Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με την Αιμοδοσία

Δίνετε αίμα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
Ναι
20
30,77%
Όχι, επειδή δεν γνωρίζω αρκετά για το θέμα
5
7,69%
Όχι επειδή δεν έχω χρόνο
2
3,08%
Όχι επειδή φοβάμαι
6
9,23%
Όχι επειδή δεν θέλω
0
0%
Θέλω αλλά δεν μπορώ
32
49,23%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:03, 01-10-06:

Δίνεται , όσοι μπορείτε, αίμα;

Εγώ όχι επειδή δεν γνωρίζω αρκετά για το θέμα αυτό. Δεν γνωρίζω πότε αλλα και που θα μπορούσα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 01-10-06 στις 19:07.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 19:09, 01-10-06:

Εγώ θα το ήθελα πολύ, αλλά δεν...

Πήγα πέρυσι για πρώτη φορά να δώσω και με έδιωξαν γιατί λέει πρέπει να βάλω 5-10 κιλά ακόμα για να μην υπάρξει πρόβλημα και επίσης τους ανησύχησε το γεγονός οτι στο Γυμνάσιο μου είχαν βρει εμφύσημα (έτσι λέγεται; )στην καρδιά. Τους εξήγησα ότι σε εξέταση που έκανα αργότερα (όταν πήγα να δώσω για στρατιωτικές σχολές - ποιος; εγώ!!! lol) δεν μου βρήκαν τίποτα.

Τεσπά... Όποιος μπορεί είναι πάρα πολύ καλό να πηγαίνει να δίνει αίμα. Κάνει καλό και στον συνάνθρωπό του, αλλά και στον ίδιο (ανανέωση του αίματος).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:11, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
αλλά και στον ίδιο (ανανέωση του αίματος).
Μπορεις να πεις 2-3 πραγματακια για αυτο το θεμα ... πρωτη φορα το ακουω

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:22, 01-10-06:

Τεσπά... Όποιος μπορεί είναι πάρα πολύ καλό να πηγαίνει να δίνει αίμα. Κάνει καλό και στον συνάνθρωπό του, αλλά και στον ίδιο (ανανέωση του αίματος).
Ούτως η άλλως δεν γίνεται κάθαρση του αίματος από τα νεφρά;

Παράθεση

Maggie

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Maggie
H Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H Maggie έγραψε στις 19:32, 01-10-06:

Exposed δεν βάζεις και μια επιλογή γι αυτούς που θέλουν αλλά δεν μπορούν?!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:39, 01-10-06:

Είναι απίστευτο πόσο πολλοί άνθρωποι χρειάζονται αίμα και σε πόσες διαδικασίες βάζουν τα νοσοκομεία τις οικογένειες των ασθενών για να εξασφαλίσουν αίμα. Έχω ακούσει ιστορίες κι έχω φρικάρει! Γι'αυτό νομίζω είναι υποχρέωση όλων μας να γίνουμε αιμοδότες αν δεν μας εμποδίζουν λόγοι σημαντικοί.
Εγώ μια φορά είχα πάει να δώσω αίμα και μου είπαν ότι δεν μπορώ λόγω χαμηλού αιματοκρίτη(σε τσιμπάνε με μια βελόνα και το εξετάζουν πριν σε αφήσουν να δώσεις). Εγώ έχω στίγμα αλλά αυτό από ότι μου είπαν δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι ένας που έχει δεν μπορεί να δώσει, επειδή πολλοί το χρησιμοποιούν σαν δικαιολογία ώστε να αποφύγουν την διαδικασία.
Πάντως αν ξέρει κάποιος, ο αιματοκρίτης είναι κάτι το σταθερό; Υπάρχει περίπτωση αν πάω άλλη φορά να μπορέσω να δώσω αίμα;

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 19:51, 01-10-06:

Η διαδικασία είναι αρκετά απλή. Απλά πας σε όποιο νοσοκομείο θέλεις, στο τμήμα αιμοδοσίας και ζητάς να δώσεις αίμα είτε για κάποιον συγκεκριμένα είτε σε οποιονδήποτε. Σου τρυπούν ελαφρά το δάχτυλο με μια βελόνα για να σου πάρουν λίγο αίμα έτσι ώστε να σου μετρήσουν την αιμοσφαιρίνη και τον αιματοκρίτη. Σε ρωτάνε αν έχεις φάει, αν έχεις κοιμηθεί καλά, προφανώς αν έχεις κάποια ασθένεια (αν έχεις έστω και κρύωμα δεν μπορείς να δώσεις αίμα), και στις γυναίκες αν έχουν περίοδο (αν έχουν δεν μπορούν να δώσουν αίμα). Έπειτα σου παίρνουν την πίεση, η οποιά θα πρέπει να είναι στα φυσιολογικά όρια και αν είναι όλα οκ, τότε ξαπλώνεις σε ένα κρεββάτι και σου βάζουν τη βελονίτσα και σου παίρνουν αίμα. Όταν τελειώσει η διαδικασία κάθεσαι λίγο και μετά φαύγεις. Προσωπικά έχω δώσει 2 φορές αίμα, θα ήθελα να δίνω πιο συχνά αλλά κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου δεν τα καταφέρνω. Πάντως όποιος μπορεί καλό είναι να δίνει σε μια μόνιμη βάση (κάθε έξι μήνες περίπου) γιατί υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν πραγματικά ανάγκη.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:08, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Maggie
Exposed δεν βάζεις και μια επιλογή γι αυτούς που θέλουν αλλά δεν μπορούν?!
done

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 20:17, 01-10-06:

Αυτό που εννοούσα για την ανανέωση του αίματος είναι οτι από όσο ξέρω όταν σου παίρνουν αίμα μετά, φυσικά, ο οργανισμός παράγει περισσότερο αίμα για να καλύψει τις ελλείψεις που έχει. Έτσι δημιουργούνται καινούργια ερυθρά αιμοσφαίρια με αποτέλεσμα το αίμα σου να ... ξανανιώνει!

Κάποιος που ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες ίσως ξέρει να μας πει περισσότερα.

Παράθεση

Maggie

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Maggie
H Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H Maggie έγραψε στις 20:30, 01-10-06:

Εγώ θα ήθελα πολύ αλλά είμαι αλλεργικό άτομο και δεν μου το επιτρέπει ο γιατρός

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:06, 01-10-06:

υποψιάζομαι ότι πολλοί είναι αυτοί που θα ήθελαν αλλά για διάφορους λόγους υγείας δεν μπορούν....

Είμαι κι εγώ σε αυτούς που θα ήθελαν αλλά δεν μπορούν.
Χαμηλός αιματοκρίτης, κάτι αρκετά συνηθισμένο για γυναίκες λόγω της περιόδου.
Ο αιματοκρίτης ανεβαίνει αν και εφόσον γίνεται λήψη σιδήρου από πηγές όπως ειδικά χάπια κλπ....
Οταν ανεβαίνει ο αιματοκρίτης από χάπια, απ όσο γνωρίζω δεν είναι μόνιμο αλλα περιστασιακό. Πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον δεν είναι και ο πλέον κατάλληλος δότης.

Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 21:11, 01-10-06:

Ισχυει το οτι μετα την διαδικασια πρεπει να πιεις πορτοκαλαδα?Αν ναι για ποιό λόγό?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 21:22, 01-10-06:

Ξέρω οτι ισχύει σίγουρα. Νομίζω πως έχει σχέση με αυτό που έλεγα πριν για την ανανέωση των ερυθρών αιμοσφαιρίων. Πρέπει να βοηθάει τη διαδικασία.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 08:40, 02-10-06:

Θα ήθελα αλλά δεν μπορώ..

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:41, 02-10-06:

Το κακό είναι ότι επειδή όλα τα νοσοκομεία έχουν ταρίφα 2-3 μπουκάλες αίμα για οποιαδήποτε επέμβαση, πρέπει να είναι προσεκτικός το πότε θα δώσεις αίμα.
Εμένα χρειάστηκε η πεθερά μου γιατί μπήκε χειροργείο και πάλι καλά που μπορούσα να δώσω.
Το να πας σε άσχετη φάση να δώσω για κάποιον άσχετο δεν το θεωρώ και πολύ καλή ιδεά δυστηχώς το κρατάω για άμεσα συγγενικά η φιλικά μου άτομα.
Πάντως δεν είναι και τίποτα τρελό, απλά το τσίμπιμα ανέχεσαι τα υπόλοιπα είναι τρίχες

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimidola
H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε στις 12:45, 02-10-06:

Εγώ είμαι από αυτούς που το αίμα τους είναι σχεδόν άχρηστο (ΑΒ+) αλλά είμαι ο ιδανικός άνθρωπος να δώσει... Μετά από ξενύχτι και ποτά αιματοκρίτης 43(!) και φυσικά δε λιποθιμάω-ζαλίζομαι-αισθάνομαι άσχημα-φοβάμαι βελόνες... Μην πω ότι μ' αρέσει κι όλας... Δεν είναι κρίμα κι άδικο που έχω ΑΒ+;;;

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola έγραψε στις 12:50, 02-10-06:

Αυτό που εννοούσα για την ανανέωση του αίματος είναι οτι από όσο ξέρω όταν σου παίρνουν αίμα μετά, φυσικά, ο οργανισμός παράγει περισσότερο αίμα για να καλύψει τις ελλείψεις που έχει. Έτσι δημιουργούνται καινούργια ερυθρά αιμοσφαίρια με αποτέλεσμα το αίμα σου να ... ξανανιώνει!

Κάποιος που ξέρει περισσότερες λεπτομέρειες ίσως ξέρει να μας πει περισσότερα.
Αυτό που έχω ακούσει κι εγώ είναι ότι οι άντρες πρέπει να δίνουν αίμα γιατί δεν ανακυκλώνεται όπως στις γυναίκες και κινδυνεύουν από καρδιακές παθήσεις... Δεν ξέρω παραπάνω αλλά από την παράλλη βδομάδα που σκοπεύω να πάω αιμοδοσία μπορώ να ρωτήσω λεπτομέρειες....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:41, 02-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Το κακό είναι ότι επειδή όλα τα νοσοκομεία έχουν ταρίφα 2-3 μπουκάλες αίμα για οποιαδήποτε επέμβαση, πρέπει να είναι προσεκτικός το πότε θα δώσεις αίμα.
Εμένα χρειάστηκε η πεθερά μου γιατί μπήκε χειροργείο και πάλι καλά που μπορούσα να δώσω.
Το να πας σε άσχετη φάση να δώσω για κάποιον άσχετο δεν το θεωρώ και πολύ καλή ιδεά δυστηχώς το κρατάω για άμεσα συγγενικά η φιλικά μου άτομα.
Πάντως δεν είναι και τίποτα τρελό, απλά το τσίμπιμα ανέχεσαι τα υπόλοιπα είναι τρίχες

Γιάννη μου έχω την εντύπωση ότι όταν είσαι αιμοδότης με καρτούλα, παίρνεις μέχρι τόσο αίμα όσο έχεις δώσει αν το χρειαστείς σε συγγενή πρώτου βαθμού. Για περιπτώσεις σαν αυτες που το φυλάς το αιμα σου λοιπόν, σαν εθελοντής είσαι καλυμένος για να μην πω ΥΠΕΡκαλυμένος!
Παράδειγμα, αν εχεις δωσει σε διάστημα 5 χρόνων 10 μπουκάλες και χρειαστεί χτύπα ξύλο ένας πολύ δικός σου άνθρωπος, μπορείς να πάρεις ΚΑΙ τις 10.... αν όμως ειναι απλά να δωσεις, αντε να σου πάρουν το ΠΟΛΥ 2 μπουκάλες

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 19:11, 02-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Γιάννη μου έχω την εντύπωση ότι όταν είσαι αιμοδότης με καρτούλα, παίρνεις μέχρι τόσο αίμα όσο έχεις δώσει αν το χρειαστείς σε συγγενή πρώτου βαθμού. Για περιπτώσεις σαν αυτες που το φυλάς το αιμα σου λοιπόν, σαν εθελοντής είσαι καλυμένος για να μην πω ΥΠΕΡκαλυμένος!
Παράδειγμα, αν εχεις δωσει σε διάστημα 5 χρόνων 10 μπουκάλες και χρειαστεί χτύπα ξύλο ένας πολύ δικός σου άνθρωπος, μπορείς να πάρεις ΚΑΙ τις 10.... αν όμως ειναι απλά να δωσεις, αντε να σου πάρουν το ΠΟΛΥ 2 μπουκάλες
Ναι αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Αν είσαι εθελοντής όταν χρειαστείς αίμα εσύ ή κάποιο συγγενικό σου πρόσωπο, τότε μπορείς να πάρεις αίμαι.

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 20:12, 02-10-06:

Εγώ που συγκεντρώνω πανάθεμά με όλα τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρατε να μην κανω τον κόπο καν να πάω ε???Είμαι αλλεργική, εχω χαμηλή πίεση, χαμηλό αιματοκρίτη, χαμηλό σίδηρο και είμαι κ καμιά δεκαριά κιλά πιο αδύνατη από ότι θα επρεπε..Δεν εχω ελπίδες ε?Επί του θέματος πάντως είχα πλήρη αγνοια.. Πόσο αίμα δίνεις την κάθε φορά ας πούμε? Κ αν εισαι τακτικός αιμοδότης καθε πότε πας δηλ?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:17, 02-10-06:

Δίνεις μία φιάλη αίμα τη φορά και το κάνεις ανά 6 μήνες ή το πολύ ανά τέσσερις (Σε πολύ ιδανικές περιπτώσεις κατάστασης υγείας αυτού που δίνει το αίμα)

επίσης για να δώσεις αιμα
θα πρέπει να μην εχεις κάνει τατού το τελευταίο 6μηνο ή εγχειριση ή μετάγγιση.
Είναι επίσης ο πιο σίγουρος τρόπος να κάνεις και εξετάσεις για aids

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 00:34, 03-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazy lover
Ισχυει το οτι μετα την διαδικασια πρεπει να πιεις πορτοκαλαδα?Αν ναι για ποιό λόγό?
Απ΄ότι ξέρω την πορτοκαλάδα την πίνεις για να συμπληρωθεί ο όγκος του υγρού που χάνεις από το σώμα σου.

Εγώ είμαι εθελοντής αιμοδότης. Όμως έχω κι εγώ κάποιες ιδιαιτερότητες. Καταρχήν έχω πολύ υψηλό αιματοκρίτη(πάνω από 50). Αυτό είναι ιδανικό για να δίνει κάποιος αίμα. Όμως έχω και πολύ χαμηλή πίεση(περίπου 10). Αυτό έχει προκαλέσει κάποιες φορές το να χάσω τις αισθήσεις μου όταν δίνω αίμα. Παρόλ΄ αυτά δεν φοβάμαι να δώσω και να ξαναδώσω αίμα.Όμως θα πρέπει να δίνω αίμα μόνο σε νοσοκομεία κι όχι σε κινητές μονάδες αιμοδοσίας(επειδή αυτό έκανα αρχικά μέσω ενός σωματείου που ανήκω και διοργανώναμε αιμοδοσία κάθε 6 μήνες).
Για τους άντρες είναι πολύ καλό να δίνουν αίμα καθώς έτσι ΄΄ξεκουράζουν΄΄ τον οργανισμό τους από κάποιες διαδικασίες(αυτό μπορούν να μας το εξηγήσουν κάποιοι που σπουδάζουν ιατρική ή όποιοι έχουν σχέση με το αντικείμενο). Οι γυναίκες ήδη το πετυχαίνουν αυτό με την απώλεια αίματος μέσω της περιόδου. Εκτός αυτού όμως μπορούν να δίνουν κι αυτές αίμα κάθε περίπου 6 μήνες.
Πάντως αν το καλοσκεφτούμε είναι μια σημαντική βοήθεια προς τους συνανθρώπους μας το να δίνουμε αίμα για να κάνουμε τη ζωή τους πιο εύκολη. Τέλος ήθελα να πω πως όταν είσαι εθελοντής αιμοδότης μπορείς και δικαιούσαι να ζητάς φιάλες αίματος για δική σου χρήση αν σου συμβεί κάτι. Για να διατηρείς όμως μια φιάλη αίματος θα πρέπει να δίνεις αίμα σταθερά κάθε τουλάχιστον 6 μήνες. Διαφορετικά οι φιάλες ΄΄χάνονται΄΄.

Αυτά ξέρω σαν εθελοντής αιμοδότης. Ελπίζω να σας βοήθησα

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola έγραψε στις 01:01, 03-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
Εγώ που συγκεντρώνω πανάθεμά με όλα τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρατε να μην κανω τον κόπο καν να πάω ε???Είμαι αλλεργική, εχω χαμηλή πίεση, χαμηλό αιματοκρίτη, χαμηλό σίδηρο και είμαι κ καμιά δεκαριά κιλά πιο αδύνατη από ότι θα επρεπε..Δεν εχω ελπίδες ε?Επί του θέματος πάντως είχα πλήρη αγνοια.. Πόσο αίμα δίνεις την κάθε φορά ας πούμε? Κ αν εισαι τακτικός αιμοδότης καθε πότε πας δηλ?
Το όριο για τις γυναίκες είναι 50 κιλά. Κατά τα άλλα νομίζω ότι δίνεις γύρω στα 200 ml και δεν επιτρέπεται να δίνεις πιο συχνά από κάθε 4 μήνες. Πάντως δεν είναι υποχρεωτικό και άμα πας και δεν πληροίς τις προϋποθέσεις δε θα σου πάρουν αίμα με το ζόρι...

Παράθεση

tralala

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tralala
H tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H tralala έγραψε στις 01:15, 03-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Είναι επίσης ο πιο σίγουρος τρόπος να κάνεις και εξετάσεις για aids
Και ο πλέον ανεύθυνος...

http://www.apn.gr/manager/publish/article_3648.shtml

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:42, 03-10-06:

Εγώ θα έλεγα η θετική απάντηση να χωριστεί σε:
- Ναι, είμαι τακτικός εθελοντής
- Ναι, όποτε μπορέσω και το σκεφτώ (πχ)
Γιατί εγώ πχ έχω δώσει αίμα αλλά μία φορά, πριν ένα χρόνο. Δεν σημαίνει ότι δίνω αίμα γενικά. Για ακριβέστερα στατιστικά δλδ

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:38, 03-10-06:

Εγω κυριως ηθελα να δω την προθυμια για κατι τετοιο και οχι τοσο ποσο συχνα δινει καποιος

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:24, 03-10-06:

Κι εγώ θα ξαναπάω την παράλλη εβδομάδα... Αξίζει...
Η μητέρα μου πηγαίνει τακτικότατα, κι ας έχει χαμηλά... τα πάντα. Κάθε φορά λιποθυμάει, σχεδόν! Αλλά εκεί, σταθερά...
Κι η dimidola, να τη δείτε με τη βελόνα στο χέρι και το δωμάτιο να σείεται από σεισμό!!!

Σε τελική, άμα το κάνεις συνήθεια, απλά νιώθεις καλά για τον εαυτό σου. Τέλος.

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη drteddy
Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 09:27, 03-10-06:

Δίνω αίμα από τα 18 μου, τρεις φιάλες το χρόνο σίγουρα. Είμαι γραμμένος στο σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών για άτομα με μεσογειακή αναιμία, ο οποίος με ειδοποιεί κάθε φορά που είναι να δώσω.
Παροτρύνω όλους όσους αισθάνονται καλά στην υγεία τους να δίνουν αίμα όσο πιο συχνά μπορούν. Η χώρα υστερεία στατιστικώς και σ' αυτό ενώ έχουμε αυξημένες ανάγκες.
Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά όσες φιάλες αίμα δίνει ένας εθελοντής αυτομάτως είναι σαν να δημιουργεί μια προσωπική τράπεζα αίματος για όποτε (απευκτέο) τυχόν χρειαστεί σ' αυτόν ή κάποιο δικό του.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:10, 18-04-07:

Μου είπε ένας φίλος μου να ανοίξω αυτό το θέμα, μιας και αυτός δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:
  1. Κατα πόσον τηρούνται οι κανόνες υγιεινής στα δημόσια νοσοκομεία όσον αφορά το θέμα της αιμοδοσίας;
  2. Οι καπνιστές μπορούν να δώσουν αίμα;
  3. Πρέπει να μην καπνίσουν για κάποιο διάστημα πριν ή μετά την αιμοδοσία; Αν ναι, πόσο μεγάλο διάστημα;
  4. Με τον καφέ τι γίνεται; Πρέπει να απέχουν για κάποιο διάστημα πριν ή μετά;
  5. Πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις πριν την αιμοδοσία; Αν ναι, σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα και πόσο κοστίζουν;
  6. Σε πόσο καιρό μπορεί κάποιος να ξαναδώσει αίμα;
  7. Μπορεί να δώσει αίμα ένας έφηβος (17,5 ετών);

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:05, 19-04-07:

1. ε δεν προκειται να πει καποιο νοσοκομειο οτι δεν τηρουνται οι κανονες υγιεινης. υποτιθεται και ελπιζουμε πως τηρουνται.
2. απ'οσο ξερω ναι
3. δεν παιζει ρολο
4. πριν την αιμοδοσια ετσι κι αλλιως δεν πρεπει να πιεις/φας τιποτα. επισης νεος κανονας που εχουν βαλει απαιτει υπνο καποιων ωρων πριν. προσοχη και σε φαρμακα. για καποιο διαστημα(ας διαφωτισει καποιος που ξερει ακριβως τι ισχυει) απαγορευεται να εχεις παρει ακομα κι ασπιρινη!
5. γινονται απ'το νοσοκομειο που πας για να δωσεις αιμα.
6. 3 φορες οι γυναικες, 4 οι ανδρες
7. το οριο ειναι τα 18

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:15, 19-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μου είπε ένας φίλος μου να ανοίξω αυτό το θέμα, μιας και αυτός δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:
  1. Κατα πόσον τηρούνται οι κανόνες υγιεινής στα δημόσια νοσοκομεία όσον αφορά το θέμα της αιμοδοσίας;
  3. Πρέπει να μην καπνίσουν για κάποιο διάστημα πριν ή μετά την αιμοδοσία; Αν ναι, πόσο μεγάλο διάστημα;
  5. Πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις πριν την αιμοδοσία; Αν ναι, σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα και πόσο κοστίζουν;
1. Λογικά ναι.
2. Ναι.
3. Δεν μπορεις να καπνισεις για 1-2 ωρες μετα νομιζω.
4. Καλύτερα να μην έχεις πιει αλλα κι αν εχεις πιει μπορεις να δωσεις.
5. Όχι, σου κανουν εκει ο,τι εξετάσεις χρειάζονται. Εκτός αν έχεις κάποια ασθένεια.
6. Σε 3-6 μηνες.
7. Λογικά ναι αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Ίσως αν ειναι κατω των 18 να χρειαζεται τη συγκατάθεση του γονέα.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 00:23, 19-04-07:

Οπως τα λεει το αδεσποτο.
Κιεπειδη ειμαι αιμοδοτης τα σημαντικα ειναι:
Nα μην εχεις παρει φαρμακο (ουτε καν παυσιπονο) για τουλαχιστον μια μερα πριν δωσεις αιμα.
Να εχεις κοιμηθει ενα οχταωρο καλα.
Να εχει φαει "καλο" πρωινο.
Να μην εχει χαμηλο αιματοκριτη.(το κοιταζουν εκει αυτο)
Δηλωνεις εαν εχει κανει ταξιδι στο εξωτερικο προσφατα και μαλιστα εκτος ΕΕ.
Εαν εχει κανει τατουαζ.(Ααυτο το ρωταει η φορμα αρχικη που συμπηρωνεις)
και διαφορα αλλα που τωρα μου διαφευγουν...

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:28, 19-04-07:

Επίσης: Από φάρμακα επιτρέπονται μόνο τα depon (ασπιρίνη και mesulid απαγορεύονται).
Να μην έχεις αλλάξει πάνω από 3 συντρόφους τον τελευταίο χρόνο (αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί...)
Αν έχεις κάνει τατουάζ ή αν έχεις κάνει κάποια τρύπα (π.χ. τρύπα στο αυτί) τους τελευταίους 6 μήνες νομίζω.
Αυτά θυμάμαι προς το παρόν.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:31, 19-04-07:

Πριν την αιμοδοσια επιτρεπεται να εχεις φαει; Ειχα την εντυπωση οτι οχι:Χ
Α, και το οριο βαρους ειναι τα 50 κιλα, πιο κατω σε στελνουν σπιτι!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:33, 19-04-07:

Δεν επιτρέπεται να έχεις φάει αν πάς να σου πάρουν αίμα για εξετάσεις. Αν πάς να δώσεις αίμα τότε επιβάλλεται να έχεις φάει για να μη λυποθυμήσεις.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 00:39, 19-04-07:

Ακριβως ετσι adespoto.

Kαι απο το medlook.net

Ποιος μπορεί να είναι αιμοδότης;
Τα κριτήρια για να είναι κάποιος αιμοδότης δεν είναι πολλά:
Ηλικία: Ο αιμοδότης πρέπει να είναι τουλάχιστο ηλικίας 17 ετών

Βάρος σώματος: Συνήθως απαιτείται το βάρος σώματος να είναι τουλάχιστο 50 κιλά
Ασθένειες: Ο αιμοδότης πρέπει να είναι σε καλή υγεία και απαλλαγμένος από μεταδοτικές ασθένειες

Εάν ο αιμοδότης λαμβάνει φάρμακα, δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά δεν μπορεί να προσφέρει αίμα. Σε τέτοια περίπτωση είναι ορθό να ενημερώνεται ο γιατρός και το προσωπικό που είναι υπεύθυνοι κατά την αιμοληψία.

Οι περισσότεροι αιμοδότες μπορούν να προσφέρουν μετά από έγκριση του γιατρού, και μέχρι κάθε 8 εβδομάδες.

Ποιοι δεν μπορούν να είναι αιμοδότες;
Ορισμένα άτομα μπορεί να μη μπορούν να δωρίσουν αίμα είτε προσωρινά είτε μόνιμα.

Τα άτομα που αποκλείονται προσωρινά είναι αυτοί οι οποίοι πάσχουν από μια βραχυπρόθεσμη ασθένεια ή παρουσιάζουν μια ιδιαιτερότητα που δεν επιτρέπει για κάποιο χρονικό διάστημα την αιμοδοσία.

Τα άτομα αυτά είναι:
  • Ασθενείς που έχουν υποστεί επεισόδιο καρδιακής προσβολής ή έχουν υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση καρδίας κατά τους τελευταίους 6 μέχρι 12 μήνες
  • Ασθενείς που έπασχαν από μαλάρια κατά τα τελευταία 3 χρόνια ή έχουν ταξιδέψει κατά το έτος που προηγείται της αιμοδοσίας, σε περιοχές που η μαλάρια είναι επιδημική
  • Ασθενείς που έχουν οι ίδιοι υποβληθεί σε μετάγγιση αίματος, κατά το έτος που προηγείται της αιμοδοσίας
  • Άτομα που που έχουν κάνει τατουάζ ή τρυπήματα (piercing) για άλλους κοσμητικούς λόγους στο σώμα τους, κατά το έτος που προηγείται
  • Επαφή στο σπίτι κατά τους 12 μήνες που προηγούνται της αιμοδοσίας με άτομο που πάσχει από ηπατίτιδα
  • Ασθενείς που παίρνουν αντιβιοτικά κατά τις 72 ώρες πριν από την αιμοδοσία
  • Άτομα που δεν αισθάνονται καλά κατά την ημέρα της αιμοδοσίας
  • Ασθενείς με χαμηλές μετρήσεις των έμμορφων στοιχείων του αίματος
Τα άτομα που αποκλείονται προσωρινά από την αιμοδοσία μπορεί να είναι σε επαφή με το γιατρό και το προσωπικό της τράπεζας αίματος, για να προσδιοριστεί πότε είναι δυνατόν να τους επιτραπεί να δωρίσουν αίμα.

Τα άτομα τα οποία αποκλείονται μόνιμα από την αιμοδοσία περιλαμβάνουν:
  • Ασθενείς που έχουν υποβληθεί σε χημειοθεραπεία ή ακτινοθεραπεία για αντιμετώπιση διαφόρων μορφών καρκίνου
  • Ασθενείς που προσβλήθηκαν ή πάσχουν από ηπατίτιδα
  • Άτομα που διατρέχουν ψηλό κίνδυνο να προσβληθούν από τον ιό HIV που είναι υπεύθυνος για τη μετάδοση του ιού του AIDS, όπως οι χρήστες των ενδοφλέβιων ναρκωτικών ή λόγω σεξουαλικών επαφών χωρίς προφυλάξεις

Και για μια ολοκληρωμενη εικονα:
Ποιοι ασθενείς χρειάζονται μετάγγιση;

Η χορήγηση αίματος, δηλαδή η μετάγγιση είναι αναγκαία στους ακόλουθους ασθενείς:
  • Ασθενείς που έχουν χάσει αίμα λόγω τραύματος ή λόγω εγκαυμάτων
  • Ασθενείς που έχουν χάσει αίμα κατά τη διάρκεια μιας χειρουργικής επέμβασης
  • Ασθενείς με ογκολογικά προβλήματα, ιδιαίτερα όταν υποβάλλονται σε χημειοθεραπείες
  • Ασθενείς με θαλασσαιμία ή άλλες χρόνιες αναιμίες όπως η δρεπανοκύτωση

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:02, 19-04-07:

Εγώ θέλω άλλα φοβάμε τις βελόνες, όταν πήγα να δώσω αίμα έγινα κίτρινη απο τον φόβο μου μου κάναν μόνο το τρυπηματάκι στο χέρι και έγινα λεμόνι, μου είπε ο άνθρωπος να πάω όταν είμαι έτιμη να το κάνω, πήγα αρκετές φορές άλλα με έδιωξαν, φοβήθηκαν μην λυποθυμήσω.

Πρόσπαθώ ακόμα με την πρώτη ευκερία, πιστέυω πώς άν μπορέσω την πρώτη φορά μετά θα είναι πιό έυκολο

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:06, 19-04-07:

Δεν είναι τίποτα Μάνια, το τσίμπημα πονάει πολύ λιγότερο από όσο νομίζεις.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:07, 19-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Δεν είναι τίποτα Μάνια, το τσίμπημα πονάει πολύ λιγότερο από όσο νομίζεις.

Πολές φορές που χρειάστηκαν αίμα προσπάθησα, και πάντα κατέληγα να είμαι δίπλα στον άντρα μου την ώρα που έδεινε

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:11, 19-04-07:

Είμαστε πολύ κοντά στο να διευκολυνθούν αρκετα τα πράγματα......

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:12, 19-04-07:

Είμαστε πολύ κοντά στο να διευκολυνθούν αρκετα τα πράγματα......
Τι ενοείς; υπάρχει τρόπος να δόσω έυκολά; πές μου θέλω να μάθω, πάντα ήθελα να δώσω αίμα, να βοηθήσω..

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 12:15, 19-04-07:

Ti εννοεις Ανδρεα;
Γιατι ξερω πως η φοβια για τις βελονες οσο "απλη" κι αν ακουγεται ειναι απο τις πολυ δυσκολες να ξεπεραστουν.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:16, 19-04-07:

Α, όχι δεν εννοούσα αυτό.
Αυτό θα το πολεμήσεις μόνη σου.
Εννοούσα οτι είμαστε πολύ κοντά στο να απλουστευθούν οι διαδικασίες με τις ομάδες αίματος, κι έτσι οι δότες να δίνουν αίμα σε περισσότερους που το χρειάζονται.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:20, 19-04-07:

Α, όχι δεν εννοούσα αυτό.
Αυτό θα το πολεμήσεις μόνη σου.
Εννοούσα οτι είμαστε πολύ κοντά στο να απλουστευθούν οι διαδικασίες με τις ομάδες αίματος, κι έτσι οι δότες να δίνουν αίμα σε περισσότερους που το χρειάζονται.

Καλάααα πάντος ακόμα πολεμάω, η θέληση για βοήθεια θα με κάνει να τα καταφέρω ποτέ δεν είναι αργά

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:25, 19-04-07:

Εγώ και δεν θέλω και δεν μπορώ. Δεν θέλω γιατί ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι και δεν μπορώ γιατί έχω στίγμα και χαμηλό σίδηρο..

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:34, 19-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Πάντως αν ξέρει κάποιος, ο αιματοκρίτης είναι κάτι το σταθερό; Υπάρχει περίπτωση αν πάω άλλη φορά να μπορέσω να δώσω αίμα;
Ο αιματοκρίτης, δεν είναι σταθερός αλλά μεταβάλλεται.
Μπορεί την επόμενη φοράπου θα πας να είναι σε ανεκτά όρια και να δώσεις.

Αρχική Δημοσίευση από crazy lover
Ανεβαίνει το σάκχαρο του αίματος, το οποίο μετά την αιμοληψία, ε΄χει προσωρινά υποχωρήσει.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
1. Οι κανόνες υγιεινής τηρούνται αυστηρά και απόλυτα.
2. Μπορούν αν δεν συτρέχουν άλλοι λόγοι.
3. Πρέπει να μην καπνίσουν για 2 ώρες περίπου μετά.
4. Ο καφές ανεβάζει την πίεση, καλό είναι να μην πιείς καφέ πριν δώσεις άιμα.
5. Δεν κάνει κανείς ιδιαίτερες εξετάσεις για να δώσει αίμα.
6. Το επιτρεπόμενο είναι σε 6 μήνες.
7. Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα και πληρεί τους όρους, μπορεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deadhead_pirate : 19-04-07 στις 16:58.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 16:54, 19-04-07:

Πειρατή άν κάποιος φοβάτε μπορεί να διαβάσει ή να κάνει κάτι άλλο να ξεχαστεί; επιτρέπετε; και άν λυποθυμήσει το αίμα το πετάνε;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:58, 19-04-07:

Μπορείς αν θέλεις να διαβάζεις, ή να ακούς μουσική (με ακουστικά), ή αν θέλεις να πας με μια φίλη σου και να κουτσομπολεύετε ότι θέλετε. Οτιδήποτε δηλαδή σε κάνει να ξεχνιέσαι, αν και το ζήτημα είναι το τσίμπημα, μετά δεν θα νιώθεις τίποτα απολύτως.
Αν κάποιος λιποθυμήσει, διακόπτεται η αιμοληψία κι αν είναι πολύ μικρή η ποσότητα, δυστυχώς θα καταλήξει στα σκουπίδια.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 17:03, 19-04-07:

αλλη μια ερώτηση, είναι σάν τον ορό που μου έβαλάν όταν έκανα σκουλοκωιδήτη;(τη σκότωσα την λέξη), γιατί εκείνο ήταν σηχαμένο, δεν μου βρήσκανε φλέβα άπο το φόβο και μου φώναζαν και απο πάνω, μου έλεγε" ΕΔΩ ΘΑ ΚΟΙΤΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΘΥΜΑΤΕ ΕΜΕΝΑ ΕΠΙΔΗ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΑΜΟΘΡΕΥΤΑ ) αλλά φωνή όχι αστεία αυτό είναι τίποτα

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:21, 19-04-07:

Μπορείς αν θέλεις να διαβάζεις, ή να ακούς μουσική (με ακουστικά), ή αν θέλεις να πας με μια φίλη σου και να κουτσομπολεύετε ότι θέλετε. Οτιδήποτε δηλαδή σε κάνει να ξεχνιέσαι, αν και το ζήτημα είναι το τσίμπημα, μετά δεν θα νιώθεις τίποτα απολύτως.
Αν κάποιος λιποθυμήσει, διακόπτεται η αιμοληψία κι αν είναι πολύ μικρή η ποσότητα, δυστυχώς θα καταλήξει στα σκουπίδια.
Aκριβως οπως τα λεει ο Ανδρεας.(κατι ξερει κι αυτος παραπανω. )
Παντως παιδια εχω να σας πω πως το "τσιμπημα" ειναι και κατα ενα μεγαλο ποσοστο στην ιδεα μας, αλλα παιζει και ρολο και....το χερι της νοσοκομας/ιατρου.
Προσωπικα αν κι εχω "σκληρες" φλεβες (αλλα ειναι μεγαλες και φαινονται σχετικα ευκολα) και σκληρο δερμα για να "τσιμπηθει" οσες φορες μου πηραν αιμα στο Αργος ποτε δεν καταλαβα κατι.
Πολυ περισσοτερο με ενοχλει το μ@μημενο το τσιμπημα στο δαχτυλο για να δουν τον αιματοκριτη σου.(λογικο νομιζω μιας και τα δαχτυλα στην καταληξη τους ειναι απο τα ευαιθσθητα μερη του σωματος.)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους