Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Γενικά εγώ προτείνω διατροφολόγο-ενδοκρινολόγο/διαβητολόγο. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που έχασαν μόνοι τους κιλά απλά κόβοντας το φαγητό, αλλά δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Για να καταλάβετε γενικά πόσο βαθύ είναι το θέμα, σε κορυφαία βιβλία Βιοχημείας το θέμα του μεταβολισμού αναλύεται σε καμια 10αριά κεφάλαια και όχι σε μια τυπική φράση, όπως "κόψε τον υδατάνθρακα".

Είμαστε στο 2024 πλέον, όχι στο 1985, ας εμπιστευτούμε την επιστήμη :P
Γνωστή μου (φυσιολογικού αναστήματος) ανακάλυψε σε διατροφολόγο ότι ναι μεν ήταν στα σωστά κιλά, αλλά είχε αρκετό σπλαχνικό λίπος! Οπότε έκανε ειδική διατροφή, όχι υποθερμιδικη και ειλικρινά φάνηκε η διαφορά.
Ενδιαφέρον πράγμα η διατροφολογια
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Γνωστή μου (φυσιολογικού αναστήματος) ανακάλυψε σε διατροφολόγο ότι ναι μεν ήταν στα σωστά κιλά, αλλά είχε αρκετό σπλαχνικό λίπος! Οπότε έκανε ειδική διατροφή, όχι υποθερμιδικη και ειλικρινά φάνηκε η διαφορά.
Ενδιαφέρον πράγμα η διατροφολογια
Ισχύει αυτό, και εγώ το άκουσα για γνωστή της μαμάς μου. Ήταν εντάξει στα κιλά αλλά είχε σπλαχνικό λίπος, αυτο που λες και εσύ.
Εγώ πάντως Εριφύλη λέω να μην κάνεις πειράματα καλύτερα, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες. Ακόμη και αν χάνεις εύκολα κιλά, καλύτερα χάσε τα πιο αργά, αλλά τουλάχιστον έχοντας το κεφάλι σου ήσυχο.
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Γνωστή μου (φυσιολογικού αναστήματος) ανακάλυψε σε διατροφολόγο ότι ναι μεν ήταν στα σωστά κιλά, αλλά είχε αρκετό σπλαχνικό λίπος! Οπότε έκανε ειδική διατροφή, όχι υποθερμιδικη και ειλικρινά φάνηκε η διαφορά.
Ενδιαφέρον πράγμα η διατροφολογια
Κλασικότατο φαινόμενο το σπλαχνικό λίπος, έχει πολύς περισσότερος κόσμος απ' ότι νομίζουμε, απλά δε το ξέρει ακόμα :P
Ενδιαφέρον κλαδός ναι, έχει και αρκέτη βιοχημεία (ο μεγάλος μου έρωτας) μέσα. Απλά πρέπει να ξεριζωθεί απ' τον κόσμο το κόλλημά του να μη ζητάνε συμβουλή για τα κιλά τους. Εγώ το προσπαθώ, τους γονείς μου δε τους έχω πείσει ακόμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Και τα φρούτα θέλουν μέτρο, δεν είναι αθώα. Μια μπανάνα έχει καμια 30αρια g υδατάνθρακα. Και κυρίως όχι σκέτα.

Μια μπανάνα 100 γραμμαρίων έχει 90 θερμίδες και 28γρ υδατάνθρακα. Οχι γενικά και αόριστα μια μπανάνα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
τους γονείς μου δε τους έχω πείσει ακόμα.
Είναι παλιάς γενιάς, υπερβολικά σκληραγωγημένοι, ο πατέρας μου πχ δεν πάει με τίποτα στον γιατρό αν δεν τον σπρώξει η μητέρα μου, και μετά της λέει "δίκιο είχες έπρεπε να πάω":lol::lol:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,267 μηνύματα.
Μακριά απο τα φρούτα, έχω πολλά να γράψω αλλά βαριέμαι τώρα, γενικά ψάξτε το δεν είναι όσο καλά οσο νομίζετε.

Λαχανικα, ναι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,788 μηνύματα.
Μια χαρά είναι τα φρουτάκια ένα μήλο μια μπανάνα και ως εκεί. Για πρωι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1 κιλό τον μήνα; τι λες καλέ;

Όπως στο λέω. 1-2 το πολυ. Θα γίνεις φιγουρινι αν αρχίσεις και λίγο γυμναστική για το επίπεδο σου. Αν δεν έχεις κάποιο προβλημα υγείας δεν χρειάζεσαι διατροφολόγο.

Θα πας εκεί και θα σου αρχίσει τα " Μια μερίδα ρυζι " Πόσο είναι η μερίδα ; 100-150-200γρ ;;;;

Και κάτι ακυρα φαγητά τυπου τορτίγια και γαλοπουλες με χαμηλά λιπαρά.

😄
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top