Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 237)

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι, δε διαφωνω.
απλα ειδικα αυτη την κωλοαλυσιδα πια... εδω μου καθεται. :P

και ειναι και πανακριβη.

ισως γιατι ενα ποσοστο εσοδων πρεπει να παει στο ιρακ.

:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω παντως πινω ελληνικο και δινω τα λεφτα μου στον Λουμιδη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
ναι, δε διαφωνω.
απλα ειδικα αυτη την κωλοαλυσιδα πια... εδω μου καθεται. :P

και ειναι και πανακριβη.

ισως γιατι ενα ποσοστο εσοδων πρεπει να παει στο ιρακ.

:mad:

μιλάμε για starbucks;
σιγά μην πάνε τα έσοδα στο Ιράκ, στους Εβραίους πάνε (όπως κ πολλά άλλα που ξέρουμε ή δεν ξέρουμε)!
όχι φίλε! σπιτάκι μου για καφέ (κ δεν πίνω ούτε Nestle (κοινώς φραπέ) που ισοπέδωσε τις χώρες τις αφρικής)!
αντε γεια με τις μεγάλες εταιρίες!!!

καφέ θες; πιες τον στην καφετέρια της γειτονιάς (ο ιδιοκτήτης του μπορεί να έχει περισσότερη ανάγκη)

κοκα-κολα θες; πάρε έψα! είναι ελληνική, δεν νομίζω ότι έχει συνεισφέρει για ανηθικότητες κ είναι κ πιο νόστιμη!

κτλ κτλ!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ειχα γραψει ενα αρθρο σε εφημεριδα καποτε που περιειχε την εκφραση:

"Αν παμε εξω απο ενα McDonald's με ενα πανο που να γραφει [βοηθηστε τους Αμερικανους να ξεκινησουν ενα νεο πολεμο] ειμαι σιγουρος οτι σε πολλους εκει μεσα, θα κατσει η μπουκια στο στομα"

Αυτη η φραση προκαλεσε πολλες αντιδρασεις
(δεν αφαιρεθηκε παντως απο το αρθρο).
Γιατι? Ψεμματα ηταν? Μηπως με καθε CC, McD, Sb κτλ κτλ δε στελνουμε λεφτα για νεους πολεμους?
Και μετα τρεχουμε να στματησουμε τους Αμερικανους να ΜΗΝ κανουν πολεμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μιλάμε για starbucks;
σιγά μην πάνε τα έσοδα στο Ιράκ, στους Εβραίους πάνε (όπως κ πολλά άλλα που ξέρουμε ή δεν ξέρουμε)!
όχι φίλε! σπιτάκι μου για καφέ (κ δεν πίνω ούτε Nestle (κοινώς φραπέ) που ισοπέδωσε τις χώρες τις αφρικής)!
αντε γεια με τις μεγάλες εταιρίες!!!

καφέ θες; πιες τον στην καφετέρια της γειτονιάς (ο ιδιοκτήτης του μπορεί να έχει περισσότερη ανάγκη)

κοκα-κολα θες; πάρε έψα! είναι ελληνική, δεν νομίζω ότι έχει συνεισφέρει για ανηθικότητες κ είναι κ πιο νόστιμη!

κτλ κτλ!:whistle:


μαρη εσυ ξεχασες και σε ποιο θρεντ εισαι? :P

ναι, γιαυτο μιλαμε. δυο τρεις σελιδες πριν, νομιζω ο ειλικρινης πρεπει να ταν, που εβαλε ενα πολυ ενδιαφερον ποστ το οποιο λεει περιληπτικα που πανε τα λεφτα της εν λογω.
:)

αντε στην υγεια μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Κοιτάξτε,δεν είναι εύκολο να κάνεις μποϋκοτάζ σε όλες τις αμερικάνικες η εβραϊκών συμφερόντων εταιρείες!
Είναι ουτοπικό και να το σκέφτεται κανείς!
Απλά μπορείς να κάνεις σε μία η για κάποιο διάστημα σε περισσότερες!
Εγώ για παράδειγμα,δεν ήπια Coca-Cola για 6 χρόνια (91-97) και σίγουρα δεν θα πάω ποτέ σε Starbuck,θα μου πείτε...σκοτίστηκαν..ε...αυτό μπορώ να κάνω και αυτό κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Το γράμμα που δημοσίευσε ο Ειλικρινής μου μυρίζει urban legend.
Αλλά ακόμα και να μην είναι, γιατί ξέρετε που πηγαίνουν τα χρήματα σας όταν πληρώνετε κάτι άλλο; Ή μήπως θα κάνετε εμπάργκο στην Αμερική; (εδώ γελάμε)
Προσωπικά αυτό τον καφέ έχω βρει ποιοτικότερο (και με μεγάλη διαφορά), αυτόν θα συνεχίσω να αγοράζω κι ας δώσει ο Howard Schlutz τα χρήματα όπου θέλει.

Εμένα πάλι αυτό μου αρκεί... είναι θέμα καθαρά επιλογών και προτιμήσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Κοίτα να δεις που έγιναν και τα Starbucks φλέγον θέμα στο στέκι!:hmm:

Βασικά το θέμα είναι αν μας αρέσουν ή όχι ή αν είναι μπλεγμένα σε βρωμιές?Γιατί για το δεύτερο,είναι απόλυτα σίγουρο!Καμία μεγάλη πολυεθνική σήμερα δεν είναι εντελώς αθώα!

Από εκεί και πέρα,προσωπικά δεν τρελαίνομαι για τα SB,ούτε τα σιχαίνομαι κιόλας.Μια απλή καφετεριούλα είναι σε έκδοση φαστφουντάδικου.Καλά είναι αλλά τίποτα ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Βασικα το τι μου αρεσει συνηθως εξαρταται και απο το ποσο ηθικο το θεωρω. Οποτε...

Παντως ειναι αληθεια οτι υπαρχουν τοσες εταιριες που εμεις τις βλεπουμε μικρες και αθωες αλλα ανηκουν και αυτες σε μεγαλες πολυεθνικες και δεν το ξερουμε.

Γενικα ειναι πολυ καλο να εφαρμοζουμε τα πιστευω μας καθημερινα στην πραξη με απλα πραγματα, οπως αυτα που λεει ο Ειλικρινης και να μην μενουμε στα λογια.

Μου δωσατε εναυσμα να γραψω ενα topic τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Κοιτάξτε,δεν είναι εύκολο να κάνεις μποϋκοτάζ σε όλες τις αμερικάνικες η εβραϊκών συμφερόντων εταιρείες!
Είναι ουτοπικό και να το σκέφτεται κανείς!
Απλά μπορείς να κάνεις σε μία η για κάποιο διάστημα σε περισσότερες!
Εγώ για παράδειγμα,δεν ήπια Coca-Cola για 6 χρόνια (91-97) και σίγουρα δεν θα πάω ποτέ σε Starbuck,θα μου πείτε...σκοτίστηκαν..ε...αυτό μπορώ να κάνω και αυτό κάνω.


ακριβώς! ένας κούκος μπορεί να μην φέρνει την άνοιξη, αλλά πολλοί μαζί λίγο λίγο ίσως!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σωστα, και το θεμα ειναι η συνειδητοποιση του τι κανουμε:

Ναι, δεν μπορω να το αποφυγω αλλα αυτη τη στιγμη ισως κανω κατι μη ηθικο/σωστο/καλο (συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα παντα και παντα για μενα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει την πηγή του αγγλικού κείμενου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολλοι απο αυτους που προτιμουν να πανε στα starbucks απο το να πανε σε μια "κοινη" καφετερια το κανουν για τον ιδιο λογο που προτιμουν να πανε στο Κολωνακι παρα στη Πλακα. Επιδειξη και ακομα περισσοτερο... αυτοεπιβεβαιωση οτι ανηκουν σε κοινωνικη "ελιτ".
Ίσως να υπάρχουν κι αυτοί, αλλά δεν θεωρώ οτι είναι πλειοψηφία. Προσωπικά είμαι πολύ "δύσκολη" στον καφέ (και γι'αυτό σπάνια πίνω καφέ που έχει φτιάξει φίλος μου και σχεδόν ποτέ δεν μου αρέσει καφές σε "απλη" καφετέρια) και τα Starbucks είναι τα μόνα που ήπια πραγματικά καφέ που να τον γουστάρω. Και τα λάτρεψα ακόμη περισσότερο όταν διάβασα το "Κάνε έναν καφέ με την καρδιά σου" του Howard Schultz. Θυμάμαι όταν είχα πρωτοδοκιμάσει καφέ απο τα Starbucks σε ένα Mall στην Νέα Υόρκη (τότε δεν είχαν έρθει ακόμα στην ελλάδα) η πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό ήταν "Αυτόν τον καφέ ονειρευόμουν σε όλη μου τη ζωή". Έρωτας κεραυνοβόλος, και πολύ πριν γίνουν "μόδα" εδώ (αν έχουν γίνει).

Μα τι να λέμε, όσο μεγαλύτερη είναι μια εταιρία, τόσο μεγαλύτερη η ευθύνη τις, να παράγει σωστά προϊόντα, τόσο πιο σκληρή και η κριτική. Makes sense.
Το να βγάζεις urban legends για μεγάλες εταιρείες δεν είναι κριτική, είναι φθόνος και κακοήθεια.

εχουν ακουστει και για τα μακντοναλτς καλο μου.
πρεπει να μουν στα τελη του γυμνασιου? :hmm: η αρχες λυκειου.. ουτε θυμαμαι.
δεν ξαναφαγα ποτε.
οχι οτι ετρωγα με μανια ποτε βεβαια.

επισης, τα γκουντις δεν ειναι καθολου "λολ". :)


πσ. και για τα kfc. για τα αλλα, τιποτα.

Μα αυτό ακριβώς λέω! Οτι έχουν ακουστεί για ΚΑΘΕ εταιρεία που είναι κορυφή στον τομέα της. Και για την Coca cola, και για τη Microsoft, και για τη Starbucks και για τα KFC κοκ.
Τα Goodys για το είδος τους κι εγώ τα συμπαθώ (και τα προτιμώ απο τα McDonalds στα οποία ζήτημα να έχω πάει 2 φορές στη ζωή μου, όχι λόγω αντιπάθειας, επειδή δεν μου αρέσουν τα φαγητά στο μενού της). Το λόλ πήγαινε στο οτι είπα να αναφέρει εταιρείες ΠΟΛΥ μεγάλες και κορυφαίες στον τομέα τους και μου ανέφερε τα Goodys που είναι ...ελληνικά! (άρα εξ ορισμού μέγεθος μη συγκρίσιμο με τα Starbucks μιας και δεν είναι καν international). Ώρες ώρες πραγματικά νιώθω οτι με διαβάζετε όντας προκατειλημμένοι εξ αρχής :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
σταματα ρε, προκατειλημμενοι εξαρχης.:P
το ιδιο λεμε, μονο που εγω εχω ακουσει μονο για δυο μεγαλες εταιρειες, δεν εχω ακουσει κατι αλλο παρολο που εκανα και συντομη ερευνα στο νετ!

μη βλεπουμε παντου φαντασματα :P

το μονο που δικαιολογω, και βγαλζω το καπελο, και τα παπουτσια, και σου δινω και την ομπρελα μου, ειναι οτι γουσταρεις τη γευση. Ε, ΤΕΛΟΣ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή εσάς που δεν σας αρέσουν είναι και λόγω γεύσης; Υπάρχει άνθρωπος που δεν του αρέσει ο καφές απο τα Starbucks??? :confused: :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εμενα περα απο ιδεολογια, δε μου αρεσει ουτε η γευση αλλα κυριως η τιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν δεν σου αρέσει η γεύση πάω πάσο. :)
Πάντως την τιμή τη βρίσκω λογικότατη για την ποιότητα και την ποσότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ποσοτητα? ναι, οκ. αλλα ποτε δεν ειχα αναγκη να πιω ενα κουβα καφε.

5 γουλιες θελω και ειμαι οκ, δεν ειναι δα και καμια γρανιτα για απολαυση! :P

οποτε, προτιμω να σκαω 1 ευρω και να πινω οσο θελω και να περισσευει λιγο, παρα 3-4 και να μην εχω πιει ουτε το μισο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ δεκτόν. Εγώ παίρνω Venti (μισό λίτρο) και σε αυτή την ποσότητα η τιμούλα είναι μια χαρά. Και το πίνω όλο! Και πολλές φορές θέλω κι άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πινεις μισο λιτρο καφε καθημερινα?
ποσα σκας ρε για καφεδες? :P

(κρατιεμαι τωρα να μη πω και για το ιρακ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top