Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,103 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,212 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέματα συγκατοίκησης

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:45, 13-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Μήπως το γεγονός ότι το ένα άτομο μετακομίζει στο σπίτι του άλλου παίζει κάποιο ρόλο? Λένε ότι βοηθάει περισσότερο σε αυτές τις περιπτώσεις , όταν ξεκινάνε τα άτομα να μένουνε σε ένα καινούριο σπίτι και όχι σε ένα το οποίο ανήκει σε κάποιον από τους δυο ή το χρησιμοποιούσε κάποιος στο παρελθόν. Ισχύει κάτι τέτοιο?
δεν γνωρίζω να σου πω
είναι πολύ πιθανό να ισχύει... απλά εμείς δεν είχαμε αυτή την δυνατότητα δεδομένου ότι το σπίτι είναι ιδιόκτητο δικό μου και σιγά μην πηγαίναμε στο νοίκι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:55, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Αυτό που βίωσα εγώ ήταν μια όντως δύσκολη συγκατοίκιση στην αρχή
Ζούσα 5 χρόνια μόνη μου και ανεξάρτητη και ξαφνικά μπήκε ο άλλος στη ζωή μου και στο σπίτι μου.
Δυσκολεύτηκα τόσο πολύ στην αρχή, που ήταν και ο λόγος ουσιαστικά που χωρίσαμε για ένα μικρό διάστημα
ένοιωθα να με πνίγει και να μην έχω καθόλου ελεύθερο χώρο για τον εαυτό μου ενώ είχα μάθει εντελώς αλλιώς
όταν όμως χωρίσαμε και έφυγε απ το σπίτι, συνειδητοποίησα ότι η ανάγκη του να είμαι μαζί του ήταν πολύ μεγαλύτερη απ την ανάγκη του να είμαι μόνη μου κάποιες φορές
Με τον καιρό και ενώ μάθαμε και τα χούγια ο ένας του άλλου, έγινε φυσικά πανεύκολο και πλέον είχα και τη δυνατότητα να βρω τον χώρο για τον εαυτό μου που ήθελα ακόμα κι όταν αυτός ήταν σπίτι
Μπράβο, κατάλαβες ακριβώς τι ενοούσα,

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:22, 12-01-08:

Λοιπόν, επαναφέρω το θέμα, γιατί τελικά η συγκατοίκηση εξαπλώνεται πολύ και στην Ελλάδα, και χαίρομαι!!!
Υπάρχουν ήδη δύο σελίδες εύρεσης συγκατοίκων, το flatmates και το place4u, που κάνουν την όλη διαδικασία πολύ πιο εύκολη...!
Χαίρομαι που αναθεωρούμε, γιατί έχω ζήσει και τα καλά και τα κακά μίας συγκατοίκησης και εξακολουθώ να είμαι υπέρ...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:06, 12-01-08:

Εγώ πάλι δεν είμαι υπέρ.
Προτιμώ μόνος μου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:36, 12-01-08:

Κάποα στιγμή κι εγώ θα πω "οκ, κορεσμός" και θα ψάξω κάτι μόνη μου. Αλλά κάτι μικρό.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:35, 12-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Εγώ πάλι δεν είμαι υπέρ.
Προτιμώ μόνος μου.

κι εγώ...
όταν όμως ήμουν 18 και ήθελα να φύγω απ το "βρακί της μαμάς μου" πολύ θα ήθελα να υπήρχε και στην Ελλάδα αυτός ο θεσμός ώστε μέσω αυτού να είναι πιο εύκολο να το πραγματοποιήσω λόγω οικονομικών δυσκολιών

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:43, 12-01-08:

Γενικά εγώ θα 'θελα να "συνηθίζεται" σε μικρές ηλικίες, δηλαδή από 18 μέχρι... και 30 και 35. Καταλαβαίνω ότι κάποιος προς τα τριανταβάλε είναι όλο και λιγότερο πρόθυμος να συγκατοικεί, να συμβιβάζεται, κλπ... αλλά ένας φοιτητής και νέος εργαζόμενος έχει πολλά να κερδίσει από αυτό, κι όχι μόνο οικονομικά.

Επίσης με απωθεί το να βλέπω 21χρονους φοιτητές να καταλαμβάνουν 3άρια μόνοι τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 12-01-08 στις 23:52.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 23:46, 12-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Επίσης με απωθεί το να βλέπω 21χρονους φοιτητές να καταλαμβάνουν 2άρια και 3άρια μόνοι τους.
Οταν η τιμη για ενα δωματιο κι ενα μπανιο παει στα 300αρια, λογικο ειναι να προτιμαει κανεις να χει και λιγη ανεση τουλαχιστον με τα ιδια η λιγα παραπανω λεφτα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:54, 12-01-08:

Καταλαβαίνω. Έσβησα το "2άρια"... αλλά νομίζω ακόμα ότι στις ηλικίες που ανέφερα, κάνει πολύ καλό η συγκατοίκηση και αξίζει να θυσιάσεις το να έχεις δικό σου το μπάνιο και το σαλόνι.

Παράθεση

lala (Άσπα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lala
H Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H lala έγραψε στις 19:54, 14-01-08:

Πάντως η συγκατοίκηση όπως αυτή συμβαίνει στο εξωτερικό δε μου λέει τίποτα..Δηλαδή το να συγκατοικείς με αγνώστους και έχεις δικό σου ράφι στο ψυγείο και γενικά να μην έχεις ουσιαστική σχέση με τους συγκατοίκους σχεδόν με απωθεί και μου βγάζει μια μιζέρια..

Εγώ συγκατοίκησα όσο ήμουνα φοιτήτρια αλλά με ανθρώπους που ήταν φίλοι μου..και έχω πραγματικά τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ αναμνήσεις...Αχ!! Τι τέλεια η φοιτητική ζωή!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:18, 14-01-08:

Συγκατοικώ στο εξωτερικό και δεν είναι έτσι.-
Άλλωστε, κι όσοι το κάνουν, έχουν λόγο... ειδικά στις βορειότερες χώρες, όπου τα παιδιά δεν παίρνουν χαρτζηλίκι από τους γονείς τους, θέλουν να ξέρουν γιατί ξέμειναν από ντομάτες.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:25, 14-01-08:

Εγώ θα ήθελα να συγκατοικήσω, αλλά όχι με άγνωστα άτομα... Ίσως το κάνω κάποια στιγμή σύντομα, αν μου αφήσει λίγο χρόνο η σχολή να βρω καμια δουλίτσα... (αλλιώς θα πρέπει να την παρατήσω και θα τελειώσω στα 10 χρόνια!)

Πάντως ισχύει ότι με τη συγκατοίκηση μαθαίνεις πολλά... Αν μένεις μία ζωή μόνος σου, όταν έρθει η ώρα που θα πρέπει να μείνεις μαζί με ένα άλλο άτομο (είτε λόγω γάμου, είτε λόγω οικονομικών δυσκολιών κλπ.), θα τα βρεις λίγο σκούρα...

Παράθεση

lala (Άσπα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lala
H Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H lala έγραψε στις 20:29, 14-01-08:

Μα δε διαφωνώ ότι υπάρχει λόγος...απλά δε μου αρέσει σαν εικόνα.. Και επειδή το χω ζήσει, γι'αυτό το λέω..
Άλλωστε και στην Ελλάδα το όποιο χαρτζηλίκι είναι περιορισμένο και πρέπει με συγκεκριμένα χρήματα να "βγάλεις" το μήνα..

Βέβαια είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις... ευτυχώς!!!

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 20:30, 14-01-08:

Συγκατοικούσα τον πρώτο χρόνο με ένα ατομο στη Θεσσαλονικη όταν σπούδαζα. Τοσο αντεξαμε ο ένας τον άλλο, μετά ο καθενας τράβηξε το δρόμο του. Στη τυχη είχαμε γνωριστεί και είπαμε να μείνουμε να πληρώνουμε από μισό νοίκι, ο καθένας τις παρέες του και τις εξόδους του, μεχρι που είπαμε γεια ο ένας στον άλλο. Η συγκατοικηση δεν είναι εύκολο πράγμα σας διαβεβαιώ για όσους το σκέφτονται. Πρέπει να ανεχτείς τα χούγια του άλλου και αυτός τα δικά σου...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:33, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dracula82
Συγκατοικούσα τον πρώτο χρόνο με ένα ατομο στη Θεσσαλονικη όταν σπούδαζα. Τοσο αντεξαμε ο ένας τον άλλο, μετά ο καθενας τράβηξε το δρόμο του. Στη τυχη είχαμε γνωριστεί και είπαμε να μείνουμε να πληρώνουμε από μισό νοίκι, ο καθένας τις παρέες του και τις εξόδους του, μεχρι που είπαμε γεια ο ένας στον άλλο. Η συγκατοικηση δεν είναι εύκολο πράγμα σας διαβεβαιώ για όσους το σκέφτονται. Πρέπει να ανεχτείς τα χούγια του άλλου και αυτός τα δικά σου...
Ναι σίγουρα... Γι' αυτό νομίζω ότι πρέπει να γνωρίζεις τον άλλο πολύ καλά πριν προχωρήσεις σε συγκατοίκηση.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:35, 14-01-08:

Συμφωνώ, κι εγώ έχω περάσει και από το ένα και από το άλλο...
Στο πρώτο διαμέρισμα μπήκαμε μέσω του Πανεπιστημίου, άγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Κι ενώ για τα άλλα διαμερίσματα έκατσε καλά η φάση, γίναν φίλοι, οργάνωναν bbq και δείπνα, σε εμάς ήταν η μία όλο στο δωμάτιό της, με δική της τηλεόραση, εκεί έτρωγε... ψώνιζε από τη Γερμανία γιατί ήταν πιο φτηνά, κλπ.
Τώρα είμαστε κατ' επιλογήν συγκάτοικοι και πάλι καλά!! Κάναμε από κοινού πάρτι, ανταλλάσσουμε δώρα, κι όλα καλά!

Παράθεση

Dracula82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dracula82
Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Dracula82 έγραψε στις 20:35, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Ναι σίγουρα... Γι' αυτό νομίζω ότι πρέπει να γνωρίζεις τον άλλο πολύ καλά πριν προχωρήσεις σε συγκατοίκηση.

μη το λες. Υπάρχουν περιπτώσεις φίλων στο Λυκειο που πέτυχαν στην ιδια πόλη και είπαν να μείνουνε μαζί και γίναν από δυο χωρια...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 03:25, 28-01-08:

εγω συγκατοικω με την αδερφη μου ... το αιμα μου... και παλι δυσκολο ειναι.. οι τσακωμοι για το ποια θα πλυνει τα πιατα.. δεν ειναι λιγοι..
και ενω εχεις συνηθισει να ζεις για καποια χρονια μονος σου και καποιος αλλος εισβαλλει στο χωρο σου.. ειναι να μην τρελαινεσαι?
ολα μια συνηθεια ειναι λοιπον...
και εδω που τα λεμε εχει και τα καλα της η συγκατοικηση... (μαγειρευει καλα) χιχι!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:21, 28-01-08:

Έχουμε κανέναν που συμβιώνει;

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 12:53, 28-01-08:

Εννοεις με τη σχεση του/της? Εγω οχι τυπικα, αλλα ουσιαστικα μαζι μενουμε..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:54, 28-01-08:

Κι εγώ, αλλά έχει διαφορά, πιστεύω, να έχετε μόνο ένα χώρο, όπου είναι όλα σας τα πράγματα...
(ναι, με το ταίρι εννοώ!)

Παράθεση

Γιώτα24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γιώτα24
H Γιώτα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Γιώτα24 έγραψε στις 22:38, 26-09-10:

Μία φορά συγκατοίκησα και δεν πρόκειται να το κάνω ποτέ ξανά στη ζωή μου...... Δεν έχω όρεξη να γράψω τώρα την ιστορία μου.... Αλλά να ξέρεται πως στις μέρες μας πρέπει να είσται προσεχτικοί.... Με μία φίλη μου ξεκίνησα την συγκατοίκηση και ενώ ολα ήταν καλά μετά ηρθαν τα πάνω κάτω και τωρα που ήμαστε χώρια με κατηγορεί δεξιά και αριστερά και από καιρό υποψιαζόμουνα πως μου παρίστανε την φίλη ..... Ένα θα σας πω πρέπει όλοι μας να ήμαστε προσεχτικοί <<ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ>> σόρυ αν είμαι απόλυτη....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους