Θα παντρευόσασταν μόνο για να κάνετε παιδιά;

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
τι να πω..εχεις δικιο σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Κοίταξε, δεν είπα οτι είναι μια ιδανική κατάσταση. Προφανώς και το ιδανικό θα ήταν να παντρευτεί κάποιος αυτόν που αγαπάει και να μεγαλώσουν μαζί κι ευτυχισμένοι τα παιδιά τους. Αλλά σε όλες τις καταστάσεις υπάρχουν και εναλλαγές, παρακλάδια όπως είπα. Κι επειδή η ζωή δεν ξέρεις τι σου φέρνει, ποτέ μη λες ποτέ σε κάτι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχω κι άλλη μία ιστορία, η οποία είναι διαφορετική μεν από εκείνη που σας είχα διηγηθεί πρωτύτερα με την ξαδέλφη μου, όμως σχετίζεται άμεσα με το θέμα μας:

Κάποια εποχή πριν από μερικά χρόνια, κάναμε παρέα οικογενειακώς με τη μητέρα μιας συμμαθήτριας της κόρης μου, η οποία ήταν χωρισμένη. Κάποια στιγμή, ενώ τα παιδιά έπαιζαν, πιάσαμε κουβέντα για τα προσωπικά μας κι εγώ τη ρώτησα πώς χώρισε. Η απάντησή της ήταν ότι μόλις γέννησε την κόρη της κι ενώ οι ορμόνες της είχαν φλιπάρει, ο άντρας της, ο Λ, αποφάσισε να πάει ένα Σ/Κ μ' έναν φίλο του για να ξεσκάσει. Εκείνη λοιπόν θεώρησε αυτό ως επαρκή αφορμή για να τον χωρίσει!! Δεν έκρυψα την έκπληξή μου, όταν το άκουσα. Τη ρώτησα λοιπόν περισσότερα για την υπόθεση αυτή. Στην ερώτησή μου μήπως πίστευε ότι εκείνος είχε πάει με καμμία γκόμενα, αντί με το φίλο του, εκείνη μου απάντησε ότι όχι, δεν είχε τέτοια υποψία, ούτε ήταν αυτό το πρόβλημα. Μα τότε ποιο ήταν;

Οι δυο τους ήταν πολλά χρόνια μαζί, από τα μετεφηβικά τους χρόνια. Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα να παντρευτούν, εκείνη, όπως μου αποκάλυψε, δεν ένιωθε πια κάποιο ερωτικό αίσθημα για τον Λ, παρά το γεγονός ότι εκείνος την αγαπούσε. Τον παντρεύτηκε ωστόσο, επειδή ήδη είχαν αρκετά χρόνια μαζί, το ήξεραν και οι δικοί τους, αλλά κυρίως επειδή είχε ήδη φτάσει στην γνωστή κρίσιμη ηλικία της ...κωλοπιλάλας που λέγαμε παραπάνω. Έτσι, θεώρησε καλό να μείνει έγκυος και μόλις γεννήθηκε το παιδί, να βρει την πρώτη πρόχειρη δικαιολογία και να τον στείλει από 'κει που ήρθε!! Έκτοτε, εκείνος, ο οποίος ακόμη την αγαπούσε, προσπαθούσε συνεχώς να τα ξαναβρούν, όμως εκείνη ακάθεκτη! Το περίεργο ήταν ότι δεν είχε καν κάποια σχέση κι όμως προτιμούσε να μένει μόνη της, αφού το παιδί της τής ήταν αρκετό. Αργότερα ο Λ πέθανε ξαφνικά, κι έτσι κι εκείνη ησύχασε από τις ...οχλήσεις του να τα ξαναβρούν...:(

Η αλήθεια είναι πως αυτή η ιστορία με σοκάρισε. Σκέτος υπολογισμός, απλά και μόνο για να τηρήσει τις κοινωνικές συμβάσεις και για ν' αποκτήσει ένα παιδί. Εδώ πράγματι τον χρησιμοποίησε τον κακομοίρη τον Λ ως δότη σπέρματος.

Κοινό στοιχείο (πιθανώς και τυχαίο) στις δύο ιστορίες, είναι πως οι δύο γυναίκες που σας περιέγραψα ήταν εκπαιδευτικοί (τι να σημαίνει άραγε αυτό, εάν δεν είναι όντως τυχαίο?). Είναι φανερό πάντως, ότι τούτη η γραμμή σκέψης μπορεί να οδηγήσει σε ανατριχιαστικές καταστάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οι δυο τους ήταν πολλά χρόνια μαζί, από τα μετεφηβικά τους χρόνια. Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα να παντρευτούν, εκείνη, όπως μου αποκάλυψε, δεν ένιωθε πια κάποιο ερωτικό αίσθημα για τον Λ, παρά το γεγονός ότι εκείνος την αγαπούσε. Τον παντρεύτηκε ωστόσο, επειδή ήδη είχαν αρκετά χρόνια μαζί, το ήξεραν και οι δικοί τους, αλλά κυρίως επειδή είχε ήδη φτάσει στην γνωστή κρίσιμη ηλικία της ...κωλοπιλάλας που λέγαμε παραπάνω. Έτσι, θεώρησε καλό να μείνει έγκυος και μόλις γεννήθηκε το παιδί, να βρει την πρώτη πρόχειρη δικαιολογία και να τον στείλει από 'κει που ήρθε!! Έκτοτε, εκείνος, ο οποίος ακόμη την αγαπούσε, προσπαθούσε συνεχώς να τα ξαναβρούν, όμως εκείνη ακάθεκτη! Το περίεργο ήταν ότι δεν είχε καν κάποια σχέση κι όμως προτιμούσε να μένει μόνη της, αφού το παιδί της τής ήταν αρκετό. Αργότερα ο Λ πέθανε ξαφνικά, κι έτσι κι εκείνη ησύχασε από τις ...οχλήσεις του να τα ξαναβρούν...:(

Το να τον παντρευτει ενω πια δεν ενοιωθε για εκεινον κατι το ερωτικο το καταλαβαινω και ειναι συνηθες το φαινομενο, αλλα τουλαχιστον μεταξυ αυτων των ζευγαριων υπαρχει σεβασμος, αγαπη, αλληλοεκτιμηση κ.ο.κ.
Το να βρει μια προχειρη διακαιολογια δε εμενα μου δινει την εντυπωση πως και δεν αισθανονταν για εκεινον το παραμικρο συναισθημα, αλλα και πως η συμπεριφορα αυτη δηλωνει ανισορροπια...
Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μετα απο χρονια που εχεις ζησει με καποιον, δεν τον πονας τουλαχιστον και ας τον παντρευεσαι με κυριο σκοπο να κανεις ενα παιδι μαζι του...


Κοινό στοιχείο (πιθανώς και τυχαίο) στις δύο ιστορίες, είναι πως οι δύο γυναίκες που σας περιέγραψα ήταν εκπαιδευτικοί (τι να σημαίνει άραγε αυτό, εάν δεν είναι όντως τυχαίο?). Είναι φανερό πάντως, ότι τούτη η γραμμή σκέψης μπορεί να οδηγήσει σε ανατριχιαστικές καταστάσεις...


Πιστευω πως οντως ειναι τυχαιο. Θα υπαρχουν ενα σωρο αλλα παραδειγματα στον ελλαδικο χωρο και μη που τα ατομα θα εχουν χιλιες-δυο αλλες ιδιοτητες.:)
Βεβαια και μονο οτι υπαρχουν τετοια παραδειγματα εκπαιδευτικων που κατα βαση κανουν ενα επαγγελμα μεσα απο το οποιο συνδεονται με τα παιδια στενα και βαθια σε επιπεδο ψυχικης αλληλεπιδρασης και αλληλεξαρτησης, φανταζει τρομαχτικο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Οι καταστάσεις έφεραν νομοτελειακά την κατάληξη, αφού τον Έρωτα είχε κατά βάθος ανάγκη, πέρα από το να κάνει παιδιά με κάποιον, κι εκείνη τα συνειδητοποίησε όλα αυτά, αρκετά χρόνια αργότερα.

Ξαναδιαβάζω αυτό το θέμα και έχω μια ερώτηση σχετικά με αυτό που λες: γιατί λες οτι αυτή η γυναίκα είχε ανάγκη τον έρωτα; Μήπως παραδέχτηκε κάτι τέτοιο κάποια στιγμή εκ του ασφαλούς εφόσον είχε ήδη παιδιά; Γιατί μια γυναίκα που θέλει παιδιά δε νομίζω οτι θα τη γεμίσει απόλυτα και για πάντα ο έρωτας.

Μια ακόμη ερώτηση: ο κύριος αυτός που τελικά την παντρεύτηκε δεν ήξερε οτι τον παντρεύεται μόνο για να κάνει παιδιά; Είναι άμοιρος ευθυνών; Γιατί μιλάμε μόνο για αυτή τη γυναίκα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Αν μπορούσαμε να βάλουμε στη ζυγαριά ένα "ουδέτερο, ψευτοτακτοποιημένο, ψυχρό κλίμα μεταξύ 2 γονέων που συνυπάρχουν χωρίς να αγαπιούνται" και μια single mother, ποιο από τα δύο πιστεύεις θα δημιουργούσε περσσότερα προβλήματα στο παιδί;:hmm:

Η δική μου άποψη είναι πως μια δυσλειτουργική συμβατική οικογένεια είναι χειρότερη από μια μονογονεϊκή.
Και θα ήθελα να ξεκαθαρίσω το εξής: όταν λέω μονογονεϊκή, δεν εννοώ μόνο μητέρα-παιδί, αλλά και πατέρας- παιδί (επειδή μέχρι τώρα αναφερθήκαμε μόνο στο σενάριο μητέρα- παιδί, μιας κι αυτό είναι που συζητάμε στην προκειμένη περίπτωση).

Είδες που μου βάζεις κι άλλα άτομα μέσα στο πακέτο για να μπορέσεις να το κάνεις "ανεκτό";
Ο δικός μου σκοπός όμως είναι αυτός. Τι μου προτείνεις να κάνω αν μετά από Χ χρόνια δε βρω τον κατάλληλο άντρα για να πετύχω το σκοπό μου;
Μα βρε καλό μου αν το κάνω δε θα το κάνω για να γονιμοποιηθώ, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι γι' αυτό, αλλά για να υπάρχει ένας πατέρας για το παιδί.

Να υιοθετήσεις ή να κάνεις παιδί με δότη σπέρματος. Αλλά από ότι κατάλαβα, δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι να έχει οπωσδήποτε το παιδί πατέρα.

Διαφωνώ. Το παιδί πρέπει να έχει και τον πατέρα του, σαν πρότυπο, σαν σύμβολο ασφάλειας, όπως θες πες το.

Πρέπει όντως;

Το λες όντας μεγάλη κι ώριμη. Το θέμα είναι πώς το σκέφτεται ένα παιδάκι που θα το κοροϊδεύουν στο σχολείο γιατί δεν έχει πατέρα, και τόσα άλλα...

Το θέμα είναι πως θα το χειριστεί η μητέρα του παιδιού.

και σε τελικη μετα τα 45 η συντροφικοτητα, το νοιαξιμο, το ξερω οτι εχω εναν ανθρωπο να με παει στο γιατρο αν χρειαστω κατι και δε θα γερασω μονος σα το σκυλι, νομιζω ολα αυτα ειναι πολυ σημαντικα.

Για συντροφικότητα και "νοιάξιμο" μπορείς να πάρεις και έναν σκύλο. Όσο για τον άνθρωπο που θα σε πάει στον γιατρό, μπορείς να πληρώσεις κάποιον για να το κάνει, ή να σε βοηθήσει κάποιος φίλος σου. Δεν παντρεύεται κάποιος για αυτούς τους λόγους. Σίγουρα, ο έρωτας από μόνος του δεν είναι αρκετός για έναν επιτυχημένο γάμο. Χρειάζονται κοινές αξίες, κοινοί στόχοι και φιλοδοξίες, σεβασμός, εκτίμηση, αγάπη, κατανόηση.


Πάντως εγώ αν έφτανα σε ηλικία που ήθελα να κάνω παιδί και δεν είχα μόνιμο σύντροφο, θα έκανα με δότη σπέρματος ή θα υιοθετούσα. Στο κάτω κάτω, μπορεί στην πορεία να γνώριζα κάποιον που να γινόταν καλός πατέρας για το παιδί μου. Δεν χρειάζεται να είσαι βιολογικός γονέας του παιδιού για να είσαι καλός στην ανατροφή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Αν και είμαι πολύ μικρή για να πω σ αυτο το θέμα την γνώμη μου και μπορεί να μην με πάρει κανένας σοβαρά
δεν μπορώ να μην πω πως μόλις το είδα είπα "τι λεμε τώρα?:confused:"

αν και δεν ξέρω πως είναι να θέλεις να κάνεις παιδία
θεωρώ δεδομένο πως θα τα κάνεις με κάποιον που αγαπάς και εμπιστεύεσαι!
Και τα παιδία δεν θα ναι μόνο δικά σου...έχουν και πατέρα!
σκέψου πως θα νιωθες εσύ όταν μάθαινες πως κάποιος σε παντρευόταν απλά για να του κάνεις τα παιδία του..
χμμμ άσχημο δεν νομίζεις?
και ο γάμος είναι κάτι αρκετά σημαντικό..
δεν είναι παίξε γέλασε..
αυτός ο γάμος θα είναι καταδικασμένος και θα νιώθεις πιεσμένη και κουρασμένη από την συνεχή προσπάθεια να συζήσεις και να είσαι παντρεμένη με ένα άτομο που δεν αγαπάς..και σίγουρα θα έχει απαιτήσεις απο σένα..:/:
στο τέλος θα καταλείξετε σε χωρισμό και σίγουρα αυτό θα πληγώσει τα μελλοντικά παιδία σου..

Όμως είναι η γνώμη μου,και ξέρω πως δεν είμαι σε θέση να ξέρω πως νιώθεις...
αλλά δεν μπορώ να μην την εκφράσω..
βέβαια αν έσυ νίωθεις εντάξει τότε οκ!
είναι δική σου ζωή και μπορείς να κάνεις ότι θες!


Υ.Σ γιατί το ξαναδίαβασα πριν το ποστάρω και είναι κάπως επιθετικός ο τρόπος που μιλάω απλά σου λεω σορρυ αν είμαι κάπως απότομη απλά δεν βρίσκω τρόπο να εκφράσω αυτό που πιστεύω αλλίως..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γενικότερα, είμαι της άποψης οτι ενα παιδί χρειάζεται και τους δύο γονείς, δεν μπορεί ο ένας να συμπληρώσει τα κενά του αλλου, όσο ικανός και να ναι.
Μ'αρεσει η ιδεα του γάμου, αλλα θα έκανα ενα τετοιο βήμα μονο αν πιστευα πως ο ανθρωπος που θα εχω διπλα μου θα ειναι ικανος να μεγαλωσει τα παιδια ΜΑΣ και να ειναι καλος συζυγος και πατερας! Αν θα θελα απλα να ειμαι με κάποιον για να με νταντευει και να τον νταντευω στα γεράματα δεν θα ήταν αναγκαιο να παντρευτω. Αυτα τα ταμπού τα είχαν οι παππούδες και οι γιαγιάδες μας! Ναι, πολυ ωραιός ο γάμος, αλλα όχι απαραίτητος!
Αν τωρα ήθελα τόσο πολύ να κάνω παιδιά ναι, θα προτιμούσα να είμαι παντρεμένη για να μην αντιμετωπίσει κατα κυριο λογο το παιδί μου μελλοντικά προβλήματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Μα φυσικα και θα παντρευομουν για να κανω παιδια......γιατι αυτη ειναι η νομιμη διαδικασια....
Για αυτο το λογο παντρευονται ολοι..Αλλα τουλαχιστον με καποιον ανταξιο μου σε βασικα σημεια.... ευγενεια καλους τροπους κοινες ιδεες...και χαριτωμενο φυσικα.....ωστε να φτιαχναμε ομορφα παιδακια....οχι οποιον να ναι απλα για να κανω παιδια..... Θελω να εχω ομορφα παιδια οπως εχουν αρκετες φιλες μου!!

Εαν δεν ηθελα παιδια απλα θα συγκατοικουσα με καποιον....γιατι να παντρευτω και να συμπληρωνω κοινες φορολογικες δηλωσεις... να ανησυχω εαν μετα απο πεντε χρονια γαμου θα του ανηκει το μισο σπιτι μου? ..... θα τον ειχα τον αντρα για παρεα σεξ και να μου βιδωνει λαμπες.....
Εξαλλου εαν η γυναικα ειναι ανεξαρτητη, εχει καποια Ηobby, καποιες φιλιες και ζει μια ανετη ζωη ..... δεν περναει και ασχημα.......πλεον ζουμε σε ενα μοναχικο πλανητη...

Εαν δεν εβρισκα ομως καποιον μπορει να εκανα παιδια μονη μου... αν και θα ηταν δυσκολο με τον ιδιο αντρα....να δεχτει να με γονιμοποιησει πολλες φορες..... απο την αλλη θα ηταν αδικο ομως για το παιδι να βλεπει τα αλλα παιδια γυρω του να εχουν και τους δυο γονεις του.....εδω στην εποχη μας εαν το παιδι δεν εχει κινητο τελευταιας γενιας παθαινει κομπλεξ..... η υιοθεσια ειναι μια αλλη απαντηση στο θεμα αυτο..... ειλικρινα υπαρχουν παρα πολλα παιδια παρατημενα στα δημοσια νοσοκομεια....εαν πατε να δειτε θα τρομαξετε..... απλα οι γονεις που τα εχουν αφησει ειναι αμφιβολου ποιοτητας.... μεχρι και ναρκωμανεις οποτε δεν γνωριζω κατα ποσο το dna--- και εννοω ο γενετικος τους κωδικας ειναι καλος.... θα ειναι ενα ρισκο να βγει το παιδι "ελαττωματικο" οσο σκληρο και εαν ακουγεται αυτο....πιστευω πολυ στο γενετικο κωδικα μας......

Στο μελλον ισως οι οικογενειες ειναι μονογονε'ι'κες οπως γινονται σε αλλες χωρες στο εξωτερικο εδω και πολλα χρονια.... μεχρι και gay ζευγαρια κανουν παιδια .... με τη βοηθεια απο γυναικες δοτες ωαριων.... δεν ξερω βεβαια πως μεγαλωνουν αυτα τα παιδια .... και δεν εννοω τα προτυπα..
αλλα το να βλεπεις το μπαμπα σου να φιλαει εναν αντρα που κανει τη μαμα σου ειναι καπως περιεργο...αν και για αυτα τα παιδια ισως θα φαινεται φυσιολογικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να παντρευτεις γιανα κανεις οποιαδηποτε παιδια..οχι..(ή ειναι η κατωτερη επιλογη)
να κανεις παιδια με καποια που ταιριαζεις πραγματικα..(απο ψυχολογικα μεχρι ανοσοποιητικα..που λενε και οι επιστημονες:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nst

Νεοφερμένος

Η nst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειναι το πρωτο μου ποστ εδω ..μολις εκανα εγγραφη και σας διαβάζω.
Σκέφτομαι οτι η ζωή δεν μπορει να μπει σε πρωτόκολλα και ορους διαβιώσεως οσο κι αν θα μας ηταν βολικό να εχουμε κάποια και τα αποτελεσματά τους σίγουρα και αναμφισβήτητα.
Συνηθίσουμε να αναλογιζόμαστε θεωρώντας την κατασταση και τις συνθήκες στις οποίες βρισκόμαστε οταν λαμβάνουμε μια απόφαση , σταθερές και αμετάκλητες. Δεν υπολογίσουμε ομως τον παραγοντας ζωή = αλλαγή= κίνηση , πράγμα που σημαίνει οτι και εμεις και οι αλλοι με τους οποίους σχετιζόμαστε προχωράμε , εξελισσόμαστε και αλλάζουμε.
Πως μπορεί κανεις να ξέρει σε βάθος χρόνου αν αυτο που κάνει τώρα θα ειναι αρμονικό για αυτόν?
Και πως μπορουμε να το υποθέοσυμε και για κάποιον αλλο?
Υπάρχουν οικογένειες ολων των ειδων ...γονεις και παιδιά ...ολοι με τα δικάτους συναισθήματα που προέρχονται απο τις εμπειρίες τους , την ιδιοσυγκρασια τους , την ''μεταφραση '' που κανει ο εγκεφαλος τους σε καθε ερέθισμα και εντύπωση και τις αναμνήσεις τους .
Ισως κάποιος να νιώσει πλήρης αν αποκτήσει παιδιά και κάποιος αλλος να νιώσει εγκλωβισμένος ...
Για εναν μια συντηρητική καθως πρέπει '' οικογένεια' να ειναι το ζητούμενο που θα γαληνέψει την ψυχή του αλλα για ενα αλλο αυτο να ειναι ενας αναχαιτισμός στο πνευμα του. Κάποιος αλλος ισως καταφερει και τα συνδιάσει
Για να μπορούμε να πάρουμε σωστες αποφασεις θα πρέπει να ειμαστε ολοκληρωμένοι Ανθρωποι αλλα αυτο μαλλον δεν επιτυγχανεται σε μια ζωή η στην πρωιμη νεότητα ..οπότε ρισκάρουμε και ελπίσουμε για το καλύτερο σε οτι κι αν αποφασίσουμε..
''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
και χαριτωμενο φυσικα.....ωστε να φτιαχναμε ομορφα παιδακια....οχι οποιον να ναι απλα για να κανω παιδια..... Θελω να εχω ομορφα παιδια οπως εχουν αρκετες φιλες μου!!
Υπάρχει και η τράπεζα σπέρματος και μπορείς να βρείς το ομορφόπαιδο που θέλεις να σου κάνει παιδάκι..

Εαν δεν ηθελα παιδια απλα θα συγκατοικουσα με καποιον....γιατι να παντρευτω και να συμπληρωνω κοινες φορολογικες δηλωσεις... να ανησυχω εαν μετα απο πεντε χρονια γαμου θα του ανηκει το μισο σπιτι μου? ..... θα τον ειχα τον αντρα για παρεα σεξ και να μου βιδωνει λαμπες.....
Εξαλλου εαν η γυναικα ειναι ανεξαρτητη, εχει καποια Ηobby, καποιες φιλιες και ζει μια ανετη ζωη ..... δεν περναει και ασχημα.......πλεον ζουμε σε ενα μοναχικο πλανητη...
Γιαυτό σου λέω.. τράπεζα σπέρματος.. Εξάλου λεφτά έχεις να πληρώνεις τον ηλεκτρολόγο να σου "βιδώνει" τις λάμπες..


Εαν δεν εβρισκα ομως καποιον μπορει να εκανα παιδια μονη μου... αν και θα ηταν δυσκολο με τον ιδιο αντρα....να δεχτει να με γονιμοποιησει πολλες φορες..... απο την αλλη θα ηταν αδικο ομως για το παιδι να βλεπει τα αλλα παιδια γυρω του να εχουν και τους δυο γονεις του.....εδω στην εποχη μας εαν το παιδι δεν εχει κινητο τελευταιας γενιας παθαινει κομπλεξ..... η υιοθεσια ειναι μια αλλη απαντηση στο θεμα αυτο..... ειλικρινα υπαρχουν παρα πολλα παιδια παρατημενα στα δημοσια νοσοκομεια....εαν πατε να δειτε θα τρομαξετε..... απλα οι γονεις που τα εχουν αφησει ειναι αμφιβολου ποιοτητας.... μεχρι και ναρκωμανεις οποτε δεν γνωριζω κατα ποσο το dna--- και εννοω ο γενετικος τους κωδικας ειναι καλος.... θα ειναι ενα ρισκο να βγει το παιδι "ελαττωματικο" οσο σκληρο και εαν ακουγεται αυτο....πιστευω πολυ στο γενετικο κωδικα μας......
Στην τράπεζα που λές μόλις βρείς τον κούκλο που ψάχνεις πάρτου ΟΛΟ το δείγμα να κάνεις 5,6,16 κουτσούβελα..

Υ.Γ.Για ελλατωματικά ελαστικά έχω ακούσει.. Για ελλατωματικά παιδιά πρώτη φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Επειδή ο σκοπός μου είναι να κάνω παιδιά δε θα έλεγα όχι σε κάποιο προξενιό αν περάσουν τα χρόνια απειλητικά και δεν έχω βρει κάποιον να κάνω οικογένεια. Αν και ψάχνω την αγάπη, όμως ο σκοπός μου αυτός είναι ανώτερος από την αγάπη, οπότε πιστεύω οτι θα συμβιβαζόμουν σε λιγότερη αγάπη για να πετύχω το σκοπό μου.:/:

παιδια που δν θα γεννηθουν λογω αγαπης των γονεων....δν ξερω τιθα γινει....

κατ'εμε ο σκοπος του γαμου ειναι η αγαπη, οχι η οικογενεια...αν και μ'αρεσει η οικογενεια πολυ, με τπτ αν δν αγαπουσα αληθινα κι ας με φαν'τα χρονια....

με λιγα λογια

1)παντρευομαι μονο λογω αγαπης αν και θελω πολυ οικογενεια και μ'αρεσουν τα παιδια. ποτέ μονο για να κανω οικογενεια, ή για να μη μεινω μονος κτλ...αυτα για μενα ειναι βλακειες. αμα δν υπαρχει αγαπη τπτ δν μπορω να κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
οχι δεν θα το εκανα ποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Να κάνω χωρίς να παντρευτώ, ναι.

Να παντρευτώ για να κάνω, όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggi92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
όταν φτάσω σε μια αντίστοιχη ηλικία θα ήθελα πολύ να κάνω παιδιά.πολύ όμως.αλλα υπό κάποιες προϋποθέσεις..θέλω να πω πως δε θα συμβιβαζόμουν με κάποιον, και δε θα έκανα ένα γάμο μονο και μονο για να κάνω παιδιά..για να παντρευτώ σημαίνει,για μένα,πως είμαι ερωτευμένη και όχι μονο.αγαπάς τον άλλο ,τον νοιάζεσαι,είναι το άλλο σου μισό. θες να περάσεις τη υπόλοιπη σου ζωή μαζί του. τότε τα παιδιά είναι ένα φυσικό επακόλουθο ,τότε θες να κανεις παιδιά με αυτόν τον άνθρωπο...δεν πρέπει όμως ποτε το να κανεις παιδιά να είναι η αιτια ενός γάμου. η αγάπη είναι τα θεμέλια ενός σπιτιού.πιστεύω πως όταν αγαπάς τη πατέρα των παιδιών σίγουρα αγαπάς πιο πολύ τα παιδιά σου γιατί είναι και τα δικά του παιδιά.Και όταν δεν έχεις κάποιον διπλα σου που να τον αγαπάς τότε δεν έχεις τη δύναμη να συνεχίσεις..αργά η γρηγορα θα φανεί πως από κάπου μπάζει...και τότε δεν θα την πληρώνεις μονο εσύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μα φυσικα και θα παντρευομουν για να κανω παιδια......γιατι αυτη ειναι η νομιμη διαδικασια....

Seriously? Δηλαδή αν κάποιος κάνει παιδιά χωρίς να είναι παντρεμένος θα τον πάνε στην στενή;

οι γονεις που τα εχουν αφησει ειναι αμφιβολου ποιοτητας.... μεχρι και ναρκωμανεις οποτε δεν γνωριζω κατα ποσο το dna--- και εννοω ο γενετικος τους κωδικας ειναι καλος.... θα ειναι ενα ρισκο να βγει το παιδι "ελαττωματικο" οσο σκληρο και εαν ακουγεται αυτο....πιστευω πολυ στο γενετικο κωδικα μας......

Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το δικό σου DNA είναι καλύτερο;

(...)αλλα το να βλεπεις το μπαμπα σου να φιλαει εναν αντρα που κανει τη μαμα σου ειναι καπως περιεργο...

Ένα παιδί του οποίου οι γονείς είναι ομοφυλόφιλοι δεν έχει έναν άντρα-μπαμπά και έναν άντρα-μαμά. Έχει απλά δύο γονείς. Τι εννοείς "θα κάνει την μαμά";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχει απλά δύο γονείς. Τι εννοείς "θα κάνει την μαμά";
η μακριά περούκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovesome

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η για σήμερα Debbie ;p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Για αυτο το λογο παντρευονται ολοι..Αλλα τουλαχιστον με καποιον ανταξιο μου σε βασικα σημεια.... ευγενεια καλους τροπους κοινες ιδεες...και χαριτωμενο φυσικα.....ωστε να φτιαχναμε ομορφα παιδακια....οχι οποιον να ναι απλα για να κανω παιδια..... Θελω να εχω ομορφα παιδια οπως εχουν αρκετες φιλες μου!!

Μιλάς όπως θα μιλούσε ένας κατασκευαστής πχ. ξερώ γω αυτοκινήτων!:confused::eek:
να διαλέξω καλά εξαρτήματα και να βρω ένα όμορφο καλούπι για να αρέσει το αυτοκίνητο μου!:confused::confused::confused:
δηλαδή τι θα ναι τα παιδία σου?:worry:
ελπίζω το showroom να είναι αντάξιο:confused:


απλα οι γονεις που τα εχουν αφησει ειναι αμφιβολου ποιοτητας.... μεχρι και ναρκωμανεις οποτε δεν γνωριζω κατα ποσο το dna--- και εννοω ο γενετικος τους κωδικας ειναι καλος....

Χμμ και συ πιστευεις θα σε καλύτερη μανα?:confused:


μεχρι και gay ζευγαρια κανουν παιδια .... με τη βοηθεια απο γυναικες δοτες ωαριων.... δεν ξερω βεβαια πως μεγαλωνουν αυτα τα παιδια .... και δεν εννοω τα προτυπα..
αλλα το να βλεπεις το μπαμπα σου να φιλαει εναν αντρα που κανει τη μαμα σου ειναι καπως περιεργο...αν και για αυτα τα παιδια ισως θα φαινεται φυσιολογικο....

ναιι...εμμ..δηλαδή εσένα που δεν θα χουν καθόλου μπαμπά θα ναι καλύτερα από το να έχουν και τους δύο γονείους έστω και γκει?
και τι δηλαδή?
αμα είναι γκει τι πρόβλημα υπάρχει?:confused:
δεν το καταλαβαίνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
φυσικα και οχι!!εχω καθε δικαιωμα να κανω παιδι χωρις να πανρτευτω...που ξερεις...μπορει να μην βρεθει ποτε για τα δικα μου δεδομενα ο καταληλος...και τοτε τι??δεν θα κανω παιδι??οχι βεβαια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top