Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,067 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 228)
Είναι τέλεια
45
19,74%
Καλά είναι
69
30,26%
Σίγουρα υπάρχει κάτι καλύτερο
47
20,61%
Χάλια είναι
31
13,60%
Δεν ξέρω τι είναι τα starbucks (aka είμαι ο κουμπάκιας)
9
3,95%
Καφετέρια χωρίς frappe και τάβλι δεν ειναι κάφετερια
27
11,84%

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:41, 28-05-08:

Ο άλλος καφές που θα πάρω από κάπου αλλού, θα έχει παρόμοιο μέγεθος και μια χαρά γεύση (καπουτσίνου φρέντου ). Latte δεν έχω πιει αλλού, οπότε μέτρο σύγκρισης δεν έχω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 21:33, 30-05-08:

Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί, αλλά ο Moca Coconut Frappuccino είναι τέλειος. Σήμερα δοκίμασα πρώτη φορά και έπαθα πλάκα, αν σας αρέσει η ελαφριά γεύση καρύδας τον συνιστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 05:38, 31-05-08:

Σε όποιον αρέσει η καραμέλα να δοκιμάσει το Dulce de leche.

Πάντως αξίζει να σημειωθεί ότι οι frapuccino, δεν είναι τα βαριά πυροβολικά των Starbucks. Όποτε αν κάποιος ψάχνει γνήσιο καφέ να δοκιμάσει Latte, Americano κτλ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:40, 31-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone

Πάντως αξίζει να σημειωθεί ότι οι frapuccino, δεν είναι τα βαριά πυροβολικά των Starbucks. Όποτε αν κάποιος ψάχνει γνήσιο καφέ να δοκιμάσει Latte, Americano κτλ
Τα έχω δοκιμάσει και σας τα συστήνω και εγώωω!!!
Είναι πολύ γευστικά...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:30, 31-05-08:

Για τον Americano διαφωνώ, είναι γενικά πολύ ήπιος καφές.
Όσο για τους frapuccino, ενώ πίνω γενικά πολύ καφέ και μάλιστα σκέτο, τους βρίσκω πολύ δυνατούς!!
Aλλωστε έχουν πολλαπλάσια καφεΐνη από τον espresso.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 17:54, 06-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Freddo μετριο, κι η κανελα υποχρεωτικη.
Για ζεστο, συνηθως νες η γαλλικο.
Απο σταρμπακς, frappuccino caramel light.
Αρχική Δημοσίευση από kalypso
  • Διπλός Γαλλικός με ζάχαρη και γάλα
  • Διπλός Καπουτσίνο με γεύση καραμέλα
  • Φραπές γλυκός με πολύ γάλα
  • Νες γλυκός με γάλα
  • Caramel Frappuccino (Starbucks)
και μετά αναρωτιέμαι γιατί δεν αδυνατίζω...
Αρχική Δημοσίευση από cosette
Ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει (αν και πιο πολύ ρόφημα είναι παρά καφές) είναι ο Caramel Frappuccino!!

Απο εκεί και πέρα, το χειμώνα προτιμώ κυρίως latte χωρίς ζάχαρη, espresso σκέτο ή έναν γαλλικό (συνήθως αρωματικό) με γάλα επίσης χωρίς ζάχαρη.

Μου αρέσει πολύ και ο εληνικός καφές, μέτριος πάντα, αλλά δεν πίνω πολύ συχνά γιατί για μένα ελληνικός χωρίς βουτηματάκια, μπισκοτάκια και άλλα "διαιτητικά" πραγματάκια δεν πίνετε.(και οι φρυγανίτσες καλές είναι βέβαια!!)

Βέβαια, τους περισσότερους μήνες πίνω έναν freddo cappuccino σκέτο (έχω αρχίσει ήδη έδω και ένα μήνα). Η αλήθεια είναι ότι ο φραπέ δε με συγκινεί ιδιαίτερα όποτε έχω να πιώ πολύ καιρό...
Αυτό φυσικά μιας και με την παλιόζεστη που έχουμε στην Ελλάδα μόνο μέσα Οκτωβρίου με μέσα Φεβρουαρίου μπορείς να πιεις ζεστό καφέ.
Αυτά!
Εγώ πηγα πρώτη φορά στα Starbucks πρίν λίγες μέρες (μόλις άνοιξαν στην Ρόδο) και πήρα Frapuccino Caramel και οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν φανταστικός!! (Η κολλητή μου πήρε κάραμελ μακκιάτο και ήταν ψιλο-μπουρδίτσα)

Κατά τα άλλα σιχαίνομαι τον φραπέ και προτιμώ περισσότερο σε φρέντο εσπρέσσο ή καπουτσίνο

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Αγαπημένος καφές"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 06-07-08 στις 23:08. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

provatooo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη provatooo
H provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H provatooo έγραψε στις 18:15, 06-07-08:

ο μονος καφες που πινω ειναι απο τα starbucks: moka frapuccino!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 06-07-08 στις 23:09. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:17, 06-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από provatooo
ο μονος καφες που πινω ειναι απο τα starbucks: moka frapuccino!
Δοκίμασε και το Dark Mocha

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 06-07-08 στις 23:09. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

cosette

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cosette
H cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H cosette έγραψε στις 18:31, 06-07-08:

Δοκίμασε και το Dark Mocha
Είναι πολύ καλός, αλλά αν και λατρεύω την σοκολάτα ο συγκεκριμένος μου φ'ανηκε περισσότερο smoothie σοκολάτας γιατί η γεύση του καφέ δεν ήταν τόσο αισθητη. Μακάρι όμως να ξαναβγάλουν τον Dulce de Leche, το καλύτερο που έχω δοκιμάσει ever από τα starbucks....

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 13:05, 07-07-08:

Το μαγαζί με τα καλύτερα ροφήματα στην Ελλάδα. Μην ξεχνάμε κι ότι έχει καταπληκτικό τσάι. Από καφέδες όταν θέλω κάτι γλυκό προτιμώ Iced White Chocolate Mocha κι αν θέλω κάτι πικρό αυτό τον Americano με τις τρεις δόσεις Espresso.

Επίσης έχουν φοβερό τσάι όπως αυτά τα κρύα Tazo που έχουν στο ψυγείο (βατόμουρο FTW!) και τα κουτάκια που 'χουν δίπλα στο ταμείο. Αξίζει με 4 ευρώ να πάρεις ένα. Έχει κάπου στα 20 φακελάκια αν θυμάμαι καλά.

Κι επίσης έχει ωραίους καφέδες φίλτρου, που σου τους κόβει εκείνη την ώρα, να αγοράσεις για σπίτι αν και ολίγον τι ακριβούς.

Παράθεση

Σταυρος5803 (Σταυρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σταυρος5803
Ο Σταυρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Σταυρος5803 έγραψε στις 22:31, 07-07-08:

εδω στν βολο παντως καλα ειναι,οι τιμες ειναι λιγο ανεβασμενες,αλλα εντα3ει,και επισης λιγο η δουλεια ειναι πεσμενη,τι λιγο πολυ 8α ελεγα

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 22:35, 07-07-08:

Οι καφέδες τους καλοί είναι...Όλα τα ροφήματά τους γενικώς...Αλλά σου πιάνουν τον...και με τα δύο χέρια για να πιεις έναν καφέ...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:49, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Σταυρος
εδω στν βολο παντως καλα ειναι,οι τιμες ειναι λιγο ανεβασμενες,αλλα εντα3ει,και επισης λιγο η δουλεια ειναι πεσμενη,τι λιγο πολυ 8α ελεγα
Οι τιμές είναι οι τιμές των Starbucks
Δεν είναι στο Βόλο μόνο ακριβά

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 13:35, 08-07-08:

Όσον αφορά τις τιμές είναι ναι μεν ακριβές, αλλά και σε μια καφετέρια να πας πάλι 3.5 με 4 ευρώ και βάλε θα πληρώσεις τον καφέ. Ε, αφού πας που πας πήγαινει Starbucks, βάλε ένα ακόμα ευρώ και πιές κάτι που να 'ναι γαμάτο. Άσε που η ποσότητα των Starbucks είναι σχεδόν διπλάσια από μιας κοινής καφετέριας στο ποτήρι μεγέθους Venti.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:37, 08-07-08:

Νι....οκ...αλλά εξαρτάται σε ποια καφετέρεια και σε ποια πόλη

Γιατί π.χ. φέτος απολάμβανα το Φρέντο μου με 2,10 και ήταν απλά τέλειος!

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Affliction έγραψε στις 13:39, 08-07-08:

Φυσικά και εξαρτάται το που. Κι εγώ στη σχολή πίνω freddo με 1.30 αλλά εδώ στην Καλλιθέα ή Πειραιά τον πληρώνω 3.5+ ευρώ... Η ποσότητα όμως?

Στην τελική, όπως λέω και κάνω, είναι χαζό να πας για καφέ και να τους δίνεις 4 ευρώ τη φορά. Μάζεψέ τα και πήγαινε δώστα για κάτι που δε μπορείς να κάνεις και σπίτι σου, όπως το να πας να φας σε ένα καλό εστιατόριο/fast food όπως π.χ. Friday's.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:45, 08-07-08:

Δεν διαφωνώ...και επειδή είμαι εξαρτημένη από καφέ τα δίνω...

Αλλά αντικειμενικά δεν αξίζει τόσα ένας καφές...
Και αντικειμενικά κι αυτός που το είχε τόσο κέρδιζε πάρα πολλά!
Και αντικειμενικά εδώ που έχω σταρμπακς η τοποθεσία δεν αξίζει οπότε αλλού για καφεδάκι με καλύτερη θέα

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Affliction έγραψε στις 13:48, 08-07-08:

5 ευρώ τη φορά... μάζεψε τα λεφτά σου και πάρε καφετιέρες, εσπρεσσιέρες, μπλέντερ και ό,τιδήποτε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να φτιάξεις καφέ. Και σε βάθος χρόνου γλυτώνεις πολλά λεφτά. Στο λέω επειδή κι εγώ έχω μανία με τον καφέ κι έχω κάνει αυτό ακριβώς το πράμα. Έχω να πατήσω σε καφετέρια τουλάχιστον 5 μήνες κι απλά πάω Starbucks μια φορά στις 2 βδομάδες.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:51, 08-07-08:

Έχω ήδη

Είπαμε είμαι εξαρτημένη...
Αλλά τον καφέ έξω δεν μπορώ να το κόψω...καλοκαιράκι γαρ...
(και μετά χειμώνας...άνοιξη κλπ...αν θες δικαιολογίες έχεις )

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Affliction έγραψε στις 14:20, 08-07-08:

Πάντως ο κόσμος έχει αρχίσει κι αυτός και βρίσκει υπερβολικά ακριβή την τιμή των Starbucks κι όχι μόνο στην Ελλάδα και κόβει κάπως την αγορά καφέ από εκεί. Διάβασα ότι στην Αμερική η μετοχή τους έπεσε κάπου στο 30% με 40% και πως θα κλείσουν καμιά 150άρα και παραπάνω καταστήματα.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 15:04, 08-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Affliction
Πάντως ο κόσμος έχει αρχίσει κι αυτός και βρίσκει υπερβολικά ακριβή την τιμή των Starbucks κι όχι μόνο στην Ελλάδα και κόβει κάπως την αγορά καφέ από εκεί. Διάβασα ότι στην Αμερική η μετοχή τους έπεσε κάπου στο 30% με 40% και πως θα κλείσουν καμιά 150άρα και παραπάνω καταστήματα.
"Λουκέτο" σε 600 καταστήματα Starbucks στις ΗΠA

Τουλάχιστον 12.000 άνθρωποι κινδυνεύουν να μείνουν χωρίς δουλειά στις Ηνωμένες Πολιτείες. Οι υπεύθυνοι της αλυσίδας καφέ Starbucks ανακοίνωσαν πως σκοπεύουν να κλείσουν 600 καταστήματα μέχρι τις αρχές του 2009.
Τα καταστήματα που θα κλείσουν είτε δε βγάζουν κέρδος, είτε βρίσκονται κοντά σε άλλα καφέ της αλυσίδας και τα κέρδη μοιράζονται, κάτι που δε συμφέρει την εταιρεία.
Ήδη, οι μετοχές της Starbucks, που εδώ και δύο χρόνια έπεφταν με σταθερούς ρυθμούς, ανέβηκαν κατά 4,6% μετά την ανακοίνωση.
Δεν έχει γίνει ακόμη γνωστό ποια καταστήματα θα κλείσουν, αλλά το 70% θα είναι καταστήματα που άνοιξαν το 2006. Η εταιρεία προσπάθησε να καθησυχάσει τους υπαλλήλους τονίζοντας ότι θα προσπαθήσει να μεταφέρει όσο το δυνατόν περισσότερους σε άλλα μαγαζιά.
Η Starbucks σκοπεύει να ανοίξει καινούρια καταστήματα μέσα στο 2009 σε άλλα σημεία, αλλά όπως ανακοινώθηκε, δε θα ξεπεράσουν τα 200 για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα.
Μέχρι το τέλος του Μαρτίου υπήρχαν 16.226 καταστήματα Starbucks σε όλο τον κόσμο. Από αυτά τα 7.257 βρίσκονται στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:29, 08-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
οι μετοχές της Starbucks, που εδώ και δύο χρόνια έπεφταν με σταθερούς ρυθμούς
Το παρατηρούμε απλά τον δείκτη μιας μετοχής δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Πρέπει να ξέρουμε τεχνική ανάλυση έτσι ώστε να ερμηνεύουμε και διάφορα σηματάκια στο ταμπλό όπως π.χ την περίπτωση του Split. Επίσης τι άκυρη σύνδεση που είναι αυτό με τα καταστήματα;

Σκέφτομαι να πάρω τον τύπο για σύμβουλο μου

Disclaimer: Σαφώς και ήταν τακτική υψηλού ρίσκου να αγόραζε κάποιος από το 2006 με μακροπρόθεσμο ορίζοντα, αλλά από αυτό δεν μπορούμε να βγάλουμε εύκολα άποψη για την εταιρία αφού είχε πραγματοποιηθεί split.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 15:39, 08-07-08:

Το παρατηρούμε απλά τον δείκτη μιας μετοχής δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Πρέπει να ξέρουμε τεχνική ανάλυση έτσι ώστε να ερμηνεύουμε και διάφορα σηματάκια στο ταμπλό όπως π.χ την περίπτωση του Split. Επίσης τι άκυρη σύνδεση που είναι αυτό με τα καταστήματα;
Βασικά για μετοχές δεν ξέρω τίποτα και ούτε θέλω να μάθω
έκανα απλά κόπυ πέιστ από την πηγή κάτι που βρήκα σχετικά με αυτό που ανέφερε ο Affliction

Αλλά τι εννοείς άκυρη σύνδεση με τα καταστήματα; Το ότι κλείνουν κάποια δεν σημαίνει ότι δεν πάνε τόσο καλά όσο περίμεναν?

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:53, 08-07-08:

Αφού δεν μας ενδιαφέρουν οι μετοχές και όλα αυτά ας αφήσουμε στην άκρη δείκτες κτλ.

Τώρα όσο αφορά τα καταστήματα, λίγο που έχω ασχοληθεί με το θέμα είναι λόγο κακού Manager. Η εταιρία επεκτάθηκε σε περιοχές όπου δεν είχε την κατάλληλη πείρα. Κυρίως αναφέρομαι σε περιοχές εκτός από την Ευρώπη και την USA.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:04, 08-07-08:

Κυρίως αναφέρομαι σε περιοχές εκτός από την Ευρώπη και την USA.
Ναι, αλλά το λουκέτο μπαίνει σε καταστήματα των ΗΠΑ... :S

Πάντως (για να σχολιάσω και το άρθρο) αν ένας μεγάλος λόγος είναι, κατά το άρθρο, ότι μοιράζονται τα κέρδη σε κοντινά μαγαζιά, αυτό δεν σημαίνει κατ' ανάγκην ότι πάει άσχημα. Απλά εάν υπάρχουν δύο πολύ κοντινά μαγαζιά, κλείνοντας το ένα ουσιαστικά περιορίζεις κάποια έξοδα χωρίς να πέφτουν σημαντικά τα έσοδα από τα δύο μαγαζιά μιας και θα πηγαίνουν στο άλλο...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:14, 08-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Ναι, αλλά το λουκέτο μπαίνει σε καταστήματα των ΗΠΑ... :S
Κατά την γνώμη, επειδή θα ήταν πιο άσχημο να άνοιγε ένα κατάστημα σε κάποια περιοχή και έπειτα μετά από λίγο έκλεινε και χάνονταν οποιαδήποτε παρουσία της εταιρίας στην περιοχή.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:49, 09-07-08:

Σημερα πηγα για πρωτη φορα στα starbucks (ξεπεταχτικαν ξαφνικα δυο στην Ροδο....)
Γνωμη μου... Χαλια ειναι...
τα γλυκα τους ελεΐνα (απο αποψης γευσης και ποιοτιτας), η σοκολατα τους χαλια γευση, το μονο συσκευασμενο που ειχανε δεν μου αρεσε καθολου και καφεδες και milkshake δεν πινω... Αρα για μενα το μονο που μπορω να παρω απο εκει ειναι νερο....
Επισης τα μερη στα οπια εχουνε βαλει και τα δυο starbucks εδω περα δεν ειναι μερη που μου αρεσουν, οχι για να κατσω με την παρεα μου να χαλαρωσω...
Ειναι πανακριβα... Μεχρι εχτες πηγενα σε μια αλλη μεγαλη ντοπια αλυσηδα καφετεριας, επερνα ενα σαντουιτς (τεραστιο ψωμι, με μπεικων, μουσταρδα και απο εκει και περα ποικιλει, με αυγο η γαλοπουλα, η πατατοσαλατα η διαφορα τεσπα) και καμια κοκα κολα και εδινα το πολυ 5 ευρο και τα εβρισκα πολα... Σημερα το βραδυ που πηγα μου φανικαν φτηνα...

Το θετικο τις υποθετισης ητανε η κοπελα που με εξυπιρετισε που ητανε πολυ ευγενικη και κεφατι και προθυμη, αλλα τι να το κανεις... Αυτο το βρισκω και αλλου, αυτα που βρησκω αλλου δεν τα βρησκω εκει...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:08, 09-07-08:

Krone τα Starbucks δεν είναι για φαγώσιμα, το χω πει και παραπάνω ότι τα φαγώσιμα τους είναι ψιλοάθλια (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις).
Αυτό που αξίζει είναι τα ροφήματα τους, και κυρίως οι καφέδες, το τσάι και ο φρέσκος χυμός πορτοκάλι (σοκολάτα δεν έχω πιει ποτέ από εκεί, οπότε δεν ξέρω πώς είναι).

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 08:16, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αυτό που αξίζει είναι τα ροφήματα τους, και κυρίως οι καφέδες, το τσάι και ο φρέσκος χυμός πορτοκάλι (σοκολάτα δεν έχω πιει ποτέ από εκεί, οπότε δεν ξέρω πώς είναι).
Ο χυμός πορτοκάλι των Starbucks είναι ένας κοινός χυμός πορτοκάλι που τον βρίσκεις σε κάθε γωνιακό τυροπιτάδικο, με τη διαφορά ότι θα τον πληρώσεις περίπου 1μιση φορά όσο θα τον πλήρωνες σε κανονική καφετέρια (όπου υπάρχει σερβιτόρος και στον φέρνει σε κανονικό ποτηρι, όχι μιας χρήσεως). Επίσης η σοκολάτα τους για μένα είναι επιεικώς μέτρια, κοινώς πίνεται.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:01, 09-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Ο χυμός πορτοκάλι των Starbucks είναι ένας κοινός χυμός πορτοκάλι που τον βρίσκεις σε κάθε γωνιακό τυροπιτάδικο, με τη διαφορά ότι θα τον πληρώσεις περίπου 1μιση φορά όσο θα τον πλήρωνες σε κανονική καφετέρια (όπου υπάρχει σερβιτόρος και στον φέρνει σε κανονικό ποτηρι, όχι μιας χρήσεως). Επίσης η σοκολάτα τους για μένα είναι επιεικώς μέτρια, κοινώς πίνεται.
Το οποίο ποτήρι θα περιέχει και 66% λιγότερη ποσότητα
Το αν θα είναι μιας χρήσεως ή όχι, αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει με τη γεύση...
Προσωπικά το θεωρώ και θετικό, διότι όταν για κάποιο λόγο πρέπει να φύγω, μπορώ να το πάρω μαζί

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Affliction έγραψε στις 14:15, 10-07-08:

Μια ερώτηση όχι σχετική με business αλλά όσον αφορά τα ροφήματα των Starbucks. Ξέρει κανείς αν έχουν κάποιο ρόφημα με λευκή σοκολάτα, πλην του Iced White Chocolate Mocha?

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 14:17, 10-07-08:

Το οποίο ποτήρι θα περιέχει και 66% λιγότερη ποσότητα
Το αν θα είναι μιας χρήσεως ή όχι, αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει με τη γεύση...
Προσωπικά το θεωρώ και θετικό, διότι όταν για κάποιο λόγο πρέπει να φύγω, μπορώ να το πάρω μαζί
Στα τυροπιτάδικα και τις υπόλοιπες καφετέριες έχει την ίδια ποσότητα πορτοκαλάδας με τα στάρμπακς. Και όχι, το πλαστικό ποτήρι σε ότι αφορά την τιμή δεν είναι θετικό, γιατί στις άλλες καφετέριες παίρνοντας μια πορτοκαλάδα πληρώνεις και τα έξοδα για να αγοραστούν και να καθαρίζονται τα γυάλινα ποτήρια.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 14:24, 10-07-08:

Krone τα Starbucks δεν είναι για φαγώσιμα, το χω πει και παραπάνω ότι τα φαγώσιμα τους είναι ψιλοάθλια (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις).
Από φαγώσιμα πάντως τα cheesecake που έχουν είναι απλά θεικά!
η σοκολάτα τους εμένα μου φαίνεται άθλια, δε μου αρέσει καθόλου!
Καφέδες δεν έχω πιεί αλλά ένα Raspberry κάτι που έχω πάρει ήταν πολυύ καλο!

Παράθεση

katerina_s

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_s
H katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

H katerina_s έγραψε στις 14:33, 10-07-08:

Η αληθεια ειναι πως στα starbucks εχω παει μια-δυο φορες μονο αλλα αυτα που σερβιρει δεν τα θεωρω καφεδες. Δεν ειναι καφεδες. ΕΙναι οποιουδηποτε αλλου τυπου ροφηματα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:54, 10-07-08:

Στα τυροπιτάδικα και τις υπόλοιπες καφετέριες έχει την ίδια ποσότητα πορτοκαλάδας με τα στάρμπακς. Και όχι, το πλαστικό ποτήρι σε ότι αφορά την τιμή δεν είναι θετικό, γιατί στις άλλες καφετέριες παίρνοντας μια πορτοκαλάδα πληρώνεις και τα έξοδα για να αγοραστούν και να καθαρίζονται τα γυάλινα ποτήρια.
Σε όσα Starbucks πηγαίνω τα πορτοκάλια είναι σημερινά και δεύτερο η μηχανή καθαρίζεται δύο φορές την ήμερα.

Μου έχει τύχει σε αρκετά τυροπιτάδικα ο χυμός να είναι σαν αυτόν που φτιάχνω όταν τύχει και κανένα πορτοκάλι είναι καμία εβδομάδα στο ψυγείο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 10-07-08 στις 15:09. Αιτία: τυπογραφικό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 15:05, 10-07-08:

Στεκίτες μη γελιόμαστε...Παντού ο χυμός πορτοκάλι είναι ο ίδιος...Απλά στα Στάρμπακς πληρώνεις και τη φίρμα...Εάν πάρεις ένα χυμό πορτοκάλι από κάποια άλλη γνωστή αλυσίδα καταστημάτων με σάντουιτς (προς το παρόν δεν γράφω ποια...μη φανεί ότι κάνω και διαφήμιση) θα πληρώσεις για την ίδια ποσότητα χυμού αισθητά λιγότερα ευρώπουλα...Και εκεί το ποτήρι θα είναι πλαστικό και θα μπορείς να πάρεις το χυμό σου και να τον πιείς έξω...
Κάτι άλλο...Παναγιώτη πως ξέρεις ότι τα πορτοκάλια των Στάρμπακς είναι φρέσκα και των υπολοίπων καταστημάτων δεν είναι...;;;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:10, 10-07-08:

@Vendetta, τους έχω ρωτήσει επίσης μπορώ να κρίνω με την μέθοδο τους πειράματος. Ξανά διάβασε το σχετικό post.

Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 15:23, 10-07-08:

@Vendetta, τους έχω ρωτήσει επίσης μπορώ να κρίνω με την μέθοδο τους πειράματος. Ξανά διάβασε το σχετικό post.
Δεν θα διαφωνήσω για το αν έχουν φρέσκα πορτοκάλια, αλλά ειλικρινά περίμενες ο οποιοσδήποτε να σου δώσει την απάντηση "Όχι, τα έχω 3 βδομάδες αλλά πίνονται ακόμα";

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:34, 10-07-08:

Ναι ... π.χ. γνωστή αλυσίδα που μου έχει πει είναι 3ημέρων. Εξάλλου φαίνεται πότε ένας υπάλληλος λέει αυτό που θέλεις να ακούσεις και πότε λέει την αλήθεια.

Ωστόσο όπως είπα κυρίως σε πείραμα το βασίζω.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 15:46, 10-07-08:

Εγω παντως ως μη εκλεπτυσμενος ουρανισκος δεν καταλαβαινω διαφορα αναμεσα στα σημερινα περτικαλια και στα μιας βδομαδας. Ισως στον ενα μηνα
Κι επισης, θεωρω απιθανο οποιοσδηποτε υπαλληλος να παραδεχτει οτι κατι ειναι βδομαδας+. Κανε το πειραμα, και την επομενη φορα ρωτα τους αν τα ξεραμενα γλυκα τους ειναι σημερινα. Εκει θα τον παραδεχτω αμα σε δει βαθια στα ματια και σου πει σημερινα Αλλα για τα πορτοκαλια...

Παράθεση

Νάσια (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νάσια
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Νάσια έγραψε στις 16:38, 10-07-08:

Πολύ ακριβά...και αυτά τα μαγαζιά δε σε αφήνουν να κάτσεις...σε διώχνουν με έναν πολύ περίεργο τρόπο... άσε που απαγορεύεται και το κάπνισμα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:51, 10-07-08:

βρε παιδιά ο χυμός πορτοκάλι είναι παντού ίδιος, αλλά ακόμα πιο φτηνό τον βρίσκεις σε αντίστοιχα μαγαζιά όπως γρηγόρης και εβερεστ, αφού στα σταρμπακς τον πουλάνε 3.5 ευρ. πάντως η πορτοκαλάδα των σταρ είναι φρεσκοστυμμένη, αρκεί να μην την πάρεις 1 ώρα πριν κλείσει το μαγαζί.
πάντως στα σταρμπ που δούλευα την μηχανή την καθαρίζαμε μια φορά στο τέλος της ημέρας

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:58, 10-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
Από φαγώσιμα πάντως τα cheesecake που έχουν είναι απλά θεικά!
η σοκολάτα τους εμένα μου φαίνεται άθλια, δε μου αρέσει καθόλου!
Καφέδες δεν έχω πιεί αλλά ένα Raspberry κάτι που έχω πάρει ήταν πολυύ καλο!
Εγώ πάλι που το cheesecake είναι το αγαπημένο μου γλυκό, θεωρώ ΑΘΛΙΟ αυτό των Starbucks!
Από φαγώσιμα αυτά που θεωρώ ότι αξίζουν εκεί είναι το Cinammon roll (αν το ζεστάνουν), τα muffins (αν τα ζεστάνουν), η σαλάτα (τίποτα ιδιαίτερο, αλλά τρώγεται) και το μπουρέκι με τυρί (σαν τυρόπιτα κούρου, έχω φάει και καλύτερες).
Εγώ πάντως όσες φορές έχω πάρει από αλλού, και χειρότερη στη γεύση είναι, και πολύ λιγότερη.
Όσο για το πλαστικό ποτήρι, και αυτό κοστίζει. Ειδικά δεδομένου ότι τα πλαστικά ποτήρια των Starbucks είναι πολύ ανώτερα ποιοτικά από των περισσότερων τυροπιτάδικων.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:21, 14-07-08:

Για να πουμε και του στραβου το δικιο, σημερα εφαγα ενα κεικ σοκολατας με χαμηλα λιπαρα -λεμε-τωρα, κι ηταν μιααα χαρουλα.
*Μισελ δε στην πεφτω *

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:27, 14-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Affliction
Όσον αφορά τις τιμές είναι ναι μεν ακριβές, αλλά και σε μια καφετέρια να πας πάλι 3.5 με 4 ευρώ και βάλε θα πληρώσεις τον καφέ. Ε, αφού πας που πας πήγαινει Starbucks, βάλε ένα ακόμα ευρώ και πιές κάτι που να 'ναι γαμάτο. Άσε που η ποσότητα των Starbucks είναι σχεδόν διπλάσια από μιας κοινής καφετέριας στο ποτήρι μεγέθους Venti.
Αυτό το επιχείρημα δεν στέκει, διότι δεν πρέπει να γίνει η σύγκριση με άλλη καφετέρια που κάθεσαι, αλλά με τα μαγαζάκια που δίνουν καφέ στο χέρι, διότι και σε πλαστικό ποτήρι σε σερβίρουν και δεν πληρώνεις και σέρβις (εννοώ σερβιτόρους). Και αυτά τα μαγαζάκια έχουν την ίδια ποσότητα (σχεδόν) καφέ με 2 ευρώ. Μη τρελαθούμε, τα Στάρμπακς μπορεί να έχουν κάποιους φοβερούς καφέδες, αλλά είναι πραγματικά πανάκριβα!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:51, 15-07-08:

Πάντως κάποια φαγητά τους δεν είναι καθόλου κακά. Τα γλυκά τους, με τρανταχτή εξαίρεση όντως το cheesecake που είναι σαν πλαστελίνη ανάμικτη με βούτυρο, είναι πολύ καλά, απλά βόμβες θερμίδων...
έχω πάρει και σαντουϊτσάκια συμπαθέστατα.

Από την άλλη, θα μου πείτε, αλίμονο αν δεν μπορούν να κάνουν ένα καλό σάντουιτς...

μπερδεύτηκα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:58, 15-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Από την άλλη, θα μου πείτε, αλίμονο αν δεν μπορούν να κάνουν ένα καλό σάντουιτς...
Γιατί να το πούμε;
Καλό καφέ πουλάει, δεν είναι σαντουϊτσάδικο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:02, 15-07-08:

Όχι, βρε.. αν ήταν μόνο καφεμάγαζο, γιατί να έχει τόσα σνακ, τόσα γλυκά;
Και γιατί να αναλύουμε το χυμό πορτοκάλι;

After all το επιχείρημά μου ήταν ότι το σάντουιτς είναι κάτι εύκολο και ένα κατάστημα που θέλει να υποστηρίξει ένα ποιοτικό προφίλ, θέλει να 'ναι όλα του τα προϊόντα καλά κι όχι να έχει καφέδες όλων των ειδών και τυρόψωμο κατά τ' άλλα.

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 14:03, 15-07-08:

εγώ πάντως ότι ρόφημα έχω πάρει μου άρεσε......από γλυκά μόνο muffins σοκολάτας και κέικ λεμόνι έχω δοκιμάσει και μου άρεσαν πολύ!!!! η μουσική του λίγο με χαλάει...θα ήθελα να έχει λίγο περισσότερη προσωπικότητα!!!

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 08:41, 24-07-08:

Έχω πάει μόνο στα starbucks της Θεσσαλονίκης (Καμάρα και κοντά στο Λευκό Πύργο). Τα περισσότερα ροφήματα μου άρεσαν, δε μου άρεσε όμως η ατμόσφαιρα των καταστημάτων, δε θύμιζε ατμόσφαιρα cafe. Στα συν βάζω το ότι ανοίγουν πολύ νωρίς, στα μείον ότι δε σερβίρουν αλκοόλ, οπότε δε βρίσκω κάνα λόγο να πάει κάποιος εκεί το βράδυ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους