Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:21, 30-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
βρε ειναι που δεν σου τυχε να καθεσαι και να σου λεει ο αλλος θελω φρουτο και να μην πηγαινει να παρει μονος, θελω νερο και να μην πηγαινει να παρει, θελω τοστ... και ενα λεπτο πριν μπεις σπιτι ολα αυτα τα εκανε μια χαρα μονος...

το λαθος γινεται στις αρχες μιας σχεσης που εμεις οι γυναικες για λογους εντυπωσιασμου θες, για λογους βλακειας θες, για λογους κοινωνικους τρεχουμε σαν τα σκυλακια να τα κανουμε ολα, και να υπηρετουμε τον πασα. αμα συνηθισεις τον αλλο σε μια κατασταση μετα ειναι λογικο να μην του καλοφανει αν του το κοψεις αποτομα.
Ελεος... Τετοια κανετε... Και μετα παραπονιεστε... Εγω τους λογους, βλακειας θα τους ελεγα...

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
στο σπιτι ενος πολυ καλου μου φιλου, τον βοηθουσα με τις δουλειες, μαλιστα στη γιορτη του που περιμενε κοσμο, επειδη δεν ειχε καθαρισει το σπιτι σωστα, πηγα αρκετη ωρα πριν και του το καθαρισα εγω. μαλιστα την επομενη, επειδη κοιμηθηκα εκει και εκεινος ελειπε στη σχολη οταν ξυπνησα, του το καθαρισα απο το χαλι της προηγουμενης νυχτας.

ειμαι θυμα?
Ε, δες... Και λιγο θυμα εισαι... Αλλα εξαρταται κι απο τον φιλο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:34, 30-10-10:

ειμαι θυμα?
οχι,,καλος ανθρωπος-γυναικα..
που φτασαμε..να θεωρουμε θυμα οποιον βοηθαει τους αλλους..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:00, 30-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
στο σπιτι ενος πολυ καλου μου φιλου, τον βοηθουσα με τις δουλειες, μαλιστα στη γιορτη του που περιμενε κοσμο, επειδη δεν ειχε καθαρισει το σπιτι σωστα, πηγα αρκετη ωρα πριν και του το καθαρισα εγω. μαλιστα την επομενη, επειδη κοιμηθηκα εκει και εκεινος ελειπε στη σχολη οταν ξυπνησα, του το καθαρισα απο το χαλι της προηγουμενης νυχτας.

ειμαι θυμα?
οχι αυτο ειναι αλλο. το να βοηθησεις ενα φιλο καποια στιγμη δεν σε κανει θυμα, φτανει να το εκτιμα.
το να εισαι μεσα σ'ενα σπιτι ομως και ο αλλος να σου λεει θελω νερο, θελω φρουτο, ανοιξε το παραθυρο, βαλε τραπεζι, πλυνε τα πιατα λες και εισαι καμια δουλαρα του ε τοτε ναι ΘΥΜΑ λεγεται αυτο.. τα χω περασει και ξερω, και απο θεμα συγκατοικου φοιτητρια και σε σχεση γιαυτο σου λεω.. το λαθος ειναι απο την αρχη να μην καλομαθαινεις τον αλλο και μετα αντι να το εκτιμα κιολας σου δινει και ενα ευχαριστω που φασκελωνεσαι οσο ζεις..

τιπ προς ολες τι γυναικες. οσο πιο πολλα λεμε οτι ξερουμε να κανουμε τοσο το χειροτερο. οσο πιο αχρειστες ειμεθα για τα ματια των αλλων τοσο το καλυτερο, γιατι δεν καταφερα ακομα να λεω ΔΕΝ ΞΕΡΩ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ακομα να το καταλαβω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mcstefan7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mcstefan7
Ο Mcstefan7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O Mcstefan7 Tigers GATE 6 FANS έγραψε στις 08:41, 01-11-10:

οχι αυτο ειναι αλλο. το να βοηθησεις ενα φιλο καποια στιγμη δεν σε κανει θυμα, φτανει να το εκτιμα.
το να εισαι μεσα σ'ενα σπιτι ομως και ο αλλος να σου λεει θελω νερο, θελω φρουτο, ανοιξε το παραθυρο, βαλε τραπεζι, πλυνε τα πιατα λες και εισαι καμια δουλαρα του ε τοτε ναι ΘΥΜΑ λεγεται αυτο.. τα χω περασει και ξερω, και απο θεμα συγκατοικου φοιτητρια και σε σχεση γιαυτο σου λεω.. το λαθος ειναι απο την αρχη να μην καλομαθαινεις τον αλλο και μετα αντι να το εκτιμα κιολας σου δινει και ενα ευχαριστω που φασκελωνεσαι οσο ζεις..

τιπ προς ολες τι γυναικες. οσο πιο πολλα λεμε οτι ξερουμε να κανουμε τοσο το χειροτερο. οσο πιο αχρειστες ειμεθα για τα ματια των αλλων τοσο το καλυτερο, γιατι δεν καταφερα ακομα να λεω ΔΕΝ ΞΕΡΩ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ακομα να το καταλαβω.
Θέμα ατόμου είναι πιο πολύ...Το καλύτερο είναι να μοιραστούν οι δουλειές και να κάνει ο καθένας οτι είναι πιο αποδοτικός...πχ ο ενασς μαγειρεύει η άλλη σκουπίζει...Έτσι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι και δεν κουράζεται κανείς ή εκμεταλεύεται τον άλλον...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:01, 03-11-10:

Αυτό δεν είναι λύση ουσιαστική. Μπορείς να λες "θέλεις να σου δείξω να το κάνεις γιατί, δόξα τω Θεώ, εχω αρκετές δικές μου δουλειές να τελειώσω". Γιατί να πρέπει να δείχνουμε ανίκανες όταν δεν είμαστε? Ο άλλος ας προσπαθήσει να γίνει ικανός.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 23:03, 03-11-10:

θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα απλα απο προσωπικη εμπειρια και απο φιλες θα σου πω οτι δυστυχως καποιοι αντρες αρνουνται γενικοτερα να κανουν ακομα και πραγματα που ξερουν και μπορουν. εχω φιλη μου που μου λεει προτιμω να τα κανω εγω γιατι οποτε του πω να κανει κατι εκτος του οτι θα κανει δυο βδομαδες να το κανει θα το κανει και χαλια στο τελος. ετσι προτιμω να τα κανω ολα εγω για να μην σπαζουν και τα νευρα μου κιολας απο πανω.

ειναι θεμα χαρακτηρα. οταν ο αλλος εχει κατανοηση γενικοτερα θα βοηθησει και στο σπιτι και θα κανει οτι μπορει. αν δεν εχει κατανοηση σαν ανθρωπος και ειναι της σχολης των πασαδων τοτε κατσε να βγαλεις ακρη με τετοια ατομα. δεν βγαζεις.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:52, 04-11-10:

εχω φιλη μου που μου λεει προτιμω να τα κανω εγω γιατι οποτε του πω να κανει κατι εκτος του οτι θα κανει δυο βδομαδες να το κανει θα το κανει και χαλια στο τελος. ετσι προτιμω να τα κανω ολα εγω για να μην σπαζουν και τα νευρα μου κιολας απο πανω.
Πες στη φίλη σου ότι με κάθε χρόνο που θα προστίθεται οι δουλειές πάντα θα αυξάνονται, ποτέ δεν θα μειώνονται, και πάντα θα τις κάνει εκείνη αν δεν αποδεχτεί ότι πρέπει και ο άλλος να αναλάβει κάποια πράγματα και ΟΠΩΣ τα κάνει. Όταν θα είναι δικές του δουλειές στο τέλος θα τις κάνει καλά.
ειναι θεμα χαρακτηρα. οταν ο αλλος εχει κατανοηση γενικοτερα θα βοηθησει και στο σπιτι και θα κανει οτι μπορει. αν δεν εχει κατανοηση σαν ανθρωπος και ειναι της σχολης των πασαδων τοτε κατσε να βγαλεις ακρη με τετοια ατομα. δεν βγαζεις.
Το θέμα είναι τι θες έναν άνθρωπο χωρίς κατανόηση? Αν αφήσουμε στην άκρη ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ που είναι σημαντικότατο στοιχείο, όταν δεν υπάρχει ούτε κατανόηση τελικά που είναι η αγάπη?

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:17, 04-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Το θέμα είναι τι θες έναν άνθρωπο χωρίς κατανόηση? Αν αφήσουμε στην άκρη ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ που είναι σημαντικότατο στοιχείο, όταν δεν υπάρχει ούτε κατανόηση τελικά που είναι η αγάπη?
Ξέρεις τι? Μπαίνουν διάφορες παράμετροι στη μέση.
Έχω στο μυαλό μου ένα συγκεκριμένο φίλο μου που είναι "τίγκα" στην κατανόηση αλλά η μανούλα του [αααχ αυτές οι αγορομάνες!!!] τον έχει κάνει πραγματικά ...άχρηστο και επειδή τον έχω δει και στο πατρικό του (είναι παλιός συμμαθητής και γνωριζόμαστε από πιτσιρίκια) ακόμα και σήμερα που έχει φτάσει 30 χρονών παθαίνω "εγκεφαλικό" στις διακοπές μιας και η μαμά του τον γαλουχεί με τρόπο που θέλω να τη...χτυπήσω!
Και εξηγούμαι:
Το παιδί μένει μόνο του εδώ στην Αθήνα και όλα τα χρόνια που ήταν μόνος του ερχόταν μια γυναίκα και τον ...ξεβρώμιζε 2 φορές την εβδομάδα. Τώρα το έχουμε γυρίσει στη 1 φορά τη βδομάδα. Η κοπέλα του τον έχει...στρώσει σχετικά (πρακτικά μένουν μαζί πλέον αν και όχι "επίσημα") οπότε έχει μάθει να κάνει ...στοιχειώδεις δουλειές όπως
-αν τα ρούχα έχουν μπει στο πλυντήριο (διαφορετικά θα είχαμε θρηνίσει όοοολα τα άσπρα!) ξέρει -ανάλογα με το αν είναι χρωματιστά ή όχι- να βάλει απορυπαντικό και το πλυντήριο μπροστά. Τελευταία τα απλώνει κιόλας!
-τα πιάτα ξεπλένονται πριν τα παρατήσει στο νεροχύτη και όταν μιλάμε για "εύκολα" όπως πιάτα και ποτήρια τα πλένει κιόλας!
-έχει...εκπαιδευτεί να μην πετά ρούχα δεξιά και αριστερά, να αδειάζει τασάκια κτλ κτλ.
Όλα αυτά με ... άπειρη υπομονή από την κοπέλα τους και επειδή και ο ίδιος έχει κατανόηση, μιας και πριν από αυτήν την κοπέλα δεν έκανε...απολύτως τπτ.

Και γυρνάμε στο πατρικό... Και η αγαπητή μανούλα ότι έχει κάνει η κοπέλα του το διαγράφει σε μια στιγμή. Και όταν λέω το διαγράφει εννοώ ότι αν πχ. σηκωθεί από το μεσημεριανό φαγητό και πάει να ..μαζέψει το πιάτο του να το πάει στο νεροχύτη (Ω τι δυσκολία!) η μανούλα παθαίνει παράκρουση που ο ... πασάς της κάνει τέτοιες γυναικείες δουλειές. Με την κοπέλα του υπάρχει ...ακύρηχτος πόλεμος μιας και η ... τεμπέλα αντί να κάθεται να τα κάνει μόνη της του έμαθε να ...ξεχωρίζει τις..μάυρες κάλτσες από τα λευκά σώβρακα ξέρω γω!!
Φαντάζομαι ότι άμα του μάθει να μαγειρεύει (καμιά μακαρονάδα μην φανταστείτε!) την αγαπημένη μανούλα μπορεί και να τη χάσουμε από ανακοπή καρδιάς που η μέγαιρα η γκόμενα τον έχει βάλει στο βρακί της ... "μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις!!"

Και όπως καταλαβαίνετε κάθε φορά που γυρνάει από διακοπές από τα 5 βήματα που έχει προχωρήσει έχει χάσει τα 4... (γιατί φυσικά ποιός δεν ..βολεύεται να τον υπηρετούν!?!?!? )

Δεν είναι θέμα κατανόησης μονάχα...

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 12:56, 04-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Δεν είναι θέμα κατανόησης μονάχα...
Όχι λοιπόν είναι και θέμα απογαλακτισμού λοιπόν. Αν δεν καταλάβει αυτό το παιδί ότι η μάνα του κατά έναν τρόπο το ευνουχίζει και στην ουσία προσπαθεί να τον κρατήσει "μη ανεξάρτητο" και κάτω από τις δικές τις φόρμουλες ζωής δεν πρόκειται να λυθεί αυτό. Όμως όταν βλέπεις κατανόηση ελπίζεις ότι κάποτε θα καταλάβει πραγματικά ο άλλος. Αν σε βλέπει να σκίζεσαι και το θεωρεί δουλειά σου δεν υπάρχει καν ελπίδα ή αγάπη.
Είναι πολύ αστείο γιατί τα αγόρια επειδή πολλές φορές "δικαιούνται" κατά την γνώμη των γονιών τους τα πάντα δεν αναγκάζονται να "σπάσουν αυγά" για τίποτα οπότε απογαλακτίζονται πιο δύσκολα από τα κορίτσια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 13:39, 04-11-10:

Παιδιά το θέμα της προσωπικής αυτοσυντήρησης (π.χ. πλύσιμο ρούχων, πλύσιμο πιάτων, ξεσκόνισμα, καθάρισμα δωματίου ή γραφείου, τακτοποίηση αντικειμένων,...κτλ) δεν έχει να κάνει με το φύλο. Νομίζω ότι ανεξαρτήτως φύλου, το να ξέρει κάποιος ή κάποια βασικά πράγματα αυτοσυντήρησης είναι δείγμα πολιτισμένου ανθρώπου, ανεξαρτήτως πτυχίων και παπλωμάτων. Σε όλες τις φάσεις της ζωής μας, δεν θα είμαστε πάντα με συντροφιά αλλά και πάλι, ο άνθρωπος με τον οποίο μοιράζουμε την ζωή μας, δεν είναι δούλος-α. Θα τύχουν και στιγμές που θα ζούμε για κάποιο διάστημα μόνοι μας.

Εντάξει, εντός επιτρεπτών ορίων αν υπάρχει κάποιες φορές φόρτος εργασίας, λογικό είναι να υπάρχει μια κατανόηση και μια αμοιβαία βοήθεια. Ένα σπίτι δεν φέρνεται εις πέρας, μόνο με την συνδρομή ενός ατόμου...ειδικά αν υπάρχουν και παιδιά, γατιά, σκυλιά,...κτλ.

Προσωπικά, ας φοιτώ και μένω με τους γονείς μου, έχω μάθει να αυτοσυντηρούμαι και να αυτοεξυπηρετούμαι. Εκ φύσεως δεν βλέπω τους γονείς μου σαν δούλους δικούς μου. Βοηθάω και εγώ από την πλευρά μου όσο μπορώ και ειδικότερα θέματα που αφορούν εμένα τα διεκπεραιώνω εγώ. Δεν περιμένω από την μαμά να πλύνει το τζιν για το Πανεπιστήμιο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 17:08, 22-02-11:

κατα την γνωμη μου οι δουλειες του σπιτιου πρεπει να μοιραζονται...αλλα οκ συμφωνω οτι υπαρχουν καποιες σουλειες που ειναι καθαρα γυναικιες...οπως το σιδερωμα το απλωμα των ρουχων κλπ και δουλειες που ειναι καθαπα αντρικεις οπως το κουρεμα του γκαζον, αμα ειναι απλα τα υδραυλικα και τα ηλεκρολογικα του σπιτιου κλπ!
αλλα κατα τα αλλα ολα πρεπει να ειναι κοινα!
γιατι ουτε εμεις ειμαστε οι δουλαρες του σπιτιου αλλα ουτε εκεινοι ο μπομπ ο μαστορας!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:21, 22-02-11:

Τι καθιστά το σιδέρωμα των ρούχων πιο γυναικεία δουλειά από πχ το πλύσιμο των πιάτων, ποτέ δεν κατάλαβα.

Το κούρεμα του γκαζόν πάει στο καλό, ίσως απαιτεί μυική δύναμη (δεν το έχω κάνει ποτέ).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 18:19, 22-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από kate! =]
κατα την γνωμη μου οι δουλειες του σπιτιου πρεπει να μοιραζονται...αλλα οκ συμφωνω οτι υπαρχουν καποιες σουλειες που ειναι καθαρα γυναικιες...οπως το σιδερωμα το απλωμα των ρουχων κλπ και δουλειες που ειναι καθαπα αντρικεις οπως το κουρεμα του γκαζον, αμα ειναι απλα τα υδραυλικα και τα ηλεκρολογικα του σπιτιου κλπ!
αλλα κατα τα αλλα ολα πρεπει να ειναι κοινα!
γιατι ουτε εμεις ειμαστε οι δουλαρες του σπιτιου αλλα ουτε εκεινοι ο μπομπ ο μαστορας!!
Θα επικεντρωθω περισσοτερο στη σημαντικοτερη απ'τις δουλεις που αναφερεις. Δηλαδη στο κουρεμα του γκαζον. Νομιζω πως ειναι απαραδεκτο να συντηρείται ακομη και σημερα το στερεοτυπο αντρας=κουρεμα του γκαζον. Επισυναπτω υλικο γιατι η ανατροπη αυτου του στερεοτυπου θα μπορουσε να εξελιχθει σε κατι αρκετα ενδιαφερον:

Ωστοσο, αν δεν συγκινείται ο γυναικειος πλυθησμος με την αγγαρεια την οποια μας εχει προσαψει χωρις κανενα τεκμηριο, μην σας παιρνει απο κατω.

Οι αντρες δεν ειναι "ηλιθιοι" οπως υποστηριζουν οι περισσοτερες γυναικες! Εδω ειναι μερικες ιδεες που θα μετατρεψουν το κουρεμα του γκαζον σε μια ευχαριστη διαδικασια.

Ευτυχως υπαρχουν και τα παιδια..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 19:01, 22-02-11:

Η πεθερά θα τις κάνει, και οι δύο μαζί μάλιστα, για να μην μας πρήζουν τα ούμπαλα και να έχουν και κάτι να κάνουν ανάμεσα στο κουτσομπολιό και το πρήξιμο των νεονύμφων.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:03, 22-02-11:

Μαζί σου, αλλά τότε ανακύπτει το θέμα τι θα κάνουν οι πεθεροί. Προφανώς πρέπει να κάνουν από 25% ο καθένας.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:23, 22-02-11:

εγώ μια απορία έχω ρε παιδιά...
Ποιός στον άνεμο έχει γκαζόν στο σπίτι του που να αποτελεί και "δουλειά σπιτιού" που να αξίζει να αναφερθεί ως "αυτό πρέπει να το κάνει ο/η..."?
(όποιος έχει, αν είναι γύρω στα 30 παρακαλώ ας στείλει ένα πμ να τον έχουμε υπόψη μας )

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:38, 22-02-11:

(όποιος έχει, αν είναι γύρω στα 30 παρακαλώ ας στείλει ένα πμ να τον έχουμε υπόψη μας )
Θα προτιμηθούν αυτοί που καθαρίζουν και την πισίνα...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 20:10, 22-02-11:

εγώ μια απορία έχω ρε παιδιά...
Ποιός στον άνεμο έχει γκαζόν στο σπίτι του που να αποτελεί και "δουλειά σπιτιού" που να αξίζει να αναφερθεί ως "αυτό πρέπει να το κάνει ο/η..."?
Ελα ρε, εδω στην Πανορμου ολο σπιτια με γκαζον ειναι..

Παράθεση

Jo_ (Elizabeth Blackburn)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jo_
H Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Jo_ έγραψε στις 16:35, 29-04-11:

Λοιπόν, οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται πάει και τελείωσε! Και μην διαβάσω κανέναν να λέει ότι αυτά είναι για τις γυναίκες και οι γυναίκες πρέπει να κάθονται στο σπίτι να μεγαλώνουν τα παιδιά..!

Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 16:41, 29-04-11:

Το πιο δίκαιο είναι να μοιράζονται και οι 2 σύζυγοι τις δουλειές του σπιτιού. δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται ρομαντικό να λέει ο άντρας στη γυναίκα του -αγάπη μου! που έβαλες τη σφουγγαρίστρα;;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:42, 29-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Jo_
Λοιπόν, οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται πάει και τελείωσε! Και μην διαβάσω κανέναν να λέει ότι αυτά είναι για τις γυναίκες και οι γυναίκες πρέπει να κάθονται στο σπίτι να μεγαλώνουν τα παιδιά..!
αυτά είναι για τις γυναίκες και οι γυναίκες πρέπει να κάθονται στο σπίτι να μεγαλώνουν τα παιδιά..!

Αρχική Δημοσίευση από ShatteredIce
Το πιο δίκαιο είναι να μοιράζονται και οι 2 σύζυγοι τις δουλειές του σπιτιού. δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται ρομαντικό να λέει ο άντρας στη γυναίκα του -αγάπη μου! που έβαλες τη σφουγγαρίστρα;;
Οπώς την βρίσκει κανείς...

Κι έχω μια σφουγγαρίστρα, όνειρο....

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 17:49, 29-04-11:

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;
Ο άνδρας.
Ακόμα καλύτερα, η μάνα του.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:07, 29-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Ο άνδρας.
Ακόμα καλύτερα, η μάνα του.
Αυτό ξαναπές το, όταν θα σου κατσικωθεί καμιά πεθερά στο σπίτι...

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 10:00, 21-05-11:

Η θα μοιραστούν η θα τις κάνει όλες ο αντρας!!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:38, 21-05-11:

βοηθαει ο ανδρας αλλα με οργανωση της γυναικας..

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 13:13, 26-05-11:

Όταν μένουμε μαζί,μοιράζουμε τις δουλειές του σπιτιού.
Συνήθως εγω καθαρίζω και τακτοποιώ ενώ εκείνος μαγειρεύει.
Δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα γινόταν αν τα κάναμε αντίθετα
Πάντως έχουμε βρεί τις ισορροπίες μας και μοιράζοντας τις δουλειές μας μένει περισσότερος χρόνος για εμάς και είμαστε και οι 2 πιο ξεκούραστοι.

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 13:44, 26-05-11:

Όλες λέμε ότι θα μοιραζόμαστε τις δουλειές με τους μελλοντικούς συντρόφους μας αλλά ποια καταφέρνει να το κάνει πράξη?

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:07, 26-05-11:

Το χειρότερό μου, μα το χειροτερότερό μου,(και το δικό του χειροτερότερο) είναι να πρέπει να κάνω μια δουλειά μαζί με τον άντρα μου................................. Κρόσια τα νεύρα μου-του!!!!!
Αυτός είναι λεπτολόγος και παίρνει μοιρογνωμόνιο και υποδεκάμετρο για να υπολογίσει και την παραμικρή κίνηση, εγώ είμαι χύμα στο κύμα, και σπάει ο ένας τα νεύρα του άλλου...
Έχει αναλάβει το σούπερ μάρκετ που του αρέσει κιόλας, και that's it! Εγώ δεν πάω ποτέ μαζί του, γιατί πάλι υπάρχει ασυμφωνία! Εκείνος κάνει σύγκριση σε όλα τα προϊόντα που υπάρχουν στο ράφι, τιμή-γραμμάρια-αν έχουν κάποια προσφορά, ημερομηνία λήξης, χώρα προέλευσης προϊόντος κτλ,κτλ, εγώ θέλω να αρπάζω γρήγορα το προΪόν και άντε γεια!

Πάντως ακόμα και το σούπερ που κάνει , είναι διευκόλυνση!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:10, 26-05-11:

Εκείνος κάνει σύγκριση σε όλα τα προϊόντα που υπάρχουν στο ράφι, τιμή-γραμμάρια-αν έχουν κάποια προσφορά, ημερομηνία λήξης, χώρα προέλευσης προϊόντος κτλ,κτλ
ε,τι?
μισες δουλειες?

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 14:59, 26-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Πάντως ακόμα και το σούπερ που κάνει , είναι διευκόλυνση!
Δεν θα ήθελες να σε βοηθάει παραπάνω δηλαδή?

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 18:39, 26-06-11:

Φυσικά η γυναίκα!!!

-Δεν έχει λέει ο "πασάς" σημασία που δουλεύεις γιατί αυτά που παίρνεις δε λύνουν το πρόβλημα!!!

Τι άλλο λέει ο "πασάς":

-Αν δε μπορείς να συνδυάσεις δουλειά και οικογένεια( 2 παιδιά)......παράτα τη δουλειά!!!

-Δεν έχει σημασία που είσαι τέλεια στη δουλειά σου γιατί στο σπίτι.............δεν ξεσκόνισες!!!

-Όταν βγάλεις όσα βγάζω, έλα να τα πούμε!!!

-Προχθές μάζεψα τα πιάτα από το τραπέζι, τι άλλο θές??????????????

-Δε σε υποχρεώνει κανείς να δουλεύεις, γιατί γκρινιάζεις?

Και άλλα πολλά "πετυχημένα" ξεφουρνίζει για να "του κάνεις την τιμή" να συνεχίσεις να δουλεύεις!!!

Όταν αυτή η κατάσταση στο σπίτι συνδυάστηκε με εξωφρενικές καταστάσεις στη δουλειά, εγκατέλειψα (κατόπιν προτροπής του) τη δουλειά!!!

Συνεχίζει να γκρινιάζει για το κάθε τι αλλά τουλάχιστον έχω μόνο τις δουλειές του σπιτιού!!!

Η δουλεία μου μου λείπει πολύ και κρατάω ως θησαυρό την επιβεβαίωση που έπαιρνα μέσα απ΄αυτή!!!!

Ο "πασάς" εμμέσως διατυπώνει προσδοκία να βρώ κάτι άλλο.......Αλλά δεν θα την πατήσω!!!

Αν θέλει να ξαναβγώ στην αγορά εργασίας να μου το ζητήσει, για να κάνω και ΄γω τις αντίστοιχες "διαπραγματεύσεις"!!!!!

Η πορεία θα δείξει!!!!

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 18:50, 26-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από ShatteredIce
και άμα έχεις πολύ καιρό να σφουγγαρίσεις , γιατί όλο το ξέχναγες
πού να δεις τι ρομαντική απάντηση δίνει η γυναίκα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

λιλ αιθεροβάμων

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη λιλ αιθεροβάμων
H λιλ αιθεροβάμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H λιλ αιθεροβάμων Πετάω..! έγραψε στις 02:11, 19-07-11:

Αναλόγως... Αν εγώ έχω μένω σπίτι και ο άντρας μου δουλέυει και έρχεται το μεσημέρι κουρασμένος, δεν θα τον βάλω να κάνει δουλειές τον άνθρωπο! Αν χρειαστώ κάτι θα του το ζητήσω βέβαια και θα με βοηθήσει. Αλλά πιστέυω οτι τα περισσότερα πρέπει να τα κάνει γυναίκα.. Τώρα, αν πρέπει να δουλεύουν και δυο, αλλάζει το θέμα, μπορούν να μοιραστούν. Αν και να σας πω την αλήθεια, έχω προσέξει πως αν κάνεις κάθε μέρα κι απο κάτι δεν είναι δα και κάτι τρομερό ούτε πολύ χρονοβόρο. Εκτός κι αν έχεις κανένα ανάκτορο.. Και εκτός απο τις μέρες που κάνεις γενική. Τι να πω, γνώμη μου!

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 17:14, 19-07-11:

δεν υπαρχει καποιος που πρεπει να κανει κατι...
και οι 2 μοιράζονται τις δουλειες,εχει περασει προ πολλού η εποχη που ηταν η γυναικα στο σπιτι και εκανε τις δουλειες και ο αντρας απλα εργαζοταν.η σχεση απαιτει συμβιβασμους και συνεργασια,κυριως αν η γυναικα δουλευει δεν θα επιφορτιζετε παντα ολες τις δουλειες του σπιτιου...

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ95
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ95 ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΕΟΛΕ(Ρ)Α! έγραψε στις 17:31, 19-07-11:

Οταν παντρευτω με το καλο(συντομα-σε κανα 2 μερες-αυριο μεθαυριο),βλεπουμε τι θα κανω εγω και τι η γυναικα μου!
Εγω παντως θελω να ασχομουμε με την αυλη και να μενω σε πολυκατοικια!()
Πραγματικα θελω να εχω τεραστια αυλη,δεντρα,γκαζον κ.λ.π.!Ακομα και την διακοσμηση εγω θα την αναλαβω!Ασε που θα την εχω πεντακαθαρη παντα!
Οσο για τις (εσωτερικες) δουλειες του σπιτιου...(βλεπουμε)
Βαψιμο-υδραυλικα-ηλεκτρολογικα κ.λ.π. θα τα κανω εγω!
Τα υπολοιπα η γυνη!

Οταν ομως θα ειναι εγκυος(ξεκιναμε απο σημερα),ολη μερα θα καθετε και θα τρωει!
Ολα εγω θα τα κανω..()..εγω θα πληρωνω την καθαρηστρια()

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 18:26, 19-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Αυτό ξαναπές το, όταν θα σου κατσικωθεί καμιά πεθερά στο σπίτι...
Θα είναι εκπαιδευμένη.Όταν θα έρχεται για τις δουλειές, θα πηγαίνω για καφέ. Μην είμαι μέσα στα πόδια της.

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 397 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 13:51, 09-08-11:

Αυτός που δεν πρόλαβε πρώτος το PC!!

Χαχαχα όχι! Δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα -- όποιος έχει ελεύθερο χρόνο/όποιος θέλει/όποιος τέλοσπαντων είναι στο σπίτι, ενώ ο άλλος είναι απασχολημένος.

Παράθεση

xristina94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xristina94
H xristina94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H xristina94 έγραψε στις 14:02, 09-08-11:

Το συνηθέστερο είναι η γυναίκα, όμως θα ήταν καλύτερο να είναι μοιρασμένες

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 15:17, 09-08-11:

Οι δουλειες του σπιτιου πρεπει να μοιραζονται,πλεον και η γυναικα δουλευει οποτε και ο αντρας πρεπει να συνησφερει αντιστοιχα

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 18:42, 09-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από xristina94
Το συνηθέστερο είναι η γυναίκα, όμως θα ήταν καλύτερο να είναι μοιρασμένες
το συνηθέστερο ίσχυε παλιά που η γυναικά δεν δούλευε και είχε περισσότερο ελεύθερο χρόνο, πλέον,δεν είναι το ίδιο...

Παράθεση

himemar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη himemar
H himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H himemar έγραψε στις 01:03, 21-08-11:

Κατα το πλειστον εγω, γιατι 1) μαρεσει να ασχολουμαι με το σπιτι, 2) δεν θα εμπιστευομουν αντρα να καθαρισει (τσαπατσουλιδες ) και 3) θεωρω πως οποιος εχει αναλαβει τα του οικου, κατεχει ηγετικη θεση!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:47, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από himemar
θεωρω πως οποιος εχει αναλαβει τα του οικου, κατεχει ηγετικη θεση!!
What????

Γιατί, αγώνα κάνετε για να έχει κάποιος ηγετική θέση;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:24, 22-08-11:

Γυναικα που δε ξέρει να κάνει δουλειές του σπιτιού δεν είναι κατάλληλη για σπίτι (οικογένεια)

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 11:37, 22-08-11:

Ο οποιοσδηποτε ανθρωπος πρεπει να ξερει και να κανει τα βασικα για να επιβιωσει σημερα (μεσα σε αυτα ειναι και οι δουλειες του σπιτιου). Μιας και ολοι σε σπιτια ζουνε (υπαρχουν και οι εξερεσεις) , πρεπει να τα φροντιζουνε κιολας.Επομενως και με την καταλληλη επικοινωνια και οι δυο κατα την συγκατοικιση τους θα συμαζευουν και θα καθαριζουν.Η φροντιδα του σπιτιου δεν ειναι αποκλυστικο προνομιο ή υποχρεωση των γυναικων !

Παράθεση

Provlima Megalo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Provlima Megalo
Ο Provlima Megalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Provlima Megalo έγραψε στις 11:37, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Γυναικα που δε ξέρει να κάνει δουλειές του σπιτιού δεν είναι κατάλληλη για σπίτι (οικογένεια)
Γυναίκα που δεν ξέρει να κάνει δουλειές του σπιτιού δεν είναι κατάλληλη για σπίτι ( οικιακή βοηθός )

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:38, 22-08-11:

αυτο ισχυει πρακτικα..

αν και δεν χρειαζεται να ξερει...γιατι οι περισσοτρες δεν ξερουν πχ πολυ καλα στην αρχη,,ουτε μαγειρισσες ειναι..

αλλα να θελουν να μαθουν..

δεν ειναι αποκλυστικο προνομιο ή υποχρεωση των γυναικων !
δεν ειναι αποκλειστικο.
αλλα Κυριο ,ακομα και στα οικιακα ο ανδρας συνηθως βοηθος θα ειναι..-εγω τουλαχιστον ετσι ειμαι..

την οργανωση και τις εντολες τις δινει η γυναικα..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:57, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Provlima Megalo
Γυναίκα που δεν ξέρει να κάνει δουλειές του σπιτιού δεν είναι κατάλληλη για σπίτι ( οικιακή βοηθός )
Δεν είπα να τα κάνει όλα η γυναίκα αλλά το είναι μια γυναίκα που δε ξέρει να μαγειρεύει να σκουπίζει να μεγαλώσει σωστά τα παιδιά τότε οι οικογένεια που θα δημιουργήσει δε πιστεύω ότι θα κρατήσει για πολύ. Δυστυχώς δεν μπορεί ολα να τα υποκαταστήσει μια οικιακή βοηθός γιατί δεν αγοράζονται όλα με τα χρήματα. Ο άντρας φυσικά πρέπει να βοηθήσει αλλά από την φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Δυστυχώς βλέπω γυναίκες που χωρίς να δουλεύουν καθόλου ή κάνοντας μια δουλειά 600 ευρώ αποστασιοποιούνται πλήρως από τις δουλειές του σπιτιού.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:03, 22-08-11:

Ο άντρας φυσικά πρέπει να βοηθήσει αλλά από την φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά.
βασικα σαν σκουπιδιαρηδες οδοκαθαριστες μαγειρες κλπ,σε μαζικα επαγγελματικο χωρο ,πλυσιμο πολλων πιατων κλπ

οι ανδρες κυριαρχουν..

αλλα στο συνολο της καθημερινης μικροδιαχειρισης ενος σπιτιου,,οι γυναικες ειναι συνηθως καλυτερες..και εχουν δυνατοτερο ενστικτο καθαριοτητας συνηθως,,λογω κατασκευης..
ετσι ειναι φυσικα ενστικτα απο την εποχη των σπηλαιων..

απλα ο ανδρας δεν μπορει να κανει πολλα πραγματα μαζι,,,,μην μας μπλεκετε με πολλα..

απλα πειτε μας τι να κανουμε και θα το κανουμε..

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 12:23, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Δεν είπα να τα κάνει όλα η γυναίκα αλλά το είναι μια γυναίκα που δε ξέρει να μαγειρεύει να σκουπίζει να μεγαλώσει σωστά τα παιδιά τότε οι οικογένεια που θα δημιουργήσει δε πιστεύω ότι θα κρατήσει για πολύ. Δυστυχώς δεν μπορεί ολα να τα υποκαταστήσει μια οικιακή βοηθός γιατί δεν αγοράζονται όλα με τα χρήματα. Ο άντρας φυσικά πρέπει να βοηθήσει αλλά από την φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Δυστυχώς βλέπω γυναίκες που χωρίς να δουλεύουν καθόλου ή κάνοντας μια δουλειά 600 ευρώ αποστασιοποιούνται πλήρως από τις δουλειές του σπιτιού.
Αποφασίστε τι στο καλό εντυπωσιακό έχουν αυτές οι δουλειές του σπιτιού που οι αντρες ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ τους δεν μπορούν να κάνουν!
Και επίσης θα ήθελα πολύ να ξέρω πως ΞΕΡΕΙ μια γυναίκα να μεγαλώσει παιδιά αλλά και πως το ελέγχεις πριν δημιουργήσεις οικογένεια.
Το αντρικό ροζ σύννεφο είναι όσο ροζ και το γυναικείο τελικά.
Πόσο κοστίζουν οι δουλειές στο σπίτι? Και από πότε τα λεφτά που παίρνεις σε μια δουλειά αντιστοιχούν με την κούραση ή με τις ώρες που ξοδεύεις? Αν εσύ έχεις μια δουλειά 600 € πως θες να σε αντιμετωπίζουμε: ως κωλοβαρούντα ίσως?
Και όλοι οι άνεργοι σύζυγοι με τις εργαζόμενες γυναίκες τώρα με την κρίση προς Θεού μην σφουγγαρίστε, δεν είναι στη ΦΥΣΗ σας. Θα γυρίσει η γυναίκα σας από τη δουλειά των 600 , θα βάλει το πλυντήριο, θα μαγειρέψει, θα διαβάσει τα παιδιά. Και λόγω της γυναικείας της φύσης δεν θα νοιώσει ΜΑΛΑΚΑΣ, αλλά δούλα και κυρά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 22-08-11 στις 12:26. Αιτία: διόρθωση ετικέτας χρώματος
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:30, 22-08-11:

Ο άντρας φυσικά πρέπει να βοηθήσει αλλά από την φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά.
Αχχχ,..... άτιμες μαμάδες που διαστρεβλώνετε τη φύση των αγοριών και νομίζουν μετά πως δεν μπορούν να ζήσουν σε ένα σπίτι μόνοι τους.
Διότι αυτό ακριβώς σημαίνει το "από τη φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά", πως είναι καταδικασμένος για όλη του τη ζωή να εξαρτάται από μια γυναίκα... Το προτιμάτε αυτό;

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους