Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,335 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι κάνει ένας άντρας όταν είναι ερωτευμένος;

poyka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poyka
H poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H poyka έγραψε στις 21:46, 06-10-09:

Θα ήθελα κυρίως τη γνώμη των αντρών σε αυτό. Πώς κρίνετε το γεγονός ένας άντρας 40 χρονών την πρώτη φορά που η κοπέλα του θα μείνει σπίτι του ανεβαίνει πάνω στους γονείς του για βραδινό και επιστρέφει μετά από 40 περίπου λεπτά;

Δεν δείχνει ποτέ ιδιαίτερο ενθουσιασμό για τη σχέση του αλλά επιθυμεί να έχει διάρκεια στο χρόνο.

Είναι ιδιαίτερα σφιχτός με τα χρήματα και προσπαθεί πάντα να εξοικονομεί.

Δεν επιδιώκει συχνές ερωτικές επαφές μαζί της παρά το γεγονός ότι της έχει δηλώσει ότι του ξυπνά έντονα συναισθήματα.

Είναι ομως ιδιαίτερα τρυφερός και γλυκός μαζί της.

Τι μπορεί να νιώθει; Την θέλει πραγματικά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 22:03, 06-10-09:

Είναι πουριτανός, δειλός και ψεύτης. Ομως φοβάται τη μοναξιά. Γι'αυτο και την θέλει, πραγματικά. Τώρα αν την αγαπάει αυτό μπορεί επίσης να ισχύει. Οι άνθρωποι αγαπάνε άλλους για διάφορους λόγους ο κάθε ένας. Σημασία έχει ο ρόλος για τον οποίο σε αγαπάει ο ρόλος , να είναι και ο ρόλος που αγαπάς εσύ να παίζεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:22, 06-10-09:

Ανασφαλεια, φοβος εγκαταλλειψης, μοναξιας η κι απορριψης του 40αρη κυριου, δε δινει γιατι δε θελει, απλως βολευεται.
40 χρονων, ερχεται ΠΡΩΤΗ φορα ο ''ερωτας του'' και τρωει με τη... μαμα και τον μπαμπα?
Εσυ αν ηθελες πολυ καποιον, θα το κανες?
σφιχτος με τα χρηματα?? Δηλαδη ποσο σφιχτος(τα πληρωνει ολα εκεινη και του κανει ΚΑΙ τσαλιμια? γιατι και τα δυο μαζι ειναι του ματς!) εξηγησε ποσο σφιχτος λοιπον πριν μας παρεξηγησουν.....!
ΚΑΙ Δεν επιδιωκει συχνη επαφη μαζι της?
εκεινη πως νιωθει για τον... σφιχτοχερη!, αντισεξουαλικο!, εξαρτημενο στα 40 του αντρα?! Τον θελει? Κι αν ναι, τι ακριβως θελει? Την γλυκα του και την τρυφεροτητα του ή .... την επιμονη του να διαρκεσει η σχεση?!!(σχεση δηλαδη με συμβολαιο)
Της εχει δηλωσει εντονα συναισθηματα αλλα αποσα βλεπω δεν της εχει δειξει κατι τετοιο.
Λογια? Λογια λεμε πολλα, μαλλον η κοπελα δεν εχει μεταφρασει καλα τα γαλλικα του.
εκει χρειαζεται λεξικο(ητοι εμπειρια και πολλα χαστουκια)
Εκτος αν η κοπελα τα αποδεχεται...

Γνωστη ιστορια που ακουμε/βλεπουμε συχνα τελευταια κι εχει γινει της μοδας, το γνωστο ''βολεμά'' και το γνωστο ΄''ε, δεν την παλευω μονος-η''.

τετοιες επιλογες μονο καταστροφη ψυχικη φερουν και χασιμο χρονου, δεν υπαρχει χρονος για ανουσιες σχεσεις,(για μενα ανουσια ειναι η παραπανω περιγραφη που κανεις. Μια σχεση μπορει να ναι δυνατη τοσο και να κρατησει πολυ λιγο αλλα θασεχει αφησει αφωνο και γεματο, μπορει να κρατησει χρονια και να νιωθεις αδειος μια ζωη.) ψυχοφθορες λοιπον σχεσεις που γεμιζουν ερωτηματικα κι αποριες οταν η ζωη τρεχει, τα ονειρα αλλαζουν αστραπιαια, ο κοσμος συναναστρεφεται πιο ευκολα με αλλους, μπορει κι εκφραζει τις επιθυμιες του και τα πιστευω του ελευθερα κι ανεξαρτητα χωρις φοβο. Η ευτυχια εχει ερθει απλοχερα στον ανθρωπο και κανεις δε λεει να την αρπαξει. Σημερα φοβουνται οσο ποτε αλλοτε, σημερα που ταχουν ολα στο πιατο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 06-10-09 στις 22:39.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

poyka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poyka
H poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H poyka έγραψε στις 22:52, 06-10-09:

Η κοπέλα τελικά χώρισε γιατί διέκρινε τσιγγουνιά μιζέρια. Δυσκολεύτηκε γιατί αρχικά της άρεσε η τρυφερότητα που εισέπραττε αλλά ένιωθε ότι δεν την ήθελε πραγματικά γι'αυτό που ητανε. Πήρε πάνω της την ευθύνη του χωρισμού γιατί πίστευε ότι δεν θα άλλαζε. Τον δικαιολογούσε γιατί η μητέρα του αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:44, 07-10-09:

Νομιζω πως εκανε πολυ καλα η φιλη σου και ταχυτατα κερδισε κατι απο το χαμενο χρονο που θαρχοταν.
το μαθημα της το πηρε και απο δω και στο εξης θα καταλαβαινει ποτε ενας αντρας την θελει 100% και ποτε 50 και τα ημιμετρα δε μας αρεσουν, ετσι δεν ειναι??
οσο για τον κυριο, σιγουρα αν δεν του χτυπησει την πορτα ο πραγματικος ερωτας, η θα βρει κατι που θα τον ανεχτει(χλωμο εκτος αν εκεινη που θα βρει βρει αντιστοιχα κατι που της λειπει παρα πολυ) η θα του φευγουν συνεχως οι γυναικες μεχρι να καταλαβει το λαθος του η εστω αποδεχτει τοιν εαυτο του ειτε οντας μονος ειτε δεσμευμενος.

πιστευω για ολους υπαρχει αυτο το κατι, καμια φορα το σκουπιδι της μιας ειναι ο θησαυρος της αλλης, ομως για ολους εχει αυτη η ζωη, ψυχραιμια λοιπον κι ελπιδα, γιατι απτη μοιρα μας δεν ξεφευγει κανεις και φυσικα δε ξεφευγει κανεις απο τη διαδικασια του να ψαξει κανεις πολυ βαθια τον εαυτο του, κι οποιος δεν το κανει, δε χαιρεται ετσι οπως πρεπει να χαρει αυτο που λεμε ζωη!
και αυτο ειναι... κριμα!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 21:01, 07-10-09:

Αν υπάρχουν οι παραμικρές υποψίες ότι ο άντρας δεν είναι ερωτευμένος.. τότε να είσαι σίγουρη ότι δεν είναι όντως.. Και γενικότερα αυτο ισχύει στα 2 φύλα.. Οταν κάποιος είναι ερωτευμένος φένεται.. Κάνει τα πάντα για τον άλλον και φυσικά το παρακάτω είναι για γέλια..:"""την πρώτη φορά που η κοπέλα του θα μείνει σπίτι του ανεβαίνει πάνω στους γονείς του για βραδινό και επιστρέφει μετά από 40 περίπου λεπτά;"""

Απο εκείνη τη στιγμή έπρεπε να τον παρατήσει!

Και θα συμφωνήσω με buggs. Ο μόνος λόγος που την ήθελε ήταν για να μην είναι μόνος..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:45, 08-10-09:

Οταν κάποιος είναι ερωτευμένος φένεται.. Κάνει τα πάντα για τον άλλον.
Τι εμπεριεχει δηλαδη αυτο το "παντα"...?

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:00, 08-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
μέχρι και να αρχίσει να διαβάζει Susan Jeffers "Κάντο κι ας το φοβάσαι".

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:58, 08-10-09:

πραγματα που δε φανταζοταν ποτε ο ιδιος απο μονος να κανει, πραγματα που ουτε στα πιο τρελα ονειρα του δε θα κανε, ισως να μην ταθελε καν, να ηταν εξω απο τα νερα του..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 23:27, 08-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από poyka
Θα ήθελα κυρίως τη γνώμη των αντρών σε αυτό. Πώς κρίνετε το γεγονός ένας άντρας 40 χρονών την πρώτη φορά που η κοπέλα του θα μείνει σπίτι του ανεβαίνει πάνω στους γονείς του για βραδινό και επιστρέφει μετά από 40 περίπου λεπτά;
Δεν δείχνει ποτέ ιδιαίτερο ενθουσιασμό για τη σχέση του αλλά επιθυμεί να έχει διάρκεια στο χρόνο.
Είναι ιδιαίτερα σφιχτός με τα χρήματα και προσπαθεί πάντα να εξοικονομεί.
Δεν επιδιώκει συχνές ερωτικές επαφές μαζί της παρά το γεγονός ότι της έχει δηλώσει ότι του ξυπνά έντονα συναισθήματα.
Είναι ομως ιδιαίτερα τρυφερός και γλυκός μαζί της.
Τι μπορεί να νιώθει; Την θέλει πραγματικά;
Κοίτα να δεις τώρα , ενώ ετοιμαζόμουν κι εγώ να τα χώσω και μάλιστα βλέποντας πως έκανε στα
40 του χρόνια ...40 λεπτά για να φάει μια μπουκιά φαί ... άρχισα να υπολογίζω πως στα 50 του θα
θέλει καμιά ώρα για να κατεβάσει το μπιφτεκάκι του συν του ότι είδα αυτό το συγκλονιστικό ελληνικό
φαινόμενο όπου ναι μεν ζουν μόνοι τους αλλά ..
ανεβαίνει πάνω στους γονείς του για βραδινό
Κοινώς είμαι αυτόνομος να ' ουμε αλλά με ταίζουν οι γονείς μου , μου καθαρίζουν και το σπίτι
με λίγα λόγια αντί να κοιμάμαι 5 μέτρα οριζόντια πιο πέρα από την κρεβατοκάμαρα των δικών
μου κοιμάμαι 5 μέτρα κάθετα .. κλπ , κλπ ,
Όμως ήρθε τούτο εδώ και με γείωσε ...
Τον δικαιολογούσε γιατί η μητέρα του αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας.
Παίδες σόρι αλλά μόνο όποιος έχει ή είχε άρρωστο γονιό ξέρει πως μόνο όρεξη για ερωτοχτυπήματα δεν
έχεις , και πως είναι μια από τις πιο δύσκολες φάσεις στη ζωή ενός ανθρώπου οπότε καλό είναι
να μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα .
Όπως και να έχει αφού η φίλη σου χώρισε , φαντάζομαι θα έλαβε όλους τους παράγοντες υπόψιν της
και ας της ευχηθουμε καλή συνέχεια .

Οπότε στον τίτλο θαρρώ πως όλοι μας θα απαντούσαμε Τα πάντα είτε είναι άντρας είτε γυναίκα
όμως αν προσθέσεις δίπλα στον τίτλο αυτό
η μητέρα του αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα υγείας
Εγώ δεν θα έλεγα ούτε τα πάντα
ούτε κοάλα , ούτε καρέτα καρέτα παρά μόνο
υπομονή- υπομονή ...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:45, 21-01-10:

Οταν κάποιος είναι ερωτευμένος φένεται.. Κάνει τα πάντα για τον άλλον.
Με αφορμή αυτή τη στιχομυθία, αναρωτιέμαι. Μπορούν (ή θέλουν) όλοι οι άνθρωποι να κάνουν τα πάντα για αυτόν με τον οποίο είναι ερωτευμένοι; Μήπως υπάρχουν κάποιοι που δε διατίθενται να δώσουν το 100% του εαυτού τους; Εγώ νομίζω πως έτσι είναι. Θεωρώ δηλαδή οτι κάποιοι άνθρωποι δίνουν πραγματικά τα πάντα για λόγους ανασφάλειας, δηλαδή με το σκεπτικό "αν δώσω, θα πάρω" ή "πρέπει να δώσω, είναι αυτό που με γεμίζει" ή απλά "αν δώσω, θα τον κρατήσω". Υπάρχουν όμως και κάποιοι που, όσο κι αν διατείνονται οτι αγαπάνε, πάντα κρατάνε ένα κομμάτι του εαυτού τους για αυτούς, δε δίνονται δηλαδή ολοκληρωτικά. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό για αυτούς τους ανθρώπους; Είναι ψυχροί, εγωιστές ή απλά ρεαλιστές γιατί κανείς δεν είναι κανενός;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 11:04, 21-01-10:

Υπάρχουν όμως και κάποιοι που, όσο κι αν διατείνονται οτι αγαπάνε, πάντα κρατάνε ένα κομμάτι του εαυτού τους για αυτούς, δε δίνονται δηλαδή ολοκληρωτικά.
και καλα κανουν κατ'εμε. το να δινεσαι και να χανεσαι σαν προσωπικοτητα και σαν ατομο δεν ειναι το καλυτερο ουτε για σενα αλλα ουτε και γιαυτον που ειναι διπλα σου. καποια στιγμη ολο αυτο θα σου ερθει μπουμερανγκ.
μακαρι ολοι να μπορουσαμε να το καναμε αυτο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:30, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Με αφορμή αυτή τη στιχομυθία, αναρωτιέμαι. Μπορούν (ή θέλουν) όλοι οι άνθρωποι να κάνουν τα πάντα για αυτόν με τον οποίο είναι ερωτευμένοι; Μήπως υπάρχουν κάποιοι που δε διατίθενται να δώσουν το 100% του εαυτού τους; Εγώ νομίζω πως έτσι είναι. Θεωρώ δηλαδή οτι κάποιοι άνθρωποι δίνουν πραγματικά τα πάντα για λόγους ανασφάλειας, δηλαδή με το σκεπτικό "αν δώσω, θα πάρω" ή "πρέπει να δώσω, είναι αυτό που με γεμίζει" ή απλά "αν δώσω, θα τον κρατήσω". Υπάρχουν όμως και κάποιοι που, όσο κι αν διατείνονται οτι αγαπάνε, πάντα κρατάνε ένα κομμάτι του εαυτού τους για αυτούς, δε δίνονται δηλαδή ολοκληρωτικά. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό για αυτούς τους ανθρώπους; Είναι ψυχροί, εγωιστές ή απλά ρεαλιστές γιατί κανείς δεν είναι κανενός;
Το θέμα είναι τι σου ζητούν να δώσεις και γιατί? Ο άλλος ερωτεύτηκε εμένα, όπως είμαι, άρα τα βασικά μου στοιχεία δεν αλλάζουν και άμα τα αλλάξω για το χατήρι κάποιου θα χαθώ. Και γιατί να το κάνω? Αν υπάρχουν πραγματικά προβλήματα στην ζωή του άλλου να προσπαθήσω να βοηθήσω αλλά αλλοιώς γιατί;
Είμαι με έναν άνθρωπο που αγαπάει τρελλά ορισμένα πράγματα... τα οποία δεν μπορώ να μοιραστώ μαζί του (γιατί δεν με αφορούν) και έχουν και σχέση με την δουλειά του. Μπορώ να πω ότι κλέβει ώρες από μένα όταν τα κάνει? Ότι δεν μου δίνεται 100%? Πρέπει να μπω στο τρυπάκι να τον κοιτάω με τις ώρες γιατί είμαι ερωτευμένη και αλλοιώς δεν του δίνομαι εγώ 100%? Ναι, έχω την απαίτηση όταν συμβαίνει κάτι σοβαρό να τα παρατήσει όλα για μένα και να τρέξει... σοβαρό όμως, όχι να του κάνω γυμνάσια για να καλύψω τις ανασφάλειες μου.
Ο άνθρωπος μέσα από τις σχέσεις αγάπης μαθαίνει τον εαυτό του, πετάει αυτά που δεν του αρέσουν μέσα του, αναγνωρίζει καινούργια στοιχεία που δεν ήξερε ότι έχει, αλλά υπάρχουν και ορισμένα πράγματα που δεν τα αλλάζει γιατί τα θεωρεί πυρηνικά... ή γιατί τα εκτιμά. Εσύ αν σου ζητούσαν να αλλάξεις κάτι πολύ ουσιαστικό για σένα, και δεν το έκανες, θα θεωρούσες ότι δεν δώθηκες 100%?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:02, 21-01-10:

Δε λέω οτι το θεωρώ λογικό να συμβαίνει, αλλά κάποιοι άνθρωποι είναι όντως έτσι: δίνονται χωρίς όρια, αλλάζουν αν χρειαστεί, κάνουν πράγματα που δε θα έκαναν αν δεν ήταν ερωτευμένοι κλπ. Θεωρώ οτι είναι ανασφάλεια, αυτό το είπα. Αλλά δε συμφωνώ ούτε και με την άλλη επιλογή, το να κρατάς δηλαδή πολλά για τον εαυτό σου. Ένας τέτοιος άνθρωπος εμένα θα με άγχωνε, θα με είχε συνέχεια "στην τσίτα", να αναρωτιέμαι "τελικά με αγαπάει; γιατί δε μου το δείχνει; γιατί εφόσον μ' αγαπάει δεν κάνει αυτό ή το άλλο;". Κι αυτός δε θα το κάνει επειδή δε με αγαπάει, αλλά γιατί είναι από τη φύση του...τι; Ψυχρός; Εγωιστής; Ρεαλιστής; Αυτό ρωτάω.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:15, 21-01-10:

Κι αυτός δε θα το κάνει επειδή δε με αγαπάει, αλλά γιατί είναι από τη φύση του...τι; Ψυχρός; Εγωιστής; Ρεαλιστής; Αυτό ρωτάω.
Καλα, αυτο για μενα ειναι παραμυθι...
Οταν βρεθει Ο ανθρωπος που θα μας κανει να νοιωσουμε πολυ δυνατα για εκεινον, οχι απλα θα κανουμε και θα πουμε ο,τι λεγαμε πως ποτε δε θα γινοταν γιατι ετσι ειμαστε και καλα, αλλα και ακομα περισσοτερα.
Το εχω δει να γινεται και πλεον αυτα τα "ετσι ειμαι απο τη φυση μου, δεν ειμαι εκδηλωτικο ατομο, δε θα το εκανα αυτο-εκεινο-το αλλο" κ.ο.κ, τα ακουω βερεσε και δε με πειθουν ουτε στο ελαχιστο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:18, 21-01-10:

Καλα, αυτο για μενα ειναι παραμυθι...
Οταν βρεθει Ο ανθρωπος που θα μας κανει να νοιωσουμε πολυ δυνατα για εκεινον, οχι απλα θα κανουμε και θα πουμε ο,τι λεγαμε πως ποτε δε θα γινοταν γιατι ετσι ειμαστε και καλα, αλλα και ακομα περισσοτερα.
Το εχω δει να γινεται και πλεον αυτα τα "ετσι ειμαι απο τη φυση μου, δεν ειμαι εκδηλωτικο ατομο, δε θα το εκανα αυτο-εκεινο-το αλλο" κ.ο.κ, τα ακουω βερεσε και δε με πειθουν ουτε στο ελαχιστο.
Οπότε λες οτι είτε αυτός που δε θα τα κάνει δεν αγαπάει πραγματικά είτε είναι υπερβολικά εγωιστής;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:59, 21-01-10:

Οπότε λες οτι είτε αυτός που δε θα τα κάνει δεν αγαπάει πραγματικά είτε είναι υπερβολικά εγωιστής;
Λεω πως αυτο που νοιωθει δεν ειναι τοσο δυνατο οσο θα μπορουσε να ειναι, ωστε να τα κανει.
Ολοι βρισκουν το "μαστορα" τους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:03, 21-01-10:

Λεω πως αυτο που νοιωθει δεν ειναι τοσο δυνατο οσο θα μπορουσε να ειναι, ωστε να τα κανει.
Ολοι βρισκουν το "μαστορα" τους.
Δηλαδή υπάρχει μονάδα μέτρησης της αγάπης; Ας πούμε 40%, 50%, 100%; Και για ποιο λόγο κάποιοι δε φτάνουν το 100%; Δε θέλουν ή δεν μπορούν; Τι τους εμποδίζει;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:19, 21-01-10:

Πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω ότι μπορεί κάποιος να προσφέρει απλώχερα την ψυχή του, το κορμί του, το μυαλό του, την καρδιά του και τα πάντα του επειδή είναι ανασφαλής!
Είναι ένα ενδεχόμενο που δεν σκέφτηκα ποτέ, δε μου πέρασε καν απ το μυαλό...
Οι ανασφαλείς άνθρωποι δε δίνουν... οι ανασφαλείς απλά φοβούνται
Δε σου δίνω γιατί θα με πληγώσεις... δε σου δίνω γιατί ίσως δεν το αξίζεις... δε σου δίνω γιατί θα με αδειάσεις από αισθήματα

Δίνουν οι δοτικοί άνθρωποι. Αυτοί που δε φοβούνται να πονέσουν, αυτοί που δεν τους νοιάζουν οι συνέπειες, αυτοί που ξεχνάνε εύκολα ότι καπου κάποιος κάποτε τους είχε πονέσει και συνεχίζουν να ελπίζουν ότι υπάρχει εκεί έξω το alter ego τους
Σου δίνω κι ας με πληγώσεις, σου δίνω γιατί το αξίζεις όπως το αξίζουν όλοι οι άνθρωποι, σου δίνω γιατί το άδειασμα μου... με γεμίζει!

Δεν ξέρω πως μπορούν κάποιοι να μη δίνουν και να κρατούν ένα κομματάκι για τον εαυτό τους, δεν είμαι σε αυτή την κατηγορία. Εγώ τα δίνω όλα και δεν υπολογίζω τίποτα.
Δε μπορώ φυσικά να κατηγορίσω κανέναν, απλά επιλέγω στη ζωή μου να κρατάω αυτούς με τους οποίους έχω κοινά.

Ενας άντρας ή μια γυναίκα που είναι ερωτευμένος... κάνει τα πάντα... κάνει και τίποτα
Εξαρτάται απ το χαρακτήρα του

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:31, 21-01-10:

Πρώτη φορά στη ζωή μου ακούω ότι μπορεί κάποιος να προσφέρει απλώχερα την ψυχή του, το κορμί του, το μυαλό του, την καρδιά του και τα πάντα του επειδή είναι ανασφαλής!
Είναι ένα ενδεχόμενο που δεν σκέφτηκα ποτέ, δε μου πέρασε καν απ το μυαλό...
Οι ανασφαλείς άνθρωποι δε δίνουν... οι ανασφαλείς απλά φοβούνται
Ο ανασφαλής δίνει για να κρατήσει κάποιον, δίνει γιατί θέλει τόσο να πάρει που θεωρεί οτι το να δώσει είναι ο μόνος τρόπος, δίνει γιατί τον γεμίζει να δίνει, το είπες κι εσύ - αυτό δεν είναι ανασφάλεια;

Κατά τα άλλα ναι, υπάρχουν κι αυτοί που λες, που δίνουν γιατί δε φοβούνται μήπως πληγωθούν, δεν τους νοιάζει, ρισκάρουν.

Το θέμα είναι: συνήθως αυτός που τα δίνει όλα απωθεί τον άλλον - είναι νόμος της ψυχολογίας. Οπότε συνήθως είναι σίγουρο οτι αυτός που δίνει τα πάντα θα πληγωθεί.

Ενας άντρας ή μια γυναίκα που είναι ερωτευμένος... κάνει τα πάντα... κάνει και τίποτα
Εξαρτάται απ το χαρακτήρα του
Ποιο είναι το στοιχείο του χαρακτήρα τους που τους εμποδίζει να δώσουν τα πάντα;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:58, 21-01-10:

Ο ανασφαλής δίνει για να κρατήσει κάποιον, δίνει γιατί θέλει τόσο να πάρει που θεωρεί οτι το να δώσει είναι ο μόνος τρόπος, δίνει γιατί τον γεμίζει να δίνει, το είπες κι εσύ - αυτό δεν είναι ανασφάλεια;
Δε θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο μαζί σου
Δεν δίνεις για να κρατήσεις κάποιον. Δεν τον αγοράζεις. Δίνεις γιατί θέλεις να δώσεις όλα όσα έχεις μέσα σου. Γιατί θες να εισπράξει ο άλλος το μεγαλείο των αισθημάτων σου και μέσα απο αυτά να γίνει ευτυχισμένος για δικό του κέρδος, όχι για δικό σου.
Αν για παράδειγμα, αυτό που θα δώσεις σε κάποιον, είναι η "ελευθερία" του επειδή ξέρεις ότι αυτό θέλει, με ποιο τρόπο σε κάνει αυτό ανασφαλή?
Δίνω την ψυχή μου την ίδια για να είναι ο άλλος ευτυχισμένος. Το με ποιον τρόπο θα την δώσω δεν αλλάζει το γεγονός.
Δίνω τα πάντα, κάνω τα πάντα

Το θέμα είναι: συνήθως αυτός που τα δίνει όλα απωθεί τον άλλον - είναι νόμος της ψυχολογίας. Οπότε συνήθως είναι σίγουρο οτι αυτός που δίνει τα πάντα θα πληγωθεί.
Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιος νόμος στην ψυχολογία αλλά αν υπάρχει, σίγουρα προσωπικά τον καταρίπτω και προφανώς είμαι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Και είμαι σίγουρη ότι εκεί έξω υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα... άρα το μόνο που χρειάζεται είναι να βρούμε ο ένας τον άλλον
Αν και μεταξύ μας... (και ελπίζω να μην ακουστεί πολύ ψωνίστικο αυτό)... όσοι στο παρελθόν έφυγαν απ τη ζωή μου για χάρην αυτού του νόμου της ψυχολογίας... γύρισαν όλοι πίσω γονιπετής.
Πολύ αργά για δάκρυα Στέλλα though...

Ποιο είναι το στοιχείο του χαρακτήρα τους που τους εμποδίζει να δώσουν τα πάντα;
Φαντάζομαι ότι μπορεί να είναι πολλά και διάφορα
Από το πιο απλό ως το πιο πολύπλοκο...
Από φόβο, από κακά παιδικά χρόνια, από εγωισμό και παρτακισμό, από το γεγονός απο μόνο του ότι δεν ξέρουν να αγαπούν με αυτόν τον τρόπο.

Να εξηγούμαι για κάτι... Δεν είναι κακά όλα αυτά... είναι απλά διαφορετικά από μένα.
Άλλοι άνθρωποι, ζουν όλη τους τη ζωή με αυτό τον τρόπο
Κάποιοι άλλοι, δεν διανοούμαστε να ζήσουμε έτσι

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 13:58, 21-01-10:

Ο φόβος ότι το άλλο άτομο δεν θα ανταποδώσει; Το πέτυχα; Τι κερδίζω;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:04, 21-01-10:

Εξαρτάται ίσως κι από το είδος της ανασφάλειας...
Κάποιος που φοβάται τη μοναξιά, θα κάνει τα πάντα για να μην μείνει μόνος.
Κάποιος που φοβάται τον πόνο, θα κάνει τα πάντα για να μην πληγωθεί και ίσως προτιμήσει να μείνει μόνος.
Η πρώτη κατάσταση μπορεί να οδηγεί σε αλλεπάλληλες ανούσιες σχέσεις, ενώ η δεύτερη στην απόλυτη μοναξιά.

Ο ανασφαλής δεν μπορεί να προσφέρει την ψυχούλα του, διότι την κρατάει καλά κρυμμένη, ...ακόμη κι από τον ίδιο τον εαυτό του. Αυτό που προσφέρει είναι αυτό που πιστεύει ότι ο άλλος ζητάει από αυτόν, ακόμη κι αν δεν είναι αυτό που έχει μέσα του. Εάν γνώριζε ποιος πραγματικά είναι, θα ήξερε ότι μπορεί να δώσει αυτά που έχει μέσα του, χωρίς να χάσει το παραμικρό.

Ο ανασφαλής θα πει ένα "σ' αγαπώ" που δεν πιστεύει, θα ακούσει μουσική που δεν του αρέσει, θα ντυθεί με τον τρόπο που του ζητήθηκε, κ.α., μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει το σύντροφο. Αυτό θα του δημιουργεί εσωτερική πίεση, αλλά θυσιάζει την εσωτερική του ισορροπία, για να εξασφαλίσει κάτι από αυτά που φοβάται. (μοναξιά, πόνο κτλ).

Αυτός που αισθάνεται ασφαλής, μπορεί να πειραματιστεί με τον εαυτό του ευκολότερα. Μπορεί να αφεθεί να νιώσει αν αγαπά ή όχι και θα εκδηλώσει την αγάπη του όταν το νιώσει. Θα μοιραστεί τα ενδιαφέροντα του συντρόφου του και δεν θα φοβηθεί να δείξει ποια από αυτά τον ενδιαφέρουν (ακόμη κι αν ποτέ πριν δεν τον ενδιέφεραν) και ποια τον αφήνουν αδιάφορο.
Θα κάνει ακόμη και πράγματα που δεν αγαπά, για να ικανοποιήσει το σύντροφό του, μόνο που θα το κάνει εν γνώση του και χωρίς εσωτερική πίεση, αλλά ως προσφορά προς τη σχέση.
Κάτι που θα είναι δική του απόφαση.

Κάπως έτσι το φαντάζομαι, αν και είναι μόνο θεωρία κι αν το σκεφτώ παραπάνω μπορεί να ανακαλύψω πολλά κενά στο σκεπτικό μου.
Για να το σχηματοποιήσω, ο ανασφαλής κρύβεται πίσω από μια ασπίδα-φίλτρο που πάνω της γράφει τις φοβίες του και από μέσα της φιλτράρονται όλες του οι ενέργειες.
Ο ασφαλής, δεν έχει ανάγκη από ασπίδα. Γνωρίζει ότι είναι άτρωτος. Ότι ακόμη κι αν βληθεί, θα επιβιώσει και ίσως να γίνει και πιο δυνατός. Ότι ακόμη κι αν πέσει, θα σηκωθεί και θα συνεχίσει.
Και οι δύο δίνουν με κάποιο τρόπο μόνο που αναγκαστικά από την ασπίδα-φίλτρο του ανασφαλή φιλτράρεται και η προσφορά από το αγαπημένο πρόσωπο, για να φτάσει σ' αυτόν. Έτσι εισπράττει πολύ λιγότερα από αυτά που ίσως του προσφέρονται, αφού το φίλτρο του κρατάει έξω τα πιο δυνατά συναισθήματα που όμως φοβάται ότι μπορεί να τον πληγώσουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 21-01-10 στις 14:09. Αιτία: αλλαγή της λέξης κόσκινο με τη λέξη φίλτρο, ώστε να μην χάνεται το νόημα.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:41, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ο ανασφαλής θα πει ένα "σ' αγαπώ" που δεν πιστεύει, θα ακούσει μουσική που δεν του αρέσει, θα ντυθεί με τον τρόπο που του ζητήθηκε, κ.α., μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει το σύντροφο. Αυτό θα του δημιουργεί εσωτερική πίεση, αλλά θυσιάζει την εσωτερική του ισορροπία, για να εξασφαλίσει κάτι από αυτά που φοβάται. (μοναξιά, πόνο κτλ).
Αν πεις "σ'αγαπώ" και δεν το πιστεύεις φυσικά έχεις δίκιο, τότε είναι φόβος της μοναξιάς. Πολλοί όμως το έχουν πει και το εννοούν και το πιστεύουν, και επειδή το νοιώθουν αυτό το συναίσθημα απεριόριστο, γι'αυτό δέχονται την εσωτερική πίεση και ακόμα να χάσουν τον εαυτό τους. Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλά να το σέβεται αυτό ο άλλος για να μην θέσει σε κίνδυνο την ακεραιότητα του συντρόφου του. Μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει το σύντροφο, όχι όμως γιατί φοβάται ότι αν χωρίσουν θα μείνει μόνος, αλλά γιατί θα μείνει χωρίς εκείνον. 'Εχει μεγάλη διαφορά το βαθύ πνεύμα. Για απώλειες ανθρώπων μιλάμε, όχι για κούτσουρα. Φυσικό είναι να φοβάσαι περισσότερο το χωρισμό όταν αγαπάς απεριόριστα κάποιον άνθρωπο και το'χουν δείξει οι πράξεις σου.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:50, 21-01-10:

Μου θύμισες μια φράση από τον Ειρηνικό Πολεμιστή:

-If you don't get what you want, you suffer.
And even when you get exactly what you want, you still suffer,
because you realize you can't hold on to it forever...

Μπορείς να κάνεις τα πάντα για έναν άνθρωπο και να το σέβεται και να κάνει κι αυτός το ίδιο, αλλά παρ' όλ' αυτά να σας χωρίσει... ο θάνατος.

Ο φόβος της απώλειας πάντα υπάρχει. Και το μόνο φάρμακο είναι η ...στιγμή.

Παράθεση

kloyklos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kloyklos
Ο kloyklos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O kloyklos έγραψε στις 15:00, 21-01-10:

Eνα σωρο μακακίες τις οποίες μετανοιώνει μετα

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:03, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Είναι πουριτανός, δειλός και ψεύτης. Ομως φοβάται τη μοναξιά. Γι'αυτο και την θέλει, πραγματικά. Τώρα αν την αγαπάει αυτό μπορεί επίσης να ισχύει. Οι άνθρωποι αγαπάνε άλλους για διάφορους λόγους ο κάθε ένας. Σημασία έχει ο ρόλος για τον οποίο σε αγαπάει ο ρόλος , να είναι και ο ρόλος που αγαπάς εσύ να παίζεις.
Ξέχασες το ότι είναι μεγάλος χαλβάς.

Παράθεση

Loth

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loth
H Loth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H Loth έγραψε στις 00:12, 02-03-10:

... τι γίνεται όμως όταν πέσεις σε έναν άνδρα εσωστρεφή που δεν εκδηλώνει ομιλιτικά τα συναισθήματα του και ερωτεύτικε μια φορά στην ζωή του και πληγώθηκε?.. και του έρχεται η κατάλληλη κοπέλα γι αυτόν(κατ αυτόν) αλλά εκείνος επιμένει να μην λεέι ποσο του αραισει ακόμα και όταν εκείνη τον ρωτά... ( ναι με εφορμη τα παραπάνω είπα να κανω αυτην την ερώτηση - απορία που έχει και κάποια σχεση με την τορίνη μου σχέση)
εκεί τα σκαμπανεβάσματα έρχονται.. ενώ μπορεί να κάνει κάτι που να δείχνει έρωτα-συναίσθημα, όπως τρυφερές αγκαλιές κ.α αλλά από την άλλη να έχει και μια συμπεριφορά-χαρακτήρα που το αντικρούει::

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:41, 02-03-10:

αλλά εκείνος επιμένει να μην λεέι ποσο του αραισει ακόμα και όταν εκείνη τον ρωτά...
να έχει και μια συμπεριφορά-χαρακτήρα που το αντικρούει::
καταρχην να ρωτησω.. το προβλημα ειναι μονο στο οτι δεν εκφραζεται λεκτικα? του τυπου μου αρεσεις , σ'αγαπαω κλπ? ή
ειναι και αλλα θεματα συμπεριφορας-χαρακτηρα?

τα ρωταω γιατι για μενα αυτα τα δυο ειναι εντελως διαφορετικα. μπορει ο αλλος να μην σου λεει αυτολεξει σ'αγαπω ή μ'αρεσεις αλλα να στο δειχνει ή να στο λεει με διαφορετικο τροπο. τωρα αν ειναι μουγκος εντελως και τσιγγουνευεται να πει μια καλη κουβεντα ή κομπλιμεντο ή κατι γλυκο τελοσπαντων και ειναι μουντζουφλης προφασιζομενος παλιες κακες εμπειριες τοτε εχεις ενα θεματακι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Loth

Δραστήριο Μέλος

H Loth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H Loth έγραψε στις 13:25, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
καταρχην να ρωτησω.. το προβλημα ειναι μονο στο οτι δεν εκφραζεται λεκτικα? του τυπου μου αρεσεις , σ'αγαπαω κλπ? ή
ειναι και αλλα θεματα συμπεριφορας-χαρακτηρα?

τα ρωταω γιατι για μενα αυτα τα δυο ειναι εντελως διαφορετικα. μπορει ο αλλος να μην σου λεει αυτολεξει σ'αγαπω ή μ'αρεσεις αλλα να στο δειχνει ή να στο λεει με διαφορετικο τροπο. τωρα αν ειναι μουγκος εντελως και τσιγγουνευεται να πει μια καλη κουβεντα ή κομπλιμεντο ή κατι γλυκο τελοσπαντων και ειναι μουντζουφλης προφασιζομενος παλιες κακες εμπειριες τοτε εχεις ενα θεματακι..

όχι,είναι μια χαρά γελαστός, και λεέι και" ένα γλυκό λόγο" και έιναι και τρυφερός, απλά από μια συζητηση που είχαμε κάνει, στα 16 'εκανε μια σχέση με μια κοπέλα που ερωτέυτηκε(για 1 φορα)αλλά δεν προχώρησε και εκανε 1χρόνο να τη ξεπεράσει, η τελευταία του σχεση στα 18 κρατησε 3 χρόνια και όταν τον ρώτησα αν ήταν ερωτευμένος μου κάνει , όχι αλλά την νοιαζοταν και περνουσαν καλά .. απλά δεν ξέρω αν εχει καθόλου συναισθήματα ερωτικα(έστω κάτι)προς εμένα η απλά είναι 'ετσι επειδή περνάμε καλά... καποιες φορές νοιώθω σαν να θέλει να μου εκφράσει πράγματα αλλά δεν το κανει, 1..2 φορές που είπε κάτι και δεν ακουσα αφου το έιπε από μέσα του και ρώτησα -τι? κάνει: τίποτα ΄τίποτα..... γενικά είναι εσωστρεφή άτομο και δεν λέει πολλά.. αλλά και όταν τον ρωτησα 1.. 2 φορές δεν μου λεει... το κάνει διότι δεν θέλει να μαθω ότι απλά του αρέσω (και επέιδη του έχω πει 'οτι έγω θέλω την αγαπη και δεν θα μπορούσα να έιμαι με ένα άτομο 3χρόνια απλα επειδή περνάω καλα)και μην τον χωρήσω η γενικά υπαρξουν προβλήματα...; η του αρέσω πολύ αλλά φοβάται μην πληγωθεί και γενικά θελει να έχει το πανω χέρι και να κρατά το "μυστήριο "διότι ίσως πιστευει ότι έτσι έιναι καλύτερα.....
δεν του έχω πει αν έιμαι ερωτευμένη(αφου δεν με αφήνει και εκέινος με την συμπερηφορά του να αφεθώ)αλλα δείχνω ξεκάθαρα ότι μου αρέσει πάρα πολυ...( γενικά είναι διάφορα, αλλά δεν θέλω να σας "πρίξω"και να γράφω κατεβατά)

ΥΓ είναι 22.5

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:38, 02-03-10:

να κρατά το "μυστήριο "διότι ίσως πιστευει ότι έτσι έιναι καλύτερα.....
Τι μ@λ@κία είναι αυτή; Συγνώμη αλλά το ακούω δεύτερη φορά αυτές τις μέρες και εκνευρίζομαι. Είναι κάποια "γρίπη" που κυκλοφορεί στους νέους αυτή; Να το παίζουν κακοί και καλά για να κρατήσουν το μυστήριο; Δε βλέπουν οτι αυτό μόνο πληγώνει τον άλλον;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:31, 02-03-10:

Γιατι δεν κανεις ενα πειραματακι να δεις αν ψιλοαδιαφορησεις, αν θα ξανοιχτει?
Ξερω ξερω κακο πραμα τα πειραματα.... αλλα μερικες ενεσουλες τυπου -ξυπνα εδω ειμαι και περιμενω εναν γλυκο λογο- συνηθως εχουν καλα αποτελεσματα. Κι οπως τα περιγραφεις, δεν παει ασχημα η σχεση, επιφυλακτικος μου φαινεται και καχυποπτος απο τα προηγουμενα. Μερικοι ανθρωποι για να ''ξυπνησουν'' θελουν λιγακι σπρωξιμο, ειτε με το να φερεις καμια λαμπα στο κεφαλι, ειτε με το να δρασεις ετσι ωστε να τους αφυπνισεις, ειτε με τους να μιλησεις απλα, ωραια, σωστα, λιγο τσιτωμα δηλαδη.
Το δεδομενο γενικα δεν αρεσει..

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:47, 02-03-10:

Εγώ πάλι έχω ζήσει το ανάποδο. Το συνεχές "σ'αγαπάω" του άλλου -που εγώ φοβόμουν να το πω γιατί δεν πίστευα πια στα πράγματα που κρατάνε για πάντα- με έκανε να πιστέψω ξανά... όχι οι εκβιασμοί και τα πείσματα.
Αλλά όλοι δεν είμαστε ίδιοι.

Παράθεση

Loth

Δραστήριο Μέλος

H Loth έγραψε στις 14:48, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ξερω ξερω κακο πραμα τα πειραματα.... αλλα μερικες ενεσουλες τυπου -ξυπνα εδω ειμαι και περιμενω εναν γλυκο λογο- συνηθως εχουν καλα αποτελεσματα. Κι οπως τα περιγραφεις, δεν παει ασχημα η σχεση, επιφυλακτικος μου φαινεται και καχυποπτος απο τα προηγουμενα. Μερικοι ανθρωποι για να ''ξυπνησουν'' θελουν λιγακι σπρωξιμο, ειτε με το να φερεις καμια λαμπα στο κεφαλι, ειτε με το να δρασεις ετσι ωστε να τους αφυπνισεις, ειτε με τους να μιλησεις απλα, ωραια, σωστα, λιγο τσιτωμα δηλαδη.
ναι.. έχεις ένα δίκιο.. όταν δεν κάνω κάτι έγω.. τον βλέπεις και αρχίζει εκείνοςαλλά να μιλήσει έιναι καπως αδύνατο νομιζω... να το δείξει όμως ίσως

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:15, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Εγώ πάλι έχω ζήσει το ανάποδο. Το συνεχές "σ'αγαπάω" του άλλου -που εγώ φοβόμουν να το πω γιατί δεν πίστευα πια στα πράγματα που κρατάνε για πάντα- με έκανε να πιστέψω ξανά... όχι οι εκβιασμοί και τα πείσματα.
Αλλά όλοι δεν είμαστε ίδιοι.
Εξαρταται οπως λες τον αθρωπο, ναι. Ειναι μερικοι τυποι ανθρωπων που δεν αντιδρουν διαφορετικα.
Τα πεισματα μερικες φορες εχουν νοστιμαδα. Το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται και ο παπας.
Στην προκειμενη ειναι νεο παλικαρι το παιδι, ακομα δεν εχει ζυμωθει και ισως χρειαζεται καποιο σπρωξιμο. Ο τροπος διαφερει απο τον ενα στον αλλο.

Αρχική Δημοσίευση από Νεφελη
ναι.. έχεις ένα δίκιο.. όταν δεν κάνω κάτι έγω.. τον βλέπεις και αρχίζει εκείνοςαλλά να μιλήσει έιναι καπως αδύνατο νομιζω... να το δείξει όμως ίσως
ο καθενας εχει τα κουμπια του και τον τροπο του. Τον φιλο σου τον ξερεις καλυτερα απο εμας. Εσυ δηλαδη προσπαθησε να δεις τι ειναι αυτο που θα του τραβηξει την προσοχη και το κυριοτερο νομιζω να ανακαλυψεις αν ειναι εσωστρεφης γενικα σα χαρακτηρας ή ειναι μονο σε ερωτικα ζητηματα, που σημαινει πως αν βρεις τα κουμπια του χρονο με τον χρονο θα τον ξεκλειδωσεις. Αν ειναι γενικα, λιγα μπορεις να κανεις, απλως θα τον αποδεχτεις εφοσον τον θελεις, οι χαρακτηρες δεν αλλαζουν ευκολα, αλλα οι συμπεριφορες. Δε νομιζω να ειναι ανησυχητικο, δες το σα παιχνιδακι ανακαλυψης της σχεσης σου.
Αυτο ειναι κι ενα σταδιο απολυτα φυσιολογικο που συμβαινει σε ολες τις σχεσεις στις αρχες μεχρι να μαθεις τον αλλο(που στην πραγματικοτητα δεν τον μαθαινεις εξ ολοκληρου) αλλα καποια βασικα ταχεις κατα νου.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 16:46, 02-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
εισαι πολυ ομορφη με το...εχεμ... μεικ απ που απλα καλυπτει τα χαρακτηριστικα σου και σε κανει σα παλιατσο.
(καλος λογος)

Παράθεση

Loth

Δραστήριο Μέλος

H Loth έγραψε στις 22:11, 02-03-10:

ευχαριστώ για την βοήθειά σας

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:43, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας
εισαι πολυ ομορφη με το...εχεμ... μεικ απ που απλα καλυπτει τα χαρακτηριστικα σου και σε κανει σα παλιατσο.
(καλος λογος)
Μπαρδον?
Ατιμε ανδρα, αν δεν ηταν οι παλιατσοι, μαυρο δακρυ θαριχνες!

Σε ευχαριστω που με λες ομορφη. Ειμαι και χωρις μακιγιαζ παντως!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 03-03-10 στις 01:54. Αιτία: roll eyes, εχει σασπενς η αναμονη..:P
Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 15:28, 05-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από kloyklos
Eνα σωρο μακακίες τις οποίες μετανοιώνει μετα
το ιδιο συβαινει και με την γυναικα οταν ειναι ερωτευμενη φυσικα ειναι πολυ γενικο παντα αυτο συμβαινει στο τελος το μετανιωνεις!!!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:35, 05-03-10:

παντα αυτο συμβαινει στο τελος το μετανιωνεις!!!
Όχι πάντα. Αν μετανιώνεις πάντα για τις επιλογές σου τότε πας κόντρα μόνο στον εαυτό σου.

Είναι ωραία τα πράγματα που κάνουμε όταν αγαπάμε. Μπορεί εκ των υστέρων να τα θυμόμαστε και να γελάμε, αλλά η θύμησή τους πάντα θα μας θυμίζει μια ευτυχισμένη περίοδο της ζωής μας - αυτή που ήμασταν ερωτευμένοι.

Παράθεση

Audit01 (ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Audit01
Ο ΣΚΟΡΠΙΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O Audit01 έγραψε στις 15:58, 05-03-10:

Μπααααα ;;
Υπαρχει πραγματικος ερωτας με διαρκεια στις μερες μας ;;
Μαλλον προκειται για σπανιο φαινομενο...

Τελοσπαντων οταν καποιος νιωθει "ερωτευμενος" κανει βλακειες οπως και η γυναικα συνηθως κανει το ιδιο

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 01:25, 06-03-10:

ελα μωρε χαλαρωστε... σιγα η ζωη δεν ειναι μονο ασπρο, μαυρο, εξυπναδα, βλακεια.. ειναι στιγμες και εμπειριες που συνθετουν το παζλ μας..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 17:08, 28-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy

Και θα συμφωνήσω με buggs. Ο μόνος λόγος που την ήθελε ήταν για να μην είναι μόνος..
τελικά εγώ από το εναρκτήριο ποστ υποψιάζομαι πολλά αρνητικά αυτού του τύπου - αλλά ποτέ δεν κατάλαβα πώς εξάγεται το συμπέρασμα γιατί ο μόνος λόγος που την θέλει , είναι για να μην είναι μόνος

π.χ. δεν είχε κανένας κανέναν φίλο-γαιδούρι που πάντα αργούσε στα ραντεβού 40 λεπτά και σήμαινε απλά ότι ήταν αναίσθητος , απρογραμμάτιστος κ.λ.π. αλλά ένιωθε συγχρόνως πραγματικά καλός σας φίλος ;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους