Επίσης , μια λεπτομέρεια που δεν ανέφερα ειναι οτι ο δερματολογος ειπε να βαζω airol για δυο ωρες πριν κοιμηθω , δε ξέρω αν αυτο αλλαζει τα δεδομένα.

Πως καταλαβαίνουμε αν εχουμε ακόμη ακμή ; τα μόνα σπυράκια που βγάζω πάντοτε θεωρώ οτι ειναι λογω ξυρισματος ,λογικα με το κοντρα ξυρισμα , και μεσα σε 2-3 μέρες ''σκάνε'' ( βγάζουν εκεινο το ασπρο πυον )
Παράθεση

Νεοφερμένος

O Stamatopoulos έγραψε στις 00:31, 14-01-14:

Γενικά το δέρμα σου από τη δτιγμή που δεν έχει κάτι να το ενοχλέι χρειάζεται 1 μήνα περίπου να "στρώσει". Εσύ ξέρεις τι τύπο ακμής είχες πριν ώστε να ξέρεις αν βγάζεις ακόμα. Η κοκκινίλα πάντως φέυγει αργά η γρήγορα, το δύσκολο είναι στην ανώμαλη επιφάνεια με βαθουλώματα και εξογκώματα.
Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blonde_angel
H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H blonde_angel ~μόνο γιατί μ'αγάπησες έγραψε στις 20:53, 30-01-14:

Έχω ακμή πολλά χρόνια όμως ποτέ δεν ήταν τόσο σοβαρή ώστε να πάω σε δερματολόγο. Το θέμα είναι πως όταν ήμουν μικρούλα δεν ήξερα και πείραζα τα σπυράκια μου με αποτέλεσμα να έχω κοκκινιλες σε όλο μου το πρόσωπο. Πλέον δεν πειράζω καθόλου κανένα σπυράκι παρόλα αυτά μερικά σπυράκια μου αφήνουν κοκκινιλες αφού φύγουν. Υπάρχει κάποια κρέμα που να εξαφανίζει τις κοκκινιλες; Γενικά εσείς τι έχετε δοκιμάσει;
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Bemanos έγραψε στις 00:19, 31-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από blonde_angel
Έχω ακμή πολλά χρόνια όμως ποτέ δεν ήταν τόσο σοβαρή ώστε να πάω σε δερματολόγο. Το θέμα είναι πως όταν ήμουν μικρούλα δεν ήξερα και πείραζα τα σπυράκια μου με αποτέλεσμα να έχω κοκκινιλες σε όλο μου το πρόσωπο. Πλέον δεν πειράζω καθόλου κανένα σπυράκι παρόλα αυτά μερικά σπυράκια μου αφήνουν κοκκινιλες αφού φύγουν. Υπάρχει κάποια κρέμα που να εξαφανίζει τις κοκκινιλες; Γενικά εσείς τι έχετε δοκιμάσει;
Αφου σε ενοχλει πολλα χρονια η ακμη ,πηγαινε σε δερματολογο.Θα σου δωσει ηπια αντιβιοτικα λογικα(σε μορφη χαπιου).Αν δεν πιασουν αυτα ,τοτε υπαρχει και η ''πυρινικη'' επιλογη της ισοτρετινοΐνης
Οι κρεμες ειναι για πολυ ηπια ακμη μονο και δεν δινουν μονιμα αποτελεσματα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akis95

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη akis95
Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 509 μηνύματα.

O akis95 έγραψε στις 00:31, 31-01-14:

γιατι τις κοκκινιλες υπαρχει το χημικο peeling αλλα πρεπει να πας σε δερματολογο
Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H blonde_angel ~μόνο γιατί μ'αγάπησες έγραψε στις 00:44, 31-01-14:

Αφου σε ενοχλει πολλα χρονια η ακμη ,πηγαινε σε δερματολογο.Θα σου δωσει ηπια αντιβιοτικα λογικα(σε μορφη χαπιου).Αν δεν πιασουν αυτα ,τοτε υπαρχει και η ''πυρινικη'' επιλογη της ισοτρετινοΐνης
Οι κρεμες ειναι για πολυ ηπια ακμη μονο και δεν δινουν μονιμα αποτελεσματα
Αρχική Δημοσίευση από akis95
γιατι τις κοκκινιλες υπαρχει το χημικο peeling αλλα πρεπει να πας σε δερματολογο
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απάντησεις Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πάρω χάπια. Η αλήθεια είναι πως είχα στο μυαλό μου κάτι πιο απλό και κυρίως κάτι που να μπορώ να κάνω μόνη μου στο σπίτι. Μμ...δεν ξέρω, θα το σκεφτώ και ίσως πάω σε κάποιον δερματολόγο. Ευχαριστώ και πάλι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blonde_angel : 31-01-14 στις 00:51.
Παράθεση

Νεοφερμένος

O Stamatopoulos έγραψε στις 01:38, 31-01-14:

Υπάρχουν λύσεις ακόμα και αν δεν θέλεις να πάρεις χάπια αλλά μην το παρατήσεις ειδικά αν έχεις ακμή με κύστεις κάτω από το δέρμα καθώς αυτό το είδος αφήνει τις χειρότερες ουλές. Αν σου αφήσει σημάδια η αντιμετώπισή τους θέλει πολύ κόπο και χρήμα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H blonde_angel ~μόνο γιατί μ'αγάπησες έγραψε στις 14:06, 31-01-14:

Υπάρχουν λύσεις ακόμα και αν δεν θέλεις να πάρεις χάπια αλλά μην το παρατήσεις ειδικά αν έχεις ακμή με κύστεις κάτω από το δέρμα καθώς αυτό το είδος αφήνει τις χειρότερες ουλές. Αν σου αφήσει σημάδια η αντιμετώπισή τους θέλει πολύ κόπο και χρήμα.
Δεν έχω κύστες κάτω από το δέρμα και δεν θυμάμαι να είχα και ποτέ. Κάποια σημάδια τα έχω περισσότερα από 5 χρόνια, από ότι καταλαβαίνω άργησα πολύ να ενδιαφερθώ Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Bemanos έγραψε στις 16:54, 31-01-14:

Δεν έχω κύστες κάτω από το δέρμα και δεν θυμάμαι να είχα και ποτέ. Κάποια σημάδια τα έχω περισσότερα από 5 χρόνια, από ότι καταλαβαίνω άργησα πολύ να ενδιαφερθώ Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση
Γιατι αποφεύγεις τα χαπια?
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaltsas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kaltsas
Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O kaltsas έγραψε στις 01:15, 01-02-14:

καλησπερα κι απο μενα.. ειμαι 18 ετων, και περυσι (μαη του '13) εδωσα πανελληνιες, καθως ομως αυτες πλησιαζαν το στρες (αν ειναι οντως στρες) αυξανοταν.. γενικα το διαβασμα μου συνδυαζοταν με μια υπερενταση, μεχρι που καποια στιγμη εμφανισα κατι πολυ περιεργο, στα μαγουλα μου και κατω απ' τα αυτια μου, μεταξυ λαιμου και κρανιου (ξερω η κατατοπηση μου ειναι για σεμιναριο )... ωστοσο δεν ειναι ακριβως σπυρια, δυστυχως κατι πολυ βαρυ, σα να χει εγκλωβιστει μεγαλη ποσοτητα πυον, αλλα που δε σπαει καθολου ευκολα!! οταν αναπτυσσονταν πονουσαν πολυ, αλλα μετα το τελος της αναπτυξης τους δεν πονανε σχεδον καθολου, εκτος αν τα πιεσω παααρα πολυ... οταν το σπαγα γιατι μου την εδινε, ξαναγεμιζε (παροδικα περισσοτερο απ οτι ειχε στην αρχη)... πηγα σε δερματολογο μου ειπε οτι ειναι φλεγμονωδης ακμη, το εψαξα στο νετ, και δε βρηκα κατι αντιστοιχο σε φωτογραφια... καποια στιγμη ξεκινησα μια αντιβιωση (minocin) και παραλληλα εβαζα 2 αλοιφες (Ygielle απο Frezyderm+tracyclin ointment απο mediterm) αλλα λιγα πραματα... ο δερματολογος μου συνεστησε στη συνεχεια να ακολουθησω θεραπεια.. η αληθεια ειναι πως παρατηρησα οτι αυτα τα μεγαλα (σπυρια?) βγηκαν με την υπερενταση στη θεση μικρων σπυριων (των 2-3 ημερων), καθως δεν εσπαγα τα μικρα αυτα σπυρια και εφευγαν μονο επιφανειακα ενω εσωτερικα ειχε μεινει λιγο πυον.. εχει κανεις τετοιο προβλημα? και αν ναι πως το ελυσε? ειναι πολυ ενοχλητικα... -.-
Παράθεση

Νεοφερμένος

O Stamatopoulos έγραψε στις 02:17, 02-02-14:

Το πρόβλημά σου λέγεται κυστική ακμή είναι ειδική μορφή της ακμής που οφείλεται σε αυξημένη δραστηριότητα των σμιγματογόνων αδένων και σε διαταραχές επιθηλιοποίησης της επιδερμίδας. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι θεραπεία με χάπια (ρετινοειδή). Είναι ισχυρή θεραπεία αλλά είναι η μόνη με αποτέλεσμα στην κυστκιή ακμή. Κρέμες και αντιβίωση βοηθούν από ελάχιστα εώς καθόλου. Και ενοείται μην τα πειράζεις
Παράθεση

Krasti

Νεοφερμένος

O Krasti έγραψε στις 13:57, 02-02-14:

εχει δοκιμασει κανενας την κρεμα elicina; και αν ναι,εχει δει αποτελεσματα στο να φυγουν οι ουλες;
Παράθεση

kaltsas

Νεοφερμένος

O kaltsas έγραψε στις 00:19, 03-02-14:

Μου κανες την καρδια περιβολι κ. Σταματοπουλε :/ υπαρχει περιπτωση να φυγουν μονα τους αυτα τα πραγματα? εστω και αν παρει καιρο, χωρις θεραπεια..
Παράθεση

Νεοφερμένος

O Stamatopoulos έγραψε στις 15:51, 03-02-14:

Κάποια στιγμή θα σταματήσεις να βγάζεις νέα, το θέμα είναι όμως ότι μέχρι τότε θα σου έχουν αφήσει σημάδια που μετά θα δυσκολευτείς πολύ να βελτιώσεις. Αν σε καμία περίπτωση δεν θέλεις να πάρεις χάπια υπάρχει και η λύση του laser με αποτελέσματα όχι τόσο καλά όσο των χαπιών αλλά καλύτερα από κρέμες.
Παράθεση

kaltsas

Νεοφερμένος

O kaltsas έγραψε στις 01:23, 04-02-14:

θα σκεφτω τι πρεπει να κανω.. οπως και να χει ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες!
Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peplin123
H peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H peplin123 έγραψε στις 16:06, 06-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dora_B
εγω χρησιμοποιώ το LA ROCHE POSAY Effaclar Gel και ειμαι πολυ ικανοποιημενη παντως!!!

Και εγω συτο χρησιμοποιώ πολύ καλο!!!!...για ενυδατικη ποια χρησιμοποιείς;;

Γενικά το δέρμα σου από τη δτιγμή που δεν έχει κάτι να το ενοχλέι χρειάζεται 1 μήνα περίπου να "στρώσει". Εσύ ξέρεις τι τύπο ακμής είχες πριν ώστε να ξέρεις αν βγάζεις ακόμα. Η κοκκινίλα πάντως φέυγει αργά η γρήγορα, το δύσκολο είναι στην ανώμαλη επιφάνεια με βαθουλώματα και εξογκώματα.

ειχα ακμη πριν από 4 χρονια. πηρα 5 μηνες accuran,εφυγαν. Μετα από 4 χρονια και εχω ακομη κοκκινιλες!!!είναι δυνατον;;; εχω βαλει απειρες κρεμες!!!..αυτή που βαζω αυτή τη περιοδο είναι μια μασκα της avene, την antirougeur. είναι δυνατον να μην μου εχουν φυγει ακομη;;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 06-02-14 στις 17:03. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

Krasti

Νεοφερμένος

O Krasti έγραψε στις 17:15, 06-02-14:

σκεφτομαι να κανω χημικο peeling,επειδη τα μαγουλα μου ειναι σκατα...εχει κανει κανεις; και τη αποτελεσμα εχει;
Παράθεση

gk77

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gk77
Ο gk77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O gk77 έγραψε στις 19:50, 14-03-14:

γεια σας εχω ακμη και θα ηθελα να αρχισω θεραπεια με χαπια για να απαλλαγω οριστικα απ αυτη! θα ηθελα να αρχισω αυτη τη θεραπεια στα τελη μαρτιου αλλα διαβασα οτι ειναι καλο να μη γιινετε καλοκαιρι λογω της φωτοευαισθησιας που προκαλει. ισχυει κατι τετοιο???
παρακαλω απαντηστε μου οσο το δυνατον συντομοτερα!!!!
Παράθεση

Natalia Secret

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος . Έχει γράψει 1,338 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 21:09, 14-03-14:

Γιατί δε δοκιμάζεις πρώτα τις κρέμες και πας απευθείας στα χάπια;
Παράθεση

tzenaki10000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tzenaki10000
H tzenaki10000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H tzenaki10000 έγραψε στις 20:48, 18-03-14:

Γεια σας!!Είμαι 20 χρονων και είχα ελαφριά ακμή(κάνα σπυράκι και έλαφρως λίγες κοκκινίλες )πριν από ενάμισι χρόνο..το τελευταίο 5μηνο όμως άλλαξαν όλα απότομα πολύ και έπειτα από στενοχώριας ,άγχους και ποτού που πρέπει να γνωρίζετε ότι επιβαρύνει σημαντικά την ακμή,έγινα μαύρο χαλι..έκανα να βγω απ το σπίτι μου σίγουρα 1,5 μηνα και η ψυχολογία μου χαλια..πήγα αμέσως στη δερματολόγο που επισκεπτόμουν αρχικά και μου έδωσε αντιβίωση για 10 μέρες και ύστερα με έβαλε στα χάπια reducar..αρχικά 1 κάθε πρωί,στην συνεχεια 2..τις πρώτες εβδομάδες υπήρξε ένα φούντωμα το οποιο είναι άκρως φυσιολογικό και παίρνοντας ο καιρός κατέληξα να μην βγάζω καινούρια σπυράκια..το πρώτο στάδιο είναι αυτό...με τις κόκκινες κηλίδες όμως τι γίνεται??σε ένα μηνα σταματάω τα χάπια και το μονο που σκέφτομαι είναι αυτό..υπάρχουν όμως πολλά που μπορούμε να κάνουμε όπως έχει προχωρήσει η επιστήμη και αν τα προλάβετε να μην φοβάστε σε μόνιμα σημάδια του προσώπου..να επισκέπτεστε αμέσως δερματολόγο..εγώ δεν σταματάω και ούτε θέλω να βάφομαι για να πάω για έναν καφέ θέλω να κυκλοφορώ άβαφτη χωρίς να ντρέπομαι,εύχομαι να τα καταφέρω και σας εύχομαι σε όλους το ίδιο..γιατι το πρόσωπο πρέπει να ναι καθρέφτης...φιλια..!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-03-14 στις 21:12. Αιτία: Δεν επιτρεπονται τα greeklish
Παράθεση

kaltsas

Νεοφερμένος

O kaltsas έγραψε στις 00:41, 19-03-14:

@gk77
κι εγω μια απ τα ιδια, ισχυει αυτο που λες για τον ηλιο... καλυτερα συμβουλευσου γιατρο αν προκειται να το ξεκινησεις τωρα
Παράθεση

alexkos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexkos
Ο alexkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O alexkos έγραψε στις 02:38, 21-03-14:

Γεια σας σε όλους!!Ειμαι 19 χρονών και ακολουθώ την θεραπεία με τα γνωστά σε όλους σας reducar..κλείνω σε λίγο έναν μήνα απο την μέρα που τα ξεκίνησα, παίρνω 3 χάπια την ήμερα (πρωί-μεσημέρι-βράδυ) εννοείτε πως προσέχω την διατροφή μου και κάθε πρωι μου ειπε η δερματολόγος μου να πίνω ενα ποτήρι νερο με μισο στημένο λεμόνι μεσα. Η παρενέργειες που εχω ειναι οι γνωστες έντονη ξηροδερμία,σκάσιμο χειλιών και ελάχιστο φούντωμα.Εκει που ηθελα να καταλήξω ειναι οτι λογο της έντονης ξηροδερμίας καθε βραδυ πριν κοιμηθω βαζω στο πρόσωπο μου την ενυδατικη της Νιβεα(την μπλε την απλη που ειναι για γενική χρίση).Ξερει κανεις αν δεν πρεπει να το κανω αυτο? γιατι μονο ετσι ενυδατώνω το δερμα μου και νιώθω καλύτερα οταν ξυπνάω..Ας μου απαντήσει καποιος που ξερει ευχαριστω. Α και κατι ακομα μετα απο ποσο καιρο είδατε εσείς τα πρωτα αποτελεσματα ακολουθοντας αυτην την θεραπεια??
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 11:48, 21-03-14:

Εμενα μου ειχε προτεινει η δερματολογος κρεμες, σαπουνι καθαρισμου και lip balm και ημουν απολυτα ευχαρηστημενη. Δεν βρισκω το λογο να μη βαζεις ενυδατικη απλα επειδη η νιβεα ειναι λιπαρη μηπως δεν κανει. Γιατι δεν τη ρωτας μηπως σου προτεινει εκεινη καποια ενυδατικη να βαζεις?

Εγω μετα τον 1.5 μηνα δεν ξαναδα τιποτα στο προσωπο και τη πλατη μου, αλλα γενικα ειχα ηπια ακμη.
Παράθεση

alexkos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexkos
Ο alexkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O alexkos έγραψε στις 12:59, 21-03-14:

Και εγω ηπια ακμη εχω, οσο για τη νιβεα και γω για αυτο ρωτησα επιδη ειναι λιπαρη και ισως δεν κανει..τεσπα θα παω σε 3 μερες ετσι και αλλιως να μου γραψει παλι τα χαπια θα την ρωτησω για την νιβεα ευχαριστω παντως για την απαντηση σου
Παράθεση

ch0c0lαtε.co0kiε (Φλερ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ch0c0lαtε.co0kiε
H Φλερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 717 μηνύματα.

H ch0c0lαtε.co0kiε έγραψε στις 15:37, 21-03-14:

To καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις σχετικά με την ακμή είναι να πας σε κάποιο δερματολόγο, εκείνος θα ξέρει τι να κάνει με την περίπτωση σου.
Παράθεση

Νεοφερμένος

O Stamatopoulos έγραψε στις 23:48, 21-03-14:

κατά τη διάρκεια της θεραπείας με ρετινοειδή (πχ. reducar) είναι απαραίτητη η ενυδάτωση χειλιών και προσώπου!
ιδανικά χρησιμοποιούμε μια ουδέτερη ενυδατική χωρίς αρωματικά και αλλεργιογόνα.
Γενικά κατά τη διάρκεια της θεραπείας χρειάζεται πιο λιπαρή και "θρεπτική" κρέμα από ότι συνήθως. Αν το δέρμα σου ανέχεται καλά την συγκεκριμένη κρέμα συνέχισε να τη χρησιμοποιείς.
Παράθεση

kobe24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kobe24
Ο kobe24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kobe24 έγραψε στις 17:11, 29-03-14:

Καλησπερα,ειμαι 19 ετων και κανω θεραπεια με χαπια ακνοτρεν. Είμαι στον τελευταιο μηνα(7ο), ωστοσο παραμενουν καποιειες εσωτερικες κυστες που δεν εχουν φυγει ακομα...Η επιδραση των χαπιων διαρκει για πολυ μετα το τέλος της θεραπειας ?? Ο δερματολογος μου, μου προτεινε να κανω χημικο πιλινγκ για τα σημαδια κατ'ευθειαν μολις τελειωσω τη θεραπεια(σε 15 μερες),ειναι σωστο αυτο?? ρωταω γιατι το δερμα μου ειναι ερεθισμενο κ ξηρο απο τα χαπια.. Ευχαριστω προκαταβολικα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kobe24 : 29-03-14 στις 18:41.
Παράθεση

Krasti

Νεοφερμένος

O Krasti έγραψε στις 17:28, 29-03-14:

Εκανα την Δευτερα. laser για τα σημαδια που ειχε απο την ακμη(ειχα παρει χαπια)...Ελπιζω να αξιζει τον κοπο.Το προσωπο μου τωρα ειναι πιο σκουρο και ο γιατρος μου ειπε οτι θα κρατησει ακομα 4 μερες.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους