Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,337 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι τα μάτια ο καθρέφτης της ψυχής;

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 16:43, 31-07-06:

Το σκεφτομουν χτες το βραδυ. Λενε οτι τα ματια ενος ανθρωπου δειχνουν τι αισθανεται και δεν λενε ποτε ψεμματα. Το πιστευετε? Η την εχετε πατησει πιστευοντας αυτα που σας ελεγε το βλεμμα καποιου ενω δεν ηταν αληθεια..?

Δεν ειμαι σιγουρη αν ειμαι στη σωστη κατηγορια, ομως δεν αναφερομαι μονο σε ερωτικες σχεσεις γιαυτο και δεν το εβαλα εκει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη arfi-gorgona o
Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε στις 17:18, 31-07-06:

Πιστεύω πως ναι,πολλά μπορείς να καταλάβεις από τα ματια.Αρκεί να είσαι παρατηρητικός

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 17:22, 31-07-06:

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι εάν είσαι αρκετά παρατηρητικός τα μάτια και γενικά οι κινήσεις του άλλου σου δείχνουν διάφορα πράγματα αρκεί να ξέρεις πως να τα ερμηνέψεις!

Παράθεση

DoLoReS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DoLoReS
H DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H DoLoReS έγραψε στις 17:35, 31-07-06:

Εγώ θα διαφωνήσω ώς προς το μέσον, δηλαδή τα μάτια.
Πιστεύω οτι το ένστικτό μας είναι αυτό που μας ωθεί να διακρίνουμε μια αληθινή ματιά απο μια ψεύτικη.

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε στις 17:43, 31-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από DoLoReS
Πιστεύω οτι το ένστικτό μας είναι αυτό που μας ωθεί να διακρίνουμε μια αληθινή ματιά απο μια ψεύτικη.
Πρώτη φορα συναντώ κάποιον που βλέπει με το ένστικτο
Κατάλαβα πάντως τι θέλεις να πεις

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 17:45, 31-07-06:

Και εγώ λίγο μπερδέυτικα με το μύνημα της Dolores. Αν κατάλαβα καλά, εννοεί οτι τα μάτια του άλλου δείχνουν κάτι, το οποίο εμείς το "μεταφράζουμε" με το ένστικτο για να καταλάβουμε εάν λέει αλήθεια ή ψέματα?

Παράθεση

songless_bird

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη songless_bird
Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

O songless_bird έγραψε στις 17:46, 31-07-06:

"Ποτε σου μην κοιτας τον αλλον μεσ'τα ματια,
γιατι καθρεφτης γινεσαι
και ολοι σε σπαν κομματια"

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O arfi-gorgona o έγραψε στις 17:47, 31-07-06:

E ναι μωρέ αυτό εννοεί απλά δεν το εξέφρασε σωστά

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 17:50, 31-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από songless_bird
γιατι καθρεφτης γινεσαι
ναι ναι! ετσι την πατησα και εγω..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:09, 31-07-06:

[mood πολύ πολύ στενοχωρημένο σήμερα] ΟΧΙ... ή μάλλον όχι από κάποια στιγμή και μετά... ϊσως σε μικρές ηλικίες... Ίσως αν ο άλλος δεν είναι "εκπαιδευμένος" να κρύβεται... Ίσως τις "αληθινές" του ώρες. Κατά τα άλλα νομίζω ότι οι άνθρωποι όταν θέλουν να κοροιδέψουν μπορούν όχι να σε κάνουν να δεις τι κρύβουν αλλά το ακριβώς αντίθετο... Να σε ξεγελάσουν.. Και σε ερωτικές σχέσεις και σε καθημερινές παντού... Τουλάχιστον εγώ αυτό έχω δει και προς εμένα και από εμένα... Ότι αυτό που δείχνουν τα μάτια μπορεί να το "χρησιμοποιήσει" κανείς απλά και μονο για να ξεγελάσει... Γνώμη μου [/mood πολύ πολύ στενοχωρημένο σήμερα]

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 18:15, 31-07-06:

Φυσικά μπορεί να το χρησιμποποιήσει για να ξεγελάσει κάποιον, αλλά το ποσοστό που μπορεί να το κάνει είναι πολύ μικρό. Αντίθετα, το ποσοστό που δεν ξέρει να κρύψει τα συναισθήματα του είναι πολύ μεγάλο.

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 20:55, 31-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από DoLoReS
Θα συμφωνήσω με την DoLoReS και θα προσθέσω ότι ευτυχώς σε εμένα το ένστικτο λειτουργεί πάρα πολύ καλά. Καταλαβαίνω με τη μία αν ο άλλος αξίζει ή όχι. Κατά 90% τουλάχιστον πέφτω μέσα. Και έχω καταλάβα ότι αποτυγχάνω όταν βάζω τη λογική μπροστά π.χ. "μπορεί να είναι έτσι για αυτόν και αυτόν το λόγο"... ε τότε πέφτω έξω σίγουρα. Γι' αυτό πλέον αφήνω τις σκέψεις μου να λένε ό,τι θέλουν και κοιτάζω τι σκέφτηκα την πρώτη στιγμή που είδα το άλλο πρόσωπο.

Πάντως, το βλέμμα λέει σίγουρα πολλά όπως και το σώμα... Γι' αυτό μην ακούτε τι σας λέει ο άλλος, αλλά μόνο να βλέπετε... εκεί είναι το ζουμί.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 01:36, 01-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Γι' αυτό μην ακούτε τι σας λέει ο άλλος, αλλά μόνο να βλέπετε... εκεί είναι το ζουμί.
+101

Και εγώ πιστεύω πως όταν δω πρώτη φορά έναν άνθρωπο μπορώ να καταλάβω πολλά γι' αυτόν. Όχι μόνο από τα μάτια αλλά γενικότερα, τί φοράει, πώς κινείται, ο τρόπος που μιλάει. Δεν πέφτω πάντα μέσα βέβαια. Αλλά εμπιστεύομαι αυτήν την πρώτη άποψη.
Τα πράγματα, για μένα, μπερδεύονται όταν θέλω να του βρω ελαφρυντικά για το άλλον, και να μην ακούσω την αρχική μου διαίσθηση.. Τις περισσότερες φορές την πατάω. Πολλές φορές άνθρωποι που μου άλλαξαν αυτή την αρχική πεποίθηση γι'αυτούς, με προσγείωσαν πολύ απότομα..
Πιστεύω πως αυτό είναι ένα είδος χαρίσματος να ψυχολογείς τον άλλον με την πρώτη ματιά. Δεν ξέρω αν μπορεί να αποκτηθεί με τον καιρό.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 01:47, 01-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από songless_bird
γιατι καθρεφτης γινεσαι
Σωστότατος ή σε άλλο τραγούδι

"Τα πιο μεγάλα ψέμματα, στα πιο αθώα βλέμματα..."

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 07:39, 01-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
+101
Πιστεύω πως αυτό είναι ένα είδος χαρίσματος να ψυχολογείς τον άλλον με την πρώτη ματιά. Δεν ξέρω αν μπορεί να αποκτηθεί με τον καιρό.
Nα ψυχολογείς τον άλλο με την πρώτη ματιά ? Τώρα μου ήρθε στο μυαλό μια ρήση κοινότοπη μεν,αληθινή δε :<<'Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου >>.ʼΑπειρη,περίπλοκη,πολύπλευρη...Εδώ ολόκληρη τη ζωή μας προσπαθούμε να ανακαλύψουμε,να καταλάβουμε και να ερμηνεύσουμε τη δική μας ψυχή ( σκέψεις,αισθήματα,όνειρα,επιθυμίες,φόβους,αντιδράσεις,) και είναι ζήτημα αν θα τα καταφέρουμε να το κάνουμε αυτό ακόμη και ύστερα από μια δια βίου ατέρμονη προσπάθεια ...Από πού να το πρωτοπιάσεις ...Ποιοίπραγματικά είμαστε ? Ποιοί νομίζουμε ότι είμαστε ? Ποιοί θα θέλαμε να είμαστε ?Ποιοί θέλουμε να δείξουμε ότι είμαστε ?ʼΟλα περιπλέκονται σαν κουβάρι και σε συνδυασμό λίγο και με το φόβο για αυτά που θα ανακαλύψουμε ,πολλές φορές καταλήγουμε να μη μορούμε να γνωρίσουμε πραγματικά ούτε τον ίδιο μας τον εαυτό...
Όλοι έχουμε μέσα μας το καλό και το κακό ..όλοι έχουμε μέσα μας και δυναμική και αδρανεια ..και δημιουργία και καταστροφή ..όλοι κρύβουμε μέσα μας ΑΠΕΙΡΕΣ και συγκρουόμενες μεταξύ τους ιδιότητες ...άλλες βρίσκονται σε καταστολή,άλλες έχουν απωθηθεί,άλλες γίνονται μόνιμα χαρακτηριστικά,άλλες βγαίνουν στην επιφάνεια υπό τα κατάλληλα ερεθίσματα από το περιβάλλον /υπό της κατάλληλες συγκυρίες......

Από την άλλη ο παρατηρητής ..αυτός που προσπαθεί να βγάλει συμεράσματα για σένα από το βλέμμα σου ...Τί ακριβώς προσπαθεί να εκμαιεύσει ? Τις σκέψεις σου ? Τα όνειρα σου ? Τις επιθυμίες σου ? Τα βιώματα σου ? Τις ικανότητες και δυνατότητες σου ? Τί απʼολα αυτά που το καθένα αποτελεί ένα κομμάτι της ψυχής ?
Ο παρατηρητής ...που και αυτός με τη σειρά του κουβαλάει το δικό του άβυσσο..τα δικά του μπαγάζια ...Εχει τις δικές του εμπειρίες,τα δικα΄του βιώματα,τα οποί αφήνουν σημάδια όχι μόνο στο συνειδητό αλλά πολύ χειρότερα ..στο υποσυνείδητο .ʼΑτιμο πράγμα το υποσυνείδητο ,προκαταλαμβάνει κρίσεις χωρίς να το συνειδητοποιήσουμε ...σαν καρκίνο της ψυχής θα το παρομοίαζα.

Αναρωτιέμαι ...μια ζωή για να γνωριστουμε με τον εαυτο μας ...και από ένα βλέμμα (ανα) γνωρίζουμε τους άλλους ? Τόσο απλά κ εύκολα ?
Τότε ..γιατί δεν κοιταζόμαστε στον καθρέφτη για να αποκτήσουμε αυτογνωσία ?ʼΗ ακόμα καλύτερα ...γιατί δε ζητάμε από έναν περαστικό να μας κοιτάξει στα μάτια και να μας πει ποιοί είμαστε ,να μην κουραζόμαστε κι εμείς με το ψάξιμο?

Δε ξέρω αν τα ματια είναι ο καθρέφτης της ψυχής .Αγνόησα τα βλέμματα ...Δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να τα ερμηνεύσω ...Από επιλογή μου όμως ...υπάρχει κάτι πολύ πιο σημαντικό και αλάνθαστο για μένα που καθρεφτίζει τη ψυχή του άλλου ..οι πράξεις μέσα στο χρόνο ...παρατηρώ και παρακολουθώ τις πράξεις .Μόνο.Είναι πεζό ? ʽΙσως ...αλλά δε ρισκάρω να συναντήσω στο δρόμο μου διαμάντια και να τα προσπεράσω...
Πάντως αν τελικά τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής τότε αυτά που βλέπουμε επάνω τους ίσως να είναι κι ένα κομμάτι της δικής μας ψυχής !ʼΑλλωστε δεν είναι τυχαίο που τα πιο όμορφα βλέμματα θεωρούμε ότι τα έχουν οι άνθρωποι που αγαπάμε
Αυτά τα λίγα .Και να φανταστείς δεν ήπια και καφέ ακόμα.(φαίνεται από τις λαλκίες(?) που λες πρωινιάτικα θα μου πεις )

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:30, 01-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
"Τα πιο μεγάλα ψέμματα, στα πιο αθώα βλέμματα..."
α, γεια σου...έσπαγα το κεφάλι μου χτες να το θυμηθώ αυτό το τραγούδι... μεγάλη αλήθεια imo...

Παράθεση

DoLoReS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DoLoReS
H DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H DoLoReS έγραψε στις 13:57, 01-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Και εγώ λίγο μπερδέυτικα με το μύνημα της Dolores. Αν κατάλαβα καλά, εννοεί οτι τα μάτια του άλλου δείχνουν κάτι, το οποίο εμείς το "μεταφράζουμε" με το ένστικτο για να καταλάβουμε εάν λέει αλήθεια ή ψέματα?
Αυτό εννοώ.
Αρα δεν σε μπέρδεψα !

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 18:09, 01-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από plain
...............Αναρωτιέμαι ...μια ζωή για να γνωριστουμε με τον εαυτο μας ...και από ένα βλέμμα (ανα) γνωρίζουμε τους άλλους ? Τόσο απλά κ εύκολα ?
Τότε ..γιατί δεν κοιταζόμαστε στον καθρέφτη για να αποκτήσουμε αυτογνωσία ?ʼΗ ακόμα καλύτερα ...γιατί δε ζητάμε από έναν περαστικό να μας κοιτάξει στα μάτια και να μας πει ποιοί είμαστε ,να μην κουραζόμαστε κι εμείς με το ψάξιμο? ..........
Καλά όλα αυτά που λες, αλλά δεν έχεις αισθανθεί ποτέ από ένστικτο ή δεν ξέρω εγώ τι, αν ο άλλος σου πάει ή όχι;;; Και δε λέμε ότι εμείς (εγώ π.χ.) ότι βγάζω πόρισμα για τον άλλον 100 σελίδων με όλα τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς του. Απλώς καταλαβαίνω αν μου ταιριάζει ή όχι. Και δεν ξέρω πώς γίνεται αλλά γίνεται. Και δεν πέφτω έξω. Μη μου πεις ότι π.χ από τη γλώσσα του σώματος του άλλου δεν καταλαβαίνεις πώς σε αντιμετωπίζει; Αν π.χ αυτό δε συνέβαινε, τότε θα τους βλέπαμε όλους το ίδιο και θα περιμέναμε να περάσουν χρόνια και χρόνια για να κάνουμε τις επιλογές μας.

ουφ... αυτά προς το παρόν

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:28, 02-08-06:

Για μένα τα μάτια είναι μια υποπερίπτωση του ενστίκτου!Και άλλοι το έχουν έντονο και άλλοι καθόλου!

Όντας μαζί με την αδερφή μου με τρομερό ένστικτο να σας πω ότι δεν έχω πέσει ποτέ έξω. Σε σημείο ότι επανειλλημένα έχω βρεθεί να πω σε φίλους το I told you so και μετά από κάποια φάση να με βρίζουν φίλοι μου για κάτι που είχα αναφέρει πριν 6 μήνες!

Δεν είναι ότι έμαθες τα πάντα για τον άλλον!! Δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς αλλά σίγουρα εγώ μέσα σε μια ώρα καταλαβαίνω αν όλα είναι ΟΚ, πόσο ανασφαλής. Στην πιο πρόσφατη χοντρή περίπτωση είχα καταλάβει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και δεν ήταν έτσι όμως μου παρουσιαζόταν! Αλλά επειδή θέλω να κρίνω τον κόσμο από τις πράξεις του και όχι από ένα αβάσιμο ένστικτο παραμέρισα την αρχική γνωμάτευση και συνέχισα! Σίγουρα έπεσα έξω σε αυτό που υποψιαζόμουν αλλά ήταν εξίσου χοντρό! Και είχα δίκιο πάλι!

Το ένστικτο όπως εμφανίζεται σε μένα είναι και χάρισμα και κατάρα!
Είναι χάρισμα γιατί όπως και να το κάνουμε έχεις ένα άσσο στο μανίκι για να προστατευθείς!
Κατάρα για μένα είναι γιατί δεν θέλω να καταλαβαίνω τόσα πολλά! Θέλω την περιπέτεια της γνωριμίας να διαρκεί περισσότερο. Και γιαυτό δεν κοιτάζω ποτέ άνθρωπο στα μάτια. Αν τον κοιτάξω το ένστικτο δουλεύει πολλαπλάσια και δεν γουστάρω τόσο πολύ!! (αυτό είναι και μια απάντηση σε όσους λένε κάτι κακό για τον κόσμο που δεν κοιτάζει στα μάτια). Στην αδερφή μου(που δεν μάσαει και κοιτάζει μάτια) της λέγαν ότι τους τρόμαζε στην αρχή γιατί ενώ κοίταζε έκανε και εσωτερική ανάκριση .
Και κατάρα είναι για ένα πολύ σημαντικό λόγο ακόμα! Όπως και να το κάνεις σε προιδέαζει για τον άλλον και περίπου σε προκαταλαμβάνει καλά ή κακά!

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 10:28, 02-08-06:

Έχω καταλήξει τελικά να πιστεύω πως τα μάτια είναι ο καθρέφτης των βιωμάτων που έχει ζήσει ο κάθε ένας μας.....και όχι τόσο για το τί είναι ο κάθε ένας μας.....
Φυσικά μπορείς να καταλάβεις κάποια βασικά γνωρίσματα κοιτώντας τα μάτια του άλλου και παρατηρώντας τις αντιδράσεις του (γνωρίζοντας βέβαια την γλώσσα του σώματος)....αλλά να μπορείς να ψυχολογήσεις ακριβώς τον άλλο μόνο μέσα από τα μάτια το θεωρώ αδύνατο.

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 12:15, 02-08-06:

Ηθελα μόνο να αναφέρω την Ιριδολογία, μια ιατρική διαγνωστική μεθοδος κατά την οποία η ίρις του ματιού ειναι ο "καθρέπτης" της σωματικής υγείας...

Να προσθέσω ότι τα σκυλιά σε κοιτάνε σαν συνολο χωρίς να εστιάζουν σε κάποιο σημείο και με την περιμετρική τους όραση..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 02-08-06 στις 12:17.
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 12:44, 02-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Ζήσε σα να πεθάνεις άυριο και σκέψου σα να μην πεθάνεις ποτέ!!
Θα ελεγα ζήσε σα να ειναι η τελευταία σου πράξη (όσο καλύτερα μπορείς) και σκεψου σαν να ειναι να ζήσεις για πάντα (οσο πλατια μπορείς)

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 18:24, 02-08-06:

Υπάρχει ενα τραγουδάκι που το είχα για λίγο καιρο σάν υπογραφή..."όλη μου ηζωή συνενοχή και πώς γουστάρω...τα πιο ωραία ψέμματα στα πιό αθώα βλέμματα..." έτσι το βλέπω ! Κάποιοι-ες το ξέρουν και προσέχουν ωστε να μη φανούν...ούτε απο τα μάτια !!! Υπάρχει και η συνενοχή !!! Εχω δεί τα πιό θλιμμένα ματια να να...φέρονται πιο στυγνά απο...δήμιο.Γενικά εχω πάψει να "διαβάζω"μάτια .Το θεωρώ αναξιόπιστο...βιβλίο

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana έγραψε στις 20:18, 02-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος
Υπάρχει ενα τραγουδάκι που το είχα για λίγο καιρο σάν υπογραφή..."όλη μου ηζωή συνενοχή και πώς γουστάρω...τα πιο ωραία ψέμματα στα πιό αθώα βλέμματα..." έτσι το βλέπω ! Κάποιοι-ες το ξέρουν και προσέχουν ωστε να μη φανούν...ούτε απο τα μάτια !!! Υπάρχει και η συνενοχή !!! Εχω δεί τα πιό θλιμμένα ματια να να...φέρονται πιο στυγνά απο...δήμιο.Γενικά εχω πάψει να "διαβάζω"μάτια .Το θεωρώ αναξιόπιστο...βιβλίο
Χμμμ νομίζω ότι η περίπτωσή σου με τα "θλιμμένα μάτια που ήταν στυγνά" ανήκει στην κατηγορία της ερμηνείας βάσει λογικής...

Π.χ. στη δουλειά μου είναι μια κοπέλα που από την αρχή δε μου κόλλησε κάτι. Τώρα που περνάει ο καιρός και ακόμα δεν έχει δείξει κάτι κακό, σκέφτομαι "μήπως έκανα λάθος;". Αλλά επειδή την έχω πατήσει σκεφτόμενη έτσι, λέω "μην παρασύρεσαι"

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lilith
H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 23:27, 02-08-06:

Πιστεύω, ότι τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής...

Μέσα στα μάτια κάποιου, μπορείς να διαβάσεις... την ψυχή του...

Το θέμα όμως είναι, να διαβάζεις αυτό που λένε αυτά και όχι, αυτό που θέλεις να διαβάσεις εσύ...

και δυστυχώς, υπάρχουν περιπτώσεις, που κάνουμε αυτό το λάθος...

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 23:52, 02-08-06:

Χμμμ νομίζω ότι η περίπτωσή σου με τα "θλιμμένα μάτια που ήταν στυγνά" ανήκει στην κατηγορία της ερμηνείας βάσει λογικής...

Π.χ. στη δουλειά μου είναι μια κοπέλα που από την αρχή δε μου κόλλησε κάτι. Τώρα που περνάει ο καιρός και ακόμα δεν έχει δείξει κάτι κακό, σκέφτομαι "μήπως έκανα λάθος;". Αλλά επειδή την έχω πατήσει σκεφτόμενη έτσι, λέω "μην παρασύρεσαι"
Μάλλον βάσει συναισθήματος ήταν...η λογική δεν διαβάζει μάτια...γι'αυτό κι εγώ σταμάτησα... Η θλίψη που είδα,ήταν κορεσμός κι ο κορεσμός είναι καμμιά φορα...στυγνός...Το τι διαβάζουν του κάθ'ενος τα ματια,μόνο τα ...μάτια του ξέρουν... Τι είπα;;;; Δε "σφίξαν" οι ζέστες κι η 'ωρα ειναι μία... Αλήθεια,;; Τι μάτια να'χεις;;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wishful : 02-08-06 στις 23:55.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:39, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από lilith
και δυστυχώς, υπάρχουν περιπτώσεις, που κάνουμε αυτό το λάθος...
Αλλά επειδή την έχω πατήσει σκεφτόμενη έτσι, λέω "μην παρασύρεσαι"
Όσο ποιο συγκροτημένος και με αυτογνωσία είσαι τόσο πιο δύσκολα τρως τα μούτρα σου!! Συνεπώς ο καθένας ανάλλογα με το πόσο σίγουρος νιώθει κάνει και τα ανάλλογα βουρ! Για μένα όλοι περίπου είναι τέλειοι μέχρι να μου αποδείξουν το ανάποδο! Και αν προσπαθήσουν να με βλάψουν ψυχικά δεν μπορούν γιατί για να σε πειράξουν ψυχικά πρέπει να να εκμεταλευτούν μια αδυναμία ή ανασφάλεια σου! Αν τις έχεις κατακτήσει ή τουλάχιστον τις ξέρεις δύσκολα μπορεί να τις εκμεταλευτεί! Υλικές ζημιές πιο εύκολο αλλά αυτό είναι το λιγότερο! Στην περίπτωση μου συνεπώς βουρ και δεν μασάω, έξω από δύο περιπτώσεις που μάσησα και στην μια χοντρά!

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 11:42, 03-08-06:

@plain (λίγο παλιό το ποστ αλλά τώρα μπόρεσα να απαντήσω )
Όταν λέω "ψυχολογείς" δεν εννοώ πως καταλαβαίνεις τον άλλον σε μια στιγμή.
Αλοίμονο αν μπορούσε να γίνει αυτό.. Φυσικά και δεν γίνεται να χεις τον άλλον μπροστά σου σαν ανοιχτό βιβλίο. Απλά εννοώ πως μπορώ να καταλάβω κάτι παραπάνω γι' αυτόν. Με τον καιρό γνωρίζεις κάποιον καλύτερα, αλλά για μένα μετράει πάρα πολύ η αρχική εικόνα που σχηματίζω για κάποιον.
Όσο για το αν γνωρίζουμε τον εαυτό μας.. Πιστεύω πως κάποια κοντινά μας άτομα μπορύν να μας καταλαβαίνουν καλύτερα απ' ότι εμείς. Μπορεί να ναι οι γονείς μας, κάποιοι πολύ καλοί μας φίλοι, τα αδέρφια μας. Σε μένα ισχύει αυτό. Οι φίλοι μου καταλαβαίνουν πότε θα κάνω κάτι ή όχι ακόμη και αν εγώ δεν είμαι σίγουρος, και εγώ μπορώ να καταλάβω αν κάποιος από τους φίλους μου πραγματικά θέλει κάτι ή αν μου λέει την αλήθεια. Και αυτό δεν έχει να κάνει με κάποια διαίσθηση, αλλά όταν είσαι καιρό με κάποιον άνθρωπο, καταλαβαίνεις πως αντιδρά, εξωτερικά κυρίως. Κάποιος μορφασμός που κάνει, ο τόνος της φωνής. Πράγματα που οι ίδιοι δεν καταλαβαίνουμε, οι άλλοι τα βλέπουν σε μας. Γενικά πιστεύω πως πολύ κοντινά μας άτομα μπορούν να μας καταλαβαίνουν καλύτερα, απ' ότι εμείς τον εαυτό μας.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:10, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Γενικά πιστεύω πως πολύ κοντινά μας άτομα μπορούν να μας καταλαβαίνουν καλύτερα, απ' ότι εμείς τον εαυτό μας.

Σε αυτό συμφωνώ κι επαυξάνω....
Συμπληρώνω λέγοντας ότι κάποιες φορές κρυβόμαστε κι απ τον ίδιο τον εαυτό μας....
Κοιταζόμαστε στον καθρέφτη και όμως δεν τολμούμε να πούμε την αλήθεια στον ίδιο μας τον εαυτό! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάποιοι πολύ δικοί μας άνθρωποι , που μας αγαπούν και μας νοιάζονται, δεν ξέρουν αυτήν την αλήθεια!!!

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 15:32, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Σε αυτό συμφωνώ κι επαυξάνω....
Συμπληρώνω λέγοντας ότι κάποιες φορές κρυβόμαστε κι απ τον ίδιο τον εαυτό μας....
Κοιταζόμαστε στον καθρέφτη και όμως δεν τολμούμε να πούμε την αλήθεια στον ίδιο μας τον εαυτό! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάποιοι πολύ δικοί μας άνθρωποι , που μας αγαπούν και μας νοιάζονται, δεν ξέρουν αυτήν την αλήθεια!!!
+1 Και συμφωνώ ειδικά στο ότι κρυβόμαστε από τον ίδιο μας τον εαυτό.

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana έγραψε στις 21:39, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Όσο ποιο συγκροτημένος και με αυτογνωσία είσαι τόσο πιο δύσκολα τρως τα μούτρα σου!! Συνεπώς ο καθένας ανάλλογα με το πόσο σίγουρος νιώθει κάνει και τα ανάλλογα βουρ! Για μένα όλοι περίπου είναι τέλειοι μέχρι να μου αποδείξουν το ανάποδο! Και αν προσπαθήσουν να με βλάψουν ψυχικά δεν μπορούν γιατί για να σε πειράξουν ψυχικά πρέπει να να εκμεταλευτούν μια αδυναμία ή ανασφάλεια σου! Αν τις έχεις κατακτήσει ή τουλάχιστον τις ξέρεις δύσκολα μπορεί να τις εκμεταλευτεί! Υλικές ζημιές πιο εύκολο αλλά αυτό είναι το λιγότερο! Στην περίπτωση μου συνεπώς βουρ και δεν μασάω, έξω από δύο περιπτώσεις που μάσησα και στην μια χοντρά!
??????????? Τι εννοείς;;; Δηλ. εσύ και να έχεις καταλάβει ότι με κάποιον κάτι δεν πάει καλά θα κάνεις το "βουρ" όπως λες γιατί θα ξέρεις ότι δεν πρόκειται να σε βλάψει;;;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:29, 04-08-06:

??????????? Τι εννοείς;;; Δηλ. εσύ και να έχεις καταλάβει ότι με κάποιον κάτι δεν πάει καλά θα κάνεις το "βουρ" όπως λες γιατί θα ξέρεις ότι δεν πρόκειται να σε βλάψει;;;
Πρακτικά ναι! Το έχω καταλάβει απέχει πολύ από το μου το έχει αποδείξει! Και εννοώ με το βουρ να αποκτήσω την σχέση καλή κακή φιλική ερωτική μίσους αγάπης που θα αποδείξει ή όχι αυτό που υποψιάζομαι ή κάτι άλλο που δεν εχω δει καλό ή κακό!

Παράθεση

e-stekoumenos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-stekoumenos
Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O e-stekoumenos έγραψε στις 12:20, 04-08-06:

Δεν υπάρχει τίποτα πάνω μας...και στην συμπεριφορά μας που να μην ανακλά ένα κομμάτι της ψυχής μας,της ιδιαιτερότητας και της μοναδικότητας μας...το θέμα είναι πόσο καλά εμείς οι ίδιοι κατ αρχάς μπορούμε να δούμε αυτήν την ανάκλαση και έτσι να αρχίσουμε να επικοινωνούμε με τον εαυτό μας.
Απ την άλλη πλευρά....ο παρατηρητής επιρεάζει το παρατηρούμενο και επιρεάζεται απο αυτό...άρα ακόμα και άν κάποιος είναι ειδήμονας στο να διαβάζει μάτια (κατ ουσία εκφράσεις ματιών-βλέμα) για να δεί την ψυχή του άλλου θα πρέπει να λάβει υπόψη του οτι εκείνη τη στιγμή κι ο ίδιος μπορεί να επιρεάζει (μεταβάλει) το βλέμα αυτου που παρατηρεί.Ωστόσο....μην ξεχνάμε οτι η πρώτη επικοινωνία που έχουμε όλοι πραγματοποιήσει ώς βρέφη...είναι μέσω της διασταύρωσης των ματιών με την μητέρα μας...η οποία λειτούργουσε ενισχυτικά στον ψυχισμό μας...κι ισως απο εκεί να αντλείται η πεποίθηση αλλά και η ικανότητα της ανάγνωσης ματιών (σαν μέσο συναισθηματικής επικοινωνίας).
Προσωπικά.....δίνω μεγάλη έμφαση στο βλέμα των άλλων...αλλά τις εκτιμήσεις μου τις διπλοτσεκάρω ελέγχοντας και τα άλλα μέσα έκφρασης τους...όπως τη στάση του σώματος τους,τα χαρακτηριστικά της φωνής τους...και φυσικά το περιεχόμενο των λόγων τους.Το βλέμα άλλων...μπορεί να μου δημιουργήσει μια προδιάθεση...ένα είδος ενστικτώδους εκτίμησης του άλλου ξυπνώντας μέσα μου μια συγκεκριμένη ψυχική διάθεση.Όμως την πλήρη αποκωδικοποίηση (στα μέτρα του δυνατού πάντοτε) αυτών των όχι πλήρως συνειδητοποιημένων μηνυμάτων την επιχειρώ παρατηρώντας και τα άλλα μέσα έκφρασης του άλλου...και βέβαια πιάνοντας συζήτηση μαζί του.Μην ξεχνάμε οτι και η ψυχή...εξελίσσεται...οπότε ακόμα κι αν είχαμε την δυνατότητα μιας ταχείας εκτίμησης μέσω βλέμματος του άλλου...σίγουρα αυτή θα ήταν σε κάποιο βαθμό και προσωρινή.Η σχέση μας ..είναι αυτή που εξασφαλίζει όχι μόνο την παρατήρηση της ψυχής του άλλου...αλλά και την παρατήρηση των όποιων εξελίξεων αυτή μπορεί να υποστεί.

Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε στις 02:56, 06-08-06:

Το να μπορείς, αν και παραδέχεσαι πως έχεις μασήσει... για τα καλά μια φορά,
να κοιτάς τον άλλον στα μάτια...
και να τον αντιμετωπίζεις με τις καλύτερες προθέσεις..., σαν να είναι περίπου τέλειος...,
μέχρι να σου αποδείξει το αντίθετο...,
είναι πράγματι αυτογνωσία και θάρρος... και ειλικρίνια...
Γιατί δεν μπορείς να βρεις τίποτα παραπάνω, ακόμα και μέσα στην ψυχή κάποιου...,
που δεν έχεις προλάβει να γνωρίζεις..., εκτός από αυτά... υπάρχουν μέσα σου...

Και βέβαια, δεν μπορείς, σε καμμία περίπτωση, να χάσεις κάτι..., εάν δεν το είχες ποτέ...

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lilith : 06-08-06 στις 02:59.
Παράθεση

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

H lilith έγραψε στις 03:05, 06-08-06:

Πρακτικά ναι! Το έχω καταλάβει απέχει πολύ από το μου το έχει αποδείξει! Και εννοώ με το βουρ να αποκτήσω την σχέση καλή κακή φιλική ερωτική μίσους αγάπης που θα αποδείξει ή όχι αυτό που υποψιάζομαι ή κάτι άλλο που δεν εχω δει καλό ή κακό!

Ακόμα κι΄ αν δεν του συνειδητοποιούμε πάντα, συναισθηματικά τουλάχιστον,
το μεγαλύτερο κακό..., μπορεί να μας κάνει... μόνο αυτός,
ο οποίος μπορεί να μας κάνει και το μεγαλύτερο καλό...,
κανείς άλλος..., μόνο αυτός....!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:47, 07-08-06:

Τρελά
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ακριβώς έτσι!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 21:34, 08-09-06:

.Μην ξεχνάμε οτι και η ψυχή...εξελίσσεται...οπότε ακόμα κι αν είχαμε την δυνατότητα μιας ταχείας εκτίμησης μέσω βλέμματος του άλλου...σίγουρα αυτή θα ήταν σε κάποιο βαθμό και προσωρινή.Η σχέση μας ..είναι αυτή που εξασφαλίζει όχι μόνο την παρατήρηση της ψυχής του άλλου...αλλά και την παρατήρηση των όποιων εξελίξεων αυτή μπορεί να υποστεί.
e-stekoumenos συμφωνω απολυτα. Και εδω μιλαει η πειρα... ...καϊκα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 10-09-06 στις 16:20.
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 11:06, 13-09-06:

Ετσι ακριβώς!!! Αυτός που μπορεί να σου χαρίσει τον παράδεισο μπορεί να σε πετάξει στην κόλαση με πολύ μεγαλύτερη ευκολία! Γιατί πολύ απλά όταν δίνεσαι σε κάποιον ολοκληρωτικά μπορεί να σε απογωητεύσει πολύ πιο εύκολα ,γιατί πάντα περιμένεις τα πάντα απο αυτόν, εκτώς από τα χειρότερα!(βλέπε προδωσία!)

Είναι τα μάτια ο καθρέφτης της ψυχής;
Ασυζητητή!!! Αρκεί να μπορείς να δείς μέσα τους και να μην παρασυρθείς απλά από ένα όμορφο βλέμα! Πρέπει να μπορείς να τα διαβάζεις σε κάθε περίπτωση!(δύσκολο αλλά εφικτό!)

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 19:24, 13-09-06:

Πιστεύω απόλυτα πως τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής..οι πύλες πίσω από τις οποίες βρίσκεται πολύ καλά κρυμμένο ό,τι υπάρχει μέσα στον καθένα μας και μερικές φορές,μας επιτρέπουν να ρίξουμε καμια κλεφτή ματιά μέσα τους.. δεν είναι τόσο εύκολο όμως για όλους να διακρίνουν την αλήθεια και εκεί χρειάζεται πολύ προσοχή..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:37, 13-09-06:

το νου σας....
υπάρχουν καθρέφτες που σε δείχνουν πιο λεπτή/ό..... άλλοι που σε δείχνουν πιο ψηλό/η....
είναι ανάλογα με τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και κατά πόσο θέλει να σε.... κλέψει .....

Δεν είναι όλοι οι καθρέφτες να τους εμπιστεύεσαι....

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 07:33, 15-09-06:

το νου σας....
υπάρχουν καθρέφτες που σε δείχνουν πιο λεπτή/ό..... άλλοι που σε δείχνουν πιο ψηλό/η....
είναι ανάλογα με τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και κατά πόσο θέλει να σε.... κλέψει .....

Ημμ...καμενη μου φαινεσαι και εσυ...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:21, 15-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Ημμ...καμενη μου φαινεσαι και εσυ...

όποιος πει ότι δεν έχει καεί, δεν ξέρει έρωτας τι πάει να πει

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:43, 15-09-06:

το νου σας....

+1

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους