Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαθηματική λογοτεχνία και εκλαϊκευμένα μαθηματικά βιβλία

spurakos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spurakos
Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

O spurakos έγραψε στις 16:12, 21-07-12:

μην φοβασαι δεν εχει τιποτα το δυσκολο.τα πιο δυσκολα κομματια τα εχει σε σημειωσεις στο τελος του βιβλιου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 795 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 20:38, 06-08-12:

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=67792
Να φανταστώ ότι αυτό θα πρέπει να είναι για μαθηματικά επιπέδου πανεπησημίου, σωστά;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spurakos

Δραστήριο Μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

O spurakos έγραψε στις 21:03, 06-08-12:

το εχω αγορασει και αυτο.δεν το εχω διαβασει ολο αλλα απο το λιγο που το ειδα δεν φαινοταν και ευκολο στο διαβασμα.

Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 795 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 21:06, 06-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από spurakos
το εχω αγορασει και αυτο.δεν το εχω διαβασει ολο αλλα απο το λιγο που το ειδα δεν φαινοταν και ευκολο στο διαβασμα.
Αυτό σημαίνει ότι η άποψη μου επιβεβαιώνεται;

Παράθεση

spurakos

Δραστήριο Μέλος

O spurakos έγραψε στις 21:20, 06-08-12:

Ναι

Παράθεση

Alan

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Alan
Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 556 μηνύματα.

O Alan έγραψε στις 14:44, 19-09-14:

Διάβασα το Logicomix ,που εντάξει δεν ξέρω αν θεωρείται απαραίτητα ίδιο με τα υπόλοιπα που αναφέρετε,ωστόσο μου άρεσε αρκετά.Τώρα σκέφτομαι να διαβάσω το "Η εξίσωση που δεν μπορούσε να λυθεί" ή "Το θεώρημα του παπαγάλου" .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:47, 19-09-14:

Συστήνω ανεπιφύλακτα ένα καταπληκτικό βιβλίο του είδους: "Η επιπεδοχώρα".

<<Η Επιπεδοχώρα είναι μια επίπεδη χώρα, η οποία κατοικείται από νοήμονα γεωμετρικά σχήματα που κινούνται, μιλούν και έχουν ανθρώπινα αισθήματα. Οι κάτοικοι της Επιπεδοχώρας ζουν αμέριμνοι στον... δισδιάστατο κόσμο τους, όταν ξαφνικά εμφανίζεται από το πουθενά ένας μυστηριώδης επισκέπτης, ο οποίος κηρύττει το αδιανόητο: την ύπαρξη μίας τρίτης διάστασης!>>
Υπάρχει και η αντίστοιχη ταινία (χωρίς υπότιτλους όμως): http://www.youtube.com/watch?v=eyuNrm4VK2w

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 16:02, 29-02-16:

Το Θεώρημα του Παπαγάλου είναι το καλύτερο "παραμαθηματικό" βιβλίο που έχω διαβάσει, μετά το Θείο Πέτρο και το Φερμά. Το διαβάζω τώρα για δεύτερη φορά και πραγματικά με καθηλώνει κάθε φορά που το πιάνω, δεν κουράζομαι παρά τις απίστευτες πληροφορίες σε κάθε σελίδα, λες και διαβάζω μυθιστόρημα... Πιστεύω πως είναι εξαιρετικά καλογραμμένο και το έχει απογειώσει η μετάφραση του Τεύκρου Μιχαηλίδη.
Βέβαια δεν θα το συνιστούσα για κάποιον που ξεκινά να διαβάζει μαθηματική λογοτεχνία και δεν είναι "καμένος" με τα μαθηματικά, γιατί θα κουραστεί και δεν θα του δώσει σχεδόν τίποτα. Σε τέτοια περίπτωση επιβάλλεται Δοξιάδης.
Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 21:32, 26-05-16:

Alice in Wonderland, κατά την δική μου κρίση. Απίθανη σκέψη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους