Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο σημαντικό είναι το σεξ σε μια νέα σχέση;

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:05, 20-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Αν στο ταξίδι για την γνωριμία του "υποψήφιου" συντρόφου δεν έχεις συνοδηγό τον φτερωτό θεό του έρωτα, ποίον θα έχεις; Την λογική;

Nαι αλλά υπάρχει και η άλλη άποψη. 'Οτι η σχέση ξεκινά από σεξ και τελειώνει στο σεξ, και ότι το σεξ είναι ένα είδος λογικής κι αυτό. Είναι η λογική του σώματος. Για σεξουαλικούς λόγους γίνεται η σχέση, άρα για η σχέση βασίζεται απόλυτα πάνω στην λογική. Τα υπόλοιπα ζώα δεν ερωτεύονται για να κάνουν σεξ. Κι απ'οτι βλέπω όλοι σχεδόν οι θαμώνες του e-steki πιστεύουν ότι ο έρωτας δεν είναι αναγκαίος για να οδηγηθείς στο κρεββάτι. Βλέπεις κάποιον, και είτε τον ερωτευθείς είτε όχι πας στο κρεββάτι αν τον ποθείς. Γι'αυτό και πολλοί λένε ότι θα χώριζαν με τόση ευκολία αν απογοητεύονταν σεξουαλικά. Κάποτε που έλεγα τις θέσεις μου με ρώτησε κάποια ''καλά εσύ για να κάνεις σεξ πρέπει να ερωτευτείς ?'' Ναι, σας φαίνεται περίεργο, αλλά δεν μπορώ να κάνω σεξ αν δεν έχω ερωτευθεί πρώτα. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω την απορία των περισσότερων με τους οποίους μιλάω όταν τους λέω ότι ερωτεύομαι πάρα πολύ εύκολα. Το πάθος και η λογική του σώματος οδηγεί στο κρεββάτι, όχι ο έρωτας που είναι ένα ατέλειωτο παράλογο. Αυτό θεωρείται το φυσιολογικό, και ειδικά για έναν άντρα. 'Αρα βγάλτε τα πορίσματά σας. Για μια ακόμη φορά δικαιώνω το ψευδώνυμό μου.
Dr Strangelove. Θρασύτατα ειλικρινής για τον εαυτό μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:20, 20-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Κι απ'οτι βλέπω όλοι σχεδόν οι θαμώνες του e-steki πιστεύουν ότι ο έρωτας δεν είναι αναγκαίος για να οδηγηθείς στο κρεββάτι. Βλέπεις κάποιον, και είτε τον ερωτευθείς είτε όχι πας στο κρεββάτι αν τον ποθείς. Γι'αυτό και πολλοί λένε ότι θα χώριζαν με τόση ευκολία αν απογοητεύονταν σεξουαλικά.
Ο έρωτας δεν είναι αναγκαίος για να οδηγηθείς στο κρεββάτι, είναι όμως αυτός που σου αφήνει το αίσθημα της πληρότητας μετά από αυτό.
Το σεξ διαρκεί ένα τέταρτο με μισή ώρα, οταν όμως συνδυάζεται με έρωτικό πόθο η ένταση και η διάρκειά του αυξάνουν ραγδαία. Μόνο τότε νιώθεις συναισθηματική και σαρκική πληρότητα.

Ποιός στραβός δε θέλει το φως του, που λέει και μια παροιμία?
Υπάρχει κανείς (εκτός ίσως από τον Καπετάνιο) που να μπορεί να ισχυριστεί ότι το σεξ είναι πληρέστερο απ' τον έρωτα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:43, 20-06-07:

Dr. Strangelove,

Νομίζω ότι μπερδεύεις τον έρωτα με την αγάπη. Ο έρωτας είναι η μουσική, η αγάπη είναι οι στοίχοι και τα 2 αποτελούν το τραγούδι. Ναι μεν η ουσία κρύβεται στους στοίχους/αγάπη αλλά αυτό που σε μαγεύει και θυμάσαι για πάντα είναι μουσική/έρωτας.
Έχεις θυμηθεί πότε κάποιο (ξεχασμένο) τραγούδι χωρίς πρώτα να θυμηθείς τον ρυθμός, την μελωδία;

Δεν σε κατηγορώ που μπερδεύεις τον έρωτα με την αγάπη, και εγώ τα μπερδεύω και πιστεύω όλοι μας. Ο λόγος; Οι Έλληνες, βαθιά συγκινημένοι από τα έργα του Πλάτωνα, τον αγάπησαν. Αυτό και σε συνδυασμό ότι για τους Έλληνες αγάπη στους προγονούς σημαίνει ασπάζομαι και τα αρνητικά, φτάσαμε σε σημείο να ντρεπόμαστε για το σώμα μας. Αυτή η ντροπή μας οδήγησε στο να αρνούμαστε καθημερινά ότι ο Έρωτας, που στην ουσία είναι ένα συναίσθημα του σώματος μας, μπορεί να μας προσφέρει τόσο πολλά με αποτέλεσμα να προσπαθήσουμε να συνδέσουμε τον Έρωτα με την Αγάπη, στην ουσία να μεταμορφώσουμε τον έρωτα σε αγάπη, και να πνιγούμε σε μια κουταλιά νερό.

Η αγάπη είναι κάτι δύσκολο και κατά βάθος πονάει. Προσωπικά αγαπώ υπερβολικά δύσκολα σε σημείο που μοιάζω κλειστός .
Και πιστεύω ότι η αγάπη δημιουργείτε δύσκολα και με πολύ πόνο. Αν δεν ερωτευόμαστε εύκολα τότε στην προσπάθεια να καλύψουμε το κενό του έρωτα, θα αγαπάμε εύκολα που αυτό σημαίνει ότι κινδυνεύουμε να μην αγαπήσουμε πότε αληθινά.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:57, 20-06-07:

Δεν τα σκέφτομαι τόσο περίπλοκα και φιλοσοφικά. Για μένα είναι πολύ πιο απλό και νομίζω ισχύει για όλους. Μια συνάντηση με έναν άγνωστο άνθρωπο έχει 3 πιθανότητες.
1) έρωτας
2) πόθος (αυτήν θέλω να την....)
3) αδιαφορία ή στην καλύτερη περίπτωση συμπάθεια.

Το μόνο που δεν έχω μπερδέψει ποτέ είναι η αγάπη με τον έρωτα. Η αγάπη επακολουθεί του έρωτα, κι αυτό όχι πάντα. Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Ενώ τον πόθο δεν υπάρχει καμμία εγγύηση ότι θα τον ακολουθήσει η αγάπη. Ο Πλάτωνας που αναφέρεις μιλούσε για πνευματικές σφαίρες - ουτοπίες, που δεν αφορούν την πλειοψηφία ανδρών και γυναικών. Εμείς όλοι λειτουργούμε σε πολύ χαμηλές συχνότητες, γι'αυτό και υποφέρουμε, ζηλεύουμε, απογοητευόμαστε και παλεύουμε, αλλιώς θα ήμασταν ευτυχισμένοι με έναν γενικό και αόριστο πλατωνικό έρωτα.

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zarathustra
Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O zarathustra έγραψε στις 21:00, 20-06-07:

To sex η ο έρωτας-αν θέλετε-είναι απαραίτητη πράξη για μία σχέση γιατί εκτός του οτι είναι μία φυσική ανάγκη του οργανισμού φέρνει πιό κοντά το ζευγάρι.Φυσικά στην αρχή της κάθε σχέσης δεν είναι καλό να γίνεται αμέσως διότι χρειάζεται να γνωριστεί και να νοιώσει μια αλφα οικειότητα το ζευγάρι.
Δεν θα μπορούσα να φανταστώ να έχω μία σχέση χωρίς να κάνω έρωτα...εκτός όταν γίνω 60 χρονών...που και τότε υπάρχουν τα βιάγκρα αν-χτύπα ξύλο-έχω κανα πρόβλημα..οπότε δεν ξέρω αν θα αποσυρθώ και τότε..

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:07, 20-06-07:

αλλιώς θα ήμασταν ευτυχισμένοι με έναν γενικό και αόριστο πλατωνικό έρωτα.
Ποία ακριβώς είναι η ευτυχία στο πλατωνικό έρωτα, που όλοι θα ήμασταν σαν χαζοχαρούμενα 16 χρόνα χρήστες του prozac ?

Υ.γ.: Δεν έχει σημασία τι λες αλλά πως ερμηνεύετε

Παράθεση

Καλομοίρα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καλομοίρα
H Καλομοίρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Καλομοίρα έγραψε στις 21:18, 20-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Αυτό είναι σχετικό. Το ότι έχεις κάνει τα πάντα, δεν σημαίνει πως τα έχεις βαρεθεί κιόλας ή πως δεν έχει νόημα να τα κάνεις άλλο ή πως δεν σε γεμίζει να τα κάνεις ξανά. Αλλα για μένα δεν υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα σε μια ερωτική σχέση από το σεξ - αν αυτό για κάποιο λόγο τελειώσει/σταματήσει να είναι ικανοποιητικό, τότε χωρίζω. Σίγουρα όχι αμέσως, το παλεύω μέχρις εσχάτων, αλλά οπωσδήποτε τελικά χωρίζω αν δεν βρω λύση. Άλλωστε έχω και φίλες για όλα τα υπόλοιπα..
Προφανώς δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω...σου εξηγώ λοιπόν αμέσως, απλώς λέω ότι δεν είναι το Νο1 σε μια σχέση υάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα...παίζει σίγουρα πολύ μεγάλο ρόλο..αλλά δεν είναι το παν.
Και τι ακριβώς σημαίνει μια "ερωτική" σχέση??..Οι σχέσεις είναι πολυδιάστατες.
Εγώ παραδείγματος χάρη είμαι 40 χρόνών και είμαι με τον συντοφό μου 25 χρόνια μαζί...έχει να σου πει τίποτα αυτό??? Σίγουρα ένας 25 χρονος ή τριαντάχρονος άντρας θα έχει να μου προσφέρει πολύ περισσότερες συγκινήσεις ( ερωτικές)...και το αντίστροφο μια νέα γυναίκα στο συντροφό μου αλλά πίστεψε με στις σχέσεις δεν φτάνει μόνο αυτό..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 20-06-07 στις 21:27. Αιτία: Επισκευή του quote tag
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 21:18, 20-06-07:

Πάντως, σχετικά με το ζευγάρι που ανέφερε η kajira στο πρώτο post, γιατί αδυνατώ αυτή τη στιγμή να διαβάσω όλες τις σελίδες, μία φίλη μου έχει σχέση εδώ και ένα χρόνο με ένα αγόρι και δεν έχουν προχωρήσει στο σεξ.

Επίσης, τα τελευταία 3 χρόνια η παρέα και γενικότερα η κλειστή κοινωνιούλα εδώ γύρω περνάει κρίσιμες στιγμές υπό του άγχους "Εγώ πότε θα ολοκληρώσω; Το Τζενάκι με τις φακίδες το έκανε, εγώ είμαι πιο άσχημη;" Και άλλα τέτοια απίστευτα, σε σημείο να προχωράει η μία με το αγόρι της στο γλύψιμο, να μας το λέει, και την επόμενη μέρα μία άλλη να βρει έναν τυχαίο και να το κάνει και αυτή μόνο και μόνο για να μη μένει πιο πίσω (-Μαμά η Χριστίνα έχει τη Barbie αστροναύτη! Κι εγώ θέλωωωωω)

Γενικότερα λοιπόν, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίζει τέτοιο άγχος με το σεξ. Ο ένας μήνας που διατηρούσε σχέση το ζευγάρι δεν είναι και πάρα πολύ. Γιατί να μην περιμένεις να επικοινωνήσεις λίγο βαθύτερα με τον άλλο και μετά να έχεις και τη σωματική επαφή; Δεν λέω σε περίπτωση που θα βγει αυθόρμητα να το σταματήσεις, όμως είμαι κατά του να αγχωθείς "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΣΗ"

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:23, 20-06-07:

Ποία ακριβώς είναι η ευτυχία στο πλατωνικό έρωτα, που όλοι θα ήμασταν σαν χαζοχαρούμενα 16 χρόνα χρήστες του prozac ?

Υ.γ.: Δεν έχει σημασία τι λες αλλά πως ερμηνεύετε
Μα δεν είμαι κήρυκας του πλατωνικού έρωτα.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:24, 20-06-07:

Suspiria μιλάμε για άτομα 30 χρονών. Είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που περιγράφεις. Γι αυτό το τόνισε και η kajira.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:27, 20-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από zarathustra
Δεν θα μπορούσα να φανταστώ να έχω μία σχέση χωρίς να κάνω έρωτα...

Ούτε εγώ. Γιατί όταν έχεις σχέση ''κάνεις έρωτα''. Σωστά χρησιμοποίησες την φράση αυτή ''κάνω έρωτα'' που σημαίνει κάνεις σεξ εκδηλώνοντας συναίσθημα. Ενώ όταν ποθείς και θες να ξεδιψάσεις ''γ...άς''. Αυτή είναι η ουσιαστική διαφορά έρωτα από σεξ. Οι πολλοί νομιζουν ότι είναι ερωτευμένοι αλλά απλά χρειάζονται τον σύντροφο για την ηδονή. Με την πρώτη σαρκική απογοήτευση ή καθυστέρηση παροχής ηδονής από τον σύντροφό τους, τον χωρίζουν. Με το πέρασμα των ετών οι σχέσεις διαλύονται μόνο για δυο λόγους, για σεξουαλικούς και για οικονομικούς. Λίγοι έμαθαν να λένε σε θέλω για το πακέτο σου. Ξεστομίζουν πολύ εύκολα λέξεις όπως ''σε αγαπώ'' και το μόνο που εννοούν είναι ''σε έχω ανάγκη''. Το κρίσιμο ερώτημα δεν είναι λοιπόν αν ''κάνεις έρωτα'' όταν έχεις σχέση. Αυτό εννοείται. Το κρίσιμο ερώτημα που θέλει πολύ ειλικρίνεια για να απαντηθεί είναι ''χρειάζεσαι να έχεις νοιώσει πρώτα έρωτα για να γαμ... κάποια ναι ή όχι ? '' Οι περισσότεροι είμαι σίγουρος απαντούν όχι.

Ο Exposed Bone πίστεψε για μια στιγμή όπως και άλλοι στους οποίους μιλάω ότι είμαι κήρυκας του πλατωνικού έρωτα. Αυτό είναι λάθοε, είμαι κήρυκας του έρωτα γενικά, δεν θέλω να φυλακιστώ με όρους πλατωνικός ή δεν ξέρω τι άλλο. Αλλά τον έρωτα τον θεωρώ απαραίτητη προυπόθεση για την ολοκλήρωση του αντρόγυνου ως 'Ενα μέσα από την σεξουαλική πράξη.

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O zarathustra έγραψε στις 21:27, 20-06-07:

Suspiria θεωρώ περίεργο να έχει ζευγάρι σχέση 1 χρόνο και να μην έχει προχωρήσει σεξουαλικά.Κάτι θα φταίει πιστεύω,δεν το θεωρώ φυσιολογικό.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 21:29, 20-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Suspiria μιλάμε για άτομα 30 χρονών. Είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που περιγράφεις. Γι αυτό το τόνισε και η kajira.
Στο τέλος το γενίκευσα.

Τι κι αν είναι 30 χρονών; Μπορεί να μην τους βγήκε, να μην πήγαινε κάτι καλά με την πνευματική τους επαφή και να κολλούσαν. Οι συγκεκριμένοι προφανώς έδωσαν σημασία στο οτι κάτι δεν πήγαινε καλά με τη χημεία τους και δεν προχώρησαν στο σεξ, ίσως γι' αυτούς να ήταν πιο σημαντική η σωματική επαφή, ίσως αν ήταν άλλοι στη θέση τους να έλεγαν "Δεν πα να..Εγώ θα κάνω σεξ αφού έχουμε σχέση και η σχέση έτσι ορίζεται και ας μου τη δίνει κάτι πάνω του"..

Δε νομίζω οτι μπορεί να τους κρίνει κάποιος αφού κατά συνέπεια κρίνει και τους ίδιους σα χαρακτήρες/ανθρώπους.

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O zarathustra έγραψε στις 21:30, 20-06-07:

drstrangelove συμφωνώ με τα περισσότερα που γράφεις και θέλω να προσθέσω και κάτι άλλο.Υπάρχουν πολλοί που ερωτεύονται τον έρωτα..και όχι τον/ην σύντροφό τους.Αυτό είναι οτι χειρότερο...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:47, 20-06-07:

Το κρίσιμο ερώτημα δεν είναι λοιπόν αν ''κάνεις έρωτα'' όταν έχεις σχέση. Αυτό εννοείται. Το κρίσιμο ερώτημα που θέλει πολύ ειλικρίνεια για να απαντηθεί είναι ''χρειάζεσαι να έχεις νοιώσει πρώτα έρωτα για να γαμ... κάποια ναι ή όχι ? '' Οι περισσότεροι είμαι σίγουρος απαντούν όχι.
Εγώ γιατί έχω την εντύπωση πως αν ρωτήσεις το γυναικείο πληθυσμό, οι περισσότερες θα σου πουν "ναι"?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:17, 20-06-07:

Σήμερα μιλησα με μια γνωστή μου που είναι 29 χρονών. Αυτή έχει σχέση τον τελευταίο ενάμισι μήνα με κάποιον που είναι 32 αν θυμάμαι καλά, μάλιστα ειχαμε βγει για καφέ/ποτό τις προάλλες μαζί με τον φίλο της (εγώ, το μωρό μου, εκείνη κι ο φίλος της). Δεν την ξέρω καλα, αλλά μου φάνηκαν αρκετά ερωτευμένοι, ταιριαστό ζευγάρι. Σήμερα έμαθα πως μάλλον πάνε για χωρισμό. Όχι, δεν στεναχωρήθηκα Απλά έμαθα επίσης πως τόσο καιρό δεν είχαν προχωρήσει σε ΤΙΠΟΤΑ πέρα από μερικά φιλιά στο στόμα..
Την ρώτησα πως και αυτό.. και μου ειπε πως α) εκείνος δεν της την έπεσε, β) εκείνη δεν ήθελε (!). Κι οταν την ρωτησα γιατί αφού δεν ήθελε, έκανε σχέση μαζί του, εκείνη μου απάντησε πως της φάνηκε καλό παιδί και συγκροτημένο και με έστειλε για βρούβες. Νι, το έχω πια επιβεβαιώσει πως οι γυναικες δεν ξέρουν τι θέλουν, αλλά μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο όλο αυτό; Γιατί μπορεί κάποια να φέρεται έτσι; Πως είναι δυνατόν να είσαι με κάποιον και να μη ψάχνεις γωνία να τον στριμώξεις (ειδικά στην αρχή); Είμαι λυσσάρα; (πάντως ένιωσα λίγο εύκολη όσο μου τα έλεγε αυτά.. ) Και μήπως τελικά κάτι τέτοια φταίνε και μερικές δυσκολεύονται τόσο να κάνουν μια σχέση της προκοπης;

(Υπαρξιακή κρίση έπαθα λέμε.. διότι δεν θέλετε να ξέρετε τι έχω κάνει με το μωρό μου στον ενάμισι μήνα της σχέσης μας! )

Γνώμεις, απόψεις, σχολιασμός ελεύθερος!

ΥΓ: Αν μπορείτε να βρειτε καλύτερο τίτλο, be my guest!
Δεν μου κάνει καμιά εντύπωση καγίρι, υπάρχουν κι αυτοί τι να τους κάνουμε;
Να τους ρίξουμε στα Τάρταρα;
Εδώ το ζητούμενο είναι να κάνεις σεξ, χωρίς να μεσολαβήσει σχέση, άμα είναι να το κάνουμε σαν την παλιά επετηρίδα των εκπαιδευτικών, βράσε ρύζι να μυρίζει.
Εγώ δεν μπορώ πάντως να βρω κοινά σημεία επαφής με τέτοια άτομα.
Εκπέμπουμε σε διαφορετικά μήκη κύμματος.

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 22:30, 20-06-07:

Νομίζω ότι στο θέμα του πόσο διάστημα θα μεσολαβήσει από την "έναρξη" μιας σχέσης μέχρι την ολοκλήρωσή της παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες εκτός από την ηλικία και το πόσο επικοινωνούν τα δύο άτομα μεταξύ τους.

Μπορεί κάποιος να είναι αρκετά μεγάλος και να νιώθει κάτι αρκετά δυνατό για τον άλλο αλλά να διστάζει γιατί πχ είχε κακή εμπειρία στο παρελθόν, ή του έχει καρφωθεί στραβή ιδέα στο μυαλό ή μεγάλωσε σε ιδιαίτερα συντηρητικό περιβάλλον και δε μπορεί να ξεπεράσει κάποιες προκαταλήψεις.

Δε λέω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο με τη φίλη σου (προς Θεού) αλλά νομίζω ότι υπάρχουν πολλά εκδεχόμενα και ποτέ δε μπορεί κανείς να ξέρει τι γίνεται μέσα στο κεφάλι του άλλου (και κατα την ταπεινή μου γνώμη καλύτερα να μην ξέρει καμιά φορά...)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:32, 20-06-07:

Σιγά μην περιμέναμε να κάνουμε σχέση για να κάνουμε σεξ.
Πλάκα κάνετε;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:59, 20-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Το σεξ διαρκεί ένα τέταρτο με μισή ώρα, ..
Και μία και δύο και τρεις ώρες..

Αρχική Δημοσίευση από Καλομοίρα
Προφανώς δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω...σου εξηγώ λοιπόν αμέσως, απλώς λέω ότι δεν είναι το Νο1 σε μια σχέση υάρχουν πολύ σημαντικότερα πράγματα...παίζει σίγουρα πολύ μεγάλο ρόλο..αλλά δεν είναι το παν.
Και τι ακριβώς σημαίνει μια "ερωτική" σχέση??..Οι σχέσεις είναι πολυδιάστατες.
Εγώ παραδείγματος χάρη είμαι 40 χρόνών και είμαι με τον συντοφό μου 25 χρόνια μαζί...έχει να σου πει τίποτα αυτό??? Σίγουρα ένας 25 χρονος ή τριαντάχρονος άντρας θα έχει να μου προσφέρει πολύ περισσότερες συγκινήσεις ( ερωτικές)...και το αντίστροφο μια νέα γυναίκα στο συντροφό μου αλλά πίστεψε με στις σχέσεις δεν φτάνει μόνο αυτό..
Μάλλον η παρεξήγηση ήταν αμφίδρομη Εγώ όταν λέω πως για μια ερωτική σχέση το σεξ είναι το σημαντικότερο, εννοώ πως είναι το κυριότερο aspect (δεν μου έρχεται η ελληνική λέξη! ) που διαχωρίζει τις ερωτικές από τις φιλικές σχέσεις. Αν αυτό δεν είναι καλό/είναι ανύπαρκτο, τότε για ποια ερωτική σχέση μιλάμε;

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Στο τέλος το γενίκευσα.

Τι κι αν είναι 30 χρονών; Μπορεί να μην τους βγήκε, να μην πήγαινε κάτι καλά με την πνευματική τους επαφή και να κολλούσαν. Οι συγκεκριμένοι προφανώς έδωσαν σημασία στο οτι κάτι δεν πήγαινε καλά με τη χημεία τους και δεν προχώρησαν στο σεξ, ίσως γι' αυτούς να ήταν πιο σημαντική η σωματική επαφή, ίσως αν ήταν άλλοι στη θέση τους να έλεγαν "Δεν πα να..Εγώ θα κάνω σεξ αφού έχουμε σχέση και η σχέση έτσι ορίζεται και ας μου τη δίνει κάτι πάνω του"..

Δε νομίζω οτι μπορεί να τους κρίνει κάποιος αφού κατά συνέπεια κρίνει και τους ίδιους σα χαρακτήρες/ανθρώπους.
Δεν έχω καμία πρόθεση να κρίνω κανέναν, απλά ειλικρινά μου φάνηκε πολύ περίεργο (και δεν υποννοώ πως εμένα εννοούσες λέγοντας την τελευταία σου φράση, απλά το ξεκαθαρίζω ).

Την κοπέλα δεν την ξέρω καλά, ίσως αν την ήξερα περισσότερο να μη μου είχε φανεί το όλο σκηνικό τόσο ..κάπως, αλλά πάντως απ' όσο ξέρω σε αυτές τις ηλικίες δεν συνηθίζεται ενα ζευγάρι να βγαίνει τόσο καιρό και συστηματικά χωρίς ποτέ να προχωρήσει ούτε σε μία φάση..

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Σιγά μην περιμέναμε να κάνουμε σχέση για να κάνουμε σεξ.
Πλάκα κάνετε;
Δεν νομίζω πως είπε κανείς κάτι τέτοιο Καπετάνιο! Μια χαρά σεξ κάνεις και χωρίς σχέση!

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 09:16, 21-06-07:

Το σεξ είναι μια μορφή επικοινωνίας σε βοηθάει να εισχωρήσεις στον χαρακτήρα του άλλου από ένα πολύ ενδιαφέρον μονοπάτι, το μονοπάτι του έρωτα. Ο τρόπος που σε βοηθάει είναι πράγματι αξιοθαύμαστος που στην ουσία μοιάζει με θαύμα, ίσως το μεγαλύτερο θαύμα, και συχνά μοιάζει με ναρκωτικό.

Αν στο ταξίδι για την γνωριμία του "υποψήφιου" συντρόφου δεν έχεις συνοδηγό τον φτερωτό θεό του έρωτα, ποίον θα έχεις; Την λογική;
Καταρχήν δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσω οποιαδήποτε γνωριμία αν δεν με ελκύει κάποιος οπότε ο ενθουσιασμός/ερωτική έλξη είναι κάτι δεδομένο. Αλλά η λογική με συνοδεύει πάντα και παντού και ειλικρινά χαίρομαι πολύ γι' αυτό.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 09:20, 21-06-07:

Παρεμπιπτόντως κι επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω.
Είτε έρωτα το λες είτε σεξ είτε ο,τιδήποτε είναι η ίδια ακριβώς πράξη. Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της εξαρτώνται από το ζευγάρι κι από την επικοινωνία που έχει όχι από το πώς το ονομάζει.

Παράθεση

m3nt0r

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3nt0r
Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O m3nt0r έγραψε στις 18:30, 23-06-07:

Για εμένα καθόλου σε οποιαδήποτε φάση της σχέσης,διότι αν το ξεκίνημα μιας σχέσης βασίζεται στο σεξ μπορεί να καταστραφεί απο εύκολα εως πολύ ευκόλα,και στην αρχή και στην μετέπειτα εξελιξή της.Αντιθέτως αν η σχέση ξεκινήσει σαν σχέση ενδιαφέροντος για το άτομο η αποψή μου είναι οτι έχει περισσότερες πιθανότητες να ευσταθήσει και να γίνει σχέση στοργής που είναι και η αυθεντικότερη και καλύτερη γιαεμένα.Τώρα όλα αυτά εξαρτώνται απο τα άτομα και προφανώς ένας/μία σεξομανής δεν θα έχει καλύ σχέση με έναν /μία ασεξουαλικό για αυτό και αν διαπιστωθεί μεγάλη διαφορά στο θέμα αυτό καλύτερα να μην γίνει καν προσπάθεια.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:32, 24-06-07:

Εγώ δεν είπα να βασίζεται στο σεξ. Μη πάμε από την μία άκρη στην άλλη. Δηλ αν έχεις σχέση με κάποιον και κάνεις σεξ μαζί του στις δύο ή στις τρεις εβδομάδες εφόσον βγαίνετε σχεδόν καθημερινά θεωρείται πως η σχέση βασίζεται κυρίως στο σεξ;

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 01:45, 24-06-07:

Kαι από την άλλη (για να σιγοντάρω το καζιράκι μου ) υπάρχουν σχέσεις που ξεκίνησαν just sex και απέκτησαν και τις σωστές βάσεις και έγιναν και πολύ επιτυχημένες!

Τα πάντα είναι θέμα των δύο που αλληλεπιδρούν... Και δεν υπάρχει "σωστό" χρονικό περιθώριο... αλλά οκ και 1.5 μήνας στα 30 σου εγώ προσωπικά το θεωρώ υπερβολικό (νι λίγο φάσκω και αντιφάσκω έτσι όπως το έγραψα )

P/s: Μετά από αυτό φοβάμαι ότι θα χαρακτηριστώ νυμφομανής

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 03:18, 24-06-07:

Δεν ξέρω. εγώ αν ήμουν σε σχέση και είχε κλείσει ο πρώτος μήνας... Ε, θα τρωγώμουν. Ειδικά αν ένιωθα ότι δε με θέλει...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:11, 24-06-07:

Τι λες καλε; Εγώ θα χώριζα!! Ειδικά αν δεν μου την έπεφτε καν!!

Παράθεση

Καλομοίρα

Νεοφερμένος

H Καλομοίρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Καλομοίρα έγραψε στις 11:37, 24-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Καταρχήν δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσω οποιαδήποτε γνωριμία αν δεν με ελκύει κάποιος οπότε ο ενθουσιασμός/ερωτική έλξη είναι κάτι δεδομένο. Αλλά η λογική με συνοδεύει πάντα και παντού και ειλικρινά χαίρομαι πολύ γι' αυτό.
Hamsteraki μου έχω απορίες….
Δεν υπάρχει λες περίπτωση να προχωρήσεις οποιαδήποτε γνωριμία αν δεν σε ελκύει κάποιος και η ερωτική έλξη είναι δεδομένη…..Είναι?
Δεν σου έχει τύχη ποτέ να σε τραβάει κάποιος για το χιούμορ του.. το πνεύμα του και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (το αφήνω στα γούστα του καθενός) αλλά όχι σεξουαλικά..? Εννοώ να μην τρελαίνεσαι.
Και η λογική σε συνοδεύει παντού??? Υπάρχει λογική στον έρωτα?? ( δεν νομίζω)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:39, 24-06-07:

Δεν σου έχει τύχη ποτέ να σε τραβάει κάποιος για το χιούμορ του.. το πνεύμα του και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (το αφήνω στα γούστα του καθενός) αλλά όχι σεξουαλικά..? Εννοώ να μην τρελαίνεσαι.
Και τότε γιατί να κάνεις ερωτική σχέση; Kράτα τον για φίλο..

Παράθεση

Καλομοίρα

Νεοφερμένος

H Καλομοίρα έγραψε στις 11:47, 24-06-07:

Και τότε γιατί να κάνεις ερωτική σχέση; Kράτα τον για φίλο..
Να μην τρελαίνεσαι....να τον θέλεις για σύντροφρο αλλά να λεέιπει το πάθος ας πούμε...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:01, 24-06-07:

Η ερώτηση παραμένει η ίδια.. τι να την κάνεις την ερωτική σχέση χωρίς πάθος; Κι αν ας πούμε στην αρχή, σε τραβάνε άλλα πράγματα, στην πορεία δεν θα ψάξεις το πάθος που ποτέ δεν είχες σε κάποιον άλλον; Και δεν είναι αυτό άδικο για τον ως τότε φίλο σου;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:31, 24-06-07:

Καγίρα μου, δεν είναι πάντα (μόνο) το σεξουαλικό, που κάνει δύο να ερωτεύονται...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:40, 24-06-07:

Δεν είπα αυτό. Αυτό έλειπε. Μόνο για μένα όμως είναι πολύ σημαντικό; (δηλ κι εγώ νιώθω πως μπορει να ερωτευτώ κάποιον για πολλούς άλλους λόγους και μου έχει τύχει, όμως νιώθω πως αν στο κομμάτι σεξ δεν μείνω ικανοποιημένη, ε, αργά ή γρήγορα θα φύγω τρέχοντας, όσο κι αν εκτιμώ τον άλλον για όλα τα υπόλοιπα χαρίσματα του..)

Παράθεση

Καλομοίρα

Νεοφερμένος

H Καλομοίρα έγραψε στις 12:53, 24-06-07:

Δεν είπα αυτό. Αυτό έλειπε. Μόνο για μένα όμως είναι πολύ σημαντικό; (δηλ κι εγώ νιώθω πως μπορει να ερωτευτώ κάποιον για πολλούς άλλους λόγους και μου έχει τύχει, όμως νιώθω πως αν στο κομμάτι σεξ δεν μείνω ικανοποιημένη, ε, αργά ή γρήγορα θα φύγω τρέχοντας, όσο κι αν εκτιμώ τον άλλον για όλα τα υπόλοιπα χαρίσματα του..)
Μου κάνει εντύπωση βρε παιδιά …είναι ναι σημαντικό ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ αλλά δεν είναι το σημαντικότερο….και γιατί να φύγεις τρέχοντας καγίρα μου?
Όσο και αν εκτιμάς τον άλλον και για όλα τα υπόλοιπα χαρίσματα του ( που υποτίθεται ότι έχει …για αυτό και επέλεξες να είσαι μαζί του και δεν εννοώ ως φίλο) θα τον αφήσεις για δεν κάνετε ίσως …. το καλύτερο σεξ που θα μπορούσατε?
Υποθέτω ότι θα ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να βρεις έναν άνθρωπο που θα εκτιμάς πραγματικά και θα σε καταλαβαίνει…και θα πληρεί τις πνευματικές σου ανάγκες.
Ένα καλό γ…. μπορείς να βρεις παντού…παντού , αυτή είναι η γνώμη μου…από λιγούρηδες ανεγκέφαλους σφύζει ο τόπος…..αλλά αυτός που θα σε αγγίξει πραγματικά θα μπορείς να μιλήσεις, να πονέσεις, να μοιραστείς…ένας ..δύο? Σύντροφος και όχι μόνο εραστής…..

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:01, 24-06-07:

Ώπα, ώπα.. παρεξήγησις. Δεν μίλησα για το ΚΑΛΥΤΕΡΟ σεξ, μίλησα για γενικά σεξ (το θέμα αυτό λέει) Τώρα όσον αφορά την ποιότητά του, σαφώς πάντα προτιμώ να είμαι με κάποιον που είναι ο καλύτερος εραστής που έχω ως τότε, αλλά όχι, δεν θα άφηνα κάποιον μόνο και μόνο για αυτό (όμως θα τον άφηνα αν το σεξ ήταν απλά μέτριο ή όχι αρκετό ή κάτι τέτοιο.. But that's just me- και αυτό το επιλέγω επειδή ξέρω τον εαυτό μου.. και ξέρω πως αν δεν καλύπτομαι σε αυτά που εγώ ορίζω βασικά στο κρεβάτι -υποκειμενικό αυτό- κάποια στιγμή θα ξενοκοιτάξω.. και εχω πει πως δεν θα το ξανακάνω αυτό! )

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 13:03, 24-06-07:

Ελεος δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο. Ούτε η Καγίρα εννοεί οτι θα έφευγε αν το σεξ δεν ήταν σούπερ ουάου, είπε ξεκάθαρα οτι θα έφευγε αν δεν έμενε ικανοποιημένη. Και κανείς δεν είπε οτι το σεξ είναι το σημαντικότερο πράγμα σε μια σχέση.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:12, 24-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Ελεος δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο. Ούτε η Καγίρα εννοεί οτι θα έφευγε αν το σεξ δεν ήταν σούπερ ουάου, είπε ξεκάθαρα οτι θα έφευγε αν δεν έμενε ικανοποιημένη. Και κανείς δεν είπε οτι το σεξ είναι το σημαντικότερο πράγμα σε μια σχέση.
'φχαρστώ βρε καμάρι μου. Κι είχα αρχίσει να νομίζω πως τα γράφω περίεργα!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:15, 24-06-07:

Ααα ναι... Ε, όπως και να το κάνουμε, οι πρώτοι μήνες είναι ψιλοδοκιμαστικοί... Και καλό είναι να βλέπεις και πέρα από τα ροζ γυαλιά-καρδούλες, και αν κάτι δεν πάει καλά... να την κάνεις εγκαίρως.

Κι αυτό το κάτι θα 'ναι: επικοινωνία (όοοσο μπορείς να καταλάβεις), το σεξ, κλπ...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:47, 24-06-07:

(όμως θα τον άφηνα αν το σεξ ήταν απλά μέτριο ή όχι αρκετό ή κάτι τέτοιο.. But that's just me- και αυτό το επιλέγω επειδή ξέρω τον εαυτό μου.. και ξέρω πως αν δεν καλύπτομαι σε αυτά που εγώ ορίζω βασικά στο κρεβάτι -υποκειμενικό αυτό- κάποια στιγμή θα ξενοκοιτάξω.. και εχω πει πως δεν θα το ξανακάνω αυτό! )
Το σεξ βελτιωνεται, δεν ειναι σταθερος παραγοντας. Θα πρεπει να εχει γινει προσπαθεια απο κοινου και υπο καλες συνθηκες, για να βγαλεις συμπερασμα για το που βρισκεστε στο θεμα. Και μετα να ζυγισεις. Το ξενοκοιταγμα απλα ειναι επειδη δεν εχουμε την υπομονη να αποκτησουμε κατι καλο με ενα ατομο που ξεχωριζει για μας. Κοινως μιλανε οι ορμονες και μεις σκυβουμε το κεφαλι.

Ναι το σεξ ειναι ωραιο, ειναι σημαντικο ,ειναι,ειναι,ειναι. Αλλα οπως ειπε και η Καλομοιρα, πρεπει να βαζουμε προτεραιοτητες και αναλογα με την ποσοτητα διαθεσιμοτητας των οσων ψαχνουμε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:14, 24-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Το σεξ βελτιωνεται, δεν ειναι σταθερος παραγοντας. Θα πρεπει να εχει γινει προσπαθεια απο κοινου και υπο καλες συνθηκες, για να βγαλεις συμπερασμα για το που βρισκεστε στο θεμα. Και μετα να ζυγισεις. Το ξενοκοιταγμα απλα ειναι επειδη δεν εχουμε την υπομονη να αποκτησουμε κατι καλο με ενα ατομο που ξεχωριζει για μας. Κοινως μιλανε οι ορμονες και μεις σκυβουμε το κεφαλι.

Ναι το σεξ ειναι ωραιο, ειναι σημαντικο ,ειναι,ειναι,ειναι. Αλλα οπως ειπε και η Καλομοιρα, πρεπει να βαζουμε προτεραιοτητες και αναλογα με την ποσοτητα διαθεσιμοτητας των οσων ψαχνουμε.
Θεωρώ πως κάποια πράγματα φαίνονται από την αρχή. Σαφώς το σεξ επιδέχεται πάντα βελτίωση, αλλά αποκλείεται από εκεί που είσαι πχ με την Λουκά, να βρεθείς ξαφνικά με την Jenna Jameson, ναι; Και η "εμβέλεια" του άλλου ανθρώπου που έχεις απέναντί σου νομίζω είναι κάτι που μπορείς να καταλάβεις σε πολύ πρώιμο στάδιο της σχέσης- το αν τελικά θα μείνεις ή θα φύγεις είναι καθαρά προσωπική επιλογή. Εγώ θεώρησα κάποτε πως οκ, με καλύπτει μια "Λουκά", ενώ ήθελα μια "Jameson" (τυχαίο το παράδειγμα, για χάρη της συζήτησης) για να ανακαλύψω αργότερα πως έκανα λάθος.. το γιατί επέλεξα να ξενοκοιτάξω και δεν έφυγα κατευθείαν δεν είναι θέμα που νομίζω ότι συζητάμε εδώ ή που αφορά κανέναν, απλά είπα πως δεν θέλω να το ξανακάνω.

Όσο για την ποσότητα διαθεσιμότητας, προσωπικά δεν με αφορά. Ή θα έχω όσα θέλω ή θα είμαι μόνη μου (με περιστασιακές ενδεχομένως "σχέσεις" και πάλι παίζεται).

Παράθεση

Καλομοίρα

Νεοφερμένος

H Καλομοίρα έγραψε στις 18:34, 24-06-07:

Μια και αναφέρθηκες σε πρόσωπα…θέλω και εγώ να σου ρωτήσω το εξής: Αναφερόμενη πάλι σε πρόσωπα ……αν παραδείγματος χάρη σου δινόταν η ευκαιρία να κάνεις κάποια σχέση με ανθρώπους οι οποίοι εκπέμπουν έναν ερωτισμό ( τυχαία αναφέρω ίσως τον Κόνερι ή τον Νίκολσον) αλλά σεξουαλικά ( λόγω ηλικίας) είναι δεδομένο ότι δεν θα σε ικανοποιούσαν, τι θα έκανες?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:28, 24-06-07:

Μια και αναφέρθηκες σε πρόσωπα…θέλω και εγώ να σου ρωτήσω το εξής: Αναφερόμενη πάλι σε πρόσωπα ……αν παραδείγματος χάρη σου δινόταν η ευκαιρία να κάνεις κάποια σχέση με ανθρώπους οι οποίοι εκπέμπουν έναν ερωτισμό ( τυχαία αναφέρω ίσως τον Κόνερι ή τον Νίκολσον) αλλά σεξουαλικά ( λόγω ηλικίας) είναι δεδομένο ότι δεν θα σε ικανοποιούσαν, τι θα έκανες?
Κοίτα να δεις.. εξαρτάται πως ορίζει ο καθένας την ικανοποίηση - γιατί πχ εγώ θέλω πρωτίστως να μου πηδ@νε το μυαλό κι όχι το σώμα. Πάντως με κάποιον που είναι 70 χρονών όχι, δεν θα πήγαινα κι όχι τόσο για το σεξουαλικό κομμάτι, όσο γιατί πραγματικά θα υπήρχε ..χάσμα γενεών μεταξύ μας σε πάρα πολλούς τομείς. Σε γενικές γραμμές πάντως εγώ προσωπικά θεωρώ πως με τους μεγαλύτερους άντρες περνάς πολύ καλύτερα τόσο εντός, όσο κι εκτός κρεβατιού - κι αυτό γιατί συνήθως δεν έχουν τον εγωισμό των μικρότερων ηλικιών κι έχουν και σαφέστατα περισσότερες εμπειρίες που τους κάνουν να εκτιμούν πράγματα που πολλοί άλλοι της ηλικίας μου δεν βλέπουν (φυσικά υπάρχουν κι εξαιρέσεις, δεν μιλάω απόλυτα).

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:00, 24-06-07:

Σαφώς το σεξ επιδέχεται πάντα βελτίωση, αλλά αποκλείεται από εκεί που είσαι πχ με την Λουκά, να βρεθείς ξαφνικά με την Jenna Jameson, ναι;
Tιιι λεεεςς καλε ! Ξερεις τι κανει η Λουκα στο κρεβατι ;
Βασικα ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμφανιση. Παντως αν και σωστο αυτο που λες, ακριβως επειδη ειναι ακραιο παραδειγμα, δε νομιζω οτι υφισταται σημερα και τοσο. Ο μεσος ορος ανθρωπων δεν ειναι στις ακρες (καμπυλη gauss). Αν θελεις να εισαι με καποιο ατομο, καλυτερα να σιγουρευτεις οτι αυτο που βλεπεις ειναι οτι μπορει να σου δωσει. Ο ερωτισμος και το παθος που θα εκφρασει και θα βγαλει καποιος, ειναι σε αμεση συσχετιση με τον συντροφο. Κανεις μας δεν ειναι καφετιερα

Το μονο που βλεπεις απο την αρχη σ επρωιμο σταδιο, ειναι το απο ποια βαση και επιπεδο θα ξεκινησεις. Το που θα φτασει ο καθενας (εμβελεια) δε μπορεις να το ξερεις. Μονο να το υποθετεις/πιθανολογεις. Αν ειναι μια σχεση ασημαντη, φυσικα δε μας ενδιαφερει. Αν ειναι σχεση που θελουμε να παει παραπερα, καλο ειναι να θυμομαστε το "assumption is the mother of all fuck-ups"

το γιατί επέλεξα να ξενοκοιτάξω και δεν έφυγα κατευθείαν δεν είναι θέμα που νομίζω ότι συζητάμε εδώ ή που αφορά κανέναν, απλά είπα πως δεν θέλω να το ξανακάνω.
Δεν ειναι οφ τοπικ, αν και δεν αναφερομαι σε σενα, αλλα μια γενικη θεωρια.

Όσο για την ποσότητα διαθεσιμότητας, προσωπικά δεν με αφορά. Ή θα έχω όσα θέλω ή θα είμαι μόνη μου (με περιστασιακές ενδεχομένως "σχέσεις" και πάλι παίζεται).
Ολοι ψαχνουμε το καλυτερο, αλλα οσο περναει ο καιρος, αν δε το βρουμε, συνειδητοποιουμε οτι πρεπει να βαλουμε προτεραιοτητες. Και μοιραια θα επηρεαζονται απο διαθεσιμοτητα, οποτε δε θελω να σε στενοχωρησω, αλλα θα σε αφορα , θες δε θες. Εκτος αν εισαι πολυ τυχερη και βρεις το φοβερο ταιρι για σενα σε ολους τους τομεις. Μακαρι να βρουμε ολοι

γιατί πχ εγώ θέλω πρωτίστως να μου πηδ@νε το μυαλό κι όχι το σώμα.
Pop quiz : ο ανθρωπος σου σε καλυπτει σε αρκετους (σε ολους πολυ σπανιο, μην ειμαστε και αχαρισοτι, ουτε εμεις καλυπτουμε τους αλλους 100% σε ολα) τομεις καθως και στον παραπανω. Αλλα στο τεχνικο μερος οχι. Το παλευεις ή φευγεις ;

Εγω ρε παιδια
θα το παλευα καθως το παθος και τον ερωτισμο και το φλερτ του μυαλου, το χεις γιατι εισαι αυτος που εισαι. Δε το αποκτας ευκολα μετα , σαν skill. Ενω το αλλο, αποκταται κανονικοτατα. So which of the 2 is more valuable ?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:36, 24-06-07:

Tιιι λεεεςς καλε ! Ξερεις τι κανει η Λουκα στο κρεβατι ;
Oμολογουμένως όχι, αλλά δεν φαντάζομαι να κάνει ..πράγματα του Σατανά! Και σαφέστατα δεν θέλω να μάθω!

Βασικα ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμφανιση. Παντως αν και σωστο αυτο που λες, ακριβως επειδη ειναι ακραιο παραδειγμα, δε νομιζω οτι υφισταται σημερα και τοσο. Ο μεσος ορος ανθρωπων δεν ειναι στις ακρες (καμπυλη gauss). Αν θελεις να εισαι με καποιο ατομο, καλυτερα να σιγουρευτεις οτι αυτο που βλεπεις ειναι οτι μπορει να σου δωσει. Ο ερωτισμος και το παθος που θα εκφρασει και θα βγαλει καποιος, ειναι σε αμεση συσχετιση με τον συντροφο. Κανεις μας δεν ειναι καφετιερα
Φυσικά και ΔΕΝ αναφέρομαι σε εμφάνιση! Και σίγουρα το τι κάνω εγώ προκαλεί και τις αντίστοιχες αντιδράσεις από τον άλλον ..θεωρητικά. Εγώ μιλάω κυρίως γι αυτό που εγώ ονομάζω .."δείκτη σεξουαλικότητας" που σαφέστατα διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Ε, πρέπει το ταίρι σου να έχει περίπου τον ίδιο δείκτη με σένα, αν θέλεις να είστε και οι δύο καλά.

Το μονο που βλεπεις απο την αρχη σ επρωιμο σταδιο, ειναι το απο ποια βαση και επιπεδο θα ξεκινησεις. Το που θα φτασει ο καθενας (εμβελεια) δε μπορεις να το ξερεις. Μονο να το υποθετεις/πιθανολογεις. Αν ειναι μια σχεση ασημαντη, φυσικα δε μας ενδιαφερει. Αν ειναι σχεση που θελουμε να παει παραπερα, καλο ειναι να θυμομαστε το "assumption is the mother of all fuck-ups"
Δίκιο έχεις - τα συμπεράσματα βλάπτουν. Αλλά η αλήθεια είναι πως σπάνια έχω πέσει έξω σε τέτοιου είδους συμπεράσματα, φαίνονται αυτά λέμε (πως λέμε "θέλει η πτ@ν@ να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει"; Ε, έτσι! )

Δεν ειναι οφ τοπικ, αν και δεν αναφερομαι σε σενα, αλλα μια γενικη θεωρια.

Ολοι ψαχνουμε το καλυτερο, αλλα οσο περναει ο καιρος, αν δε το βρουμε, συνειδητοποιουμε οτι πρεπει να βαλουμε προτεραιοτητες. Και μοιραια θα επηρεαζονται απο διαθεσιμοτητα, οποτε δε θελω να σε στενοχωρησω, αλλα θα σε αφορα , θες δε θες. Εκτος αν εισαι πολυ τυχερη και βρεις το φοβερο ταιρι για σενα σε ολους τους τομεις. Μακαρι να βρουμε ολοι
Μα εννοείται πως ποτέ δεν θα βρεις κάποιον να είναι τέλειος σε όλους τους τομείς. Για το κρεβάτι μιλούσα όταν έλεγα πως εκεί δεν συμβιβάζομαι για κανένα λόγο πια. Ο καθένας επιλέγει που θέλει και μπορεί να συμβιβαστεί και που όχι

Pop quiz : ο ανθρωπος σου σε καλυπτει σε αρκετους (σε ολους πολυ σπανιο, μην ειμαστε και αχαρισοτι, ουτε εμεις καλυπτουμε τους αλλους 100% σε ολα) τομεις καθως και στον παραπανω. Αλλα στο τεχνικο μερος οχι. Το παλευεις ή φευγεις ;
Όταν λες ..τεχνικό μέρος τι εννοείς; (αν και μάλλον σου έχω ήδη απαντήσει παραπάνω)

Εγω ρε παιδια
θα το παλευα καθως το παθος και τον ερωτισμο και το φλερτ του μυαλου, το χεις γιατι εισαι αυτος που εισαι. Δε το αποκτας ευκολα μετα , σαν skill. Ενω το αλλο, αποκταται κανονικοτατα. So which of the 2 is more valuable ?
Το πάθος και το φλερτ του μυαλού θέλει δύο για να παιχτεί καλά. Αλλιώς πετάς το μπαλάκι και δεν επιστρέφει ποτέ σε σένα.. και άρα μένεις μπουκάλα να κοιτάς τον τοίχο! Οπότε ή που μιλάμε για διαφορετικά πράγματα ή που κάτι δεν κατάλαβα (είμαι και ολίγον ξανθιά τρομάρα μου! )

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:55, 24-06-07:

Aναδιατυπωνω : σε καλυπτει στους υπολοιπους τομεις, σε καλυπτει και στο εγκεφαλικο σεξ που ανεφερες πριν, αλλα στο σωματικο μερος, οχι. Τι κανεις ;

Ο χρονος σας μετραει αποο....ΤΩΡΑ!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:36, 24-06-07:

Aναδιατυπωνω : σε καλυπτει στους υπολοιπους τομεις, σε καλυπτει και στο εγκεφαλικο σεξ που ανεφερες πριν, αλλα στο σωματικο μερος, οχι. Τι κανεις ;

Προσπαθώ...προσπαθώ....προσπαθώ.... προσπαθώ...προσπαθώ.... ουφ κουράστηκα ...κι αν δεν... φεύγω....

(νι απαντάω και για την Καγίρα )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 24-06-07 στις 22:48. Αιτία: το άλλαξαααααααααααααααααααααα!!!!! :P
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 22:44, 24-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey

(νι απαντάω και για την Καζίρα )
καγιρα και προσεχε κακομοιρα μου γιατι εαν πρεπει να στι πει εκεινη τον εχεις πιει με φραουλες και σαντιγυ εχει καλο με το νικ της λεμε

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 22:45, 24-06-07:

την καλυπτω σε ολα, μην φοβασαι αγαπητε

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:50, 24-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
καγιρα και προσεχε κακομοιρα μου γιατι εαν πρεπει να στι πει εκεινη τον εχεις πιει με φραουλες και σαντιγυ εχει καλο με το νικ της λεμε
Το ξέρω...αλλά συνεχίζω να το κάνω λάθος αλλά πρόλαβα και το άλλαξα... μην της το πεις μόνο
Καλέ είδα ότι πόσταρες μετά από εμένα και λέω ωχ... τι θα πει τώρα... έχω την φωλιά μου λερωμένη από χθες στο μσν που κρυφοκοίταγες

Παράθεση

Καλομοίρα

Νεοφερμένος

H Καλομοίρα έγραψε στις 22:59, 24-06-07:

Και άντε και το βρήκαμε βρε Lorien, το φοβερό ταίρι μας και ειναι τέλειος-α...τον πρώτο μήνα τον πρώτο χρόνο, άντε και καλά τα πρώτα δέκα χρόνια....μετά ...τι γίνεται μετά? Ας πούμε το κοινό ελληνικότατο φασολάδα φασολάδα κάθε μέρα απο τον καλύτερο σεφ να την τρως θα την βαρεθείς θα λιμπιστείς και κανένα μπαρμπούνι( φρεσκαδούρα)
Την ξεφτίλισα την συζήτηση ξέρω.....
Έχω μία φίλη χρόνια παντρεμένη και εκείνη με έναν καθ' όλα αξιόλογο άνθρωπο αλλά πολλά πολλά χρόνια συμβίωσης ( όπως και εγώ αλλωστε) σε μια συζήτηση έχει πει την μαγική λέξη-κλειδί...."αδερφοποίηση" και απευθύνομαι στην φίλη μου την Καγίρα, όλα έρχονται και παρέρχονται και δυστυχώς ή ευτυχώς άλλα μένουν.....σου μιλάει η πείρα

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:59, 24-06-07:

Αχμμ.. αλλά όταν λες πως δεν με καλύπτει στο σωματικό μέρος, τι εννοείς; Πως δεν του ..κάνει κούκου με τίποτα; Γιατί βασικά μόνο αυτό θα μπορούσε να είναι μεγάλο πρόβλημα, το να μη μπορώ πχ να φτάσω σε οργασμό κάθε φορά δεν θα ήταν θέμα. Ούτε η επιλογή των στάσεων, ούτε τίποτα τέτοιο "πρακτικό". Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και το έχασα..

(Βικάκι μου έχασες! Όσο για το καγίρα θα το αφήσω ασχολίαστο! )

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
την καλυπτω σε ολα, μην φοβασαι αγαπητε
Νι (μη χάσεις εσύ! )

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους