Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,037 μέλη και 2,416,788 μηνύματα σε 75,378 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 206 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοηθάει η θρησκεία την ανθρωπότητα;

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 14:54, 14-08-05:

Όσο για τις θρησκείες ειδικά πριν το Χριστιανισμό βοηθούσαν πολύ τους ανθρώπους και ολόκληρες τις κοινωνίες να ξεπεράσουν δυσκολίες και δεν νομίζω να είναι το μεγαλύτερο έγκλημα κατά τις ανθρωπότητας, αυτό ειναι ακραίο. Κι ο Χριστιανισμός με όλα τα κακά που έχει βοήθησε κατά την Τουρκοκρατία και το νεοσύστατο ελληνικό κράτος. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
Θα μπορούσαν να έχουν βοηθηθεί με άλλο τρόπο κι όχι με αυτόν που περισσότερα κακά κάνει παρά καλά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 14-08-05 στις 18:04. Αιτία: προσθήκη quote για να είναι κατανοητό το spli
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 16:27, 14-08-05:

Με άλλον τρόπο.. ποιον? Η θρησκεία βοήθησε στο παρερλθόν, μην κοιτάμε μόνο το σήμερα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 16:29, 14-08-05:

Μόρφωση λέγεται, ξέρεις. Με τη μόρφωση δεν είναι απαραίτητο να πιστευει ο άνθρωπος σε θεούς και δαίμονες. Φέρεται λογικά απο μόνος του χωρίς να φοβάται τον "μπαμπούλα" θεο που θα τον τιμωρήσει.
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 17:34, 14-08-05:

Γίνεται όμως δυνατός με τη μόρφωση για να πιστέψει σε κάτι υπερβατικό...? Ξέρεις η μόρφωση και η επιστήμη δεν είναι το παν... Υπάρχει και η πίστη σε αυτό που δεν μπορείς να εξηγήσεις και δεν είναι θέμα ανοησίας να πιστεύεις. Και οι θεοί, ειδικότερα στον Χριστιανισμό δεν είναι εκδικητικοί και δεν είναι θέμα μπαμπούλα. Η πίστη είναι κάτι το δύσκολο και δεν μπορεί να το φτάσει ο καθένας. Και δεν μιλάω για τους θεοφοβούμενους-3ης ηλικίας-θύματα της εκκλησίας.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 17:52, 14-08-05:

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν "υπερβατικά", μόνο πράγματα που η επιστήμη δεν έχει εξηγήσει ακόμη...
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 23:15, 14-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν "υπερβατικά", μόνο πράγματα που η επιστήμη δεν έχει εξηγήσει ακόμη...
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:09, 15-08-05:

Ότι δεν μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη δεν σημαίνει ότι είναι θαύματα αλλά το ότι δεν έγιναν αρκετές μελέτες
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 00:12, 15-08-05:

Όσες μελέτες και να γίνουν μερικά πράγματα δεν θα τα μάθουμε ποτέ (τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται σήμερα)
Και δεν μιλάω για εικόνες που δακρύζουν...
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:19, 15-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Όσες μελέτες και να γίνουν μερικά πράγματα δεν θα τα μάθουμε ποτέ (τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται σήμερα)
Και δεν μιλάω για εικόνες που δακρύζουν...
Και η εκκλησία τα εξηγεί μιλώντας τελείως με ασάφια ή λέγοντας αυτό είναι το θέλημα του θεού; Δεν νομίζω ότι αυτό βοηθάει την ανθρωπότητα να πάει μπροστά
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 00:23, 15-08-05:

Πάντως η ανθρωπότητα δεν πάει μπροστά προσπαθώντας να καταρρίψουμε τα ΠΑΝΤΑ. Υπάρχουν κάποια πράγματα που καίνε και η επιστήμη συνεχίζει να αερολογεί αντί να πει ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:25, 15-08-05:

Πάντως η ανθρωπότητα δεν πάει μπροστά προσπαθώντας να καταρρίψουμε τα ΠΑΝΤΑ. Υπάρχουν κάποια πράγματα που καίνε και η επιστήμη συνεχίζει να αερολογεί αντί να πει ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
H επιστήμη λέει "πιθανός να είναι ...." και όχι "Θαύμα Θαύμα"
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 00:28, 15-08-05:

Αν πάω σε έναν επιστήμονα και του πω ότι είχα εξωσωματική εμπειρία και έβλεπα στο διπλανό δωμάτιο θα μου πει ότι παίρνω πρέζα, οτι είμαι τρελός, ότι έχω καιρό να γαμ...σω κλπ.... Ενώ ο Βουδισμός πχ θα το δεχτεί. Αυτό είναι το νόημα της θρησκείας και όχι να κλαίνε οι εικόνες
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:38, 15-08-05:

Αν πάω σε έναν επιστήμονα και του πω ότι είχα εξωσωματική εμπειρία και έβλεπα στο διπλανό δωμάτιο θα μου πει ότι παίρνω πρέζα, οτι είμαι τρελός, ότι έχω καιρό να γαμ...σω κλπ.... Ενώ ο Βουδισμός πχ θα το δεχτεί. Αυτό είναι το νόημα της θρησκείας και όχι να κλαίνε οι εικόνες
Ο νευρολόγος Olaf Blanke των πανεπιστημιακών νοσοκομείων της γενευής θα σου απαντήσει "Είναι παραισθήση που σχετίζεται με την αντίληψη του σώματος στο χώρο και τη κίνηση και αυτό συμβαίνει λόγου αποτυχίας να ενοποιηθούν σύνθετες σωματοαισθητήριες και προθαλαμιαίες πληροφορίες"

Νομίζω ότι είναι πολύ καλή απάντηση
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 00:43, 15-08-05:

Δεν νομίζω να κατάλαβες τίποτα κι εσύ...
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,587 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 00:48, 15-08-05:

Υπάρχουν κάποια πράγματα που καίνε και η επιστήμη συνεχίζει να αερολογεί αντί να πει ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
Aπ' όσο ξέρω την επιστήμη, ποτέ δεν "αερολογεί". Παραδέχεται πως δε ξέρει. Γιατί στην άγνοια στηρίζεται...
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 00:49, 15-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ο νευρολόγος Olaf Blanke των πανεπιστημιακών νοσοκομείων της γενευής θα σου απαντήσει "Είναι παραισθήση που σχετίζεται με την αντίληψη του σώματος στο χώρο και τη κίνηση και αυτό συμβαίνει λόγου αποτυχίας να ενοποιηθούν σύνθετες σωματοαισθητήριες και προθαλαμιαίες πληροφορίες"

Νομίζω ότι είναι πολύ καλή απάντηση
Αυτό θα έγραφα κι εγώ...Είναι κλινικό φαινόμενο της ψυχολογίας...έχει να κάνει με την λειτουργεία του εγκεφάλου την συγκεκριμένη χρονική στιγμή!όπου τα ερεθίσματα πλέκονται με πολύ απλά λόγια...

Όλοι έχουμε τέτοιες εμπειρίες...Οι οποίες αν είναι τακτικές συνήθως θεωρούνται κλινικής φύσης και ο ασθενής πρέπεί να κάνει κάποια αγωγή...8)
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:51, 15-08-05:

Δεν νομίζω να κατάλαβες τίποτα κι εσύ...
Προσωπικά συμφώνω με την άποψη του και μπορώ να πω ότι την καταλαβαίνω πάνω από το 95%.
Επίσης ότι δεν μπορούμε να κατάλαβουμε δεν σημαίνει ότι πρέπει να το θεωρούμε λάθος

Aπ' όσο ξέρω την επιστήμη, ποτέ δεν "αερολογεί". Παραδέχεται πως δε ξέρει. Γιατί στην άγνοια στηρίζεται...
Το τελευταίο δεν το πολύ κατάλαβα

Αυτό θα έγραφα κι εγώ...Είναι κλινικό φαινόμενο της ψυχολογίας...έχει να κάνει με την λειτουργεία του εγκεφάλου την συγκεκριμένη χρονική στιγμή!όπου τα ερεθίσματα πλέκονται με πολύ απλά λόγια...

Όλοι έχουμε τέτοιες εμπειρίες...Οι οποίες αν είναι τακτικές συνήθως θεωρούνται κλινικής φύσης και ο ασθενής πρέπεί να κάνει κάποια αγωγή...8)
Ποίο απλά και κατανοητά δεν θα μπορούσε να το εξηγήσει κάποιος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 15-08-05 στις 00:54.
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 00:53, 15-08-05:

Εγώ σαν μικρός, ανόητος ψαράς δεν καταλαβαίνω πως με την λειτουργία του εγκεφάλου βλέπουμε τι κάνει ο άλλος στο διπλανό δωμάτιο...
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 00:57, 15-08-05:

Εγώ σαν μικρός, ανόητος ψαράς δεν καταλαβαίνω πως με την λειτουργία του εγκεφάλου βλέπουμε τι κάνει ο άλλος στο διπλανό δωμάτιο...
Απλώς συγχέονται οι αισθήσεις και αυτό από όσο ξέρω έχει να κάνει με τμήμα του εγγκεφάλου και μπορούμε να δημιουργήσουμε τεχνικά αυτή την κατάσταση
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 01:06, 15-08-05:

Συμφωνώ αλλά όταν οι άλλοι στο διπλανό δωμάτιο τα παραδέχονται και λένε ότι έχεις δίκιο τότε ποιος Olaf Blanke το εξηγεί?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια