Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,185 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 21:59, 30-11-12:

Να σας ενημερώσω επίσης ότι το ''πήγε ο φακός πίσω από το μάτι μου'' είναι μύθος και δεν μπορεί να συμβεί.
Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη artemaki
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 23:10, 05-12-12:

Ανατριχιαστικη σκεψη παντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

penni_k (Πεννυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη penni_k
H Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H penni_k λογικα ειμαι τρελη έγραψε στις 22:04, 19-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Να σας ενημερώσω επίσης ότι το ''πήγε ο φακός πίσω από το μάτι μου'' είναι μύθος και δεν μπορεί να συμβεί.
Ευχαριστώ.
Sorry, αλλα κανεις λαθος. Ειναι σπανιο να συμβει γιατι ο φακος ειναι ετσι σχεδιασμενος κ μενει παντα στην κορη του ματιου αλλα μου εχει συμβει. Ετριψα καταλαθος το ματι μου ενω φορουσα φακους και αυτος πηγε πισω απο το βλεφαρο. Εψαχνα κ εγω στους καναπεδες .. στο πατωμα που επεσε ο φακος και μετα απο 15 λεπτα ξαναηρθε μπροστα στο ματι μονος του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 23:19, 19-02-13:

Πάντως εγώ αρκούμαι στα γυαλιά ύστερα από μόλυνση που έπαθα με τους φακούς...σοβαρή!Δεν τους ξαναφοράω...Πήρα και τώρα κάτι ωραία γυαλιά! Επιτέλους, άλλαξα λίγο προφίλ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 23:22, 19-02-13:

εγώ πάλι κοιμάμαι κάθε μέρα μ'αυτούς και δεν έχω πάθει ποτε τίποτα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 23:25, 19-02-13:

Από πολλούς το χω ακούσει αυτό...

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:26, 19-02-13:

Εγώ φοράω φακούς εδώ και ένα μήνα και μπορώ να πω ότι με έχουν βολέψει πολύ!

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,221 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 01:05, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Ευχαριστώ.
Μια φορά που ο φακός ήταν στα τελευταία του, εκεί στις 28 μέρες, είχε χάσει τη φόρμα του, κατέληξε τόσο μέσα, πλάι στο μάτι που αναγκάστηκα και πήγα στο γιατρό για να μου το αφαιρέσει.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 02:37, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από catlin

εγώ πάλι κοιμάμαι κάθε μέρα μ'αυτούς και δεν έχω πάθει ποτε τίποτα

κλασικο και εγω το κανω..η μονη μαλακια ειναι οτι οταν ξυπνας ειναι ξεροι
και αν πας να τους βγαλεις εχουν κολλησει σαν βεντουζα
παντως ο τυπος στα οπτικα μου χε δωσει σε καποια φαση
φακους που δε χρειαζεται να τους βγαζεις και οντως κοιμομουν κανονικα χωρις να ξεραινονται ..

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 03:43, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ρόζα Νέρα Flamingo
παντως ο τυπος στα οπτικα μου χε δωσει σε καποια φαση
φακους που δε χρειαζεται να τους βγαζεις και οντως κοιμομουν κανονικα χωρις να ξεραινονται ..

ρίλι ρόζα?
αγνοούσα την ύπαρξή τους.
προφανώς θα είναι και πιο ακριβοί ε?

υγ.εμένα αυτό με την ξηρότητα σπάνια μου συμβαίνει
τα τελευταία πέντε χρόνια που μονίμως κοιμάμαι με τους φακούς,μόνο μια φορά έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα και αυτό ήταν απλός τραυματισμός,ούτε καν μόλυνση.
φοβήθηκα όμως και πήγα στο γιατρό,στον οποίο δεν ομολόγησα όλη την αλήθεια(του είπα δλδ ότι το κάνω δύο χρόνια),αλλά παρόλα αυτά εκείνος άρχισε να ωρύεται και να φωνάζει ότι είμαι ανεύθυνη,ότι δεν προσέχω καθόλου τον εαυτό μου και ότι θα καταστρέψω τα μάτια μου.

επειδή λοιπόν τα λόγια αυτού του οφθαλμίατρου ανταποκρίνονται σε μεγάλο βαθμό στην πραγματικότητα,χρησιμοποιήστε την περίπτωσή μου ως παράδειγμα προς αποφυγή και παρακαλώ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΣΑΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ(ή τελοσπάντων σε όποια φάση της μέρας κοιμάστε)

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 14:57, 22-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από catlin

ρίλι ρόζα?
αγνοούσα την ύπαρξή τους.
προφανώς θα είναι και πιο ακριβοί ε?

αντε να ηταν ενα δυο ευρω πιο ακριβοι..
αξιζαν φουλ παντως..

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:23, 22-02-13:

αντε να ηταν ενα δυο ευρω πιο ακριβοι..
αξιζαν φουλ παντως..
Δηλαδή μπορείς να κοιμάσαι με αυτούς; Ρωτάω διότι σε λίγο καιρό θα βάλω φακούς και όποιος γνωστός μου φοράει το να μην κοιμούνται με τους φακούς μέσα στο μάτι αποτελεί απαράβατος κανόνας.

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 15:41, 22-02-13:

Και εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό. Έχω και εγώ φακούς αλλά σπάνια τους φοράω μιας και έχω 0,75 μυωπία.

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 16:51, 22-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Δηλαδή μπορείς να κοιμάσαι με αυτούς; Ρωτάω διότι σε λίγο καιρό θα βάλω φακούς και όποιος γνωστός μου φοράει το να μην κοιμούνται με τους φακούς μέσα στο μάτι αποτελεί απαράβατος κανόνας.
ναι εννοειται οτι κοιμασαι με αυτους , ειναι ειδικοι φακοι ..
προφανως ολοι οι υπολοιποι πρεπει να βγαινουν πριν τον υπνο.
αυτους τους βρηκα πριν 3 χρονια περιπου , μετα εκλεισε το μαγαζι
πηγαινε παντως να ρωτησεις λογικα θα υπαρχουν!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:26, 24-02-13:

ναι εννοειται οτι κοιμασαι με αυτους , ειναι ειδικοι φακοι ..
προφανως ολοι οι υπολοιποι πρεπει να βγαινουν πριν τον υπνο.
αυτους τους βρηκα πριν 3 χρονια περιπου , μετα εκλεισε το μαγαζι
πηγαινε παντως να ρωτησεις λογικα θα υπαρχουν!
Θα τους έχω υπόψη. Να ρωτήσω. Πώς τους ζητάς;

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,221 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 17:23, 03-03-13:

Εγώ να ρωτήσω το πολύ απλό : γιατί να πάρεις ειδικούς φακούς για τον ύπνο; δηλαδή πόση βαρεμάρα και τεμπελιά να βγάλεις τους φακούς το βράδυ;

Αν καμιά φορά τύχει και ξεχαστείς και κοιμηθείς με τους φακούς, τότε δεν έγινε και τίποτα. Αρκεί να μην γίνεται συχνά. Στα 5 χρόνια που φοράω φακούς, μία φορά έτυχε και με πήρε ο ύπνος με αυτούς (στο λεωφορείο σε μια εκδρομή του σχολείου).

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:50, 11-04-13:

Παρακαλούνται όσοι ξέρουν από φακούς να με βοηθήσουν λίγο.
Εγώ πριν από λίγο καιρό το'πα στους γονείς μου (οι οποίοι ήταν αντίθετοι) για την ιδέα των φακών. Όταν ρώτησα στο κατάστημα με τα οπτικά ποια είναι η διαδικασία για να βάλω φακούς μου είπαν να κανονίσω κάποια μέρα να περάσω από εκεί να με δει ο οπτικός να δει αν σηκώνει το μάτι μου φακούς από τώρα και να βάλω (τελικά).
Όταν το'πα στη μαμά δεν ήθελε να ακούσει ότι θα πάω στον οπτικό για φακούς και είπε ότι προτιμάει να το ακούσει από κάποιον οφθαλμίατρο.
Η μαλακία του όλου ζητήματος είναι ότι δεν υπάρχει οφθαλμίατρος εδώ που να'ναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ και θα πρέπει να τρέχω στο νοσοκομείο. Συν τοις άλλοις,έχω την υποψία ότι και στο νοσοκομείο να πάω θα με στείλει στον οπτικό. Γενικά,και΄γω έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στον οφθαλμίατρο όμως πάω σε αυτόν μόνο και μόνο για να μου δώσει ο ίδιος τους φακούς και όχι ο οπτικός.
Αν τελικά πάω σε οφθαλμίατρο θα μου πάρει κάτι για τους φακούς; Αν ναι,πόσο περίπου;

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 17:12, 12-04-13:

Παρακαλούνται όσοι ξέρουν από φακούς να με βοηθήσουν λίγο.
Εγώ πριν από λίγο καιρό το'πα στους γονείς μου (οι οποίοι ήταν αντίθετοι) για την ιδέα των φακών. Όταν ρώτησα στο κατάστημα με τα οπτικά ποια είναι η διαδικασία για να βάλω φακούς μου είπαν να κανονίσω κάποια μέρα να περάσω από εκεί να με δει ο οπτικός να δει αν σηκώνει το μάτι μου φακούς από τώρα και να βάλω (τελικά).
Όταν το'πα στη μαμά δεν ήθελε να ακούσει ότι θα πάω στον οπτικό για φακούς και είπε ότι προτιμάει να το ακούσει από κάποιον οφθαλμίατρο.
Η μαλακία του όλου ζητήματος είναι ότι δεν υπάρχει οφθαλμίατρος εδώ που να'ναι συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ και θα πρέπει να τρέχω στο νοσοκομείο. Συν τοις άλλοις,έχω την υποψία ότι και στο νοσοκομείο να πάω θα με στείλει στον οπτικό. Γενικά,και΄γω έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στον οφθαλμίατρο όμως πάω σε αυτόν μόνο και μόνο για να μου δώσει ο ίδιος τους φακούς και όχι ο οπτικός.
Αν τελικά πάω σε οφθαλμίατρο θα μου πάρει κάτι για τους φακούς; Αν ναι,πόσο περίπου;
Λοιπόν, αρχικά μην πελαγοδρομείς.

Η διαδικασία είναι η εξής:

1) Πας στον οφθαλμίατρο και σου μετράει τη μυωπία/αστιγματισμό/υπερμετρωπία... ό,τι έχεις τέλος πάντων. Και στο νοσοκομείο ΦΥΣΙΚΑ γίνεται αυτό. Του λες ότι θες να βάλεις φακούς επαφής, σου κάνει μια κερατομέτρηση (δηλαδή πόσο καμπυλωτός είναι ο κερατοειδής σου, εκεί που θα εφαρμόζει ο φακός). Θα σου γράψει σε ένα χαρτάκι (αυτό με το δεξί και το αριστερό μάτι) τη συνταγή.

2) Έπειτα, θα πας σε κατάστημα οπτικών και θα παραγγείλεις τους φακούς σου.

Τους φακούς τους αγοράζουμε από καταστήματα οπτικών και όχι συνήθως από το γιατρό. Ο γιατρός δεν είναι έμπορας. Και αν σου πει να σου φέρει εκείνος, θα τους πάρεις πολύ πιο ακριβά.

Τώρα, ένας τυπικός γιατρός θα πρέπει να σου φορέσει ένα φακό εκείνη τη στιγμή που σε εξετάζει ώστε να δει πως αντιδράει στο μάτι, αν σε τσούζει, αν σε ενοχλεί κλπ. Πολλοί δεν το κάνουν. Επίσης ή ο οπτικός ή ο οφθαλμίατρος θα σε ενημερώσει για τη σωστή χρήση των φακών επαφής, τον τρόπο με τον οποίο θα τους πλένεις.

Είσαι σχετικά μικρή, εγώ φακούς έβαλα στην τρίτη γυμνασίου και μέχρι να τους συνηθίσω πρόσεχα πάρα πολύ. Στην ηλικία σου γενικά όλοι είναι διστακτικοί όχι γιατί και καλά το μάτι σου "δεν σηκώνει φακούς" (αυτά είναι σαχλά), αλλά γιατί λόγο ηλικίας υπάρχει συντριπτικά μεγαλύτερος κίνδυνος να πάθεις μόλυνση στα μάτια, επειδή δε θα φροντίζεις καλά τους φακούς και δε θα τους πλένεις σωστά.

Και να επαναλάβω, τους φακούς τους αγοράζουμε από οπτικό όχι τον οφθαλμίατρο. Μαζί θα πάρεις και υγρά φακών. Οι φακοί είναι σφραγισμένοι από το εργοστάσιο, οπότε δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους (αν σου δώσει ο γιατρός δε σημαίνει ότι θα είναι καλύτεροι). Και εννοείται στην ηλικία σου μιλάμε μόνο για μηνιαίους άντε και ημερίσιους για το καλοκαίρι.

Οι φακοί δεν είναι παίξε γέλασε, είναι σοβαρή υπόθεση, αν δεν φερθείς με ωριμότητα μπορεί να πάθεις πολύ σοβαρή βλάβη στα μάτια. Να ξέρεις επίσης ότι όταν το μάτι είναι άρρωστο, πχ έχεις αλλεργίες ή παίρνεις κολλύριο ΔΕΝ ΦΟΡΑΣ ΦΑΚΟΥΣ για εκείνη την περίοδο. Κανόνας.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:32, 12-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δαλιδά
Καταρχάς ευχαριστώ πάααααρα μα πάρα πολύ! Μετά από έναν ωραιότατο καβγά με τη μαμά μου αποφασίσε ο μπαμπάς μου να πάρει τηλ. να κλείσει ραντεβού.Μου είπαν να περάσω από εκεί να μου μετρήσει μυωπία,να μου δείξει πώς τους φοράω κλπ κλπ και μετά ή τους παραγγέλνω από κατάστημα οπτικών ή από εκεί.Αφού είπες αυτό που είπες με έπεισες για οπτικό.Η αλήθεια είναι ότι όλοι μου λένε ότι είμαι λίγο μικρή για φακούς απλώς εδώ φοράνε τα 13χρονα και λέω ε τι στο διάολο; Το Σεπτέμβρη 15 γίνομαι.

Τους θέλω για πρακτική χρήση βασικά. Αυτό που με προβλήματισε και΄μενα είναι αν πάρω μηνιαίους ή ημερήσιους ή χρονιαίους. Αν μπορούσες να μου έλεγες και τι διαφορά έχουν εκτός από διάρκεια ζωής/χρήσης θα το εκτιμούσα.

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 21:08, 12-04-13:

Καταρχάς ευχαριστώ πάααααρα μα πάρα πολύ! Μετά από έναν ωραιότατο καβγά με τη μαμά μου αποφασίσε ο μπαμπάς μου να πάρει τηλ. να κλείσει ραντεβού.Μου είπαν να περάσω από εκεί να μου μετρήσει μυωπία,να μου δείξει πώς τους φοράω κλπ κλπ και μετά ή τους παραγγέλνω από κατάστημα οπτικών ή από εκεί.Αφού είπες αυτό που είπες με έπεισες για οπτικό.Η αλήθεια είναι ότι όλοι μου λένε ότι είμαι λίγο μικρή για φακούς απλώς εδώ φοράνε τα 13χρονα και λέω ε τι στο διάολο; Το Σεπτέμβρη 15 γίνομαι.

Τους θέλω για πρακτική χρήση βασικά. Αυτό που με προβλήματισε και΄μενα είναι αν πάρω μηνιαίους ή ημερήσιους ή χρονιαίους. Αν μπορούσες να μου έλεγες και τι διαφορά έχουν εκτός από διάρκεια ζωής/χρήσης θα το εκτιμούσα.
Λοιπόν, οι φακοί μιας μέρα είναι για μια μέρα τους φοράς το πρωί (ανοίγεις φρέσκο κουτάκι) και τους πετάς το βράδυ. Είναι καλοί γιατί και να τον χάσεις δεν έγινε τίποτα και επίσης έχεις τις λιγότερες πιθανότητες να μολυνθείς αφού δεν χρειάζονται πλύσιμο με υγρό.

Οι μηνιαίοι είναι οι πιο διαδεδομένοι, αντέχουν 30-40 μέρες (ανάλογα με το πόσες πρωτεΪνες παράγει το μάτι σου, διαφέρει από άτομο σε άτομο) από τη στιγμή που τους ανοίξεις. Συνήθως ένα πακέτο έχει μέσα είτε 3 είτε 6 φακούς οπότε ανοίγεις 1 πακέτο κάθε μήνα. Αυτούς πρέπει κάθε φορά που τους βγάζεις να τους πλένεις (θα σου δείξει ο οπτικός) με υγρό φακών.

Οι ετήσιοι είναι για πιο έμπειρους. Αλλοιώνονται μετά το πέρας ενός χρόνου ενώ στους 6 μήνες χρειάζεται να τους πας στον οπτικό για βιολογικό καθαρισμό. Άμα τους χάσεις κάηκες, αφού είναι ακριβοί.

Προσωπικά φοράω τους Purevision της Bauch and Lomb και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Από εκεί που τους παίρνω κοστίζουν 30 ευρώ το πακέτο των 6, οπότε για τα δύο μάτια μου βγαίνει στα 60 ευρώ για 6 μήνες καθημερινής χρήσης.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:17, 12-04-13:

Αν σε πω ότι σε νιώθω

Εγώ φοράω φακούς από τον Φεβρουάριο και με έχουν βολέψει τόσο πολύ που δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα ξαναβγώ έξω με γυαλιά Νταξ μπορεί να είναι και βλακεία αλλά από το δημοτικό τα έχω βαρεθεί

Τεσπα μηνιαίους πάρε αν είναι απλά να τους προσέχεις πάαααααρα πολύ και όλα καλά

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 10:27, 13-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Αν σε πω ότι σε νιώθω
Εγώ φοράω φακούς από τον Φεβρουάριο και με έχουν βολέψει τόσο πολύ που δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα ξαναβγώ έξω με γυαλιά Νταξ μπορεί να είναι και βλακεία αλλά από το δημοτικό τα έχω βαρεθεί
Τεσπα μηνιαίους πάρε αν είναι απλά να τους προσέχεις πάαααααρα πολύ και όλα καλά
Μα όσοι φοράνε γυαλιά και΄χουν λίγη μυωπία με νιώθουν.
Απλώς η μαμά μου με το να μη φοράει γυαλιά δεν ξέρει το λούκι.Όλα μου τα αδέρφια το ίδιο της λένε. Στην τελική,αν πάθω μόλυνση (που δε θα πάθω διότι θα προσέχω) εγώ θα την πάθω. Αυτή τη ζόρι τραβάει;
Πάντως,και΄γω με κόβω κάπως έτσι. Με το που πάρω φακούς τα γυαλιά θα είναι ανύπαρκτα.
Μία ερώτηση: 7 ή 8 ώρες μπορείς να τους φοράς;

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 10:43, 13-04-13:

Μα όσοι φοράνε γυαλιά και΄χουν λίγη μυωπία με νιώθουν.
Απλώς η μαμά μου με το να μη φοράει γυαλιά δεν ξέρει το λούκι.Όλα μου τα αδέρφια το ίδιο της λένε. Στην τελική,αν πάθω μόλυνση (που δε θα πάθω διότι θα προσέχω) εγώ θα την πάθω. Αυτή τη ζόρι τραβάει;
Πάντως,και΄γω με κόβω κάπως έτσι. Με το που πάρω φακούς τα γυαλιά θα είναι ανύπαρκτα.
Μία ερώτηση: 7 ή 8 ώρες μπορείς να τους φοράς;
Ναι βλακείες μια χαρά είναι οι φακοί! Εγώ που έχω πολύ μεγάλη μυωπία και δεν μπορώ να μη τα φοράω είναι ότι να ναι.

Εμ κοίτα λένε ότι μπορείς να τους φοράς 8 ώρες αλλά και περισσότερο να τύχει να τους φορέσεις δε νομίζω να πειράζει. Εσύ πάντως τώρα τον γιατρό, ξέρει καλύτερα

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 10:45, 13-04-13:

Ναι βλακείες μια χαρά είναι οι φακοί! Εγώ που έχω πολύ μεγάλη μυωπία και δεν μπορώ να μη τα φοράω είναι ότι να ναι.
Εμ κοίτα λένε ότι μπορείς να τους φοράς 8 ώρες αλλά και περισσότερο να τύχει να τους φορέσεις δε νομίζω να πειράζει. Εσύ πάντως τώρα τον γιατρό, ξέρει καλύτερα
Θα βαρεθεί να με ακούει με τόσα που θέλω να ρωτήσω!

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 10:51, 13-04-13:

Θα βαρεθεί να με ακούει με τόσα που θέλω να ρωτήσω!
Δεν πειράζει

Πάντως όταν θα τους βάζεις και θα τους βγάζεις θα πρέπει να πλένεις παρά πολύ καλά τα χέρια σου. Γενικά αν προσεχείς με την καθαριότητα τους δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Και άμα στην αρχή κάνεις κανένα μισάωρο και να τους βάλεις ντοντ γουορυ με τον καιρό θα τους συνηθίσεις και θα τους βάζεις πολύ γρήγορα!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 10:53, 13-04-13:

Δεν πειράζει
Πάντως όταν θα τους βάζεις και θα τους βγάζεις θα πρέπει να πλένεις παρά πολύ καλά τα χέρια σου. Γενικά αν προσεχείς με την καθαριότητα τους δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Και άμα στην αρχή κάνεις κανένα μισάωρο και να τους βάλεις ντοντ γουορυ με τον καιρό θα τους συνηθίσεις και θα τους βάζεις πολύ γρήγορα!
ΠΟΣΟ?

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:00, 13-04-13:

Από προσωπική εμπειρία και από άλλους που ξέρω στην αρχή έκαναν πολλή ώρα για να τους βάλουν. Η ξαδέρφη μου δάκρυζε πολύ μάλιστα. Εγώ τους συνήθισα μέσα σε μια εβδομάδα και πότε δεν με έτυχε να δακρύσω ή να με πονέσουν

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 14:48, 13-04-13:

Στην τελική,αν πάθω μόλυνση (που δε θα πάθω διότι θα προσέχω) εγώ θα την πάθω. Αυτή τη ζόρι τραβάει;
Αυτό που λες είναι ανώριμο. Μάνα σου είναι. Εκτός του ότι θα πρέπει να σε τρέχει σε γιατρούς και να αγοράζει κολλύρια, ανησυχεί για σένα γιατί σε αγαπάει. Δεν είναι όλοι εναντίον σας ήμαρτον.

Τους φακούς μπορείς να τους φοράς όλη μέρα, αλλά καλύτερα ΟΧΙ όταν διαβάζεις πολλές ώρες. Τότε χρειάζεσαι τα γυαλιά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:23, 15-04-13:

Αυτό που λες είναι ανώριμο. Μάνα σου είναι. Εκτός του ότι θα πρέπει να σε τρέχει σε γιατρούς και να αγοράζει κολλύρια, ανησυχεί για σένα γιατί σε αγαπάει. Δεν είναι όλοι εναντίον σας ήμαρτον.
Δεν είπα αυτό.Το ξέρα ότι νοιάζεται και το ξέρω ότι φοβάται. Όμως,έχω κάνει 6 τρύπες και δεν έπαθα τίποτε και ούτε αντίρρηση έφερε ούτε τίποτα. Για τους φακούς έκανε έτσι.Επίσης,δεν έχει περάσει το ρεζιλίκι του να χαιρετάς άγνωστο στο απέναντι πεζοδρόμιο επειδή τον πέρασες για έναν φίλο σου και όλο αυτό γιατί δε φοράς γυαλιά.

Τους φακούς μπορείς να τους φοράς όλη μέρα, αλλά καλύτερα ΟΧΙ όταν διαβάζεις πολλές ώρες. Τότε χρειάζεσαι τα γυαλιά.
Για διάβασμα μισάωρου ούτε;
Δεν ξέρω γιατί όμως έχω την υποψία ότι από την στιγμή που θα τους πάρω δε θα τους βγάζω από το μάτι μου.

Παράθεση

vickie13 (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickie13
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H vickie13 έγραψε στις 21:29, 15-04-13:

Εμένα η οφθαλμίατρός μου μού είχε πει max 8 ώρες να τους φοράω γιατί μετά κουράζονται τα μάτια.Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είχα διαπιστώσει ότι μετά από κάποια στιγμή ήθελα να τους βγάλω και να βάλω τα γυαλάκια μου..

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 23:29, 15-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από vickie13
Εμένα η οφθαλμίατρός μου μού είχε πει max 8 ώρες να τους φοράω γιατί μετά κουράζονται τα μάτια.Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει αλλά είχα διαπιστώσει ότι μετά από κάποια στιγμή ήθελα να τους βγάλω και να βάλω τα γυαλάκια μου..
Είναι ανάλογα το μάτι, αν έχεις ξηροφθαλμία, το ποσοστό υγρασίας που αφήνει ο φακός και το είδος του φακού. Οι δικοί μου είναι υδρογέλης και υποτίθεται μπορείς να τους φοράς 24 ώρες σερί. Δεν το κάνω ποτέ όμως. Πάντα όταν γυρίζω σπίτι τους βγάζω. Δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω ή να δω τηλεόραση ή να κάτσω στον υπολογιστή με φακούς.

Παράθεση

Ninja.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ninja.
H Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Ninja. έγραψε στις 16:53, 24-05-13:

Καλησπερα, ειχα παει περυσι σε εναν ειδικο για να μαθω να τοποθετω φακους επαφης και ενω το εμαθα οταν πηγα στον οφθαλμιατρο μου απαγορευσε να φορεσω με την δικαιολογια οτι στην ηλικεια μου το σχημα του ματιου μου δεν εχεις ολοκληρωθει. Ειμαι τριτη γυμνασιου και γνωριζω κοπελες που φορανε απο την εκτη. Επισης μου ειπε οτι επιτρεπεται μετα τα δεκαεξι. Εσεις ποτε ξεκινησατε να φορατε? Σας εχουν πει ποτε κατι παρομοιο?

Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,167 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 17:07, 24-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ninja.
Καλησπερα, ειχα παει περυσι σε εναν ειδικο για να μαθω να τοποθετω φακους επαφης και ενω το εμαθα οταν πηγα στον οφθαλμιατρο μου απαγορευσε να φορεσω με την δικαιολογια οτι στην ηλικεια μου το σχημα του ματιου μου δεν εχεις ολοκληρωθει. Ειμαι τριτη γυμνασιου και γνωριζω κοπελες που φορανε απο την εκτη. Επισης μου ειπε οτι επιτρεπεται μετα τα δεκαεξι. Εσεις ποτε ξεκινησατε να φορατε? Σας εχουν πει ποτε κατι παρομοιο?
και εγω σε λιγες μερες θα φορεσω για 1η φορα φακους επαφης....και αυτο γιατι ο οφθαλμιατρος μου μου το απαγορευε μεχρι να σταθεροποιηεθι η μυωπια μου...μολις σταθεροποιήθηκε μου εδωσε το οκ...
υπαρχουν πολλοι γιατροι που επιτρεπουν τους φακους απο τα 10 ξερω γω...το θεμα ειναι γιατι οι αλλοι να σου λενε ψεματα;;; εχουν να κερδισουν κατι;;;;;;
απο εκει και περα ο καθε ενας κανει την εποιλογη του και μετεπειτα το πληρωνει αυτο

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:10, 24-05-13:

Εγώ λέω να πας σε οφθαλμίατρο. Την ίδια ηλικία με'σενα έχω και φοράω φακούς επαφής (πρόσφατα τους έβαλα)
Επομένως,από τα 14 μου φοράω.
Μπορείς να βάλεις από τώρα απλώς θέλει προσοχή,φροντίδα και πάνω από όλα εξονυχιστική καθαριότητα.
Επίσης,στον οφθαλμίατρο θα πας για τους φακούς.Όχι στον οπτικό (που αν κατάλαβα καλά πήγες).
Μερικοί μάλιστα οφθαλμίατροι πωλούν και φακούς επαφής.(Εγώ από αυτόν τους πήρα)
Αν και σε οπτικό αν πας με συνταγή από γιατρό και στριμμένος να΄ναι είναι υποχρεωμένος να εκτελέσει τη συνταγή αυτή. Εκτός και αν θέλει να χάνει πελάτες.
Μια χαρά είναι η ηλικία σου. Εδώ μου κυκλοφορεί η μαθήτρια της πρώτης γυμνασίου με τους φακούς. Εσύ δε θα μπορείς;
Απλώς θέλει προσοχή και φροντίδα.

Αρχική Δημοσίευση από dimitris001
και εγω σε λιγες μερες θα φορεσω για 1η φορα φακους επαφης....και αυτο γιατι ο οφθαλμιατρος μου μου το απαγορευε μεχρι να σταθεροποιηεθι η μυωπια μου...μολις σταθεροποιήθηκε μου εδωσε το οκ...
υπαρχουν πολλοι γιατροι που επιτρεπουν τους φακους απο τα 10 ξερω γω...το θεμα ειναι γιατι οι αλλοι να σου λενε ψεματα;;; εχουν να κερδισουν κατι;;;;;;
απο εκει και περα ο καθε ενας κανει την εποιλογη του και μετεπειτα το πληρωνει αυτο
Από τα 10;

Παράθεση

Ninja.

Νεοφερμένος

H Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Ninja. έγραψε στις 20:21, 24-05-13:

Χαρα γι;αυτο ακριβως μου φαινεται παραξενο, ξερω παρα πολλα παιδια που φορανε φακους στην ηλικια μας. Παρεπτιπτοντως πηγα σε οπτικο-οφθαλμιατριο (και τα δυο). Αλλα οπως ειπε ο δημητρης παραπανω δεν εχει λογο να μου πει ψεματα γι;αυτο και θα περιμενω να μου πει ο οφθαλμιατρος ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη γιατι στην προκειμενη περιπτωση εχει μαλλον να κανει κατι με την ολοκληρωση του ματιου. Σε ενα αλλο οφθαλμιατριο βεβαια μου ειχαν πει πως ανετα μπορω. Τελος παντων θα παω και τον σεπτεμβρη μηπως εχει αλλαξει γνωμη (ελπιζω δηλαδη)!!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:40, 24-05-13:

Χαρα γι;αυτο ακριβως μου φαινεται παραξενο, ξερω παρα πολλα παιδια που φορανε φακους στην ηλικια μας. Παρεπτιπτοντως πηγα σε οπτικο-οφθαλμιατριο (και τα δυο). Αλλα οπως ειπε ο δημητρης παραπανω δεν εχει λογο να μου πει ψεματα γι;αυτο και θα περιμενω να μου πει ο οφθαλμιατρος ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη γιατι στην προκειμενη περιπτωση εχει μαλλον να κανει κατι με την ολοκληρωση του ματιου. Σε ενα αλλο οφθαλμιατριο βεβαια μου ειχαν πει πως ανετα μπορω. Τελος παντων θα παω και τον σεπτεμβρη μηπως εχει αλλαξει γνωμη (ελπιζω δηλαδη)!!
Δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα όμως εφηβεία είσαι και δεν γίνεται η μυωπία σου να μείνει σταθερή.
Εμένα από 1,50 έχω πάει σε 3 βαθμούς.
Εγώ λεώ ότι αφού το θες τόσο θα πας σε άλλο οφθαλμίατρο.Να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη στην τελική.
Πώς γίνεται τόσος κόσμος να φοράει και να μην μπορείς εσύ; Θα μου πεις υγεία είναι αυτή και δεν κάνει να παίζεις όμως και'μενα η μάνα μου και όλη μου η οικογένεια ήταν κατά.
Πλέον,έπαψαν όλοι διότι μια χαρά μόνη μου τα κατάφερα και απορούσε η θεία μου με τις κόρες που ήταν ανάξιες να πιάσουν φακό στα χέρια τους μέχρι τα 22 και΄γω έβαλα τόσο μικρή.

Παράθεση

Ninja.

Νεοφερμένος

H Ninja. έγραψε στις 20:47, 24-05-13:

Ασε και εγω στα αρχικα χρονια η μυωπια ανεβαινε πολυ γρηγορα. Πλεον βεβαια ανεβαινει παρα πολυ λιγο και πολυ αργα! Θα συμβουλευτω κι αλλον οφθαλμιατρο οπως ειπες γιατι πραγματικα θελω τους φακους. Θα το ψαξω. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:58, 24-05-13:

Ασε και εγω στα αρχικα χρονια η μυωπια ανεβαινε πολυ γρηγορα. Πλεον βεβαια ανεβαινει παρα πολυ λιγο και πολυ αργα! Θα συμβουλευτω κι αλλον οφθαλμιατρο οπως ειπες γιατι πραγματικα θελω τους φακους. Θα το ψαξω. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα διότι και΄γω τους ζάλησα.
Είχα πάει πέρσυ στις αρχές της σχολικής χρονιάς είχα πάει για να με δει και είχα 1,50 στο κάθε μάτι τώρα είμαι με παραπάνω..

Παράθεση

Sofia.K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sofia.K
H Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Sofia.K έγραψε στις 16:41, 28-05-13:

Δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα όμως εφηβεία είσαι και δεν γίνεται η μυωπία σου να μείνει σταθερή.
Εμένα από 1,50 έχω πάει σε 3 βαθμούς.
Εγώ λεώ ότι αφού το θες τόσο θα πας σε άλλο οφθαλμίατρο.Να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη στην τελική.
Πώς γίνεται τόσος κόσμος να φοράει και να μην μπορείς εσύ; Θα μου πεις υγεία είναι αυτή και δεν κάνει να παίζεις όμως και'μενα η μάνα μου και όλη μου η οικογένεια ήταν κατά.
Πλέον,έπαψαν όλοι διότι μια χαρά μόνη μου τα κατάφερα και απορούσε η θεία μου με τις κόρες που ήταν ανάξιες να πιάσουν φακό στα χέρια τους μέχρι τα 22 και΄γω έβαλα τόσο μικρή.
δεν εχω παει ακομα σε οφθαλμιατρο αλλα πρεπει γιατι αρχισα και δε βλεπω πολυ καλα μακρια...
επισης δε θε λω να βαλω γυαλια! με τιποτα ομως.. δεν εχω κατι με αυτους που φορανε γυαλια..ισα-ισα που στους περισσοτερους πανε αλλα σε μενα οχι..εχω δοκιμασει γι΄'αυτο το λεω!
αυτο που λετε για τους φακους για να σταθεροποιηθει η μυωπια ισχυει?
και αν δεν εχω μονο μυωπια αλλα και κατι ακομη παλι μπορω να βαλω φακους;;;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:28, 28-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Sofia.K
δεν εχω παει ακομα σε οφθαλμιατρο αλλα πρεπει γιατι αρχισα και δε βλεπω πολυ καλα μακρια...
επισης δε θε λω να βαλω γυαλια! με τιποτα ομως.. δεν εχω κατι με αυτους που φορανε γυαλια..ισα-ισα που στους περισσοτερους πανε αλλα σε μενα οχι..εχω δοκιμασει γι΄'αυτο το λεω!
αυτο που λετε για τους φακους για να σταθεροποιηθει η μυωπια ισχυει?
Καταρχάς μην πελαγώνεις. Για αρχή πήγαινε σε οφθαλμίατρο να τσεκάρεις πόση έχεις και αν έχεις.
Μετά βλέποντας και κάνοντας. Δηλαδή αν έχεις 0.75 δε βρίσκω το λόγο να βάλεις φακούς. Φακούς βάζεις άμα είσαι γκαβός χωρίς γυαλιά δηλαδή από 2+ εγώ χρειάστηκα. (Και με τόσο έβαλα φακούς)
Αν ρε παιδί μου έχεις 1.50 ξερω΄γω πάρε ένα ζευγαράκι γυαλιά να το΄χεις για σχολείο για τηλεόραση και πίνακα. Επίσης,δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις γυαλιά που να σου πάνε. Εδώ εγώ που ονειρεύομαι κάτι γαλάζια (κοκάλινα) γυαλιά και τα βρήκα.
Τσέκαρε όμως στην περίπτωση που έχεις 1.75 και πάνω αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις απευθείας φακούς.
Πρόσεξε κάτι όμως,οι φακοί σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν τα γυαλιά δηλ. ακόμα και αν ο οφθαλμίατρος δώσει το οκ για φακούς γυαλιά θα πάρεις καθώς και τους φακούς τους φοράς έως κάποιο χρονικό διάστημα (ωρών).Συν τοις άλλοις,εγώ μέσα στο σπίτι φοράω γυαλιά. Το μάτι πρέπει να ξεκουράζεται και ο φακός το κουράζει..
Δε νομίζω να επιτρέπεται να βάλεις φακούς μόνο εφ'όσον σταθεροποιηθεί η μυωπία σου (δεδομένου ότι είσαι 16 και έφηβη) καθώς εμένα μου είπε ότι να ετοιμαστώ να αυξηθεί η μυωπία μέχρι και 5 βαθμούς.

Παράθεση

Sofia.K

Νεοφερμένος

H Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Sofia.K έγραψε στις 20:29, 28-05-13:

Καταρχάς μην πελαγώνεις. Για αρχή πήγαινε σε οφθαλμίατρο να τσεκάρεις πόση έχεις και αν έχεις.
Μετά βλέποντας και κάνοντας. Δηλαδή αν έχεις 0.75 δε βρίσκω το λόγο να βάλεις φακούς. Φακούς βάζεις άμα είσαι γκαβός χωρίς γυαλιά δηλαδή από 2+ εγώ χρειάστηκα. (Και με τόσο έβαλα φακούς)
Αν ρε παιδί μου έχεις 1.50 ξερω΄γω πάρε ένα ζευγαράκι γυαλιά να το΄χεις για σχολείο για τηλεόραση και πίνακα. Επίσης,δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις γυαλιά που να σου πάνε. Εδώ εγώ που ονειρεύομαι κάτι γαλάζια (κοκάλινα) γυαλιά και τα βρήκα.
Τσέκαρε όμως στην περίπτωση που έχεις 1.75 και πάνω αν έχεις τη δυνατότητα να βάλεις απευθείας φακούς.
Πρόσεξε κάτι όμως,οι φακοί σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν τα γυαλιά δηλ. ακόμα και αν ο οφθαλμίατρος δώσει το οκ για φακούς γυαλιά θα πάρεις καθώς και τους φακούς τους φοράς έως κάποιο χρονικό διάστημα (ωρών).Συν τοις άλλοις,εγώ μέσα στο σπίτι φοράω γυαλιά. Το μάτι πρέπει να ξεκουράζεται και ο φακός το κουράζει..
Δε νομίζω να επιτρέπεται να βάλεις φακούς μόνο εφ'όσον σταθεροποιηθεί η μυωπία σου (δεδομένου ότι είσαι 16 και έφηβη) καθώς εμένα μου είπε ότι να ετοιμαστώ να αυξηθεί η μυωπία μέχρι και 5 βαθμούς.
καταλαβαινω αυτο που λες πως κουραζεται το ματι.για το σπιτι δεν εχω προβλημα για γυαλια..απλα ξες για λογους αισθητικης εξω θελω περισσοτερο φακους! οποτε η ηλικιακα ειμαι οκ για φακους και δε παιζει ρολο αν σταθεροποιηθει ή οχι! ααχσε ευχαριστω παααρα πολυ! δε ξες τι ανακουφιση... και δεν ξες επισης ποσο αγχωνομαι για τον οφθαλμιατρο.!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:37, 28-05-13:

καταλαβαινω αυτο που λες πως κουραζεται το ματι.για το σπιτι δεν εχω προβλημα για γυαλια..απλα ξες για λογους αισθητικης εξω θελω περισσοτερο φακους! οποτε η ηλικιακα ειμαι οκ για φακους και δε παιζει ρολο αν σταθεροποιηθει ή οχι! ααχσε ευχαριστω παααρα πολυ! δε ξες τι ανακουφιση... και δεν ξες επισης ποσο αγχωνομαι για τον οφθαλμιατρο.!
Και΄γω για λόγους αισθητικής και πρακτικότητας τους έβαλα.

Ηλικιακά είσαι οκ. Τώρα το μόνο που μένει είναι να τσεκάρεις αν όντως έχεις και πόσο και βλέποντας και κάνοντας.
Ό,τι θες ρωτάς.

Παράθεση

Areti91

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Areti91
H Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H Areti91 έγραψε στις 21:24, 28-05-13:

Αν έχεις μυωπία και αστιγματισμό μπορείς να βάλεις φακούς - αλλά κοστίζουν κάτι παραπάνω.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:02, 28-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Areti91
Αν έχεις μυωπία και αστιγματισμό μπορείς να βάλεις φακούς - αλλά κοστίζουν κάτι παραπάνω.
Συν τοις άλλοις οι φακοί αστυγματισμού υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να τους παραγγείλεις και επομένο είναι να χρειαστούν και μερικές μέρες για να έρθουν.
Φακούς μυωπίας συνήθως έχουν τα καταστήματα οπτικών και δε χρειάζεται πιθανή αναμονή μερικών ημερών.

Παράθεση

Sofia.K

Νεοφερμένος

H Sofia.K έγραψε στις 09:58, 29-05-13:

Συν τοις άλλοις οι φακοί αστυγματισμού υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να τους παραγγείλεις και επομένο είναι να χρειαστούν και μερικές μέρες για να έρθουν.
Φακούς μυωπίας συνήθως έχουν τα καταστήματα οπτικών και δε χρειάζεται πιθανή αναμονή μερικών ημερών.
Αρχική Δημοσίευση από Areti91
οκ.ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες..γενικα ακουγα πολλα και φοβομουν να παω! αλλα τωρα θα κλεισω ενα αραντεβου!

Παράθεση

Sofia.K

Νεοφερμένος

H Sofia.K έγραψε στις 10:00, 29-05-13:

Και΄γω για λόγους αισθητικής και πρακτικότητας τους έβαλα.

Ηλικιακά είσαι οκ. Τώρα το μόνο που μένει είναι να τσεκάρεις αν όντως έχεις και πόσο και βλέποντας και κάνοντας.
Ό,τι θες ρωτάς.

και πιστεψε με ξερω τι ειναι να θες να βγεις χωρις γυαλια(μονο στη σκεψη βεβαια..) γιατι εχει καποιο καιρο που δε βλεπω πολυ καλα μακρια και ολο το καθυστερω μονο και μονο γι'αυτο το λογο.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 12:08, 29-05-13:

οκ.ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες..γενικα ακουγα πολλα και φοβομουν να παω! αλλα τωρα θα κλεισω ενα αραντεβου!
Μα δεν είναι τόσο τρομερό πράγμα.
Αν έχεις τρύπες στα αυτιά,αυτές όταν τις έκανες ήταν περισσότερο επικίνδυνες.

και πιστεψε με ξερω τι ειναι να θες να βγεις χωρις γυαλια(μονο στη σκεψη βεβαια..) γιατι εχει καποιο καιρο που δε βλεπω πολυ καλα μακρια και ολο το καθυστερω μονο και μονο γι'αυτο το λογο.
Εσύ είσαι καλά.
Εγώ μερικές φορές τους έλεγα είμαι εκεί ελάτε να με μαζέψετε δε βλέπω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

penni_k (Πεννυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη penni_k
H Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H penni_k λογικα ειμαι τρελη έγραψε στις 13:38, 29-05-13:

Αν ληξουν οι μηνιαιοι φακοι επαφη και συνεχιζεις να τους φορας... παθαινεις κατι?

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:41, 29-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από penni_k
Αν ληξουν οι μηνιαιοι φακοι επαφη και συνεχιζεις να τους φορας... παθαινεις κατι?
Αν τους φορέσεις λίγες μέρες αφού λήξουν δεν πειράζει απλά όχι πολλές, πάρε άλλους.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 13:44, 29-05-13:

Ερώτηση προς εσάς που φοράτε μηνιαίους: Κάθε πόσες μέρες παίρνετε άλλους φακούς;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080, Idril, MarilynSt

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους