Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,745 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Ψήφος ή Ψόφος;

Ψήφος ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
Ναι, μάλλον σε μεγάλο κόμμα.
5
13,51%
Ναι, μάλλον σε μικρό κόμμα.
26
70,27%
Ή δεν θα πάω ή θα ρίξω άκυρο.
2
5,41%
Λευκό. Ό,τι θέλουν οι πολλοί. (!)
0
0%
Είμαι στην ίδια φάση με σένα, δεν ξέρω τι μου γίνεται.
4
10,81%

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:50, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Σωστή εκπαίδευση πολιτών νομίζω. ΠΑΙΔΕΙΑ είναι η απάντηση. Μπορούμε να έχουμε ουσιαστική παιδεία από το δημοτικό έως το λύκειο;
πολύ σωστό
Να προσθέσω το αυτονόητο: ΔΩΡΕΑΝ παιδεία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:51, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Ας κάνει το καλό και δεν θα του πάμε κόντρα.
Που το είδες όμως το καλό;
Και το καλό όταν κάνει, οι περισσότεροι το θεωρούν αναμενόμενο.
Εσένα πχ αν μόνο σε έκραζαν για τα άσχημα που κάνεις και ουδέποτε σχολίαζαν κάτι για όσα είναι θετικά, μιας και θα τα θεωρούσαν αναμενόμενα, δεν νομίζω να είχες ιδιαίτερη διάθεση για πρόοδο.
Δεν νομίζω οτι οι πολιτικοί ήταν εξαρχής διεφθαρμένοι. Είδαν τη νοοτροπία και είπαν κάποια στιγμή "βρε δεν γ***νται"¨.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 10:53, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν νομίζω οτι οι πολιτικοί ήταν εξαρχής διεφθαρμένοι. Είδαν τη νοοτροπία και είπαν κάποια στιγμή "βρε δεν γ***νται"¨.

Xαχαχα

μισέλ, οι πολιτικοί δεν είναι γκόμενες να έχουν νευράκια όταν δεν πάει κάτι καλά με τη σχέση τους.

Χαχαχαχα

Πληρώνονται αδρά για να κάνουν το καλό btw

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 10:53, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Με αυτή τη φιλοσοφία πως περιμένεις να μην είμαστε μπουρδέλο αφού και καλό να πάει να κάνει το κράτος εμείς δεν το θέλουμε. Καλά με δουλεύετε βρε παιδιά;

Αυτή είναι η ουσία
Ναι, ειναι τοσο καλες κυβερνησεις, που εχουν προσφερει τοσα πολλα στην Ελλαδα, που αξιζει να τις εμπιστευτουμε για να κανουν κατι καλο...

"Κατι" καλο, και δυο εκατομμυρια κακα...

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 10:55, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Αν εννοεις οτι μπηκε στα... γονιδια μας απο την εποχη της Τουρκοκρατιας, σορρυ αλλα το βρισκω λιγο... περιεργο επιχειρημα.

Δεν ειναι θεμα του να ειμαστε "νομοταγεις"... Δεν ειναι τοσο απλο και επιφανειακο το θεμα... Το θεμα ειναι σε τι κρατος εισαι νομοταγης. Η λυση δεν θα ηταν ενα κρατος-κερβερος, αλλα ενα κρατος που σου δινει παροχες, οπως τοσα αλλα κρατη στην ευρωπη. Στην Σουηδια για παραδειγμα, ειναι νομοταγεις, οχι γιατι τους πιεζουν. Ειναι απο μονοι τους νομοταγιες, γιατι εκτιμουν το συστημα που εχουν γιατι ειναι πραγματικα καλο!
Δεν είναι θέμα ότι φταίει αποκλειστικά είτε ο ένας (=πολίτες) είτε ο άλλος (=κράτος). Υπάρχει μια αλληλεξάρτηση μεταξύ των δύο έτσι και αλλιώς γιατί, όπως είπα κ πιο πάνω, το κράτος είναι οι και πολίτες. Αν κάτι αλλάξει στο κράτος αμέσως θα έχει αντίκτυπο στους πολίτες, αν κάτι αλλάξει στους πολίτες, αμέσως θα έχει αντίκτυπο στο κράτος. Είναι φαύλος κύκλος νομίζω. Και οι δύο πλευρές ΟΦΕΙΛΟΥΝ να προσπαθήσουν για το καλύτερο.

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:56, 02-09-07:

Ακόμα κι έτσι να είναι, σίγουρα υπάρχουν κάποιοι σε κάποια κόμματα που δεν είναι διεφθαρμένοι. Ευκαιρία να ψηφίσουμε αυτούς, και όχι πάλι τους ίδιους, που ξέρουμε ότι είναι διεφθαρμένοι

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 10:56, 02-09-07:

Εσένα πχ αν μόνο σε έκραζαν για τα άσχημα που κάνεις και ουδέποτε σχολίαζαν κάτι για όσα είναι θετικά, μιας και θα τα θεωρούσαν αναμενόμενα, δεν νομίζω να είχες ιδιαίτερη διάθεση για πρόοδο.
Εκει ακριβως ειναι η διαφορα μας Michelle και Angie... Οτι εσεις δεν θεωρειτε καθολου σημαντικη την παιδεια που λαμβανει ενας λαος... Αλλα περιμενετε να μεταδωσει αυτος παιδεια (που δεν εχει) στους πολιτικους του...

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 10:59, 02-09-07:

Kαι παρεμπιπόντως αν στην υπόθεση δεν είχε πολλά γκαφρά, οι πολιτικοί οι τόσο κουρασμένοι από τη νοοτροπία και από το κοινό που αντιμετωπίζουν, δε νομίζω να συνέχιζαν τη μάστιγα της οικογενειοκρατιας, θα είχαν πάρει τα βουνά, τα μέλη αυτής της ευαίσθητης κοινωνικής ομάδας.

Τι πλάκα!

Μοναχέ είσαι η φωνή της λογικής, φυσικά είναι θέμα αλληλεπίδρασης και όχι κακών πολίτων. Απλά η εξουσία έχει σημαντικότερο ρόλο σε αυτή την αλληλεπίδραση και έχει παγιωμένες τις δομές για τη διαιώνιση της.

Από τα πιο μικρά, βλέπε Ελλάδα, εκλογικός νόμος, μέχρι τα πιο μεγάλα. σκατά παιδεία, σκατά υγεία, πλήρωνε κι άλλο ανθρωπάκο ή πάνε ψόφα. Η αλλοτριώσου εντελώς μήπως δε χάσεις το συκώτι σου

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 11:00, 02-09-07:

Εκει ακριβως ειναι η διαφορα μας Michelle και Angie... Οτι εσεις δεν θεωρειτε καθολου σημαντικη την παιδεια που λαμβανει ενας λαος... Αλλα περιμενετε να μεταδωσει αυτος παιδεια (που δεν εχει) στους πολιτικους του...
Νομίζω ότι γίνεσαι προσβλητικός... Έχω πει πολλές φορές ότι η Παιδεία είναι το πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου για να αλλάξει η κατάσταση και ότι το πρώτο κριτήριο μου για το τι θα ψηφίσω είναι το πρόγραμα για την Παιδεία. Συμφωνώ με τον MonaXos κατά πολύ.

Είμαι και στη δουλειά και δεν σας προλαβαίνω!

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 11:00, 02-09-07:

Η πολιτική ανέκαθεν ήταν βρώμικο επάγγελμα στην Ελλάδα. Αρκεί να ρίξουμε μια ματιά στην σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας, μετά την απελευθέρωση κ θα δούμε ότι από τότε το ρουσφέτι πάει σύννεφο.

Μισέλ, είναι λάθος όλο το βάρος να πέφτει αποκλειστικά είτε στην ελλειψη προσπάθειας των πολιτών, είτε στις ελλείψεις του κράτους...

Και αν κάποιος θα κάνει κάτι καλό, δεν είναι τυχαίο το ότι το θεωρούν αυτονόητο. Και αυτό γιατί αν μέσα στα 10 που θα κάνεις τα 3 είναι σωστά και τα 7 είναι εναντίον μου, ε όπως και να το κάνουμε τα 7 σου μένουν. Κανονικά θα έπρεπε το αντίθετο να συμβαίνει... Τα 7 να είναι υπέρ μας και τα 3 να είναι τα αναμενόμενα κακά.

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:02, 02-09-07:

Που είπαμε είτε εγώ είτε η Άντζυ οτι δεν θεωρούμε σημαντική την παιδεία;

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Ακόμα κι έτσι να είναι, σίγουρα υπάρχουν κάποιοι σε κάποια κόμματα που δεν είναι διεφθαρμένοι. Ευκαιρία να ψηφίσουμε αυτούς, και όχι πάλι τους ίδιους, που ξέρουμε ότι είναι διεφθαρμένοι
Μα εγώ δεν είπα πουθενά οτι θα ψηφίσω μεγάλο κόμμα. Ίσα ίσα που είπα και ξεκάθαρα ποιό θα ψηφίσω και είναι ιδιαίτερα μικρό.
Αρχική Δημοσίευση από edad_nueva
Xαχαχα

μισέλ, οι πολιτικοί δεν είναι γκόμενες να έχουν νευράκια όταν δεν πάει κάτι καλά με τη σχέση τους.

Χαχαχαχα

Που κολλάει αυτό πάλι;
Θέμα ψυχολογίας είναι. Είμαι βέβαιη οτι πολλοί απο τους πολιτικούς, όταν πρωτοπήραν την απόφαση να ασχοληθούν με την πολιτική ήταν ιδεολόγοι (όχι όλοι βέβαια, αλλά υπολογίσιμο ποσοστό). Ε κάποια στιγμή είδαν οτι ο,τι και να κάνουν, στον κουβά πάει, ο,τι και να κάνουν πάλι θα τους κράζουν και αποφάσισαν να κοιτάξουν την πάρτη τους.

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 11:05, 02-09-07:

Θέμα ψυχολογίας είναι. Είμαι βέβαιη οτι πολλοί απο τους πολιτικούς, όταν πρωτοπήραν την απόφαση να ασχοληθούν με την πολιτική ήταν ιδεολόγοι (όχι όλοι βέβαια, αλλά υπολογίσιμο ποσοστό). Ε κάποια στιγμή είδαν οτι ο,τι και να κάνουν, στον κουβά πάει, ο,τι και να κάνουν πάλι θα τους κράζουν και αποφάσισαν να κοιτάξουν την πάρτη τους.
Οι περισσότεροι πολιτικοί των δύο μεγάλων κομμάτων και ειδικά του ΠΑΣΟΚ από την ΚΝΕ ξεκίνησαν... Αυτό για την ιστορία. Και αυτοί κάποτε ήθελαν μια καλύτερη Ελλάδα αλλά όταν βλέπεις ότι ο λαός δεν σε βοηθάει στα σχέδια σου τι να κάνεις; Δεν λέω ότι είναι παναγίτσες αλλά και ελάχιστα καλά να ήθελα να κάνουν στην τελικη δεν τα έκαναν.

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 11:07, 02-09-07:

Που είπαμε είτε εγώ είτε η Άντζυ οτι δεν θεωρούμε σημαντική την παιδεία;

Μα εγώ δεν είπα πουθενά οτι θα ψηφίσω μεγάλο κόμμα. Ίσα ίσα που είπα και ξεκάθαρα ποιό θα ψηφίσω και είναι ιδιαίτερα μικρό.

Που κολλάει αυτό πάλι;
Δεν ειπατε, αυτο δειχνετε... Λες και εμεις οι πολιτες αποφασιζουμε για την παιδεια... Λες και εμεις οι πολιτες εχουμε ριξει την παιδεια στο αισχος που ειναι σημερα... Αν μια κυβερνηση θελει, η παιδιεα θα γινει καλυτερη και θα εκκολαπτει σκεπτομενους ανθρωπους.

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 11:07, 02-09-07:

Μπορεί να είδαν οτι πάει στον κουβά, αλλά μάλλον ούτε πολύ έψαξαν τα αίτια (γκόμενες πάει: στο εντελώς απλοικό συμπέρασμα, ότι είπαν... ε δε γαμιούνται και εκεί οφείλεται η διαφθορά και κατάντια της χώρας) αλλά κυρίως δεν πρέπει να τους ένοιαξε και πολύ. Και το προφανές η παραπάνω περιγραφή σου δεν αφορά ιδεολόγους, αλλά προφανώς καιροσκόπους

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 11:12, 02-09-07:

Δεν ειπατε, αυτο δειχνετε... Λες και εμεις οι πολιτες αποφασιζουμε για την παιδεια... Λες και εμεις οι πολιτες εχουμε ριξει την παιδεια στο αισχος που ειναι σημερα... Αν μια κυβερνηση θελει, η παιδιεα θα γινει καλυτερη και θα εκκολαπτει σκεπτομενους ανθρωπους.
Μα και αυτοί οι πολιτικοί από αυτήν την παιδεία βγήκαν. Φαύλος κύκλος είναι δεν καταλαβαίνεις; Επιπλέον θα σε παρακαλούσα να μην ξαναπείς ότι δεν ενδιαφέρομαι για την παιδεία διότι είναι το πρωταρχικό πρόβλημα που πιστεύω πρέπει να λυθεί.

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 11:16, 02-09-07:

Μα και αυτοί οι πολιτικοί από αυτήν την παιδεία βγήκαν. Φαύλος κύκλος είναι δεν καταλαβαίνεις; Επιπλέον θα σε παρακαλούσα να μην ξαναπείς ότι δεν ενδιαφέρομαι για την παιδεία διότι είναι το πρωταρχικό πρόβλημα που πιστεύω πρέπει να λυθεί.
Μαλλον το διατυπωσα λαθος. Δεν ειναι οτι δεν ενδιαφερεσαι. Αλλα εντοπιζεις το προβλημα σε τελειως λαθος σημειο. Ειναι σαν "το αβγο εκανε την κοτα..."

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 11:26, 02-09-07:

Οφ τοπικ απορία: οι νομοταγείς αλλοδαποί, γιατί όταν έρχονται στο ελλάντα για διακοπές πετάνε τα σκουπίδια τους όπου λάχει και δε δίνουν ιδιαίτερη σημασία στα κόκκινα φανάρια (των δρόμων, όχι των πεζοδρομίων)? τι στο καλό, για τόσο ακαριαία σηψαιμία μιλάμε πια?

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:33, 02-09-07:

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες weak. Τουλάχιστον η γενική εντύπωση που μου αφήνουν οι αλλοδαποί από χώρες - πρότυπα (π.χ. Γερμανία, Ολλανδία, Βέλγιο κ.α.) είναι ότι ίσα-ίσα παραείναι νομοταγείς και μπράβο τους. Επειδή είμαι κ απο τουριστική περιοχή, άπειρες φορές έχω δει αλλοδαπούς να ψάχνουν κάδους ανακύκλωσης και να μην βρίσκουν ή να νιώθουν την καφρίλα του Έλληνα οδηγού αν θα τολμήσουν να μην πατήσουν γκάζι στα 0,00001 δευτερόλεπτα από την στιγμή που θα ανοίξει το πράσινο...

ENTY (Η εγχειρηση πετυχε, ο ασθενης απεβιωσε...)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ENTY
Ο Η εγχειρηση πετυχε, ο ασθενης απεβιωσε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O ENTY έγραψε στις 11:45, 02-09-07:

Oπως εμεις εχουμε αποψη για μια χωρα απο την φημη που την ακολουθει, ετσι κι αυτοι ξερουν μερικα πραγματα για μας. Και φυσικα ξερουν και τα αρνητικα μας. Ποιος δεν ξερει οτι αν οδηγησει στην Κινα πρεπει να ειναι ηρωας, μια και μολις οι ανθρωποι κατεβηκαν απο τα ποδηλατα?

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:46, 02-09-07:

αυτο με τους τουριστες καφρους το εχω δει κι εγω παιδες. ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.
1.τουριστες που οχι μονο δεν ανακυκλωνουν, αλλα πετανε τα σκουπιδια τους και αφηνουν τα κουτακια απο τις μπυρες τους οπου βρουν. στη χωρα τους δεν τα κανουν ομως αυτα...
2.περνανε τα φαναρια πεζοι με κοκκινο (για τους πεζους) τρεχοντας και γελωντας, επειδη κανουν πλακα με τους ελληνες οδηγους..

τελοσπαντων αυτο ναι μεν κατι πρεπει να μας λεει, αλλα οκ, δεν ειναι ολοι οι τουριστες ετσι... παντως σε γενικες γραμμες συμφωνω με ο,τι ειπωθηκε παραπανω για αυτους.

οσο για το θεμα μας τωρα, προχωραει αρκετα γρηγορα και δε προλαβαινω να γραψω/σχολιασω οποτε επανερχομαι με ενα μεγαλο Multi post..

ENTY (Η εγχειρηση πετυχε, ο ασθενης απεβιωσε...)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ENTY
Ο Η εγχειρηση πετυχε, ο ασθενης απεβιωσε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O ENTY έγραψε στις 11:49, 02-09-07:

Δε γελανε ομως οταν τρωνε τη μουντζα!!!!

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:51, 02-09-07:

Δεν νομίζω οτι αλλάζει τίποτα κάθε τετραετία, ακόμα κι αν αλλάξει το κόμμα που μας κυβερνά. Αλλάζουν τα πρόσωπα, όχι όμως οι πολιτικές. Ολοι πια καταλαβαίνουν οτι οι δύο μεγάλοι είναι πια ένα κόμμα. Την ίδια πολιτική ασκούν.
ε τοτε καλο μου ας παμε ολοι μαζι ομαδικα να ψοφησουμε, αντι να ψηφισουμε... αν ειναι οντως ετσι και δεν προκειται να αλλαξει το παραμικρο... ελεος, αλλοιμονο αν εχεις δικιο!!!!

Αν ηταν οντως "φιλελευθερη", ναι. Απο τη στιγμη ομως που ειναι ουσιαστικα "νεο-φιλελευθερη", μακρια απο μας...
δεν τον καταλαβα τον ισχυρισμο σου... και βασικα δε γνωριζω καν αυτο το κομμα...εχει οπαδους, μπαινει βουλη? τι ξερουμε για αυτο? δεν ψηφιζω κατι που να μην μπαινει βουλη, γιατι δε θελω να ενισχυσω δικομματισμο παλι με τιποτα...

Γι' αυτό λέμε ότι πρέπει επιτέλους να σταματήσουμε να εκπαιδεύουμε πολιτικούς και να αρχίσουμε να εκπαιδεύουμε πολίτες. Πολίτες μορφωμένους, με ανεξάρτητη σκέψη, πολίτες που θα είναι σε θέση να κρίνουν και να κατακρίνουν πολιτικές και ιδεολογίες μεγάλων και μικρών κομμάτων, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ πολίτες. Ακόμη από την εποχή της αρχαίας Ελλάδας φώναζαν οι φιλόσοφοι για την σημαντικότητα των εκπαιδευμένων πολιτών για την δημιουργία μιας σωστής δημοκρατίας.

Και εγώ το πιστεύω ότι μεγάλο φταίξιμο έχουμε όλοι εμείς που δεν καταλαβαίνουμε ότι η πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι κάτι έξω και πέρα από εμάς, αλλά ότι ΕΜΕΙΣ είμαστε η Ελλάδα του σήμερα. Ο ωχαδερφισμός και η τυφλή αποδοχή των όσων συμβαίνουν σήμερα με το σκεπτικό "τι μπορώ να κάνω; πλέον όλα είναι τόσο χάλια" απλά αφήνει τα πράγματα να εξελίσονται όλο και με πιο αργά βήματα στην χώρα μας.

Υπεύθυνοι πολίτες = υπεύθυνη πολιτική σκηνή...
καλα που υπαρχεις και εσυ και μας συνεφερνεις... η μαλλον, μας συνεπαιρνεις με την ωριμοτητα της σκεψης σου. ΜΠΡΑΒΟ!

Αρχική Δημοσίευση από edad_nueva
Xαχαχα

Χαχαχαχα

ΛΟΛ! Δε διαφωνω... αδρα και αστα να πανε... η καλυτερη δουλεια... αλα κανεις τους δεν την κανει σωστα και υπευθυνα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 02-09-07 στις 15:58. Αιτία: Διαχωρισμός του off-topic μέρους.

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 12:11, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
καλα που υπαρχεις και εσυ και μας συνεφερνεις... η μαλλον, μας συνεπαιρνεις με την ωριμοτητα της σκεψης σου. ΜΠΡΑΒΟ!
με κάνεις και κοκκινίζω βρε...

και βασικα δε γνωριζω καν αυτο το κομμα...εχει οπαδους, μπαινει βουλη? τι ξερουμε για αυτο? δεν ψηφιζω κατι που να μην μπαινει βουλη, γιατι δε θελω να ενισχυσω δικομματισμο παλι με τιποτα...
Είναι ένα κόμμα που ιδρύθηκε πριν από μερικούς μήνες από νέους κυρίως ανθρώπους και ξεκίνησε να συσπειρώνεται μέσω διαδικτύου. Να μπει Βουλή δεν παίζει με τίποτα στις φετινές εκλογές, αλλά ελπίζει να μπορέσει να ορθοποδήσει σιγά-σιγά (αυτά που έλεγα και πιο πάνω για τον μακροπρόθεσμους στόχους δλδ...) και να μπει στο μέλλον. Η ιδεολογική τους τοποθέτηση είναι καθαρά ο φιλελευθερισμός (ή ο νεοφιλελευθερισμός), δηλαδή το αντίθετο από τον κομμουνισμό όσον αφορά την οικονομική πολιτική.

Αν θες ρίξε μια ματιά στο site του κόμματος για περισσότερες πληροφορίες.

Προσωπικά στο κόμμα αυτό περισσότερο με γοητεύουν οι τοποθετήσεις του όσον αφορά τα ατομικά δικαιώματα, τον διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους, την προστασία μειονοτήτων κ.α μιας και για την οικονομικη πολιτική δεν έχω κατασταλάξει πλήρως.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 12:13, 02-09-07:

θενξ καλο μου, θα τσεκαρω.
αν και για μενα, επειδη τωρα εχω μονο βραχυπροθεσμους στοχους, το ολο σκηνικο δεν θα κλινει προς τα εκει αλλα καλο ειναι να ξερουμε τι υπαρχει..

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:21, 02-09-07:

Να μπει Βουλή δεν παίζει με τίποτα στις φετινές εκλογές, αλλά ελπίζει να μπορέσει να ορθοποδήσει σιγά-σιγά (αυτά που έλεγα και πιο πάνω για τον μακροπρόθεσμους στόχους δλδ...) και να μπει στο μέλλον.
Με τίποτα λες ε;
Εγώ πάντως ως αισιόδοξο άτομο, θα χάσω τις ελπίδες μου μόνο όταν βγουν τα αποτελέσματα

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 12:28, 02-09-07:

Με τίποτα λες ε;
Εγώ πάντως ως αισιόδοξο άτομο, θα χάσω τις ελπίδες μου μόνο όταν βγουν τα αποτελέσματα
Μόλις τώρα διάβασα όλα όσα λένε αυτά τα παιδιά και με έχουν αφήσει άφωνη. Aς ελπίζουμε να πάρουν καλά ποσοστά!

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 20:14, 02-09-07:

Πολύ αφελής προσέγγιση........

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:13, 02-09-07:

Εγώ είπα οτι αν κάνουν το καλό, θα το αναγνωρίσουμε, δεν είπα οτι θα το χαρακτηρίσω ως αναμενόμενο, αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα.
Βέβαια, αν κρίνω από αυτά που και τα δύο μεγάλα κόμματα προβάλλουν ως καλά που έκαναν, δεν θα τα χαρακτήριζα ως αναμενόμενα, αλλά ως δεδομένη υποχρέωσή τους. Δεν μπορείς να διαφημίζεις και να καγχάζεις για κάτι που ήσουν υποχρεωμένος να το έχεις κάνει πολλά χρόνια πριν......
Τέλος να υπενθυμίσω οτι στις εκλογές (και στο παρών θέμα) κρίνονται οι πολιτικοί, και όχι εγώ, οπότε η σύγκρισή τους με μένα ή με τον οποιονδήποτε από εμάς είναι ατυχής (τουλάχιστον).
Η συμπεριφορά που περιγράφεις μπορεί να αφορά καμιά χαζογκόμενα, αλλά όχι πολιτικό που θέλει να κυβερνήσει ένα κράτος.

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:18, 02-09-07:

Εγώ είπα οτι αν κάνουν το καλό, θα το αναγνωρίσουμε, δεν είπα οτι θα το χαρακτηρίσω ως αναμενόμενο, αυτό είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα.
Βέβαια, αν κρίνω από αυτά που και τα δύο μεγάλα κόμματα προβάλλουν ως καλά που έκαναν, δεν θα τα χαρακτήριζα ως αναμενόμενα, αλλά ως δεδομένη υποχρέωσή τους. Δεν μπορείς να διαφημίζεις και να καγχάζεις για κάτι που ήσουν υποχρεωμένος να το έχεις κάνει πολλά χρόνια πριν......
Τέλος να υπενθυμίσω οτι στις εκλογές (και στο παρών θέμα) κρίνονται οι πολιτικοί, και όχι εγώ, οπότε η σύγκρισή τους με μένα ή με τον οποιονδήποτε από εμάς είναι ατυχής (τουλάχιστον).
Η συμπεριφορά που περιγράφεις μπορεί να αφορά καμιά χαζογκόμενα, αλλά όχι πολιτικό που θέλει να κυβερνήσει ένα κράτος.
Προσωπικά, δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο (ναι, και οι πολιτικοί άνθρωποι είναι ) που να κάνει καλό ενώ ξέρει οτι δεν θα του αναγνωριστεί. Ειδικά όταν βλέπει οτι ούτε οι συνάδελφοι του κάνουν.
Ναι, μπορεί να πληρώνεται αδρά για αυτό, αλλά όπως ξέρουμε όλοι, αυτό δεν σημαίνει οτι θα πράξει και κάτι καλό.
Ναι, μπορεί να έχει ευθύνη για αυτό, αλλά όπως ξέρουμε όλοι, αυτό δεν σημαίνει οτι θα πράξει και κάτι καλό.
Για να κάνεις κάτι καλό πρώτα απ'όλα πρέπει να υπάρχει κίνητρο. Προφανώς τα χρήματα δεν αποτελούν επαρκές κίνητρο, δεδομένου οτι και τίποτα να μην κάνουν, όπως ξέρουμε πάλι τα παίρνουν.
Κίνητρο θα ήταν να ήξεραν οτι οι πολίτες κρίνουν συνειδητά, και θα τους ψηφίσουν αν κάνουν κάποια καλά. Απο τη στιγμή που βλέπουν οτι ο,τι και να κάνουν, αφενός μεν οι πολίτες θα το πάρουν σαν αναμενόμενο και αφετέρου πάλι θα ψηφίσουν με άλλα κριτήρια (συμφέροντα, πολιτικές πεποιθήσεις οικογένειας κοκ), γιατί να το κάνουν?

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 21:24, 02-09-07:

δεν τον καταλαβα τον ισχυρισμο σου... και βασικα δε γνωριζω καν αυτο το κομμα...εχει οπαδους, μπαινει βουλη? τι ξερουμε για αυτο? δεν ψηφιζω κατι που να μην μπαινει βουλη, γιατι δε θελω να ενισχυσω δικομματισμο παλι με τιποτα...
Το συγκεκριμένο κόμμα έχει μερικούς ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ υποψήφιους αλλά και μέλη που συνεισφέρουν, και το πιο σημαντικό, πολλά ΝΕΑΡΑ παιδιά.

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:26, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Το συγκεκριμένο κόμμα έχει μερικούς ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ υποψήφιους αλλά και μέλη που συνεισφέρουν, και το πιο σημαντικό, πολλά ΝΕΑΡΑ παιδιά.
Το κακό είναι οτι κάνει ελάχιστη διαφήμιση, με αποτέλεσμα να μην το ξέρουν παρά ελάχιστοι

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:28, 02-09-07:

Προσωπικά, δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο (ναι, και οι πολιτικοί άνθρωποι είναι ) που να κάνει καλό ενώ ξέρει οτι δεν θα του αναγνωριστεί. Ειδικά όταν βλέπει οτι ούτε οι συνάδελφοι του κάνουν.
Ναι, μπορεί να πληρώνεται αδρά για αυτό, αλλά όπως ξέρουμε όλοι, αυτό δεν σημαίνει οτι θα πράξει και κάτι καλό.
Ναι, μπορεί να έχει ευθύνη για αυτό, αλλά όπως ξέρουμε όλοι, αυτό δεν σημαίνει οτι θα πράξει και κάτι καλό.
Για να κάνεις κάτι καλό πρώτα απ'όλα πρέπει να υπάρχει κίνητρο. Προφανώς τα χρήματα δεν αποτελούν επαρκές κίνητρο, δεδομένου οτι και τίποτα να μην κάνουν, όπως ξέρουμε πάλι τα παίρνουν.
Κίνητρο θα ήταν να ήξεραν οτι οι πολίτες κρίνουν συνειδητά, και θα τους ψηφίσουν αν κάνουν κάποια καλά. Απο τη στιγμή που βλέπουν οτι ο,τι και να κάνουν, αφενός μεν οι πολίτες θα το πάρουν σαν αναμενόμενο και αφετέρου πάλι θα ψηφίσουν με άλλα κριτήρια (συμφέροντα, πολιτικές πεποιθήσεις οικογένειας κοκ), γιατί να το κάνουν?
Eντάξει, έχεις μικρή και φτωχή φαντασία...
Αν οι πολιτικοί έκαναν πράγματι καλά, θα τους τα είχαμε όλοι αναγνωρίσει, αλλά ως τώρα δεν έχουμε δει κάτι τέτοιο να συμβαίνει, και το οτι δεν συμβαίνει επειδή πιστεύουν οτι δεν θα τους το αναγνωρίσει ο κόσμος μόνο αφελές μπορεί να είναι.
Το μεγαλύτερο κόνητρο για έναν πολιτικό, είναι να γράψει η ιστορία το όνομά του κάνοντας κάτι σπουδαίο στον τομέα του, αλλά δεν είναι θέμα ανυπαρξίας κινήτρου, είναι θέμα κοντόφθαλμης πολιτικής, έλλειψης πολιτικής βούλησης και ανικανότητας.

Πως το λες αυτό; Ποια καλά έχεις υπ' όψη σου που έκανε κάποιος πολιτικός και δεν τα αναγνώρισε ο κόσμος;

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:41, 02-09-07:

Eντάξει, έχεις μικρή και φτωχή φαντασία...
Αν οι πολιτικοί έκαναν πράγματι καλά, θα τους τα είχαμε όλοι αναγνωρίσει, αλλά ως τώρα δεν έχουμε δει κάτι τέτοιο να συμβαίνει, και το οτι δεν συμβαίνει επειδή πιστεύουν οτι δεν θα τους το αναγνωρίσει ο κόσμος μόνο αφελές μπορεί να είναι.
LOL, σου είναι αδύνατον να μου απαντήσεις χωρίς να προσπαθήσεις να με χαρακτηρίσεις ε; Σου χει γίνει εθισμός
Το μεγαλύτερο κόνητρο για έναν πολιτικό, είναι να γράψει η ιστορία το όνομά του κάνοντας κάτι σπουδαίο στον τομέα του, αλλά δεν είναι θέμα ανυπαρξίας κινήτρου, είναι θέμα κοντόφθαλμης πολιτικής, έλλειψης πολιτικής βούλησης και ανικανότητας.
Μα δεν μιλάω για τόσο σημαντικά πράγματα ώστε να γράψει ιστορία το όνομα του. Αυτά δεν εξαρτώνται μόνο απο το κίνητρο για να γίνουν. Άλλωστε οι τόσο μεγάλες αλλαγές δεν γίνονται απο τη μία μέρα στην άλλη.
Πως το λες αυτό; Ποια καλά έχεις υπ' όψη σου που έκανε κάποιος πολιτικός και δεν τα αναγνώρισε ο κόσμος;
Πήγαινε σε οποιδήποτε κόμμα που έχει κυβερνήσει τα τελευταία χρόνια και διάβασε το Κυβερνητικό έργο για την τετραετία που κυβέρνησε. Για τη ΝΔ που κοίταξα τώρα έχει ολόκληρες σελίδες με έργα. Ίσως κάποια απο αυτά είναι ασήμαντα, αλλά όλο και κάποια καλά κάνουν (μέσα σε τόσες σελίδες έργων είμαι σίγουρη οτι θα βρεις έστω και ένα που θεωρείς ακόμα κι εσύ καλό). Δεν έχω δει να τα αναγνωρίζει κανείς ωστόσο.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:50, 02-09-07:

Μα δεν μιλάω για τόσο σημαντικά πράγματα ώστε να γράψει ιστορία το όνομα του. Αυτά δεν εξαρτώνται μόνο απο το κίνητρο για να γίνουν. Άλλωστε οι τόσο μεγάλες αλλαγές δεν γίνονται απο τη μία μέρα στην άλλη.

Πήγαινε σε οποιδήποτε κόμμα που έχει κυβερνήσει τα τελευταία χρόνια και διάβασε το Κυβερνητικό έργο για την τετραετία που κυβέρνησε. Για τη ΝΔ που κοίταξα τώρα έχει ολόκληρες σελίδες με έργα. Ίσως κάποια απο αυτά είναι ασήμαντα, αλλά όλο και κάποια καλά κάνουν (μέσα σε τόσες σελίδες έργων είμαι σίγουρη οτι θα βρεις έστω και ένα που θεωρείς ακόμα κι εσύ καλό). Δεν έχω δει να τα αναγνωρίζει κανείς ωστόσο.
Aπό το 1974 έχουν περάσει 33 χρόνια, δεν είναι και από τη μια μέρα στην άλλη....
Εχω συλλογή από τα κυβερνητικά προγράμματα και των δύο μεγάλων κομμάτων από το 1981 και μετά. Είναι πραγματικά να σε πιάνει θλίψη, μάλιστα σε μερικά από αυτά πολλά από όσα αναγράφονται ακόμα δεν έχουν γίνει.......
Ακόμα περιμένω ένα παράδειγμα για να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς "καλά"...
Γιατί αν εννοείς "καλό", έναν ασφαλτοστρωμένο δρόμο, έχεις πολύ χαμηλές προσδοκίες.

Εγώ δεν είπα πως ό,τι έχει γίνει είναι στραβό, έχουν γίνει κάποια θετικά, όμως είναι μόνο το 1% από αυτά που θα έπρεπε να έχουν γίνει, και γίνονται πάντα με μεγάλη καθυστέρηση.
Αυτό για μένα σημαίνει ανικανότητα.

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 22:50, 02-09-07:

Εννοείται πως και εγώ θα μετανάστευα εδικά αν έβγαινε το ΣΥΡΙΖΑ
Εγω θα μεταναστευσω 17 του μηνος αν βγει ενα εκ των 2 μεγαλων κομματων.
Αν βγει το αλλο, δεν ξερω. Μπορει και να μεταναστευσω παλι.

Αλλα ειδικα για το Συριζα και για τον ΥΠΕΡΟΧΟΤΑΤΟ κ.Αλαβανο (ο οποιος εχει εκεινο το κατιτις, το πχιοτικο, το αβολοντέ), θα ηθελα να μην περασει ουτε απ'οξω απο τη Βουλη. Ή να περασει στη βουλη για να του πουνε "Δεν περασατε κ.Αλαβανουλη".

Επισης, για τον (ημι-μπουλντοζα) κ. Καρατζαφερη θα ηθελα να μεινει απ'οξω...Ειναι μαλλον πολυ μικρος ακομα για παιχνιδια με μεγαλυτερους.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:52, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos

Αλλα ειδικα για το Συριζα και για τον ΥΠΕΡΟΧΟΤΑΤΟ κ.Αλαβανο (ο οποιος εχει εκεινο το κατιτις, το πχιοτικο, το αβολοντέ), θα ηθελα να μην περασει ουτε απ'οξω απο τη Βουλη. Ή να περασει στη βουλη για να του πουνε "Δεν περασατε κ.Αλαβανουλη".

Επισης, για τον (ημι-μπουλντοζα) κ. Καρατζαφερη θα ηθελα να μεινει απ'οξω...Ειναι μαλλον πολυ μικρος ακομα για παιχνιδια με μεγαλυτερους.
Εεειιιιιι ψιτ.....
το πχιοτικό είναι κλεμένο.......
κατά τα άλλα........

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 22:56, 02-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos

Eιδικά για τον Αλαβάνο τα λες πολύ ποιητικά

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:58, 02-09-07:

Aπό το 1974 έχουν περάσει 33 χρόνια, δεν είναι και από τη μια μέρα στην άλλη....
Ναι, αλλά δεν κυβερνά το ίδιο κόμμα απο το 1974 (όχι οτι πιστεύω οτι θα ήταν καλό κάτι τέτοιο).
Εχω συλλογή από τα κυβερνητικά προγράμματα και των δύο μεγάλων κομμάτων από το 1981 και μετά. Είναι πραγματικά να σε πιάνει θλίψη, μάλιστα σε μερικά από αυτά πολλά από όσα αναγράφονται ακόμα δεν έχουν γίνει.......
Δεν λέω για τα κυβερνητικά τους προγράμματα, αλλά για το κυβερνητικό τους έργο, αυτό που βγάζουν πριν τις εκλογές με το τι έκαναν όσο κυβερνούσαν, με απώτερο σκοπό να προσελκύσουν ψηφοφόρους.
Ακόμα περιμένω ένα παράδειγμα για να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς "καλά"...
Γιατί αν εννοείς "καλό", έναν ασφαλτοστρωμένο δρόμο, έχεις πολύ χαμηλές προσδοκίες.
Σαφώς και δεν εννοώ "καλό" έναν ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Πολλούς ασφαλτοστρωμένους δρόμους μαζί όμως;
Εγώ δεν είπα πως ό,τι έχει γίνει είναι στραβό, έχουν γίνει κάποια θετικά, όμως είναι μόνο το 1% από αυτά που θα έπρεπε να έχουν γίνει, και γίνονται πάντα με μεγάλη καθυστέρηση.
Αυτό για μένα σημαίνει ανικανότητα.
Σε αυτό συμφωνώ σε κάποιο βαθμό, αν και το θεωρώ υπερβολικό.
Άλλωστε πολλά απο αυτά που θέλει ο λαός να γίνουν, είναι πρακτικά ανέφικτα, τουλάχιστον προς το παρόν (πχ κάτι 1500 για βασικό μισθό που ακούω).

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 23:03, 02-09-07:

το πχιοτικό είναι κλεμένο.......
Ε και?
Με κατηγορεις οτι εκλεψα το κλεμμενο?
Για τετοια πραγματα, στα 2 μεγαλα κομματα.
Αντε, χαριστικά και στο Συριζα (που ομολογω οτι υστερα και απο τις πυρκαγιες και το οικωλογικοτατο προσωπο που εδειξε, παραμενει 1ο στην προτιμηση για στοχο με βελακια)
Πλακιτσα μωρε...μην κατηγορηθουμε και για εμπαθεια.

Επεξηγησις:
ΔΕΝ κανω ορθογραφικα λαθη. Μονο τονους δε βαζω...

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:08, 02-09-07:

Ναι, αλλά δεν κυβερνά το ίδιο κόμμα απο το 1974 (όχι οτι πιστεύω οτι θα ήταν καλό κάτι τέτοιο).
Τα τελευταία 17 χρόνια, τα δύο μεγάλα κόμματα έχουν ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, και τις ίδιες ακριβώς θέσεις, δεν υπάρχει καμιά διαφορά μεταξύ τους. Αλλά και πριν απο το 1990 δεν έχουν υπάρξει σπουδαίες αλλαγές.

Δεν λέω για τα κυβερνητικά τους προγράμματα, αλλά για το κυβερνητικό τους έργο, αυτό που βγάζουν πριν τις εκλογές με το τι έκαναν όσο κυβερνούσαν, με απώτερο σκοπό να προσελκύσουν ψηφοφόρους.
ΚΙ εγώ αυτό εννοώ....
Ασε που δεν υπάρχουν τέτοια προγράμματα για όλες τις προηγούμενες κυβερνήσεις.....

Σαφώς και δεν εννοώ "καλό" έναν ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Πολλούς ασφαλτοστρωμένους δρόμους μαζί όμως;
Αυτό ακριβώς εννοώ. Πολλοί ασφαλτοστρωμένοι δρόμοι θα ήταν ένα πολύ καλό μέσο προβολής για ένα βουλευτή του 1960. Στο 2007, το να διαφημίζεις οτι ασφαλτόστρωσες όλους τους δρόμους, είναι τουλάχιστον αστείο αφού θα έπρεπε να είναι ήδη ασφαλτοστρωμένοι εδώ και δεκαετίες.

Άλλωστε πολλά απο αυτά που θέλει ο λαός να γίνουν, είναι πρακτικά ανέφικτα, τουλάχιστον προς το παρόν (πχ κάτι 1500 για βασικό μισθό που ακούω).
Δεν είναι καθόλου ανέφικτο, αν σκεφτείς οτι σήμερα υπάρχουν στελέχη που πληρώνονται 10 φορές (κυριολεκτικά) περισσότερο και προσφέρουν λιγότερες υπηρεσίες, χωρίς μάλιστα να έχουν τα απαιτούμενα προσόντα.

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 23:10, 02-09-07:

Καλά μην λέμε και ότι δεν έχει γίνει τίποτε στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια. Συγκρίνεται η Ελλάδα του '70 ή του '80 με σήμερα? Μην λέμε και ότι θέλουμε.

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:12, 02-09-07:

Καλά μην λέμε και ότι δεν έχει γίνει τίποτε στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια. Συγκρίνεται η Ελλάδα του '70 ή του '80 με σήμερα? Μην λέμε και ότι θέλουμε.
Οχι Αντζι μου, δεν λέμε οτι δεν έχει γίνει τίποτα.
Λέμε όμως οτι αυτά που έγιναν δεν πρέπει να τα θεωρούμε και θαύματα, ούτε καν καλά, γιατί θα έπρεπε να έχουν γίνει μερικές δεκαετίες πιο πριν.
Δεν μπορώ να επικροτήσω κανέναν πολιτικό που έφερε το ρεύμα σε χωριά της Αχαϊας (πχ) στη δεκαετία του '80, όταν θα έπρεπε να έχει ρεύμα από το 1960!!

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:17, 02-09-07:

Τα τελευταία 17 χρόνια, τα δύο μεγάλα κόμματα έχουν ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, και τις ίδιες ακριβώς θέσεις, δεν υπάρχει καμιά διαφορά μεταξύ τους. Αλλά και πριν απο το 1990 δεν έχουν υπάρξει σπουδαίες αλλαγές.
Ναι αλλά δεν είναι το ίδιο κόμμα, δεν γίνεται να υπάρξει το ίδιο επίπεδο συνεργασίας. Είναι σαν να μου λες οτι επειδή πχ δύο πρόεδροι μιας εταιρείας (που ανέλαβαν τη θέση διαδοχικά) έτυχε να έχουν τους ίδιους στόχους, έπρεπε να έχουν φτάσει και εξίσου γρήγορα στο αποτέλεσμα σε σχέση με την περίπτωση που θα ήταν μόνο ένας ο πρόεδρος.

Αυτό ακριβώς εννοώ. Πολλοί ασφαλτοστρωμένοι δρόμοι θα ήταν ένα πολύ καλό μέσο προβολής για ένα βουλευτή του 1960. Στο 2007, το να διαφημίζεις οτι ασφαλτόστρωσες όλους τους δρόμους, είναι τουλάχιστον αστείο αφού θα έπρεπε να είναι ήδη ασφαλτοστρωμένοι εδώ και δεκαετίες.
Ε δεν ήταν. Απο τη στιγμή που έγινε, έστω και καθυστερημένα, να μην το αναγνωρίσουμε; Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να είχε γίνει κάτι στην ώρα του, αλλά απο τη στιγμή που έγινε, έστω και καθυστερημένα, του αξίζει μια σχετική αναγνώριση. Παρεμπιπτόντως, δεν αναφερόμουν στους ασφαλτοστρωμένους δρόμους αλλά γενικότερα. Φαντάζομαι ωστόσο οτι κατάλαβες τι εννοώ.
Δεν είναι καθόλου ανέφικτο, αν σκεφτείς οτι σήμερα υπάρχουν στελέχη που πληρώνονται 10 φορές (κυριολεκτικά) περισσότερο και προσφέρουν λιγότερες υπηρεσίες, χωρίς μάλιστα να έχουν τα απαιτούμενα προσόντα.
Άλλο το στέλεχος, άλλο μια γραμματέας. Το οτι προσφέρουν λιγότερες υπηρεσίες ή έχουν λιγότερα προσόντα είναι δική σου κρίση την οποία δεν συμμερίζομαι.

ΥΓ: Πάω για ύπνο, καληνύχτα.

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 23:17, 02-09-07:

Οχι Αντζι μου, δεν λέμε οτι δεν έχει γίνει τίποτα.
Λέμε όμως οτι αυτά που έγιναν δεν πρέπει να τα θεωρούμε και θαύματα, ούτε καν καλά, γιατί θα έπρεπε να έχουν γίνει μερικές δεκαετίες πιο πριν.
Δεν μπορώ να επικροτήσω κανέναν πολιτικό που έφερε το ρεύμα σε χωριά της Αχαϊας (πχ) στη δεκαετία του '80, όταν θα έπρεπε να έχει ρεύμα από το 1960!!
Δεν έχεις άδικο αλλά ας μην ξεχνάμε ότι το 1950 στην ουσία τελείωσε ο εμφύλιος και αρχίσαμε να ορθοποδίζουμε. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πηγαίνουμε καλύτερα. Για παράδειγμα η Ισπανία πριν 15 χρόνια ήταν στο ίδιο επίπεδο με εμάς και περίπου και δείτε που έχει φτάσει σήμερα. Παρόλα αυτά προσπαθούμε και μεις ασθμαίνοντας να φτάσουμε τη Ευρώπη, πράγμα δύσκολο μιας και δεν βοηθάει ούτε η νοοτροπία των κατοίκων ούτε και αυτοί που κυβερνούν τα τελευταία χρόνια. (όχι όμως ότι υπήρχαν και καλύτεροι για να κυβερνήσουν)

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:21, 02-09-07:

Δεν έχεις άδικο αλλά ας μην ξεχνάμε ότι το 1950 στην ουσία τελείωσε ο εμφύλιος και αρχίσαμε να ορθοποδίζουμε. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πηγαίνουμε καλύτερα. Για παράδειγμα η Ισπανία πριν 15 χρόνια ήταν στο ίδιο επίπεδο με εμάς και περίπου και δείτε που έχει φτάσει σήμερα. Παρόλα αυτά προσπαθούμε και μεις ασθμαίνοντας να φτάσουμε τη Ευρώπη, πράγμα δύσκολο μιας και δεν βοηθάει ούτε η νοοτροπία των κατοίκων ούτε και αυτοί που κυβερνούν τα τελευταία χρόνια.
Δεν έχω να προσθέσω και πολλά, την απάντηση την έδωσες μόνη σου.
Το ίδιο μάλιστα συμβαίνει σήμερα και με την Πορτογαλία και την Ιρλανδία.
Η νοοτροπία των κατοίκων οφείλεται στο πλαίσιο που το κράτος έχει δημιουργήσει γύρω τους, το αναλύσαμε και πιο πίσω, δες αν θέλεις να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια....

Τα υπόλοιπα αύριο, πάω καμιά βόλτα......

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 23:28, 02-09-07:

Ναι αλλά δεν είναι το ίδιο κόμμα, δεν γίνεται να υπάρξει το ίδιο επίπεδο συνεργασίας. Είναι σαν να μου λες οτι επειδή πχ δύο πρόεδροι μιας εταιρείας (που ανέλαβαν τη θέση διαδοχικά) έτυχε να έχουν τους ίδιους στόχους, έπρεπε να έχουν φτάσει και εξίσου γρήγορα στο αποτέλεσμα σε σχέση με την περίπτωση που θα ήταν μόνο ένας ο πρόεδρος.
Αμάν αυτά τα παραδείγματά σου, είναι πάντα τόσο άστοχα.
Δύο κόμματα που έχουν την ίδια πολιτική και δεν διαφέρουν απολύτως σε τίποτα, είναι στην ουσία το ίδιο κόμμα. Μόνο τα πρόσωπα αλλάζουν (λέμε τώρα)

Ε δεν ήταν. Απο τη στιγμή που έγινε, έστω και καθυστερημένα, να μην το αναγνωρίσουμε; Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να είχε γίνει κάτι στην ώρα του, αλλά απο τη στιγμή που έγινε, έστω και καθυστερημένα, του αξίζει μια σχετική αναγνώριση. Παρεμπιπτόντως, δεν αναφερόμουν στους ασφαλτοστρωμένους δρόμους αλλά γενικότερα. Φαντάζομαι ωστόσο οτι κατάλαβες τι εννοώ.
Κατάλαβα, αλλά παρ' όλα αυτά εγώ δεν ικανοποιούμαι έτσι. Αυτό είναι μιζέρια και απαξίωση του τόπου μας. Θέλω να δω έργα στην ώρα τους, και όχι 30 χρόνια μετά.

Άλλο το στέλεχος, άλλο μια γραμματέας. Το οτι προσφέρουν λιγότερες υπηρεσίες ή έχουν λιγότερα προσόντα είναι δική σου κρίση την οποία δεν συμμερίζομαι.

ΥΓ: Πάω για ύπνο, καληνύχτα.
Δεν μιλάω για γραμματείς και προέδρους.
Μιλάω για απλούς υπαλλήλους της ίδιας κατηγορίες εκπαίδευσης που στο ένα υπουργείο παίρνουν 800 ευρώ, και σε κάποιο άλλο 1900 !!!
Ενημερώσου.
Αλλωστε, είναι τέτοια η κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος σε προμήθειες και "αγορές" που θα μπορούσαν όλοι οι εργαζόμενοι να εξασφαλίσουν καλύτερους μισθούς και από αυτούς που ζητούν σήμερα.

Πάω βόλτα, τα υπόλοιπα άυριο

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 23:35, 02-09-07:

Δεν έχω να προσθέσω και πολλά, την απάντηση την έδωσες μόνη σου.
Το ίδιο μάλιστα συμβαίνει σήμερα και με την Πορτογαλία και την Ιρλανδία.
Η νοοτροπία των κατοίκων οφείλεται στο πλαίσιο που το κράτος έχει δημιουργήσει γύρω τους, το αναλύσαμε και πιο πίσω, δες αν θέλεις να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια....
Παρότι συμφωνούμε σε πολλά διαφωνούμε για τα αίτια της κατάστασης. Όπως εσύ ανάλυσες παραπάνω αυτό που αναφέρεις έτσι και εγώ ανάλυσα την δική μου 1-2 σελίδες πιο πίσω άποψη την οποία μάλλον δε διάβασες...Συνοπτικά, άλλη οι νοοτροπία του Ιρλανδού και άλλη του Έλληνα. Και δεν κάνει μόνο το κράτος τους πολίτες κυρίως είναι οι πολίτες αυτοί που κάνουν το κράτος. Από αυτούς προέρχονται και οι πολιτικοί, δεν ήρθαν από άλλο πλανήτη. Και οι ίδιοι οι πολίτες τους εκλέγουν. Δηλαδή είχαμε ένα αγνό κράτος και μας διέφθειραν οι πολιτικοί; Σίγουρα θα μπορούσαν να αλλάξουν την κατάσταση προς το καλύτερο αλλά σ' αυτό φταίει η γενικότερη σαπίλα που επικρατεί. Τι τα θέλουμε δύσκολα θα δούμε άσπρη μέρα βραχυπρόθεσμα. Στο μέλλον ίσως.

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 00:33, 03-09-07:

το προβλημα μισελ ειναι οτι θα επρεπε να εχει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΕ ΕΡΓΑ.
ειναι αδικαιολογητοι. και στη διαχειρηση καποιων πραγματων και στην απραγια, οσο αφορα καποια αλλα θεματα.

δεν ειπε κανεις οτι δεν εκανε τιποτα η κυβερνηση, ισα ισα,ολοκληρες σελιδες με εργα... ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ! δε μπορει η ευρωπη να προχωραει με χ ρυθμους κι εμεις να πηγαινουμε σαν χελωνες.... και μην ξαναπειτε για τον ελληναρα τωρα που καθεται και ξυνεται, γιατι θα τα παρω κρανιο! δε φταει ο ελληναρας για την ανικανοτητα που εδειξαν στις πυρκαγιες, ουτε στα ομολογα, ουτε πουθενα!

μη τα ισοπεδωνουμε ολα πια. νισαφι...

δε λεω αλλα, εχουν ΟΛΑ ειπωθει ΗΔΗ σε προηγουμενες σελιδες και απο ατομα που εχουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ ΓΡΑΦΗΣ, ανατρεξτε να τα βρειτε, καλο θα σας κανει

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 01:03, 03-09-07:

...

Πριν από λίγες σελίδες συμφώνησες με το ποστ του ΜοναΧος στο οποίο δίνει ευθύνες και στους Έλληνες και μάλιστα τον επικρότησες ενώ τώρα λες ότι δεν φταίει ο έλληνας αλλά η κυβέρνηση...Δεν έχω κάτι άλλο να σχολιάσω...

Παραθέτω το ποστ ξανά μιας και εκφράζει και εμένα σε μεγάλο βαθμό

Γι' αυτό λέμε ότι πρέπει επιτέλους να σταματήσουμε να εκπαιδεύουμε πολιτικούς και να αρχίσουμε να εκπαιδεύουμε πολίτες. Πολίτες μορφωμένους, με ανεξάρτητη σκέψη, πολίτες που θα είναι σε θέση να κρίνουν και να κατακρίνουν πολιτικές και ιδεολογίες μεγάλων και μικρών κομμάτων, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ πολίτες. Ακόμη από την εποχή της αρχαίας Ελλάδας φώναζαν οι φιλόσοφοι για την σημαντικότητα των εκπαιδευμένων πολιτών για την δημιουργία μιας σωστής δημοκρατίας.

Και εγώ το πιστεύω ότι μεγάλο φταίξιμο έχουμε όλοι εμείς που δεν καταλαβαίνουμε ότι η πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι κάτι έξω και πέρα από εμάς, αλλά ότι ΕΜΕΙΣ είμαστε η Ελλάδα του σήμερα. Ο ωχαδερφισμός και η τυφλή αποδοχή των όσων συμβαίνουν σήμερα με το σκεπτικό "τι μπορώ να κάνω; πλέον όλα είναι τόσο χάλια" απλά αφήνει τα πράγματα να εξελίσονται όλο και με πιο αργά βήματα στην χώρα μας.

Υπεύθυνοι πολίτες = υπεύθυνη πολιτική σκηνή...

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 01:03, 03-09-07:

Νομίζω πως αρκεί να κάνουμε ένα απλό ερώτημα ο καθένας στον εαυτό του για την εκάστοτε κυβέρνηση:

Τι έκανε η κυβέρνηση για ΕΣΕΝΑ, για την καθημερινότητά σου ως πολίτη, το περιβάλλον και την εξασφάλιση του μέλλοντός σου; Νιώθεις αρκετά ικανοποιημένος από το σύνολο των όσων έχει κάνει και των όσων δεσμεύεται ότι θα κάνει;

Αν ναι, είναι απλά τα πράγματα. Πας και ρίχνεις ψήφο στην κυβέρνηση. Αν όχι, πας και ψηφίζεις κάποιο άλλο κόμμα (μεγάλο ή μικρό), ανάλογα με τις πεποιθήσεις σου για το τι μπορεί να προσφέρει το συγκεκριμένο κόμμα είτε ως κυβέρνηση (αν ψηφίσεις την αξιωματική αντιπολίτευση), είτε ως αντιπολίτευση (σε περίπτωση που είναι μικρό κόμμα).

Ανήκω σαφώς στην δεύτερη κατηγορία γιατί ειλικρινά η παρούσα κυβέρνηση δεν μου έχει αφήσει το παραμικρό ίχνος αισιοδοξίας για το μέλλον μου ως Δημήτρη, για την ανάπτυξη του τόπου μου και για την αναβάθμιση της χώρας μας σε διεθνές επίπεδο. Η καταψήφισή της είναι μονόδρομος. Όχι γιατί είμαι αρνητικός σε κάθε τι, αλλά γιατί το τελικό αποτέλεσμα απλά δεν με ικανοποιεί. Το ότι βρίσκω 1 θετικό βήμα δεν με κάνει να ξεχνάω τα υπόλοιπα 3 ή 4 που με βρίσκουν αντίθετο, και αυτό θέλω να εκφράσω με την ψήφο μου: την γενικότερη στάση μου. Εξάλου η ψήφος είναι ένα τεστ "πολλαπλών επιλογών" και όχι "ελεύθερης ανάπτυξης". Απλά λες "αυτή/ος θέλω να με εκπροσωπεί ως Δημήτρη/Μαρία/Ελένη γιατί εκφράζει περισσότερο τις απόψεις μου" και δεν κάθεσαι να αναλύσεις τα πως και τα γιατί της κάθε κυβέρνησης...

Αλλά ας μη ξεχνάμε ότι ένα 35-40% από εμάς θα υπερψηφίσει την σημερινή κυβέρνηση, πράγμα που σημαίνει ότι αυτοί έχουν δει κάτι θετικό. Άρα δεν είμαστε αναγκαστικά όλοι οι Έλληνες "κόντρα στην εξουσία". Ούτε οι βουλευτές δεν έχουν κίνητρα να κάνουν κάτι γιατί η επιβράβευση που ζητάνε και παίρνουνε πολλοί για το έργο τους νομίζω πως είναι η επανεκλογή τους.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους