Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,841 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις Ελλάδας - Τουρκίας

Πιστεύετε ότι οι "προκλήσεις" μπορούν να οδηγήσουν σε κάποια γενικευμένη σύρραξη?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 124)
Ναι
57
45,97%
Όχι
67
54,03%

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 20:21, 23-08-09:

Να πάω να τους πω ά στα διαλα κι εσείς και η ΣΤΡΟΥΓΚΑ (ΟΥΓΚ) σας;

Α,ρε , με τι πιθηκοβρωμοβάρβαρους έχουμε μπλέξειειειει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 20:28, 23-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
Να πάω να τους πω ά στα διαλα κι εσείς και η ΣΤΡΟΥΓΚΑ (ΟΥΓΚ) σας;

Α,ρε , με τι πιθηκοβρωμοβάρβαρους έχουμε μπλέξειειειει.

(Για σένα το έβαλα qwerty το άρθρο. )

Επίσης ας θυμηθούμε το αεροπλανάκι της "Δημοκρατίας της Μασεντονίας" που ήρθε στην Κέρκυρα και η κ. Μπακογιάννη δε μίλησε. :iagree::iagree:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαρουλάκι (Χρονοκράτωρ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαρουλάκι
H Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H Μαρουλάκι έγραψε στις 23:54, 23-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από beautiful loser
Μην λες οτι να ναι , το θεμα ειναι καθαρα συμφερον ελλαδα εναντιον συμφερον της τουρκιας , δεν επικαλειται η ελλαδα οσο αναφορα το αιγαιο την συνθηκη του 31 και η τουρκια του 48 της ICAO επειδη αυτη η "Αμερικη" που τα ελεγχει ολο κρυβεται πισω απο τουτο.
Γενικολογιες του τιποτα ειναι αυτα που λες.
Λοιπόν επειδή δεν έχω γίνει απολύτως κατανοητή. Ίσως και να χεις δίκιο για τις γενικολογίες. Όμως άκου τούτο δω. Δεν ασχολούμαι με το θέμα μιας και δεν έχει νόημα για μένα. Όμως βάση όσα ξέρω έχω σχηματίσει την εξής άποψη. Συμφέρει άλλες μεγαλύτερες δυνάμεις(δεν αναφέρω ποιες για να μη θίγω αλλά και για να μην προκαλώ αντικρούσεις)να υπάρχουν αντιθέσεις μεταξύ κάποιων χωρών. Ποιος έχει τη μεγαλύτερη εμπορία όπλων; Η αμερική. Σωστά δε λέω; Η ελλάδα για να είναι σε ετοιμότητα σε ότι αφορά την τουρκία προμηθεύεται συνεχώς όπλα. Γι αυτό είμαστε η τρίτη στον κόσμο χώρα με τη μεγαλύτερη προμήθεια όπλων. Έτσι πλουτίζουμε την Αμερική. Η ΑΜερική, για να μη χάσει τα λεφτά της, φροντίζει να υπάρχει πάντα διαμάχη μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας. Ελίπζω να έγινε κατανοητή η γνώμη μου.

Αν έχω κάπου λάθος διόρθωσέ με. Όπως είπα παραπάνω δεν ασχολούμαι με το θέμα. Ότι έχω ακούσει από επιφανειακά. Όμως τα συμπεράσματα είναι δικά μου. Διόρθωσέ με αν λαθαίνω κάπου.

Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 00:14, 24-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρουλάκι
Λοιπόν επειδή δεν έχω γίνει απολύτως κατανοητή. Ίσως και να χεις δίκιο για τις γενικολογίες. Όμως άκου τούτο δω. Δεν ασχολούμαι με το θέμα μιας και δεν έχει νόημα για μένα. Όμως βάση όσα ξέρω έχω σχηματίσει την εξής άποψη. Συμφέρει άλλες μεγαλύτερες δυνάμεις(δεν αναφέρω ποιες για να μη θίγω αλλά και για να μην προκαλώ αντικρούσεις)να υπάρχουν αντιθέσεις μεταξύ κάποιων χωρών. Ποιος έχει τη μεγαλύτερη εμπορία όπλων; Η αμερική. Σωστά δε λέω; Η ελλάδα για να είναι σε ετοιμότητα σε ότι αφορά την τουρκία προμηθεύεται συνεχώς όπλα. Γι αυτό είμαστε η τρίτη στον κόσμο χώρα με τη μεγαλύτερη προμήθεια όπλων. Έτσι πλουτίζουμε την Αμερική. Η ΑΜερική, για να μη χάσει τα λεφτά της, φροντίζει να υπάρχει πάντα διαμάχη μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας. Ελίπζω να έγινε κατανοητή η γνώμη μου.

Αν έχω κάπου λάθος διόρθωσέ με. Όπως είπα παραπάνω δεν ασχολούμαι με το θέμα. Ότι έχω ακούσει από επιφανειακά. Όμως τα συμπεράσματα είναι δικά μου. Διόρθωσέ με αν λαθαίνω κάπου.
Πολυ σωστα!!!:no1:

Παράθεση

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 00:20, 24-08-09:

Πολλες χωρες του συγχρονου κοσμου εχουν τοπικες στρατιωτικες βιομηχανιες που προμηθευουν με οπλα το στρατο της χωρας, η ελλαδα ( Ελληνική Βιομηχανία οχημάτων , Ελληνική Αεροπορική Βιομηχανία , Ελληνική Βιομηχανία Όπλων κτλ) και η τουρκια ανηκουν σε τουτες τις χωρες.
Οσο για την προμηθεια οπλων δεν ειμαστε καν στο τοπ 15 , ουτε η τουρκια ειναι.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 10:40, 24-08-09:

3η στα βαλκάνια μπορεί να άκουσες Μάρω.

Οι ελληνικές βιομηχανίες τι να κλ@σουνε μωρέ με τα ΛΕΩΝΙΔΑΣ Ι και ΙΙ ? Κινούμενοι στόχοι είναι -.-

Παράθεση

Μαρουλάκι (Χρονοκράτωρ)

Δραστήριο Μέλος

H Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

H Μαρουλάκι έγραψε στις 11:29, 24-08-09:

Πολλες χωρες του συγχρονου κοσμου εχουν τοπικες στρατιωτικες βιομηχανιες που προμηθευουν με οπλα το στρατο της χωρας, η ελλαδα ( Ελληνική Βιομηχανία οχημάτων , Ελληνική Αεροπορική Βιομηχανία , Ελληνική Βιομηχανία Όπλων κτλ) και η τουρκια ανηκουν σε τουτες τις χωρες.
Οσο για την προμηθεια οπλων δεν ειμαστε καν στο τοπ 15 , ουτε η τουρκια ειναι.
Αμφισβητείς τα λόγια μου και καλά κάνεις αν λαθαίνω. Όμως παρουσίασέ μου μια ολοκληρωμένη άποψη του τι γίνεται γιατί αμφισβιτώντας κάποια λόγια μου μου αφήνεις κάτι λειψό να πιστεύω. Παρουσίασέ μου την άποψή σου και διόρθωσέ με αφού δε συμφωνείς. Μην αμφισβιτείς κάποια λόγια μου αφήνοντας λειψή την κουβέντα μου.
-----------------------------------------
Αυτό με το οποίο συμφωνείς είναι το μόνο πράγμα για το οποίο είμαι 100% σίγουρη! Για τα υπόλοιπα ποτέ δεν ξέρεις!

Παράθεση

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 13:30, 24-08-09:

3η στα βαλκάνια μπορεί να άκουσες Μάρω.

Οι ελληνικές βιομηχανίες τι να κλ@σουνε μωρέ με τα ΛΕΩΝΙΔΑΣ Ι και ΙΙ ? Κινούμενοι στόχοι είναι -.-
Δεν τα γνωριζω αυτα τα δυο , ομως ειναι γεγονος πως εχουμε ικανοποιητικα αποτελεσματα με τα F-16, Mirage 2000, Mirage 2000-5 Mk2, F-4E Phantom II , A-7 Corsair II ,F-16 Fighting Falcon κτλ
Αμφισβητείς τα λόγια μου και καλά κάνεις αν λαθαίνω. Όμως παρουσίασέ μου μια ολοκληρωμένη άποψη του τι γίνεται γιατί αμφισβιτώντας κάποια λόγια μου μου αφήνεις κάτι λειψό να πιστεύω. Παρουσίασέ μου την άποψή σου και διόρθωσέ με αφού δε συμφωνείς. Μην αμφισβιτείς κάποια λόγια μου αφήνοντας λειψή την κουβέντα μου.
Τι ακριβως θες , ισχυριστηκες για την αληθεια καποιων πραγματων που δεν ισχυουν και σου γραψα γιατι.

Παράθεση

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 13:50, 24-08-09:

Ακρότητες ακραίων

Έκαψαν ελληνική σημαία στην πόλη Στρούγκα στην ΠΓΔΜ

Άγνωστοι έκαψαν τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής ελληνική σημαία στην παραλίμνια πόλη Στρούγκα, στο Β.Δ τμήμα της ΠΓΔΜ.

Το περιστατικό, σύμφωνα με ανακοίνωση της αστυνομίας, συνέβη τα ξημερώματα Σαββάτου προς Κυριακή.

Η ελληνική σημαία είχε αναρτηθεί σε ιστό μαζί με σημαίες αρκετών ακόμη χωρών, στη διάρκεια της διεθνούς εκδήλωσης ποίησης που διεξάγεται κάθε χρόνο, την περίοδο αυτή, στην πόλη της Στρούγκας η οποία απλώνεται κατά μήκος της λίμνης της Οχρίδας.

Από την αστυνομία ανακοινώθηκε ότι διεξάγεται σχετική έρευνα για τον εντοπισμό και σύλληψη των δραστών.

Η διεθνής εκδήλωση ποίησης στην πόλη Στρούγκα διεξάγεται κάθε χρονιά από το 1966 και θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα πολιτιστικά γεγονότα στην ΠΓΔΜ. Το 1985 το πρώτο βραβείο ποίησης απονεμήθηκε στον Έλληνα ποιητή Γιάννη Ρίτσο.

Από skai.gr

(Μιας και μιλήσαμε για Σκόπια)
όταν την καίνε τα καμάρια μας στο πολυτεχνίο...

να ξαναπώ ότι τα ΜΜΕ φροντίζουν να χάνονται οι μετριοπαθείς και λογικές απόψεις και υπερπροβάλλουν ακραίες ενέργειες για να βγάλουν τα προς το ζην.
αν οργάνωνε ένας σύλλογος στα Σκόπια βραδία ελληνοσκοπιανής φιλίας θα το έλεγε κανένα κανάλι? Δεν λέω ότι έγινε κάτι τέτοιο αλλά πιο πιθανό είναι να έγινε και να θάφτηκε παρά να μην έγινε ποτέ.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη A propos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 13:50, 24-08-09:

Σιγά μη μπορούν οι Τούρκοι να αγοράσουν οικόπεδα φιλέτα στην Ελλάδα! (χρειάζεται τρελό παραδάκι)

Αρχική Δημοσίευση από agiostimotheos
να ξαναπώ ότι τα ΜΜΕ φροντίζουν να χάνονται οι μετριοπαθείς και λογικές απόψεις και υπερπροβάλλουν ακραίες ενέργειες για να βγάλουν τα προς το ζην.
Δεν μπορείς να είσαι απόλυτος σ'αυτό αλλά σε μεγάλο βαθμό έχεις δίκιο.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:23, 24-08-09:

Δεν τα γνωριζω αυτα τα δυο , ομως ειναι γεγονος πως εχουμε ικανοποιητικα αποτελεσματα με τα F-16, Mirage 2000, Mirage 2000-5 Mk2, F-4E Phantom II , A-7 Corsair II ,F-16 Fighting Falcon κτλ
Τι ακριβως θες , ισχυριστηκες για την αληθεια καποιων πραγματων που δεν ισχυουν και σου γραψα γιατι.
Εγώ λέω για τα επίγεια. Δες κινουμενοι στοχοι:

http://en.wikipedia.org/wiki/ELBO_Kentaurus
http://en.wikipedia.org/wiki/ELBO_Leonidas-2

Αυτά που λες εσύ είναι αερσκάφη που τα παράγουμε έχοντας αδεια κατασκευης τους (πολλα λεφτα για αδεια). Ουσιαστικά αντί να τα αγοράζουμε το ένα 1.000.000 (πχ) δίνουμε 500.000 για την άδεια και 400.000 για να το κατασκευάσουμε.

Εγώ λέω για ελληνικο σχεδιασμο πατεντα κλπ είμαστε μάπες.

Παράθεση

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

O beautiful loser έγραψε στις 15:28, 24-08-09:

Εγώ λέω για τα επίγεια. Δες κινουμενοι στοχοι:

http://en.wikipedia.org/wiki/ELBO_Kentaurus
http://en.wikipedia.org/wiki/ELBO_Leonidas-2

Αυτά που λες εσύ είναι αερσκάφη που τα παράγουμε έχοντας αδεια κατασκευης τους (πολλα λεφτα για αδεια). Ουσιαστικά αντί να τα αγοράζουμε το ένα 1.000.000 (πχ) δίνουμε 500.000 για την άδεια και 400.000 για να το κατασκευάσουμε.

Εγώ λέω για ελληνικο σχεδιασμο πατεντα κλπ είμαστε μάπες.
Δεν γνωριζα πως αναφεροσουν σε επιγεια στρατιωτικα οχημα , ομως αν διαβαζες αυτο το λινκ που παρεθεσες δεν μιλαγες καν.
Γραφεις πως "Οι ελληνικές βιομηχανίες τι να κλ@σουνε μωρέ " ενω στο λινκ παρεθεσες λεει καθαρα πως ο κενταυρος του 98 ηταν ενα απο τα πιο προηγμενα AIFV .
Μια χαρα κρατανε σημερα.
Μαλλον θες καποιον να βρισεις για αυτο παρουσιαζεις μια εικονα που δεν υφισταται , οσο για τα σχεδια δεν δινουμε μυθικα ποσα και επιπλεον φτιαχνουμε ικανοποιητικα δικα μας μοντελα με την συνεργασια ΕΑΒ - KETA.

Παράθεση

g@ngster95 (m)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη g@ngster95
Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 322 μηνύματα.

O g@ngster95 / έγραψε στις 15:34, 24-08-09:

παντος οι τυποι συνεχεια προκαλουνε.....

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 17:14, 24-08-09:

Επικοινωνία Κ. Καραμανλή με Χριστόφια και Ερντογάν

Τηλεφωνικές επικοινωνίες με τον Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας Δημήτρη Χριστόφια και τον πρωθυπουργό της Τουρκίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν είχε τη Δευτέρα ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής.

Ο Πρόεδρος Χριστόφιας τηλεφώνησε στον κ. Καραμανλή και του εξέφρασε τη συμπαράστασή του λόγω των πυρκαγιών. Ο Τούρκος πρωθυπουργός εξέφρασε τη συμπαράστασή του στον Έλληνα ομόλογό του. Ο κ. Καραμανλής, ευχαρίστησε τους δύο επικεφαλής, τόσο για τη συμπαράσταση όσο και για τη βοήθεια που απέστειλαν.

--------------

Τα σχόλια δικά σας.

Πηγή: skai.gr

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 17:20, 24-08-09:

Δεν έχει καμία σχέση με τα leopard και τα τέλεια αμερικάνικα αήττητα Abrams. Γι' αυτά είναι κινούμενος στόχος.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 17:20, 24-08-09:

Δεν έχει καμία σχέση με τα leopard και τα τέλεια αμερικάνικα αήττητα Abrams.
Για πυρκαγιές πάντα.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 17:31, 24-08-09:

To "κένταυρος".

Παράθεση

Μαρουλάκι (Χρονοκράτωρ)

Δραστήριο Μέλος

H Μαρουλάκι έγραψε στις 17:49, 24-08-09:

Δεν ισχυρίστηκα για κάτι τη γνώμη μου είπα. Όμως αμφισβιτείς κάποια στοιχεία της γνώμης μου και τη μηδενίζεις. Ποια είναι η δική σου γνώμη την οποία θεωρείς ποιο σωστή και πολύ πιθανό πιο λογική;
(δεν σου λέω ότι δεν είναι για να μη παρεξηγούμαστε κιολας)

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 18:16, 24-08-09:

Έκανα ένα γρήγορο πέρασμα στις προηγούμενες σελίδες, οπότε δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το τι έχετε γράψει, να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Ο Κένταυρος είναι IFV και ο Λεωνίδας APC. Καμία επαφή με Leopard και m1 που είναι tanks.

Ο Κένταυρος συγκρίνεται με BMP, με m2, cv90
O Λεωνίδας με BTR90, VAB, Lav 3. Βασικά ο Λεωνίδας είναι λίγο πολύ unique γιατί σε APC λίγο-πολύ οι ερπύστριες δεν πολυ-προτιμούνται. Χωρίς να ξέρω υποθέτω ότι τις επέλεξαν λόγω τις ιδιαιτερότητας του ελληνικού εδάφους (?).

Από τεχνολογικής άποψης ήταν/είναι μια χαρά, παρ όλα αυτά δεν συνέφερε η παραγωγή λόγω υψηλού κόστους.

(Σημείωση: Έχω δουλέψει στην ΕΑΒ)

α) Δεν παράγουμε (εξ ολοκλήρου) ούτε F-16, ούτε mirage, ούτε F4. ΑΛΛΑ. Για το F16 π.χ. το ποσοστό συμπαραγωγής το 2004 ήταν στο 18%, και σήμερα είναι στο 32%.

β) Τα αμερικανικά F16 που δρούσαν στο ΙΡΑΚ τα έχουμε στην ΕΑΒ για συντήρηση - αναβάθμιση. (CCIP / STAR). Έχουμε παραδώσει το πρώτο και μέχρι το χρονοδιάγραμμα του 2013 και υπόλοιπα.

γ) Προσφατα αναλάβαμε να φτιάχνουμε τμήματα του Beriev Be -200, και σύντομα και η ΕΑΒ θα είναι και κέντρο συντήρησης και γι αυτό το άφος.

δ) Η ΕΑΒ έχει βραβευτεί αρκετες φορές και από διεθνείς φορείς για ποιότητα εργασίας, άριστο εργασιακό περιβάλλον κτλ.

POINT GIVEN:
Δεν είμαστε τόσο μπουρδ3λο όσον αφορά τις Ελληνικές στρατιωτικές βιομηχανίες. RnD μόνο δεν έχουμε.(?) (το ερωτηματικό εκφράζει επιφύλαξη)

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 20:02, 24-08-09:

Δεν έχει καμία σχέση με τα leopard και τα τέλεια αμερικάνικα αήττητα Abrams. Γι' αυτά είναι κινούμενος στόχος.
τα πολεμικα παιχνιδια σου εχουν πειραξει τα μυαλα...
μιλας με εναν τετοιο θαυμασμο για μηχανες που δολοφονουν...

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 22:48, 24-08-09:

Για μηχανές που θα αμυνθούν τα πάτρια εδάφη όταν παραστεί ανάγκη μιλώ. Και οι μηχανες αυτες δε δολοφονουν. Απλά καθιστούν τα εχθρικά άρματα μάχης άχρηστα.
Αρχική Δημοσίευση από djohn
(Σημείωση: Έχω δουλέψει στην ΕΑΒ)

α) Δεν παράγουμε (εξ ολοκλήρου) ούτε F-16, ούτε mirage, ούτε F4. ΑΛΛΑ. Για το F16 π.χ. το ποσοστό συμπαραγωγής το 2004 ήταν στο 18%, και σήμερα είναι στο 32%.

β) Τα αμερικανικά F16 που δρούσαν στο ΙΡΑΚ τα έχουμε στην ΕΑΒ για συντήρηση - αναβάθμιση. (CCIP / STAR). Έχουμε παραδώσει το πρώτο και μέχρι το χρονοδιάγραμμα του 2013 και υπόλοιπα.

γ) Προσφατα αναλάβαμε να φτιάχνουμε τμήματα του Beriev Be -200, και σύντομα και η ΕΑΒ θα είναι και κέντρο συντήρησης και γι αυτό το άφος.

δ) Η ΕΑΒ έχει βραβευτεί αρκετες φορές και από διεθνείς φορείς για ποιότητα εργασίας, άριστο εργασιακό περιβάλλον κτλ.

POINT GIVEN:
Δεν είμαστε τόσο μπουρδ3λο όσον αφορά τις Ελληνικές στρατιωτικές βιομηχανίες. RnD μόνο δεν έχουμε.(?) (το ερωτηματικό εκφράζει επιφύλαξη)
Τι είναι το RnD?

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 23:27, 24-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
τα πολεμικα παιχνιδια σου εχουν πειραξει τα μυαλα...
μιλας με εναν τετοιο θαυμασμο για μηχανες που δολοφονουν...
Δεν πάει πάντα έτσι, μπορεί κάποιος να θαυμάζει μόνο την τεχνολογία αυτών των μηχανημάτων, τις δυνατότητές τους γενικότερα, κι όχι τις επιχειρησιακές τους στο πεδίο της μάχης.

Κλασσικό παράδειγμα στρατιωτικού τεχνολογικού επιτεύγματος που όμως η τεχνογνωσία απ αυτό χρησιμοποιήθηκε εν καιρω ειρήνης (για να πάμε στο φεγγάρι) ειναι με τους πυραύλους V1 κ V2 στον Β΄ΠΠ.

Από εκεί και πέρα γενικά ναι, είμαι μηχανές που σκοτώνουν, είναι μηχανές όμως που σου δίνουν και μία δυνατότητα να αμυνθείς.

Και όχι μόνο αυτό, γενικά η διπλωματική δύναμη μιας χώρας σε διεθνές επίπεδο εξαρταται από την στρατιωτικη της δύναμη.

Για μηχανές που θα αμυνθούν τα πάτρια εδάφη όταν παραστεί ανάγκη μιλώ. Και οι μηχανες αυτες δε δολοφονουν. Απλά καθιστούν τα εχθρικά άρματα μάχης άχρηστα.

Τι είναι το RnD?
RnD= Research and Development=Ερευνα και Ανάπτυξη.
Χοντρικά είναι είτε το να μαζευτούν 234234 επιστήμονες και να φτιάξουν απ την αρχή ένα tank, είτε να βελτιώσουν κάτι ήδη υπάρχον. Χοντρικά να παρουν τo F16 και να του κάνουν πατέντες για να το κάνουν καλύτερο.

Παράθεση

Fata Morgana

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Fata Morgana
H Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 377 μηνύματα.

H Fata Morgana έγραψε στις 09:34, 27-08-09:

Δεν ισχυρίστηκα για κάτι τη γνώμη μου είπα. Όμως αμφισβιτείς κάποια στοιχεία της γνώμης μου και τη μηδενίζεις. Ποια είναι η δική σου γνώμη την οποία θεωρείς ποιο σωστή και πολύ πιθανό πιο λογική;
(δεν σου λέω ότι δεν είναι για να μη παρεξηγούμαστε κιολας)
Απλα υποστηριζει οτι η Ελλαδα και η Τουρκια δε συνδραμουν ιδιαιτερα στο εμποριο οπλων της Αμερικης γιατι, η Ελλαδα τουλαχιστον, δεν δυναται λογω χαμηλου προυπολογισμου. Κατα συνεπεια, η Αμερικη δεν εχει λογους να στηριζει διαμαχες μεταξυ εμας των δυο..
Ομως, η Αμερικη εχει πολυ σοβαρους λογους να στηριζει την Τουρκια ωστε να καρπωνεται αλλου ειδους οφελη. Ετσι η Τουρκια εχει πλατες για να κανει οτι θελει στο Αιγαιο, αρκει βεβαια να μην οδηγηθουμε σε πολεμικες συρραξεις.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 10:42, 27-08-09:

Κι εμείς έχουμε τους ρώσους στο τσεπάκι λόγω αγωγών. :cool:

Παράθεση

TheClash (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη TheClash
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.

O TheClash έγραψε στις 11:32, 27-08-09:

Κι εμείς έχουμε τους ρώσους στο τσεπάκι λόγω αγωγών. :cool:
Εννοείται ότι αστειεύεσαι τώρα

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 11:37, 27-08-09:

Nαι, η αλήθεια είναι. Με τις βλακειες που κανουνε μερικοι μπορω να πω οτι μας αξιζει.

Παράθεση

Petunia (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Petunia
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O Petunia έγραψε στις 11:39, 27-08-09:

Τα παιχνιδια που παιζουν οι μεγαλες δυναμεις ειναι τεραστια.Εμεις ομως εχουμε το μεγαλυτερο οπλο και οποιος το εχει αυτο δεν χανεται με τπτ.Παιδεια.......
Αλλωστε ειναι γνωστα τα λογια του κισινγκερ.
Παντα ειχαμε μισος με την Τουρκια και θα εχουμε.Ποτε δεν θα μπορεσει να μας πειραξει ομως γιατι απλα δεν μπορει,ουτε στρατιωτικα ουτε οικονομικα ουτε πνευματικα.

Παράθεση

celine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη celine
H celine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H celine έγραψε στις 12:23, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Petunia
Τα παιχνιδια που παιζουν οι μεγαλες δυναμεις ειναι τεραστια.Εμεις ομως εχουμε το μεγαλυτερο οπλο και οποιος το εχει αυτο δεν χανεται με τπτ.Παιδεια.......
Έχουμε εμείς παιδεία??? το άκουσα και αυτό...

Παντα ειχαμε μισος με την Τουρκια και θα εχουμε.Ποτε δεν θα μπορεσει να μας πειραξει ομως γιατι απλα δεν μπορει,ουτε στρατιωτικα ουτε οικονομικα ουτε πνευματικα.
Γνωρίζεις ότι η Τουρκία αυτή τη στιγμή διαθέτει 514.850 στρατιώτες (και με τους έφεδρους ξεπερνουν το 1.000.000)
ενώ η Ελλάδα έχει μόνο 177.600?

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 12:38, 27-08-09:

To ξέρεις ότι η τουρκία έχει 160 λέοπαρντ κι εμείς 360 και περιμένουμε ακόμα 20? Το μεγαλύτερο ποσοστό των τανκ τους είναι για βρούβες. Το ίδιο και το ναυτικό τους. Τα μόνα σημεία στα οποία υπερέχουν εναντί της χώρας μας είναι στα αεροσκάφη (περισσότερα, αλλά ίδιας τεχνολογίας με μας) και στο μέγεθος του πεζικού τους. Φυσικά, και οι ιρακινοί που ήταν υπερδιπλάσιοι από τις συμμαχικές δυνάμεις είδες τι πάθανε. Άρα τα νούμερα ποτέ δεν καθορίζουν τον νικητή. Απλώς του δίνουν ένα (ψυχολογικό πολλές φορές) προβάδισμα.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=WM0h8MB1Ajw&feature=fvw[/ame]

Γαμώτο, το είχα βρει παλιά χωρίς μουσική που μιλούσε ένας και έλεγε και για τα 3 σώματα στρατού. Βρήκα μόνο αυτό. Είναι αμερόληπτα και από μη εθνικιστικό περιοδικό, αλλά δεν τα βρίσκω.

Παράθεση

makisr91

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη makisr91
Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O makisr91 έγραψε στις 13:00, 27-08-09:

Είναι δυνατόν ρε παιδιά να συζητάμε για γενικευμένες συρράξεις μεταξύ των 2 κρατών? Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο. Γιατί να γίνει κάτι τέτοιο? Εμάς σε τι θα μας οφελούσε? Πρώτα απ'όλα οι 2 χώρες ανήκουν στην ίδια συμμαχία, δεύτερον έχουν αρκετές εμπορικές σχέσεις και δεν θα οφελούσε κανέναν κάτι τέτοιο. Η μόνη πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο είναι να κηρυχθεί ένας γενικευμένος πόλεμος τύπου β'παγκοσμίου. Αν και αυτό κανείς δεν θα το ευχόταν, φαντάζομαι. Και να γινόταν κάτι τέτοιο, δε νομίζω να συνέφερε την ελλάδα να συγκρουστεί με κάποιον με σαφώς ανώτερο εξοπλισμό. Να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί σε αυτά.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:06, 27-08-09:

Ποιον ανώτερο εξοπλισμό; Τα απαρχαιωμένα οχήματα, τανκς και πλοία τους; Ή τα καλάσνικοφ; Μόνο αριθμητικά μεγαλύτεροι είναι και σιγά το πράγμα, με μια συντονισμένη άμυνα άνετα αποκρούονται.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,500 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 13:09, 27-08-09:

7 φορές περισσότεροι είναι. εδώ στο Βερολίνο όπως πάει πιο πολλοί τούρκοι θα είναι στο μέλλον παρά ντόπιοι.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:11, 27-08-09:

Και οι πέρσες 10 πλάσιοι ήταν. Και οι οθωμανοί. Και οι Ιταλοί. Δεν είναι δικαιολογία η αριθμητική υπεροχή.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 13:16, 27-08-09:

εμείς είμαστε γέροι. Ο νέοι τους είναι 40πλάσιοι. Εμείς δε κάνουμε παιδιά.

Οι Πέρσες δεν υπερασπίζονταν την πατρίδα τους. Οι οθωμανική αυτοκρατορία είναι η μόνη που κράτησε τόσα πολλά χρόνια όπως και οι Ρωμαίοι που έκαναν αλλαγή πρωτεύουσας.

Οι Τουρκοι δεν εμεναν στην Ελλαδα περα απο ελαχιστους ισως για διοικητικους λογους και για τους φορους, δεν κατεκτησαν την Ελλαδα για να αποικησουν.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:18, 27-08-09:

Έχεις την εντύπωση πως τόσην ώρα υποστηρίζω ότι θα νικήσουμε επιτιθέμενοι;

Εγώ λέω για κύρηξη πολέμου από μέρους τους και για δική μας άμυνα.

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 13:20, 27-08-09:

Μα δεν υπάρχει απειλή! Η διπλωματική οδός είναι η καλύτερη πάντα. Μετά από μία σύρραξη χαμένοι βγαίνουν όλοι και κερδισμένοι τρίτοι, ποτέ οι εμπόλεμοι. Και το ξέρουν καλά οι τούρκοι.

Είμαστε η μόνη χώρα στο κόσμο που δίνει τόσο μεγάλο ποσοστό του ΑΕΠ για την άμυνα! γι αυτό καιγόμαστε από την παραμικρή φωτιά και δεν υπάρχει σε άλλους τομείς σχεδιασμός και πρόληψη.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:22, 27-08-09:

Δεν είπα ότι υπάρχει. Είπα ότι σε περίπτωση απειλής είμαστε πανέτοιμοι. Έχουμε και σύμφωνο φιλίας και συμμαχίας με τη βουλγαρία απ' ό,τι θυμάμαι.

Παράθεση

Maria17

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maria17
H Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H Maria17 έγραψε στις 13:24, 27-08-09:

Τι γενικευμενη συρραξη καλε; εδω προσπαθουν να μπουν στην εε,θα κανουν πολεμο με κρατος-μελος;;
πολυ εκνευριζομαι με τις δαπανες για πολεμικους εξοπλισμους. Λες και υπαρχει καμια αμεση απειλη ωστε να παρακαμψουν ολο αυτο το μπαχαλο που εχουν να διορθωσουν για να παρουν μαχητικα και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Γενικως εγω θελω απο ολα τα κρατη να απαγορευθει ο στρατος αλλα δεν το βλεπω και πολυ πιθανο

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 13:24, 27-08-09:

Τα μόνα σημεία στα οποία υπερέχουν εναντί της χώρας μας είναι στα αεροσκάφη (περισσότερα, αλλά ίδιας τεχνολογίας με μας)
1) Εξακολουθούμε όμως να έχουμε πλεονέκτημα χάρη στα 16άρια 52+ σε συνδιασμό με S-300 και PAC-3

Θα τον ρουφήξουμε πραγματικά όταν όντως τελικά οι γείτονες αποκτήσουν MRBM
(αν και με τους j600 ήδη έχουμε problem)

Παράθεση

A propos (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε στις 13:25, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Maria17
Τι γενικευμενη συρραξη καλε; εδω προσπαθουν να μπουν στην εε,θα κανουν πολεμο με κρατος-μελος;;

και οι Γάλλοι τους το τρενάρουν για να τους ελέγχουν περισσότερο!

Παράθεση

celine

Νεοφερμένος

H celine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H celine έγραψε στις 13:26, 27-08-09:

To ξέρεις ότι η τουρκία έχει 160 λέοπαρντ κι εμείς 360 και περιμένουμε ακόμα 20? Το μεγαλύτερο ποσοστό των τανκ τους είναι για βρούβες. Το ίδιο και το ναυτικό τους. Τα μόνα σημεία στα οποία υπερέχουν εναντί της χώρας μας είναι στα αεροσκάφη (περισσότερα, αλλά ίδιας τεχνολογίας με μας) και στο μέγεθος του πεζικού τους. Φυσικά, και οι ιρακινοί που ήταν υπερδιπλάσιοι από τις συμμαχικές δυνάμεις είδες τι πάθανε. Άρα τα νούμερα ποτέ δεν καθορίζουν τον νικητή. Απλώς του δίνουν ένα (ψυχολογικό πολλές φορές) προβάδισμα.

http://www.youtube.com/watch?v=WM0h8MB1Ajw&feature=fvw

Γαμώτο, το είχα βρει παλιά χωρίς μουσική που μιλούσε ένας και έλεγε και για τα 3 σώματα στρατού. Βρήκα μόνο αυτό. Είναι αμερόληπτα και από μη εθνικιστικό περιοδικό, αλλά δεν τα βρίσκω.
Σε συμπαθώ qwertyuiop2 γιατί είσαι ψαγμένος όπως εγώ.

'Oμως: πιστεύεις ότι τα τανκς τους και το ναυτικό τους είναι για βρούβες?
Μήπως τα δικά τους είναι κλάσης ανώτερα?

Φυσικά, και οι ιρακινοί που ήταν υπερδιπλάσιοι από τις συμμαχικές δυνάμεις είδες τι πάθανε. Άρα τα νούμερα ποτέ δεν καθορίζουν τον νικητή. Απλώς του δίνουν ένα (ψυχολογικό πολλές φορές) προβάδισμα.
Πράγματι τα νούμερα δεν καθορίζουν τον νικητή, αλλά για να καταλάβω, στο παράδειγμα σου κάνεις ταίριασμα των Ιρακινών με τους Τούρκους (ως περισσότεροι) και των Αμερικάνων με εμάς (ως λιγότεροι) ?

Και απάντηση σε εσένα (που μίλησες για νίκη) και στην petunia (που μίλησε ότι η Τουρκία δεν μπορεί να μας πειράξει ποτέ), επειδή σε αυτήν αναφερόμουν, :
Αν δηλαδή τέλη Αυγούστου , που η Ελλάδα είναι διαλυμένη(όλοι είναι διακοπές και γενικώς δεν δουλεύει τίποτα, μην αναφέρω τις φωτίες και άλλα πολλά...) και μέσα σε αυτό το μπάχαλο οι Τούρκοι με τον στρατό που υπερτερεί του δικού μας κάνει ένα "ντου" και πάρουν Δωδεκάνησα, Σάμο, Χίο, Λέσβο, Λήμνο και με τον στρατό τους του ενός εκατομμυρίου πάρει με ταχύτητα και τη μισή (και βάααλε) Θράκη ποιός τους σταματάει? Μήπως αυτοί (όλοι) οι ελληνάρες που θα ψάχνουν να βάλουν μέσο για να μην πανε να πολεμήσουν? 'Η μήπως αυτό που θα κατάφερναν οι Τούρκοι θεωρείται ότι "δεν θα μας πειράξουν ποτέ γιατί δεν μπορούν"? Δεν μας έχουν "πειράξει" αμέτρητες φορές στο παρελθόν? Άσε που μας είχαν και 400 χρόνια σκλαβιά (και λησμονούν αυτές τις εποχές και τις θέλουν πίσω) και να μην επεκταθώ καν στην πρόσφατη περίπτωση της Κύπρου.

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 13:35, 27-08-09:

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν είναι ανώτερα. Δες και πίσω ποστ για f16b52+ S300 και pac.

Επίσης μετά την αγορά των BMP-3 από πλευράς μας άλλαξε τελείως το σκηνικό υπέρ μας.

Παράθεση

celine

Νεοφερμένος

H celine έγραψε στις 13:36, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από makisr91
Είναι δυνατόν ρε παιδιά να συζητάμε για γενικευμένες συρράξεις μεταξύ των 2 κρατών? Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο. Γιατί να γίνει κάτι τέτοιο?
Δεν ξαναέγιναν στο παρελθόν?
"η μήπως δεν επιτέθηκαν τώρα στο Ιρακ?

Εμάς σε τι θα μας οφελούσε?
Εμάς τίποτα, δεν το θέλουμε. Αυτούς ναι.

Πρώτα απ'όλα οι 2 χώρες ανήκουν στην ίδια συμμαχία,
Για αυτό γίνονται παραβιάσεις κάθε μέρα....

δεύτερον έχουν αρκετές εμπορικές σχέσεις και δεν θα οφελούσε κανέναν κάτι τέτοιο.
θα τους ωφελούσε. Θέλουν τα ελληνικά πετρέλαια, εδάφη (Αγαίο κυρίως) κ.α. Για αυτό και η χώρα τους είναι μία απο΄τις ελάχιστες στον κόσμο που δεν αναγνωρίζουν την παγκόσμια συνθήκη που θέτει τους κανονισμούς και συμπεριφορά στη θάλασσα καθώς και το εύρος των χωρικών υδάτων μιας χώρας.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:40, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από celine
Σε συμπαθώ qwertyuiop2 γιατί είσαι ψαγμένος όπως εγώ.

Πράγματι τα νούμερα δεν καθορίζουν τον νικητή, αλλά για να καταλάβω, στο παράδειγμα σου κάνεις ταίριασμα των Ιρακινών με τους Τούρκους (ως περισσότεροι) και των Αμερικάνων με εμάς (ως λιγότεροι) ?

Και απάντηση σε εσένα (που μίλησες για νίκη) και στην petunia (που μίλησε ότι η Τουρκία δεν μπορεί να μας πειράξει ποτέ), επειδή σε αυτήν αναφερόμουν, :
Αν δηλαδή τέλη Αυγούστου , που η Ελλάδα είναι διαλυμένη(όλοι είναι διακοπές και γενικώς δεν δουλεύει τίποτα, μην αναφέρω τις φωτίες και άλλα πολλά...) και μέσα σε αυτό το μπάχαλο οι Τούρκοι με τον στρατό που υπερτερεί του δικού μας κάνει ένα "ντου" και πάρουν Δωδεκάνησα, Σάμο, Χίο, Λέσβο, Λήμνο και με τον στρατό τους του ενός εκατομμυρίου πάρει με ταχύτητα και τη μισή (και βάααλε) Θράκη ποιός τους σταματάει? Μήπως αυτοί (όλοι) οι ελληνάρες που θα ψάχνουν να βάλουν μέσο για να μην πανε να πολεμήσουν? 'Η μήπως αυτό που θα κατάφερναν οι Τούρκοι θεωρείται ότι "δεν θα μας πειράξουν ποτέ γιατί δεν μπορούν"? Δεν μας έχουν "πειράξει" αμέτρητες φορές στο παρελθόν? Άσε που μας είχαν και 400 χρόνια σκλαβιά (και λησμονούν αυτές τις εποχές και τις θέλουν πίσω) και να μην επεκταθώ καν στην πρόσφατη περίπτωση της Κύπρου.

1) Τα υποβρύχια τύπου παπανικολής που πήραμε είναι όχι απλά κλάσεις ανώτερα από τα δικά τους, αλλά είναι τα πιο σύγχρονα μη πυρηνοκίνητα υποβρύχια του κόσμου. Η φρεγάτα Ψαρά θεωρείται από τα πιο αξιόπιστα πολεμικά της μεσογείου. Οι κανονιοφόροι και οι υπόλοιπες φρεγάτες μας είναι άριστα συντηρημένες και με πολύ καλά πληρώματα. Ας μην αναφερθώ στον Κίμων, του οποίου η κατηγορία είναι ανύπαρκτη στο τουρκικο ναυτικό. Άλλωστε, ποτέ οι τούρκοι δεν είχαν παράδοση στο στόλο τους.

2) Τα τανκ τους ειναι κατι απαρχαιωμένα λέοπαρντ και σοβιετικά Τ. Έχουν μια χούφτα σύγχρονα, αλλά και πάλι δε συγκρίνονται με τα 2Α6 HEL μας που είναι και υπερδιπλάσια των δικών τους λέοπαρντ 2 και με καλύτερο εξοπλισμό. (ακα το καλύτερο τανκ του κοσμου κατα πολλούς)

3) Πιστεύω πως ναι, αυτό είναι ένα αγκάθι. Ο ελληνάρας θα ξυπνήσει μονο αν του πειράξουνε το σπίτι. Όμως, μπορεί ,αν η επίθεση είναι αδικαιολόγητη και απρόκλητη , να έχουμε στιγμές φοβερής εθνικής ενότητας (ελληνοϊταλικοί πόλεμοι παράδειγμα).

4) Ναι, κάνω το ταίριασμα που κατάλαβες.

djohn: Τι είναι τα MRBM ;

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

O Unkown-User έγραψε στις 13:44, 27-08-09:

Τα τανκ τους ειναι κατι απαρχαιωμένα λέοπαρντ και σοβιετικά Τ. Έχουν μια χούφτα σύγχρονα, αλλά και πάλι δε συγκρίνονται με τα 2Α6 HEL μας που είναι και υπερδιπλάσια των δικών τους λέοπαρντ 2 και με καλύτερο εξοπλισμό. (ακα το καλύτερο τανκ του κοσμου κατα πολλούς)
+άπειρο

MRBM: middle range ballistic missiles (βαλιστικοί πύραυλοι μεσαίου βελινεκούς αν προτιμάς)

http://en.wikipedia.org/wiki/MRBM

H τουρκία για την ώρα έχει SRBM αυτά: http://en.wikipedia.org/wiki/J-600T_missile που έχουν εμβέλεια 150/300km , αν πάει για MRBM τότε θα μπορεί να πληξει οποιοδήποτε στόχο στην Ελλάδα.

Παράθεση

Petunia (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O Petunia έγραψε στις 13:45, 27-08-09:

Μια επισκεψη στην Τουρκια θα σας πεισει για το τι ειναι ικανοι να κανουν.
Μηπως νομιζετε πως εμεις ειμαστε αγιοι?Μαλλον οχι,τα ΜΜΕ μας εχουν αποπροσανατολισει και διαδιδουν οτι μονο εμεις δεχομαστε εναριες παραβιασεις,αραγε εμεις δεν κανουμε στα δικα τους?Και εχεις δικαιο celine ακομα δεν εχουμε την καταλληλη παιδεια αλλα εχουμε το πλεονεκτημα-πολιτισμο να αποκτησουμε.

Παράθεση

celine

Νεοφερμένος

H celine έγραψε στις 13:45, 27-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos georg
7 φορές περισσότεροι είναι. εδώ στο Βερολίνο όπως πάει πιο πολλοί τούρκοι θα είναι στο μέλλον παρά ντόπιοι.
+10

Και να ήταν μόνο εκεί καλά θα ήταν..
Στην Ολλανδία επίσης έχουν μαζευτεί πάρα πολλοι και κάνουν "ενέδρες" σε Ελληνες που ζουν εκεί...

Α, και το άλλο το αστείο. Όπως είναι γνωστόν η Ολλανδία πάσχει από προβλήματα του είδους: πορνεία, βία, ναρκωτικά, ομοφυλοφιλους, παιδεραστία και πολλοί κάτοικοι πιστεύουν ότι έχουν χάσει τις "παλίες καλές μέρες του τόπου και της "νορμαλ" ζωής. Οι Τούρκοι της Ολλανδίας λοιπόν κατηγορούν για τα προβλήματα αυτά τους ελληνές που ζουν εκεί, γιατί λέει έφεραν στην Ολλανδία τα ανόμαλα έθιμα της πατρίδας τους, των αρχαίων ελλήνων. (αναφερόμενοι ειδικά σε παιδεραστία και ομοφυλοφιλία)
Και εχεις δικαιο celine ακομα δεν εχουμε την καταλληλη παιδεια αλλα εχουμε το πλεονεκτημα-πολιτισμο να αποκτησουμε.

+10 :iagree:

Παράθεση

makisr91

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη makisr91
Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O makisr91 έγραψε στις 13:54, 27-08-09:

Μια επισκεψη στην Τουρκια θα σας πεισει για το τι ειναι ικανοι να κανουν.
Μηπως νομιζετε πως εμεις ειμαστε αγιοι?Μαλλον οχι,τα ΜΜΕ μας εχουν αποπροσανατολισει και διαδιδουν οτι μονο εμεις δεχομαστε εναριες παραβιασεις,αραγε εμεις δεν κανουμε στα δικα τους?Και εχεις δικαιο celine ακομα δεν εχουμε την καταλληλη παιδεια αλλα εχουμε το πλεονεκτημα-πολιτισμο να αποκτησουμε.
Τα μμε διαδίδουν αυτά που θέλουν και όχι αυτά που συμβαίνουν. Τα τουρκικά μμε κάνουν το αντίστοιχο με τα ελληνικά. Ποια από τα δύο έχουν δίκιο? Παραβιάσεις γίνονται από τουρκικά και από ελληνικά αεροσκάφη, μόνο που εδώ μαθαίνουμε μόνο το ένα μέρος, το ίδιο γίνεται και εκεί.

Παράθεση

Petunia (Γιώργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Petunia έγραψε στις 13:55, 27-08-09:

Και κατι τελευταιο οσον αφορα αυτο το θεμα,ουτε η τουρκια μας απειλει ουτε κανεις.
Εμεις μονο αλληλοαπειλουμαστε,πρεπει να διαγραψουμε τις διαφορες που υπαρχουν μεταξυ μας,να εξαλειψουμε την διαφθορα και μην μενουμε απαθεις απεναντι στο καλο της πατριδας μας(Οπως ελα μωρε δεν *αμιεται,τι με νοιαζουν τι κανουν.....)

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:56, 27-08-09:

Kαλά αν κάνουν τέτοιες βλακείες δεν τους φταίμε εμείς. Δε νομίζω όμως να υπάρξει ποτέ τούρκος υποψήφιος πρόεδρος των ΗΠΑ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους