Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναίκες και άνδρες στα 30

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:12, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Οι άντρες των 30 που κοιτούν τα κοριτσάκια των 20 για μένα είναι ανώριμοι και δεν ψάχνουν για σοβαρή σχέση παρά μόνο για κάτι επιπόλαιο. Οπότε το να κατατάσσονταο μόνοι τους σε αυτήν την κατηγορία με βοηθάει απίστευτα να μην τους ρίχνω ούτε πρώτη ματιά.
Αυτή η απάντηση δεν ξέρω τι από τα 2 μου προκαλεί πιό πολύ:

α) Την ανάγκη για άγνοια του πόστ

β) Την ανάγκη για εξωτερίκευση της δυσαρέσκειάς μου.

Για να απαντάω, μάλλον το (β) μου προκαλεί, αν και δυσανασχετώ που δεν μπορώ να πω τα πράγματα όπως θέλω. Θα επιστρατεύσω το όποιο χιούμορ μου και θα πω τα εξής:

1) Δεν μπορείς να μην "τους ρίξεις ούτε πρώτη ματιά" γιατί για να γνωρίσεις κάποιον με τον κλασσικό τρόπο, πρέπει να τον κοιτάξεις, εκτός φυσικά και αν μιλάμε για κατ' αποκλειστικότητα εύρεση συντρόφου μέσω forum/chat/facebook/msn/ταχυδρομείου (τα γνωστά pen-pals) κλπ.

2) Οι ολοκληρωτικές απόψεις που "μαλακοποιούν" όλους τους άντρες ή "ξεκωλίζουν" όλες τις γυναίκες μιας συγκεκριμένης κατηγορίας ή όχι, μου προκαλούν δυσανεξία και αναστροφή του στομάχου και του εντέρου ως το δωδεκαδάχτυλον. Η σκωληκοειδής απόφυση εξαιρείται για λόγους ντεκόρ. Μου δημιουργούν δε την εντύπωση ότι ο εκφραστής τους έχει πληγωθεί τόσο πολύ από την απόρριψη εξ αυτών, που επιλέγει αντί να αντιμετωπίσει τα μειονεκτήματα στοχευμένων ατόμων που φταίνε, να γενικεύσει για όλους/ες και ύστερα να βουλιάξει το κεφάλι του ωσαν τη στρουθοκάμηλο στην άμμο για να γλυτώσει.

Ξέρεις τι λέω όμως για τον στρουθοκαμηλισμό; Μπορεί να μη βλέπεις πια τα προβλήματα που έρχονται στο διάβα μπροστά σου, αλλά δε βλέπεις και τους 10 χιλιάδες βεδουίνους που τρέχουν ξωπίσω σου να σε φτάσουν για να σε μαστιγώσουν για όσα εκφράζεις.

Σε πολύ απλά ελληνικά, δε μπορείς να λες τέτοια πράγματα και ύστερα να νίπτεις τας χείρας σου. Κάποτε θα ρθεί η μέρα που η τράπεζα της ζωής θα σου ζητήσει να καλύψεις αυτές τις επιταγές χολής που εκδίδεις...

Είναι γνωστό το πώς οι άντρες κατηγοριοποιούν τις γυναίκες (για σχέση, για π..., για φίλη κλπ κλπ). Εγώ επιλέγω να ανήκω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία.
Την κατηγορία που κατηγορεί τους πάντες; Εξού και η λέξη κατηγορία, διότι κατηγορεί! (Εξ επίτηδες κάνω λεξιπλασίες αλα Φατσέας από το Κολοκοτρωνίτσι)

Πολύ σωστά τα λες. Απλά εγώ πήρα σαν δεδομένο οτι κάποιος τριαντάρης ψάχνει μόνο 20 άρα, και σε αυτό απάντησα.
Ποτέ μην παίρνεις κάτι στον κόσμο ως δεδομένο. Δεν μπορεί όλος ο κόσμος να σε πάρει εσένα ως δεδομένη, οπότε σίγουρα υπάρχει τουλάχιστον ένας άνθρωπος που θα σε εκτιμήσει. Αν εσύ όμως με τις εκφράσεις σου μπορέσεις και πάρεις όλο τον κόσμο ως δεδομένον (όπως και κάνεις) χτίζεις τέτοια τείχη γύρω σου που δεν αφήνεις στα σίγουρα πλέον κανέναν να σε εκτιμήσει.

Θα καταλήξεις να είσαι σα τη Βόρεια Κορέα που χτίζει σύνορα σε κάθε πράγμα, και στην ουσία όλος ο κόσμος ζει και μια χαρά χωρίς αυτήν ενω εντός των συνόρων της οι άνθρωποί της πεινάνε. Είναι αυτή αποκομμένη από τον κόσμο, όχι ο κόσμος από αυτήν. Εξαρτάται τι βλέπουμε ως κέντρο του κόσμου λοιπόν, και όταν βάζουμε σ' αυτή τη θέση τον εαυτό μας, βράστα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:18, 24-08-10:

Έχεις δίκιο, ήμουν πολύ υπερβολική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη niki.p
H Nίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H niki.p έγραψε στις 17:12, 24-08-10:

Underwater, δε μίλησα για εμπειρία και το τόνισα μάλιστα, μίλησα για ωριμότητα. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας να λέει όσο πιο πολλές εμπειρίες, τόσο περισσότερη ωριμότητα, απ' ό,τι ξέρω. Αν πάρεις ένα βλάκα και τον πας στο Χάρβαρντ δε σημαίνει ότι θα γίνει έξυπνος. Όλα έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου... Το γεγονός ότι τελείωσα το σχολείο πέρυσι δε με καθιστά ανήμπορη να "σταθώ" σε μια πολιτική συζήτηση ή να ξέρω τον Γκοντάρ. Η πνευματική καλλιέργεια ΔΕ συμβαδίζει με την ηλικία κι είναι απαραίτητο στοιχείο για ουσιαστική επικοινωνία με τους άλλους.
Όσο για την εμφάνιση εγώ δεν ξέρω και πολλές 35άρες γκομενάρες, καμία θα έλεγα, και οι περισσότερες μου κάνουν για θείτσες (στην Ελλάδα). Σαφώς και δε σημαίνει ότι μια γυναίκα μετά τα 30 γεμίζει ρυτίδες κτλ αλλά δεν έχει και τη σφρυγιλότητα που είχε στα 20. Γενικά μια "καλοφτιαγμένη" γυναίκα στα 30 όπως και να το κάνεις δεν είναι το ίδιο με μια της ίδιας κλάσης που είναι στα 20 της. Άλλο άμα ζυγίζει 90 κιλά
Όμως εννοείται πως η εμφάνιση δεν αρκεί για να κρατήσει μια σχέση

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:04, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από niki.p
Γενικά μια "καλοφτιαγμένη" γυναίκα στα 30 όπως και να το κάνεις δεν είναι το ίδιο με μια της ίδιας κλάσης που είναι στα 20 της.
όχι δεν είναι. και...ευτυχώς.
Παρόλαυτά, αν και σου ... αναγνωρίζω το ελαφρυντικό της ηλικίας, που για τη δική μου κοσμοθεωρία, δεν θα ήθελα να σκέφτεσαι αλλιώς, με βάζεις σε πειρασμό να σου στείλω links από τις φωτογραφίες των φίλων μου (γεννημένες το '80 και το '81 στην πλειοψηφία τους) από facebook και αν δεις καμιά "θείτσα" έλα να μου τη δείξεις κι εμένα .

Θυμάμαι κάποια στιγμή μιλούσαμε με έναν συμφορουμίτη στο μσν, για κάποια κοινή γνωστή [που τώρα είναι λίγο μεγαλύτερη από σένα], την οποία προσωπικά θεωρώ κουκλίτσα και μου είχε κάνει εντύπωση η απάντησή του στο σχόλιο μου ότι "η τάδε είναι πραγματικά πανέμορφη!". Η απάντησή του ήταν "ναι, όμορφη κοπελίτσα είναι πράγματι, αλλά ρε γμτ είναι... κοριτσάκι. Δεν μπορώ να τη δω -ακόμα- ως γυναίκα". Και ο εν λόγω ήταν πιο μικρός από μένα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεις (κατά μέσο όρο πάντα και όχι για εξαιρέσεις) ούτε τις εμπειρίες, ούτε τη ...χάρη μιας 20αρας και μιας 30αρας. Η 20αρα, ναι, έχει μια 'δροσιά' στην εμφάνιση που όχι 10 χρόνια μετα είναι αδύνατον να την έχει διατηρήσει. Από την άλλη μια 30άρα έχει μια "γυναικεία" γοήτεια που καμιά τυπική 20άρα δεν μπορεί να τη "πετύχει" όσα .. λάγνα βλέμματα και να δουλεψει με τις ώρες μπροστά στον καθρέφτη της.

Κάθε ηλικία έχει τη χάρη της. Και κάθε ηλικία έχει τους δικούς της "στόχους", σκοπούς και "target group". Mix and match σαφώς και μπορεί να γίνει και να γίνει και πετυχημένα.
Από την άλλη το να μηδενίζουμε και να λέμε οι μεν "όλα τα 20χρονα είναι ανώριμα κοριτσάκια" ή οι δε "οι 30αρες μοιάζουν με θείτσες" μου ακούγεται κάπως υπερβολή.
Ναι... οι 30αρες είναι πολύ πιο "θείτσες" από τις 20αρες και οι 20αρες πολύ πιο "ανώριμα" από τις 30αρες. Και..καλώς είναι, αν θες τη γνώμη μου. Απλώς μη φτάνουμε σε υπερβολές και απολυτότητες.
Γνώμη μου

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:06, 24-08-10:

Underwater, δε μίλησα για εμπειρία και το τόνισα μάλιστα, μίλησα για ωριμότητα. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας να λέει όσο πιο πολλές εμπειρίες, τόσο περισσότερη ωριμότητα, απ' ό,τι ξέρω. Αν πάρεις ένα βλάκα και τον πας στο Χάρβαρντ δε σημαίνει ότι θα γίνει έξυπνος. Όλα έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου... Το γεγονός ότι τελείωσα το σχολείο πέρυσι δε με καθιστά ανήμπορη να "σταθώ" σε μια πολιτική συζήτηση ή να ξέρω τον Γκοντάρ. Η πνευματική καλλιέργεια ΔΕ συμβαδίζει με την ηλικία κι είναι απαραίτητο στοιχείο για ουσιαστική επικοινωνία με τους άλλους.
Και εγώ δεν μίλησα για εξυπνάδα. Και θα επαναλάβω για 3η φορά (και θα γίνω κουραστική) ότι μιλάω για νορμάλ ανθρώπους. Δεν μιλάω για 20χρονες μέλη της Mensa, ούτε για 30χρονες σαν εκείνες που βρίσκεις στο χωριό μου κοντά στην Δημητσάνα που έχουν 5 παιδιά και δουλεύουν στα χωράφια και δεν έχουν τελειώσει το σχολείο. Οι συγκεκριμένες όντως μοιάζουν με θειες και θυμάμαι ότι όταν ήμουν 14-15 μπορούσα να σταθώ πολύ καλύτερα σε συζήτηση σε σχέση με εκείνες. Αλλά δε νομίζω ότι είναι ο μέσος όρος.

Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι οι εμπειρίες είναι πολύ σημαντικές για το χτίσιμο της προσωπικότητας, αλλά και της πνευματικής καλλιέργειας που αναφέρεις. Μπορεί κάποιο 20χρονο παιδί να είναι έξυπνο, να έχει ψαχτεί, να ακούει καλή μουσική, να διαβάζει πολλά βιβλία, να έχει άποψη, να πηγαίνει σε ενδιαφέροντα μαγαζιά. Για ποιό λόγο το κάνει; Για να μαζέψει εμπειρίες προσπαθώντας να καλλιεργηθεί και να αισθανθεί όλο και πιο ολοκληρωμένο άτομο. Επομένως είναι ευνόητο ότι κάποιος άνθρωπος 10 χρόνια μεγαλύτερος θα τα έχει κάνει όλα εκείνα στο πολλαπλάσιο, εκτός κι αν θεωρήσουμε ότι στα 25 γερνάς και συμβιβάζεσαι.

Επίσης, να επαναλάβω ότι δεν κατηγορώ τις σχέσεις με μεγάλες διαφορές ηλικίας, επειδή ο τρόπος που μου απάντησες φάνηκε να διαφανεί κάτι τέτοιο. Αλλά όταν βλέπω μανιέρες (35ρηδες που τα φτιάχνουν συνέχεια με 20ρες ή κοπέλες που όλες τους οι σχέσεις ήταν 10+ χρόνια μεγαλύτερες) προβληματίζομαι. Και πάλι δεν θα κατηγορήσω. Η μόνη περίπτωση που θα κατηγορήσω είναι όταν ο "μεγάλος" προσπαθεί να χειριστεί την μικρή (δεν είναι σπάνιο), αλλά και όταν η πιτσιρίκα καταδέχεται να της πληρώνει όλα της τα έξοδα ο σύντροφός της και εν γένει βολεύεται.
Όσο για την εμφάνιση εγώ δεν ξέρω και πολλές 35άρες γκομενάρες, καμία θα έλεγα, και οι περισσότερες μου κάνουν για θείτσες (στην Ελλάδα). Σαφώς και δε σημαίνει ότι μια γυναίκα μετά τα 30 γεμίζει ρυτίδες κτλ αλλά δεν έχει και τη σφρυγιλότητα που είχε στα 20. Γενικά μια "καλοφτιαγμένη" γυναίκα στα 30 όπως και να το κάνεις δεν είναι το ίδιο με μια της ίδιας κλάσης που είναι στα 20 της. Άλλο άμα ζυγίζει 90 κιλά
Μου κάνει πολύ εντύπωση το παραπάνω. Πιθανώς να σχετίζεται με τους κύκλους που κινείσαι. Ίσα-ίσα που οι γυναίκες με την πλύση εγκεφάλου που έχουν φάει για την σημασία του να δείχνουν όμορφες και νέες, έχουν κατορθώσει να παραμένουν όμορφες και θελκτικές για πολύ περισσότερα χρόνια. Το βλέπω από τις περισσότερες φίλες/γνωστές μου (συνομήλικες και μεγαλύτερες) που κατά βάση είναι το ίδιο ωραίες με 10 χρόνια πριν ή ακόμα περισσότερο. Κάτι που ισχύει και για πολλούς άντρες βέβαια (αν και καθώς το σκέφτομαι αναλογιζόμενη τους συμμαθητές μου βλέπω ότι πολλοί αφέθηκαν και μοιάζουν με 35ρηδες, κάτι που δεν ισχύει για τις κοπέλες. Υπάρχουν βέβαια και παιδιά που παραμένουν κούκλοι και πιο "άντρες" από την εικόνα που είχαν στα 20 τους).

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 18:11, 24-08-10:

split
άγουρες vs σιτεμένες

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:59, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
προσφατα ειχα εκανα συζητηση με μια φιλη μου η οποια υποστηριζε πως ειναι πολυ δυσκολο για μια γυναικα στα 30 να κανει σχεση καθως οι αντρες σ αυτη την ηλικια προτιμουν τις νεοτερες στα 19-20+. αυτη λεει οτι το εχει παρατηρησει απο την αδερφη της και τις φιλες της που ειναι σ αυτη την ηλικια. υπαρχει οντως μοναξια στο γυναικειο πληθυσμο σ αυτες τις ηλικιες? και οι αντρες οντως το κανουν αυτο? τι λετε? και γενικοτερα τι αλλαζει στην κοσμοθεωρια των σχεσεων οταν κανεις μπαινει στα 30?

Δεν εχω διαβασει κανενα αλλο ποστ μετα απο αυτο, γιατι ειλικρινα μου προκαλεσε πολυ γελιο...συγγνωμη κιολας...
Οι 30αρες και πλας φιλες μου παντως στη λεξη "μοναξια", θα σου απαντουσαν "τι ειναι αυτο?"...

Και θελει να μας δλδ η φιλη σου οτι η αδερφη της και οι φιλες οταν βρισκονταν στη δεκαετια των 20 δεν ενοιωθαν μοναξια και την ενοιωσαν στα 30? Στα 20+ επεφταν πτωματα οι ανδρες στα ποδια τους και στα 30+ δε βρισκουν ανδρα?!
Να με συγχωρεις...αλλα αυτο απλα, μοδατα και νεανικα "ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ".

Θα επανελθω αφου διαβασω και τις επομενες αναρτησεις μετα απο αυτην της φιλης μας ciela

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 19:30, 24-08-10:

Πριν επανέλθεις

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Και θελει να μας (πει) δλδ η φιλη σου οτι Στα 20+ επεφταν πτωματα οι ανδρες στα ποδια τους και στα 30+ δε βρισκουν ανδρα?!
Όχι δεν θέλει να πει τίποτα από αυτά, εσύ τα λες επιβεβαιώνοντας την θεωρία*** μου πως "καταλαβαίνουμε ότι θέλουμε"

Το "είναι δύσκολο να κάνει σχέση" σημαίνει .... ναι μεν, αλλά όχι χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια!
Το "οι άντρες προτιμούν" σημαίνει.....όταν έχουν περιθώριο επιλογης!

Πάντως επ΄ουδενί σημαίνουν ....δεν βρίσκω άνδρα και πέφτουν πτώματα οι άνδρες, αντίστοιχα! Αυτές είναι δικές σου ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ και παραπλανητικές ερμηνείες!

***Φαινομενικά, όλοι σχεδόν μοιάζουμε να αντιλαμβανόμαστε, αλλά στην πραγματικότητα, αυτό που προσπίπτει στις αισθήσεις μας, είναι συνήθως εκείνο που.... "θέλουμε" να καταλάβουμε!
_daemon_ (από τα off topic)

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 24-08-10 στις 20:22.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:49, 24-08-10:

Η λεξη "μοναξια" καλε μου τι ακριβως σημαινει?
Το "πολυ δυσκολο" επισης τι?
Για πες μας εσυ που τα καταλαβαινεις ολα...
Διοτι φροντισες το ποσοτικο να το αφησεις κατα μερος...σμαρτας!

Δηλαδη τι ακριβως συνεβαινε σε σχεση με τους γκομενους στα 20+ στην αδερφη και στις φιλες και τι πλεον στα 30+ ?

Και δε χρειαζεται να αναφερθω σε κατι αλλο...με καλυψαν η Αντερ και η Ρες...

Απλα οταν θελετε να κανετε τετοιου ειδους συγκρισεις, ας ειστε και πιο συγκεκριμενοι.
Τουτεστιν...ο λογος που θελω να εχω γκομενο παιζει ρολο. Ψαχνω γκομενο α. για σχεση, β. πηδημα ή γ. ψαχνω γκομενο για γαμο?
Και μετα καντε τα κουμαντα σας...

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
***Φαινομενικά, όλοι σχεδόν μοιάζουμε να αντιλαμβανόμαστε, αλλά στην πραγματικότητα, αυτό που προσπίπτει στις αισθήσεις μας, είναι συνήθως εκείνο που.... "θέλουμε" να καταλάβουμε!

.
Παραπλανητικη, αυθαιρετη και χωρις αντικρισμα η θεωρια σου εν προκειμενω...
Να με συγχωρεις παππου, ε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 25-08-10 στις 16:28. Αιτία: συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

analh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη analh
Ο analh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O analh έγραψε στις 20:08, 24-08-10:

Γι'αυτό το θέμα δεν μπορώ παρά να παραθέσω ένα απόσπασμα από το έργο του Ablert Camus από το "Ο Μύθος του Σισύφου"

'Ολες τις μέρες μια άφεγγης ζωής ο χρόνος μας ανέχεται. Έρχεται όμως πάντα η στιγμή που πρέπει να τον ανεχτούμε και να τον υπομείνουμε εμείς. Ζούμε με το μέλλον: "αύριο", "αργότερα", "όταν σου δοθεί μια ευκαιρία", "με τον καιρό θα καταλάβεις". Αυτές οι ανακολουθίες είναι περίεργες αφού πεθάνουμε. Αλλά φτάνει η μέρα που ο άνθρωπος διαπιστώνει ότι είναι τριάντα χρονών. Επιβεβαιώνει έτσι τη νιότη του. Την ίδια όμως στιγμή συγκρίνει τον εαυτό του με το χρόνο. Παίρνει μια θέση μέσα σ'αυτόν. Αναγνωρίζει πως βρίσκεται σε μια κρίσιμη στιγμή και παραδέχεται πως έχει χρέος να την περάσει. Ανήκει στο χρόνο και τρομοκρατημένος βλέπει στο χρόνο το χειρότερο εχθρό του. Αύριο, επιθυμούσε το αύριο, τη στιγμή που έπρεπε να μην τον ήθελε μ' όλο του το είναι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 20:13, 24-08-10:

Λυσσάξ΄τε κορίτσια!

Γυναίκες και άνδρες στα 30. Σα να λέμε γυναίκες και άνδρες στα 20 στα 10 κοκ.
Δυσκολευόμουν ακόμα και στα 20 μου να βγάλω έναν κανόνα για το πως ήταν οι συνομήλικοί μου, σε τι διέφεραν τα κορίτσια από τα αγόρια κι εκεί που κάπου πήγαινε να ξεκαθαρίσει το πράγμα, κάποιον/α θα γνώριζα που θα ανέτρεπε τις ταμπέλες που προσπαθούσα να βάλω στους ανθρώπους, καθώς ήμανε μικρό και δε γνώριζα ότι οι άνθρωποι είναι περίεργοι και πολλές φορές δεν είναι το φύλο εκείνο που καθορίζει συγκεκριμένες συμπεριφορές μα ούτε και η ηλικία.

Έχω γνωρίσει 30άρα μες την απελπισία να μετράει τις μέρες μέχρι την εμμηνόπαυση και να αναρωτιέται πότε θα γίνει μάνα
Έχω γνωρίσει 30άρα περπατημένη "στο ΄να χέρι το τσιγάρο στ΄άλλο χέρι το μπεγλέρι" μη σας πω και του "αγοριού απέναντι" και όχι δεν ήταν η Μαίρη Χρονοπούλου.
Έχω γνωρίσει 30άρη που πετάει από κανάρα σε κανάρα -θαρρώ τον λέγανε Χρηστάκη- και οι μικρούλες που "σιχαίνεται" η Neraida ήταν η αδυναμία του.
Έχω γνωρίσει όμως και 30άρη μόνο ψάχνει -και όχι δεν ήταν αγρότης- να ψάχνει γυναίκα για γάμο, να ονειρεύεται παιδιά και γατιά και να έχει γίνει αυτό ένα βάσανο που τον τρώει.

So???
Είμαι 25 και βιάζομαι να φτάσω τα 30! Τότε δε λένε ότι χτυπάς κάτι τρελά τεκνά;

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 20:19, 24-08-10:

Να με συγχωρεις παππου, ε?
Σχωρεμένη !!!!! Μου επιτρέπεις τώρα να χαμογελάσω...?

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:28, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Ναι .
Αλλά και τα 29 και κάτι ψιλά δεν είναι άσχημα για την περίπτωση

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
γιατι υπαρχει και η αποψη οτι οι 30αρες(και οι ανδρες 30αρηδες σε ενα βαθμο) κανουν λιγοτερο ευκολα παραχωρησεις και προσαρμοζονται πιο δυσκολα σε συμβιωση και γαμο..
ποσο ισχυει αυτο?
το ξέχασα αυτό

Καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά είναι λίγο διαφορετική κατηγορία. Δλδ, δεν υπάρχει "ναι-όχι" απάντηση. Κρίνοντας από εμένα και το περίγυρο μου, αυτό που μπορώ να σου πω στο θέμα είναι ότι με τα χρόνια μπαίνουν κάποιες αδρές γραμμές σχετικά με τα όρια, που σε πιο μικρή ηλικία δεν ήταν τόσο σαφείς ή μεταβάλλονταν μέρα με τη μέρα.
ΑΥτό που θέλω να πω είναι ότι είναι πιο ...σαφές που μπαίνει το "όχι", το "αυτό δεν μπορώ/θέλω να το αλλάξω στη ζωή μου/καθημερινότητά μου" που παλαιότερα δεν ήταν τόσο..σταθερό. Υπό αυτή την έννοια, ναι είναι λίγο πιο δύσκολη η συμβίωση γιατί δεν μιλάμε για "ευπλαστους" ανθρώπους που μπορούν να μετακινήσουν 'εύκολα' αυτές τις γραμμές, αλλά για ανθρώπους με τρόπον τινά "παγιωμένες" απόψεις σε κάποια πράγματα.

Από την άλλη όμως, ακριβώς επειδή τα όρια έχουν κατά κάποιο τρόπο μπει, είναι πιο εύκολο να "ξεφορτωθείς" υπερβολές, να υποχωρήσεις σε λιγότερο σημαντικά [μιας και είναι πλέον οριοθετημένα] και να αντιληφθείς ότι και ο απέναντί σου έχει αντίστοιχα τη δική του κοσμοθεωρία και επομένως να βάλεις "νερό στο κρασί σου" για να συναντηθείτε κάπου στη μέση.

Σημαντικό είναι επίσης (ειδικά σε περιπτώσεις παντρεμένων με ... πεθερές ) ότι τα ...διπλωματικά skills έχουν αναπτυχθεί σημαντικά και έτσι πολλά πράγματα μπορούν να λυθούν χωρίς ανώφελες και ανούσιες συρράξεις
-------
Όλα τα παραπάνω προφανώς είναι απόρροια δικών μου βιωμάτων και απόψεων όπως έχουν διαμορφωρθεί κατά τη διάρκεια της "σίτεψής" μου [] βασισμένα σε πληροφορίες από τη δική μου ζωή και των ανθρώπων που βρίσκονται γύρω μου τα τελευταία 10+ χρόνια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 25-08-10 στις 17:03. Αιτία: συνεχόμενα μηνύματα
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:41, 25-08-10:

και οι μικρούλες που "σιχαίνεται" η Neraida ήταν η αδυναμία του.

Ουπςςςς! Μι?!??!
Αυτο εγω ποτε το ειπα?!

Σορρυ, αλλα θα ηταν γελοιο να σιχαινομουν μια ηλικια στην οποια ημουν και περασα μαλιστα ιδιατερως καλα...!

π.σ Χμμμμ για τις σημερινες 25αρες δε θεωρουνται τεκνα τα 18χρονα ή 20χρονα αγορια? Για μενα παντως τοτε ηταν...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:25, 25-08-10:

Ουπςςςς! Μι?!??!
Αυτο εγω ποτε το ειπα?!

Σορρυ, αλλα θα ηταν γελοιο να σιχαινομουν μια ηλικια στην οποια ημουν και περασα μαλιστα ιδιατερως καλα...!

π.σ Χμμμμ για τις σημερινες 25αρες δε θεωρουνται τεκνα τα 18χρονα ή 20χρονα αγορια? Για μενα παντως τοτε ηταν...

Χαλαρουίτα μανδάμ. Αστειευόμουν και ήταν ολοφάνερο από την πρώτη κιόλας πρόταση.

Από το πρώτο ποστ δε συζητιέται τίποτα άλλο εκτός από το πόσους γκόμενους χτυπάει μια 30άρα, το πόσα πιπινάκια μπορεί να ρίξει ένας 30άρης, λες και δεν υπάρχει τίποτα άλλο να απασχολεί τον/την σημερινή τριαντάρη/α ή λες και δεν υπάρχουν άλλες διαφορές ή ομοιότητες μεταξύ των ανδρών και γυναικών της ίδιας ηλικίας.

"Ναι, μετράω ακόμα κι ας είμαι 30άρης/α"
Χαλαρώστε δεν είστε 50.

πς Και πάλι έκανα πλάκα. Αλλά αφού ρωτάς στη δική μου ηλικία των 25+ τα 18χρονά όχι δεν είναι τεκνά (με το νόημα που παίρνει αυτή η λέξη), είναι παιδιά.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:43, 25-08-10:

Χαλαρουίτα μανδάμ. Αστειευόμουν και ήταν ολοφάνερο από την πρώτη κιόλας πρόταση.

Από το πρώτο ποστ δε συζητιέται τίποτα άλλο εκτός από το πόσους γκόμενους χτυπάει μια 30άρα, το πόσα πιπινάκια μπορεί να ρίξει ένας 30άρης, λες και δεν υπάρχει τίποτα άλλο να απασχολεί τον/την σημερινή τριαντάρη/α ή λες και δεν υπάρχουν άλλες διαφορές ή ομοιότητες μεταξύ των ανδρών και γυναικών της ίδιας ηλικίας.

"Ναι, μετράω ακόμα κι ας είμαι 30άρης/α"

Χαλαρώστε δεν είστε 50.

πς Και πάλι έκανα πλάκα. Αλλά αφού ρωτάς στη δική μου ηλικία των 25+ τα 18χρονά όχι δεν είναι τεκνά (με το νόημα που παίρνει αυτή η λέξη), είναι παιδιά.

Εσυ οταν αστειευσαι συνηθιζεις να λες οτι καποιος συγκεκριμενος ειπε κατι που ποτε δεν ειπε?!
Αλλο πραγμα και τουτο...

Η λεξη τεκνα ενα νοημα εχει...μικροτερα αγορια, οπως και η λεξη πιπινια--> μικροτερα κοριτσια.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:47, 25-08-10:

Εσυ οταν αστειευσαι συνηθιζεις να λες οτι καποιος συγκεκριμενος ειπε κατι που ποτε δεν ειπε?!
Αλλο πραγμα και τουτο...

Η λεξη τεκνα ενα νοημα εχει...μικροτερα αγορια, οπως και η λεξη πιπινια--> μικροτερα κοριτσια.

Χάρηκα πολύ για τη γνωριμία. Ηρώ.

Η λέξη "τεκνό" αν δεν κάνω λάθος έχει ερωτικό νόημα όπως και η λέξη "πιπίνι".
Φαντάζομαι ότι δε συνηθίζεις να αποκαλείς τα ανηψάκια σου έτσι, σωστά;

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 21:57, 25-08-10:

Kαλα που ζεις χαρα μου εσυ? και βλεπεις τριανταρες σαν θειτσες για ανοιξε τα ματακια πιο καλα θα μας τρελανεις και δεν υπερασπιζομαι τις τριανταρες απλα γιατι προφανως δεν το εχουν αναγκη αλλα εχω περασει προ πολλου τα τριαντα και το μονο που εχω να πω ειναι οτι τα καλα τωρα ερχονται και ο νοων νοητω

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:10, 25-08-10:

Τωρα θα θελα να σας περιγραψω μια 30 αρα του στεκιου πανεμορφη αλλα δε θα σας πω, δεν κανει. Μετα θα χρειαστει να απενεργοποιησει τα πμ της.
Νικη, πρεπει να παραδεχτεις πως υπαρχουν 30 αρες πανεμορφες καλλονες που φυσανε και πατανε κατω καθε 20αρα. Ξερω 20 αρες απεριποιητες και μετα σχωρησεως ουφα δεν ξερουν να περιποιουνται η μαλλον δε θελουν, ετσι εμαθαν δε ξερω γιατι και δε με πολυαφορα και αναρωτιεσαι ''τι θαπογινει αυτο το παιδι στα 50 του'' και γιατι δε το διορθωνει λιγακι? Πραγματικα με στεναχωρει να βλεπω κοπελες στην ηλικια μου και να μη ξερουν τι θα πει βερνικι νυχιων ή ξυραφακι ή πιστολακι ή τσιμπιδακι ή στρινγκ βρε αδερφε (ουφ εσκασα). Τεσπα, υπαρχουν και καλλονες 30 αρες πραγματικα κι ευελπιστω ναμαι μια απο αυτες. Και μιλαω χωρις τουπε και σοβαρα αυτη τη στιγμη, χωρις να θελω να θιξω καμμια απο τις διαφορετικες του γουστου μου ειτε 20 ειτε 30 ειτε 40 αλλα πραγματικα με στεναχωρει να βλεπω γυναικα σημερα απεριποιητη.
Και δε μιλω για φυσικη ομορφια, αυτη φαινεται ειτε περιποιηθεις ειτε οχι, μιλαω για την δεδομενη περιποιηση που πρεπει να κανει καθημερινα μια γυναικα, να προσεχει τον εαυτο της. Νους υγιης σε σωμα υγιες. Καλλιεργημενη απο τον εγκεφαλο και περιποιημενη ως το μικρο δαχτυλακι του ποδιου.

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
εχω περασει προ πολλου τα τριαντα και το μονο που εχω να πω ειναι οτι τα καλα τωρα ερχονται και ο νοων νοητω
Πολυ μου αρεσε αυτη η φραση σου!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 25-08-10 στις 22:27.
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 22:21, 25-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Τωρα θα θελα να σας περιγραψω μια 30 αρα του στεκιου πανεμορφη αλλα δε θα σας πω, δεν κανει. Μετα θα χρειαστει να απενεργοποιησει τα πμ της.
Μόνο σε μένα πες το, να βάλω το γλοιώδες καμάκι μπροστά και ποιος με πιάνει μετά...

Και δε μιλω για φυσικη ομορφια, αυτη φαινεται ειτε περιποιηθεις ειτε οχι, μιλαω για την δεδομενη περιποιηση που πρεπει να κανει καθημερινα μια γυναικα, να προσεχει τον εαυτο της. Νους υγιες σε σωμα υγιες. Καλλιεργημενη απο τον εγκεφαλο και περιποιημενη ως το μικρο δαχτυλακι του ποδιου.
Υγιής είναι γκοντ νταμ ιτ. Αρσενικό Είδες Άγγελε ο Νους είναι αρσενικό, έτσι πρέπει. Ο νους αρσενικός η ομορφιά θηλυκή, αυτή είναι η αρμονία της φύσης για να μην λένε μετά βλακείες

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:27, 25-08-10:

Ναι σορρυ υγιης. Tαχυτητα λογου. Μη μας δειρεις φαντα και κοψε το γλοιωδες καμακι, ειναι passe.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 22:39, 25-08-10:

Το γλοιώδες καμάκι έχει 3 (τρία) % επιτυχία είναι παράλογο να το κόψω

Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H niki.p έγραψε στις 22:53, 25-08-10:

Δεν ήθελα να το κάνω αυτό (δεν είμαι ψώνιο. με αναγκάσατε. εσείς μιλήσατε για εμφάνιση!)
Δεν είπα ότι είναι όλες θείτσες katerina_farm. Και ζω στην Ελλάδα που οι περισσότερες γυναίκες είναι γύρω στο 1.65 και 70 κιλά. Ούτε είπα ότι δεν υπάρχουν 20χρονες "μπάζα".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη niki.p : 26-08-10 στις 00:38.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:06, 25-08-10:

Είδες Άγγελε ο Νους είναι αρσενικό, έτσι πρέπει. Ο νους αρσενικός η ομορφιά θηλυκή, αυτή είναι η αρμονία της φύσης για να μην λένε μετά βλακείες
και η νοημοσυνη και εφυια ,εξυπναδα θυληκο.. ασε..
ακομα και η λογικη θηλυκο ειναι..

Δεν ήθελα να το κάνω αυτό (δεν είμαι ψώνιο. με αναγκάσατε. εσείς μιλήσατε για εμφάνιση!)
εσυ εισαι?
βαλτην στα οφθαλμολουτρα καλυτερα..

τι γυναικες εχει το στεκι..
πώς να φυγεις μετα απο δω?..

και για το αγχος των 30 χρονων γυναικων σε σχεση με τους 30αρηδες ανδρες,νομιζω οτι εχεις δικαιο..

Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H niki.p έγραψε στις 23:30, 25-08-10:

εσυ εισαι?
βαλτην στα οφθαλμολουτρα καλυτερα..

τι γυναικες εχει το στεκι..
πώς να φυγεις μετα απο δω?..

και για το αγχος των 30 χρονων γυναικων σε σχεση με τους 30αρηδες ανδρες,νομιζω οτι εχεις δικαιο..
Ναι, εγώ είμαι.
Ευχαριστώ για την υποστήριξη

Ας μην εθελοτυφλούμε...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:56, 25-08-10:

Αχ καλέ, κοιτάξτε τι κορμάρα είμαι, για να μη μιλάτε για εμφάνιση. Όχι, δεν είμαι ψώνιο...

Δηλαδή ρε κοπέλα, εάν ήσουν ψώνιο τι παραπάνω θα έκανες; Έλεος ρε φίλε, έλεος...

(Μεταξύ μας, πολύ μέτριο το τεμάχιο Άγγελε...)

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 00:06, 26-08-10:

Ειναι εντελως αντιφατικο με βαση τις λεξεις με τα εντονα γραμματα( αλλα και γενικοτερα τα λεγομενα σου) να καταληγεις στο συμπερασμα οτι μια σχεση για να κρατησει δεν αρκει η εμφανιση.Απο τη στιγμη που μπορει να ξεκινησει με αυτη την οπτικη μπορει και να συνεχισει και να κρατησει οσο παει γτ τοτε μιλαμε για ατομα εξαρτομενα απο την εικονα και μονο. Αυτο που θελω να πω ειναι πως κακα τα ψεματα οι περισσοτερες σχεσεις εκει βασιζονται απο κει ξεκινανε και απο αυτο ληγουν( βρισκεται μια πιο ωραια γκομενα-γκομενος και την κανει ο αλλος-αλλη).Δεν ειναι οτι το υποστηριζω. ουτε οτι το θεωρω φυσιολογικο καθε αλλο μαλιστα,αλλα δυστυχως αυτη ειναι μια πραγματικοτητα και οφειλουμε τουλαχιστον να την παραδεχομαστε. Αυτα του στυλ δεν μετραει η εμφανιση κλπ συνηθως στο 60% των περιπτωσεων ειναι λογια ανθρωπων που προφανως δεν τα εννοουν αλλα θελουν να το παιξουν ιδεολογοι και κουλτουριαρηδες λιγοι ανθρωποι ΟΝΤΩΣ το εφαρμοζουν αυτο,δλδ να αψηφουν το σε τι εικονα ειναι φυλακισμενη η προσωπικοτητα καποιου.Με τα λογια ολοι ξερουμε να εντυπωσιαζουμε... ΠΡΑΞΕΙΣ δεν βλεπω(δεν το λεω για σενα,αφορμη πηρα).
Η ηλικιακη φθορα ειναι φυσιολογικη να συμβαινει φυσικα δεν μπορει να εισαι ιδιος στα 30,40,60 απλα αυτο δεν εχει να κανει με το αν εισαι ωραιος ή οχι.Και στα 50 μια γυναικα μπορει να ειναι ωραια αλλα να μη μπορει λογω φυσικης φθορας να εχει το σωμα μιας 20χρονης,αυτο δεν την κανει ασχημη ουτε "μη γκομενα" αν θες.

Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H niki.p έγραψε στις 00:13, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Αχ καλέ, κοιτάξτε τι κορμάρα είμαι, για να μη μιλάτε για εμφάνιση. Όχι, δεν είμαι ψώνιο...

Δηλαδή ρε κοπέλα, εάν ήσουν ψώνιο τι παραπάνω θα έκανες; Έλεος ρε φίλε, έλεος...

Γούστα είναι αυτά
Δεν το έθεσα εγώ το ζήτημα εμφάνιση, και το θέμα δεν είναι 20άρες vs 30άρες. Δε χωράει σύγκριση, νομίζω γιατί όπως είπα παραπάνω μπορεί να είσαι 20 και να είσαι μπάζο (και στο μυαλό κι εμφανισιακά)
Δεν είναι όλες οι 20άρες θεές κι όλες οι 30άρες "σιτεμένες". Άρα τι συγκρίνουμε?

Αλλά δε μπορώ να μου λένε ότι οι 30άρες φυσάνε μπροστά στις 20άρες. Και γι αυτό επισύναψα τη φώτο μιας μέσης 19χρονης. Που έχει παχάκια στη μέση και στα πόδια, αν πρόσεξες Φυσικά και δεν είμαι κορμάρα και θέλω να πιστεύω ότι δεν είμαι ψώνιο

Θα μπορούσες να είσαι πιο ευγενικός

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 00:29, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos

Καλά και εσύ ρε μάστορα, το τεμάχιο δεν είναι μέτριο, μην γίνεσαι τόσο αυστηρός κριτής, καλό είναι. Έχει βέβαια το άγχος να μην την πουν άσχημη και τον φόβο ότι δεν θα εγκρίνουν τη σχέση της (αν και δεν κατάλαβα προς τι όλη αυτή η μανία, ακόμη και όλοι μας να διαφωνούμε, είναι ένα φόρουμ δεν μετράει τόσο πολύ η γνώμη μας, ούτε καν την ξέρουμε )

Αυτό που είπώθηκε και μάλλον δεν κατάλαβες miss, είναι ότι υπάρχουν εξίσου όμορφες τριαντάρες και ότι ένας λόγος που κυνηγάνε πιτσιρίκες αρκετοί 30+ δεν έχει να κάνει με την ομορφιά αλλά με το target group το οποίο ας μη γελιόμαστε είναι και πιο εύκολο μιας και ζητά λιγότερα. Κανείς δεν υποστήριξε ότι ο συγκεκριμένος 30ρης (aka o δικός σου 30ρης) μπορεί να ανήκει σε αυτή τη κατηγορία αλλά δεν θα μας βγάλεις και από άλλο πλανήτη, το συγκεκριμένο φρούτο ανθεί και δεν συμβαίνει επειδή υπερέχουν οι 25- σε ομορφιά από τις 30+ αλλά επειδή αυτά που ζητά και μπορεί να δώσει το κάθε μέρος στη σχέση είναι λιγότερα.

Κανείς δεν αμφισβήτησε την ομορφάδα σου και την ομορφάδα των συνομήλικών σου, μην τρελαίνεσαι

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 03:55, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
προσφατα ειχα εκανα συζητηση με μια φιλη μου η οποια υποστηριζε πως ειναι πολυ δυσκολο για μια γυναικα στα 30 να κανει σχεση καθως οι αντρες σ αυτη την ηλικια προτιμουν τις νεοτερες στα 19-20+. αυτη λεει οτι το εχει παρατηρησει απο την αδερφη της και τις φιλες της που ειναι σ αυτη την ηλικια. υπαρχει οντως μοναξια στο γυναικειο πληθυσμο σ αυτες τις ηλικιες? και οι αντρες οντως το κανουν αυτο? τι λετε? και γενικοτερα τι αλλαζει στην κοσμοθεωρια των σχεσεων οταν κανεις μπαινει στα 30?
Άκου ciela, να σου πω μια αληθινή ιστορία... Τη δική μου

Στα 30 ήμουν χωρισμένη με ένα παιδί επτά ετών. Κάθε άλλη ελεύθερη γυναίκα της ηλικίας μου τότε, καταλαβαίνεις ότι είχε το πλεονέκτημα και από άποψη σώματος και από άποψη ευθυνών και υποχρεώσεων. Η δυσμενής, κατά τα φαινόμενα, θέση μου δεν στάθηκε εμπόδιο στην ερωτική μου ζωή κι αν υπήρχαν (που θα υπήρχαν... ) κάποιοι που θα με απέρριπταν για όλα τα παραπάνω, έτσι κι αλλιώς δεν ήταν μέσα σ' αυτούς που θα με ενδιέφεραν. Εφ' όσον δεν σκόπευα να αναρτήσω το κορμί μου, (και τη ζωή μου) ως ένα κομμάτι κρέας, μπρος στις αδηφάγες ορέξεις κανενός, οι επιλογές μου στράφηκαν σε περιπτώσεις που μπορούσαν να με καλύψουν σεξουαλικά, εγκεφαλικά και συναισθηματικά σε ένα εύρος ηλικιών, χοντρικά, από 25 μέχρι και 45. Είχα σχέση και με μικρότερο, είχα σχέση και με μεγαλύτερους, ήταν πάντως σχέσεις, για τις οποίες δεν χρειάστηκε να ανταγωνιστώ τον εαυτό μου των 20 ετών.
Και σήμερα που σου γράφω, ζω μια σχέση ζωής, την οποία δημιούργησα στα βαθιά γεράματα των 35, σε πλήρη αποσύνθεση δηλαδή...

Και μια και ρώτησες για την ηλικία των 30 και τις σχέσεις γενικότερα, το σίγουρο είναι ότι η ζωή δεν σταματάει στα 29 και οι 30άρες όχι μόνο φυσάνε, αλλά βάζουν κάτω πολλές 18αρες που δεν ξέρουν καλά-καλά τι έχουν ανάμεσα στα πόδια τους. (Δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά, αφού έχω περάσει κι απ' τα 18... Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα ΄ρθεις...και θα με θυμηθείς ).

Κάτι θα ξέρουν κι αυτοί που λένε ότι η γριά η κότα έχει το ζουμί και πως οι σαραντάρες ισούται με δύο εικοσάρες.
Ωραίο το σεξ στα 18, στα 25, στα 30 μα τι να λέμε... άλλο πράμα στα 38... και τα καλύτερα φαίνεται πως έρχονται.
(Οι γυναίκες βλέπεις δεν έχουμε και θέμα αντοχής... )

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:38, 26-08-10:

Χάρηκα πολύ για τη γνωριμία. Ηρώ.

Η λέξη "τεκνό" αν δεν κάνω λάθος έχει ερωτικό νόημα όπως και η λέξη "πιπίνι".
Φαντάζομαι ότι δε συνηθίζεις να αποκαλείς τα ανηψάκια σου έτσι, σωστά;
Επρεπε να διευκρινισω οτι το ηλικιακο εν προκειμενω ειχε γκομενικο χαρακτηρα? Γι αυτο ακριβως το πραγμα δε μιλαμε...?!
Ενιγουεις...
ψυλλοι στ' αχυρα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:44, 26-08-10:

Σχετικά με τη σημασία της εμφάνισης και του χαρακτήρα δείτε κι αυτό το θέμα.

Η αλήθεια είναι οτι στα 18 έχεις τον "αέρα" των νιάτων που σε κάνει να θεωρείς οτι έχεις όλο τον κόσμο στα πόδια σου. Δε θα συγκρίνω τις 20άρες με τις 30άρες γιατί κάθε ηλικία έχει τις χαρές και τα χαρίσματά της. Μπορώ να πω όμως οτι προσωπικά στα 18 δεν ήξερα που πάν' τα τέσσερα σχτεικά με τα θέλω μου στον ερωτικό τομέα και στο σεξ. Τα έμαθα αργότερα και θεωρώ οτι σε αυτή τη φάση της ζωής μου είμαι πιο συνειδητοποιημένη από ποτέ σε αυτούς τους τομείς. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι απαξιώνω την ηλικία των 18.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 09:58, 26-08-10:

η ηλικία είναι σαν ένα μπαλάκι..., αν δε το πιάσεις κάθεσαι και το κοιτάς σα ...αλάκας....
να ανεβοκατεβαίνει....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:13, 26-08-10:

οι 20-25αρες ειναι και ιατρικα γενετικα ακομα η πιο γονιμη ηλικια,,εκει η που η θηλυκοτητα σωαμτικα και ψυχικα ειναι στα μεγιστα της και φωναζει..

μη συγκρινουμε με 30αρες...που αρχιζει η καθοδος της φυσικής εξωτερικης ομορφιας,αλλα και ορμονων κλπ..

απο τα 30 και περα πχ οι γυναικες δεν εχουν τοσο ελαστικο δερμα κλπ,,και δυσκολευονται να γενησουν φυσιολογικα οπως οι 20-25 αρες..
απο γιατρους τα εχω ακουσει..

αστη τη κοπελα να εκφραστει βρε
τι ξινός που εισαι?
θα γερασεις γρηγορα..

σου δειχνει μια ωραια φωτογραφια της μια γυναικα και μουρμουράς.."ψωνιο ,ε ψωνιο..."

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 11:25, 26-08-10:

οι 20-25αρες ειναι και ιατρικα γενετικα ακομα η πιο γονιμη ηλικια,,εκει η που η θηλυκοτητα σωαμτικα και ψυχικα ειναι στα μεγιστα της και φωναζει..

μη συγκρινουμε με 30αρες...που αρχιζει η καθοδος της φυσικής εξωτερικης ομορφιας,αλλα και ορμονων κλπ..

απο τα 30 και περα πχ οι γυναικες δεν εχουν τοσο ελαστικο δερμα κλπ,,και δυσκολευονται να γενησουν φυσιολογικα οπως οι 20-25 αρες..
απο γιατρους τα εχω ακουσει..
αστη τη κοπελα να εκφραστει βρε
τι ξινός που εισαι?
θα γερασεις γρηγορα..

σου δειχνει μια ωραια φωτογραφια της μια γυναικα και μουρμουράς.."ψωνιο ,ε ψωνιο..."
Ακυρο αγγελε το θεμα των ορμονων τελειος οι ορμονες χτυπουν κοκκινο μετα τα τριανταπεντε και για την ελαστικοτητα του δερματος εξαρταται την περιπτωση

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 11:31, 26-08-10:

Δεν μπορώ να πω ότι αυτά που διαβάζω είναι σοβαρά εκτός ελαχίστων περιπτώσεων.
Επίσης δεν καταλαβαίνω προς τι τόση φασαρία και ανταγωνισμός από κορίτσια που ούτως ή αλλως σε λίγα χρόνια θα ανήκουν στην κατηγορία 30+.
Η μόνη και ουσιαστική διαφορά που διακρίνω ανάμεσα στις δύο ηλικίες διαβάζοντας τα ποστ, είναι ότι οι 30αρες δεν έχουν την κραυγαλέα ανάγκη επιβεβαίωσης που έχουν οι πιο μικρές. Οξύμωρο, ε?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:39, 26-08-10:

Ακυρο αγγελε το θεμα των ορμονων τελειος οι ορμονες χτυπουν κοκκινο μετα τα τριανταπεντε και για την ελαστικοτητα του δερματος εξαρταται την περιπτωση
η καλυτερη ηλικια για τεκνοποιηση ειναι 20-25,,απο τα 30 και μετα αρχιζουν προβληματα..
ρωτα γιατρους και ειλικρινα αυτο θα σου πουν..
απλως συχνα φοβουνται να το πουν για κοινωνικους λογους..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:41, 26-08-10:

Άγγελέ μου, τι το λες και το ξαναλές. Το γνωρίζουμε.
Εδώ όμως το θέμα μας είναι άλλο, εκτός κι αν πιστεύεις ότι οι +30άριδες που επιλέγουν +/-20άρες, το κάνουν αποκλειστικά για να τεκνοποιήσουν...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:44, 26-08-10:

http://www.inout.gr/showthread.php?p=368529

Αυτές είναι οι καλές ειδήσεις. Οι κακές ειδήσεις είναι η τεράστια διαφορά μεταξύ της δυνατότητάς σας να μείνετε έγκυες στα 30 σας. Καθώς η δεκαετία προχωρεί, η γονιμότητα μιας γυναίκας έχει ελεύθερη πτώση. Γι αυτό οι ειδικοί γονιμότητας προειδοποιούν τις γυναίκες στη δεκαετία των 30 να μην περιμένουν πάρα πολύ , ιδιαίτερα εάν θέλουν περισσότερα από ένα παιδιά
Μειονεκτήματα
Στα 35 έτη είναι το «όριο» για την γονιμότητα της γυναίκας. Στην δεκαετία των 30 οι πιθανότητες εγκυμοσύνης είναι χαμηλότερες από ότι στην πρόσφατη δεκαετία των 20 και ο κίνδυνος για αποβολή, ή μωρού με κάποιο σύνδρομο, υψηλότερος. Η ηλικία των 35 είναι επίσης το σημείο που οι ειδικοί συστήνουν συνήθως την αμνιοκέντηση, τη χορειακή villus, δειγματοληψία, ή άλλη λεπτομερή εμβρυϊκή διαλογή.

Τα ποσοστά αποβολών αυξάνονται επίσης αργά αλλά σταθερά όταν οι γυναίκες γερνούν, όπως και η εγκυμοσύνη με επιπλοκές. Μια γυναίκα άνω των 35 είναι πιθανότερο από μια νεώτερη γυναίκα να έχει μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη.

Φυσικά, κάθε γυναίκα γερνά στο ρυθμό της, αλλά οι ειδικοί λένε ότι στα 35, μια γυναίκα πρέπει να πάρει μια σοβαρή απόφαση εάν θέλει να έχει τα παιδιά - ειδικά εάν θέλει περισσότερα από ένα. «Λέω πάντα στις γυναίκες να σκεφτούν για την δεύτερη εγκυμοσύνη,» λέει ο James Goldfarb, διευθυντής των υπηρεσιών στειρότητας και IVF γονιμότητας στο ίδρυμα κλινικών του Κλίβελαντ στο Οχάιο. «Στην ηλικία 35 ή 36, πολλές γυναίκες χρειάζονται ενδεχομένως, ιατρική επέμβαση για να μείνουν έγκυες αλλά ώσπου να είναι έτοιμες για το επόμενο παιδί τους, για παράδειγμα στα 39, τα ίδια φάρμακα είναι λιγότερο πιθανό να συνεργαστούν.»
εκτός κι αν πιστεύεις ότι οι +30άριδες που επιλέγουν +/-20άρες, το κάνουν αποκλειστικά για να τεκνοποιήσουν...
πρωτα και γιαυτο..

θελουν νεα μητερα και γυναικα..αυτο ισχυει στην πραξη..

η ηλικια γεννησης του πρωτου παιδιου μετραει..μετα κανει οσα θελει..

http://www.paratiritisfthiotidas.gr/...0-34&Itemid=72

Στην ηλικία των 30, ο κίνδυνος για παιδί με σύνδρομο Ντάουν είναι 1 προς 759 και ανέρχεται σε 1 προς 302 φτάνοντας στα 35.
και μετα λεμε γιατι αυξανονται τα παιδια με ειδικες αναγκες..οπου βλεπεις τετοιο παιδι,,τις περισσοτερες φορες βλεπεις μετα μια γρια μανα..(και ο μεγαλος πατερας παιζει ρολο,,αλλα μικροτερο,,και πεφτει πιο ομαλα η ποιοτητα του γεννετικου υλικού των σπερματοζωαριων..)
ασε,,αλλα που ειναι το κρατος να ελεγχει..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:53, 26-08-10:

Άγγελε you have made your point clear.

Η' μικρή-μικρή παντρέψου ή μικρή καλογερέψου .

Οι 30αρες που δεν επέλεξαν ούτε το ένα ούτε το άλλο έχουν το 'δικαίωμα' να χαρούν το έρωτα ή όχι?
Και καλά άστο το αν πρέπει ή όχι. Αυτές που το κάνουν είναι σταφυδιασμένες θείτσες ή όχι?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:58, 26-08-10:

Οι 30αρες που δεν επέλεξαν ούτε το ένα ούτε το άλλο έχουν το 'δικαίωμα' να χαρούν το έρωτα ή όχι?
σαφως...

εδω μιλαμε για το τι ειναι καλυτερο..
ποιος ειναι ο στοχος της κοινωνιας..
Η' μικρή-μικρή παντρέψου ή μικρή καλογερέψου
ουτε και αυτο..απο το ναμην κανεις παιδι,,καλυτερα να κανεις..υπογεννητικοτητα υπαρχει..αλλωστε..

οποτε παντρευτητε ,καντε παιδια,,καντε ερωτα..

τζαμπα ειναι..

και εγω προσωπικα δεν θα απεκλεια μια 30αρα γυναικα ή ακομα και 40αρα γυναικα,αν ο χαρακτηρας μου ταιριαζε..
δηλαδη δεν ειμαι απολυτος..

Αυτές που το κάνουν είναι σταφυδιασμένες θείτσες ή όχι?
προς θεου οχι..
30αρες και 40αρες ειναι οι πιο γοητευτικες γυναικες συχνα..αλλα ειναι καλο να εχουν γινει μανες νωριτερα ,ετσι μας αρεσουν περισσοτερο...

ειναι αυτο που λεμε.. "Μάαανα μουυ"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 26-08-10 στις 12:09.
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:20, 26-08-10:

Νικη, πρεπει να παραδεχτεις πως υπαρχουν 30 αρες πανεμορφες καλλονες που φυσανε και πατανε κατω καθε 20αρα. Ξερω 20 αρες απεριποιητες και μετα σχωρησεως ουφα δεν ξερουν να περιποιουνται η μαλλον δε θελουν, ετσι εμαθαν δε ξερω γιατι και δε με πολυαφορα και αναρωτιεσαι ''τι θαπογινει αυτο το παιδι στα 50 του'' και γιατι δε το διορθωνει λιγακι? Πραγματικα με στεναχωρει να βλεπω κοπελες στην ηλικια μου και να μη ξερουν τι θα πει βερνικι νυχιων ή ξυραφακι ή πιστολακι ή τσιμπιδακι ή στρινγκ βρε αδερφε (ουφ εσκασα). Τεσπα, υπαρχουν και καλλονες 30 αρες πραγματικα κι ευελπιστω ναμαι μια απο αυτες. Και μιλαω χωρις τουπε και σοβαρα αυτη τη στιγμη, χωρις να θελω να θιξω καμμια απο τις διαφορετικες του γουστου μου ειτε 20 ειτε 30 ειτε 40 αλλα πραγματικα με στεναχωρει να βλεπω γυναικα σημερα απεριποιητη.
Και δε μιλω για φυσικη ομορφια, αυτη φαινεται ειτε περιποιηθεις ειτε οχι, μιλαω για την δεδομενη περιποιηση που πρεπει να κανει καθημερινα μια γυναικα, να προσεχει τον εαυτο της. Νους υγιης σε σωμα υγιες. Καλλιεργημενη απο τον εγκεφαλο και περιποιημενη ως το μικρο δαχτυλακι του ποδιου.
Μου κάνει το κόκκινο κακή εντύπωση. Το "δεν θέλω" μπορεί να είναι τρόπος ζωής και το να αναφέρεσαι σαν "ούφο" σε αυτά τα άτομα με εκνεύρισε. Ίσως γιατί ήμουν/είμαι από αυτά τα άτομα.
Και τι σχέση έχουν όλα τα μωβ με την ΥΓΕΙΑ του σώματος. Σαφώς καμμία. Άλλο η αισθητική περιποίηση άλλο η υγεία.
@'Αγγελος
Μάλλον είμαι εξαίρεση!
Όποτε αποφασίζαμε ή έστω ξεχνιόμασταν κάναμε παιδί κι ας ήμουνα στο πρώτο ήδη 32!

Βρε Αγγελάκο θα με τρελλάνεις! Αλήθεια πιστεύεις ότι οι 30+άρηδες που προτιμάνε standard ±20αρες το κάνουν για τα υγιή τέκνα κι όχι γιατί φρίττουν στην πιθανότητα πίεσης από το γυναικείο "τικ-τακ" των 30+ γυναικών για παιδιά οπότε και γάμο?
Τότε μάλλον οι ±20αρες δεν θέλουν με τίποτα να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά, κι ας τις πιέζουν στενά οι 30+ άντρες , μια και οι γάμοι τέτοιου είδους,, από δική μου αίσθηση, μάλλον είναι λίγοι.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:26, 26-08-10:

και εγω προσωπικα δεν θα απεκλεια μια 30αρα γυναικα,αν ο χαρακτηρας μου ταιριαζε..
δηλαδη δεν ειμαι απολυτος..
Άγγελε, συγγνώμη για την αποκάλυψη που θα σου κάνω, αλλά

είσαι 26 χρονών.

Δηλ. πραγματικά, αν "ήσουν απόλυτος" και "απέκλειες" ως γριά κάποια με την οποία έχεις την "τεράστια" ηλικιακή διαφορά των 4 ετών θα μου έβγαιναν τα μάτια από το γούρλωμα!

Και εν γένει, αν και συμμετείχα αρκετά στο topic ως τώρα, πρέπει να πω ότι έχω ξενερώσει κάπως. Το είχε ανοίξει η Εδάδ πριν 3 χρόνια για να συζητήσουμε το άγχος που ορισμένα άτομα έχουν για την έλευση των 30 (κάτι που είχε αρχίσει να με απασχολεί) και η ωραία συζήτηση περιορίστηκε στο αν η "γριά" 30άρα "περνάει ακόμα" και ότι αν είσαι 20 "γ****ς και δέρνεις". Για να μην αναφέρω ότι κατάλαβα από τα συμφραζόμενα ότι ανέβηκαν και φωτός μελών για να κρίνουμε (οι οποίες μάλλον κατέβηκαν) κι έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:28, 26-08-10:

σαφως...
εδω μιλαμε για το τι ειναι καλυτερο..
ποιος ειναι ο στοχος της κοινωνιας..
Βασικά εδώ μιλάμε για το αν οι 30αρες υποφέρουν από μοναξιά και έλλειψη συντροφου
αλλά για μια ακόμη φορά είσαι εκτός θέματος .

Δεν λες λάθη ή ψέμματα ρε παιδάκι μου αλλά έχεις μια μανία να τα πηγαίνεις αλλού για αλλού τα θέματα κάθε μα κάθε φορά

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:32, 26-08-10:

είσαι 26 χρονών.

Δηλ. πραγματικά, αν "ήσουν απόλυτος" και "απέκλειες" ως γριά κάποια με την οποία έχεις την "τεράστια" ηλικιακή διαφορά των 4 ετών θα μου έβγαιναν τα μάτια από το γούρλωμα!
ιδανικα θα προτιμουσα μικροτερη γυναικα,,20-25.. αυτο πιστευω οτι ειναι καλυτερο για μια σχεση....

αλλα μην με παρεξηγητε παλι..
ολα αυτα ειναι θεωρητικα..
που να ξερω τι γυναικα θα ερωτευτω,,
τι θα πεσει πανω μου..
προβλεπονται οι σεισμοι?

απλα συζηταμε..

Δεν λες λάθη ή ψέμματα ρε παιδάκι μου αλλά έχεις μια μανία να τα πηγαίνεις αλλού για αλλού τα θέματα κάθε μα κάθε φορά
δικαιο εχεις..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:38, 26-08-10:

η μητερα μου αν και 42αρα, (θειτσα δηλαδη), αν ηθελε θα χε χτυπησει τρελα τεκνα. μου χει τυχει να μαι μαζι της παααααρα πολλες φορες και να τη κοιτανε 20κατι πιτσιρικαδες. κοιταγαν τη μανα μου και οχι εμενα. εχει τυχει να της δωσουν και αριθμο... και κατι ωραια παιδια μερικοι! βεβαια ο μονος τυχερος που την χαιρεται ειναι ο μπαμπας.
αλλα τελικα εχουν περαση και οι θειτσες.

Πραγματικα με στεναχωρει να βλεπω κοπελες στην ηλικια μου και να μη ξερουν τι θα πει βερνικι νυχιων ή ξυραφακι ή πιστολακι ή τσιμπιδακι ή στρινγκ βρε αδερφε (ουφ εσκασα).
ενταξει βρε μαιντ χαλαρωσε λιγο.
''δε ξερεις τι ειναι το στρινγκ και μου θες και γκομενο τρομαρα σου?''
μωρε ας ξερει τα βασικα και το στρινγκ ειναι λεπτομερειες.
πραγματικα δεν περιμενα η αξια μιας γυναικας στα 25 να κρινεται απο το αν ξερει να φοραει στρνιγκ ή οχι.
αμα ξερει να το βγαζει πιανεται??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 26-08-10 στις 12:50.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:57, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
αν ηθελε θα χε χτυπησει τρελα τεκνα. μου χει τυχει να μαι μαζι της παααααρα πολλες φορες και να τη κοιτανε 20κατι πιτσιρικαδες. κοιταγαν τη μανα μου και οχι εμενα.
Τυχαινει τακτικα αυτο, το χω παρατηρησει σε μεγαλυτερες γυναικες που βγαινω και το αντιθετο. Με φλερταρουν νεοτεροι (μιλαμε για 17 και 18 οχι αστεια) και αρκετα μεγαλυτεροι. Οι μεσαιοι ειναι πιο δυσκολοι, εκει που κοιτω εγω δηλαδη

ενταξει βρε μαιντ χαλαρωσε λιγο.
''δε ξερεις τι ειναι το στρινγκ και μου θες και γκομενο τρομαρα σου?''
μωρε ας ξερει τα βασικα και το στρινγκ ειναι λεπτομερειες.
πραγματικα δεν περιμενα η αξια μιας γυναικας στα 25 να κρινεται απο το αν ξερει να φοραει στρνιγκ ή οχι.
Ενταξει μωρε λαβ, αμα φορεσεις λευκο παντελονι αντε βαλε βρακι. Ειναι πολυ αντιαισθητικο, εκτος αν προτιμησεις αυτο με χωρις ραφες και μπεζ. Εκτος αν δε σου παει καθολου(οχι εσενα) τοτε οκευ δεχομαι, μη το φορεσει ποτε καμμια.
Καλα αντε ημουν υπερβολικη, το ζουμι πιασε μη μενεις σε μια φραση μου.
αμα ξερει να το βγαζει πιανεται??
Ποιο να βγαζει καλε κι απο που? Εκεινη απο καποια αλλη ή απο καποιον αλλο? Προβλεπεται ακαταλληλο για ανηλικους το θεμα.

αλλα ειναι καλο να εχουν γινει μανες νωριτερα ,ετσι μας αρεσουν περισσοτερο..
Το γεγονος οτι μπορει να μην ειναι ετοιμες ψυχολογικα να ασχοληθουν με 24ωρη με βαρεα ανθυγιεινα εργασια απο νωρις (νοωντας να γινεις μανα) το αποκλειεις, Αγγελε? Σημερα η κοινωνια μας δεν επιτρεπει ευκολως να φερνουμε στον κοσμο παιδια, επιπολαια και ''τυχερα''. Ειτε στα 25 σου θεωρω ειτε στα 35 φερεις παιδι δεν εχει σημασια, αρκει να του δωσεις αγαπη και ολα τα φοντα να γινει ενας καλος κι ευτυχισμενος ανθρωπος.
Η αλήθεια είναι οτι στα 18 έχεις τον "αέρα" των νιάτων που σε κάνει να θεωρείς οτι έχεις όλο τον κόσμο στα πόδια σου.
(λιγο οφ, λιγακι)
Σημερα, που μιλαμε, νιωθω πολυ περισσοτερο οτι εχω ολο τον δρομο μπροστα μου παρα στα 18 μου.
Ισως γι αυτο το δικο μου μοτο, σημερα, ειναι καθε φετος και καλυτερα.

Σορυ για το οφ, συνεχιστε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 26-08-10 στις 13:13.
Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

H katerina_farm έγραψε στις 13:07, 26-08-10:

η καλυτερη ηλικια για τεκνοποιηση ειναι 20-25,,απο τα 30 και μετα αρχιζουν προβληματα..
ρωτα γιατρους και ειλικρινα αυτο θα σου πουν..
απλως συχνα φοβουνται να το πουν για κοινωνικους λογους..
Προβληματα για το εμβρυο Αγγελε χρειαζεται ειδικος ελενχος και εξετασεις για πολλα εσυ μιλουσες για ορμονες και σε αυτο σου απαντησα

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:17, 26-08-10:

Αγγελε, σημερα στα 20 μεχρι τα 25-26 οι γυναικες σπουδαζουν κατα μεσο ορο... Πως θα ειναι η αλλη με την κοιλια τουρλα?
Δε λεω πως δεν μπορει να το καταφερει, παραδειγματα εχω αρκετα γυρω μου, αλλα ειναι ταλαιπωρια. Γιατι να το κανει?

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:40, 26-08-10:

Ενταξει μωρε λαβ, αμα φορεσεις λευκο παντελονι αντε βαλε βρακι. Ειναι πολυ αντιαισθητικο, εκτος αν προτιμησεις αυτο με χωρις ραφες και μπεζ. Εκτος αν δε σου παει καθολου(οχι εσενα) τοτε οκευ δεχομαι, μη το φορεσει ποτε καμμια.
Καλα αντε ημουν υπερβολικη, το ζουμι πιασε μη μενεις σε μια φραση μου.
αα αμα το εννοεις ετσι πασο. αλλιως το επιασα εγω.

Ποιο να βγαζει καλε κι απο που? Εκεινη απο καποια αλλη ή απο καποιον αλλο? Προβλεπεται ακαταλληλο για ανηλικους το θεμα.
χαχαχαχ δε το εννουσα ετσι οπως ακουστηκε, αλλα ελιωσα στα γελια.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους