Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ενθουσιασμός στο ξεκίνημα μιας σχέσης

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:07, 12-07-05:

.... ο ενθουσιασμό όταν ξεκινάει σχέση?? Είναι βασικός ο ενθουσιασμός στο ξεκίνημα μιας σχέση η είναι άλλα τα στοιχεία που πρέπει να κοιτάξουμε?

[edit by emufear: Ο τίτλος έγινε κάπως σαφέστερος]

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:18, 12-07-05:

Προσωπικά, ο δικός μου είναι τεράστιος, πάντα, όταν ξεκινάω μία σχέση, διαφορετικά δεν μπορώ να λειτουργήσω.

Ο έρωτας (γιατί εγώ έτσι μεταφράζω τον λεγόμενο "ενθουσιασμό") είναι η κινητήριος δύναμη σε μία σχέση. Αν δεν υπάρχει ο έρωτας, η σχέση δεν έχει λόγο ύπαρξης. Δεν παύει να αποτελεί κακό σύμβουλο, γιατί τα αρνητικά του άλλου, ξαφνικά γίνονται χαριτωμένες και γλυκούλικες ιδιοτροπίες και όλα είναι αγγελικά πλασμένα, αλλά αν δεν το ζήσεις και αυτό τι μένει να ζήσεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:24, 12-07-05:

ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ...πραγματικά τεράστιος...να πω την αλήθεια πρώτα ενθουσιάζομαι και μετά ερωτεύομαι...Αλλά ενθουσιάζομαι τόσο πολύ σε βαθμό να νομίζω ότι έχω ερωτευθεί....

Το θεωρώ βασικό στοιχείο...προσωπικά από εκεί ξεκινάω, μου δίνει λόγο για να κοιτάξω και να μάθω τον άλλον καλύτερα....άντε τώρα που είναι καλοκαίρι να μας έρθει για τα καλά

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:55, 12-07-05:

Τόσο μεγάλος που τον πατάει και ο άλλος απέναντι
Αν δεν είναι τόοοοοοσο μεγάλος δεν μπαίνω καν στην διαδικασία

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:58, 12-07-05:

Την μονοι φορα που εγινε ηταν τεραστιος... Αλλα δεν ξερω αν θα ισχυσει το ιδιο και στο μελλον

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 02:10, 13-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Προσωπικά, ο δικός μου είναι τεράστιος, πάντα, όταν ξεκινάω μία σχέση, διαφορετικά δεν μπορώ να λειτουργήσω. Wink

Ο έρωτας (γιατί εγώ έτσι μεταφράζω τον λεγόμενο "ενθουσιασμό") είναι η κινητήριος δύναμη σε μία σχέση. Αν δεν υπάρχει ο έρωτας, η σχέση δεν έχει λόγο ύπαρξης. Δεν παύει να αποτελεί κακό σύμβουλο, γιατί τα αρνητικά του άλλου, ξαφνικά γίνονται χαριτωμένες και γλυκούλικες ιδιοτροπίες και όλα είναι αγγελικά πλασμένα, αλλά αν δεν το ζήσεις και αυτό τι μένει να ζήσεις?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 03:45, 13-07-05:

Θα ήταν#ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ :<3: :<3: :<3:

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:22, 13-07-05:

Όπως το βλέπω εγώ υπάρχουν 2 περιπτώσεις σχέσεων...Αυτες που ξεκινούν με μεγάλο ενθουσιασμό και οι άλλες που πας και λες "δεν πεθαίνω, αλλά θα δούμε"... Έχω βρεθεί σε μακροχρόνια σχέση που ξεκίνησε και με τους 2 τρόπους και δεν ξέρω...Όταν ξεκινάς με ενθουσιαμό είναι προφανώς όλα πιο...στρουμφοωραία αλλά, αναλόγως της φάσης που είσαι δεν λέω, πλέον, ότι είναι απαραίτητο...Πολλές φορές μπορει κάποιος που δεν το περιμένεις, γιατί ξκινάς κάτι με τη διάθεση "μωρέ, πάμε και βλέπουμε", να σου προκύψει πολύ καλός,οκ, κτλ και τελικά να κολλήσεις και να σου έρθει και ο έρωτας και όλα...Τι να σου πω..γενικά πιστεύω ότι είναι καλό να υπάρχει, αν "τύχει" ας πούμε, αλλά όχι ότι θα απέκλεια πιθανότητες για κάτι καλό αν δεν υπάρχει από την αρχή...δεν ξέρω...

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 23:28, 13-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Όπως το βλέπω εγώ υπάρχουν 2 περιπτώσεις σχέσεων...Αυτες που ξεκινούν με μεγάλο ενθουσιασμό και οι άλλες που πας και λες "δεν πεθαίνω, αλλά θα δούμε"... Έχω βρεθεί σε μακροχρόνια σχέση που ξεκίνησε και με τους 2 τρόπους και δεν ξέρω...Όταν ξεκινάς με ενθουσιαμό είναι προφανώς όλα πιο...στρουμφοωραία αλλά, αναλόγως της φάσης που είσαι δεν λέω, πλέον, ότι είναι απαραίτητο...Πολλές φορές μπορει κάποιος που δεν το περιμένεις, γιατί ξκινάς κάτι με τη διάθεση "μωρέ, πάμε και βλέπουμε", να σου προκύψει πολύ καλός,οκ, κτλ και τελικά να κολλήσεις και να σου έρθει και ο έρωτας και όλα...Τι να σου πω..γενικά πιστεύω ότι είναι καλό να υπάρχει, αν "τύχει" ας πούμε, αλλά όχι ότι θα απέκλεια πιθανότητες για κάτι καλό αν δεν υπάρχει από την αρχή...δεν ξέρω...
στην σχέση που είμαι έτσι άρχισε και έχει κρατήσει και συνεχίζει ακάθεκτη, οι υπόλοιπες ήταν με ενθουσιασμό και.....

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:27, 14-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Founes

Τελικά, έχουμε τόσα κοινά.......

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 09:42, 15-07-05:

ΩΩπ τί γίνεται με την crazyhelen και τον Founes
κι άλλο ζευγάρι στο φόρουμ??

Αρε στέκι η καλύτερη προξενίτρα είσαι

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 19:57, 15-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Όπως το βλέπω εγώ υπάρχουν 2 περιπτώσεις σχέσεων...Αυτες που ξεκινούν με μεγάλο ενθουσιασμό και οι άλλες που πας και λες "δεν πεθαίνω, αλλά θα δούμε"...
Συμφωνω, εχω βρεθει κι εγω σε αντιστοιχη φαση! Παντως συνηθως ειμαι ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ! Τοσο, σε σημειο να μην βλεπω καμια φορα και τα ελαττωματα του αλλου! Η να μην ξεκολλαω απο πανω του (αυτο ειναι μεγαλη βλακεια, ολα πρεπει να γινονται με μετρο..) σε σημειο να βαριεμαι μετα απο ενα διμηνο! Παντως και σαν ατομο γενικα, οχι μονο στις σχεσεις, ειμαι φοβερα ενθουσιωδης..!

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 22:39, 15-07-05:

Συνήθως ξεκινάω με ενθουσιασμό! Αν δεν υπάρχει ενθουσιασμός και μπόλικος μάλιστα δεν το τολμώ... Και δεν ενθουσιάζομαι εύκολα... Γιάυτό και οι σχέσεις μου είναι μετρημένες σρα δάχτυλα του ενός χεριού...

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 00:33, 16-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Τόσο μεγάλος που τον πατάει και ο άλλος απέναντι
Αν δεν είναι τόοοοοοσο μεγάλος δεν μπαίνω καν στην διαδικασία
κάτσε για να καταλάβω κι εγώ, για ενθουσιασμό μιλάμε ακόμα ή για κάτι άλλο ;

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 00:40, 16-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
κάτσε για να καταλάβω κι εγώ, για ενθουσιασμό μιλάμε ακόμα ή για κάτι άλλο ;
Πονηρό μυαλό εσύ...

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 13:27, 16-07-05:

χαχαχαχ!!!
μ' αρέσει ο τρόπος που θέτεις τα πράγματα Κακή Επιρροή...

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 15:41, 17-07-05:

πιστεύω είναι βασικότατος... δεν μπορώ να φαντάστω σχέση που να μην υπάρχει ενθουσιασμός, έστω στην αρχή...

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 22:31, 05-11-05:

Αν δεν υπαρχει ενθουσιασμος απο την πρωτη γνωριμια ή απο τις πρωτες επαφες με σκοπο την σχεση ή το κατι παραπανο απο φιλικο,τοτε κανεις εκ των 2 δεν θα εκανε κινηση.

Αν υπαρξει ενθουσιασμος,ιδιως για τις πρωτες συναντησεις,τοτε σημαινει οτι οντως αυτο το ατομο ειναι καταλληλο για σενα,εξου γιατι σε ενθουσιαζει.

Οταν μιλαμε για ενθουσιασμο εννοουμε σαν προσωπικοτητα και χαρακτηρας περα της εξωτερικης ομορφιας,καθως τον ενθουσιασμο μερικοι τον μεταφραζουν διαφορετικα.

Αν ειναι κοινος,τοτε λογικα μετατρεπεται σε ερωτας και κατα συνεπεια σε φλογερη σχεση.

Χωρις ενθουσιασμο στην αρχη,τοτε δειχνουν για ακομα μια φορα οτι η υποψηφια επιλογη ειναι καταδικασμενη να χαρακτηριστει για ακομη μια φορα "συμβιβασμος"

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 01:36, 06-11-05:

Ο ενθουσιασμός είναι ένα μπαλόνι που ξεφουσκώνει πόλυ γρήγορα...είναι όμως και το συναίασθημα που μας παρασέρνει χώρις περιθώρια πολλών σκέψεων και προβληματισμών. Αυτό είναι πολύ γοητευτικό στο ξεκίνημα μιας σχέσης όταν το "μπαλόνι" όμως ξεφουσκώσει ανακαλύπτεις (ευτυχώς όχι πάντα) πως δεν ήταν όλα όσο ιδανικά νόμιζες....Εμένα πάντως μου αρέσει όταν μου συμβαίνει....

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 02:28, 06-11-05:

Oτιδηποτε ξεκινω στην ζωη μου και με ενθουζιαζει, με "παρασερνει" δηλαδη, για εμενα μεταφραζεται σαν κατι που αξιζει να κανω...
Πριν μπω στην σχολη που ειμαι ημουν σε διαφορες αλλες, μεχρι και Ιατρικη...
Ειδα οτι δεν με ενθουσιαζε...δεν τιν ειχα "ερωτευτει" δηλαδη....αρα δεν αξιζε τον κοπο.
Ετσι και με μια κοπελα.
Ο ενθουσιασμος ειναι το πρωτο σκαλοπατι και ο ακρογωνιαιος λιθος για εμενα για να ακολουθησει ο ερωτας.(και υποψην ειμαι να ατομο που πιστευει στον κεραυνοβολο ερωτα)
Ειναι αυτη η σπιθα που θα αναψει την φωτια.
Εαν βγαινω με μια κοπελα και δεν με ενθουσιασει (δεν μιλαμε να με ενθουσιαζει σαν φιλη, αλλα σαν ατομο-προσωπικοτητα κτλ κτλ),δεν γινεται να θελησω να κανω κατι μαζι της.
Το μονο κακο ειναι ο υπερμετρος ενθουσιασμος, ο οποιος πολλες φορες σε κανει να περιμενεις παρα πολλα απο τον αλλο, χωρις ομως να εισαι σιγουρος εαν ο αλλος μπορει να στα δωσει, με αποτελεσμα την "απογοητευση".
Απλως στον ολο ενθουσιασμο, να μην παραμεριζουμε τελειως την "λογικη".

Παράθεση

panraf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panraf
Ο panraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O panraf έγραψε στις 02:00, 07-11-05:

Έχω μάθει στην ζωή μου να μην ενθουσιάζομαι ακόμα και αν έχω βρεί τον ιδανικό άνθρωπο (Αν και αυτό θα φανεί σιγά σιγά, και όχι στην αρχή, προσωπικά πιστεύω ότι μέρα με την μέρα μαθαίνουμε τον άνθρωπο μας), γιατί ο ενθουσιασμός και η βιασύνη οδηγεί πολλές φορές στην απογοήτευση και την στεναχώρια και είναι κρίμα και για εμάς και για τον/την σύντροφό μας. Θέλω νε είμαι συγκρατημένος και σιγά σιγά να ανοιχτώ περισσότερο, αλλά να νιώθω ότι πατάω γερά στην γή. Και αυτό γιατί πολλές φορές στην ζωή μου έδινα τα πάντα αλλά δεν πήρα τίποτα.

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 13:04, 07-11-05:

@panraf
Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου και ετσι πρεπει να κινεισαι για να προστατευσεις τον ευατο σου πρωτα απο ολα.
Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν γυναικες που αξιζουν να τις δειξεις τον ενθουσιασμο σου και τον εντυπωσιασμο σου για αυτες,μονο οταν ξερεις απο την πρωτη στιγμη οτι και η ιδια νιωθει παραπλησια για σενα.
Ο ενθουσιασμος που αναφερουμε ειναι για κοπελες που μας επιστρεφουν τα συναισθηματα/αισθηματα μας απο την δικια τους πλευρα.

Το να δινεις τα παντα σε καποια και να μην παιρνεις τιποτα,αυτο ειναι η μεγαλυτερη αυτοκαταστροφη του ανθρωπου.

Για αυτο κανε υπομονη μεχρι να βρεθει η καταλληλη κοπελα,που να αξιζει να μοιραστειτε μια δυνατη εμπειρια μαζι κ εκει να τις προσφερεις οσο περισσοτερα μπορεις

Δουνεί και λαβείν

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 15:32, 15-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από VarX
@panraf
Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου και ετσι πρεπει να κινεισαι για να προστατευσεις τον ευατο σου πρωτα απο ολα.
Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν γυναικες που αξιζουν να τις δειξεις τον ενθουσιασμο σου και τον εντυπωσιασμο σου για αυτες,μονο οταν ξερεις απο την πρωτη στιγμη οτι και η ιδια νιωθει παραπλησια για σενα.
Ο ενθουσιασμος που αναφερουμε ειναι για κοπελες που μας επιστρεφουν τα συναισθηματα/αισθηματα μας απο την δικια τους πλευρα.

Το να δινεις τα παντα σε καποια και να μην παιρνεις τιποτα,αυτο ειναι η μεγαλυτερη αυτοκαταστροφη του ανθρωπου.

Για αυτο κανε υπομονη μεχρι να βρεθει η καταλληλη κοπελα,που να αξιζει να μοιραστειτε μια δυνατη εμπειρια μαζι κ εκει να τις προσφερεις οσο περισσοτερα μπορεις

Δουνεί και λαβείν
Δεν θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο καλέ μου....
Η χαρά του να δίνεις και να προσφέρεις δεν απαιτεί αντάλλαγμα, γιατί είναι τόσο μεγάλη η ικανοποίηση που σου προσφέρει, που σε καλύπτει ολοκληρωτικά.
Και τι έγινε αν δεν πάρεις? Την στιγμή που πρόσφερες μέσα από την καρδιά σου έχεις γίνει καλύτερος άνθρωπος. όχι για τους άλλους, αλλά για σένα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:43, 15-11-05:

Η χαρά του να δίνεις και να προσφέρεις δεν απαιτεί αντάλλαγμα, γιατί είναι τόσο μεγάλη η ικανοποίηση που σου προσφέρει, που σε καλύπτει ολοκληρωτικά.
Και τι έγινε αν δεν πάρεις? Την στιγμή που πρόσφερες μέσα από την καρδιά σου έχεις γίνει καλύτερος άνθρωπος. όχι για τους άλλους, αλλά για σένα.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 15:49, 15-11-05:

Aκριβως ετσι πιστευω κι εγω!
RESPECT!
Το να δινεις χωρις να ζητας ή να σκεφτεσαι "ανταλλαγμα" ειναι η θεμελιωδης αρχη της "καθαρης-αγνης-αληθινης" αγαπης.
Την μεγαλυτερη ανταμοιβη την παιρνεις οταν με τις πραξεις σου, αυτον που αγαπας τον κανεις ευτυχισμενο.
Τον κανεις να χαμογελαει και να νιωθει ομορφα...
Ενα απλο χαμογελο απο αυτον που αγαπας, και ειδικα οταν ξερεις οτι εσυ το ζωγραφισες στο προσωπο του, δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα στον κοσμο...
Σε γεμιζουν εσενα μεσα σου και σε ολοκληρωνουν...
Κι ακομα και αν αυτος για τον οποιο εκανες τα παντα δεν το εκτιμησει,υπαρχει εκει εξω εκεινος που θα το κανει...αρκει να μην πληρωσει λαθη αλλων.

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 15:55, 15-11-05:

Ναι να δινεις για μια κοπελα που το αξιζει και στο επιστρεφει με πραξεις της.

Αν διαβασεις καλα αναφερομαι για την περιπτωση του panraf καπως ξεκαθαρα φαινεται οτι μιλαει για μια κοπελα η οποια δεν του εδειξε αναλογο ενδιαφερον,με αποτελεσμα να τον πληγωσει με την σταση της,χωρις να του εχει ξεκαθαριζει το τοπιο και τον αφηνει μετεωρο στην αναμονη.

Σε καλυπτει ολοκληρωτικα αυτη η "χαρα",η σου τρωει την ψυχη σαν σαρακι;

Ξερεις πολυ καλα για τι ειδους γυναικες μιλω και οι ελληνιδες το εχουν κανει doctora τον συγκεκριμενο τομεα...

Μην διαστρεβλωνεις την αποψη μου για να προβαλεις την δικια σου.Αλλο ηταν το νοημα μου.

Λογικο ειναι να χαιρεσαι να δινεις,αλλα οταν βλεπεις και ανταποκριση,αλλιως ως ποτε;

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 16:06, 15-11-05:

Εγώ πιστεύω πως έχετε μπερδέψει την αγάπη και τον έρωτα..
Για την αγάπη συμφωνώ με crazyhelen και τους λοιπούς αλλά για τον έρωτα συμφωνώ με τον Covenant.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:13, 15-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
Λογικο ειναι να χαιρεσαι να δινεις,αλλα οταν βλεπεις και ανταποκριση,αλλιως ως ποτε;
Aυτες που έχουν σκόπο να σε εκμεταλλευτούν θα σου δείξουν ανταποκριση... οι άτιμες ξέρουν καλά τι κάνουν

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 16:16, 15-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Εγώ πιστεύω πως έχετε μπερδέψει την αγάπη και τον έρωτα..
Για την αγάπη συμφωνώ με crazyhelen και τους λοιπούς αλλά για τον έρωτα συμφωνώ με τον Covenant.
Πoιος τα μπερδεψε;
Υποτιθετε οτι ξερουμε να τα ξεχωριζουμε.
Αν και το ενα δεν αναιρει το αλλο.
Απο τον ερωτα ξεκινα η αγαπη και σημαντικο ειναι να μην χαθει ποτε...τιποτα απο τα δυο!

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 16:24, 15-11-05:

Αναφερομαι για καθε ειδους σχεση μεταξυ 2 αλλοφυλων ανθρωπων,ασχετως αιτιας.

Ειτε η αλλη σε θελει για σεξ,ειτε για σοβαρη σχεση πρεπει να υπαρξει ανταποκριση/αμοιβαιοτητα,ειδαλλως ο ενας εκ των 2 θα ελπιζει (με τις φρουδες ελπιδες που ξερουν καλα οι ατιμες να δινουν).

Οσο για το σεξ,τα αποτελεσματα ειναι αμεσα...στην περιπτωση ομως που υπαρχει αισθημα και ειναι κατι πιο σοβαρο,τοτε τα πραγματα στρεφονται εναντιον του ενδιαφερομενου/νης.

Παράθεση

mousitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mousitsa
Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O mousitsa έγραψε στις 11:57, 17-11-05:

είναι φυσικό επακόλουθο στο ξεκίνημα μιας σχέσης να υπάρχει ενθουσιασμός από την στιγμή που είσαι στην φάση να προσπαθείς να ανακαλύπτεις έναν νέο άνθρωπο και όλα σου φαίνονται καινούρια(όπως για παράδειγμα όταν αγοράζεις ένα καινουριο κινητό ,που είσαι ενθουσιασμένος και το ψάχνεις να βρείς τις λειτουργίες του και τις δυνατότητες του, και όταν το παίξεις πολύ δεν του δίνεις και πολύ σημασία) .
Τυχαίνει όμως και φορές να ξεκινήσεις μια σχέση και να μην είσαι ενθουσιασμένος αλλά φοβισμένος μην πληγωθείς,μην κάνεις τα λάθη που έκανες σε προηγούμενη σχέση και έτσι συγκρατείς τον εαυτό σου...
Καλός είναι και ο εθουσιασμός αλλά πρέπει να είμαστε καλοί και στην προσγείωση....

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 00:01, 30-11-05:

Kατι παρα μα παρα πολυ ενδιαφερον,που δειχνει για ακομη μια φορα οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο νομιζουμε και οτι ο οργανισμος μας ειναι φτιαγμενος να κανει καποια πραγματα,που τοσο καιρο νομιζαμε οτι ηταν η καθαρη μας βουληση....

Η Ερευνα

Ευάλωτα στο χρόνο φαίνεται πως είναι τα βέλη του θεού έρωτα, όπως τουλάχιστον υποστηρίζουν Ιταλοί ερευνητές, που αποδίδουν τα συναισθήματα της ευφορίας και της εξάρτησης από το έτερον ήμισυ, τα οποία κυριαρχούν στην αρχή μιας ερωτικής σχέσης, σε μια χημική ουσία του εγκεφάλου. Σύμφωνα με την έρευνα του πανεπιστημίου της Πάβια, ο παθιασμένος έρωτας των ζευγαριών και τα σκιρτήματα της καρδιάς κρατούν ένα χρόνο, όσο δηλαδή διαρκεί η επαναφορά της ουσίας σε φυσιολογικά επίπεδα. Τι κρύβεται, όμως, πίσω από την ημερομηνία λήξης; Όπως επισημαίνουν οι επιστήμονες, πρόκειται για τον αυξητικό παράγοντα νευρώνων (NGF), μια πρωτεΐνη που αποτρέπει τον κυτταρικό θάνατο και διεγείρει τις κυτταρικές λειτουργίες. "Τα αποτελέσματα της έρευνας δεν υποστηρίζουν πως η αγάπη πεθαίνει, αλλά ότι παύει να είναι αγνή", εξήγησε ένας εκ των επιστημόνων, ο Piergluigi Politi, καθησυχάζοντας όσους έσπευσαν να υποστηρίξουν πως ο χρόνος σκοτώνει τον έρωτα.
Ανοίγοντας τον δρόμο στην αγάπη

Στην έρευνα πήραν μέρος εργένηδες, ζευγάρια που μόλις δημιουργήθηκαν και άνθρωποι με μακροχρόνιες σχέσεις, ηλικίας 18 έως 31 ετών, ενώ οι επιστήμονες μελέτησαν τροποποιήσεις της πρωτεΐνης, γνωστές ως νευτροτροφίνες, που κυκλοφορούν στο αίμα.

Στο επίκεντρο της μελέτης, που δημοσιεύεται στο επιστημονικό έντυπο Psychoneuroendocrinology Journal, βρέθηκαν 58 άτομα που "χτυπήθηκαν" πρόσφατα από τα βέλη του έρωτα και οι επιστήμονες συνέκριναν τα επίπεδα NGF σε ισάριθμες μακροχρόνιες σχέσεις και εργένηδες.

Μετά από ένα χρόνο, η NGF είχε αρχίσει να πλησιάζει τα φυσιολογικά της επίπεδα σε 39 από τα άτομα που συνέχισαν να έχουν σχέση, οδηγώντας τους ερευνητές στο συμπέρασμα πως η εν λόγω πρωτεΐνη προλειαίνει το έδαφος για το "πέρασμα" από τον αρχικό ενθουσιασμό στην αγάπη.

Επίσης, τα επίπεδα NGF ήταν πολύ υψηλά στις σχέσεις που μόλις είχαν συναφθεί, σε σύγκριση με τις μακροχρόνιες σχέσεις και τα άτομα που δεν είχαν έτερον ήμισυ.

"Φαίνεται, πως βιοχημικοί μηχανισμοί εμπλέκονται στην αλλαγή διάθεσης που παρατηρείται ανάμεσα στα πρώτα στάδια μιας ερωτικής σχέσης και την παγίωσή της", επεσήμανε ο κ. Politi.

Ωστόσο, οι ερευνητές τονίζουν πως χρειάζεται περαιτέρω έρευνα, καθώς οι γνώσεις για την νευρολογία του πλατωνικού έρωτα είναι περιορισμένες.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 22:13, 30-11-05:

Δεν με πείθει... :S

Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 15:51, 07-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Δεν με πείθει... :S
Σε πείθει, δεν σε πείθει φίλε μου κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς....

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:15, 07-12-05:

@zxr ουτε και εμενα δεν με πεθεί, γιατι η εμπειρία της ζωή μου δεν επαληθεύει την παραπάνω έρευνα...
Πάντως αν ισχύει, που είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν ισχύει κυρίως όμως απο ενστικτό, τότε δεν θα έχει νόημα να δημιουργούμε σχέσης πλέων

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 18:11, 07-12-05:

Έρευνα για κάτι που αφορά όλους τους ανθρώπους με 58 άτομα?Τί σόι στατιστικό δείγμα είναι αυτό?

Μπορεί τα συναισθήματα να επηρεάζουν τις πρωτεϊνες και όχι το αντίστροφο.Και ακριβώς επειδή πέφτει ο ενθουσιασμός να ελλατώνονται οι νευροτροφίνες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους