Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλος ή γάτα;

Σκύλος ή γάτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 225)
Σκύλος
145
64,44%
Γάτα
80
35,56%

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 01:36, 20-12-11:

Δεν έχω ζήσει με γάτες κ δεν γνωρίζω. Σαφώς κ μ'αρέσουν! Ανήκω στους φιλόζωους! Αν δεν είχα ξεκινήσει με σκυλίτσα μπορεί κ να είχα γάτα. Πάντα γούσταρα κ τα 2!

Τα σκυλιά μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι αξιαγάπητα πλάσματα. Δεν νομίζω ότι είναι δουλοπρεπή...Τουλάχιστον οι δικές μου αν δεν θέλουν κάτι ή αν εκνευριστούν από κάτι το δείχνουν. Η μια ενίοτε κ ψιλοδαγκώνει (αν κ την έχω μάθει πλέον κ δεν με προλαβαίνει - με το 1ο της γρύλισμα απομακρύνομαι)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:18, 20-12-11:

δεν θα έλεγα όχι σε ένα shiba inu

ούτε θα έλεγα όχι σε μια ragdoll

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:11, 20-12-11:

τα σκυλια δεν ειναι δουλοπρεπεη,απαραιτητα

απλα εχουν μπει πιο καλα στην ανθρωπινη αγελη,,
ενω η γατα ακομα φοβαται τον ανθρωπο και κραταει αποστασεις απο αυτον,,και γιαυτον ο ανθρωπος το ανταποδιδει με καχυποψια..

στο δρομο με κινηση πχ οι σκυλοι συμπειφερονται ως ανθρωποι,,προσεχοντας ποτε περνανε..ενω οι γατες ακομα δεν προσαρμοστηκασν..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:50, 20-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τα σκυλια δεν ειναι δουλοπρεπεη,απαραιτητα

απλα εχουν μπει πιο καλα στην ανθρωπινη αγελη,,
ενω η γατα ακομα φοβαται τον ανθρωπο και κραταει αποστασεις απο αυτον,,και γιαυτον ο ανθρωπος το ανταποδιδει με καχυποψια..

στο δρομο με κινηση πχ οι σκυλοι συμπειφερονται ως ανθρωποι,,προσεχοντας ποτε περνανε..ενω οι γατες ακομα δεν προσαρμοστηκασν..
εξαρτάται από την γάτα. Αν μεγάλωσε στον δρόμο, είναι λογικό να κρατάει αποστάσεις από τους ξένους (δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι τέτοιο με τον ιδιοκτήτη της). Μια σωστά κοινωνικοποιημένη γάτα δεν συμπεριφέρεται έτσι. Δες μια άριστα προσαρμοσμένη γάτα (και πίστεψέ με, δεν είναι λίγες αυτές οι γάτες που περπατούν με τόση άνεση στον δρόμο στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα δυστυχώς οι γάτες είναι κυνηγημένες και παλεύουν καθημερινά με την ζωή τους) :

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 11:54, 20-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Γατα ασυζητητι...εχουν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.Ναι..οκ..οσοι θελουν να εχουν ενα κατοικιδιο του στυλ..σηκω σηκω,κατσε κατσε,σαφεστατα προτιμουν σκυλο.Ειναι ολιγον δουλοπρεπη..τα κατα τα αλλα αξιαγαπητα σκυλακια μας.Οποιος ομως θελει να εχει ενα πραγματικο αιλουροειδες σπιτι του..με προσωπικοτητα,τσαχπινια.και ολα τα συναφη..η γατα ειναι το τελειο κατοικιδιο.
Λυπαμαι..αλλα δεν θελω ενα ζωακι..που να μου κανει τα χατηρια.Θελω ενα ζωακι..που να εχει την προσωπικοτητα του..,ανεξαρτητο..και πανεμορφο..Το φιλαρακι μου.Οχι το δουλακι μου.
Έλα γνώρισε τον δικό μου το σκύλο και θα δεις αν είναι δουλοπρεπής (!!!!!!!!!!!!!!!!) ή όχι! Αν δεν θέλει να έρθει, δεν θα έρθει. Αν θέλει να βγει έξω, θα βγει έξω. Αν θέλει να σηκωθεί να σε καλωσορίσει, θα σηκωθεί. Αν κοιμάται, μην τολμήσεις και τον ξυπνήσεις. Αν του πετάξεις μπάλα, μπορεί να πάει να την πιάσει αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να στην φέρει πίσω. Αν σε δει να κλαις, θα έρθει δίπλα σου και θα προσπαθήσει με τον τρόπο του να σε παρηγορήσει. Όταν σε δει να έρχεσαι σπίτι, θα κουνήσει την ουρίτσα του σαν τρελός.
Συνοψίζοντας, ο σκύλος μου έχει και προσωπικότητα και χαρακτήρα.-
Εξάλλου είναι δίδυμος με ωροσκόπο κριό και σελήνη στον σκορπιό!

Πραγματικά είναι από τις λίγες φορές που διαβάζω να γράφουν και να σκέφτονται τόσο υποτιμητικά για ένα ζωάκι...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 12:22, 20-12-11:

βασικα δεν θα ηθελα να ειχα κανενα απο τα 2 ζωα ως κατοικιδιο..αλλα μεταξυ των 2 προτιμω τη γατα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:40, 20-12-11:

Στην Ελλάδα δυστυχώς οι γάτες είναι κυνηγημένες και παλεύουν καθημερινά με την ζωή τους) :
τι σημαινει κυνηγημενες?

απλα δεν προσεχουν που πανε στο δρομο και ειναι και μικροτερες περισσοτερες

γιαυτο και βλεπω τοσες χαλκομανια στο δρομο

βλεπω το φοβο στο ματι στις γατες,,τους κανεις μπιμπ κορνα και τρομαζουν και ποεταγονται επικινδυνα

ανω τα σκυλια ειναι τελειως κουλ,,κανουν οτι και οι ανθρωποι και σπανια τα χανουν

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:49, 20-12-11:

Βλεπεις τοσες χαλκομανια γιατι υπαρχουν κατι π@π@ρες οδηγοι που τις πατανε!!!
Οταν εβγαινα προπονησεις/βολτες με το ποδηλατο εβλεπε πατημενα ζωα καθε ειδους...απο σκυλια γατια...Μεχρι φιδια και σκατζοχοιρους

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 12:55, 20-12-11:

Καλη μου πουπουλινα ελα μια βολτα απο το σπιτι μου να δεις τον δικο μου αντρα, που δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που περιγραφεις για αυτα τα υπεροχα πλασματακια, και θα αλλαξεις γνωμη!
Επισης να προσθεσω πως οπως ο ανθρωπος μαθαινει απο τους γονεις του ετσι και το σκυλι, ναι μεν εχει την προσωπικοτητα του, δεν παυει ομως να μαθαινει απο μας!
Ελα λοιπον απο δω να γνωρισεις το μικρο μου θησαυρο, που αν απλωσεις το χερι σου να τον χαιδεψεις και δεν θελει σιγουρα μετα θα εχεις ενα υπεροχο χριστουγεννιατικο μανικιουρ!

Παράθεση

geraki1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geraki1
Ο geraki1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O geraki1 Καλές γιορτές σε όλους έγραψε στις 13:00, 20-12-11:

Εμ η απάντηση φυσικά είναι 100% σκύλος δεν υπάρχει πιο πιστό ζώο που όταν γυρνάς σπίτι σού σού κάνει τις απίστευτες χαρές όταν δεν είσαι καλά το καταλαβαίνει και το ίδιο και το σκυλί ,καλές και η γατούλες αλλά πολύ ψυχρές εξάλλου οι γάτες δεν δένονται με τους ανθρώπους αλλά με το σπίτι που μένουν.Να ρωτήσω πια είναι τα αγαπημένη σας ράτσα σκύλου???

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 13:03, 20-12-11:

Great Dane...Η μολοσσος ελληνιστι

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 13:08, 20-12-11:

Γάτα ιτ ιζ! Γιατί; Η σχέση του ανθρώπου με το σκύλο είναι περισσότερο δεσμός και δεν είναι για 'μένα αυτά. Αγαπώ την ανεξαρτησία και την ιδιοτροπία του γάτου μου.

Αισθάνομαι πως είναι σαν εμένα, με τις ώρες του. Το ανεπανάληπτο βλέμμα του κουταβιού που σε κοιτάζει με λατρεία όλη την ώρα και κουνάει την ουρά για χάδια είναι κάπως αγχωτικό, αν και πολύ πολύ γλυκό αδιαμφισβήτητα. Δεν τη σηκώνω τόση αφοσίωση, θέλω και λίγο χρόνο μόνη μου όπως ακριβώς και ο γάτος μου. Είναι το άλλο μου μισό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:21, 20-12-11:

καλές και η γατούλες αλλά πολύ ψυχρές εξάλλου οι γάτες δεν δένονται με τους ανθρώπους αλλά με το σπίτι που μένουν.
μπραβο,,ολη η ουσια σε δυο λογια

ειχα σκυλια χρονια,,τωρα οχι
εχω γατες εξω,,που τις αγαπαω και νοιαζομαι

αλλα δεν αφηνουν να τις νιωσω τοσο κοντα οσο οι σκυλοι

αυτο το συναισθημα στη ματια του σκυλου δεν παιζεται

αγαπημενη ρατσα

Η σχέση του ανθρώπου με το σκύλο είναι περισσότερο δεσμός και δεν είναι για 'μένα αυτά.
ειναι οι γατοφιλοι πιο ψυχροι και απομακροι?
λιγοτερο συναισθηματικοι ισως?

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 13:56, 20-12-11:

Η γάτα ψυχρή;;
Δε μου δείχνουν αυτό όταν έρχονται να κάτσουν πάνω μου ή και να κοιμηθούν μαζί μου, κάνοντάς μου χαρές και γουργουριτά!

ΥΓ: αναφέρομαι γενικά σε αυτούς που έχουν τέτοια άποψη!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 14:01, 20-12-11:

ειναι οι γατοφιλοι πιο ψυχροι και απομακροι?
λιγοτερο συναισθηματικοι ισως?
Δε θα έλεγα λιγότερο συναισθηματικοί, αλλά πιο δύσκολοι ως προς το να δείξουν εμπιστοσύνη και περισσότερο εσωστρεφείς. Κρίνοντας πάντα από τον εαυτό μου και τον περίγυρό μου, δεν το έχω μελετήσει το ζήτημα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

geraki1

Νεοφερμένος

O geraki1 Καλές γιορτές σε όλους έγραψε στις 14:19, 20-12-11:

Εμένα η αγαπημένη μου ράτσα σε σκύλο είναι τα αξιαγάπητα maltez το οποία είναι μικρά και πάνε παντού και σε κάτι πιο μεγάλο θα διάλεγα ένα goldenritriver μαύρο απίστευτα σκυλιά για οικογένεια

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 14:19, 20-12-11:

και τα δυο μ αρεσουν εξισου για διαφορετικους λογους

επειδη εχω και σκυλο και γατα μου ειναι δυσκολο να τα ξεχωρισω

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:33, 20-12-11:

ως προς το να δείξουν εμπιστοσύνη και περισσότερο εσωστρεφείς.
πιθανον

παντως γατες σκυλια μια χαρα ζουνε μαζι,,το εχω
η πολεμος μεταξυ τους
μυθος..
οχι παντα βεβαια..

Παράθεση

geraki1

Νεοφερμένος

O geraki1 Καλές γιορτές σε όλους έγραψε στις 14:48, 20-12-11:

πραγματικά είναι μύθος και εγώ έχω σκύλο και γάτα και συνυπάρχουν απίστευτα στο σπίτι ο ένας φροντίζει τον άλλον

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:19, 20-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από geraki1
Εμ η απάντηση φυσικά είναι 100% σκύλος δεν υπάρχει πιο πιστό ζώο που όταν γυρνάς σπίτι σού σού κάνει τις απίστευτες χαρές όταν δεν είσαι καλά το καταλαβαίνει και το ίδιο και το σκυλί ,καλές και η γατούλες αλλά πολύ ψυχρές εξάλλου οι γάτες δεν δένονται με τους ανθρώπους αλλά με το σπίτι που μένουν.Να ρωτήσω πια είναι τα αγαπημένη σας ράτσα σκύλου???
άλλος ένας μύθος...
δεν είναι καθόλου ψυχρές οι γάτες...
ο γάτος μου με περιμένει στην πόρτα όταν επιστρέφω και κάνει τούμπες γουργουρίζοντας. Με ακολουθεί σε κάθε δωμάτιο και δεν κάθεται ποτέ σε ένα δωμάτιο μόνος του - θέλει παρέα. Κάθε πρωί, μόλις πάρει πρέφα ότι έχω ξυπνήσει, έρχεται στο κρεβάτι μου και τρίβεται πάνω μου γουργουρίζοντας. Όταν θέλει να παίξει και με βλέπει να πλησιάζω τρέχει για να τον κυνηγήσω ή κρύβεται πίσω από πόρτες και αντικείμενα και με αιφνιδιάζει. Όταν έλλειπα για μεγάλο χρονικό διάστημα από το σπίτι (μερικούς μήνες), κρυβόταν κάτω από το κρεβάτι και λέρωνε εκτός άμμου λόγω στρες. Το ότι δένονται με τον χώρο τους (για αυτές σημαίνει ασφάλεια), δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν δένονται με τους ανθρώπους τους. Άσε μια γάτα μόνη στο σπίτι της και φέρε μέσα ξένα άτομα. Θα τα υποδεχτεί στην πόρτα γουργουρίζοντας; Σε καμία περίπτωση! Ούτε καν θα φάει την τροφή που θα της βάλουν!

Το λάθος ορισμένων εδώ είναι ότι συγκρίνουν τις γάτες που ζουν στον δρόμο (αδέσποτες) με οικόσιτα σκυλιά. Δεν είναι το ίδιο. Οι περισσότερες γάτες του δρόμου είναι σε feral ή semi-feral κατάσταση. Είναι σαν να συγκρίνεις σκύλο με dingo. Είναι αδύνατο να γνωρίζει κανείς την συμπεριφορά μια γάτας όταν ταΐζει μια γάτα του δρόμου και ασχολείται μαζί της 5 λεπτά καθημερινά. Αν δεν έχεις ζήσει με γάτα, δεν γνωρίζεις πόσο συναισθηματική είναι και πόσο δένεται με τους ανθρώπους της. Το ίδιο ισχύει και γι' αυτούς που δεν συμπαθούν ιδιαίτερα τα σκυλιά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:15, 20-12-11:

Το λάθος ορισμένων εδώ είναι ότι συγκρίνουν τις γάτες που ζουν στον δρόμο (αδέσποτες) με οικόσιτα σκυλιά. Δεν είναι το ίδιο. Οι περισσότερες γάτες του δρόμου είναι σε feral ή semi-feral κατάσταση. Είναι σαν να συγκρίνεις σκύλο με dingo.
εγω ξερω οτι οι γατες στην αυλη μου φευγουν οποτε θελουνπαρολο που γεννηηκαν εδω- ενω ο σκυλος παρολο που παλι στην αυλη μενει,,και δεν μπαινει ποτε στο σπιτι..

δενεται πιο πολυ με το χωρο και με μενα

το αδεσποτο σκυλι που το φερω σπιτι,δενεαι μαζι μου πολυ πιο γρηγορα απο η παντα αγρια γατα

ο σκυλος βασικα ειναι πιο κοινωνικο ζωο..γιαυτο και κολλησε απολυτα με την ανθρωπινη κοινωνια

ενω τα αιλουροειδη ειναι παντα πιο μοναχικα και δεν εχουν τοσο πλυπλοκες κοινωνιες με ιεραρχια οπως οι λυκοι πχ

οι σκυλοι ειναι τα απολυτα εξανθρωπισμενα ζωα,,οι γατες μεσα τους ειναι αγριες,,γιαυτο και αρεσουν συνηθως..

ο σκυλος ταιριαξε απολυτα με τον ανθρωπο σε με χιλιους τροπους,,ενω οι γατες απλα συμβιωνουν,,υπαρχει τεραστια διαφορά,,σαν τις σαυρες βοες κλπ "κατοικιδια" στην ακραια μορφη,,απλης συμβιωσης

στους σκυλους δεν υπαρχουν feral ξε feral καταστασεις

το οποιοδηποτε αδεσποτο να μαζεψεις απο ο δρομο θα σου αφωσιωθει πολυ γρηγορσ,απο μια γατα που ουτε θα κατσει ποτε να την πιασεις χαιδεψεις..

αλλα αγρια σκυλια δυσκολα βρισκεις,,ενω αγριες γατες πιο ευκολα..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 13:48, 21-12-11:

Δεν είναι οι γάτες άγριες. Βασικά είναι ανάλογα με την ''προσωπικότητά'' τους.
Είχα γατιά και έχω που ούτε μύγα δε πειράζουν! Νυχί ποτέ δεν μου 'χουν βγάλει.
Ας μη λέμε ό,τι θέλουμε!!
Όπως κάποια σκυλιά είναι νευρικά, έτσι είναι κ κάποιες γάτες.
Και στους ανθρώπους το ίδιο γίνεται! Υπάρχουν ''άγριοι'' υπάρχουν και ''ήρεμοι''.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 10:19, 22-12-11:

Αν και μεγάλωσα με γάτα στο σπίτι, ο σκύλος μου με έκανε καλύτερο άνθρωπο..

Όπως και να χει τα αγαπώ και τα δύο..

Αν μπει πάντως ερώτημα "ζώο ή άνθρωπος", ψηφίζω ζώο δαγκωτό!!

Παράθεση

tzenaki_m (τζενη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tzenaki_m
H τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H tzenaki_m έγραψε στις 00:22, 23-12-11:

βασικα ο σκυλος ειναι πιο φιλικος απο τη γατα αλλα εγω προσωπικα συμπα8ω πιο πλ τις γατες..ειναι χαδιαρες και πολυ γλυκια ζωακια ειδικα τα νεογεννητα!!

Παράθεση

homealonekitten (Polyxena)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη homealonekitten
H Polyxena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πιλότος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H homealonekitten έγραψε στις 12:51, 15-01-12:

αχ λατρέυω τα μικρά χαριτωμένα γατάκια είναι τόσο γλυκούλια.........

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kollhmenh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kollhmenh
H kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H kollhmenh έγραψε στις 10:09, 02-02-12:

σκύλος!! τα λατρεύω! όχι οτι δεν μ' αρέσουν οι γάτες, αλλά έχω μια ξεχωρηστή σχέση με τους σκύλους!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 09:38, 17-03-12:

εγω απο μικρη ειχα γατες...την τελευταια 18ετια 2 σιαμ...ο αρσενικος μου ψοφησε πριν 4 χρονια,η θυληκια μου ζει ακομα
ομορφα υπακουα και χωρις πολλες σκοτουρες ζωα...ειχαμε μια πολυ ομορφη συμβιωση,χωρις ζημιες και ευτραπελα..εκπαιδευτηκαν οσο μπορουσαν στην συμπεριφορα τους μεσα στο σπιτι.
πριν απο μια εβδομαδα,πηρα ενα κανις μινιατουρα 50 ημερων....ειναι γλυκητατο ζωακι,ΑΛΛΑ θελει εκπαιδευση...εκεινο που αρχισα να καταλαβαινω ειναι οτι θα εκπαιδευτει και το σκυλακι αλλα κ εγω σε πολλα....ο σκυλος ειναι μεγαλο σχολειο,οσων αφορα την δημιουργια σχεσεων ,αλλα και την ωριμοτητα μας....μας μαθαινει συνεπεια οπως του μαθαινουμε κ εμεις...ευχαριστη συμβιωση....αλλα και να κραταμε τον ρολο μας και τον εαυτο μας σε μια σχεση....στους γονεις συστηνω ανεπιφυλακτα κουταβακι για τα παιδια τους....

καλημερα σας απο εμενα και τον Ερμη μου...

Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 11:51, 17-03-12:

εχω ζησει με γατες για ενα διαστημα.μου φαινεται οτι ειναι πιο κοντα στους ανθρωπους ως προς την προσωπικοτητα. "θα κατσω να με χαϊδεψεις-πιλατευσεις μονο αν το θελησω και το εγκρινω ". δεν ειναι δεδομενες.οπως ειπε και ο Αγγελος φευγουν κι ερχονται οποτε θελουν και εκπαιδευεσαι να τις υπηρετεις καποτε
μου αρεσει η ελευθερια αυτων των ζωων,των αιλουροειδων
παντως θα ηθελα να αποκτησω καποτε σκυλο.εναν ωραιο μεγαλοσωμο οχι τιποτα μικρουλι-νευρικουλι.
ο σκυλος αν τον αγαπας θα σου δειξει μια πιστη και τυφλη εμπιστοσυνη που δεν την περιμενεις απο ανθρωπο.ειναι σα να καλυπτεται ενα κενο .......

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 00:22, 18-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
πριν απο μια εβδομαδα,πηρα ενα κανις μινιατουρα 50 ημερων....ειναι γλυκητατο ζωακι,
50 ημερών? όχου το καημένο τόσο μικρό και μακριά απο την μαμά του
εκτός και αν το έσωσες απο το δρόμο, που σε αυτή τη περίπτωση μόνο καλό του έκανες

Αρχική Δημοσίευση από νυχτολούλουδο
στους γονεις συστηνω ανεπιφυλακτα κουταβακι για τα παιδια τους....
εξαρτάται.. αν οι γονείς έχουν εμπειρία με σκύλους τότε οκ.. αν όχι, το πιθανότερο είναι να απυβδίσουν με τα γαυγίσματα και τα κατουρλιά και να το πετάξουν στο δρόμο..

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 00:41, 18-03-12:

Είναι σαφές ότι ο σκύλος είναι η ιδιαίτερη συμπάθεια μου.Με τις γάτες έχω μια φυσική αποστροφή.Δεν τις πάω μια παρότι είχαμε παλιά στο πατρικό μου στην Ελλάδα.

Οι εμπειρίες μου με σκύλο είναι πολύ θετικές.Στην Ελλάδα έχουμε ένα υπέροχο με αψεγάδιαστο χαρακτήρα και απόλυτα υπάκουη.Εξάλλου τα σκυλιά έχουν αρκετά πιο αναπτυγμένο το λυμβικό σύστημα του εγκεφάλου τους και μεταξύ άλλων έιναι καλύτερα στο αναγνωρίζουν και να ανταποκρίνοντε στα αισθήματα των αθρώπων.Γενικά τα σκυλιά τα θεωρώ πιο έμπιστα πιο εύπλαστα και δεν είναι τυχαίο που αυτά σήμερα αποτελούν τα ζώα που έχουν έρθει πιο κόντα μας σε όλη τη πορεία της ανθρώπινης ιστορίας.Τα σκυλιά μου βγάζουν εμπιστοσύνη,υπακοή και τα θεωρώ ιδαίτερα πρακτικά για τον άνθρωπο.Εξάλλου αρκετές μελέτες έχουν δείξει πως ειδικά τα σκυλιά δρουν βοηθητικά σε άνθρωπους με διάφορες ψυχολογικές η παθολογικές διαταραχές.Δαγκωτό σκυλιά λοιπόν.Για μένα πολύτιμοι συνοδοιπόροι μας...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:17, 18-03-12:

οπως τα λες ειναι..

αλλα τα σκυλια εναι ακρβα σε συντηρηση,αλλα προσφερουν και πολλα
οι γατες που εχουμε τρωνε μονο αποφαγια
ο σκυλος που θα παρουμε σε λιγο καιρο-γιατι πηγαν να κλεψουν το απεναντι σπιτι-για βελγικο λυκοσκυλο μαυρο μιλαμε

θελει φαι εξοδα κλπ

αλλα ειναι πραγματικα συντροφος..σε καταλαβαινει δν συμβιωνει απλα μαζι σου οπως η γατα

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 09:28, 18-03-12:

προτιμω σκύλο!

Παράθεση

Fani93

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Fani93
H Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

H Fani93 έγραψε στις 00:56, 19-03-12:

σκυλος δαγκωτο!

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 01:15, 19-03-12:

Εν μπορω να διαλεξω γαμωτο!

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 01:17, 19-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Εν μπορω να διαλεξω γαμωτο!
Τότε πάρε και τα δύο.Problem solved

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:50, 19-03-12:

και αν το ενα φαει το αλλο?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:05, 27-03-12:

ενω τα αιλουροειδη ειναι παντα πιο μοναχικα και δεν εχουν τοσο πλυπλοκες κοινωνιες με ιεραρχια οπως οι λυκοι πχ
Αυτό είναι urban legend, οι λύκοι έχουν "ιεραρχίες" μόνο στην αιχμαλωσία. Στην φύση δεν συμπεριφέρονται έτσι, είναι απλά ομάδες από 3-6 ζευγάρια.

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 12:18, 27-03-12:

Εχω ζησει και με τα 2..Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειχαμε σκυλο(λατρευω τα μεγαλοσωμα σκυλια,ως τωρα ειχα χασκι και λαμπραντορ),θεωρω οτι ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει ενα ζωο στο σπιτι.Εγω τουλαχιστο,ημουν πολυ ευτυχισμενη,να παιζω,να τον πηγαινω βολτα,να του μιλαω καμια φορα(ναι ναι δεν ειμαι τρελη,απλα μερικες φορες γυρναγα απ το σχολειο και ελεγα:λοιπον ακου τι εγινε σημερα),οπως το ελεγα γενικα ''εξερευνω τη φυση''(μενω σε χωριο γι αυτο και υπαρχει απλα χωρου)
Γατες παλι..ενα σωρο..Παντα θα μαζευαμε απο καπου γατακια αστεγα που βρηκαμε παρατημενα και θα τα διναμε φαγητο μεχρι να μεγαλωσουν.Η συνεχεια περιελαμβανε να γενοβολλανε,και να εχουμε φτασει σε ενα σημειο να υπαρχουν 16 γατια στην αυλη.
Ουτε εγω μπορω να διαλεξω.Αυτη τη στιγμη εχω και σκυλο και γατα στο σπιτι,αν και η γατα πηγαινοερχεται αθηνα βολο.Μ αρεσει η ηρεμια των γατας,τα ναζια της και απο την αλλη η ζωηραδα του σκυλου,το παιχνιδι μαζι του.Θεωρω δε,πολυ τυχερο οποιον εχει και τα 2 μαζι.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 10:10, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από rootbreaker
να του μιλαω καμια φορα(ναι ναι δεν ειμαι τρελη,απλα μερικες φορες γυρναγα απ το σχολειο και ελεγα:λοιπον ακου τι εγινε σημερα),οπως το ελεγα γενικα ''εξερευνω τη φυση''(μενω σε χωριο γι αυτο και υπαρχει απλα χωρου)
Αυτό που λες μόνο τρέλα δεν είναι: κ γω μιλάω στις σκυλίτσες μου κ αυτές με καταλαβαίνουν κ συμμετέχουν με τον τρόπο τους: το σκυλί μπορεί να γίνει υπερβολικά εκφραστικό!
Και οι γάτες είναι αξιολάτρευτες! Επειδή γνωρίζω όμως καλά τις σκυλίτσες μου, ξέρω ότι δεν θα μπορούσαν (τουλάχιστον η μία απ' τις δύο) να συμβιώσουν με γάτα

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:17, 30-03-12:

Και τα δύο. Μ'αρέσουν οι γάτες γιατί μου θυμίζουν τη γυναικεία φύση μου και τα σκυλάκια γιατί μου θυμίζουν τη μητρική φύση μου

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:46, 30-03-12:

Αυτό που λες μόνο τρέλα δεν είναι: κ γω μιλάω στις σκυλίτσες μου κ αυτές με καταλαβαίνουν κ συμμετέχουν με τον τρόπο τους: το σκυλί μπορεί να γίνει υπερβολικά εκφραστικό!
καταλαβαινουν τα σκυλια τα αισθηματα και την εκφραση μας,,ειναι μεσα στο dna τους τοσες χιλιαδες χρονια πια..και εκει υπερτερουν της γατας πιστευω

κοινως καταλαβαινουν τι θελουμε χωρις να ξερουν γρι απο οτι λεμε..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:11, 30-03-12:

καταλαβαινουν τα σκυλια τα αισθηματα και την εκφραση μας,,ειναι μεσα στο dna τους τοσες χιλιαδες χρονια πια..και εκει υπερτερουν της γατας πιστευω
Νομίζεις...
η γάτα κάνει πως δεν καταλαβαίνει

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 11:16, 30-03-12:

Αυτό που λες είναι Άγγελε: καταλαβαίνουν τα αισθήματά μας ακόμα κ αν τα κρύβουμε! Δεν ξέρω πού ακριβώς οφείλεται. Είναι το ένστικτό τους? Είναι η μύτη τους που μυρίζει τις ανθρώπινες ορμόνες? Είναι συνδυασμός κ των 2? Ό,τι κ ναναι τα 'καθαρματάκια' μια χαρά τα καταφέρνουν!

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 11:26, 30-03-12:

yperoxi ,οπου και να το ελεγα μου ελεγαν μετα:''καλα τρελη εισαι;''
Η απαντηση μου ηταν η εξης :''Στοιχημα οτι τα σκυλια καταλαβαινουν περισσοτερα απ τον καθενα μας''.
Νομιζω πως συνεβαινε παντως.Οταν ημουν και ειμαι χαρουμενη,και ο παλιος και ο τωρινος μου σκυλος το καταλαβαινουν κουνανε την ουρα τους και με σερνουν σ ολη την αυλη:p oταν αραξω καπου και ειμαι μεσα στα μαυρα πανια,ο τωρινος ας πουμε καθεται κοντα μου με σκυμμενο το κεφαλι κ αυτος
Ειναι εκπληκτικο και συγκινητικο ταυτοχρονα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 11:47, 30-03-12:

μιλάτε στα σκυλιά σας? καλά τρελές είστε;;
εγώ μιλάω στο σκύλο μου και σε όοοολα τα αδέσποτα της γειτονιάς.. η τρελή με τα αδέσποτα έχω γίνει..
το οτι καταλαβαίνουν δεν το συζητάω..υπέροχη, δεν είχα σκεφτεί ποτέ αυτό με τις ορμόνες.. μωρ'λες?? μπορεί γι΄αυτό..

ο σκύλος απο μόνος αποζητά την επικοινωνία. Διαφωνώ κάθετα με όσους λένε "έχω αυλή-παίρνω σκύλο".. οκ,έχει ανάγκη απο κίνηση, να τρέξει, να παίξει, αλλά πάνω απο όλα χρειάζεται τον άνθρωπο.. συγκρίνω το δικό μου λαμπραντόρ που το έχω μέσα σε διαμέρισμα, ασχολούμαι μαζί του συνέχεια και το πηγαίνω 2 βόλτες την ημέρα και το λαμπραντόρ της ξαδέρφης μου που είναι σε τεράστια αυλή αλλα δεν βγαίνει βόλτες, δεν του μιλάει κανείς, το χαΙδεύουν μια στο τόσο,είναι απο το πρωί μέχρι το βράδυ μόνο του.. αν θέλετε φύλακα,πάρτε σεκιούριτι η συναγερμό!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 11:57, 30-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από rootbreaker
yperoxi ,οπου και να το ελεγα μου ελεγαν μετα:''καλα τρελη εισαι;''
Η απαντηση μου ηταν η εξης :''Στοιχημα οτι τα σκυλια καταλαβαινουν περισσοτερα απ τον καθενα μας''.
Νομιζω πως συνεβαινε παντως.Οταν ημουν και ειμαι χαρουμενη,και ο παλιος και ο τωρινος μου σκυλος το καταλαβαινουν κουνανε την ουρα τους και με σερνουν σ ολη την αυλη:p oταν αραξω καπου και ειμαι μεσα στα μαυρα πανια,ο τωρινος ας πουμε καθεται κοντα μου με σκυμμενο το κεφαλι κ αυτος
Ειναι εκπληκτικο και συγκινητικο ταυτοχρονα.
Επειδή ίσως το έλεγες σε ανθρώπους που δεν έχουν τη γνώση και την ωριμότητα να δουν πέρα από την "ανθρώπινη" μύτη τους.

Τόσο τα σκυλιά όσο και οι γάτες (έχω και τα δύο εδώ και χρόνια και σε μεγάλες περιόδους ταυτόχρονα όπως και τώρα) έχουν το δικό τους τρόπο να μας προσεγγίζουν και να δίνουν θετική ενέργεια κι αγάπη ανταποκρινόμενα στην αγάπη και την τρυφερότητα που παίρνουν από μας. Μάλιστα κάποιες φορές μπορεί και να μην το αντιλαμβανόμαστε πλήρως, αλλά πιστεύω κι αισθάνομαι ότι είναι πραγματικότητα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:29, 30-03-12:

συγκρίνω το δικό μου λαμπραντόρ που το έχω μέσα σε διαμέρισμα, ασχολούμαι μαζί του συνέχεια και το πηγαίνω 2 βόλτες
καλα παντα απορουσα,,δεν εχει βρωμα μεσα στο σπιτι ειδικα με μεγαλα σκυλια?
εδω στην αυλη και τα τριχωτα βρωμουσαν σκυλιλα,και αφηναν τριχα παντου ειδικα στην πορτα μπροστα..ειδικα στην περιοδο τους..και να ξυστρισεις ακομα,,παλι μια μποχα θα εχει

και μικροβια,,(οι γιατροι αν εχεις κολησεις μικροβιο κλπ σε ρωτανε αν εχεις σκυλια στο σπιτι.

εγω δεν ειχα ποτε ζωο μεσα στο σπιτι ,,αλλα στην αυλη..

το καλυτερο ειναι η αυλη..

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 12:36, 30-03-12:

αν τα πλένεις, τα εμβολιάσεις, τους δίνεις τα φάρμακά τους, τα χτενίζεις, όχι δεν έχει βρώμα το σπίτι (εκτός και αν δεν σκουπίζεις)..δεν ξέρω τι γίνεται στην περίοδο- είμαι υπέρ της στείρωσης..
τρίχες αφήνω και εγώ πάντού.. και είαμι απλά άνθρωπος..

οι γιατροί που θα σε ρωτήσουν αν έχεις σκύλο σπίτι - επειδή κόλλησες μικρόβιο, ή θα είναι της εποχής του παππού μου, ή θα θέλουν να μάθουν αν ο σκύλος είναι εμβολιασμένος..

για εμένα η αυλή είναι η λύση για αυτούς που θέλουν να λένε οτι έχουν ζώα,αλλα στην ουσία δεν θέλουν να έχουν καμία ουσιαστική επαφή μαζί τους..

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 12:40, 30-03-12:

καλα παντα απορουσα,,δεν εχει βρωμα μεσα στο σπιτι ειδικα με μεγαλα σκυλια?
εδω στην αυλη και τα τριχωτα βρωμουσαν σκυλιλα,και αφηναν τριχα παντου ειδικα στην πορτα μπροστα..ειδικα στην περιοδο τους..και να ξυστρισεις ακομα,,παλι μια μποχα θα εχει

και μικροβια,,(οι γιατροι αν εχεις κολησεις μικροβιο κλπ σε ρωτανε αν εχεις σκυλια στο σπιτι.

εγω δεν ειχα ποτε ζωο μεσα στο σπιτι ,,αλλα στην αυλη..

το καλυτερο ειναι η αυλη..
Αν το αφεντικο εχει τετοιες συνηθειες,θα αποκτησει και ο σκυλος.Αν ομως το αφεντικο ειναι καθαρο θα ειναι και ο σκυλος,φυσικα αν εκπαιδευτει καταλληλα.Αλλα νομιζω οτι ισχυει αυτο που λενε,οτι τα σκυλια αποκτανε τις συνηθειες των αφεντικων τους.
Παντως,εγω δεν εχω ζησει ποτε χωρις αυλη και ναι προτιμω να εχει ο σκυλος μου απλα χωρου και να τρεχει ελευθερος πανω κατω(περα απο την κλασσικη βολτα)Παρολα αυτα,ουτε εγωιστικο οπως διατεινονται καποιοι ειναι να ''φυλακισεις'' τον σκυλο στο διαμερισμα.
Η αγαπη απο το αφεντικο,η βολτα,το παιχνιδι και φαγητο δεν ξεχωριζουν οπου και να βρισκεσαι,σε διαμερισμα η σε μονοκατοικια.Βεβαιως η γατα ειναι ισως πιο ευελικτη μεσα σ ενα διαμερισμα απο το σκυλι,αλλα νομιζω οτι αυτα που ανεφερα ειναι δεδομενα για ολα τα ζωα.Οποτε κατ εμε μικρη σημασια εχει ο χωρος.

Παράθεση

DOINA

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DOINA
H DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H DOINA έγραψε στις 14:20, 30-03-12:

σκυλακιαααααααααα εννοειται !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους