Z (1969)

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Του Κώστα Γαβρά.

Συνειδητοποίησα πόσο άσχετη είμαι από τη σύγχρονη ελληνική ιστορία και άρχισα να ψάχνω πληροφορίες σχετικά με το ποιος ήταν ο "Ζήτα", ποιος ο ανακριτής, ποια η πολιτική κατάσταση της χώρας εκείνη την περίοδο.
Σαν ταινία μου έδωσε την αφορμή να συζητάω για αυτή και να διαβάσω για να μάθω λεπτομέριες, άρα για μένα πέτυχε το σκοπό της. Δεν αναφερόταν σε κανένα όνομα, ούτε στη χώρα που εξελισσόταν τα γεγονότα. Παρόλο που πραγματεύεται σοβαρά επεισόδια σου αφήνει μια κωμικότητα που ελαφρύνει λίγο το κλίμα.
Άψογη και πολυβραβευμένη. Σας συνιστώ να τη δείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Nομίζω πως εννοεί "Ζεί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Nομίζω πως εννοεί "Ζεί".
Ναι, λέγεται ότι μετά τη δολοφονία του Λαμπράκη φώναζαν "Ζει", αλλά σύμφωνα με την ταινία αυτός ήταν ο "Ζήτα" προφανώς για τον ίδιο λόγο :P
Το ΄χεις δει Remp;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Mια φορά, και δύο...



Υγ. Πάντως, ότι και να λέμε





...Ζεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Μόλις είδα κι εγώ την ταινία...
Ήμουν σε μία διαρκή αναζήτηση ονομάτων και αντιστοίχισή τους με τους χαρακτήρες της ταινίας...
Η ταινία είναι πολύ καλή...Σκηνοθετικά άψογη (...τι να λέμε τώρα...η σκηνή όπου ο Λαμπράκης προσπαθεί να εξηγήσει σε κάποιον ανώτερο της αστυνομίας την αδικία για την αίθουσα που είχανε αρχικά ενοικιάσει για τη συγκέντρωσή τους και κοιτάζει με φανερή δυσφορία τις φωτογραφίες του βασιλικού ζεύγους οι οποίες φαίνονται είτε μισές είτε με τα πρόσωπα να μη διακρίνονται λόγω του φωτός και η σκηνή όπου ο νεαρός φωτογράφος παίρνει φωτογραφίες των μελών της παρακρατικής οργάνωσης μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση...)...
Πολύ καλή και απόλυτα εκφραστική η "βουβή" Ειρήνη Παππά και ο αδέκαστος ανακριτής...
Η μουσική του Θεοδωράκη πιστεύω πως δεν ταίριαζε απόλυτα στην ταινία...Επαναστατική μουσική που χαλάει την ατμόσφαιρα της ταινίας, ενός πολιτικού θρίλερ με εμφανή την άποψη του σκηνοθέτη του...

Τη συνιστώ εννοείται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Vend κάνεις λάθος, απόλυτα όμως. Η μουσική είναι τόσο εντεταγμένη στην ταινία όσο είναι και η σκηνογραφία. Είναι κρίμα να τα ξεχωρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά, αφού έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που την είδα, ο αδέκαστος ανακριτής ήταν ο Χρήστος Σαρτζετάκης, μετέπειτα πρόεδρος της Δημοκρατίας (γνωστός για τη φράση του "Είμεθα έθνος ανάδελφον"). Μάλιστα, ο Α. Παπανδρέου, τον είχε προτείνει το '85 αιφνιδιαστικά αντί του Κ. Καραμανλή για πρόεδρο, χρησιμοποιώντας ως επικοινωνιακό όπλο αυτό ακριβώς το αδέκαστο παρελθόν του δικαστικού.

Τότε είχα δει κι εγώ την ταινία, η οποία μάλιστα είχε κυκλοφορήσει στους κινηματογράφους ως: ΣαρτΖετάκης. Η προπαγάνδα στην υπηρεσία του παπανδρεϊσμού. Η ταινία όμως δεν έφταιγε σε τίποτε, αντιθέτως μου είχε φανεί πολύ καλή, αν και πλέον δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και ο Παύλος Δελαπόρτας , ο έτερος ανακριτής, ήταν υπόδειγμα νομικού.
Κυκλοφόρησαν τα απομνημονεύματά του, κάποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top