Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,103 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,212 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Με ποιον συζητάμε τα προσωπικά μας; Φίλοι versus άγνωστοι

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 01:53, 05-10-06:

Με ποιον συζητάμε τα προσωπικά μας? Με τον καλύτερο φίλο μας , με τους γονείς μας, με τον ψυχολόγο μας ή με τους αγνώστους? Τώρα τελευταία όλο και πιο πολλοί προτιμούν να γράφουν τα προσωπικά τους στα blog και να τα συζητάνε με αγνώστους.
Εγώ προσπάθησα να κρατώ ένα blog όμως δεν μπορούσα να γράφω τίποτα προσωπικό όσο ήταν public. Λένε ότι πολλές φορές εκφράζεις πιο εύκολα τις σκέψεις όταν μιλάς σε κάποιον που δεν ξέρεις.
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 12-03-07 στις 16:38.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:12, 05-10-06:

Το "ωμος" μονο μπερδεψες, τα βαλες αναποδα! "Ομως" γραφεται

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 02:18, 05-10-06:

Με τα πολυ κοντινα ατομα, και απο οικογενεια και απο φιλους, 2-3 ειναι οι ανθρωποι που εμπιστευομαι απολυτα τη γνωμη τους, και μ'αυτους συζηταω ο,τι με προβληματιζει. Για τη συζητηση ιντερνετικα για τα προσωπικα ειμαι κατα, κατ'αρχην γιατι δεν ξερεις ποτέ ποιος θα μπορει με λιγα κλικ να τσεκαρει τη ζωη σου(ακουγεται υπερβολικο μονο μεχρι να το ζησεις), και γιατι μερικοι αγνωστοι που δεν με ξερουν καν σαν χαρακτηρα/ανθρωπο/πως συμπεριφερομαι δεν θα μπορουσαν να με συμβουλευσουν σε ενα προσωπικο προβλημα καλυτερα απ'αυτους που με ζουν καθημερινα.

(Εχμ, το προηγουμενο ποστ πηγαινε στο ορθογραφια και συντακτικο, και απ'ο,τι βλεπω δε σβηνεται κιολας )

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 03:19, 05-10-06:

Αγαπητή Ρουμάνα, θα κάνω εγώ την αρχή στο πολύ ωραίο θέμα που άνοιξες. (ούπς με πρόλαβε το κατερινάκι. Τα κακά του να γράφω επί μια ώρα!)

Μιλώντας για εμένα:

Όσο προχωρούν τα χρόνια, τα προσωπικά μου μένουν όλο και πιό κοντά σε μένα. Για να γίνω πιό κατανοητός:

Μέχρι το Γυμνάσιο, δεν τα συζητούσα με ένα άτομο μόνο ή έστω λίγα. Τα ήξερε όλη η πόλη. (Το κακό του να σε ξέρουν όλοι και να μη μπορείς να ελέγξεις το στόμα σου.) Παιδική αρρώστια θα μου πείς, καθότι στο Λύκειο τα προσωπικά μου πλέον τα συζήταγα μόνο με 3 φίλους που κάναμε πολύ στενή παρέα (με τον ένα -Χρήστο- είμαστε από την 1η δημοτικού μέχρι και σήμερα, στην κυριολεξία αδελφικοί φίλοι, με τους άλλους χαθήκαμε λίγο μετά το Λύκειο). Που και που τα έλεγα και με τη μάνα μου. (παρακαλώ όχι τομάτες... κι άλλοι δε θα μιλούσατε άραγε στη μάνα σας ή γενικά σε γονείς; )

Κάποτε κατάλαβα όμως ότι ο γονιός δε μπορεί να είναι απόλυτα και κολλητός φίλος σου, άσχετα αν σε νοιάζεται καλύτερα κι από φίλο. Άλλη χάρη έχει ο φίλος, πως να στο πω.

Όσο ήμουν φοιτητής στο ΕΜΠ, δεν είχα κάπου ιδιαίτερες ευκαιρίες να πω σε φίλο/η τα προσωπικά μου και στην κυριολεξία έβραζα. Ήθελα κάπου να το εκτονώσω, να μιλήσω. Δεν είχα κολλήσει με κάποιον/α για να γίνει τόσο κολλητός/ή πιά, ώστε να αρχίσω να τα λέω. Όταν καταστάλλαξα σε 2-3 άτομα για παρέα, δεν ξεστόμισα κάτι προσωπικό γιατί για να λέμε και του στραβού το δίκιο, δεν κυκλοφορούσα ωραίες κοπέλες για 2 περίπου χρόνια. Εποχή την οποία ούτε θέλω να θυμάμαι και ουδεμία σχέση έχει με τις ένδοξες ημέρες πρίν το ΕΜΠ που το γούστο βάραγε κορυφή.

Όταν μπήκα όμως στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο (ΑΣΟΕΕ), η ζωή μου άλλαξε σε απίστευτο βαθμό. Βρέθηκα ανάμεσα σε καταπληκτικά παιδιά (και δη τα κορίτσια, πανέμορφα). Τα γούστα μου, βάρεσαν ξανά κορυφή, έγινα πιό αυστηρός ξανά με τις επιλογές μου όπως επίσης απέκτησα και πάρα πολλούς φίλους. Κυριολεκτικά πάρα πολλούς! Έτσι είχα και πάλι προσωπικά για να τα πω κάπου αλλά και φίλους για να τα ακούσουν.

Πρώτη και καλύτερη, η τότε κολλητή μου (σήμερα δεν κρατάμε πολλή επαφή γιατί επέστρεψε Κύπρο), φοιτήτρια κι αυτή στην ΑΣΟΕΕ, αρκετά μεγαλύτερη και πανέμορφη. Πρώτη φορά είχα κολλητή.

Πάντα διαθέσιμος ήταν και ο αδερφός μου, ο οποίος θεωρώ ότι άσχετα από το ότι είναι 18 χρονών, μπορεί να με ακούσει, να με καταλάβει και να με διορθώσει. Μιλάμε για ειδική περίπτωση ανθρώπου.

Σήμερα...

...ή καλύτερα, μέχρι και σήμερα, είναι πάντα στο πλευρό μου αν θελήσω να μιλήσω (όποτε τυχαίνει και μιλάμε γιατί μένει μακριά και δεν βλεπόμαστε συχνά ούτε τηλεφωνιόμαστε). Όχι για πολλή ώρα μεν (δεν είναι ο τύπος "Τένια Μακρή"), αλλά όσο με ακούσει, θα με ακούσει.

Πέρα από την ειδική περίπτωση που λέγεται αδερφός μου λοιπόν όπως και ο Χρήστος με τον οποίο έχουμε καθημερινή επικοινωνία και ανταλλαγή προσωπικών δεδομένων, υπάρχουν και 2-3 φίλοι από τη σχολή που ξέρουν αρκετά για εμένα. Περιορίζομαι δηλαδή στον Χρήστο, σε 2-3 συμφοιτητές και ενίοτε τον αδερφό μου (με σειρά ποσότητας προσωπικών δεδομένων μου που μαθαίνουν από εμένα).

Μην ξεχάσω και το στέκι που "συζήταγα μαζί του" καθώς πέρσι το καλοκαίρι έζησε ξυστά μια ιδιαίτερη "εκτίμηση" που είχα για κάποια καλή φίλη (κακά τα ψέματα, οτι γούσταρα...γούσταρα και το πέσιμο το έκανα! ), άσχετα αν δεν πέτυχε το 3μηνο κέικ-πέσιμο και καταδίκασα τον τρόπο με τον οποίο "κάηκε" πρίν καν φτιαχτεί οτιδήποτε, άσχετα αν δεν συμφωνούμε σε κάποια πράγματα, πιστεύω ότι το όλο σκηνικό με ωρίμασε περισσότερο σε αυτόν τον τομέα! Δεν ξέρω αν είναι εμφανής η διαφορά, μπορεί να θέλετε να μου πετάξετε τομάτες, δε θα σας μαλώσω.

Αυτά! Η ιστορία της ζωής μου θα μπορούσε να πει κανείς αλλά είναι και η ώρα τέτοια που με ωθεί και ανοίγομαι ακόμα περισσότερο. Αφήστε που δεν έχω και τίποτα να φοβηθώ. Ποιός θα με παρεξηγήσει; Όλοι έχουν κάτι να πούν και ελπίζω να μη ντραπούν. Θα διαβάζω το παρόν θέμα με ενδιαφέρον.

ΥΓ: Τα blogs....χμμμ ούτε εκεί θα δίσταζα να μιλήσω για κάτι προσωπικό , απλά δεν είναι προσανατολισμένο το blog μου πρός τον αισθηματικό μου τομέα. Δεν ξέρω αν θα αναφέρω κάποια στιγμή οτιδήποτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 05-10-06 στις 03:25.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 06:58, 05-10-06:

Ωραίο θέμα...

Εγώ έχω ζήσει αλλιώς τις φιλίες μου...
Από μικρή δεν πολυσυζητούσα, γιατί για κάποιο λόγο όλα τα προβλήματα της ηλικίας μου, μού φαίνονταν λίγο... βαρετά! Εννοώ, σίγουρα με απασχολούσε κι εμένα, πχ, τι είναι καλό να κάνεις με ένα αγόρι (ή να επιτρέψεις σε ένα αγόρι να θέλει ) στα 14 σου, αλλά κάπου ήξερα τι θα γινόταν, άρα δεν το ψείριζα σαν τις φίλες μου. Παράδειγμα αυτό, το ίδιο πχ με θέματα με γονείς...
Έτσι από την εφηβεία ήμουν "αλλιώς" από φίλες μου, ειδικά αφού η πιο κοντινή ήταν και λίγο του μελό, και να συζητάει για ώωωρες τι της απαγόρεψε να κάνει ο μπαμπάς της και γιατί.

Στα 16 μου μπήκα σε μία μεγάλη σχέση με συνομήλικό μου, ο οποίος έγινε και ο καλύτερός μου φίλος και κάπου απομακρύνθηκα από άλλους φίλους...

...και όταν χωρίσαμε, ξαναήρθα κοντά σε παλιούς φίλους από το σχολείο...

...αλλά κάπου δεν ήθελα να εξαντλώ το θέμα μαζί τους. Έτσι άρχισα να μπαίνω σε φόρουμ στο ίντερνετ κι από εκεί γνώρισα κάποια παιδιά, με τα οποία βγάζαμε τα απωθημένα μας από γκρίνιες κλπ, αν και ποτέ δε γνωριστήκαμε. Σε τελική, από msn γκρινιάζαμε ανελέητα, χωρίς να σκεφτόμαστε αξιοπρέπειες κλπ...

...Και συμπτωματικά με το δεύτερο μεγάλο χωρισμό μου με απογοήτευσαν οι φίλοι που ανέφερα, από το σχολείο... Και ξαναέδωσα βάρος στους ιντερνετικούς...

Βέβαια παράλληλα έμαθα ότι δεν μπορείς να βασίζεσαι σε αγνώστους. Δεν είναι υγιές να είναι μονομερής ο διάλογος, γιατί πολλές φορές "θάβεις" την ανάγκη για μία πραγματική αγκαλιά... και δεν είναι τόσο άμεση η σκέψη σου.

Άρα άρχισα να ανοίγομαι και σε άλλα άτομα και απέκτησα πραγματικούς φίλους... και πιο πραγματικά προβλήματα...!

Τώρα, για το θέμα blog δεν μπορώ να πω κάτι, δεν κράτησα ποτέ τέτοιο ημερολόγιο...

Αλλά τα προσωπικά μου τα συζητάω με φίλους, πιο πολύ... Και πλέον μόνο κατ' επέκτασιν με ξένους.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 07:52, 05-10-06:

Δεν είμαι άνθρωπος που θα μοιραστώ εύκολα τα προσωπικά μου.
Τα προσωπικά μου τα συζητάω με δύο τρεις καλούς φίλους που τους ξέρω χρόνια με τους οποίους έχει χτιστεί αμοιβαία εμπιστοσύνη ως προς την εχεμύθεια και ως προς την καλή πρόθεση των συμβουλών που μπορεί να δοθούν.
Τα ίδια άτομα είναι γνώστες των οικογενειακών και επαγγελματικών προβλημάτων μου.
Κάποτε συζητούσα με τη μητέρα μου αλλά αυτό ήταν παλιά στο Τέξας.
Όπως είπε πολύ σωστά ο Val δεν μπορεί να είναι ο γονιός κολλητός φίλος ή έστω δεν τράβηξε στην περίπτωσή μου.
Όσον αφορά το «διαδικτυακό μοίρασμα» έχει τα θετικά και τα αρνητικά του αλλά γενικά προτιμώ το face to face με τους φίλους μου

Παράθεση

Pepper-ann

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pepper-ann
H Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Pepper-ann έγραψε στις 10:31, 05-10-06:

Με αυτό το θέμα ξύνεις πληγές... Η αλήθεια είναι ότι ο άνθρωπος στον οποίο λέω τα πάντα είναι το αγόρι μου. Γιατί δεν έχω άλλον. Τώρα θα μου πεις τι γίνεται όταν θέλω να μιλήσω για κάποιο πρόβλημα που έχω με το αγόρι μου. Τίποτα. Απλά το κρατάω μέσα μου. Δεν είναι ότι δεν έχω φίλες, αν μπορούν δηλαδή να χαρακτηριστούν ως τέτοιες. Απλά είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη. Από το σχολείο δεν έχω κρατήσει κανέναν φίλο εκτός από 1 κοπέλα με την οποία συναντιόμαστε που και που. Από τη σχολή κάνω παρέα με 3 κοπέλες, με τις οποίες κάποια στιγμή είχα έρθει αρκετά κοντά και τους ανοίχτηκα. Δεν είμαι άνθρωπος που μετανιώνω για τις πράξεις μου αλλά για το γεγονός ότι τους εμπιστεύτηκα μετανιώνω απίστευτα... Γιατί έμαθα ότι πέφτει πολύυυυ κουτσομπολιό πίσω από την πλάτη μου. Δεν ξέρω, πως μπορείς μπροστά στον άλλο να δείχνεις ότι τον συμπονάς και μετά όταν δεν είναι αυτός μπροστά να τον «θάβεις»; Έτσι, αποφάσισα ότι τέρμα οι «φιλίες» για μένα, μόνο οι παρέες. Δε λέω ότι δεν υπάρχει αληθινή φιλία. Υπάρχει και πραγματικά ζηλεύω πολύ... Μάλλον δεν ήμουν τυχερή εγώ...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:54, 05-10-06:

Γιδάκι
...Και συμπτωματικά με το δεύτερο μεγάλο χωρισμό μου με απογοήτευσαν οι φίλοι που ανέφερα, από το σχολείο... Και ξαναέδωσα βάρος στους ιντερνετικούς...

Pepper
Δεν είναι ότι δεν έχω φίλες, αν μπορούν δηλαδή να χαρακτηριστούν ως τέτοιες. Απλά είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη. Από το σχολείο δεν έχω κρατήσει κανέναν φίλο εκτός από 1 κοπέλα με την οποία συναντιόμαστε που και που.

Εγώ πάντα βρίσκομαι ανάμεσα στην ανάγκη μου να μιλήσω, να επικοινωνήσω και την καχυποψία που προέρχεται από απογοητεύσεις με «πολύ καλούς» φίλους. Μπορώ να μιλήσω μόνο για θέματα που δεν θα με «κάψουν». Άρα δεν είμαι ποτέ 100% ειλικρινής (γιατί και η μισή αλήθεια είναι ένα μικρό ψέμα)… οπότε δεν μπορώ να θεωρώ κάποιον κολλητό μου.

Valder
ΥΓ: Τα blogs....χμμμ ούτε εκεί θα δίσταζα να μιλήσω για κάτι προσωπικό , απλά δεν είναι προσανατολισμένο το blog μου πρός τον αισθηματικό μου τομέα. Δεν ξέρω αν θα αναφέρω κάποια στιγμή οτιδήποτε.
Τα blog, site-forum, chat κτλ είναι απλά άλλη μια πηγή γνωριμιών οποίες είτε θα γίνουν φιλίες έξω on the real life με την βοήθεια κάποιου meeting είτε παραμένουν virtual. Δεν δοκίμασα να γνωρίσω φίλους με αυτό τον τρόπο…ακόμα.

Είναι καλό που θα μπορούσες να μιλήσεις άνετα σε αγνώστους.

katerina ...(Εχμ, το προηγουμενο ποστ πηγαινε στο ορθογραφια και συντακτικο, και απ'ο,τι βλεπω δε σβηνεται κιολας )
Μην στενοχωριέσαι …έχει κάτι καλούς ανθρώπους που μας καθαρίζουν τα off topic...

δεν ξερεις ποτέ ποιος θα μπορει με λιγα κλικ να τσεκαρει τη ζωη σου(ακουγεται υπερβολικο μονο μεχρι να το ζησεις),
Το έζησες?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 05-10-06 στις 14:06.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:36, 05-10-06:

Παλιά ήμουν πολύ κλειστή, κρατούσα πολλά πράγματα μέσα μου και από ένα σημείο και μετά είδα ότι αυτό με έκανε να αισθάνομαι ασφυκτικά. Σε μια φάση έγινε ένα κλικ μέσα μου και άρχισα να συζητάω με περισσότερα άτομα. Ακόμα είμαι επιφυλακτική, αλλά αν ένα άτομο με εμπνεύσει τότε ακόμα και αν τον ξέρω λίγες ώρες μπορώ να ανοιχτώ πολύ. Κι αυτό με κάνει να χαίρομαι!

Όσον αφορά συζητήσεις με άτομα από internet, είμαι φαν του msn! Το λατρεύω, πόρωση! Είναι απίστευτο τι κοινά μπορείς να βρεις με άσχετα άτομα και τι εμπειρίες να μοιραστείς. Έχω κάνει απίστευτες συζητήσεις, αλλά όσο να 'ναι αλλιώς είναι το face to face.

Παρόλα αυτά έχω κάποια στάνταρ άτομα στα οποία θα μιλήσω για όλα σχεδόν τα πράγματα που με αφορούν. Η αδερφή μου, 3 φίλες και πολλές φορές οι γονείς μου. Με ξέρουν καλύτερα, ενδιαφέρονται πραγματικά για μένα και δεν υπάρχει περίπτωση να μην μου πουν μια άποψη με ουσία.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 23:54, 07-10-06:

Φίλοι.........................οικογένεια.......................... άγνωστοι

............................................

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:35, 08-10-06:

μου ξέφυγε αυτό

Λοιπόν.....
υπάρχουν θέματα προσωπικά μου που θα τα συζητήσω με την αδερφή μου....
άλλα θέματα που θα τα συζητήσω με τη μία φίλη.... άλλο θέμα με την άλλη φίλη... κι άλλο θέμα... με σας που είστε ουσιαστικά οι άγνωστοι
(κάτι σαν τους γνωστούς αγνώστους μου ακούστηκε τώρα αυτό )

Ανάλογα λοιπόν με τη φύση του προβλήματος διαλέγω και το που θα μιλήσω... το που θα αποτανθώ για βοήθεια....

Το κάθε άτομο ξεχωριστά έχει διαφορετικές δυνατότητες.... πράγματα και θέματα που μπορεί να αναλύσει η Χ φίλη μου, μια Ψ φίλη μου ίσως τα βλέπει με το τηλεσκόπειο και τουμπαλιν....
Επίσης... οι άγνωστοι... πολλές φορές ακριβώς επειδή δεν σε ξέρουν και κοιτάζουν τελείως απ έξω μια ιστορία χωρις καμια συναισθηματική φόρτιση, μπορουν να σου δώσουν τις καλύτερες συμβουλές....
Σε ένα φόρουμ που κυκλοφορεί αρκετός κόσμος με πολλαπλές εμπειρίες ο καθένας, είναι ουσιαστικά σαν να έχεις μια μικρή γειτονια που σου λέει ο καθένας την άποψη του βάση των εμπειριών του και αντικειμενικά (τις περισσοτερες φορές τουλάχιστον)

Αυτά βλέπω εγώ... με την εμπειρία των 35 χρόνων μου στη ζωή και των 7 χρόνων μου στους χώρους του Internet

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:19, 08-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
μου ξέφυγε αυτό

Ανάλογα λοιπόν με τη φύση του προβλήματος διαλέγω και το που θα μιλήσω... το που θα αποτανθώ για βοήθεια....

Ακριβώς έτσι σκέφτομαι και εγώ…Κάποια θέματα τα συζητάς με την οικογένεια, κάποια με τους φίλους …και κάποια δεν τα λες ούτε στον παπά...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:24, 08-10-06:

Όντως, το θέμα είναι να μην κρατάς μέσα σου πράγματα, που δεν πρέπει...!

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 20:47, 08-10-06:

Εγω ολα τα προβληματα μου τα συζηταω με το κολλητο μου. Ειναι και σε μια ωριμη ηλικια και πιστευω πως μπορει να με καταλαβει καλυτερα απο ολους και να μου δωσει μια καλη συμβουλη οποτε τη χρειαζομαι. Με τη κολλητη μου παλι δεν τα συζηταω ολα, γιατι καπου καπου τη βλεπω να με ζηλευει. Ο'τι αφορα τις δημοσιευσεις στο ιντερνετ, ισως και να μπορουσα να γραψω εδω κατι προσωπικο, που να με ποναει για να βρω λιγη συμπονια απο τους αγνωστους, αλλα οχι και να περιμενω να μου πουνε τι να κανω και τι οχι στη πορεια. Μεχρι εκει δηλαδη.

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimidola
H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε στις 16:38, 09-10-06:

Εννοείται με φίλους.. Και εννοώ τους ανθρώπους που θέλουν να σε ακούν, να σε προσέχουν και να σε βλέπουν να γελάς... Αυτό που αντιπαθώ αν και το υπομένω όσο μπορώ είναι οι άνθρωποι που δεν ξέρουν αν ζεις ή αν πέθανες(αν και κάποτε προσπαθήσατε να πείτε μια κουβέντα παραπάνω) και σε παίρνουν τηλέφωνο εκεί που τρως, είσαι με παρέα, στην τουαλέτα κτλ και χωρίς να σε ρωτήσουν τι κάνεις σου λένε κλαίγοντας για το χωρισμό τους με τη δίμηνη σοβαρή τους σχέση.. Αν πάλι δε βρίσκω τριγύρω έναν φίλο προτιμώ το σκύλο, τη γλάστρα ή απλά απασχολούμαι με κάτι άλλο μέχρι να ξεσκάσω...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:30, 09-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από dimidola
... Αυτό που αντιπαθώ αν και το υπομένω όσο μπορώ είναι οι άνθρωποι που δεν ξέρουν αν ζεις ή αν πέθανες(αν και κάποτε προσπαθήσατε να πείτε μια κουβέντα παραπάνω) και σε παίρνουν τηλέφωνο εκεί που τρως, είσαι με παρέα, στην τουαλέτα κτλ και χωρίς να σε ρωτήσουν τι κάνεις σου λένε κλαίγοντας για το χωρισμό τους με τη δίμηνη σοβαρή τους σχέση..
Άσε, κι εμένα...!!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 01:37, 10-10-06:

Έχει λοιπόν κάτι ανθρώπους που είναι τόσο απασχολημένοι με το δικό τους πρόβλημα που δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι είναι ενοχλητικοί…την πάτησα και εγώ και άκουγα επί μήνες τα προσωπικά μιας φίλης μου που με είχε τρελάνει. Στο τέλος την απέφευγα. Άλλωστε εγώ απλά την άκουγα δεν με είχε ανάγκη για να κάνει διάλογο…να ακούσει κάποια άλλη γνώμη. Εγω όμως κουράστηκα.

Πραγματικά νιώθω πολλές φορές πως για να μην γίνεσαι φορτωτική πρέπει να μιλήσεις στον ψυχολόγο( ίσος γονείς ) για τα σοβαρά προβλήματα και να προστατεύεις τις φίλες σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 10-10-06 στις 01:44.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:54, 10-10-06:

Σημασία -όπως είπαν κι άλλοι- έχει να τα συζητάς. Να τα βγάζεις από μέσα σου.
Για το ποιός θα σε ακούσει, σε βοηθά το ένστικτό σου.
Για μένα σημασία έχει αυτός που θα μοιραστείς το θέμα να μπορεί να δει πέρα από τον εαυτό του και να καταλαβαίνει πως ακόμα κι αν για εκείνον το πρόβλημα είναι αμελητέο, για σένα μπορεί να είναι το πιο σοβαρό πρόβλημα στον κόσμο!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:28, 10-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Για μένα σημασία έχει αυτός που θα μοιραστείς το θέμα να μπορεί να δει πέρα από τον εαυτό του και να καταλαβαίνει πως ακόμα κι αν για εκείνον το πρόβλημα είναι αμελητέο, για σένα μπορεί να είναι το πιο σοβαρό πρόβλημα στον κόσμο!
Και συμπληρώνω...
γιατί μόνο έτσι μπορεί να είναι αποστασιοποιημένο το άτομο και αντικειμενικό ώστε να μπορεί να σε βοηθήσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:28, 10-10-06:

Isi+ΚΕ...

Δεν υπάρχουν τέτοιους φίλους μόνο στη θεωρία…στο τέλος όλοι παίρνουν κάτι μέσα τους από το δικό σου πρόβλημα…το κάνουν δικό τους και χάνεται η αντικειμενικότητα γιατί φιλτράρουν και αντιδράνε ανάλογα με τον χαρακτήρα τους, βιώματα, μόρφωση κτλ.

Τις περισσότερες φορές νομίζουμε ότι μιλάμε για ένα κοινό θέμα ..στην ουσία μιλάμε για τον εαυτό μας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 10-10-06 στις 11:38.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:07, 10-10-06:

Πρακτικά είναι αδύνατον να μην αξιολογήσεις μια κατάσταση μέσα από τις εμπειρίες σου, σωστα; Παρ' όλ' αυτά μπορείς να βοηθήσεις κάποιον με γνώμονα αυτό που σου ζητάει!

Χονδροειδές παράδειγμα του τι εννοώ πιο πάνω:

Ας πούμε πως η φίλη μας έχει χωρίσει με τον αγαπημένο της (που εμείς ξέρουμε πως είναι κάθαρμα-για μας όμως όχι για εκείνη-) και μας ρωτά: "Τον θέλω πίσω. Τι να κάνω;"
Συμβουλές του τύπου: "Δεν σου αξίζει" "Θα τον ξεχάσεις" "Θα βρεις άλλον" ακόμα κι αν είναι πραγματικές, δεν βοηθούν τη φίλη. Αυτές είναι οι συμβουλές που μέσα μου χαρακτηρίζω σαν Η φίλη ρωτά πως θα τον φέρει πίσω και σε αυτό ζητάει βοήθεια! Εννοείται πως θα μοιραστείς μαζί της τη γνώμη σου για το άτομο, αλλά εκείνη άλλο σου ζητάει στη φάση που βρίσκεται.
Εξάλλου το ότι δεν της ταιριάζει αν δεν το νιώσει μέσα της μόνη της, ό,τι και να της πουν οι τρίτοι...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:27, 10-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Πρακτικά είναι αδύνατον να μην αξιολογήσεις μια κατάσταση μέσα από τις εμπειρίες σου, σωστα; Παρ' όλ' αυτά μπορείς να βοηθήσεις κάποιον με γνώμονα αυτό που σου ζητάει!

Χονδροειδές παράδειγμα του τι εννοώ πιο πάνω:

Ας πούμε πως η φίλη μας έχει χωρίσει με τον αγαπημένο της (που εμείς ξέρουμε πως είναι κάθαρμα-για μας όμως όχι για εκείνη-) και μας ρωτά: "Τον θέλω πίσω. Τι να κάνω;"
Συμβουλές του τύπου: "Δεν σου αξίζει" "Θα τον ξεχάσεις" "Θα βρεις άλλον" ακόμα κι αν είναι πραγματικές, δεν βοηθούν τη φίλη. Αυτές είναι οι συμβουλές που μέσα μου χαρακτηρίζω σαν Η φίλη ρωτά πως θα τον φέρει πίσω και σε αυτό ζητάει βοήθεια! Εννοείται πως θα μοιραστείς μαζί της τη γνώμη σου για το άτομο, αλλά εκείνη άλλο σου ζητάει στη φάση που βρίσκεται.
Εξάλλου το ότι δεν της ταιριάζει αν δεν το νιώσει μέσα της μόνη της, ό,τι και να της πουν οι τρίτοι...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Το παράδειγμά σου είναι άψογο να αποδείξει αυτό που έλεγα. Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα πάρα μόνο στον ψυχολόγο( αγνώστους). Δεν είναι λογικό να υπάρχει στους φίλους. Μπορείς να ακούς από τον φίλο σου μια άποψη από άλλη οπτική γωνία, ίσος πιο έμπυρη, ή πιο θαρραλέα, ή πιο ψύχραιμη
αλλά όχι αντικειμενική. Γιατί ο φίλος υποτίθεται ζει μαζί σου τις χαρές και τις πίκρες. Θα σε προστατεύει αν σε αγαπάει και δεν μπορεί να σου τα πει όπως θα έκανε ένας ξένος που δεν νοιάζεται…
Τώρα … δεν νομίζω ότι γίνεται και διαφορετικά…οπότε: ή παίρνεις ή αφήνεις. Καθαρά επιλογή καθενός.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 23:21, 10-10-06:

εγώ βρε παιδιά είμαι άπό διαφορετικό κόσμο μάλλον... δεν μετράω τι έκανα στο δημοτικό, παρ'όλο που έχω κρατήσει πολύ καλή επαφή με 2 φίλες από εκεί.
από εκει κ πέρα μετρώντας 6 χρόνια στο σχολείο, κόλλησα από το πρώτο τρίμηνο με την τότε συγκάτοικό μου, (που τώρα μετράμε 11 χρόνια αυτοκόλλητης, ή μάλλον αδελφικής φιλίας) η οποία ξέρει όσα ξέρω κ γω για τον εαυτό μου. από την άλλη λόγω της π*****ς της ζωής πρέπει να είμαστε μακριά η μια από την άλλη όπως κ με την υπόλοιπη παρέα του σχολείου που μας επιτρέπει να βρισκόμαστε 1 στα 1-2 χρόνια (σκορπισμένες σε ελλάδα, γερμανία, κύπρο, λίβανο, αμερική), που σημαίνει είτε να μιλάμε μόνο μέσω τηλεφώνου (όπου οι λογαριασμοί δεν βλέπονται) είτε να βρούμε άλλους στην καθημερινότητά μας. ευτυχώς έχω την αγάπη μου, που είναι κολλητός μου εδώ κ 11 χρόνια επίσης κ την ξαδελφούλα μου... δύσκολες όμως καταστάσεις, σας έυχομαι να μην είστε ποτέ μακριά από αδελφικούς φίλους...
όσο για διαδικτυακούς γίλους, ωραίο είναι να ανταλλάσεις γνώμες κ μερικές φορές νιώθεις υπέροχα με το να ανακουφίζεσαι να λες κάτι, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να σε γνωρίσει ο άλλος πίσω από έναν απρόσωπο υπολογιστή...
η οικογένεια (γονείς) όπως είπατε δύσκολο να γίνουν κολλητοί, αρα ψηφίζω χωρίς δεύτερη σκέψη τους 5-6 φίλους (με όλη την σημασία της έννοιας) που μπορούν να αποκαλούνται άνετα οικογένεια...

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 10:39, 29-10-06:

Βασικα δεν μιλάω με κανέναν για τα ''πολυ'' προσωπικά ...Καποια πραγματα θέλω να τα κρατάω μόνο για μένα!!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:33, 29-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από smart
Βασικα δεν μιλάω με κανέναν για τα ''πολυ'' προσωπικά ...Καποια πραγματα θέλω να τα κρατάω μόνο για μένα!!
Και πολυ καλα κανεις...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:52, 12-03-07:

Αυτό ήταν το πρώτο θέμα που άνοιξα όταν έγινα μέλος στο στέκι.

Το φέρνω στην επιφάνια επειδή συνειδητοποίησα ότι κάτι άλλαξε μέσα μου. Άρχισα να έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στους ανθρώπους, και σήμερα δεν μου φαίνεται αδύνατων να ακούω μια συμβουλή από μια φίλη. Παλιά το θεωρούσα αδύνατων γιατί επέμενα ότι οι συμβουλές των φίλων είναι άχρηστες… και ότι μόνο ο ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει.

Ήμουν λάθος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:09, 12-03-07:

χου χου....
αυτό που σου έχουμε κρατήσει κρυφό τόσο καιρό... είναι ότι είμαστε μια ομάδα ψυχολόγων σε πειραματικό φόρουμ

πλακίτσαααααααα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 15:14, 12-03-07:

λίγοι πολλοί λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν σε βάθος πολλά πράγματα. απο κει και πέρα όλοι λένε κάποια προσωπικά σε ξένους λόγο απροσωπίας κ αντικειμενικότητας.

για μένα συγκεκριμένα μόνο η κολλητή μου κ το alter ego μου (δηλ. ο κολλητός μου-κ πρώην μου) ξέρουν τα πάντα κ εμπιτεύομαι την γνώμη τους τυφλά. υπάρχουν κ άλλοι σε λιγότερο βαθμό όμως!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:27, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Με ποιον συζητάμε τα προσωπικά μας? Με τον καλύτερο φίλο μας , με τους γονείς μας, με τον ψυχολόγο μας ή με τους αγνώστους? Τώρα τελευταία όλο και πιο πολλοί προτιμούν να γράφουν τα προσωπικά τους στα blog και να τα συζητάνε με αγνώστους.
Εγώ προσπάθησα να κρατώ ένα blog ώμος δεν μπορούσα να γράφω τίποτα προσωπικό όσο ήταν public. Λένε όμως ότι πολλές φορές εκφράζεις πιο εύκολα τις σκέψεις όταν μιλάς σε κάποιον που δεν ξέρεις.
Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό.
Με φίλους αλλά και με αγνώστους. Δεν έχω πρόβλημα να μιλάω με ταξιτζήδες, καθαρίστριες, γιαγιάδες στη στάση του λεοφωρειου, άλλους τύπους στο μετρό, όπου νοιώσω κι όπου μου βγει οικειότητα. Τις μεγαλύτερες αλήθειες τις ακούω από απλοικούς ανθρώπους, βρίσκω φιλόσοφους ταξιτζήδες πολύ συχνά και πιάνουμε την κουβέντα.Τους εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από σοβαροφανείς καθηγητάδες. Μου λένε όλοι τα προβλήματα τους γιατί κατά μυστήριο τρόπο με εμπιστεύονται αμέσως, ίσως επειδη έχω ένα αθώο πρόσωπο. Στα blog δεν θέλω και δεν μπορώ να γράφω τα προσωπικά μου. Γράφω κάποια πράγματα περιστασιακά αλλά το blog δεν το χρησιμοποιώ σαν ημερολόγιο.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:48, 12-03-07:

Ναι και εγώ συζητώ με όλους, αλλά το ζήτημα είναι πόσο προσωπικά θα είναι αυτά που θα τους πεις? Δηλαδή θα μπορούσες να τους πεις «εχτές μάλωσα άσχημα με τον δικό μου(δικιά μου) και του πέταξα μια κατσαρόλα και σήμερα δεν ξέρω πώς να του πω να γυρίσει?» ή «ο δικός(δικιά μου) μου δεν μου κάνει καλό κρεβάτι»?

Αυτά που είναι πολύ προσωπικά που τα βγάζουμε?
Μάλλον, ρισκάρουμε να δείξουμε στους άλλους τις αδυναμίες μας?

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:13, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Ναι και εγώ συζητώ με όλους, αλλά το ζήτημα είναι πόσο προσωπικά θα είναι αυτά που θα τους πεις? Δηλαδή θα μπορούσες να τους πεις «εχτές μάλωσα άσχημα με τον δικό μου(δικιά μου) και του πέταξα μια κατσαρόλα και σήμερα δεν ξέρω πώς να του πω να γυρίσει?» ή «ο δικός(δικιά μου) μου δεν μου κάνει καλό κρεβάτι»?

Αυτά που είναι πολύ προσωπικά που τα βγάζουμε?
Μάλλον, ρισκάρουμε να δείξουμε στους άλλους τις αδυναμίες μας?
Δεν είναι εύκολο να συγκρατηθώ, έχω μια ιδιόρρυθμη εξωστρέφεια, αλλά αν είναι να μιλήσω για τόσο προσωπικά θέματα φυσικά δεν το κάνω εύκολα με άγνωστες γυναίκες. Αλλά με αγνώστους άντρες μιλάω πάρα πολύ και για προσωπικά μου και αυτοί μου μιλάνε το ίδιο εύκολα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:30, 12-03-07:

Πάντα τα λέω με τον άντρα μου κανένας δεν ξέρει ποτέ τι μου σιμβένει κανένας δεν θέλω να ξέρει τα προβλήματα μου άλλα πάντα θα ακούσω των αλλών, Εδώ που ειπα κάποια πράγματα και ένοιωσα περίεργα, θεωρώ ότι άν λές π.χ τι πρόβλημα έχεις με τον άντρα σου πάνω στην τσατήλα θα μείνει στους άλλους η κακή εντύποση και ποτέ η καλή. Οι άλοι όποιοι και να ειναι δεν μπορούν ποτέ να καταλάβουν τι γίνετε στο μυαλό μου όλοι πιστέυουν ότι ειμαι αυτό το χαρούμενο και ανέμελο παιδί χωρίς προβλήματα, άν και ειμαι παιδί ανέμελο τα προβλήματα δεν θα τα δει κανένας, δεν αφήνω να εισχορίσει έυκολα κάποιος, αντίθετα με τον άντρα μου που ειναι ο μόνος που με ένα βλέμα ξέρει πότε ειμαι ευτυχισμένη και πότε με απασχολεί κάτι

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:34, 12-03-07:

Δεν θυμάμαι να είχα ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα, αλλά ότι με απασχολεί το συζητώ με τους φίλους/φίλες γενικότερα με την παρέα.
Δεν πιστεύω οτι το να συζητάς τα προσωπικά σου θέματα με κάποιον άγνωστο μπορεί να σε ωφελήσει κάπου, εκτός αν αυτός σε αντιμετωπίσει με τη σχετική σοβαρότητα, και κατανοεί το πρόβλημα σου...

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 20:25, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Χμ... Ιεραποστολικη ψηφισα... Μου αρεσει και στα 4 αλλα η ιεραποστολικη λιγο περισσοτερο, και ειναι και λιγο πιο αβολο το στα 4... Στο ορθιο δυστιχος δεν ειναι εφικτο (αν και κατι εχω κατα νου... θα το δοκιμασουμε και αυτο...), αυτη απο πανω δεν αρεσει ιδιετερα σε αυτην, και οταν το δοκιμασαμε (οχι υπο τις καληλοτερες συνθικες ειναι η αληθεια) δεν το απολαμβανα ουτε εγω ιδιετερα.
Ρε φίλε καταρχήν ΜΗ με παρεξηγήσεις. Ούτε κολλημένος είμαι ούτε ηθικολόγος αλλά να σε ρωτήσω κάτι. Η κοπέλα σου το ξέρει για αυτά που γράφεις εδώ και αφορούν και κείνη? Και δε θα σου λεγα τίποτα αν δεν είχες και τη φωτογραφία της. Αλλά με τη φώτο της να φαίνεται στο προφίλ σου και στη σελίδα σου στο Myspace, δε νομίζεις ότι την εκθέτεις κάπως?...

Φυσικά τα παίρνω όλα πίσω και συγνώμη για τη "παρατήρηση" αν είναι ενήμερη 100%. Αν όμως δεν είναι?...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:17, 23-08-07:

Ξερει, και αλλωστε δεν λεω και τπτ τραγικο.... Νταξει λεω αρκετα αλλα και παλι δεν παινω σε ιδιετερες λεπτομεριες
Αλλωστε πια η διαφορα του να τα συζιταω με εναν φιλο μου που την ξερει και αυτην στο κατω-κατω και του να τα λεω εδω....

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 22:36, 24-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ξερει, και αλλωστε δεν λεω και τπτ τραγικο.... Νταξει λεω αρκετα αλλα και παλι δεν παινω σε ιδιετερες λεπτομεριες
Αλλωστε πια η διαφορα του να τα συζιταω με εναν φιλο μου που την ξερει και αυτην στο κατω-κατω και του να τα λεω εδω....
Δηλαδή θεωρείς όλους εδώ στο φόρουμ φίλους σου?

ΥΓ: Σαφώς και δεν λες τπτ τραγικό-δεν είπα κάτι τέτοιο.

Παράθεση

Virtuosofriend

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Virtuosofriend
Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Virtuosofriend έγραψε στις 00:57, 25-08-07:

Και το φορουμ δεν το διαβάζουν μόνο "φίλοι"

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 03:11, 25-08-07:

@Dracula82 νταξει δεν τους θεωρω και ολους κολιτους ειναι η αληθεια. Αλλα και παλι ξερω πιοι ειναι, και ουτος η αλλος οσοι δεν ειναι αρκετα "φιλοι" δεν συμετεχουν και πολυ οποτε ειναι αρκετα "ξενοι" ωστε να μην παιζει καπιον ρολο

@Virtuosofriend το συγκεκριμενο section δεν ειναι ωρατο σε μη-εγγραμενα μελη

Παράθεση

Virtuosofriend

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Virtuosofriend
Ο Virtuosofriend αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Virtuosofriend έγραψε στις 12:08, 25-08-07:

@Virtuosofriend το συγκεκριμενο section δεν ειναι ωρατο σε μη-εγγραμενα μελη
Δίκιο έχεις...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:43, 25-08-07:

πάντως απ το να τα συζητάς με τους φίλους που την άλλη μέρα θα δουν και την κοπέλα σου στα μάτια και θα το σκέφτονται και πολύ πιθανά... θα το φαντάζονται κι όλας, χίλιες φορές να το συζητάς με άτομα σε ένα φόρουμ που δεν σε ξέρουν

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:49, 25-08-07:

Συμφωνώ. Κι εγώ δε ήθελα να μιλάει ο ιχλίμπεντιχ για τα σεξουαλικά μας σε κάποιο φόρουμ χωρίς να το ξέρω και ειδικά σε άτομα που δεν είναι τελείως άγνωστοι αλλά ούτε και φίλοι του καλοί...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:58, 25-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Συμφωνώ. Κι εγώ δε ήθελα να μιλάει ο ιχλίμπεντιχ για τα σεξουαλικά μας σε κάποιο φόρουμ χωρίς να το ξέρω και ειδικά σε άτομα που δεν είναι τελείως άγνωστοι αλλά ούτε και φίλοι του καλοί...
αν παρόλα αυτά έχει την ανάγκη να συζητήσει κάτι... δεν είναι καλύτερα να το κάνει σε ένα φόρουμ που δεν θα σε δουν και δε θα σε γνωρίσουν ΠΟΤΕ απ το να το συζητήσει με τους φίλους του που την άλλη μέρα θα σε δουν και θα "ξέρουν" ?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:00, 25-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
αν παρόλα αυτά έχει την ανάγκη να συζητήσει κάτι... δεν είναι καλύτερα να το κάνει σε ένα φόρουμ που δεν θα σε δουν και δε θα σε γνωρίσουν ΠΟΤΕ απ το να το συζητήσει με τους φίλους του που την άλλη μέρα θα σε δουν και θα "ξέρουν" ?
Ακριβώς. Το βλέπω λίγο και από την άποψη "κάρμα", γενικά δε μου αρέσει να ξέρουν για μένα πράγματα, που δεν ξέρω ότι γνωρίζουν...

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

O Dracula82 έγραψε στις 22:56, 25-08-07:

πάντως απ το να τα συζητάς με τους φίλους που την άλλη μέρα θα δουν και την κοπέλα σου στα μάτια και θα το σκέφτονται και πολύ πιθανά... θα το φαντάζονται κι όλας, χίλιες φορές να το συζητάς με άτομα σε ένα φόρουμ που δεν σε ξέρουν
Ακόμα και με φίλους σου κολλητούς δεν το θεωρώ και τόσο "φρόνιμο" να μπαίνει κάποιος σε τέτοιες λεπτομέρειες. Καμιά φορά οι φίλοι γίνονται φίδια... Καλύτερα να κρατάς και μια πισινή-τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:22, 26-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dracula82
Ακόμα και με φίλους σου κολλητούς δεν το θεωρώ και τόσο "φρόνιμο" να μπαίνει κάποιος σε τέτοιες λεπτομέρειες. Καμιά φορά οι φίλοι γίνονται φίδια... Καλύτερα να κρατάς και μια πισινή-τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ.
μα αυτό λέω.... (μήπως τελικά λέμε το ίδιο πράγμα? )
αλλά υπάρχουν φορές που χρειάζεσαι κάτι να το κουβεντιάσεις ή να ενημερωθείς... πως θα το κάνεις όταν "αποκλείσεις" τους φίλους?

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

O Dracula82 έγραψε στις 20:19, 26-08-07:

μα αυτό λέω.... (μήπως τελικά λέμε το ίδιο πράγμα? )
αλλά υπάρχουν φορές που χρειάζεσαι κάτι να το κουβεντιάσεις ή να ενημερωθείς... πως θα το κάνεις όταν "αποκλείσεις" τους φίλους?
Δε λέω να "αποκλείσεις" τους κολλητούς σου. Απλά να μην ξανοίγεσαι και τόσο-μίλα σε γενικότερα πλαίσια μαζί τους χωρίς "ειδικές" και "καυτές" λεπτομέρειες. Κράτα καλού κακού και μια πισινή.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:25, 26-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dracula82
Δε λέω να "αποκλείσεις" τους κολλητούς σου. Απλά να μην ξανοίγεσαι και τόσο-μίλα σε γενικότερα πλαίσια μαζί τους χωρίς "ειδικές" και "καυτές" λεπτομέρειες. Κράτα καλού κακού και μια πισινή.
αυτό πολλές φορές εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να σταθεί...
αν για παράδειγμα εγώ έχω σχέση με τον Κώτσο και ξαφνικά μου έρθει να ρωτήσω τις φιλενάδες μου για την πρόωρη εκσπερμάτιση... ε δεν νομίζω ότι είναι ηλίθιες να μην καταλάβουν ότι δεν με έπιασε ξαφνικά καούρα για το τι κάνουν κάποιοι άντρες και τι πρόβλημα έχουν
ή επίσης αν θέλω πληροφορίες για το πως γίνεται μια στάση .... ρε κορίτσια πως το κάνεις αυτό? γιατί θέλω να το μάθω αν δεν αφορά τη σχέση μου με τον Κώτσο?

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

O Dracula82 έγραψε στις 20:43, 26-08-07:

αυτό πολλές φορές εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να σταθεί...
αν για παράδειγμα εγώ έχω σχέση με τον Κώτσο και ξαφνικά μου έρθει να ρωτήσω τις φιλενάδες μου για την πρόωρη εκσπερμάτιση... ε δεν νομίζω ότι είναι ηλίθιες να μην καταλάβουν ότι δεν με έπιασε ξαφνικά καούρα για το τι κάνουν κάποιοι άντρες και τι πρόβλημα έχουν
ή επίσης αν θέλω πληροφορίες για το πως γίνεται μια στάση .... ρε κορίτσια πως το κάνεις αυτό? γιατί θέλω να το μάθω αν δεν αφορά τη σχέση μου με τον Κώτσο?
Σαφώς και δε στέκει σε αυτή την περίπτωση αφού εσύ θες να μιλήσεις για "ειδικές" και "καυτές" λεπτομέρειες. Σ'αυτή την περίπτωση, μη μιλάς καν με τις φίλες σου. Μπές στο Ίντερνετ σε κάποιο σάιτ ανάλογου περιεχομένου, όπου δεν ξέρεις ή δε σε ξέρει κανείς και μίλα ελεύθερα. Σ' ένα τέτοιο σάιτ δε θα μπείς να κάνεις βέβαια φίλους όπως θα μπορούσε κάποιος εδώ για παράδειγμα.

Καμιά φορά συζήτηση σε επίπεδο τελείως άγνωστος μεταξύ τελείως αγνώστων, είναι πιο εμπιστευτική και ειλικρινής. Και αν πείς κάτι που θα το μετανοιώσεις ματά, μηδαμινό το κακό-δε σε ξέρει κανείς.

Τα παραπάνω αποτελούν όχι υποδείξεις, απλά προσωπικές απόψεις. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι απόλυτα κανέναν πέρα του εαυτού μου. Γιατί? Ε κάτι θα ξέρω...

Παράθεση

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. We found love in a hopeless place!!!!!!! έγραψε στις 16:28, 30-05-12:

Προτιμώ να συζητήσω τα προβλήματά μου με έναν παντελώς άγνωστο παρά με κάποια "φίλη" μου και μετά να μ'αφήσει στα κρύα του λουτρού...Αφήστε πρόσφατα προδώθηκα από κάποια φίλη μου και φοβάμαι μην τη ξαναπατήσω...Νομίζω ότι έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στις φίλες μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 16:40, 30-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
Προτιμώ να συζητήσω τα προβλήματά μου με έναν παντελώς άγνωστο παρά με κάποια "φίλη" μου και μετά να μ'αφήσει στα κρύα του λουτρού...Αφήστε πρόσφατα προδώθηκα από κάποια φίλη μου και φοβάμαι μην τη ξαναπατήσω...Νομίζω ότι έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στις φίλες μου.
Θα την ξαναβρεις.
Tip: Μη βιάζεσαι να πεις ότι κάποιος είναι φίλος σου με όλη τη σημασία της λέξης.

Και για να μη βγω οφφ, προσωπικά δε μιλάω (ως επί το πλείστον) όχι μόνο για τα προσωπικά μου αλλά γενικά για τα θέματα που με απασχολούν παρά μόνο σε 1-2 άτομα. Ακόμα κι εκεί όμως, μόνο τα πολύ...απλά ας το πούμε.
Άμα είναι στρείδι ο άλλος..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους