Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,303 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έλληνες και οδηγική συμπεριφορά

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 01:53, 13-06-06:

Αφορμη να ανοιξω αυτο το thread ειναι τα δυδαρεστα νεα που ελαβα πριν απο μερικες ωρες και οπου πληροφορηθηκα μετα λυπης μου, οτι ακομα ενας νεος κια μαλιστα φιλος μου ποτισε με το αιμα του την ηδη βαθυκοκκινη σε χρωμα ασφαλτο....
Το παλικαρι στα 20 του χρονια περιπου, σκοτωθηκε ακαριαια οταν το αυτοκινητο στο οποιο ηταν συνοδηγος καρφωθηκε με υπερβολικη ταχυτητα πανω σε μια τσιμεντενια κολλωνα και κοπηκε στην μεση...
Η λυπη μου ειναι ανεκδιηγητη οχι μονο γιατι μιλαμε γιαεναν φιλο μου με τον οποιο πιναμε καφε τα χριστουγεννα και το Πασχα μου ελεγε τα σχεδια του τα καλοκαιρινα, αλλα και γιατι αλλο ενα νεο παλικαρι, αλλη μια ζωη χανεται στους δρομους...
Για ποιον λογο χρειαζεται να τρεχουμε και να κανουμε ατυπες και ανουσιες οδηγικες επειδηξεις στους ηδη κακοφτιαγμενους ελληνικους δρομους;
Γιατι απο την στιγμη που ξερουμε σε τι κατασταση βρισκεται το οδικο δικτυο στην Ελλαδα στην επαρχια και μη, εμεις αντι να εχουμε τα ματια μας 14 και να οδηγουμε οσο γινεται πιο προσεκτικα αντιθετα αποφασιζουμε να παιξουμε την ζωη μας κορωνα γραμματα μονο και μονο για μερικα λεπτα εξαρσης της αδρεναλινης μας;
Για ποιον λογο να προσφερουμε ετσι ασκοπα τις ζωες νεων,μωρων,μαναδων,πατεραδων,γυναικων και ανδρων τις ζωες θυσια στον αιμοσταγη θεο της ασφαλτου;
Ποιο το νοημα να χανονται ζωες και απο πισω να μενουν ζωντανοι νεκροι για μια ζωη τοσοι συγγενεις και φιλοι;
Γιατι οχι απλως δεν σεβομαστε τον εαυτο μας οταν οδηγουμεν αλλα ουτε και τους αλλους;ειτε ειναι συνεπιβατες, ειτε αλλοι οδηγοι ειτε πεζοι...
Τα ερωτηματα ειναι πολλα και θα ειναι παντα επαναλαμβανομενα μεχρι να καταλαβουμε ολοι μας πως στον δρομο αφενος δεν ειμαστε μονοι μας, αλλα υπαρχουν και αλλοι οδηγοι ή ακομα και πεζοι και πως θα πρεπει να σκεφτομαστε πολυ καλα πριν αποφασισουμε να κολλησουμε το ποδι μας στο γκαζι και να δουμε το στροφομετρο να τερματιζει προς τερψη των "θελω" μας...
Ζητω συγγνωμη εαν υπαρχει αναλογο θεμα, αλλα καθε αλλο παρα καθαρο μυαλο για να κανω εστω ενα search...

Λιγο προσοχη θελει παιδια...Στο χερι ολων μας ειναι να μην θρηνησουμε αλλα θυματα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:00, 13-06-06:

Λυπάμαι πολύ για το φίλο σου. Πριν λίγα χρόνια έχασα κι εγώ ένα φίλο από μηχανή... Μόλις 23 ετών.

Τι να σου απαντήσω...δεν οδηγώ.
Είναι πραγματικά τραγικό να χάνονται άνθρωπινες ζωές με αυτόν τον τρόπο... Νομίζω κοντά σε όλα τα άλλα, μας λείπει και η συνέπεια στην οδική συμπεριφορά. Συνέπεια και σεβασμός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 07:37, 13-06-06:

οταν η οδικη μας παιδεια διδασκει κατι σαν αυτο εδω http://www.youtube.com/watch?v=3xkEIVjofJs , ε τοτε τι να σχολιασεις

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:36, 13-06-06:

Λυπαμαι για τον φιλο σου.
Καθε φορα που ακουω για κατι αντιστοιχο (θανατο απο τετοια "απροσεξια" οδηγων), σκεφτομαι οτι ειναι ακομα ενας στην μεγαλη λιστα, η οποια ομως δυστυχως δεν τελειωνει εδω..
Δυστυχως, εχω κλαψει για αρκετους φιλους και γνωστους που χαθηκαν, εξαιτιας καποιων "απροσεκτων" οδηγων, οι οποιοι στην τελικη δεν επαθαν και τιποτα..

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
οταν η οδικη μας παιδεια διδασκει κατι σαν αυτο εδω http://www.youtube.com/watch?v=3xkEIVjofJs , ε τοτε τι να σχολιασεις
Ειναι απιστευτο ετσι?

Πριν κανενα διμηνο, "εφυγε" ενα παιδι-μωρο, μολις 16 χρονων, (φιλος της αδερφης μου) ο οποιος οδηγουσε ενα παπακι, και μια τυπισα που ερχοταν απο πισω με το αυτοκινητο της βαφοταν εκεινη την ωρα και ΔΕΝ προλαβε να το δει!
Τι να της πεις αυτηνης?
Τι να πεις στους γονεις αυτου του παιδιου? Οτι φταινε οι δρομοι?

Ειναι απαραδεκτο να κυκλοφορουν τετοιοι οδηγοι στους δρομους!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη misslittledevil : 13-06-06 στις 09:21.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:53, 13-06-06:

Μάριε λυπάμαι πολύ...

Η οδηγική συμπεριφορά ειναι απόρια πολλων και διαφορετικών παραγόντων....
Για άλλη μια φορά η έλειψη παιδείας χτυπά....
Ο εγωκεντρισμός, ο εγωισμός, ο ζαμανφουτισμός....ο ωχαδερφισμός

Δεν αρκεί να υπάρχουν καλοί δρόμοι... πρέπει να υπάρχουν και καλοί οδηγοί....
Δεν αρκεί να υπάρχουν καλοί οδηγοί... πρεπει να υπάρχουν και καλοί δρόμοι...

Είναι τοοοοοοοοοοοοοοσα πολλά τα "πρέπει" που καταντούν κουραστικά...
Και περιέργως.. οοοοοοοοολοι τα ξέρουμε

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:00, 13-06-06:

μάριε το μόνο που μπορούμε να σου πούμε είναι ότι η ζωή συνεχίζεται.
Αν και όποτε οδηγήσεις, να είσαι προσεκτικός και ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 09:00, 13-06-06:

Μάριε συλληπητήρια για το φίλο σου.
Η Isiliel τα είπε όλα με την τελευταία λέξη.Λείπει ο σεβασμός.Προς τους άλλους, προς τους συνεπιβάτες μας, προς την ίδια μας τη ζωή.
Οι δρόμοι είναι χάλια, όλοι συμφωνούμε σ'αυτό, αλλά αυτό είναι γνωστό σε όλους.Μπορεί κάποιοι να μην είχαν σκοτωθεί αν οι δρόμοι ήταν καλύτεροι, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.Έχω πετύχει κι εγώ γυναίκες που βάφονται ή άντρες και γυναίκες που μιλάνε στο κινητό και σ'αυτό δεν έχει σχέση η κατάσταση του δρόμου.Τί να πεις...
Αρχική Δημοσίευση από Hunter
Ειλικρινά, θέλω να μου πει κάποιος αν αυτό το πράγμα δεν είναι απόπειρα δολοφονίας, τότε τί είναι?

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:27, 13-06-06:

Όλοι δυστηχώς έχουμε χάσει κάποιον φίλο, γνωστό συγγενή κτλ. Μάριε συλληπητήρια και απο εμένα, είναι ιδιαιέτερα άσχημο όταν φεύγει ένας νέος άνθρωπος.
Είναι πολλοί οι λόγοι των πολλών τροχαίων και δυστηχώς τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Είναι άσχημο να φεύγουν τόσο άδικα νέα παιδιά

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:04, 13-06-06:

Μάριε συλληπητήρια και απο μένα.
Δυστυχώς φοβάμαι πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε βρεθεί στην θέση σου και θα βρεθούμε πολλοί ακόμη στο μέλλον. Δυστυχώς οι Έλληνες οδηγούνε με την πεποίθηση ότι βρίσκονται μόνοι τους στον δρόμο τους.

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Crow_of_Darkness
Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 11:11, 13-06-06:

Συλλυπητήρια Μάριε και από εμένα. Φαντάζομαι το πόνο σου. Παρόλα αυτά όσα μέτρα και αν θεσπιστούν, όσο αυστηρά και αν γίνουν, όσα λόγια νουθεσίας κι αν ειπωθούν, δε πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι. Οι Έλληνες έχουν τη δική τους νοοτροπία εδώ και χρόνια, και δε πρόκειται να μάθουν τίποτα από τα συνεχή νέα για ''το φόρο αίματος'' στην άσφαλτο. Είναι κάτι παρόμιο κατα κάποιο τρόπο με τα τσιγάρα. Όσο και αν ακριβύνουν, οι Έλληνες θα συνεχίσουν να είναι ''μερακλήδες''. Πολύ απλά σα λαός είμαστε ανεπίδεκτος μαθήσεως και αυτό αποδεικνύεται συνεχώς. Όπως λέει και η παροιμία: Τον αράπη κι αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς.

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 11:35, 13-06-06:

Τα συλληπητήρια μου και από μένα Μάριε....
Και να φανταστείς πως σήμερα είχα στο μυαλό να δημιουργήσω ένα ανάλογο θέμα.....
Σήμερα ξημερώματα.....και ενώ γυρνούσα με μια φίλη από Χαλκιδικη.....έπεσε πάνω μας μια μερσεντες.....βγήκε από κάποιο παράδρομο, παραβιάζοντας στο στοπ και καρφώθηκε στη θέση του συνοδηγού.....η φίλη μου έσπασε το χέρι της και χτύπησε το κέφάλι της - ευτυχώς ελαφρά -......Ευτυχώς υπήρχαν μάρτυρες, γιατί ο τύπας που οδήγουσε την μερσεντες πετάχτηκε από το αυτοκίνητο και επιτέθηκε προς τα εμάς, την ώρα που εμεις προσπάθουσαμε να συνέλθουμε απο το αρχικο σοκ.....και άρχισε να μας βρίζει ....θαρρείς και φταίγαμε!!!!!!
Μα....γιατί τόση βιασύνη βρε παιδιά στους δρόμους;;;;;
Γιατί τέτοια ανευθυνότητα;;;;;

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 11:36, 13-06-06:

Συλλυπητηρια Μαριε.

Οταν αυτοι που ειναι αρμοδιοι για το τι οδηγοι βγαινουν στους δρομους, δινουν διπλωματα αντι λαδιου, τοτε τι να πουμε? Οι κοντρες και λοιπες βλακειες ειναι στη νοημοσυνη του καθενα να καταλαβει οτι κατι τετοιο δεν ειναι ουτε παιχνιδι, ουτε αστειο. Τσαντιζομαι παρα πολυ οταν ακουω για παιδια που φευγουν απο τετοιες επιπολαιοτητες. Προσοχη και "συντηρητικη" οδηγηση θελει. Ειναι κριμα να μιλαμε για τετοιους θανατους :/

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 11:38, 13-06-06:

Σας, ευχαριστω παιδια...
doo μου οδηγω απο τα 18 και εχω οδηγηδει και στο εξωτερικο.
Σε καμια περιπτωση δεν εχω κανει χαζομαρες κι αυτο γιατι σε 2 περιπτωσεις κοντεψα να τρακαρω απο παραβασεις αλλων και απο την υπερβολικη ταχυτητα αλλων.
Οπως ειπε πολυ σωστα η isiliel οταν πιανουμε τιμονι ξεχναμε τον κοσμο γυρω μας.Η λεξη σεβασμος παει περιπατος...
Κ.Ε. σιγουρα δεν φτανει ουτε να εχεις μονο καλους οδηγους ουτε μονο καλους δρομους...Αλλα ρωταω, απο την στιγμη που ολοι μα ολοι οι ελληνες στις καθημερινες μας συζητησεις μιλαμε και αναφερουμε το ασχημο οδικο μας δικτυο και φωναζουμε γι' αυτο και κανουμε συζητησεις ωρων...γιατι με του που πιανουμε το τιμονι ολα αυτα τα ξεχναμε και κανουμε του κεφαλιου μας;(Το ξερω το ιδιο λεμε. )
Γιαννη μου οντως, αδικο και κριμα ειναι, αλλα φοβαμαι οτι θα γινεται για πολλα χρονια ακομα...
faitplus και misslittledevil αυτο που λετε με την γυναικα που βαφοταν το εχω ζησει με μια γυναικα στο λιμανι ναυπλιου που βαφοταν, ειχε ξεχασει να βαλει χειροφρενο και κατευθυνοταν (με το αυτοκινητο οπου στην θεση συνοδηγου ειχε το μωρακι της) για βουτα κατευθειαν στο λιμανι.
Τελικα παλι καλα που αντι να πεσει στο λιμανι χτυπησε στο τσιμεντενιο κολωνακι που δενουν τα πλοια...
crow και κλεφτρονι εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι αυτο που ειπες:Δεν χαμπαριαζουμε τιποτα και στην Ελλαδα ο καθεις κανεις του κεφαλιου του.Ειμαστε η μονη χωρα που θα δεις γερους και τυφλους να οδηγουν ανετοι.Ενας τετοιος ειχε σκοτωσει εναν αλλο φιλο μου στα 19 του χρονια τοτε! (εγω ημουν 17).
Ειναι κριμα...ελπιζω τα μυαλα ολων των οδηγων να αλλαξουν το συντομοτερο.Οι ανθρωπινες ζωες δεν ειναι κερακια πανω σε τουτα να τα σβηνουμε και να χειροκροτουμε στο τελος...

P.S.-Ηunter μην μου το θυμιζεις αυτο το video...απο τοτε που το προτειδα δεν το εχω χωνεψει ακομα! Ειλικρινα με πιανει ενας κομπος στο στομαχι οταν το βλεπω...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 11:43, 13-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia
Τα συλληπητήρια μου και από μένα Μάριε....
Και να φανταστείς πως σήμερα είχα στο μυαλό να δημιουργήσω ένα ανάλογο θέμα.....
Σήμερα ξημερώματα.....και ενώ γυρνούσα με μια φίλη από Χαλκιδικη.....έπεσε πάνω μας μια μερσεντες.....βγήκε από κάποιο παράδρομο, παραβιάζοντας στο στοπ και καρφώθηκε στη θέση του συνοδηγού.....η φίλη μου έσπασε το χέρι της και χτύπησε το κέφάλι της - ευτυχώς ελαφρά -......Ευτυχώς υπήρχαν μάρτυρες, γιατί ο τύπας που οδήγουσε την μερσεντες πετάχτηκε από το αυτοκίνητο και επιτέθηκε προς τα εμάς, την ώρα που εμεις προσπάθουσαμε να συνέλθουμε απο το αρχικο σοκ.....και άρχισε να μας βρίζει ....θαρρείς και φταίγαμε!!!!!!
Μα....γιατί τόση βιασύνη βρε παιδιά στους δρόμους;;;;;
Γιατί τέτοια ανευθυνότητα;;;;;
Σοβαρα μιλας;;;;Τετοιο μοσχαρι ο αλητης;;;
Αντι να κοιταξι εαν ειστε καλα (ειδικα αφου εφταιγε!!!!), βγηκε και αρχιζε να βριζει κι ολας;;
Τωρα αυτου τι να του πεις;Τετοια ακουω και απογοητευομαι πληρως για το επιπεδο τον Ελληνων ορισμενες φορες...
Η φιλη σου πως ειναι τωρα;Τι της ειπαν οι Ιατροι;Εσυ χτυπησες;
Περαστικα και στην φιλη σου και σε εσενα.(Αν χτυπησες ή εστω και περαστικα απο το σοκ. )

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:58, 13-06-06:

πήγε να το παίξει τσαμπουκάς ο τύπος στις γυναίκες ..πάλι καλά που δεν χτυπήσατε σοβαρά, και πάλι καλά που υπήρχαν μάρτυρες, erodia μου.

Ας ξεχάσουμε για λίγο το κακό οδικό δίκτυο.
Ποιος ο λόγος να πηγαίνουμε με 140 σε έναν δρόμο που το όριο ταχύτητας είναι τα 80 χλμ την ώρα?
Ποιος ο λόγος να πηγαίνουμε με 60 σε έναν δρόμο που το όριο ταχύτητας είναι τα 80 χλμ την ώρα?

Πολλά τα ερωτήματα. Και σιγά μην βρεθεί ποτέ η απάντηση. Για αυτό, ΖΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΚ.

ψ. Το βίντεο που έβαλε ο Hunter είναι μέσα στην Αττική οδό. Κανονικά, αφού υπάρχουν κάμερες, θα έπρεπε να δωθεί στην αστυνομία ο αριθμός των πινακίδων του συγκεκριμένου ΖΩΟΥ. Η πλάκα είναι ότι κάτι αντίστοιχο έτυχε και σε μένα, πάλι στην αττική οδό: ένας γεράκος αποφάσισε να σταματήσει επιτόπου, να κοιτάζει μαζί με τη γυναικούλα του την έξοδο αν είναι η σωστή, να στρίβει το αμάξι 90 μοιρες δεξιά και να τη κάνει σαν κύριος από την έξοδο. Πάλι καλά που είχα αρκετή απόσταση και πρόλαβα να φρενάρω. Πάλι καλά που δεν ήταν άλλος πίσω μου.

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 11:59, 13-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Σοβαρα μιλας;;;;Τετοιο μοσχαρι ο αλητης;;;
Αντι να κοιταξι εαν ειστε καλα (ειδικα αφου εφταιγε!!!!), βγηκε και αρχιζε να βριζει κι ολας;;
Τωρα αυτου τι να του πεις;Τετοια ακουω και απογοητευομαι πληρως για το επιπεδο τον Ελληνων ορισμενες φορες...
Η φιλη σου πως ειναι τωρα;Τι της ειπαν οι Ιατροι;Εσυ χτυπησες;
Περαστικα και στην φιλη σου και σε εσενα.(Αν χτυπησες ή εστω και περαστικα απο το σοκ. )
Σοβαρότατα Μάριε μου!
Και όχι μόνο δεν ενδιαφέρθηκε να δει αν είμαστε καλά....αλλά την ώρα που προσπάθούσα να βγάλω από τα πόδια μου το κάθισμα του συνοδήγου...αυτός έβαλε το κεφάλι του μέσα στο αυτοκίνητο και έβριζε το κάθ@ρμα.....υτυχώς από πίσω ακολούθούσε ο σύντροφός μου με κάτι φίλους μας και φυσικά μπορείς να φανταστείς την συνέχεια μόνο σ σου.....Εγώ πέρα από κάτι γρατσουνιές σε χέρια και πόδια.....ευτυχώς τίποτα άλλο.....Το σοκ φυσικά ήταν πολύ μεγάλο γιατί δεν τον είδαμε κάν.....!!!! Απλά τον καταλάβαμε όταν έπεσε πάνω μας.....Το αυτοκίνητο μου σχεδός κόπηκε στη μέση.....και αυτόν πέρα από όλα τα άλλα τον εκάνα και μήνυση για επίθεση (και σωματική και φραστική).....

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:01, 13-06-06:

Να του τα πάρεις ΧΟΝΤΡΑ. Και να μην συμβιβαστείς. Του έκαναν αλκοτέστ?

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

H erodia έγραψε στις 12:06, 13-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Να του τα πάρεις ΧΟΝΤΡΑ. Και να μην συμβιβαστείς. Του έκαναν αλκοτέστ?
Τού έκαναν αλκοοτεστ.....η πλάκα είναι πως καθόταν και φώναζε πως βρομοκοπάω ουισκυ και άλλα τέτοια κουλά.!!!! όταν μας έκαναν το τεστ....αυτός βρέθηκε με αλκοόλ στο αίμα του ενώ εγώ μα μηδεν!!!!.....
Δεν θα τον αφήσω έτσι.....γιατί οκ....δεν λέω άνθρωποι είμαστε....συμβαίνουν αυτά....αλλά να φέρεσαι ανθρώπινα....όχι σαν γουρούνι.....θα το φτάσω στα άκρα το θέμα....γιατί το μόνο που τον ένοιαζε είναι να πληρώσω εγώ τις ζημιές του....και ακόμα και όταν ήρθε η τροχαία αυτός υποστήριζε πως εγώ έπεσα πάνω του με αποτέλεσμα να τους μπερδέψει στην αρχή και να πιστεύουν οι τροχαίοι πως αυτός οδηγούσε το δικό μου αυτοκίνητο....!!!
Ο τύπος εχεί iq ....ι φτου μιλάμε......

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 12:08, 13-06-06:

Καλα του κανατε και πραγματικα ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να του παρουν του αλητη το διπλωμα για μια ζωη! Σε γυναικες ευκολα πολλοι το παιζουν μαγκες!Εαν γινοταν αυτο στην κοπελα μου και αεγω το εβλεπα...αστα να πανε!Καλλιτερα να μην σκεφτομαι πως θα αντιδρουσα...
Ειναι κι αυτο που λεει η doo.Το θεικο ειναι να βλεπω ατομα στην ατικη να εχουν πιασει μεσαια ή αριστερη λωριδα και να πηγαινουν με 60-70 και αντιστοιχα μεσα στην πολη ειτε κοντα σε σχολια ειτε οπουδηποτε ή σε επαρχιακους να πηγαινουν με 80 και 90 και 100 πολλες φορες.
Στο Αργος και Ναυπλιο εχω πετυχει απειρες φορες ατομα τα οποια μεσα στην πολη το βραδυ οπου και καλα δεν κυκλοφορουν αυτοκινητα, να κανουν μαγκιες και να τραβανε χειροφρενα κτλ κτλ...ΖΩΑ!
Το σημαντικοτερο ειναι ζωνη.Ποτε χωρις αυτην!

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

H erodia έγραψε στις 12:18, 13-06-06:

Συμφωνώ για την ζώνη....χθές όμως αν φορούσαμε ζώνη....ίσως και να μας είχε πνίξει.....και να φανταστείς πως ποτέ δεν οδηγώ χωρίς ζώνη....χθές όμως δεν την έβαλα!!!!
Οι πλευρικοί αερόσακοι πάντως κάνουν δουλειά παιδιά!!!!
Μας έσωσαν.....
Πάντως θεωρούμε από τις προσεκτικες οδηγούς.....τελικά δεν αρκεί μόνο αυτό..πρέπει όλοι μας να είμαστε προσεκτικοί - πράγμα που δυστυχώς δεν ισχύει-...και αυτό είναι που με φόβισε πάρα πολύ μετά την χθεσινή εμπειρία μου...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:18, 13-06-06:

Καλα του κανατε και πραγματικα ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να του παρουν του αλητη το διπλωμα για μια ζωη! Σε γυναικες ευκολα πολλοι το παιζουν μαγκες!Εαν γινοταν αυτο στην κοπελα μου και αεγω το εβλεπα...αστα να πανε!Καλλιτερα να μην σκεφτομαι πως θα αντιδρουσα...
το πιο τραγελαφικό είναι να παραβιάζουν φανάρι στου ΖΩΓΡΑΦΟΥ μέρα μεσημέρι σε κεντρικότατο δρόμο με κίνηση [και φανάρι όχι...χμμμ "είναι πορτοκάλι ή κόκκινο?" έβλεπα το δικό μου πράσινο ήδη από αρκετή απόσταση!, άρα το δικό τυο ήταν κατακόκκινο] και να πρέπει να κατέβει ο πίσω από εμένα οδηγός (!) να τον συγκρατήσει να μη με χαστουκίσει!!! [ας όψεται που ήμουνα νέα οδηγός τότε και τα έπαιξα αλλιώς ακόμα θα τον έτρεχα στα δικαστήρια!]

Ειναι κι αυτο που λεει η doo.Το θεικο ειναι να βλεπω ατομα στην ατικη να εχουν πιασει μεσαια ή αριστερη λωριδα και να πηγαινουν με 60-70 και αντιστοιχα μεσα στην πολη ειτε κοντα σε σχολια ειτε οπουδηποτε ή σε επαρχιακους να πηγαινουν με 80 και 90 και 100 πολλες φορες.
και να μη καταλαβαίνουν κ τίποτα! Ειδικά στην Αττική οδό τουλ που κινούμαι καθημερινά καμιά φορά νομίζω ότι θεωρείται "ντροπή" να είσαι αντρας και κινείσαι δεξιά! Πας λοιπόν με 70 τερμα αριστερά και...***** όλους τους υπολοιπυς που αναγκάζονται να κάνουν...σλαλομ...

Aπόλυτα σωστός!!!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 12:22, 13-06-06:

Αφου βρε xrz στην Ελλαδα τα χρωματα στα φαναρια ΔΕΝ ειναι [Κοκκινο-Πορτοκαλι-Πρασσινο...
Ειναι Πρασσινο-Πορτοκαλι και....σκουρο πορτοκαλι!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:25, 13-06-06:

Αφου βρε xrz στην Ελλαδα τα χρωματα στα φαναρια ΔΕΝ ειναι [Κοκκινο-Πορτοκαλι-Πρασσινο...
Ειναι Πρασσινο-Πορτοκαλι και....σκουρο πορτοκαλι!

Σωστό και αυτό...αλλά ήμουνα Ν(ι) τότε και δεν τα είχα μάθει ακόμα αυτά! Εκεί την πάτησα!!!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 14:43, 13-06-06:

Σαββάτο ανέβαινα Πάτρα και στα διόδια της Ελευσίνας βλέπω στην αριστερή λωρίδα ένα SUV στο οποίο μέσα ένα κοριστάκι καθόταν με την πλάτη στο κάθισμα και τα πόδια στο προσκέφαλο του συνοδηγού!Και το κοριστάκι μάσαγε μια τσίχλα σαν ένα κακομαθημένο. Που πραγματικά πιστεύω ότι ήταν αλλά αυτό είναι άσχετο.

Τον κοίταζα και τον κοίταζα τον οδηγό,ποιος εγώ ο 27χρονών που και παιδια δεν έχω και θεωρητικά λιγότερη ευαιθησία έχω από αυτόν. Φτάνω στον υπάλληλο και του λέω πείτε κάτι στον τύπο με το τζιπ μια και θα σταματήσει το όχημα και ή δεν με άκουγε καλά ή με κοίταζα σαν εξωγηίνο που καθυστερούσα την ουρά.

Και αναρωτήθηκα αν αυτοί οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να αναγκάσουν ένα τέτοιο άνθρωπο να βάλει τάξη στο αμάξι του μέσα. Ας φωνάξουν πχ την τροχαία ή τουλάχιστον να ενημερώσουν το παρακάτω μπλόκο.

Προσωπικά όταν πάω ταξίδι όλοι φοράνε ζώνη και οι πίσω.Δυστυχώς δεν επιμένο για μέσα στην πόλη εκτός και αν είναι να κινηθούμε γρήγορα.

Παράθεση

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KoRaKi
Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O KoRaKi έγραψε στις 17:03, 13-06-06:

Η οδηγικη συμπεριφορα των Ελληνων ειναι με διαφορα η χειροτερη στο δυτικο κοσμο ... Εχω οδηγησει αρκετα βορεια Ευρωπη, Αμερικη, το χαλι και την οδηγικη ασχετοσυνη των Ελληνων οδηγων δεν την συναντησα πουθενα.

Οσο για τη ζωνη εγω φοραω ακομη και για αποστασεις 100 μ. Ειναι παντα το πρωτο πραγμα που κανω πριν ξεκινησω τον κινητηρα. Για να ειμαι ειλικρινης δε με νοιαζει αν καποιος αλλος σε *αλλο* αυτοκινητο δεν φορα. Σκεφτομαι οτι ισως να ειναι ενα μηχανισμος φυσικης επιλογης. Αστους να ξεπαστρευτουν μεταξυ τους, πριν ξεπαστρεψουν εμενα!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:18, 13-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Και αναρωτήθηκα αν αυτοί οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να αναγκάσουν ένα τέτοιο άνθρωπο να βάλει τάξη στο αμάξι του μέσα. Ας φωνάξουν πχ την τροχαία ή τουλάχιστον να ενημερώσουν το παρακάτω μπλόκο.
Ο οποιοσδηποτε εχει αυτο το δικαιωμα, κι αν κατι βαζει σε κινδυνο ζωες ανθρωπων, κι εσυ ο ιδιος εχεις οχι μονο δικαιωμα αλλα και υποχρεωση να ενημερωσεις τις αρμοδιες υπηρεσιες (πχ τροχαια).

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:43, 13-06-06:

Χωρις να εχω διαβασει πολλα ποστ λογο ελειψεις χρονου απανταω

Καταρχην συλιπιτιρια για τον φιλο σου μαριε και για καθε ανθρωπο που εχει χαθει στην ασφαλτο
Ευτιχος τα τελευτεα χρονια εχουμε βελτιωθει καπως, αλλα εχουμε ακομα δρομο.... Πρωσοπικα ποτε δεν μπαινω στο αμαξι χωρις να φορεσω ζωνη ασφαλιας, και ποτε αμα ειμαστε με την μηχανη εξω απο την πολη χωρις κρανος οταν ειμαστε με την μηχανη. Δυστιχος δεν εχω καταφερει ακομα να πισω τον ευατο μου να φοραω και μεσα στην πολη.

Το πρβλημα πηγαζει απο πολυ βαθια και μπαζει απο παντου. Αρχιζοντας απο το οτι τα παιδια δεν περνουν παιδια απο το σπιτι τους στο θεμα μεχρι το οτι δεν λεει κανεις κατι σε οσους κανουν μλκ. Οταν ο καθε πατερας βαζει το παιδι μπροστα στο μηχανακι χωρις κρανος και αυτος και το παιδι εχει παρει ειδη λαθος προτιπο, μια μερα θα οτ κανει και αυτος μια και του εχει χαραθει απο πολυ μιρκη ηλικια. Πρωτα απο ολους πρεπει να ευαιστιτοποιηθουν οι γονεις στο θεμα, να δωσουν το καλο παραδειγμα στα παιδια τους. Παρατιρισα οτι ποτε δεν φοραγα ζωνη, μεχρι που αρχισαν τα αυστιρα μπλοκα της τροχαιας και οποτε βγαιναμε εκτος πολης ο πατερας μου μου ελεγε να βαλω την ζωνη, αυτο κρατισε για αρκετα χρονια. Καπια στιγμη μετακομισαμε εκτος πολης και ενα δευτερο αμαξι ητανε πλεων χρησιμο (πριν ολα ητανε διπλα και πηγενε με τα ποδια η μητερα μου, τωρα επρεπε να διανισει καπια χιλιομετρα) και οταν οδηγουσε η μητερα μου (Σουηδεζα με Σουηδικη παιδια στο θεμα) εβαζε παντα ζωνη, και ελεγε και σε οσους ητανε στο αμαξι. Ενω οταν οδηγουσε ο πατερας μου δεν εβαζε... Οπως και να εχει τοτε εγω αρχισα να φοραω ζωνη, καπια στιγμη αργοτερα την αρεωσα, μονο εξω απο την πολη και μετα απο ενα ατυχημα (μεσα στην πολη) δεν την βγαζω ποτε.
Επισης στα σχολεια δεν γινετε ποτε καπια αναφορα στο θεμα. Κατα την γνωμη μου επρεπε που και που να κανουμε ενα μαθημα κυκλοφοριακης αγωγης. Ακομα χοιροτερο ειναι οτι πολες φορες παιδια κανουν διαφορα εξω ακριβος απο το σχολειο τους με το μηχανακι πριν φυγουν και κανενας καθηγιτης δεν βγαινει να τους πει κατι. Ακομα ενας αρκετα συμαντικος παραγωντας ειναι ο πατερας και η μητερα που θα δωσουν τα λευτα στα παιδια τους ωστε να πανε να φτιαξουν το μηχανακι και το αυτοκινιτο. Δεν καταλαβενουν οτι ετσι βαζουν σε κινδινο την ζωη των παιδιων τους αλλα και αθωων πολιτων;
Ενας ακομα λαθος ειναι η λαλακια μεγαλυτερων. Ενα κλασικο παραδειγμα: Πριν λιγες μερες ρωτισε ενα παιδι σε ενα αλλο forum για ενα μηχανακι το οπιο τον ενδιαφερει. Εσπευσαν ολοι να του απαντισουν (οι περισσοτεροι 15-30) να παρει το ταδε με χ λευτα και να το υπερκυβισει, να του βαλει την ταδε εξατμιση το ταδε καλμπυρατερ το δεινα λαστιχο κλπ προκειμενου να φτασει τα ταδε χιλιομετρα κλπ. Και σας ρωτω, αμα ενα παιδι ρωταει για ενα μηχανακι και περνει 10 απαντισεις στις οπιες μονο η μια, και αυτη απο ενα 14χρωνο τον αποθαρινει απο το να το φτιαξει αργοτερα τοτε που παμε; Και το ιδιο γινετε και με τα αυτοκινιτα Επισης, εγω γραφτικα σε ενα φορουμ που ασχολιτε μονο με μηχανες πριν λιγες μερες, και ολοι οσοι απαντισαν στις ερωτισεις μου σπευσανε να μου πουν να φοραω παντα κρανος, ιδικα γαντια, μπουφαν με προστατευτικα και μποτες μηχανης οταν καβαλω διτροχο και φυσικα τα ματια μου 12548657484654894542486548897235678452154866534. Και ενω παντα ειμουν με το κρανος με επεισαν οτι πραγματι δεν αρκει το κρανος, οταν με το καλο παρω μηχανακι (εχω ακομα...) πρωτα απο ολα πρεπει να προσεχω παρα πολυ (καλα αυτο το ηξερα, δεν περιμενα αυτους να μου το πουνε) αλλα και να φοραω καταληλο εξοπλισμο. Τι απο τα δυο λοιπον ειναι πιο σωστο;
Ενα ακομα τεραστιο λαθος ειναι η αδιαφορια των περισσοτερων, βλεπουμε καπιον να κανει καγκουριες και λαλακιες και λεμε απο μεσα μας η με την παρεα μα "Ε τον ηλιθιο, θα σκωτωθει" αλλα κανει δεν τον πλισιαζει να του πει "ρε αδερφακι, ετσι οπως πας θα σκωτοθεις" δεν λεω, θα σε βρισει, θα σου πει να μην σε ενδιαφερει τι κανει αυτος αλλα πριν κοιμιθει θα το σκευτει λιγο. Αν αυτο γινει μια, δυο, τρεις, τεσσερεις σιγα σιγα ο αλλος θα πει "Τελικα δεν με εχουν για μαγκα..." και θα τα δει αλλιως τα πραγματα. Παραδειγμα και επ αυτου, σημερα συζιταγαμε με την παρε μου για μηχανακια. Και τους ρωτισα αν θελουν να παρουν μηχανακι στα 16, ο ενας πολυ ωριμα για την ηλικια του/μας (ειναι εναν χρονο μικροτερος αλλα νταξει, δεν ειμαι και κανα τερας ωριμοτιτας...) οτι θα παρει αν του το επιτρεψουν οι γονεις του μονο και μονο για να μην μπει στον πειρασμο να τον παρει δικαβαλο καπιος φιλος, γιατι ποτε δεν ξερεις πως οδηγαει ο αλλος. Και ο αλλος (εναν χρονο μικροτερος και αυτος αλλα αστα να πανε απο ωριμοτιτα...) Οτι θελει αλλα δεν ξερει αν θελει να παρει ενα runner 50αρι με τελικη τα 90 η να παρει ενα παπι 100αρι και ας ειναι παρανομος που να πιανει καμια τελικη 110-120. Εκεινη την στιγμη μεσα μου σκευτικα πολα, αλλα εκανα το λαθος να μην πω τπτ απο αυτα δυνατα, του ειπα απλα "Καμια μερα θα κατσουμε να τα πουμε". Αυτος δεν καταλαβε καν για τι πραγμα θα τα πουμε και αργοτερα καταλαβα ποσο μεγαλο λαθος εκανα που δεν εκμεταλευτικα την ευκαιρια. Επιπλεων προσθεσε 'Αφου εσυ θα παρεις ενα χρονο νωριτερα μεχρι να παρω και εγω θα με πηγενεις σπιτι μου ε;" Εκει του ξεκαθαρισα οτι δευτερο ατομο πανω στο μηχανακι μου δεν ανεβενει και με κοιταγε λες και του ελεγα οτι η γη ειναι επιπεδη.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:08, 13-06-06:

Λυπάμαι πολύ για το φίλο σου..
Δύο γνωστοί μου σκοτώθηκαν το τελευταίο δίμηνο με μηχανή..
Το τραγικότερο όλων είναι ότι πλέον δεν μας κάνει εντύπωση..
''Ο τάδε σκοτώθηκε σε τροχαίο''...
Ακούγεται σαν να είναι η πλέον φυσιολογική αιτία θανάτου για νέους κυρίως ανθρώπους στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια..
Πραγματικά τραγικό..

Δεν ξέρω αν φταίνε η οδηγική συμπεριφορά, οι δρόμοι, η κακιά η στιγμή ή όλα αυτά μαζί..και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται τίποτα.. και ότι κάθε φορά που βγαίνεις στους δρόμους είτε ως οδηγός είτε ως πεζός παίζεις τη ζωή σου στη ρουλέτα.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:19, 13-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia
Συμφωνώ για την ζώνη....χθές όμως αν φορούσαμε ζώνη....ίσως και να μας είχε πνίξει.....και να φανταστείς πως ποτέ δεν οδηγώ χωρίς ζώνη....χθές όμως δεν την έβαλα!!!!

Κατρχήν ευτυχώς που την γλυτώσατε σχετικά ανώδυνα και χωρίς σοβαρούς τραυματισμούς.
Κατά δεύτερον ελπίζω να μην είπατε στην Τροχαία ότι δεν φορούσατε ζώνες..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 13-06-06 στις 18:22.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 18:29, 13-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από KoRaKi
Η οδηγικη συμπεριφορα των Ελληνων ειναι με διαφορα η χειροτερη στο δυτικο κοσμο ... Εχω οδηγησει αρκετα βορεια Ευρωπη, Αμερικη, το χαλι και την οδηγικη ασχετοσυνη των Ελληνων οδηγων δεν την συναντησα πουθενα.
Στο πρωτο κομματι συμφωνω απολυτα.Και η ιδια διαφορα υπαρχει και Β.Ιταλια με Ελλαδα.(Ν.Ιταλια ειμαστε περιπου το ιδιο αστα να πανε).Και οσοι γνωστοι μου και φιλου μου εχουν παει εκει που λες ολοι μου εχουν πει ακριβως οτι κι εσυ...
Οσο για τη ζωνη εγω φοραω ακομη και για αποστασεις 100 μ. Ειναι παντα το πρωτο πραγμα που κανω πριν ξεκινησω τον κινητηρα. Για να ειμαι ειλικρινης δε με νοιαζει αν καποιος αλλος σε *αλλο* αυτοκινητο δεν φορα. Σκεφτομαι οτι ισως να ειναι ενα μηχανισμος φυσικης επιλογης. Αστους να ξεπαστρευτουν μεταξυ τους, πριν ξεπαστρεψουν εμενα!

Ετσι λειτουργω κι εγω φιλε μου...Αφου να φανταστεις απω απο το σπιτι μου σε αυτο της γιαγιας μου που εινια και τα δυο μεσα στο Αργος και σε αποσταση 500-60ο μετρων ας πουμε και φοραω παντα ζωνη!
γιατι και με 30 χιλιομετρα μεσα στην πολη μπορει να χτυπησεις ασχημα.
Οσο για τους αλλους ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του, αλλα περιστατικα σαν αυτο του Demelene με εξοργιζουν!Γιατι ενταξει,το παιδι ειναι οτι ειναι και δεν καθεται καλα, εσυ ρε φιλε δεν μπορεις νατοκανεις να παλουκωθει κανονικα στην θεση του οταν οδηγεις;
Εγω γιατι οταν ημουν μικρος που ημουν και διαολου καλτσα με το που εμπενα στο αυτοκινητο και οδηγουσε ο πατερας μου ημουν Παναγια;Γιατι;Γιατι στην πρωτη μαμακια που εκανα με εβαζε στην θεση μου!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:12, 13-06-06:

ακόμα και στο Ταξί!!!!!!!!!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:21, 14-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
ακόμα και στο Ταξί!!!!!!!!!
Αν και έχω καιρό να πατήσω να μπω σε ταρίφα γιατί γενικά δεν γουστάρω, δεν φόραγα ζώνη!!! Μεγάλη βλακεία μου.

Πάντως στο αμάξι μέσα όλοι πρέπει να φοράνε ζώνη γιατί αν κάτι γίνει και οι πίσω δεν είναι δεμένοι θα την πληρώσουν μαζί τους και οι μπροστά και ας φοράνε ζώνη!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:43, 14-06-06:

Και εγώ πολλές φορές ντρέπομαι, αλλά το ξεπερνάω γρήγορα και τη βάζω, ειδικά αν κάθομαι μπροστά!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 07:53, 15-06-06:

Εγώ πρέπει να ξεκολήσω τον εγκέφαλο μου από την διαφορά που έχω όταν κάθομαι μπροστά ή πίσω ως συνεπιβάτης!
Μπροστά είναι εντελώς αντανακλαστικό. Πίσω θέλει σκέψη εκτός από την Κυριακή που επειδή πήγαινα για μπάνιο και θα βγαίναμε εθνική το έκανα εντελώς αντανακλαστικά!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 09:04, 15-06-06:

Ρε παιδια μια ερωτιση... η αστυνομια (οχι η τροχαια, γενικα το αστυνομικο σωμα) δεν θα επρεπε να ειναι το πρωτο παραδειγμα; Οι πρωτοι που θα τα τιρουσαν ολα αυτα προκειμενου να ρχισουμε και εμεις να τα τιρουμε;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:14, 15-06-06:

το καλό παράδειγμα θα το έδιναν με τις κλήσεις που θα έκοβαν.

Παράθεση

sensei

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sensei
Ο sensei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O sensei έγραψε στις 09:27, 15-06-06:

Εγώ φοράω πάντα ζώνη ακόμα κιαν θα διανύσει 10 μέτρα και αναγκάζω και τον συνοδηγό να βάλει ζώνη αλλιώς δεν ξεκινάω το αμάξι.

Πρέπει να το εφαρμόσω και για τους πίσω επιβαίνοντες αυτό.

Και το πιο σημαντικό:

Ποτό και οδήγηση δεν πάνε μαζί.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 09:39, 15-06-06:

το καλό παράδειγμα θα το έδιναν με τις κλήσεις που θα έκοβαν.
Παντος εγω εχτες τα επεξα... Για καπιον λογο (θα τα πουμε αλλη φορα) χρειαστικε να παω στην ασφαλεια και με πηγαν εκει ασφαλιτες. Ειμασταν λοιπον δυο παιδια και δυο ασφαλιτες μεσα στο αμαξι. Κανενας απο τους ασφαλιτες δεν εβαλε ζωνη ουτε ειπε σε εμας να βαλουμε (εγω εβαλα και με κοιταγαν καλα-καλα) και επιπλεων περασε σε μια φαση με κοκκινο, χωρις να βιαζομαστε και καθως ειμασταν στο κεντρο...
Τωρα εγω αν δεν ειχα καπια βιοματα απο ατυχιματα, αν δεν ειχα τους συγκενεις που μου εχουν δωσει να καταλαβω οτι πρεπει να φοραω ζωνη κλπ και αν δεν ειμουν σε αυτην την ηλικια αλλα μικροτερος τι παραδειγμα μου δωσανε οι ασφαλιτες; να περναω με κοκκινο χωρις να φοραω ζωνη;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:41, 15-06-06:

Είναι απλό. Οτιδήποτε έχει σειρήνα, μπορεί να περνά με κόκκινο

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 09:43, 15-06-06:

Είναι απλό. Οτιδήποτε έχει σειρήνα, μπορεί να περνά με κόκκινο
Μονο που το οχημα οχι απλα δεν ειχε σειρινα βγαλμενη αλλα δεν ειχε καν μεσα.... Ουτε και ασυρματο ουτε τπτ τετιο

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:47, 15-06-06:

Κοίτα κρονάκο. Όσοι έχουν εξουσία, την εκμεταλλεύονται. Εσύ κι εγώ θα είμαστε στην πικρα, προσέχοντας μη φάμε καμιά κλήση και προκαλέσουμε κανένα ατύχημα.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 09:51, 15-06-06:

Το ξερω αυτο dooo, αλλα μυαλο δεν εχουν αυτοι οι ανθρωποι; Εχουν στα πισω καθησματα ενα 14χρονο και ενα 13χρονο και ουτε ζωνη και περνανε και με κοκκινο... (Τελικα μηπος να γινω μπατσος αντι για πιλοτος...; )

Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:03, 15-06-06:

εχτες ενας παραλιγο να με κοψει στα δυο κ περνουσα με πρασινο κ απο την διαβαση ε τι να κανω η γυναικα κ εγω του εδωσα το βραβειο τις ανοιχτης παλαμης

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 11:57, 16-06-06:

γυνραγα το πρωι απο Θεσσαλονικη και εκει στον Μαλιακο ηταν ενας με μια νταλικα που ετρεχε σαν τον μουρλο ( στις 6 το πρωι τωρα ) εγω πηγαινα με 100 - 110 με την μηχανη και αυτος με προσπερασε σαν τον συφουνα λες και ημουν σταματημενος - παραλιγο να πεσω αφου περασε τοσο κοντα , λιγο πριν τον Αγιο Κωνσταντινο τον βλεπω σταματημενο στην ακρη του δρομου και σταματαω και εγω, πλησιασα και βλεπω εναν γυρω στα 60 χρονων χωρις μπλουζα σορτσακι και σαγιοναρα με την κοιλια να κρεμεται μεχρι τους αστραγαλους και τον ρωταω " καλα βρε ανθρωπε μου πως στο καλο τρεχεις ετσι; ειδικα σε αυτο το σημειο που εχει βαφτει στο αιμα τοσα χρονια τωρα; " και τι μου απανταει ο μην πω τι;

ασε μας ρε φιλαρακι πρωι πρωι, ας εγευγες απο την μεση οπιον βλεπω μπροστα μου η θα τον πατησω η θα κατσει σπιτι του.

εκεινη την στιγμη σταματαει ενα περιπολικο της τροχαιας Αγιου Κωνσταντινου και βγαινουν δυο οργανα εξω να δουν τι τρεχει. ζητανε διπλωματα και ολα τα αλλα και καποια στιγμη ακουω τον νταλικερη να λεει, αντε τελειωνετε θελω να ειμαι στην πατρα μεχρι τις μια, και ερωτω λοιπον, πως ειναι δυνατον; Αγιο Κωνστατνινο - Αθηνα ειναι γυρω στα 180 χιλιομετρα και βαλε αλλα 220 περιπου - συνολο 400 που με αυτοκινητο θες ανετα 3 με 4 ωρες να τα κανεις, με την νταλικα φορτωμενη ποσες;

με τετοιου ειδους ανθρωπους στο τιμονι πρεπει οχι μονο να φοβωμαστε αλλα θα πρεπει να μεινουμε μακρια απο τους δρομους.

θελει μεγαλη προσοχη παιδια, παντα με κρανος, ζωνη και καταληλο ρουχισμο για τους μηχανοβιους

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 12:30, 16-06-06:

Hunter ειπες στους αστυνομικους οτι ετρεχε;
Καλα κι αυτοι αφου τον ειδαν πως ηταν ντυμενος (απαγορευεται να οδηγεις χωρις μπλουζα και αν θυμαμαι καλα ουτε με σαγιοναρα επιτρεπεται και πως τους μιλησςε δεν του εκαναν ελεγχο;
Κατι...
Αυτοι κι αν ειναι επικινδυνοι ρε γαμωτη μου....
Τα παιδακια ακομα τα κλαινε οι γονεις τους που τα βρηκανε αποκεφαλισμενα...

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 15:55, 16-06-06:

Καλα κι αυτοι αφου τον ειδαν πως ηταν ντυμενος (απαγορευεται να οδηγεις χωρις μπλουζα και αν θυμαμαι καλα ουτε με σαγιοναρα επιτρεπεται [...]
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ακριβές.
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς χωρίς μπλούζα ή με φανελάκι;
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς με σαγιονάρα;
Για να μην πούμε ότι η σαγιονάρα είναι σαφώς πιο ακίνδυνη από... ψηλοτάκουνα.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:01, 16-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ακριβές.
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς χωρίς μπλούζα ή με φανελάκι;
Πού αναγράφεται ότι απαγορεύεται να οδηγείς με σαγιονάρα;
Για να μην πούμε ότι η σαγιονάρα είναι σαφώς πιο ακίνδυνη από... ψηλοτάκουνα.
Κανονικά θα έπρεπε να απαγορευόταν όπως σε άλλες χώρες.που βλέπεις οδηγούς λεωφορειών με σακάκι κλπ
Και που δεν απαγορεύεται πρέπει να έχει ο οδηγός(πώς να το πω)λίγο σεβασμό,λίγη συναίσθηση,και όχι να μπαίνει κάποιος πχ σε λεωφορείο και να βλέπει τον οδηγό χωρίς μπλούζα!

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 16:05, 16-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Κανονικά θα έπρεπε να απαγορευόταν όπως σε άλλες χώρες.που βλέπεις οδηγούς λεωφορειών με σακάκι κλπ
Και που δεν απαγορεύεται πρέπει να έχει ο οδηγός(πώς να το πω)λίγο σεβασμό,λίγη συναίσθηση,και όχι να μπαίνει κάποιος πχ σε λεωφορείο και να βλέπει τον οδηγό χωρίς μπλούζα!
Έχω την εντύπωση ότι ο ΚΟΚ δεν ασχολείται με την αισθητική του καθενός αλλά με την ασφάλεια στο οδόστρωμα.
Ενδεχομένως να κάνω λάθος...

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:08, 16-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Έχω την εντύπωση ότι ο ΚΟΚ δεν ασχολείται με την αισθητική του καθενός αλλά με την ασφάλεια στο οδόστρωμα.
Ενδεχομένως να κάνω λάθος...
Ναι αλλά δεν είναι ωραίο να βλέπεις τον οδηγό λεωφορείου,ταξί χωρίς μπλούζα!!Σε άλλες χώρες,όπως στην Αγγλία,οι οδηγοί είναι πιο κύριοι

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 16:13, 16-06-06:

ρε μανία με τον οδηγό λεωφορείου

έχει δίκιο ο τσιτσιλέγκας (συνέχεια το διαβάζω τσέλιγκας το νικ σου, για κάποιο λόγο).

όσοι άντρες έχουν κοιλιακούς επιβάλλεται να οδηγούν χωρίς μπλουζα πάντως

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους