Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,097 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αδέσποτα: Μια πληγή που συνεχώς αιμορραγεί

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:16, 27-09-10:

mindcircus..μάλλον με παρεξήγησες...μιλάω για αυτούς που δεν στειρώνουν τα ζώα τους με τη δικαιολογία ότι είναι βάρβαρη πράξη..το αντίθετο υποστηρίζω εγω..
Άγγελε..πολύ σοβαρά μιλάω..είναι μια πραγματικότητα που τη ζω,δυστυχώς καθημερινά..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:18, 27-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
mindcircus..μάλλον με παρεξήγησες...μιλάω για αυτούς που δεν στειρώνουν τα ζώα τους με τη δικαιολογία ότι είναι βάρβαρη πράξη..το αντίθετο υποστηρίζω εγω...
Αχ να με συγχωρεις, δε διαβασα σωστα

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
ΠΡΟΣΟΧΗ: Σκληρές φωτογραφίες, μόνο για γερά στομάχια, στο προφίλ Facebook της χρήστριας Thanatos se ola ta adespota...
Δεν μπαινω να το δω, δε θα το αντεξω, αν κρινω απο τα σχολια σας. Δεν αντεχω, απλα. Πειτε μου μονο, την μαζεψαν? Της εκαναν κατι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:22, 27-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Αχ να με συγχωρεις, δε διαβασα σωστα
Δεν πειράζει..είναι ο άτιμος ο γραπτός ο λόγος..ίσως και εγώ να μην το έγραψα σωστά..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:34, 27-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος

στο τελευταιο διαφωνω..
οι γεννες ημιαιμων ειαι συχνα πιο υγιεις και γεννετικα ακομα απο τις υποτιθεμενες καθαρες ρατσες(που ειναι ουσιαστικα σταθεροποιημενα ημιαιμα..)(το βλεπεις και συ απο οτι καταλαβα)

οπως ενας ανθρωπος μπορει να ζει ελευθερος μεσα στην ανθρωπινη κοινωνια ,ετσι μπορει να ζει και ενας σκυλος και μια γατα..
δεν ειναι απαραιτητο να εχει αφεντικο..
εδω Άγγελε δεν μιλάμε για υγιείς γέννες,ούτε για ράτσες..επίσης για ποιά ελευθερία μου μιλάς και για ποια φύση;; έτσι όπως έχουμε καταντήσει το περιβάλλον ,θα πρέπει και να αναλάβουμε τις ευθύνες μας..αδέσποτο ζώο εξω..δεν μπορεί να ζήσει πλέον..και ειδικά στις πόλεις..αμάξια; φόλες;ανώμαλοι..που όπως είδες τα κακοποιουν; Στην ευρώπη που οι στειρώσεις είναι γεγονός..μια χαρά ευδοκιμούν οι γάτες..εδώ δεν βλέπεις τι γίνεται;την τραγική κατάσταση που επικρατεί;..οκ..αν ζεις σε ένα αγρόκτημα προστατευμένο ,έχεις τις γάτες σου..και δεν θες να τις στειρώσεις..μια χαρά ολα..αλλα να τις θρέφεις και να τις περιποιήσε κιόλας για να έχουν μια καλή ζωή..το να αφήνεις τη γάτα σου να γεννάει..και να τα παρατάς στο δρόμο,να τα θάβεις κλπ..αυτό είναι ανήθικο θα πω εγώ..και ότι χειρότερο...αλήθεια,για πες μου..ο τίτλος του θέματος ειναι"αδέσποτα μια πληγή που συνεχώς αιμοραγεί"..πιστεύεις ότι υπάρχει κάποια άλλη λύση για την μείωση των αδέσποτων,εκτός απο την στείρωση;(που παρεπιπτόντως είναι στην αρμοδιότητα των δήμων όσον αφορά τα αδέσποτα);;και ποια είναι αυτή;;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:35, 27-09-10:

Δυστυχώς στην ελλάδα είμαστε πάρα πολύ πίσω,όσον αφορά θέματα ζωοφιλίας ..αλλά και γενικότερα σε θέματα περιβάλλοντος..ένα θα πω..στη Ζακυνθο ,όπου και διαμένω..αντί να στειρώνουν τις γάτες τους,όταν γεννάνε θάβουν τα γατάκια ζωντανά,τα πνίγουν ..ή τα βάζουν σε μια σακούλα(ζωντανά) την κλείνουν καλά και την τοποθετούν στη μέση του δρόμου,για να πατηθεί απο αμάξια..όταν μου το είπαν δεν το πίστεψα,μέχρι που το είδα να συμβαίνει..στον κεντρικό δρόμο,σακουλα..και αίματα να ξεχύνονται απο παντού....κατά τα άλλα η στείρωση είναι βάρβαρη..τα συμπεράσματα δικά σας..
ΥΓ..επειδή είδα ότι παρεξηγήθηκα...εννοείται πως είμαι υπερ της στείρωσης..τι λέμε τώρα..ειρωνικά το γράφω ως βάρβαρη πράξη..για αυτους που το υποστηρίζουν αυτό..και κάνουν αυτά που περιέγραψα πριν..
Ξερεις ποιοι ειναι αυτοι? Ονομαστικα? Μπορεις να μαθεις και να τους τραβηξεις φωτογραφιες αν εχεις την δυνατοτητα?

Την σκυλιτσα που εχω τη γνωρισα φοβισμενη εξω απο σπιτι μας. Αγριεμενη, αδυνατη και ταλαιπωρημενη. Τοση ομορφια που ειχε ομως... της βαζαμε φαγητο το βραδυ και κατεβαινε απο το βουνο να φαει... το πρωι ηταν αδεια η πιατελα της.. Της εφτιαξε σπιτακι ξυλινο ο πατερας μου... εμενε το βραδυ ολα αυτα εξω απο το σπιτι...την πλησιαζαμε και αγριευε... φοβοταν πολυ.. περασε ενας μηνας και μεχρι να μας μαθει λιγο... εκει.. οι ανθρωποι τα παιρνουν μωρα και μολις μεγαλωνουν... τα διωχνουν... αθλιοι... καθικια της κοινωνιας...δεν βρισκω πραγματικα επιθετα να χαρακτηρισω... ψαξαμε μεσω δημου μηπως την εχουν χασει... βαλαμε δημοσιευση πως χαθηκε ενα σκυλι... ειχε κολαρο.. ηταν μιξη απο δυο ρατσες... με τον λυκαρο μου ερωτευτηκαν... μικρα και τα δυο εκαναν παρεα πολυ...δεθηκαν.. αγαπηθηκαν... αποφασισαμε να την κρατησουμε...της καναμε στειρωση γιατι ο αντρακλας μου ειναι αρσενικο ασταματητο..... την καβαλαει και την αγκαλιαζει... ειναι η ουρα της.. του κανει σκερτσα..κοιμουνται αγκαλια... φιλιουνται στο στομα... ειναι πολυ αγαπημενοι. Νιωθει ευγνωμοσυνη κι εχει καταπληκτικο χαρακτηρα. Δεν πειραζει κανεναν... παρα μονο εχει εναν φοβο σε καθε ανθρωπο που ερχεται στο σπιτι... φοβαται τον ανθρωπο, τον καθε ανθρωπο... με τις γατες εχει φοβερη σχεση... τις κυνηγαει αλλα δεν τις πειραζει... ο αλλος την ξεσκισε μια γατα και του βαλαμε τις φωνες... τι χαζος...την καημενη τη γατουλα.. στο παρατσακ την προλαβαμε απο τα δοντια του... αλλα κι αυτη... εκει προκλητικη του βγαζε νυχι... κι εκεινος δε μασησε και τη μασησε... σοκ εκεινη η μερα... ευτυχως τελος καλο ολα καλα... ειναι πιο εγωιστης αυτος αλλα ο πιο ζεστος..ο πιο αγαπησιαρης..δε σαφηνει ρουπι..ολο αγκαλιες θελει αλλα ειναι αγριος.. αλλωστε ειναι φυλακας...... η μικρη μας ευαισθητη.. πιο ευγνωμων...
πλατιασα... συγνωμη... μου λειπουν πολυ... ειναι εκτος αθηνας...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:42, 27-09-10:

[quote=mindcircus;2431261]Ξ
ερεις ποιοι ειναι αυτοι? Ονομαστικα? Μπορεις να μαθεις και να τους τραβηξεις φωτογραφιες αν εχεις την δυνατοτητα?
Όταν βλέπεις μια σακούλα στη μέση του δρόμου με γατακια πατημένα...πως μπορείς να ξέρεις ποιός το έκανε;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:52, 27-09-10:

[quote=πουπουλινα;2431272]
Ξ
Όταν βλέπεις μια σακούλα στη μέση του δρόμου με γατακια πατημένα...πως μπορείς να ξέρεις ποιός το έκανε;

Δεν μπορεις με καποιον τροπο... αλλα και πως... δεν ξερω σκεφτομαι...
Καπως καπου καποιος να τους δει να χεις κι ενα ροπαλο του μπειζμπολ μαζι σου... δεν ξερω..
Παντως αν ποτε δειτε κατι μεσα στα ματια σας και δεν μπορειτε να κανετε κατι εσεις οι ιδιοι καλεστε την Εταιρεια προστασιας ζωων 210 3460360, 210 3466395 αποθηκευστε τα στα κινητα σας η το 100

Μια φιλη εχει γατα και το χαζεμενο πηγε και σκαλωσε σε ενα δεντρο, δεν ελεγε για 6 ωρες να κατεβει, εβαλαν ξυλα καθοτνα η φιλη εκει για ωρες να του μιλαει απο το φοβο του δεν κατεβαινε ειχε μαζευτει, πηραν την πυροσβεστικη και ξερεις τι απαντησαν?'' δεν μαζευουμε γατες κυρια μου απο τα δεντρα''
τον πλακωνεις αυτον η οχι? εγω εχω δει στο εξωτερικο που στα μαγαζια μπαινουν μεσα με τα ζωα τους, αδεσποτα σπανια να δεις, μονο εδω τα χουν ετσι, τι να πω πια δεν ξερω, εχω βαρεθει να απογοητευομαι απο τους κυβερνωντες της χωρας αυτης

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:55, 27-09-10:

Μια φιλη εχει γατα και το χαζεμενο πηγε και σκαλωσε σε ενα δεντρο, δεν ελεγε για 6 ωρες να κατεβει, εβαλαν ξυλα καθοτνα η φιλη εκει για ωρες να του μιλαει απο το φοβο του δεν κατεβαινε ειχε μαζευτει, πηραν την πυροσβεστικη και ξερεις τι απαντησαν?'' δεν μαζευουμε γατες κυρια μου απο τα δεντρα''
τον πλακωνεις αυτον η οχι? εγω εχω δει στο εξωτερικο που στα μαγαζια μπαινουν μεσα με τα ζωα τους, αδεσποτα σπανια να δεις, μονο εδω τα χουν ετσι, τι να πω πια δεν ξερω, εχω βαρεθει να απογοητευομαι απο τους κυβερνωντες της χωρας αυτης
Και όμως..η πυροσβεστική είναι η μόνη αρμόδια για αυτά τα θέματα..και είναι υποχρεωμένη να πάει όπου την καλούν..κάποιες φορές πηγαίνει...συνήθως όμως όχι..στο εξωτερικό είναι δεδομένο ότι όταν καλέσεις την πυριοσβεστική για τέτοια θέματα έρχεται αμέσως..τι να πεις..ελλαδιστάν..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:58, 27-09-10:

Και όμως..η πυροσβεστική είναι η μόνη αρμόδια για αυτά τα θέματα..και είναι υποχρεωμένη να πάει όπου την καλούν..κάποιες φορέ πηγαίνει...συνήθως όμως όχι..στο εξωτερικό είναι δεδομένο ότι όταν καλέσεις την πυριοσβεστική για τέτοια θέματα έρχεται αμέσως..τι να πεις..ελλαδιστάν..
κι εγω αυτο ξερω που λες.
Ξερεις τι θα κανα εγω? θα ρωτουσα σε ποια περιοχη πηρα και θα πηγαινα απο κει να κανα φασαρια, τα κανω κατι τετοια, αν δεν μπορω να καταφερω κατι ουσιαστικο δηλαδη να σωσουν το γατι μου, τουλαχιστον ας τους χαλασω τη μερα, τους σπασω και τα νευρα
τουλαχιστον το γατι κατεβηκε μονο του μετα απο 6 ωρες, ταχαν παιξει ολοι γενικα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:32, 27-09-10:

παντως εδω που ειμαι εγω στην εξοχη,,παντου ειναι οι γατες..
απο τις ελιες και τα χωραφια,,μεχρι πατημενες στο δρομο(οχι συχνα για να πουμε την αληθεια)

βασικα εδω δρουν σαν αγρια ζωα..

αλλα εροχνται και για τροφη..πχ ειχα 6 γατια,τα δυο πεθαναν,,και ηρθανε αλλα δυο απο τη γειτονια,,φοβισμενα στην αρχη,αλλα τωρα τριβονται μια χαρα πανω μου..

αλλα το τι γκαφες εχουν παθει απο περιεργεια..

ειχαμε βαλει κατι χαρτονια με κολλα για ποντικια..και μετα τα πεταξαμε..και πηγαν στα σκουπιδια..και προσπαθησαν να τα μυρισουν..και μετα κουβαλαγαν δυο γατια τα χαρτονια μαζι τους..
η κολλα ειναι μη τοξικη,τα βγαλαμε,,αλλα εχουν πλακα..
και τωρα σκεφτομαι να καθαρισω το ενα με λαδι απο τις κολες.γιατι εχει γινει βρωμυλος απο τη σκονη..

η περιεργεια εφαγε τη γατα..μεγαλη σοφια η κουβεντα..

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:58, 28-09-10:

Μικρη ο,τι αδεσποτο εβρισκα στο δρομο το μαζευα στο σπιτι.
Κι εγώ το ίδιο.
Θυμάμαι είχα πάρει ένα μπιμπερό και τα τάιζα γάλα μέχρι που μεγάλωναν και τα άφηνα στο εξοχικό μου.

Δυστυχώς στην ελλάδα είμαστε πάρα πολύ πίσω,όσον αφορά θέματα ζωοφιλίας ..αλλά και γενικότερα σε θέματα περιβάλλοντος..ένα θα πω..στη Ζακυνθο ,όπου και διαμένω..αντί να στειρώνουν τις γάτες τους,όταν γεννάνε θάβουν τα γατάκια ζωντανά,τα πνίγουν ..ή τα βάζουν σε μια σακούλα(ζωντανά) την κλείνουν καλά και την τοποθετούν στη μέση του δρόμου,για να πατηθεί απο αμάξια..όταν μου το είπαν δεν το πίστεψα,μέχρι που το είδα να συμβαίνει..στον κεντρικό δρόμο,σακουλα..και αίματα να ξεχύνονται απο παντού.
Δυστυχώς το έχω δει κι αυτό πολλές φορές.
Όταν ήμουν μικρός στο εξοχικό μου το έκανε αυτό ένας γείτονας, μερικές φορές τα έπνιγε, τις περισσότερες φορές τα έθαβε ζωντανά, όσα προλάβαινα τα μάζευα και έκανα ότι μπορούσα, τάισμα, κτηνίατρο για εμβόλια κλπ.

Πιστεύω ότι τέτοιου είδους άνθρωποι, δεν μπορούν να εκφράσουν με άλλο τρόπο τα αιμοβόρικα ένστικτά τους και τα εκδηλώνουν στα δύστυχα ζωάκια.

Είναι αχαρακτήριστοι...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:23, 28-09-10:

Πιστεύω ότι τέτοιου είδους άνθρωποι, δεν μπορούν να εκφράσουν με άλλο τρόπο τα αιμοβόρικα ένστικτά τους και τα εκδηλώνουν στα δύστυχα ζωάκια.
ακριβως..γιαυτο λεμε οτι αν γινει πολυ αυστηρος ο νομος για τα ζωα,,θα μειωθουν τετοια περιστατικα..
θελουν το φοβο του νομου,για να πνιξουν τα δολοφονικα τους ενστικτα καποιοι..

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 18:46, 28-09-10:

Τα αδέσποτα είναι ζωά,γιατί άραγε να τους συμπεριφερόμαστε με αυτόν τον τρόπο? Έχει θέσει ο κάθε άνθρωπος αυτό το ερώτημα μόλις αντικρίζει μπροστά του ενά αδέσποτο ζωάκι?Νόμιζω σπάνια και λίγοι άνθρωποι.Όσον αφορά τον τίτλο του θέματος οτί είναι μια πληγή που συνεχώς αιμορραγεί ναι συμφωνώ.Για αυτό το λόγο πρέπει να γίνει κάτι ωστέ να σταματήσει αυτή η πληγή να αιμορραγεί και ολά να γίνουν αρμονικά.Κατά τη γνώμη μου τα ζώα τα οποία βρίσκονται στο δρόμο πρέπει να τα μαζεύουν και να τα πηγαίνουν σε μια ειδική κτηνιατρική αίθουσα οπου θα τα αιμβολιάζουν και θα τους παρέχουν οτι χρειάζονται και τους λείπει ώστε να μην κυνδινεύουν απο τίποτα και να μην έχουν αυτη την αντιμετώπιση απο τους ανθρώπους.Και όταν τελειώσει ο εμβολιασμός να τους τοποθετούν ένα λουράκι στο λαιμό τους που να λέει οτι είναι εμβολιασμένα και οτί δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει καποιος κάτι,επομένως οι άνθρωποι να μην φοβούνται απο αυτά και μην να τα κλωτσάνε η να τα βαράνε κατι που είναι πολύ άσχημο.Τέλος αν γίνουν όλα αυτα τα αδέσποτα θα πάψουν να είναι μια πληγή που συνεχως ''αιμορραγεί''.

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lacky
H Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 19:07, 28-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από maria....
Και όταν τελειώσει ο εμβολιασμός να τους τοποθετούν ένα λουράκι στο λαιμό τους που να λέει οτι είναι εμβολιασμένα και οτί δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει καποιος κάτι,επομένως οι άνθρωποι να μην φοβούνται απο αυτά και μην να τα κλωτσάνε η να τα βαράνε κατι που είναι πολύ άσχημο.Τέλος αν γίνουν όλα αυτα τα αδέσποτα θα πάψουν να είναι μια πληγή που συνεχως ''αιμορραγεί''.
Μικρή μου δυστυχώς ο άνθρωπος δεν τα κάνει όλα αυτά από φόβο, αλλα από ανωμαλία. Αν φοβόταν έστω και λίγο τα αδέσποτα, πρώτον δεν θα τα πλησίαζε και κατ' επέκταση ούτε θα μπορούσε να τα ακουμπήσει.
Αλλα ξέρεις τι συμβαίνει? Οι περισσότεροι νομίζουν οτι επειδή είμαστε άνθρωποι μπορούμε να κυριευσουμε τους πάντες και να κάνουμε τα πάντα. Αυτο είναι ομως που μας καθιστά αδύναμους μπροστά στον κίνδυνο, η αυτοπεποίθησή μας. Όταν όμως κάποια στιγμή βρεθούν όλοι αυτοί μπροστά σε κάποιον δυνατότερο τα χάνουν!! Βρίσκουν τα ανυπερασπιστα μικρά ζωάκια ( τα οποία είναι ακίνδυνα) και ξεσπούν!! Ας το εκαναν αυτό σε μία μικρή κατα τα άλλα αρκουδίτσα ή ενα καρχαρια!! Που είναι η μαγκια του ανθρωπου εκει?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 19:41, 28-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από lacky
Μικρή μου δυστυχώς ο άνθρωπος δεν τα κάνει όλα αυτά από φόβο, αλλα από ανωμαλία. Αν φοβόταν έστω και λίγο τα αδέσποτα, πρώτον δεν θα τα πλησίαζε και κατ' επέκταση ούτε θα μπορούσε να τα ακουμπήσει.
Αλλα ξέρεις τι συμβαίνει? Οι περισσότεροι νομίζουν οτι επειδή είμαστε άνθρωποι μπορούμε να κυριευσουμε τους πάντες και να κάνουμε τα πάντα. Αυτο είναι ομως που μας καθιστά αδύναμους μπροστά στον κίνδυνο, η αυτοπεποίθησή μας. Όταν όμως κάποια στιγμή βρεθούν όλοι αυτοί μπροστά σε κάποιον δυνατότερο τα χάνουν!! Βρίσκουν τα ανυπερασπιστα μικρά ζωάκια ( τα οποία είναι ακίνδυνα) και ξεσπούν!! Ας το εκαναν αυτό σε μία μικρή κατα τα άλλα αρκουδίτσα ή ενα καρχαρια!! Που είναι η μαγκια του ανθρωπου εκει?
Tο γνωρίζω!Μόνο που όσον αφορά τους καρχαρίες και τα αρκουδάκια και αυτά τα θεωρούν αδέσποτα και τα εκμεταλλεύονται και να σου φέρω ένα παράδειγμα τα πληγώνουν με τόξα και χτυπιούνται με αποτέλεσμα να αιμορραγούν και οι καρχαρίες στα αληθινά οπώς και τα καημένα τα δελφινακία.

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 19:45, 28-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από maria....
Tο γνωρίζω!Μόνο που όσον αφορά τους καρχαρίες και τα αρκουδάκια και αυτά τα θεωρούν αδέσποτα και τα εκμεταλλεύονται και να σου φέρω ένα παράδειγμα τα πληγώνουν με τόξα και χτυπιούνται με αποτέλεσμα να αιμορραγούν και οι καρχαρίες στα αληθινά οπώς και τα καημένα τα δελφινακία.
Το γνωρίζω και εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες, ο ανθρωπος χρησιμοποιει την τεχνολογια ενω εκεινα ετσι ειναι ανυπερασπιστα μπροστα του. Αναφερομουν στο γεγονος να μην χρησιμοποιει οπλα...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:19, 28-09-10:

Όλα αυτά πηγάζουν απο το γεγονός ότι ο άνθρωπος είναι το πιο εγωιστικό ζώο .Θεωρεί ότι έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει όλα τα υπόλοιπα..άραγε..ποιός του το έδωσε αυτό το δικαίωμα;Και ας το δούμε και απο μια άλλη πλευρά.Ο άνθρωπος βρίσκεται στην κορυφή της πυραμίδας..αν κόψεις την κορυφή,η πυραμίδα μένει..αν κόψεις όμως τη βάση,η πυραμίδα θα γκρεμιστεί.Θέλω να πω ότι ο άνθεωπος έχει ΑΠΟΛΥΤΗ ανάγκη ΟΛΑ τα υπόλοιπα ζώα και όχι μόνο..ακόμα και τα κολοβακτηρίδια,για να συνεχίσει να υπάρχει σε αυτόν τον πλανήτη.Αν λείψει όμως αυτός,ο πλανήτης μια χαρά θα συνεχίσει να υπάρχει,και τα ζώα και τα φυτά..μάλιστα θα είναι και πολύ καλύτερα..οπότε ας ξεκαβαλισει λίγο απο το καλάμι του,που μοστράρει ως το ανώτερο είδος..και ας σεβαστεί και όλη την υπόλοιπη ζωή...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 20:30, 28-09-10:

Ετσι είναι αλλα ποιος το κανει μου λες? Ελαχιστα τα παραδείγματα, και κακά τα ψέμματα όλοι εκμεταλλευόμαστε την δύναμη μας, το βασικότερο όμως είναι να εχουμε αυτοέλεγχο και να ξερουμε να την χρησιμοποιούμε ωστε να μην εχει αρνητικο αντικτυπο σε οποιονδηποτε και οτιδηποτε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:38, 29-09-10:

Το πρόβλημα είναι ότι οι πολιτικοί μας είναι εκτός τόπου και χρόνου.... Πριν κάποια χρόνια έστειλα ένα video με έναν γατούλη στο youtube debate του skai (oi πολιτικοί αντί να προτείνουν λύσεις λέγανε τα έργα τους που στην ουσία δεν υπάρχουν. Σήμερα πολλα χρόνια μετά δεν έχει γίνει τίποτα.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:01, 29-09-10:

Και ένα καινούργιο που διάβασα σήμερα:

Οδηγός - κτήνος έσερνε σκυλιά πάνω στην άσφαλτο
Που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ανωμαλία; Μην βάζετε στοίχημα για αυτό πριν διαβάσετε την είδηση που ακολουθεί.

Στο αστυνομικό τμήμα Κορίνθου οδηγήθηκε στις 24 Σεπτεμβρίου ένας κάτοικος της Κορίνθου, ο οποίος το μεσημέρι της ίδιας ημέρα εντοπίστηκε να σέρνει με το αυτοκίνητο του δύο σκυλιά, τα οποία είχε δεμένα πάνω στο Ι.Χ. του.

Κάποιοι περίοικοι ειδοποίησαν την Αστυνομία και όταν το περιπολικό εντόπισε το αυτοκίνητο, ο οδηγός ανέπτυξε ταχύτητα. Τα δύο άτυχα σκυλιά σέρνονταν και κτυπούσαν σε σταθμευμένα αυτοκίνητα και εμπόδια. Τα ζώα γδέρνονταν πάνω στην άσφαλτο και αιμόφυρτα ούρλιαζαν.

Όταν οι αστυνομικοί σταμάτησαν τον ανώμαλο αυτόν τύπο διαπίστωσαν, ότι το ένα σκυλί είχε διαμελιστεί ενώ το άλλο ήταν σε τραγική κατάσταση... Μέχρι που μπορεί λοιπόν να φτάσει η ανωμαλία;

Mε πληροφορίες από: diogenis-press.blogspot.com

Πηγή: inout.gr

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 17:10, 29-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G

Που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη ανωμαλία; Μην βάζετε στοίχημα για αυτό πριν διαβάσετε την είδηση που ακολουθεί.

Στο αστυνομικό τμήμα Κορίνθου οδηγήθηκε στις 24 Σεπτεμβρίου ένας κάτοικος της Κορίνθου, ο οποίος το μεσημέρι της ίδιας ημέρα εντοπίστηκε να σέρνει με το αυτοκίνητο του δύο σκυλιά, τα οποία είχε δεμένα πάνω στο Ι.Χ. του.

Κάποιοι περίοικοι ειδοποίησαν την Αστυνομία και όταν το περιπολικό εντόπισε το αυτοκίνητο, ο οδηγός ανέπτυξε ταχύτητα. Τα δύο άτυχα σκυλιά σέρνονταν και κτυπούσαν σε σταθμευμένα αυτοκίνητα και εμπόδια. Τα ζώα γδέρνονταν πάνω στην άσφαλτο και αιμόφυρτα ούρλιαζαν.

Όταν οι αστυνομικοί σταμάτησαν τον ανώμαλο αυτόν τύπο διαπίστωσαν, ότι το ένα σκυλί είχε διαμελιστεί ενώ το άλλο ήταν σε τραγική κατάσταση... Μέχρι που μπορεί λοιπόν να φτάσει η ανωμαλία;

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 17:15, 29-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G

Δεν ξέρω τι αλλο να πω σ'αυτό το θέμα, μάλλον πρεπει να σταματησω να το διαβάζω γιατι με πληγώνει όλο και πιο πολύ!!

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!! Ας τους μαζεψει κάποιος !!

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 19:31, 29-09-10:

ελεος δεν λες τιποτα... αλλα εκτος απο αυτους πρεπει να μαζεψουν και τα σκυλια. δεν γινεται ετσι.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:42, 29-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από LiViNGtheLiFE
ελεος δεν λες τιποτα... αλλα εκτος απο αυτους πρεπει να μαζεψουν και τα σκυλια. δεν γινεται ετσι.
Tα σκυλιά δεν επέλεξαν απο μόνα τους να γίνουν αδέσποτα..αδέσποτα τα έκαναν αυτοί που τα πήραν και τα εγκατέλειψαν,και αυτοι που αφήνουν ασύστολα να γεννούν τα γατιά τους και τα σκυλιά τους ,αφού δεν τα στειρώνουν..και μετά τα πετάνε στο δρόμο..οπότε η ευθύνη είναι καθαρά στον καθένα απο εμάς..όταν ενεργεί κατά αυτόν τον τρόπο.Σαφέστατα έχει ευθύνη και το κράτος,μαζί και οι δήμοι για διαφορετικούς λόγους.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:04, 29-09-10:

χωσιμο σε φυλακη και ψυχιατρειο θελουνε αυτοι..

ειναι θεμα χρονου να σκοτωσουν και κανα ανθρωπο..
οταν κακοποιεις ετσι ζωες..εισαι επικινδυνος για την κοινωνια..
του εκανε τιποτα η αστυνομια?

στη σημερινη παρακμιακη κοινωνια κρισης αυξηθηκε η βια ,εγκληματα , κλπ..
και απλα επειδη δεν μπορουν να τα κανουν τοσο ευκολα σε ανθρωπους λογω του νομου..βγαζουν τα απωθημενα και το θυμο τους σε πλασματα που δεν εχουν υπερασπιση..

τοσο απλα,βγαζεις το αχτι σου εκει που σε παιρνει..αντι πχ να σκοτωσεις στο ξυλο το αφεντικο σου που σε καταπιεζει, σκοτωνεις το σκυλο σου..ή το αδεσποτο που βρισκεις στο δρομο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 29-09-10 στις 20:15.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:15, 04-10-10:

Καμίνης εναντίον σκύλων!

Τελικά είχα δίκιο, όσο λιγότερες εμφανίσεις κάνει ο Καμίνης τόσο καλύτερο ποσοστό θα πάρει. Επιβεβαιώνομαι καθημερινώς. Τελευταίο μαργαριτάρι του στην συνέντευξη που έδωσε στον flash.
Απόρησε γιατί επιτρέπεται στο κέντρο της Αθήνας να κυκλοφορούν σκυλιά!
(Απόσπασμα απο την συνέντευξη – την μεταφέρω από μνήμης)
Να υπενθυμίσω ότι η Αθήνα βρίσκεται σε έκτακτη ανάγκη. Είναι μια πόλη βρώμικη χωρίς φωτισμό χωρίς πεζοδρόμια. Η Αθήνα είναι μια πόλη στο κέντρο της οποίας κυκλοφοράνε σκυλιά. Αυτή είναι η κατάσταση της πόλης, της οποίας είμαστε υποψήφιοι δήμαρχοι.
τι θέλει να πει ο ποιητής;
Δηλαδή τι να κάνουμε τα αδέσποτα; να τα διώξουμε; να τα σκοτώσουμε;
Καταρχάς τα σκυλιά δεν γίνονται από μόνα τους αδέσποτα. Πάντα κάποιος κοπρίτης (άνθρωπος) θα τα παρατήσει και θα καταλήξουν αδέσποτα. Αυτά τα σκυλιά αν τα μαζεύει ο δήμος, τα εμβολιάζει, τα στειρώνει, τα καταγράφει με ειδική σήμανση, τότε τι ενοχλούν τον Καμίνη; Γιατί να μην κυκλοφορούν στην Αθήνα; τι θα έπρεπε να τα κάνουμε; να τα εξοστρακίζουμε;
Βρε Καμίνη, το καταλαβαίνω πως σε διαλέξανε τελευταία στιγμή και πως θα πρέπει να γεμίσεις τον λόγο σου επιχειρήματα για πράγματα που μέχρι εχθές δεν ήξερες, αλλά δεν κάνεις τον κόπο να βρεις κάτι πιο σοβαρό και να αφήσεις τα σκυλιά στην ησυχία τους.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:37, 27-05-11:

Το πυροβόλησαν 40 φορές στο κεφάλι και το έθαψαν ζωντανό... κι όμως επέζησε...!
Ο σκυλάκος Star στη Μάλτα λαμβάνει ήδη άπειρες αιτήσεις για υιοθεσία.

Πόσα κακά, πόσο βάσανο, πόσο ολόψυχα, εύχομαι να βρουν αυτούς που το έκαναν... Με κάνουν να ντρέπομαι που είμαι άνθρωπος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:28, 27-05-11:

Πόσα κακά, πόσο βάσανο, πόσο ολόψυχα, εύχομαι να βρουν αυτούς που το έκαναν..
μπα ,μην ευχεσαι τιποτα..

διεστραμμενοι δυστυχισμενοι ανθρωποι ειναι..

αυτοι θα μπορουσαν να σκοτωσουν και ανθρωπο αν δεν υπηρχε νομος..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 08:53, 01-02-12:

Τόσο δύσκολο είναι να σταματήσουν αυτές οι απανθρωπιές ρε γαμώτο???Πού ζούμε????
Μόνο ένας-δύο δεν φτάνουν,χρειάζονται περισσότεροι να ευαισθητοποιηθούν!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους