Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Παντως εχω παει σε σπιτι φιλων (ζευγαρι που μενουν μαζι) και επεσε κατι απο αυτο που ετρωγε εκεινος στο χαλί και η τυπισσα εκανε χαμο,χαλασε το κλιμα, εφερε τα καθαριστικα και μας αναστατωσε ολους.
Εγω εκει θα χωριζα πολυ ανετα, δηλαδη ελεος φαντασου απλα τι τραβαει αυτος μεσα στο σπιτι.

Φταίει κι αυτός που την ανέχεται χωρίς να βάζει κάποια όρια στις υστερίες. Ντάξει, να τον πάρεις τον λεκέ άμεσα να μην ποτίσει το χαλί, αλλά η υστερία της είναι και ευθύνη του που δεν την οριοθετεί.

Ξέρουμε ποιές και ποιούς σπιτώνουμε στη συγκατοίκηση, αυτά τα "δεν ήξερα, μετά μου τα βγαλε" τα ακούω βερεσέ. Απλά κάτι έχουν να λαμβάνουν και δέχονται σιωπηρά τις άλλες μαλακίες του/της συντρόφου, πχ σεξ για υστερία.

Γι αυτό ο καθένας σπίτι του 12-24 μήνες πριν από όποια συγκατοίκηση.

Δεν είναι παίξε γέλασε, το σπίτι της Μπάρμπι και του Κεν. Είναι ζήτημα ζωής που θα το τρως 50 χρονια στην πορεία. Απαξ και σπιτώσεις τον άλλο/την άλλη, κάθεσαι και τρως την υστερία και τη μαλακία με το σωρό μετά κι άντε να ξεμετακομίζεις.

Πρέπει οι άνθρωποι να έχουν κοινή νοοτροπία αμα είναι να μείνουν μαζί. Αμα είναι ο ένας να θέλει να νιώθει άνετος και ο άλλος να κάθεται με το ατσάλι στη φωτιά, τότε ας κάτσει ο καθένας μόνος του να αποστειρώνει μέχρι και τα μαχαιροπήρουνα με φλογοβόλο.
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παίρνετε ένα χαρτί ο καθένας και γράφετε 1) τι δεν θέλετε και δεν μπορείτε καθόλου να κάνετε 2) τι μπορείτε αλλά δεν θέλετε και 3) τι θέλετε.

Τα ανταλλάζετε και με κουβέντα καταλήγετε. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο δύσκολο για μερικούς να οργανωθούν. Μπορεί βασικά και να μην ταιριάζετε και σαν άνθρωποι βέβαια...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παίρνετε ένα χαρτί ο καθένας και γράφετε 1) τι δεν θέλετε και δεν μπορείτε καθόλου να κάνετε 2) τι μπορείτε αλλά δεν θέλετε και 3) τι θέλετε.

Τα ανταλλάζετε και με κουβέντα καταλήγετε. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο δύσκολο για μερικούς να οργανωθούν. Μπορεί βασικά και να μην ταιριάζετε και σαν άνθρωποι βέβαια...
Γιατι απο το οτι θα τα γραψουν και θα τα συμφωνησουν μεχρι το οτι οντως θα τα κανουν εχει τεραστια αποσταση.
Μακαρι να ηταν τοσο απλα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Γιατι απο το οτι θα τα γραψουν και θα τα συμφωνησουν μεχρι το οτι οντως θα τα κανουν εχει τεραστια αποσταση.
Μακαρι να ηταν τοσο απλα.
Τουλαχιστον εκ πρωτης οψεως θα εχουν γραψει τι τους αρεσει και τι τους ενοχλει. Και ειναι ενα βημα προτιμοτερο απο το να καμωνονται οτι ολα ειναι μελι γαλα και να ειναι δηθεν.
Δεν ειναι ασχημη ιδεα πολυ ωραια ειναι μπορουν να την πουν και προφορικα αν θελουν να την κουβεντιασουν.
Μα δεν μπορει να μην κανουν οσα λενε. Αντε να δυσκολευτουν να μην τους βγει η δουλεια το καλο ειναι να ανοιχτουν ξερεις δεν μαρεσει δεν μου βγαινει να κανω αυτο.
Και εκει αναλογα βλεπουν.
Ατομα που στερουνται λογικης να αντιληφθουν τι μπορουν και τι δεν μπορουν και να το γραψουν και να προσπαθησουν κιολας δεν εγινε και κατι να μην πετυχει το αποτελεσμα, νομιζω με τετοια ατομα δεν προχωρας καν εκτος αν καποιος θελει αλλα πραγματα και περναει μια χαρα παρα την ακαταστασια και την ασυνεννοησια.
Συμβαινει και αυτο οποτε αναλογα τα ατομα σε αλλα αρεσει σε αλλα δεν αρεσει.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα δεν μπορει να μην κανουν οσα λενε.
Μπορεί πάρα πολύ άνετα.:P
Αναμφισβήτητα είναι καλή σαν ιδέα αν υπάρχει η πειθαρχία των μελών να την εφαρμόσουν.
Είναι πολύ αισιόδοξα όσα γράφεις και ειλικρινά θαυμάζω το οτι σκέφτεσαι έτσι ωστόσο ορισμένα ζητήματα απαιτούν μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση.
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Αν μπλέξεις με άτομο που άλλα λέει και άλλα κάνει, τότε φύγε όπως είσαι, δεν αξίζει. Πόσο μάλλον όταν αφορά το ίδιο σου το σπίτι...

Η επιλογή των καλυτέρων πρέπει να γίνεται και σε προσωπικό επίπεδο. Αν δεν μπορεί να κρατήσει το σπίτι του οργανωμένο, θα κρατήσει την σχέση του;
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν μπλέξεις με άτομο που άλλα λέει και άλλα κάνει, τότε φύγε όπως είσαι, δεν αξίζει. Πόσο μάλλον όταν αφορά το ίδιο σου το σπίτι...

Η επιλογή των καλυτέρων πρέπει να γίνεται και σε προσωπικό επίπεδο. Αν δεν μπορεί να κρατήσει το σπίτι του οργανωμένο, θα κρατήσει την σχέση του;
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτο.
Τι εννοώ μπορεί να εχετε πχ συμφωνήσει πως θα τα κάνετε μισά και εν τελει η καθημερινότητα του άλλου να αλλάξει τόσο πολύ ή να φορτιστεί πιο πολύ και να καταλήξει να μην κάνει τίποτα απο όσα συμφωνήθηκαν.
Ή οποιοδήποτε άλλο παράδειγμα.
Δεν μίλησα πως αυτος που θα σπάσει την συμφωνία θα είναι το λαμόγιο που θα σε κοροιδέψει και θα σου κάνει τη ζωή πατίνι οπότε και πρέπει να τον σουτάρεις επειδή αυτό ειναι απλά η αφορμή.
Αυτο που προσπαθώ να πω είναι οτι η πραγματικότητα και οι άνθρωποι είναι πολύ πιο περίπλοκοι απο δέκα γραμμές σε ενα χαρτί.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φταίει κι αυτός που την ανέχεται χωρίς να βάζει κάποια όρια στις υστερίες. Ντάξει, να τον πάρεις τον λεκέ άμεσα να μην ποτίσει το χαλί, αλλά η υστερία της είναι και ευθύνη του που δεν την οριοθετεί.

Ξέρουμε ποιές και ποιούς σπιτώνουμε στη συγκατοίκηση, αυτά τα "δεν ήξερα, μετά μου τα βγαλε" τα ακούω βερεσέ. Απλά κάτι έχουν να λαμβάνουν και δέχονται σιωπηρά τις άλλες μαλακίες του/της συντρόφου, πχ σεξ για υστερία.

Γι αυτό ο καθένας σπίτι του 12-24 μήνες πριν από όποια συγκατοίκηση.

Δεν είναι παίξε γέλασε, το σπίτι της Μπάρμπι και του Κεν. Είναι ζήτημα ζωής που θα το τρως 50 χρονια στην πορεία. Απαξ και σπιτώσεις τον άλλο/την άλλη, κάθεσαι και τρως την υστερία και τη μαλακία με το σωρό μετά κι άντε να ξεμετακομίζεις.

Πρέπει οι άνθρωποι να έχουν κοινή νοοτροπία αμα είναι να μείνουν μαζί. Αμα είναι ο ένας να θέλει να νιώθει άνετος και ο άλλος να κάθεται με το ατσάλι στη φωτιά, τότε ας κάτσει ο καθένας μόνος του να αποστειρώνει μέχρι και τα μαχαιροπήρουνα με φλογοβόλο.
Με γυναίκα που έχεις σχέση η συγκατοίκηση είναι πιο εύκολη γενικά γιατί έχεις πολλές γραμμές που μπορείς να ασκήσεις πίεση. Αν θες hard mode δοκίμασε να συγκατοικησεις με φίλο που είναι γουρούνι και ανιωθος γενικότερα. Εκεί θα τα δεις όλα. Φτάνεις στο σημείο να θες να παίξεις μπουνιές για τα πιο απλά πράγματα.

Δε θα το ξανακάνω για κανένα λόγο. Εκεί κατάλαβα πραγματικά πως νιώθει μια γυναίκα που ζει με άντρα ο οποίος είναι γουρούνι και δεν είναι συζητήσιμος γενικά.
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτο.
Τι εννοώ μπορεί να εχετε πχ συμφωνήσει πως θα τα κάνετε μισά και εν τελει η καθημερινότητα του άλλου να αλλάξει τόσο πολύ ή να φορτιστεί πιο πολύ και να καταλήξει να μην κάνει τίποτα απο όσα συμφωνήθηκαν.
Ή οποιοδήποτε άλλο παράδειγμα.
Δεν μίλησα πως αυτος που θα σπάσει την συμφωνία θα είναι το λαμόγιο που θα σε κοροιδέψει και θα σου κάνει τη ζωή πατίνι οπότε και πρέπει να τον σουτάρεις επειδή αυτό ειναι απλά η αφορμή.
Αυτο που προσπαθώ να πω είναι οτι η πραγματικότητα και οι άνθρωποι είναι πολύ πιο περίπλοκοι απο δέκα γραμμές σε ενα χαρτί.
Πάντα θα υπάρχουν οι στιγμές χαλάρωσης ή οι μέρες που ο άλλος μπορεί να κάνει και την δική σου δουλειά.

Μπορούν όμως πολύ εύκολα να γίνουν και συνήθεια. Αυτό θέλει πειθαρχία. Και μιλάμε για βασικά πράγματα της ζωής, όπως ο χώρος σου, το σπίτι σου. Δεν μπορείς να ζεις σε "στάβλο" όπως και δεν μπορείς να μην φας επειδή βαριέσαι να μαγειρέψεις/παραγγείλεις. Κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται.

Δέχομαι όμως πως μερικοί δεν το 'χουν, στην φύση τους. Εγώ είμαι άνθρωπος του "πρέπει", αν συμφωνήσω σε κάτι πρέπει να το κάνω. Δεν θα μπορούσα να ζήσω με άνθρωπο της ανάποδης λογικής, και ευτυχώς δεν μου έχει τύχει.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντα θα υπάρχουν οι στιγμές χαλάρωσης ή οι μέρες που ο άλλος μπορεί να κάνει και την δική σου δουλειά.

Μπορούν όμως πολύ εύκολα να γίνουν και συνήθεια. Αυτό θέλει πειθαρχία. Και μιλάμε για βασικά πράγματα της ζωής, όπως ο χώρος σου, το σπίτι σου. Δεν μπορείς να ζεις σε "στάβλο" όπως και δεν μπορείς να μην φας επειδή βαριέσαι να μαγειρέψεις/παραγγείλεις. Κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται

Δέχομαι όμως πως μερικοί δεν το 'χουν, στην φύση τους. Εγώ είμαι άνθρωπος του "πρέπει", αν συμφωνήσω σε κάτι πρέπει να το κάνω. Δεν θα μπορούσα να ζήσω με άνθρωπο της ανάποδης λογικής, και ευτυχώς δεν μου έχει τύχει.
Εγω είπα για την καθημερινότητα που αλλάζει.
Αν οταν τα συμφωνούσατε πχ δουλεύατε 8ωρο και οι 2 και εκει που ηταν ξαφνικά καλά ολα με τις δουλειές οπως τα συμφωνήσατε ο άλλος αλλάζει δουλειά που βαράει 10ωρα και κανει και 2 ωρες να φτάσει στην εργασία του.
Οπότε δεν προλαβαίνει να κανει οσα υποσχέθηκε.
Εκεί θα ερθεις και θα του τρίψεις το χαρτί στη μούρη.
Και εκείνος θα σου πει πως θέλω να χωρίσουμε ( τη σχέση ή το σπίτι)γιατί δε με καταλαβαίνεις και δεν μπορείς να διαισθανθείς το πόσο κουρασμένος γυρνάω και δεν εχω χρόνο κτλ
κτλ.
Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ αλλά επειδή ειμαστε ανθρωποι και ειναι πολλά τα σεναρια , αυτη την ιδια λογικη θα την προσαρμοζα αναλογα στην καθε περισταση και τον ανθρωπο.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Το σπίτι είναι και ο καθρέφτης του χαρακτήρα.

Μπορείς να καταλάβεις πάρα πολλά για κάποιον από την κατάσταση του σπιτιού του
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Από την επανάσταση, στην ανάληψη των δικών σου ευθυνών..
Το άλμα προς την αληθινή ελευθερία.

Σίγουρα η μάνα σου θα είναι περήφανη!
Ναι προφανώς καταλαβαινεις τον άλλο το πιστευω.Όταν έχεις μικρα παιδια δεν προλαβαίνεις να μαζεψεις. Εγώ μαζεψα δυο παιχνιδοκουτα από το σαλόνι και σε πιτς φυτιλι είχαν παλι αραδιαστει χάμω.
Επίσης ανά βδομάδα βρίσκω ψίχουλα ανάμεσα στους καναπέδες. Δεν τους κοιτάω κάθε μέρα. Εχω βρει μπανάνα στο παιχνιδοκουτο. Έχουμε δέκα τέτοια. Επίσης είδα μια μέρα το μικρό να βγαίνει από τη σκηνή του με ένα μπισκότο. Ξέρετε τι κάνει.? Τα παίρνει πάει τα κρυβει κάπου σεκανα παιχνιδι του, και μετά τα εμφανίζει κ τα τρώει. Μια φορά εκεί που βάζω τα σαμπουάν στο ντουλάπι του μπανιου βρήκα μια κουταλα της κουζινας την έψαχνα ποσο καιρό. Όταν έχεις παιδια χάνεις κάθε αξιοπρέπεια όταν έρθουν επισκέπτες. Δεν ξέρεις από που θα σου ρθει. Αλλά προσωπικα, δε με νοιάζει..... Νομίζω πως υπάρχει κατανόηση...
Να μην πω που όταν μπουσουλαγε κι έβρισκε ανοιχτή τη πορτα του μπανιου έτρεχε βουρ για τη λεκάνη να... Πλυθει. Τι να σας πω ομηρικές στιγμές!!! :)

Να σας πω και το άλλο. Πρόσφατο. Έκανε τηλεμαθημα το ένα το μεγάλο. Το άλλο το μικρό ήταν στο δωμάτιο μου και ανοιγε συρτάρια κλασσικά. Εγώ στο δίπλα γραφείο κάτι έκανα. Ξαφνικά βλέπω το μικρό με ένα βρακι μου στο κεφάλι βουρ για το δωμάτιο του άλλου μπρος στην κάμερα. Συγκοπή. Για ποτε πεταξα ως εκεί κ το προλαβα ουτε εγώ ξέρω!
Κοίτα, το ψιχουλάκι άντε και πάει στο διάολο, γλιτώνεις αμα το μαζέψεις απο διάφορα. Κατσαρίδες, μυρμήγκια, οκ είναι καλό να μην υπάρχουν τροφές κάτω. Αυτο είναι δική μου παραξενιά υπόψην αλλά έχει μια λογική.

Άντε και το σφουγγάρισμα σου λέω εγω, για να μη γλιστρήσεις ή να μην αφήσεις πατημασιές όταν στεγνώσει.


Την ρημάδα όμως τη βιβλιοθήκη με τα βιβλία του πανεπιστημίου που δεν έχεις αγγίξει 15 χρόνια, ή τα σκατολοϊδια επάνω, αμαξάκια κορνιζούλες κι αρχιδάκια με φιόγκο, ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ τη λύνεις και τη δένεις κάθε Σάββατο;

Θα πας να σνιφάρεις σαν πρεζάκι τη σκόνη πίσω από τον τόμο της Κβαντικής Μηχανικής ή θα τα δει κανένας κατάσκοπος με μικροκάμερα;

Το σπίτι είναι πρωτίστως καθαρό για την υγεία μας και για να νιώθουμε εμείς καλά. Οκ έρχεται και ένας καλεσμένος, δεν θα τον βάλεις να κάτσει στην τουαλέτα της γάτας με δεκα κιλά ακαθαρσίες. Θα είναι ένας καθαρός καναπές, ενα ευπρεπές σπίτι, θα του προσφέρεις ένα κέρασμα σε πεντακάθαρο πιάτο και ποτήρι και τέλος.

Θα πάει τάχα μες το υπνοδωμάτιο και θα σου πει, "α αυτη τη γωνίτσα πίσω από την τηλεόραση δεν την καθάρισες καλά";

Μη σωσεις και ξαναρθεις ρε φιλε αμα με θεωρείς ακατάστατο, σε τετοια φάση.


ΥΓ: Ή το άλλο που μου λένε ενω έχω καθαρίσει το σπίτι ήδη. "Ξέρεις λεει βρήκα τρίχα γατας στον καναπέ". Ε συγγνώμη ρε φίλε, γάτα έχω, τι ήθελες να κάνω; Οι τρίχες της γατας αιωρούνται συνεχώς, δεν πανε να κάτσουν σταυροπόδι στον καναπέ και να με περιμένουν να τις ρουφήξω. Θα έπεσε και κάποια μετα το καθάρισμα.

Μα λέει δε μπορώ τις γάτες. Ε αμα δε μπορείς τις γάτες κι εγω δε μπορώ εσένα για επισκέπτη, μη σώσεις και ξαναρθεις.
Το αυτό με τον φιόγκο ειχε πλακα 😂😂😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εγω είπα για την καθημερινότητα που αλλάζει.
Αν οταν τα συμφωνούσατε πχ δουλεύατε 8ωρο και οι 2 και εκει που ηταν ξαφνικά καλά ολα με τις δουλειές οπως τα συμφωνήσατε ο άλλος αλλάζει δουλειά που βαράει 10ωρα και κανει και 2 ωρες να φτάσει στην εργασία του.
Οπότε δεν προλαβαίνει να κανει οσα υποσχέθηκε.
Εκεί θα ερθεις και θα του τρίψεις το χαρτί στη μούρη.
Και εκείνος θα σου πει πως θέλω να χωρίσουμε ( τη σχέση ή το σπίτι)γιατί δε με καταλαβαίνεις και δεν μπορείς να διαισθανθείς το πόσο κουρασμένος γυρνάω και δεν εχω χρόνο κτλ
κτλ.
Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ αλλά επειδή ειμαστε ανθρωποι και ειναι πολλά τα σεναρια , αυτη την ιδια λογικη θα την προσαρμοζα αναλογα στην καθε περισταση και τον ανθρωπο.
Αλλάζουν οι ώρες της δουλειάς, αλλάζουν και οι ώρες των υποχρεώσεων. Θα τα πας σε άλλη φάση της ημέρας ή και σε άλλη ημέρα εντελώς. Αν θέλεις θα τα βολέψεις.

Δηλαδή επειδή δουλεύει πολύ δεν θα λούζετε, δεν θα τρώει, δεν θα κοιμάται επειδή δουλεύει όλη μέρα; (οι υποχρεώσεις του σπιτιού είναι στο ίδιο επίπεδο με τις προσωπικές ανάγκες, κατ' εμέ).

Δεν νομίζω. Αν θέλει θα βρει την άκρη. Και αν πια είναι τόσο χάλια τα πράγματα τα ξανα συζητάτε από την αρχή, αν μπορεί ο άλλος να αναλάβει μια επιπλέον υποχρέωση, αν θέλει και μπορεί.

Υπάρχει και η περίπτωση που ο ένας από τους δύο δουλεύει. Σε τέτοια ζευγάρια έχω δει πως όλες τις δουλειές του σπιτιου τις αναλαμβάνει ο άνεργος. Κι εγώ συμφωνώ με αυτό. Αν η κοπέλα εργάζεται μόνο εννοείται πως εγώ θα κρατούσα όλο το σπίτι.

Και πάλι καταλήγουμε στην συζήτηση, και βεβαίως στο pacta sunt servanda, οι συμφωνίες πρέπει να τηρούνται, ακόμα και αν αλλάζουν κάθε μήνα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μπορεί πάρα πολύ άνετα.:P
Αναμφισβήτητα είναι καλή σαν ιδέα αν υπάρχει η πειθαρχία των μελών να την εφαρμόσουν.
Είναι πολύ αισιόδοξα όσα γράφεις και ειλικρινά θαυμάζω το οτι σκέφτεσαι έτσι ωστόσο ορισμένα ζητήματα απαιτούν μια πιο ρεαλιστική προσέγγιση.
Σωστα σαφως και υπαρχουν στιγμες που για τους χ ψ ω λογους δε θα κανουν οσα ειπαν.
Εκει απανω λοιπον δεν ειναι μια πολυ ωραια αφορμη για κουβεντουλα αναμεσα στο ζευγαρι ωστε να φωτιστουν ολα αυτα. Τα μπορω και δεν μπορω.
Νομιζω μια χαρα ειναι η κουβεντουλα βοηθαει να ξεδιαλυνουμε καποια πραγματα ενδεχομενως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με γυναίκα που έχεις σχέση η συγκατοίκηση είναι πιο εύκολη γενικά γιατί έχεις πολλές γραμμές που μπορείς να ασκήσεις πίεση. Αν θες hard mode δοκίμασε να συγκατοικησεις με φίλο που είναι γουρούνι και ανιωθος γενικότερα. Εκεί θα τα δεις όλα. Φτάνεις στο σημείο να θες να παίξεις μπουνιές για τα πιο απλά πράγματα.

Δε θα το ξανακάνω για κανένα λόγο. Εκεί κατάλαβα πραγματικά πως νιώθει μια γυναίκα που ζει με άντρα ο οποίος είναι γουρούνι και δεν είναι συζητήσιμος γενικά.
Α ωστε πιεση ε?
Χμμμμ κοιταξε αντρες θελουμε δε θελουμε πρεσες σιδερωματος να μας πιεζουν γιατι πολυ ωραια πολυ ομορφα σας στελνουμε πακετακι εκει απο οπου μας ηρθατε.
Κατανοητό?
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Α ωστε πιεση ε?
Χμμμμ κοιταξε αντρες θελουμε δε θελουμε πρεσες σιδερωματος να μας πιεζουν γιατι πολυ ωραια πολυ ομορφα σας στελνουμε πακετακι εκει απο οπου μας ηρθατε.
Κατανοητό?
Νομίζω εννοεί πως μια κοπέλα δεν ζει σαν γουρούνι όπως ένα παλληκάρι. Οπότε πιο εύκολα θα συννενοηθείς γιατί η ίδια θα θέλει να υπάρχει μια τάξη εξ' αρχής, θαρρώ τουλάχιστον... :D
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πάντα θα υπάρχουν οι στιγμές χαλάρωσης ή οι μέρες που ο άλλος μπορεί να κάνει και την δική σου δουλειά.

Μπορούν όμως πολύ εύκολα να γίνουν και συνήθεια. Αυτό θέλει πειθαρχία. Και μιλάμε για βασικά πράγματα της ζωής, όπως ο χώρος σου, το σπίτι σου. Δεν μπορείς να ζεις σε "στάβλο" όπως και δεν μπορείς να μην φας επειδή βαριέσαι να μαγειρέψεις/παραγγείλεις. Κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται.

Δέχομαι όμως πως μερικοί δεν το 'χουν, στην φύση τους. Εγώ είμαι άνθρωπος του "πρέπει", αν συμφωνήσω σε κάτι πρέπει να το κάνω. Δεν θα μπορούσα να ζήσω με άνθρωπο της ανάποδης λογικής, και ευτυχώς δεν μου έχει τύχει.
Κι ομως το εχω δει και σε μενα αλλα και σε εξω σε φιλες/ους να συμβιωσουν δυο χαρακτηρες σαν αναποδα γαμωτο και να περνανε καταπληκτικα ετσι?
Ξερεις γιατι? Γιατι βρηκαν την "κολλα " που τους συνδεει και προσπαθουν εξελισσονται.
Αλιμονο οι σχεσεις δεν ειναι κατεβασαμε το ρομποτ να το προγραμματισουμε τι να κανει τι να μην κανει αλλιως το πεταμε.
Οι σχεσεις και η ζωη η ιδια περνανε μεσα απο προβληματα και ανατροπες οχι να μην προλαβαινεις να κανεις οσα ειπες σε πρωτη φαση αλλα που σου ερχονται τουμπα ολα. Εκει αληθεια τι κανεις?
Δεν αλλαζεις λοιπον αναλογα τα εκαστοτε δεδομενα πχ αν ο αλλος μεινει ξαφνικα ανεργος τον σουταρεις? Ετσι απλα?
Καπου ολα αυτα καλα τα λεμε ειναι αληθεια ναι, να τα βλεπουμε αναλογα την εκαστοτε πραγματικοτητα και τα ατομα.
Επομενο ειναι να αναθεωρησεις με ολες αυτες τις ανατροπες και τα προβληματα. Να συζητησεις. Να δεις.
Ολα ειναι ρευστα λοιπον.
Και μεταβαλλομενα.
 

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κι ομως το εχω δει και σε μενα αλλα και σε εξω σε φιλες/ους να συμβιωσουν δυο χαρακτηρες σαν αναποδα γαμωτο και να περνανε καταπληκτικα ετσι?
Ξερεις γιατι? Γιατι βρηκαν την "κολλα " που τους συνδεει και προσπαθουν εξελισσονται.
Αλιμονο οι σχεσεις δεν ειναι κατεβασαμε το ρομποτ να το προγραμματισουμε τι να κανει τι να μην κανει αλλιως το πεταμε.
Οι σχεσεις και η ζωη η ιδια περνανε μεσα απο προβληματα και ανατροπες οχι να μην προλαβαινεις να κανεις οσα ειπες σε πρωτη φαση αλλα που σου ερχονται τουμπα ολα. Εκει αληθεια τι κανεις?
Δεν αλλαζεις λοιπον αναλογα τα εκαστοτε δεδομενα πχ αν ο αλλος μεινει ξαφνικα ανεργος τον σουταρεις? Ετσι απλα?
Καπου ολα αυτα καλα τα λεμε ειναι αληθεια ναι, να τα βλεπουμε αναλογα την εκαστοτε πραγματικοτητα και τα ατομα.
Επομενο ειναι να αναθεωρησεις με ολες αυτες τις ανατροπες και τα προβληματα. Να συζητησεις. Να δεις.
Ολα ειναι ρευστα λοιπον.
Και μεταβαλλομενα.
Θα μπορούσαμε να πούμε πως στο επίπεδο της τάξης του κοινού μας χώρου, όσο διαφορετικοί άνθρωποι και να είμαστε, θα τα βρουμε γιατί η οργάνωση του σπιτιού είναι βασικό σε όλους μας.

Στην τούμπα που θα σου τύχει αναδιαμορφώνεις. Όπως είπα, ποτέ τέτοιες συμφωνίες δεν αντέχουν για πάντα, αλλάζουν ανάλογα με τις συνθήκες. Τουλάχιστον φρόντισε κι αυτές τις αλλαγές να τις τηρείς.

Δεν νομίζω να μίλησε κανείς για σουτάρισμα με την πρώτη ευκαιρία. Άνθρωποι που δέχονται να ακούσουν την " δικαιολογημένη γκρίνια" του άλλου επιβιώνουν. Άλλοι που από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν...
Αλλά ζευγάρι, μετά από πολλές προσπάθειες, δεν βρει κοινό τόπο στο πως θα συμβιώσει, δεν ξέρω αν μπορεί να προχωρίσει. Μπορεί, αν ο ένας κάνει πίσω και τα αναλάβει όλα ο ίδιος για χάρη της σχέση τους, και δεν καταλήγει πάντα καλά...
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα μπορούσαμε να πούμε πως στο επίπεδο της τάξης του κοινού μας χώρου, όσο διαφορετικοί άνθρωποι και να είμαστε, θα τα βρουμε γιατί η οργάνωση του σπιτιού είναι βασικό σε όλους μας.

Στην τούμπα που θα σου τύχει αναδιαμορφώνεις. Όπως είπα, ποτέ τέτοιες συμφωνίες δεν αντέχουν για πάντα, αλλάζουν ανάλογα με τις συνθήκες. Τουλάχιστον φρόντισε κι αυτές τις αλλαγές να τις τηρείς.

Δεν νομίζω να μίλησε κανείς για σουτάρισμα με την πρώτη ευκαιρία. Άνθρωποι που δέχονται να ακούσουν την " δικαιολογημένη γκρίνια" του άλλου επιβιώνουν. Άλλοι που από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν...
Αλλά ζευγάρι, μετά από πολλές προσπάθειες, δεν βρει κοινό τόπο στο πως θα συμβιώσει, δεν ξέρω αν μπορεί να προχωρίσει. Μπορεί, αν ο ένας κάνει πίσω και τα αναλάβει όλα ο ίδιος για χάρη της σχέση τους, και δεν καταλήγει πάντα καλά...
Συμφωνω😊👍
Αυτη η συμπλευση ειναι που σε παει παρακατω ως ζευγαρι ναι και εκει ακριβως στο ποια δυσκολα θεματα προκυπτουν ενδεχομενως ή προβληματα να εχεις και τα κοτσια να παραδεχτεις και λαθη και να συζητησεις στο πως παμε παρακατω.
Εκει αν θες ξεχωριζουν και τα ζευγαρια και οι ανθρωποι που θελουν να ειναι μαζι.
Που το παλευουν.
Αλιμονο να ηταν μονο ολα ροδινα τοτε δε θα ειχαμε ζησει τιποτα και ποτέ.
Ολα ειναι μεσα στη ζωη για ολα πρεπει να ειναι κανεις ετοιμος να συμβουν.
Προσεξτε τη λεξη. Να συμβουν. Δεν ξερουμε τι μας επιφυλασσει το μελλον αλλα να ειμαστε ετοιμοι οσο γινεται αναλογα και τις συνθηκες να δουμε τι ηταν αυτο να το φωτισουμε να το αναλυσουμε και να πορευθουμε βεβαιως. Ετσι βγαινεις απο το σκοταδι στο φως. Και πας παρακατω.
Η ζωη προχωραει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλιμονο οι σχεσεις δεν ειναι κατεβασαμε το ρομποτ να το προγραμματισουμε τι να κανει τι να μην κανει αλλιως το πεταμε.

Οι σχεσεις και η ζωη η ιδια περνανε μεσα απο προβληματα και ανατροπες οχι να μην προλαβαινεις να κανεις οσα ειπες σε πρωτη φαση αλλα που σου ερχονται τουμπα ολα. Εκει αληθεια τι κανεις?
Δεν αλλαζεις λοιπον αναλογα τα εκαστοτε δεδομενα πχ αν ο αλλος μεινει ξαφνικα ανεργος τον σουταρεις? Ετσι απλα?
Καπου ολα αυτα καλα τα λεμε ειναι αληθεια ναι, να τα βλεπουμε αναλογα την εκαστοτε πραγματικοτητα και τα ατομα.
Επομενο ειναι να αναθεωρησεις με ολες αυτες τις ανατροπες και τα προβληματα. Να συζητησεις. Να δεις.
Ολα ειναι ρευστα λοιπον.
Και μεταβαλλομενα.
Σωστα σαφως και υπαρχουν στιγμες που για τους χ ψ ω λογους δε θα κανουν οσα ειπαν.
Εκει απανω λοιπον δεν ειναι μια πολυ ωραια αφορμη για κουβεντουλα αναμεσα στο ζευγαρι ωστε να φωτιστουν ολα αυτα. Τα μπορω και δεν μπορω.
Νομιζω μια χαρα ειναι η κουβεντουλα βοηθαει να ξεδιαλυνουμε καποια πραγματα ενδεχομενως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α ωστε πιεση ε?

Χμμμμ κοιταξε αντρες θελουμε δε θελουμε πρεσες σιδερωματος να μας πιεζουν γιατι πολυ ωραια πολυ ομορφα σας στελνουμε πακετακι εκει απο οπου μας ηρθατε.
Κατανοητό?
Πως γίνεται ρε γαμωτο να αντιφάσκεις με ένα μήνυμα διαφορά; Ξεχνάς τι γράφεις; :laugh:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πως γίνεται ρε γαμωτο να αντιφάσκεις με ένα μήνυμα διαφορά; Ξεχνάς τι γράφεις; :laugh:
Εντοπισε μου την αντιφαση.
Αλλο η απαντηση η δικια σου ηταν σε αυτο που εγραψες εσυ ετσι? Συγκεκριμενα η "πιεση".
Οι αλλες απαντησεις ηταν αυτες που ηταν και δεν βλεπω καμια αντιφαση ειλικρινα ισα ισα ειπαμε ολοι τις αποψεις μας μια χαρα και συμφωνησαμε.

Μηπως θες γυαλιά? :hehe:
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι το πρόβλημα με αυτό ξεκινάει από τον τρόπο που μεγαλώνουν τα παιδιά. Δηλαδή με τους γονείς και κυρίως τη μητέρα να αναλαμβάνει τα πάντα.
Θεωρώ ότι όσο μεγαλώνει ένα παιδί πρέπει να του δίνεις καθήκοντα ανάλογα με την ηλικία που είναι.
Να μαζεύει τα παιχνίδια του, να πήγαινει το σκουπίδι στον κάδο, το πιάτο στον νεροχύτη, να πάρει χαρτάκι να καθαρίσει αν έριξε κάπου νεράκι κατά λάθος. Ύστερα όταν είναι πιο μεγάλο θα πλύνει μερικά πιάτα, θα στρώσει το κρεβάτι του, θα βάλει τα ρούχα του στην ντουλάπα. Όταν είναι πια εντελώς μεγάλο, γυμνάσιο λύκειο μπορεί να μάθει να βάζει σκούπα, να σφουγγαριζει, να καθαρίζει το μπάνιο, να βάζει πλυντήριο.
Αν δεν τα κάνει όλα αυτά τότε και δε θα τα μάθει ποτέ, δε θα αναλάβει πρωτοβουλία και θα περιμένει πάντα κάποιον άλλον να τον υπηρετήσει. Είτε μιλάμε για κοπέλα είτε για αγόρι. Το πρόβλημα κιόλας επιδεινώνεται όταν συνεχίζει κάποιος να ζει με τους γονείς του μέχρι μεγάλη ηλικία και συνεχίζει να μη συμμετέχει ούτε σε δουλειές ούτε σε έξοδα.

Όταν λοιπόν τα έχουμε λύσει όλα αυτά και έχουμε δύο ανθρώπους που είναι αυτοεξυπηρετουμενοι τότε οι δουλειές μοιράζονται και ίσως γίνεται κάποια κουβέντα με το ποιος θα κάνει τι, τι προτιμάνε (εμένα πχ μου αρέσει πολύ ο,τι περιλαμβάνει νερό πχ καθαρισμός μπάνιου και μπαλκονιών, πλύσιμο πιάτων αλλά βαριέμαι πολύ να βάζω σκούπα) . Αν κάπως τα μοιρασουνε τότε είναι υπέροχο. Χωρίς βέβαια να ναι νομοθετημένο όλο αυτό. Μια μέρα κάποιος μπορεί να μην έχει διάθεση και να κάνει ο άλλος παραπάνω και το αντίστροφο.
Ένα μικρό θέμα είναι όταν κάποιος από τους δύο θεωρεί ότι τα κάνει μόνο αυτός σωστά και κατακρίνει συνέχεια τον άλλον μέχρι να φτάσει να πει "ξέρεις κάτι, αφού το κάνω τόσο λάθος κάντο μόνος σου". Είναι το πρόβλημα του ψυχαναγκαστικου. Εκεί ο ψυχαναγκαστικος πρέπει να διαλέξει. Ή θα τα κάνει μόνος του όπως ακριβώς τα θέλει και θα ναι ήσυχος αλλά μονίμως πτώμα ή θα ανοίξει το μυαλό του και σε νέους τρόπους.

Πιστεύω ότι το παλαιό πρότυπο της γυναίκας καθαρίστριας και του άνδρα που κάθεται δεν υιοθετείται πια σε τόσο μεγάλο ποσοστό. Δηλαδή σιγά σιγά γίνεται ένα μοίρασμα.
Στην τελική αν αγαπάς τον άνθρωπο σου και τον νοιάζεσαι, είναι λογικό να τον βλέπεις να τα κάνει όλα μόνος του κι εσύ να αράζεις; Πάντα με προβλημάτιζε αυτό. Φροντίζουμε το σπίτι μας που μαζί λερώνουμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top