Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η φιλοσοφία του rock και του metal

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:41, 31-12-07:

Aυτο με τα μηνυματα, λεγεται backmasking και δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα, οποτε μην αγχωνεστε. Περισσοτερη επιρροη θα εχει πχ η ιδια η μουσικη, παρα αναποδα ηχογραφημενο μηνυμα. Και επισης υπαρχει και το φαινομενο οπου τυχαια αν παιξεις κατι αναποδα ακουγεται σαν κατι αλλο, που δεν ειναι κατι ηθελημενο η παραξενο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 01:44, 31-12-07:

Το hidden message στο Stairway to heaven είναι απίστευτο, πάντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iduna
H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 01:49, 31-12-07:

Στο με λενε ποπη ο πανουσης ειχε δειξει κατι ωραια παραδειγματα που μετα απο καμποσο καιρο που ετυχε και το δα τα βαλε ο χαρδαβελας στα σοβαρα

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 04:19, 31-12-07:

Αυτο το 666 The Number Of The Beast πια.... Η χαρα τον παπαδων... Αναρωτιεμε αραγε, εχει διαβασει κανεις τους στοιχους η μονο απο τον τιτλο εβγαλαν το συμπερασμα;....

http://jeffmilner.com/backmasking.htm

Εδω εχει μπολικα κοματια με backmasking, τωρα αν αυτα ειναι ψευτικα η πραγματικα, και εφοσων ειναι πραγματικα αν μπηκαν για πλακα, καταλαθος η για καπιον σκοπο, δεν το ξερω, ουτε και με ενδιαφερει

Το Stairway ειναι μαματο παντος... Πολυ πραγμα! Και το Empty Spaces!

Παράθεση

petros.Nikw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη petros.Nikw
Ο petros.Nikw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O petros.Nikw έγραψε στις 17:36, 10-08-14:

Λοιπόν εδώ άς συγκεντρωθούμε όλοι οι μεταλ lovers και οι ροκάδες να γνωριστούμε.
πείτε ποια είναι η αγαπημένη σας μπάντα, τραγούδι, ποιοί σας την σπάνε, πως σας αποδέχονται οι γύρω σας, αν έχετε εκκεντρική εμφάνιση, τι σας οδήγησε να ακούσετε μέταλ/ ροκ ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mariaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mariaal
H Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H Mariaal έγραψε στις 18:14, 10-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από petros.Nikw
Λοιπόν εδώ άς συγκεντρωθούμε όλοι οι μεταλ lovers και οι ροκάδες να γνωριστούμε.
πείτε ποια είναι η αγαπημένη σας μπάντα, τραγούδι, ποιοί σας την σπάνε, πως σας αποδέχονται οι γύρω σας, αν έχετε εκκεντρική εμφάνιση, τι σας οδήγησε να ακούσετε μέταλ/ ροκ ...
Led zeppelin
Babe I'm gonna leave you-Led Zeppelin και A man needs a maid-Neil Young
Αυτοί που λένε πως ακούν ροκ και εννοούν τον Καρρά με συνοδεία ηλεκτρικής κιθάρας
Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα αποδοχής. Απλώς μες στην παρέα υπάρχουν ελάχιστα άτομα με τα οποία ταιριάζουν τα γούστα μας.
Η εμφάνιση μου δεν έχει κάτι το εκκεντρικό μάλλον το αντίθετο
Όσο γελοίο και αν ακουστεί μια συνέντευξη του Αλκίνοου Ιωαννίδη που απαριθμούσε τα αγαπημένα του συγκροτήματα μέσα στα οποία υπήρχαν οι Led Zeppelin, Deep purple, The Cure, Pink Floyd, Portishead και τα λοιπά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 19:19, 10-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Mariaal
Αυτοί που λένε πως ακούν ροκ και εννοούν τον Καρρά με συνοδεία ηλεκτρικής κιθάρας
Ομοίως και αυτοί που από τότε που ο Καρράς τραγούδησε την Πριγκηπέσα έγιναν φαν του Μάλαμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

petros.Nikw

Νεοφερμένος

Ο petros.Nikw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O petros.Nikw έγραψε στις 19:29, 11-08-14:

μόνο εγώ ακούω Arch Enemy και Nightwish ?

Παράθεση

dimtennis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimtennis
Ο dimtennis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O dimtennis έγραψε στις 22:35, 11-08-14:

και εγω ακουω

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 23:38, 11-08-14:

Κι εγω ακουω Πιο πολυ κλασσικη(και ελληνικη) ροκ , δε το εχω ριξει πολυ στα βαρια ...προς το παρρον τουλαχιστον
Αγαπημενο συγκροτημα προς το παρρον δεν εχω . Τωρα τελευταια ακουω αρκετα τους Dire Straits , Lynyrd Skynyrd , Uriah Heep και ειλικρινα ειναι υπεροχοι
Γενικα δε ντυνομαι ιδιαιτερα εκκεντρικα . Ωστοσο επειδη ζω σε χωριο, το οποιο βεβαια δεν απεχει πολυ απο τη θεσσαλονικη, το ντυσιμο μου ειναι λογικο να διαφερει μιας και ελαχιστοι συμμαθητες ακουν παρωμια μουσικη .Εχω ακουσει απο ατομα της ηλικιας μου αρκετες αρνητικες κριτικες και προκαταληψεις που επικρατουν για τους fan του ειδους και εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι απλα δε ξερουν τι τους γινεται
Αν και δε ξερω ποσο ομορφο θα ακουστει αλλα προερχομαι απο οικογενεια ροκαδων (μαμα , μπαμπας , πατριος , μητρια) οποτε απο μικρη μυηθηκα στο ειδος . Μαλιστα οταν αλλοι μπαμπαδες πηγαιναν τα παιδια τους σε παιδοτοπους εμενα ο μπαμπας μου , που δε με εβλεπε και συχνα, με πηγαινε σε rock bar στην Αθηνα (και μου αρεζε πολυ τοτε γιατι με κερνουσανε σφηνακια χυμου ) Τωρα πηγαινουμε μαζι και σε συναυλιες
Αυτα απο εμενα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 11-08-14 στις 23:43.
Παράθεση

Sins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sins
H Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H Sins έγραψε στις 17:03, 12-08-14:

και εγώ ακούω.
απλά απο τους nightwish δεν ακουμπάω ότι έχει σ΄χεση με anette.
ακούω όμως τα τραγούδια που έχουν με την tarja και την floor
και arch enemy άκουγε πολύ ένας φίλος μου και μου έκανε πλύση εγκεφάλου και μου κόλησαν δυο τραγούδια τους.
γενικά με εκενευρίζει η άποψη που έχει αρκετός κόσμος, ότι όσοι ακούνε μέταλ είναι σατανιστές , παλαβοί, κάνουν απόπειρες αυτοκτονίας καθημερίνα και τέτοια.
δεν ξέρω δεν νομίζω να έχει κάτι εκκεντρικό η εμφάνισή μου, απλά δεν φοράω πολύ χρωματιστά ρούχα. αλλά σιγά δεν λέει κάτι αυτό

Παράθεση

petros.Nikw

Νεοφερμένος

O petros.Nikw έγραψε στις 13:23, 14-08-14:

οι arch enemy γαμάνε

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 16:03, 14-08-14:

Ακούω όλα τα ειδη της rock και κάποια κομμάτια metal. Το αγαπημένο μου συγκρότημα είναι οι Queen και το αγαπημένα μου τραγούδια τους το Bohemian Rhapsody και το '39. Τα υπόλοιπα rock αγαπημένα μου συγκροτήματα είναι οι Pink Floyd, Led Zeppelin και Deep Purple. Από metal πέρα των Metallica και των Black Sabbath δεν μου κινει τίποτα άλλο το ενδιαφέρον. Btw, είμαι και μεγάλος φαν της κλασσικής μουσικής (ειδικά όταν αυτή συνδυάζεται με rock και metal).

Παράθεση

dimtennis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimtennis
Ο dimtennis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O dimtennis έγραψε στις 22:07, 23-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Btw, είμαι και μεγάλος φαν της κλασσικής μουσικής (ειδικά όταν αυτή συνδυάζεται με rock και metal).
Ε τότε δοκίμασε να ακούσεις symphonic metal. Άκου Epica, Nightwish, After forever και αν σου αρέσουν όπως είπες οι Metallica άκου το album των Apocalyptica Plays Metallica with four cellos.

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 19:18, 24-08-14:

Για 'μένα ροκ σημαίνει κυρίως ελευθερία του να είσαι ο εαυτός σου! Απελευθέρωση από οτιδήποτε δήθεν και ψεύτικο!!

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 01:26, 25-08-14:

rock = είδος μουσικής
rock φιλοσοφία = εφεύρεση για να ρίχνουμε γκομενες/ους

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 03:41, 25-08-14:

η ροκ ειναι απο τις μουσικες που εφερε μεγαλες εξεγερσεις στο παρελθον αλλα και η τζαζ ειχε απο αυτο πιο παλια.Μεγαλα θεματα αυτα και η μουσικες κουλτουρες ανα την ιστορια,

Παράθεση

Asag

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Asag
Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Asag έγραψε στις 15:09, 07-10-16:

Πάμε ολοταχώς για Νοέμβρη και θα αρχίσουν οι βροχές
http://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηχολήπτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 22:23, 03-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Asag
Πάμε ολοταχώς για Νοέμβρη και θα αρχίσουν οι βροχές
http://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE
Το φθινόπωρο το χω συνδυάσει με melodeath. Βάζεις ακουστικά και χάνεσαι..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους