Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κόμμα Παιδεραστών

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 12:19, 17-01-07:

@ Ρεμπεσκε
Φροιντ:
Στα τοσα χρονια που ασχολουμαι με τον ανθρωπο, ενα πραγμα δεν καταλαβα ποτε: Τι θελει μια γυναικα.

Φιλικα τωρα, αν θες εμπιστεψου τον παραπανω για τη σεξουαλικοτητα σου.
Α ναι, κι ο Φροιντ ελεγε οτι ειχε ποσα χρονια να ακουμπησει τη γυναικα του.
Οχι να κανει ερωτα μαζι της αλλα να την ακουμπησει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bisbirikos : 17-01-07 στις 12:29.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:31, 17-01-07:

( Πού πήγε η χθεσινή απάντηση μ; )

o froyd εχει ξεπεραστει.

πολυ

εδω και πολυ καιρο

ευτυχως!
Ρε εποτε, σε πάω ρε παλικάρι μου, αλλά ώρες ώρες καις κάρβουνο.

Και ο Νεύτωνας ξεπεράστηκε, μήπως είναι λάθος ο νόμος της παγκόσμιας έλξης;

Δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο αναιδής με τον δάσκαλο του ινδάλματός σου! Μπορεί να είναι καλή ή κακή επιρροή, αλλά είναι επιρροή ωστόσο (που σαι ΚΕ να δεις τι γράφουμε πρωί πρωί).

Και η λογική σου είναι λανθασμένη. Μήπως θα έπρεπε επίσης να απορρίψουμε και τις μελέτες του Κίνσεϋ για τη γυναικεία σεξουαλικότητα; Γιατί και αυτός δεν τις ..άγγιζε, λόγω διαφορετικής προτίμησης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 12:38, 17-01-07:

Παιδια sorry αλλα το χετε τραβηξει λιγο νομιζω το θεμα.Τι σχεση εχει η εμφυτη σεξουαλικοτητα των ανθρωπων με την παιδεραστια?Σιγουρα κι ενα παιδι μπορει να νοιωσει κατι ας ειναι κι βραφος κι τα μωρα εχουν οργανα .Τι σημαινει αυτο?Οτι ειναι ετοιμα για σεξουαλικη επαφη?Κι η ελξη μεταξυ αντρων κι γυναικων υπαρχει απο παιδικη ηλικια (παιδικοι ερωτες) αλλα ειναι μονο ενα αισθημα δεν βασιζεται σε σεξουαλικες αναγκες.
Ας μην συγχεουμε την μελετη για την σεξουαλικοτητα του ατομου με την παιδεραστια .Αλλωστε αυτα τα ατομα κακοποιουν παιδια κι πολλες φορες ειχαμε φριχτα αποτελεσματα
Προσφατα χαθηκε ενα παιδι στην Αμερικη κι μες στο διαμερισμα του παιδεραστη βρεθηκε αλλο 1 που ζουσε στο σπιτι του παιδεραστη 3 χρονια.Κι ολο αυτο το καιρο η οικογενεια το εψαχνε.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 12:40, 17-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
@ Ρεμπεσκε
Φροιντ:
Στα τοσα χρονια που ασχολουμαι με τον ανθρωπο, ενα πραγμα δεν καταλαβα ποτε: Τι θελει μια γυναικα.

αυτό ήταν απλά χιούμορ του αφου ήταν κάργα ερωτευμένος με την γυναίκα του αννα φροϋντ!
απο εκεί κ περα ο φροϋντ δεν αναλύεται τόσο απλά σε ένα φόρα... (σπουδασα την θεωρία του 4 χρόνια, ο τύπος μπορεί να μην ήταν σωστός σε κάποια πραγματα, αλλά ουδεποτε καταρηφθηκε η θεωρία του αφού επαληθεύεται στην καθημερινότητα)!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:40, 17-01-07:

οντως το θεμα τραβιεται απο τα μαλλια ρε παιδια...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:45, 17-01-07:

Ρε σεις οι τρεις τελευταίοι ΣΠΟΡΕΛΕΟΣ!

Από τα τελευταία λεγόμενα καταλάβατε ότι... δικαιολογούμε την παιδεραστία επειδή και τα παιδιά νοιώθουν τη γνωστή φαγούρα;;;

Ρε θα φάω το keyboard και πάνω που το συνήθισα... Ε ρε γλέντια...

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 12:46, 17-01-07:

Με συγχωρεις αλλα μου φαινεται αδυνατο να μην επηρεαζεται η γνωμη κι η αντιληψη καποιου απο τις εμπειριες του κι απο τα συναισθηματα του.

Δλδ, σου φαινεται οκ αυτο που ειπε ο Φροιντ για τις γυναικες (και ειδικοτερα η εμπαθεια που δειχνει) ? Ή πρεπει να βγαινουμε να λεμε οτι οι γυναικες δεν ξερουν τι θελουν επειδη το ειπε ο Φροιντ? Και τι γνωμη πιστευεις οτι θα μετεδιδε ο Φροιντ στους μαθητες του?
Μεγαλη σχολη ο Φροιντ αλλα εχει ξεπεραστει και εχουν αλλαχτει παρα πολλα απο τοτε. Σε σημειο καποια πραγματα του να μην αναφερονται καν στη συγχρονη ψυχαναλυση.

Οσο για το Ραιχ,
ψαξε λιγο καλυτερα πλιζ γιατι εφυγε απο τη σχολη του Φροιντ.

Κι επαναλαμβανω, δε θα εμπιστευομουν το Φροιντ για τη σεξουαλικοτητα μου. Για τον Κινσευ το συζηταμε.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:47, 17-01-07:

εγω δεν καταλαβα αυτο, οτι τη δικαιολογειτε, ομως αμα θελετε να μιλησετε για ψυχολογια, ειστε σε λαθος θρεντ.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 12:51, 17-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Ρε σεις οι τρεις τελευταίοι ΣΠΟΡΕΛΕΟΣ!

Από τα τελευταία λεγόμενα καταλάβατε ότι... δικαιολογούμε την παιδεραστία επειδή και τα παιδιά νοιώθουν τη γνωστή φαγούρα;;;

Ρε θα φάω το keyboard και πάνω που το συνήθισα... Ε ρε γλέντια...
οχι, μηηηηη! αν φας το keyboard, να μην ξεχάσεις να πιεις καμια σοδίτσα, δύσκολα χωνεύεται!

κανείς δεν ειπε ότι η παιδεραστία έχει να κάνει με την παιδική σεξουαλικότητα! αντιθέτως, αυτό το χρησιμοποιούν όσοι δικαιολογούν την παιδεραστεία...

τα σεξουαλικά ένστικτα σαφώς κ υπάρχουν σε όλες τις ηλικίες, αλλά βρίσκονται σε διαφορετικές φάσεις ανάλογα την ηλικία. αρα είναι φαουλ να θεωρούμε ότι αφου κ τα παιδιά έχουν σεξουαλικά ένστικτα απλά αυτό θα καλυφθεί μετά από μια σχέση με κάποιον μεγάλο, ειδικά όταν το ίδιο το παιδί δεν έχει την ικανότητα να επεξεργαστεί μια τέτοια πληροφορία...

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 12:52, 17-01-07:

Ναι βρε παιδια ας κανουμε ενα νεο θεμα που να μιλαει για την σεξουαλικοτητα των παιδιων τον Ραιχ,τον Φροιντ κτλ.Με το συγκεκριμενο θεμα δεν ειναι κι τοσο σχετικα.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:25, 17-01-07:

είναι φαουλ να θεωρούμε ότι αφου κ τα παιδιά έχουν σεξουαλικά ένστικτα απλά αυτό θα καλυφθεί μετά από μια σχέση με κάποιον μεγάλο, ειδικά όταν το ίδιο το παιδί δεν έχει την ικανότητα να επεξεργαστεί μια τέτοια πληροφορία...
αυτο ειναι προφανες, γιατι μια σχεση δεν ειναι ΜΟΝΟ η σεξουαλικη ανακουφηση (και αυτο ειναι το μονο πραγμα που μπορει να αντιλιφθει το παιδι επειδη ειναι τοσο απτο). Εκ των πραγματων λοιπον σχεση παιδιου/εννηλικα ειναι λαθος to say the least. Αλλοστε περα απο ολα τα αλλα υπαρχουν και ανατομικα προβληματα!

be that as it may, η μικρη μου αδερφη (14 παει στα 15) τα εχει κοντα ενα χρονο με ενα τυπο 10 χρονια μεγαλυτερο της (24, στην ηληκια μου). Και για να ειμαι ειληκρηνης αυτη εχει ουσιαστικα το πανω χερι στη σχεση τους.

(και ναι εφτασα κοντα να τον πνιξω)

περι froyd:

τα ορθα ευρηματα του εινια κατα τη γνωμη μου συμπτοματικα. Τιποτα περισοτερο, ναι ιδρυσε την ψυχολογια και ναι ειναι σημαντικοτατος (και πανεξυπνος) επιστημονας, αλλα δεν μπορουμε πλεον να χρησημοποιουμε την ψυχαναλυση ουτε για ερμηνια ουτε για θεραπεια συμπεριφορων η ψυχοπαθολογιων.

Ειδικα δεδομενου οτι ο ρυθμος θεραπευτικης επιτυχιας της ψυχαναλυσης ειναι ισος με το Placebo

και FYI ενα χαπι MDMA κανει οτι χρονια ψυχαναλυσης.

talk about cost to benifite ratio

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 17-01-07 στις 13:30.
Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 13:37, 17-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από epote
αυτο ειναι προφανες, γιατι μια σχεση δεν ειναι ΜΟΝΟ η σεξουαλικη ανακουφηση (και αυτο ειναι το μονο πραγμα που μπορει να αντιλιφθει το παιδι επειδη ειναι τοσο απτο). Εκ των πραγματων λοιπον σχεση παιδιου/εννηλικα ειναι λαθος to say the least. Αλλοστε περα απο ολα τα αλλα υπαρχουν και ανατομικα προβληματα!

be that as it may, η μικρη μου αδερφη (14 παει στα 15) τα εχει κοντα ενα χρονο με ενα τυπο 10 χρονια μεγαλυτερο της (24, στην ηληκια μου). Και για να ειμαι ειληκρηνης αυτη εχει ουσιαστικα το πανω χερι στη σχεση τους.

(και ναι εφτασα κοντα να τον πνιξω)

περι froyd:

τα ορθα ευρηματα του εινια κατα τη γνωμη μου συμπτοματικα. Τιποτα περισοτερο, ναι ιδρυσε την ψυχολογια και ναι ειναι σημαντικοτατος (και πανεξυπνος) επιστημονας, αλλα δεν μπορουμε πλεον να χρησημοποιουμε την ψυχαναλυση ουτε για ερμηνια ουτε για θεραπεια συμπεριφορων η ψυχοπαθολογιων.

Ειδικα δεδομενου οτι ο ρυθμος θεραπευτικης επιτυχιας της ψυχαναλυσης ειναι ισος με το Placebo

και FYI ενα χαπι MDMA κανει οτι χρονια ψυχαναλυσης.

talk about cost to benifite ratio
για το πρώτο σκέλος συμφωνώ μαζί σου...
για το δεύτερο περί αδελφής, εγώ δεν θα το δεχόμουν δεδομένου ότι αν δεν το πάρεις ακομα κ σεξουαλικά κάποιος στα 14 ζητάει τελείως διαφορετικά πράγματα από ότι στα 24. σε αυτές τις ηλικίες, η διαφορά είναι εμφανής, εκτός κ αν ο μεγαλύτερος έχει κάποιου είδους πρόβλημα (κοινωνικό, συμπεριφορα, κ.α) χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη.

όσο για την ψυχανάλυση, δεν ξέρω από που έχεις τις πληροφορίες σου, σε διαβεβαιώ όμως ΄τι το χάπι φέρνει μόνο επιφανειακά αναμενόμενο αποτελεσμα, ενώ η ψυχανάλυση μπορεί επιφανιακά να μην φτάνει όσο ψηλά φτάνει το χάπι, αλλά μακροπρόθεσμα έχει καλύτερα κ βαθύτερα αποτελέσματα!

κ όχι δεν είμαι λάτρης του φροϋντ! απλές γν'ωσεις λόγω κλάδου...

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 13:55, 17-01-07:

Ουτε κι εγω θα το δεχομουν αυτο νομιζω τι κοινο μπορει να χει ενας 24 με ενα 14 χρονο ?
Εκτος αν λειτουργει με την λογικη γυναικα να ναι ,να τηρει καποια στανταρτς εμφανισιακα κι ασε τα υπολοιπα.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 14:39, 17-01-07:

για το δεύτερο περί αδελφής, εγώ δεν θα το δεχόμουν δεδομένου ότι αν δεν το πάρεις ακομα κ σεξουαλικά κάποιος στα 14 ζητάει τελείως διαφορετικά πράγματα από ότι στα 24. σε αυτές τις ηλικίες, η διαφορά είναι εμφανής, εκτός κ αν ο μεγαλύτερος έχει κάποιου είδους πρόβλημα (κοινωνικό, συμπεριφορα, κ.α) χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτη.
δεν το δεχθηκα, και ακομα εχω αντιρησεις, αλλα τι μπορω να κανω? Οποιαδηποτε προσπαθεια να τους χωρισω θα κατελειγε απλα στο να μην με εμπιστευεται η μικρη, και προτιμω να ξερω οτι τουλαχιστον αν γινει καμια μαλακια θα μου τη πει για να τη βοηθησω (οπως και εγινε, το ζωων τη πρωτη του φορα δεν εβαλε προφυλακτικο και ειχε 12 μερες καθυστερηση...ο χρονος που πηρε για να γινει το τεστ...?Longest five minutes of my life").

Ομως, για τα περι διαφορετικοτητας απαιτησεων...τι να πω, ο τυπος ειναι ενας τυπικος 24χρονος καγκουρας χωρις στον ηλιο μοιρα, δεν μπορω να πω οτι ειναι μαλακας γιατι δεν ειναι, απλα ειναι...μετριος...με ολη την εννοια της λεξης δεν ειναι ασχημος, δεν ειναι τελειως κρετινος (μονο λιγο λολ) και απο οσο μου ειπε ο ιδιος (και τον πιστευω κατω απο τις συνθηκες στις οποιες μου το ειπε) δεν ηθελε να την εκμεταλευτει, δεν ηξερε καν οτι ηταν (τοτε) 13 και 10 μηνες - του ειχε πει οτι ειναι 16 και δυστοιχος για μενα περναει για 16. Το τι ζηταει αυτος απο τη μικρη και η μικρη απο αυτον? Χεσε ψηλα και αγναντευε, το σεξ ηρθε τελειως αβιαστα για αυτην, δεν εννοιωθε ασχημα, δεν πιεστηκε και ηταν (οπως μου ειπε) "ευχαριστο". Το αντιμετοπισε ψυχραιμα και απο οτι καταλαβαινω αυτη ειναι πολυ πιο "ενεργη" απο αυτον. In any case αυτο που εγω αντιλαμβανομαι απο τη σχεση τους ειναι οτι αυτος εδωσε οτι μπορει να δωσει τα οποια ομως καλυπτουν καποιες απο τις ανναγκες της μικρης αλλα οχι ολες.

Τεσπα δεν του αξιζει kind off και το ξερει η ιδια (το λεει αλλοστε) αλλα οπως επισις λεει, αν τον χωρησει (και δεν θελει βεβαια) τι εναλακτηκες εχει, τα αγορακια στην ηληκια της ακομα παιζουν μπαλα

όσο για την ψυχανάλυση, δεν ξέρω από που έχεις τις πληροφορίες σου, σε διαβεβαιώ όμως ΄τι το χάπι φέρνει μόνο επιφανειακά αναμενόμενο αποτελεσμα, ενώ η ψυχανάλυση μπορεί επιφανιακά να μην φτάνει όσο ψηλά φτάνει το χάπι, αλλά μακροπρόθεσμα έχει καλύτερα κ βαθύτερα αποτελέσματα!
οι πληροφοριες περι του Placebo της ψυχαναλυσης απο το "ερμηνευοντας τον froyd". Για το MDMA και γενικος τα εμπαθογενη, απο προσωπικη εμπειρια. Point is, η ψυχαναλυση δεν λυνει προβληματα γιατι δεν εχει ορθες ερμηνευτικες βασεις.

κλασικο παραδειγμα ολες οι διαταραχες της προσοπικοτητας. Μπορεις μετα βεβαιοτητας να πεις οτι ειναι καποιο παιδικο βιωμα η καποια αμυνα η οτιδηποτε? Προσωπικα η παθηση μου ηταν μιμιτικη και πιθανον γονιδιακη. Οι συμπεριφορικη/γνωσιακη θεραπεια με βοηθησε αφανταστα περισοτερο. Το θεμα ειναι οτι οι βιοχημικες βασεις των παθογονων καταστασεων του ψυχισμου ειναι πολυ σημαντικοτερες απο οτι οι ψυχοδυναμικες. Φυσικα και υπαρχει αλληλεπιδραση, αλλα ειναι διπλης κατευθυνσης

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε στις 14:53, 17-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από epote
δεν το δεχθηκα, και ακομα εχω αντιρησεις, αλλα τι μπορω να κανω? Οποιαδηποτε προσπαθεια να τους χωρισω θα κατελειγε απλα στο να μην με εμπιστευεται η μικρη, και προτιμω να ξερω οτι τουλαχιστον αν γινει καμια μαλακια θα μου τη πει για να τη βοηθησω (οπως και εγινε, το ζωων τη πρωτη του φορα δεν εβαλε προφυλακτικο και ειχε 12 μερες καθυστερηση...ο χρονος που πηρε για να γινει το τεστ...?Longest five minutes of my life").

Ομως, για τα περι διαφορετικοτητας απαιτησεων...τι να πω, ο τυπος ειναι ενας τυπικος 24χρονος καγκουρας χωρις στον ηλιο μοιρα, δεν μπορω να πω οτι ειναι μαλακας γιατι δεν ειναι, απλα ειναι...μετριος...με ολη την εννοια της λεξης δεν ειναι ασχημος, δεν ειναι τελειως κρετινος (μονο λιγο λολ) και απο οσο μου ειπε ο ιδιος (και τον πιστευω κατω απο τις συνθηκες στις οποιες μου το ειπε) δεν ηθελε να την εκμεταλευτει, δεν ηξερε καν οτι ηταν (τοτε) 13 και 10 μηνες - του ειχε πει οτι ειναι 16 και δυστοιχος για μενα περναει για 16. Το τι ζηταει αυτος απο τη μικρη και η μικρη απο αυτον? Χεσε ψηλα και αγναντευε, το σεξ ηρθε τελειως αβιαστα για αυτην, δεν εννοιωθε ασχημα, δεν πιεστηκε και ηταν (οπως μου ειπε) "ευχαριστο". Το αντιμετοπισε ψυχραιμα και απο οτι καταλαβαινω αυτη ειναι πολυ πιο "ενεργη" απο αυτον. In any case αυτο που εγω αντιλαμβανομαι απο τη σχεση τους ειναι οτι αυτος εδωσε οτι μπορει να δωσει τα οποια ομως καλυπτουν καποιες απο τις ανναγκες της μικρης αλλα οχι ολες.

Τεσπα δεν του αξιζει kind off και το ξερει η ιδια (το λεει αλλοστε) αλλα οπως επισις λεει, αν τον χωρησει (και δεν θελει βεβαια) τι εναλακτηκες εχει, τα αγορακια στην ηληκια της ακομα παιζουν μπαλα

οι πληροφοριες περι του Placebo της ψυχαναλυσης απο το "ερμηνευοντας τον froyd". Για το MDMA και γενικος τα εμπαθογενη, απο προσωπικη εμπειρια. Point is, η ψυχαναλυση δεν λυνει προβληματα γιατι δεν εχει ορθες ερμηνευτικες βασεις.

κλασικο παραδειγμα ολες οι διαταραχες της προσοπικοτητας. Μπορεις μετα βεβαιοτητας να πεις οτι ειναι καποιο παιδικο βιωμα η καποια αμυνα η οτιδηποτε? Προσωπικα η παθηση μου ηταν μιμιτικη και πιθανον γονιδιακη. Οι συμπεριφορικη/γνωσιακη θεραπεια με βοηθησε αφανταστα περισοτερο. Το θεμα ειναι οτι οι βιοχημικες βασεις των παθογονων καταστασεων του ψυχισμου ειναι πολυ σημαντικοτερες απο οτι οι ψυχοδυναμικες. Φυσικα και υπαρχει αλληλεπιδραση, αλλα ειναι διπλης κατευθυνσης

υπό τις συνθήκες που λες για την αδελφή σου, πάω πάσο! μπορώ να καταλαβω το σκεπτικό του να σε εμπιστεύεται απιστευτα καλή η κινησή σου, αν και μεγάλη ευθύνη!

από την άλλη, για freud, έτσι όπως το θέτεις δίκιο έχεις. όντας οπαδός της συμπεριφοριστικής σχολής, θεωρώ ότι πολλά περισσότερα μπορούν να επιτευχθούν σε επίπεδο αποτελεσμάτων από συμπεριφορισμό παρά από ψυχανάλυση. όμως, κ εδώ είναι που διαφωνούμε, ένα άτομο είτε είναι μπερδεμένο, είτε απλά πολύ μικρό κ κακοποιημένο, δεν μπορεί να εκφράσει τα πάντα που νιώθει κ πολλές φορές μπορεί απλά να τα απωθήσει από την μνήμη του. εδώ είναι που βοηθάει η ψυχανάλυση να βρει καλά κρυμμένα τραύματα ή απωθημένα, όπου ο συμπεριφορισμός όπως επίσης και η gestalt, δεν μπορούν να εισχωρίσουν και αρα να αναλύσουν κάποιες συμπεριφορές. δυστυχ'ως στην ψυχολογία καμιά θεωρία δεν είναι 100% σωστή δεδομένου ότι δεν είναι μαθηματικά αλλά ανθρώπινη ψυχή, πάντως σε καμια περίπτωση δεν είναι συνετό ναντιμετωπίζονται προβλήματα κακοποίησης με φάρμακα, παρά μόνο σε περιπτώσεις μιας οργανικής ψυχασθένειας κ ή σχιζοφρένειας!

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

H xristinaki έγραψε στις 15:00, 17-01-07:

Eποτε μου καταλααινω την ψυχραιμια σου γιατι απλα δεν μπορεις να κανεις κατι.
Ο τυπος ηξερε πολλυ τι εκανε κι τι ζητουσε κι για αυτο προσεγγισε το συγκεκριμενο κοριτσακι που σαν πιο μικρο ειναι κι πιο ευπλαστο κι το κανει κι οτι θελει.το παιζει κι χαζος μετα.
Ασε που βλακειες περι ηλικιας δεν μπορω να ακουω κι να περνα η αλλη για 16 το ελεγχεις ασε που μετα που εμαθε την διαφορα ηλικιας θα χε χωρισει αν δεν ηθελε.
Το θετικο ειναι οτι το συγκεκριμενο παιδι εχει εσενα που ενδιαφερεσαι κι ο τυοπος το ξερει αυτο κι δεν θα κανει βλακεια.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 09:10, 18-01-07:

υπό τις συνθήκες που λες για την αδελφή σου, πάω πάσο! μπορώ να καταλαβω το σκεπτικό του να σε εμπιστεύεται απιστευτα καλή η κινησή σου, αν και μεγάλη ευθύνη!
εχουμε πολλα χρονια διαφορα και δεδομενου οτι δεν ειναι εξ αιματος αδελφη (απο αλλους γονεις that is, ειναι κορη της γυναικας του πατερα μου), εγω ειμαι το αντρικο της προτυπο. Με τον πατερα μου λογο του οτι ηταν αποτομη για αυτη η αλαγη δεν εχει πολυ στενες σχεσεις. Με την μανα της που εχει δεν την εμπιστευεται καθολου γιατι ειναι πολυ παρεμβατικη στη ζωη της. Οποτε μενω εγω, και truth be told δεν εχω προβλημα.
όμως, κ εδώ είναι που διαφωνούμε, ένα άτομο είτε είναι μπερδεμένο, είτε απλά πολύ μικρό κ κακοποιημένο, δεν μπορεί να εκφράσει τα πάντα που νιώθει κ πολλές φορές μπορεί απλά να τα απωθήσει από την μνήμη του. εδώ είναι που βοηθάει η ψυχανάλυση να βρει καλά κρυμμένα τραύματα ή απωθημένα, όπου ο συμπεριφορισμός όπως επίσης και η gestalt, δεν μπορούν να εισχωρίσουν και αρα να αναλύσουν κάποιες συμπεριφορές
ναι ναι πολυ σωστο, αλλα αυτος ηταν ο λογος που ανεφερα τα εμπαθογενη. Εχω δεχθει ψυχαναλυση και ξερω πως ειναι ας πουμε το consept των ελευθερων συνειρμων, και προς μεγαλη μου εκπληξη εμοιαζε παρα πολυ με το High που κανει το MDMA (ecstasy). Αφηνεις ολες τις αμυνες κατω και βγαζεις τη ψυχη σου, χωρις καμια πλακα, μου αλαξε τη ζωη αυτο το πραγμα (και το εκανα μονο μια φορα πριν μηνες). Βασικα αυτος ειναι και ο λογος που το προοθουν για PTSD

το παιζει κι χαζος μετα
.

χαζος δεν ξερω τρομαγμενος σιγουρα:p

Ο τυπος ηξερε πολλυ τι εκανε κι τι ζητουσε κι για αυτο προσεγγισε το συγκεκριμενο κοριτσακι που σαν πιο μικρο ειναι κι πιο ευπλαστο κι το κανει κι οτι θελει.το παιζει κι χαζος μετα.
ναι thats my point οτι δεν την κανει οτι θελει, οχι περισοτερο η λιγοτερο απο οτι μια γυναικα ερωτευμενη ανεξαρτητος ηληκιας (και οταν ειστε ερωτευμενες το τι βλακειες μπορειτε να κανετε δεν περιγραφετε)

παντος κοιτα να δεις, i take pride στο γεγονος οτι ειμαι απο τους καλυτερους αντρες στις σχεσεις. Και ακομα και εγω ειμαι ενα φαλοκρατικο, αρσενικο σκουλικι κατα βαση. Οποτε δεν τον κατηγορω τοσο πολυ, οχι πια τουλαχιστον

Παράθεση

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Seniorita.Irene
H Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Seniorita.Irene έγραψε στις 17:18, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness
Exposed_Bone, δηλαδή να υποθέσω ότι αν είχες μια 12χρονη κόρη και σου λεγε ότι είχε ολοκληρώσει μια ερωτική σχέση με έναν 35άρη ή 45άρη, δε θα σε πείραζε? Θα της έλεγες και μπράβο παιδί μου?
Πώς θα αντιδράσει το 12χρονο όταν ο 35άρης μετά το σεξ εξαφανιστεί; Θα πει δεν πειράζει η πρώτη εμπειρία ήταν πολύ καλή και ας μην είχε συναίσθημα; Αποκλείεται! Και 20 να είναι ο "κυριούλης" σε αυτή την ηλικία οι ορμόνες παίζουν και δεν μπορεί να καταλάβει το άτομο αν είναι ώριμο ψυχολογικά. Το πρόβλημα δεν είναι η πράξη, αλλά το μετά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 23:20, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
[...]
Τωρα αν το 12 ειναι χαμηλο οριο ... δεν νομιζω ... ειδικα μια σωστη ενημερωση απο το σπιτι ή καλλιτερα απο το σχολειο ... ναι ενα παιδι 12 χρονων μπορει να κανει σεξ
[...]
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Ένα παιδί δώδεκα ετών μπορεί να προκαλέσει "ζημιά" στο σώμα του σε περίπτωση σεξουαλικής επαφής και μπορεί να είναι ανεπανόρθωτη. Ένα σώμα 12 ετών δεν είναι πάντα έτοιμο για σεξουαλική επαφή και δεν είναι θέμα ενημέρωσης ή παιδείας.

edit:
Όσον αφορά το θέμα πιστεύω οτι το όριο ηλικίας πρέπει να διατηρηθεί στα 18 για ευνόητους λόγους και την κίνηση των συγκεκριμένων ανθρώπων στην Ολλανδία την χαρακτηρίζω κάθε άλλο παρά σοβαρή.

Η Ολλανδία προσπαθεί να σχηματίσει μία συγκεκριμένη εικόνα στον υπόλοιπο πλανήτη που κατά πόσο θα την ωφελήσει ειλικρινά δεν ξέρω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 23:44, 11-01-08:

Βλέπω τις κινήσεις της Ολλανδίας σε διάφορα κοινωνικά θέματα και μου είναι αρκετά δύσκολο να τις ερμηνεύσω. Η απελευθέρωση ξεκινά από το άτομο, δεν είναι μαζική συνταγή.
Ένα παιδί 12 ετών, ακόμα και να δεχτούμε ότι σωματικά έχει αρχίσει να ωριμάζει -γιατί ολοκληρωμένο δεν είναι- δεν γνωρίζει καν τι θα πει ερωτική πράξη. Δεν μπορεί να το απολαύσει, αν το θέλετε αλλιώς. Όταν δεν ξέρεις ποιός είσαι, δεν μπορείς να ζήσεις τέτοιες καταστάσεις. Θεωρώ αυτές τις απόψεις ισοπεδωτικές, φτηνές για την προσωπικότητα των παιδιών αυτών, όταν η ίδια η χώρα τους δεν μπορεί να τους προστατέψει.
Η κυβέρνηση της Ολλανδίας προχωρά απλώς στη νομιμοποίηση της παιδεραστίας. Ό,τι πιο εύκολο για μια κυβέρνηση. Να νομιμοποιεί.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 23:55, 11-01-08:

Νομίζω το έχω ξαναπεί, αλλά θα το ξαναπω γιατί νομίζω πως κάποιοι δεν το είδαν...

Εδώ και παααρα πολλούς μήνες (1,5 χρόνο για την ακρίβεια) η πρεσβεία της Ολλανδίας έχει απαντήσει επίσημα στο "Χαμόγελο του Παιδιού" σχετικά με το θέμα. (http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=50&newid=11)

Με δυο λόγια:
1) Το κόμμα παιδοφίλων δεν μάζεψε καν 570(!!!) υπογραφές που απαιτούνται για να κατέβει στις εκλογές(άρα ουσιαστικά ούτε καν υπάρχει το κόμμα, απλά υπήρξε ως ιδέα που ΟΥΔΕΠΟΤΕ υποστήριξαν οι Ολλανδοί, άρα δεν τίθεται θέμα ότι θέλουν να δείξουν κάτι οι κάτοικοι της χώρας αυτής)
2) Οργάνωση στην Ολλανδία άσκησε μήνυση στους ιδρυτές του κόμματος αυτού, αλλά οι δικαστές έκριναν ότι εφόσον δεν κάνουν κάποια εγκληματική πράξη αλλά εκφράζουν τις ιδέες τους (κακές ή καλές δεν έχει σημασία) δεν μπορούν να κρίνουν το κόμμα παράνομο.
3) Οι θέσεις του κόμματος (θυμηθείτε, ούτε καν 570 άτομα) σαφώς και δεν εκφράζουν ολόκληρη την χώρα στην οποία η νόμιμη ηλικία για σεξουαλική επαφή είναι τα 16 χρόνια.

Τέλος, λάβετε υπόψη ότι η Ολλανδία έχει αλλάξει την τακτική της απέναντι στα σεξουαλικά εγκλήματα και πλέον οι νόμοι της είναι αυστηρότεροι.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 23:56, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αρκτούρος
Ένα παιδί 12 ετών, ακόμα και να δεχτούμε ότι σωματικά έχει αρχίσει να ωριμάζει -γιατί ολοκληρωμένο δεν είναι- δεν γνωρίζει καν τι θα πει ερωτική πράξη.
Μία συμμαθήτρια μου στο γυμνάσιο, 14 χρονών, είχε ολοκληρωμένη σχέση και κατάφερε να καταστρέψει το εσωτερικό γεννητικό της σύστημα ανεπανόρθωτα.

Έχει τύχει να ακούσω στο σχολείο την ομιλία μίας κυρίας επί του θέματος, σεξουαλικές σχέσεις ανηλίκων, και μας έχει πει αρκετές περιπτώσεις ανάλογης κατάληξης.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 23:57, 11-01-08:

Μοναχέ, εφ'όσον τέθηκε κάποτε ως θέμα, σ'αυτή τη χώρα, η ευθύνη ιδεών υπάρχει.

Ευχαριστούμε πάντως για την πληροφορία.

Edit: Εδώ, suspiria μου, συμμαθήτρια δικιά μου, παλιά, πριν κλείσει τα 18 έμεινε έγκυος. Όταν δεν ξέρεις να προφυλάσεσαι, θέλεις να απολαύσεις και κάτι που μπορεί να έχει ακόμα πιο επώδυνες συνέπειες; Και που οι περισσότεροι δεν τις γνωρίζουν.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 00:13, 12-01-08:

παρακαλώ

για να καταλάβω αυτό περί "ευθύνης ιδεών" της ... χώρας(!), δηλαδή αν αύριο μαζευτούν 10 άτομα και αποφασίσουν ότι θέλουν να κάνουν ένα κόμμα υπέρ του ναζισμού, το οποίο εν τέλει θα πάρει 2000 ψήφους πανελλαδικά (2.000/11.000.000), αυτό σημαίνει ότι η Ελλάδα είναι χώρα με ναζιστικές ιδέες;

Από πότε η μειοψηφία χαρακτηρίζει το σύνολο;

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 00:17, 12-01-08:

Εννοώ πως η ευθύνη των αντιλήψεων υπάρχει, το που ανήκει είναι άλλο θέμα. Έπρεπε να αναφέρω "αυτή τη χώρα" γιατί εκεί συνέβη. Δε σημαίνει πως ανήκει στους Ολλανδούς πολίτες.
Η μειοψηφία χαρακτηρίζει τη μειοψηφία.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 00:20, 12-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
δηλαδή αν αύριο μαζευτούν 10 άτομα και αποφασίσουν ότι θέλουν να κάνουν ένα κόμμα υπέρ του ναζισμού, το οποίο εν τέλει θα πάρει 2000 ψήφους πανελλαδικά (2.000/11.000.000), αυτό σημαίνει ότι η Ελλάδα είναι χώρα με ναζιστικές ιδέες;

Από πότε η μειοψηφία χαρακτηρίζει το σύνολο;
Νομίζω πως η ίδρυση ενός τέτοιου κόμματος ναζιστικών ιδεών είναι παράνομη.

Σαφώς και η μειοψηφία δεν χαρακτηρίζει το σύνολο, αλλά η Ολλανδία είναι μακριά, ο καθένας μαθαίνει για την κατάσταση εκεί μέσα από τα άθλια ΜΜΕ και φυσικά δε χάνει ευκαιρία να διαμορφώσει απόλυτη άποψη για μια ολόκληρη χώρα.
Σε όσα Fora έχω διαβάσει για το εν λόγω θέμα βλέπω άτομα να λένε για το πόσο έχουν ξεφύγει οι Ολλανδοί και ότι η χώρα τους είναι ένα μπ*****ο, λες και έχουν πάει για να ξέρουν.

-petros

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BAD MAIPH
H BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H BAD MAIPH έγραψε στις 00:51, 12-01-08:

Εγω ειμαι συμφωνη να ιδρυθει ενα κομμα παιδεραστων, με την προηποθεση την ημερα της υδρυσης του να μαζευτουν οι υδρητες και οι οπαδοι τους σε ενα σταδιο, που θα εχουν τοποθετηθει οχι 10 αλλα 100 βομβες. Και να απαλαγουμε απο την παρουσια τους μια και καλη!
Γιατι αυτοι που κανουν ή τους αρεσει να βλεπουν τετεια πραγματα. Δεν τους αξιζει να ζουν ουτε να ονομαζονται ανθρωποι. Ειμαι σκληρη μαζι τους; Δεν νομιζω!!
Γιατι οταν βλεπουμε αυτα τα κακοποιημενα αγγελουδια, ειμαι σιγουρη πως ολοι μας θελουμε να δουμε να υποφερουν αυτοι που τα φεραν σε αυτη την κατασταση.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 14:07, 12-01-08:

μοναχε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!
ευτυχως, δεν ειναι ολοι ανεγκεφαλοι ωστε να επιτρεψουν κατι τετοιο!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:17, 12-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Ένα παιδί δώδεκα ετών μπορεί να προκαλέσει "ζημιά" στο σώμα του σε περίπτωση σεξουαλικής επαφής και μπορεί να είναι ανεπανόρθωτη. Ένα σώμα 12 ετών δεν είναι πάντα έτοιμο για σεξουαλική επαφή και δεν είναι θέμα ενημέρωσης ή παιδείας.
Και σε μια 30άρα ισχύει κάτι τέτοιο αν μιλάμε για βίαια πράξη, μήπως να αλλάξουμε κάτι. Επίσης τα αγοράκια των 12 ετών δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

Όσον αφορά το θέμα πιστεύω οτι το όριο ηλικίας πρέπει να διατηρηθεί στα 18 για ευνόητους λόγους και την κίνηση των συγκεκριμένων ανθρώπων στην Ολλανδία την χαρακτηρίζω κάθε άλλο παρά σοβαρή.
Χμ ....
Το όριο από το 89 είναι τα 15 για τους ετερόφυλους και για 17 για τους ομοφυλόφιλους άντρες (για τις γυναίκες ομοφυλόφιλους δεν αναφέρει τίποτα)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:46, 12-01-08:

Και σε μια 30άρα ισχύει κάτι τέτοιο αν μιλάμε για βίαια πράξη, μήπως να αλλάξουμε κάτι. Επίσης τα αγοράκια των 12 ετών δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.
στη δωδεκάχρονη ισχύει αυτό και χωρίς τη βίαιη πράξη, αυτή είναι η διαφορά
κι επειδή θα με ρωτήσεις που το διάβασα αυτό, θα σου πω ότι δεν το διάβασα πουθενά αλλά το έχω ακούσει να το λέει και ο γυναικολόγος μου αλλά κι άλλοι γυναικολόγοι στην τιβι σε διάφορες ενημερωτικές εκπομπές
κι οκ, δεν πιστεύω ο,τι διαβάζω κι ό,τι βλέπω στην τιβι, αλλά πιστεύω με κλειστά τα μάτια τον προσωπικό μου γιατρό που τον ξέρω από 11 χρονών

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 14:51, 12-01-08:

Μία συμμαθήτρια μου στο γυμνάσιο, 14 χρονών, είχε ολοκληρωμένη σχέση και κατάφερε να καταστρέψει το εσωτερικό γεννητικό της σύστημα ανεπανόρθωτα.

Έχει τύχει να ακούσω στο σχολείο την ομιλία μίας κυρίας επί του θέματος, σεξουαλικές σχέσεις ανηλίκων, και μας έχει πει αρκετές περιπτώσεις ανάλογης κατάληξης.
σουσπιρια θα συμφωνησω, εχω κι εγω μερικες περιπτωσεις αναλογες κατα νου..
θα ειχα κι αλλες αν δε σταματουσα να εχω επαφες με το συλλογο που ειχα τοτε φυσικα..

@κουε
τωρα θα πρεπει να βγαζουμε πηγες και βιβλιογραφια για τα δεδομενα κιολας?
ελα βρε κουε μου.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 16:57, 12-01-08:

Ακριβώς όπως είπε η ΚΕ δεν παίζει ρόλο μόνο η βίαια πράξη , μία κοπέλα που δεν έχει "αδιαθετήσει" δεν μπορεί να έχει σεξ γιατί είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα καταστραφεί 'εσωτερικά'

Χμ ....
Το όριο από το 89 είναι τα 15 για τους ετερόφυλους και για 17 για τους ομοφυλόφιλους άντρες (για τις γυναίκες ομοφυλόφιλους δεν αναφέρει τίποτα)
Δεν το ήξερα, είχα την εντύπωση οτι είναι 18. Και πάλι θεωρώ οτι το 15 είναι κάπως "μικρό". Πιστεύω 16 το ελάχιστο θα έπρεπε να είναι το όριο αλλά αυτά είναι καθαρά δικές μου απόψεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:12, 12-01-08:

Ακριβώς όπως είπε η ΚΕ δεν παίζει ρόλο μόνο η βίαια πράξη , μία κοπέλα που δεν έχει "αδιαθετήσει" δεν μπορεί να έχει σεξ γιατί είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα καταστραφεί 'εσωτερικά'
Αν και μου φαίνεται υπερβολικό ,το αφήνουμε αυτό το σημείο, μπορεί να είναι έτσι ...

Δεν το ήξερα, είχα την εντύπωση οτι είναι 18. Και πάλι θεωρώ οτι το 15 είναι κάπως "μικρό". Πιστεύω 16 το ελάχιστο θα έπρεπε να είναι το όριο αλλά αυτά είναι καθαρά δικές μου απόψεις.
Πριν όμως είπες για 18;
Γιατί είναι μικρό το 15; Και τι είναι αυτό που αλλάζει σε 365 μέρες;

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 17:15, 12-01-08:

Πριν όμως είπες για 18;
Γιατί είναι μικρό το 15; Και τι είναι αυτό που αλλάζει σε 365 μέρες;
Είπα 18 και ελάχιστο το 16 και επειδή δεν είναι 365 μέρες στα 35α χρόνια κάποιου αλλά είναι 365 μέρες εφηβείας (κατά κανόνα) οι αλλαγές είναι πολυάριθμες και σημαντικού "μεγέθους"

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:56, 12-01-08:

Τι είναι αυτό που ένας 15χρόνος δεν το έχει και ένας 16χρόνος το έχει και παίζει τόσο ρόλο στο αν μπορεί να κάνει σεξ ή όχι;

Καταρχάς όλοι μας κάνουμε ένα λάθος.Το να συζητάμε σε πια ηλικία μπορεί να κάνει κάποιος κάτι από άποψη ψυχολογικής αντοχής είναι εντελώς άσκοπο. Μπορεί και κάποια που στα 30 αποφασίζει να κάνει σεξ μπορεί να την επηρεάσει τόσο ψυχολογικά με μη αναστρέψιμες ζημίες.

Το μόνο που έχει νόημα για εμένα είναι η εκπαίδευση και η προετοιμασία (σε καμία περίπτωση δεν εννοώ την μετάβαση Taboo, προκαταλήψεων ή και εγώ δεν ξέρω τι) των παιδιών από μικρή ηλικία έτσι ώστε να αποφασίσουν τα ίδια (ή οι ίδιοι) σε πια ηλικία επιθυμούν αλλά είναι και έτοιμα να κάνουν σεξ.

Το να λέμε ότι στα 18 μπορείς και στα 12 δεν μπορείς είναι εντελώς άσκοπο. Το ίδιο ισχύει και για τον νόμο. Για εμένα πρέπει να σκεφτούν ένα τρόπο για την δημιουργία ενός νομικού εμποδίου κατά της παιδεραστία που δεν θα έχει σχέση με νούμερο αλλά μπορεί να περιλάβει όλες τις περιπτώσεις που κάποιος/κάποια δεν θα είναι έτοιμος/έτοιμη για ερωτική επαφή επαφή.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:05, 12-01-08:

Το έχουμε αναφέρει και στο παρελθόν.
Οταν μιλάμε για ένα νόμο που θεσπίζεται, πρέπει να έχουμε κατά νου μας ότι αυτός ο νόμος είναι για να καλύπτει την πλειοψηφία κι όχι τις ειδικές περιπτώσεις.
Κατά πλειοψηφία λοιπόν, το σώμα του 16χρονου είναι έτοιμο ενώ του 15χρονου όχι.
Κι όσο κι αν είναι αθέατες κάποιες διεργασίες που γίνονται, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.
Υπάρχουν παιδιά που σε ένα καλοκαίρι παίρνουν παράδειγμα 10 πόντους ύψος... τι διαφορά έχει λοιπόν ένα παιδί αρχές Μαΐου με το ίδιο παιδί αρχές Σεπτεμβρίου? Ολόκληρους 10 πόντους με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την σωματική του διάπλαση/ανάπτυξη

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 18:13, 12-01-08:

Τι είναι αυτό που ένας 15χρόνος δεν το έχει και ένας 16χρόνος το έχει και παίζει τόσο ρόλο στο αν μπορεί να κάνει σεξ ή όχι;
Τι είναι αυτό που ένας 14χρόνος δεν το έχει και ένας 15χρόνος το έχει και παίζει τόσο ρόλο στο αν μπορεί να κάνει σεξ ή όχι;
Τι είναι αυτό που ένας 13χρόνος δεν το έχει και ένας 14χρόνος το έχει και παίζει τόσο ρόλο στο αν μπορεί να κάνει σεξ ή όχι;
Τι είναι αυτό που ένας 12χρόνος δεν το έχει και ένας 13χρόνος το έχει και παίζει τόσο ρόλο στο αν μπορεί να κάνει σεξ ή όχι;

[...]

who draws the line?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:30, 12-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Το έχουμε αναφέρει και στο παρελθόν.
Οταν μιλάμε για ένα νόμο που θεσπίζεται, πρέπει να έχουμε κατά νου μας ότι αυτός ο νόμος είναι για να καλύπτει την πλειοψηφία κι όχι τις ειδικές περιπτώσεις.
Κατά πλειοψηφία λοιπόν, το σώμα του 16χρονου είναι έτοιμο ενώ του 15χρονου όχι.
Άρα ο νόμος είναι λάθος.-
Αφού θέλουμε να προστατεύσουμε άτομα που δεν είναι έτοιμα από το σεξ τότε αντί για να θεσπίσουμε νόμους από τους όποιους βάζουμε ηλικιακά όρια ας προσπαθήσουμε να φτιάξουμε έναν νόμο το ποίο θα βασίζεται σε κάποιο άλλο μοτίβο.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
Τι είναι αυτό που ένας 14χρόνος δεν το έχει και ένας 15χρόνος το έχει και παίζει τόσο ρόλο στο αν μπορεί να κάνει σεξ ή όχι;
Τι είναι αυτό που ένας 13χρόνος δεν το έχει και ένας 14χρόνος το έχει και παίζει τόσο ρόλο στο αν μπορεί να κάνει σεξ ή όχι;
Τι είναι αυτό που ένας 12χρόνος δεν το έχει και ένας 13χρόνος το έχει και παίζει τόσο ρόλο στο αν μπορεί να κάνει σεξ ή όχι;
ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην οδηγούμαστε σε τέτοιους κύκλους πρέπει να αλλάξει το στυλ του ορίου.

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 19:42, 12-01-08:

Άρα ο νόμος είναι λάθος.-
Αφού θέλουμε να προστατεύσουμε άτομα που δεν είναι έτοιμα από το σεξ τότε αντί για να θεσπίσουμε νόμους από τους όποιους βάζουμε ηλικιακά όρια ας προσπαθήσουμε να φτιάξουμε έναν νόμο το ποίο θα βασίζεται σε κάποιο άλλο μοτίβο.
Ποιο θα μπορούσε να είναι αυτό το άλλο μοτίβο; Αν τα όργανα αναπαραγωγής έχουν το τάδε μέγεθος, σχήμα, μήκος; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:45, 12-01-08:

Δεν ξέρω αλλά όχι δεν το προς τα εκεί αφού μιλάμε καθαρά για ψυχολογικούς λόγους.

Για θέμα ανατομικούς λόγους βάζουμε απλά ένα κατώτερο όριο.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 19:47, 12-01-08:

[...]
ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην οδηγούμαστε σε τέτοιους κύκλους πρέπει να αλλάξει το στυλ του ορίου.
τι εννοείς δλδ όταν λες να αλλάξει το στυλ του ορίου? αντί να είναι ευθεία γραμμή, να γίνει π.χ. ημιτονοειδής συνάρτηση? δε σε ειρωνεύομαι, απλα δε σε εννοώ. αν θες εξήγησε μας το σκεπτικό σου και τις κατευθυντήριες γραμμές σου αν ήσουν νομοθέτης...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 19:55, 12-01-08:

Ένα σώμα αναπτύσσεται και αλλάζει με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου κατά την ηλικία των 0-4 χρονών και κατά την ηλικία των 12-18 χρονών (ανάλογα με το πότε περνάει ο καθένας την εφηβία).

Το θεωρούσα αυτονόητο αυτό. Διορθώστε με αν κάνω λάθος..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:59, 12-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
τι εννοείς δλδ όταν λες να αλλάξει το στυλ του ορίου? αντί να είναι ευθεία γραμμή, να γίνει π.χ. ημιτονοειδής συνάρτηση? δε σε ειρωνεύομαι, απλα δε σε εννοώ. αν θες εξήγησε μας το σκεπτικό σου και τις κατευθυντήριες γραμμές σου αν ήσουν νομοθέτης...
Απλό, τώρα λέμε κάποιος είναι έτοιμος για σεξ μετά τα Χ (Ο νομοθέτης λέει μετά τα 15 οι περισσότεροι εδώ λένε 16-1. Όμως υπάρχουν πολλααααααααα παραδείγματα που κάποιος έκανε σεξ μετά το όριο και του δημιούργησε κάποια ψυχολογικά προβλήματα και ίσως χωρίς "θεραπεία"

Αρά η λύση δεν είναι η ηλικία.
Επειδή ο νόμος φαντάζομαι ότι δεν θέλει σε καμία περίπτωση να απαγορέψει το σεξ με νεαρά άτομα αλλά επιθυμεί να προστατέψει τα άτομα που δεν είναι έτοιμα να βρουν έναν άλλο τρόπο (όχι ηλικιακό) που θα περικλείει περισσότερες περιπτώσεις.

Ποίος θα είναι ο τρόπος αυτός; Δεν ξέρω ... για αυτό δεν έχουμε όμως τους ψυχολόγους, Γιατρούς κτλ;

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 20:17, 12-01-08:

Οι γιατροί και οι ψυχολόγοι συνήθως επεμβαίνουν μετά το "λάθος" για να διορθώσουν τις "πληγές" και να καλύψουν τις "αποκλίσεις" από το σωστό.

Ωστόσο είναι σα να λες οτι θα μπορούσαμε να καταργήσουμε τον νόμο που απαγορεύει σε έναν άνθρωπο να να σκοτώνει έναν άλλο και να καταστείλουμε αυτό το έγκλημα με παροχή παιδείας, ψυχανάλυσης ή δεν ξέρω τι στον υποψήφιο δολοφόνο.

Επειδή όπως είπες οι νόμοι είναι για να προστατεύουν τα "απροετοίμαστα" παιδιά ή τα "ανενημέρωτα" ή τα "παραμελημένα" είναι αναγκαίοι. Αν το ψάξεις θα βρεις πολλές περιπτώσεις κοριτσιών που έχουν παραπλανηθεί από ενήλικες και το ρήμα "παραπλανηθεί" δεν αναιρείται ούτε στην περίπτωση που οι ανήλικες κοπέλες ήταν έτοιμες ψυχολογικά ή πέρασαν καλά.

Αν έβλεπες έναν 50αρη να κάνει σεξ με μία κοπέλα 12 χρονών, και σου έλεγε η κοπέλα οτι ήταν έτοιμη ψυχολογικά και οτι δεν είχε πρόβλημα γι αυτήν την επαφή θα το προσπερνούσες στο "νόμιμο";

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:41, 12-01-08:

Εχω την εντύπωση οτι για να ιδρυθεί ένας πολιτικός φορέας θα πρέπει στο καταστατικό του να πρεσβεύει ήθη και έθιμα που δεν βρίσκονται απέναντι στην κείμενη νομοθεσία.
Οχι μόνο αυτό, αλλά θα πρέπει επίσης να περιγράφει και τις βασικές αρχές του, που κάθε άλλο παρά παρόμοιου ύφους θα πρέπει να είναι.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:39, 12-01-08:

ά. Αν έβλεπες έναν 50αρη να κάνει σεξ με μία κοπέλα 12 χρονών, και σου έλεγε η κοπέλα οτι ήταν έτοιμη ψυχολογικά και οτι δεν είχε πρόβλημα γι αυτήν την επαφή θα το προσπερνούσες στο "νόμιμο";
Αν με έπειθε ότι πράγματι το ήθελε ναι ... Δεν έχω δικαίωμα να επεμβαίνω στις επιθυμίες κανενός;

Όμως στην σημερινή εποχή που η μόνη επίσημη εκπαιδευτική ενημέρωση που λαμβάνει ένας 12χρόνος αφορά το σχήμα των γενετική οργάνων νομίζω είναι λίγο απίθανο.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:12, 12-01-08:

Για θέμα ανατομικούς λόγους βάζουμε απλά ένα κατώτερο όριο.
Tο οποίο έχει θεσπιστεί ήδη... Και δεν θεσπίστηκε τυχαία....
Μιλάμε για εφηβεία, που η ανάπτυξη γίνεται με ραγδαίους ρυθμούς...το ίδιο άτομο αλλάζει από την μία μέρα στην άλλη... Δεν μπήκε τυχαία αυτή η ηλικία...

Και σόρρυ αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένα κορίτσι 12 χρονών -που στα δικά μου μάτια είναι παιδί- γούσταρε και έκανε σεξ με ένα 50αρή... Με τον πατέρα της δηλαδή πάνω - κάτω ...υπάρχει πρόβλημα και μεγάλο... Και το έχουν και οι δύο για εμένα

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:30, 12-01-08:

Αλήθεια αν ένας 12χρονος κάνει σεξ με μια 12χρονη τι γίνεται (νομικά);
Πάντα την είχα αυτή την απορία.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:36, 12-01-08:

Είναι παράνομο ...

Και λογικά την πληρώνουν τα αγοράκια

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 22:41, 12-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αλήθεια αν ένας 12χρονος κάνει σεξ με μια 12χρονη τι γίνεται (νομικά);
Πάντα την είχα αυτή την απορία.
Το βγάζουν στις ειδήσεις I guess, όπως τους γάμους μεταξύ αθίγγανων.

Είναι παράνομο ...

Και λογικά την πληρώνουν τα αγοράκια
Φαντάζομαι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις σπάνια την πληρώνει ανήλικος, geez.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους