Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,326 εγγεγραμμένα μέλη και 3,070,442 μηνύματα σε 94,331 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 695 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Εδώ κάνουμε δίαιτα!

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 16:44, 08-12-06:

ω ναι πολυ θα ηθελα.

για ρωτα τη διαιτολογο σου τι ρολο βαραει η λευκινη στους eIF4G, eIF4E και rpS6.

χμμμμ....εδω που τα λεμε για ρωτα τη καλυτερα ΤΙ ΕΙΝΑΙ αυτα τα περιεργα πραγματα που εγραψα πιο πανω! Ρωτα τη αν μπορεις, πως η ινσουλινη ρυθμιζει την μεταφορα γλυκοζης στα κυτταρα.

αν σου απαντησει εστω μια απο τις παραπανω ερωτησεις σωστα, θα παρω πισω ολα οσα εχω πει για τους ελληνες διαιτολογους.

αλλα πολυ αμφιβαλω.

παμε αλλη μια λοιπον.

οι ελληνες διαιτολογοι ειναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ και δεν ξερουν ΤΗ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥΣ, γιατι μπηκαν σε ενα κωλοΤΕΙ που δεν μαθαινεις ουτε τη ειναι μεταγραφη ποσο μαλλον τη σχεση των αμινοξεων με τα κυτταρικα μεταγραφικα μονοπατια, αλλα το τελειωσαν αντιγραφοντας, δεν εχουν κανει διαιτα σωστη ουτε μια φορα στη ζωη τους και σε ΚΛΕΒΟΥΝ για να σε μαθουν να κανεις αυτο που σου ελεγε η μαμα σου απο μικρη.

"Τρωγε λαχανικα, μην τρως βλακειες"

OH MY GOD!

p.s στηλε μου τηλεφωνο, διευθυνση, e-mail η οτιδηποτε αλλο θες για να την ταπεινωσω οσο δεν παει, το καταφχαριστιεμαι, χωρις πλακα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:46, 08-12-06:

Ε, καλά, είπαμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:59, 08-12-06:

Να ρωτήσω κάτι epote χωρίς να με βαρέσεις:

Προσωπικά δεν είμαι, αλλά αν είσαι Vegeterian (και όχι μόνο Vegan) από που παίρνεις πρωτεϊνες?

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 20:16, 08-12-06:

τι ειπαμε?

Προσωπικά δεν είμαι, αλλά αν είσαι Vegeterian (και όχι μόνο Vegan) από που παίρνεις πρωτεϊνες?
μαλλον αναποδα το εννοεις, οι vegeterians τρωνε ψαρια, αυγα κτλ, οι vegans δεν τρωνε ΤΙΠΟΤΑ ζωικης προελευσης.

regardless, τα περισοτερα οσπρια εχουν πρωτεινες (αν και οχι πληρες προφιλ αμινοξεων απο μονα τους αλλα σε συνδιασμους) το θεμα ειναι οτι το ανθρωπινο σωμα συγχωρει πολλα, και μπορει να ζησει με ενα κατωτατο οριο 30γρ πρωτεινης την ημερα που μπορεις να τη βρεις ακομα και σε ψωμι και ξηρους καρπους.

βεβαια, αν υπαρχουν εστω και υποτηποδεις αθλητικες απαιτησεις αστα κλαφτα χαραλαμπε. Και αυτο δεν σημαινει οτι ετσι ειναι καλο να τρως. Κλασσικο παραδειγμα το οτι οι διαιτες οι εντονα υποθερμιδικες (κατω απο 1500kcal τη μερα) αυξανουν τη μακροζωια. Αλλα με τι κοστος...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:19, 08-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
τι ειπαμε?
μαλλον αναποδα το εννοεις, οι vegeterians τρωνε ψαρια, αυγα κτλ, οι vegans δεν τρωνε ΤΙΠΟΤΑ ζωικης προελευσης.
Είχα μια αμφιβολία την ώρα που έγραφα το ποστ, αλλά δεν είχα ώρα να το ψάξω. Ευχαριστώ!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 23:42, 08-12-06:

Ρε epote πες μου λίγο ποιές τροφές έχουν πρωτείνες?

(Παρεμπιπτόντως η συγκεκριμένη έχει διακριθεί, μπορεί αυτό βέβαια εσένα να μη σου λέει τίποτα, αλλά εγώ την ξέρω χρόνια και την εμπιστεύομαι)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη adespoto : 08-12-06 στις 23:45.
Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 02:51, 09-12-06:

εχει διακριθει? ΚΑι εγω εχω χασει 40 κιλα λιπος. Λεει κατι αυτο? Ισως κατι για την εμπειρια μου, αυτη τι εχει κανει? Πηρε ενα πιστοποιητικο σεμιναριου? Εχει διακριθει που?

κρεατα, αυγα, τυρια

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:35, 09-12-06:

Εγώ εκτός από κοτόπουλο τρώω σπάνια κρέας. Το κοτόπουλο έχει όλα τα απαραίτητα και θρεπτικά συστατικά; Επίσης τρώω πολλά θαλασσινά και ψάρια. Αυτά έχουν πρωτείνες κι αν όχι τι προσφέρουν θρεπτικώς;

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 10:58, 09-12-06:

ω ναι πολυ θα ηθελα.

για ρωτα τη διαιτολογο σου τι ρολο βαραει η λευκινη στους eIF4G, eIF4E και rpS6.

χμμμμ....εδω που τα λεμε για ρωτα τη καλυτερα ΤΙ ΕΙΝΑΙ αυτα τα περιεργα πραγματα που εγραψα πιο πανω! Ρωτα τη αν μπορεις, πως η ινσουλινη ρυθμιζει την μεταφορα γλυκοζης στα κυτταρα.

αν σου απαντησει εστω μια απο τις παραπανω ερωτησεις σωστα, θα παρω πισω ολα οσα εχω πει για τους ελληνες διαιτολογους.

αλλα πολυ αμφιβαλω.

παμε αλλη μια λοιπον.

οι ελληνες διαιτολογοι ειναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ και ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΙ και δεν ξερουν ΤΗ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥΣ, γιατι μπηκαν σε ενα κωλοΤΕΙ που δεν μαθαινεις ουτε τη ειναι μεταγραφη ποσο μαλλον τη σχεση των αμινοξεων με τα κυτταρικα μεταγραφικα μονοπατια, αλλα το τελειωσαν αντιγραφοντας, δεν εχουν κανει διαιτα σωστη ουτε μια φορα στη ζωη τους και σε ΚΛΕΒΟΥΝ για να σε μαθουν να κανεις αυτο που σου ελεγε η μαμα σου απο μικρη.

"Τρωγε λαχανικα, μην τρως βλακειες"

OH MY GOD!

p.s στηλε μου τηλεφωνο, διευθυνση, e-mail η οτιδηποτε αλλο θες για να την ταπεινωσω οσο δεν παει, το καταφχαριστιεμαι, χωρις πλακα
το ξερεις οτι για να γίνει διαιτολογος περνάς στα ΑΕΙ με βαθμό περίπου 18....
μην είσαι τόσο απόλυτος για τους διαιτολόγους γιατί τόσοι ανθρωποι εχουν χάσει μόνιμο βαρους χάρη στην γνώση τους....
και εσυ που μάλλον τα έχασες μόνος , δεν πρέπει να το χαίρεσαι και τόσο... ο σωστός διαιτολόγος δεν θα σου πει να τρως μόνο χόρτα....

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 11:24, 09-12-06:

το ξερεις οτι για να γίνει διαιτολογος περνάς στα ΑΕΙ με βαθμό περίπου 18....
αυτο ειναι καινουριο κουμασι, το χαροκοπειο that is. Οι πρωτοι διαιτολογοι που βγηκαν απο το χαροκοπειο ακομα δεν εχουν αρχισει να δουλευουν, ηταν πριν 3 χρονια νομιζω.

Αλλα αυτο δεν σημαινει κατι. Για τις διαιτες μπορεις να διαβασεις οσο και οτι θες, αν δεν το εχεις κανει ομως δεν ξερεις τιποτα. Ειναι σαν να ξερεις τα παντα για τα αεροπλανα αλλα να μην εχεις πεταξει ουτε μια φορα.

μην είσαι τόσο απόλυτος για τους διαιτολόγους γιατί τόσοι ανθρωποι εχουν χάσει μόνιμο βαρους χάρη στην γνώση τους....
το αν θα χασεις μονιμα βαρος εξαρτατε απο εσενα οχι απο το διαιτολογο σου, η ουσια με τη διατροφη ειναι οτι ΟΛΑ λειτουργουν και ΤΙΠΟΤΑ δεν λειτουργει αναλογα με το πως το εφαρμωζεις. Αν ο οποιοσδηποτε παχυσαρκος απλα μια μερα αποφασιζε να τρωει σωστα (= να αποφευγει τους πολλους απλους υδατανθρακες, να τρωει ψητο κρεας, να τρωει φρουτα, λαχανικα και ελαιολαδο) και να βαλει καποια υποτηποδη ασκηση στη ζωη του ειναι δεδομενο οτι θα χασει βαρος και πολυ μαλιστα. Χρειαζεσαι διαιτολογο για να στο πει αυτο?

οι διαιτολογοι (και οι του χαροκοπειου ειναι καλοι σε αυτο, το ξερω εχω γνωστους) εχουν θεση κατα βαση σε κλινικες συνθηκες. Διατροφη ανθρωπων μετα απο εγχειρησεις κτλ, που τα πραγματα ειναι καπως ειδικα. Αλλα για να αδυνατισεις δεν θες διαιτολογο γυμναστη και αποφασιστικοτητα θες.

και εσυ που μάλλον τα έχασες μόνος , δεν πρέπει να το χαίρεσαι και τόσο... ο σωστός διαιτολόγος δεν θα σου πει να τρως μόνο χόρτα....
ειμουν 120 κιλα, και τωρα ειμαι αθλητης σε αγωνιστικο επιπεδο και προπονητης σε πανελληνιο. Αυτα που ξερω τουλαχιστον λειτουργουν. Και εννοειται πως δεν πρεπει να τρως μονο χορτα. Πρεπει να τρως ΚΥΡΙΟΣ χορτα.

τωρα για το ονομα του θεου, δεν μπορω να καθομαι να συζηταω φυσιολογια χωρις καποια στοιχεια να υποστηριζουν θεσεις. Πες μου κατι ουσιοδες και αναλυτικο και θα δουμε αν συμφωνω η οχι και γιατι
Το κοτόπουλο έχει όλα τα απαραίτητα και θρεπτικά συστατικά; Επίσης τρώω πολλά θαλασσινά και ψάρια. Αυτά έχουν πρωτείνες κι αν όχι τι προσφέρουν θρεπτικώς;
ναι δικια μου παραλειψη, τα θαλασσινα ειναι εξαιρετικη πηγη πρωτεινων και ισως η μονη πηγη τοσο πλουσια σε απαραιτητα λιπαρα οξεα (το οποια ειναι...απαραιτητα)

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 11:59, 09-12-06:

αυτο ειναι καινουριο κουμασι, το χαροκοπειο that is. Οι πρωτοι διαιτολογοι που βγηκαν απο το χαροκοπειο ακομα δεν εχουν αρχισει να δουλευουν, ηταν πριν 3 χρονια νομιζω.

Αλλα αυτο δεν σημαινει κατι. Για τις διαιτες μπορεις να διαβασεις οσο και οτι θες, αν δεν το εχεις κανει ομως δεν ξερεις τιποτα. Ειναι σαν να ξερεις τα παντα για τα αεροπλανα αλλα να μην εχεις πεταξει ουτε μια φορα.

το αν θα χασεις μονιμα βαρος εξαρτατε απο εσενα οχι απο το διαιτολογο σου, η ουσια με τη διατροφη ειναι οτι ΟΛΑ λειτουργουν και ΤΙΠΟΤΑ δεν λειτουργει αναλογα με το πως το εφαρμωζεις. Αν ο οποιοσδηποτε παχυσαρκος απλα μια μερα αποφασιζε να τρωει σωστα (= να αποφευγει τους πολλους απλους υδατανθρακες, να τρωει ψητο κρεας, να τρωει φρουτα, λαχανικα και ελαιολαδο) και να βαλει καποια υποτηποδη ασκηση στη ζωη του ειναι δεδομενο οτι θα χασει βαρος και πολυ μαλιστα. Χρειαζεσαι διαιτολογο για να στο πει αυτο?

οι διαιτολογοι (και οι του χαροκοπειου ειναι καλοι σε αυτο, το ξερω εχω γνωστους) εχουν θεση κατα βαση σε κλινικες συνθηκες. Διατροφη ανθρωπων μετα απο εγχειρησεις κτλ, που τα πραγματα ειναι καπως ειδικα. Αλλα για να αδυνατισεις δεν θες διαιτολογο γυμναστη και αποφασιστικοτητα θες.

ειμουν 120 κιλα, και τωρα ειμαι αθλητης σε αγωνιστικο επιπεδο και προπονητης σε πανελληνιο. Αυτα που ξερω τουλαχιστον λειτουργουν. Και εννοειται πως δεν πρεπει να τρως μονο χορτα. Πρεπει να τρως ΚΥΡΙΟΣ χορτα.

τωρα για το ονομα του θεου, δεν μπορω να καθομαι να συζηταω φυσιολογια χωρις καποια στοιχεια να υποστηριζουν θεσεις. Πες μου κατι ουσιοδες και αναλυτικο και θα δουμε αν συμφωνω η οχι και γιατι

ναι δικια μου παραλειψη, τα θαλασσινα ειναι εξαιρετικη πηγη πρωτεινων και ισως η μονη πηγη τοσο πλουσια σε απαραιτητα λιπαρα οξεα (το οποια ειναι...απαραιτητα)
συγχαρητηρια που έχασες τόσα κιλά!!!!!!!!
δηλαδή εσύ τρως κρέας...?
ξέρω άτομο στην ηλικία μου που ήταν 120 περίπου και τώρα είναι αδύνατος... μόνο που αυτός δεν τρώει καθόλου κρέας (κοτόπουλο ,ψάρι κ.α.)
παίρνει χάπια...
δεν ξέρω αλλα νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να τρώει καποιος τα παντα αλλά με μέτρο. δεν έκανα επίθεση πριν(ετσι μου φάνηκε όμως οταν διαβασα ξανά αυτα που ειχα γράψει), οποτε σορι που φάνηκε έτσι..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:51, 09-12-06:

)
Τώρα είσαι off. Είναι σα να λες πως ο ψυχίατρος πρέπει να έχει περάσει σχιζοφρένεια και κατάθλιψη για να καταλάβει σε βάθος τον ασθενή.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 13:56, 09-12-06:

εχει διακριθει? ΚΑι εγω εχω χασει 40 κιλα λιπος. Λεει κατι αυτο? Ισως κατι για την εμπειρια μου, αυτη τι εχει κανει? Πηρε ενα πιστοποιητικο σεμιναριου? Εχει διακριθει που?

κρεατα, αυγα, τυρια
Όχι δεν πήρε πιστοποιητικό σεμιναρίου και δεν μπορείς να μιλάς για κάποιον χωρίς να ξέρεις ακριβώς τι έχει κάνει στη ζωή του.
Μπράβο σου που έχασες 40 κιλά αλλά αυτό δε σημαίνει οτι ξέρεις τα πάντα πάνω στο θέμα. Είναι σαν να έχει γεννήσει μόνη της μια γυναίκα χωρίς ιατρική βοήθεια και να λέει οτι είναι γυναικολόγος.

Το ποιά είναι και τι κάνει δε σε αφορά και δε θέλω να σου πω κιόλας.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:36, 09-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Τώρα είσαι off. Είναι σα να λες πως ο ψυχίατρος πρέπει να έχει περάσει σχιζοφρένεια και κατάθλιψη για να καταλάβει σε βάθος τον ασθενή.
Μάλλον κατάλαβες λάθος (εκτός αν κατάλαβα τελικά εγώ εντελώς λάθος )
αυτό που είπε είναι ότι δεν μπορείς να θεωρείσαι ψυχίατρος μονο και μόνο επειδή σπουδάζεις το αντικείμενο ή επειδή τελείωσες τη σχολή...
πρέπει πρωτα να έχεις κουράρει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ έναν ασθενή

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:48, 09-12-06:

Epote γιατί μπαίνεις έτσι προκατειλημμένος;

Επίσης, ο διαιτολόγος που είχα παλιά ήταν του Χαροκοπείου. Master, αλλά από εκεί είναι.
Εκτός αν δεν εννοούμε το ίδιο.

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 19:36, 09-12-06:

συγχαρητηρια που έχασες τόσα κιλά!!!!!!!!
δηλαδή εσύ τρως κρέας...?
ξέρω άτομο στην ηλικία μου που ήταν 120 περίπου και τώρα είναι αδύνατος... μόνο που αυτός δεν τρώει καθόλου κρέας (κοτόπουλο ,ψάρι κ.α.)
παίρνει χάπια...
δεν ξέρω αλλα νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να τρώει καποιος τα παντα αλλά με μέτρο. δεν έκανα επίθεση πριν(ετσι μου φάνηκε όμως οταν διαβασα ξανά αυτα που ειχα γράψει), οποτε σορι που φάνηκε έτσι..
εχω ξαναποσταρει φωτογραφιες μου, αλλα ναμε:

τωρα ειμαι σαφως πιο μυοδης, αρα περισοτερα κιλα, στις φωτο ειμαι 110 (εχω φτασει παραπανω) και στη δευτερη 81, τωρα ειμαι 86 με περιπου το ιδιο λιπος ισως λιγο παραπανω.

τρωω τα παντα, αλλα δεδομενου του οτι ειμαι αθλητης, ο κυριος ογκος της διατροφης μου αποτεληται απο λαχανικα, κρεατα και υδατανθρακες μονο στο πρωινο και στο μεταπροπονητικο γευμα. Τρωω πολλα γευματα (5-8 αναλογα τη περιοδο) και κανω μια με δυο φορες το χρονο υποθερμιδικες διαιτες για να ερθω σε αγωνιστικα κιλα (ητοι γυρω στα 82) οι οποιες ειναι περιπου στις 2800kcal ενω η συντηρηση μου παιζει απο 3500-4500. Τρωω και "μαλακιες" αλλα σπανια.

Μπράβο σου που έχασες 40 κιλά αλλά αυτό δε σημαίνει οτι ξέρεις τα πάντα πάνω στο θέμα. Είναι σαν να έχει γεννήσει μόνη της μια γυναίκα χωρίς ιατρική βοήθεια και να λέει οτι είναι γυναικολόγος.
ενω ενας γυναικολογος ξερει τα παντα? ελα σε παρακαλω...μην λες αννοησιες. Φυσικα δεν ξερω τα παντα, αλλα ξερω αρκετα, δεν θα κατσω να σου αποδειξω τις γνωσεις μου, κανε τις ερωτησεις που ειπαμε στη διαιτολογο που λες και βλεπουμε μετα. Other than that δεν μπορω να δεχομαι κριτικη απο καποιον τελειως ασχετο με το θεμα, γιατι η κριτικη αυτη στερειται βασης.

δεν χρειαζεται να εχει περασει σχιζοφρενια γιατι αυτη ειναι μια καλα καθορισμενη και σχετικα σαφης παθολογια (ασε που δεν μπορει να περασει σχιζοφρενια). Το να κανεις διαιτα απο την αλλη ειναι τσαμπα και αν δεν το εχεις κανει δεν μπορεις να ξερεις πως αισθανεται ο ασθενης τι και πως λειτουργει. Και για να σε φερω στη σωστη αναλογια, για να εισαι ψυχιατρος ΠΡΕΠΕΙ να σου εχουν κανει ψυχοθεραπεια (με την ευρεια εννοια, δηλαδη αναλυση κτλ κτλ). Αν δεν σου εχουν κανει, you know jack shit.

Δεν χρειαζεται να εισαι αλογο για να γινεις καλος ιππεας, αλλα πρεπει να εχεις καβαλισει και αλογο μια δυο φορες στη ζωη σου!

ειμαι προκατειλημενος γιατι οι διαιτολογοι αυτοι δινουν κατι αννοητες και επικυνδηνες διατροφες οπως αυτη που αναφερθηκε με τις 4 ελιες, μια φετα ψωμι, μια κουπα ρεβιθια και σαλλατα.

αυτα τα πραγματα κανουν κακο, πολυ κακο, αυτο ειναι 600-800 θερμιδες και ΑΝ, με πληρη ελειψη θρεπτικων στοιχειων. Και για οσους δεν ξερουν τι μπορει 800 θερμιδες να κανουν στο ψυχισμο ενος ανθρωπου ας googleισει το Minnessota semistarvation experiment για να καταλαβει.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 09:55, 11-12-06:

Αντι να τσακωνεστε... δε μου φτιαχνετε καμια διαιτα;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:03, 11-12-06:

...και δε μου λέτε εμένα, πώς να εξαγνιστώ για τη μιάμιση πλάκα σοκολάτα που έφαγα ήδη και για την όλη "κακή" προηγούμενη εβδομάδα;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:05, 11-12-06:

εεε ότι έγινε έγινε τώρα...
ξέχνα το!
ξεκίνα αυτή τη βδομάδα μια συντηρητική διατροφή και φρόντισε να μην υποπέσεις ΚΑΙ αυτή τη βδομάδα σε "παραπτώματα"
ψητα και σαλάτες δλδ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:06, 11-12-06:

Αχ βρε Κουέ μου, να 'σαι καλά...!
Αλήθεια, γιατί... ήδη ξεκίνησα με ατοπήματα, ικανή ήμουν να με πάρει από κάτω και να "κρατήσω την παράδοση" όλη τη μέρα, μη σου πω όλη την εβδομάδα...!

Πώς πας εσύ;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:10, 11-12-06:

υπέπεσα σε αμάρτημα το σουκου (έστειλε η χαζη η θεια μου για τον άντρα μου, ένα ολόκληρο τεράστιο ταψι καρυδόπιτα δεν άντεξα.... έφαγα δυο μικρα κομματάκια ) αλλά δε με νοιάζει δεν πειράζει! δεν θα πεθάνω κι όλας!
σήμερα ξεκινάει μια νέα βδομάδα!
έχω χάσει σύνολο 3 κιλάκια (βέβαια είναι πολύ μακρής ο δρόμος ακόμα )
αλλαααααααααα συνεχάω!!!!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:15, 11-12-06:

Χμ, πιστεύω ότι χρειάζονται τέτοια μικρά, πολύυυμικρά παραπτώματα πού και πού!!
Έτσι χορταίνουμε το απωθημένο πριν δημιουργηθεί και παίρνουμε ενέργεια αλλά και πείσμα, για να συνεχίσουμε!!!

Κοινώς, μην το σκέφτεσαι... Καλά ήταν, προχωράμε δυναμικά!!

Άντε, βρε, στο meeting δε θα σε αναγνωρίσω, τόσα που θα έχεις χάσει!!!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:17, 11-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Άντε, βρε, στο meeting δε θα σε αναγνωρίσω, τόσα που θα έχεις χάσει!!!!
λολλλλλλλλλλλλλλλλλλ
έχω περισευούμενο κι ένα γλαρο....να τον σφάξω?
θα σου πω όμως το εξης.... θα με δεις τώρα.... και το καλοκαίρι δε θα με αναγνωρίσεις
(έχω φαντασία η ρουφι@ν@ )

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:23, 11-12-06:

LOOOOOL!!!
Άντε καλέ, αφού όχι μόνο το έχεις πάρει απόφαση...
Αλλά και δε μάσησες όταν είχες δυσκολίες.
Έχεις τσαμπουκά και το ξέρεις, Κουέ!! Αμάν, αμάν, μη σου πάρω ρούχα δώρο ακόμα, γιατί όλο και θα "μπαίνεις"!!!

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 11:30, 11-12-06:

imho υπαρχουν δυο πραγματα που πρεπει να προσεχεις σε διαιτες

1) να μπορεις να την αντεξεις,αν βλεπεις οτι συνεχεια κανεις ατοπιματα, αυτο σημαινει οτι το σωμα σου φωναζει "χρειαζομαι τροφη". Οταν εισαι σε μια καλη διαιτα, μπορεις να επιβαλεσαι στον εαυτο σου. Δεν εισαι τελειως χορτατος ουτε και ξελιγομενος. Υπολογιστε σωστα τις θερμιδικες σας αναγκες και κρατηστε ημερολογιο διατροφης

2) μια φορα τη βδομαδα ξεχνα τα ολα, οπως και να γινει τα γλυκα, οι πιτσες κτλ ειναι ωραια, δεν μπορουμε να τα στερουμαστε, αρκει να περιοριζεσαι σε ενα με δυο γευματα τη βδομαδα, δηλαδη παρασκευη μεσιμερι πιτσα και σοκολατες και το βραδυ ποπ κορν και κανα δυο καρα παγωτα. Αλλα ΜΙΑ μερα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:40, 11-12-06:

Αχ... πρέπει να μαζευτώ αυτήν την εβδομάδα...

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 13:13, 11-12-06:

Ενταξει οι "αμαρτιες" ειναι αναποφευκτες, μην πτοειστε! Και ο εποτε εχει δικιο σ'αυτα που λεει. Προχωρηστε απο δω και περα ακαθεκτες, σαν να μην συνεβη τιποτα!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 13:17, 11-12-06:

Εγω μεχρι τα Χριστουγεννα διαγραφω ΕΝΤΕΛΩΣ απο την διατροφη μου τα εξης:
Τυρια
Αλλαντικα
Γλυκα
Ψωμι
Κρεμα γαλακτος (η αδυναμια μου)
Αλκοολ
Ανθρακικο
Λιπη (φανερα σε κρεας)
Ξηρους καρπους
Τηγανητα

Ε παει στο καλο, θα τα χασω τα καταραμενα!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:23, 11-12-06:

Δε συμφωνώ. Ειδικά αφού αθλείσαι.
Ζυμαρικά ή ψωμί να τρως όσες φορές την εβδομάδα κάνεις και προπόνηση. Δε λέμε μαζί με το φαγητό σου να τσακίζεις καρβέλια, αλλά άμυλο χρειάζεσαι.
Τυριά τρώγε αλλά cottage ή άλλα "ελαφριά", δηλαδή με μειωμένα λιπαρά (4%, ενώ τα άλλα έχουν 30%!!!).
Λιπαρά είναι σχετικό. Αν τα κρέατα που τρως δεν έχουν από μόνα τους λίπη (βλ κάποια κόκκινα κρέατα κλπ), ένα φιλέτο κοτόπουλο μπορείς να το στολίσεις με μία κουταλιά ελαιόλαδο. Χρειάζεται και το λίπος, αρκεί να είναι κατά προτίμηση φυτικό και σε ποσότητες... είπαμε, μία κουταλιά σούπαας ανά γεύμα (μία μεσημέρι μία βράδυ) και κατά τ'άλλα ημίπαχα προϊόντα.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 13:43, 11-12-06:

Χα! Δεν προσεξες την πονηρια των απαγορευσεων μου!
Αμυλο θα παιρνω απο ζυμαρικα και πατατες - δεν τα εκοψα!
Οταν ειπα λιπη εννοουσα το λιπος του κρεατος, οχι λιπαρα γενικως. Το λαδι στο μαγειρεμα πχ δεν θα το κοψω, ουτε στην σαλατα.
Τυρια θα τα κοψω, δεν με πειραζει, πινω γαλα το πρωι και τρωω και κανα γιαουρτακι που και που.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 13:44, 11-12-06:

Ουτως η αλλως μεχρι τα Χριστουγεννα τι εμεινε; Πω πω τωρα το συνειδητοποιησα οτι μενουν μονο 14 μερες!! Δεν προλαβαιαιαιαινω!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:48, 11-12-06:

LOOOL!!!

Ααα, αν τα πάμε έτσι, μαζί σου!!!
Άσε κι έχω καούρα για σαντουϊτσάκι τώρα... βοήθεια!!!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 13:55, 11-12-06:

Χμμμ ετσι οπως τα πα ακουγεται υπερβολικα χαλαρη η διαιτα ε;
Βασικα εννοω οτι γενικα θα προσεχω τι τρωω, θα ελαττωσω ολα οσα πρεπει να ελαττωσω, αλλα αυτα τα δεκα που ειπα θα τα κοψω εντελως.
Δοκιμασε αν θες το σαντουιτσακι που προτεινα λιγες σελιδες πριν να μου πεις την γνωμη σου. Εγω το βρηκα τεεεεελειο!!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 13:56, 11-12-06:

Και για να μην ψαχνεις, αντιγραφω: Αυγο, αγροτικη σαλατα, μαρουλι, ντοματα, πιπερια.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:58, 11-12-06:

Νι καλό μου ακούγεται! Αλλά έχε υπ- όψιν ότι η αγροτική σαλάτα (και όλα αυτά τα... τύπου τονοσαλάτα, τυροσαλάτα, πατατοσαλάτα, ρώσικη σαλάτα, κλπ) έχουν λιπαρά και συνήθως ζωικά... πχ μαγιονέζα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:59, 11-12-06:

Κατά τ' άλλα, μια χαρά είσαι! Γιατί, μην ξεχνάς, κάνεις και σπορ!!!
Μην το παρακάνουμε με τις περικοπές, γιατί μετά έρχονται τα χριστουγεννιάτικα και νααα οι αμαρτίες... πού, έτσι κι αλλιώς θα τις κάνουμε, αλλά όχι με "απωθημένο" αλά "ορίστε, κι εγώ που στερήθηκα τόσα, μιαμ άλλο ένα μελομακάρονο"!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 14:05, 11-12-06:

Ναι μωρε το ξερω αυτο για τις σαλατες, αλλα οπως και να το κανουμε δεν γινεται και στεγνο! Και οταν το σαντουιτς ειναι γευμα και οχι σνακ, νομιζω επιτρεπεται!
Και μετα απο πολλα απωθημενα και πολλες σκεψεις σαν αυτες που λες, εχω καταληξει στο ιδιο συμπερασμα με σενα.
Ασε που μου πεφτει ευκολα το ζαχαρο και καταληγω να τρωω σαν ΚΤΗΝΟΣ.
Τελικα οταν ζοριζεσαι υπερβολικα περισσοτερη ζημια κανεις παρα καλο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:07, 11-12-06:

Ακριβώς...
Απλά στο λέω, να μην είναι στεγνό, σαφώς... Αλλά βρες ποιο έχει τα πιο "υγιεινά" λιπαρά, ή και τα λιγότερα, απ' όλα αυτά!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 14:15, 11-12-06:

Δικιο εχεις, αλλα ειναι τοχιο νοχτιμο!!!!
Ναι, ειμαι φοβερα λιχουδα....
Αλλα δεν θα το ξαναφαω μεχρι να παω 54 κιλα! Και γενικα εχω υποσχεθει (και συνηθως το τηρω) να τρωω υγιεινα, οχι μονο οταν κανω διαιτα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:06, 11-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Λιπαρά είναι σχετικό. Αν τα κρέατα που τρως δεν έχουν από μόνα τους λίπη (βλ κάποια κόκκινα κρέατα κλπ), ένα φιλέτο κοτόπουλο μπορείς να το στολίσεις με μία κουταλιά ελαιόλαδο. Χρειάζεται και το λίπος, αρκεί να είναι κατά προτίμηση φυτικό και σε ποσότητες... είπαμε, μία κουταλιά σούπαας ανά γεύμα (μία μεσημέρι μία βράδυ) και κατά τ'άλλα ημίπαχα προϊόντα.
Βρε Γίδι, κάθε φορά που ακούω "μια κουταλιά της σούπας λάδι" κάτι με πιάνει. Τι μια κουταλιά της σούπας, τι τίποτα! Δώρον άδωρον δεν είναι; Εγώ όταν τρώω την σαλάτα μου θέλω να έχει το λαδάκι της, αλλιώς είναι άνοστη. Κι εντάξει αν είναι πράσινη, βάζω λεμόνι (το ξίδι το σιχαίνομαι), αλλά ντοματοσαλάτα με μια κουταλιά λάδι; Αλλά και θρεπτικά, τι να σου προσφέρει μια κουταλιά;

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 15:22, 11-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Βρε Γίδι, κάθε φορά που ακούω "μια κουταλιά της σούπας λάδι" κάτι με πιάνει. Τι μια κουταλιά της σούπας, τι τίποτα! Δώρον άδωρον δεν είναι; Εγώ όταν τρώω την σαλάτα μου θέλω να έχει το λαδάκι της, αλλιώς είναι άνοστη. Κι εντάξει αν είναι πράσινη, βάζω λεμόνι (το ξίδι το σιχαίνομαι), αλλά ντοματοσαλάτα με μια κουταλιά λάδι; Αλλά και θρεπτικά, τι να σου προσφέρει μια κουταλιά;
Kάνει καλό στο έντερο το λάδι βρε!
Εμ κι εσύ απορία που την είχες...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:18, 11-12-06:

Βρε παιδιά, δε διαφωνώ... Κι εγώ μαζί σας...!
Αλλά όταν έκανα διατροφή με επαγγελματία, τόσο μου έλεγε, τι να κάνω!!! Μεγάλη κουταλιά, 14-16 γραμμάρια κοινώς! Ε, αν κάνεις σάλτσα, δηλαδή με το λάδι ανακατέψεις ξύδι, μουστάρδα, κι ό,τι άλλο σε φωτίσει... κάπως "γεμίζει"...

Παράθεση

epote

Αποκλεισμένος χρήστης

O epote ) έγραψε στις 10:01, 12-12-06:

οεο, ποτε προλαβατε?

Kάνει καλό στο έντερο το λάδι βρε!
το ελαιολαδο, ειναι καλο γιατι ειναι πλουσιο σε λιπαρα οξεα. Τα λιπαρα οξεα ειναι ουσιες που ΔΕΝ μπορει να συνθεσει ο οργανισμος απο μονος του και εκτελουν απειρες διεργασιες, απο τον σχηματισμο ορμονων, μεχρι την διαλυση βιταμινων και την ανακατασκευη κυτταρικων τοιχοματων. Οταν υπαρχει ικανη παροχη λιπαρων οξεων, ο οργανισμος μαλιστα, δειχνει μια προτιμιση στην καυση αποθηκευεμενου λιπους πολυ απλα γιατι καταλαβαινει οτι δεν το χρειαζεται.

Ζυμαρικά ή ψωμί να τρως όσες φορές την εβδομάδα κάνεις και προπόνηση. Δε λέμε μαζί με το φαγητό σου να τσακίζεις καρβέλια, αλλά άμυλο χρειάζεσαι.
εγω παλι θα προτεινα καλυτερα βρομη. Τα λευκα ζυμαρικα και το ψωμι ειναι καθαρος υδατανθρακας και στερηται οποιουδηποτε θρεπτικου συστατικου. Ειτε αυτο ειναι ινες, ειτε βιταμινες, ειτε ιχνοστοιχεια. Τα ψωμια δεν εχουν απολυτος καμια λειτουργικη διαφορα στο σωμα απο τη σκετη ζαχαρη. Ενω φυσικα οι υδατανθρακες ειναι εξαιρετικη πηγη ενεργειας (ειδικα για αθλητες) καλο ειναι το μεγαλυτερο μερος τους να αποτελειται απο φρουτα, λαχανικα και ΑΝΑΠΟΦΛΟΙΟΤΟΥΣ καρπους. Προσωπικα, ζυμαρικα και λευκα ψωμια δεν τρωω ΠΟΤΕ.

και το σωμα δεν *χρειαζεται* αμυλο, χρειαζεται υδατανθρακες, ανεξαρτητα απο που θα τους παρει. Και τα μηλα μια χαρα ειναι.

και τα περισοτερα φυτικα ελαια (βιταμ κτλ) ειναι σκουπιδια που δεν κανει ουτε για λιπαντικα να τα χρησημοποιεις. Αν ειναι να φας λιπαρα, φαε 1) ελαιολαδο 2) ταχινι 3) ξηρους καρπους 4) κανονικο ζωικο λιπος

το τι αηδιες κανουν στα φυτικα βουτηρα για να μενουν μαλακα στο ψυγειο, και να μην γινεται διαχωρισμος των ελαφρων απο τα βαρια δεν περιγραφεται

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 12:32, 12-12-06:

πριν από λίγο τσάκισα ένα γιαουρτάκι με... λιγα πατατάκια. αν κ σλουρπς μάλλον τύψεις νιώθω για την ανθυγηεινή μου διατροφή. αλλά μετά θα φάω το μηλαράκι μου, την σαλατούλα μου κ την μπριζολίτσα μου κ χαλάλι!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 12:48, 12-12-06:

Αν ηταν οντως λιγα τα πατατακια δεν πειραζει μωρε... Επανορθωνεις μεσα στην ημερα!
Εγω χτες εφαγα πολυ λιγο: ενα μπολ δημητριακα με γαλα το πρωι, ενα πορτοκαλι αργοτερα κι ενα πιατο φακες το μεσημερι. Δεν επρεπε να φαω τοσο λιγο αλλα ημουν ολη μερα στο δρομο. Οποτε σημερα μου επιτρεπω λιγο μεγαλυτερη μεριδα το μεσημερι!
Προς το παρον εχω φαει τα δημητριακα μου κι οπου να ναι θα "χτυπησω" και το πορτοκαλακι μου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hakuna Matata : 12-12-06 στις 12:50. Αιτία: Ασυναρτησιες...
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:07, 13-12-06:

Hacuna, γενικά μη συνδυάζεις πορτοκάλι με γαλακτοκομικά. Δεν απορροφάται καλά η βιταμίνη C...!

Εγώ είχα καλή μέρα σήμερα, βουρ για αύριο!!

Για τα ζυμαρικά κλπ... Κοίτα, ειδικά εάν μιλάμε για σχετικά μικρές ποσότητες... Δεν κάνει και τόση διαφορά ένα ψωμάκι από δύο κούπες μακαρόνια ή μία κούπα ρύζι... Το λέω, για να μη "μικραίνει" το φάσμα μας, εγώ προσωπικά προτιμάω τα πιο "μαύρα" αμυλώδη... αλλά μην υπερβάλλουμε. Ίδια ποσότητα λευκής ζάχαρης και λευκού ψωμιού έχουν... η ζάχαρη τους διπλάσιους υδατάνθρακες και το υπο-εικοσαπλάσιο (και βάλε) ασβέστιο. Και μηδέν πρωτεΐνες...

Καληνύχτα σας!!

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 02:41, 13-12-06:

Παιδια χωρις παρεξηγηση αλλα εσεις εδο με τα κιλα σας ειστε νκαλα?Εχετε καποια κιλακια παρα πανω η κανετε διαιτα για να τρεφεστε υγιεινα?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 03:28, 13-12-06:

Χριστινάκι δες λίγο τι παίζει.

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Λοιπόοοον....[κομπος]

Τα Χριστουγεννα πλησιάζουν και επειδή ο μόνος πληθωρικός που είναι της μόδας είναι ο Αη Βασίλης, και επειδή πολλά πράγματα είναι πιο ευχάριστα όταν τα κάνεις με παρέα, σας καλώ όχι να κάνουμε δίαιτα-αυτό χρειάζεται ειδικό, αλλά να προσέχουμε (έστω) τη διατροφή μας, μέχρι τα Χριστούγεννα τουλάχιστον.

Εδώ μπορούμε να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες, τις δυσκολίες τα κόλπα και τα τρικ που μας βοηθούν αλλά και τις αναποδιές που μας καθηστερούν από τον πολυπόθητο στόχο μας.

Είμαι η Isiliel και είμαι 62 κιλά. Πρέπει να χάσω τουλάχιστον 10 αλλά για αρχή (από αύριο δηλαδή) λέω να κόψω τις coca-colaZ!.... ουφφ..

Παράθεση

xristinaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristinaki
H xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H xristinaki έγραψε στις 03:50, 13-12-06:

οκ εγω βρισκομαι σε συνεχη διαιτα χωρις να χω παραπανω κιλα για αυτο ρωτησα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 04:01, 13-12-06:

Ε, κάποιες θέλουν να χάσουν πολλά, άλλες απλά να ξεφορτωθούν μερικά και πολλές απλά να "μάθουμε" να τρώμε...!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Iliaso

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους