Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,066 εγγεγραμμένα μέλη και 3,035,989 μηνύματα σε 92,180 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 385 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 111)
Να κερνάει ο άντρας
29
26,13%
Να κερνάει η γυναίκα
3
2,70%
Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του
42
37,84%
Μισά-μισά
5
4,50%
Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ
32
28,83%

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,865 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 15:00, 03-08-10:

Εγω βρισκω πολυ γοητευτικο στο πρωτο ραντεβου να με κερασει ο αντρας..
Βεβαια απο κει και περα ολα πρεπει να μοιραζονται! Φυσικα δεν μιλαω να περνουμε την αποδειξη και το κομπιουτερακι! Μια φορα μπορει να πληρωσω εγω μια εκεινος!
Δοξα το θεο δουλευω απο τα 18 μου και εχω την δυνατοτητα να καλυπτω τα εξοδα μου! δεν χρειαζομαι κανεναν να με πληρωνει! Και δεν το βρισκω καθολου ντροπη ή δεν τον θεωρω λιγοτερο αντρα αν καποια περιοδο δεν εχει και τον βοηθαω εγω, όπως μπορει να γινει και το αντιθετο!
Το θεωρω αστειο να ξερω πχ οτι δεν δουλευει και να μου εμφανιζεται με καμπριο και 500 ευρω στην τσεπη! γιατι πολυ απλα δεν ειναι δικα του! ειναι του μπαμπα!δεν θελω κανεναν μπαμπα να με πληρωνει!

Τα αντριλικια σε σχεση με τα λεφτα ειναι καιρος να κοπουν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 20:41, 31-08-10:

Για μένα τα πράγματα είναι απλά σε αυτό το θέμα:

Αν κάποιος προσκάλεσε τον άλλον, τότε πληρώνει αυτός. Καλό βέβαια ο προσκεκλημένος να κάνει καμιά κίνηση για τον λογαριασμό, έτσι από ευγένεια.
Αν απλά έχει κανονισθεί να βγουν έξω χωρίς να διευκρινιστεί ποιος θα βγάλει έξω ποιον, τότε μισά- μισά (ή αν ο ένας έφαγε σαλάτα και ο άλλος 5 πιάτα, ο καθένας τα δικά του, για να είμαστε και δίκαιοι).
Με τον φίλο μου αυτό κάνουμε. Σε γενέθλια κερνάει ο εορταζόμενος. Επίσης, αν τύχει να έχει κέφια ο ένας και θέλει να κεράσει, κερνάει. Αλλιώς, ο καθένας τα δικά του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

banis (manos)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη banis
Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O banis έγραψε στις 12:18, 05-09-10:

μετα πο τοοοοση αναζητηση το βρηκα....http://www.youtube.com/watch?v=mi7aZ...eature=related
πλακα πλακα ειναι γυφτια πρωτο ραντεβου να μην πληρωσει ο αντρας.....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:34, 05-09-10:

χαχα..

δεν ειναι οτι δεν πληρωσε στο βιντεο..
αλλα η γενικη τσιγκουνια που εβγαζε..
αυτο συχαθηκε η αλλη..

πλακα ο μαντακας..(ο ηθοποιος) ολο τετοιους φλωρικους ρολους παιζει..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΡΗΝΟΥΛΑ (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΡΗΝΟΥΛΑ
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H ΡΗΝΟΥΛΑ έγραψε στις 16:55, 05-09-10:

εννοείται ότι θα πληρώσει ο άνδρας. αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, να πω εντάξει, δεν πειράζει. αν όμως καταλάβω ότι έχει τη δυνατότητα να πληρώσει και δεν το κάνει, τότε θα του πω: το χάσαμε το κορμί πατριώτηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! νομίζω όμως ότι δε συμβαίνει συχνά αυτό, καθώς στα πρώτα ραντεβού ο άνδρας προσπαθεί να εντυπωσιάσει τη γυναίκα.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 17:07, 05-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΡΗΝΟΥΛΑ
εννοείται ότι θα πληρώσει ο άνδρας. αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, να πω εντάξει, δεν πειράζει. αν όμως καταλάβω ότι έχει τη δυνατότητα να πληρώσει και δεν το κάνει, τότε θα του πω: το χάσαμε το κορμί πατριώτηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! νομίζω όμως ότι δε συμβαίνει συχνά αυτό, καθώς στα πρώτα ραντεβού ο άνδρας προσπαθεί να εντυπωσιάσει τη γυναίκα.
καταρχήν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα (μα καλά δεν βλέπεις ειδήσεις) , καταδεύτερον - χωρίς να σε κρίνω από την δική μου οπτική του ζητήματος αλλά διαβάζοντας το ποστ σου απλώς - θα πεις <<το χάσαμε το κορμί πατριώτη>> σε κάποιον που <<δεν προσπαθεί να σε εντυπωσιάσει>> ;

π.σ.
το χάσαμε το μυαλό πατριώτη

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 19:08, 05-09-10:

Μαρεσει που η οικονομικη κριση εχει αποκτησει φεμινιστικο χαρακτηρα και χτυπαει τους ανδρες μονο
Αντε..και σε λιγο θα αλλαξουν τα πραγματα. Θα ειναι ρομπα να μην πληρωνει η γυναικα !

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,994 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 19:23, 05-09-10:

ποσο μπορεις να μισεις τον εαυτο σου για να τον θεωρεις απλα ενα κορμι;

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:57, 05-09-10:

Τετοια να ακουω... Και χιλιες φορες να μην μου κατσει ποτε κοπελα παρα να μου κατσει επειδη την κερασα το πρωτο ποτο...

Η αληθεια ειναι οτι προτιμω κερασω την πρωτη φορα, αλλα ετσι και αντιληφθω οτι το περιμενει η αλλη τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:43, 05-09-10:

Μου φαινεται μερικες γυναικες φωναζουν για ισοτητα κλπ, αλλά καποια πραγματα προ ισοτητος που τους συμφερουν, τα υοθετουν και τα περνανε σαν "σωστα" στα παιδια τους.

Καποτε, οι γυναικες ειτε δε δουλευαν, ειτε δουλευαν λιγοτερο, ειτε πληρωνονταν λιγοτερο. Εκει λοιπον, ειχε νοημα και ηταν κοινως κατανοητό, οτι οι αντρες πληρωναν σχεδον παντα, γιατι ειχαν την δυνατοτητα, και γιατι κοινωνικα αντιπροσωπευαν το "στηριγμα" μιας μελλοντικης οικογενειας.

Σημερα πάπαλα. Πολυ λιγοτερες γυναικες εχουν αναλαβει τη μητροτητα απο μικρες, ή διακοπτουν τη δουλεια τους για την οικογενεια ή αποκτουν οικογενεια. Και αντιστοιχα περισσοτερες εχουν καλυτερη οικονομικη και κοινωνικη ανεξαρτησια.

Αρα, το θεμα, καλο ειναι να μπει στο μυαλο μας, ως, ειμαστε ολοι ισοι, κανενας δε χρωσταει σε κανεναν τιποτα. Αν ο ενας εχει μεγαλυτερη προσωπικη οικονομικη ανεξαρτησια και ο αλλος οχι, το λογικο ειναι να υπαρχει κατανοηση. Οπως θα θελαμε να ηταν και σε ανεστραμενους ρολους.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:56, 05-09-10:

Αν όμως καταλάβω ότι έχει τη δυνατότητα να πληρώσει και δεν το κάνει, τότε θα του πω: το χάσαμε το κορμί πατριώτηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εγώ λέω πάλι ότι θα σε τσούξει ακριβώς επειδή δεν σε κέρασε, θα σε πιάσουν οι αμφιβολίες αν όντως σε γουστάρει και θα ζητήσεις και δεύτερο ραντεβού.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:34, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Εγώ λέω πάλι ότι θα σε τσούξει ακριβώς επειδή δεν σε κέρασε, θα σε πιάσουν οι αμφιβολίες αν όντως σε γουστάρει και θα ζητήσεις και δεύτερο ραντεβού.

Απο το εαν θα κερασει θα κριθει το κατα ποσο ο αλλος σε γουσταρει και μαλιστα θα αποτελεσει κινητρο για ενα δευτερο ραντεβου?!
Ελα Δια κι Αθηνα!
Μεζευτειτε λεω εγω!

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 10:19, 06-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Απο το εαν θα κερασει θα κριθει το κατα ποσο ο αλλος σε γουσταρει και μαλιστα θα αποτελεσει κινητρο για ενα δευτερο ραντεβου?!
Ναι και ισχύει από τότε που βγήκε το "άβυσσος η ψυχή της γυναίκας".

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:39, 06-09-10:

Μου θύμισες μια ατάκα από το House MD: "If this was a profession, how would we call it?"

Κοινώς αν ο άντρας πληρώνει το κορμί σου, μην το πουλήσεις μωρέ μόνο για έναν καφέ...

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Μου φαινεται μερικες γυναικες φωναζουν για ισοτητα κλπ, αλλά καποια πραγματα προ ισοτητος που τους συμφερουν, τα υοθετουν και τα περνανε σαν "σωστα" στα παιδια τους.

Καποτε, οι γυναικες ειτε δε δουλευαν, ειτε δουλευαν λιγοτερο, ειτε πληρωνονταν λιγοτερο. Εκει λοιπον, ειχε νοημα και ηταν κοινως κατανοητό, οτι οι αντρες πληρωναν σχεδον παντα, γιατι ειχαν την δυνατοτητα, και γιατι κοινωνικα αντιπροσωπευαν το "στηριγμα" μιας μελλοντικης οικογενειας.

Σημερα πάπαλα. Πολυ λιγοτερες γυναικες εχουν αναλαβει τη μητροτητα απο μικρες, ή διακοπτουν τη δουλεια τους για την οικογενεια ή αποκτουν οικογενεια. Και αντιστοιχα περισσοτερες εχουν καλυτερη οικονομικη και κοινωνικη ανεξαρτησια.

Αρα, το θεμα, καλο ειναι να μπει στο μυαλο μας, ως, ειμαστε ολοι ισοι, κανενας δε χρωσταει σε κανεναν τιποτα. Αν ο ενας εχει μεγαλυτερη προσωπικη οικονομικη ανεξαρτησια και ο αλλος οχι, το λογικο ειναι να υπαρχει κατανοηση. Οπως θα θελαμε να ηταν και σε ανεστραμενους ρολους.
Ακριβώς!!

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Γιώργο πολλές φορές βγάζεις ένα μισογυνισμό στην προσπάθειά σου να επιβιώσεις. Πρόσεξέ το. (φιλικά πάντα)

Παράθεση

ΡΗΝΟΥΛΑ (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΡΗΝΟΥΛΑ
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H ΡΗΝΟΥΛΑ έγραψε στις 13:45, 06-09-10:

βρε παιδια!!! μισό λεπτό!!! παρεξηγήσατε!!!!!!!!!!!!! εννοείται ότι δε θεωρώ τον εαυτό μου ένα κορμί!!!!!!!!!!!!! απλά η ατάκα (το χάσαμε το κορμί πατριώτη) μου άρεσε και την ανέφερα!!!!!!!!! δεν ήξερα τί εννοούσε αυτή η ατάκα!!!!!!!! το μόνο που κατάλαβα από αυτό, είναι ότι αν δε ξέρω κάτι καλύτερα να μην το λέω καθόλου!!!!!

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας
ποσο μπορεις να μισεις τον εαυτο σου για να τον θεωρεις απλα ενα κορμι;
εγώ σου λέω ότι δε με ξέρεις καθόλου!!! παρεξήγηση και ξανά παρεξήγηση!!!! βρε, είναι δυνατόν να θεωρώ τον εαυτό μου απλά ένα κορμί;;;;;;;;;; φυσικά και όχι! εγώ όχι μόνο σχέση δε θέλω να κάνω γιατί νομίζω ότι προηγούνται οι σπουδές αλλά θέλω να παραμείνω και ανέγγιχτη την πρώτη νύχτα του γάμου μου!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 06-09-10 στις 13:50. Αιτία: merge
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,137 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 00:10, 14-09-10:

ναι σωστα. Αν τον θεωρεις κορμι ειναι σα να τον θεωρεις αψυχο, δλδ οτι υπαρχει απλα αλλα δν ζει...ομπτζεκτ που λενε και οι αγγλοι. Το να κρατησεις παρθενια θα σε βοηθησει να ψαχτεις και να καλλιεργησεις πολυ καλυτερα την αγαπη σου για τον αλλο χωρις να σου θολωνουν το νου οι ηδονες. Βεβαια το σεξ ειναι απολαυση και δν ειναι κατι το κακο, αν ειναι να γινει θα γινει. Απλα η παρθενια θα σε βοηθησει να επιλεξεις συντροφο χωρις να εχεις για κριτηριο το σεξ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Α, και φυσικα αυτο μπορεις να το κανεις και χωρις παρθενια.

τι προηγουνται οι σπουδες? Ο προγραμματισμος στον ερωτα δν χωρα...

Α, και οντοπικ: θα εκανα την κινηση να κερασω, αλλα αν μια κοπελα εχει ως κριτηριο το αν κερνας ή οχι, δν θελω ουτε να την ξερω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 14-09-10 στις 09:13. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 17:49, 24-10-10:

ε εντάξει θα προτειμούσα στο πρωτο ραντεβού να κανει τουλάχιστον τη χειρονομία,μετα το βλεπουμε,καποιες φορές θα πληρώσω εγω,καποιες φορες μισα - μισά.....

Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 686 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 16:25, 25-10-10:

Και βεβαια πρεπει να πληρωσει στο πρωτο ο αντρας δηλαδη εμεις!
Αλλα αν πας να κανεις την κινηση να πληρωσεις και δεις την κοπελα οτι δεν κανει και αυτη την κινηση οτι παει να βγαλει λεφτα
τοτε πληρωσε και πεστης αντε γεια σου!
Κανε την κινηση κοπελια και εμεις θα πληρωσουμε αλλα οχι και να μην την κανεις και να το θεωρεις δεδομενο κιολας! Εγω απο εκει τουλαχιστον βλεπω
αν αξιζει ή οχι ..!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:46, 25-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Irodis
Και βεβαια πρεπει να πληρωσει στο πρωτο ο αντρας δηλαδη εμεις!
Αλλα αν πας να κανεις την κινηση να πληρωσεις και δεις την κοπελα οτι δεν κανει και αυτη την κινηση οτι παει να βγαλει λεφτα
τοτε πληρωσε και πεστης αντε γεια σου!
Κανε την κινηση κοπελια και εμεις θα πληρωσουμε αλλα οχι και να μην την κανεις και να το θεωρεις δεδομενο κιολας! Εγω απο εκει τουλαχιστον βλεπω
αν αξιζει ή οχι ..!
Δεν ειναι οτι πρεπει... Απλως ετσι μας εχουν μαθει... Εγω το εκανα εντελως ασυναισθητα... Αλλα μετα απο αυτο το θρεντ κοιταω και το τι παει να κανει η κοπελα...

Παράθεση

katalinos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 476 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 17:24, 25-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Δεν ειναι οτι πρεπει... Απλως ετσι μας εχουν μαθει... Εγω το εκανα εντελως ασυναισθητα... Αλλα μετα απο αυτο το θρεντ κοιταω και το τι παει να κανει η κοπελα...
και εγώ έχω γίνει ιδιαίτερα καχύποπτος
μια φορά πρόσεξα μία να μαζεύει τα κόκκαλα για το σπίτι
δεν της είπα να ξαναβγούμε γιατί δεν μπορώ την τσιγγουνιά
(δεν είχε σκύλο)

Αρχική Δημοσίευση από Irodis
αν αξιζει ή οχι ..!
αυτό το τόπικ είναι πολυ αστείο
καταλήγουμε λοιπόν ότι ο άντρας πρέπει να πληρώνει και να μην αισθάνεται ότι αγοράζει κάτι , η γυναίκα πρέπει να κάνει ότι θα πληρώσει και να μην αισθάνεται ότι αγοράζεται . Καμία αντίρρηση με τις δύο προτάσεις μετά τα δύο <<και>> - αλλά φτιάχνουνε περίοδο και μόνες τους

και όποιος ξέρει όντως συντακτικό ή σκέφτεται ότι το κέρασμα πρέπει να είναι αυθόρμητο , ας το πει για πάντα ή ας σωπάσει για τώρα

αλλά μην ξεχνάμε ότι πρώτον σε κανένα ποστ μου δεν υπάρχει καλό συντακτικό και ότι το όλο τόπικ δεν δείχνει τελικά ότι το κέρασμα είναι τόσο αυθόρμητο

πάω να φτιάξω γαλλικό - ο καιρός δεν έχει αποφασίσει εάν θα βρέξει , ενώ η κανάτα του καφέ ιδρώνει πάντα

Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 17:32, 25-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από katalinos
και εγώ έχω γίνει ιδιαίτερα καχύποπτος
μια φορά πρόσεξα μία να μαζεύει τα κόκκαλα για το σπίτι
δεν της είπα να ξαναβγούμε γιατί δεν μπορώ την τσιγγουνιά
(δεν είχε σκύλο)
Καλα αυτο με το σκυλο δεν ειναι κακο οτι μαζευει κοκκαλα εξαλου για το σκυλακι το κανει τα κοκκαλλα αλλωστε ειναι και το
καλυτερο φαει του σκυλου απο το να του δωσει μια κονσερβα ή τιποτα αλλο.
Τωρα γιατι λες δεν ειχε σκυλο ? και γιατι το εφερες παραδειγμα αφου στην τελικη δεν εχει???

Παράθεση

Fatal Secretary

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fatal Secretary
H Fatal Secretary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Fatal Secretary έγραψε στις 18:45, 25-10-10:

Οντως εχει γινει πολυ αστειο αυτο το μηνυμα
Προσωπικα πιστευω οτι ειναι γελοιο να κρινεις απο το αν θα σε κερασει η οχι ο αλλος στο πρωτο ραντεβου.Μου αρεσει αν το κανει επειδη περναει καλα μαζι σου και του βγαινει ετσι αυθορμητα,διαφορετικα το θεωρω τελειως εκνευριστικο και υποτιμητικο να το κανει απο υποχρεωση επειδη "ετσι επιβαλλεται" (Απο ποιον παρακαλω?).
Προσωπικα παντα θα βγαλω το πορτοφολι να πληρωσω τα δικα μου (και σε ορισμενες περιπτωσεις αναλογα με την περισταση και τα δικα του επειδη το θελω και μου βγαινει εκεινη την ωρα) και αφηνω τον αλλο να κερασει στην περιπτωση που βλεπω οτι εχει τετοιο χαμογελο και καλη διαθεση σε σημειο που θα τον προσβαλλω αν δεν τον αφησω αν και παντα προσπαθω να αποφυγω το κερασμα.
Δεν το συζηταμε οτι δε δεχομαι επ'ουδενι κερασμα αν γινεται με αυτην την τυποποιημενη κινηση και βαριεστημαρα,στην τελικη ποιος σε υποχρεωνει ρε φιλε,εγω δεν σ'το ζητησα.
Εχει τυχει πολλες φορες και φιλοι μου αγορια να φερνουν στο προσκηνιο δικες τους περιπτωσεις οπως π.χ. "γυρισα προχθες με μια κοπελα με ταξι και εννοειται τα πληρωσα ολα εγω,εκεινη δεν εκανε καν τον κοπο να ανοιξει την τσαντα της" η εχω γενικα ακουσει για κοπελες που απλα και μονο επειδη συνοδευονται απο αγορια σε μια παρεα το θεωρουν δεδομενο οτι θα πληρωσουν εκεινοι τα δικα τους εξοδα.Ελεος δηλαδη!!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 19:04, 25-10-10:

Τα ειπες πολυ ωραια μακαρι να ειχαν ολες το δικο σου μυαλο!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:01, 25-10-10:

Ειναι ασχημο να απαιτεις, να θεωρηθει κατι δεδομενο. Κανε κατι επειδη ετσι το αισθανεσαι, χωρις να μετρας αν φοραει ακριβα ρουχα ή εχει ακριβο αμαξι, και αν αξιζει σαν ανθρωπος, θα πιασει τοπο η κινηση σου.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 00:20, 26-10-10:

Ως θεματοθέτρια (σαν κλειδοκράτορας νιώθω τώρα που το είπα ) μπορώ να σας πω ότι και μετά από τόσα χρόνια που άνοιξα το εν λόγω, όχι μόνο δεν άλλαξα γνώμη αλλά αντίθετα ενισχύθηκε περισσότερο η αρχική μου άποψη.

Έχω ζήσει διάφορες εμπειρίες στο θέμα του λογαριασμού και πλέον θεωρώ τραγικό (όπως και αν ακούγεται) τον άντρα που δεν θα κάνει την κίνηση να κεράσει...και σημειώνω μιλάμε για έναν καφέ άντε το πολύ ένα ποτό και για ηλικίες από 30+.
Π.χ. δεν παίζει να ξαναβγώ-όσο καλός άνθρωπος και αν μπορεί να θεωρείται- με κάποιον που βγαίνει για βράδυ με 10 ευρά πάνω του- ενώ είναι οικονομικά ευκατάστατος- πίνει πάνω από δύο ποτά και ζητάει από μένα να συμπληρώσω τη διαφορά...δεν είναι επιστημονική φαντασία, είναι κάτι που μου έτυχε πρόφατα.

Δεν έχει να κάνει με το ότι θέλω να με πληρώνουν...καμία σχέση...απλά υπάρχει και αυτό που λέγεται καρμιριά και αυτό δεν το αντέχω...περαιτέρω είναι και θέμα καλής διάθεσης, την οποία θα επιδείξω και εγώ στα μετέπειτα ραντεβού ΑΛΛΑ όταν ο άντρας προσκαλεί ο άντρας κερνάει.-

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:26, 26-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Ως θεματοθέτρια (σαν κλειδοκράτορας νιώθω τώρα που το είπα ) μπορώ να σας πω ότι και μετά από τόσα χρόνια που άνοιξα το εν λόγω, όχι μόνο δεν άλλαξα γνώμη αλλά αντίθετα ενισχύθηκε περισσότερο η αρχική μου άποψη.

Έχω ζήσει διάφορες εμπειρίες στο θέμα του λογαριασμού και πλέον θεωρώ τραγικό (όπως και αν ακούγεται) τον άντρα που δεν θα κάνει την κίνηση να κεράσει...και σημειώνω μιλάμε για έναν καφέ άντε το πολύ ένα ποτό και για ηλικίες από 30+.
Π.χ. δεν παίζει να ξαναβγώ-όσο καλός άνθρωπος και αν μπορεί να θεωρείται- με κάποιον που βγαίνει για βράδυ με 10 ευρά πάνω του- ενώ είναι οικονομικά ευκατάστατος- πίνει πάνω από δύο ποτά και ζητάει από μένα να συμπληρώσω τη διαφορά...δεν είναι επιστημονική φαντασία, είναι κάτι που μου έτυχε πρόφατα.

Δεν έχει να κάνει με το ότι θέλω να με πληρώνουν...καμία σχέση...απλά υπάρχει και αυτό που λέγεται καρμιριά και αυτό δεν το αντέχω...περαιτέρω είναι και θέμα καλής διάθεσης, την οποία θα επιδείξω και εγώ στα μετέπειτα ραντεβού ΑΛΛΑ όταν ο άντρας προσκαλεί ο άντρας κερνάει.-
Συμφωνω εν μερει με την δευτερη σου παραγραφο... Ειναι τραγικο να ζηταει ο αντρας πρωτο ραντεβου να του συμπληρωσεις την διαφορα για να πληρωσει...

Αλλα ως εκει... Οτι σε καλει για να βγειτε μαζι δεν συνεπαγεται αυτοματα οτι πρεπει να κερασει... Κι οπως καταλαβες μιας και το λεμε σ' ολη την διαρκεια του θεματος, το μυστικο ειναι στο να κανεις κι εσυ μια κινηση προς το πορτοφολι...

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 00:32, 26-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Συμφωνω εν μερει με την δευτερη σου παραγραφο... Ειναι τραγικο να ζηταει ο αντρας πρωτο ραντεβου να του συμπληρωσεις την διαφορα για να πληρωσει...

Αλλα ως εκει... Οτι σε καλει για να βγειτε μαζι δεν συνεπαγεται αυτοματα οτι πρεπει να κερασει... Κι οπως καταλαβες μιας και το λεμε σ' ολη την διαρκεια του θεματος, το μυστικο ειναι στο να κανεις κι εσυ μια κινηση προς το πορτοφολι...
Αν διαβάσεις τα αρχικά μου ποστ, λέω αυτό ακριβώς...πάντα κάνω την κίνηση
Αυτό ήταν το δεύτερο ραντεβού, στο πρώτο ήταν μισά μισά χωρίςννα κάνει καμία κίνηση να κεράσει και όπως είδες δεν το έλαβα υπ' όψιν και ξαναβγήκα.
Κάποια πράγματα ίσως να είναι και ενδεικτικά τελικά

υγ. Παρακαλώ όσοι δεν θέλουν να απαντήσουν σοβαρά και θέλουν να κάνουν χαβαλέ, μπορούν να πάνε σε άλλα θρεντς τύπου κουβεντούλα

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:48, 26-10-10:

Αν διαβάσεις τα αρχικά μου ποστ, λέω αυτό ακριβώς...πάντα κάνω την κίνηση
Αυτό ήταν το δεύτερο ραντεβού, στο πρώτο ήταν μισά μισά χωρίςννα κάνει καμία κίνηση να κεράσει και όπως είδες δεν το έλαβα υπ' όψιν και ξαναβγήκα.
Κάποια πράγματα ίσως να είναι και ενδεικτικά τελικά

υγ. Παρακαλώ όσοι δεν θέλουν να απαντήσουν σοβαρά και θέλουν να κάνουν χαβαλέ, μπορούν να πάνε σε άλλα θρεντς τύπου κουβεντούλα
Ε, ενταξει ειναι epic fail αυτο... Το να κερασει η κοπελα ειναι πολυ καλυτερο απο αυτη την κατασταση που περιγραφεις... Ελεος δηλαδη...

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:21, 26-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Fatal Secretary
Εχει τυχει πολλες φορες και φιλοι μου αγορια να φερνουν στο προσκηνιο δικες τους περιπτωσεις οπως π.χ. "γυρισα προχθες με μια κοπελα με ταξι και εννοειται τα πληρωσα ολα εγω,εκεινη δεν εκανε καν τον κοπο να ανοιξει την τσαντα της" η εχω γενικα ακουσει για κοπελες που απλα και μονο επειδη συνοδευονται απο αγορια σε μια παρεα το θεωρουν δεδομενο οτι θα πληρωσουν εκεινοι τα δικα τους εξοδα.Ελεος δηλαδη!!
Αυτό δεν λέγεται "αγόρι" ή "boyfriend" αλλά "χορηγός".

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 10:31, 26-10-10:

έπρεπε να με γνώριζες, όταν ήμουν 15..., και φυσικά να βγαίναμε παρέα....
τώρα δε μπορείς..., γιατί δε μπορώ και εγώ....

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:36, 26-10-10:

πφφφ, η πιο αβολη στιγμη ισως σε πρωτο ραντεβου.

αν το σκεφτειτε το ολο θεμα γινεται για 10-15 ε.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 12:40, 26-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
πφφφ, η πιο αβολη στιγμη ισως σε πρωτο ραντεβου.

αν το σκεφτειτε το ολο θεμα γινεται για 10-15 ε.
για τις προθέσεις....

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:53, 26-10-10:

πφφ, δεν ειπα το αντιθετο αλλα καθομαστε και σκαμε για το ποιος θα πληρωσει στο πρωτο και βλακειες.
ε ας κερασει στο πρωτο ο ενας και στο δευτερο ο αλλος. αμα πια!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:01, 26-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
πφφ, δεν ειπα το αντιθετο αλλα καθομαστε και σκαμε για το ποιος θα πληρωσει στο πρωτο και βλακειες.
ε ας κερασει στο πρωτο ο ενας και στο δευτερο ο αλλος. αμα πια!
Συμβολικη κινηση ειναι ετσι κι αλλιως...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:44, 26-10-10:

Με την 2η και 3η παραγραφο συμφωνω. Η 1η ομως δε φαινεται να περιγραφει το ιδιο πραγμα. Ισως επειδη ειναι διατυπωμενη πολυ γενικά. Γιαυτο θα θελα να ρωτησω κατι.

Γιατι σε 1η συναντηση, θεωρεις τραγικό τον αντρα που δε θα κανει 1ος την κινηση να πληρωσει....οταν υποτιθεται εχουμε ισοτητα, και ο ρολος του αντρα "φερνω τα λεφτα στο σπιτι", δεν ειναι αποκλειστικότητά του ; Θεωρεις επισης τραγικο να μην κανει και η κοπελα την κινηση ; Γιατι αν το θεωρεις και για τους 2 τοτε, συμφωνω μαζι σου. Αν μονο για τον ανδρα, ειναι λιγο ρατσιστικο νομιζω.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 19:37, 26-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Γιατι σε 1η συναντηση, θεωρεις τραγικό τον αντρα που δε θα κανει 1ος την κινηση να πληρωσει....οταν υποτιθεται εχουμε ισοτητα, και ο ρολος του αντρα "φερνω τα λεφτα στο σπιτι", δεν ειναι αποκλειστικότητά του ; Θεωρεις επισης τραγικο να μην κανει και η κοπελα την κινηση ; Γιατι αν το θεωρεις και για τους 2 τοτε, συμφωνω μαζι σου. Αν μονο για τον ανδρα, ειναι λιγο ρατσιστικο νομιζω.
Φυσικά και οφείλει και η γυναίκα να κάνει την κίνηση και κυρίως όταν προσκαλεί πρέπει να κεράσει.
Όταν λέω την κίνηση εννοώ σε ραντεβού όπου προσκλήθηκε να βγάλει το πορτοφόλι αλλά ο άντρας να επιμείνει να πληρώσει αυτός.
Τα έχουμε ξαναπεί, δεν είναι ούτε θέμα ισότητας ούτε θέμα 10-15 ευρώ, όπως ειπώθηκε παραπάνω, είναι θέμα καλής διάθεσης.
Πλέον κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι όντως ενδεικτικό για κάποια πράγματα το πώς θα χειριστεί η κάθε πλευρά το όλο θέμα.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:58, 27-10-10:

Όσο κολλάμε σε στερεότυπα τόσο τα διαιωνίζουμε. Καιρός να περάσει ο (αγαπητός σας) φεμινισμός ΚΑΙ σε αυτό το θέμα...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:02, 27-10-10:

αν πληρωσουν και οι δυο μισα μισα ,κανει?

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:20, 27-10-10:

συγνωμη εχω μια απορια και ας μου την λυσει καποιος γιατι τελευταια ακουσα μια συζητηση επι τουτου. εμεις εδω συζηταμε και συζηταμε ποιος θα πληρωσει στο πρωτο ραντεβου κλπ
γιατι αυτο δεν ισχυει και με τις ξενες? γιατι θεωρειται αυτονοητο οτι αυτες δεν πληρωνουν ποτε και για τιποτα? μωρε τι πρωτο ραντεβου και κουραφεξαλα? εδω τους πληρωνουν τα παντα. απο σπουδες μεχρι μη πω.. ακουγομαι ρατσιστρια? μπορει και να μαι. απο κοντινη μου περιπτωση απο την ελληνιδα κοπελα να απαιτουν τα παντα και απο την ξενη ουτε συζητηση. και οχι μονο το ατομο το ιδιο αλλα και ολη η οικογενεια του μαζι.

βγαινει εξω καποιος με ελληνιδα θα σχολιασει οτι δεν εκανε κινηση και να κανει κινηση παλι θα κανει την τσιγγουνια του οπως ειπε και η πραιμ. βγαινει με ξενη ουτε καν παει το θεμα εκει. γιατι?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:26, 27-10-10:

γιατι αυτο δεν ισχυει και με τις ξενες? γιατι θεωρειται αυτονοητο οτι αυτες δεν πληρωνουν ποτε και για τιποτα? μωρε τι πρωτο ραντεβου και κουραφεξαλα? εδω τους πληρωνουν τα παντα. απο σπουδες μεχρι μη πω.. ακουγομαι ρατσιστρια? μπορει και να μαι. απο κοντινη μου περιπτωση απο την ελληνιδα κοπελα να απαιτουν τα παντα και απο την ξενη ουτε συζητηση. και οχι μονο το ατομο το ιδιο αλλα και ολη η οικογενεια του μαζι.
για εξηγησε λιγο...

τι ξενη εννοεις..?

εχει ενδιαφερον!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 11:41, 27-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
βγαινει εξω καποιος με ελληνιδα θα σχολιασει οτι δεν εκανε κινηση και να κανει κινηση παλι θα κανει την τσιγγουνια του οπως ειπε και η πραιμ. βγαινει με ξενη ουτε καν παει το θεμα εκει. γιατι?
Εξαρτάται ο τύπος του εμπορεύματος. Αν είναι τουρίστρια που ήρθε στην Ελλάδα μπορεί μεν να πληρώνει ο άντρας, αλλά γίνεται με σκοπό να την μεθύσεις και να την εκμεταλλευτείς. Οπότε δικαιολογείται σαν πράξη. Τώρα εάν είσαι στο εξωτερικό δεν γνωρίζω αν και όπως λέει και η σοφή Σαμάνθα στο Sex & the City, I am looking for the right size.

για εξηγησε λιγο...

τι ξενη εννοεις..?

εχει ενδιαφερον!
Άγγελε οι ξένες τρώνε τους άντρες από τις Ελληνίδες, μπες σε παρακαλώ στον ίσιο δρόμο της ηθικής και της παράδοσης, παπούτσι από τον τόπο σου και ας είναι και μπαλωμένο...

Διαβάζοντας στο θέμα κατέληξα στα εξής:

Μετά τον καλό άνθρωπο του Σετσουάν, η διαδικασία των τελευταίων 5 λεπτών του ραντεβού στο χώρο του μαγαζιού έχει μια εξαιρετική πρόζα, με βαθιά νοήματα και πίστη στον άνθρωπο...

Άντρας: (σηκώνει το χέρι για να καλέσει το σερβιτόρο). Έρχεσαι λίγο;
Γυναίκα: (με ένα νάζι) α θα πληρώσουμε; Τόσο σύντομα και περνάμε τόσο ωραίαααα;
Αχαμογελώντας) μπορούμε να συνεχίσουμε αλλού, αν και αύριο πρέπει να ξυπνήσω νωρίς για να πάω στο πιλοφόρι στο μυστρί. Η οικοδομή είναι δύσκολη δουλειά. Αλλά για εσένα μπορώ να ξενυχτήσω λίγο.
Γ: Φυσικά! Πέρασα πολύ ωραία μαζί σου και μου άρεσε που μου μιλούσες για τους τρόπους που σοβατίζεται ένας τοίχος.
Α: (έχει έρθει ο σερβιτόρος δίπλα του) Πόσο είναι φίλε μου;
Σερβιτόρος: 20?
Α: (Βγάζει από το μπουφάν το πορτοφόλι και με ένα γρήγορο βλέμμα παρατηρεί την αντίδραση της γυναίκας και μετά με ύφος χιλίων καρδιναλίων βγάζει ένα εικοσάευρο και το δίνει). Πολύ ωραία. Πάρε (δίνει τα χρήματα)
Φεύγει ο Σερβιτόρος
Γ: (Παίρνει δειλά την τσάντα της για να βγάλει χρήματα, προσπερνά τα ταμπόν, το κραγιόν και το τεύχος του κοσμοπόλιταν και τελικά βρίσκει 10 ευρώ). Πόσο ήταν; Να σου δώσω τα δικά μου χρήματα για το ποτό
Α: (Γελάει). Δεν πειράζει άλλη φορά
Γ: Μα θέλω να πληρώσω το μερίδιο μου! Το απαιτώ! (χαμογελάει)
Α: Όχι, βγήκαμε μαζί και θέλω να σε κεράσω εγώ, έτσι πρέπει (κάθεται με αυτοπεποίθηση λες και πήρε το νόμπελ χαμογελόντας)
Γ: Αχ τι καλός! Δεν ξέρεις πόσο ήθελα να πληρώσεις εσύ. Δεν ήθελα να πληρώσω αλλά έπρεπε να επιμείνω και ας ήρθα με 15 ευρώ μόνο στην τσάντα μου. Αν υπέκυπτες θα ξενέρωνα αλλά ευτυχώς δεν υπέκυψες και τώρα δεν σε θεωρώ τσιφούτη. Μου αρέσει να μην θέλω να πληρώσω, να κάνω την κίνηση για να πληρώσω και στο τέλος ο άντρας με την δυναμικότητα του να μου λέει: "Απόψε πληρώνω εγώ, κατάλαβες;" Κέρδισες πόντους Άντρα με αυτό που έκανες.
Α: Το ξέρω Γυναίκα. Και εμένα μου αρέσει να πληρώνω στο πρώτο ραντεβού
Γ: Που θα πάμε άντρα μου;
Α: Σπίτι σου, σπίτι μου ή και κάπου αλλού, εγώ πλήρωσα το λογαριασμό, σειρά σου τώρα...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 11:47, 27-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν πληρωσουν και οι δυο μισα μισα ,κανει?
πφφ, ειναι ξενερωτο και ακομψο.

πσ: δε μιλαω βεβαια για τιποτα λογαριασμους ουρανοξυστες, ετσι?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:47, 27-10-10:

Εξαρτάται ο τύπος του εμπορεύματος. Αν είναι τουρίστρια που ήρθε στην Ελλάδα μπορεί μεν να πληρώνει ο άντρας, αλλά γίνεται με σκοπό να την μεθύσεις και να την εκμεταλλευτείς. Οπότε δικαιολογείται σαν πράξη. Τώρα εάν είσαι στο εξωτερικό δεν γνωρίζω αν και όπως λέει και η σοφή Σαμάνθα στο Sex & the City, I am looking for the right size.
ακριβως αυτο εννοω..
αλλο οι τουριστριες ή διαφορες βουλγαρορωσιδες προσφατες..
και αλλο μια ξενη που ειναι η στη χωρα της ή εχει ριζωσει πραγματικα καπου..δεν ειναι "ξενη" δηλαδη πρακτικα..

παντως εγω προτιμω ενα παρκο με ωραια θεα,,για ραντεβου..
κατω απο τα δεντρα,,..τι ωραιοτερο?

γιατι πρεπει να πας σε ιδιωτικο μερος και να πληρωσεις? δεν νιωθω ελευθερος-ανετος τοσο σε τετοια μερη..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 11:51, 27-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
παντως εγω προτιμω ενα παρκο με ωραια θεα,,για ραντεβου..
κατω απο τα δεντρα,,..τι ωραιοτερο?
εξαρταται. θα εχει και πασατεμπο?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:11, 27-10-10:

Οταν λες ξενη, εννοεις κοπελα που δεν ειναι απο την Ελλαδα??

Αλλα παλι για την κατασταση που επικρατει εδω στην Ελλαδα??

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 12:31, 27-10-10:

σκοπό να την μεθύσεις και να την εκμεταλλευτείς.
καμια σχεση, με σκοπο να την παντρευτουν πανε!

οταν λεω ξενη τι εννοω? ξενη, ρωσσιδα, βουλγαρα, ρουμανα οτι θες.. ουτε τουριστριες ειναι, ουτε για να τις μεθυσουν και να τις εκμεταλλευτουν. για να τους εκμεταλλευτουν ειναι.. ερχονται απο την χωρα τους για να δουλεψουν και μεσα στον διαθεσιμο χρονο που εχουν μεχρι να φυγουν θα πρεπει να βρουν καποιον να παντρευτουν. μιλαω για την πλειοψηφια που εχω γνωρισει.

τις βγαζουν εξω, τις πανε απο δω απο κει και ουτε τιθεται θεμα για πληρωμες κλπ. τις πανε σε κολλεγια να μαθουν την γλωσσα ή και μια δευτερη να βρισκεται και πληρωνουν μια χαρα ( τα εχω δει στη δουλεια μου εδω και δεκα χρονια αυτα να γινονται) τους αγοραζουν σπιτι να τις βαλουν μεσα και παει λεγοντας. στο ιδιο σπιτι ο αλλος γιος γνωριζει ελληνιδα. αρχιζει ο διαλογος. ρε γμτ δεν εκανε ουτε καν κινηση στο πρωτο ραντεβου να πληρωσει. αισχοςςςςςς!!! η οικογενεια της γιατι δεν την βοηθα στο θεμα του σπιτιου? αισχοςςςςςςςς!!!! θελει να μαθει μια γλωσσα να πληρωσει, γιατι κουλη ειναι ή κουτση και δεν μπορει να πληρωσει??? αισχοςςςςςςςς!!!! θες ισοτητα κυρα μου να πληρωνεις, να μαγειρευεις, να δουλευεις, να εισαι θεα μεσα και εξω απο το σπιτι, να εισαι καλη ερωμενη αλλιως θα βρω και κανα πιπινι αμα λαχει και πανω απο ολα καλη μανα για τα παιδια σου!!!
μωρε να μαι ολα αυτα δεν ειπε κανεις το αντιθετο και μαγκια μου που ειμαι αλλα την διακριση δεν την χωραει ο νους μου!!!!!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:47, 27-10-10:

Εχω αρχισει πλεον να αμφιβαλλω για τον αν εχουμε μυαλο οι αντρες...

Ενταξει αυτο ειναι ακομη μεγαλυτερη βλακεια... Ομως μηπως τελικα αυτοι που μπλεκουν με τετοιες ειναι αυτοι που το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να "αγορασουν" μια σχεση??? Γιατι τοτε ειναι καπως διαφορετικη η κατασταση... Ψαχνεις τον αξιολυπητο εκει...

Οπως και να χει παντως, οποια κι αν ειναι η κοπελα απεναντι, οτι εθνικοτητας κι αν ειναι, οποιο σκοπο κι αν εχει, παντα θα περιμενω αυτη την διακριτικη κινηση προς το πορτοφολι... Αν δεν την δω, πληρωνω το μεριδιο μου κι αντε γεια!!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:00, 27-10-10:

σε συγχαιρω που σκεφτεσαι ετσι! και να θυμασαι οτι αυτοι οι ανθρωποι οι οποιοι ειναι αξιοι της μοιρας τους δεν θεωρουν οτι αγοραζουν την σχεση ενω σε αντιθετη περιπτωση σιγουρα αυτο θα ελεγαν..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:04, 27-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
σε συγχαιρω που σκεφτεσαι ετσι! και να θυμασαι οτι αυτοι οι ανθρωποι οι οποιοι ειναι αξιοι της μοιρας τους δεν θεωρουν οτι αγοραζουν την σχεση ενω σε αντιθετη περιπτωση σιγουρα αυτο θα ελεγαν..
Ευχαριστω!!
Δεν με ξαφνιαζει που δεν καταλαβαινουν οτι αγοραζουν την σχεση... Ειναι οπως οταν εισαι ιδρωμενος και δεν καταλαβαινεις την ασχημη μυρωδια... Ειναι στην φυση μας...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:55, 27-10-10:

εξαρταται. θα εχει και πασατεμπο?
οχι,,σουβλακια με πιτα..
οτιδηποτε μπορει να εχει..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους