Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μετανάστες - Πρόσφυγες, η δική τους θέση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:33, 21-09-07:

Διάβασα ένα άρθρο και θα ήθελα να το συζητήσουμε, θεωρώ ότι έχουμε ανοίξει θέματα για όλα αυτά άλλα όχι κάτι τέτοιο, παρακαλώ διαβάστε με προσοχή και σχολιάστε

(Μετανάστες-Πρόσφυγες, Η δική μας θέση)
Είμαστε Έλληνες κι αυτό δεν είναι λίγο πράγμα. Το όνομά μας, η ταυτότητά μας, η ελληνικότητά μας, ολάκερη η Ελλάδα, όπως ήταν, όπως είναι και όπως πρέπει να είναι στο μέλλον, είναι το βαρύ μας φορτίο. Δεν επιτρέπεται, βέβαια, να ξεχνάμε το παρελθόν, το αίμα που έχυσε μια ανθρωποθάλασσα , αγωνιστών στον αγώνα για διατήρηση της ελευθερίας, των δικαιωμάτων και της ίδιας της πατρίδας.

Αυτή την πατρίδα όμως την αποχωρίστηκαν συχνά οι Έλληνες στην αναζήτηση μιας καλύτερης τύχης, έχοντας για μόνα τους όπλα τα όνειρα μιας καλύτερης ζωής. Όνειρα που κάναμε πριν αντιμετωπίσουμε τα εμπόδια που προκάλεσαν τα ρατσιστικά κινήματα των ευρωπαϊκών και μη χωρών εναντίον των μεταναστών.

Σήμερα οι όροι έχουν αντιστραφεί: εμείς είμαστε τα “αφεντικά”, εμείς δεχόμαστε μετανάστες, ανθρώπους που άφησαν κι εκείνοι την πατρίδα τους στην προσπάθειά τους, όχι μόνο να έχουν καλύτερη ζωή, αλλά προπάντων να επιβιώσουν.

Ανέκαθεν ο μετανάστης αντιμετώπιζε μια πληθώρα προβλημάτων. Στις μέρες μας τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει αντίθετα τα προβλήματα έχουν οξυνθεί. Πρώτα απ’ όλα ο μετανάστης φτάνοντας σε μία ξένη χώρα, νιώθει μειονεκτικά αντιμετωπίζοντας το άγνωστο. Δυσκολεύεται να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις μιας διαφορετικής νοοτροπίας και έτσι προσπαθεί να μιμηθεί ξένους γι’ αυτόν τρόπους ζωής, που δεν του ταιριάζουν. Καταλήγει, λοιπόν, στο να δημιουργεί μια ψεύτικη εικόνα που δεν πείθει, πράγμα που προκαλεί υποψίες για το ποιόν του. Νιώθει οτι οι ελευθερίες του υπονομεύονται, γιατί δεν εκφράζει αυτά που πιστεύει, φοβούμενος ότι δεν θα αρέσουν και οτι θα αντιμετωπίζεται διαφορετικά. Συνεπώς, κυριεύεται από αίσθημα ανασφάλειας και απειλής.

Συγχρόνως, εύλογο είναι να νιώθει νοσταλγία για την πατρίδα και για ο, τι άλλο αναγκάστηκε να εγκαταλείψει, αφού γνωρίζει καινούρια έθιμα και αντιλήψεις, στις οποίες δυσκολεύεται να προσαρμοστεί. Επιπρόσθετα απογοητεύεται και φοβάται ότι και αυτός ο ίδιος θα αλλοτριωθεί, οτι θα εθιστεί στις αντιλήψεις και συνήθειες της νέας χώρας, οτι θα ξεχάσει την εθνική του ταυτότητα.

Ο μετανάστης πέφτει συχνά θύμα εκμετάλλευσης διάφορων επιτήδειων, που όχι μόνο προσφέρουν απαράδεκτες συνθήκες εργασίας, αλλά εξίσου απαράδεκτες χρηματικές αμοιβές. Σύμφωνα με ομολογίες των ίδιων, αρκετοί εργοδότες συχνά αρνούνται να πληρώσουν τον εργαζόμενο μετανάστη, όταν εκείνος δεν έχει την “πολυπόθητη” άδεια παραμονής στη χώρα. Τέτοιες καταστάσεις τον κάνουν να υποχωρεί, γνωρίζοντας οτι ο νόμος δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα σ’ ένα λαθρομετανάστη. Χάνει την ιδιαιτερότητά του ως άτομο και μαζικοποιείται, δηλαδή παύει να είναι άτομο με ενδιαφέροντα, ιδέες και ιδανικά και μετατρέπεται σε άβουλο πλάσμα χωρίς δικαιώματα, αλλά ταυτόχρονα με πολλές υποχρεώσεις. Τα παραπάνω πολλές φορές τον αναγκάζουν να οδηγηθεί σε παράνομες διεξόδους. Πρέπει, Όμως, να γίνει αντιληπτό οτι o μετανάστης, ακόμα και αν εγκλιματιστεί, δεν το κάνει επειδή είναι μετανάστης, αλλά επειδή βρίσκεται στη θέση που βρίσκονται καθημερινά πολλοί που μπορεί και να βρίσκονται στην πατρίδα.

Τώρα ο μετανάστης, αν δεν αναζητήσει τον “εύκολο” τρόπο επίλυσης των προβλημάτων του, θα προσπαθήσει να αλλάξει την άσχημη εικόνα και αντίληψη που έχουν σχηματίσει οι αυτόχθονες γι’ αυτόν. Εκείνοι υποστηρίζουν οτι ο μετανάστης είναι αιτία για διάφορα προβλήματά τους, όπως η ανεργία, η μείωση των αποδοχών, η εγκληματικότητα και τα ναρκωτικά και οτι αποτελεί ‘μίασμα’ για την κοινωνία και την εθνική τους καθαρότητα. Μ’ αυτόν τον τρόπο, τον κάνουν να νιώθει οτι δεν έχει δικαίωμα “ύπαρξης” και να αναπτυχθεί κοινωνικά, πνευματικά, επαγγελματικά.
Όπως προαναφέρθηκε, ο ελληνισμός γνωρίζει καλά τη γεύση της ξενιτιάς. Εάν λοιπόν εμείς οι ίδιοι ως Έλληνες αντιμετωπίζουμε ρατσιστικά, άνανδρα και απάνθρωπα τους μετανάστες, δε Θα ήταν σα να προδίδαμε τους ξενιτεμένους παππούδες και γιαγιάδες μας; Δεν θα ήταν σα να προδίδαμε την ίδια μας την ιστορία ή ακόμα την ίδια μας την Ελλάδα; Μια χώρα η οποία ανέκαθεν ήταν επιφορτισμένη με το βαρύ καθήκον να είναι ο μοναδικός σύνδεσμος πολιτισμών, μια χώρα που υπήρξε σταυροδρόμι Ανατολής και Δύσης, μια χώρα που ένωσε πολιτισμούς και ενστερνίστηκε παραδόσεις, που δέχτηκε πάντοτε στους κόλπους της με αληθινή αγάπη και φροντίδα τους ασθενέστερούς της, μια χώρα που απλόχερα μοίρασε τα φώτα της στον κόσμο. Δε θα ήταν αυτό προδοσία;

Αλλά ούτε και ως άνθρωποι έχουμε δικαίωμα ρατσιστικής αντιμετώπισης των μεταναστών. Γιατί είναι καθήκον μας να συνειδητοποιήσουμε πως ο μετανάστης δεν είναι παρά θύμα των προβληματικών καταστάσεων μιας παγκόσμιας κοινωνίας. Μιας κοινωνίας που εύκολα μπορεί να αντιστρέψει τους όρους από τη μια στιγμή στην άλλη και να φέρει κι εμάς αντιμέτωπους με τα σύγχρονα προβλήματα του μετανάστη, τον οποίο συχνά περιφρονούμε.
Ας ευχηθούμε λοιπόν πως ποτέ ξανά δε θα πέσουμε θύματα ρατσιστικών αντιλήψεων, όχι πια μόνο ως Έλληνες ή απλά ως άνθρωποι, αλλά κυρίως ως νέοι. Ως νέοι που διεκδικούμε έναν καλύτερο κόσμο, που δε θα επιτρέψουμε την εισβολή ανεγκέφαλων ρατσιστών στο δικό μας κόσμο. Ως νέοι που δε θα ανεχτούμε άλλα εγκλήματα, άλλες γενοκτονίες, άλλα δάκρυα και άλλες ήττες. Ως νέοι που δε δεχόμαστε συμβιβασμούς. Η ευκαιρία δεν επαναλαμβάνεται. Κάθε δισταγμός είναι καταστροφή. Δεν κάνουμε παζαρέματα. Θέλουμε τον κόσμο και τον θέλουμε ΤΩΡΑ.
ΚΑΟΥΡΑ ΙΟΥΛΙΑ
ΘΕΟΔΩΡΟΓΙΑΝΝΗ ΡΑΝΙΑ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 23:20, 21-09-07:

Απλα θα πω οτι συμφωνω απολυτα με αυτο το κειμενο... Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 23:36, 23-09-07:

Καλά ξυπνητούρια από το λήθαργο, στον οποίο έχουν περιπέσει οι συγγραφείς του κειμένου......
Και ο νοών νοήτω.....

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 18:19, 13-09-09:

Ενδιαφέρον κείμενο. Είναι γενικά σημαντικό το θέμα που αναλύει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 18:40, 13-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sunrise
Καλά ξυπνητούρια από το λήθαργο, στον οποίο έχουν περιπέσει οι συγγραφείς του κειμένου......
Και ο νοών νοήτω.....
Μάλλον κάθε νοήμων θα εννοήσει, ότι δεν εννοείς ντιπ, περί ανθρωπιάς, και συγνώμη, για την παρέμβαση: δεν θα το ξανακάνω!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

todesfuge

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη todesfuge
Ο todesfuge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O todesfuge έγραψε στις 16:11, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Μάλλον κάθε νοήμων θα εννοήσει, ότι δεν εννοείς ντιπ, περί ανθρωπιάς, και συγνώμη, για την παρέμβαση: δεν θα το ξανακάνω!!!
Ο,τι χρειαζεται. Δεν υπαρχει τιποτα πιο απανθρωπο απο τον ανθρωπο. Κανενα προβλημα ποτε δεν λυθηκε με φληναφηματα συναισθηματικου τυπου. Χωρισ να αμφισβητω βεβαια τισ καλεσ προθεσεισ εσου, Νοσαλτρεσ κ Μανιασ. Αλα δεν αρκουν παντα.

Αρχική Δημοσίευση από L. Cohen
And i 've red the Book of Human Rights
and some of it was true
But there wasn't any burden left
so i'm laying it with you

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:22, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από todesfuge
... Δεν υπαρχει τιποτα πιο απανθρωπο απο τον ανθρωπο. ....
Εξαρτάται από τι "ύψος"(!) βλέπει κανείς τον "άνθρωπο", ίσως ...

Παράθεση

AgentOrange

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AgentOrange
Ο AgentOrange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O AgentOrange i dont know what you done to me... έγραψε στις 21:35, 14-09-09:

αν και μεγαλομένος με δημοκρατικές αξίες σε αυτό το θέμα είμαι ρατσιστής!

κοίτα, στην αρχή όταν άρχισαν να πρωτοσκάνε τα κύματα μεταναστών ( εκτός απο το ότι ήμουν μικρός) δεν έιχα διαβάσει/ασχοληθέι με το θέμα. όταν άρχισα να πηγαίνω στην σχολή και διάβαζα του κάθε έιδους φυλλάδιο-με ατάκες του στύλ λευτεριά στους μετανάστες- που έβρισκα σε τοίχο σε παγκάκι κτλ κτλ κατάλαβα μερικά πράγματα...

το θέμα από όπου και αν το πιάσεις βρίσκεις βρωμαέι..

πρώτον διότι αν υποθέσουμε πως είμαι resident μιάς
' γκετοποιημένης'
** δεν αποδέχομαι τον όρο απλά τον αναφέρω**
περιοχής , μένω εκεί χρόνια, είχα συνηθίσει την γειτονία μου ωραία και καλή και τώρα κάθε πρωί που παώ να πάρω εισητήριο από το περίπτερο βλέπω τον 'αλί τον μετανάστη' να κοιμάται μπροστά στην πόρτα μου ΝΑΙ θα διαμαρτυρηθώ και θα φωνάξω..θα τον κυνηγήσω πώς να στο πώ!?

Από την μεριά του "αλί", κάτσε να τα βάλω κάτω...
1. μένω σε χώρα που μου γκρεμίζουν το σπίτι οι βόμβες
2.δεν έχω δουλεία και τρώω απο τα σκουπίδια
3.έχω τον κάθε λογής δικτάτορα να με κλείνει στις φυλακές
4.με κυνηγάει ο αμερικανός ο βρετανός και ο united nations soldier..
ΝΑΙ και πάλι θα άφηνα την παλιο χώρα μου να βρώ μια καλύτερη τύχη...
και θα κλέψω για να φάω και θα κάνω συμμορία...

είμαστε 1-1...
η διαφορά θα γίνει στο επόμενο...
μου έρχονται να εξής απλά ερωτήματα/θέσεις στο μυαλό..
όταν αυτός θαλασσοπνίγεται μέσα στα καρυδότσουφλα και διασχίζει την θάλασσα που να ήξερε αγαπητέ πώς θα έιναι η κατάσταση στην χώρα μας?
εμείς είμαστε φραγκάτοι και μας τρέχουν από τα παντελόνια μας...
μην μου πείτε πως έιμαστε πλουσιότατη χώρα..παιδιά δεν έχουμε να δώσουμε συντάξεις στα γεροντάκια μας, σας παρακαλω δηλαδή...
οι παππούδες μας , φάγανε τα χεράκια τους στα χωράφια για να βρίσκονται φεσομένοι στο φαρμακείο και στην λαική!
ναι φίλοι μου , και ο έλληνας όταν βγήκε και πήγε στην αμερική/αυστραλία κτλ και έκλεψε και έζησε στο όριο της φτώχειας...
ο θείος μου όταν πήγε να γίνει παπάς στην αυστραλία, αφού έφτασε δεν είχε 1 $ στην τσέπη του...
αλλά μετά από χρόνια η ζωή του άλλαξε..διότι εργάστηκε σκίστηκε και τα κατάφερε!
( θα ρωτήσω την μάνα μου ,σε ποιά εκλησσία είναι για να μην λετε ότι λέω μ*****ς που βγάζω από το μυαλό μου)

Τέλος μπορεί να σου φανεί γελοίο αλλά κάνε το εξής
όταν σταματήσεις στο φανάρι και έρθει να σου καθαρίσει το τζάμι
(αν καταλαβαίνει ελληνικά πές του)
ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΟΥ..ΕΡΧΕΣΑΙ?

ΑΜΑ ΕΡΘΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ!!!
ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ!

είναι τεμπέλιδες αγαπητοί μου, άμα γουστάρανε δουλιές θα πηγαίνανε στα χωρία μου ζητάνε κόσμο για τις ελιές και τα λεμόνια κτλ κτλ

Συμπεράσματα
Τα στρατόπεδα συγκέντρωσης είναι τελείως άκυρη ιδέα..!
Να κλείσουν τα σύνορα, σε τέτοιου είδους καταστάσεις!
Καταγραφή και απέλαση όσων δεν πληρούν τις προυποθέσεις!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AgentOrange : 14-09-09 στις 21:51.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:05, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από AgentOrange

....
είναι τεμπέλιδες αγαπητοί μου, άμα γουστάρανε δουλιές θα πηγαίνανε στα χωρία μου ζητάνε κόσμο για τις ελιές και τα λεμόνια κτλ κτλ

Συμπεράσματα
Σε ποια θέματα, οι "δημοκρατικές αξίες" σου, δε σε κάνουν ρατσιστή; Γιατί οι "γεννημένοι ρατσιστές" συνήθως, πρώτ' απ' όλα έχουν μεγάλη ιδέα για τη ράτσα τους και έπειτα, μεγάλη εκτίμηση στις δημοκρατικές αξίες!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 03:24, 15-09-09:

κοίτα, στην αρχή όταν άρχισαν να πρωτοσκάνε τα κύματα μεταναστών ( εκτός απο το ότι ήμουν μικρός) δεν έιχα διαβάσει/ασχοληθέι με το θέμα. όταν άρχισα να πηγαίνω στην σχολή και διάβαζα του κάθε έιδους φυλλάδιο-με ατάκες του στύλ λευτεριά στους μετανάστες- που έβρισκα σε τοίχο σε παγκάκι κτλ κτλ κατάλαβα μερικά πράγματα...

το θέμα από όπου και αν το πιάσεις βρίσκεις βρωμαέι..
[...]

Συμπεράσματα
Έχεις την εντύπωση ότι μετανάστες είναι μόνο αυτοί που "εργάζονται" στα φανάρια;
Αν ναι, που το διάβασες αυτό καθώς άρχισες να ασχολείσαι με το θέμα;
Αναφορικά, αυτοί είναι μειοψηφία (απίστευτο! ). Συνεπώς όλο σου το σκεπτικό είναι αβάσιμο.

Εκτός βέβαια και αν αναφέρεσαι μόνο στον "Αλί τον μετανάστη", ο οποίος είναι γνωστός σου και μας λες δυο λόγια για τη στάση ζωής του, αλλά δεν έχει αξία η ανάλυση μιας μεμονωμένης περίπτωσης.

-petros

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 09:30, 15-09-09:

κι εδω μπορει να γινει συζητηση για ελλειψη κρατικης οργανωσης σε σχεση με την αποκατασταση των μεταναστων και την δικαιη μεταχειριση των λαθρομεταναστων,για τα οικονομικα συμφεροντα ,για την παντελη ελλειψη παιδειας και πολιτισμου των ελληνων και τα πολιτικα παιχνιδια που παιζονται με πιονια των "αλη" και τον ελληναρα που δεν θελει να τον ενοχλουν στα φαναρια.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AgentOrange

Νεοφερμένος

Ο AgentOrange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O AgentOrange i dont know what you done to me... έγραψε στις 11:40, 15-09-09:

ναι ρε δεν γουστάρω να με πρίζει στα φανάρια...
έχω κάθε δικαίωμα να νιώθω έτσι!!

αν είναι ελάχιστοι αυτοί που δουλεύουν στα φανάρια, μάλλον δεν έχεις πετύχει στην κωσταντινουπόλεως σε ώρα αιχμής..
σε κάθε αμάξι έρχονται 3-4 όση ώρα κρατάει το κόκκινο φανάρι...

απ' εκεί και πέρα έλα να μιλήσουμε για οποιοδήποτε άλλο θέμα θέλεις πραγματικά, να εκφράσουμε τις απόψεις μας και μετά κρίνεις πόσο δημοκρατικός είμαι ..
βέβαια αυτό δεν έχει κάποια λογική , διότι δεν είμαστε φίλοι για να μετράει η άποψη σου...

όσο για αυτά τα γεννημένοι δημοκράτες κτλ είναι χαζομάρες, αν διάβασες καλά έγραψα
μεγάλωσα..όχι γεννήθηκα..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:17, 15-09-09:

Μάλλον εγώ που ξέρω πολύ μεγάλο αριθμό μεταναστών που εργάζονται σε ποικίλες δουλειές (ή κι ως ελεύθεροι επαγγελματίες που πληρώνουν ΤΕΒΕ) δεν έχω καταλάβει καλά η ανίδεη. Πας μη Έλλην τεμπέλης που δεν γουστάρει να εργαστεί νόμιμα? Ενδιαφέρον.

Δεν ξέρετε πόσο χαίρομαι όταν βλέπω ξένους να πετυχαίνουν στην Ελλάδα και να ξεπερνούν οικονομικά τον μέσο Έλληνα. Πόσο θέλω να τρίψω στα μούτρα μερικών-μερικών αυτά τα παραδείγματα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:20, 15-09-09:

αν είναι ελάχιστοι αυτοί που δουλεύουν στα φανάρια, μάλλον δεν έχεις πετύχει στην κωσταντινουπόλεως σε ώρα αιχμής..
σε κάθε αμάξι έρχονται 3-4 όση ώρα κρατάει το κόκκινο φανάρι...
Μάλιστα. Αντιπροσωπευτικό δείγμα της στάσης ζωής των μεταναστών η... Κωνσταντινουπόλεως και τα φανάρια!
Εδώ μπορείς να βρεις ένα έγγραφο που αφορά τους μετανάστες. Όπως θα δεις, οι εργασίες στις οποίες στρέφεται το μεγαλύτερο ποσοστό ανδρών μεταναστών είναι: Οικοδομικά έργα, λιανικό εμπόριο, ξενοδοχεία-εστιατόρια, κατασκευές, χονδρεμπόριο, ενώ των γυναικών: ξενοδοχεία-εστιατόρια, οικιακοί βοηθοί, "άγνωστη", λιανεμπόριο.

Είναι εντελώς παράλογο να υποστηρίζει κανείς ότι οι μετανάστες είναι τεμπέληδες και ότι αντιπροσωπευτικό δείγμα τους μπορούμε να βρούμε στον... κλάδο των φαναριών!

Βρε μπας και αναφέρεσαι στους ζητιάνους;
Από την ελάχιστη προσωπική μου πείρα πάντως, οι περισσότεροι μετανάστες που έχω γνωρίσει αν μη τι άλλο μόνο τεμπέληδες δεν ήταν. Ακόμα και αυτά που ακούω από συγγενείς που εργάζονται με μετανάστες (οικοδομή, εργασία σε αποθήκη), τονίζουν την μη τεμπελιά τους (επίσης ακούω ότι είναι και καλοί αποταμιευτές). *

Συνεπώς άμα κάποιος τρώγεται να κατηγορήσει για κάτι τους μετανάστες, ας στραφεί σε άλλους τομείς, όχι στο αν δουλεύουν ή τεμπελιάζουν.
*Δεν έχω πρόθεση να εκθειάσω σε παράλογο βαθμό τους μετανάστες ως σύνολο για την εργατικότητά τους, απλούστατα είναι εκτός πραγματικότητας να επικρίνονται για το αντίθετο και δη σε σύγκριση με τους Έλληνες.

-petros

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:30, 15-09-09:

ναι ρε ... αν διάβασες καλά έγραψα
μεγάλωσα..όχι γεννήθηκα..
Συγνώμη, βρε λεβέντη μου, δεν κατάλαβα ότι ...μεγάλωσες! Συγνώμη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 12:33, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Μάλλον εγώ που ξέρω πολύ μεγάλο αριθμό μεταναστών που εργάζονται σε ποικίλες δουλειές (ή κι ως ελεύθεροι επαγγελματίες που πληρώνουν ΤΕΒΕ) δεν έχω καταλάβει καλά η ανίδεη. Πας μη Έλλην τεμπέλης που δεν γουστάρει να εργαστεί νόμιμα? Ενδιαφέρον.

Δεν ξέρετε πόσο χαίρομαι όταν βλέπω ξένους να πετυχαίνουν στην Ελλάδα και να ξεπερνούν οικονομικά τον μέσο Έλληνα. Πόσο θέλω να τρίψω στα μούτρα μερικών-μερικών αυτά τα παραδείγματα!
Πολλές φορές ακούς Έλληνες να μιλάνε για τους πετυχημένους μετανάστες με ένα στυλάκι "εδώ εμείς είμαστε έτσι, κοίτα τον μετανάστη! σε μας ως Έλληνες αξίζει κάτι καλύτερο απ' ότι σε αυτόν που δεν είναι".
Ή το άλλο το κουλό "τους δίνουμε ψωμί να φάνε"

Άτομα μίζερα που για να κατευνάσουν τη δική τους αίσθηση αποτυχία τα ρίχνουν στην άδικη τύχη & στον άδικο θεούλη. Είναι κρίμα δυστυχώς.

-petros

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:42, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Πολλές φορές ακούς Έλληνες να μιλάνε για τους πετυχημένους μετανάστες με ένα στυλάκι "εδώ εμείς είμαστε έτσι, κοίτα τον μετανάστη! σε μας ως Έλληνες αξίζει κάτι καλύτερο απ' ότι σε αυτόν που δεν είναι".
Ή το άλλο το κουλό "τους δίνουμε ψωμί να φάνε"

Άτομα μίζερα που για να κατευνάσουν τη δική τους αίσθηση αποτυχία τα ρίχνουν στην άδικη τύχη & στον άδικο θεούλη. Είναι κρίμα δυστυχώς.
Ας λένε όσα θέλουν. Όση κακία και να βγάλουν κάποιοι δεν αλλάζει το γεγονός ότι ο κάθε πετυχημένος μετανάστης είναι ''από πάνω'' από πολλούς κακόβουλους, μίζερους Ελληναράδες, που η αρνητικότητά τους δεν τους αφήνει να χαρούν με όσα έχουν ή να προσπαθήσουν να βελτιώσουν την ζωή τους, αλλά ασχολούνται με τους γύρω τους.

Οι άνθρωποι αυτοί τις περισσότερες φορές δεν περιορίζουν την γκρίνια τους μόνο στους μετανάστες, αλλά σε οτιδήποτε ξεφεύγει από την μικροαστική τους αντίληψη. Δεν μπορούν απλώς να δουν μακρύτερα από την μύτη τους!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:50, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
... Δεν μπορούν απλώς να δουν μακρύτερα από την μύτη τους!
...κι αν είναι και βουλωμένη από συνάχι!!!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AgentOrange

Νεοφερμένος

O AgentOrange i dont know what you done to me... έγραψε στις 13:03, 15-09-09:

καλά ότι να 'ναι..δεν είπα πως μόνο οι έλληνες δουλέυουν!!
ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕΜΑΛΙΑ!
τώρα είναι κατανοητό ??
διαβάζετε πρίν κάνετε προσωπική επίθεση άλλη φορά παλικαράδες!

αυτοί που είναι νόμιμοι , ας παραμείνουμε δεν με ενοχλεί και δεν με ενδιαφέρει αν πληρώνει τεβε ικα νατ κτλ...
έχω τα δικά μου προβλήματα να ασχολήθω π.χ. εργασιακά /οικονομικά κτλ..
[.....]

μόνο ο πέτρος κατάλαβε τι θέλω να πώ..εγώ δεν μπλέκω στα πόδια του οικοδόμου,εμπόρου κτλ...
εσυ πέτρο τον ορίζεις ως ζητιάνο εγώ ως "τον τύπο που κάθεται στα φανάρια"
μιλάμε για το ίδιο πράγμα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 15-09-09 στις 18:04. Αιτία: Προσαρμογή στον όρο #1
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:23, 15-09-09:

Από τη στιγμή που δε με ενοχλούν, με σέβονται και είναι νόμιμοι (όποιοι είναι) δεν έχω πρόβλημα μαζί τους.

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 15:00, 15-09-09:

τώρα είναι κατανοητό ??

μόνο ο πέτρος κατάλαβε τι θέλω να πώ..εγώ δεν μπλέκω στα πόδια του οικοδόμου,εμπόρου κτλ...
καλά ο χαρακτηρισμός είναι απαράδεκτος....και όχι δεν είναι καθόλου κατανοητός.

είναι ενοχλητικοί όντως αυτοί που κάθονται στα φανάρια, δεν είναι σαν θέαμα κ ότι καλύτερο και φυσικά άλλη όρεξη δεν εχουν οι οδηγοί να λένε "όχι φύγε" όλη την ώρα.... αλλά μήπως και το κράτος εθελοτυφλεί (η κοιμάται γενικότερα) και επειδή αδυνατεί να τους αφομοιώσει τους αφήνει μέσα στην μιζέρια τους? (γιατί περί μιζέριας και δυστυχίας πρόκειται)...

τι ακριβώς έχουν κάνει σε σένα και τους θεωρείς ρεμάλια άραγε? είναι ρεμάλια επειδή αναγκάστηκαν να αφήσουν τη χώρα τους, επειδή είναι θύματα εκμετάλλευσης?? ή απλά τους θεωρείς ρεμάλια επειδή σου χαλάνε την αισθητική?? μιλάω για τους συγκεκριμένους μετανάστες στα φανάρια

αντίθετα θεωρώ ότι ειδικά αυτοί που εργάζονται στα φανάρια είναι το μικρότερο απτα προβλήματα, κατέβα στην ομόνοια και εκεί θα δεις το πρόβλημα....το οποίο λέγεται και πάλι εγκατάλειψη τους στη μοίρα τους και γκέτοποίηση, όσο και αν δεν μας αρέσει..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 16:51, 15-09-09:

τώρα είναι κατανοητό ??
διαβάζετε πρίν κάνετε προσωπική επίθεση άλλη φορά παλικαράδες!

αυτοί που είναι νόμιμοι , ας παραμείνουμε δεν με ενοχλεί και δεν με ενδιαφέρει αν πληρώνει τεβε ικα νατ κτλ...
έχω τα δικά μου προβλήματα να ασχολήθω π.χ. εργασιακά /οικονομικά κτλ..
οπότε το χαρτάκι με τα ενσημα τρίψτο στην δική σου μουρίτσα under...

Κάτσε ρε μάστορα. Δηλαδή εσύ δεν χωνεύεις τους τύπους στα φανάρια. Κατανοητό αλλά, αν αυτό έμαθαν να κάνουν χωρίς να είναι ικανοί να προσπαθήσουν να κάνουν κάτι άλλο τι πρέπει να γίνει; Και για να καταλάβεις τι εννοώ. Εσύ σαν καλός φοιτητής (φοιτητής είσαι, κόβω το κεφάλι μου, όποιος υπερασπίζεται τα προβλήματα των Ελληνών τόσο σθεναρά,συνήθως δεν έχει δουλέψει ούτε μια ώρα στη ζωή του άντε να είσαι κανένας νεοϋπαλληλάκος που νομίζει ότι με 900 ευρώ μισθό έπιασε την καλή, μην το λάβεις σαν προσωπική επίθεση απλώς εξετάζω το προφίλ σου ) μπορεί να ακούς από μερικούς βρωμόγερους ότι αυτοί κάνουν κακό αλλά δεν σκέφτηκες ότι οι συνθήκες στις οποίες ζουν τους αναγκάζουν να παρασιτούν με τέτοιο τρόπο. Btw, σε ενοχλεί μόνο η ύπαρξη τους, δηλαδή μόνο που σε ρωτάνε αν ΘΕΛΕΙΣ να σου καθαρίσουν το αμάξι. Ξεφύγαμε δηλαδή από το άλλο ωραίο ότι οι ξένοι θέλουν να μας κλέψουν/βιάσουν/σκοτώσουν και φτάσαμε στο σημείο να μας ενοχλεί το ότι υπάρχουν. Εγώ φίλε μου δεν θεωρώ ότι ευθύνονται αυτοί. Κανείς δεν γουστάρει να ρωτά 1000 Έλληνες μαλάκες οδηγούς την ημέρα αν τον αφήνουν να καθαρίσει το αμάξι τους. προσωπικά θα τρελαινόμουν στις δύο πρώτες μέρες στο αντίκρυσμα τόσης μαλακίας. Για να το κάνουν σημαίνει ότι οι επιλογές τους είναι ελάχιστες

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 02:41, 16-09-09:

Η συζήτηση είναι για μετανάστες ή για λαθρομετανάστες;
Ύστερα από αυτά που διάβασα, υποπτεύομαι ότι μιλάτε για λαθρομετανάστες.
Κάνω λάθος;

Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JohnyTziEn
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O JohnyTziEn έγραψε στις 08:55, 16-09-09:

Καλημέρα σας, γράφω λίγες σκέψεις και εγώ..
Αυτό που έχω να πω είναι πως γενικά σαν lifestyle λαός περνάμε συνεχώς το μήνυμα ότι ανάμεσά μας ζουν κατώτεροι υπάνθρωποι που θα έπρεπε να βρίσκονται σε κάποια ξεχασμένη χώρα του κόσμου και να πεθαίνουν με την ησυχία τους χωρίς να μας λερώνουν την πεντακάθαρη και αμόλυντη Ελλαδάρα μας.
Και εγώ σκεφτόμουν έτσι, άλλωστε αν δεν κάτσεις να το σκεφτείς καταπίνεις ότι σου περνάνε τα ΜΜΕ και η κοινωνία.
Στην πραγματικότητα μας αρέσει που ο κόσμος είναι χωρισμένος σε 2 στρατόπεδα, αυτούς που σκέφτονται τι κινητό θα πάρουν και τους άλλους που περιμένουμε να εξαφανιστούν μπας και πέσει ο πληθυσμός και υπερκαταναλώσουμε με την ησυχία μας. Είμαστε τυχεροί που γεννηθήκαμε εδώ αλλά όπως είπα πριν είναι τύχη, δεν το κατακτήσαμε. Κι αν γεννιόμασταν στη Σομαλία πάλι τύχη θα ήταν και θα τα σκεφτόμασταν αλλιώς τα πράγματα.
Ζω στην Πάτρα και συμβιώνω με μετανάστες. Δε με ενοχλούν παρόλο που """"βρωμίζουν""""" την πόλη μου. Άμα πετύχεις κανένα μεθυσμένο ή μαστουρωμένο το βράδυ, βλέπεις ότι δε μας αγαπάνε περισσότερο από ότι τους αγαπάμε εμείς, παρ όλα αυτά δεν ενοχλούν. Θέλουν να ζήσουν τη ζωή τους και να κινηγήσουν το όνειρο που έβλεπαν στην τηλεόραση του χωριού τους.
Όσο δε νοιαζόμαστε για τον άνθρωπο γενικά τόσο θα τους απεχθανόμαστε που μας χαλάνε το τσι μας. Τους λέμε και λαθρομετανάστες, λες κι έχει πραγματική διαφορά από το σκέτο μετανάστες. Απλά είναι "λαθρο" γιατί "είναι κακοί και δεν τους γουστάρουμε".

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 22:58, 18-09-09:

Τα έχετε μπερδέψει.
Μετανάστες είναι αυτοί που πηγαίνουν σε άλλη χώρα ύστερα από διακρατικές συμφωνίες για εργατικό δυναμικό (όπως είχε υπογράψει η χώρα μας με τη Γερμανία π.χ.).
Οι μετανάστες απαιτείται να έχουν μαζί τους όλα τα έγγραφα και εισέρχονται στη χώρα απόλυτα νόμιμα.

Οι ΛΑΘΡΟμετανάστες πηγαίνουν σε ξένη χώρα χωρίς τίποτα από τα παραπάνω.

Σε τέτοια θέματα, δεν υπάρχει καμμία περίπτωση ορισμού με "συναισθηματικά" κριτήρια.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 02:13, 19-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Mittenwald
...

Σε τέτοια θέματα, δεν υπάρχει καμμία περίπτωση ορισμού με "συναισθηματικά" κριτήρια.
" Ξένιε Δία!", θα έλεγε ένας καθωσπρέπει "Δωδεκαθεϊστής" (για να μην πάμε στους ιστορικούς-πραγματικούς Έλληνες!), εν προκειμένω!

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 03:22, 19-09-09:

Καλό θα ήταν να μην αναφέρω το τι έλεγαν οι Αρχαίοι Πρόγονοι που επικαλείστε για τους "ξένους".
Υποθέτω ότι και οι δούλοι στην Αρχαία Ελλάδα (και ειδικά στην Αθήνα) θα το επικαλούνταν συχνά...
Δεν νομίζετε;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:25, 19-09-09:

Μάλλον, καλό θα ήταν!

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 01:11, 21-09-09:

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...09/2009_330154

H ανοχή των Τούρκων στο δουλεμπόριο
Φωτογραφίες - ντοκουμέντο από το λεττονικό ελικόπτερο της FRONTEX στην Κομισιόν

Αποκαλυπτικές είναι οι διαδοχικές λήψεις, που «τράβηξε» το λεττονικό ελικόπτερο της FRONTEX. Από αυτές προκύπτει, με βάση την ώρα και το γεωγραφικό στίγμα, ότι το σκάφος της τουρκικής ακτοφυλακής απλώς συνοδεύει έως τα ελληνικά χωρικά ύδατα λέμβο δουλεμπόρων, που μεταφέρει εξαθλιωμένους λαθρομετανάστες από τα τουρκικά παράλια στο Φαρμακονήσι.

Ντοκουμέντα της ανοχής, τουλάχιστον, την οποία επιδεικνύουν οι τουρκικές Αρχές στη δράση των δουλεμπόρων, που μεταφέρουν παράνομα μετανάστες στα ελληνικά νησιά του ανατολικού Αιγαίου, διαθέτει πλέον η Κομισιόν. Οι φωτογραφίες, μαζί με αναλυτική περιγραφή των κινήσεων περιπολικού της τουρκικής ακτοφυλακής, που εμφανίζεται να μην εμποδίζει δουλεμπορικό σκάφος να αποπλεύσει από τις τουρκικές ακτές, περιλαμβάνονται σε αναφορά του πληρώματος λεττονικού ελικοπτέρου, που συμμετέχει στη δύναμη FRONTEX. Το ελικόπτερο, ενώ κατέγραφε το περιστατικό, δέχθηκε τουρκική παρενόχληση μέσω ασυρμάτου. Την ανάγκη η Τουρκία και η Λιβύη να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους και να συνεργαστούν προκειμένου να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα της λαθραίας διακίνησης μεταναστών, υπογραμμίζει εξάλλου γαλλική πρόταση στο Συμβούλιο υπουργών Δικαιοσύνης της Ε.Ε.

Νομίζω ότι το παραπάνω μπορεί να μας δώσει πολλά στοιχεία σχετικά με το φαινόμενο των ΛΑΘΡΟμεταναστών.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 02-10-09 στις 14:29. Αιτία: συγχώνευση διαδοχικών posts
Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 01:29, 21-09-09:

Ας δούμε και για κάποιους απόλυτα νόμιμους μετανάστες τι συμβαίνει.
Ειδικά για τους μουσουλμάνους, οι εντελώς διαφορετικές κουλτούρες στην Χριστιανική Ευρώπη τους αναγκάζουν (σχεδόν) να περιθωριοποιηθούν.

Study says Turks are Germany's worst integrated immigrants

Published: 25 Jan 09 10:15 CET
Online: http://www.thelocal.de/society/20090125-16987.html

A new study shows that immigrants of Turkish origin in Germany lag behind other migrant groups when it comes to education and jobs, news magazine Der Spiegel reported.

The study carried out by the Berlin-based Institute for Population and Development found that 30 percent of Turks and those of Turkish origin did not finish school and only 14 percent took the Abitur, or the final secondary school exam that is the required qualification for university. But more than 50 percent of those in other migrant groups manage to do the same, the report said.

The study, which Der Spiegel reported it had seen before its Monday release, compared for the first time the successful integration of individual migrant groups including those who have been naturalized in Germany. It has compiled a ranking of federal states based on the level of integration of its immigrants.

Immigrants of Turkish origin were also found to be the least successful in the labour market: they are often jobless, the percentage of housewives is high and many are dependent on welfare, the study said. The state of Saarland was found to have the worst record – 45 percent of its Turks had no educational qualification of any kind.

Reiner Klingholz, director of the institute, said language remained the key to education and successes.

“For too long weʼve been used to the fact that we have primary school classes in which 80 percent of the children donʼt understand German,” he said.

But Germanyʼs Interior Minister Wolfgang Schäuble, a member of Chancellor Angela Merkel's conservative Christian Democrats (CDU), told Der Spiegel that the biggest integration problems would soon be solved.

“Just simply wait for another Christian Democratic Party-led government for the next four years,” he said.

DPA/The Local (news@thelocal.de)

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:31, 02-10-09:

Μια διευκρινιστική ερώτηση: Τι ακριβώς σημαίνει η έκφραση: "many are dependent on welfare";

Μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο;

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 22:53, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Μια διευκρινιστική ερώτηση: Τι ακριβώς σημαίνει η έκφραση: "many are dependent on welfare";

Μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο;
Όσο κι αν σας φανεί ακραίο, στην ουσία "στρογγυλεύει" μια κατάσταση για την οποία οι Γερμανοί έχουν ήδη εκνευριστεί αρκετά:
Πολλοί Τούρκοι (δεν λέω όλοι για να μην χαρακτηριστώ ρατσιστής), εκμεταλλεύονται πλήρως το σύστημα Πρόνοιας του Γερμανικού κράτους.
Πολλοί ζουν ΜΟΝΟΝ από επιδόματα που μπορεί (κι όχι σπάνια) να φτάσουν τα 3000 ευρώ.

Ας μην ξεχνάμε κι ότι μέσα σε 10 χρόνια, έχουν γίνει στη Γερμανία 53 εγκλήματα τιμής από Τούρκους (π.χ., αδελφός έσφαξε -κυριολεκτικά- την αδελφή γιατί ερωτεύτηκε Γερμανό, κι ο "πα τέρας" δεν μπορούσε να πάει στο χωριό του στην Τουρκία με λερωμένο το όνομά του).
Για αυτούς που γνωρίζουν Γερμανικά, το παρακάτω άρθρο του Spiegel έχει πολύ ενδιαφέρον:
http://www.spiegel.de/panorama/justi...411283,00.html

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:29, 21-04-10:

Μετανάστες παρέμεναν άταφοι επί δύο μήνες

Στα αζήτητα του νεκροτομείου της Κω παρέμεναν επί δύο μήνες, λόγω γραφειοκρατικών αγκυλώσεων, οι σοροί δύο μεταναστών που εντοπίστηκαν νεκροί από πνιγμό στις ακτές του νησιού. Επί της ουσίας, κανείς δεν αναλάμβανε τα έξοδα ταφής τους. Όμως οι ψυκτικοί θάλαμοι του νεκροτομείου είχαν τεχνικό πρόβλημα, με αποτέλεσμα η κακοσμία εξαιτίας της σήψης, αλλά και ο κίνδυνος μετάδοσης ασθενειών, να είναι μεγάλος.
Τελικά, έπειτα από σχετικό έγγραφο του προέδρου του Νοσοκομείου της Κω προς τον Εισαγγελέα, παρακάμφθηκαν τα διαδικαστικά, και με δαπάνη ενός ιδιώτη ιδιοκτήτη γραφείου πραγματοποιήθηκε η ταφή τους σε χώρο που παραχώρησε ο Δήμος Κω στο νέο νεκροταφείο της περιοχής.
Οι ψυκτικοί θάλαμοι -ευτυχώς- πριν από 20 ημέρες αντικαταστάθηκαν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:58, 17-08-10:

Η Ελλάδα αποτελεί σύνορο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, γεωγραφικά.
Καιρό τώρα αποτελεί και φίλτρο του μεταναστευτικού κύματος από τις χώρες της Ασίας και Αφρικής, προς τα ανεπτυγμένα ευρωπαϊκά κράτη, προς μία ζωή μακριά από λιμούς και πολέμους.
Πέρα από τις ατελείωτες συζητήσεις για την ευθύνη της χώρας μας ως υποδοχέα αυτού του ρεύματος, τις δυνατότητες και τις υποχρεώσεις τις προς τους μετανάστες και την Ε.Ε., ένα άλλο θέμα θα έπρεπε να μας απασχολεί...
Δεδομένου ότι οι οικονομικοί μετανάστες υπάρχουν, ζουν ανάμεσά μας, είτε με σκοπό να καταλήξουν σε κάποια άλλη χώρα, ήτε σε προσπάθεια ένταξής τους στην κοινωνία μας, ποια είναι η αντίδραση που βλέπετε γύρω σας;

Ας ψάξουμε στην ειδησεογραφία αλλά και στις ψυχές μας να δούμε, τι αντιστάσεις συναντούν;
Τι συνθήκες διαβίωσης, στα κέντρα υποδοχής ή τις πολυκατοικίες της Αθήνας, τι δικαιώματα έχουν για την εξάσκηση της θρησκείας τους;
Και, το πιο ανησυχητικό, πόσο απειλητικές είναι οι κινήσεις των ακδορεξιών οργανώσεων, για τη δική τους ζωή και το σύνολο της κοινωνίας μας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:59, 17-08-10:

Ξεκινώ παραθέτωντας κάτι που με χαροποίησε, αν ισχύει:

Χανιά: η τιμωρία
του Ανδρέα Πετρουλάκη

Τα Χανιά είχαν μια μακρά παράδοση ομαλής και χωρίς προβλήματα συμβίωσης με τον μεγάλο αριθμό των μεταναστών που διαμένει μόνιμα στο νομό...Η κοινωνία σε γενικές γραμμές είχε συμπεριφορά τουλάχιστον ανοχής, με πολλούς όμως συνειδητοποιημένους πολίτες να πρωτοστατούν σε ποικίλες δραστηριότητες και εκδηλώσεις ένταξης και ενσωμάτωσής τους, έτσι που οι συνθήκες για τους μετανάστες να είναι από τις καλύτερες στη χώρα για πολλά χρόνια. Τον τελευταίο καιρό η παράδοση αυτή αμαυρώθηκε από την εμφάνιση μιας ολιγομελούς αλλά δυναμικής ομάδας ακροδεξιών που κατά τα πρότυπα των ομολόγων της στην υπόλοιπη Ελλάδα ξεκίνησε ένα επικίνδυνο γαϊτανάκι φασιστικών-ρατσιστικών επιθέσεων εναντίον των μεταναστών, το οποίο σε γενικές γραμμές συνοψίζεται στα ακόλουθα : (*)

17 Νοεμβρίου 2009: Επίθεση σε κατοικία μεταναστών στη περιοχή “Αμπεριά” στα Χανιά, την ώρα της πορείας του Πολυτεχνείου.
21 Noεμβρίου 2009: Άγριος ξυλοδαρμός δύο Χανιωτών που συμμετέχουν σε διαδηλώσεις και κινητοποιήσεις για θέματα ελευθεριών και δικαιωμάτων.

8 Δεκεμβρίου 2009: Επίθεση σε μετανάστες σε κεντρική πλατεία των Χανίων, με αποτέλεσμα το σοβαρό τραυματισμό ενός Παλαιστίνιου κι ενός Μαροκινού.

15 Δεκεμβρίου 2009: Μεταμεσονύκτια επίθεση με 2 μολότοφ σε σπίτι στο Γαλατά Χανίων όπου κινδύνευσαν σοβαρά πέντε άνθρωποι.

16 Δεκεμβρίου 2009: Εμπρηστική επίθεση στο Κοινωνικό Στέκι – Στέκι Μεταναστών στα Χανιά (7 π.μ.), μια μέρα πριν από το προγραμματισμένο συλλαλητήριο για τις φασιστικές επιθέσεις στην πόλη (περίπου 15-20 μέσα σʼ ένα δεκαήμερο, σύμφωνα με τους εκπροσώπους του Στεκιού).

27 Δεκεμβρίου 2009: Επίθεση με ρόπαλα και σιδηρογροθιές εναντίον παρέας μεταναστών σε μπαρ των Χανίων, με αποτέλεσμα τον τραυματισμό τριών νεαρών και μιας κοπέλας.

5 Ιανουαρίου 2010: Αποτυχημένη προσπάθεια εμπρησμού, της Εβραϊκής Συναγωγής στην παλιά πόλη των Χανίων.

16 Ιανουαρίου 2010: Ολικός εμπρησμός της Εβραϊκής Συναγωγής

13 Φεβρουαρίου 2010: Μαζική επίθεση και ξυλοδαρμός σε μάζωξη Μαροκινών μεταναστών στις Καλύβες Αποκορώνου.

24 Φεβρουαρίου 2010: Δύο κουκουλοφόροι χάραξαν με ξυράφι στο χέρι τη σβάστικα σε 27χρονη Χανιώτισσα εκπαιδευτικό στη Χαλέπα.

27 Φεβρουαρίου 2010: Εμπρησμός αυτοκινήτου Πακιστανού οικονομικού μετανάστη

28 Φεβρουαρίου 2010: Επίθεση, ξυλοδαρμός και προσπάθεια εμπρησμού μετανάστη φύλακα εγκαταστάσεων στα Κεραμειά.

9 Μαρτίου 2010: Απειλητική εμφάνιση ομάδας 15 νεοναζί της Χρυσής Αυγής με μαχαίρια απέναντι από την πλατεία της Αγοράς ,όπου μέλη της Αριστεράς μοίραζαν προκηρύξεις για την απεργία της 11ης του μηνός. Αποκρούστηκαν από ντόπιους και μετανάστες.

Οι προσαγωγές για όλα αυτά τα επεισόδια υπήρξαν ελάχιστες και οι συλλήψεις ακόμα λιγότερες αν και, κατά πολλούς, κάποιοι από τους ενόχους είναι γνωστοί στην αστυνομία. Στην Δικαιοσύνη μέχρι στιγμής έχει φτάσει μόνο μία υπόθεση. Προς μεγάλη έκπληξη των μεταναστών και των ευαισθητοποιημένων Χανιωτών που είχαν αρχίσει να συνηθίζουν την ιδέα της ατιμωρησίας των ρατσιστών, το Δικαστήριο εξάντλησε την αυστηρότητά του (πάντα μέσα στο πλαίσιο των προβλεπομένων από τη νομοθεσία) και επέβαλε ποινές απρόσμενα βαρειές στους ενόχους. Από την στιγμή εκείνη οι επιθέσεις σημείωσαν κατακόρυφη πτώση.

Η έννοια της παραδειγματικής τιμωρίας μου προκαλούσε πάντα άπωση. Μου θύμιζε γυμνασιάρχες του ΄60 και κατηχητικό-στις περιπτώσεις της επιβολής ποινής πάντα εκλύετο μέσα μου αντανακλαστικό επιείκειας. Ομολογώ η υπόθεση με έβαλε σε σκέψεις. Μήπως τελικά υπάρχουν περιπτώσεις που η αυστηρή,παραδειγματική τιμωρία έχει και ρόλο διαπαιδαγώγησης και φρονηματισμού και τελικά μπορεί να αποτελεί θεσμική αντίσταση της κοινωνίας μας στην διάχυση της ανομίας και όχι πάντα κενή περιεχομένου ηθικολογία;

(*)πηγή: Φόρουμ Μεταναστών Χανίων

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 11:14, 17-08-10:

Δεν υπαρχει καποια αποφασιστικη κινηση απο την εκαστοτε κυβερνηση ωστε να λαβει μετρα που μπορουν να λυσουν το προβλημα. Οσο τα συνορα μας θα ειναι ξεφραγο αμπελι θα μπαινουν ολοι, και οσο δεν υπαρχουν υποδομες για να υποδεχθουμε αυτα τα ατομα, τοσο πιο καχυποπτος θα ειναι ο Ελληνας απεναντι τους. Στην Αθηνα παντως βλεπω συνεχεια ρατσιστικες συμπεριφορες στα λεωφορεια, τρολλευ, στο δρομο, στις δουλειες. Μεχρι ενα σημειο δικαιολογω την καχυποψια στο αγνωστο και διαφορετικο, αλλα ωρες ωρες νιωθω πως παμε να φορτωσουμε σε αυτους τους ανθρωπους τα χιλια κακα της μοιρας μας. Σαν να ειναι οι αποδιοπομπαιοι τραγοι, αυτοι φταινε που δεν υπαρχουν δουλειες, που υπάρχει ανταγωνισμος, που υπαρχει εγκληματικοτητα, που διακινουνται ναρκωτικα, που γεμισαμε πορνες κλπ κλπ. Δεν ξερω αν με την κριση συνειδητοποιησαν καποιοι ποσο σκατα εχουμε κανει ΟΙ ΙΔΙΟΙ τη χωρα μας ή αν συνεχισουν να βαυκαλιζονται λεγοντας πως παντα φταιει καποιος αλλος.
Πριν κανα-δυο μηνες ειχε στο "Ε" της Ελευθεροτυπιας ενα μικρο αφιερωμα στον Α.Παντελεημονα, μια περιοχη της Αθηνας που πραγματικα η κατασταση εχει φτασει σε επικινδυνο σημειο. Η γειτονια αυτη εχει γκετοποιηθει, υπαρχουν οργανωσεις οι οποιες ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ με φοβερες στους μεταναστες να εργαζονται σε καταστηματα ελληνων, οι ξενοι ιδιοκτητες αναγκαζονται να κλεινουν πιο νωρις τα καταστηματα τους, απαγορευεται να κυκλοφορουν μετα απο καποια ωρα, μεταναστες πεθαινουν "απο ατυχηματα" με περιεργους τροπους, συνεχεια ξυλοδαρμοι οι οποιοι ειναι "ξεκαθαρισματα λογαριασμων" και ολα αυτα με την ανεχεια της αστυνομιας, η οποια κλεινει τα ματια. Το πιστευετε πως μετα απο τοσα γεγονοτα υπάρχει μονο μια καταγγελια για ξυλοδαρμο απο μεταναστη; Ολοι σιωπουν, κανενας δεν τολμα να σηκωσει το κεφαλι του γιατι φοβαται πως δε θα ζει την επομενη μερα. Ειναι τραγικα απανθρωπες αυτες οι συνθηκες, λυπαμαι αυτους τους ανθρωπους που εφυγαν απο χωρες με πολεμους και φτωχεια, πληρωνοντας τα τομαρια τους λαθρεμπορους ολοκληρες περιουσιες για να τους φυγαδευσουν στην Ελλαδα, και εχουν ερθει εδω στοιβαγμενοι 10-15 σε διαμερισματα τρωγλες, μεσα στη βρωμα, στη φτωχεια και στην επιθεση απο τους ιδιους τους κατοικους της χωρας που τους φιλοξενοι.
Ωρες ωρες συνειδητοποιω ποσο τυχερη ειμαι που γεννηθηκα στην Ευρωπη, ακομα κι αν μενω τωρα στην Ελλαδα. Ειναι προνομιο και δοξα το Θεο δεν ειδαμε και δε ζησαμε αυτες τις απαισιες καταστασεις

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 15:46, 19-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι

του Ανδρέα Πετρουλάκη
Καλα το κακο με το μεταναστευτικο θεμα δεν λεει να τελειωσει και ουτε προκειται απο δω και περα που σφιγγουν ολοενα τα λουρια.Πλεον εχει να πεσει πολυ σφαγη οχι μονο μεταξυ μεταναστων-ελληναραδων αλλα και εμεις μεταξυ μας με την κατασταση που επικρατει τοσο σε κοινωνικο επιπεδο οσο και οικονομικο-πολιτικο.Και να φανταστει κανεις οτι οι περισσοτεροι μεταναστες δεν εχουν καν προορισμο την ελλαδα απλα "κολλανε" εδω λογω γραφειοκρατιας αλλα και γενικης πολιτικης που ασκειται.Η ελλαδα ειναι απλα περασμα οχι ο στοχος ων περισσοτερων που μεταναστευουν αλλα φυσικα γτ να μην εκμεταλλευτει οσο παραπανω χερια μπορει η χωρα αυτη ( μη ξεχναμε αποτελουν φτηνο εργατικο δυναμικο και συναμα πολυ φοβισμενο ανυμπορο να φερει οποιαδηποτε αντισταση).Το κακο αυτο δεν βρισκεται μονο στην Κρητη που αναφερεις ποσο χαμος γινεται στην Αθηνα ποσο κυνηγητο τρωνε καλα ας μην αναφερουμε το ποσο ξυλο τρωνε κιολας.Πετρου Ραλλη αλλη μια περιοχη τετοια. Οι ακροδεξιες ομαδες ποτε δεν χανουν την ευκαιρια να ξεκαυλωνουν πανω στον πρωτο μεταναστη που θα βρουν,αυτο καταντα κατι παραπανω απο σαδομαζοχισμος.Λες και θελει κανεις να μεταναστευσει..στην αναγκη βρισκονται και το κανουν αυτο.Το περιστατικο αυτο με την δασκαλα που της χαραξαν σβαστιγκα στο χερι ηταν επειδη εκανε ιδιαιτερα μαθηματα στα παιδια μεταναστων επειδη δεν μπορουσαν να μαθουν τοσο ευκολα στην ελληνικη γλωσσα.Μιλαμε για τραγικα πραγματα,οχι αστεια. Το θεμα ειναι πως θα περιοριστει η δραση τους αυτη και δεν ειναι και ευκολο γιατι μη ξεχναμε ποσο οπλισμενοι εμφανιζονται συνηθως και επισης ποσο μεσο εχουν στην αστυνομια..σπανια τρωνε χοντρες κατηγοριες και βαριες ποινες,τυχαιο???Δεν νομιζω...Οσο για την αυστηρη τιμωρια,χμμ με το να φανε απλα μια τιμωρια δεν λεει κατι ουτε παραδειγματιζει η φυλακη συνηθως κανει πιο εντονο το αισθημα,σε πεισμωνει(ασε που οπως ανεφερες κι εσυ εχουν τις ακρες τους στην αστυνομια),το θεμα ειναι πως κοινωνικα θα αποκλειστουν αυτο ειναι πιο βαρυ,δλδ να μην εχεις απηχηση στην κοινωνια καθολου ετσι η εξαλειψει θα ειναι ουσιαστικη και δεν θα αποτελει απλο πασαλειμμα λιγων μηνων.Τωρα οσων αφορα τον ρατσισμο γενικα οι μεταναστες φυσικα και δεν ειναι η μονη ομαδα που τρωει ρατσισμο,ακομα και οι ομοεθνεις ξερουν καλα να "χτυπανε" την προσωπικοτητα του αλλου,το διαφορετικο. Για να εχεις φυλετικο ρατσισμο αρκει να βγεις απο τα συνορα, για τον κοινωνικο ρατσισμο γενικα αρκει να βγεις μεχρι την γειτονια σου.Το προβλημα αυτο ειναι ακομα πιο δυσκολα αντιμετωπισιμο γτ μιλαμε για νοοτροπια και στερεοτυπα. Ενας μεταναστης μπορει να αντιμετωπιση εσωτερικα τον ρατσιμο με το οτι "οκ,γεννηθηκα σε αλλη χωρα,δεν το επελεξα,δεν ηταν στο χερι μου οπως επισης και αυτο που με αναγκασε να φυγω,κανεις δεν φευγει ετσι ευκολα παρατοντας τα παντα πισω χωρις σοβαρο προβλημα " Ενω καποιος που τρωει ρατσισμο απο τους συμπατριωτες του,απο την ιδια του την γειτονια,το κοινωνικο περιγυρο,τους συγγενεις ακομα, τι ψυχολογικη σανιδα σωτηριας να βρει;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 22-08-10 στις 13:44. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 10:54, 21-08-10:

του Ανδρέα Πετρουλάκη

Προτού σχολιάσω το θέμα αυτό καθεαυτό, έχω μια μικρή απορία: Ποιός ακριβώς νομιμοποιεί όλα αυτά τα «φόρουμ μεταναστών» να μετρούν πόσο «ρατσιστές» είναι οι Έλληνες; Πού βρίσκουν όλα αυτά τα χρήματα και αναπτύσσουν τόσο ευρεία δράση;

Αλλά ας μπω στο θέμα. Φυσικά δε γνωρίζω όλα τα περιστατικά για να αποφανθώ για ένα προς ένα. Η συμπερίληψη όμως στα «ρατσιστικά» εγκλήματα του εμπρησμού της Εβραϊκής συναγωγής, καταδεικνύει τον προπαγανδιστικό χαρακτήρα του άρθρου. Το γεγονός αποδείχτηκε ότι ήταν προβοκάτσια. Ακόμα, κρατάω πολλές επιφυλάξεις για τις υπόλοιπες ρατσιστικές επιθέσεις γιατί πολλές φορές πρόκειται περί συρράξεων μεταξύ των ίδιων των λαθρομεταναστών, πράγμα το οποίο προκλητικά δεν διευκρινίζεται. Φυσικά δεν αποκλείεται να υπάρχουν και ακραία ακροδεξιά στοιχεία και σε πολλές περιπτώσεις, πράγμα το οποίο γνωρίζουν οι πάντες, γίνονται αμοιβαίες συγκρούσεις μεταξύ των ακροαριστερών και ακροδεξιών οργανώσεων.

Τέλος, είναι τυχαίο ότι όλες αυτές οι αριστερές οργανώσεις είχαν βγει στους δρόμους να υποστηρίξουν το νομοσχέδιο του ΠΑΣΟΚ για την εύκολη νομιμοποίηση λαθρομεταναστών; Φαίνεται ότι βολεύουν πολύ την κυβέρνηση...

Σ.σ.: Ειλικρινά απορώ πώς χρησιμοποιείται έτσι άκριτα ο όρος «οικονομικός μετανάστης». Ο οικονομικός μετανάστης έχει εισέλθει στη χώρα κατόπιν συμφωνίας μεταξύ δύο χωρών με σκοπό να δουλεύσει. Την Ελλάδα την έχουν κατακλύσει λαθρομετανάστες οι οποίοι καταστρέφουν τα χαρτιά τους πριν έρθουν στην Ελλάδα και δηλώνουν πάντα (χωρίς κανείς να μπορεί να το ελέγξει), χώρες στις οποίες υπάρχουν πολεμικές συγκρούσεις μήπως και πάρουν άσυλο.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 12:28, 21-08-10:

Η Ελλάδα αποτελεί και φίλτρο του μεταναστευτικού κύματος.....
Δεδομένου ότι οι οικονομικοί μετανάστες υπάρχουν, ζουν ανάμεσά μας, σε προσπάθεια ένταξής τους στην κοινωνία μας....
Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Την Ελλάδα την έχουν κατακλύσει λαθρομετανάστες...
Ας ψάξουμε στην ειδησεογραφία αλλά και στις ψυχές μας να δούμε...
Βασικά δεν χρειάζεται να ψάξει κάποιος και πολύ, μια βόλτα (πεζός) στα γκέτο της Αθήνας αρκεί - ποιά γκέτο δηλαδή που το 80% των περιοχών της έχουν καταντήσει ζώνες υψηλού κινδύνου για τους ντόπιους αλλά και τους φιλήσυχους και νόμιμους αλλοδαπούς εννοείται.
Αν βγει ζωντανός (και κυριολεκτώ) μπορεί να γράψει και για απειλητικές κινήσεις, αλλά και για την κατάσταση ονειροβασίας που χαρακτηρίζει τους υπέρμαχους των "δικαιωμάτων" των κάθε λογής "μεταναστών"!

Χωρίς πολλές περιστροφές, η σάρα η μάρα και το κακό συναπάντημα, σε μια Αθήνα που βουλιάζει μέρα με την ημέρα στην ανεξέλεγκτη αναρχία, μια Ελλάδα που κατάντησε η χέστρα του πλανήτη, δίχως ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΓΧΟ ΕΙΣΟΔΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ, και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω, κάτω από αυτές τις συνθήκες τι είδους συζήτηση μπορεί να κάνει....κανείς!

Ίσως μόνο εκείνης που χαρακτηρίζεται από συνομιλητές εντελώς αποκομμένους από την πραγματικότητα, διότι όσοι γνωρίζουν, έχουν βάλει πλέον την γλώσσα στο μάγουλο!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 21-08-10 στις 12:44.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 12:44, 21-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ακόμα, κρατάω πολλές επιφυλάξεις για τις υπόλοιπες ρατσιστικές επιθέσεις γιατί πολλές φορές πρόκειται περί συρράξεων μεταξύ των ίδιων των λαθρομεταναστών, πράγμα το οποίο προκλητικά δεν διευκρινίζεται. Φυσικά δεν αποκλείεται να υπάρχουν και ακραία ακροδεξιά στοιχεία και σε πολλές περιπτώσεις, πράγμα το οποίο γνωρίζουν οι πάντες, γίνονται αμοιβαίες συγκρούσεις μεταξύ των ακροαριστερών και ακροδεξιών οργανώσεων.
το σύνηθες επιχείρημα των <<φιλήσυχων>> πολιτών : 2 ακραίες ομάδες που τσακώνονται -ας σκοτωθούν μεταξύ τους να ησηχάσουμε . Αλλά εδώ δεν μιλάμε για χουλιγκάνους ολυμπιακούς - παναθηναικούς , μιλάμε για επιθέσεις τραμπούκων με μαχαίρια σε ανυπεράσπιστους μετανάστες - λαθραίους ξελαθραίους , ανυπεράσπιστους δε . Α , και σε μία δασκάλα . Οπότε - και 10 φορές περισσότερο για την Κρήτη για την κατάσταση της οποίας έχω ενημερωθεί από ντόπιους - ξέχνα αυτό το αστείο <<αμοιβαίες>> συγκρούσεις

Ομολογώ η υπόθεση με έβαλε σε σκέψεις. Μήπως τελικά υπάρχουν περιπτώσεις που η αυστηρή,παραδειγματική τιμωρία έχει και ρόλο διαπαιδαγώγησης και φρονηματισμού και τελικά μπορεί να αποτελεί θεσμική αντίσταση της κοινωνίας μας στην διάχυση της ανομίας και όχι πάντα κενή περιεχομένου ηθικολογία;
Είναι σαν να διαλέγεις αν είναι καλύτερη η πρόληψη ή η θεραπεία : και οι δύο το ίδιο απαραίτητες στην ώρα τους . Η ηθικολογία δεν είναι καθόλου κενή περιεχομένου απλώς επειδή υπάρχει π.χ. μόνο στα λόγια των πολιτικών και ποτέ στις πράξεις τους . Θα καταλάβαινες (και όλοι μας θα καταλαβαίναμε) πόσο σημαντική είναι η ηθικολογία αν οι γονείς εκείνων των παιδιών που έβαλαν φωτιά για πλάκα σε σπίτι μεταναστών είχαν τον χρόνο ; την όρεξη ; να μάθουν μερικά στοιχειώδη στα βλαστάρια τους

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 21-08-10 στις 13:01. Αιτία: (&)
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:20, 06-10-10:

Ένα άρθρο που με άγγιξε:

Ο «φίλε μου» κι εγώ

Τα τελευταία 6 καλοκαίρια, από τότε που γεννήθηκε ο γιος μου, κάνουμε διακοπές στην Άφησο, ένα πανέμορφο ψαροχώρι του Πηλίου. Κάθε καλοκαίρι, τώρα έχω και κόρη, στο χωριό αυτό έχουμε την ευκαιρία να ζούμε τη φύση, αλλά και τον κανονικό κόσμο, την κανονική ζωή. «Κανονική» ... τι θα πει ... θα μου πεις!
Κανονικό είναι πλέον τα παιδιά να παίζουν στους δρόμους κι ας μιλάνε άλλη γλώσσα. Ο Αντώνης μου είπε ότι του χρόνου «θα μάθω αγγλικά» για να καταλαβαίνω τι λέει ο Κρίστι και ο Αλεξάντερ όταν μιλούν μεταξύ τους. Τα αλβανικά είναι «αγγλικά», όπως και τα πολωνικά της Κλαούντια με τη μαμά της – τουλάχιστον για ένα εξάχρονο αγόρι.

Ο παραλιακός δρόμος της Αφήσου έχει μικρά σπιτάκια, τα παλιά, του χωριού, με το μπαλκονάκι που χωράει ίσα ένα τραπέζι μικρό για τον καφέ, το τασάκι και το ποτήρι το νερό. Κάτω όμως από τα μικρά αυτά μπαλκονάκια χρόνο με το χρόνο φτιάχονται τα πιο γλυκά «αυθαίρετα»: οι χελιδονοφωλιές. Τα χελιδόνια στην Άφησο είναι το ίδιο πολλά με τις μύγες. Έτσι κι αλλιώς είναι φιλόξενο το χωριό «μας».

Κάθε που περνάμε για την παραλία, βλέπουμε τις χελιδονοφωλιές, και προσπαθούμε να δείξουμε στα παιδιά τα πουλιά που πάνε κι έρχονται, μεσʼτο «φράκο» τους και κουβαλάνε άλλοτε λασπη για να κλείσουν κανα ημιυπαίθριο ... άλλοντε τροφή για τα νεογγέννητα πηλιωρείτικα μωρά τους.

Κάθε που φτάνουμε στην παράλια, εκεί δα, που τελειώνει η άσφαλτος συναντούμε και τον «φίλε μου». Ο «φίλε μου» είναι από το Μπαγκλαντές και πουλάει στην παραλία χαϊμαλιά. Πέρα δώθε, όλο το καλοκαίρι, μ΄ έναν ταμπλά στο χέρι, με καρφάκια και τρύπες, που κρέμονται σχοινάκια στα οποία περασμένα είναι πολύχρωμα χαϊμαλιά για το χέρι, το λαιμό, το πόδι. Πέρα δώθε στις δύο παραλίες του χωριού: Αμποβό και Καληφτέρη.

Φέτος η Μαρίνα μου ζήτησε ένα χαϊμαλί για το πόδι, και όταν ο «φίλε μου» πέρασε από μπροστά μας διάλεξε ένα ωραίο χαϊμαλί από άσπρο σπάγγο και ξύλινες μπογιατισμένες χάντρες πλεγμένες μʼ εκείνη τη γνωστή πλέξη που στα 70ʼς κάναμε τις «ταυτότητες» - τότε από χοντρό πετσί. Δύο ευρώ και ογδόντα λεπτά. Έδωσα τέσσερα και ντράπηκα να πάρω ρέστα. Ο «φίλε μου» μας χαίρετησε, ευχαριστησε ιδιαιτέρως την τετράχρονη πελάτισσά του, εμένα μου έκλεισε το μάτι και έβαλε το χέρι στην καρδιά και αυτός συνέχισε το πέρα-δώθε του, κι εμείς το μπανιο μας.

Λίγο αργότερα, η μια φίλη, καλοκαιρινή γνωστή, κατέβηκε από την ταβέρνα, και η Μαρίνα αμέσως της έδειξε το νέο της απόκτημα. «Α, από τον φίλε μου ψωνίζω κι εγώ» της είπε και μας έδειξε και τα δικά της χαϊμαλιά. Η Μαρίνα συνέχισε τα πλατσουρίσματά της, κι εγώ τη ρώτησα για τον «φίλε μου»: από πού είναι;
«Α ... δεν ξέρω. Ξέρω όμως Γιάννη, ότι η κυρά Καίτη, η μαμά του Αντρέα που έχει την ταβέρνα από πάνω, τον έχει υιοθετημένο τα καλοκαιρια που έρχεται στο χωριό. Του βάζει ένα ράντζο στο πίσω μέρος της αυλής να κοιμάται το βράδυ, μπανιο για να πλένεται, φυσικά το φαγητό του και μάλιστα του φυλάει τα λεφτά που βγάζει για να μην τα έχει κομπόδεμα πάνω του στα περα-δώθε».

Την άλλη μέρα στο πρωινό μπάνιο, νωρίς πάω με τα παιδιά, ο «φίλε μου» έκανε κι αυτός τις απλωτές του. Μας είδε. Μας πλησίασε. Η Μαρίνα τον χαιρέτησε. «Καλημέρρρα» (στις διακοπές έμαθε να λέει το ρρρρ και ήταν πολύ περήφανη και το επιδείκνυε όπου μπορούσε) «Καλημέρα» ανταπάντησε.

Μη στα πολυλογώ: με τα πόδια από το Μπαγκλαντές. Μέσω Τουρκίας στην Ελλάδα. Άφησε τρία παιδιά. Λείπει περίπου 8 χρόνια. «Δεν τα έχω δει, το μικρότερο μάλλον δε θα το γνωρίσω άμα το δω». Τα καλοκαίρια στο Πήλιο και κυρίως στην Άφησο, το χειμώνα στην Αθήνα.

Οι δικές μου τρεις βδομάδες των διακοπών τελειώσαν. Στην τελευταία βόλτα στον παραλιακό δρόμο του χωριού αποχαιρετήσαμε τα χελιδόνια, τις φωλιές τους που είχαν γινει πορτοκαλί από τον ήλιο που βούταγε στον Παγασητικό αλλά και τον «φίλε μου» που επέστρεφε από την Καληφτέρη στην παραλία του Αμποβού, που βρίσκεται η δική του «φωλιά» στο «Μαραμπού», του Αντρέα με τη μαμά την κυρία Καίτη. Η συζήτηση με τα παιδιά για τα χελιδόνια που ως αποδημητικά θα φύγουν για πιο ζεστά κλίματα το χειμώνα ήταν μάταιη καθώς πλησιάζαμε την πλατεία που τους περίμεναν οι φίλοι τους για ένα τελευταίο καλοκαιρινό παιγνίδι.

Χθες στο φανάρι της παραλιακής που στρίβω για το σπίτι μου, ενώ συνήθως υπάρχει μια γιαγιά που πουλάει χαρτομάντηλα, είδα – εκτός απʼαυτήν – άλλες δύο μουρες. Ο ένας πουλούσε τριαντάφυλλα, και ο άλλος καθάριζε παρμπριζ. Το φάναρι κόκκινο. Δεν είχα καθόλου διάθεση να «ψωνίσω» τιποτα από το δρόμο. Το φάναρι κόκκινο και κρατάει αρκετά. Πώς γύρισα το κεφάλι μου; Κάτι μου τράβηξε την προσοχή.

Ο «φίλε μου» με φώναζε! «Εεεε εσύ δεν είσαι από το χωριό ...»
Ναι, ναι φωνάζω, τι κάνεις;
Πουλάω λουλούδια τώρα, τώρα που φεύγει η ζέστη, ήρθα Αθήνα. Τα παιδιά σου ... καλά φίλε μου;
Όλοι μια χαρά, του είπα ... θα σε βρω παλι εδώ ...

Δεν άκουσα τι μου είπε αλλά μάλλον ναι θα ήταν. Το φανάρι άναψε πράσινο.
Αφιερωμένο σε όποιον έχει μάθει να κοιτάει αυτούς τους ανθρώπους στα μάτια, και να τους βλέπει σαν ανθρώπους, κι όχι κάποιο εξωτικό ζώο που έχει προοριστεί για τα φανάρια. Που δεν έχει οικογένεια. Που δεν έχει αγωνίες και ευαισθησίες.

Κι αφιερωμένο σε άλλους, σαν εμένα, που έχουν τύχει τέτοιας άκαρδης αντιμετώπισης, απλά και μόνο γιατί προέρχονται από χώρα "μειωμένων δυνατοτήτων".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 06-10-10 στις 09:06.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 10:01, 17-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
... έχουν βάλει πλέον την γλώσσα στο μάγουλο!
Ας την βγάλουμε λοιπόν μιας και το κακό δεν παράγινε απλώς αλλά έφτασε σε σημείο που δεν πάει άλλο!

Κάποιοι (αποφεύγω τον χαρακτηρισμό) συνεχίζουν ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ να μιλάνε .... "για εγκλωβισμένους αλλοδαπούς", "αναποτελεσματικότητα αστυνομίας", "γκετοποίηση στο κέντρο", "ολοκληρωμένα...κυκλώματα μαστροπείας" και ιστορίες με φίδια του αμαζονίου & εγγλέζικους δράκους!

Να ξεκινήσω το μάθημα ή ο εύκολος τρόπος είναι η απόδοση ευθυνών και το....φταίξιμo;
Τίποτα από τα δύο, θα επιλέξω ακόμη ευκολότερη λύση, διότι καιρός για χάσιμο δεν υπάρχει στην κατάσταση που βρίσκεται γενικότερα η χώρα...

Δεν θα λύσουμε ΤΩΡΑ το θέμα των ...νταβατζήδων εξυγιαίνοντας τον ...κλάδο των ιερόδουλων, των προβλημάτων που επιφέρει η συσσώρευση (γενικά και ειδικά) διαμοιράζοντας αναλογικά και....σωστά όλη την "μαυρίλα" που ενέσκηψε επειδή είδε φως και μπήκε, δεν έχουμε την πολυτέλεια αστυνομίας τύπου Ιαπωνίας-εδώ υπάρχει νοοτροπία αιώνων να στηρίζουμε εκείνον ακριβώς που δεν θα έπρεπε, και φυσικά δεν θα ΚΑΘΗΣΟΥΜΕ να ψυχαναλύσουμε τον κάθε κεντροαφρικανό στοχεύοντας να τον ενσωματώσουμε στην Ελληνική κοινωνία, λες και άλλη δουλειά δεν είχαμε!!!!!!

Απαιτείς από την πολιτική ηγεσία, αφήνοντας να εννοηθεί πως εάν δεν το κάνει θα ....κάνει να ξαναδεί τα έδρανα της βουλής μαύρα μάτια, συγκροτεί ειδικά συνεργεία "καθαρισμού" και στέλνεις από εκεί που ήρθε ο κάθε.....φταίχτης ή μη, κλείνοντας πίσω του την πόρτα! Τι πιο ανθρώπινο και υπό των συνθηκών επιβαλλόμενο;
Και σε κάθε νέα απόπειρα εισόδου, μιας και μάθανε κάμποσα εκατομύργια τον δρόμο και την ανελέητη μ@λ@κί@ που δέρνει στην πλειοψηφία τους ιθαγενείς εδώ, πιάνεις τις μάνικες και αμολάς τα σκυλιά!
Σιγά μην καθήσεις να εξηγήσεις στον Αλγερινό γιατί δεν μπορεί να έρθει στην....Ομόνοια να σφάζει γουρούνια!

Υπάρχει και πείνα και δυστυχία στον κόσμο δεν λέω, γι αυτό λοιπόν ας τους μαζέψει η Μέρκελ που η χώρα της έχει περίσσεμα και επιπλέον είναι μια καλή ευκαιρία να ισοσκελίσει την εποχή του....Γ' ΡΑΙΧ!

Τέλος εκπομπής!

ΥΓ βέβαια, επειδή πάντα πρέπει να δίνουμε ευκαιρίες στην ιδιωτική πρωτοβουλία, υπάρχει και η εναλλακτική όποιος γουστάρει να δηλώνει "υπεσχημένος ανάδοχος μετανάστη" και να δέχεται αλλόθρησκους και αλλοδαπούς, αναλαμβάνοντας τα έξοδα διαβίωσης και όχι μόνο! Μην τα περιμένουμε όλα από το....κράτος βρε αδερφέ αντιρατσιστή θεωρητικομπάμπουρα

.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 17-05-11 στις 10:10. Αιτία: ξέχασα μια τελεία
Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 10:30, 17-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
συνομιλητές εντελώς αποκομμένους από την πραγματικότητα
Ίσως θα έπρεπε να προσδιορίσετε σε ποιους αναφέρεστε.
Ο λόγος είναι ότι όποιος μιλά ενάντια στην ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση, αυτόματα χαρακτηρίζεται ως ακροδεξιός, ανάλγητος κ.λ.π.
Και φυσικά, κάποιοι προσπαθούν να παρουσιάσουν την πλειοψηφία της Ελληνικής κοινωνίας ως τέτοιους.
Ξεχνώντας βέβαια τα πολλά εγκλήματα που καθημερινώς διαπράττονται απο λαθραίους (και γι'αυτό κάποιοι καταφεύγουν σε γελοίους αφορισμούς, όπως "δεν υπάρχουν λαθραίοι άνθρωποι" ή "όλοι άνθρωποι είμαστε").

Το ερώτημα που αδυνατούν να απαντήσουν είναι: "Πόσοι;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 10:47, 17-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Πριν κανα-δυο μηνες ειχε στο "Ε" της Ελευθεροτυπιας ενα μικρο αφιερωμα στον Α.Παντελεημονα, μια περιοχη της Αθηνας που πραγματικα η κατασταση εχει φτασει σε επικινδυνο σημειο. Η γειτονια αυτη εχει γκετοποιηθει, υπαρχουν οργανωσεις οι οποιες ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ με φοβερες στους μεταναστες να εργαζονται σε καταστηματα ελληνων, οι ξενοι ιδιοκτητες αναγκαζονται να κλεινουν πιο νωρις τα καταστηματα τους, απαγορευεται να κυκλοφορουν μετα απο καποια ωρα, μεταναστες πεθαινουν "απο ατυχηματα" με περιεργους τροπους, συνεχεια ξυλοδαρμοι οι οποιοι ειναι "ξεκαθαρισματα λογαριασμων" και ολα αυτα με την ανεχεια της αστυνομιας, η οποια κλεινει τα ματια. Το πιστευετε πως μετα απο τοσα γεγονοτα υπάρχει μονο μια καταγγελια για ξυλοδαρμο απο μεταναστη; Ολοι σιωπουν, κανενας δεν τολμα να σηκωσει το κεφαλι του γιατι φοβαται πως δε θα ζει την επομενη μερα. Ειναι τραγικα απανθρωπες αυτες οι συνθηκες, λυπαμαι αυτους τους ανθρωπους που εφυγαν απο χωρες με πολεμους και φτωχεια, πληρωνοντας τα τομαρια τους λαθρεμπορους ολοκληρες περιουσιες για να τους φυγαδευσουν στην Ελλαδα, και εχουν ερθει εδω στοιβαγμενοι 10-15 σε διαμερισματα τρωγλες, μεσα στη βρωμα, στη φτωχεια και στην επιθεση απο τους ιδιους τους κατοικους της χωρας που τους φιλοξενοι.
Ωρες ωρες συνειδητοποιω ποσο τυχερη ειμαι που γεννηθηκα στην Ευρωπη, ακομα κι αν μενω τωρα στην Ελλαδα. Ειναι προνομιο και δοξα το Θεο δεν ειδαμε και δε ζησαμε αυτες τις απαισιες καταστασεις
http://www.rizospastis.gr/story.do?i...Date=15/5/2011

Επιχειρηματικός οργασμός στην αγορά ακινήτων

Στο κέντρο της πόλης βρίσκεται σε εξέλιξη ένα επιχειρηματικό αλισβερίσι που αφορά κυρίως τη γη. Ο ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ έχει δημοσιεύσει το τελευταίο διάστημα σειρά δημοσιευμάτων για τους σχεδιασμούς αυτούς. Αυτό που προκύπτει είναι μια οργανωμένη μεθόδευση, στην οποία εμπλέκονται επιχειρηματίες που αγοράζουν γη σε πολύ χαμηλές τιμές, με δεδομένη την υποβάθμιση της περιοχής, αλλά και οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ που με σχέδια αναπλάσεων που έχουν στα σκαριά θα προκαλέσουν εκτόξευση της αξίας της γης.
Ας δούμε πιο συγκεκριμένα:
Ενα χρόνο πριν από τις εξαγγελίες της κυβέρνησης για την ανάπλαση της πλατείας Θεάτρου και της οδού Μενάνδρου και συγκεκριμένα στις 27/6/2009, η αντιπρόεδρος του Συλλόγου Μεσιτών Αθήνας Μίνα Χαρμπαλή δήλωνε στην εφημερίδα «ΝΕΑ»: «Μεγαλοκατασκευαστές και εφοπλιστές έχουν ήδη προβεί σε αγορές στην πλατεία Θεάτρου και στις γύρω περιοχές, εκμεταλλευόμενοι την πτώση στις τιμές των ακινήτων». «Εάν λυθεί το πρόβλημα με τους μετανάστες, οι τιμές θα εκτιναχθούν στα ύψη, αφού αυτό το κομμάτι της Αθήνας έχει από τα μεγαλύτερα πλεονάσματα σε κτιριακό δυναμικό». Κάπως έτσι έρχονται και δένουν οι θέσεις κυβέρνησης και δημοτικής αρχής, που ουσιαστικά συνιστούν πογκρόμ εναντίον των μεταναστών.
Τι σημαίνουν, λοιπόν, τέτοια έργα ανάπλασης φαίνεται ήδη από ό,τι συμβαίνει στην κτηματαγορά. Μεσίτες, εργολάβοι, κατασκευαστές ομολογούν στον οικονομικό Τύπο ότι πραγματικά αρκεί μια ανάπλαση ή μια επένδυση για να ανεβάσει τις τιμές σε μια γειτονιά. Δίνουν ως παράδειγμα τη λειτουργία του νέου Μουσείου Ακρόπολης, όπου εντός λίγων μηνών η περιοχή έγινε ανάρπαστη, ιδιαίτερα για επαγγελματικά ακίνητα. Παράλληλα, μιλούν για μεγάλη τόνωση στη ζήτηση για διαμερίσματα σε Κουκάκι, Μακρυγιάννη (πλέον ακούγονται τιμές πάνω από 4.000 ευρώ/τ.μ.).
  • Στο Μεταξουργείο κατασκευάζονται νέες κατοικίες για να προσελκύσουν μεσαία κι υψηλότερα εισοδήματα. Ενδεικτικά, ο όμιλος ΓΕΚ - ΤΕΡΝΑ ολοκλήρωσε συγκρότημα 6.500 τ.μ., 40 πολυτελών κατοικιών στην οδό Μυλλέρου σε ιδιόκτητο οικόπεδό του (πιθανολογούμε ότι αγόρασε τη γη πολύ πολύ φθηνότερα από την τιμή που πουλά). Οι επιχειρηματίες ήδη από το 2008 είχαν προχωρήσει σε σύναψη προσυμφώνων μεταβίβασης, για το 50% του συγκροτήματος.
  • Στο Βοτανικό, επίσης, δραστηριοποιούνται μεγάλα συμφέροντα. Δίπλα στον πολυχώρο «Αθηναΐς» ο όμιλος ΜΑΜΙΔΑΚΗ κατασκευάζει συγκρότημα πολυτελών κατοικιών (τα λεγόμενα λοφτ), το «Αthinais Τower Lofts». Το κόστος αγοράς υπολογίζεται να ξεπερνά τα 5.000 ευρώ/τ.μ.
  • Στα Κάτω Πετράλωνα η ΓΝΩΜΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ «αναδιαμορφώνει» σε πολυτελείς κατοικίες (συγκρότημα «Thission Lofts») διατηρητέο βιομηχανικό κτίριο στην Πειραιώς.
  • Και άλλες εταιρείες έχουν προχωρήσει σε αντίστοιχες επενδύσεις, όπως η «Alpha Land Development», με τέσσερα συγκροτήματα πέριξ της «Τεχνόπολης» στο Γκάζι.
Χρήσεις γης που βολεύουν το κεφάλαιο
Πρόκειται για παρεμβάσεις που - όπως ισχυρίζεται η κυβέρνηση - θα αναβαθμίσουν την περιοχή για το σύνολο του πληθυσμού, αλλά στην πραγματικότητα θα προσφέρουν τη δυνατότητα σε επιχειρηματίες να αποκομίσουν τεράστια κέρδη, αφού θα αλλάξουν οι χρήσεις γης με βάση τα συμφέροντά τους και τις δραστηριότητες που θέλουν να εγκαταστήσουν.
Ρόλο - κλειδί σε αυτούς τους σχεδιασμούς θα παίξει το Πρόγραμμα «Αθήνα - Αττική 2014» που εξήγγειλε η κυβέρνηση τον Ιούνη του 2010 και προβλέπει αναπλάσεις π.χ. σε πλατεία Θεάτρου, οδό Μενάνδρου, Αγ. Παντελεήμονα, πλατεία Αττικής, Αγ. Νικόλαο Αχαρνών (για τις τρεις πλατείες οι μελέτες ολοκληρώνονται και δημοπρατούνται εντός του έτους), Κολωνό, Ελαιώνα.
Η υπουργός Περιβάλλοντος, Τ. Μπιρμπίλη, αναφερόμενη στο πρόγραμμα, κατά τη διάρκεια της συζήτησης του κρατικού προϋπολογισμού για το 2011, δήλωσε ότι στόχος των έργων αναβάθμισης είναι μεταξύ άλλων και η προσέλκυση κατοίκων και ενοικιαστών μεσαίων εισοδηματικών τάξεων και αλλαγή μέρους της υπάρχουσας χρήσης (σ.σ. από μικρομάγαζα, εργαστήρια, βιοτεχνίες) σε χρήση κατοικίας.
Εξάλλου, η ανάπλαση προβλέπεται να «κινητοποιήσει νέες μορφές χρηματοδότησης από τον ιδιωτικό τομέα είτε με τη μορφή χορηγιών, είτε με την ενεργοποίηση θεσμών σύμπραξης δημόσιου, ιδιωτικού και κοινωνικού τομέα», όπως αναφέρεται στο πρόγραμμα, δηλαδή ΣΔΙΤ, όπου ο ιδιώτης μένει επί δεκαετίες σε μια περιοχή, ένα έργο, μια υποδομή για να βγάλει στο πολλαπλάσιο όσα αρχικά επένδυσε. Επίσης, το Πρόγραμμα παραδέχεται την ύπαρξη «υπεραξιών που δημιουργούνται από μεγάλες επενδύσεις και πολεοδομικές παρεμβάσεις για τα ιδιωτικά ακίνητα». Βλέπουν το κέρδος, αλλά αποσιωπούν σε ποιου την τσέπη πάει.
Το «Αθήνα - Αττική 2014», για παράδειγμα, προβλέπει την ανάπλαση της πολύπαθης πλατείας Θεάτρου και της οδού Μενάνδρου, με «κίνητρα», όπως «ευνοϊκά δάνεια», τα οποία προφανώς δεν απευθύνονται στους σημερινούς μικρομεσαίους καταστηματάρχες.
Προβλέπονται ακόμα αναπλάσεις σε Αγ. Παντελεήμονα, πλατεία Αττικής, Αγ. Νικόλαο Αχαρνών, περιοχές όπου ως και καινούρια διαμερίσματα πωλούνται σήμερα γύρω στα 1.200 ευρώ/τ.μ., ενώ οι κατώτερες τιμές πέφτουν και στα 700. Εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς τι θα βγάλουν όσοι έγκαιρα αγόρασαν εκεί ακίνητα.
Αναπλάσεις προβλέπονται και σε Κολωνό και Ελαιώνα. Πολύ χαρακτηριστικά στο πρόγραμμα ορίζεται ότι η «παρέμβαση» για την αναβάθμιση του Ελαιώνα απαιτεί «και τη συνέργεια όλων των κοινωνικών και οικονομικών εταίρων» (βλ. μια ΠΑΕ άρα Ανώνυμη Εταιρεία, το μεγαλοεργολάβο Βωβό κ.ά.). Συγκαταλέγεται ως κεντρική κατεύθυνση «η υποστήριξη της επιχειρηματικής και παραγωγικής δυναμικής με την εξασφάλιση κατάλληλων επιχειρηματικών ζωνών που θα ανταποκρίνονται σε όλους τους τύπους ζήτησης», άρα αλλαγή χρήσης γης προς όφελος μεγάλων επιχειρηματικών δραστηριοτήτων.
Μπίζνες με το δημόσιο χρήμα
Αλλο ένα εργαλείο προς την κατεύθυνση αυτή είναι το «Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς» 2007 - 2013 και το επιμέρους πρόγραμμα, το Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Αττικής (ΠΕΠ). Χρηματοδοτεί με 24,3 δισ. ευρώ (εθνικοί και κοινοτικοί πόροι) μεγαλοκαρχαρίες, ώστε να «αναπλάσουν» σκόπιμα υποβαθμισμένες περιοχές, να αλλάξουν χρήσεις γης με βάση τα συμφέροντά τους, να οριοθετήσουν ζώνες «επιχειρηματικότητας», προκειμένου να θησαυρίσει πάλι το μεγάλο κεφάλαιο. Χρηματοδοτεί, δηλαδή, όλους όσοι έσπευσαν με τη δύναμη του χρήματός τους και πήραν κοψοχρονιά ρημαγμένη σήμερα γη και κτίρια.
Το ΠΕΠ στις σχεδιαζόμενες «παρεμβάσεις» περιλαμβάνει την «αξιοποίηση μητροπολιτικών πάρκων», τις «αναπλάσεις όψεων κτιρίων για αισθητική αναβάθμιση περιοχών» κλπ. Μιλά ανοιχτά για αλλαγή χρήσεων γης, «αξιοποίηση των παλαιών βιομηχανοστασίων, ενδεχομένως σε συνεργασία με τον ιδιωτικό τομέα και την αξιοποίηση σύγχρονων χρηματοδοτικών εργαλείων». Ειδικότερα, ορίζει ότι οι όποιες παρεμβάσεις «μπορούν πλέον να γίνουν σε συνεργασία μεταξύ του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα (σ.σ. ΣΔΙΤ, όπου ο ιδιώτης μπαίνει και εκμεταλλεύεται επί δεκαετίες έργα, υποδομές, ακίνητα), περιλαμβάνοντας τη δημιουργία πολιτιστικών εγκαταστάσεων, κτιρίων γραφείων, κατοικίας υψηλών προδιαγραφών, χώρων πρασίνου και αναψυχής». Αλλού μιλά για «κινητοποίηση των ιδιωτικών πρωτοβουλιών», «εταιρικά σχήματα» από Δημόσιο (συμπεριλαμβανομένων των ΟΤΑ) και ιδιώτες, όπου θα κληθούν να παράσχουν υπηρεσίες τους και πανεπιστήμια, ΜΚΟ, «Συλλογικά Οργανα Εργαζομένων».
Σύμφωνα με τα επίσημα κείμενα, μέχρι στιγμής στο ΠΕΠ Αττικής, ειδικά για το Δήμο Αθηναίων (και παράλληλα με τα σχεδιαζόμενα έργα από το «Αθήνα 2014») έχουν ενταχθεί «αναπλάσεις» της πλατείας Αθ. Διάκου στα Θυμαράκια, της πλατείας Μεσολογγίου στο Παγκράτι (συν πεζοδρομήσεις δύο παράπλευρων δρόμων), της πλατείας Αγ. Θωμά στου Γουδή, με συνολική δημόσια δαπάνη περίπου 3,6 εκατ. ευρώ. Επίσης, στο ΠΕΠ Αττικής εντάχθηκε και η «ανάπλαση» του Πεδίου του Αρεως (εντός ορίων του Δήμου Αθηναίων) με συνολική δημόσια δαπάνη περίπου 5,4 εκατ. ευρώ.

Θ. ΜΠ

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:40, 17-05-11:

http://www.rizospastis.gr/story.do?i...Date=15/5/2011

Επιχειρηματικός οργασμός στην αγορά ακινήτων

...
: Πως μπορείς και διαβάζεις τον "Ριζοσπάστη"; Απoρώ μετά θαυμασμού! Κάποτε τον πουλούσα από σπίτι σε σπίτι, αλλά ποτέ μου δεν μπορούσα να το διαβάσω, εκτός από τους πρωτοσέλιδους τίτλους...

ΥΓ : Ένας ακόμη λόγος, για να εκτιμώ τη διαφαινόμενη ευρυμάθειά σου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 17-05-11 στις 13:51.
Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 20:51, 17-05-11:

Καλή η "εκδούλευση" αγαπητέ Νωέα, αλλά το συγκεκριμένο άρθρο το παραθέτω διότι απαντά πολύ καλά στους συναισθηματικούς "εκβιασμούς" της Ελευθεροτυπίας.
Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και πολύ πιο γήινα από αυτά που μας λέει η -αξιόλογη κατά τα άλλα- Ελευθεροτυπία.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 20:55, 17-05-11:

Καλή η "εκδούλευση" αγαπητέ Νωέα, αλλά το συγκεκριμένο άρθρο το παραθέτω διότι απαντά πολύ καλά στους συναισθηματικούς "εκβιασμούς" της Ελευθεροτυπίας.
Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και πολύ πιο γήινα από αυτά που μας λέει η -αξιόλογη κατά τα άλλα- Ελευθεροτυπία.
: Βασικά, συμφωνώ με την πρόθεσή σου, φίλε μου, αλλά βρήκα κι εγώ την ευκαιρία για ...αναμνήσεις!

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 21:02, 17-05-11:

Σίγουρα η γλώσσα του Ριζοσπάστη έχει μείνει σε πολύ παλαιότερες εποχές. Και αναφέρομαι στο 1940-1950.
Το οποίο δείχνει ότι και η σκέψη του έχει μείνει εκεί. Κάτι το οποίο είναι σχεδόν απωθητικό για κάποιον σκεπτόμενο άνθρωπο.
Χαρακτηριστική ήταν η προσπάθεια του να "αποδείξει" ότι το έγκλημα του Κατίν δεν διαπράχθηκε από Σοβιετικούς,
ενώ έχουν δωθεί στη δημοσιότητα τα έγγραφα με την υπογραφή του Στάλιν για τη σφαγή.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 21:24, 17-05-11:

Απαιτείς από την πολιτική ηγεσία, αφήνοντας να εννοηθεί πως εάν δεν το κάνει θα ....κάνει να ξαναδεί τα έδρανα της βουλής μαύρα μάτια, συγκροτεί ειδικά συνεργεία "καθαρισμού" και στέλνεις από εκεί που ήρθε ο κάθε.....φταίχτης ή μη, κλείνοντας πίσω του την πόρτα! Τι πιο ανθρώπινο και υπό των συνθηκών επιβαλλόμενο;
Και σε κάθε νέα απόπειρα εισόδου, μιας και μάθανε κάμποσα εκατομύργια τον δρόμο και την ανελέητη μ@λ@κί@ που δέρνει στην πλειοψηφία τους ιθαγενείς εδώ, πιάνεις τις μάνικες και αμολάς τα σκυλιά!
Σιγά μην καθήσεις να εξηγήσεις στον Αλγερινό γιατί δεν μπορεί να έρθει στην....Ομόνοια να σφάζει γουρούνια!

Μερικά στοιχεία που ίσως ενδιαφέρουν, όπως τα συζήταγα σήμερα με φίλο που έχει μαγαζί στο Κέντρο της Αθήνας.

Γύρω στους 15.000 αλλοδαπούς έχουν δηλώσει σε οργανώσεις τους την πρόθεση να φύγουν από την Ελλάδα αλλά παραμένουν εγκλωβισμένοι. Ο λόγος είναι ότι το Ελληνικό δημόσιο απαιτεί την πληρωμή προστίμου για παράνομη προσέλευση, ύψους 500 ευρώ.

Σε 20 ευρώ το μήνα ανά κεφάλι ανέρχεται το νταβατζιλίκι που καλείται να πληρώσει ένας αλλοδαπός για να στοιβαχθεί σε έναν χώρο 60-100τμ. μαζί με άλλους 50 όμοιούς του.

Η μαύρη μπίσνα εκμετάλλευσης της ζωής των μεταναστών για μια άδεια παραμονής 2 χρόνων, έχει ως εξής:

Α) Γνήσια βεβαίωση ενσήμων ΙΚΑ (με πλαστά στοιχεία όμως): 200 ευρώ
Β) Πλαστή σύμβαση εργασίας (με αληθινά στοιχεία εργοδότη): 50 ευρώ
Γ) Φορολογική δήλωση (με πλαστή σφραγίδα παραλαβής από ΔΟΥ): 50 ευρώ
Δ) 100% πλαστή φορολογική ενημερότητα (με αληθινή επικύρωση): 50 ευρώ
Ε) Πλαστό μισθωτήριο κατοικίας (με αληθινή θεώρηση ΔΟΥ): 50 ευρώ
ΣΤ) Πλαστό φωτοαντίγραφο θεωρημένου βιβλιαρίου υγείας: 50 ευρώ

Σύνολο: 450 ευρώ + 300 ευρώ παράβολο + 150 ευρώ στον δικηγόρο που θα καταθέσει στο Δήμο τα δικαιολογητικά, δηλαδή τελικά 900 ευρώ.

Πριν 3 μέρες ομάδα Χρυσαυγιτών πέταξε αιμόφερτο Πακιστανό, σε κάδο απορριμάτων!

Επίσης πρόσφατα, μικρή ομάδα 2-3 Χρυσαυγιτών κυνήγησε για λιτζάρισμα αλλοδαπούς. Δύο νεαροί δόκιμοι αστυνομικοί τρέξανε να επιβάλλουν την τάξη. Πριν προλάβουν να αντιδράσουν, καμιά πενηνταριά Χρυσαυγίτες ξεπρόβαλαν προς "βοήθεια" των ομοϊδεατών τους, σαπίζοντας στο ξύλο τους δύο αστυνομικούς....

...κι ο εμετός συνεχίζεται!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 11:19, 18-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Μερικά στοιχεία που ίσως ενδιαφέρουν, όπως τα συζήταγα σήμερα με φίλο που έχει μαγαζί στο Κέντρο της Αθήνας.
Φίλε Νίκο, δεν είμαι φυσικά μέσα στα κυκλώματα εκμετάλλευσης αλλοδαπών για να γνωρίζω επακριβώς τι συμβαίνει αλλά πίστεψε με, εάν ήταν στο χέρι μου, αυτούς θα τους πέταγα πρώτους έξω από την χώρα, διότι οι πράξεις τους έχουν πολλαπλές επιπτώσεις με πολλαπλάσιες προεκτάσεις, δεν είναι απλώς "ένα νταβατζιλίκι", άλλωστε θα ήταν υποκρισία από μέρους μου να πω ότι συμπονώ τους μετανάστες που πάνω στην λαχτάρα τους για μια καλύτερη ζωή μπλα μπλα τους εκμεταλλεύονται μπλα μπλα, αυτά τα αφήνω για τους επαγγελματίες παπαγάλους!

Όποιος πάει γυρεύοντας κακό του κεφαλιού του, δεν θα το παίξω εγώ η θεία δίκη, αλλά ούτε και ο μ@λ@κ@ς της υπόθεσης, δεν είμαι ο....ερυθρός σταυρός! Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να λύνω τα ΔΙΚΑ μου προβλήματα και δεν εννοώ σε αυστηρά προσωπικό επίπεδο, αλλά η "νοοτροπία" αλληλεγγύη λαών σε επίπεδο ....ελάτε να απολαύσετε τους κόπους μας, όλοι κάτοικοι της Γης είμαστε, να με συγχωρείς δεν με εκφράζει!

Είχα κι εγώ όμως μια συζήτηση με ένα φίλο μου πάκι, νόμιμο με χαρτιά και σύζυγο που εργάζονται στην επιχείρηση! Μου είχε πει λοιπόν (πριν αρκετά χρόνια) ότι πολλοί συντοπίτες του, με το πρόσχημα του επαναπατρισμού, πηγαινοερχόταν τσάμπα στο Πακιστάν μέχρι και ....2 φορές τον χρόνο!

Τι να πιστέψει όμως κανείς, ε;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους