Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,264 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα παντρευόσασταν μόνο για να κάνετε παιδιά;

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 21:22, 01-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Και χρησιμοποιώ ξανά κάποιο παράδειγμα που είχα δώσει παλιότερα σε παρόμοιο θέμα: αν θες να πας το δεκαπενταύγουστο στην Πάρο και α) κλείσεις δωμάτιο 2 μήνες πριν ή β) δεν κλείσεις δωμάτιο και πας στα τυφλά, στην πρώτη περίπτωση μπορεί κάτι να γίνει και να το δώσουν αλλού ξέρω γω το δωμάτιο και να μείνεις στο δρόμο, και στη δεύτερη υπάρχει η περίπτωση να βρεις τελικά και να μείνεις στην τύχη. Ποια περίπτωση όμως έχει τις μεγαλύτερες ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ να συμβεί;;;;
να τα παρατήσεις όλα και να πας για κάμπινγκ

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Το να συγκρίνουμε την καλύτερη περίπτωση μονογονεικής οικογένειας με την χειρότερη της "στάνταρ" οικογένειας δεν είναι δίκαιο. Και σίγουρα δεν έχω να παραθέσω καμμιά μελέτη. Όμως από αυτά που βλέπω γύρω μου, και δεν είναι λίγα μια και εκ των πραγμάτων, με 3 παιδιά, γνωρίζω πολλές οικογένειες είναι ότι α) δεν μπορείς να προβλέψεις τίποτα για κανένα γάμο και β) όταν στην μονογονεϊκή οικογένεια ο γονέας (άντρας ή γυναίκα - βλέπεις Χαούλη με έχεις εκπαιδεύσει) μεγαλώνει σωστά τα παιδιά του στην ηλικία που φαίνεται τι έκανε (δηλ. μετά την εφηβεία) όλα είναι καλά.

Όλα αυτά Χιμελίτα έχουν να κάνουν με δικές σου ενοχές, οπότε ναι, αν εσύ δεν τις λύσεις, μην κάνεις παιδιά χωρίς "πατέρα". Όμως δεν έχουν σχέση με το παιδί, το παιδί θεωρεί κανονικό περιβάλλον αυτό που μεγαλώνει, μονογονεϊκό ή "στανταρ" κι όταν φτάνει να αναρωτηθεί για άλλες μορφές οικογένειας δηλαδή μετά τα 2-3 χρόνια που κοινωνικοποιείται, αν έχει δεχτεί όση αγάπη έχει ανάγκη δεν θα νοιώσει "μισό" ή "λάθος" ή τυχερό θα νοιώθει απλώς κανονικό.
αυτή η γυναίκα είναι σοφή
(ή απλά δεν ακολουθεί κανένα άλλο ζωώδες-κοινωνικό ανθρώπινο ένστικτο παραμόνο το μητρικό)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:55, 01-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Όπως είπε και η αποπάνω, μπορεί να έκανα παιδί χωρίς να παντρευτώ, αλλά να παντρευτώ μόνο για να κάνω παιδι ..αποκλείεται!

...Καλά, πότε μην λες ποτέ Μπορεί ο γαμπρός να λέγεται "Θελωπαιδίς Βαθυπλουτίδης"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

O katalinos έγραψε στις 22:02, 01-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...Καλά, πότε μην λες ποτέ Μπορεί ο γαμπρός να λέγεται "Θελωπαιδίς Βαθυπλουτίδης"

ακόμα και έτσι , αγνοείς το τόπικ <<θέλετε το παιδί σας να έχει το επίθετο του πατέρα , της μητέρας , και τα 2 ή κάποιο άλλο>>
εκτός και αν υπονοείς ότι το βαθυπλουτίδης ήταν του πατέρα του πατέρα και το θελωπαιδις της μητέρας του πατέρα
αλλά ποιός θα κράταγε το όνομα των πεθερών του ;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:32, 01-03-11:

Για μένα το να κάνω κάποτε παιδί και να το μεγαλώσω όσο μπορώ πιο σωστά είναι ο πρωταρχικός (αν όχι ο μοναδικός) σκοπός της ζωής μου.
Δυσκολεύομαι να σε καταλάβω.. και ειδικά αυτό το "μοναδικός" με παραπέμπει σε εμμονές και ψυχωτικές καταστάσεις.
Σου το είπε και η Δήμητρα παραπάνω, δύσκολα βάζεις τη ζωή σε καλούπια και καμιά φορά σε οδηγεί σε μονοπάτια που εσύ δε θέλεις/δεν ονειρευόσουν/δεν προγραμμάτιζες -για να μιλήσω και στη δική σου γλώσσα- να πας.

Τρεις παράγοντες μου έρχονται στο μυαλό όσον αφορά τον προγραμματισμό.
Μια σχέση δυνατή, ισορροπία και ηρεμία, μια σχετικά καλή οικονομική κατάσταση.
Με αυτή τη σειρά και μόνο.

Αν δεν έχω το πρώτο και απλά συμβιβαστώ με κάποιον μόνο και μόνο για να γίνω μάνα, θα είναι δύσκολο να έχω ισορροπία και ηρεμία και αργά ή γρήγορα θα θεωρήσω ότι είναι παιδί ΜΟΥ, ενώ το παιδί ΜΑΣ είναι αυτό που έχω κατά νου.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:20, 02-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Oι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο είναι απίστευτα μικρές. Πέραν τούτου, κι αν ακόμα προέκυπτε τέτοιο θέμα, δεν θα τον παντρευόμουν για να κάνω παιδί, αλλά για τα λεφτά του, οπότε και πάλι η απάντησή μου παραμένει

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 11:28, 02-03-11:

Απλές ερωτήσεις: Πού είναι ο πατέρας μου μαμά; Γιατί εγώ δεν έχω πατέρα; Δε με ήθελε ο πατέρας μου; Είμαι μπάσταρδο; Αυτές είναι οι ερωτήσεις που καλείσαι να απαντήσεις.
Μπάσταρδο; Χρησιμοποιείται ακόμα αυτή η λέξη ή γυρίσαμε πίσω στην δεκαετία του '50 και δεν το κατάλαβα;

Μα το παιδί θα έχει πατέρα, εκτός και αν εσύ μιλάς για το ενδεχόμενο να πας σε μια τράπεζα σπέρματος, αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, με αποτέλεσμα το παιδί σου να έχει για ''πατέρα'' το σπερματοζωάριο Νο 15154763, οπότε είναι πιο λογικό να σε ρωτήσει κάτι τέτοιο.

Επειδή δεν θα παντρευτεί ένα ζευγάρι που έχουν κάνει ένα παιδί μαζί, δεν σημαίνει οτι ο πατέρας, στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα εξαφανιστεί από την ζωή του παιδιού του. Αν εξαφανιστεί μάλλον έχει γίνει λάθος επιλογή ατόμου.
Ο πατέρας μπορεί να έχει ενεργό ρόλο και το παιδί να περνάει πολύ χρόνο μαζί του σα να μένει στο ίδιο σπίτι.
Τώρα άμα εσύ αποκλείσεις τον πατέρα από το παιδί του, μόνο και μόνο επειδή δεν είσαστε παντρεμένοι, είναι άλλο θέμα και ειλικρινά δεν θα μου κάνει εντύπωση, αφού μερικοί άνθρωποι δεν σταματούν να είναι εγωιστές ακόμα και όταν γίνουν γονείς.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:45, 02-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Μπάσταρδο; Χρησιμοποιείται ακόμα αυτή η λέξη ή γυρίσαμε πίσω στην δεκαετία του '50 και δεν το κατάλαβα;

Μα το παιδί θα έχει πατέρα, εκτός και αν εσύ μιλάς για το ενδεχόμενο να πας σε μια τράπεζα σπέρματος, αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, με αποτέλεσμα το παιδί σου να έχει για ''πατέρα'' το σπερματοζωάριο Νο 15154763, οπότε είναι πιο λογικό να σε ρωτήσει κάτι τέτοιο.

Επειδή δεν θα παντρευτεί ένα ζευγάρι που έχουν κάνει ένα παιδί μαζί, δεν σημαίνει οτι ο πατέρας, στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα εξαφανιστεί από την ζωή του παιδιού του. Αν εξαφανιστεί μάλλον έχει γίνει λάθος επιλογή ατόμου.
Ο πατέρας μπορεί να έχει ενεργό ρόλο και το παιδί να περνάει πολύ χρόνο μαζί του σα να μένει στο ίδιο σπίτι.
Τώρα άμα εσύ αποκλείσεις τον πατέρα από το παιδί του, μόνο και μόνο επειδή δεν είσαστε παντρεμένοι, είναι άλλο θέμα και ειλικρινά δεν θα μου κάνει εντύπωση, αφού μερικοί άνθρωποι δεν σταματούν να είναι εγωιστές ακόμα και όταν γίνουν γονείς.
Είναι γεγονός ότι οι περισσότεροι πατέρες παντρεύονται, για να (ή επειδή θα) γεννήσουν κάποιες γυναίκες παιδιά. Είναι ήδη επίσης μία πραγματικότητα, ότι οι γυναίκες πλέον έχουν τη δυνατότητα να γεννήσουν παιδιά, χωρίς απαραίτητα την γνώση του σπερματοδότη. Επειδή όμως ζούμε σε συνθήκες ενός κοινωνικού συστήματος, του οποίου ο ακρογωνιαίος λίθος είναι ο εγωισμός, η εν πολλοίς εγωιστική/κτητική διαχείριση των παιδιών από τον αστικό νόμο και τη βιοτεχνολογία υπέρ της μητρότητας, δεν θα μπορούσε να μεταρυθμιστεί και προς την ανάλογη ικανοποίηση της πατρότητας; Θα μπορούσε δλδ να υπάρξει και μονογονεϊκή οικογένεια ενός πατέρα με παιδιά, που δεν θα ήταν απαραίτητο να γνωρίζουν τις ωαριοδότισσες; Προσωπικά νομίζω, ότι από τη μεριά της Βιοτεχνολογίας θα αρκούσε η κατασκευή ενός εργαστηριακού πλακούντα, για κάτι τέτοιο...Συζητώντας όμως τέτοιου βιοηθικού περιεχομένου ζητήματα, αξίζει να επισημανθεί, ότι συνήθως παραβλέπεται το αν, για τον "ερχομό στον κόσμο τούτο" θα πρέπει να συμβάλλει βασικά η αγάπη μεταξύ των γεννητώρων. Προσωπικά θεωρώ, πως, ναι. Διαφορετικά μιλάμε για "βιασμό της ανθρώπινης φύσης", ανάλογης σε συνέπειες τουλάχιστον, με τη γέννηση παιδιού/ων, μετά από σεξουαλικό βιασμό, του ενός ή του άλλου εκ των δύο!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

johnjohn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη johnjohn
Ο johnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O johnjohn έγραψε στις 13:35, 02-03-11:

Επειδή ο σκοπός μου είναι να κάνω παιδιά δε θα έλεγα όχι σε κάποιο προξενιό αν περάσουν τα χρόνια απειλητικά και δεν έχω βρει κάποιον να κάνω οικογένεια. Αν και ψάχνω την αγάπη, όμως ο σκοπός μου αυτός είναι ανώτερος από την αγάπη, οπότε πιστεύω οτι θα συμβιβαζόμουν σε λιγότερη αγάπη για να πετύχω το σκοπό μου.
Σκέψου όμως να βρεις ένα άτομο με το οποίο να μην τα πας καθόλου καλά, να μην περνάς ωραία, να μην είσαι ευτυχισμένη, να ζεις με συμβιβασμούς . Θα θυσίαζες την προσωπική σου ευτυχία μόνο και μόνο για να κάνεις παιδιά;;;
Νομίζω πως το Α και το Ω είναι να τα πας καλά με το σύντροφό σου, να είσαι ευτυχισμένη και να νοιώθεις όσο το δυνταόν μεγαλύτερη πληρότητα.
Μετά αν έρθουν και τα παιδιά, δένει το γλυκό και ολοκληρώνεσαι.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:50, 02-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από johnjohn
Σκέψου όμως να βρεις ένα άτομο με το οποίο να μην τα πας καθόλου καλά, να μην περνάς ωραία, να μην είσαι ευτυχισμένη, να ζεις με συμβιβασμούς . Θα θυσίαζες την προσωπική σου ευτυχία μόνο και μόνο για να κάνεις παιδιά;;;
Νομίζω πως το Α και το Ω είναι να τα πας καλά με το σύντροφό σου, να είσαι ευτυχισμένη και να νοιώθεις όσο το δυνταόν μεγαλύτερη πληρότητα.
Μετά αν έρθουν και τα παιδιά, δένει το γλυκό και ολοκληρώνεσαι.
Mου θύμησες μια ιστορία που είχα ακούσει κάποτε.

Στο μαιευτήριο λοιπόν μόλις μια γυναίκα έφερε στον κόσμο το παιδί της. Ο άντρας ανήσυχος από έξω βλέπει τον γιατρό και τον ρωτάει:
-"Γιατρέ πως πήγε;"
-"Το παιδί είναι αγόρι υγιέσταστο"
-"Άσ΄το το παιδί, για τη γυναίκα μου σε ρωτάω είναι καλά;"

Με απορία ο γιατρός τον ρωτάει την επόμενη μέρα:
-"Μα γιατί με ρώτησες τόσο έντονα για τη γυναίκα σου και έδειξες να μην ενδιαφέρθηκες για το παιδί σου;"
-"Δεν είναι ότι δεν ενδιαφέρθηκα γιατρέ, αλλά να το παιδί θα μεγαλώσει, θα κάνει τη ζωή του, θα φύγει από εμάς. Η γυναίκα μου θα μείνει κοντά μου για πάντα, σύντροφος ζωής."

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

κωστας λας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κωστας λας
Ο κωστας λας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O κωστας λας έγραψε στις 13:52, 02-03-11:

οχι ποτε!! παντρευεσε επειδη αγαπας καποιον!!
αν τυχει και καννουμε και κανενα παιδι οκ

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 16:14, 02-03-11:

Όλα αυτά Χιμελίτα έχουν να κάνουν με δικές σου ενοχές, οπότε ναι, αν εσύ δεν τις λύσεις, μην κάνεις παιδιά χωρίς "πατέρα". Όμως δεν έχουν σχέση με το παιδί, το παιδί θεωρεί κανονικό περιβάλλον αυτό που μεγαλώνει, μονογονεϊκό ή "στανταρ" κι όταν φτάνει να αναρωτηθεί για άλλες μορφές οικογένειας δηλαδή μετά τα 2-3 χρόνια που κοινωνικοποιείται, αν έχει δεχτεί όση αγάπη έχει ανάγκη δεν θα νοιώσει "μισό" ή "λάθος" ή τυχερό θα νοιώθει απλώς κανονικό.
Αρχική Δημοσίευση από katalinos
αυτή η γυναίκα είναι σοφή
(ή απλά δεν ακολουθεί κανένα άλλο ζωώδες-κοινωνικό ανθρώπινο ένστικτο παραμόνο το μητρικό)
Όχι, ίσα ίσα επειδή εγώ είμαι κότα και δεν έχω μητρικό ένστικτο ιδιαίτερα ανεπτυγμένο ήθελα καλές συνθήκες για να κάνω παιδιά, κι αυτό για μένα σημαίνει σίγουρα έρωτα ΚΑΙ αγάπη ΚΑΙ συμπαράσταση πρακτική και συναισθηματική από τον σύντροφό μου. Και δεν θέλω να ανακαλύψω πως θα τα έβγαζα πέρα μόνη μου (κότα σου λέω ).
Όμως επειδή έχω δει γύρω μου πολλούς γονείς μαζί ή μόνους που αξίζουν αυτόν τον τίτλο δεν μπορώ να θεωρώ πρώτα τα τυπικά και μετά τα ουσιαστικά προσόντα. Ουσιαστική λοιπόν είναι η απεριόριστη αγάπη. Τα τυπικά είναι όλα τα άλλα που βουλώνουν τις τρύπες που αφήνει όχι η μη-αγάπη (δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο πράγμα στους γονείς) αλλά η έλλειψη απεριόριστης αγάπης.

Τώρα που μεγάλωσα με τον πατέρα μου που ήταν παρών σωματικά αλλά απών ψυχολογικά με έχει επηρεάσει πάρα πολύ στη ζωή μου, στις σχέσεις με τους γύρω μου, στην προσωπικότητά μου. Πιστεύεις δε θα ήταν χειρότερο αν αυτός ο άνθρωπος δεν υπήρχε καν;
Κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό. Το ότι μπορείς να σκέφτεσαι την πιθανότητα να ζήσεις την ζωή σου με έναν άνθρωπο συναισθηματικά αδιάφορο για σένα είναι γιατί αυτή η εικόνα σου είναι οικεία?
Ένας απών ψυχολογικά πατέρας μπορεί να σε κάνει να αναζητάς πολύ διαφορετικά πράγματα ανάλογα πως το εξέλαβες: πχ έναν αδιάφορο σύντροφο που νομίζεις ότι θα τον αλλάξεις ή έναν που σου υπόσχεται παντοτινή αγάπη και επιβεβαίωση ή μια ουσιαστική σχέση που σου' λειψε απ' τον πατέρα σου ή και κανέναν γιατί "αφού κανείς δεν με στήριξε μέχρι τώρα γιατί να βάλω το μπελά στο κεφάλι μου".
Ανάλογα ψυχολογικά ορόσημα θα είχε και ένα παιδί αν δεν υπήρχε πατέρας, ίσως άλλα αλλά ανάλογα.
Όλα όσα συμβαίνουν στην ζωή μας, καλά και κακά, είναι εμπειρίες. Το πως τις διαχειριζόμαστε και, σε τρυφερές ηλικίες, το ποιος μας καθοδηγεί να τις διαχειριστούμε είναι πολύ σημαντικό.
Γι'αυτό σου προτείνω να κάνεις αυτό που μπορείς να υποστηρίξεις με την πίστη σου. Γιατί εσύ θα χρειαστεί να υποστηρίξεις στο παιδί σου ότι προκύψει και να το βοηθήσεις να το διαχειριστεί.
Οι πιο πολλοί που κάτι προτείνουν εδώ, έχουν ηθικό έρισμα γι'αυτό μην είσαι αυστηρή. Το να μην μπορείς να δεχτείς ότι το παιδί σου δεν θα είναι προϊόν αγάπης του ζευγαριού είναι γιατί δεν θα μπορείς να απαντήσεις στην ερώτηση "γιατί τον παντρεύτηκες?". Το να μην θες να ζει το παιδί σου σε περιβάλλον "μισοαγάπης" είναι γιατί φοβάσαι μην το αναπαράγει. Οι ερωτήσεις που βάζει ο καθένας μας στο στόμα αυτού του φανταστικού παιδιού έχουν να κάνουν με τους δικούς μας φόβους ότι δεν θα μπορούμε να απαντήσουμε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 00:46, 03-03-11:

Από τα να παντρευτείς κάποιον καθαρά και μόνο για να απo – κτήσεις παιδί, είναι προτιμότερο να παντρευτείς με συνοικέσιο.
Στην πρώτη περίπτωση, αποκλείεται να νοιώσεις στο μέλλον κάτι θετικό για τον τυχερό (άτυχο) πατέρα, ενώ στην δεύτερη υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να σου κάνει κλίκ το ορμονικό σου παραλήρημα και να χτίζεις μέρα με τη μέρα κάτι καλό και σωστό.
Πάντως θέλω να πω ότι οι σχέσεις, οι γάμοι σήμερα χτυπιούνται από χίλια μύρια κύματα.
Παλαιότερα οι γυναίκες έδειχναν μια προσμονή, μια καρτερία στηρίζοντας τον γάμο και κατ’ επέκταση τα παιδιά τους .
Οι άνδρες, είναι από την φύση τους παιδιά. Αδυνατούν να καταλάβουν τις υποχρεώσεις της μάνας. Η τεστοστερόνη όταν ξεφύγει και πιάσει κόκκινο, δεν είναι πολλές οι γυναίκες που θα τον καταλάβουν και θα δώσουν διέξοδο, δίχως απώλειες.
Θέλω να καταλήξω στο ότι στον γάμο χρειάζεται να βλέπεις από διαφορετική γωνία κάποια πράγματα. Να ισορροπείς ανάμεσα στα παιδιά και στα θέλω σου.
Για παράδειγμα, η παραμικρή αδιαφορία μπορεί να στοιχίσει, από μια ασήμαντη ωτίτιδα, κάτι οδυνηρότερο και μονιμότερο.
Δεν θέλω να μιλήσω για προτεραιότητες, θα πω μοναχά ότι τα παιδιά χρειάζεται να έχουν την σωστή ανάπτυξη και αυτή έρχεται και ολοκληρώνεται μοναχά με δυο γονείς.
Μόνο τότε είναι φυσιολογική. Σε διαφορετική περίπτωση πάντα θα λείπει ο ένας γονιός, είτε είναι η μητέρα είτε είναι ο πατέρας.
Ο άνθρωπος είναι επιρρεπής σε πτώσεις, ότι καταλαβαίνετε με αυτό.
Χρειάζεται διαρκής προσπάθεια και από τις δυο πλευρές προκειμένου να ξεπερνιούνται τα προβλήματα και να μη διογκώνονται .
Κλείνοντας θα πω ένα μικρό γεγονός.
Στα πρώτα βήματα του γιου μου, πιανόμασταν αγκαλιά με την γυναίκα μου και του λέγαμε να τρέξει.
Εκείνος βλέποντας μια αγκαλιά έπαιρνε φόρα και έκανε βουτιά μέσα σε μια μεγάλη αγκαλιά.

Φτιάξτε μια μεγάλη αγκαλιά για τα παιδιά σας. Βάλτε ήθος στις πράξεις σας και μακροπρόθεσμα πάντα κερδισμένες θα βγείτε.
Μη νομίζετε ότι είναι τόσο δύσκολο.
Μέρα με τη μέρα, χρόνο με τον χρόνο, θα καταλάβετε πόσο σημαντικό είναι να ξεπερνάτε εμπόδια και όχι να ψάχνετε να βρείτε προφάσεις για χωρισμούς και με ασήμαντες προφάσεις.
Ποια σχέση είναι ποιο σημαντική από αυτή που έχετε ματώσει να στηρίξετε;
Μήπως η αρπαχτή της μιας ξεπέτας ;
Μάθετε να είστε θηλυκά και όχι εισπρακτόρισσες, ρευστοποιώντας τα πάντα στον βωμό της εφήμερης και πρόσκαιρης ικανοποίησης.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:54, 03-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Πάντως θέλω να πω ότι οι σχέσεις, οι γάμοι σήμερα χτυπιούνται από χίλια μύρια κύματα.
Παλαιότερα οι γυναίκες έδειχναν μια προσμονή, μια καρτερία στηρίζοντας τον γάμο και κατ’ επέκταση τα παιδιά τους .
Οι άνδρες, είναι από την φύση τους παιδιά.Αδυνατούν να καταλάβουν τις υποχρεώσεις της μάνας. Η τεστοστερόνη όταν ξεφύγει και πιάσει κόκκινο, δεν είναι πολλές οι γυναίκες που θα τον καταλάβουν και θα δώσουν διέξοδο, δίχως απώλειες.
Θέλω να καταλήξω στο ότι στον γάμο χρειάζεται να βλέπεις από διαφορετική γωνία κάποια πράγματα. Να ισορροπείς ανάμεσα στα παιδιά και στα θέλω σου.
Αφού λοιπόν οι άντρες είναι ΠΑΝΤΑ παιδιά αν δε θέλετε δεύτερο μην κάνετε καθόλου! Και επίσης αν δε θέλετε παιδιά, μην παντρευτείτε!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 21:04, 03-03-11:

Αφού λοιπόν οι άντρες είναι ΠΑΝΤΑ παιδιά αν δε θέλετε δεύτερο μην κάνετε καθόλου! Και επίσης αν δε θέλετε παιδιά, μην παντρευτείτε!
Είναι κάτι παραπάνω απο φανερό το οτι έχεις καταλάβει απο τους άνδρες που έχεις γνωρίσει στην ζωή σου,
ακριβώς τίποτα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 21:32, 03-03-11:

Δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα ποστς, οπότε δεν ξέρω αν ειπώθηκε κάτι παρόμοιο.
Για ποιον λόγο χρειάζεται να παντρευτείς για να κάνεις παιδιά? Εννοώ αν δεν βρεις τον κατάλληλο σύντροφο.. Δεν το έχω σκεφτεί εξονυχιστικά, λόγω της ηλικίας μου μάλλον, αλλά το θεωρώ θλιβερό να περάσεις όλη σου την ζωή με έναν άνθρωπο που σου είναι αδιάφορος απλά και μόνο γιατί δεν βρήκες κάτι καλύτερο για τον σκοπό σου! Στην εποχή μας υπάρχουν τρόποι να αποκτήσει κανείς παιδί μόνος του.. Δύσκολοι μεν αλλά η κοινωνία μας πλεόν δέχεται τις μονογονεϊκές οικογένειες σε αντίθεση με προηγούμενες γενιές που όταν μια μητέρα μεγάλωνε μόνη της ένα παιδί θεωρούνταν σκάνδαλο!
Και ακόμα και αν περάσουμε αυτό το κομμάτι, ότι δηλαδή στην ουσία θα είναι σαν να χρησιμοποιείς τον άλλον, τι θα γίνει αν κάποια στιγμή αργότερα γνωρίσεις έναν άνθρωπο και ερωτευτείς? Θα μου πεις αυτό δεν γίνεται σε γάμους που ξεκινάν με έρωτα? Ναι γίνεται! Αλλά πόσο μάλλον σε έναν γάμο που θα ξεκινήσει από συμφέρον! Πιστεύω είναι προτιμότερο ενα παιδί να μεγαλώσει με έναν γονιό και πολύ αγάπη, παρά με δύο γονείς και πολλούς καβγάδες..

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 23:08, 03-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα ποστς, οπότε δεν ξέρω αν ειπώθηκε κάτι παρόμοιο.
Για ποιον λόγο χρειάζεται να παντρευτείς για να κάνεις παιδιά? Εννοώ αν δεν βρεις τον κατάλληλο σύντροφο.. Δεν το έχω σκεφτεί εξονυχιστικά, λόγω της ηλικίας μου μάλλον, αλλά το θεωρώ θλιβερό να περάσεις όλη σου την ζωή με έναν άνθρωπο που σου είναι αδιάφορος απλά και μόνο γιατί δεν βρήκες κάτι καλύτερο για τον σκοπό σου! Στην εποχή μας υπάρχουν τρόποι να αποκτήσει κανείς παιδί μόνος του.. Δύσκολοι μεν αλλά η κοινωνία μας πλεόν δέχεται τις μονογονεϊκές οικογένειες σε αντίθεση με προηγούμενες γενιές που όταν μια μητέρα μεγάλωνε μόνη της ένα παιδί θεωρούνταν σκάνδαλο!
Και ακόμα και αν περάσουμε αυτό το κομμάτι, ότι δηλαδή στην ουσία θα είναι σαν να χρησιμοποιείς τον άλλον, τι θα γίνει αν κάποια στιγμή αργότερα γνωρίσεις έναν άνθρωπο και ερωτευτείς? Θα μου πεις αυτό δεν γίνεται σε γάμους που ξεκινάν με έρωτα? Ναι γίνεται! Αλλά πόσο μάλλον σε έναν γάμο που θα ξεκινήσει από συμφέρον! Πιστεύω είναι προτιμότερο ενα παιδί να μεγαλώσει με έναν γονιό και πολύ αγάπη, παρά με δύο γονείς και πολλούς καβγάδες..
Eξαιρετικα ωριμη σκεψη απο μια ιδιαιτερα νεαρη κοπελα...Σε συγχαιρω για την ωριμοτητα σου!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

O katalinos έγραψε στις 23:12, 03-03-11:

Οι άνδρες, είναι από την φύση τους παιδιά. Αδυνατούν να καταλάβουν τις υποχρεώσεις της μάνας. Η τεστοστερόνη όταν ξεφύγει και πιάσει κόκκινο, δεν είναι πολλές οι γυναίκες που θα τον καταλάβουν και θα δώσουν διέξοδο, δίχως απώλειες.
Είναι κάτι παραπάνω απο φανερό το οτι έχεις καταλάβει απο τους άνδρες που έχεις γνωρίσει στην ζωή σου,
ακριβώς τίποτα.
οπότε , υπάρχουν μερικοί άντρες , που τους κατάλαβε απόλυτα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 13:01, 04-03-11:

ακριβώς τίποτα.
Τα συμπεράσματα έβγαιναν από το δικό σου ποστ.
Από τους άντρες της ζωής μου διδάχτηκα να μην λέω «οι άντρες» κι ότι αν είναι να ασχολούμαστε συνέχεια με την τεστοστερόνη σας και με τα οιστρογόνα μας χάνουμε πολύτιμο χρόνο. ΄
Και από τον άντρα της ζωής μου έχω μάθει ότι μπορεί ένας άντρας να μην χρησιμοποιεί την τεστοστερόνη του ως δικαιολογία για να δυσκολεύει την ζωή της οικογένειας, ότι η ξεπέτα λέγεται ξεπέτα είτε τεστοστερόνη έχεις είτε οιστρογόνα και κάνει ανάλογο κακό στην οικογένεια, και ότι και η γυναίκα και ο άντρας κρατάει την οικογένεια ενωμένη αν θέλει κι αγαπά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 14:28, 04-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar;[U
2579046[/u]]Τα συμπεράσματα έβγαιναν από το δικό σου ποστ.

Από τους άντρες της ζωής μου διδάχτηκα να μην λέω «οι άντρες» κι ότι αν είναι να ασχολούμαστε συνέχεια με την τεστοστερόνη σας και με τα οιστρογόνα μας χάνουμε πολύτιμο χρόνο.

Αχ αυτος ο άτιμος χρόνος που φταίει όλα.
Ακόμα και για σωστές ντομάτες, πρέπει να περιμένουμε το καλοκαίρι.
Και από τον άντρα της ζωής μου έχω μάθει ότι μπορεί ένας άντρας να μην χρησιμοποιεί την τεστοστερόνη του ως δικαιολογία για να δυσκολεύει την ζωή της οικογένειας, ......................

Ξεφεύγουμε από το θέμα, αλλά ο λόγος που απαντώ είναι η συνάφεια που παρουσιάζει η ισορροπία των γονιών, σε μια σωστή οικογένεια.
Καλώς ή κακώς τα παιδιά δεν προκύπτουν από παραγγελία. Ερχονται μετά από συνεύρεση των γονιών.
Πριν την χαρά του ερχομού τους, υπάρχει η χαρά του έρωτα και της αγάπης μετά από μια σχέση.
Συνήθως, είναι αδύνατο να καταλάβεις από την αρχή την δυναμική που παρουσιάζουν οι ορμόνες.(τεστοστερόνη και οιστρογόνα).
Για να μη μακρηγορήσω, θα πω ότι είναι απαραίτητη η γνώση της επίδρασης αυτών των ορμονών από τη μια και από την άλλη για τον άνδρα είναι καλό να συμμετέχει στην εγκυμοσύνη με την παρουσία του βλέποντας από κοντά και μορφώνοντας άποψη. Απαραίτητη κρίνω και την παρουσία του την στιγμή που γεννάει η γυναίκα του σε φυσιολογικό τοκετό αναφέρομαι.

Οσο για την σημασία της τεστοστερόνης στον άνδρα, φτάνει να σου πω ότι οι όρχεις δεν είναι μοναχά για την παραγωγή σπερματοζωαρίων, αλλά δίνουν στον άνδρα μια δυναμική που είναι απαραίτητη προκειμένου να μην παρουσιάζει χαρακτηριστικά ευνουχισμένου.

Δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι ο άνδρας μπορεί να δαμάσει τα νεύρα του, να καταπιέσει τις ορμές του, να φτάσει να γίνει και μισογύνης ακόμα.

Αλλά είναι αυτό το ζητούμενο ;

Ενας ευνουχισμένος άνδρας ;

Για να αποφύγουμε την ύστατη επιλογή της μονογονικής οικογένειας, είναι απαραίτητο να έχετε δίπλα σας έναν ΑΝΔΡΑ . Ναι και με κεφαλαία γράμματα. Αυτός είναι που χρειάζεστε ως γυναίκες, αλλά και εσείς είστε αυτό που συμπληρώνει τον άνδρα και από παιδάκι τον ΑΝΔΡΩΝΕΙ.
Όχι, ίσα ίσα επειδή εγώ είμαι κότα και δεν έχω μητρικό ένστικτο ιδιαίτερα ανεπτυγμένο ……………………………………………………………………
Και δεν θέλω να ανακαλύψω πως θα τα έβγαζα πέρα μόνη μου (κότα σου λέω).
Ως Κότα που δηλώνεις, θέλω να σκεφτείς, όχι να απαντήσεις (οι προσωπικές σου αμφιβολίες δεν είναι αυτό που θέλω να εκθέσεις εδώ) και πόσο θηλυκό είσαι.

Φτάνει με τις μεγάλες θεωρίες.
Μια ευτυχισμένη οικογένεια, θέλει γονείς που φροντίζουν για ΟΛΑ.
Ευτυχισμένα παιδιά, είναι αυτά που έχουν τέτοιους γονείς.
Αν κάτι λείπει, τότε σιγά – σιγά, γίνεται φανερή η έλλειψη του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 04-03-11 στις 14:40.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:01, 04-03-11:

ακριβώς τίποτα.
Μμμ... Κι εγώ στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω. Δεν φαίνεται να έχεις καταλάβει τίποτα για τους άνδρες Μάξιμε.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 15:54, 04-03-11:

Δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι ο άνδρας μπορεί να δαμάσει τα νεύρα του, να καταπιέσει τις ορμές του, να φτάσει να γίνει και μισογύνης ακόμα.
Αλλά είναι αυτό το ζητούμενο ; Ενας ευνουχισμένος άνδρας ;
Αχ! αυτές οι συνεπαγωγές του στυλ "έλεγχος νεύρων" => ευνουχισμός μου κάνουν πολύ macho. Δεν χρειάστηκε να ελέγξεις τα νεύρα σου ή να καταπιέσεις κάμποσο τις ορμές σου για τα παιδιά σου ? Ένοιωσες ευνουχισμένος? Η μόνο για την γυναίκα σου δεν χρειάζεται να ελέγξεις τίποτα?

Για να αποφύγουμε την ύστατη επιλογή της μονογονικής οικογένειας, είναι απαραίτητο να έχετε δίπλα σας έναν ΑΝΔΡΑ . Ναι και με κεφαλαία γράμματα. Αυτός είναι που χρειάζεστε ως γυναίκες, αλλά και εσείς είστε αυτό που συμπληρώνει τον άνδρα και από παιδάκι τον ΑΝΔΡΩΝΕΙ.
.....
Φτάνει με τις μεγάλες θεωρίες.
Μια ευτυχισμένη οικογένεια, θέλει γονείς που φροντίζουν για ΟΛΑ.
Ευτυχισμένα παιδιά, είναι αυτά που έχουν τέτοιους γονείς.
Αν κάτι λείπει, τότε σιγά – σιγά, γίνεται φανερή η έλλειψη του.
Τα όρια του φυσιολογικού για σένα Μάξιμε είναι πολυ συγκεκριμένα και στενά. Και προσπαθώ να σκεφτώ κάποιον/α/ους που να μπορούν να τα φροντίζουν όλα, και καποια οικογένεια που να μην λείπει κάτι. Άραγε αρκεί αυτό για να μην υπάρχει ευτυχία?
Εγώ πάλι νομίζω ότι ο καθένας έχει προτερήματα και ελλατώματα και πολλές φορές έλλειψη γνώσης των ορίων του και με αυτά και την αγάπη του συμπορεύεται και ως μέρος του ζευγαριού και ως γονιός προσπαθώντας πάντα για το καλύτερο.
Για το κόκκινο: Αφού εμείς το κάνουμε κι αυτό (και φαντάζομαι ότι οι μανάδες φταίνε όταν το παιδί δεν είναι ΑΝΤΡΑΣ κατά τα πρότυπά σου)μπορείς να μου πεις γιατί στο καλό φαγώνεσαι για το πατρικό πρότυπο στην οικογένεια?

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 19:34, 04-03-11:

Όσο και να αγαπάω τα παιδάκια αυτό δε θα το έκανα.
Δε μου φταίει σε τίποτα το παιδάκι να βιώνει καυγάδες, φασαρίες και εν τέλει να μη μεγαλώνει σε ένα υγιές περιβάλλον.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 01:10, 05-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar;
Τα όρια του φυσιολογικού για σένα Μάξιμε είναι πολυ συγκεκριμένα και στενά. Και προσπαθώ να σκεφτώ κάποιον/α/ους που να μπορούν να τα φροντίζουν όλα, και καποια οικογένεια που να μην λείπει κάτι.
Ελα που καταλαβαίνεις από εμένα μοναχά αυτά που μπορείς και όχι αυτά που εννοώ.
Πιστεύω επίσης ότι αν κάναμε αυτή την συζήτηση όχι δι αλληλογραφίας, θα συμφωνούσαμε τελικά σε πάρα πολλά πράγματα. Τι να κάνουμε όμως, αυτό δεν αλλάζει. Ας προσπαθήσουμε να μη πιανόμαστε από ένα κάτι και ας μορφώνουμε άποψη σε όλη την απάντηση που έχουμε στην διάθεσή μας. Εξ’ άλλου δεν πρόκειται να φύγει από την οθόνη μας δίχως την δική μας θέληση ποτέ.

Εγώ λέω ότι θα πρέπει να γνωρίζουν σαν ζευγάρι, ότι έχουν ευθύνες απέναντι στα παιδιά και εκεί να ρίξουν το βάρος ως γονείς. Βέβαια από την άλλη υπάρχει και η λειτουργία τους ως ζευγάρι και αυτό είναι κάτι που απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή.
Και όλα αυτά τα γράφω προληπτικά και προς αποφυγή ενός οδυνηρού για τα παιδιά διαζυγίου.

Ευτυχισμένα παιδιά είναι αυτά που ζουν ανάμεσα σε ευτυχισμένους γονείς.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μμμ... Κι εγώ στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγω. Δεν φαίνεται να έχεις καταλάβει τίποτα για τους άνδρες Μάξιμε.
Αρα, θα πρέπει κατα την γνώμη σας να κάνω το τέστ ! Αυτό κατάλαβα εγώ.

Αλλά, εκείνο που θέλω να σε ρωτήσω εσένα προσωπικά, είναι :
τί σχέση υπάρχει ανάμεσα στο θέμα που εξετάζουμε και στις δικές σας κρίσεις στο άτομο μου ;

Είστε καλά ρέ, είστε καλά !
(αυτό το τελευταίο το άκουσα απο ένα παιδί στο σχολείο και το υιοθέτησα γιατι μου φαίνεται οτι ταιριάζει κααλά)

Πείτε την γνώμη σας, για τα παιδιά, δηλαδή πώς θα θέλατε να μεγαλώσουν.
Με την μητέρα; Με τον πατέρα; Με τους δυο γονείς; Με καταπιεσμένους γονείς; Με ισορροπημένους ή ανισόρροπους γονείς;
Με υποτονικούς ή άτονους γονείς;
Και αφήστε εμένα τον γραφικό, τον πουριτανό, τον γεροπαράξενο, (πριν λίγο κάναμε τα βαφτίσια στην κόρη ενός συμμαθητή μου, είναι καλό γιατι θα παίζει με την εγκονή μου) και τέλος πάντων, αφήστε εμένα που δεν καταλαβαίνω όλα όσα λέτε αδυνατώντας να εξελιχθώ… και εξελιχθείτε εσείς.
Μετά από τους μεταπολιτευτές, σε εσάς έλαχε το βάρος της εξέλιξης στην Ελλάδα.
Παιδί με έναν γονιό, παιδί με δύο ομόφυλους γονείς, παιδί μπάλα στου καθενός την προοδευτική σκέψη.

Α παρατάτε με λέω εγώ τελικά. Α παρατάτε με ! ΟΥΦ !
Εγώ τα πράματα θα τα βλέπω αλλιώς, έστω και αν μείνω μόνος εδώ μέσα.
Τελικά, αναρωτιέμαι αν υπάρχει και ο λόγος της παραμονής μου.
Ψάχνω αλλά …

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 05-03-11 στις 01:25.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:22, 05-03-11:

...τί σχέση υπάρχει ανάμεσα στο θέμα που εξετάζουμε και στις δικές σας κρίσεις στο άτομο μου ;
Ακριβώς όση σχέση είχαν οι δικές σου προσωπικές κρίσεις προς τη lugar.

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 01:33, 05-03-11:

Μια απορία:

Σε ένα ζευγάρι που είναι ερωτευμένο,κι αν ένα ζευγάρι που δεν είναι ερωτευμένο,και βρέθηκε μαζί για Χ λόγους,μπορεί βλέπουν με την ίδια αγάπη τα "προϊόντα ένωσης" με τον άλλο άνθρωπο?Το έβαλα σε εισαγωγικά γιατί είναι αδόκιμη η έκφραση.Οκ,και οι γυναίκες που κάνουν και παιδιά μέσω δωρητή σπέρματος,ή ακόμα και υιοθετούν,τα λατρεύουν.Αλλά όταν είσαι πολύ ερωτευμένος με κάποιον,δε βλέπεις και το παιδί που γεννάς μαζί του με κατά τι διαφορετικό βλέμμα?Δεν μπορώ να ξέρω,γιατί δεν έχω παιδιά.Αλλά ξέρω πως με αυτή που θα τα κάνω θα θέλω να είμαι πολύ ερωτευμένος.

(Γράφει ο Chemwizard )

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:19, 05-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Όσο και να αγαπάω τα παιδάκια αυτό δε θα το έκανα.
Δε μου φταίει σε τίποτα το παιδάκι να βιώνει καυγάδες, φασαρίες και εν τέλει να μη μεγαλώνει σε ένα υγιές περιβάλλον.
Δηλώνοντας για μια ακόμα φορά ότι επειδή δεν έχω γίνει μητέρα δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω πρακτικά προβλήματα του θέματος παιδιά, θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια απορία, και ίσως κάποιος με περισσότερες εμπειρίες σδτο θέμα να μπορεί να με διαφωτίσει:
Γιατί όταν κάποιος πχ. πει "ναι θα παντρευόμουν μόνο για να κάνω παιδιά" προεξοφλούμε ότι το περιβάλλον που θα μεγαλώσει το παιδί θα είναι γεμάτο καυγάδες και φασαρίες?
Αντιλαμβάνομαι, ως ένα βαθμό τουλάχιστον(!), ότι ίσως το παιδί δεν νιώσει τη "διάχυτη αγάπη" μέσα στο σπίτι (Αφού θεωρούμε ότι δεν θα υπάρχει έρωτας ανάμεσα στους γονείς και αυτό θα φαίνεται στην καθημερινότητά τους πχ), αλλά γιατί δύο άνθρωποι που σέβονται, αγαπάνε (όχι με τη μορφή του έρωτα) και εκτιμούν ο ένας τον άλλον, πιθανά "πληρούν τα κριτήρια" καταλληλότητας να πρέπει να "σφάζονται" νυχθημερόν?
(Ξανα)δηλώνω άγνοια αναφορικά με την καθημερινότητα ενός τέτοιου ζευγαριού, όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ή θα είσαι φουλ ερωτευμένος ή θα τσακώνεσαι με τον άλλο! Φαντάζομαι ότι αν κάποιος μπει συνειδητά σε μια τέτοια διαδικασία θα είναι, τρόπον τινά, ένα είδος "συνοικεσίου", το οποίο όμως, από μόνο του, δεν προεξοφλεί ότι θα γίνει με το πιο ...ακατάλληλο έτερο ήμισυ στον πλανήτη, αλλά μιλάμε για μια περίπτωση που ο άλλος (άνδρας ή γυναίκα) πληρεί τις προυποθέσεις για γονιός/σύζυγος """απλώς"""" δεν υπάρχει η σπίθα του έρωτα.
Και οκ, δεν αντιλέγω ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό να υπάρχει αλλά γιατί αν ΔΕΝ υπάρχει """πρέπει""" να μιλάμε για το άλλο άκρο?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 10:36, 05-03-11:

Ας αφήσουμε λοιπόν τα πρωσωπικά κι ας γρίσουμε στο θέμα μας:
Εγώ λέω ότι θα πρέπει να γνωρίζουν σαν ζευγάρι, ότι έχουν ευθύνες απέναντι στα παιδιά και εκεί να ρίξουν το βάρος ως γονείς. Βέβαια από την άλλη υπάρχει και η λειτουργία τους ως ζευγάρι και αυτό είναι κάτι που απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή.
Και όλα αυτά τα γράφω προληπτικά και προς αποφυγή ενός οδυνηρού για τα παιδιά διαζυγίου.

Ευτυχισμένα παιδιά είναι αυτά που ζουν ανάμεσα σε ευτυχισμένους γονείς.
..........
Πείτε την γνώμη σας, για τα παιδιά, δηλαδή πώς θα θέλατε να μεγαλώσουν.
Με την μητέρα; Με τον πατέρα; Με τους δυο γονείς; Με καταπιεσμένους γονείς; Με ισορροπημένους ή ανισόρροπους γονείς;
Με υποτονικούς ή άτονους γονείς;
............
Παιδί με έναν γονιό, παιδί με δύο ομόφυλους γονείς, παιδί μπάλα στου καθενός την προοδευτική σκέψη.
Δεν νομίζω ότι θα βρεις έστω έναν που να σου πει οτι δεν είναι το ιδανικό να μεγαλώσει ένα παιδί με δύο ευτυχισμένους ερωτευμένους αγαπημένους ισσοροπημένους γονείς που να το λατρεύουν. Όμως ήδη από την θεματοθέτρια έχει αφαιρεθεί η πιθανότητα του έρωτα. Όποτε στην ουσία αναρωτιόμαστε όλοι μαζί, κι ο καθένας απαντά με βάση την εμπειρία ζωής του μέχρι τώρα τι θα ήταν σωστό γι'αυτόν σε αυτήν την περίπτωση. Βάζουμε ο καθένας στο τραπέζι τις προτεραιότητες του και τις σκέψεις του μήπως και κάποιος άλλος δεν τις είχε σκεφτεί σαν πιθανότητες.
Τι είναι αυτό λοιπόν που θα μας έκανε να νοιώθουμε τόσο μη ισορροπημένους, καταπιεσμένους ώστε να γίνουμε προβληματικοί γονείς. Για κάποιους ο γάμος χωρίς έρωτα, για άλλους η μη σύμπραξη με το άλλο φύλο ακόμα και χωρίς έρωτα κλπ. Η διαφορά ημών που έχουμε ήδη παιδιά κι εσύ εγγόνια, είναι να κάνουμε το δικό μας μοντέλο, που μπορεί να θεωρούμε ότι πέτυχε, παντιέρα και να αγνοήσουμε,ότι γύρω μας υπάρχουν και άλλα μοντέλα, που για άλλους ήταν πετυχημένα.
Ξαναπαντάω λοιπόν λέγοντας ότι, με τα δεδομένα μου για τον χαρακτήρα μου μέχρι τώρα και χωρίς να ξέρω τι δυνάμεις θα ανακάλυπτα μέσα μου αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά, ότι εγώ δεν θα παντρευόμουνα "τον καλύτερο μου φίλο" για να κάνω παιδιά ούτε όμως και θα έκανα παιδιά μόνη μου γιατί θεωρώ ότι δεν έχω τον τσαμπουκά και την απεριόριστη αγάπη που χρειάζεται για να υποστηρίξω τα παιδιά μου χωρίς την συμπαράσταση ενός ανθρώπου που ο έρωτας μας με ξαναγεννά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 05-03-11 στις 11:12.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:04, 05-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Δηλώνοντας για μια ακόμα φορά ότι επειδή δεν έχω γίνει μητέρα δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω πρακτικά προβλήματα του θέματος παιδιά, θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια απορία, και ίσως κάποιος με περισσότερες εμπειρίες σδτο θέμα να μπορεί να με διαφωτίσει:
Γιατί όταν κάποιος πχ. πει "ναι θα παντρευόμουν μόνο για να κάνω παιδιά" προεξοφλούμε ότι το περιβάλλον που θα μεγαλώσει το παιδί θα είναι γεμάτο καυγάδες και φασαρίες?
Δε νομίζω πως στην συγκεκριμένη συζήτηση έχει υποστηριχθεί ιδιαιτέρως ότι το βασικό πρόβλημα σε κάποια τέτοια περίπτωση θα είναι οι τρελοί καυγάδες και η βία. Άλλα είναι τα ζητήματα που προκύπτουν και νομίζω έχουν αναφερθεί αρκετές σχετικές απόψεις στις προηγούμενες σελίδες.

Εμένα πάντως με στενοχωρεί πολύ το ότι βλέπω ότι τα μέλη τέτοιων ζευγαριών που παντρεύτηκαν επειδή "πλησιάζαν τα 35" σπάνια είναι ευτυχισμένα. Με στενοχωρεί να βλέπω γυναίκες ακόμα κολλημένες με τον πρώην που τις παράτησε ή το χ απωθημένο τους και γυναίκες που βγάζουν όλο το "ερωτικό" στοιχείο στους γιους τους (ή και στις κόρες τους) αφού οι άντρες τους απλά δεν τις "εμπνέουν". Αν κάποιος θεωρεί ότι το μόνο αίτιο ψυχολογικών "ζητημάτων" για κάποιο παιδί είναι η βία δεν θα συμφωνήσει μαζί μου βέβαια, αλλά εγώ αντιλαμβάνομαι την βία ως την κορυφή του παγόβουνου. Τέλος, τι θα γίνει για τους γονείς μόλις τα παιδιά ενηλικιωθούν και φύγουν από το σπίτι; Εντάξει, θα το ρίξουν στην κηπουρική, την τέχνη και δεν ξέρω που αλλού, είναι όμως αρκετό; Δεν είμαστε μόνο δυνάμει πατέρες και μητέρες, αλλά αυτόνομες οντότητες με ανάγκες, και αν τις παρεβλέψουμε για χάρη της γονεϊκότητας πολύ αμφιβάλλω για το πόσο εύκολα θα καταφέρουμε να "ολοκληρωθούμε" ως άνθρωποι.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:18, 05-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Δεν νομίζω ότι μπορεί να το προεξοφλήσει κάποιος αυτό, όπως δεν μπορεί να ξέρει με βεβαιότητα ότι ένας γάμος που έγινε από έρωτα δεν θα καταλήξει σε καυγάδες και φασαρίες (πόσοι και πόσοι τέτοιοι γάμοι).
Είμαστε όμως σε θέση να γνωρίζουμε πως αυτή ή αυτός που προχωρά σε έναν τέτοιο γάμο, σαν αυτόν που περιγράφει η Χιμέλα, έχει κάνει έναν συμβιβασμό.

...τα όνειρα, αργά ή γρήγορα εκδικούνται, όπως λέει και η φίλη μας η Dreams Revenge.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 16:20, 05-03-11:

@ Resident
Ούτε εγώ δεν έχω παιδιά :Ρ απλά το βλέπω ως θέμα πιθανοτήτων.
Εδώ βλέπουμε ζευγάρια που υπήρχε ο έρωτας και η αγάπη που μαλώνουν σαν το σκύλο με τη γάτα.
Θεωρώ ότι όταν σε ένα ζευγάρι δεν υπάρχουν αυτά τα στοιχεία (έρωτας, αγάπη) υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να τσακώνονται ανεξάρτητα από το αν θα αγαπάνε και οι δύο το παιδί.

Το παιδί δε χρειάζεται μόνο αγάπη, χρειάζεται και ένα ήρεμο περιβάλλον. Εξού και το ότι όλοι δεν κάνουν για γονείς.

Βέβαια στην περίπτωσή μας, γάμος με στόχο τα παιδιά, μπορεί το ζευγάρι να αγαπηθεί στην πορεία και να μην υπάρχουν καυγάδες. Απλά θεωρώ το πρώτο πιο πιθανό.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:40, 05-03-11:

Kι όμως Θεοδώρα, νομίζω πως το πάθος και ο έρωτας και η τρέλα είναι αυτά που σε κάνουν πιο εύκολα να μαλώνεις και να σφάζεσαι γιατί ο άλλος σε εκνευρίζει πολύ, σε θυμώνει και σε βγάζει έξω από τα ρούχα σου με κάτι που κάνει και όλη αυτή η αντίδραση προέρχεται ακριβώς από το ότι νιώθεις τόσα για εκείνον. Ενώ στην περίπτωση που συνειδητά έχεις επιλέξει να κάνεις οικογένεια με κάποιον τον οποίον όμως δεν έχεις ερωτευτεί παράφορα, αλλά παρόλα αυτά σέβεσαι και εκτιμάς και γι' αυτό τον επιλέγεις για πατέρα των παιδιών σου, είναι πιο πιθανό να ζήσεις τελικά μια πιο ήρεμη ζωή και να μπορείς να ανταπεξέρχεσαι στις δυσκολίες της ζωής με ωριμότητα και σύνεση.
Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι ως άνθρωπος δεν έχεις ανάγκη να έχεις πάθος και εντάσεις στην ζωή σου και μπορείς στην πραγματικότητα να υποστηρίξεις ένα τέτοιο μοντέλο ζωής. Εγώ ας πούμε προτιμώ να μείνω μόνη μου για πάντα παρά να "συμβιβαστώ" έτσι, όμως έχω δει ζευγάρια να το πετυχαίνουν και να είναι ΠΟΛΛΑ χρόνια μαζί κι ευτυχισμένοι κι από συζητήσεις μαζί τους έχω καταλάβει πως ούτε το μετάνιωσαν ούτε το είδαν ως "καταναγκαστικά έργα". Αν όμως δεν μπορείς να το υποστηρίξεις, προφανώς και δεν πρέπει επ' ουδενί να το επιχειρήσεις, διότι είναι στατιστικά βέβαια πως μια ωραία πρωία θα γνωρίσεις κάποιον, θα τον ερωτευτείς παράφορα και θα τα τινάξεις όλα στον αέρα για να είσαι μαζί του..

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 19:54, 05-03-11:

Οι περισσότεροι γάμοι που γνωρίζω προέκυψαν από έρωτα και όχι από συμβιβασμό.
Δεν είναι όλοι τους ανάξιοι.
Μάλιστα, έχω την εντύπωση πως όταν μεταξύ των δυο γονιών υπάρχει αγάπη και εκδηλώνεται μέσα στο σπίτι, τα παιδια αναπτίσονται διαφορετικά.

Τέλος πάντων, δε θα το έκανα προσωπικά.
Δε συμβιβάζομαι εύκολα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:58, 06-03-11:

Επειδή νομίζω πως με παρεξήγησες, δεν είπα ποτέ πως υποχρεωτικά οι γάμοι που γίνονται από έρωτα καταλήγουν σε καυγάδες. Τίποτα, ποτέ, κανείς δεν το ξέρει και όλα στην ζωή είναι πάντα ένα ρίσκο. Απλώς σου ανέλυσα μια άλλη οπτική για τους γάμους που γίνονται από προξενιό, υπό την προϋπόθεση βέβαια πως έχεις ιδιοσυγκρασία που δεν αναζητά πάθη και εντάσεις

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:04, 06-03-11:

Kι όμως Θεοδώρα, νομίζω πως το πάθος και ο έρωτας και η τρέλα είναι αυτά που σε κάνουν πιο εύκολα να μαλώνεις και να σφάζεσαι γιατί ο άλλος σε εκνευρίζει πολύ, σε θυμώνει και σε βγάζει έξω από τα ρούχα σου με κάτι που κάνει και όλη αυτή η αντίδραση προέρχεται ακριβώς από το ότι νιώθεις τόσα για εκείνον. Ενώ στην περίπτωση που συνειδητά έχεις επιλέξει να κάνεις οικογένεια με κάποιον τον οποίον όμως δεν έχεις ερωτευτεί παράφορα, αλλά παρόλα αυτά σέβεσαι και εκτιμάς και γι' αυτό τον επιλέγεις για πατέρα των παιδιών σου, είναι πιο πιθανό να ζήσεις τελικά μια πιο ήρεμη ζωή και να μπορείς να ανταπεξέρχεσαι στις δυσκολίες της ζωής με ωριμότητα και σύνεση.
Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι ως άνθρωπος δεν έχεις ανάγκη να έχεις πάθος και εντάσεις στην ζωή σου και μπορείς στην πραγματικότητα να υποστηρίξεις ένα τέτοιο μοντέλο ζωής. Εγώ ας πούμε προτιμώ να μείνω μόνη μου για πάντα παρά να "συμβιβαστώ" έτσι, όμως έχω δει ζευγάρια να το πετυχαίνουν και να είναι ΠΟΛΛΑ χρόνια μαζί κι ευτυχισμένοι κι από συζητήσεις μαζί τους έχω καταλάβει πως ούτε το μετάνιωσαν ούτε το είδαν ως "καταναγκαστικά έργα". Αν όμως δεν μπορείς να το υποστηρίξεις, προφανώς και δεν πρέπει επ' ουδενί να το επιχειρήσεις, διότι είναι στατιστικά βέβαια πως μια ωραία πρωία θα γνωρίσεις κάποιον, θα τον ερωτευτείς παράφορα και θα τα τινάξεις όλα στον αέρα για να είσαι μαζί του..
-Η γέννηση κάθε ανθρώπου, σε τελική ανάλυση, είναι μοιραία, αφού γι' αυτή συνέβαλαν μύρια τόσα δεδομένα, από καταβολής κόσμου και μέχρι το πρώτο κλάμα του!
-Ο έρωτας είναι φτερωτός, γι' αυτό έρχεται και παρέρχεται, ενώ η αγάπη, απ' τη στιγμή που εκδηλώνεται, παραμένει αμετακίνητη ...στις επάλξεις της.
-Συνεπώς, για τη γέννηση των παιδιών, για να ζήσουν ευτυχισμένα, εκτός από τη μοίρα, απαιτείται και η αγάπη, χωρίς όμως να είναι και αυτή μία σίγουρη προϋπόθεση. Βλέπεις, ακόμη και τα παιδιά από γεννησιμιού τους είναι μπολιασμένα, με το σαράκι της ελευθερίας!

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 11:05, 06-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
-Ο έρωτας είναι φτερωτός, γι' αυτό έρχεται και παρέρχεται, ενώ η αγάπη, απ' τη στιγμή που εκδηλώνεται, παραμένει αμετακίνητη ...στις επάλξεις της.
Δεν συμφωνώ με αυτή την "θρησκευτική" άποψη. Αμετακίνητος είναι μόνο ο Θεός (αν υπάρχει). Το συναίσθημα της αγάπης γεννιέται και πεθαίνει κάθε στιγμή, η ιδέα του φτερωτού έρωτα είναι που το συντηρεί. Απλά ο ίδιος ο έρωτας αλλάζει μορφές όπως αλλάζουν και οι ιδέες μέσα στο μυαλό μας.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:18, 06-03-11:

Kι επιπλέον το να μην είσαι ερωτευμένος με κάποιον, δεν σημαίνει πως δεν τον αγαπάς. Μπορεί να μην τον αγαπάς ερωτικά, αλλά τον αγαπάς ως άνθρωπο, ως οικογένειά σου και αυτή η αγάπη είναι εξίσου δυνατή με την ερωτική αγάπη, μη σου πω πως μπορεί να είναι και μεγαλύτερη!

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 19:31, 06-03-11:

Εγώ πάντως δεν θα έκανα σεξ με μία που με αγαπάει ως άνθρωπο. Θα αισθανόμουνα σαν να το κάνω με τη μάνα μου ή την αδερφή μου και η ιδέα αυτή με απωθεί. Άρα το να παντρευτώ μόνο και μόνο για να κάνω παιδιά θα σήμαινε ταυτόχρονα από λίγο ως καθόλου σεξ.

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

O katalinos έγραψε στις 19:55, 06-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Εγώ πάντως δεν θα έκανα σεξ με μία που με αγαπάει ως άνθρωπο. Θα αισθανόμουνα σαν να το κάνω με τη μάνα μου ή την αδερφή μου και η ιδέα αυτή με απωθεί. Άρα το να παντρευτώ μόνο και μόνο για να κάνω παιδιά θα σήμαινε ταυτόχρονα από λίγο ως καθόλου σεξ.

όντως
τα παιδιά θα τα φέρει ο πελαργός

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:45, 06-03-11:

Βρε παιδιά, είπα ήδη πολλάκις, πως αυτό δεν ταιριάζει σε όλους και πως απλώς είναι μια εκδοχή που έχω δει να συμβαίνει!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 23:53, 06-03-11:

Δεν συμφωνώ με αυτή την "θρησκευτική" άποψη. Αμετακίνητος είναι μόνο ο Θεός (αν υπάρχει). Το συναίσθημα της αγάπης γεννιέται και πεθαίνει κάθε στιγμή, η ιδέα του φτερωτού έρωτα είναι που το συντηρεί. Απλά ο ίδιος ο έρωτας αλλάζει μορφές όπως αλλάζουν και οι ιδέες μέσα στο μυαλό μας.
Ασε τα θρησκευτικά γιατι δεν τα καταλαβαίνεις.
Οσο για τον Θεό, το μόνο αντίβαρο στις αμφιβολίες σου, είναι ότι χρησιμοποιείς ακόμα το Θ και όχι το θ, όταν αναφέρεσαι στον Θεό. Να ξέρεις ότι ακόμα και αυτό είναι κάτι. Δηλώνει ότι δεν βρίσκεσαι στην απέναντι μεριά, ξεκομμένος.
Φτάσαμε και στην αγάπη.
Οσο γι’ αυτή την πολύπαθη λέξη, έχω να πω ότι : η αγάπη όλα τα φροντίζει, η αγάπη όλα τα υπομένει, δίνει ζωή στην οικουμένη και η γη γυρίζει.

Λίγο ποιητικό αυτό, αλλά όταν αγαπάς, αγαπάς . Βλέπεις και λίγο περισσότερο.
Η αγάπη με μια λέξη θα έλεγα ότι είναι φροντίδα και δεν ρωτάς όταν φροντίζεις ποτέ.
Αν το κάνεις είναι λάθος.
Η αγάπη χαρίζεται δίχως ανταλλάγματα.
Ο έρωτας είναι όλα εκείνα τα ένστικτα μαζεμένα, που σε κάνουν τη μια να ταξιδεύεις στα άστρα και την άλλη να νοιώθεις ότι σε πάτησε νταλίκα.

Kι επιπλέον το να μην είσαι ερωτευμένος με κάποιον, δεν σημαίνει πως δεν τον αγαπάς. Μπορεί να μην τον αγαπάς ερωτικά, αλλά τον αγαπάς ως άνθρωπο, ως οικογένειά σου και αυτή η αγάπη είναι εξίσου δυνατή με την ερωτική αγάπη, μη σου πω πως μπορεί να είναι και μεγαλύτερη!
Εκείνο που με ξενίζει σε αυτή την αγάπη είναι ότι μπάζει και πολύ μάλιστα.
Αφήνει πόρτες ανοιχτές για κάποιους άλλους, που στο παρελθόν πίστευες ότι ένοιωθες κάτι . Τώρα πόσο κάτι ; Αρκετό για να κάνεις τον άνθρωπό σου τάρανδο κάποιες φορές. Και αν κρίνω από χειροπιαστά παραδείγματα, εσείς οι γυναίκες όταν κλείνετε την πόρτα, την σφραγίζετε και ας αντιληφθείτε αργότερα ότι ήταν περισσότερο λάθος, παρά κάτι αξιόλογο.

Εγώ πάντως δεν θα έκανα σεξ με μία που με αγαπάει ως άνθρωπο.
Εσύ θα πρέπει πρώτα να προσέξεις, όταν παντρευτείς και σου πει η γυναίκα σου ότι πήγε για σάντουιτς, την θερμοκρασία του .
Κάτι ξέρω και εγώ από τέτοια. Κάτι θα έχω ακούσει στη γύρα.
Θα αισθανόμουνα σαν να το κάνω με τη μάνα μου ή την αδερφή μου και η ιδέα αυτή με απωθεί. Άρα το να παντρευτώ μόνο και μόνο για να κάνω παιδιά θα σήμαινε ταυτόχρονα από λίγο ως καθόλου σεξ.
Μη μου το χαλάς τώρα, μη !
Ο άνδρας που αγαπάει πρώτα (δηλ. είναι καψούρης) και κάνει έρωτα, ξεχνάει την ιδεολογία του, έτσι απλά. Οπότε ο βασικός παίχτης είναι η γυναίκα.
Οσο για το σεξ και για να χαλαρώσουμε λίγο, σου προτείνω να στείλεις για ιδιαίτερα την υποψήφια γυναίκα σου, σε μαθήματα κάμα σούτρα. Το κόλπο είναι τα ιδιαίτερα.
Μετά είσαι σίγουρος ότι θα έχεις ικανοποιητικό σεξ.
όντως
τα παιδιά θα τα φέρει ο πελαργός
Θα τα φέρει ! Και κάποιες φορές μαζί και ένα σενάριο της ζωής, που μοναχά αν σου το υπαγορέψει η ζωή θα γνωρίζεις τις αντοχές σου.
Κάποιες φορές θα ξεπεράσεις και τα όρια. Τώρα, δεν είναι απαραίτητο να συμβεί σε εσένα αυτό. Είναι μια εκδοχή .

Βρε παιδιά, είπα ήδη πολλάκις, πως αυτό δεν ταιριάζει σε όλους και πως απλώς είναι μια εκδοχή που έχω δει να συμβαίνει!
Ναι, εδώ θα συμφωνήσω. Είναι ένα φαινόμενο υπαρκτό μια γυναίκα να παντρεύεται για να κάνει παιδιά. Θα μπορούσα να πω ως ένστικτο ότι είναι και από τα ποιο ισχυρά η μητρότητα για την γυναίκα.
Όμως, είναι εντελώς διαφορετικό να παντρεύεται από τη μια αλλά από την άλλη να κρατά ισορροπίες και διαφορετικό να παντρεύεται και να λέει χαρακτηριστικά.
Εσύ να παίρνεις τηλέφωνο όποτε θέλεις, για εσένα θα είναι πάντα ανοιχτό.
Τα μπολνταρισμένα, δεν είναι της φαντασίας μου και απλά δεν θα τα σχολιάσω περισσότερο. Ως εδώ φτάνει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 07-03-11 στις 00:09.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 00:18, 07-03-11:

... Αμετακίνητος είναι μόνο ο Θεός (αν υπάρχει). Το συναίσθημα της αγάπης γεννιέται και πεθαίνει κάθε στιγμή, η ιδέα του φτερωτού έρωτα είναι που το συντηρεί. Απλά ο ίδιος ο έρωτας αλλάζει μορφές όπως αλλάζουν και οι ιδέες μέσα στο μυαλό μας.
- Πιστεύω σε Θεό που είναι αγάπη...
- Υπάρχει αγάπη επειδή υπάρχει ο Θεός.
- Η αγάπη δεν πεθαίνει επειδή ακριβώς δε γεννιέται ποτέ
- Ο έρωτας δεν είναι ιδέα, αλλά γεννήτορας ιδεών, όσο και φαντασιώσεων. Χάρη στις τελευταίες ειδικά, κάνει ή δεν κάνει κανείς, και σεξ!
- Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε, επ' αυτών όλων, φίλε μου Παραφερνάλια, παρά ταύτα!

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

O katalinos έγραψε στις 01:07, 07-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
- Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε, επ' αυτών όλων, φίλε μου Παραφερνάλια, παρά ταύτα!
Για να πας μόνος σου στον παράδεισο ;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:26, 07-03-11:

Για να πας μόνος σου στον παράδεισο ;
Όχι, αλλά για να είμαι ο τελευταίος σας! Ξέρεις...εκείνος που κλείνει την πόρτα!

ΥΓ: Χωρίς εσάς, βρε μικρούλη μου, τι στο διάολο θα κάνω στον παράδεισο;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:15, 07-03-11:

αν μονο θελεις να κανεις παιδια,,
τοτε δεν χρειαζεται γαμος..

μονο απλα ζευγαρωμα με οποιο ατομο του αλλου φυλου ειναι διαθεσιμο..

τωρα,,αν θελεις να εχεις μια σταθερη συντροφια στη ζωη σου και αν κανεις παιδια να τα μεγαλωσεις καλα και υγιως. ,τοτε ναι,,χρειαζεται γαμος..

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 23:59, 14-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν μονο θελεις να κανεις παιδια,,
τοτε δεν χρειαζεται γαμος..
Ο γάμος, τα παιδιά, το ζευγάρι και όλα όσα βρίσκονται γύρω τους, είναι ένα πακέτο. Όπως τα πακέτα που μας κάνουν ή κάνουμε δώρο, έτσι και από αυτό το πακέτο δεν μπορεί να λείπει τίποτα. Δεν μπορεί να θέλεις το περιτύλιγμα ή μόνο το περιεχόμενο.
μονο απλα ζευγαρωμα με οποιο ατομο του αλλου φυλου ειναι διαθεσιμο..
Αυτό το καταφέρνουν πολύ καλά κάποια τετράποδα. Ξεδιάντροπα ξαμολιούνται στους δρόμους και τις πλατείες.
Η ουσιαστική διαφορά μας με αυτά είναι ότι τις πράξεις τους τις διακρίνει το ένστικτο, ενώ τον άνθρωπο τις πράξεις που υπονοείς, τις διακρίνει η ματαιοδοξία και η δίχως πυξίδα πλοήγηση της σάρκας του.
Άλλωστε δεν είναι και η καλύτερη συνταγή. Η αποτυχία είναι προφανής.
τωρα,,αν θελεις να εχεις μια σταθερη συντροφια στη ζωη σου και αν κανεις παιδια να τα μεγαλωσεις καλα και υγιως. ,τοτε ναι,,χρειαζεται γαμος..
Εδώ, θα προσθέσω και κάτι άλλο.
Αν θες να κάνεις ένα γάμο που να είναι ευ – λογημένος, τότε χρειάζεται και το γερό θεμέλιο που σου δίνει η θρησκεία μας.
Για όσους καταλαβαίνουν τι σημαίνει ευ-λογία!

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 01:08, 15-11-11:

Ενδιαφερον θεμα...Δεν εκατσα βεβαια να διαβασω ολες τις σελιδες...ειναι και πολλες παναθεμα τες και ειναι και αργα...

Στο ζουμι τωρα.
Να παντρευτεις μονο για να κανεις παιδια....χμμ...ΟΧΙ...Δαγκωτο... Για πολλους και διαφορους λογους. Γιατι πρεπει ντε και καλα να παντρευτεις για να κανεις παιδια?? Μια χαρα δεν γινονται τοσα χρονια και χωρις γαμο??(Βασικα εχω ενα θεματακι με τον γαμο οποτε μην με παρεξηγητε).
Δηλαδη η ιδεα ποια ειναι...Να βρεις ενα "καλο" παιδι...Να παντρευτειτε και να γινεται fuck buddies για μια ζωη. Τι θα πει θα ειναι "καλος" πατερας για τα παιδια?? Εαν την γυναικα την εχει μονο για φαι σιδερωμα και να του καθετε οταν του καυλωσει...

Αυτην την εικονα θα δωσουμε στα παιδια μας??
Εαν το ζευγαρι δεν αγαπιεται μεταξυ του(ερωτικα και οχι φιλικα του τυπου ειναι καλος ανθρωπος), αργα η γρηγορα ενας απο τους δυο η και οι δυο θα βρουν καποιον να τους γεμισει αυτα τα κενα. Τα παραδειγματα?? Απειρα!!!!

Εαν θελετε ντε και καλα να κανετε παιδι και δεν εχετε βρει ακομα το ετερον ημισυ...Βρειτε εναν δοτη...Η υιοθετηστε ενα μωρο... Θα γινει πιο ευτυχισμενο απο οτι τα μελλοντικα παιδια με τον μελλοντικο συζυγο.

ΥΓ. Μαξιμε μου φαινετε εμεις οι δυο δεν προκειται να συμφωνησουμε σε τιποτα....

Παράθεση

nikolaos23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikolaos23
Ο nikolaos23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O nikolaos23 έγραψε στις 01:10, 15-11-11:

οχι βεβαια εγω θα παντρευομουν για να κανω παιδια μετη κουνιαδα μου!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 02:32, 15-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Ενδιαφερον θεμα...Δεν εκατσα βεβαια να διαβασω ολες τις σελιδες...ειναι και πολλες παναθεμα τες και ειναι και αργα...

Στο ζουμι τωρα.
Να παντρευτεις μονο για να κανεις παιδια....χμμ...ΟΧΙ...Δαγκωτο... Για πολλους και διαφορους λογους. Γιατι πρεπει ντε και καλα να παντρευτεις για να κανεις παιδια?? Μια χαρα δεν γινονται τοσα χρονια και χωρις γαμο??(Βασικα εχω ενα θεματακι με τον γαμο οποτε μην με παρεξηγητε).
Δηλαδη η ιδεα ποια ειναι...Να βρεις ενα "καλο" παιδι...Να παντρευτειτε και να γινεται fuck buddies για μια ζωη. Τι θα πει θα ειναι "καλος" πατερας για τα παιδια?? Εαν την γυναικα την εχει μονο για φαι σιδερωμα και να του καθετε οταν του καυλωσει...

Αυτην την εικονα θα δωσουμε στα παιδια μας??
Εαν το ζευγαρι δεν αγαπιεται μεταξυ του(ερωτικα και οχι φιλικα του τυπου ειναι καλος ανθρωπος), αργα η γρηγορα ενας απο τους δυο η και οι δυο θα βρουν καποιον να τους γεμισει αυτα τα κενα. Τα παραδειγματα?? Απειρα!!!!

Εαν θελετε ντε και καλα να κανετε παιδι και δεν εχετε βρει ακομα το ετερον ημισυ...Βρειτε εναν δοτη...Η υιοθετηστε ενα μωρο... Θα γινει πιο ευτυχισμενο απο οτι τα μελλοντικα παιδια με τον μελλοντικο συζυγο.

ΥΓ. Μαξιμε μου φαινετε εμεις οι δυο δεν προκειται να συμφωνησουμε σε τιποτα....
Παιδικές απόψεις.
Για να γίνεις πατέρας, οφείλεις να θέλεις να γίνεις δυνατός.
Αν είσαι δυνατός, ακόμα καλύτερα.
Αν έχεις θέμα με τον γάμο, ε τότε άστο καλύτερα. Μη το παιδεύεις.

Υ.Γ. αν καίγεσαι για να συμφωνήσουμε σε κάτι, θα πρέπει να ξέρεις οτι για να συμφωνήσουμε, οφείλουμε και οι δύο να διαφωνήσουμε αρχικά.
Οσο ποιο έντονη θα είναι η διαφωνία μας, τόσο δυνατότερο θα είναι το αποτέλεσμα.
Ακόμα και αν δεν καταφέρουμε να συμφωνήσουμε, θα έχουμε καταφέρει να απεγκλωβιστούμε απο τις αρχικές μας απόψεις.
Θα έχουμε μάθει να διαφωνούμε. Οχι στείρα και αβασάνιστα, αλλά κουράζοντας το μυαλό μας.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 02:42, 15-11-11:

Παιδικές απόψεις.
Για να γίνεις πατέρας, οφείλεις να θέλεις να γίνεις δυνατός.
Αν είσαι δυνατός, ακόμα καλύτερα.
Αν έχεις θέμα με τον γάμο, ε τότε άστο καλύτερα. Μη το παιδεύεις.

Υ.Γ. αν καίγεσαι για να συμφωνήσουμε σε κάτι, θα πρέπει να ξέρεις οτι για να συμφωνήσουμε, οφείλουμε και οι δύο να διαφωνήσουμε αρχικά.
Οσο ποιο έντονη θα είναι η διαφωνία μας, τόσο δυνατότερο θα είναι το αποτέλεσμα.
Ακόμα και αν δεν καταφέρουμε να συμφωνήσουμε, θα έχουμε καταφέρει να απεγκλωβιστούμε απο τις αρχικές μας απόψεις.
Θα έχουμε μάθει να διαφωνούμε. Οχι στείρα και αβασάνιστα, αλλά κουράζοντας το μυαλό μας.

Μονο και μονο για το τελευταιο θα συμφωνησω... Και θα σου εβγαζα και το καπελο εαν φορουσα!!!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:55, 15-11-11:

μαξιμε .
να διαχωριζουμε τα βιολογικα απο τα θρησκευτικα

τα ζωα δεν ειναι ξεδιαντροπα..

ακολουθουν απλα το ενστικτο τους..οπως και εμεις

και η φυση εχει τα ζωα απλουστερα ,,μεγαλωνουν ευκολα πχ τα γατια ετσι ωστε φτανει η μανα οποτε ο γατος μπορει να τριγυρναει και να πηδαει ,,αφου δεν χρειαζεται ζευγαρι

ο ανθρωπος ως δυσκολος να ενηλικιωθει,θελει ζευγαρια οποτε πιο πολυπλοκες σχεσεις..

ακους εκει ξεδιαντροπα τα ζωα

απλα ο καθενας φτιαχτηκε απο το θεος αν θελεις,διαφορετικα..

οποτε για απλη βιολογικ γεννηση παιδιου δεν χρειαζεται γαμος,,για το μεγαλωμα του το καλυτερο ναι

εδω και χιλιαδες χρονια παιδια γεννιουνταν εκτος γαμου,,και καλυπτονταν με χιλιους τροπους..

να βλεπουμε τα πραγματα φυσικα οπως μας επλασε ο Θεος αν θελομε,,μην βαζουμε τα ανθρωπινα κριτηρια στα υπολοιπα ζωα..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους